-
Češi pořád milují hotovost. Počet bankovek a mincí v oběhu stále roste
Zájem lidí a firem o držení českých korun v hotovosti stále trvá. Dokládají to i čerstvá čísla České národní banky o penězích v oběhu. Podle nichž bylo na konci roku 2024 v oběhu celkem 2,962 miliardy kusů mincí a bankovek, k danému datu nejvíc od roku 1993.
-
Pošta zjednodušila posílání balíků na dobírku, stačí rozšířená verze podacího lístku
Ještě donedávna bylo poslání balíku na dobírku přes Českou poštu pro odesílatele administrativně náročné, jelikož kromě klasického podacího lístku musel vyplnit také poštovní dobírkovou poukázku. Od července je tento způsob již jednodušší, a to díky rozšířené verzi podacího lístku.
-
Převoz vyšší hotovosti z ČR do členských států EU má podléhat povinnému hlášení
Od 30. prosince 2024 začnou mít lidé mířící do jiných států EU povinnost hlásit na výzvu Celní správy hotovost, která dosahuje hodnoty 15 000 eur (cca 370 000 Kč) nebo vyšší.
-
Už jen do konce června vyměníte v bankách tyto neplatné bankovky. Máte je doma?
Zbývá posledních pár dní, kdy je ještě možné vyměnit neplatné české bankovky s úzkým pruhem na pobočkách komerčních bank. Poté již budou vyměnitelné pouze u České národní banky.
-
Jak zajistit, že se rodina dostane k vašim penězům i po vaší smrti?
Chcete, aby se rodina dostala k vašim penězům i po vaší smrti? Pak musíte někomu udělit speciální disponentské oprávnění. A pokud si to nepohlídáte, může mít vaše nejbližší rodina po vaší smrti problém se k penězům dostat.
-
Nahromadily se vám doma mince? Poradíme, jak a kde je vyměníte
Možná jste zvyklí odkládat si drobné do kasičky, nebo třeba často dostáváte v práci tzv. „dýška“. Jak si mince pohodlně a pokud možno bezplatně vyměníte za bankovky, nebo vložíte na svůj bankovní účet?
-
O kolik se zvýší minimální hodinová mzda v Německu?
Od 1. října 2022 platí v Německu nová minimální hodinová mzda, což bylo již třetí zvýšení v loňském roce, letos se minimální mzda v Německu nezvyšovala. Německo tak patří mezi země s nejrychleji rostoucí minimální mzdou z členských zemí Evropské unie. Kdy a jaké plánuje Německo zvýšení minimální mzdy?
-
Záměrné hledání pokladu je v ČR nelegální, přesto je populárním koníčkem mnoha lidí
Láká vás objevování historie prostřednictvím detektoru kovů? Je vůbec v České republice tento koníček legální? Můžete si nalezený poklad nechat pro sebe?
-
Právo platit hotovostí v ústavním pořádku? Ministerstva ani ČNB návrh SPD nepodporují
Poslanci za SPD požadují prostřednictvím návrhu ústavního zákona zakotvit právo na platbu v hotovosti do Listiny základních práv a svobod. Ministerstva ani Česká národní banka ovšem návrh nepodpořily.
-
Chorvatsko přešlo na euro. Co udělat s kunami?
Chorvatsko je oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů. Od letošního roku však zavedlo euro. Co dělat se zbývajícími kunami?
-
Kdy studenti nemusejí nic odvádět z peněz za brigádu?
Plánujete letní studentskou brigádu? Vyznejte se ve smlouvách, které vám zaměstnavatel může nabídnout. Sami pak lépe zhodnotíte, která se vám vyplatí více.
-
Peníze zapomenuté v bankomatu se vám vrátí, ale musíte o ně požádat
Zapomenuté či nalezené peníze se ukládají na vnitřním účtu banky. Někdy se banky snaží aktivně najít, kdo je zapomněl, jindy ale čekají, až se o ně někdo přihlásí.
-
Notářské poplatky se zvýšily. U dražších dědictví si připlatíte
Notářský tarif se opět o něco zvýšil. Chcete někoho vydědit? Nově si za to připlatíte, stejně tak za soupis pozůstalosti.
-
Jak se bránit, když jste dostali od soudu platební rozkaz?
Platební rozkaz je druhem soudního rozhodnutí, které může, ale nemusí urychlit řešení soudního sporu. Jak se liší od rozsudku?
