Štítek zelená úsporám

Zelená úsporám je projekt ministerstva životního prostředí. Poskytován je pak státní fondem, díky čemuž nabízí dotace (příspěvky) na energetickou úsporu. Tou se nemusí rozumět jen instalace zařízení pro úspornější vytápění, ale např. i rekonstrukce a zateplení bytu nebo zrealizování stavby nízkoenergetického domu.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Nově mohou o dotace z programu Nová zelená úsporám Light žádat domácnosti pobírající přídavky na děti
    Od 17. ledna 2024 byl opět spuštěn program Nová zelená úsporám Light pro občany s nižšími příjmy. Žádost nově budou moci podat také domácnosti pobírající přídavky na děti.
  • Jakým způsobem je možné čerpat podporu z programu Oprav dům po babičce?
    O podporu ekologických opatření z programu Oprav dům po babičce je velký zájem. Jak je to s čerpáním dotací a co byste rozhodně měli vědět?
  • Jaké dotační bonusy můžete získat k programu Oprav dům po babičce?
    Zajímáte se o nové dotace na zateplení? Existuje sice maximální limit, který lze získat, ale pak tu jsou ještě dotační bonusy, na které může vzniknout nárok. Jaké to jsou a kolik činí?
  • Jaké výdaje můžete zahrnout do vyúčtování dotace Oprav dům po babičce
    Co všechno lze zahrnout do přímých realizačních výdajů u dotací z programu Oprav dům po babičce? A jak je budete muset doložit?
  • Co budete dokládat k žádosti o dotace z Oprav dům po babičce?
    Uvažujete nad využitím dotačního programu Oprav dům po babičce? Pokud splňujete všechny podmínky, ještě byste se měli podívat, co všechno bude nutné k žádosti o dotace doložit.
  • Dotační program Oprav dům po babičce získal majetkovou podmínku
    Zalíbil se vám nový dotační program Oprav dům po babičce? Pokud jej hodláte zkusit využít, měli byste vědět, že dostal novou podmínku. Jakou?
  • Kdy můžete začít žádat o dotace na zateplení v projektu „Oprav dům po babičce“?
    Ministerstvo životního prostředí již představilo veřejnosti termíny, kdy budou spuštěny žádosti o dotace v rámci nového dotačního programu „Oprav dům po babičce“. Objasnilo rovněž podmínky žádosti.
  • Jak to bude s novými dotacemi na zateplení starých domů?
    Stát se rozhodl podpořit majitele starých nezateplených domů a rozhodl se přispět na jejich zateplení. Jaké podmínky budete muset splnit, pokud máte zájem, a kolik vám na to stát dá?
  • Od září startuje další kolo dotací Nová zelená úsporám. Dosáhnete na ně tentokrát i vy?
    Dotace dostupné i pro bytové domy, kde instalace úsporných opatření blokují majitelé bytů s nízkými příjmy. Výměny starých plynových kotlů za tepelná čerpadla. Co všechno se připravuje v Nové zelené úsporám od září 2023?
  • Jak vybírat tepelná čerpadla, fotovoltaiku a jejich dodavatele
    Podle čeho se řídit při výběru nového tepelného čerpadla a fotovoltaiky? Zástupci Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ) a Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT) připravili desatera rad pro spotřebitele. 
  • Jak využít dotace z Nové zelené úsporám Light pro co největší úsporu na energiích
    Díky spuštění programu Nová zelená úsporám Light mohou někteří v rámci dotace využít na energetická opatření až 150 000 Kč. Kdo má na ně nárok a jak podporu vyčerpat? A jaké stavební úpravy mají největší vliv na spotřebu energií?
  • Nová zelená úsporám Light je spuštěná. S čím vám může pomoci?
    Na začátku roku byl spuštěn nový program Nová zelená úspora Light, ze kterého mohou čerpat dotace nízkopříjmové domácnosti. Na co lze podporu využít a kolik peněz můžete čerpat?
  • Nová zelená úsporám Light startuje. Lidé s nižšími příjmy mohou získat peníze za drobnější úpravy i zpětně
    Dělali jste na domě menší úpravy, které mají přispět k energetické úspoře? Můžete na ně i zpětně získat dotaci. Podávání žádostí dnes startuje. Kdo dostane peníze z nového programu?
  • Jak je to s pojištěním tepelného čerpadla nebo solárních panelů?
