-
Někteří zaměstnanci si mohou pracovní dobu rozvrhnout sami. Mají úplnou volnost?
Máte děti, nemocného člena rodiny nebo chcete být časově flexibilnější? Nově si lze v práci sjednat samorozvržení pracovní doby. Co to v praxi znamená?
-
Jak se daní příjmy z pronájmu za rok 2024
Začali jste v loňském roce někomu pronajímat byt? Pokud ano, je dobré vědět, že příjem z pronájmu je nutné řádně zdanit. Jak?
-
Ježíšek se netrefil s vánočním dárkem? Ještě pořád ho někde stíháte vrátit
Dostali jste od Ježíška nechtěný vánoční dárek koupený v e-shopu? Někde ho ještě pořád stihnete vrátit. Běžná čtrnáctidenní lhůta ze zákona ale už uplynula, takže ne všechny obchody na to přistoupí.
-
Výpovědní dobu půjde zkrátit na měsíc. Co dalšího se letos mění v zákoníku práce?
V zákoníku práce se od roku 2025 mění hned několik věcí. Novela výrazně upravila zkušební a výpovědní dobu. Něco se mění u rodičovské dovolené. Jak to nově bude?
-
Půjdete o Vánocích nebo na Nový rok do práce? Zaměstnavatel vám to musí vynahradit
Někdo ve svátek pracovat nikdy nemusel, další má zákaz a jiný musí na směnu bez ohledu na to, jestli je Štědrý den, nebo Velikonoční pondělí. Na co máte nárok, když jdete ve svátek do práce?
-
Výměna dárků až do konce ledna 2025? Zákazníkům takto vychází vstříc řada e-shopů
Pokud nakupujete dárky k Vánocům online, určitě jste si mohli všimnout, že řada e-shopů prodloužila lhůtu, do které lze zboží vrátit. Které to jsou a jak to bude s vrácením produktu nebo výměnou, pokud se na něj podobná akce nebude vztahovat?
-
Nevyzvedli jste si objednané zboží? Vrácení ve 14denní lhůtě není totéž
Nevyzvedli jste si objednané zboží z e-shopu? Není to totéž, jako kdybyste ho vrátili v zákonné lhůtě. Za tento krok po vás obchodník může chtít uhradit náklady, které mu vznikly. Pokud se tomu chcete vyhnout, s prodejcem komunikujte. Nebo si nechtěné zboží vyzvedněte a pošlete ho v zákonné lhůtě zpět.
-
Říkali tomu jinak, aby nám nemuseli platit, brání se podnikatelka proti opatřením za covidu
Byla mimořádná opatření vydaná Ministerstvem zdravotnictví během pandemie covidu v souladu s krizovým zákonem? Nejvyšší soud potvrdil, že ano a přiblížil tak žalobkyni k možnému získání náhrady škody, která jí v důsledku vydaných mimořádných opatření vznikla.
-
Stát chce blokovat SIM karty těm, kteří zneužívají tísňového volání
Stát chce vyhláškou upřesnit tresty pro ty, kteří se dopouštějí zneužívání tím, že volají na tísňové linky, aniž by opravdu potřebovali pomoci. Při opakovaném zneužití hrozí i zablokování SIM karty volajícího.
-
Živnost můžete kompletně založit online. Náš průvodce vám s tím pomůže
Chcete se stát OSVČ a začít podnikat na IČO? Pokud ano, nejprve si potřebujete založit živnost. Dnes už ale nemusíte na úřad. Vše můžete vyřešit online, a to často bez další byrokracie.
-
Stát značí cestu k provozu autonomních vozidel. Za nehody má nést odpovědnost výrobce
Od 1. ledna 2026 by mohli řidiči na českých silnicích využívat automatizovaná vozidla, na jejichž provoz člověk na místě řidiče jen dohlíží. Právě teď se pro ně ladí zákony. Mohla by jezdit na silnicích se stavebně oddělenými protisměry se zamezeným pohybem chodců a cyklistů. Avšak do budoucna se počítá také s rozšířením možnosti pro používání autonomního režimu na vícero typů komunikací.
-
Příplatky za práci podrobně: 12 takových, na které můžete mít nárok
Pracujete o víkendu, o svátcích, ve ztíženém pracovním prostředí anebo máte rozdělené směny? V takovém případě máte nárok na příplatek. Dostat jej můžete i za pedagogickou činnost nebo za vedení.
