Štítek sleva na dani

Sleva na dani je odečitatelná položka, která snižuje placenou daň z příjmu. Mezi nejčastější slevy na dani patří například sleva na poplatníka, sleva na manželku/manžela bez zdanitelných příjmů nebo na studenta. Podívejte se na přehled jednotlivých slev na dani a daňových zvýhodnění.

Související obsah

Související štítky

Související slova ve slovníku

Související zprávy

  • Na které dani zaplatí OSVČ za rok 2023 nejvíce?
    Sazby daně z příjmů, sociálního a zdravotního pojištění se liší a záleží také na dalších okolnostech, takže v praxi odvede každý živnostník a podnikatel nejvyšší sumu na jiné z těchto tří daní. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
  • Chystáte se vyplňovat přiznání k dani z příjmů? Na jaké změny si dát pozor
    Pomalu se blíží termín k odevzdání daňového přiznání, je načase najít všechny přílohy a podívat se, co se od loňska změnilo. Podívejte se na změny, které se vás pravděpodobně dotknou při vyplňování i odevzdání daňového přiznání.
  • Souhrn změn z konsolidačního balíčku pro rok 2024
    Vládní konsolidační balíček přinesl do oblasti zaměstnávání zásadní změny. Ty je třeba nejen nastudovat, ale také pochopit. Následně uplatnit v praxi.
  • Praktické příklady, kteří zaměstnanci obdrží daňový přeplatek
    Zaměstnanci, kteří nemají povinnost podat daňové přiznání, požádají svého zaměstnavatele o roční zúčtování daně. Podívejme se na vybrané praktické příklady, kdy zaměstnanec obdrží daňovou vratku za rok 2023 ve výši alespoň 7000 Kč.
  • Sleva na manželku nebo manžela pětkrát jinak
    Za kalendářní rok 2023 je možné v ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání uplatnit daňovou slevu na manželku či manžela, pokud měli vlastní rozhodné příjmy do limitu. Daňový dopad však může být odlišný podle konkrétní životní situace, podívejme se na praktické příklady.
  • Zaměstnanci a daně: roční zúčtování a slevy
    Na základě prováděného ročního zúčtování daně z příjmů vzniká mnohým zaměstnancům nárok na daňovou vratku. Podívejme se na přehled daňových slev, zvýhodnění a odečitatelných položek, které můžete uplatnit.
  • Devět důvodů, pro které obdrží zaměstnanci daňovou vratku za rok 2023
    Během roku 2023 platili zaměstnanci zálohovou daň z příjmu, která však může být mnohdy značně vyšší než celková roční daňová povinnost. Následně vznikne nárok na daňový přeplatek. Podívejme se na devět vybraných příkladů, kdy mají zaměstnanci nárok na daňový přeplatek za rok 2023.
  • Jaké je zdanění práce na dohodu v roce 2024?
    Jaké změny přináší rok 2024 pro pracovníky na dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti? Jak se bude danit práce na dohodu v roce 2024 v případě studenta, důchodce, OBZP či brigádníka bez dalšího zaměstnání?
  • Sleva na manželku za rok 2023 v praktických příkladech
    Daňovou slevu na manželku (manžela) je možné uplatnit až za celý kalendářní rok. Od roku 2024 budou přitom podmínky přísnější než za rok 2023. Jak sníží sleva na manželku (manžela) daňovou povinnost za rok 2023?
  • Školkovné – sleva na dani až 17 300 Kč, ale za rok 2024 už ne
    Slevu na dani školkovné můžete v daňovém přiznání za rok 2023 uplatnit až do výše 17 300 Kč. Jak tuto slevu uplatnit a kdo na ni má nárok? Jaké změny nastaly v roce 2024? Byla tato sleva zrušena?
  • Co se od roku 2024 mění u daní z příjmů?
    Změny v oblasti daní z příjmů se dotknou snad každé fyzické, ale i právnické osoby. Pojďme se společně podívat, co přesně se v této oblasti mění v roce 2024.
  • Proč není zdanění práce nejvyšší u zaměstnanců s nadstandardními příjmy?
    Česko patří mezi země s nízkými rozdíly ve zdanění práce v závislosti na výši hrubé mzdy. Zdanění u nadstandardních mezd je v Česku příznivé. Podívejme se na praktické příklady.
  • Co se kvůli ozdravnému balíčku změní u daňových slev
    Konsolidační balíček prošel Poslaneckou sněmovnou a míří do Senátu. Bude se zdražovat a mnohým také zůstane kvůli daním méně peněz. Co se změní?
  • Co vědět o invalidním důchodu v příkladech
    V Česku jsou vypláceny invalidní důchody prvního, druhého a třetího stupně. Jaké v praxi panují ohledně pobírání invalidních důchodů omyly? Podívejme se na praktické příklady.
  • Co vědět o práci v důchodu v 9 bodech?
    Mnozí penzisté chtějí i po dosažení řádného důchodového věku pracovat. Jaké podmínky pro ně platí? Jaký vliv má práce v důchodovém věku na starobní důchod? A co daně?
  • Kdo nevyužije daňovou slevu na poplatníka?
    Daňovou povinnost snižuje sleva na poplatníka. Zaměstnanci uplatňují tuto slevu v měsíční v částce 2570 Kč a OSVČ jednou za rok ve výši 30 840 Kč. Kdy se však sleva na poplatníka nevyužije v plném rozsahu? A kdy není na slevu na poplatníka nárok?
  • Sleva na manželku se omezí. Které další daňové slevy a výjimky zcela skončí?
    Součástí konsolidačního baličku je i omezení a rušení slev na dani a daňových výjimek. Zcela zrušit by se mělo například školkovné či sleva na studenta.
  • Vláda plánuje zrušit školkovné i slevu na studenta, slevu na manželku zpřísní
    Vládní úsporná opatření se mají dotknout některých daňových slev. Nově by si daňoví poplatníci nemohli uplatnit slevu za dítě umístěné v předškolním zařízení nebo daňovou slevu na studenta. U slevy na manželku má dojít ke zpřísnění.
  • Jaké jsou nejčastější chyby, které finančák najde v daňovém přiznání?
    V některých kolonkách daňového přiznání poplatníci chybují častěji než jinde. Na co si dát pozor? Jaké nedostatky se začínají v daních projevovat s rozvojem moderních technologií?
  • 10+1 tip pro uplatnění daňového zvýhodnění na děti
    Jednou ze základních finančních podpor rodin s dětmi v Česku je daňové zvýhodnění. V posledních letech se ve dvou vlnách daňové zvýhodnění na děti zvyšovalo. Víte, kolik je teď a co dalšího se vyplatí vědět o daňovém zvýhodnění?
  • Kdy a jak využijete základní slevu na poplatníka?
    Kdy je možné uplatnit slevu na poplatníka? Jak je tato sleva vysoká? Kdy došlo k jejímu zvýšení? A pro koho? Podívejme se na praktické příklady.
  • Pět případů, kdy zaměstnanec obdrží daňový přeplatek
    Zaměstnanci, kteří požádali zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně, se mohou mnohdy těšit na vratku daně v řádech tisícikorun. Podívejme se na pět vybraných případů, kdy zaměstnanec obdrží daňový přeplatek.
  • Které dokumenty přiložit k ročnímu zúčtování daně a k daňovému přiznání?
    Daňové přiznání vyvolává kopřivku u nejednoho zaměstnance či podnikatele. Při uplatnění daňových slev či odčitatelných položek je většinou nutné doložit přílohu, která posvětí váš nárok. Abyste na nic nezapomněli, uvádíme seznam dokumentů, které je potřeba doložit, abyste měli nárok na různé slevy na dani a odčitatelné položky.
  • O kolik se vám v roce 2023 kvůli nižším daním zvýší mzda?
    Rok 2023 nepřináší řadu daňových změn, které se promítnou ve vaší mzdě. O kolik se vám může zvýšit vaše mzda? Kdy se vám mzda může snížit? Vypočítejte si, jak se vám změní mzda v roce 2023.
  • 9 případů, kdy nedostanete slevu na manželku
    Daň z příjmů fyzických osob za rok 2022 může citelně snížit sleva na manželku (manžela). Podívejme se na devět praktických příkladů, kdy na tuto daňovou slevu nevzniká nárok.
  • Do kdy letos vyřešit daň z příjmů?
    Budete muset vypořádat daně? Přečtěte si, kdy nejpozději požádat o roční zúčtování anebo do kdy podat daňové přiznání kvůli dani z příjmů.
  • Kdy vám životní pojištění (ne)sníží daně?
    Při splnění zákonných podmínek snižují vklady na smlouvu o životním pojištění daňový základ, a snižují tedy roční daň z příjmů. Podívejme se v praktických příkladech, jak postupují zaměstnanci a OSVČ a kdo daňovou slevu nevyužije.
  • Letos v daních někteří prvně využijí novou slevu
    V letošním roce mohou někteří prvně využít novou slevu na dani, která se týká zastavených exekucí. Kdo a jak může slevu využít?
  • Sleva na dani na poplatníka se nemění, jak ovlivňuje vaši mzdu?
    Sleva na dani na poplatníka od roku 2021 vzrostla na 27 840 Kč ročně. V roce 2022 vzrostla o další 3000 Kč. Kdy ji budete moci uplatnit? A co pro to musíte udělat?
  • Jak bude vypadat základní daňová sleva na poplatníka v roce 2023?
    Základní daňová sleva na poplatníka v posledních letech neustále rostla. Dočkáme se růstu i v roce 2023?
  • Na co si dát pozor při souběhu dohod
    Hledáte si přivýdělek prostřednictvím nějaké brigády? Můžete jich mít několik? Ano, ale v takovém případě si budete muset ohlídat určité povinnosti.
  • Zajímavosti o daňovém zvýhodnění na dítě
    Máte děti a zajímá vás, jak je to s daňovým zvýhodněním na dítě? Anebo je teprve plánujete a nevíte, jak je to s daňovými slevami? Přečtěte si zajímavosti, o kterých neví každý.