    Máte tepelné čerpadlo anebo fotovoltaiku, případně pořízení plánujete? Jak je to v takovém případě s pojištěním nemovitosti? A na co byste si měli dát pozor?
  • Nová zelená úsporám Light: Až 150 000 Kč pro nízkopříjmové rodiny na zateplení
    Rádi byste zateplili nemovitost, ale nemůžete si to finančně dovolit? Chtěli byste vyměnit okna, ale nemáte na to dostatek financí? Pokud splníte podmínky, pomohou vám nové dotace.
  • Kolik můžete ušetřit na energiích s domem s nízkou energetickou náročností?
    Budete kupovat dům nebo byt? Nezapomeňte se kromě výše splátky hypotéky dívat i na energetický štítek. Kolik ušetříte s nízkou energetickou náročností?
  • Úsporný tarif v 6 otázkách
    Úsporný tarif je tu a domácnostem se konečně dostane alespoň malé pomoci s vysokými cenami za energie. Co o příspěvku tedy potřebujete vědět?
  • Jak je to s dotacemi na obnovitelné zdroje energie?
    Vzhledem k vysokým cenám energií roste poptávka po obnovitelných zdrojích energie, kterými jsou např. tepelná čerpadla anebo fotovoltaické elektrárny. Jak je to s dotacemi?
  • 4 investice, které vám pomohou ušetřit na energiích
    Uvažujete nad tím, jak snížit energetickou náročnost? Někdy nezbude nic jiného než do nemovitosti nějaké peníze investovat. Co vám může pomoci?
  • Kolik můžete čerpat z dotací na zateplení nemovitosti?
    Dotaci z Nové zelené úsporám nemusíte získat jen na výměnu kotle. Program umožňuje čerpat finanční prostředky i na zateplení domu. Kolik můžete dostat peněz?
  • Jaké dotační bonusy lze získat z Nové zelené úsporám?
    Některé z osob, kterým je poskytnuta dotace z Nové zelené úsporám, mají nárok na dotační bonus. Kolik to bude a kolik můžete maximálně získat?
  • Tepelná čerpadla: Na co se dívat při výběru firmy?
    Se zájmem o tepelná čerpadla se roztrhl pytel. Výhodou navíc je, že na ně můžete čerpat dotace. Na co byste měli hledět při výběru montážní firmy?
  • Jaké dotace na fotovoltaiku mohou využít podnikatelé?
    V Česku jsou otevřeny dvě dotační výzvy na fotovoltaiku pro podniky a třetí brzy přibude. Jaké programy je nabízí a kolik můžete získat?
  • Jaké dotace můžete získat na fotovoltaiku?
    Na fotovoltaickou elektrárnu je možné čerpat dotaci z Nové zelené úsporám. Na co přesně ji získáte a kolik z programu můžete dostat?
  • Pomoc s drahou elektřinou a plynem: dávky a nové dotace na zelené investice
    Stát chce pomoci občanům s vysokými cenami energií, obracet se k využití obnovitelných zdrojů a odklánět se od ruských energetických zdrojů. Přinášíme přehled opatření.
  • Kotlíkové dotace 2: Žádost ostatních domácností
    Na výměnu starého kotle za nový máte ze zákona čas pouze do konce září 2022. Na tuto výměnu je pak možné čerpat kotlíkové dotace. V programu Nová zelená úsporám na ně dosáhnou i domácnosti, které nemají nízké příjmy.
  • Kotlíkové dotace 1: Žádost osob s nižšími příjmy
    Týká se vás povinnost vyměnit starý kotel za nový, ale nemáte na to dostatečný příjem? Pomoci vám může nové kolo kotlíkových dotací. Kolik peněz díky němu můžete ušetřit a jak podat žádost?
  • Do kdy vyměnit starý kotel a jak se to může dotknout komínu?
    Budete muset vyměnit svůj starý kotel za nový? Pokud ano, podívejte se, jaké dotace můžete na výměnu čerpat, do kdy máte čas a jak se může taková změna dotknout i komínu.
  • Vytápíte starým kotlem na tuhá paliva? Na jeho výměnu už máte jen rok
    Příští rok v září skončí možnost provozovat staré kotle na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy. Takový kotel bude nutné vyměnit za nový zdroj tepla, jinak hrozí poměrně vysoká pokuta. Přesné statistiky o počtu starých kotlů s nutností výměny neexistují, podle odhadu odborníků se ale výměna zdroje tepla bude týkat statisíců českých domácností. Vhodnou a finančně dostupnou náhradou starých kotlů na tuhá paliva mohou být kotle na plyn, a to zemní plyn, ale i propan.