-
Kdy nejpozději musí zaměstnanec dostat mzdu? Může ji chtít v hotovosti?
Kdy a jak se vyplácí mzda? Jaký je rozdíl mezi termínem výplaty a splatností mzdy? Jak dlouho musí zaměstnanec čekat na dlužnou mzdu, než může zrušit pracovní poměr, když zaměstnavatel včas nebo vůbec neplatí? Co má přednost – hotové peníze, nebo poukázání mzdy na bankovní účet?
-
Volby do senátu 2022: kompletní info
První kolo senátních voleb letos proběhne 23. a 24. září ve 27 obvodech společně s komunálními volbami. Víte ale, kdy proběhne druhé kolo? A budete moci volit na voličský průkaz?
-
Co dělat, když mám poškozenou minci nebo bankovku?
Našli jste doma poškozené peníze anebo jste je nechtěně sami poškodili? Pokud ano, dobrou zprávou je, že o jejich hodnotu nemusíte přijít.
-
Jak poznat, z jakého chovu pochází vejce? Srovnání cen vajec dle typu chovu
Každé vejce zakoupené v obchodním domě je orazítkované unikátním kódem, který prezentuje jeho původ a druh chovu. Jak se v označení orientovat a o kolik se od sebe liší ceny vejcí z různých typů chovů? Jaká je budoucnost klecových chovů v České republice?
-
Kdo vlastní české fotbalové kluby?
Fotbal v Česku je fenomén, který i přes různé skandály přiláká na stadiony snadno přes jeden milion lidí. Kdo vlastní české fotbalové týmy – Spartu, Baník či Bohemku?
-
Tímhle už v obchodě brzy nezaplatíte. Jaké bankovky přestávají platit a kde je vyměnit?
Ke konci června přestávají platit některé bankovky hodnoty 100 Kč až 2000 Kč. Jak je poznáte a co dělat v případě, že je nestihnete utratit?
-
Co by měla obsahovat smlouva o zápůjčce?
Rozhodli jste se, že půjčíte kamarádovi či komukoliv jinému určitou částku peněz? Nezapomeňte se na tuto zápůjčku pojistit smlouvou o zápůjčce, abyste měli o této události doklad a mohli případně částku vymoci. Co by taková smlouva neměla postrádat?
-
5 věcí, které byste měli vědět o výměně peněz ve směnárnách
Léto už je sice dávno pryč, ale možná pojedete do zahraničí na podzim anebo dokonce na svátky a budete zvažovat výměnu peněz. Co byste v takovém případě měli vědět o nákupu peněz ve směnárně?
-
Co dělat, když vám propadne složenka?
Zapomněli jste si vybrat složenku, která má už po datu splatnosti? Byli jste dlouho mimo svou běžnou adresu, Česká pošta vás nezastihla a poštovní poukázka už propadla? Co teď? Dostanete ještě peníze zpátky?
-
Jak se určuje, kolik peněz zaplatí klient advokátovi
Před návštěvou advokátní kanceláře se vyplatí znát, jak se počítá cena právních služeb - přinášíme přehled způsobů určení odměny advokátů. Pokusíme se i poradit, jak zaplatit co nejméně.
-
Přidat by chtěl v práci každý. Můžou vám ale i sebrat?
Představte si, že za vámi dojde zaměstnavatel s návrhem na snížení mzdy. Nápad se vám samozřejmě nelíbí a nechápete, proč brát najednou méně. Může si to ale vůbec dovolit? V těchto situacích ano.
-
Kolik milionů je třeba na předčasný důchod?
Na otázku, kolik je třeba mít našetřeno, aby člověk mohl s klidem nadobro zabouchnout dveře kanceláře, samozřejmě neexistuje jednoduchá odpověď. Bude záležet na tom, jaký si chce předčasný důchodce zachovat životní standard.
-
Jsou dovolené a musíme pracovat přesčas. Opravdu musíme?
Vzpomněli jsme si pozdě, a tak jsme nemohli odjet na dovolenou, kdy jsme chtěli. Zato teď v práci není ani noha. Kromě šéfa, který nás ale nutí dělat práci za ostatní. A přesčas. Musíme se podřídit?
-
Chystáte se na studium dvou vysokých škol najednou? Na co se připravit?
Jaké jsou úskálí studia na dvou vysokých školách? Jak si naplánovat čas, abyste se z toho nezbláznili? Kdy budete platit poplatky za studium?
