Štítek veřejný dluh

Veřejný dluh je tvořen státním dluhem a dalších veřejných institucí (krajů, obcí a měst). Veřejný dluh se často vztahuje k HDP dané země a tento ukazatel je důležitým faktorem zahraničních investorů. Důležitá je rovněž struktura dluhu (např. zdali veřejný dluh vlastní obyvatelstvo dané země, např. veřejný dluh Japonska, či zahraniční banky a další instituce, např. Řecko). Na nejzadluženější státy světa se pravidelně zaměřujeme.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Proč je nucené vymáhání dluhů a splnění dalších povinností dvoufázové? Kdy jít k soudu a kdy k exekutorovi?
    Jak probíhá vymáhání povinnosti třeba ze smlouvy, kterou někdo nechce splnit dobrovolně? Co je nalézací řízení a co exekuční řízení? Co je exekuční titul? Jak ho získat a jak s ním nakládat?
  • Dlužníkům bude odpuštěno penále na daních a sociálním pojištění. Návrh zákona prošel prvním čtením
    Poslanci 5. dubna 2023 v prvním čtení podpořili dva vládní návrhy zákona o pokračování tzv. Milostivého léta. Dlužníci by se tak mohli zbavit penále na daních, sociálním pojištění i komunálních poplatcích.
  • Poslední Milostivé léto 2023: stát umožní dlužníkům zbavit se dluhů na daních a sociálním pojištění
    I v roce 2023 počítá stát s pokračováním Milostivého léta. Tentokrát bude zaměřeno na daňové dluhy a dluhy na sociálním pojištění. Návrh Ministerstva financí bude v příštích dnech projednávat vláda.
  • Kde získat potvrzení o bezdlužnosti?
    Ocitli jste se v nové životní situaci, kdy musíte dokládat potvrzení o bezdlužnosti? Kde takové potvrzení získat a lze o něj zažádat i z pohodlí domova?
  • Jak se zvýší státní dluh po koronavirové krizi?
    Jak se zvýší státní a veřejný dluh po rekordním "koronavirovém" schodku státního rozpočtu? O kolik vzroste ku poměru k HDP?
  • Francie nejzadluženějším státem EU? Ale kdeže...
    Který stát má nejvyšší veřejný dluh? A jak jsou na tom jejich dluhy ve vztahu k HDP? Jak si vede Česká republika a Slovensko?
  • Komentář: Je česká pravice na levačku?
    Český pravicový volič to musí mít v posledních letech těžké. ODS už měla tolik kauz a kmotrů, že by z toho mohl vzniknout seriál (chvílemi by se mohlo jednat o sitcom - viz nahrávky premiéra a jeho asistentky). Jaké jsou vyhlídky pravice? A jak si pravicové strany vedly v minulých volbách?
  • Které země EU splňují Maastrichtská kritéria?
    Splnění Maastrichtských kritérií je nutnou podmínkou pro vstup do Evropské měnové unie. I přes nepopularitu v ČR je euro v rámci EU nadále oblíbené a k jeho zavedení volají i čeští podnikatelé. Které země Evropy by splňovaly podmínky zavedení eura? A jaké vůbec tyto podmínky jsou?
  • Registry chrání a pomáhají dlužníkům: v čem a jak?
    Záznam v registru dlužníků údajně neplatičům prospívá. Alespoň tedy z hlediska splácení. Dlužná částka po splatnosti v Registru fyzických osob SOLUS se oproti loňskému roku podstatně snížila. O kolik procent?
  • Kterým zemím EU se nejvíce snížil dluh?
    Snižování dluhu si vyžaduje často bolestné škrty a zvyšování daní. Většinou se nesetkává s porozuměním ze strany občanů a vláda, která zavádí úsporná opatření, často za svoji odvahu zaplatí svou hlavou. Nicméně i v Evropě najdeme země, který svůj veřejný dluh vztažený k HDP snížily velmi výrazně oproti období ekonomické krize. Některé státy mají dokonce menší veřejný dluh než před nástupem ekonomické krize. O které státy se jedná? A jak je na tom Česká republika?
  • Nejméně zadlužené země EU: jak je na tom ČR?
    Evropským zemím je často vytýkána vysoká míra zadluženosti. Které země v EU patří mezi premianty a jejich míra zadlužení je nízká? Patří mezi ně i ČR?
