-
Dostane mateřskou každá matka? Omyl, opačných příkladů je víc než dost
Pro přiznání mateřské (oficiálně peněžité pomoci v mateřství) musí být splněny zákonné podmínky. V praxi tak některé maminky mateřskou nepobírají a ihned od narození dítěte čerpají rodičovský příspěvek. Kdy nelze mateřskou dostávat na účet?
-
Jak zažádat o rodičovský příspěvek?
V souvislosti s očekáváním nebo narozením přírůstku do rodiny vás čeká vyřizování spousty věcí. My vám ukážeme, jak doma elektronicky, nebo fyzicky na úřadu vyřídit rodičovský příspěvek.
-
Jaké období pobírání sociálních dávek se počítá do důchodu
Do nároku na starobní důchod se započítávají i některé doby pobírání sociálních dávek. Ale zdaleka ne všechny, pozor třeba na rozlišení podle stupně přiznaného invalidního důchodu.
-
Jakou výši má rodičovský příspěvek v roce 2024 a kdo na něj dosáhne
Pro rodiče dětí narozených od 1. ledna 2024 vzrostla výše rodičovského příspěvku na 350 tisíc Kč. Co dalšího se změnilo? A jak o rodičovský příspěvek žádat?
-
Těhotná a nezaměstnaná je nevýhodná kombinace. Na mateřskou však nárok vzniknout může
Jste v evidenci na Úřadu práce a právě jste zjistila, že jste těhotná? Jak to mají nezaměstnané a uchazečky o zaměstnání na Úřadu práce s mateřskou nebo rodičovskou?
-
Nezaměstnanost po rodičovské dovolené? Nárok na podporu je, dostanete ovšem málo
Budete ukončovat rodičovskou dovolenou, ale nemáte zaměstnání ani podnikání, do kterého byste se vrátili? Hledáte si novou práci, ale zatím bez úspěchu? Registrujte se na Úřadu práce a zažádejte o podporu v nezaměstnanosti.
-
Co se počítá do náhradní doby pojištění v rámci nároku na důchod?
Zajímá vás, co se počítá do náhradní doby pojištění? Hraje roli v nároku na důchod i studium? A z kolika procent je náhradní doba vlastně započítávána?
-
Za porod letos můžete získat až 23 000 korun
Porodila jste v letošním roce? Nebo vás to teprve čeká? Pokud jste minimálně na jednu otázku odpověděla kladně, podívejte se s námi, zda budete mít nárok na porodné.
-
NKÚ zkritizoval efektivitu digitalizace na MPSV. Dnes už je to lepší, tvrdí resort
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se během kontrol zaměřoval na to, jak efektivně MPSV využívá finanční podporu na digitalizaci procesů, které by měly snižovat byrokratickou zátěž pro žadatele o dávky a důchody a zrychlovat proces vyřízení žádosti. Jaké jsou závěry z kontroly NKÚ?
-
Jedenáct omylů o rodičovském příspěvku v roce 2024
Rodičovský příspěvek od 1. ledna 2024 vzrostl, ale pouze pro děti narozené v tomto roce. Rodičovský příspěvek náleží po skončení nároku na mateřskou, nebo ihned od narození dítěte, jestliže nárok na mateřskou nevznikl. Přitom ho dostanou všichni rodiče, nesleduje se splnění žádných podmínek, jako je tomu u mateřské. Podívejme se v 11 bodech, co je dobré vědět o rodičovském příspěvku.
-
Výdaje státu na rodičovský příspěvek se snižují i přes růst této podpory
Rodičovský příspěvek do roku 2023 činil 300 tisíc Kč, ale od 1. ledna 2024 se zvýšil o 50 tisíc Kč. Pro koho? Kdo nárok nemá? Co dalšího se změnilo? Jak se změnily výdaje státního rozpočtu na rodičovský příspěvek?
-
Kdy může být rodičovská dovolená dlouhá čtyři roky a kdy pouze tři
Rodičovský příspěvek je pro děti narozené od 1. ledna 2024 ve výši 350 000 Kč. Kdo ale může být na rodičovské dovolené 3 roky, a kdo dokonce 4 roky?
-
Sedm čísel k rodičovskému příspěvku: jaké jsou změny u rodičovské pro rok 2024?
Pro rodiče dětí narozených v tomto roce platí nová pravidla pro čerpání rodičovského příspěvku, který se zvýšil, ale mohou ho čerpat pouze do 3 let věku dítěte. Jaká může být jeho maximální měsíční výše? Kdy jej můžete dočerpat? A kdo může rodičovský příspěvek čerpat do 4 let věku dítěte?
-
Deset změn v zákoníku práce: rychlejší výpovědi, kratší držení místa na rodičovské i „dětská práce“
Vláda se chystá schvalovat revoluční novelu zákoníku práce. Ta zvyšuje flexibilitu pracovněprávních vztahů, umožní rychlejší výpovědi i menší ochranu rodičů na rodičovské dovolené. Jaké další změny novela zákoníku přináší?
-
Na kterých pobočkách České pošty nově požádáte o dávky?
Nově se začnou žádosti o sociální dávky podávat také na vybraných pobočkách České pošty. Již teď je možné využít pobočku v Liberci. V červenci se pak přidá několik dalších desítek poboček.
-
Kdy se slaví Den otců?
Už jste někdy slavili Den otců? Tento svátek zatím není v České republice moc známý a o to méně je slavený. Ale pokud jste už slavili v květnu Den matek, proč neoslavit i Den otců? Kdy letos nastane?
-
Když nevezmou vaše dítě do školky, obec vám za to zaplatí, schválila vláda
Obec bude muset rodičům dětí ze spádové oblasti podržet místo nejen ve školce, ale i v dětské skupině, rozhodla vláda. Pokud se tak nestane, bude jim muset zaplatit.
-
Jak dostat rodiče malých dětí do práce? Tři chystané změny mají proces zrychlit
Stát se snaží rodičům menších dětí usnadnit návrat do práce. Jaké chystané legislativní změny v tom mají pomoci?
-
Stát plete bič na rodiče v domácnosti. Vyhnat do práce je má změna zdravotního pojištění
Pečujete o dítě po skončení mateřské a rodičovské dovolené a jste v domácnosti? Možná pro vás začne platit povinnost hradit si zdravotní pojištění. Anebo stát vaše podmínky naopak zlepší. Záleží na stáří dětí.