-
Vstupní pracovnělékařské prohlídky u nerizikových prací by měly od 1. července 2025 skončit
Vláda 6. listopadu 2024 podpořila návrh na ukončení povinnosti provádět vstupní pracovnělékařské prohlídky u prací, které nespadají do rizikových kategorií. Prohlídky by mohly skončit od 1. července 2025.
-
Zaručený už bude jen plat, mzda pouze minimální. S jakými čísly se pro rok 2025 počítá?
Minimální mzda pro příští rok skokově vzroste a zaručenou výši podle kvalifikace a náročnosti práce už budou mít jen zaměstnanci ve veřejném a státním sektoru. Jaká minima budou pro rok 2025 platit?
-
Platit za recyklaci reklamních letáků? Zájem o ně je pořád vysoký, zní od obchodníků
V připravované novele o zálohování plastových a plechových obalů je rovněž úprava vztahující se na reklamní letáky. I na ně se má totiž nově pohlížet jako na obaly. Distributoři těchto tiskovin by měli mít povinnost platit recyklační poplatky, které mají obcím pomoci s náklady na jejich likvidaci.
-
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Zima se blíží a s ní i doba, kdy budeme muset už zase přezout auto. Ve spolupráci s webem Autobible.cz jsme pro vás připravili přehled, kdy se vyplatí přezout a kolik vás bude vlastně přezutí na zimní pneumatiky stát.
-
Obchody, e-shopy i automaty by měly povinně kontrolovat věk při prodeji energetických nápojů
Skupina poslanců navrhla zakázat prodej energetických nápojů osobám mladším 15 let. Novela by měla vstoupit v účinnost již od července příštího roku.
-
Prodávat nasbírané houby z cizího lesa je zakázané, apeluje na houbaře ministerstvo
Houbařská sezona je v plném proudu a nemálo houbařů se dopouští nezákonného chování tím, že nasbírané houby prodává ostatním spotřebitelům. Přitom český právní řád dovoluje sbírat houby v lesích pouze pro vlastní potřebu. Na problematiku upozornilo Ministerstvo zemědělství.
-
Češi se mají odnaučit házet PET láhve a plechovky do kontejnerů. Vybírat je budou sběrná místa
Od roku 2026 by mohl začít v Česku fungovat zálohový systém pro PET láhve a plechovky. Záloha v pravděpodobné výši 4 Kč se spotřebitelům vrátí po odevzdání nápojového obalu do odběrného místa. Návrh v minulém týdnu podpořila vláda.
-
Chcete někoho najít, ale nevíte kde? Ministerstvo vnitra vám za poplatek pomůže
Chtěli byste se spojit s určitým člověkem, ale nevíte, kde ho hledat? Pokud znáte alespoň nějaké informace, můžete Ministerstvo vnitra požádat o zprostředkování kontaktu s hledanou osobou.
-
Jak zdarma zjistit, které úřady a firmy lustrovaly vaše údaje v registru obyvatel
Veřejné organizace i firmy si o vás mohou vyhledat informace v registru obyvatel. Jak postupovat, pokud chcete zjistit, kdo si vás v registru obyvatel vyhledával?
-
Kdo má v roce 2024 nárok na dvě proplacené zubní prohlídky?
V roce 2022 se změnila pravidla prohlídek u zubaře. Jak ovlivnila tato novinka pacienty? Můžete pořád přijít na kontrolu k zubaři dvakrát ročně?
-
Práci přesčas může zaměstnavatel nařídit, ale musí ji také odměnit
Nařizuje vám zaměstnavatel práci přesčas? Má na to právo. Odmítnout můžete až nad určitý limit hodin. Na druhou stranu ale zaměstnavatel nemůže svévolně určovat, co je a není přesčas. To určuje zákon poměrně jednoznačně.
-
Jak lze platně změnit nebo zrušit závěť? Můžete v původní škrtat a přepisovat?
Je potřeba napsat zcela novou závěť? A je pak v ní nutno výslovně napsat, že stará závěť se ruší? Nebo stačí dosavadní závěť jenom pozměnit, přepsat, proškrtat?