  • Které země EU jsou nejvíce zadluženy?
    Řecko je stále nejvíce zadluženou zemí a nezdá se, že se tato situace brzy změní. Jak se změnil jeho dluh za posledních 10 let? Jak jsou na tom ostatní státy? Jak je na tom ČR?
  • Jak na výmaz zápisu z registru dlužníků
    Chtěli jste si vzít půjčku, ale v bance vám žádost zamítli, protože o vás našli záznamy v registru dlužníků? Nechápete, jak jste se na černé listině ocitli a už vůbec ne, jak z ní zmizet? Poradíme vám.
  • Nejzadluženější státy světa
    Zadlužení států světa roste. V roce 2016 se celkový světový dluh odhadoval na 220 trilionů dolarů, což je více 325 % celosvětového ročního HDP. Jedná se o udržitelné číslo? A kdo jsou vlastně věřitelé?
  • Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
    Zadlužení zemí světa roste. Celkem tvoří státní dluhy 94 % ročního HDP celého světa. Stejně roste také zadlužení domácností a firem. Jaké výše dosahuje zadlužení největších států světa? A jak jsou na tom jejich obyvatelé a firmy?
  • Růst HDP 6,9 %? Pro Čínu málo
    Čínská ekonomika si ve druhém čtvrtletí v meziročním srovnání udržela tempo růstu 6,9 procenta, kterého dosáhla i v předchozím kvartálu. Informoval o tom dnes čínský statistický úřad. Podle agentury AP čínský HDP podpořil obchod a spotřebitelské výdaje, a to přes obavy z možného blížícího se zpomalení.
  • 8 věcí, co můžeme čekat od nového amerického prezidenta
    Donald Trump se dnes v pátek 20.1. 2017 stane 45. americkým prezidentem. „Make America great again“ bylo jeho hlavní předvolební heslo. Jak moc velká Amerika bude a co vlastně můžeme čekat od jeho programu?
  • Špatné zprávy zhoršují výběr daní
    Špatné zprávy zhoršují morálku při platbě daní. Vliv má také styl jazyka, který je použitý v návodu, jak postupovat při odvodu daně. Experimentálně to zjistili brněnští ekonomové a politologové Masarykovy univerzity.
  • Co týden dal? Zvýší migranti hospodářský růst EU?
    Mezinárodní měnový fond si myslí, že ano. Příliv uprchlíků do Evropy nemusí podle něj poškodit ekonomiku regionu, pokud bude existovat dohoda o rovnoměrnějším přerozdělení přistěhovalců po celém kontinentu a podaří se je rychle začlenit na místní pracovní trhy. Čtěte více...
  • Co týden dal? Státní dluh letos klesne poprvé od roku 1995
    Státní dluh Česka se podle ministra financí Andreje Babiše letos sníží meziročně o zhruba 20 miliard korun. Klesne tak poprvé od roku 1995. Na konci roku má státní dluh činit 1,663 bilionu korun.
  • Co týden dal? Státní dluh se zdesetinásobil
    Státní dluh České republiky se za dobu její existence zdesetinásobil na 1,68 bilionu korun ke konci roku 2013. Výrazný nárůst dluhu začal až s novým tisíciletím, přičemž až do roku 2000 držel pod 300 miliardovou hranicí.
  • Nový občanský zákoník: Uznání dluhu
    V dnešním článku se zaměříme na uznání dluhu a jeho vymezení v novém občanském zákoníku. Ať jste již věřitelem nebo dlužníkem, je vhodné znát tento právní institut pro znalost vašich práv a povinností.
  • Co týden dal? Den daňové svobody bude letos dříve
    Letošní den daňové svobody se nezadržitelně blíží. Podle výpočtů Liberálního institutu připadá letos na 10. června, loni to bylo 11. června. Češi tak letos budou na stát pracovat 160 dní. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Jak dál s veřejným dluhem?
    KOMENTÁŘ: Nová vláda si ve fiskální oblasti neklade příliš silné cíle. Formulace, že „udrží schodek pod 3 % HDP“, je cílem, který není ani příliš ambiciózní, ani mobilizační. Není k němu potřeba nic více, nežli udržet to, co již je.