-
Nevídaná změna sociálních dávek slibuje bonus pracujícím a nulu těm, co se vezou
Ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka nastínil, jak by mohla vypadat reforma sociálních dávek v nejbližších letech. Pojďme se tedy podívat, co se brzy pravděpodobně změní.
-
Růst rodičovského příspěvku na 350 000 Kč schválil senát
Od 1. ledna 2024 bude zvýšen rodičovský příspěvek na 350 000 Kč, novelu zákona schválili senátoři. Vypočítejte si, jak se může lišit vaše měsíční rodičovská, jestliže se vám dítě nenarodí 31. prosince 2023, ale až 1. ledna 2024.
-
Tři málo známé fakty o rodičovské dovolené a rodičovském příspěvku
Budete nastupovat na mateřskou anebo rodičovskou dovolenou? Nebo už na ní jste? Přečtěte si několik málo známých faktů, které vás možná překvapí.
-
Tři málo známé fakty o mateřské dovolené a peněžité pomoci v mateřství
Budete nastupovat na mateřskou nebo rodičovskou dovolenou? Anebo už na ní právě jste? Přečtěte si několik málo známých faktů, které vás možná překvapí.
-
Úmrtí dítěte po porodu: máte nárok na pohřebné, porodné, mateřskou a rodičovskou?
I když se úmrtnost dětí při a po porodu snižuje, stále takové riziko existuje. Jak v takové situaci postupovat? Mohou rodiče čerpat dávky, které souvisí s narozením dítěte, i v případě, že dítě zemře?
-
Jak žádá otec o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče
Na mateřské nebo rodičovské dovolené je v Česku čím dál více tatínků, stále jich však není mnoho. Jak vlastně otec dítěte žádá o peněžitou pomoc v mateřství a co všechno musí pro přiznání dávky splnit?
-
KOMENTÁŘ: Tahle země není pro mladý rodiče…
Vláda odsouhlasila růst rodičovského příspěvku na 350 tisíc Kč od 1. ledna 2024. Je to důvod k oslavě, či spíše k dalšímu zamyšlení?
-
Změna pro OSVČ pečující o děti do 4 let věku
Osoby samostatně výdělečně činné čekají i příznivější změny. Nejde jen o zvyšování záloh. Budou považovány za vedlejší z důvodu péče o dítě delší dobu.
-
O jednorázový příspěvek na dítě lze požádat už jenom do 1. července 2023
Stát od srpna roku 2022 vyplácí prostřednictvím Úřadu práce jednorázový příspěvek na dítě. Rodiče, kterým se dítě narodilo do konce roku 2022, mohou o příspěvek žádat do 1. července 2023.
-
Ministr Jurečka chce zvýšit rodičovský příspěvek, od kdy? Od 1. ledna 2024?
Reálná hodnota rodičovského příspěvku klesá kvůli vysoké inflaci, protože tato dávka není valorizována. Zvýší se letos rodičovský příspěvek? Kdo vyšší rodičovský příspěvek prosazuje a kdo je proti?
-
Může dostat muž na otcovské dovolené výpověď? Jak jste na otcovské chráněni?
Už dříve se hovořilo o otcovské dovolené, ale to si ve skutečnosti bral zaměstnanec během pobírání nemocenské dávky otcovské poporodní péče rodičovskou dovolenou.
-
Jak žádat o mateřskou?
Žádost o mateřskou je triviální, jestliže jste zaměstnaná. Co ovšem dělat, abyste ji měla co nejvyšší? Kdy máte nárok na mateřskou na základě dohod? A jak si žádost vyřizuje OSVČ?
-
KOMENTÁŘ: Bude snížen a zkrácen rodičovský příspěvek?
Ministerstvo financí v rámci snížení schodku státního rozpočtu uvažuje o zkrácení a snížení rodičovského příspěvku. Kdo je proti? A jaká je jeho výše a jak se vyvíjela? Jak je na tom rodičovský příspěvek ve srovnání s průměrnou mzdou a důchodem? Jaké jsou výdaje státního rozpočtu na rodičovský příspěvek?
-
Rodičovský příspěvek se od 1. ledna 2023 nezvýší, zvýší se v průběhu roku 2023?
Rodičovský příspěvek činí 300 000 Kč a naposled vzrostl 1. ledna 2020. Od jara se mluví o jeho navýšení z důvodu rostoucích cen. Počítá ministerstvo s růstem rodičovského příspěvku?
-
Jak můžete pracovat na mateřské nebo rodičovské?
Jste na mateřské nebo rodičovské a chtěli byste si přivydělat něco k dobru? Pokud ano, pojďme se společně podívat, zda je to vůbec možné.
-
Jak pomůže rodičovský příspěvek s malou, nebo žádnou mateřskou?
Byla vám vypočtena malá, anebo žádná mateřská? V takovém případě vám může pomoci navazující rodičovský příspěvek. Jak?
-
Za koho platí stát zdravotní pojištění?
Zdravotní pojištění nemusí být vždy odváděno z toho, co si daná osoba vydělala prací. Někdo si musí hradit zdravotní pojištění sám, za někoho jej platí stát. Kdo je tedy státní pojištěnec?
-
Čerpání nemocenského v souvislosti s porodem u OSVČ
Jste těhotná podnikatelka a nemáte nárok na mateřskou? Ani v takovém případě nemusíte úplně zůstat bez finančních prostředků. Co můžete čerpat?
-
5 čísel ohledně otcovské poporodní péče
Máte v plánu požádat o otcovskou poporodní péči anebo vás zajímá, jaká pravidla a podmínky ji doprovází? Pojďme se společně podívat na několik čísel, která jsou pro ni typická.
-
Mají OSVČ nárok na rodičovský příspěvek?
Jste podnikatelka a uvažujete nad tím, jak je to s přiklepnutím rodičovského příspěvku po mateřské? Anebo na mateřskou nemáte nárok vůbec a slyšela jste, že je možné namísto ní čerpat rodičák? Jak to tedy je?
-
Kdy má OSVČ nárok na mateřskou?
Jste OSVČ a zjistila jste, že jste těhotná? Určitě vás zajímá, na co v takové situaci máte nárok a jak je to s mateřskou u podnikatelek.
-
Otcovská dovolená v roce 2022
Na začátku roku 2018 začala fungovat nová sociální dávka, a to otcovská poporodní péče. Pojďme se podívat na to, kdo bude mít nárok na otcovskou v roce 2022 a jak se prodloužila.
-
Jak dlouho vám v práci musí šéf držet místo, když jste na mateřské nebo rodičovské?