-
Rozvod manželství má být jednodušší a rychlejší
V české legislativě se schyluje ke změnám v rozvodovém řízení. Stále by měly zůstat dva druhy rozvodů. Jeden zjednodušený za pomoci dohod a smluv manželů, druhý obyčejný, ale oba nově rychlejší a jednodušší, aby byli lidé co nejméně zatěžováni nepříjemnostmi třeba v podobě líčení intimních detailů jejich nepovedeného soužití.
-
Šikana a sexuální obtěžování, ale i pochvaly. Zaměstnanci již rok podávají oznámení na své zaměstnavatele
Od 1. srpna 2023 se mohou zaměstnanci bránit před protiprávnímu jednání ze strany zaměstnavatelů bez toho, aby by jim od „chlebodárce“ hrozil nějaký postih. Data ukázala, které problémy zaměstnanci nejčastěji řeší.
-
Spadá do společného jmění manželů i dědictví? A co když ho prodáte a utržíte peníze?
Majetek, který získáte před vstupem do manželství, je čistě váš. Co ale například dědictví, které vám připadne až za trvání manželství? A co když zděděnou nemovitost prodáte a peníze investujete do akcií? Nebo když ji pronajímáte? Co je jen vaše a co je společné?
-
S pyrotechnikou hlučte dál od nemocnic či útulků. Co dalšího nařizuje novela zákona?
Vláda 24. července schválila novelu zákona o pyrotechnice, kterou se zpřísňují některá pravidla pro její prodej a manipulaci. Nově také nebude možné provozovat ohňostroj v blízkosti nemocnic, útulků a dalších rizikových objektů. Obce budou moci ohňostroje na svém území úplně zakázat.
-
Doručování písemností mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem má svá pravidla. Jaká to jsou?
Jakým způsobem je možné doručovat písemnosti zaměstnanci? A kdy budou dokumenty považovány za doručené?
-
Ošidil vás podnikatel? Poučte se, jak se můžete připojit k hromadné žalobě
Od 1. července se mohou poškození spotřebitelé připojovat do hromadných žalob. Díky tomu se může jednotlivcům vyplatit soudit se i kvůli nižším částkám. Navíc ani spotřebitelé nestojí v roli žalobce, tuto roli přebírá nezisková organizace a informuje spotřebitele o průběhu soudního řízení.
-
Nabízíte krátkodobá ubytování přes online portály? Bez registrace v aplikaci eTurista to podle vlády nepůjde
Od poloviny příštího roku budou muset poskytovatelé ubytování registrovat svoje služby v online aplikaci eTurista. Povinnost se má vztahovat také na poskytovatele krátkodobého ubytování. Návrh 17. července schválila vláda, nyní putuje do Poslanecké sněmovny.
-
Zranitelným uprchlíkům z Ukrajiny vláda zvedla započitatelné náklady na bydlení
Vláda vydala nařízení ohledně zvýšení započitatelných nákladů na bydlení v rámci nároku na humanitární dávku pro lidi prchající před válkou na Ukrajině. Zvýší se ale jen pro někoho. Pro koho a na kolik?
-
Jaké suvenýry si můžete a nemůžete dovézt z dovolené
Pokud letos pojedete na dovolenou za exotikou, dejte si pozor na suvenýry, které je zakázané vyvážet. Kromě slonoviny a třeba živých zvířat, což si pamatuje skoro každý, to mohou být i mušle nebo kaviár.
-
Zaměstnanci státu ve služebním poměru se mohou dočkat navýšení osobních příplatků
Státní zaměstnanci, kteří vykonávají práci ve služebním poměru, by se už v létě mohli dočkat šance na navýšení osobního příplatku k platu. Nařízení vlády č. 36/2019 Sb., o podrobnostech služebního hodnocení, které navazuje na zákon č. 234/2014 Sb., o služebním poměru, má být nahrazeno nařízením novým.
-
Neplacené volno může zkomplikovat platby zdravotního pojištění. Kdy budete doplácet?
Požádali jste zaměstnavatele o neplacené volno, bylo vám schváleno a teď přemýšlíte, jak to budete mít se zdravotním pojištěním? Pojďme se podívat, co na to říká zákon a zdravotní pojišťovna.
-
Co dělat, když se sourozencem zdědíte byt a nechcete ho vlastnit společně?