  • Co týden dal? Den daňové svobody bude letos stejný jako v loni
    Češi letos přestanou pracovat na stát stejný den jako loni. Takzvaný den daňové svobody připadá totiž letos podle výpočtů společnosti Patria Finance opět na 27. června. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Portoriko: Karibský Detroit s plážemi
    Co víme o Portoriku a proč by nás vůbec mělo zajímat? Většina z nás si zřejmě vybaví tropický ostrov v Karibském moři nalézající se mezi ostrovem Hispaniolou a Malými Antilami. Také zřejmě budeme vědět, že se jedná o přidružený stát USA, jehož obyvatelé hovoří španělsky. Puerto Rico ve španělštině znamená „bohatý přístav“ a vskutku, pokud zalistujeme katalogy cestovních kanceláří, u této destinace velmi pravděpodobně nalezneme zmínku o tom, že se jedná o jeden z nejbohatších ostrovů v karibské oblasti.
  • Co týden dal? Od pondělí lze objednávat státní dluhopisy
    Ministerstvo financí začne přijímat objednávky na nákup spořicích dluhopisů v rámci vánoční emise pro občany a další investory v pondělí 4. listopadu. Dluhopisy vydá 12. prosince. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Co týden dal? Česko snižuje zadlužení
    Zadlužení zemí v Evropské unii se ve druhém čtvrtletí zvýšilo na 86,8 procenta hrubého domácího produktu, zatímco v předchozích třech měsících činilo 85,9 procenta. Samotná Česká republika však zadlužení o 1,4 procentního bodu snížila. Více v pravidelném týdenním souhrnu.
  • Co týden dal? Dluhy, dluhy a zase dluhy
    Dluhy českých domácností stouply na téměř 1,19 bilionu Kč. Zahraniční dluh Česka přesáhl ve 2. čtvrtletí dva biliony korun. Deficit veřejných financí loni dle zprávy pro EK stoupl na 4,43 procenta hrubého domácího produktu z předloňských 3,2 procenta. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Politici v USA pokračují ve snaze vstřelit ekonomice vlastní gól
    Zatímco v Itálii se hrozba politické krize a pádu vlády rozplynula rychleji než pára nad hrncem, tak američtí politici se stále usilovně snaží vstřelit největší ekonomice vlastní gól.
  • Další souboj o zvýšení amerického dluhového stropu klepe na dveře
    Jestliže jeden hřeb podzimní politické sezóny v podání voleb v Německu máme za sebou, tak další se nám pomalu ale jistě blíží. Nemáme teď na mysli české volby, které budou jistě také důležité, ale další politickou přetahovanou ve Washingtonu ohledně posunutí limitu pro veřejný dluh.
  • Municipální dluhopisy v USA po pádu Detroitu
    Velmi oblíbeným druhem investičních aktiv ve Spojených státech jsou municipální dluhopisy, tedy cenné papíry emitované městy a samosprávnými celky. Tyto obligace jsou dlouhodobě považovány za bezpečnou konzervativní investici a jejich popularita je rovněž podpořena skutečností, že z nich plynoucí příjem bývá často osvobozen od daní. Uvedené vlastnosti jsou významným důvodem, proč municipální dluhopisy rády nakupují například penzijní fondy.
  • Dluhový strop v USA: Republikání žádají omezení výdajů, Obama odmítá vyjednávat
    V USA se po návratu z letní dovolené tamní Kongres opět začne zabývat otázkami státního rozpočtu a vypukne bitva o zvýšení dluhového stropu. Toho bylo dosaženo v květnu tohoto roku, když dluh dosáhl výše téměř 16,7 bilionu USD a ministr financí Jack Lew oznámil zavedení „standartního souboru mimořádných opatření,” což v praxi znamená, že provoz státu je nyní financován penězi, které by za normálních okolností měly být reinvestovány do federálních důchodových fondů.
  • Dobrá skrýš pro bázlivce
    Stát nabízí střádalům další várku spořicích dluhopisů. Už sice bez daňové finty a s nižším výnosem než na podzim, ale přesto dost „pocukrované“, když značně porážejí výnosy na trhu. To ovšem prakticky znamená, že zájemcům doslova připlatí daňoví poplatníci. Je to vlastně fér?
