Štítek fiskální politika

Fiskální politika je hlavní část hospodářské politiky státu, která je v rukou vlády. Fiskální politika ovlivňuje chod ekonomiky a mezi její hlavní cíle patří udržovat ekonomický růst, s nízkou nezaměstnaností a tlumit následky hospodářských cyklů. Nástroji fiskální politiky jsou samozřejmě zákony, které utváří výši daní, cel, sociálního pojištění a další. Fiskální politiku můžeme rozdělit na expanzivní a restriktivní.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • V jakých českých městech zdraží svoz komunálního odpadu od 1. 1. 2024?
    Jak a kde se od roku 2024 mění poplatky za svoz komunálního odpadu? Podívejte se na přehled „poplatků za popelnice“ ve 20 největších českých městech. Jaké jsou u jednotlivých měst způsoby, jakými platit poplatky, a splatnost? Kdo je od poplatků osvobozen a kdo má sníženou sazbu?
  • „Penzijko“ je (skoro)mrtvé, ať žije DIP! Co bude výhodnější?
    Od 1. ledna 2024 budete moci uzavřít dlouhodobý investiční produkt. O půl roku později pak stát omezí státní příspěvky u obou typů penzijních produktů. Co bude výhodnější? Kterou z možností zvolit, aby zajišťování se na stáří bylo co nejvýhodnější?
  • Je v Česku nejnižší minimální mzda ve střední Evropě?
    Jaká je výše minimální mzdy v roce 2023 a jak vysoká bude v příštím roce? Jaká je minimální mzda v sousedních zemích, v Německu, na Slovensku, v Polsku či v Maďarsku, a o kolik vzroste v roce 2024? Je v Česku nejnižší mzda ve střední Evropě?
  • O kolik zdraží příští rok krabička cigaret kvůli růstu spotřební daně?
    Stát opět zvyšuje spotřební daň na tabákové výrobky, o kolik? Dotkne se zdražení i elektronických cigaret? A vybírá se skutečně více na spotřební dani? Podívejte se, kolik z jedné krabičky cigaret odvedete státu na daních a jaký je příjem státního rozpočtu z tabákových výrobků.
  • Rodičovský příspěvek se od 1. ledna 2024 zvýší o 50 tisíc, pro koho ne?
    V současné době má rodičovský příspěvek výši 300 tisíc Kč, senátoři schválili, že od 1. ledna 2024 se zvýší o 50 tisíc Kč. Pro koho? Kdo nárok nemá?
  • Předčasné splacení hypotéky zdraží. Možná ale méně, než se čekalo
    Poplatek za předčasné splacení hypotéky se pravděpodobně zvýší. Nakonec ale asi neporoste tolik, jak se předpokládalo původně. Přesto si refinancování během fixace do budoucna už dvakrát rozmyslíte.
  • Co vše se změnilo v konsolidačním balíčku? Jak se změní DPH, daň z nemovitostí či odvody OSVČ?
    Koalice se dohodla na změnách konsolidačního balíčku, které se dotknou daně z nemovitostí, DPH, nárůstu odvodů OSVČ, nemocenského pojištění či zaměstnaneckých benefitů.
  • Mimořádná valorizace je tu, o kolik vám vzroste důchod?
    Mimořádná valorizace penzí je tu, v červnu by vám měl přijít vyšší důchod než v květnu. O kolik vám penze vzroste? A o kolik by stoupla, jestliže by zůstala původní vyšší valorizace?
  • Srovnání průměrné mzdy, důchodu a poslaneckého platu: je nyní důchod nejblíže platu poslanců?
    Politici často hovoří o společenské solidaritě. Podívejte se spolu s námi na srovnání průměrného důchodu, průměrné mzdy a platu poslanců. Jaký je jejich poměr a jak se měnil v čase? Nastal čas na zmrazení platů politiků?