  • Chcete doma šetřit emise? Rozsviťte si zelenou elektřinou
    Domácnosti si už několik let mohou vybrat, jestli dají přednost klasické elektřině nebo energii vyrobené v obnovitelných zdrojích. Ze zásuvek jde sice stále ten samý proud, lidé ale mají jistotu, že byl vyrobený ekologicky.
  • Jak mít energie pod palcem aneb čím se vyplatí topit
    Nejen na teplo domova, ale i na rodinný rozpočet má zásadní vliv to, čím a jak topíme. Není už topení uhlím pasé? Jaké nevýhody s sebou přináší topení plynem a proč jsou tepelná čerpadla nejúspornějším a nejekologičtějším zdrojem vytápění? Přinášíme cenné rady ohledně zdrojů tepla, které v nadcházející zimní sezóně můžou ušetřit nemalé peníze. Navíc poradíme, jakým způsobem vytápění zatížíte životní prostředí co nejméně.
  • Smete Česko evropský Green Deal ze stolu?
    Co je to Green Deal? Jak se k němu staví český stát a další evropské země? Co od jeho zavedení očekávat?
  • Co je Zelená dohoda "Green Deal", jaký dopad bude mít na ČR?
    Co obsahuje Zelená dohoda, neboli "Green Deal"? Jaké budou náklady na zavedení "zelených opatření"? Jaký dopad to bude mít na ČR?
  • A zelenou elektřinu máte? Češi se u dodavatelů dožadují proudu z obnovitelných zdrojů
    Ještě před pár lety mohli lidé v České republice odebírat zelenou elektřinu jen od vybraných dodavatelů. Dnes ji nabízí většina společností na trhu. O proud vyrobený z obnovitelných zdrojů je zájem. Dokonce i za příplatek.
  • Energetickou chudobou jsou nejvíce ohroženi senioři, pomůže zateplení
    Podle výsledků letošního průzkumu agentury STEM je téměř 20 % českých domácností ohroženo tzv. energetickou chudobou. Výsledky průzkumu ukazují, že české domácnosti jsou zvyklé mít v zimě doma daleko vyšší teplotu než ve většině evropských států. Čtvrtina respondentů obětuje tomuto luxusu i úspory v ostatních výdajích na živobytí.
  • Jak zažádat o dotace z Nová zelená úsporám?
    Zalíbil se vám některý z programů od Nová zelená úsporám? Uvažujete o tom, že chcete rekonstruovat dům anebo uspořit na energiích? Přečtete si, kolik díky projektu můžete ušetřit a jak si zažádat o dotaci.
  • Kolik lze uspořit se zelenými technologiemi?
    Ceny elektřiny stoupají a mnoho lidí přemýšlí nad tím, jak uspořit na ohřevu s ohledem na míru životního komfortu. Lze ušetřit a ještě třeba trochu něco navíc vydělat nejen na úsporných technologiích v rodinných domech, ale třeba i v panelákovém nebo činžovním domě?
  • Jak moc chemikálie v Dunaji ovlivňují okolní prostředí?
    Kromě kvality vody se sledují i dopady znečištění na Dunaji na okolní faunu a floru. Jak moc jsou chemické látky ve vodě opravdu škodlivé? Přečtěte si poslední díl rozhovoru s Rastislavem Vranou.
  • Jak moc je voda v Dunaji opravdu čistá?
    Je voda v Dunaji opravdu čistá? Záleží na oblasti, ale díky tomu, jak je Dunaj velká řeka, tak jeho znečištění je často o dost menší než znečištění přítoků Dunaje. Přečtěte si rozhovor s Rastislavem Vranou z centra RECETOX.
  • Jakou chemickou poštu posíláme po Dunaji?
    Docent Branislav Vrana, který vede v centru RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity pracovní skupinu Kontaminace vody a související rizika, se před několika lety zúčastnil vědecké expedice, která již potřetí zkoumala znečištění Dunaje.
  • Kraje rozdělí 3 miliardy korun na nové kotle. Poslední vlna dotací pomalu startuje
    Příspěvek až 127 500 korun mohou letos získat domácnosti, které se rozhodnou vyměnit starý kotel na uhlí za nový zdroj tepla. Kotlíkové dotace podporují kotle na biomasu, tepelná čerpadla nebo plynové kondenzační kotle. Třetí vlna je poslední šancí, jak příspěvek získat.
