-
České daně spolknou přes 40 procent z ceny litru nafty. Mají je někde vyšší?
Konečnou cenu litru nafty motoristům prodražuje spotřební daň a DPH. V Česku je spotřební daň u nafty nižší než u benzínu. Jak je to v ostatních zemích OECD? Kolik procent z prodejní ceny litru nafty tvoří nepřímé daně?
-
Jak vysoké je zdanění benzínu v zemích OECD?
Konečnou cenu benzínu motoristům výrazně prodražuje spotřební daň a daň z přidané hodnoty. V Česku tvoří nepřímé daně více než polovinu prodejní ceny benzínu. Jak vysoké je zdanění benzínu v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?
-
Kolik ušetříte při tankování v sousedních zemích?
Vyplatí se tankovat za hranicemi? A co v levném Polsku? Zajeli jsme na zahraniční čerpací stanice a přepočítali ceny pohonných hmot na tamní výplaty.
-
Tankovací karta může významně snížit náklady na drahá paliva. Jak vybrat tu správnou a na co si dát pozor?
Ceny pohonných hmot letos dosáhly rekordních úrovní. Firmám nebo živnostníkům, kteří v rámci svého podnikání provozují byť jen několik vozidel, může přinést zajímavou úsporu využití tankovacích karet. Tento nástroj je dnes dostupný i drobným podnikatelům bez závazků k minimálním odběrům. Finanční úspora může činit i několik korun na litru paliva, na druhou stranu je třeba dávat pozor na poplatky, které mohou u velkých karetních společností tankování reálně prodražit.
-
Kdo vlastní naše čerpací stanice?
V Česku stoupá počet veřejných čerpacích stanic, ale značek ubývá. Požírají se značky navzájem? Kdo je největší? A odkud pocházejí jejich vlastníci? Jak využívají válečnou situaci na Ukrajině k obohacení?
-
Drahá paliva nutí podnikatele zefektivnit provoz firemních vozidel. Zájem o monitoring vozů roste
Firmy doslova drtí neúměrně rostoucí náklady. Podle odborníků tak výrazně roste zájem o monitoring firemních vozidel, a to i v případě konzervativních podnikatelů, kteří ještě nedávno sofistikovanější správu flotily odmítali. Úspor lze dosáhnout v administrativě i přímo na spotřebě paliva. To umožňuje automatický import transakčních dat tankovacích karet do monitoringu vozidla, ale i správný jízdní styl řidiče, kdy se klade důraz na plynulost jízdy či předvídavost.
-
ROZHOVOR: Kdy se vyplatí přechod vaší domácnosti či auta na LPG?
Ceny energií letí nahoru, je LPG alternativou k vytápění místo zemního plynu? Kolik stojí přestavba auta na LPG? Jsou na kotel na LPG nějaké dotace? Jak se vyvíjela cena LPG ve srovnání s cenami benzínu či nafty? Tyto dotazy zodpoví výkonný předseda České asociace LPG Ing. Ivan Indráček.
-
Velký přehled cen pohonných hmot. Dopravci volají po další finanční pomoci
Řidiči mají ceny pohonných hmot stále na očích a jejich zvýšení si tak nelze nevšimnout. Co na to říkají dopravci?
-
Od 1. června 2022 se sníží spotřební daň na naftu a benzín o 1,5 Kč na litr
Vláda oznámila, že od června do září sníží spotřební daň na naftu a benzín o 1,5 Kč na litr paliva. Projeví se to v ceně pohonných hmot? Jaké je jejich zdanění?
-
Kde zjistíte, kde natankujete nejlevněji? Jak ušetřit za palivo? Vyplatí se tankovací karty?
Ceny pohonných hmot v posledních týdnech dosahovaly vrcholu a lidé si v panice dělali v panice zásoby paliva. Spotřebitelé hledali, kde nakoupit levnější pohonné hmoty. Jak najít to nejlevnější tankování v okolí? Vyplatí se tankovací karty?
-
Cestovní náhrady: sazby pohonných hmot 2022
Stejně jako každý rok, tak i letos se zaměstnavatelé a zaměstnanci podstupující služební cesty setkají s novými sazbami za pohonné hmoty v rámci cestovních náhrad. O kolik se zvýšila cena za benzín a naftu?
-
Jaká je budoucnost tankovacích karet? Co tankovací karty a alternativní pohony?
