Štítek penzijní připojištění

Penzijní připojištění je jeden z druhů spoření na důchod. Minimální příspěvek od zakladatele pak musí činit alespoň 100 Kč. Mnoho zaměstnavatelů v dnešní době navíc nabízí příspěvek na penzijní připojištění jako zaměstnanecký benefit.

Související obsah

Související štítky

Související slova ve slovníku

Související zprávy

  • Proč se i milionáři diví nízkému důchodu aneb Důchodové příjmy pod lupou
    Výši státního důchodu neovlivňují všechny příjmy a ani nerozhoduje celková částka zaplacené daně z příjmů během produktivního života. Jaké příjmy vstupují do výpočtu řádného a předčasného důchodu? Jak je to u předčasného důchodu bez výplaty?
  • Sedm zásadních nepravd, které kolují o předdůchodu
    Z důvodu zhoršení podmínek pro předčasné důchody stoupla atraktivita předdůchodu. Nárok na předdůchod mají pouze občané s dostatečně vysokými vlastními úsporami na smlouvě o doplňkovém penzijním spoření. Podívejme se na vybraných sedm nepravd ohledně předdůchodu.
  • Nejčastější omyly spojené s předdůchodem v praktických příkladech
    Jedním z oblíbených finančních produktů k zabezpečení na důchod je doplňkové penzijní spoření, ze kterého je případně možné čerpat předdůchod. Kdy s tím můžete začít? Jaké výhody přináší? Za jakých podmínek je možné v předdůchodu pracovat?
  • Když chcete do penze dřív: porovnání využití předdůchodu a předčasného důchodu
    Od října 2023 se zvýšilo krácení u předčasného důchodu, čímž jeho atraktivita poklesla. Jak moc se aktuálně liší měsíční částka důchodu při využití předdůchodu a předčasného důchodu? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Sedm důchodových výhod pro lidi s nízkými příjmy
    Výpočet starobního důchodu v Česku je značně výhodnější pro lidi s podprůměrnými příjmy než pro lidi s nadprůměrnými příjmy. Náhradový poměr s vyšší mzdou značně klesá. Podívejme se na vybraných sedm důvodů, proč tomu tak je.
  • Penzijní společnosti se chystají na důchodce a jejich penzijka. Chtějí jim vynahradit ztracené státní příspěvky
    Od poloviny letošního roku přestane stát vyplácet státní příspěvky k penzijnímu připojištění či spoření seniorům, kteří pobírají starobní důchod. Některým je však nahradí přímo penzijní společnosti, které nechtějí přijít o klienty.
  • Úloha dobrovolného důchodového pojištění stoupá
    Získaná doba pojištění hraje v důchodové oblasti velmi důležitou roli. Bez získání minimální doby pojištění nemůže být starobní důchod vůbec přiznán a každý ukončený rok pojištění zvyšuje měsíční částku starobního důchodu. Nedostatky v pojištění je možné řešit formou dobrovolného důchodového pojištění.
  • „Penzijko“ je (skoro)mrtvé, ať žije DIP! Co bude výhodnější?
    Od 1. ledna 2024 budete moci uzavřít dlouhodobý investiční produkt. O půl roku později pak stát omezí státní příspěvky u obou typů penzijních produktů. Co bude výhodnější? Kterou z možností zvolit, aby zajišťování se na stáří bylo co nejvýhodnější?
  • Státní příspěvek na penzijko se změní. Komu se zvýší a kdo bude dostávat méně?
    Pokud do budoucna nebudete na své „penzijko“ posílat dost, státní podpora se vám sníží. Nově ji ale bude možné získat i k dalším investičním produktům.
  • Máte 10 a více let let do důchodu? Pořád se vám vyplatí změnit strategii v „penzijku“
    Léta si spoříte na důchod v penzijním připojištění nebo v penzijním spoření, ve kterém jste si nastavili konzervativní strategii? Pokud vám zbývá do odchodu do důchodu minimálně 10 let, pořád se ještě vyplatí udělat změnu a nastartovat výdělečnější strategii.
  • Co jste možná nevěděli o předdůchodu
    Uvažujete o tom, že byste už chtěli čerpat předdůchod? Jaké podmínky je k tomu nutné splnit a co o něm možná doposud nevíte?
  • 10 případů, kdy zaměstnanec musí podat daňové přiznání
    Za většinu zaměstnanců vyřizuje roční daňové záležitosti jejich zaměstnavatel formou ročního zúčtování daně. Kdy si však musí zaměstnanci sami podat daňové přiznání? Podívejme se na deset vybraných případů.
  • Novoroční předsevzetí pro osobní finance
    Připomíná vám váš šuflík se smlouvami nezdolnou hromadu? Nejste si jisti, kterým poradcům věřit? Zdá se vám, že vydáváte peníze za věci, které ani nevíte, k čemu slouží?
  • Kolik si do konce roku vložit na penzijko, stavebko a životko?
    Pokud chcete mít vysoké daňové odpočty a od státu získat letos co nejvíc, tak máte nejvyšší čas vložit peníze na vaše stavební spoření, penzijko či životní pojištění. Kolik vložit na jednotlivé finanční produkty, abyste měli nejvyšší státní příspěvek a nejvyšší daňové úlevy?
  • Vyplatí se penzijní spoření? Nejsou lepší alternativy ke spoření?