Získali jste nějaké dědictví, ale není jen vaše? Vlastníte například se sourozencem dohromady byt či dům po rodičích? Ke spoluvlastnictví vás nikdo nutit nemůže. Pokud se nedohodnete nebo nemáte dobré vztahy, můžete požádat soud, aby spoluvlastnictví vypořádal. To lze několika způsoby.
-
Chce vás zaměstnavatel odvolat z dovolené? Můžete nereagovat
Snaží se vás zaměstnavatel odvolat z dovolené? Můžete jeho telefony nezvedat. Nemáte povinnost být na dovolené k dispozici. Pokud už vás odvolal, musí vám proplatit náklady. Pokud cestujete s rodinou, je sporné, za koho všeho zaplatí.
-
Reforma rozvodů upouští od zjišťování příčiny rozpadu manželství a výslechu manželů
Rozvodové řízení by se mělo od příštího roku zjednodušit. Vláda v minulém týdnu schválila novelu občanského zákoníku, která má podstatně zjednodušit rozvodový proces i následnou péči o děti z rozvedených manželství.
-
Na letní brigádu už ve 14 letech. Novela zákoníku práce změní zaměstnávání mladistvých
Pokud bude schválena novela zákoníku práce, budou moci pracovat i děti mladší 15 let. Jak to bude vypadat a co se změní ve srovnání s tím, co platí dnes?
-
Absolvent základní školy nezůstává vždy státním pojištěncem. Kdy se za děti musí platit zdravotní pojištění?
Nedostalo se vaše dítě hned po základní na střední školu? Nebo se rozhodlo, že dál prostě studovat nepůjde? Jak je to v takovém případě s platbou povinného zdravotního pojištění?
-
Výpověď bez udání důvodu v novele zákoníku práce není. Zato se zkrátí výpovědní lhůta
Jestliže parlamentem projde novela zákoníku práce, bude to znamenat, že se pro někoho zkrátí výpovědní doba dokonce jen na 1 měsíc. Pro koho?
-
Zaměstnankyně odmítla nosit roušku v pracovní době, zastal se jí až Nejvyšší soud
Zaměstnavatel požadoval po zaměstnankyni, aby v době epidemie koronaviru nosila roušku. Ta to odmítla ze zdravotních důvodů a nemohla chodit do práce. Následně se prostřednictvím žaloby domáhala ušlé mzdy za dobu, po kterou nevykonávala pracovní činnost, a omluvy za diskriminaci. Zastal se jí až letos v únoru Nejvyšší soud.
-
Osoby závislé na elektřině získají záruku její dodávky i v případě, že nebudou platit zálohy
Ministerstvo průmyslu a obchodu nařízením upravilo ochranu zranitelných zákazníků, kteří jsou závislí na nepřetržité dodávce elektřiny kvůli svému zdravotnímu stavu a její výpadek by jim mohl způsobit vážné zdravotní komplikace. Oproti běžným spotřebitelům tak získají výhody.
-
Televizní poplatky stoupnou méně, platba za příjem vysílání přes internet zůstala
Ministerstvo kultury překládá po zpracování připomínek na vládu návrh zákona, který má zvýšit televizní a rozhlasové poplatky. Platit by měl již od začátku příštího roku a počítá s tím, že za veřejnoprávní televizi a rozhlas budou platit i jejich diváci a posluchači na internetu.
-
Do zákoníku práce přibude pojem zaručený plat. Zaručená mzda zmizí, minima se sníží
Zaručený plat má podle novely zákoníku práce zrušit zaručenou mzdu. Platové třídy kvůli němu budou jen čtyři a ta nejvyšší bude mít nižší odměnu, než je tomu teď. Navíc se budou uplatňovat jen ve veřejném sektoru.
-
Již v lednu by mohly začít fungovat sousedské dětské skupiny. K poskytování služby stačí kurz chůvy
Sousedské dětské skupiny mají sloužit jako alternativa k současným dětským skupinám. V nejbližší době o nich bude jednat vláda.
-
Jak se zbavit neodbytného nájemníka, který se odmítá vystěhovat?
Pronajímáte byt, nájemní smlouva vypršela a nájemník se nechce vystěhovat? V právu jste vy, ale domoci se ho může trvat i několik let. A navíc za vaše peníze.
-
Musíte platit v nájmu poplatky za komunální odpad, když na adrese nemáte trvalé bydliště?