  • Co týden dal? Hypoteční banka vrací klientovi poplatky
    Ve sporu o vrácení úvěrových poplatků rozhodl soud v konkrétním případě ve prospěch klienta banky. Ta mu musí inkasované peníze vrátit. Rozhodnutí soudu se podle banky vztahuje k velmi specifickému případu a rozhodně jej nelze považovat za precedentní. Jedná se o průlom? Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Až příliš zadlužená eurozóna
    Kypr se stal již pátou členskou zemí, která požádala ostatní členské země eurozóny o poskytnutí finanční pomoci. V opačném případě by země zbankrotovala. Jak moc jsou zadlužené ostatní země a mají vůbec prostředky na to, aby nadále finančně sanovaly nejzadluženější země eurozóny?
  • Co týden dal? Eurozóna zůstává v útlumu
    Nejvyspělejší ekonomiky světa v čele s USA a Japonskem zažijí v prvním pololetí výrazné oživení. Zřetelně se zotaví z poklesu minulého čtvrtletí i Německo, zbytek eurozóny však zřejmě podle OECD zůstane v útlumu. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Kypr: krátkozraká opatření, dlouhodobé následky
    Na zahraniční pomoci závislý Kypr čelí platební neschopnosti a kolapsu svého bankovního systému. Přestože je tato malá země nyní v centru pozornosti představitelů eurozóny, současný napjatý stav ohledně budoucnosti Kypru není žádným novým tématem, ale spíše vyhrocením dlouhodobého kyperského problému. V dnešním článku se podíváme na faktory, které, obrazně řečeno, sráží Kypr na kolena.
  • Šetřit nebo utrácet? To je oč v Evropě běží
    Boj o úsporná opatření se v Evropě táhne už dlouhou dobu. Máme za sebou dlouhé roky hýření a čas splatit účty nadešel. Nikomu se do toho ale nechce. I minimální snaha šetřit vyvolává stávky a nesouhlas obyvatel. Takzvané proreformní vlády některých evropských zemí přispěly svými kroky k ekonomické recesi. Utrácet jako před krizí si však může dovolit jen málokdo.
  • Riziko bankrotu a zadluženost zemí EU a OECD
    Veřejný dluh většiny vyspělých zemí představuje velký problém, protože se neustále zvyšuje. Snižování veřejného dluhu není snadné, podpora podnikání je jednou z priorit. Které členské země EU a OECD jsou nejvíce zadlužené?
  • Co týden dal? 200 miliónů lidí bez práce
    Počet nezaměstnaných se v letošním roce podle ILO dále zvýší na rekordních více než 200 milionů lidí. Mohou za to přetrvávající dopady globální ekonomické krize. U našich sousedů na Slovensku nezaměstnanost loni v prosinci vzrostla na 14,44 procenta, což je nejhorší výsledek za posledních 8 let.
  • Mezinárodní „den bez dluhů“ a houkající houba
    Češi celkem dluží 1,3 bilionu korun. To je víc než celý letošní státní rozpočet. Milión exekucí ročně není tedy nic překvapivého. Šetřit se nám zkrátka nechce. Pomoci nám může už jen jedno – muchomůrka. PÁTEČNÍ GLOSA
  • Co týden dal? Až dvě miliardy na opravy bytových domů
    Až dvě miliardy korun ročně by mohl Státní fond rozvoje bydlení rozdat na opravy bytových domů. Ještě do konce letošního roku se možná dočkáme programu s názvem Panel 13+, který bude poskytovat nízkoúročené úvěry na modernizaci bytových domů. Na začátku bude mít program k dispozici 210 milionů korun, od roku 2014 by stát mohl na tento účel dávat ročně až dvě miliardy korun.
  • Týdenní komentář: Překvapilo Orco, zklamal KIT Digital
    První říjnový týden byl o výsledcích španělských stresových testů tamního bankovního sektoru a o komentáři ECB k připraveným krokům na podporu vybraných evropských zemí, které požádají o pomoc.
  • Domácí trhy a události v týdnu od 13.5. do 19.5.2002
    Zprávy, ekonomický vývoj, trh peněžní, dluhopisový, akciový, devizový a základní makronomické údaje. Všechny důležité domácí informace uplynulého týdne Vám pravidelně každé pondělí přinášíme na našich stránkách ve spolupráci s firmou Conseq Finance.