    Penzijní spoření patří i nadále k nejoblíbenějším produktům u Čechů, přestože výnosy v rámci penzijního spoření nebývají příliš vysoké. Vyplatí se vůbec zakládat penzijní spoření? Jaké máte alternativy?
  • Jak se daní příjmy z kapitálového majetku
    Máte příjmy, které spadají pod kapitálový majetek? Musíte si je zdanit sami anebo se k vám již dostanou zdaněné? A jakým způsobem se zahrnují do daňového přiznání?
  • Příspěvky na penzijní připojištění, pojištění a spoření a daňový odpočet
    Spoříte si každý měsíc na důchod? V takovém případě si svými příspěvky můžete snížit daňovou povinnost. O kolik a jakým způsobem?
  • Jak si snížit daňový základ? Nezdanitelnými položkami
    Pokud budete letos podávat daňové přiznání, nezapomeňte si odečíst nezdanitelné položky od základu daně. Snížíte si tak daňovou povinnost. Čím ale a o kolik?
  • Jak ušetřit na daních? Darujte, vezměte si hypotéku nebo si zřiďte „penzijko“
    Existuje mnoho (zcela legálních) způsobů, jak zoptimalizovat svoji daňovou povinnost. Jste-li zaměstnanec, můžete během roku ponížit platby záloh daně z příjmu o některé daňové slevy. V rámci ročního zúčtování k těmto slevám můžete připočíst ještě takzvané nezdanitelné části základu daně. Mezi ně patří například dary, úroky z hypotečního úvěru či pojistné na penzijní připojištění. Má to však svá pravidla.
  • Jakým způsobem spořit na důchod?
    Co důchod je a čím by měl být? Pro mnohé je důchodový věk strašák. Sice se na něj těší, ale radost kalí strach z možného nedostatku prostředků. Tak to ale vůbec být nemusí.
  • Jaké jsou rozdíly v daňových odpočtech a slevách v Česku a na Slovensku?
    Přijdou vám daňové slevy a odečitatelné položky dostatečně vysoké? A napadlo vás někdy, jaké daňové slevy a odečitatelné položky mají naši bratři Slováci? Jsou na tom lépe než my?
  • O kolik vám sníží penzijní spoření a životní pojištění daň z příjmu za rok 2018?
    Máte uzavřené penzijní připojištění, životní pojištění anebo doplňkové penzijní spoření? V tom případě byste měli vědět, že si své příspěvky můžete odečíst z daní a následně očekávat daňovou vratku.
  • Jak na přechod z penzijního připojištění na doplňkové penzijní spoření
    Máte uzavřené penzijní připojištění, ale rádi byste si začali spořit na důchod v doplňkovém penzijním spoření? Oba produkty mít nemůžete. Přechod z jednoho na druhý ale už možný je. Jakým způsobem?
  • Nemůžete teď platit příspěvky na penzijní připojištění? Smlouvu nemusíte hned rušit
    Máte uzavřenou smlouvu o penzijním připojištění, ale už dál nechcete anebo nemůžete spořit? Uvažujete o vypovězení smlouvy, ale nevíte, jak na to? Poradíme vám!
  • 7 nejčastějších omylů u předdůchodu
    Čerpání předdůchodu je možností, jak dříve odejít do penze a přitom se vyhnout krácení u předčasného důchodu. Využít výhod předdůchodu však mohou pouze občané mající dostatečné vlastní úspory na doplňkovém penzijním spoření. S čím při čerpání předdůchodu počítat? A na co si dát pozor?
  • Odkládáte si nějaké peníze na důchod? Měli byste
    Je až překvapivé, kolik lidí se nestará o to, co bude zítra. Tím pomyslným zítřkem myslíme důchod. Prostě čas, kdy už nebudete z nějakých důvodů moci pracovat. Třeba i proto, že se vám nebude chtít.
  • 5 vlastností předdůchodu, které byste měli znát
    Čerpat předdůchod mohou občané mající dostatečné vlastní úspory na smlouvě o doplňkovém penzijním spoření, pokud jsou splněny další zákonné podmínky. Co je dobré o předdůchodu vědět, si ukážeme v praktických příkladech.
  • Jak díky penzijnímu pojištění ušetřit na daních?
    Penzijní pojištění a doplňkové penzijní spoření patří mezi III. pilíř důchodové reformy. Za posledních několik let do něj vstoupilo téměř 5 miliónů Čechů. Jak díky tomu můžou ušetřit na daních?
  • Předdůchod a daně: kdo, co, jak a kolik?
    Během pobírání předdůchodu je možné mít libovolné vlastní příjmy, proto i předdůchodci mohou mít daňové povinnosti za rok 2017. Jak se vypočítává daň z příjmu? Jaký je rozdíl v placení zdravotního a sociálního pojištění?
  • Objevte odčitatelné položky. Na daních vám ušetří tisíce korun
    Blíží se březen, který není jen prvním jarním měsícem. Pro řadu lidí znamená březen měsíc daňového přiznání. Ne každý si ale s touto povinností spojí i příležitost, jak ušetřit. Jde to pomocí takzvaných odčitatelných položek. Je jich hned několik a celkově díky nim můžete na daních zaplatit až o několik tisíc méně.
  • Jak děti finančně zajistit bez rizika?