  • Je lepší zkrácený úvazek, nebo DPČ?
    Hledáte si práci, kde si chcete vydělat nějakou korunu k dobru, a uvažujete, jestli bude lepší zkrácený úvazek, anebo DPČ? Přečtěte si srovnání.
  • Práce na částečný úvazek bude pro zaměstnavatele výhodnější, co se mění?
    Hledáte si práci a chcete pracovat na částečný úvazek? Pojďme se společně podívat na jeho specifika, ale i na to, jak bude nově podpořen.
  • 6 příkladů, kdy využijete slevu na dani na poplatníka
    Daň z příjmu fyzických osob snižuje sleva na poplatníka, která je v letošním roce o 250 Kč měsíčně vyšší než v loňském roce. Podívejme se v několika praktických příkladech, jak sleva na poplatníka ovlivňuje daňové zatížení zaměstnance.
  • Kombinované studium na VŠ: status studenta, sleva na studenta a daňové zvýhodnění na dítě
    Chystáte se po prázdninách začít studovat kombinovanou formou? Kombinovaná forma skrývá pro studenty mnoho nejasností z hlediska uplatňování nejrůznějších výhod. Na co máte nárok stejně jako studenti prezenčního studia a co je vám naopak zamítnuto?
  • Firmy získají na některé zaměstnance 5% slevu na sociálním pojištění
    Zaměstnavatelé získají 5% slevu na pojistném na sociální zabezpečení, a to na některé skupiny zaměstnanců, například na ty v předdůchodovém věku.
  • Při jakých příjmech (ne)můžete uplatnit daňový bonus?
    Abyste dosáhli na daňový bonus, musíte splňovat příjmy do určité výše. Ne všechny se navíc počítají. Odkud musí příjmy plynout, abyste měli nárok na daňový bonus?
  • Dnes je poslední den, kdy podat daňové přiznání elektronicky. Jak na to?
    Pokud podáváte daňové přiznání elektronickou cestou, dnes je poslední den, kdy tak můžete učinit. Pojďme se společně podívat, jakými způsoby jej můžete odevzdat.
  • Co je dobré vědět o slevě na poplatníka?
    V roce 2022 je základní daňová sleva na poplatníka vyšší než v roce 2021. Jak uplatňují slevu na poplatníka zaměstnanci a jak OSVČ? Jak je to v případě práce pro dva zaměstnavatele současně?
  • Mohou mít osoby v paušálním režimu další příjem?
    Přihlásili jste se k paušální dani anebo o tom uvažujete do budoucna? Je nutné, abyste nepodnikali prostřednictvím činnosti vedlejší? A jak je to s dalšími příjmy?
  • Kdo může uplatnit slevu na studenta v daňovém přiznání za rok 2021?
    Studujete a při práci si přivyděláváte? Kdy jako pracující student musíte odevzdat daňové přiznání? A do kdy je možné uplatnit daňovou slevu na studenta a za jakých okolností?
  • Co do zítra doručit do práce kvůli ročnímu zúčtování daně?
    Chcete, aby vám v práci provedli roční zúčtování daně? V takovém případě budete muset do mzdové účtárny doručit doklady, které dokazují váš nárok na slevy a odpočty. Co je potřeba donést?
  • Podrobně a postupně: jak podat své první daňové přiznání v 6 krocích
    Podáváte daňové přiznání poprvé a trošku se toho bojíte? Je tam spousta kolonek, spousta čísel, nevíte, kam s vyplněnými formuláři jít, a opravdu musíte jít ještě na zdravotní pojišťovnu? Nebojte se, máme pro vás všechny rady na jednom místě a postup jak na to.
  • Nejdůležitější daňové a mzdové změny v roce 2022
    Nástup roku 2022 s sebou nese řadu změn, které se projeví v daních, ale i čisté mzdě zaměstnanců. O jaké změny se nejvíce jedná a které se vám v podstatě nevyhnou?
  • Co přinesl rok 2021 pro naše peněženky?
    Jaké změny přinesl rok 2021? Co bylo schváleno a jaké novoty pocítíme i letos ve svých peněženkách? Přečtěte si přehled toho nejzásadnějšího z oblasti inflace,bydlení a daní.
  • 7 případů, kdy nevyužijete slevu na manželku
    V ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání za rok 2021 je možné při splnění zákonných podmínek uplatnit daňovou slevu na manželku (manžela). Kdo tuto slevu však nevyužije?
  • Letos zaplatíte díky dětem nižší daně
    Jste zaměstnanec a máte děti? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu. Zvýšily se totiž dvě daňové slevy, které mohou uplatnit jenom rodiče. O kolik se slevy zvýšily? A jak a kdy se uplatňují?
  • Nejdůležitější letošní legislativní změny pro zaměstnavatele
    Krátké ohlédnutí za rokem 2021 aneb čím vším si zaměstnavatelé museli během uplynutého roku projít. Nebylo toho málo, některé změny byly rozhodně přínosné.
  • Kolik si do konce roku vložit na penzijko, stavebko a životko?
    Pokud chcete mít vysoké daňové odpočty a od státu získat letos co nejvíc, tak máte nejvyšší čas vložit peníze na vaše stavební spoření, penzijko či životní pojištění. Kolik vložit na jednotlivé finanční produkty, abyste měli nejvyšší státní příspěvek a nejvyšší daňové úlevy?
  • Kdo by ušetřil na společném zdanění manželů?
    Za roky 2005, 2006 a 2007 bylo možné v Česku podat společné zdanění manželů. Jak se v takovém případě vypočítávala daň z příjmu fyzických osob? Podívejme se v praktických příkladech, komu by společné zdanění přineslo daňovou úsporu za rok 2021?
  • Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
    Základní daňová sleva na poplatníka činí 27 840 Kč, měsíčně tedy 2 320 Kč. Kdo má na tuto daňovou slevu nárok? Jak snižuje daňovou povinnost?
  • Zaměstnání v důchodu v příkladech
    Ohledně zaměstnání v penzi panují v praxi nejasnosti. Podívejme se na vybrané příklady, za jakých legislativních a daňových podmínek je možné v důchodu pracovat.
  • Co chystá nová vláda? Konec EET, daňové prázdniny či valorizaci slevy na dani
    Nová vláda chce definitivně ukončit EET, zavést daňové prázdniny pro rodiny a valorizaci základní slevy na poplatníka. Přinášíme přehled plánovaných změn.
  • Kdy je ohrožena bonita zaměstnance nebo OSVČ při žádosti o hypotéku
    I když ceny nemovitostí neustále rostou, žádostí o hypotéku pořád přibývá. Ne každému se však zadaří na úvěr dosáhnout a nejen kvůli ceně, ale i bonitě. Pojďme se společně podívat na sporné příklady u zaměstnanců, ale i živnostníků.
  • Kolik si lze přivydělat na úřadu práce?
    I lidé v evidenci na úřadu práce si mohou při splnění zákonných podmínek přivydělat. V letošním roce maximálně 7 600 Kč měsíčně, přičemž po dobu výdělku jim nenáleží podpora v nezaměstnanosti. Jak je to s daňovými platbami?
  • Jaké jsou změny ve slevách na dani? Kdy budou zvýšeny daňové slevy?
    Jak se budou vyvíjet slevy na dani? Kterou slevu na dani chtějí zrušit a kdy naposled daňové slevy rostly?
  • Růst daňového zvýhodnění (bonusu): o kolik dostanete více na 2., 3. a další dítě?
    Od kdy vzroste daňové zvýhodnění na děti? Koho se dotkne? O kolik vzroste váš daňový bonus? Jaké další změny v daních a dávkách se chystají?
  • Na co myslet při výdělku u práce na dohodu?
    Léto je v plném proudu a řada studentů si přivydělává formou brigád. Víte ale, jak je to u nich s výplatou, pojištěním a růžovým prohlášením poplatníka?
  • Chyby při práci na dohodu o provedení práce
    Na dohodu o provedení práce si v letních měsících přivydělávají nejenom studenti nebo penzisté, ale i někteří zaměstnanci. Na jaké chyby si dát pozor, ať není zdanění zbytečně vyšší a příjem nižší?
  • Sleva na poplatníka v příkladech
    Měsíční daňová sleva na poplatníka je v letošním roce o 250 Kč vyšší než v roce 2020. Podívejme se v osmi příkladech, jak se v praxi liší uplatňování slevy na poplatníka.
  • 10 nepravd o studentské brigádě
    V letních měsících si mnozí studenti přivydělávají formou brigád. Ohledně zdanění a dalších podmínek přivýdělku panují v praxi určité nesrovnalosti. Podívejme se na vybraných deset z nich. 
  • Sleva na poplatníka v příkladech
    Měsíční daňová sleva na poplatníka je v letošním roce o 250 Kč vyšší než v roce 2020. Podívejme se v osmi příkladech, jak se v praxi liší uplatňování slevy na poplatníka. 
  • Pracovní možnosti u invalidních důchodců
    Byl vám přiznán invalidní důchod a došlo vám, že z něj v dnešní době bohužel nevyžijete, a tak přemýšlíte, zdali si můžete nějakým způsobem přivydělávat? Můžete, ale má to svá pravidla.
  • Průkaz ZTP/P není jen o nároku na parkovací místo. Dokáže ušetřit i spoustu peněz
    Ve snaze co možná nejvíce ulehčit život osobám, jejichž zvlášť těžké postižení vyžaduje neustálou péči a pozornost průvodce, byl v minulosti zaveden systém kartiček, díky němuž se tito lidé mohou těšit několika výhodám. Patří mezi ně například slevy na daních, jízdné MHD zcela zdarma či výrazně zlevněné vstupenky do kina a na další kulturní akce. Kdo všechno má na průkaz ZTP/P ale vlastně nárok a kde o takovou kartičku žádat?
  • Podáváte daňové přiznání v červnu či červenci: kdy vám přijde vratka daně?
    Pro koho platí odložený termín daňového přiznání k 1. červenci? Kdy vám bude vyplacena vratka daně? Jak to bude s přehledy pro OSSZ a zdravotní pojišťovnu?
