-
Minimální mzda vzroste na 20 800 Kč od 1. ledna 2025. Jaká bude v sousedních zemích?
Vláda oznámila novou výši minimální mzdy od 1. ledna 2025. Jaká je výše minimální mzdy v sousedních zemích, na Slovensku, v Polsku, Německu či Maďarsku? Jaká bude minimální mzda v těchto zemích v roce 2025?
-
Kurzy platebních karet. Která karta má nejlepší kurzy v eurech?
S jakou kartou je nejlepší platit v eurech? Vyzkoušeli jsme téměř všechny během dovolené na Slovensku.
-
Českou minimální mzdu předběhla slovenská. Proč se to stalo?
Slovenská minimální mzda překonala tu českou, jak je to možné? Jaká je jejich výše? A předežene česká minimální mzda opět tu slovenskou? Jaké je srovnání čisté minimální mzdy?
-
Minimální mzda je pro všechny zaměstnance stejná. Jak se vyvíjela a kde si stojíme oproti jiným státům EU?
Aby byli zaměstnanci schopni ze svého příjmu pokrýt náklady na bydlení a základní životní potřeby a nebyli závislí na sociálních dávkách, bylo v roce 1991 zavedeno regulační opatření v podobě minimální mzdy. Tento nástroj má za cíl především chránit zaměstnance před chudobou a zajistit zaměstnavatelům rovné podmínky mzdové konkurence.
-
Inflace ukázala odpůrcům eura, že koruna nás neochrání, říká ekonom
Inflace snižuje hodnotu našich úspor i příjmu. Jak jsou na tom ostatní země ve střední Evropě? Pomohlo by v boji s inflací euro? Dokáže nás Česká národní banka s korunou ochránit před inflačními šoky?
-
Hromadí se vám doma mince? Můžete je snadno vyměnit za bankovky. Jak na to?
Nosit v peněžence hromadu drobných mincí není ve většině případů nejpraktičtějším řešením. Mnozí Češi si doma odkládají drobné mince do prasátka. Ale co s mincemi, až bude prasátko plné? Dají se mince vyměnit za bankovky či vložit na účet?
-
Zvýší se platy státních zaměstnanců od 1. září 2022? Jaké byly návrhy?
Kteří státní zaměstnanci od 1. září 2022 dostanou přidáno? Jaké byly představy vlády a odborů?
-
Co dělat, když mám poškozenou minci nebo bankovku?
Našli jste doma poškozené peníze anebo jste je nechtěně sami poškodili? Pokud ano, dobrou zprávou je, že o jejich hodnotu nemusíte přijít.
-
Kdo vlastní české fotbalové kluby III
Přehled majoritních vlastníků českých fotbalových klubů z první ligy. Kdo vlastní Slavii Praha, Zbrojovku Brno či Sigmu Olomouc?
-
Kdo vlastní naše čerpací stanice?
V Česku stoupá počet veřejných čerpacích stanic, ale značek ubývá. Požírají se značky navzájem? Kdo je největší? A odkud pocházejí jejich vlastníci? Jak využívají válečnou situaci na Ukrajině k obohacení?
-
Za týden přestanou platit některé bankovky. Kde, jak a do kdy je můžete vyměnit?
Od 1. července 2022 nezaplatíte v obchodě s některými vzory bankovek. Kterých bankovek se zneplatnění týká? Kde si můžete bankovky vyměnit? A do kdy je možné staré vzory bankovek vyměnit?
-
Ruská válka bude stát ČR více než Slovensko či Německo. Proč? Kvůli koruně...
Česká koruna devalvuje, doplácí na válku na Ukrajině vyvolanou ruským agresorem. To s rostoucími cenami ropy i energií bude mít za následek růst cen a inflaci. Sveze se koruna s pádem rublu? A jak bude reagovat Česká národní banka? Jak může zdražování ovlivnit stát? Co všechno podraží?
-
5 věcí, které byste měli vědět o výměně peněz ve směnárnách
Léto už je sice dávno pryč, ale možná pojedete do zahraničí na podzim anebo dokonce na svátky a budete zvažovat výměnu peněz. Co byste v takovém případě měli vědět o nákupu peněz ve směnárně?
-
Kdo vlastní české pivovary?
České pivovary prochází v časech koronaviru těžkým obdobím, ale již se snad začíná svítat na lepší časy, navíc zájem o české pivo v cizině neustále roste. Kdo vlastní české pivovary a kolik piva vyrobí?
-
Kdo vlastní naše obchodní řetězce?