    Slyšíme kolem sebe, jak zabezpečit své děti, jak je nenechat napospas, kdyby se s rodiči náhodou něco stalo. Všechny jsou samozřejmě nejlepší a nejvýhodnější, a to pro každého. Tyhle kampaně asi marketérům nebaštíte, ale pro jistotu vám poradíme, jak neudělat chybu.
  • Nabízí vám pojištění a spoření? Ne všichni to myslí dobře (2)
    Reprezentanti finančních institucí vám nabízejí různé produkty, mezi nimiž nechybí životní pojištění a penzijní spoření. Kdekdo si pod nimi představí finanční zajištěni stáří. Ale potřebujeme je skutečně a nejsou argumenty prodejců někdy až zavádějící?
  • Nabízí vám pojištění a spoření? Ne všichni to myslí dobře (1)
    Prodejci volají, mailují, nabízejí a vy nemáte čas. A vlastně ani nevíte, co po vás chtějí. Životní pojištění a penzijní spoření? Není to vlastně stejný produkt, kterým si zabezpečujeme stáří?
  • Využíváte státních výhod?
    Stát nabízí různé benefity k některým finančním produktům - penzijnímu připojištění, doplňkovému penzijnímu spoření nebo životnímu pojištění. Přečtěte si, jak na nich vydělat co nejvíc?
  • Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
    Každý jistě zažil, že mu v nejnevhodnější dobu zazvonil telefon s neznámým číslem. Energický hlas začal chrlit přehršel informací a nabízet šperky, pojištění, uhlí, elektřinu a další, a další produkty. Jak se bránit proti těmto hovorům? A kde vůbec získali vaše číslo?
  • Jak stát podporuje rodiny s dětmi?
    Pokud má někdo hluboko do kapsy, jsou to nejvíce mladé rodiny. Musí totiž většinou najednou řešit hodně věcí, které jsou spojeny právě s penězi, třeba bydlení. V poslední době se ale objevilo několik produktů, které jim alespoň trochu finančně uleví.
  • Uplatněte si všechny daňové odpočty
    Díky daňovým odpočtům je možné zaplatit na dani z příjmu za rok 2016 až o desetitisíce méně. Jaké daňové odpočty a za jakých podmínek je možné uplatnit v daňovém přiznání za rok 2016?
  • 3 jednoduché triky, jak získat víc a utratit méně. Umíte je využít?
    Předvánoční nákupy jsou v plném proudu. Umíte využít své peníze na 100 % a znáte všechny pomocníky, jak využít jejich potenciál? Spoustu možností nabízejí kreditní karty. Peníze z nákupu zpět, peníze zpět na spoření na důchod, peníze na dárkovém certifikátu. Znáte tyto možnosti a víte kdy který produkt co nejlépe použít?  
  • Jsou finanční produkty pro studenty opravdu výhodnější?
    Na trhu dnes narazíte na řadu produktů, které svým názvem cílí na studenty. Studentský účet, půjčka, nebo dokonce hypotéka. Je však produkt označený jako studentský automaticky výhodnější?
  • Jak dostat peníze ze zkrachovalé banky
    Doba krachů kampeliček, družstevních záložen a bank je pryč. Přesto i v současné době se můžete dostat do situace, kdy instituce, u které máte uloženy peníze, může zkrachovat. Ke svým penězům se dostanete díky Garančnímu systému finančního trhu.
  • Transformované penzijní fondy letos v průměru vydělaly 0,85 %
    Transformované penzijní fondy v pololetí vydělaly klientům v ročním vyjádření v průměru 0,85 procenta a téměř všechny tak překonaly inflaci. Ta se nyní pohybuje kolem 0,5 procenta. Vyplývá to z dat Asociace penzijních společností ČR. Loni tyto fondy při inflaci 0,3 procenta připsaly v průměru výnos 1,15 procenta.
  • Pojišťovny asi budou nabízet i nadále jiné finanční produkty
    Pojišťovny by měly mít i nadále možnost nabízet také jiné finanční produkty než jen pojištění. Podpořil to sněmovní rozpočtový výbor, když projednával vládní novelu zákona o pojišťovnictví, která naopak tuto možnost může pojišťovnám odebrat. Návrh na rozložení výplaty provizí pojišťovacím zprostředkovatelům do 5 let zůřejmě zůstane zachován.
  • Transformované penzijní fondy loni v průměru vydělaly 1,15 %
    Transformované penzijní fondy za loňský rok vydělaly klientům v průměru 1,15 procenta a všechny překonaly inflaci 0,3 procenta. O rok dříve fondy při inflaci 0,4 procenta připsaly v průměru výnos 1,35 procenta. Z 27 účastnických fondů jich loni vykázalo kladný výnos 20, celkem 19 překonalo inflaci. Oba typy fondů jsou součástí takzvaného třetího pilíře.
  • Česká spořitelna připíše klientům přeměněného fondu 0,85 procenta
    Penzijní společnost České spořitelny (PSČS) připíše klientům transformovaného fondu za loňský rok zhodnocení 0,85 procenta. O rok dříve fond připsal výnos 1,42 procenta. Průměrná roční inflace za loňský rok činila 0,3 procenta.