-
Zájem o plastiku stoupá i mezi muži
Lidí, kteří vyhledávají plastické operace a další „zkrášlovací“ služby, přibývá. Nejvíc je jich v Praze, ale i v dalších městech poptávka stoupá.
-
Nehrozí vám syndrom vyhoření?
Jste stále on-line, pracujete i doma, řešíte pracovní problémy před spaním? Skoro neodpočíváte? Pak vás dřív či později dostane syndrom vyhoření. Ten přichází většinou bez klepání a nikým nezván.
-
Do kdy můžete vrátit peníze ze směnárny?
Od 1. dubna 2019 můžete vrátit vyměněné peníze ve směnárně. Za jakých okolností můžete peníze? A do jaké částky a do kdy můžete peníze vrátit?
-
Není sazba jako sazba aneb co je p. a. či RPSN?
Obří úrok na spořicím účtu, hypotéka atakující 1% sazbu či rychlá půjčka z klidu domova a téměř zdarma. I tak často působí reklamy na finanční produkty. Jak ale poznat pravou úrokovou sazbu a jak se vyznat v podmínkách finančních produktů?
-
Kolik vás bude stát, když vám ukradnou peněženku?
S krádeží anebo i ztrátou peněženky se potkal téměř každý z nás. Odcizené peníze jsou jeden problém, tím druhým a často mnohem složitějším (a někdy i dražším) je lítání po úřadech a vyřizování nových dokladů. Na kolik vás tedy krádež peněženky může přijít, pokud jste v ní měli opravdu všechno?
-
Jak poznat české padělané bankovky a koruny?
Zajímá vás, jak rozeznat padělané české peníze od těch pravých? Jaké ochranné prvky mají vůbec naše bankovky? Většinou se stačí jen pořádně podívat.
-
Musí si Češi půjčovat na školní pomůcky pro děti?
Koupit výbavu pro děti do školy není nic levného. A financovat vysokoškoláka? To už vůbec. Kolik Čechů si letos na výdaje spojené se školou muselo půjčit?
-
Jak ve 3 krocích koupit nemovitost na vlastní pěst
Hledáte nemovitost, ale nechcete dávat desetitisíce realitce? Jak na koupi nemovitosti na vlastní pěst? Na co si dát pozor v kupní smlouvě?
-
Nejste si jisti, kdo je vaším věřitelem? Plnit dluh lze i složením do soudní úschovy.
Váš věřitel zemřel a vy nevíte, komu máte splácet dluh? Pokud si nejste jistí, podívejte se s námi na možnost náhradního plnění.
-
Na kolik vás vyjde zájezd First Minute? Známe průměrné ceny!
Zajímá vás, jak se aktuálně pohybují ceny za dovolené? Zjistili jsme to za vás. Podívejte se, kolik vyjde jednu osobu First Minute zájezd k moři letadlem a s plnou penzí!
-
Dají vám s přítelem hypotéku, když nejste manželé?
Máte přítele nebo přítelkyni, rádi byste si vzali hypotéku, ale obáváte se, že ji nedostanete, protože nejste manželé? Jste na omylu. Úvěr si vzít rozhodně můžete.
-
Jsou Češi mistři v korupci?
Je ČR nejzkorumpovanější stát EU? Jak Češi vnímají korupci? Jak jsou na tom Slováci? Které kauzy hýbaly Českem?
-
Co dělat, když jsem ztratil rodný list?
Nemůžete najít svůj rodný list, ale víte, že jej v blízké době budete potřebovat? Prohledali jste opravdu všechno, ale kde nic – tu nic? V tom případě vás čeká vyřizování.
-
Kdy vám zvýší mzdu?
Zvýšila se průměrná mzda, minimální a dokonce i ta zaručená, ale váše pořád stagnuje? Chtěli byste víc a ani si netroufnete přemýšlet, kdy k tomu dojde? Zjistěte, co se dá dělat.
-
Bojíte se investovat? S eToro můžete kopírovat styl úspěšných
Rádi byste začali investovat, ale máte strach, že akorát tak proděláte? Nová platforma podporuje finanční gramotnost a učí mladé investory, jak pochytit um od starších.
-
Komu se vyplatí založit PayPal?
Uvažujete o založení elektronické peněženky? Přemýšlíte, v čem se vám vlastně vyplatí? A nestojí to náhodou něco? Přečtete si výhody, nevýhody i návod, jak založit PayPal.