  • Jak vysoké je zdanění práce v Česku při mezinárodním srovnání?
    Daně ze mzdy činí ve vyspělých zemích světa desítky procent. Jak vysoké je zdanění práce v Česku oproti ostatním zemím OECD? Jak se meziročně snížilo zdanění práce v Česku z důvodu zrušení superhrubé mzdy a zvýšení slevy na poplatníka? 
  • Jak je to s daňovou slevou na EET v době, kdy je elektronická evidence tržeb pozastavená?
    Konec jedné prodloužené lhůty pro odevzdávání daňového přiznání dnes končí. Možná pro vás byla dříve povinná elektronická evidence tržeb, která je však nyní pozastavená. Můžete si však slevu na EET odečíst z daní?
  • Zvýší se od letoška daňové zvýhodnění na děti?
    Daňové zvýhodnění se pravděpodobně zvýší, a to zpětně od letošního 1. ledna 2021. O kolik a pro koho se zvýší? Jak dalece je novela v rámci legislativního řízení? Jaké další daňové změny nás čekají?
  • Už jste podali daňové přiznání? 3. května některým končí prodloužená lhůta
    První termín daňového přiznání měl být letos 1. dubna u osob, které jej odevzdávaly v listinné podobě. Lhůta pro podání bez sankcí se však prodloužila do příštího pondělka. Do kdy musíte odevzdat elektronickou formu?
  • Zrušení stropu u daňového bonusu: Kdo dostane více peněz?
    Máte děti a díky tomu jako zaměstnanec měsíčně využíváte daňové zvýhodnění? Anebo jste OSVČ a slevu na dítě uplatňujete jednou ročně? V roce 2021 dochází ke změnám v oblasti daňového bonusu. Změní se pro vás něco?
  • Jak to mají invalidní důchodci s platbou sociálního pojištění?
    Byli jste posudkovým lékařem shledáni invalidními a vznikl vám tak nárok na výplatu invalidního důchodu? Jak to budete mít s hrazením sociálního pojištění? Platí jej za vás stát, musíte jej doplácet sami anebo půjde o vyloučenou dobu pojištění?
  • Podnikající invalidní důchodci a daně za rok 2020
    Přiznání invalidního důchodu neznamená, že člověk nemůže být již výdělečně aktivní. Pro invalidní důchodce je z mnoha důvodů výhodné, když během pobírání invalidního důchodu vykonávají samostatnou výdělečnou činnost. Co je dobré vědět o daňových záležitostech?
  • Srovnání výše daňového bonusu u mzdy v roce 2020 a 2021
    Díky daňovému balíčku Ministerstva financí dochází od roku 2021 ke zrušení stropu u daňového bonusu, díky čemuž si polepší především některé rodiny s více dětmi anebo ty se zdravotně postiženými dětmi. Rozdílnou výši bonusu však ovlivňuje i zrušení superhrubé mzdy nebo zvýšení slevy na poplatníka. Kdo si oproti roku 2020 přijde v roce 2021 na více peněz?
  • Jak mohou na dani z příjmů ušetřit držitelé průkazu ZTP/P?
    Jste držitelem průkazu ZTP/P a budete letos řešit daňové přiznání? Máte díky průkazu nárok na nějakou daňovou slevu nebo daňové zvýhodnění?
  • 8 praktických příkladů, kdy nedostanete daňový bonus
    Někteří rodiče nezaplatí za rok 2020 nic na dani z příjmu a ještě obdrží od státu daňový bonus. Podívejme se však na vybrané případy, kdy nelze daňový bonus obdržet.
  • Daně 2021: kdy podat a kdy zaplatit?
    Začátkem každého roku bilancujeme a účtujeme ten rok minulý. A hlavně je na čase se vypořádat se státem a zaplatit daně. Víte, jaké přesně jsou termíny pro daňová přiznání a zaplacení daní?
  • 5 příkladů, kdy obdrží nezaměstnaní daňovou vratku
    Někteří občané se ocitli koncem letošního roku dočasně na úřadu práce, řadě z nich však vznikne nárok na daňovou vratku za rok 2020. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
  • Další vlna EET se odkládá na 1. leden 2023
    Řada malých podnikatelů zažívá těžké období, a proto se vláda rozhodla odložit další vlnu EET, která měla vejít v platnost již v květnu 2020. Kdy začne platit nová vlna EET? Na koho se bude poslední vlna EET vztahovat? A jaké budou mít tito podnikatelé úlevy?
  • Daňové přiznání musíte odevzdat do úterý 18. srpna!
    Daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob musíte podat do 18. srpna 2020, do kdy musíte podat přehledy o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně a OSSZ?
  • Kolik stojí zaměstnavatele každá tisícovka zaměstnance?
    Každá tisícikoruna, kterou obdrží zaměstnanec pracující za průměrnou mzdu na svůj bankovní účet, stojí zaměstnavatele téměř 1 800 Kč. Důvodem jsou vysoké odvody zaměstnavatele za zaměstnance na povinném pojistném.
  • Daňový bonus v příkladech
    Pokud je daňové zvýhodnění na děti vyšší než vypočtená daň z příjmu, potom čerpá daňový poplatník od státu daňový bonus. V takovém případě může být čistá mzda vyšší než hrubá mzda. Jak může být daňový bonus vysoký, si vypočítáme v praktických příkladech.
  • Sleva na poplatníka v příkladech
    Nárok na základní daňovou slevu mají všichni daňoví poplatníci. Jak je to s uplatněním slevy při příjmech po část roku? Jak se uplatňuje sleva při práci pro dva zaměstnavatele současně? 
  • Zajímavosti ohledně daně z příjmu
    Výpočet daně z příjmu není vždy stejný. Rozhoduje nejenom výše hrubé mzdy, ale i uplatňované daňové slevy. Kdo neplatí žádnou daň z příjmu? Jak se počítá solidární daň?
  • Pracovní smlouva na brigádu: DPP vs. DPČ
    Studenti k přivýdělku často využívají dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce. Jaké jsou podmínky různých forem krátkodobého zaměstnání, jaké výhody mohou studenti čerpat a jak získat zpět odvedenou daň? Spočítejte si čistý příjem z DPP a DPČ, abyste na daních na brigádě zaplatili co nejméně.
  • Kdy můžete uplatnit slevu na manželku za rok 2019?
    Při splnění zákonných podmínek lze v ročním zúčtování daně nebo daňovém přiznání za rok 2019 uplatnit slevu na manžela (manželku) ve výši 24 840 Kč. Za jakých podmínek? Kdy lze uplatnit slevu při využití paušálu? 
  • Jaká jsou práva pracujících důchodců?
    V řádném důchodovém věku nejsou žádná příjmová omezení, čehož mnozí penzisté využívají a přivydělávají si. Jaká pravidla platí pro práci v důchodu a pro případné ukončení zaměstnání? 
  • Co dělat, když jste zapomněli uplatnit daňovou slevu nebo odpočet?
    Stane se to občas každému. Na něco zapomenete. A když si vzpomenete, tak to rychle napravíte. Když zapomenete na něco v daňovém přiznání, tak vás to většinou stojí peníze. Jak to napravit? A jak to napravit, když už je dávno po termínu?
  • Změny ve slevách na dani v daňovém přiznání za rok 2019
    Vyplňujete daňové přiznání za rok 2019? Jaké si můžete uplatnit daňové slevy? A jaké jsou změny oproti roku 2018?  
  • Jaké jsou nejčastější chyby v daňovém přiznání?
    Vyplňování daňového přiznání je pro někoho strastiplná pouť, která ne vždy zdárně dopadne. Jakým chybám se vyvarovat?
  • Jak je to s daňovou slevou na EET v daňovém přiznání za rok 2019?
    Byli jste v loňském roce povinni vést elektronickou evidenci tržeb neboli EET? Letos si díky tomu můžete snížit daňovou povinnost. Netýká se to však všech.
  • Kdy dostanete sraženou daň z brigády zpět?
    Při přivýdělku na dohodu o provedení práce během prázdnin je možné v některých případech dostat strhnutou srážkovou daň z odměny zpět. Podívejme se na praktické příklady.
  • Ztrácí daňové slevy na významu? Budou zrušeny?
    Díky slevám na dani ušetří lidé ročně přibližně 300 miliard korun na daních. Ovšem jejich výše se nemění a oproti rostoucím cenám a mzdám klesá jejich význam. Jak se daňové slevy vyvíjely a jakou část průměrné mzdy tvořily? Jaká je jejich budoucnost?
  • Zruší se daňová sleva na manžela/ku?
    Slevu na dani na manžela/ku nejspíše čekají změny. Bude zrušena? Kdo ji chce zrušit? ANO či ČSSD? A jak se vyvíjela výše této slevy na dani?
  • Školkovné na děti nás nevytrhne, vymíráme
    Pokud máte děti ve školce, můžete uplatnit slevu na dani z příjmů. Školkovné, tedy umístění dítěte v předškolním zařízení můžou uplatňovat všichni rodiče, nárok na slevu má ale jen jeden z nich.
  • Co je dobré vědět o zkráceném úvazku v 10 bodech?
    Obliba práce na zkrácený úvazek stoupá. Pro rodiče s malými dětmi je to možnost, jak zvládnout kariéru a péči o děti. Atraktivní je i pro zkušené zaměstnance v důchodovém věku nebo studenty. S čím počítat při práci na zkrácený úvazek?
  • Nejdéle pracují na stát Francouzi a Rakušané
    Do dosažení dne daňové svobody pracují občané na stát, následně sami na sebe. Z členských zemí Evropské unie pracují nejkratší dobu na stát občané na Kypru, nejdéle Francouzi a Rakušané. V článku si prakticky vypočítáme den daňové svobody v Česku.
  • Z jak vysoké hrubé mzdy se platí nejvyšší daně?
    Do určité částky mzdy je zdanění práce v Česku mírně progresivní, ale u zaměstnanců s hrubou mzdou nad tuto částku začíná zdanění jejich mzdy opět klesat. Jak je to možné? Jak se liší zdanění práce dle výše hrubé mzdy?