  • Penzijní spoření v účastnických fondech je letos ve ztrátě 0,9 %
    Peníze v účastnických penzijních fondech v letošním 1. čtvrtletí průměrně ztratily 0,9 procenta, vyplývá z analýzy výnosnosti penzijních fondů poradenské společnosti Swiss Life Select. Loni se průměrné zhodnocení všech účastnických fondů v ČR udrželo nad hranicí inflace na 0,77 procenta. Výnosy penzijních fondů jsou stále velmi rozkolísané, uvádí analýza.
  • Tohle všechno si můžete odečíst z daní a zaplatit méně, podívejte se
    Daň z příjmu fyzických osob za rok 2015 se počítá z daňového základu sníženého o nezdanitelné položky. Při uplatnění daňových odpočtů je daňová povinnost o tisícikoruny nižší. Rozhodně se tedy nevyplácí na některý daňový odpočet zapomenout.
  • MF: Ve třetím pilíři systému penzí loni ubylo 160.000 lidí
    Na penzi se státním příspěvkem, v tzv. třetím pilíři penzijního systému, si na konci roku 2015 spořilo celkem 4,643 milionu lidí. To bylo o 160.000 méně než předloni. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí.
  • Penzijní fondy lidem vezmou část výnosů, získají stamiliony
    Penzijní fondy si propříště rok co rok vylepší své výsledovky o stamiliony korun. Všechny velké fondy totiž o třetinu zvýšily poplatky za správu klientských peněz. Přesněji jejich pevnou část, která se vypočítává z objemu uložených peněz. Klesá naopak část odměny fondům navázaná na jejich výkon. Fondy totiž v posledních letech nevydělávají.
  • Nejlepší firemní benefity jsou zadarmo
    Úspěch firem závisí především na schopných zaměstnancích, kteří mají dobré nápady zvyšující produktivitu a kvalitu, popřípadě podporující image firmy. Zaměstnance je možné motivovat nejenom penězi, ale i firemními benefity. Ty nejoblíbenější z nich jsou přitom daňově zvýhodněné, nebo dokonce úplně zadarmo.
  • Budoucnost penzí: Potřebujeme bič na politiky, říkají experti
    Vlastní spoření na penzi je nenahraditelné, podle amerického ekonoma Meira Statmana by mělo být dokonce povinné. Finančně zodpovědně by se ovšem měli v první řadě začít chovat politici. I to zaznělo v debatě, kterou uspořádala CFA Society ve spolupráci s Asociací penzijních společností.
  • Kolik stojí rada finančního profesionála?
    V evropských zemích se můžete setkat se dvěma způsoby odměňování finančních poradců – provizním a placeným přímo klientem. V České republice jsou až na pár výjimek poradci závislí na provizích od finančních společností. V některých evropských zemích je tento způsob odměňování zakázán.
  • Jak si může OSVČ snížit daň z příjmů?
    Osoby samostatně výdělečně činné patří z daňového pohledu mezi fyzické osoby a tedy mohou požívat stejných daňových výhod jako zaměstnanci, ale přesto existují rozdíly …
  • Kolik by si měli lidé spořit na důchod?
    Jedním z argumentů proti vstupu do druhého pilíře bylo, že množství lidí si spoří na důchod prostřednictvím doplňkového penzijního spoření. Dříve známého pod pojmem penzijní připojištění.
  • Jak vysoký je průměrný důchod?
    V srpnu letošního roku činil průměrný starobní důchod 10 970 Kč. Průměrná mzda za první pololetí letošního roku činí 24 503 Kč. Proč není tvrzení, že průměrný důchod dosahuje 44,8 % průměrné mzdy, přesné?
  • Příjem v předdůchodu a výpočet starobního důchodu
    Někteří občané začnou pobírat předdůchod a poté po několika měsících začnou znovu pracovat nebo podnikat. Jak se jim za bude počítat důchod za toto období? Je vůbec s ohledem na výši důchodu práce v předdůchodu přínosná?
  • Víte, jak čerpání předdůchodu ovlivní starobní důchod?
    Bude mít čerpání předdůchodu negativní vliv na starobní důchod? Jde o často kladenou otázku lidí předdůchodového věku, když se v předstihu zajímají o své důchodové záležitosti. Pro účely výpočtu starobního důchodu je doba pobírání předdůchodu dobou vyloučenou, což znamená, že nebude mít negativní dopad na výši osobního vyměřovacího základu, ze kterého se důchod počítá.
  • Penzijní spoření: Dojem vylepšuje státní podpora
    Penzijní připojištění (dnes doplňkové penzijní spoření) bylo často kritizováno jako málo výnosný produkt. Přesto si od svého vzniku v roce 1994 našlo mnoho klientů. Bylo to zejména zásluhou státního příspěvku. Nevýhodou byla i nižší likvidita, protože všechny prostředky vložené do tohoto produktu, stejně jako výnosy bylo možné získat až po dosažení 60 let věku, případně po dosažení věku pro nárok na starobní důchod z prvního pilíře (u účastnických fondů). Výnosy jsou zdaněny 15 % a u fondů se hradí manažerský poplatek.
  • Předčasný důchod nebo předdůchod?
    Někteří občané v předdůchodovém věku se rozhodují, zdali odejít raději do předčasného důchodu nebo čerpat předdůchod. Rozhodnutí není jednoduché, pro každého může být výhodnější jiná varianta. Podívejme se na praktické příklady.
  • Řešíte své stáří?