Trh s palivovými kartami dle předpovědí expertů bude až do roku 2027 růst tempem asi 14 % ročně. Lidé jsou totiž nakloněni bezhotovostním platbám a firmy jsou i kvůli dopadům pandemie nuceny k optimalizaci nákladů na své flotily. Tankovací karty pro benzín a naftu doplňují CNG karty a nejnověji také karty umožňující nabíjení elektromobilů. A kdo ví, třeba se brzy dočkáme rovněž karet „vodíkových“.
-
Cestovní náhrady 2021 za používání motorových vozidel a stravné
Pokud jede zaměstnanec na služební cestu, může mu vzniknout nárok na příspěvek na stravné. Jestliže navíc k dopravě použije vlastní motorové vozidlo, přísluší mu i další cestovní náhrady. O kolik se pro rok 2021 zvyšují?
-
Tankovací karty jsou stále oblíbenější také u živnostníků. Šetří náklady i administrativu a chrání před koronavirem
Tankovací karta představuje nástroj dříve určený výhradně velkoodběratelům z řad autodopravců nebo velkých podniků. Díky sdružené poptávce menších firem a živnostníků jsou však jejich výhody dnes dostupné i bez požadavků na velké odběry paliv. Koronavirus, který podpořil již tak velmi oblíbené bezhotovostní platby, současně donutil řadu firem a podnikatelů takřka objevit i tankovací karty. Nejen, že omezením zbytečného kontaktu ochrání řidiče i další lidi ve firmě před nákazou, ale současně slibují další výhody, které v ekonomicky turbulentní době firmy a živnostníci ocení. Vhodně zvolená tankovací karta poskytuje slevu na pohonných hmotách, lze s ní platit mýto i parkování a rovněž významně snižuje náročnost administrativy spojené s vedením firemní flotily.
-
Která země má největší zásoby ropy? Saudská Arábie? Rusko? Samá ropa, tedy voda...
Ropa je stále surovinou, která hýbe nejen našimi auty, ale i světem. Která země má největší zásoby? A která nejvíce ropy exportuje? Kdo naopak musí ropu dovážet?
-
Na co si dát pozor při výběru tankovací karty?
Koronavirus COVID-19 přiměl řadu lidí více využívat bezkontaktní způsoby placení. Nejde přitom jen o hygienické hledisko a ochranu před možnou nákazou. Do hry vstupuje s ohledem na ekonomické dopady pandemie také důraz na optimalizaci nákladů podnikatelů i firem. Zájem o tankovací karty vzrostl, ovšem úspora za tankování není samozřejmá věc. Na co si dát pozor při výběru tankovací karty?
-
Za kolik natankujete cestou na dovolenou?
Hranice se opět začínají otevírat. Pojedete tedy letos na dovolenou do zahraničí? Pokud ano, pojďte se podívat, jak jsou na tom ceny benzínu a nafty v zahraničních zemích.
-
Jaké je zdanění u benzínu a nafty v Česku a v dalších zemí EU
S propadem cen benzínu a nafty současně vzrostl podíl fixní složky jejich konečné ceny. Tou je spotřební daň. Výsledkem je výrazný růst míry zdanění pohonných hmot. Podle aktuálních statistik Evropské komise (EK) z 15. června 2020 činí v Česku celkový podíl daní v ceně benzínu 66 %, u nafty je to 59 %. Evropský průměr je ještě o něco vyšší.
-
Kdy zamrzá nafta či plyn? Máte natankované zimní palivo?
Kromě obvyklé přípravy automobilu na zimu, kam spadá například doplnění nemrznoucí směsi do ostřikovačů nebo prověření stavu autobaterie, nezapomínejte ani na palivo. Pokud jste dlouho netankovali, může vám nafta zamrznout už při −7 °C. Odborníci proto radí dotankovat co nejvíc zimní nafty, která je k dostání od prosince. Odlišné parametry má v zimě také LPG. I zde je vhodné načerpat zimní směs propan-butanu, která obsahuje více propanu a je k dostání už od listopadu.
-
Kde natankovat cestou do Itálie?
Itálie je jedna z nejoblíbenějších dovolenkových destinací pro české turisty. Která cesta do Itálie je nejlepší? Kde natankovat? Kolik stojí dálniční známky při rakouské a německé cestě? A kolik vás čeká kilometrů?
-
Dovolená v Chorvatsku: kde tankovat po cestě k moři
Jsou pryč doby, kdy čeští řidiči tankovali před odjezdem plnou a jeli „na doraz“? Jaké jsou ceny pohonných hmot v zemích při „maďarské“ nebo „rakouské“ cestě? Kde je výhodné natankovat plnou a kde radši netankovat vůbec?
