Štítek podílové fondy

Podílové fondy je jiný výraz pro investiční fondy. Tyto fondy jsou různého druhu: peněžního trhu, akciové, dluhopisové, smíšené a další. Tyto fondy se liší nejen druhem cenných papírů, do kterých investují, ale také rizikovostí a ziskovostí. Každý investor tak může investovat do podílového fondu, který vyhovuje jeho cílům a postoji k riziku.

Související obsah

Související štítky

Související slova ve slovníku

Související zprávy

  • Ženy průměrně proinvestují více než 1600 Kč měsíčně, vyplynulo z průzkumu investiční společnosti Amundi
    Zájem žen o investování postupně stoupá. Kolik žen investuje? Jaký je rozdíl při investování mužů a žen? Jaká je jejich motivace? Co ženám při investování chybí?
  • Vyplatí se penzijní spoření? Nejsou lepší alternativy ke spoření?
    Penzijní spoření patří i nadále k nejoblíbenějším produktům u Čechů, přestože výnosy v rámci penzijního spoření nebývají příliš vysoké. Vyplatí se vůbec zakládat penzijní spoření? Jaké máte alternativy?
  • Máte volné peníze? A chcete, aby jich bylo víc?
    Máte pocit, že vám peníze trochu přebývají a měly by spíš vydělávat, než ležet doma, nebo v bance? Nejste sami. Finanční poradci se s podobným typem zákazníků setkávají poměrně často. Co se tedy dá dělat?
  • Odborníci na svěřenské fondy míří do Prahy. O svůj příběh se podělí i textař a podnikatel Michal Horáček
    Před čtyřmi roky vznikly v České republice první svěřenské fondy. Dnes je jich téměř tisícovka a sdružují majetek za desítky miliard korun. Nový segment ve finančním průmyslu má za sebou fázi legislativního experimentu a nyní se utváří praxe. O konkrétních příkladech a novinkách z průmyslu svěřenských fondů budou v Praze koncem listopadu hovořit čeští i zahraniční experti. Na konferenci vystoupí i jeden z nejznámějších zakladatelů svěřenského fondu v České republice, textař a podnikatel Michal Horáček.
  • Průvodce investičním světem
    V době, kdy se roční inflace pohybuje okolo 2 %, je rozumné investovat a nenechat své úspory ležet ladem. Možností k investování a zhodnocení peněz existuje spousta. Vybrali jsme pro vás šest investičních variant. Která bude pro vás ta nejvýhodnější?
  • Banka může platit i vám. Která nabízí bonusy?
    Plánujete přejít do jiné banky a rádi byste si přitom bez námahy přivydělali i nějakou tu kačku k dobru? Chcete změnit běžný účet, ale nevíte, jaký zvolit? Vyberte si ten, kde dostanete bonus!
  • Jak děti finančně zajistit bez rizika?
    Slyšíme kolem sebe, jak zabezpečit své děti, jak je nenechat napospas, kdyby se s rodiči náhodou něco stalo. Všechny jsou samozřejmě nejlepší a nejvýhodnější, a to pro každého. Tyhle kampaně asi marketérům nebaštíte, ale pro jistotu vám poradíme, jak neudělat chybu.
  • Spořit, či investovat?
    Místo spoření jste se rozhodli investovat. Máte tedy dvě možnosti: investovat rovnou do podílových fondů, nebo koupě aktiv na finančních trzích pomocí brokera. Za přístup na kapitálové trhy ale zaplatíte v obou případech. U fondu se platí poplatky za správu svěřených financí, brokerovi zaplatíte za uskutečněný obchod.
  • Světový den spoření: když ušetříte 10 korun denně
    31. října se slaví Světový den spoření. Ten byl ustanoven v roce 1924 v Miláně v Itálii na světovém bankovním kongresu. Tento den měl propagovat možnosti spoření a povzbudit i jen běžné střadatele ke spoření.
  • Investujeme do podílových fondů
    Podle AKAT, tedy Asociace pro kapitálový trh, je zřejmé, že každý sedmý Čech investuje do podílových fondů. Začínáme se tedy o investice zajímat více než dřív a ukládáme finance i jinam než na bankovní účty.
  • Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
    Finanční poradce vám nabízí přehnaně výhodné spoření, investice anebo rovnou nebankovní rychlou půjčku na ruku. Určitě jste se s tím minimálně jednou za život taky setkali. Pokud se vám s firmou něco nezdá být v pořádku, naslouchejte intuici a začněte žhavit internet.
  • 5 tipů, jak správně investovat do podílových fondů
    Investování do podílových fondů nabízí vysoké výnosy a dobré zhodnocení peněz. Ale také s sebou nese vyšší riziko než například penzijní připojištění nebo stavební spoření. Máme pro vás 5 tipů, jak začít.