    Podle výsledků současného průzkumu České asociace pojišťoven se takřka třetina Čechů myšlenkami na zajištění důstojného stáří nezaobírá. Říkají si, že to zkrátka nějak dopadne. A co Vy? Řešíte své stáří? PÁTEČNÍ GLOSA
  • Garance proniká i do penzí
    Ani ty nejoblíbenější pohádky, jako o červené Karkulce i všech princeznách dohromady, nedosahují zdaleka popularity naší celonárodní bajky „O jistotách“. A ta její varianta o garancích finančních produktů je jen na dané téma panoptikální show finančních žraloků a s nimi kolaborujících poradců.
  • Většina úspor prodělává
    Loňské úspory domácností jsou nejnižší za posledních 10 let, tedy od „špatného“ roku 2002. A to přesto, že i viceguvernér se diví, proč se úsporné chování rozlilo i do dalších sektorů ekonomiky, které v zásadě žádný problém s předlužením nemají: „Když se podíváte na chování domácností a podniků, tak vidíte téměř neuvěřitelnou věc – i v časech, kdy části populace klesají reálné příjmy, vytvářejí nové úspory.“
  • Co týden dal? II. pilíř startuje!
    Nové penzijní společnosti uzavřely s prvními zájemci smlouvy o důchodovém spoření ve druhém pilíři i smlouvy o doplňkovém penzijním spoření se státním příspěvkem ve třetím pilíři reformovaného důchodového systému. Klientů ale zatím není mnoho.Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Nový rok přináší změny v oblasti práce a sociálních věcí
    Ty nejzásadnější se týkají důchodů a sociální karty. K 1. lednu se však mění také sociálně-právní ochrana dětí, minimální mzda, zákoník práce, podpora v nezaměstnanosti nebo zákon o sociálních službách.
  • Pilíře, anebo raději soukromě?
    Není vůbec snadné s mladšími ročníky hovořit na téma „důchod“. Je to zkrátka za hranicí jejich horizontu pohledu na život (svět). Něco jiného už však mohou být třicátníci či čtyřicátníci, kteří často již mají větší rozhled, chápou souvislosti a mají určitou zkušenost.
  • Co týden dal? Konec světa se nekoná!
    Jelikož tzv. "galaktické nulové pásmo" neexistuje, vyhnulo se lidstvo opět dalšímu konci světa. Ten měl nastat právě dnes. Zaměřme se tedy na důležitější události. Takové povánoční výprodeje nás zcela jistě neminou a od 26. prosince nabídnou obchodníci slevy až 80 procent! Internetový portál Finance.cz přeje příjemné svátky a vše nejlepší v novém roce.
  • Přestupný rok penzijních fondů
    Až se sečtou zástupy zpozdilých zájemců o penzijní připojištění, možná počet účastníků dosáhne i krásných kulaťoučkých 5 milionů. Přičinila s o to ještě zpozdilejší média a eskadry nejrůznějších poradců (ti nic neriskovali, jen inkasovali poslední legální pěkné provize).
  • Důchodová reforma: Do druhého pilíře hodlá vstoupit jen 2 % obyvatel
    Zájem lidí o vstup do druhého pilíře důchodového systému v takové podobě, jak jej zavádí penzijní reforma od ledna 2013, je zatím nízký. Celkem se individuálního spoření hodlá zúčastnit 13 % obyvatel, z toho 2 % lidí jsou již pevně rozhodnuta, dalších 11 % lidí považuje svůj vstup za pravděpodobný.
  • Penzijní připojištění: Chcete vyšší státní příspěvek? Včas si zažádejte
    Od ledna příštího roku dochází u penzijního připojištění k několika zásadním změnám. Pro většinu občanů je tou nejpozitivnější změnou zvýšení maximálního státního příspěvku. Jak se zvyšuje maximální státní příspěvek a jak ho čerpat?
  • Co týden dal? Nejistý druhý pilíř důchodové reformy
    Všechny významné finanční společnosti již drží licenci umožňující účast ve druhém pilíři důchodové reformy. Není však jasné, jestli stát tento pilíř vůbec spustí. Ne všechny společnosti budou nové fondy nabízet. Do druhého reformovaného pilíře se například nezapojí ING Penzijní fond.
  • Kam s uspořenými penězi
    Světové finanční problémy (krize jen někde) vrátila mentalitu Čechů někam před čtvrtstoletí do dob vkladních knížek. Jistě – nejistota vzrostla a mediální masáž ne a ne skončit. K některým změnám bude muset dojít zejména v šíleném zadlužování států, i těch nejrozvinutějších. U nás to naštěstí zdaleka není nijak hrozivé, jen jak to (i u nás) bývá: když stát rozdává, kdo nebere (nekrade), okrádá rodinu.
  • Chcete penzijní připojištění „po staru“? Máte čas do konce listopadu
    Od roku 2013 projde penzijní připojištění několika zásadními změnami. Atraktivita penzijního připojištění ještě stoupne. „Nové“ smlouvy se budou od „starých“ lišit. Kdo chce mít nadále jistotu nezáporného zhodnocení, ten musí uzavřít smlouvu o penzijním připojištění do konce listopadu.
  • Budou zaměstnavatelé přispívat více na penzijním připojištění?