Jste těhotná, brzy odcházíte na mateřskou dovolenou a po ní chcete mít v návaznosti tu rodičovskou. Je povinnost zaměstnavatele držet vám celou dobu pracovní místo? Anebo vám po návratu z práce může přiřadit nižší pracovní pozici i s nižším finančním ohodnocením?
-
Na jaké daňové slevy mají rodiče nárok?
Nevyužití v plném rozsahu rodinných daňových slev zbytečně snižuje rodinný disponibilní měsíční příjem. Podívejme se v několika vybraných příkladech, kdy rodič uplatňuje daňové zvýhodnění na děti, kdy vzniká nárok na daňový bonus a jak je to s daňovou slevou na manželku (manžela).
-
Nároky těhotných zaměstnankyň v práci
Těhotné zaměstnankyně by měly mít v práci větší ochranu než ostatní zaměstnanci. Na co mají nárok a co jim nesmí být přikázáno?
-
Příspěvek na dítě 5 000 Kč již Úřady práce vyřizují, kdo o něj ještě žádat nemůže?
Ministerstvo práce a sociálních věcí informovalo, že Úřady práce již začaly vyřizovat mimořádné příspěvky na dítě. Kdo jej dostane? A kdo ještě žádat nemůže?
-
K čemu vám bude nápomocná bankovní identita?
Nemáte náhodou bankovní identitu? V takovém případě by se vám výrazně usnadnil život, neboť byste plno důležitých věcí mohli řešit online. Kdo ji má a co s ní můžete vyřídit?
-
Rodičovský příspěvek stát vyplácí bez ohledu na předchozí výdělky. Jak podat žádost o rodičovský příspěvek?
Rodičovský příspěvek je sociální dávka pro rodiče, jenž pečuje o dítě, které ještě nedovršilo věku čtyř let. Většinou plynule navazuje na peněžitou pomoc v mateřství, kterou stát vyplácí během mateřské dovolené. Výhodou je, že se stát při jeho vyplácení neohlíží na předchozí zaměstnání a výši výdělků pobírajícího rodiče. Pro přiznání dávky je ovšem potřeba splňovat určitá pravidla.
-
Co doložit s přehledem OSSZ při výdělečné činnosti vedlejší?
Podnikáte prostřednictvím činnosti vedlejší a budete letos prvně podávat přehledy? A víte, že budete muset doložit OSSZ, z jakého titulu se o činnost vedlejší jedná?
-
Vzroste v roce 2022 rodičovský příspěvek?
Inflace devalvuje úspory, důchody i dávky státní podpory. Proto vláda oznámila, že debatuje o zvýšení rodičovského příspěvku. O kolik se může rodičovský příspěvek zvýšit? Kdy by mělo dojít ke zvýšení?
-
Co je dobré vědět, když chce jít OSVČ na mateřskou
Jste osoba samostatně výdělečně činná a přemýšlíte, za jakých okolností máte v případě péče o dítě po porodu nárok na mateřskou? Přečtěte si užitečné informace.
-
Jak to má OSVČ s otcovskou dovolenou
Podnikáte a brzy očekáváte nový přírůstek do rodiny? Možná budete řešit, zda vám nevzniká nárok na otcovskou dovolenou, jako to mají zaměstnanci. Co je třeba splnit, abyste na ni také mohli nastoupit?
-
Jaké příjmy se počítají, když žádáte o hypotéku?
Pokud si chcete zažádat o hypotéku, musíte splňovat hned několik podmínek bank, které stanovila ČNB. Dále také na základě výše částky, o kterou žádáte, musíte mít dostačující příjmy. Jaké příjmy vám banka bude zohledňovat a jaké vám také pomohou?
-
Rodičovský příspěvek lze dočerpat najednou při narození dalšího dítěte, jak na to?
Jste na rodičovském příspěvku a chtěli byste ho najednou dočerpat? Co musíte splňovat a kdy vám to bude umožněno? A jak o vyčerpání zbytku rodičovského příspěvku žádat?
-
Kdy se vyplácí sociální dávky
Sociální dávky se vyplácí každé jinak. Většinou se tedy vyplácí zpětně, nejpozději do konce následujícího měsíce, ale jsou i dávky, které se platí dopředu.
-
Lze být na rodičovské dovolené i po vyčerpání rodičovského příspěvku?
Rodičovský příspěvek můžete v celé výši vybrat i dříve, než do 4. narozenin dítěte. Můžete být ale na rodičovské dovolené jen tak bez dávky? Jak je to se zdravotním pojištěním? A co zaměstnavatel?
-
Končí vám rodičovský příspěvek a přemýšlíte nad dalším dítětem, co dál?
Končí vám čerpání rodičovského příspěvku a uvažujete o dalším dítěti? Jaké máte možnosti? Nástup na mateřskou či na nemocenskou? Můžete jít na úřad práce? Můžete jít pracovat na stejné místo, byť jen na pár měsíců?
-
Kdy vás můžou vyhodit z práce i v ochranné době
Pracujete a dostali jste výpověď? A může si něco takového zaměstnavatel vůči vám vůbec dovolit? Co když jste v ochranné době, která vás před vyhazovem chrání? Pojďte se podívat na situace, kdy vás může propustit, i když jste takto chránění.
-
Kdy můžete pracovat na mateřské a rodičovské?
Můžete si vydělávat, když čerpáte mateřskou nebo rodičovskou dovolenou? Nejde to vůbec, anebo jen za dodržení určitých pravidel? Bude nějak omezen váš výdělek?
-
Otcovskou dovolenou čekají změny, o kolik bude delší?
Táty, kteří půjdou na otcovskou dovolenou, čeká v nejbližší době změna, díky nové směrnici Evropské unie se bude doba otcovské poporodní péče prodlužovat. Kdy je tato změna plánována? A co jiného se má pro rodiče změnit? Půjde rychleji vyčerpat rodičovský příspěvek?
-
Jak je to s rodičovským příspěvkem a čerpáním nemocenských dávek
Máte na rodičovské dovolené nárok na nemocenské dávky kvůli nemoci nebo úrazu? A jak je to v situaci, kdy ještě rodičovský příspěvek stále čerpáte, ale nejste s dítětem doma a pracujete? Budete mít v případě dočasné pracovní neschopnosti nárok na nemocenské dávky?