  • 5 nejčastějších chyb, které děláte jako investor
    Chyby při investování peněz udělá někdy každý. Místo zhodnocení investic se tak můžete dočkat malých výnosů, nebo dokonce ztráty. Jsou ale určité chyby, kterých se většinou dopouští začátečníci v investování a kterým je jednoduché se vyhnout. Tak co, umíte investovat své peníze bez chyb?
  • Fondové investování pro začátečníky: otázky a odpovědi
    Fondové investování je určitou alternativou k běžnému spoření. Nabízí větší výnos, ale často je spojováno s větším rizikem. Fondy také vypadají složitější a méně dostupné pro běžné úspory. Jak je to s fondovým investováním ale opravdu? Zatím jste se fondů báli a raději si syslíte peníze na účtu? To ale vůbec nemusíte.
  • Jaké výhody má investování a na co si dát pozor?
    Když se řekne investování, každý většinou pomyslí na to, co je mu blízkého: nemovitosti, bankovní vklady, akcie, dluhopisy, podílové fondy nebo třeba akcie. Jaké jsou přínosy i rizika jednotlivých investic?
  • 5 věcí, které ovlivní hodnotu vašich investic v roce 2017
    Co ovlivní investice a jejich růst v roce 2017? Odborníci a investiční poradci se shodují, že kromě politické situace, Brexitu a trumpoekonomie, to budou nejspíš i měnové kurzy, posilování dolaru, růst úrokových sazeb a také růst v emerging economies. Ať už investujete přímo do akcií nebo třeba do fondů, které nabízí vaše banka, tak nejdůležitější současné trendy je dobré znát.
  • Majetek v podílových fondech ve čtvrtletí stoupl na 388 mld. Kč
    Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl od počátku roku do konce března o 2,7 miliardy na necelých 388 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Asociace pro kapitálový trh (AKAT) s tím, že 80 procent majetku drží fyzické osoby a 20 procent právnické osoby.
  • Co týden dal: Bankovní poplatky a provize bankám vynesly 34,3 miliardy korun
    Čisté příjmy tuzemských bank z poplatků a provizí loni klesly o 1,7 miliardy na 34,3 miliardy korun. ČOI v loni udělila v souvislosti s výprodeji 1409 pokut ve výši 13,3 milionu Kč. Čeká eurozónu shazování peněz z vrtulníku? Více v pravidelném týdenním souhrnu.
  • Investice do fondů vzrostly od počátku roku o více než 13 %
    Asociace pro kapitálový trh (AKAT) zveřejnila informace o vývoji asset managementu, kolektivního investování a custody za třetí čtvrtletí roku 2015. Celkový objem majetku, investovaný přes členy asociace do investičních nástrojů, dosahoval k 30. 9. 2015 výše 1,138 bilionu korun.
  • Podle Čechů jsou v současné době nejvýnosnější investicí nemovitosti a podílové fondy
    Téměř polovina Čechů (43 %) si myslí, že největšího zisku lze v současné době dosáhnout investováním do nemovitostí. Pětina dotazovaných pak vidí jako nejefektivnější investici do podílových fondů (11 % prostřednictvím akciových a 9 % prostřednictvím dluhopisových titulů). Třetí příčku domněle nejvýnosnější investice obsadilo zlato, do kterého by podle nedávného průzkumu skupiny Pioneer Investments investovalo necelých 15 % respondentů.
  • Investice do fondů vzrostly od počátku roku o více než 13 %
    K 30.6. 2015 bylo v domácích a zahraničních fondech nabízených v České republice zainvestováno 367,39 miliard korun. Investice do fondů dosáhly historicky nejvyšší úrovně. Favoritem investorů i nadále zůstávají smíšené fondy. České domácnosti se svými investicemi přibližují ke standardu zemí západní Evropy s cílem uchování hodnoty majetku prostřednictvím investování.
  • Důvěra ve fondy roste
    K 31. 3. 2015 bylo v domácích a zahraničních fondech nabízených v České republice zainvestováno 361,49 miliard korun. Investice do fondů zaznamenaly historickou úroveň a přibližují české domácnosti standardu zemí západní Evropy s cílem uchování hodnoty majetku prostřednictvím investování.
  • Co týden dal? Pohonné hmoty zdražují
    Pohonné hmoty v Česku po několikaměsíčním vytrvalém klesání mírně zdražily. Pokles cen trval od podzimu 2014. Ceny benzinu i nafty stouply v uplynulém týdnu shodně o 26 haléřů na 29,64 koruny za litr Naturalu 95 a na 29,74 Kč za litr nafty.
  • REITs: Alternativa k přímému investování do nemovitostí
    Ne každý investor si může dovolit pořídit nemovitost za účelem pozdějšího pronájmu. V USA proto v 60. letech vznikly tzv. REITs (Real Estate Investment Trusts neboli Investiční Realitní Trusty). Jsou obdobou podílových fondů, nicméně namísto do akcií či dluhopisů investují většinu zdrojů přímo do nemovitostí, případně cenných papírů na ně navázaných.