  • Poslanecké náhrady 2023: ubytování, asistent či kancelář za desítky tisíc
    Poslanci mají vedle platu nárok na různé náhrady výdajů, například na dopravu, ubytování, ale i na svoji kancelář a asistenta. Jak vysoké jsou tyto částky? A jaké výhody mají předsedové a místopředsedové orgánů Poslanecké sněmovny?
  • Ministr Jurečka chce zvýšit rodičovský příspěvek, od kdy? Od 1. ledna 2024?
    Reálná hodnota rodičovského příspěvku klesá kvůli vysoké inflaci, protože tato dávka není valorizována. Zvýší se letos rodičovský příspěvek? Kdo vyšší rodičovský příspěvek prosazuje a kdo je proti?
  • Co bude se „stavebkem“? Boj o zachování státního příspěvku vstupuje do závěrečné fáze
    Pokud skončí státní podpora stavebního spoření, skončí i levné úvěry ze stavebního spoření, říkají šéfové 5 českých stavebních spořitelen, kteří se sešli v polovině března 2023 v sídle České bankovní asociace v Praze.
  • Ukrajina a Rusko po roce války: jak jsou na tom ekonomicky?
    Již přes rok probíhá ruská válka na Ukrajině. Jak na tom země byly, jsou a budou ekonomicky? Jaký je jejich propad hrubého domácího produktu? A jak se Rusku daří nahrazovat evropský trh pro odbyt ropy a plynu?
  • Ceny dálničních známek vzrostou. Kolik by stály po zohlednění inflace či růstu mezd?
    Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) uvedl, že se chystá zdražení dálničních známek a zavedení jednodenních dálničních známek. Kolik stojí dálniční známky? Kdy naposledy rostla jejich cena? A jaká by měla být jejich cena při zohlednění růstu mezd či inflace?
  • Vypočítejte si, jak se má zvýšit váš důchod od června 2023
    Vláda se kvůli napjatému rozpočtu chystá při další valorizaci zvyšovat důchody méně, průměrně o 750 Kč, než jí nařizuje platný zákon (o 1770 Kč). Jak se jednotlivé varianty projeví přímo ve výši vašeho důchodu? Vypočítejte si, o kolik by se vám změnil důchod při obou variantách, v naší kalkulačce.
  • Přídavky na děti vzrostou od 1. ledna 2023 o 200 Kč. Kdo na ně nově dosáhne?
    Vláda přišla s konkrétními čísly ohledně růstu přídavků na děti, stejně tak s hodnotami růstu životního minima, díky kterému se rozšíří řada rodin pobírajících přídavky na děti. Jaká bude nová výše přídavků na dítě? Kdo bude moci žádat? V jaké legislativní fázi je novela o sociální podpoře zvyšující přídavky na děti? 
  • KOMENTÁŘ: Bude snížen a zkrácen rodičovský příspěvek?
    Ministerstvo financí v rámci snížení schodku státního rozpočtu uvažuje o zkrácení a snížení rodičovského příspěvku. Kdo je proti? A jaká je jeho výše a jak se vyvíjela? Jak je na tom rodičovský příspěvek ve srovnání s průměrnou mzdou a důchodem? Jaké jsou výdaje státního rozpočtu na rodičovský příspěvek?
  • Přídavek na dítě vzroste od 1. ledna 2023 o 30 %. Dosáhne na něj více rodin
    Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka oznámil, že od 1. ledna 2023 vzroste přídavek na dítě o 30 %. Je již návrh ministerstva schválen? Kolik dětí na něj má nárok? Nepatří vaše rodina mezi ně?
  • Volby do senátu 2022: kompletní info
    První kolo senátních voleb letos proběhne 23. a 24. září ve 27 obvodech společně s komunálními volbami. Víte ale, kdy proběhne druhé kolo? A budete moci volit na voličský průkaz?
  • Volby do zastupitelstva 2022: kompletní přehled
    Už zítra můžeme jít znovu k volebním urnám, tentokrát budeme volit do zastupitelstva obce, města či městské části. Víte vše, co o volbách potřebujete vědět? 