-
Rodičovský příspěvek se bude moci dočerpat, i když si pořídíte další dítě. Nebude to ale platit pro všechny
Aktuálně se v legislativním procesu nachází zákon, který pojednává o tom, že by rodičovský příspěvek bylo možné dočerpat v celé výši i při narození dalšího dítěte. Jaké by to však mělo podmínky a od kdy by to bylo možné?
-
Jak se v roce 2021 mění podmínky mateřské, rodičovské a otcovské dovolené?
Jak se v roce 2021 mění podmínky v uplatnění a výši u rodičovského příspěvku, peněžité pomoci v mateřství a u otcovské poporodní péče?
-
Otec na mateřské dovolené: co potřebujete vědět?
Na mateřskou nemusí nastoupit pouze matka dítěte. Peněžitou pomoc v mateřství může čerpat i otec. Má to však trošku jiná pravidla. Jaká?
-
Na co mají v zaměstnání nárok těhotné ženy a matky?
Končí vám rodičovská dovolená a máte v plánu se vrátit do původního zaměstnání? Anebo naopak nastupujete na mateřskou a bojíte se, že vám šéf nepodrží místo? Podívejte se, na co máte podle zákoníku práce nárok.
-
Co musíte vědět o zkráceném úvazku, než na něj nastoupíte
Vracíte se po rodičovské dovolené zpátky do práce a přemýšlíte o zkráceném úvazku? Potřebujete skloubit rodinu a zaměstnání? Co na to říká zákoník práce?
-
Mateřskou nedostane každý. Komu nevzniká nárok?
Plánujete anebo už rovnou čekáte dítě? V tom případě byste měli vědět, že na mateřskou dovolenou nemá nárok každý. Kdy od OSSZ nic nedostanete?
-
Jak se na těhotenství v zaměstnání dívá zákoník práce?
Těhotná žena v zaměstnání nesmí dostat výpověď. Je to ale skutečně pravda? Kdy tento fakt neplatí? A kterým pracím by se těhotná zaměstnankyně rozhodně měla podle zákoníku práce vyhnout?
-
Kdo má nárok na dodatkovou dovolenou?
Dodatková dovolená je zvláštní typ dovolené, na kterou mají nárok jen někteří zaměstnanci. Kdo a za jakých podmínek může mít volno navíc?
-
Jaké jsou změny v porodném v roce 2020 - nárok bude mít více rodičů
Kdo bude mít v roce 2020 nárok na porodné? Změní se výše vyplácené dávky? Budete mít nárok i u druhého dítěte? A jak porodné ovlivní růst rodičovského příspěvku?
-
Vyšší rodičovský příspěvek pro všechny děti do 4 let?
Rodiče, kteří měli k 1. lednu 2020 dítě mladší 4 let a nedosáhli na vyšší rodičovský příspěvek, nemusí zoufat. Ústavní soud řeší, jestli takové pravidlo nebylo diskriminační a je možné, že na vyšší rodičovský příspěvek dosáhnou všichni rodiče s dítětem mladším 4 let k 1. lednu 2020. Kdy bude jasno?
-
Ve zkušební době je těhotná žena velmi zranitelná. Za jakých okolností může dostat výpověď?
Chce-li se zaměstnavatel zbavit těhotné pracovnice, jsou jeho možnosti značně omezené. Zejména tehdy, pokud spolu obě strany uzavřely smlouvu na dobu neurčitou. Pakliže však žena přijde do jiného stavu ještě během zkušební doby, může své místo naneštěstí ztratit relativně snadno.
-
Jaké změny v daních, dávkách a poplatcích nás čekají v roce 2020?
Jaké změny nás čekají v roce 2020? Které daně a dávky se změní? Kdy budou zavedeny eNeschopenky? A na kterém úřadě si příští rok připlatíte?
-
Navýšení rodičovského příspěvků 2020 v 7 příkladech
Rodičovský příspěvek vzroste 1. ledna 2020. Kterých rodičů se bude zvýšení týkat? Podívejte se na 7 příkladů, které vám ukáží, kdo ostrouhá a kdo bude mít nárok na navýšení v hodnotě 80 tisíc korun. Bude se to týkat i vás?
-
Zvýšený rodičovský příspěvek od 1. ledna 2020 podepsal prezident
Prezident Miloš Zeman podepsal novelu o růstu rodičovské dovolené. Koho se zvýšení rodičovského příspěvku dotkne? Jak se změní výše výplaty dávek? A co všechno se ještě změní?
-
Vypočítejte si výši rodičovského příspěvku v příštím roce
Rodičovský příspěvek od ledna 2020 pravděpodobně vzroste na 300 tisíc korun. Vypočítejte si, kolik budete moci maximálně čerpat v roce 2020.
-
Žádáme o hypotéku: uzná se příjem ze sociálních dávek či z prací na dohodu?
Uzná vám banka při žádání o hypotéku příjmy z rodičovského příspěvku a z peněžité pomoci v mateřství? Jak je to s příjmy z práce na dohodu? Které příjmy ze sociálních dávek vám banka neuzná?
-
Otázky a odpovědi k růstu rodičovského příspěvku
Předpokládaný růst rodičovského příspěvku by měl nastat od 1. ledna 2020 a to pro rodiče, kteří budou v té době aktivně pobírat rodičovský příspěvek. Novela zákona o růstu RP prošla poslaneckou sněmovnou, ale stále vzbuzuje řadu otázek, kdo vlastně na zvýšený příspěvek bude mít nárok a kdo si může nechat zajít chuť.
-
Stihne se schválit zvýšený rodičák? Senát nechce schválit novelu
Senát 4. prosince nejspíše pošle novelu o zvýšení rodičovského příspěvku zpět do poslanecké sněmovny. Stihne se růst rodičovského příspěvku schválit do konce roku? Co senátorům na novele vadí? A kdo může za zmatky kolem rodičovského příspěvku?
-
Jak žádat o mateřskou, když studujete? A jak o ní žádá otec či jiná osoba?
Jak o peněžitou pomoc v mateřství žádá nezaměstnaná či studující osoba? Jak a kdy o PPM může žádat otec či babička? A co dělat, když na mateřskou nedosáhnete?
-
8 čísel o zvýšeném rodičovském příspěvku
Od 1. ledna 2020 čekají rodiče změny v pobírání rodičovského příspěvku. Uvádíme 8 čísel, které vám ukážou, jaké změny se čekají u rodičovského příspěvku a koho se dotknou.
-
Poslanci schválili zvýšení rodičovské. Co vše se změní?