  • Červencové výsledky investičních fondů
    V červenci, navzdory proměnlivé náladě na akciových trzích, téměř dvě třetiny fondů, které působí na českém kapitálovém trhu, dosáhly kladné výkonnosti. Výsledky fondů denominovaných v USD nebo EUR v tomto měsíci ovlivnily pohyby devizových kurzů. Kurz české koruny vůči dolaru klesl o -2,5 % a vůči euru o -0,4 %.
  • Červnové výsledky investičních fondů
    Červen byl pro klienty investičních fondů dalším úspěšným měsícem. Tři čtvrtiny fondů, které působí na českém trhu, dosáhlo kladné výkonnosti. Kurzové rozdíly měly v červnu na výsledky fondů denominovaných v USD nebo EUR jen malý vliv. Kurz české koruny vzrostl vůči americké a evropské měně v jednotlivých případech o +0,4 % a +0,1 %.
  • Jak investovat do světových akcií?
    Chtěli byste investovat do akcií, ale nevíte, které vybrat? Základním stavebním kamenem portfolia mohou být nejvýznamnější světové akcie. Které tituly to jsou a jak je získat do portfolia?
  • Primární úpisy akcií jsou na vzestupu
    Aktivita na trhu primárních úpisů akcií nadále sílí a tak i druhé čtvrtletí letošního roku lze dle výsledků pravidelné studie EY Global IPO Trends označit za velmi úspěšné.
  • Investorská veřejnost má z akcií stále obavu
    Květnová studie společnosti State Street Corporation zjišťovala, co dělají drobní investoři se svými úsporami.
  • Jak fungují podílové fondy?
    Přemýšleli jste někdy o tom, co se děje s vašimi penězi v podílovém fondu? Na úspěšnost fondu má zásadní vliv portfolio manažer a jeho tým. Volba složení portfolia spolu s výběrem vhodných cenných papírů může vést k nadprůměrnému zhodnocení vašich investic.
  • Jak vybrat správný podílový fond?
    Uvažujete o investici do podílových fondů? Nevíte, který z široké nabídky vybrat? Ukážeme vám, které informace jsou při výběru fondů důležité a kde je najdete. Po porovnání všech důležitých informací bude výběr fondů mnohem jednodušší.
  • Květnové výsledky investičních fondů
    Téměř 97 % investičních fondů, které působí na českém trhu, uzavřelo měsíc květen s kladnou výkonností. Současně všechny ze 40 průměrů, které v rámci tohoto přehledu počítáme, byly ziskové. Výsledkům fondů denominovaných v USD přálo posílení této měny vůči české koruně o +2,3 %.
  • Dubnové výsledky investičních fondů
    Více než 70 % investičních fondů uzavřelo měsíc duben s kladnou výkonností. Zároveň ze 40 průměrů, které zjišťujeme v rámci měsíční analýzy, bylo ziskových 26. Pozitivní, ačkoliv nevýrazný vliv na výsledky fondů denominovaných v EUR, mělo posílení této měny vůči české koruně o +0,05%. U fondů denominovaných v amerických dolarech se na jejich výsledcích naopak negativně projevilo oslabení měny o -0,8%.
  • Sedm tipů, jak na investování
    Termín investování vyvolává v mnoha českých domácnostech stále obavy a připojují k němu slova, jako jsou pokles, riziko, složitost, hodně peněz a podobné nepříliš povzbuzující výrazy.
  • Češi nejsou ochotní v oblasti investic příliš riskovat
    Rčením „Co je doma, to se počítá“ se řídí více než 60 % Čechů, kteří by upřednostnili nižší zisk a větší jistotu před rizikovou investicí s příslibem vyššího výnosu. Rizikové investice s vyšším výnosem pak podle průzkumu investiční skupiny Pioneer Investments v současné době využívá jen jeden ze sta našich spoluobčanů. Celkově se do tzv. „riskantního obchodu“ někdy v životě pustila jen asi pětina Čechů. Ti, kterým se takový krok vyplatil, uváděli nejčastěji jako správnou investiční volbu akcie a dluhopisy, nemovitosti a také zlato.
  • Březnová statistika podílových fondů
    Více než dvě třetiny investičních fondů uzavřelo měsíc březen v zisku*. Negativní vliv na akciové trhy měla politická krize na Ukrajině, která byla příčinou propadů některých burz v první polovině měsíce.
  • Jak nejlépe zhodnotit malé peníze?
    Investování už dávno není doménou bohatých lidí. Dnes můžete investovat od několika stokorun. Nečekejte však, že se z malých částek stanou za pár let miliony. Kde můžete zhodnotit své úspory?
  • Vyznáte se v pojistných produktech?
    Dnes si můžete pojistit nejen dům, auto nebo psa, ale i dopravní pokuty či pracovní neschopnost. Nabídka pojistných produktů je velmi široká a pokrývá nejrůznější oblasti. Proč se vyplatí pojistit?
  • Ranking investičních fondů
    V únorovém Rankingu Analiz Online krátkodobé hodnocení obdrželo téměř 500 fondů, přičemž většina z nich působí natolik dlouho, aby jim bylo možno přiznat také ukazatele za posledních 36 měsíců.