  • Co když zemře prezident? Kdo přebírá jeho pravomoci?
    Bohužel Smrťáček nejde zavřít do sudu napořád a může potkat i prezidenta ČR. Kdo přebírá funkce a pravomoci prezidenta po jeho smrti? A co se stane, když kandidát zemře mezi 1. a 2. volebním kolem?
  • Zvýší se platy státních zaměstnanců od 1. září 2022? Jaké byly návrhy?
    Kteří státní zaměstnanci od 1. září 2022 dostanou přidáno? Jaké byly představy vlády a odborů?
  • Od září vzrostou důchody, platy a lze lépe žádat o sociální dávky
    Vláda musí reagovat na inflaci i růst cen energií. Od září vzroste příjem mnoha českým domácnostem. O kolik v září vzrostou platy a důchody? Kterým státním zaměstnancům vzrostou platy? A jaké dávky vzrostly v létě?
  • Od 1. září 2022 vzroste plat více než polovině státních zaměstnanců
    Vláda oznámila výši růstu platů vybraných státních zaměstnanců, kteří si tak od září polepší o 10 %. Koho se růst platů dotkne? A kterým státním zaměstnancům vzroste plat až od ledna 2023?
  • Jak a kde žádat o mimořádný příspěvek na dítě ve výši 5000 Kč?
    Jak zažádat o mimořádný příspěvek na dítě ve výši 5000 Kč? Jde to fyzicky i online. Podívejte se, jak snadno a rychle vyplníte žádost. Jak budete dokládat své příjmy? A kdo má na mimořádný příspěvek na dítě nárok?
  • Je možné žádat o mimořádný příspěvek na dítě, kdo na něj má nárok?
    Podívejte se, kdo má nárok na mimořádný příspěvek ve výši 5000 Kč na dítě. Kde a jak o něj můžete žádat?
  • Platby za státní pojištěnce se sníží na 1 487 Kč
    Poslanecká sněmovna přes dlouhé obstrukce schválila ve 3. čtením novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. O kolik se sníží měsíční platba za státní pojištěnce? Jaký to bude mít dopad na státní rozpočet?
  • Vláda schválila 5 000 Kč na dítě pro rodiny s příjmem do 1 milionu Kč, kdo na tuto dávku dosáhne?
    Vláda schválila příspěvek 5 000 Kč za dítě pro rodiny s příjmem do 1 milionu Kč. Kdy se bude vyplácet? Kdo na něj má nárok? Jaké další změny čekají rodiny s dětmi?
  • Ceny benzinu a nafty letí dolů, mohou se opět zvýšit?
    Rusko vpadlo na Ukrajinu, což mělo za následek ekonomické sankce i úvahy o přerušení dodávek plynu a ropy do EU, což se ihned projevilo v cenách pohonných hmot. Stát proto začal kontrolovat marže na čerpacích stanicích, což mělo výsledek razantní snížení cen.
  • Platby za státní pojištěnce se sníží na 1 567 Kč
    Za státní pojištěnce bude vláda od 1. července 2022 odvádět zdravotním pojišťovnám méně. Koho a jak se to dotkne? Jaký bude dopad na státní rozpočet? A jaká je reakce opozice a zdravotních pojišťoven?
  • Kompenzační bonus na konci roku 2021 a v roce 2022: Kdo bude mít nárok a jaká bude jeho výše?
    Živnostníci se opět potýkají s následky pandemie koronaviru i s vládními restrikcemi. Kdo bude mít nárok na kompenzační bonus? Jaká bude výše kompenzačního období? Jaké bude bonusové období?
  • Kolik berou poslanci?
    Jak vysoký je plat poslanců? Berou poslanci hodně nebo málo? Jaké dostávají další peníze k platu? A kolik dostanou ti, kteří už nebudou zvoleni, na rozloučenou s Poslaneckou sněmovnou?
  • Kolik dostanou strany a hnutí za své výsledky ve volbách do Poslanecké sněmovny 2021?