  • Jaké jsou rozdíly v daňových odpočtech a slevách v Česku a na Slovensku?
    Přijdou vám daňové slevy a odečitatelné položky dostatečně vysoké? A napadlo vás někdy, jaké daňové slevy a odečitatelné položky mají naši bratři Slováci? Jsou na tom lépe než my?
  • 6 otázek, na které se chcete zeptat, když uplatňujete slevu na manželku
    Při splnění zákonných podmínek je možné v daňovém přiznání uplatnit daňovou slevu na manželku. Jak vysokou daňovou povinnost může sleva na manželku přinést? Kdo má na slevu nárok? Podívejme se na praktické příklady.
  • Daňové přiznání se blíží, nezapomněli jste na něco?
    Termín pro odevzdání daňového přiznání je v roce 2019 1. dubna. Máte už všechno vyplněno a připraveno k odevzdání? Určitě jste nezapomněli uplatnit nějakou slevu?
  • Kdy se studentům vyplatí podat daňové přiznání
    Většina vysokoškoláků si během roku přivydělává. S rozvojem IT technologií stoupá i počet výdělečně činných středoškoláků. Protože většina studentů neuplatní během roku v plném rozsahu slevy na dani, tak je pro ně výhodné podat daňové přiznání, neboť mohou obdržet na účet zaplacené zálohy na dani během roku.
  • Kvíz: jak dobře znáte české daně?
    Český daňový systém je tak složitý, že si v něm někdy připadáte jako Alenka v říši divů. Jak dobře ho znáte? Jaké jsou sazby a kdy se daně odvádí?
  • Jak vyplnit daňové přiznání pro zaměstnance
    Čeká vás odevzdání daňového přiznání? Začínáte s vyplňováním, ale nevíte, co do které kolonky patří? Pomůžeme vám!
  • Test: Jak dobře znáte slevy na dani?
    Ať jste daňový zelenáč nebo jste již z velkého množství vyplněných daňových přiznání zezelenal, tak si otestujte vaše znalosti o slevách na daních a třeba zjistíte, že budete mít nárok na něco navíc.
  • Žádáme o rodičovskou a mateřskou
    Krok po kroku vás provedeme vašimi finančními možnostmi v těhotenství. Kdy a jak si zažádat o rodičovskou a mateřskou? Jaké dokumenty potřebujete k vyřízení jednotlivých kroků?
  • Jak se daní předčasný důchod?
    Při splnění  zákonných podmínek je možné současně pobírat předčasný důchod a mzdu či příjem ze samostatné výdělečné činnosti. I předčasní důchodci tak mohou mít povinnost podat daňové přiznání za rok 2018. Na co si dát pozor? Podívejme se na praktické příklady.
  • Studujete a blíží se vám 26 let? Musíte platit školné? O které slevy přijdete?
    Studujete na vysoké škole a 26 let se vám kvapem blíží? Budete muset platit škole poplatky? A jaké slevy se vás již nebudou týkat? A co Erasmus, zůstanou vám všechny výhody?
  • 7 případů, kdy za vás zaměstnavatel bohužel neprovede roční zúčtování daně
    Během roku 2019 byla zaměstnancům odvedena z hrubé mzdy zálohová daň z příjmu. Za celý rok 2019 provede za většinu zaměstnanců mzdová účetní roční zúčtování daně. Ve kterých případech si však musí zaměstnanci sami podat daňové přiznání za rok 2019?
  • Test: víte, jakou daňovou slevu můžete použít?
    Do poloviny února musí zaměstnanci podepsat roční zúčtování daně a do konce března odevzdávají všichni daňová přiznání. Pokud využijete všechny možné slevy na daních a odpočty, tak můžete na daních z příjmu dost ušetřit. Otestujte se, jestli víte, na co máte nárok.
  • Co musíte vědět o dani z příjmu právnických osob za rok 2018?
    Možná vám OSVČ už byla malá, takže jste si založili společnost a poprvé daníte jako právnická společnost. Na co při platbě daně z příjmu právnických osob pamatovat?
  • 6 příkladů, kdy slevu na manželku neuplatníte, nebo uplatníte, ale nic neušetříte
    Daňovou povinnost může snížit sleva na manželku (manžela) až o 24 840 Kč, přičemž sleva na manželku (manžela) se uplatňuje v ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání. Podívejme se na šest příkladů, kdy nelze slevu uplatnit.
  • Jaké dávky hrají roli v daňovém přiznání?
    Budete letos podávat daňové přiznání a přemýšlíte nad tím, zdali se do příjmu započítávají i důchodové a sociální dávky? Kdy se musí zdanit starobní důchod? A máte nárok na slevu na manželku, pokud pobírá rodičovský příspěvek?
  • 10 případů, kdy nebudete mít nárok na slevu na děti
    Při splnění zákonných podmínek má rodič nárok na daňové zvýhodnění (daňovou slevu na děti) a zaplatí na dani z příjmu fyzických osob méně než jeho bezdětný kolega. Podívejme se na deset praktických příkladů, kdy nelze daňové zvýhodnění uplatnit.
  • Čistá mzda v roce 2019 - polepšíte si, či pohoršíte?
    Zaměstnavatele nejvíce zajímají mzdové náklady a zaměstnance čistá mzda. Obě částky se liší o daně ze mzdy, které platí zaměstnanec a zaměstnavatel. Jak vysoké daně ze mzdy se budou platit v roce 2019? Podívejme se na praktické výpočty.
  • 7 důležitých faktů, které byste měli vědět o slevě na studenta
    Pracující studenti mají nárok na uplatnění daňové slevy na studenta, a sníží si tak daň z příjmu fyzických osob. Jak je to s uplatněním slevy při práci po část roku? Lze uplatnit daňovou slevu při práci pro dva zaměstnavatele?
  • Studenti a podnikání: 6 věcí, na které si dát pozor
    Jak začít podnikat při studiu? Otázka, před kterou stojí nejeden student. Jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním? A jak se vaše povinnosti změní při dosažení 26 let?
  • Hypotéka a OSVČ: jak získat úvěr na bydlení s nízkým daňovým základem?
    Přemýšlíte o vlastním bydlení, ale nedosáhnete na hypotéku kvůli nízkému daňovému základu? S tímto problémem se setkává čím dál tím více Čechů. Co můžete udělat proto, abyste byli pro banku bonitnější?
  • Zajímavosti o výpočtu čisté mzdy
    Dva zaměstnanci se stejně vysokou hrubou mzdou mohou mít odlišně vysokou čistou mzdu. V některých případech může dokonce být čistá mzda vyšší než hrubá mzda. Co je dobré vědět o výpočtu čisté mzdy?
  • Co je dobré vědět o rozdílech mezi hrubou a superhrubou mzdou
    Daň z příjmu fyzických osob se vypočítá nikoliv z hrubé mzdy, ale ze superhrubé mzdy. Jak se superhrubá mzda vypočítává? Jaká je skutečná sazba daně z příjmu? To si ukážeme v praktických příkladech.
  • Kolik si stát vezme celkem na daních, když vy vyděláte 1 euro?
    Mzdové náklady zaměstnavatele a čistá mzda zaměstnance obdržená na účet se liší v členských zemích EU o desítky procent. Nejvyšší zdanění je ve Francii, kde zaměstnavatel musí u průměrné mzdy vynaložit 2,16 € na každé 1 €, které obdrží zaměstnanec na svůj účet. Jak vysoké je zdanění práce v Česku v porovnání s ostatními zeměmi EU?
  • Do kdy uplatnit daňové slevy a zvýhodnění?
    Daňové slevy a odečitatelné položky z daně z příjmu jsou příjemné. Snižují vám daňový základ, snižují vám samotné daně z příjmu a díky tomu zaplatíte státu méně. Víte ale, kdy můžete kterou slevu nebo daňový odečet uplatnit? Jaké jsou termíny, kdy odezdat veškerá potvrzení a kdy to řešit v účtárně?
  • 5 příkladů, kdy musíte platit sociální pojištění, aniž byste to tušili
    Sociální pojištění není povinné, pokud nepracujete a pokud nemáte zdanitelné příjmy, tak sociální pojištění platit nemusíte. Proto si spousta lidí myslí, že když si něco málo přivydělá, tak sociální platit nebude. To ale nemusí být vždy pravda. 
  • 7 daňových chyb studentů na letní brigádě
    Mnozí studenti si během studia přivydělávají, nejvíce potom během letních měsíců. I pracující studenti však musí věnovat dostatečnou pozornost daňovým záležitostem. Jak neplatit zbytečně vyšší daně? Na co si dát pozor?
  • Jak si může důchodce zvýšit příjmy?
    Rádi byste si v důchodu přivydělali, ale nevíte, jaká pracovní smlouva je pro vás výhodná? Podívejte se s námi na malé srovnání.
  • Zkrácený úvazek v 6 příkladech
    Obliba zkrácených úvazků stoupá. Při dosažení určité finanční úrovně někteří zaměstnanci upřednostňují např. šestihodinovou pracovní dobu oproti vyšší měsíční mzdě. Jaké daňové pravidla platí pro zkrácený úvazek? Jak se liší podmínky pro jednotlivé zaměstnance? 
  • Jak se v roce 2018 změní školkovné a daňový bonus?
    Ještě stále jste neodevzdali daňové přiznání a přemýšlíte, čím si ještě můžete snížit daňový základ anebo kompletně celou daň? Odečtěte si školkovné. I to má ale svá pravidla...
  • Na co nezapomenout v daňovém přiznání: Přehled daňových slev II.
    V daňovém přiznání lze uplatnit několik různých daňových slev. V úvodním článku jsme se v praktických příkladech zaměřili na daňovou slevu na poplatníka, na manželku a na invaliditu. Nyní se blíže podíváme na druhou polovinu daňových slev, které lze uplatnit v daňovém přiznání za rok 2017.
  • Na co nezapomenout v daňovém přiznání: Přehled daňových slev I.