  • Kde zhodnocují své peníze bohatí
    Chytří a zkušení lidé vědí, že pokud peníze leží ladem, ztrácejí svoji hodnotu. Je tedy dobré je zhodnocovat. Zejména při záměru investovat větší sumu peněz, v řádu milionů, však není výběr správného nástroje jednoduchý. Zeptali jsme se proto profesionálů, co bychom neměli podcenit při výběru důvěryhodného investičního fondu. Přinášíme tipy, podle nichž se při svém rozhodování řídí takzvaní kvalifikovaní investoři.
  • V únoru se investičním fondům po slabém lednu dařilo
    Více než 85 % sledovaných fondů uzavřelo minulý měsíc s kladnou výkonností a jejich výsledky podpořil růst na globálním akciovém trhu.
  • Přístup investorů k diverzifikaci portfolia
    Asi každý minimálně jednou v životě slyšel větu: „Nedávej všechna vajíčka do jednoho košíku“. V investiční branži je tato věta spojována s diverzifikací. Jednoduše řečeno jde o rozdělení investic takovým způsobem, aby byla co nejvíce eliminována možnost, že investor o svou investici kompletně přijde.
  • Předplacení vstupních poplatků se nemusí vyplatit
    Článek byl dočasně vyřazen z databáze.
  • Lednová aktiva investičních fondů registrovaných v ČR
    Objem aktiv investičních fondů zaregistrovaných v České republice v lednu dosáhl hodnoty 131,1 mld. Kč, což představuje růst o +1,3 mld. Kč ve srovnání z předchozím měsícem (v procentuálním vyjádření +1 %).
  • Lednový ranking investičních fondů
    V lednovém rankingu Analizy Online krátkodobý ranking obdrželo 519 investičních fondů, z nichž více než 90% je na trhu přítomno dostatečně dlouho na to, aby jim mohl být udělen ranking také z 36-měsíční perspektivy.
  • Jíst se musí
    Když se investor rozhoduje, do kterého odvětví má vložit své prostředky tak, aby se zhodnocovaly, v řadě případů nemůže opomenout potravinářský sektor. Neboť jíst se prostě musí. Ovšem dokáže tento sektor generovat solidní výnos? A je lepší přímo investovat do půdy a tu pak pronajímat anebo zvolit některý z cenných papírů (akcie, podílové listy) potravinářských společností?
  • Začátek roku nebyl pro investiční fondy příliš zdařilý
    V lednu až 60 % investičních fondů v důsledku nepříliš příznivé situace na akciových trzích dosáhlo záporné výkonnosti.
  • Nominál neznamená reál
    Často vidíme v marketingových materiálech větu, že ten či onen fond měl za určité období vysoký výnos, a to i na dlouhém, tedy desetiletém či dvacetiletém, horizontu.  Nicméně to se jedná pouze o nominální výnos. Reálná hodnota investice do takového vychvalovaného fondu může být úplně někde jinde.
  • Objem aktiv v domácích investičních fondech mírně rostl
    Na konci prosince byl celkový objem aktiv shromážděných v domácích investičních fondech 129,8 mld. Kč, což ve srovnání s předchozím měsícem představuje růst o +0,2 mld. Kč (+0,2 %).
  • Co dělat, když chci investovat volné peníze?
    Zbývají vám po zaplacení všech účtů volné peníze? Chcete, aby úspory přinesly další peníze navíc? Opatrným nezbývá než spořit, ti odvážnější mohou investovat. Kterou z možností zvolit?
  • Ranking investičních fondů
    Ranking Analizy Online je nástroj, který jednoduchým způsobem pomáhá investorům určit nejlepší a nejhorší investiční řešení v rámci dané skupiny fondů.
  • V prosinci se fondům příliš nedařilo
    Prosinec nebyl příliš dobrým měsícem pro majitele podílových listů investičních fondů. Velká jejich část totiž v přepočtu na české koruny vykázala ztrátu. Důvod ke spokojenosti však měli investoři, kteří investovali na rozvinutých trzích.
  • Zajištění fondů: Veřejný příslib a další formy garancí
    V minulém článku jsme si představili základní formy garantovaných investic prostřednictvím zajištěných či strukturovaných fondů. Řekli jsme si rovněž, že důležitým prvkem určující možný výnos zajištěného fondu je jeho struktura. To neplatí jen u „klasických“ zajištěných fondů, ale i u dalších fondů, které jsou zajištěny (garantovány) jiným způsobem než dříve popsanou formou.
  • Vaníček: Důležitá je pravidelnost a vytvoření zdravého spořicího návyku
    I když aktuální úrokové sazby jsou nižší než v minulosti, je ale důležité uchovat si správné spořicí návyky, finanční rezervu vytvářet průběžně a v rámci možností ji optimálně zhodnocovat, uvedl mimo jiné Libor Vaníček v interview pro Finance.cz.