    Pro zaměstnavatele je výhodnější zaměstnanci přispívat na penzijním připojištění 1 000 Kč než mu o tuto částku zvýšit hrubou mzdu. Od příštího roku dojde navíc ke zvýšení osvobození od daně na straně zaměstnance. Zvýší zaměstnavatelé své měsíční příspěvky?
  • Odpočet z daní u penzijního připojištění bude vyšší
    Od roku 2013 půjde snížit díky penzijnímu připojištění základ daně pouze, když měsíční úložka bude vyšší než 1 000 Kč. Protože však daňová reforma (pravděpodobně od roku 2014) počítá se zvýšením sazby daně, bude možnost odpočtu výhodnější.
  • Penzijní fondy ladí formu
    Do jejich startu na novou reformní trať chybějí už jen málo přes čtyři měsíce, takže čas na přípravu se jim již povážlivě krátí. Své žádosti o licenci u ČNB doplňují průběžně a zatím prý nezaznamenaly žádné větší problémy.
  • Výhodnost penzijního připojištění stoupne, jak se daří fondům?
    Penzijní připojištění je velmi oblíbeným produktem. Jednoduchost, srozumitelnost, státní příspěvek a možnost odpočtu z daní dělají z penzijního připojištění vhodný finanční produkt k zajištění na důchod pro širokou veřejnost. Od roku 2013 bude penzijní připojištění ještě výhodnější. Jak se daří penzijním fondům?
  • Nové penzijní fondy budou levné
    Penzijní připojištění u nás v současných penzijních fondech využívá 4,7 milionu lidí. Od začátku příštího roku se začnou rozhodovat o tom, zda v těchto starých zůstanou, anebo „přestoupí“ do nových fondů dobrovolného penzijního spoření – a to nechme zcela mimo otázku, zda vstoupit či nevstoupit do tzv. druhého pilíře.
  • Předčasné rušení pojistek přináší daňové nevýhody
    Uzavření každého finančního produktu je potřeba velmi dobře promyslet. Při předčasném ukončení penzijního připojištění nebo životního pojištění je nutné počítat se ztrátami nebo doplacením daně. Jak postupovat?
  • Zaměstnavatelé přestávají přispívat na penzijní připojištění
    Loni poprvé za posledních 12 let došlo k meziročnímu poklesu počtu penzijních připojištění s vedenými příspěvky zaměstnavatele. Počet poklesl o téměř 13 tisíc. Příčinou poklesu je podle odborníků snaha zaměstnavatelů šetřit v důsledku zhoršujících se ekonomických podmínek.
  • Jistota důchodu aneb věštění z křišťálové koule
    Nedávno pronikla do médii studie analytiků z ČSOB, podle které by se vstup do 2. pilíře penzijního systému měl vyplatit pouze 15% obyvatel. Naproti tomu analytici Ministerstva práce a sociálních věcí hovoří o tom, že „na své“ by si měla přijít možná až polovina obyvatel, kteří se rozhodnou účastnit 2. pilíře.
  • Stavebko i na penzi? Dobrý nápad!
    Že je stavební spoření „bytelný“ produkt, ověřilo se u nás nejen již dvojím snížením státní podpory. Tak ani loňský rok neskončil útěkem klientů, i když nárůst peněz na něm již zabrzdil růst u 430 miliard korun.
  • Jirák: Investování s penzijními společnostmi bude výrazně levnější než běžné investování do podílových fondů
    Zatímco spoření do 3. pilíře bude po 1. 1. 2013 vhodné pro každého občana, rozhodnutí o vstupu do 2. pilíře bude závislé především na výši příjmů a věku konkrétního občana, uvedl v rozhovoru Pavel Jirák.
  • Domácnosti loni uspořily méně
    Domácnosti naspořily loni nejméně za posledních osm let, dokonce i méně než v „krizovém“ roce 2008. Finanční aktiva domácností vzrostla „jen“ o 125 miliard korun, nejméně od roku 2003, kdy jsme se teprve vzpamatovávali z dotcom minirecese.
  • Změnit penzijní fond či nezměnit?
    Oblíbené penzijní připojištění dozná díky důchodové reformě během roku významných změn. Za stávajících podmínek lze změnit penzijní připojištění pouze do konce února. Následně již nikoliv.
  • Připravte se na třetí důchodový pilíř
    Od 1. ledna roku 2013 se ze současných penzijních fondů stanou transformované a vzniknou nové fondy – tzv. účastnické.
  • Pro rodinu je fondové spoření přínosem
    Důchodová reforma počítá se zavedením dobrovolného fondového spoření. Spořit či nespořit do fondu? Odpovědět na tuto otázku si budeme muset každý sám. S ohledem na zabezpečení rodiny se fondové spoření vyplatí. Proč?
  • Proč si spořit na penzijní spoření 1 500 Kč?
    Úloha vlastního zabezpečení na penzi v příštích letech poroste. Důchodová reforma proto v případě úspěšného legislativního procesu přináší v oblasti penzijního spoření pro občany dobrou zprávu: zvýšení státního příspěvku.
  • Listopadové akční nabídky: Banky se zaměřují na úvěry, pojišťovny na povinné ručení
    Nejvíce akcí však naleznete u stavebních spořitelen, které dávají do konce roku všechnu zbývající energii.
  • Počasí zvedlo kurz
    Včerejší očekávané srážky nesplnily očekávání a byly příliš slabé.