Obchodní řetězce jsou součástí téměř každého města a nové obchody se otevírají i v kdejakém zapadlém městečku. Víte, kdo je vlastní? A jaké měly minulý rok tržby a zisky?
-
Kdy se v ČR zakáží zvířata v cirkusech?
Je cirkus byznys s týranými zvířaty, nebo národní poklad? Ve kterých zemích je již vystupování zvířat zakázáno? A jak souvisí cirkus, zookoutek a potence asijských mužů?
-
Jaké je vstupné na naše zámky? A kdy mají zavřeno?
Rádi se touláte po zámcích a podzámčí? Tak se podívejte na velký přehled cen vstupného a otevírací dobu našich zámků - Českého Krumlova, Lednice, Hluboké nad Vltavou a mnoha dalších. Do kolika let mají vaše děti vstup zdarma a kde je nutná rezervace?
-
Jaké je vstupné na naše hrady? A kdy mají zavřeno?
Právě jste se vrátili z hradu? A již se chystáte na další? Tak se podívejte na velký přehled cen vstupného a otevíracích dob našich hradů - Pražského hradu, Karlštejnu, Špilberku a dalších.
-
Český HDP v roce 2019 vzrostl o 2,4 %! Jak vzrostl u sousedů?
České HDP v roce 2019 rostlo tempem 2,4 %. Jak jsme uspěli ve srovnání se Slovenskem, Polskem, Německem a dalšími zeměmi? Jak si vedeme v rámci EU? A jaké jsou predikce na rok 2020? Co bylo tahounem ekonomického růstu?
-
HDP ČR rostl o 2,4 %: jak jsme na tom ve srovnání se sousedy?
Růst HDP České republiky podle přeběžného odhadu Českého statistického odhadu byl 2,4 % ročně. O kolik HDP vzrostlo v aktuálním kvartálu? Co táhlo růst? A jaký byl jeho vývoj?
-
O kolik je zboží z DM drogerie v Česku dražší než v Německu?
O kolik platí méně v DM drogerii Němci za nákup, nežli Češi? Jak jsou na tom zákazníci v Maďarsku či na Slovensku?
-
Cirkulární ekonomika přišla do Česka
Co je to cirkulární ekonomika? Jaké jsou příklady z praxe cirkulární ekonomiky? A jak Česko dokáže přeměňovat odpady ve zdroje? A kde jsou naše slabé stránky?
-
Kde natankovat cestou do Itálie?
Itálie je jedna z nejoblíbenějších dovolenkových destinací pro české turisty. Která cesta do Itálie je nejlepší? Kde natankovat? Kolik stojí dálniční známky při rakouské a německé cestě? A kolik vás čeká kilometrů?
-
Dovolená v Chorvatsku: kde tankovat po cestě k moři
Jsou pryč doby, kdy čeští řidiči tankovali před odjezdem plnou a jeli „na doraz“? Jaké jsou ceny pohonných hmot v zemích při „maďarské“ nebo „rakouské“ cestě? Kde je výhodné natankovat plnou a kde radši netankovat vůbec?
-
Hvězdárny a planetária zažívají velký třesk. Kam za nimi?
Kde najdete v Česku ty nejlepší hvězdárny a planetária? Na kolik vás vyjde vstupné? Jaký mají nejbližší program? A kdy mají otevřeno?
-
Průměrná mzda v Česku vzrostla na 34 105 Kč a medián na 29 127 Kč
Mzdy v ČR rostou a to se odráží i na průměrné mzdě. Jaká je její aktuální hodnota? Proč roste? A kolik lidí dosáhne na průměrnou mzdu? Jak jsme na tom ve srovnání s EU a našimi sousedy?
-
Kam a za kolik za dinosaury v Česku?
Kde je nejbližší dinopark u vašeho domova? Kam za dinosaury? Jaké je vstupné a kde nemůžete se psem? Kde můžete najít stopy po dinosaurech?
-
České čekání na medaili je nejdelší v historii
Máme nejdelší medailové sucho v historii. Kdy jsme naposled vyhráli zlato? A kdo a proč uvěznil naše zlaté hokejisty? Podívejte se na celkový přehled všech českých úmístění na mistrovství světa v hokeji.
-
Kdo je nejlépe placeným hráčem na MS v hokeji?
Kdo je nejlépe placeným Čechem na mistrovství světa v hokeji? Jakub Voráček či Michael Frolík? A kdo je nelépe placeným Rusem, Slovákem, Švédem či Američanem?
-
Kde a kdy hrají Češi na mistrovství světa v hokeji na Slovensku?