    Volby do poslanecké sněmovny skončily, strany, hnutí a koalice se začínají šikovat do vládních koalic. Někdo si líže rány, někdo se připravuje na vládnutí a straničtí finančníci sčítají zisky či ztráty. Kolik jednotlivé strany, hnutí či koalice dostanou za své volební výsledky?
  • Volby do poslanecké sněmovny budou již 8. a 9. října! Jak můžete volit?
    Volby do poslanecké sněmovny proběhnou v pátek 8. října a v sobotu 9. října 2021. Jak budou otevřené volební místnosti? Jak se bude volit a kroužkovat?
  • Kompenzační bonus za květen byl schválen! Kdy budou moci OSVČ žádat?
    Budou moci OSVČ žádat o kompenzační bonus ve výši 1 000 Kč denně za květen a červen? Kdy o tom bude jasno? O co lze v květnu žádat?
  • Krajské volby: Jak a kde volit v časech koronaviru?
    Jak lze volit v krajských a senátních volbách v roce 2020? Jaká musíte dodržovat hygienická pravidla a kdy vás do volební místnosti nepustí? Jak kroužkovat do krajských voleb?
  • Komentář: Čas koronaviru - projídání či investování do budoucnosti?
    Dokud si neujasníme, do čeho investovat, bude Babiš miliardy rozdávat. Půlbilionový schodek premiérovi téměř nikdo nevyčítá, ale schodkové rozpočty v dobách blahobytu a enormní růst platů státních zaměstnanců již však ano. Prožíráme si budoucnost nyní, nebo jsme si projedli již v dobách hodokvasu?
  • Jak se zvýší státní dluh po koronavirové krizi?
    Jak se zvýší státní a veřejný dluh po rekordním "koronavirovém" schodku státního rozpočtu? O kolik vzroste ku poměru k HDP?
  • Pandemie koronaviru - restart či pohroma pro českou přírodu?
    Česká příroda se potýká se suchem, postřiky i s epidemií koronaviru a kůrovce. Jak se daří české přirodě v časech koronaviru?
  • Otevřel koronavirus stavidla pro státní zakázky a neprůchodné novely zákonů?
    Pandemie koronaviru je zkouška pro nejednoho státníka, ovšem krize skýtají i příležitosti. Jak reagovaly vlády EU, Číny, USA a dalších velmoci? Jaké novely zákona se budou schvalovat při koronavirové krizi?
  • KOMENTÁŘ: Pomůžeme všem, peníze nyní rostou na stromech
    Ministři schválili další plán pomoci tuzemské ekonomice prostřednictvím pumpování peněz do oběhu. Nejnověji jde o proplacení části nájemného za období od vyhlášení nouzového stavu do letošního 30. června. Tato pomoc směřuje zejména malým obchůdkům, hospodám nebo třeba kadeřnickým salonům.
  • Jmenuji se Michal Hašek a se mnou teprve přichází nouzový stav
    Možná už jste na mě zapomněli, ale připomenu vám pár indicií: Lány, podraz, lži, titul ze Sládkovičova, fiktivní tisková mluvčí. Už to máte? Ano, mé jméno je JUDr. Michal Hašek a přicházím zachránit Českou republiku.
  • Navýšení rodičovského příspěvků 2020 v 7 příkladech
    Rodičovský příspěvek vzroste 1. ledna 2020. Kterých rodičů se bude zvýšení týkat? Podívejte se na 7 příkladů, které vám ukáží, kdo ostrouhá a kdo bude mít nárok na navýšení v hodnotě 80 tisíc korun. Bude se to týkat i vás?
  • Valorizace důchodů 2020: kdo dostane 900 Kč a kdo více?
    Současná vláda je ke starobním důchodcům poměrně štědrá a po letech strádání se důchody zvyšují hlavně pro lidi s nejnižšími starobními důchody. Jaká bude valorizace důchodů v roce 2020? A kolik nakonec vláda důchodcům přidá?