  • Na zelenou elektřinu přispívá každý. Průměrná domácnost zaplatí kolem 840 korun ročně
    Na faktuře, kterou nám každý rok zasílají dodavatelé, se to hemží čísly. Cena elektřiny je totiž složená z celé řady položek. Mezi jinými platíme i za distribuci nebo přispíváme na obnovitelné zdroje. I když příspěvek na zelenou energii poklesl, domácnosti platí pořád stejně. Záleží hlavně na tom, kolik elektřiny spotřebujeme.
  • Země za 30 let: teplejší, sušší a extrémnější
    Důsledek emise skleníkových plynů se dostavuje až po desetiletích. Můžeme tedy říct, jak bude Země vypadat za dvacet třicet let? 
  • Změny klimatu vs. české léto
    Země se do 30 let změní. Planeta bude teplejší, počasí extrémnější, vlny veder delší, nejvyšší teploty ještě stoupnou, lesní požáry budou rozsáhlejší a záplavy častější a intenzivnější. To není úryvek z románu sci – fi, tvrdí to klimatolog Alexander Ač z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, který sídlí v Brně.
  • Češi zateplují. Na izolace domů je připraveno až 12 miliard korun
    Už pět let běží dotační program Nová zelená úsporám, v němž si lidé mohou říct o příspěvek na zateplení domu. Dotaci dosud získalo 28 tisíc žadatelů, mezi něž bylo rozděleno přes 6 miliard korun. Až dvojnásobnou částku chystají úřady na další čtyři roky.
  • Lidé mění kvůli zdražování dodavatele energií. Vyplatí se fixace cen?
    České domácnosti v prvním čtvrtletí letošního roku ukázaly, že o změnu dodavatele elektřiny a plynu mají znovu zájem.Pokud bude podobný trend pokračovat, padne pětiletý rekord. Důvodem narůstajícího počtu změn dodavatelů je podle odborníků zdražování energií. 
  • Lidé mají 4 roky na výměnu kotle. Stát rozdává dotace i bezúročné půjčky
    Do čtyř let musí být všechny staré kotle v České republice vyřazeny z provozu. Lidem jinak hrozí pokuta až 50 tisíc korun. Na pořízení nového kotle přispívá stát. Získat můžete desítky tisíc korun z dotací a nově také bezúročnou půjčku.
  • Syndrom nemocných domů (7)
    Domy nejsou živé bytosti, takže je nemůžeme poslat k lékaři na vyšetření. Některé z nich ale nemají zrovna zdravý kořínek. Jsou třeba špatně navržené, nedomyšlené, nebo postavené na špatných místech. Lidé v nich trpí příznaky různých nemocí, kterým se souhrnně říká SBS, což je sick buildings syndrom – syndrom nemocných budov.
  • Dotace 2018. Stát dá na zateplení, na nový kotel i čističku vody
    Když se v novém roce pustíte do zateplování domu nebo rekonstrukce topné soustavy, můžete si říct o dotaci. Rok 2018 by z hlediska státních příspěvků mohl být štědrý. Podívejte se, kde a o kolik si můžete říct.
  • 6 nápadů, jak ušetřit za teplo, aniž byste změnili dodavatele
    Ve chvíli, kdy se poprvé rozehřejí radiátory v nové topné sezóně, vyvstává vedle otázky komfortu také otázka úspory energií. Ukážeme vám, jaká opatření před nástupem zimy mají skutečně smysl a jak si doma vytvořit příjemné prostředí bez zbytečného plýtvání.
  • Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
    Někdy máte dojem, že je to s těmi úsporami zakleté. Chcete ušetřit na energiích, investujete, a nakonec zaplatíte víc. Pak si za pár mincí koupíte hobbymarketu věc, kterou jste vždy považovali za malichernost, a ona vám domů vrátí finance v řádu stokorun. Dnes se opět se podíváme, v čem je pes zakopán a kde je řešení tohoto problému.
  • Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
    Sluneční paprsky, které dopadají na střechu vašeho rodinného domu, můžete zužitkovat a ušetřit tak za elektřinu nebo ohřev vody. Stát instalaci solárních panelů stále podporuje. Nově dotaci na fotovoltaiku navýší až na 150 tisíc korun.
  • Nová zelená úsporám - jak získat bonus 40 000 Kč?