Češi čekají na zlatou medaili z MS v hokeji již téměř 9 let a alespoň na nějakou medaili čekáme téměř 7 let. Kdy a kde Češi hrají? Jaký je rozpis? A jak se dostat do Bratislavy?
-
Opravdu jíme jinou čokoládu než Němci?
Rozdíly mezi potravinami mezi zeměmi střední Evropy byly prokázány u řady potravin. Některé nadnárodní společnosti berou země bývalého východního bloku jako druhořadé spotřebitele. Týká se to i čokoládových výrobků? Jsou rozdíly u Lentilek, Snickers, Milky či Kinder Bueno u nás, v Německu a dalších zemí střední Evropy?
-
Kdy nebude na důchody?
Již 20 let se hovoří o důchodové reformě jako o nezbytném kroku, ale zatím se toto nelehké rozhodnutí pouze odkládá. Ale dnešním pracujícím již tiká čas, protože se může stát, že již v dohledné době nemusí být na důchody. Kdy to můžeme očekávat?
-
Jak šel čas se zvýšením rodičovské aneb zvraty, chyby a důchodci
Kolem rodičovské bylo minulý týden "veselo" a všichni politici se tvářili jako zachránci české rodiny. Jak šel čas s rodičovskou? A kdo je padouch a kdo hrdina?
-
Mají vyšší sazby daní v Česku, či na Slovensku?
Sazby českých daních jsou často kritizovány a navrhované změny v českém daňovém systému jsou mnohdy nepochopitelné. Jak jsou na tom sazby českých daní ve srovnání s těmi slovenskými?
-
Kdo dostává v ČR průměrnou mzdu?
Průměrná hrubá mzda v ČR se blíží k 34 tisícům za měsíc. Jak jsme na tom v porovnání s našimi sousedy? A jaký je průměr EU? Kolik lidí bere průměrnou mzdu a jaký je medián? Jak se průměrná mzda v posledních letech vyvíjela a jaký bude její další vývoj?
-
Růst minimální mzdy na 13 350 Kč, co vše ovlivní?
Minimální mzda letos vzrostla o 1 150 Kč a to na 13 350 Kč. Jak a jaké dávky a odvody ovlivní? Co minimální mzda v okolních státech - Německo, Rakousko či Slovensko? Jak to ovlivní firmy a zaměstnanost?
-
HDP ČR rostl o 2,4 %: jak jsme na tom ve srovnání se sousedy?
HDP České republiky rostlo v třetím kvartálu 2018 meziročně o 2,4 %, čtvrtletně o 0,6 %. Jaký je růst HDP EU a sousedních zemích? A co omezuje český růst?
-
Otestujte se: Co všechno víte o měnovém kurzu?
Měnový kurz je jedna ze základních ekonomických veličin, se kterou se setkáváme často. Hlavně když jedeme na dovolenou a chceme vědět, kolik euro za kolik korun dostaneme. Víte ale o měnovém kurzu vše, co se vyplatí znát? Otestujte se.
-
MPSV: Nová rodičovská stát vyjde na 11,2 miliardy Kč
Nejnovější pohled ministerstva práce a sociálních věcí na růst rodičovského příspěvku: Kdy poroste? Na kolik to vyjde státní kasu? A bude mít hodnotu 260 či 300 tisíc korun? A na kolik si přijdou rodiče vícerčat?
-
Kdy budou dokončeny opravy na dálnicích?
Dálnice se v Česku pravidelně mění v parkoviště a konec oprav je v nedohlednu. Kdy budou dokončeny opravy na D1 či D2? A kdy bude hotové dálniční spojení do Rakouska?
-
Nejobchodovatelnější měny světa
Se kterými měnami se nejvíce obchoduje? Která měna zažívá oživení a která naopak ustupuje ze svých pozic? Jak jsou na tom euro, dolar, rubl či koruna?
-
Jak na "novou" hypotéku dosáhnou lidé s minimální či průměrnou mzdou?
4 příklady vám ukáží, jak nové podmínky ČNB omezí vaše možnosti při získání hypotéky. Podmínky začnou platit již 1. října 2018. Jaké musíte mít mzdy a úspory, abyste dosáhli na průměrnou hypotéku? A jakou hypotéku si může dovolit člověk s minimální a průměrnou mzdou?
-
5 kroků k pořízení nemovitosti v exekuci či dražbě
Chcete koupit levně nemovitost v exekučním řízení a nevíte jak na to? Na co si dát pozor? A jak probíhá celé exekuční řízení nemovitosti?
-
Jak ve 3 krocích koupit nemovitost na vlastní pěst
Hledáte nemovitost, ale nechcete dávat desetitisíce realitce? Jak na koupi nemovitosti na vlastní pěst? Na co si dát pozor v kupní smlouvě?