-
Máte poškozenou bankovku a nevíte, co s ní?
Někdy se to stane. Pokud platíte hotově a obchodník vám vrací poškozenou papírovou bankovku, můžete si vyžádat papírové peníze nepoškozené. Co když ale chcete zaplatit poškozeným platidlem vy?
-
Průzkum: jak rozdělit peníze ve vztahu? Češi v tom mají jasno
Agentura Market Research nedávno prováděla průzkum, který pojednával o příjmech a názorech partnerů na peníze. Je vážně pravda, že jsou čeští muži držgrešle a ženy zlatokopky.
-
Kterým zemím EU se nejvíce snížil dluh?
Snižování dluhu si vyžaduje často bolestné škrty a zvyšování daní. Většinou se nesetkává s porozuměním ze strany občanů a vláda, která zavádí úsporná opatření, často za svoji odvahu zaplatí svou hlavou. Nicméně i v Evropě najdeme země, který svůj veřejný dluh vztažený k HDP snížily velmi výrazně oproti období ekonomické krize. Některé státy mají dokonce menší veřejný dluh než před nástupem ekonomické krize. O které státy se jedná? A jak je na tom Česká republika?
-
Až 50 % můžete ušetřit při odesílání balíků do zahraničí. Kde a u koho?
Odeslat balík do zahraničí není jen tak. Většinou to navíc stojí i dost peněz. Dá se někde ušetřit? Ano, a dokonce v řádech stovek.
-
Kolik vás bude stát, když dětem pořídíte k Vánocům domácího mazlíčka?
Vánoce už jsou pomalu za dveřmi a většina rodičů se snaží vybrat vhodný dárek pro své ratolesti. Většina dětí by si pak přála domácího mazlíčka. Na kolik by vás ale vyšel?
-
Koupili jste vadné zboží? Reklamujte je
Za daných podmínek můžete reklamovat každé zboží, které po nějaké době přestane fungovat. Když dodržíte naše rady, bude váš postup úspěšný.
-
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Black Friday neboli Černý pátek ovládl v dnešních dnech internet i obchody a hlavní boom přijde 24. listopadu. Kde najít přehled o nejlepších slevách? Které weby poskytují nejlepší přehled? A proč se vůbec slaví?
-
Zadali jste špatně číslo účtu a platba se odeslala? Poradíme vám, jak dostat peníze zpět
Při zadávání transakce jste špatně napsali číslo účtu anebo vybrali nesprávný kód banky? Odeslali jste chybně platbu a vaše peníze odešly na neznámý účet? Víme, co dělat, abyste je dostali zpátky.
-
Chcete ušetřit na cestování? Jezděte Liftagem!
Přijdou vám ceny za taxi až přemrštěně drahé? Bojíte se, že by vás taxikáři okradli? A co kdybyste si mohli vybrat, kolik za odvoz zaplatíte? Aplikace Liftago to umožňuje. Podobně funguje i aplikace Uber, ale liší se v několika málo ohledech. Liftago například jinak stanovuje cenu za jízdu a navíc umožňuje výběr auta anebo dokonce i řidiče.
-
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Obtěžují vás často nevyžádané hovory a SMS? Bojíte se, že z vás někdo bude chtít vytáhnout peníze skrz telefon? Tak si nainstalujte některou z aplikací, je to jednoduché a mnohdy i zadarmo!
-
Velké porovnání alternativ kouření: na kolik vás vyjde měsíčně e-cigareta?
Protikuřácký zákon otřásl valnou většinou kuřáků, kteří se budou prozatím muset smířit s řadou omezení. Cigareta a posezení u piva či vína v baru v ČR už prakticky neexistuje. Jak je to ale s povolenými elektronkami a vodní dýmkou?
-
Co dělat a kde sehnat peníze po ztrátě či krádeži platební karty v zahraničí?
Léto je konečně tady a zasloužený odpočinek na lehátku u moře může začít. Dovolenková pohoda se ale zvrhne v peklo ve chvíli, kdy si uvědomíte, že je vaše platební karta fuč. Co teď?
-
Jak fungují kvantové peníze?
Jak dokonale zabezpečit virtuální finanční transakce? Dá se to udělat pomocí takzvaných virtuálních bankovek, které nelze padělat.