Rodičovský příspěvek se od 1. ledna 2020 zvýší rodičům, kteří jej budou aktivně pobírat. Zvýší se i maximální měsíční dávka pro rodiče, kteří nepobírali mateřskou. Dále se zvýší i doba, na kterou mohou umístit dítě mladší dvou let do školky či jeslí.
-
Poslanci schválili vyšší rodičovskou. Jak se na ni připravit?
Od 1. ledna 2020 se mohou rodiče, kteří aktivně pobírají rodičovský příspěvek, těšit na rodičovský příspěvek zvýšený o 80 tisíc korun. Co udělat pro to, abyste z něj vytěžili maximum?
-
Jak se růst minimální mzdy dotkne rodičů, důchodců či OBZP?
Kdy bude rozhodnuto o výši minimální mzdy v roce 2020? Kdo bude muset kvůli růstu minimální mzdy odvádět více na odvodech na zdravotní pojištění? Jak se změna minimální mzdy dotkne daňových bonusů na děti?
-
Můžete pracovat na rodičovské dovolené?
Mnoho lidí si myslí, že při rodičovské nemohou pracovat, ale to je mýtus. Stejně jako to, že dítě nemůže navštěvovat školku či jesle? Ovšem můžete pracovat i na mateřské?
-
Kvíz: Vyznáte se v rodičovské, mateřské a otcovské?
Otestujte si vaše znalosti ohledně dávek, které jsou spojeny s narozením a výchovou dětí - mateřská, rodičovská či otcovská. Dostávají čeští rodiče slušné dávky? Nebo se jedná o pár drobných?
-
Jak je to se zdravotním pojištěním na otcovské a mateřské?
Kolem zdravotního pojištění je stále řada otazníků. Kdo ho za vás odvádí na otcovské či mateřské? A kdo na rodičovské? Musíte něco oznamovat na vaší zdravotní pojišťovně?
-
Kdy budete na dávkách v mateřství pobírat jen 7 600 Kč měsíčně, ještě méně anebo vůbec nic?
Čeká vás v blízké době podání žádosti o peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek? Podle čeho se bude stanovovat výše dávek? A kdy můžete čekat jen 7 600 Kč měsíčně anebo dokonce méně?
-
Komu se příští rok zvýší dávky? A kdo ostrouhá?
Které dávky vzrostou v roce 2020? Kolik zvýšení rodičovského příspěvku a důchodů bude stát? A kdo se může těšit na vyšší důchod či rodičák?
-
Růst rodičovské 2020: zvýší se vám částka či prodlouží doba vyplácení?
Jak se změní vaše měsíční rodičovská po zvýšení rodičovského příspěvku v lednu 2020? Musíte žádat o vyšší rodičovskou? Zvýší se i maximální měsíční limit 7 600 Kč?
-
Která zaměstnankyně může získat vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství?
Co je vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství? Má na něj nárok každá budoucí maminka anebo jen některé? Kolik činí a jak a kde si o něj můžete zažádat?
-
Do kdy jsou osoby pečující o děti státními pojištěnci?
Ne vždy musí osoby po skončení mateřské a rodičovské dovolené začít odvádět zdravotní pojištění. V některých případech zůstávají státními pojištěnci i nadále. Kdy tomu tak je?
-
Poslanci schválili zvýšení rodičovské. Jaká jsou pravidla?
Nárůst rodičovské na 300 tisíc korun začíná mít konkrétní obrysy. Vládní návrh odsouhlasili poslanci a nyní návrh zákona míří do Senátu. Jak vypadá návrh na růst rodičovské?
-
Jak dlouho trvá vystavení rodného listu dítěte?
Očekáváte co nevidět příchod potomka a přemýšlíte, jak je to s vystavením rodného listu? Kdo v takové situaci bude jednat a jak dlouho bude vydání trvat?
-
10 mýtů o rodičovském příspěvku
O rodičovském příspěvku se šíří řada mýtů, které často přiživí i vládní zástupci. Od kdy můžete pracovat při rodičovském příspěvku? Jak je to se změnou rodičovského příspěvku?
-
Kdo slízne smetanu za růst rodičovského příspěvku?
Zvýšený rodičovský příspěvek budou pobírat novorozenci i děti do čtyř let (rodič ovšem musí aktivně čerpat rodičovský příspěvek) od 1. ledna 2020. Kdo slízne smetanu a kdo si to slízne od voličů?
-
Evropský parlament odhlasoval 10 dní otcovské
Skloubit pracovní a rodinný život není vždy jednoduché, hlavně pokud máte děti ještě malé, nebo se staráte o nemocnou blízkou osobu. Aby nám to usnadnil, tak Evropský parlament schválil směrnici, která řeší právě skloubení rodinného života s prací.
-
Jak se měnily sliby o růstu rodičovské
Podívejte se, jak šel čas se sliby o růstu rodičovského příspěvku, které se měnily rychleji než ministři ve vládě Andreje Babiš. Kdy tedy bude zvýšen rodičovský příspěvek a pro koho?
-
Co musíte splňovat, abyste měli nárok na porodné?
Jestliže vás v letošním roce čeká narození vytouženého potomka, určitě vás bude zajímat, zdali nemáte nárok na porodné. Kdo o něj může letos zažádat a komu bude schváleno?
-
Jak vyřídíte cestovní pas pro miminko narozené v ČR nebo v zahraničí
Chystáte se na dovolenou, ale taky čekáte miminko? Možná se to narodí dřív a na dovolenou k moři pojedete už ve třech. A nebo naopak už doma tři jste a k tomu moři už máte dovolenou koupenou. Jen doklady vám chybí. Přečtěte si, jak vyřídit cestovní pas pro nejmenší děti.
-
Kdy může ředitel školy vypsat ředitelské volno
Dle školského zákona má každý ředitel základní i střední školy pravomoc vypsat školákům dny volna navíc. Kromě prázdnin a státních svátků tak děti nemusí do školy ani během tzv. ředitelského volna.
-
Kdy nebude na důchody?
Již 20 let se hovoří o důchodové reformě jako o nezbytném kroku, ale zatím se toto nelehké rozhodnutí pouze odkládá. Ale dnešním pracujícím již tiká čas, protože se může stát, že již v dohledné době nemusí být na důchody. Kdy to můžeme očekávat?
-
Jak šel čas s rodičovskou dovolenou. Opravdu je dneska tak nízká?
Zvyšování rodičovského příspěvku zvedl ze židle snad polovinu českého internetu. Pojďme se podívat, jaká je historie této sociální dávky a jak moc je opravdu dneska rodičovský příspěvek nižší, v porovnání s průměrnou mzdou.