-
Komentář: ČSSD - vládní omáčka od předsedy Hamáčka
Předseda ČSSD Jan Hamáček dovedl svoji stranu do další vládní koalice s ANO a do ministerstev obsadil nechvalně proslulé staré známé (Toman), ale i nové tváře s bizarními ekonomickými názory. Kdo jsou ministři ČSSD? Kdo vlastnil firmu, která stála ČR půl miliardy KČ?
-
Jak si zažádat o státní hypotéku ve 3 krocích
Od 15. srpna máte možnost zažádat si novou státní půjčku na bydlení, a to až do 2 milionů korun. Co musíte splnit, abyste na ni získali nárok?
-
Komentář: ČSSD - spící Růženka, či ďáblovo osidlo?
Žádná rostlina neroste stále do nebe a rovněž ani ČSSD, obzvláště s tak prohnilými kořeny plnými dluhů, korupčních skandálů a lidí s pochybnou pověstí. Co ohrožuje ČSSD? A potopí se v příštích volbách pod 5% hranici?
-
2 brigády v 1 létě: Jak ušetřit na daních a pojištění?
Léto skýtá mnohé možnosti a vy si můžete vybírat z celé řady brigád, mezi kterými můžete přecházet kvůli dovolené, časovým možnostem atd. Jaká smlouva je vhodná právě pro vás? Jak ušetřit na daních, zdravotním a sociálním pojištění?
-
Vyjde letos dovolená v cizině dráž, či levněji?
Ti, kteří se z dovolené v zahraničí vrátili, už to vědí. Pro ty, co se na ni chystají, to je příjemná zpráva: V oblíbených zemích na dovolené ušetříme.
-
Mistrovství světa ve fotbale vyjde téměř na čtvrt bilionu korun!
Messi, Ronaldo i Salah se představí na Mistrovství světa v Rusku. Na kolik šampionát vyšel? Kolik stálo předchozí MS v Brazílii? Jaký bude rozpis zápasů a skupin? A ve kterých městech se bude hrát?
-
Mistrovství světa ve fotbale 2018: Jaké jsou ceny lístků, letenek a ubytování?
Český tým se na MS do Ruska nedostal, ale i tak se můžeme těšit na spoustu vypjatých zápasů. Na kolik vás vyjdou lístky a letenky? A budete potřebovat víza?
-
Měníme peníze na dovolenou II: 7 triků směnáren
Triků směnáren je nespočet - dvojí kurzovní lístek, skryté poplatky, neplatné bankovky a další. Jak se jim bránit?
-
Měníme peníze na dovolenou I: Jak ušetřit při výběru z bankomatu?
Také rádi vybíráte peníze na dovolené z bankomatu? Na co si dát pozor? A která banka má nejvyšší poplatek za výběr z bankomatu v zahraničí?
-
Jsou Češi mistři v korupci?
Je ČR nejzkorumpovanější stát EU? Jak Češi vnímají korupci? Jak jsou na tom Slováci? Které kauzy hýbaly Českem?
-
Koupili jste vadné zboží? Reklamujte je
Za daných podmínek můžete reklamovat každé zboží, které po nějaké době přestane fungovat. Když dodržíte naše rady, bude váš postup úspěšný.
-
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Tři hlavní mobilní operátoři v České republice tvoří prakticky cenový oligopol. Tři velcí hráči působící na našem trhu rovněž působí i v dalších státech. Liší se ceníky jejich služeb u nás a v zahraničí? Kde jsou mobilní tarify nejdražší a kde nejlevnější? Kolik nám tarif ukousne z měsíční mzdy?
-
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
Češi mají asi třináct oblíbených destinací a ve většině z nich díky silnější koruně ušetříme. Podle analýzy UniCredit Bank nám nejméně pohubne peněženka v Egyptě, Tunisku a Turecku, nejdražší jsou Rakousko a Francie.
-
Macron ve stopách Babiše
Babiš tvrdí, že svým hnutím ANO inspiroval vítěze francouzských prezidentských voleb Macrona, se kterým se v loni v únoru setkal.
-
Intervence podpořily exportéry na úkor ostatních. Jejich konec přinese levnější zboží i dovolenou
Česká národní banka (ČNB) na počátku dubna ukončila režim devizových intervencí, kterými oslabovala korunu kvůli riziku deflace. Jak se ukončení kurzového závazku projeví v našich peněženkách? Komu toto opatření pomohlo a komu nikoliv? Podle některých odborníků se na zisky exportérů složili všichni ostatní.