    Vypočtenou daň z příjmu fyzických osob za rok 2017 snižují daňové slevy. Jaké daňové slevy je možné v daňovém přiznání uplatnit a v jaké výši? Podívejme se na praktické příklady.
  • Jak uplatnit slevu na studenta v daňovém přiznání?
    Mnozí studenti si během studia přivydělávají, ať už prací na zkrácený úvazek nebo brigádami pro více zaměstnavatelů nebo výkonem samostatné výdělečné činnosti. Jak se uplatňuje daňová sleva na studenta v daňovém přiznání za rok 2017?
  • Stručný přehled: nejvýraznější změny i ve vaší peněžence pro rok 2018
    Od 1. 1. 2018 se zvýšila minimální mzda. To ale není jediná zákonná úprava, která možná přinesla víc peněz do vaší letošní peněženky. Podívejte se s námi na nejvýraznější daňové a další změny nejen v sociálním systému. V článku najdete i odkazy na podrobnější informace.
  • Jaké aktuální daňové změny již platí a které přijdou až v roce 2018?
    Novela zákona o daních z příjmů přináší několik významných daňových změn. Přestože legislativní proces trval déle, než se předpokládalo, platí některé daňové změny již od začátku letošního roku. Většina daňových novinek však bude účinná až pro zdaňovací období roku 2018. Podívejme se na vybrané daňové změny.
  • 10 čísel pro výpočet čisté mzdy a odměny v roce 2018
    Výpočet čisté mzdy ze standardní pracovní smlouvy nebo čisté odměny z dohody o provedení práce či pracovní činnosti dozná příští rok drobných změn. Podívejme se na výpočet čistého příjmu optikou důležitých 10 daňových čísel.
  • Studentská daňová sleva v příkladech
    Studující zaměstnanci mají nárok na daňovou slevu na studenta. Co je dobré o slevě na studenta vědět, si ukážeme v praktických příkladech.
  • Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
    Rodiny s dětmi jsou v Česku podporovány mimo jiné vysokým daňovým zvýhodněním na děti. Když je uplatňované daňové zvýhodnění na děti vyšší než vypočtená daň z příjmu, tak vzniká nárok na daňový bonus. Daňová novela přitom počítá se zvýšením daňového zvýhodnění na děti. Současně se však zpřísňují podmínky pro čerpání daňového bonusu.
  • Změny v daních a pojištění u vedlejší výdělečné činnosti 2018
    Přivyděláváte si prostřednictvím vedlejší výdělečné činnosti a zajímají vás nová pravidla pro blížící se rok 2018? Připravte se na změny.
  • Co je nutné zařídit před a po narození dítěte?
    Víte jistě, co musíte zařídit ihned po porodu? Zjistili jste si, na jaké úřady se obrátit? Máte nárok na příspěvek na dítě? Že ne? Tak tedy čtěte.
  • Kdy máte nárok na vrácení daně?
    Někteří zaměstnanci pracují pouze po část roku, např. absolventi nastupují během roku do svého prvního zaměstnání nebo penzisté odešli v průběhu roku do důchodu. Jak je to v takovém případě s daňovými povinnostmi za rok 2017?
  • Jak stát podporuje rodiny s dětmi?
    Pokud má někdo hluboko do kapsy, jsou to nejvíce mladé rodiny. Musí totiž většinou najednou řešit hodně věcí, které jsou spojeny právě s penězi, třeba bydlení. V poslední době se ale objevilo několik produktů, které jim alespoň trochu finančně uleví.
  • OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
    Zdanění na straně zaměstnance je v zemích OECD progresivní, kdy s rostoucím příjmem se odvádí na celkových daňových odvodech více. Ve kterých zemích OECD činí maximální souhrnná daňová sazba více než 50 %?
  • Společné zdanění manželů podporuje rodiny
    V letech 2005, 2006 a 2007 bylo v Česku zavedeno společné zdanění manželů. Opětovné případné zavedení tohoto daňového institutu je jednou z daňových možností, jak finančně podpořit zejména rodiny, kde jeden z manželů má z různých důvodů nižší zdanitelný příjem než druhý z manželů. Jak funguje společné zdanění manželů? Proč má společné zdanění manželů smysl i při aktuálních daňových sazbách?
  • Když na letní brigádě vyděláte tolik, že se vám to nevyplatí
    Mnozí studenti, důchodci nebo ženy na rodičovské dovolené si během letních měsíců přivydělávají na dohodu o provedení práce. Pro některé lidi je však vyšší příjem z dohody o provedení práce finančně nevýhodný. Pro koho?
  • Brigády jsou tady. Neplaťte státu víc, než je nutné!
    Také se chystáte si o prázdninách přivydělat? Buďte pozorní, dejte pozor, co podepisujete. Třeba proto, abyste vydělali co nejvíc a měli nárok na nějaké bonusy.
  • 10 tipů pro studenty, kteří si přivydělávají na brigádě
    V letních měsících si mnozí studenti přivydělávajíc různými brigádami. Jak je to s daňovými povinnostmi studentů? Kdy je možné obdržet zaplacenou daň z příjmu zpět?
  • S výdajovým paušálem lze opět využít slevu na manželku a na děti
    Jednoduchost, administrativní nenáročnost a možnost daňové úspory, to jsou hlavní výhody, proč využít stanovení výdajů paušálem. V minulých letech však OSVČ stanovující výdaje paušálem nemohly uplatnit některé daňové slevy. Daňová novela jim však možnost využít daňové zvýhodnění na děti a slevu na manželku vrací. Uplatnit ji mohou již v daňovém přiznání za rok 2017. Za jakých podmínek?
  • Vyšší daňové zvýhodnění na děti: Jak vysoký přeplatek získáte?
    Daňová novela zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a třetí dítě pro rok 2017. Do účinnosti daňové novely se však daňové zvýhodnění uplatňuje dle dřívější legislativy. Za rok 2017 tak vznikne zaměstnancům na dvěma a více dětmi nárok na daňový přeplatek. Jak bude vysoký? A kdy ho obdrží?
  • Schváleno! Vyšší slevy na děti, které může uplatnit i podnikatel s paušálem
    Zásadní změny v daních z příjmů přináší novela zákona o daních z příjmů, která je součástí daňového balíčku 2017. Ten začne platit 15 dní po vyhlášení ve Sbírce zákonů, předpokládá se, že to bude 1. června nebo 1. července. Zvýšení daňového zvýhodnění, změny u výdajových paušálů OSVČ či zavedení institutu nespolehlivé osoby – to jsou novinky, které by měly letos v létě začít platit.
  • 7 dní na odevzdání daňového přiznání. Na co si dát pozor?
    Většina daňových poplatníků zvládne vyplnění daňového přiznání sama. Jakých chyb se při vyplňování růžového formuláře vyvarovat? Na co si dát pozor a na co nezapomenout? Podívejme se na praktické příklady.
  • Daně manželů: Je sleva na manželku výhodnější než společné zdanění?
    V daňovém přiznání za rok 2016 může jeden z manželů uplatit daňovou slevu ve výši 24 840 Kč na druhého z manželů, pokud ten nemá roční vlastní příjem přesahující 68 tisíc Kč. V letech 2005, 2006 a 2007 bylo možné podat společné zdanění manželů. Co bylo výhodnější? Kdo by společné zdanění manželů využil i nyní?
  • Kdy je daň z příjmů za rok 2016 nulová?
    Nutnost podání daňového přiznání ještě neznamená, že se bude daň z příjmu fyzických osob za rok 2016 platit. Podívejme se na vybrané případy, kdy vypočtená daň z příjmu fyzických osob za rok 2016 činí 0 Kč.
  • Kdy nevyužijete slevu na děti v daňovém přiznání?
    Při uplatnění daňového zvýhodnění na děti v daňovém přiznání za rok 2016 výrazně klesá daňová povinnost. V některých případech se daň z příjmu vůbec neplatí a obdrží se od státu daňový bonus. Kdy však nelze daňové zvýhodnění na děti v daňovém přiznání uplatnit?
  • Kdy může živnostník uplatnit slevu na manželku a kdy nikoliv?
    Daňová sleva na manželku (manžela) s rozhodnými příjmy do limitu může snížit daňovou povinnost za rok 2016 o 24 840 Kč. Za jakých podmínek mohou tuto výraznou daňovou slevu uplatnit OSVČ si ukážeme v praktických příkladech.
  • Jak se zpřísní podmínky pro čerpání daňového bonusu?
    Jestliže projde úspěšně legislativním procesem daňová novela, potom dojde ke zvýšení daňového zvýhodnění na druhé a další děti pro rok 2017, ale současně se zpřísní podmínky pro čerpání daňového bonusu. Podívejme se na praktické příklady.
  • Jak získat daňový bonus za rok 2016?
    Někteří daňoví poplatníci nezaplatí na dani z příjmu fyzických osob za rok 2016 nic a ještě obdrží od státu daňový bonus. Kdo má na daňový bonus nárok? Jak se daňový bonus za rok 2016 počítá a jak se uplatňuje v daňovém přiznání? Podívejme se na praktické příklady.
  • Stát vrací tisíce korun. Kdy obdrží zaměstnanci daňové vratky?
    Když nemá zaměstnanec povinnost podat daňové přiznání za rok 2016, tak může požádat svého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně. Kdy se může zaměstnanec těšit na daňové vratku? Podívejme se na praktické příklady.
  • Kdy můžete uplatnit slevu na manželku a kolik vám vrátí na daních?
    Zaměstnanci, kteří uplatní v ročním zúčtování daně za rok 2016 daňovou slevu na manželku, obdrží daňový přeplatek. Kdy lze slevu na manželku uplatnit? Jak se vypočítá daňový přeplatek?
  • Kolik odvedeme ze mzdy v roce 2017?
    Z hrubé mzdy je zaměstnanci odvedena zálohová daň z příjmu fyzických osob, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Jak se budou příští rok povinné daňové odvody počítat?