  • HDP ČR rostl o 2,4 %: jak jsme na tom ve srovnání se sousedy?
    Růst HDP České republiky podle přeběžného odhadu Českého statistického odhadu byl 2,4 % ročně. O kolik HDP vzrostlo v aktuálním kvartálu? Co táhlo růst? A jaký byl jeho vývoj?
  • Poslanci schválili zvýšení rodičovské. Co vše se změní?
    Rodičovský příspěvek se od 1. ledna 2020 zvýší rodičům, kteří jej budou aktivně pobírat. Zvýší se i maximální měsíční dávka pro rodiče, kteří nepobírali mateřskou. Dále se zvýší i doba, na kterou mohou umístit dítě mladší dvou let do školky či jeslí.
  • Poslanci schválili vyšší rodičovskou. Jak se na ni připravit?
    Od 1. ledna 2020 se mohou rodiče, kteří aktivně pobírají rodičovský příspěvek, těšit na rodičovský příspěvek zvýšený o 80 tisíc korun. Co udělat pro to, abyste z něj vytěžili maximum?
  • Poplatek za vklad do katastru nemovitostí se zdraží od 1. ledna o 100 %
    Od Nového roku si pravděpodobně za vklad do katastru nemovitosti připlatíte, tak neváhejte se změnami údajů v katastru. Jak vysoký bude poplatek? A proč se zvyšuje?
  • Které zboží a služby příští rok zlevní díky nižší DPH?
    Do nižší sazby DPH ve výši 10 % se má přesunout řada výrobků a služeb. A to společně se zavedením další vlny EET na jaře 2020. Podívejte se na přehled produktů, kterých se toto snížení dotkne. A kolik díky snížení DPH ušetříte?
  • 10 mýtů o rodičovském příspěvku
    O rodičovském příspěvku se šíří řada mýtů, které často přiživí i vládní zástupci. Od kdy můžete pracovat při rodičovském příspěvku? Jak je to se změnou rodičovského příspěvku?
  • Kdo slízne smetanu za růst rodičovského příspěvku?
    Zvýšený rodičovský příspěvek budou pobírat novorozenci i děti do čtyř let (rodič ovšem musí aktivně čerpat rodičovský příspěvek) od 1. ledna 2020. Kdo slízne smetanu a kdo si to slízne od voličů?
  • Jak se měnily sliby o růstu rodičovské
    Podívejte se, jak šel čas se sliby o růstu rodičovského příspěvku, které se měnily rychleji než ministři ve vládě Andreje Babiš. Kdy tedy bude zvýšen rodičovský příspěvek a pro koho?
  • Bude v ČR zavedena daň pro banky a jejich dividendy?
    Které parlamentní strany podporují zavedení sektorové daně pro banky? Jakou bude mít podobu? A kdy bude zavedena? Kolik to přinese do státního rozpočtu?
  • Novou slovenskou prezidentkou se stane Zuzana Čaputová
    Slovensko si v přímé volbě zvolilo za prezidentku Zuzanu Čaputovou. Jaká byla volební účast? A kdo vlastně je budoucí slovenská prezidentka?
  • Jde česká volební účast do kopru?
    Volby jsou základem demokracie, ale u někdy je volební účast tristní. Které volby přitáhnou nejvíce voličů a které nejméně? Jak se vyvíjela volební účast u senátních, prezidentských či komunálních voleb?
  • Kdo dostává v ČR průměrnou mzdu?
    Průměrná hrubá mzda v ČR se blíží k 34 tisícům za měsíc. Jak jsme na tom v porovnání s našimi sousedy? A jaký je průměr EU? Kolik lidí bere průměrnou mzdu a jaký je medián? Jak se průměrná mzda v posledních letech vyvíjela a jaký bude její další vývoj?
  • Růst minimální mzdy na 13 350 Kč, co vše ovlivní?
    Minimální mzda letos vzrostla o 1 150 Kč a to na 13 350 Kč. Jak a jaké dávky a odvody ovlivní? Co minimální mzda v okolních státech - Německo, Rakousko či Slovensko? Jak to ovlivní firmy a zaměstnanost?