  • Zlato láká investory
    Při včerejším obchodování se opět dařilo zlatu. Celkový propad akciových indexů a pokles kurzu dolaru, který prolomil vůči euru paritu, přilákal převážně evropské kupce, pro které se nákupy za dolary stávají levnější.
  • Opět vysoké teploty v USA
    Teploty na Středozápadě USA se opět zvyšují a začíná hrozit sucho a nedostatek srážek. Na tyto zprávy okamžitě reagoval trh se sójou a kukuřicí a tyto komodity včera výrazně posílily.
  • Prudké oslabení dolaru
    Prodej v zahraničí zatlačil dolar na denní minimum 0,9865 oproti dolaru a 119 oproti yenu. Komentář ministra financí Shiokawi, že dolar může oslabit až na 116, podpořily rychlý pád dolaru a zejména také přesvědčili ty, co očekávali další intervenci.
  • Domácí trhy a události v týdnu od 24.6. do 30.6.2002
    Zprávy, ekonomický vývoj, trh peněžní, dluhopisový, akciový, devizový a základní makronomické údaje. Všechny důležité domácí informace uplynulého týdne Vám pravidelně každé pondělí přinášíme na našich stránkách ve spolupráci s firmou Conseq Finance.
  • Zprávy ze zahraničních burz
    Americké trhy neotvíraly s výraznou ztrátou několika procent, neboť trhy do otevření zprávu ohledně Xeroxu vstřebaly. Po otevření naopak posilovaly, když zveřejněné ekonomické indikátory, které dosáhly očekávaných úrovní, hodnotily pozitivně.
  • Stane se na burze?
    Díky zlepšenému sentimentu na zahraničních trzích očekáváme mírný posun směrem vzhůru na většině českých akciových titulů. Nicméně díky struktuře objednávek a náladě domácích investorů nepůjde o význěmné pohyby.
  • Zprávy ze zahraničních burz
    Jestliže se před otevřením amerických trhů zdálo, že vliv včerejšího ohlášení telekomunikačního WorldComu způsobí rozsáhlou paniku a výprodej titulů, pak samotné pokoření 1,400b. hranice indexu Nasdaq se zřejmě stalo dostatečným impulsem pro vymazání úvodních ztrát...
  • Denní přehled trhů (Atlantik)
    Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.
  • Zprávy ze zahraničních burz
    Americké trhy opět ztrácejí. Objem obchodů je velký. Dosahuje celkově na Nyse a Nasdaqu 1 mld. zobchodovaných akcií. Katalizátorem dnešního prodejního tlaku a vysokéko objemu je tzv. triple witch...
  • Stalo se na burze?
    Čtvrteční propad na amerických trzích předurčil páteční směr na evropských burzách. V ranních hodinách se tak domácí burza vydala směrem k jihu.
  • Jak si stojí koruna, euro a dolar? (Ruesch)
    Včerejší obchodování koruny vůči euru bylo klidné, koruna otevírala na hladině 30,45 CZK/EUR a na stejné hladině i uzavírala. Koruna výrazně nezareagovala na horší než očekávaný ukazatel hrubého domácího produktu za první čtvrtletí.
  • V Německu se obchoduje těsně pod otevíracími hodnotami
    Většina německých akciových titulů upadla po krátkém pozitivním otevření, které bylo generováno včerejšími růstovými hodnotami v USA do mírně ztrátových hodnot. Akcie společnosti Infineon patří zatím mezi nejvíce zpevňující, naopak SAP ztrácí zhruba k 1%.
  • Stabilní růst tržeb
    V maloobchodě včetně prodeje a oprav motorových vozidel a prodeje pohonných hmot se v dubnu tržby ve stálých cenách meziročně zvýšily o 4,7 % (po očištění o sezónní vlivy o 3,9 %).
  • Stane se na burze?
    Díky pozitivnímu závěru zahraničních trhů čekáme silnější otevření. Polepší si tak tituly, o které mají investoři v posledních dnech největší zájem. Posuny vzhůru však nebudou výrazné a ani aktivita nepřesáhne průměr.
  • Restrukturalizace podnikatelských subjektů - pokračování
    V pokračování článku "Restrukturalizace podnikatelských subjektů v České republice" se dozvíte o možnosti změny právní formy, o prodeji podniku nebo jeho vkladu do základního kapitálu, o nájmu podniku apod. Na konec na Vás čeká závěrečné shrnutí restrukturalizace.
  • Denní přehled trhů (Atlantik)
    Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.
  • Report z pražské burzy (Fio)
    Burza dnes napravila ceny z předvolebního pátku a většina titulů zavírala v kladných číslech. Dařilo se zejména Českému Telecomu, který za stálé přítomnosti prodejních objednávek registroval novou poptávku, která mu společně s růstem zahraničních trhů pomohla k růstu o více jak 4 % výše.
  • Do Polska za windsurfingem!
    Na co si dávat pozor v autě na cestách? Každý fanda oplachtěných prken určitě zná poloostrov Hell. Polsko totiž patří mezi vyhledávaná střediska windsurfingu. Moře je sice studené ale podmínky pro jízdu na prkně jsou ideální jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé. Stačí sednout do auta a vzhůru směr polské hranice.
  • Stalo se na burze?
    Začátek povolebního týdne prospěl domácím akciím. Hned od začátku obchodování doháněla většina titulů obchodovaných v systému SPAD ztráty z minulého týdne.