    Otáleli jste zatím se zateplováním nebo výměnou kotle ve svém domě? Motivovat vás má bonus až 40 tisíc korun, který dostanete, když zkombinujete kotlíkové dotace s příspěvkem z programu Nová zelená úsporám. Od září se také navyšuje podpora solárních elektráren, a tak na novou fotovoltaiku můžete získat až 150 tisíc korun.
  • Zájem o dotace na kotle a zateplení roste. S vyřízením pomůžou i dodavatelé energií
    Zájem o dotační programy, které podporují zateplování, výměnu kotlů nebo instalaci obnovitelných zdrojů, narůstá. Lidé znají především program Nová zelená úsporám nebo kotlíkové dotace. Ukázal to výzkum, který pro společnost E.ON provedla agentura Ipsos. Kotlíkové dotace letos procházejí další proměnou a na podporu nových kotlů bude připraveno ještě více peněz. Prostředky je možné čerpat i z méně známých evropských titulů.
  • Až 450 tisíc korun na dům, který je nízkoenergetický. Řeknete si o dotaci?
    Nová zelená úsporám vešla do povědomí lidí jako dotačním program, který podporuje zateplování rodinných domů, výměnu oken nebo nových ekologických kotlů. O dotaci ale mohou požádat i stavebníci rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností.
  • Ukažte kotel! Úředníci si mohou posvítit na špindíry i domácnosti bez povinné revize
    Venku přituhlo a kotle jedou na plné obrátky. Některé kouří víc než jiné. A právě ty, které čmoudí a zamořují ovzduší, je možné nahlásit pomocí speciální aplikace. Říká se jí udavačský web a je pod palbou kritiky i žertů. Smích vám ale může zamrznout na tváři, když se za dveřmi vašeho domu objeví úředníci, aby zkontrolovali, čím topíte a jestli máte povinnou revizi kotle.
  • Vlastní elektřina je trendy. Domácí zdroje do 10 kW dosáhnou na dotace
    Místo dalšího hledání úspor energií vlastní výroba elektřiny nebo tepla. Decentralizace energetiky je trendem, kterému pravděpodobně neutečou ani české domácnosti. Přibývat by měly malé domácí výrobny, třeba fotovoltaické panely na střechách rodinných domů. Budou časem vyrábět energii i bytovky? A kde získat na vlastní elektrárnu podporu?
  • Nová zelená úsporám: 100 milionů na zelené střechy nebo teplo z odpadních vod
    Největší dotační program Nová zelená úsporám se rozšiřuje. Kromě příspěvků na zateplení nebo ekologické zdroje tepla nově podporuje i moderní stavební prvky, jako je budování zelených střech nebo využívání tepla z odpadní vody. Připraveno je 100 milionů korun.
  • Zahřejte se levně. 10 užitečných tipů, jak šetřit teplo
    Za okny sychravo a pošmourno. V bytě teplo a světlo. V zimě přirozeně narůstá spotřeba tepla i elektřiny v našich domácnostech. Za podobný komfort ale musíme zaplatit. Účet na konci topné sezóny může být o několik stovek nebo tisíců korun nižší. Stačí jen několik drobných opatření.
  • Jak na financování fotovoltaické elektrárny: Kolik dostanete z dotací?
    Investice do fotovoltaické elektrárny není zrovna malá. S vaším projektem vám můžou pomoct dotace z programu Nová zelená úsporám. Kolik na solární elektrárnu dostanete, záleží na způsobu využití elektřiny.
  • Malá fotovoltaická elektrárna na střechu domu: Kde začít?
    Slunce svítí zadarmo. Ačkoli Česká republika není žádná solární velmoc, rozumně zvolené fotovoltaické panely ušetří alespoň část nákladů na elektřinu. Přemýšlíte nad instalací malé solární elektrárny na střechu svého domu? Kde byste měli začít a co promyslet?
  • Lidé zateplují. Požádali už o 1,4 miliardy korun z Nové zelené úsporám
    O dotace na zateplení z programu Nová zelená úsporám je zájem. Kontinuální příjem žádostí o příspěvek pro rodinné domy odstartoval loni na podzim. Od té doby lidé podali už 6 548 žádostí o podporu za 1,4 miliardy korun. Nejvíce peněz jde na zateplování nebo instalaci solárně-termických panelů.
  • Energetické štítky zdobí i profesionální lednice. Kolik s nimi podnikatelé ušetří?