  • Kdy budou dokončeny opravy na dálnicích III
    Rozpočet ministerstva dopravy činí přibližně 54 miliard korun. Jak je na tom výstavba nových dálnic? Kolik kilometrů zbývá ještě dokončit? 
  • Kdy budou dokončeny opravy na dálnicích II
    Dálniční síť se opravuje a někdy nepříjemně zasahuje do našich životů. Kdy budou jednotlivé úseky dálnic opraveny? A jak vypadá dostavba úseků dalnic? Kdy bude hotov Pražský okruh?
  • Kdy a o kolik vzroste invalidní důchod?
    V současné době je v České republice přes 400 tisíc invalidních důchodců. Těm nynější vláda slíbila navýšení jejich invalidních důchodů. Kdy a o kolik vzroste invalidní důchod v jednotlivých stupních invalidity? Kolik to bude stát státní kasu?
  • Komentář: Je česká pravice na levačku?
    Český pravicový volič to musí mít v posledních letech těžké. ODS už měla tolik kauz a kmotrů, že by z toho mohl vzniknout seriál (chvílemi by se mohlo jednat o sitcom - viz nahrávky premiéra a jeho asistentky). Jaké jsou vyhlídky pravice? A jak si pravicové strany vedly v minulých volbách?
  • Komentář: ČSSD - vládní omáčka od předsedy Hamáčka
    Předseda ČSSD Jan Hamáček dovedl svoji stranu do další vládní koalice s ANO a do ministerstev obsadil nechvalně proslulé staré známé (Toman), ale i nové tváře s bizarními ekonomickými názory. Kdo jsou ministři ČSSD? Kdo vlastnil firmu, která stála ČR půl miliardy KČ?
  • Jak si zažádat o státní hypotéku ve 3 krocích
    Od 15. srpna máte možnost zažádat si novou státní půjčku na bydlení, a to až do 2 milionů korun. Co musíte splnit, abyste na ni získali nárok?
  • Komentář: ČSSD - spící Růženka, či ďáblovo osidlo?
    Žádná rostlina neroste stále do nebe a rovněž ani ČSSD, obzvláště s tak prohnilými kořeny plnými dluhů, korupčních skandálů a lidí s pochybnou pověstí. Co ohrožuje ČSSD? A potopí se v příštích volbách pod 5% hranici? 
  • Od 15. srpna můžete čerpat nové státní půjčky pro mladé - máte nárok?
    Sazby hypoték letí vzhůru a jejich získání dále znesnadňuje ČNB. Od srpna letošního roku si budete smět podat žádost na státní půjčku na bydlení lidem do 36 let. Jaká bude maximální výše státního úvěru při stavbě či koupi domu a bytu? Jaká bude sazba u těchto půjček? A kolik peněz na to vláda uvolní?
  • Komentář: 7 věcí, které ANO naučilo naše děti
    Hnutí ANO se vždy chtělo odlišit od politiků předešlých generací. Tak se pojďme podívat, jak se jim to daří a jakým jsou vzorem pro naše děti.
  • Chcete starostovat? Na kandidování do komunálek máte čas do úterý
    Nadávat u piva umí každý, ale chce to hodně odvahy (nebo podnikatelský plán), abyste se vydali do špinavých vod politiky. Jak kandidovat v komunálkách? A jaká jsou pravidla pro zvolení?
  • Komentář: Václav Klaus mladší - angry bird ODS
    Václav Klaus mladší - pro jedny udatný pravicový bijec, který do EU buší hlava nehlava, vedle kterého vypadá Petr Mach jako uštěkaný pes Jonatán. Pro jiné je zase důvodem, proč se stále držet "mrtvé" TOPky a nefrnknout pod křídla ODS. Jaké jeho výroky mohou tomuto "angry bird" ODS srazit hřebínek? Pojďte s námi šlápnout Václavovi Klausovi mladšímu na kuří oko.