-
Potřebujete se dostat na druhý konec města, ale „MHDéčkem“ se vám nechce? Zkuste Liftago či Uber
Doby, kdy přeplněné vozy městské hromadné dopravy a často nevrlí taxikáři představovali jediný způsob, jak se dostat z bodu A do bodu B, jsou, zdá se, naštěstí dávno pryč. Díky aplikacím typu Liftago nebo Uber se stalo cestování pro ty, kteří nemají vlastní auto, o poznání příjemnější záležitostí. Jak tyto služby fungují a na kolik vás taková jízda přijde? Odpověď naleznete na následujících řádcích.
-
Benzín v posledních dvou týdnech zdražil více než o korunu na litr. Nafta je tak po necelém půlroce opět levnějším palivem
Benzín je obvykle dražší než nafta, protože je zatížen vyšší spotřební daní. Hlavně během zimních měsíců tomu však často bývá naopak. Příčinou je vyšší poptávka po naftě, která se v řadě zemí stále využívá k vytápění. Také během letošní zimy nafta podražila. V předchozích týdnech ale začala výrazně růst cena benzínu a zdá se, že se ceny paliv vrátily do normálu. Podle nejnovějších údajů Evropské komise totiž litr Naturalu 95 v Česku za poslední dva týdny zdražil o korunu a 14 haléřů, zatímco nafta pouze o jednotky haléřů. Podle odborníků ceny paliv dále porostou.
-
Svírají český trh čerpacích stanic špinavé ruce?
V Česku stoupá počet veřejných čerpacích stanic, ale značek ubývá. Požírají se značky navzájem? Kdo je největší? A odkud pocházejí jejich vlastníci?
-
Může si cizinec v ČR udělat řidičák?
Nejste občanem České republiky, ale dlouhodobě se zdržujete na našem území a chcete si zde udělat řidičský průkaz? A jde to vůbec?
-
Země za 30 let: teplejší, sušší a extrémnější
Důsledek emise skleníkových plynů se dostavuje až po desetiletích. Můžeme tedy říct, jak bude Země vypadat za dvacet třicet let?
-
Změny klimatu vs. české léto
Země se do 30 let změní. Planeta bude teplejší, počasí extrémnější, vlny veder delší, nejvyšší teploty ještě stoupnou, lesní požáry budou rozsáhlejší a záplavy častější a intenzivnější. To není úryvek z románu sci – fi, tvrdí to klimatolog Alexander Ač z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, který sídlí v Brně.
-
Kdy budou dokončeny opravy na dálnicích?
Dálnice se v Česku pravidelně mění v parkoviště a konec oprav je v nedohlednu. Kdy budou dokončeny opravy na D1 či D2? A kdy bude hotové dálniční spojení do Rakouska?
-
Ropa se na 100 dolarů možná ani podívat nemusí
Zprávy z posledních několika týdnů naznačují smíšený výhled na budoucí vývoj na ropném trhu. Ropa Brent hranice 100 dolarů za barel možná ani nemusí dosáhnout, ačkoliv produkce iránské ropy pokračuje v poklesu.
-
B jako nafta a E jako benzín? Kam chodili v EU do školy aneb nové značení paliv
Od 12. října platí na celém území Evropské unie harmonizační směrnice sjednocující značení paliv na benzinových pumpách. A nejen to.
-
Nabídka ropy roste na rekordní úrovně
Ropa se prozatím obchoduje za vyšší ceny, ale má zaděláno na výraznější korekci. Lze tak usuzovat z měsíčního reportu Mezinárodní energetické agentury (IEA), který poukázal na výrazný nárůst nabídky ropy na globálním trhu, která se dostala na rekordních 100 milionů barelů za den.
-
Kdy nemusíte platit pokutu za jízdu bez dálniční známky?
Za jízdu bez dálniční známky vás čeká mastná pokuta. Tak to opravdu je. Zároveň ale lze najít hned několik případů, kdy se sankcím za jízdu bez dálniční známky můžete vyhnout. Patříte mezi ně anebo budete muset vytáhnout několik tisíc rovnou na místě?
-
6 tipů, na co si dát pozor při tankování v tuzemsku i v zahraničí
Tankování paliva je běžná rutinní záležitost. Přesto je třeba se mít v některých situacích na pozoru. Dlouhodobé tankování paliva pochybné kvality by se mohlo podepsat na kondici vašeho vozu.
-
Ceny jako pro velkoodběratele a široká akceptační síť. Tankovací karty mohou být výhodné i pro malé firmy a OSVČ
Klasická funkce tankovací karty spočívá v uplatnění slevy na totemové ceny dané čerpací stanice. V ideálním případě. Jak je to ale doopravdy?