-
Rodičovská dovolená u nás a ve světě: jsme na tom špatně?
Rodičovský příspěvek je u nás dávkou státní sociální podpory a přímo navazuje na mateřskou dovolenou. Jak to ale mají ostatní státy? A kde tento pojem v podstatě ani neexistuje?
-
Co všechno musíte udělat, když se vám narodí dítě?
Příchod nového člena rodiny je pokaždé velká událost, která rodičům přináší obrovský pocit štěstí. Před narozením miminka i po něm je však potřeba vyřídit také spoustu administrativních záležitostí, které se nevyplatí nechat na poslední chvíli. Které to jsou?
-
Komentář: Zvýšená rodičovská pro děti mladší 4 let a nebo taky ne?
Zvýšení rodičovského příspěvku místo oslavných reakcí vyvolalo spíše nenávistné komentáře na vládu, jednotlivé stran, ministryně i premiéra. Mohou za to závistiví rodiče? Nebo se jedná o jednu z vládních chyb?
-
Jak šel čas se zvýšením rodičovské aneb zvraty, chyby a důchodci
Kolem rodičovské bylo minulý týden "veselo" a všichni politici se tvářili jako zachránci české rodiny. Jak šel čas s rodičovskou? A kdo je padouch a kdo hrdina?
-
6 otázek, na které se chcete zeptat, když uplatňujete slevu na manželku
Při splnění zákonných podmínek je možné v daňovém přiznání uplatnit daňovou slevu na manželku. Jak vysokou daňovou povinnost může sleva na manželku přinést? Kdo má na slevu nárok? Podívejme se na praktické příklady.
-
Kdo by měl mít nárok na zvýšenou rodičovskou?
Mezi ministryněmi financí a práce a sociálních věcí se rozhořel boj o rodičovský příspěvek. Dostanou zvýšenou rodičovskou jen ti, kteří budou v lednu 2020 rodičovskou čerpat, nebo všichni, jenž mají děti mladší 4 let?
-
Jak je to s délkou dovolené u nás a ve světě?
Máme oproti zbytku Evropy dlouhou nebo krátkou dovolenou? Kde je nejdelší a kde není vůbec žádná? A podaří se prosadit zákon, který by prodloužil dovolenou v soukromém sektoru?
-
Můžou si prarodiče dát vnouče do daňového přiznání?
Protože rodiče pracují. Nebo protože se rodiče o děti nezajímají. A nebo je to prostě jen výhodnější pro všechny. Stále častěji se dědeček s babičkou starají o vnoučata. Každý den a místo školky a místo rodičů. Mají za to nárok na některé sociální dávky nebo daňové slevy?
-
Žádáme o rodičovskou a mateřskou
Krok po kroku vás provedeme vašimi finančními možnostmi v těhotenství. Kdy a jak si zažádat o rodičovskou a mateřskou? Jaké dokumenty potřebujete k vyřízení jednotlivých kroků?
-
Jak se rok sešel s otcovskou poporodní péčí
Od února 2018 můžou otcové nově narozených dětí čerpat novou sociální dávku, tzv. otcovskou. Dávka byla určená jako náhrada za čas, který otcové stráví s novorozencem doma. Čas, který by měl muže více motivovat k zapojení se do péče o děti.
-
Těhotenství a studium: na co máte nárok v roce 2019?
Studujete a zjistila jste, že jste těhotná? Kdy budete mít nárok na mateřskou? A jak vyřídit rodičovskou? Na jak dlouho budete moci přerušit studium?
-
18 užitečných článků roku 2018, které se vám budou hodit i v roce 2019
Rok 2018 je definitivně za námi. Pojďme si ho rychle zrekapitulovat v 18 článcích, které se vám budou hodit i v roce 2019.
-
Jak naplánovat rodičovskou? Jak změnit její výši?
Na jak dlouho si vzít rodičovskou? Otázka, před kterou stojí každý rodič. Jak se prodlužuje či zkracuje? Můžete pobírat rodičovský příspěvek i při práci? A jak to ovlivní vaše nároky na nemocenskou, ošetřovné a další dávky?
-
Co je dobré vědět o příspěvku na bydlení?
Nacházíte se ve finančně náročné životní situaci a máte problém utáhnout bydlení? Bojíte se, že skončíte pod mostem? A už jste slyšeli o příspěvku na bydlení? Mohl by vám pomoct.
-
MPSV: Nová rodičovská stát vyjde na 11,2 miliardy Kč
Nejnovější pohled ministerstva práce a sociálních věcí na růst rodičovského příspěvku: Kdy poroste? Na kolik to vyjde státní kasu? A bude mít hodnotu 260 či 300 tisíc korun? A na kolik si přijdou rodiče vícerčat?
-
15 případů, kdy nedostanete nemocenskou
Podzim je tady, stejně tak i období chřipek, rýmiček a jiných nemocí. Jste si jistí, jestli máte nárok na nemocenskou?
-
Na jakou smlouvu pracovat, abyste neplatili sociální a zdravotní pojištění?
Bylo by krásné, kdybychom nemuseli platit daně a odvody, myslíte si. A i když to má hodně háčků, možné to jistým způsobem je.
-
Která zdravotní pojišťovna nejvíce přispěje nastávajícím maminkám a jejich dětem?
Zdravotní pojišťovny nabízí bonusy pro nastávající maminky, miminka i ženy po porodu. Která ze zdravotních pojišťoven bude pro vás ideální? Projděte si výhody pro vás i vaše děti! A případně změňte zdravotní pojišťovnu, můžete ještě do konce března.
-
Jak se v roce 2018 změní rodičovský příspěvek?
Rodičovský příspěvek bude v roce 2018 vyšší. Jeho čerpání pak bude o něco snazší, než tomu bylo v posledních několika letech. Přečtěte si, zdali dosáhnete na nejvyšší měsíční částku.
-
Co je nutné zařídit před a po narození dítěte?
Víte jistě, co musíte zařídit ihned po porodu? Zjistili jste si, na jaké úřady se obrátit? Máte nárok na příspěvek na dítě? Že ne? Tak tedy čtěte.
-
Chcete si adoptovat dítě? Tohle budete muset zařídit…
Papírování, nervy, kontroly a čekání. I tak by se dala
nazvat adopce. Svěření dítěte do náhradní rodinné péče rozhodně není jen tak.
Co všechno budete muset zařídit?