  • Objem aktiv investičních fondů v listopadu opět rostl
    V listopadu vzrostla aktiva českých investičních fondů o 1,8 mld. Kč a dosáhla hodnoty 129,3 mld. Kč, což představuje v procentuálním vyjádření růst o 1,4 %. Je to již pátý po sobě jdoucí měsíc, kdy se zvýšila hodnota prostředků shromážděných v investičních fondech.
  • Zajištění fondů: Český investor zbožňuje garantované produkty
    Konstatování, že Češi patří mezi velmi konzervativní investory, je již evergreenem. Chce-li investiční společnost či banka zaujmout novým produktem, takřka zaručeně se jí to podaří, pokud bude ten obsahovat nějakou formu zajištění či garance. Existují různé typy garancí, jejichž konstrukce pak má vliv na získání možného výnosu.
  • Fondy peněžního trhu: Zlepšení v nedohlednu
    Fondy peněžního trhu jsou dnes z pohledu výnosu pod rozlišovacími schopnostmi drtivé většiny investorů. Aby toho nebylo málo, tak k takřka nulovým úrokovým sazbám, které posílají výnosy fondů peněžního trhu blízko k nule, se k likvidaci těchto fondů přidává i Evropská komise. A to snahou omezit jejich investiční strategie s „bohulibým“ cílem zvýšit jejich likviditu a bezpečnost.
  • Kam ukládat peníze aneb Je risk stále zisk? I.
    Úroky nabízené na spořicích účtech dnes většinu střadatelů nepotěší. Peníze uložené na spořicích účtech si v lepším případě alespoň uchovají svoji hodnotu. Kdo by chtěl na dočasném vzdání se vlastních úspor vydělat, musí se poohlédnout po rizikovějších produktech.
  • Co dělat, když chci koupit podílový list?
    Prostřednictvím podílových fondů mohou drobní investoři zhodnotit dočasně volné finanční prostředky. Jaké existují typy podílových fondů? Kde je mohou investoři nakoupit?
  • Listopadový vývoj podílových fondů
    Listopad byl již třetím po sobě jdoucím měsícem, během něhož pokračovalo růstové období na trhu investičních fondů. Více než 90 % produktů dosáhlo totiž na konci tohoto měsíce kladné výkonnosti a průměr každé ze 40 námi rozlišovaných skupin investičních fondů se na konci listopadu nacházel v černých číslech.
  • Zlato – negativní výhled pro rok 2014
    Cena zlata má letos nakročeno k prvnímu ročnímu poklesu za více než deset let. Zatímco rok 2012 zakončilo zlato na hodnotách okolo 1660 amerických dolarů za trojskou unci, momentálně se pohybuje o zhruba 400 dolarů níže. Loňské maximum bylo až na téměř 1800 amerických dolarech. Co vězí za letošním nepříznivým vývojem ceny zlata a jaký je výhled pro rok nadcházející?
  • Aktiva investičních fondů registrovaných v ČR
    V říjnu vzrostla hodnota aktiv investičních fondů registrovaných v České republice o 2,1 mld. Kč a dosáhla výše 127,4 mld. Kč, což ve srovnání s předchozím měsícem znamená růst o 1,7 %.
  • Dluhopisy: Nejistá jistota
    Dluhopisy jsou považovány za bezpečné cenné papíry s jistým výnosem. Ten je obvykle očekáván na úrovni 4 % ročně, případně jedno nebo dvě procenta nad inflací. Tyto čísla vychází z dlouhodobých průměrů. Avšak neznamená to, že takových výnosů dosáhne každý dluhopis a v každé době.
  • Říjen 2013: Ranking investičních fondů
    V říjnovém Rankingu Analizy Online bylo ohodnoceno téměř 520 fondů nabízených v ČR. Více než 90 % z nich je přitom na trhu přítomno dostatečně dlouho pro to, aby kromě krátkodoběho rankingu mohly obdržet rovněž ranking dlouhodobý (investiční horizont 36 měsíců).
  • Podle čeho (ne)vybírat investice
    Jak zjistit, která doba je vhodná pro investování a která nikoli? Jednou z možností je zeptat se jiných lidí. Minimálně se tak podaří zjistit náladu drobných investorů. A podle ní můžeme určit, zda se investic zbavovat či je naopak pořizovat. Ovšem reakce by měla být opačná, než je doporučení většiny amatérských investorů.
  • V říjnu se podílovým fondům opět dařilo
    Měsíc říjen se nesl ve znamení pokračování růstového období na trhu podílových fondů. V černých číslech totiž v tomto měsíci, podobně jako v září, skončilo opět více než 80 % investičních produktů. Výsledkům fondů napomohl růst na většině světových burz - index MSCI AC World, který odráží chování globálních trhů, vzrostl o více než 4 % (v USD).