-
Hurá na hory do ciziny
Konečně se dostaneme na hory, tentokrát se vypravíme třeba do Alp, ať to stojí za to. A pojedeme autem. Báječná představa, ale na její uskutečnění je třeba se dobře připravit.
-
Už jste natankovali zimní naftu? Pokud ne a teploty klesnou na −7 °C, můžete mít potíže
Teploty v Česku se jen nesměle zabydlují pod nulou, a i když zatím neudeřily větší mrazy, je vhodné se na ně připravit dotankováním zimní nafty. Ta se povinně prodává od prosince, ale pokud máte v nádrži ještě směs přechodové nafty z listopadu či října a nafty letní z konce září, můžete mít již u teplot pod −7 °C potíže se zamrzlou naftou.
-
Ceny pohonných hmot stagnují, benzín stojí v průměru 29,55 Kč/l
Neustálé zdražování cen pohonných hmot dokáže potrápit nejednoho rodiče. Dobrou zprávou je, že alespoň nafta zlevnila. Jak ale dopadl benzín?
-
EU neplánuje kvóty na elektrická auta
Elektromobilů na silnicích stále přibývá a vypadá to, že ještě přibývat bude. Řada zemí chystá omezení pro vozy s vysokými emisemi a hodlá je nahradit právě těmi elektrickými. Jaké výhlídky má v tomto ohledu v příštích několika letech Evropa?
-
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Řidiči v létě tankují levnější benzín i naftu. Pohonné hmoty od dubna zlevňují a podle analytiků nic nenasvědčuje tomu, že by se trend měl brzy obrátit. Barel ropy se už nějakou dobu prodává pod 50 dolarů. Černého zlata je dostatek a navíc se o slovo hlásí také alternativní paliva.
-
Jak se orientovat ve výsledcích kontrol benzinek a v pokutách za nekvalitní paliva?
Kvalita benzínu a nafty je na českých čerpacích stanicích dlouhodobě vyšší než v Evropě. Potvrzuje to souhrnná zpráva Evropské komise. Jak si ale ověřit, že právě ta vaše pumpa není na štíru s kvalitou? Česká obchodní inspekce (ČOI) pravidelně kontroluje kvalitu pohonných hmot v Česku a výsledky zveřejňuje. Je pro běžného spotřebitele možné se ve výsledcích kontrol a v pokutách za nejakostní paliva zorientovat?
-
Češi loni spotřebovali meziročně více pohonných hmot
Češi v loňském roce natankovali meziročně více pohonných hmot. Spotřeba nafty vzrostla o 4,2 procenta, benzinu o 1,8 procenta. Mezi hlavní důvody rostoucího trendu podle něj patří nízké ceny pohonných hmot a oživení ekonomiky.
-
Nejnižší zdanění benzínu je v Mexiku. Jak je na tom Česko?
Spotřební daň a DPH výrazným způsobem ovlivňuje konečnou cenu benzínu, ve většině členských zemí OECD činí celkové zdanění u každého litru benzínu více než 50 % konečné ceny. Jak vysoké je zdanění benzínu v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?
-
Dotace na alternativní pohon: Stát podporuje obce a kraje, firmy a brzy možná i občany
V listopadu odstartovalo Ministerstvo životního prostředí příjem žádostí o dotace pro obce a kraje na nákup vozidel s alternativním pohonem. Podobnou výzvu zaměřenou na firemní vozidla již realizovalo také Ministerstvo průmyslu a obchodu, které aktuálně schválilo kritéria pro další výzvu, a od nového roku budou firmy moci žádat o další příspěvky na elektromobily. Podle Richarda Brabce zváží Ministerstvo životního prostředí v roce 2017 rozšíření podobné dotační podpory například i pro fyzické osoby.
-
Pět výhod aut na CNG: Levnější tankování i povinné ručení
CNG neboli stlačený zemní plyn je stále oblíbenějším alternativním palivem. Své uplatnění nachází ve veřejné dopravě, firemních flotilách i v osobních vozidlech. Stát využití CNG podporuje dotacemi i daňovými úlevami. V budoucnu možná dotačně podpoří i běžné občany. Jezdit na CNG je nákladově jako tankovat o 11 korun levnější litr benzínu. Ušetřit je možné i na povinném ručení. Plnicí stanice v průběhu roku stále přibývají a firmy mohou díky tankovacím kartám navíc získat slevu.