-
Půjčka na mateřské a rodičovské: pomůže vyřešit nízké příjmy?
S narozením miminka přicházejí ty nejkrásnější chvíle v životě každé maminky a samozřejmě i tatínka. S potomkem ale přijde i řada starostí a financování, na které jsme předtím nebyli zvyklí. Jaké jsou tedy šance, že vám na mateřské nebo rodičovské schválí půjčku?
-
Mateřská vs. rodičovská: 6 důležitých rozdílů
Liší se v něčem mateřská a rodičovská sociální dávka? Však obojí znamená, že jste doma s malým dítětem. Ano liší. Shrnuli jsme nejdůležitější rozdíly mezi peněžitou pomocí v mateřství a rodičovským příspěvkem. Aneb není dávka jako dávka.
-
Když na letní brigádě vyděláte tolik, že se vám to nevyplatí
Mnozí studenti, důchodci nebo ženy na rodičovské dovolené si během letních měsíců přivydělávají na dohodu o provedení práce. Pro některé lidi je však vyšší příjem z dohody o provedení práce finančně nevýhodný. Pro koho?
-
Kdy můžete uplatnit slevu na manželku a kolik vám vrátí na daních?
Zaměstnanci, kteří uplatní v ročním zúčtování daně za rok 2016 daňovou slevu na manželku, obdrží daňový přeplatek. Kdy lze slevu na manželku uplatnit? Jak se vypočítá daňový přeplatek?
-
Proč hlídat příjem během rodičovské dovolené?
Mnohé maminky na rodičovské dovolené si během letních měsíců přivydělávají různými brigádami, zpravidla na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Příliš vysoký přivýdělek se však může nevyplatit, neboť manžel nebude moci uplatnit za rok 2016 slevu na manželku.
-
Vymáhání výživného: Pomoc pro těhotné ženy
Těhotná žena, která není provdána, se může snadno dostat do finančních obtíží během svého těhotenství, pokud otec dítěte odmítne poskytnout potřebnou pomoc. Jakou právní ochranu poskytuje občanský zákoník těmto těhotným ženám?
-
Vymáhání výživného: Finanční pomoc neprovdané matce
Matka dítěte, která není provdána za otce dítěte, je oprávněna požadovat výživné a příspěvek na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem. Jakým způsobem upravuje občanský zákoník tuto problematiku a kdy může matka požadovat uvedené nároky?
-
Finanční podpora otců pečujících o děti
Projde-li úspěšně legislativním procesem vládní návrh, budou mít otcové příští rok nárok na týdenní otcovskou dovolenou. Finanční podpora rodin s dětmi je již nyní v Česku velmi vysoká a otcové mohou čerpat mateřskou a pobírat rodičovský příspěvek.
-
Jak získat dávky na děti?
Dávek souvisejících s rodičovstvím je celá řada. Některé stát vyplácí pravidelně každý měsíc, jiné jsou jednorázové. Na některé má nárok každá rodina, jiné souvisejí s výší jejího příjmu. Přečtěte si, na jaké dávky máte nárok a v jaké výši je stát vyplácí.
-
Dávky nás provází celým životem
V životě se mohou přihodit události, jejichž řešení není možné bez pomoci. Právě pro tyto okamžiky, které často mohou vypadat jako bezvýchodné, má stát systém různých dávek, které dokážou pomoci lidem v nesnázích. Podívejte se, jaké dávky existují a kdo je může získat.
-
Pobírání státní dávky a příjem ze zaměstnání
Výše příjmu ze zaměstnání nebo forma pracovního úvazku během pobírání starobního důchodu nebo rodičovského příspěvku není omezena. Při pobírání některých dávek si však lze přivydělat pouze omezeně, jinak se ztrácí na dávku nárok. Podívejme se na v praxi nejčastější omezený souběh státní dávky a příjmu ze závislé činnosti.
-
Pomníčky genderových aktivistů: Placené volno pro otce po narození dítěte
Boj bývalé šéfredaktorky Cosmopolitanu za genderovou rovnost nekončí. Ačkoliv vláda tento týden odložila jednání o novele zákona o nemocenském pojištění, nepohřbila jej. Ministryně Marksová má dodat bližší analýzu dopadů svých návrhů, včetně návrhu na týden (z nemocenského pojištění) placeného volna pro otce po narození dítěte. Opatření má dle ministryně „posílit vazbu“ mezi otcem a dítětem.
-
Sociální systém Finska
Finsko patří mezi země s nejpropracovanější sociální politikou. V případě nemoci, mateřské dovolené, důchodu nebo nezaměstnanosti patří zajištění občanů mezi nejlepší na světě. Aktuálně pověřená skupina odborníku pracuje ve Finsku na zjednodušení sociálního systému a zavedení jednotného měsíčního příjmu.
-
Devět rozdílů mezi mateřskou a rodičovskou
Peněžitý příspěvek v mateřství (mateřská) i rodičovský příspěvek jsou významnými státními dávkami finančně zajišťující rodiče s malými dětmi. Mezi oběma dávkami je několik významných rozdílů. Jak se liší mateřská a rodičovský příspěvek?
-
Ve kterých případech nelze pobírat dvě státní dávky?
Přiznání jedné státní dávky v některých případech vylučuje nárok na druhou. Nelze současně pobírat např. mateřskou a nemocenskou, apod. Podívejme se na vybrané nepovolené souběhy.
-
Pět případů, kdy OSVČ nemusí platit minimální zálohu na zdravotním pojištění
Všechny OSVČ na hlavní činnost musí platit alespoň minimální měsíční zálohu. Pro rok 2015 je to částka 1 797 Kč. OSVČ na vedlejší činnost však nikoliv. Například zaměstnanci přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností měsíční zálohy vůbec neplatí a zdravotní pojištění doplatí jednorázově.
-
Rodiče budou platit méně na dani z příjmu
Vyšší daňové zvýhodnění na druhé a další dítě od roku 2015 a nová daňová sleva na školku již za rok 2014, to jsou dvě příznivé legislativní novinky, díky nimž daňová povinnost rodin s dětmi klesne.
-
Jak si v příštím roce finančně polepší rodiny s dětmi?
Příští rok si finančně polepší rodiny s dvěma a více dětmi. Zvyšuje se totiž daňové zvýhodnění na druhé a další dítě. Kdy je možné daňové zvýhodnění uplatnit? Podívejme se na praktické propočty, jak si rodiny s více dětmi polepší?