    Je to už dvacet let, co Evropská unie zavedla energetické štítky pro chladničky a mrazničky pro domácnosti. Nyní se štítkování spotřebičů rozšiřuje i na profesionální chladicí techniku. Energeticky náročné spotřebiče se dnes používají téměř v každém hotelu, supermarketu, restauraci nebo jídelně. Kolik úsporné modely ušetří?
  • LED žárovky od dodavatele: Výhodná koupě a pronájem?
    Dodavatelé elektřiny už nějakou dobu fušují do úspor energií. Svým zákazníkům posílají tipy, jak energií šetřit, nebo je zásobují úspornými spotřebiči. Rozmáhá se i prodej nebo pronájem LED žárovek. Vyplatí se?
  • Nová zelená úsporám letos rozdá 2 miliardy na zateplení. Kolik už lidé dostali?
    Největší dotační program financovaný z prodeje emisních povolenek je v plném proudu. O finanční příspěvek na zateplení domu nebo instalaci solárních panelů je zájem. Vyplaceno už bylo téměř 67,5 milionů korun a další žádosti jsou ve zpracování. Podle odborníků se Nová zelená úsporám vylepšila a lidé tak mohou získat více peněz.
  • Elektřina a teplo jednou ranou. Vyplatí se kogenerace?
    Šetří se všude, kde to jde. Domácnosti a podniky stále častěji přemýšlejí nad tím, jak snížit náklady na výrobu tepla. Malé kogenerační jednotky umí vyrobit elektřinu i teplo najednou a pořídit je můžete s dotacemi. Vyplatí se to? A co vše byste měli o kogeneraci vědět?
  • Nová zelená úsporám rozdá peníze průběžně. Třeba na solární elektrárnu
    Až 27 miliard korun by měl velký dotační program rozdat do roku 2021. Oproti minulým kolům přichází zase několik změn. Výzva je kontinuální, takže poběží plynule následujících šest let. Kromě zateplování podpoří také pořízení solárního systému na ohřev vody nebo fotovoltaické elektrárny.
  • Moderní TV jako žrouti energie: Kolik spotřebují?
    Kam vám doma mizí elektřina? A proč účet za energie pořád roste? S velkým podezřením pozorujete ledničku, která se krčí v koutě kuchyně. Co když je ale všechno jinak? Rozměry moderních televizí přece pořád rostou. Můžou stát za zvyšující se spotřebou právě ony?
  • Kotlíkové dotace: Jak získat příspěvek na nový kotel?
    Až 85 % z maximální částky 150 000 korun mohou domácnosti získat na výměnu starého kotle na pevná paliva za ekologickou variantu. Kotlíkové dotace letos podpoří i tzv. mikroenergetická zateplení. Příjem žádostí se pravděpodobně rozběhne v průběhu letošního podzimu. Podívejte se, jak příspěvek na nový kotel získat.
  • Dotace na zateplení skončily. Rozdaly víc než 995 milionů korun
    V rekordním čase dvou měsíců vyčerpali majitelé rodinných domů částku, která byla letos připravena na podporu zateplování nebo výměnu kotlů. Zatímco loni úřady prodlužovaly termín, do kdy je možné o dotace žádat, letos díky enormnímu zájmu o Novou zelenou úsporám navyšovaly objem finančních prostředků.
  • Nová zelená úsporám 2015: Lidé chtějí příspěvek na dílčí zateplení
    Majitelé rodinných a bytových domů se žádostmi neotálí. Pouhé dva týdny od spuštění programu Nová zelená úsporám podali celkem 595 žádostí za téměř 154 milionů korun. Celkově je na úsporná opatření vyčleněna částka 1,1 miliardy korun.
  • Na přeplatek za energie nemají lidé nárok, automaticky ho vrací jen zlomek dodavatelů
    V těchto dnech obdrží tisíce domácností od svého dodavatele roční vyúčtování energie včetně vyčíslení aktuálního přeplatku či nedoplatku. Zatímco dluhy za vyšší spotřebu energie musejí zákazníci uhradit ve stanovené době splatnosti, rychlé zaplacení přeplatku mohou očekávat jen od zlomku dodavatelů.
  • Kotlíkové dotace: Stát a kraje připravují štědré příspěvky
    Kdo se letos chystá zateplovat nebo instalovat nový kotel, má štěstí. Stát bude v roce 2015 štědrý. Kromě dalšího kola velkého dotačního programu Nová zelená úsporám, přichystal i zajímavé dotace na pořízení nových kotlů. Zaujmout by měly především domácnosti, které vytápí v nevyhovujících (starých a neekologických) kotlích.