Bydlíte v nájmu, ale trvalé bydliště máte uvedené v jiné obci? Kde v takovém případě odvádíte poplatky za odpad? Může po vás pronajímatel chtít hradit komunální odpad?
-
Psychotesty žadatele o zbrojní průkaz zatím nečekají, prodejci ale mají hlásit podezřelé zákazníky
V návaznosti na tragickou střelbu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy připravilo Ministerstvo vnitra návrh zákona, který by měl regulovat držení zbraní už před začátkem roku 2026, kdy má vejít v účinnost již dříve schválená novela o zbraních a střelivech.
-
Od 1. dubna bude pro agresivní řidiče povinný terapeutický program. Stát bude 11 tisíc korun
Od dubna čeká neukázněné řidiče novinka. Ti, co přišli kvůli svému nebezpečnému chování za volantem o řidičák, se budou muset zúčastnit tzv. terapeutických programů, aby svůj řidičský průkaz získali nazpět.
-
Nezapomeňte zaplatit poplatky za svoz odpadu. Většina obcí je chce do konce března
Poplatky za svoz odpadu mají ve většině obcí splatnost do konce března kalendářního roku. Ve větších městech bývá mnohdy termín pozdější. Nejvyšší hranice vybíraných poplatků zůstaly stejné jako v předchozích letech.
-
Za jakých okolností se může účastník smlouvy domáhat jejího zrušení nebo dorovnání plnění?
Jak značný musí být „hrubý nepoměr vzájemných plnění“, které si účastníci pro jednoho z nich nevýhodné smlouvy dohodli, aby šlo o neúměrné zkrácení zakládající nárok zkrácené strany na dorovnání plnění nebo na zrušení smlouvy?
-
Může vám pronajímatel zvýšit nájem o příspěvek do fondu oprav?
Na vlastníky bytů se zpravidla vztahuje povinnost odvádět pravidelně příspěvky do fondu oprav, který spravuje společenství vlastníků jednotek. Řada z nich ale přesouvá tuto povinnost na nájemníky, a to tak, že jim tuto částku zahrne do nájmu. Mohou si takové jednání pronajímatelé dovolit?
-
Většina obcí požaduje zaplacení poplatku za psa do konce března
Už jen pár dní mají držitelé psů na to, aby zaplatili povinné poplatky obcím. To, zda obec vybírá poplatky za psy, lze nalézt v obecních vyhláškách, které jsou k nalezení na webových stránkách obcí.
-
Už rok funguje sleva na pojistném u některých zkrácených úvazků. Změnilo to něco?
Už přes rok mají někteří zaměstnanci u svých zaměstnavatelů nárok na slevu na pojistném na sociální zabezpečení. Co to způsobilo a kdo mezi ně patří?
-
Papírová plná moc k jednání na úřadě už nebude nutná, vznikne digitální registr zastupování
Plnou moc k jednání na úřadě bude možné nejspíš už od poloviny tohoto roku udělovat digitálně. Novela zákona má ulehčit zastupování každému, kdo využívá digitálních služeb veřejné správy.
-
Musí vám zaměstnavatel umožnit kuřáckou přestávku?
Patříte mezi kuřáky, kteří nevydrží během pracovní doby bez cigarety? Musí vám zaměstnavatel kouření povolit?
-
Na poplatku za psa ušetří nevidomí, ale často i lidé žijící v rodinném domě
Skoro každý, kdo si pořídí pejska, jej musí přihlásit na obec nebo město a hradit za něj poplatky. Kde se ale přihlásíte a kolik vás to bude stát?
-
Kdy může dárce požadovat po obdarovaném vrácení nejen vánočního dárku?
Dárce může být zklamán z nevděku obdarovaného, zvláště z nehezkého chování k němu nebo k jeho rodině. Pak může dar, který poskytl, odvolat. Podobnou možnost má, pokud se ocitl v hmotné nouzi, i když mu obdarovaný nic neprovedl.
-
Kdo vás ošetří nebo napíše recept, když má váš lékař dovolenou?
Nutně potřebujete ošetřit, ale váš obvodní nebo odborný lékař zrovna nepracuje? Potřebujete předepsat recept, ale nemůžete se dovolat do ordinace z důvodu dovolené? Co v takové situaci dělat a na co máte nárok?