  • Sleva na EET není zdaleka pro každého
    V rámci podpory podnikatelů při zavedení elektronické evidence tržeb (EET) byla do zákona o daních z příjmů přidána sleva na evidenci tržeb ve výši pěti tisíc korun. Po bližším prostudování ale můžete zjistit, že na slevu vůbec nemáte nárok.
  • Finanční správa se zaměří na daňové slevy i sdílenou ekonomiku
    Finanční správa chystá kontrolní akce na nesprávné, případně duplicitní uplatnění daňového zvýhodnění na vyživované děti, ale i na řadu dalších příjmů, které jejich příjemci „zapomínají“ zdaňovat. Jedná se např. o příjmy za služby poskytované prostřednictvím aplikace, neboli o tzv. sdílenou ekonomiku, kam patří Uber či Aibnb.
  • OSVČ a daně za rok 2016: Kteří živnostníci budou platit méně?
    Sazba daně z příjmu fyzických osob je pro 2016 stejné jako v loňském roce, přesto budou někteří živnostníci platit při stejném zisku na dani z příjmu fyzických osob méně. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
  • Praktické příklady: Kdy máte nárok na slevu na dítě a kdy nikoliv?
    Rodič uplatňující daňové zvýhodnění na děti (slevu na děti) odvádí na dani z příjmu výrazně méně než jeho bezdětný kolega. Kdy je možné daňové zvýhodnění uplatnit a kdy nikoliv?
  • Jak stát podporuje školáky a studenty?
    S blížícím se začátkem školního roku čekají rodiče i studenty nemalé výdaje. Stát ale přispívá školákům a studentům především na dopravu a bydlení. Dále je možné čerpat přídavek na dítě nebo sociální stipendium. Rodiče těch nejmenších si sníží daně díky školkovnému.
  • S výpočtem čisté mzdy pomůže mzdová kalkulačka
    I když mzdu dostává většina z nás, málo kdo dokáže vypočítat, jak vysoká bude obdržená částka na účtu. S výpočtem vám může pomoci naše mzdová kalkulačka. Podívejte se, co ovlivňuje výpočet čisté mzdy, co vše je třeba při výpočtu zohlednit.
  • Pět případů, kdy je daň z příjmu nulová
    Daň z příjmu fyzických osob může být v některých případech nulová, a to dokonce i při poměrně vysoké hrubé mzdě nebo zisku. Podívejme se na pět vybraných případů, kdy se na dani z příjmu neplatí nic.
  • Proč hlídat příjem během rodičovské dovolené?
    Mnohé maminky na rodičovské dovolené si během letních měsíců přivydělávají různými brigádami, zpravidla na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Příliš vysoký přivýdělek se však může nevyplatit, neboť manžel nebude moci uplatnit za rok 2016 slevu na manželku.
  • Spolupráce v osmi bodech
    Živnostník nemůže svoji manželku zaměstnat, v praxi však často manželka manželovi pomáhá, např. s administrativou. Řešením v takovém případě je spolupráce, a to i v případě, že je manželka již zaměstnána u jiného zaměstnavatele.
  • Slovensko má vyšší daňovou sazbu, ale nižší daňovou povinnost
    Základní sazba daně z příjmu fyzických osob je v Česku 15% a na Slovensku 19% a daňová sleva na poplatníka je v Česku vyšší než na Slovensku. Přesto se při stejné hrubé mzdě odvádí na dani z příjmu fyzických osob na Slovensku méně než v Česku. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Letní brigáda a vrácení srážkové daně
    Prázdninové měsíce nabízejí řadu možností, jak si přivydělat, zejména pak na dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti. Jaké daně se platí z přivýdělku? A kdy je možné obdržet sraženou daň z dohody o provedení práce zpět?
  • Vyšší daňové slevy na druhé a další dítě platí zpětně od začátku roku
    Včera nabyla účinnost novela zákona o dani z příjmů, která mimo jiné zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další dítě. To vzroste o stokorunu měsíčně, na třetí a další dítě o 300 korun měsíčně. Daňové slevy budou platit zpětně od začátku letošního roku. Pro rodiny s jedním dítětem předloha výši zvýhodnění nemění.
  • Evidence tržeb by měla příští rok přinést navíc téměř 16 mld. Kč
    Elektronická evidence tržeb (EET), která by měla být v první fázi spuštěna od 1. prosince pro hotely a restaurace, by měla ještě letos přinést do státní kasy půl miliardy korun. Příští rok by to pak mělo být už 15,7 miliardy korun. Vyplývá to z aktualizované verze Konvergenčního programu, kterou má ČTK k dispozici.
  • OSVČ a sleva na manželku v příkladech
    Při splnění zákonných podmínek lze v daňovém přiznání uplatnit daňovou slevu na manželku (manžela) s nepřesahujícími příjmy 68 000 Kč ve výši 24 840 Kč. Kdy nelze daňovou slevu uplatnit i při příjmech do limitu? Jak se sleva promítá do výpočtu daňové povinnosti? A jak se hodnotí příjmy do limitu? Podívejme se na praktické příklady.
  • Sedm jednoduchých triků, jak zaplatit méně na daních
    Dva lidé se stejným příjmem mohou mít odlišnou daňovou povinnost až o desetitisíce korun. Jak je to možné? Výši daně neovlivňuje pouze sazba daně z příjmu, ale i způsob stanovení výdajů, rozsah uplatněných daňových odpočtů a slev. Na co při vyplňování daňového přiznání nezapomenout?
  • Znáte tyto finty, jak zaplatit méně na daních?
    Termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2015 na finančním úřadu se blíží, proto je potřeba se na vyplnění daňového přiznání důkladně připravit a případně si zajistit chybějící doklady snižující daňovou povinnosti. Podívejme se na oblíbené daňové finty.
  • Sedm chyb, které děláte při vyplňování daňového přiznání
    Vyplňovat daňové přiznání v poslední den lhůty ve spěchu není rozumné. Někdy se dělají zbytečné chyby. Nebo se z nedbalosti platí více na dani než je potřeba. Na co si dát při vyplňování daňového přiznání pozor?
  • Šestkrát stejný příjem a jiný výpočet zdravotního pojištění
    Přestože při výpočtu zdravotního pojištění nelze uplatňovat daňové slevy a daňové odpočty a sazba zdravotního pojištění je stejná, tak se výpočet zdravotního pojištění u zaměstnance a OSVČ liší v závislosti na konkrétní situaci. Podívejme se na šest praktických výpočtů při měsíčním příjmu 9 000 Kč.
  • Finanční správa zjistila chybně uplatňované slevy na dani z příjmů
    Z provedeného šetření Finanční správy vyplývá, že někteří poplatníci chybně uplatňují slevu na manželku (manžela) v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob.
  • Co týden dal: Nejvyšší zaměstnanost obyvatel od roku 1993
    Míra zaměstnanosti v ČR stoupla v lednu na 71 procent, což je nejvyšší zaměstnanost obyvatel od roku 1993. Ekonomickou situaci v Česku hodnotí letos lidé nejlépe od roku 1999. Daňové zvýhodnění na druhé dítě zřejmě vzroste o stokorunu měsíčně. Na třetí a další dítě se zvýší o 300 korun měsíčně. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Sněmovna schválila zvýšení daňových slev pro rodiny s více dětmi
    Daňové zvýhodnění na druhé dítě zřejmě vzroste o stokorunu měsíčně. Na třetí a další dítě se zvýší o 300 korun měsíčně. Předpokládá to novela zákona o daních z příjmů, kterou dnes schválila Sněmovna. Daňové slevy budou platit už od začátku letošního roku. Pro rodiny s jedním dítětem předloha výši slevy nemění. Nyní ji posoudí Senát.
  • Daňové přiznání za rok 2015 a sleva na poplatníka
    Všichni občané, kteří budou podávat daňové přiznání za rok 2015, uplatní v daňovém přiznání základní daňovou slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč. Podívejme se v několika praktických příkladech, kdy z důvodu uplatnění slevy na poplatníka vznikne nárok na daňovou vratku nebo se neplatí daň z příjmu?
  • OECD: Rodiče s dětmi platí v Česku nejméně na daních
    Hrubá mzda a čistá mzda zaměstnance se dvěma dětmi a manželkou na rodičovské dovolené se v Česku liší nejméně ze všech členských zemí OECD. Důvodem jsou vysoké slevy, které může zaměstnanec uplatnit. Podívejme se na praktický výpočet za rok 2015.
  • Jak napravit neuplatnění daňové slevy?
    Někteří zaměstnanci platí během roku na dani z příjmu fyzických osob více, než je jejich povinnost, protože neuplatní všechny daňové slevy a daňová zvýhodnění, na které mají nárok. Opomenutí se však dá napravit a navíc zaplacenou daň lze získat zpět.
  • Daňové odpočty zaměstnanců za rok 2015
    Zaměstnanci, za které bude provádět zaměstnavatel roční zúčtování daně za rok 2015, mohou obdržet daňovou vratku, jestliže využijí některý z daňových odpočtů. Jaké daňové odpočty lze využít za rok 2015 a jaké doklady jsou potřeba?
  • Kolik mi vrátí díky manželce na daních?
    Zaměstnanci odváděli během roku 2015 zálohy na dani z příjmu fyzických osob. Při výpočtu daňových záloh nemohli uplatnit slevu na manželku. Jak vysoká je daňová vratka při uplatnění slevy na manželku při výpočtu daňové povinnosti za celý rok 2015? Podívejme se na praktické příklady. 
  • Co je dobré vědět o práci v důchodu?
    Dosažení řádného důchodového věku neznamená, že není možné pracovat. I v penzi je možné být zaměstnancem nebo živnostníkem, přičemž je možné současně pobírat důchod a mzdu ze zaměstnání nebo mít příjmy ze samostatné výdělečné činnosti.
  • Deset daňových čísel pro rok 2016
    I pro příští rok dochází k několika daňovým změnám ovlivňující výši čistého rodinného příjmu. Podívejme se na změnu vybraných deseti důležitých limitů, které může v různé míře pocítit rodinná peněženka.
  • Co je dobré vědět o daňovém bonusu?