-
Odborníci varují před pumpami v areálech podniků. Nikdo je nekontroluje
Kvalita pohonných hmot závisí spoustě faktorů od jejich distribuce po údržbu a čištění technického zázemí čerpací stanice. Rizikem pro motoristy mohou být kromě opakovaně pokutovaných pump i nekontrolované čerpací stanice v areálech podniků. Je veřejným tajemstvím, že mnoho lidí zde tankuje do svých soukromých vozidel. Problematické pro fungování vozidla je podle odborníků hlavně dlouhodobé používání nevyhovujícího paliva. Experti proto doporučují tankovat u renomovaných a důvěryhodných čerpacích stanic.
-
Ropa padá, pohonné hmoty se na to teprve chystají
Ale se zpožděním, jako vždy. To jen jako doplnění názvu tohoto článku. Pojďme ale popořadě nahlédnout do aktuálního dění na trhu s ropou, která má přímý dopad na ceny pohonných hmot u českých čerpacích stanic.
-
Pohonné hmoty dále zlevňují, nafta je pod 28 Kč/l
Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu opět klesly, již čtvrtý týden v řadě. Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil od minulé středy o 18 haléřů na 29,36 koruny za litr a nafta o 19 haléřů na 27,87 koruny. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.
-
Ceny pohonných hmot klesají, míra zdanění roste
Meziroční srovnání statistik Evropské komise ukazuje rostoucí míru zdanění pohonných hmot. S klesající cenou benzínu a nafty přirozeně roste váha fixní složky ceny, kterou tvoří spotřební daň. Česko je cenami i mírou zdanění pod průměrem EU. Ceny nafty v jednotlivých zemích EU jsou bedlivě sledovány dopravci, kteří díky velkým dojezdům kamionů mohou plánovat úspornější tankování. Mnohé české firmy vzhledem k příznivým cenám i komplikovaným vratkám DPH tankují pouze v Česku.
-
Zdanění pohonných hmot roste. Na litru nafty státu zaplatíme 15,90 Kč, u benzínu 18,20 Kč
Meziroční srovnání statistik Evropské komise ukazuje rostoucí míru zdanění pohonných hmot. S klesající cenou benzínu a nafty přirozeně roste váha fixní složky ceny, kterou tvoří spotřební daň. Česko je cenami i mírou zdanění pod průměrem EU. Ceny nafty v jednotlivých zemích EU jsou bedlivě sledovány dopravci, kteří díky velkým dojezdům kamionů mohou plánovat úspornější tankování. Mnohé české firmy vzhledem k příznivým cenám i komplikovaným vratkám DPH tankují pouze v Česku.
-
Za kolik natankujete v zahraničí?
Ještě před odjezdem na dovolenou přijde vhod informace, za kolik se tankuje v oblíbených destinacích. Nejčerstvější údaje Evropské komise ukazují, že ve většině evropských zemích jsou pohonné hmoty v tomto týdnu dražší než v Česku. Natural 95 je v Česku dokonce o více než 6 korun levnější oproti průměru EU. Nejlevnější je Bulharsko, kde za benzín ušetříme ve srovnání s Českem skoro 3 koruny. Podobnou částku si však připlatíme v Chorvatsku či Slovinsku a ještě hlouběji si budeme muset sáhnout do kapsy na Slovensku a v Německu. Nejdražší je pak Itálie, kde je cena benzínu vyšší o více než 10 korun.
-
Autem na dovolenou: Kolik stojí pohonné hmoty a dálniční poplatky?
V loni vycestovalo nejvíc českých turistů na Slovensko, do Chorvatska, Itálie a Rakouska. Jedná se o destinace, kam Češi často cestují vlastním automobilem. Zdá se, že řidiči si za prázdninové cesty na dovolenou připlatí. Ceny benzínu a nafty rostou a v zahraničí jsou vyšší. V Rakousku se zvýšila cena dálničních známek a podražilo i jednorázové mýtné vybírané za průjezd horskými oblastmi. Bulharsko kvůli rozšíření dálniční sítě zvýšilo ceny dálničních známek o 40 procent. Pozor na týdenní platnost dálniční známky ve Slovinsku.
-
Spotřeba prémiových paliv roste. Firmy je navíc mohou tankovat za ceny standardních paliv
Dražší prémiová paliva figurují v nabídce všech velkých sítí čerpacích stanic. Motoristům nabízejí přidanou hodnotu díky aditivům, která svým složením zlepšují parametry paliva nad rámec technických norem. Jejich spotřeba se podle odborníků v poslední době i díky příznivým cenám pohonných hmot zvyšuje. Firmy se navíc díky tankovacím kartám mohou dostat na ceny srovnatelné se standardními palivy.