  • Portoriko: Karibský Detroit s plážemi
    Co víme o Portoriku a proč by nás vůbec mělo zajímat? Většina z nás si zřejmě vybaví tropický ostrov v Karibském moři nalézající se mezi ostrovem Hispaniolou a Malými Antilami. Také zřejmě budeme vědět, že se jedná o přidružený stát USA, jehož obyvatelé hovoří španělsky. Puerto Rico ve španělštině znamená „bohatý přístav“ a vskutku, pokud zalistujeme katalogy cestovních kanceláří, u této destinace velmi pravděpodobně nalezneme zmínku o tom, že se jedná o jeden z nejbohatších ostrovů v karibské oblasti.
  • Září bylo pro fondy jedním ze tří nejlepších měsíců roku
    Hodnota aktiv v investičních fondech dosáhla úrovně 125,3 miliard korun, což ve srovnání se srpnem znamená růst o 1,9 % (2,3 mld. Kč).
  • Zlatá bublina zvaná investiční životní pojištění
    Věta, kterou dříve či později zaslechne každý finanční poradce: „Když už si platím pojištění, ať z toho taky něco mám.“ Marketingový poradce se může radovat, neboť původně reklamní slogan pojišťoven se dostal do podvědomí lidí natolik, že jej nyní již sami opakují. Otázkou ovšem je, jak to s tím „ať z toho taky něco mám“, vlastně je doopravdy.
  • Nejlepší fondy měsíce září
    Téměř každý investor, který se zajímá o trh investičních fondů, hledá ty nejlepší produkty. K tomuto účelu slouží Ranking Analizy Online, který pomáhá snadno a rychle určit nejvýkonnější fondy v jednotlivých segmentech. Hlavní předností rankingu je skutečnost, že zohledňuje nejen výsledky, ale také doprovodné riziko.
  • Vyplatí se minimální odvody?
    Spor zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných ohledně výše odvodů na sociání a zdravotní pojištění se táhne od novodobé historie České republiky. Řada zaměstnanců vyčítá OSVČ, že mají nízké odvody. Ti se brání poukazováním na nutnost odvádět sociální pojištění, i když nejsou žádné příjmy (uvažujeme OSVČ jako hlavní činnost) a kontrují výhodami, které mají zaměstnanci a OSVČ nikoli.
  • V září mohli být investoři s výkonností fondů spokojeni
    Září bylo pro investory, vlastnící podíly v investičních fondech, velmi vydařené. Více než 80 % produktů, v přepočtu na české koruny, uzavřelo tento měsíc v plusu. Výsledky podporovala velmi dobrá nálada na světových burzách.
  • Hongkong: Budoucí finanční centrum Asie
    Hong Kong v posledních dekádách předvedl obrovský pokrok v oblastech, které jsou stěžejní pro dobře fungující finanční systém. Tamní finanční trh již nyní nabízí širokou škálu produktů, od klasických dluhopisů a akcií až po opce, warranty a další deriváty. Hongkong je místem, kde má své zastoupení více jak 300 mezinárodně působících bank ze zemí z celého světa a vytrvale se posouvá v žebříčku největších mezinárodních bankovních center.
  • Investičním fondům se v srpnu dařilo
    Aktiva domácích investičních fondů v srpnu vzrostla o 0,5 mld. Kč, tedy o 0,4 %, a dosáhla hodnoty 123,0 mld. Kč. Od počátku roku se hodnota spravovaných aktiv zvýšila už o více než 8 mld. Kč.
  • Takřka neznámý
    Když si investor vybírá fond, nejčastěji se rozhoduje podle několika ukazatelů. Jedním z nich je i takzvaná obrátkovost portfolia – PTR
  • Málo i moc může škodit
    Asi každý již slyšel slovo diverzifikace. Jde o rozložení portfolia takovým způsobem, aby mělo co nejvyšší možnou výnosnost při co nejnižší možné míře rizika. Jinými slovy řečeno, pokud jedna investice zkrachuje, aby bylo dostatek dalších, jež by její propad vynahradily.
  • Taje měsíčních reportů
    Když vybíráte fond, tak kromě toho, zda se hodí do vaší investiční strategie, obvykle posuzujete i jeho výkonnost a nákladovost. Abyste věděli, jak je konkrétní fond výkonný či nákladový, většinou otevřete měsíční zprávu o fondu (tzv. infolist či factsheet).
  • Penzijní spoření: Dojem vylepšuje státní podpora
    Penzijní připojištění (dnes doplňkové penzijní spoření) bylo často kritizováno jako málo výnosný produkt. Přesto si od svého vzniku v roce 1994 našlo mnoho klientů. Bylo to zejména zásluhou státního příspěvku. Nevýhodou byla i nižší likvidita, protože všechny prostředky vložené do tohoto produktu, stejně jako výnosy bylo možné získat až po dosažení 60 let věku, případně po dosažení věku pro nárok na starobní důchod z prvního pilíře (u účastnických fondů). Výnosy jsou zdaněny 15 % a u fondů se hradí manažerský poplatek.