    Některé rodiny s dětmi mohou obdržet od státu daňový bonus, který zlepšuje jejich finanční situaci. Kdy vzniká nárok na daňový bonus? Jaké musí být splněny podmínky? Kde se o daňový bonus žádá a jak je vysoký?
  • Čtyři případy, kdy je vyšší příjem na škodu
    V praxi dochází k paradoxům, kdy vyšší příjem je méně výhodný než nižší příjem. Důvodem je nastavení daňové legislativy. Podívejme se na čtyři vybrané případy, kdy stokoruna navíc znamená nižší čistý příjem. Kdy se vyplatí si vlastní příjem pohlídat, aby nebyl "zbytečně vyšší"?
  • Finanční dopady zvýšení minimální mzdy na 9 900 Kč
    MPSV navrhuje od roku 2016 zvýšení minimální měsíční mzdy o 700 Kč, tedy z 9 200 Kč na 9 900 Kč. Jak by stouply náklady zaměstnavatele? Které daňové limity se díky zvýšení minimální mzdy změní?
  • Jedenáct věcí, které byste měli vědět při podnikání při zaměstnání
    Mnozí zaměstnanci si přivydělávají vlastní samostatnou výdělečnou činností. Pro zaměstnance je samostatná výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmů. Co je dobré vědět o přivýdělku na "vedlejšák"?
  • Deset důležitých daňových čísel za rok 2014
    Výpočet daňové povinnosti za rok 2014 neovlivňuje pouze dosažený hrubý zisk a daňová sazba. Daňovou povinnost snižují i daňové slevy a daňové odpočty. Podívejme se na deset důležitých čísel pro výpočet daně z příjmu fyzických osob za 2014.
  • Jak se liší výše daní za rok 2014 v závislosti na rodinné situaci?
    Celkové daňové odvody zaměstnance za rok 2014 se při stejné mzdě značně liší na rodinné situaci. Sleva na manželku a daňové zvýhodnění snižují daň z příjmu fyzických osob a celkové daňové zatížení. Jak se může lišit daňové zatížení za rok 2014 u průměrné mzdy si spočítáme na praktické příkladu.
  • Sedm případů, kdy je zdravotní pojištění vyšší než daň z příjmu
    Sazba daně z příjmu fyzických osob je vyšší sazba zdravotního pojištění. Přesto se v některých případech platí na zdravotním pojištění více než na dani z příjmu. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.
  • S čím počítat při stanovení výdajů paušálem v osmi bodech
    Podmínky pro uplatnění výdajů paušálem se v posledních letech zpřísnily. Nadále je však stanovení výdajů paušálem pro mnoho OSVČ výhodné. Jednoduchost, administrativní nenáročnost a srozumitelnost jsou velkým plus. S čím při stanovení výdajů paušálem počítat?
  • Doklady snižující daň doručte mzdové účetní do 15. února
    Za zaměstnance vyřizuje veškeré daňové povinnosti zpravidla zaměstnavatel, který za ně provádí roční zúčtování daně. V takovém případě musejí zaměstnanci doručit mzdové účetní všechny potřebné doklady do 15. února. Zaměstnanci podávající si daňové přiznání sami mají na vše více času.
  • Pět případů, kdy si v roce 2015 finančně polepšíte
    Pro rok 2015 došlo k několika legislativním změnám, které mají vliv na rodinné hospodaření. Kdo si v roce 2015 finančně polepší a o kolik? Podívejte se na pět situací, kdy budou mít občané a rodiny více peněz.
  • Finanční situace rodin s dětmi se příští rok zlepší
    Pro rok 2015 dochází k řadě legislativních změn, které dolehnou na rodinné hospodaření. Podívejme se na vybrané změny, ze kterých bude mít rodinná peněženka radost.
  • Na porodné v roce 2015 dosáhne více rodičů
    Ještě v roce 2010 měli v Česku na porodné nárok všichni rodiče bez ohledu na jejich příjmovou situaci. Od roku 2011 však došlo ke změně a na porodné měli nárok pouze rodiče na první dítě s rodinným příjmem do 2,4násobku životního minima. Od roku 2015 jsou podmínky pro rodiče příznivější. Na porodné dosáhne více rodin a bude se pobírat i na druhé dítě.
  • Rodiče budou platit méně na dani z příjmu
    Vyšší daňové zvýhodnění na druhé a další dítě od roku 2015 a nová daňová sleva na školku již za rok 2014, to jsou dvě příznivé legislativní novinky, díky nimž daňová povinnost rodin s dětmi klesne.
  • Jak si v příštím roce finančně polepší rodiny s dětmi?
    Příští rok si finančně polepší rodiny s dvěma a více dětmi. Zvyšuje se totiž daňové zvýhodnění na druhé a další dítě. Kdy je možné daňové zvýhodnění uplatnit? Podívejme se na praktické propočty, jak si rodiny s více dětmi polepší?
  • Pracující důchodci mají opět nárok na daňovou slevu
    Na základě rozhodnutí Ústavního soudu z 30. července mají výdělečně činní důchodci již za rok 2014 nárok na daňovou slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč. Pracující nebo samostatně výdělečně činní důchodci mají pro letošní rok stejné daňové podmínky jako ostatní občané.
  • Nízký příjem a daňový bonus
    Zaměstnanci s nízkou mzdou nebo OSVČ s nízkým ziskem nemusí na dani z příjmu fyzických osob zaplatit nic. Při uplatnění daňového zvýhodnění na děti mohou dokonce obdržet daňový bonus. Pro přiznání daňového bonusu musí být splněny zákonné podmínky. Proč jsou v některých případech pro zaměstnance výhodnější?
  • Deset případů, kdy nemáte nárok na daňové slevy
    Daňové slevy výrazným způsobem snižují daňovou povinnost. Uplatnění daňových slev však není automatické, musí být splněny zákonné podmínky. Podívejme se na vybraných deset případů, kdy si nelze snížit daňovou povinnost v roce 2014 o daňové slevy, přestože to tak na první pohled nevypadá.
  • Zdanění práce dle rodinné situace
    Celkové zdanění práce celé rodiny se může významně lišit. Záleží na výši příjmu, počtu daňových slev a nezdanitelných položek. Rodiny s dětmi jsou v Česku významně podporovány i nižším zdaněním. Rozdíly si ukážeme na praktických příkladech.
  • Jak na výdajové paušály v roce 2015?
    Projde-li novela zákona o daních z příjmů úspěšně legislativním procesem, pak budou od příštího roku všechny výdajové paušály omezeny stropem. Nové podmínky budou platit i pro živnostníky a zemědělce. Všechny OSVČ by měly včas provést důkladný finanční propočet, zdali se jim lépe vyplatí paušál, nebo daňová evidence.
  • Nejvýhodnější jsou brigády do 10 tisíc korun aneb jak dostat zpět daně?
    Prázdninové brigády jsou významným zdrojem příjmů mnoha studentů. Už dvě zaměstnání souběžně však znamenají povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů. To se nakonec studentům ve velké míře vyplatí díky přeplatkům na dani.
  • Zvýšení minimální mzdy v číslech
    Tripartita se shodla na zvýšení minimální mzdy od příštího roku o 500 Kč, jestliže tento návrh schválí vláda, potom bude od ledna 2015 činit minimální měsíční mzda 9 000 Kč. Podívejme se na praktické dopady a propočty jak pro zaměstnavatele, tak zaměstnance či stát.
  • Blíží se mi důchodový věk, dostanu výpověď?
    Někteří zaměstnanci v předdůchodovém věku mají zbytečné starosti, že dostanou od zaměstnavatele při dosažení důchodového věku výpověď. Není tomu tak. Důchodový věk není žádný výpovědní důvod. Pracovní poměr musí být ukončen standardním způsobem. Pracovat v důchodovém věku je možné.
  • Daňové trendy v zemích OECD
    Celkové zdanění práce ve většině členských zemích OECD v posledních třech letech stouplo. Zvyšovaly se daňové sazby, upravovaly se daňová pásma, došlo ke změnám u daňových slev nebo odčitatelných položek.
  • Průměrná měsíční mzda nad 100 tisíc Kč? V osmi zemích OECD
    Za rok 2013 činila v Česku průměrná měsíční mzda 25 128 Kč, v rámci zemí OECD jsou mzdy v Česku podprůměrné. V loňském roce byla průměrná měsíční mzda v osmi členských zemích OECD vyšší než 100 tisíc Kč. Ve kterých vyspělých zemích se "bere" nejvíc?
  • Jak uplatnit slevu na manželku za rok 2013?
    V souvislosti s daňovým přiznáním za rok 2013 se lidé ve zvýšené míře zajímají o limity možných odpočtů. Ne každý však ví, že lze daňovou povinnost snížit uplatněním slevy na manželku či manžela, která může dosáhnout až k hodnotě 24 840 korun. Podmínkou je, aby měl zákonný partner vlastní příjmy za loňský rok maximálně do výše 68 000 korun.
  • Nejčastější chyby v daňových přiznáních
    Neuplatněné slevy na děti, špatně vypočítané odpisy a zbytečně vysoký základ daně. Nejčastější chyby v samostatně vyplněných daňových přiznáních stojí podnikatele tisíce korun, firmy za své daňové omyly zaplatí ještě mnohonásobně víc. Zpracování a podání daňového přiznání se v některých případech vyplatí přenechat odborníkům.
  • Daňovým odpočtem na děti mohou rodiny ušetřit desetitisíce
    V souvislosti s nástupem nového roku začínají lidé věnovat zvýšenou pozornost vyplňování daňového přiznání za rok 2013. Řada z nich však stále nemá jasno v možnostech daňových odpočtů na děti. Přitom právě tento typ úspory je z pohledu odborníků nejefektivnější a administrativně nejméně náročnou formou rodinné podpory.
  • Změny při výpočtu čistého příjmu v roce 2014
    OSVČ musí pro rok 2014 počítat s vyššími minimálními platbami na sociálním a zdravotním pojištění, u dohody o provedení práce se do limitu 10 tisíc odvede 15% srážková daň nebo se zvyšuje limit pro příležitostné příjmy na 30 tisíc Kč. Podívejme se na vybrané změny při výpočtu čistého příjmu v roce 2014.