-
Květnová inflace byla letos nejnižší, zlevňoval plyn i některé potraviny
Květnová inflace byla nejnižší od počátku roku. Je to dáno hlavně zlevněním plynu, proti dubnu se snížily také ceny některých potravin a alkoholických nápojů a mírně klesly rovněž ceny oděvů a obuvi. Zdražily pohonné hmoty. Inflace bude ještě nějakou dobu nízká, stoupat začne až s koncem léta.
-
Díky monitoringu vozidel firmy snižují náklady. Zájem o něj roste
Monitoring firemních vozidel představuje efektivní nástroj kontroly výdajů na jejich provoz. Zájem o tuto službu strmě roste a využívají ji velké firmy se stovkami služebních automobilů i živnostníci s jednotkami vozů. GPS monitoring vozidel dokáže nejen výrazně snížit firemní náklady na palivo, ale umožňuje rovněž získat komplexní přehled o využití vozidla díky integraci a přehlednému vyhodnocení získaných dat. Z pohledu ochrany osobních údajů je takováto kontrola zaměstnance v pořádku.
-
Růst cen motorové nafty na burze se v ČR v meziměsíčním srovnání zatím zcela neprojevil
Nárůst cen motorové nafty na burze se již promítl do stojanových cen. Přestože tedy ceny globálně již neklesají, v ČR jsou i v březnu stále nižší než v únoru. Česká republika tak patří mezi osm států evropské osmadvacítky, kde v tomto měsíci ještě cena motorové nafty v průměru oproti únoru poklesla. V ostatních státech se již zdražovalo. Za celou EU v průměru o 40 haléřů na litr nafty.
-
Co týden dal? ČOI našla nedostatky u 82 % e-shopů
Obchodníci se nejčastěji proviňují tím, že nepodávají úplné a pravdivé informace. Česká obchodní inspekce (ČOI) během třetího čtvrtletí zjistila nedostatky u 82 procent z 245 kontrolovaných e-shopů a uložila pokuty celkem za víc než jeden milion korun. Více v pravidelném týdenním přehledu.
-
Teroristické útoky v Paříži oživily poptávku po zlatu
Teroristické útoky v Paříži vedly v úvodu týdne k oživení poptávky po zlatu, které je považováno za bezpečnou investici v období nejistoty. Cena zlata zamířila vzhůru poté, co se minulý týden propadla na nejnižší úroveň za téměř šest let. Více v pravidelném týdenním přehledu.
-
Co týden dal? Zpomalení Číny způsobí pokles cen komodit i akciových trhů
Mezinárodní měnový fond předpokládá silnější důsledky zpomalení růstu čínské ekonomiky, než se původně očekávalo. Zpomalení Číny se podle MMF projeví poklesem cen komodit i na akciových trzích. Více v pravidelném týdenním přehledu.
-
Co týden dal? Složená daňová kvóta by měla v budoucnu mírně stoupnout
Složená daňová kvóta vyjadřující daňovou zátěž by měla v příštích třech letech mírně stoupnout, růst by měly i daňové příjmy rozpočtu. Daňová kvóta by měla stoupnout na 33,1 procenta příští rok a na 33,2 procenta v letech 2017 a 2018.
-
Co týden dal? Řetězce zneužívají velkou vyjednávací sílu
Obchodní řetězce mají na českém maloobchodním trhu tak významné postavení, že mohou diktovat svým dodavatelům téměř jakékoli podmínky. Dodavatelé se jim mnohdy podřídí i za cenu toho, že své zboží prodávají s minimálním nebo nulovým ziskem či ho dotují. Vyplývá to z anonymního průzkumu nevládní organizace Ekumenická akademie mezi 30 dodavateli potravin.
-
Komoditní vývoj v březnu
Na vývoji cen hlavních komoditních skupin se podílely především globálně ekonomické faktory. Sekundární vliv na vývoj komodit měl na svědomí i americký dolar.
-
Co týden dal? Povinné ručení zdraží o 5 %
Zatímco v loni povinné ručení podražilo zhruba o desetinu, letos se očekává další růst o 5 %. Důvodem jsou podle pojišťoven vyšší náklady v důsledku změn v občanském zákoníku. Více v pravidelném týdenním souhrnu.
-
Zdanění pohonných hmot v zemích OECD
Z každého litru benzínu a nafty se odvádí spotřební daň a DPH. Nepřímé daně výrazně ovlivňují konečnou cenu pohonných hmot. Jak vysoké je celkové zdanění z jednoho litru benzínu a jednoho litru nafty v Česku při porovnání s ostatními zeměmi OECD?