  • Hledá se „nadvýkonnost“
    Pasivně řízené fondy začínají mít oproti aktivně řízeným převahu. Jedním z důvodů je nižší nákladovost a malá schopnost aktivně řízených fondů překonat trh (srovnávací index – benchmark).
  • „Dokonalá investice“
    Češi patří mezi nejkonzervativnější investory. Značnou část prostředků drží na spořicích účtech, případně v produktech se státní podporou. Pokud již investují, tak opět značně konzervativně, tedy především do produktů, kde je minimalizována možnost ztráty. Ovšem tato opatrnost se může občas vymstít. A to tehdy, pokud místo rozumu zvítězí „zaručené“ jistoty. Tyto „jistoty“ poskytují především zajištěné produkty.
  • Nenechte se mýlit grafem
    Při výběru investičního produktu se většina lidí dívá na minulou výkonnost. I když výsledky v minulosti nedávají žádnou záruku zopakování, může nám tento parametr napovědět více o produktu. Můžeme například srovnat výkonnost podílového fondu s reprezentativním indexem a vyhodnotit, zda dokáže portfolio manažer fondu překonat trh.
  • Pasivně řízené fondy získávají převahu
    Většina investorů nedisponuje dostatkem prostředků, aby mohla investovat tzv. na přímo. Proto je pro ně jednodušší využít k investování podílové fondy. Vycházejí jim vstříc i investiční společnosti, které spravují širokou škálu podílových fondů různého regionálního, sektorového či jiného zaměření.
  • Jiný pohled na zlato
    Zlato v posledních letech atakuje přední příčky oblíbenosti mezi drobnými investory. S trochou nadsázky by se dalo říci, že kdo neinvestuje do zlata, jako by nebyl. Cena zlata v minulém roce stoupala do nadoblačných výšin. Zdálo se, že cena bude jen nadále růst. To byl silný příběh pro běžné investory, kteří zlato mohutně nakupovali.
  • Jsou diamanty investicí?
    Diamanty patří mezi přírodní nerosty, které dokáží lidi doslova očarovat. Jsou pro ně, stejně jako pro zlato, ochotni udělat cokoli. Po staletí patří mezi symboly krásy a rovněž uchovavatele hodnot.
  • Vřešťál: Česko se může stát novým fondovým centrem Evropy
    Evropský fondový trh je dynamickou oblastí s vysokou přidanou hodnotou, na němž se doposud Česká republika podílí pouze minimálně. Podle Rudolfa Vřešťála, řídícího partnera ASB Group a předsedy představenstva nové investiční společnosti REDSIDE, máme šanci přiblížit se fondovým centrům jako je Lucembursko, Irsko nebo Malta.
  • Jádro - investice budoucnosti?
    O jaderné energii se v tuzemsku hovoří především v souvislosti s dostavbou jaderné elektrárny Temelín. Občas se v médiích objeví i jiné zprávy, jako třeba o havárii jaderné elektrárny v japonské Fukušimě. Výroba jaderné energie, i když je možné ji považovat za bezpečnou, s sebou nese určitá rizika.
  • „Zakleté“ nemovitosti
    Jen obtížně bychom našli člověka, který by se nezajímal o nemovitosti. A třeba o tom ani neví. Bydlení je jednou ze základních potřeb člověka. Většina lidí touží někde bydlet. Ať již ve vlastním bytě či domě anebo musí vzít za vděk pronájmem cizí nemovitosti. Hodně lidí zase bere nemovitost jako investici, respektive jako doplněk portfolia. Rovněž jsou nemovitosti chápány jako základní zabezpečení na stáří.
  • Petr Zajíc: Akcie jsou po výnosové stránce velmi atraktivní
    I když Evropa bojuje s dluhovou krizí, akciím se zatím daří. Více než 10 % si za první tři měsíce letošního roku připsaly americké akcie. Vývoj akciového trhu v prvním čtvrtletí letošního roku a výhled na rok 2013 přináší portfolio manažer Pioneer Investments Austria Petr Zajíc.
  • Neskočte na lep loňských sněhů
    Fondy v lednu soutěžily o peníze se ctí, kdy půldruhé miliardy nově investovaných peněz není vůbec špatný výsledek. Zřejmě již dochází k výraznějšímu „zklidnění“ klientů jak stávajících, tak i těch nově zvažujících, kam uložit něco ze svých úspor.
  • Investování s důchodovými fondy
    O penzijní reformě, zejména nově vzniklém druhém pilíři, se hodně diskutuje. Probírají se jeho výhody, tedy spíše nevýhody ze všech stran. Ale jeden, poměrně důležitý, aspekt jakoby zůstával stranou pozornosti. Řeč je o investiční části.
  • Kdo je nemá, jako by nebyl
    Kdybychom si položili otázku, co je nejsilnější investiční příběh poslední dekády, mnoho lidí by odpovědělo, že rozvíjející se trhy. Ty mají za sebou velmi úspěšné dvě desetiletí takřka nepřerušeného ekonomického růstu, který se samozřejmě projevil i na finančních trzích. Kdo nestihl včas naskočit do tohoto rozjíždějícího se vlaku, tak přišel o zajímavé zhodnocení.