-
Práce na dohodu o pracovní činnosti v roce 2024
Přivyděláváte si prostřednictvím dohody o pracovní činnosti? A zvýší se příští rok limit, nebo vše zůstane při starém?
-
V čem se liší smlouvy na dobu určitou a neurčitou s dodavatelem energií
Uzavíráte s dodavatelem energií novou smlouvu? Je na dobu určitou, nebo neurčitou? Je v tom velký rozdíl, a to hlavně z hlediska možného odchodu jinam.
-
Můžete kamerou na svém domě monitorovat i veřejné prostranství?
Ztrácejí se vám věci kolem domu a plánujete umístit na svůj dům kameru, abyste mohli ochránit svůj majetek a případně dopátrat pachatele? Máte na to právo, ale nezapomeňte, že musíte také dodržet pravidla ochrany osobních údajů.
-
Je lepší výpověď, nebo dohoda kvůli nároku na podporu v nezaměstnanosti?
Máte v zaměstnání problémy a uvažujete o tom, že dáte výpověď? Nebo vám hrozí výpověď ze strany zaměstnavatele? Někdy je lepší nechat se vyhodit, jindy podepsat dohodu. Vyplatit se ale může i to, když dáte výpověď vy sami.
-
Jak to bude příští rok se zastropováním cen energií?
V letošním roce jsou ceny energií zastropované. Na jakých částkách? A kdy cenový strop končí?
-
Vyděděný potomek se může bránit u soudu. Lépe může projít zkrácení dědického podílu
Máte více dětí a jedno chcete vydědit? Možná bude lepší mu jenom zkrátit dědický podíl tak, že ostatním dětem odkážete více, než by jim mělo náležet při poměrném rozdělení pozůstalosti.
-
Koncesionářské poplatky se pravděpodobně zvýší. V nejbližší době o nich rozhodne vláda
O kolik si majitelé rozhlasových a televizních přijímačů připlatí? Na která zařízení by se měly poplatky nově vztahovat rovněž? Návrh zákona v nejbližší době projedná vláda.
-
Jak vysokou měsíční odměnu získávají zvolení členové zastupitelstva v roce 2023?
Zastupitelům za jejich funkci náleží odměna. Co všechno ovlivňuje výši odměny za výkon zastupitele a jaké jsou její limity v roce 2023?
-
Nejvyšší čas na kominíka. Jak vysoké jsou pokuty za neprovedenou kontrolu komína?
Topná sezóna je pomalu za dveřmi, proto byste neměli zapomínat na povinnou revizi a kontrolu komína. Za nesplnění těchto povinností vám může být udělena pokuta až do několika tisíc korun.
-
Záměrné hledání pokladu je v ČR nelegální, přesto je populárním koníčkem mnoha lidí
Láká vás objevování historie prostřednictvím detektoru kovů? Je vůbec v České republice tento koníček legální? Můžete si nalezený poklad nechat pro sebe?
-
Dopravu zboží zpátky do e-shopu zaplatíte sami, pokud vám to nezapomněl říct
Spotřebitel má nárok na vrácení zboží (odstoupení od smlouvy) do 14 dnů od obdržení zboží z internetového obchodu. Kdo má v takové situaci povinnost zaplatit náklady spojené s vrácením zboží?
-
Vymahatelný nárok na home office v novele zákoníku práce ve skutečnosti není
Patříte mezi vybrané skupiny zaměstnanců, kteří by měli mít na základě novely zákoníku práce nárok na práci z domu? Pokud návrh neprojde změnou, právo mít sice budete, ale bude nevymahatelné.
-
Jak postupovat při nahlášení protiprávního jednání ze strany zaměstnavatele?
Dne 1. srpna 2023 vstoupil v platnost zákon o ochraně oznamovatelů (ZOO). Díky němu mohou zaměstnanci nahlásit protiprávní jednání ve firmě bez obav, že by byli potrestáni odvetným chováním.
-
Návštěva matričního úřadu: kolik zaplatíte za vydání výpisu? Kde pátrat po svých předcích?
Pátráte v rodinné historii za účelem sestavení rodokmenu nebo sepsání rodové kroniky? Jaké dokumenty budete potřebovat pro získání výpisu z matriky a kolik za to zaplatíte?
-
Jak bude vypadat dohodnutí práce na dálku?