-
Co týden dal? Pohonné hmoty zdražují
Pohonné hmoty v Česku po několikaměsíčním vytrvalém klesání mírně zdražily. Pokles cen trval od podzimu 2014. Ceny benzinu i nafty stouply v uplynulém týdnu shodně o 26 haléřů na 29,64 koruny za litr Naturalu 95 a na 29,74 Kč za litr nafty.
-
Vyplatí se jezdit vozem na CNG?
Ačkoli se na první pohled neliší od běžných automobilů, nikdy nezajíždí na benzínovou pumpu. Palivo doplňují v místech označených zkratkou CNG. Vozidel na stlačený zemní plyn jezdí v České republice 7 500. Jaké jsou výhody a nevýhody CNG? Vyplatí se přestavba vozidla?
-
CNG v České republice: důležitá čísla a statistiky
Stlačený zemní plyn (CNG) v ČR k dnešnímu dni pohání zhruba 7 500 vozidel a je populárním alternativním palivem u českých motoristů. Je CNG skutečně reálnou volbou v případě, kdy uvažujete o výměně stávajícího automobilu? Přinášíme nejzajímavější statistiky o využití CNG v tuzemsku.
-
Vyplatí se nákup automobilu na CNG?
Vozidel poháněných CNG jezdí podle nejnovějších statistik po českých silnicích přes 7 200, do konce roku jich bude dokonce 8 000. Český motorista přitom může vybírat z více než 60 modelů vozů, k nimž nejnověji přibyla také Škoda Octavia v provedení pro zemní plyn. Jaká je však ekonomika vozů na CNG? Vyplatí se i tam, kde řidiči nejezdí každý den dlouhé vzdálenosti?
-
Co týden dal? ČR by neměla ohrožovat zájmy firem důrazem na lidská práva
Česko by nemělo podle prezidenta Miloše Zemana ohrožovat rostoucí export a investice tuzemských firem například v Uzbekistánu či Íránu přehnaným důrazem na ochranu lidských práv. Podle Zemana se při odložené návštěvě uzbeckého prezidenta Islama Karimova mohly uzavřít kontrakty za 15 miliard korun a podepsat sedm dohod. Proti návštěvě Karimova v Česku protestovala řada nevládních organizací.
-
Co týden dal? Vláda se chystá přistoupit k fiskálnímu paktu EU
Vláda zahájila diskusi o přistoupení Česka k fiskálnímu paktu EU a rozhodnout by měla do léta. Pakt zavazuje země EU k tomu, aby do národní legislativy zavedly pravidla hlídající rozpočtovou kázeň.
-
Cestovní náhrady v roce 2014
Se začátkem roku se znovu změní sazby tuzemského stravného, nové průměry za pohonné hmoty, časová pásma a sazby pro zahraniční stravné. Přinášíme přehledně hlavní změny.
-
Komoditní vývoj v prosinci
V prosinci se nejvíce mezi komoditami dařilo ropě WTI a zemnímu plynu zatímco největší poklesy zažily cukr a obilí.
-
Co týden dal? Hitem letošních Vánoc možná budou „chytré“ hodinky
Po inteligentních domácích spotřebičích, smartphonech a další rozumné elektronice přichází na trh "chytré" hodinky. Samsung tím předstihl svého hlavního rivala, americký Apple, který podobný přístroj plánuje také. K úplné spokojenosti tak chybí snad už jen "smart" politická reprezentace.
-
Co týden dal? Povinné ručení zdraží
Ceny povinného ručení v příštím roce stoupnou v průměru o zhruba deset procent. Důvodem je vedle odvodu peněz na financování hasičů také nový občanský zákoník, který pojišťovnám zvýší náklady na odškodnění zdravotních následků z dopravních nehod. Více v pravidelném týdenním přehledu.
-
Ceny benzínu před létem vzrostly, zlevnění nečekejte
Ačkoli ceny pohonných hmot nejsou tak vysoké jako minulý rok na jaře, pohled na ceníky u benzínových stanic příliš potěšující není. Během května cena benzínu i nafty opět mírně narostla. A prognóza na prázdniny není příliš optimistická.
-
Co týden dal? Eurozóna zůstává v útlumu
Nejvyspělejší ekonomiky světa v čele s USA a Japonskem zažijí v prvním pololetí výrazné oživení. Zřetelně se zotaví z poklesu minulého čtvrtletí i Německo, zbytek eurozóny však zřejmě podle OECD zůstane v útlumu. Více v pravidelném týdenním přehledu.