  • Jak si stojí koruna, euro a dolar? (Ruesch)
    Během pátečního obchodování koruna mírně posílila, z otevírací úrovně 30,49 CZK/EUR se dostala až na 30,35 CZK/EUR. Závěr obchodování zastihl korunu na úrovni 30,39 CZK/EUR.
  • Zprávy ze zahraničních burz
    Pokud akciové indexy měly po otevření trhů tendenci projevovat opatrnost, tak zejména po ohlášení makroekonomických informací kolem 16:00 přineslo základní kámen pro možný růst.
  • Burza v poledne
    Dnes dopoledne na pražské burze především posiloval ČEZ a Český Telecom. Zatímco akcie elektrárenské společnosti získaly téměř 2 procenta při -stejně jako v úterý- velmi slušném objemu obchodů, akcie Telecomu si připsaly ještě více, a to téměř 2,5%.
  • CME zažila nejrušnější měsíc
    Přední americká derivátová burza Chicago Mercantile Exchange zažila v dubnu nejrušnější měsíc v historii. Investoři se především zajišťovali proti dalším krokům centrální banky Federal Reserve.
  • Počasí žene pšenici a kukuřici nahoru
    Středa přinesla druhý den likvidace krátkých pozic komoditních fondů na trhu pšenice. Cena pšenice tak na amerických burzách uzavřela ve středu poblíž svého maxima.
  • ECB podle očekávání sazby ponechala
    Evropská centrální banka ponechala klíčové úrokové sazby na dosavadní úrovni a naplnila tak jednotné očekávání trhu. Důvodů pro stagnaci sazeb je v současné době poměrně hodně a k očekávanému zvýšení sazeb dojde spíše později než předpokládají současné odhady.
  • Statistiky poslaly měď dolů
    Cena mědi ve středu klesla, když bylo ve Spojených státech zveřejněno několik ekonomických reportů. Institute of Supply Management ráno oznámil, že index výroby klesl v dubnu na 53,9 z březnové hodnoty 55,6.
  • Chcete-li v hypermarketu ušetřit, nechte platební kartu doma!
    Jak ušetřit při nákupu v hypermarketu? Stala se platební karta vaším nepostradatelným pomocníkem při nákupech? Je skutečně velmi pohodlným nástrojem pro placení čehokoli, ale pozor na ni pokud nechcete zbytečně utrácet!
  • Přepočítávejte na stejné množství v různých hypermarketech
    Jak ušetřit při nákupu v hypermarketu? Když chceme levně nakupovat ve velkých obchodech, musíme si dát pozor na lákadla, slevy a akce na které se nás obchodníci snaží nachytat.
  • Nenoste si na nákup víc peněz, než opravdu potřebujete!
    Jak ušetřit při nákupu v hypermarketu? Nikdo není tak silný, aby vždy odolal všem těm lákadlům, které supermarkety a hypermarkety nabízejí. A všichni kdo chodíme nebo jezdíme nakupovat do velkých obchodních center moc dobře víme, že si mnohdy koupíme i to, co jsme původně koupit vůbec nechtěli!
  • Burza v poledne
    Oproti pátku burza znovu upadla do letargie. Bez obchodů zůstává po dopoledni Unipetrol i Česká spořitelna.
  • Jak si stojí koruna, euro a dolar? (Ruesch)
    Během pátečního obchodování se koruně podařilo korigovat své ztráty z předchozího dne, kdy ČNB svým razantním a nečekaným rozhodnutím o snížení úrokových sazeb poslala korunu o deset haléřů níže na 30,45 CZK/EUR.
  • Zprávy ze zahraničních burz
    Američtí investoři dnes poslaly v první polovině obchodování cenné papíry směrem dolů.  Neuspokojivé výsledky spotřebitelské důvěry, která znovu klesla o 1,5 bodu na 93 bodů indexu spotřebitelské důvěry.
  • Zábavní průmysl a daně
    Dnešní komentář se týká zábavního průmyslu a daňových aspektů financování projektů v České republice. Česká republika má dlouholetou tradici zejména v odvětví filmové zábavy, televizního vysílání, hudebních nahrávek, časopisů, novin, ale i knižních vydavatelství. Možná, že právě na tuto historii vsadili mnozí zahraniční investoři, kteří přišli do České republiky po roce 1989.
  • Prudký pokles cen kávy
    Káva arabica obchodovaná na Coffee, Sugar & Cocoa Exchange ve čtvrtek prudce oslabovala, když spekulanti likvidovali své dlouhé pozice.
  • Poptávka po rýži je stále vysoká
    Čtvrteční obchodování s futures kontrakty na rýži na CBOT bylo velice klidné. V úterý příští týden je "first notice day" u květnového kontraktního měsíce, což znamená, že obchodníci, kteří chtějí zůstat v trhu, rolují své pozice do vzdálenějších měsíců.
  • Denní přehled trhů (Atlantik)
    Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.
  • Denní brífink 26. 04. 2002
    Hodnoty akciových indexů nezaznamenaly téměř žádné změny, dnes bude oznámen odhad růstu HDP za 1Q.
  • Stopařův průvodce světem platebních karet 2
    V minulém díle seriálu jsme se seznámili se základními pojmy, kterými platební karty bývají označovány. Dnes se podrobně podíváme, jaké údaje na kartě najdete.