-
Při pobírání peněžité pomoci v mateřství nemusíte přerušovat podnikání
Maminky podnikatelky a někdy i podnikající otcové, kterým je vyplácena peněžitá pomoc v mateřství (PPM), se pracovníků okresních správ sociálního zabezpečení (OSSZ) často ptají, zda musejí samostatnou výdělečnou činnost přerušovat nebo ukončovat. Tyto situace mají svá pravidla.
-
Rodičovský příspěvek v deseti číslech
Finanční zajištění rodin s malými dětmi je v Česku v mezinárodním srovnání vysoké. Rodičovská dovolená je dlouhá a rodičovský příspěvek vysoký. Co je dobré vědět o rodičovském příspěvku?
-
Mateřská v deseti číslech
Peněžitá podpora v mateřství (mateřská) je nemocenskou dávkou, která se pobírá během mateřské dovolené. Pro přiznání mateřské musí být splněny zákonné podmínky. Její výše závisí na dosahovaném příjmu v minulém období. Jakých důležitých deset čísel (hodnot) o mateřské je dobré znát?
-
Pět tipů pro studující na rodičovské dovolené
Zájem o doplnění vzdělání v současnosti stále narůstá. Do lavic tak často usedají kromě absolventů středních škol i lidé s mnohaletými pracovními zkušenostmi. K dalšímu studiu se navíc zapisuje stále více žen na mateřské dovolené. Období rodičovské dovolené je totiž ideální doba, kdy může žena zvýšit své znalosti, aby se po návratu lépe uplatnila na trhu práce. K tomuto kroku je však často náročné najít motivaci. Přinášíme proto 5 praktických tipů, které ženám usnadní cestu za vzděláním i v období mateřské dovolené.
-
Co je třeba vědět o výživném na děti
Dětem se nemusí platit výživné, jakmile dosáhnou věku 26 let. Dětem se musí platit výživné vždy, pokud studují. Rodiče musí platit výživné i nestudujícímu dítěti, kterému ještě nebylo 18. Trestní odpovědnosti za neplacení výživného se vyhnete, když budete dítěti pravidelně platit pouze symbolickou částku. Věděli jste, že toto všechno jsou pouhé mýty?
-
Příspěvek na bydlení už není jen pro sociálně slabé
Obecně platí, že příspěvek na bydlení je dávka, která je poskytována rodinám či jednotlivcům s nízkými příjmy. To je definice, která se ovšem pomalu, ale jistě stává mýtem. Díky každoročnímu navyšování částek rozhodných pro jeho výpočet má na něj nárok stále širší ohruh lidí.
-
Výdělečná činnost po část roku a zdravotní pojištění
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) musí plnit svoji oznamovací povinnost vůči své zdravotní pojišťovně, jinak hrozí vysoké pokuty. Proto je nutné do 8 dní oznámit zahájení nebo ukončení výdělečné činnosti. Jak se vypočítá zdravotní pojištění při výdělečné činnosti po část roku?
-
Manželka nemá příjmy, kolik platím na dani?
Zaměstnanci nebo OSVČ, jejichž manželka nemá vlastní příjmy, odvádí na povinných daňových odvodech méně než svobodní a bezdětní zaměstnanci. Jak se liší daňová povinnost, když je např. manželka na rodičovské dovolené a manželé mají dvě děti? Jak je to v ostatních zemích OECD? Porovnejme si zdanění na praktických příkladech v Česku se zeměmi OECD.
-
Jak vysoký je příspěvek na bydlení?
Sociálně slabí občané zpravidla pobírají příspěvek na bydlení, který patří mezi sociální dávky. Jaké je potřeba splnit podmínky? Jaký je rozdíl mezi vlastním a nájemním bydlením? A jak může být příspěvek na bydlení vysoký? Pro konkrétní příklady můžete využít naši kalkulačku.
-
Rodiny pečující o postižené děti si finančně polepší
Změny související se sociální reformou nepotěšily rodiny pečující o postižené děti. Od začátku letošního roku totiž nemohly získat současně rodičovský příspěvek a příspěvek na péči. V prosinci začala platit novela, která vrací do hry čerpání obou dávek. Poradíme vám, jak a kde můžete o peníze zažádat.
-
sKarta - přítěž nebo pomocník?
Každý den dostávají stovky občanů sKartu. Noví zájemci o čerpání státní dávky vyplácené úřadem práce se sociální kartě nevyhnou. Ti, kteří dávky čerpají již z minula, ji obdrží v budoucnu. Co je dobré o kartě vědět?
-
Podnikatelky a mateřská: kolik dostanou, musí skončit s činností?
Pro přiznání mateřské je potřeba splnit zákonné podmínky. Jestli chtějí podnikatelky dostávat mateřskou, musí si včas hradit dobrovolné nemocenské pojištění. Jak vysokou mateřskou mají maminky podnikatelky? Lze pobírat mateřskou nebo rodičovský příspěvek a podnikat?
-
Mateřská jako plná mzda. Snaha EU se zatím nekoná
Minimálně činí mateřská dovolená v zemích EU 14 týdnů. Výše mateřské se potom v jednotlivých zemích liší. Ve většině zemí EU je mateřská vysoká jako předchozí mzda nebo plat. Jak dlouhá je mateřská v EU? Jak vysoká je mateřská v Česku?
-
Do Polska za windsurfingem!
Na co si dávat pozor v autě na cestách? Každý fanda oplachtěných prken určitě zná poloostrov Hell. Polsko totiž patří mezi vyhledávaná střediska windsurfingu. Moře je sice studené ale podmínky pro jízdu na prkně jsou ideální jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé. Stačí sednout do auta a vzhůru směr polské hranice.
-
Zprávy ze zahraničních burz
Pod vlivem rostoucí nezaměstnanosti se americké akcie znovu propadaly. Pokles technologického Nasdaqu se v některých chvílích ocitl až nad hranicí dvouprocentního poklesu. Během měsíce dubna bylo vytvořeno nejvíce nových pracovních míst v sektoru služeb.
-
Jak ještě ušetřit v hypermarketu ? Sledujte akce!
Jak ušetřit při nákupu v hypermarketu? Každý to již určitě zažil. Dopisní schránka plná letáčků o výhodných nákupech. Napadlo Vás se někdy na tyto letáčky podívat a ne je rovnou vyhodit do popelnice?
-
Snížení úrokových sazeb
Na základě střednědobého vývoje na peněžním trhu snižuje ČMHB od 2.května 2002 úrokové sazby.