  • 4 ekonomické fauly Miloše Zemana
    Miloš Zeman je často kritizován z mnoha stran a úhlů. Na druhou stranu je znám svojí prostořekostí a nevraživostí vůči novinářům, které napadal i při svém inauguračním projevu. Někdy je Miloš Zeman kritizován oprávněně, jindy jen z principu. My se podíváme na jeho 4 ekonomické fauly, které jako vystudovaný ekonom provedl.
  • Které země EU splňují Maastrichtská kritéria?
    Splnění Maastrichtských kritérií je nutnou podmínkou pro vstup do Evropské měnové unie. I přes nepopularitu v ČR je euro v rámci EU nadále oblíbené a k jeho zavedení volají i čeští podnikatelé. Které země Evropy by splňovaly podmínky zavedení eura? A jaké vůbec tyto podmínky jsou?
  • Co je to malá a velká korupce a jak je na tom s korupcí Česko?
    Ekonom Libor Žídek z Masarykovy univerzity v Brně pokračuje v úvahách nad korupcí u nás a ve světě. V druhém díle článku o korupci se zmiňuje o korupční zeměpisné hitparádě, korupci v politice a zamýšlí se nad budoucností korupce.
  • Kolik stojí korupce? Až 270 Kč měsíčně každého z nás
    Ekonoma Libora Žídka napadlo spočítat, kolik stojí korupce každého daňového poplatníka. Zjistil také, že ze státního rozpočtu se neztrácí zas tolik, jak se povídá. Je vůbec možné, aby se finance z eráru ve větším počtu rozkutálely do neznámých kapes?
  • 8 věcí, co můžeme čekat od nového amerického prezidenta
    Donald Trump se dnes v pátek 20.1. 2017 stane 45. americkým prezidentem. „Make America great again“ bylo jeho hlavní předvolební heslo. Jak moc velká Amerika bude a co vlastně můžeme čekat od jeho programu?
  • Kvantitativní uvolňování podle ECB
    Evropská centrální banka (ECB) minulý čtvrtek (4. 9. 2014) oznámila nový program týkající se kvantitativního uvolňování.
  • Výzkum: Za klesající výnosy z firemní daně nemůže agresivní daňová optimalizace
    Nařčení korporací jako Apple, Google nebo Starbucks z agresivního daňového plánování vychází podle studie z implicitního přesvědčení, že korporace maximalizují svou hodnotu vůči společnosti pouze, pokud platí daně. A také přímo úměrně tomu, kolik daní platí. Ovšem korporace rovněž investují, vytváří pracovní příležitosti a jsou lídry inovací. Tyto činnosti naopak zpravidla nerealizují v daňových rájích.
  • Ministerstvo pro místní rozvoj: Čerpání fondů? Nic nepovíme!
    KOMENTÁŘ: Jedna z funkcí Ministerstva pro místní rozvoj je poskytování informací o pokroku v čerpání finančních prostředků z fondů EU. Proto také ministerstvo vydávalo pravidelné měsíční monitorovací zprávy o průběhu čerpání strukturálních fondů a Fondu soudržnosti, což byl veřejnosti snadno dostupný informační zdroj. V loňském roce však bylo rozhodnuto, že od ledna 2014 bude pravidelná zpráva vycházet pouze čtvrtletně.
  • Co týden dal? Vláda se chystá přistoupit k fiskálnímu paktu EU
    Vláda zahájila diskusi o přistoupení Česka k fiskálnímu paktu EU a rozhodnout by měla do léta. Pakt zavazuje země EU k tomu, aby do národní legislativy zavedly pravidla hlídající rozpočtovou kázeň.
  • Fed ponechá rotačky tisknoucí dolary na plný výkon
    Pozornost trhů se opět stáčí k nejmocnější centrální bance – americkému Fedu. Na posledním zasedání se rozhodli centrální bankéři pokračovat v tištění dolarů (politice QE) tempem 85 miliard za měsíc a vyčkávat na silnější čísla (především z trhu práce).