  • Energetický trh: Co dělat, když končí smlouva na dobu určitou?
    Odebíráte elektřinu (nebo plyn) a nějak tušíte, že právě letos by měla doběhnout smlouva na dobu určitou. Co z toho pro vás vyplývá? Proč smlouvy na dobu určitou nekončí, ale prodlužují se? Jsou výhodnější smlouvy na dobu neurčitou? A proč vás většina dodavatelů přemlouvá, abyste se jim upsali na několik let?
  • Dotace na zateplení 2015: Jednodušší a rychlejší Nová zelená úsporám
    Začátek jara je většinou ve znamení velkých plánů – rekonstrukce, zateplování fasády, výměna oken nebo pořízení nového kotle. Už poněkolikáté za sebou přitom budou moc majitelé rodinných domů požádat stát o příspěvek na podobná opatření. Novinky, jež program Nová zelená úsporám chystá, by ho mohly posunout ještě dál a přilákat žadatele, které administrativa zatím odrazovala.
  • Srovnání: 10 nejlevnějších dodavatelů elektřiny v roce 2015
    Počet dodavatelů elektřiny, kteří působí na českém trhu, neustále roste. Klíčovým kritériem jejich výběru stále zůstává cena. Připravili jsme proto pro vás modelová srovnání a přinášíme přehled deseti nejlevnějších obchodníků s elektrickou energií.
  • Poplatky za elektřinu v roce 2015
    Poplatky za distribuci a přenos elektrické energie se sice od nového roku mírně snížily a příspěvek na obnovitelné zdroje zůstává zachován v loňské výši, přesto představují významnou část celkové ceny elektřiny. Zjistěte, kolik vás budou letos stát, pokud elektřinou svítíte, ohříváte vodu nebo vytápíte.
  • Návod: Jak se vyznat ve faktuře za plyn a elektřinu?
    Obálka s logem energetické společnosti ve vás dokáže vyvolat lehkou nervozitu – vykoukne na vás přeplatek, nebo budete muset doplácet? S rozpaky si prohlížíte všechna ta čísla. Rádi byste jim porozuměli, ale je to nad vaše síly. S naším návodem to zvládnete. Zjistěte, za co vše platíte a jak je sestaveno vyúčtování za elektřinu a plyn.
  • Polopravdy, lži, dárky. Podomní prodejci elektřiny útočí
    Přestože stále více obcí a měst přijímá vyhlášky o zákazu podomního prodeje, obchodníci nepřestávají zvonit na naše dveře a nejrůznějšími důmyslnými triky nám vnucují smlouvy na změnu dodavatele. Jaké argumenty a nepravdy používají? Na co si dát pozor? A jak můžete od smlouvy odstoupit?
  • Dodavatelé nakupují elektřinu na rok 2015 levně. Sníží cenu i domácnostem?
    Rok se s rokem sešel a dodavatelé už pomalu chystají nové ceníky elektřiny, které začnou platit od ledna 2015. Loni se zprávy hemžily pozitivními titulky. Cena elektřiny totiž klesala. Jak se vyvíjí letos? Můžeme očekávat opět zlevnění?
  • Nové trendy v tarifech elektřiny a plynu
    Zdá se, že alespoň někteří dodavatelé energií začínají být ke svým zákazníkům vstřícnější. Zapomeňte na podomní prodej a rozhlédněte se po internetových stránkách energetických společností. Možná vás překvapí, že fixaci ceny energie můžete mít i bez smluvních závazků a že zajímavou slevu získáte, pokud energii budete odebírat od stejného dodavatele, jako váš zaměstnavatel.
  • Fakta a mýty o zateplení
    Tlak na snižování energetické náročnosti budov neustále sílí. A i když není o důležitosti zateplování domů pochyb, stále se setkáváme s některými omyly a mýty, které okolo něho panují. Mezi nejčastější názory patří, že domy přestávají po zateplení „dýchat“, už jsme zateplili před patnácti lety, zateplit zvládnu sám a levně… Základních deset mýtů přibližuje a vysvětluje Pavel Zemene ze Sdružení EPS ČR.
  • Nová zelená úsporám zjednoduší administraci a poskytne více peněz
    Ministerstvo životního prostředí upravilo podmínky programu Nová zelená úsporám. Dochází k navýšení příspěvku na projekt a ke zjednodušení podmínek.
  • Jak se v létě ochladit bez drahé klimatizace?