-
13 faktů, které vám řeknou vše o intervencích ČNB
V dubnu Česká národní banka ukončila po téměř 4 letech intervenční režim české koruny. Pojďme si shrnout vše, co bychom si měli o intervencích za slabou korunu pamatovat.
-
Pomohly intervence předejít deflaci a za jakou cenu?
Česká národní banka (ČNB) se rozhodla 7. listopadu 2013 začít používat kurz koruny jako další nástroj měnové politiky. V tento den koruna nečekaně oslabila proti euru o 4,85 procenta, když se v průběhu jedné hodiny skokově hnula z hodnoty 25,75 na 27,00 za euro. Kurzu české koruny proti euru trvalo přibližně rok a půl, než se pevně usadil na intervenční hladině 27,00.
-
Ekonomický růst v ČR: 2,8 % letos a jak to bude dál?
Česká republika v minulém roce rostla zhruba o 2,3 %. Jak dlouho nám ještě takový ekonomický růst vydrží? Předpovědi jsou optimistické, tento rok by měl být ekonomický růst ještě o kousek vyšší. Pokud ovšem česká ekonomika nenarazí na některý ze svých limitů.
-
Čeho všeho se dočkáme v roce 2017?
Evropská unie a Česká republika je v současné době ve fázi ekonomického růstu. Nezaměstnanost klesá, HDP roste a všeobecně se máme poslední tři roky pořád lépe. V roce 2017 nás ale čeká určitě spousta změn, které tohle všechno můžou změnit. Co všechno se může pokazit v roce 2017?
-
Inflace podle analytiků již nebrání konci intervencí ČNB
Prosincová data o inflaci podle analytiků potvrdily, že v letošním roce už nebude inflace překážkou pro ukončení režimu devizových intervencí České národní banky. Mohly by tak podle nich skončit kolem druhého čtvrtletí. Inflace podle ekonomů kvůli regulovaným cenám v lednu ještě mírně klesne, ale po zbytek roku by se měla držet kolem dvou procent.
-
V letošním roce česká ekonomika rostla, na co se připravit v roce příštím?
Rok 2017 začne za pár dní, co od něj můžeme ekonomicky čekat? Česká republika dále poroste, bude se muset vypořádat s chybějící kvalifikovanou pracovní sílou, nejspíš se dočkáme pár politických změn v Evropě i ve světě a možná se změní i kurz české koruny.
-
ČNB čeká více práce s obranou slabé koruny, může i prodloužit intervence
Rozhodnutí Evropské centrální banky vytáhnout na oživení ekonomiky těžší kalibr nenechalo v klidu bankovní radu ČNB.
-
„Jistota“, která nenese
Státní dluhopisy jsou považovány za bezriziková aktiva. Nicméně dluhová krize ukázala i těm nejzatvrzelejším obhájcům tohoto tvrzení, že to neplatí doslova. Přesto však dluhopisy by měly patřit k základním stavebním kamenům portfolia každého investora.
-
Bude možné volání ze zemí Unie bez placení za roaming?
Do ciziny se vypraví většina z nás a skoro nikdo nevyjíždí bez svého mobilního telefonu. Používání mobilního telefonu v cizině se však může nepěkně prodražit, ačkoliv je situace přece jenom lepší než vloni. Evropská Unie se totiž snaží telekomunikační trh ve svých zemích výrazně ovlivňovat a tlačit ceny dolů.
-
Jádro - investice budoucnosti?
O jaderné energii se v tuzemsku hovoří především v souvislosti s dostavbou jaderné elektrárny Temelín. Občas se v médiích objeví i jiné zprávy, jako třeba o havárii jaderné elektrárny v japonské Fukušimě. Výroba jaderné energie, i když je možné ji považovat za bezpečnou, s sebou nese určitá rizika.
-
Investiční soutěž: Nejlepší obchod přinesl přes třicet tisíc
Na začátku minulého týdne byla odstartována investiční soutěž společnosti Bossa. V prvním týdnu se nejvíce obchodovalo s měnovým párem EUR/USD, zlatem a ropou. Právě ropa vydělala jednomu z účastníků soutěže 33 tisíc korun. Jaké další události přinesl první soutěžní týden?
-
Měny opět v očekávání Wall street
Dřívější výběr zisků poslal dolar dolů oproti euru, franku a yenu. Nyní dealeři očekávají směr, který udá kurzu USA.
-
Zájem o paladium upadá
V minulém roce se cena paladia propadla o 53 %, když se hlavní spotřebitelé, automobilový a elektronický průmysl, stejně jako dentisté začali přeorientovávat na platinu.