-
Co týden dal? O vrácení poplatků žádejte do konce března
O vrácení poplatků za vedení úvěru nyní žádá 51.400 klientů bank, které zastupují servery Poplatkyzpět.cz, Bankovnípoplatky.com a Jdeto.de. Celkem je ve hře přes tři čtvrtě miliardy korun. Konečný termín má motivovat nerozhodné klienty, kteří s odesláním plné moci dosud vyčkávali.
-
Co týden dal? II. pilíř startuje!
Nové penzijní společnosti uzavřely s prvními zájemci smlouvy o důchodovém spoření ve druhém pilíři i smlouvy o doplňkovém penzijním spoření se státním příspěvkem ve třetím pilíři reformovaného důchodového systému. Klientů ale zatím není mnoho.Více v pravidelném týdenním přehledu.
-
Zdanění pohonných hmot je v ČR nejvyšší z nových zemí EU
Česko na pohonné hmoty uvalilo nejvyšší daně ze dvanácti zemí, které od roku 2004 vstoupily do Evropské unie. Zdanění nafty v České republice je i nad průměrem celé sedmadvacítky. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Evropský energetický portál (EEP). Na míru zdanění pohonných hmot si dlouhodobě stěžují dopravci a podnikatelé.
-
Co týden dal? Kolik stojí prezidentská kampaň?
Suverénně nejvíc dosud za předvolební kampaň ze všech prezidentských kandidátů utratil Jan Fischer. Se znatelným odstupem za ním jsou na tom podobně Miloš Zeman, Přemysl Sobotka a Karel Schwarzenberg. Kolik je kampaň dosud stála se dozvíte v pravidelném týdenním souhrnu.
-
Co týden dal? Pomazánkové máslo alias roztíratelný tuk
Česko u Soudního dvora EU prohrálo v letitém sporu o tento výrobek. Pomazánkové máslo se podle soudu bude muset přejmenovat, protože neobsahuje dostatečné množství mléčného tuku, jak požadují unijní předpisy. Více v pravidelném týdenním přehledu.
Open in Google Docs ViewerOpen link in new tabOpen link in new windowOpen link in new incognito windowDownload fileCopy link addressEdit PDF File on PDFescape.com
-
Spotřební daň u benzínu a nafty v EU
Konečnou cenu pohonných hmot ovlivňuje nejenom cena ropy a distrubutorská marže, ale také zdanění pohonných hmot. Z každého litru benzínu nebo nafty se odvádí spotřební daň a DPH. Jak vysoké je zdanění pohonných hmot v zemích EU? Podívejme se na praktický výpočet v Česku a u našich sousedů.
-
Kolik si vezme stát z litru benzínu či nafty? Porovnání s našimi sousedy
Ceny pohonných hmot v posledních týdnech neustále stoupají. Nejenom v Česku, ale i u našich sousedů. Nemalou měrou se na ceně pohonných hmot podílí spotřební daň a DPH. Kde je zdanění pohonných hmot nejvyšší?
-
Sója na 11-ti měsíčním maximu
Největší nárůst za posledních 11 měsíců zaznamenala při pátečním obchodování v Chicagu sója.
-
Zprávy ze zahraničních burz
Trhy otevřely mírně pozitivně. První půlhodina obchodní seance byla velmi volatilní, neboť trh čekal na makroúdaje, zveřejňované v 16:00. Spotřebitelská důvěra v červnu poklesla na 106,4b. z květnových 110,3b., avšak...
-
Komoditní trhy v kostce
Téměř letní počasí umožnilo v minulém týdnu další zlepšení kvality úrody kukuřice na americkém středozápadě a zároveň pomohlo urychlit tempo setby sojových bobů, která je kvůli abnormálně silným a trvalým dešťům v květnu dosti pozadu.
-
Zásoby plynu významně posílily
Ceny zemního plynu včera oslabily poté, co americké ministerstvo energetiky vydalo svůj pravidelný týdenní report o stavu zásob. Zpráva ukázala, že v minulém týdnu narostly americké zásoby plynu v podzemních rezervoárech o 5,9 procent, neboli 105 miliard krychlových stop.
-
Zásoby srazily ropu dolů
Ropa v nočním obchodování klesla po zveřejnění nečekaného nárůstu amerických zásob. Podle statistiky American Petroleum Institute v minulém týdnu americké zásoby ropy stouply o 6,32 milionů (2 %) na 324,2 milionu barelů.