  • Pět případů, kdy nebudou mít OSVČ z daňového přiznání radost
    Za rok 2013 zaplatí některé OSVČ na dani z příjmu fyzických osob o desetitisíce korun více než v roce 2012. Podívejme se na pět vybraných případů, kdy si osoby samostatně výdělečně činné značně pohorší.
  • Jak si může OSVČ snížit daň z příjmů?
    Osoby samostatně výdělečně činné patří z daňového pohledu mezi fyzické osoby a tedy mohou požívat stejných daňových výhod jako zaměstnanci, ale přesto existují rozdíly …
  • "Vedlejší" samostatná výdělečná činnost je výhodná
    Každoročně stoupá počet zaměstnanců, kteří si přivydělávají samostatnou výdělečnou činností. Pro tyto OSVČ je jejich výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmů, což přináší značné výhody. Za rok 2013 např. při uplatnění výdajů paušálem.
  • Živnostenský list může mít i student
    Rádi byste si při studiu na vysoké škole vydělali více než pár stovek na brigádě a nevíte jak na to? Zařiďte si živnost a začněte podnikat! Místo živnostenského listu dnes dostanete tzv. výpis ze živnostenského rejstříku. U ohlašovacích živností stačí splnit jen všeobecné podmínky.
  • Proč nerozhoduje pouze sazba daně?
    Rozdílný výpočet daňové povinnosti, uplatnění daňové slevy na poplatníka nebo nezdanitelné položky na poplatníka, to jsou důvody, proč platí Slováci na dani z příjmu fyzických osob méně než v Česku, i když je při výpočtu použitá 19% sazba daně a v Česku 15% sazba daně z příjmu fyzických osob.
  • Kolik zaplatí zaměstnanec s průměrnou mzdou na daních?
    Bezdětný zaměstnanec s průměrnou mzdou zaplatí v Česku na všech povinných přímých daních za rok přes 170 tisíc Kč. Podívejme se na praktické výpočty. Jak je to v ostatních vyspělých zemích světa?
  • Zdanění práce u rodin s dětmi ve světě
    Přestože je v Česku vysoké daňové zvýhodnění na děti, tak je celkové zdanění práce u rodin s dětmi v rámci zemí OECD mírně nadprůměrné. Kolik odvedou na povinných odvodech rodiče v Česku v porovnání s ostatními zeměmi?
  • Chodíte na brigádu? Nezapomínejte na daně!
    Léto je pro studenty nejenom časem prázdnin, ale také obdobím, kdy je možné se plně věnovat práci a chodit na brigády. I studenti však musí ze svého výdělku odvést patřičné daně. Víte, jak se s nimi vypořádat letos?
  • Do jakého příjmu se neplatí daň z příjmu?
    Ve většině vyspělých zemích světa neplatí občané do určitého příjmu daň z příjmu fyzických osob. V Česku neplatí daň z příjmu fyzických osob zaměstnanci s měsíční mzdou 10 290 Kč. Důvodem je uplatnění slevy na poplatníka, jak je to v ostatních zemích?
  • Jak snižuje sleva na poplatníka daňovou povinnost?
    Základní sleva na poplatníka v Česku výrazně snižuje daňovou povinnost. Této výhody však již v letošním roce nemohou využít výdělečně činní penzisté. Právě z důvodu existence slevy na dani nebo nezdanitelné položky není porovnání daňové zátěže ve vyspělých zemích pouze dle daňových sazeb nejpřesnější.
  • Skutečná sazba daně z příjmu u průměrné mzdy
    Skutečná (efektivní) sazba daně z příjmu fyzických osob se mnohdy výrazně liší od zákonných daňových sazeb. Hlavním důvodem je existence slevy na poplatníka, nezdanitelné položky  nebo nulové sazby daně v prvním pásmu. Jak vysoká je skutečná sazba daně z příjmu u průměrné mzdy v zemích OECD?
  • Je výhodnější sleva na manželku nebo společné zdanění manželů?
    V daňovém přiznání za rok 2013 půjde, stejně jako v roce 2012, uplatnit slevu na manželku bez vlastních příjmů. V letech 2005, 2006, 2007 bylo zavedeno společné zdanění manželů, které rovněž přinášelo rodině daňovou úsporu. Který institut je výhodnější?
  • Jak snižují děti daňovou povinnost?
    Podpora rodin s dětmi a rodin je v Česku v porovnání s ostatními členskými zeměmi OECD vysoká. Důvodem je poměrně vysoké daňové zvýhodnění na děti. Propočítejme si praktické příklady v Česku a porovnejme s ostatními zeměmi OECD.
  • Gabriela Ivanco: Druhý pilíř představuje značné navýšení administrativních povinností
    Slevy na dani pro důchodce, paušální výdaje, solidární daň atd. Novinky v oblasti zdanění příjmů fyzických osob v roce 2013 a změny v pojistném shrnujeme v interview s Gabrielou Ivanco, manažerkou daňového oddělení společnosti Mazars.
  • Jak si snížit základ daně a uplatnit daňové zvýhodnění?
    Daňovou povinnost snižují nezdanitelné položky. Přestože vychází živiteli rodiny nulová daňová povinnost, protože uplatňuje daňové zvýhodnění na děti, tak se vyplatí nezapomenout na nezdanitelné položky, vznikne totiž nárok na daňový bonus. Podívejme se na praktické příklady.
  • Daňové slevy pod lupou
    Daňové slevy přímo snižují daňovou povinnost. Při jejich uplatnění může být daňová povinnost nulová. Jaké daňové slevy a za jakých podmínek je můžete uplatnit v daňovém přiznání za rok 2012?
  • Daňové přiznání v zemích OECD za rok 2012
    Termín vyplňování daňového přiznání se blíží. Platíme na dani z příjmu moc nebo málo? Podívejme se, jak vysoké daně budou odvádět za rok 2012 občané v zemích OECD. Kde jsou daňové sazby nejvyšší a kde nejnižší?
  • Deset mýtů u zdravotního pojištění
    Zdravotní pojištění je nenápadnou povinnou daní. Vůči své zdravotní pojišťovně mají všichni pojištěnci řadu povinností. Co je dobré o zdravotním pojištění vědět a na co si dát pozor?
  • Daňové perličky
    Efektivní zdanění občanů s nadstandardními příjmy za rok 2012 je nižší než občanů s průměrnou mzdou. V roce 2013 budou platit nejvyšší daně pracující penzisté. Kdo má za rok 2012 nulovou daňovou povinnost? Podívejme se na některé zajímavé daňové výpočty.
  • Exkurz do mikroekonomie: Jak se dělá sleva
    Už jste někdy přemýšleli, jak je možné, že si obchodník může dovolit dát slevu 70 %? Pokud byl váš závěr takový, že prodává zboží se ztrátou, vyvedeme vás z omylu. Společně nahlédneme obchodníkům pod pokličku a uděláme si malý exkurz do mikroekonomie. Po přečtení tohoto článku budete vědět, jak se dělají slevy a jak se při nákupech skutečně efektivně rozhodovat.
  • Rok 2013 a daně: Změny v odvodech DPH i danění zaměstnanců
    Od ledna 2013 nabývá účinnosti hned několik daňových novel. Novinky se týkají přímých i nepřímých daní a přinášejí s sebou nové povinnosti. Připravili jsme proto přehled nejvýznamnějších změn.
  • Solidární daň v roce 2013
    Zdanění občanů s nadstandardními příjmy je v Česku při mezinárodním porovnání nízké. Příští rok vlivem „solidární daně“ a odstranění stropu pro platbu zdravotního pojištění stoupne. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Které OSVČ zaplatí na dani z příjmu o desetitisíce více?
    Když OSVČ využijí za rok 2013 výdajového paušálu, tak nebudou moci uplatnit daňové zvýhodnění na děti a slevu na manželku bez vlastních příjmů. Podívejme se na praktické příklady, kdy si rodina pohorší i o desetitisíce měsíčně.
  • Jak se stát nezávislým profesionálem
    Ve dvou předchozích článcích jste se mohli dočíst o tom, jak zhruba život freelancera vypadá, nyní je čas na méně záživné, ale čistě praktické informace, kterak se prokousat skrze začarovaný les byrokracie a neuvíznout v pařátech finančního úřadu.
  • Jak stoupne zdanění „boháčů“?
    V roce 2013 budou muset občané s nadstandardními příjmy odvádět tzv. „solidární daň“ a rovněž odvedou více na zdravotním pojištění. Čistá mzda občanů s vysokými příjmy bude tedy nižší. O kolik?
  • Výdajové paušály v 2013: Které OSVČ nejvíce postihnou změny?
    Pro rok 2013 sice nedojde ke změně absolutní výše výdajových paušálů, přesto však klesne počet OSVČ, které budou moci využít výdajové paušály. Vzhledem k nemožnosti uplatnit některé daňové slevy budou výdajové paušály pro některé OSVČ neatraktivní.
  • Burza v poledne
    Akcie na pražské burze dnes převážně klesají. Největší propad zaznamenává Philip Morris, který v minulých dnech tolik rostl.
  • Denní brífink (BBG Finance)
    Akcie kurýrní firmy FedEx /FDX/ oslabily během včerejšího obchodování o 1,4 % na 52,65 USD, a to i přes pozitivní hodnocení analytické firmy Buckingham Research, která FDX upgradovala z "neutral" na "accumulate" a také zvýšila cílovou cenu z 51 na 62 USD.
  • Ropa se bude obchodovat i v euru
    Na kontinentu, konkrétně v Německu se chystá vznik nové energetické burzy, která má být konkurentem New York Board of Trade a International Petroleum Exchange.
  • Jeďte později a blíž…
    Jak ušetřit na dovolené? Pokud se ještě rozhodujete kam letos vyrazíte na dovolenou, věnujte výběru své dovolené náležitou pozornost. Vybere si méně bližší nebo méně vyhlášené středisko mimo hlavní sezónu.