-
5 nejčastějších chyb, které děláte jako investor
Chyby při investování peněz udělá někdy každý. Místo zhodnocení investic se tak můžete dočkat malých výnosů, nebo dokonce ztráty. Jsou ale určité chyby, kterých se většinou dopouští začátečníci v investování a kterým je jednoduché se vyhnout. Tak co, umíte investovat své peníze bez chyb?
-
Jak se ekonomická krize projevuje v cenách?
Co se děje s cenami zboží v době ekonomické krize? Stoupají či klesají? A čím to vlastně je? Pokusíme se na tyto otázky odpovědět.
-
Fondové investování pro začátečníky: otázky a odpovědi
Fondové investování je určitou alternativou k běžnému spoření. Nabízí větší výnos, ale často je spojováno s větším rizikem. Fondy také vypadají složitější a méně dostupné pro běžné úspory. Jak je to s fondovým investováním ale opravdu? Zatím jste se fondů báli a raději si syslíte peníze na účtu? To ale vůbec nemusíte.
-
Neplatné papírové padesátikoruny je možné vyměnit do konce března
Papírové padesátikoruny, jejichž platnost skončila k 1. dubnu 2011, je možné vyměnit na pobočkách České národní banky (ČNB) už jen do konce letošního března. Mezi lidmi přitom bylo podle statistik ČNB ke konci loňského roku ještě 11,6 milionu papírových padesátikorun za 581 milionů korun.
-
Nákupy v zahraničí: víte, kdy zaplatíte clo a jaké bude poštovné?
Můžeme tomu říkat české ceny. Což vlastně znamená, že u nás běžně zaplatíme za spoustu věcí víc peněz než jinde. Elektronika, kosmetika, oblečení, jídlo a další spotřební zboží. To vše se vyplatí nakoupit třeba v německých, anglických nebo amerických obchodech. Stačí jen připojení na internet, platební karta aktivovaná pro online nákupy a můžete začít nakupovat.
-
Investorská veřejnost má z akcií stále obavu
Květnová studie společnosti State Street Corporation zjišťovala, co dělají drobní investoři se svými úsporami.
-
Pod rouškou ochrany, past na spotřebitele
KOMENTÁŘ: Skupina poslanců ve snaze omezit náklady řízení u tzv. bagatelních pohledávek, tedy těch do 10 tisíc korun, připravila společný návrh zákona, kterým by došlo ke snížení těchto náhrad nákladů právního zastoupení na maximálně 900 korun. Návrh v současné době projednává Poslanecká sněmovna.
-
Jak si půjčit na Vánoce
Vánoce se blíží a někteří již přemýšlí, kde vzít peníze na všechny dárky. Možnosti jsou dvě – buď se rozhodnout pro skromnější svátky bez dluhů, nebo využít férovou půjčku. Když už se rozhodnete zadlužit, ze kterých úvěrových produktů je vhodné vybírat?
-
Mezinárodní „den bez dluhů“ a houkající houba
Češi celkem dluží 1,3 bilionu korun. To je víc než celý letošní státní rozpočet. Milión exekucí ročně není tedy nic překvapivého. Šetřit se nám zkrátka nechce. Pomoci nám může už jen jedno – muchomůrka. PÁTEČNÍ GLOSA
-
Peníze za nákup zpět nabízejí na internetu cashback servery
Nakupování na internetu je rychlé, jednoduché a zákazníci si již zvykli, že zde najdou řadu slev. O slevových portálech jste již pravděpodobně slyšeli, aktuálně ale nastupuje nová generace nákupních webů, kterým se říká „cashback“. Na jakém principu fungují? Kolik peněz vám vrátí za nákup zboží a služeb?
-
Kam až sahá dlouhá ruka exekutora?
Zaujmout v případě potíží s placením dluhu strategii mrtvého brouka se nevyplácí. Dříve nebo později totiž můžeme čekat exekutora. Co všechno má právo tento nezvaný návštěvník z našeho domova odnést?
-
Investoři přecházejí od akcií ke zlatu
Již druhým dnem roste cena futures kontraktů na zlato. Spekulanti se rozhodli v poslední době investovat spíše do tohoto kovu, než se pokoušet o zisky u akcií.
-
Nevozte do Řecka květiny v květináči !
Řecko je na samém jihu Evropy. Ale i do Řecka se můžeme vydat autem. Cestou nás čeká průjezd několika států a mnoho tamních předpisů. Teď se ale blíž seznámíme s předpisy Řeckými.