    Klimatizaci nemusíte? Je drahá a není vám z ní dobře? Vedro v interiéru ale umí napáchat neplechu – potíte se, přepadá vás malátnost, nemůžete se soustředit. Závidíte předkům při představě příjemného chládku v kamenných chalupách. Jenže vy jste v paneláku. Co s tím?
  • Chcete ušetřit? Sledujte energetické štítky spotřebičů
    Nejprve se objevily na ledničkách a mrazničkách. Postupně se rozšiřovaly na další spotřebiče, jako jsou pračky, sušičky, žárovky či myčky nádobí. Od letošního září budou energetické štítky zdobit také vysavače a v další vlně digestoře nebo ohřívače vody.
  • Druhé kolo Nové zelené úsporám startuje. Podmínky zůstávají podobné
    Dnes 1. dubna zahajuje Ministerstvo životního prostředí druhé kolo programu Nová zelená úsporám. Podmínky zůstávají podobné jako v prvním kole, což přispívá k důvěře i lepší orientaci zájemců. Hlavní bariérou pro žadatele zůstává nutnost posudku energetického specialisty, která však plyne ze zákona o hospodaření energií a lze změnit jen jeho novelizací.
  • Jak vypadá aukce energií a může se vám doopravdy vyplatit?
    Jak vypadá taková aukce? Něco nabídnete a čekáte, co vám bude nabídnuto nazpět. Zájemci se předhánějí a snaží se vám za vaši nabídku dát zase co nejlepší svou.
  • Krokem k udržitelnému vývoji je snížení energetické náročnosti
    Energetická náročnost našich životů, ale i bydlení je opravdu vysoká. Stavíme satelitní bydlení za velkými městy a přitom do měst dojíždíme za prací nebo do škol. Líbí se nám zelené plochy v centrech metropolí, ale už nechápeme, že právě zeleň zvyšuje energetickou náročnost našich životů.
  • V programu Nová zelená úsporám je méně než polovina prostředků
    Plánujete přestavbu vašeho domu, výměnu neekologického kotle za ten šetrnější vůči přírodě, nebo třeba výstavbu energeticky pasivního domu? Pak zbystřete, neboť můžete díky státu získat na váš projekt nezanedbatelné finanční prostředky. Ale měli byste si rozhodně pospíšit, protože ve státním programu Nová zelená úsporám prostředky ubývají každým dnem.
  • Jak úsporně vytápět? Začněte výběrem vhodného kotle
    V horkých letních dnech by na topnou sezónu myslel málokdo. Jenže zima se jednou zeptá, co jste dělali v létě… Je ideální doba na výměnu kotle, který vám pomůže snížit účet za vytápění. Jak ho vybrat a správně provozovat? Připravte se na topnou sezónu již nyní!
  • Kde a jak získat dotace na kotle nebo zateplení
    Léto přeje rekonstrukcím. Chystáte se i vy na výměnu kotle, protože ten stávající jen tak tak dosloužil do konce topné sezóny? Na nový kotel můžete dostat dotaci, a to klidně hned dvakrát. Pokud vás nepodpoří kraj, můžete o peníze žádat v Nové zelené úsporám.
  • Co týden dal? Miliarda v programu Nová zelená úsporám 2013
    Na program Nová zelená úsporám 2013 vyčlenilo ministerstvo životního prostředí miliardu korun. Žádosti v rámci první výzvy se začnou přijímat v srpnu. První finanční prostředky budou podle MŽP vyplaceny na podzim. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Úsporný rok 2013: Stavět se bude jen nízkoenergeticky
    Stavebnictví čekají v příštím roce změny. Poslanecká sněmovna přehlasovala vetovanou novelu zákona o hospodaření energií a od 1. ledna 2013 začne platit novela, která má přispět ke snížení energetické náročnosti budov. Příští rok by se měl také znovu rozběhnout dotační program navazující na Zelenou úsporám.
  • Burza v poledne
    Na pražské burze se dnes obchoduje zejména s akciemi společnosti ČEZ. Politické tahanice ohledně blokování prodeje distribučních společností vyústily dnes v noci v odvolání předsedkyně výkonného výboru FNM.
  • Komoditní trhy v kostce
    Futures kontrakty na zlato vystoupaly ve středu v New Yorku již na 4 1/2letá maxima a po deváté za posledních deset seancí se tak tomuto trhu podařilo skončit v zisku. Zlato se totiž těší stále silnější poptávce ze strany investorů.