  • Česko zadělává na trvalé oživení
    Evropa ukazuje recesi záda a Česko tentokrát bohudík taky. Je to částečně díky tomu, že oživení v eurozóně je relativně silné (0,3 % q/q) a nesoustředí se pouze na Německo a jeho nejbližší kruh.
  • Česká ekonomika má nejhorší časy za sebou
    Ekonomická situace České republiky by se měla v příštích čtvrtletích zlepšovat. V druhé polovině letošního roku se očekává mírný hospodářský růst. Hlavními činiteli, které budou odpovědné za úspěch, budou případné nové investiční příležitosti, tvorba fixního kapitálu (za poslední tři roky se jeho objem neměnil), předpokládaný růst spotřeby (vláda oznámila, že je tvrdší úsporná politika týkající se veřejných financí u konce) a vyšší objem exportu.
  • Mohou nám být pobaltské země příkladem?
    Poslední zemí, která byla před více než dvěma lety přijata do eurozóny, bylo Estonsko. Nyní má stejným směrem nakročeno Lotyšsko. Jak jsou na tom z ekonomického hlediska všechny tři pobaltské země a mohou být pro naši ekonomiku inspirací?
  • Velká Británie: zůstat či odejít z EU?
    Velká Británie patří mezi klíčové země Evropské unie. Přesto však tato země nikdy nepatřila mezi „tahouny“ integrace a je známá především svými kritickými postoji k euro záležitostem. Byl by odchod Britů z Evropské unie přínosem pro evropskou integraci či nikoliv?
  • Poučení z krizového vývoje
    Kde uvidíme další Kypr? Optimisté vidí jen extrémně namíchaný smrtící koktejl, ale v realitě vidíme totální selhání státu, státu středomořské varianty socialismu. Mnoho let tam vládla strana AKEL (do loňska i s prezidentem), ale víte, že to byla pod převlekem „Pokrokové strany pracujícího lidu“ bývalá komunistická strana? Mimo jiné se s ní rádi chlubili čeští komunisté a další levičáci.
  • Finanční ústava je závazkem rozpočtové odpovědnosti
    V minulém článku jsme se věnovali problematice fiskálního paktu EU a jeho případných důsledků pro naši republiku. Podepsat tento dokument zatím česká vláda odmítla, mezitím však připravila vlastní návrh finanční ústavy pro Českou republiku. Co je podstatou finanční ústavy a liší se vůbec od fiskálního paktu EU? Je vůbec potřebné mít oba tyto dokumenty?
  • Pět důvodů proč akcie nadále porostou
    Světové akciové trhy vykročily do nového roku pravou nohou. Index MSCI World vzrostl o 6,8 procent a několik trhů je na nejvyšších úrovních od začátku finanční krize. Možná, že vás napadá, že trhy málokdy stabilně rostou o pět a více procent, a že korekce je za dveřmi.
  • Investoři jsou již léta v šoku
    Situace u nás není od té „světové“ nijak výrazně odlišná. I naši drobní investoři se ještě nevzpamatovali z šoku, který je postihl v rámci finančí krize. Od září roku 2008 z fondů stáhli bezmála 100 miliard korun, z toho víc než polovinu hned do konce roku 2008.
  • Fiskální útes v USA: Černá labuť na obzoru?
    Teorie Černé labuti se zabývá překvapivými a nečekanými jevy velkého významu, které mají sílu změnit chod dějin. Překročení fiskálního útesu v USA by zatřáslo globální ekonomikou, světovými finančními trhy a snížení životní úrovně by hrozilo milionům lidí po celém světě.
  • Zahraniční trhy v týdnu od 13.5. do 17.5.2002
    Každé pondělí v poledne najdete ve zpravodajství sekce Kapitálový trh kompletní analýzu zahraničních kapitálových trhů a událostí z minulého týdne, zpracovanou analytiky renomovaného obchodníka Atlantik FT, a.s.