  • Bázliví a ještě bázlivější
    O tom, že ideálem našeho Spořínka je vkladní knížka, bylo popsáno mnohé. Ale jak je to zlé, ukazuje se čím dál víc. Jak nedávno ukázala studie Generali PPF Asset Managementu Potential to Invest, Češi nejsou jen „řádově“ jako investoři bázlivější než je běžné v rozvinutém světě, ale patří v investování k nejvíce konzervativním dokonce i v porovnání s ostatními postkomunistickými státy střední a východní Evropy.
  • Ježíšek podílovým fondům přece jen „naložil“
    Pokud jste pod vánočním stromečkem čekali solidní výkonnosti podílových fondů, zřejmě jste se dočkali. Kladných výkonností totiž dosáhlo 87 % akciových a více jak 75 % dluhopisových podílových fondů s průměrnými výkonnostmi 2,73 %, resp. 0,55 %. Nejvíce však nadělovaly fondy investující v zemích, ve kterých byste si vánoční idylku zřejmě neužili.
  • Většina úspor prodělává
    Loňské úspory domácností jsou nejnižší za posledních 10 let, tedy od „špatného“ roku 2002. A to přesto, že i viceguvernér se diví, proč se úsporné chování rozlilo i do dalších sektorů ekonomiky, které v zásadě žádný problém s předlužením nemají: „Když se podíváte na chování domácností a podniků, tak vidíte téměř neuvěřitelnou věc – i v časech, kdy části populace klesají reálné příjmy, vytvářejí nové úspory.“
  • Pilíře, anebo raději soukromě?
    Není vůbec snadné s mladšími ročníky hovořit na téma „důchod“. Je to zkrátka za hranicí jejich horizontu pohledu na život (svět). Něco jiného už však mohou být třicátníci či čtyřicátníci, kteří často již mají větší rozhled, chápou souvislosti a mají určitou zkušenost.
  • Přestupný rok penzijních fondů
    Až se sečtou zástupy zpozdilých zájemců o penzijní připojištění, možná počet účastníků dosáhne i krásných kulaťoučkých 5 milionů. Přičinila s o to ještě zpozdilejší média a eskadry nejrůznějších poradců (ti nic neriskovali, jen inkasovali poslední legální pěkné provize).
  • Investoři jsou již léta v šoku
    Situace u nás není od té „světové“ nijak výrazně odlišná. I naši drobní investoři se ještě nevzpamatovali z šoku, který je postihl v rámci finančí krize. Od září roku 2008 z fondů stáhli bezmála 100 miliard korun, z toho víc než polovinu hned do konce roku 2008.
  • Zvláštní pojistné podmínky a jak je číst
    V předchozím článku jsme se zaměřili na všeobecné pojistné podmínky. Vaše pojistná smlouva se ale řídí také tzv. zláštními pojistnými podmínkami. Na co si dát pozor, co je to progrese a jak si ji jednoduše spočítat? Hodnotné informace z jinak několikastránkového dokumentu v kostce naleznete v tomto článku.
  • Kuboň: Přišel čas hájit zájmy drobných investorů
    Řada obchodníků s cennými papíry či investičních zprostředkovatelů v ČR poskytují své služby kvalifikovaně a čestně. Je ovšem zjevné, že i tak dochází k protiprávnímu jednání a vzniku škody. Co je to best execution a jak se vyvarovat např. tzv. churningu? Buďte aktivní a sledujte pravidelně své portfolio, radí v dnešním rozhovoru JUDr. David Kuboň.
  • Využijte potenciálu rozvíjejících se zemí s minimální mírou rizika
    Láká vás růstový potenciál rozvíjejících se ekonomik? Obáváte se s těmito investicemi spojené vyšší míry rizika? Jak by se vám líbila investice, která by vám umožnila využití plného potenciálu rozvíjejících se zemí při minimální možné míře rizika?
  • Na vkladech stále proděláváme
    Kam s úsporami? To je trvalý rébus nejen v Česku. My však vychovaní socialismem, posléze tím bankovním, raději proděláváme „s jistotou“. Data o vkladech máme z ČNB jen za první dva měsíce, ale vidíme, že pokračuje pěkný příliv na netermínované vklady, kam od začátku roku přišlo přes 27 miliard korun (z toho na běžné účty jen 11 miliard).
  • Kam jdou ty peníze
    Lidé sice prý spoří jak mourovatí, ale právě „oblíbené“ bankovní vklady zatím signalizují v nárůstu proti loňskému roku jen citelně nižší sumu.
  • Fondy jakoby ani nebyly
    Nevesely truchlivy, jsou ty fondů kraje… U vodníka si alespoň rybka s rybkou hraje, ve fondech si snad ani nikdo nehraje. Objemy obchodů se však tenčí nejen fondům, ale i dalším trhům. Přišla další vlna nejistoty – kam dál?