Jak se bude sjednávat home office? A bude nutné dodržovat stanovenou pracovní dobu? Půjde dohodu o práci z domu nějak vypovědět? To se dozvíte v našem článku.
-
Jak to bude s finančními náhradami při home office?
Pracujete na home office? Pak byste měli vědět, že vám díky novele zákoníku práce budou náležet náhrady spojené s výkonem práce z domu. Kolik to bude dělat?
-
Kdo bude mít nárok na práci na dálku, anebo kratší pracovní dobu?
V některých případech bude muset zaměstnavatel vyhovět žádosti o úpravu pracovní doby, anebo rovnou o home office. Kdy tomu tak bude?
-
Máte náklady s výkonem práce? Můžete je po zaměstnavateli chtít dopředu
Máte s výkonem práce spojené i finanční náklady? Ačkoli je běžnou praxí, že je zaměstnavateli nejdříve vyúčtujete a až pak vám je proplatí, nemusí to nutně být jen takto. Máte právo po něm chtít peníze dopředu.
-
Šest novinek, které změní zákoník práce
Schválení žádosti o zaměstnání nebo home office a dále také specifikace nákladů spojených s prací na dálku a ještě víc. To jsou změny zákoníku práce.
-
Kdy máte nárok na placené volno kvůli lékaři?
Potřebujete v pracovní době na preventivní prohlídku anebo musíte doprovodit dítě k lékaři? Musí vám zaměstnavatel poskytnout volno a k tomu i náhradu mzdy nebo platu?
-
Chcete se s dětmi odstěhovat do zahraničí? Jen se souhlasem druhého z rodičů
Stěhovat se s dětmi bez souhlasu druhého z rodičů nemůžete ani v rámci České republiky, natož do zahraničí. Někdy může být dokonce problém i vaše vlastní stěhování, pokud máte děti ve střídavé péči. V extrémním případě musí rozhodnout soud.
-
Povinná centrální evidence psů se spustí nejspíš až v příštím roce. Systém zatím není připraven
Novela zákona o centrální evidenci psů byla schválena již v minulém roce. Spuštění systému mělo proběhnout během letošního roku. Avšak centrální evidence psů prozatím neexistuje, čeká se na zahájení výběrového řízení zhotovitele.
-
Můžete ve 14denní lhůtě vrátit i zboží označené jako „zánovní“ či „bazarové“?
Nakupujete přes internet? Ať už jde o nové zboží, nebo o výrobky označené jako „rozbaleno“, „zánovní“, či dokonce „bazarové“, právo na jejich vrácení do 14 dnů máte stále. Výjimku tvoří specifické druhy zboží a případně výrobky zabalené v hygienickém obalu.
-
Ozval se vám po brigádě vedoucí, že není spokojený s vaším výkonem? Je to jeho problém
Ozval se vám vedoucí z brigády zpětně, že se mu nelíbí vaše odvedená práce? Pokud už ve firmě nepracujete, je to problém vedoucího, a ne váš. Žádá po vás, abyste práci předělali bez nároku na peníze? Nutit vás nemůže. Záleží na vás, zda souhlasíte.
-
Co všechno vám zaměstnavatel musí proplatit, když vám zruší zaplacenou dovolenou?
Máte už schválenou a zaplacenou dovolenou, ale zaměstnavatel vám ji zrušil? Musí vám proplatit náklady. Některé zcela jistě, u jiných je to sporné. Co když jedete na expedici a nakoupili jste si za tím účelem speciální vybavení? Nebo jste kvůli tomu podstoupili kurz přežití?
-
Obecní a krajské zastupitele čeká již v příštím roce automatická valorizace odměn
Odměny uvolněných zastupitelů a maximální odměny neuvolněných zastupitelů se začnou od příštího roku automaticky valorizovat. Nově se výše odměn začne stanovovat na základě průměrné mzdy a zákonem daného koeficientu.
-
Povolil vám soud oddlužení? Ani dary či dědictví byste si neměli nechat
Dary ani dědictví byste si v oddlužení správně nechávat neměli. Vše musíte nahlásit insolvenčnímu správci a ten následně rozhodne o zpeněžení.
-
Nárok na dovolenou u polovičního úvazku, DPP a DPČ
Nepracujete na klasickou pracovní smlouvu anebo odpracujete méně než 40 hodin týdně? Máte na polovičním úvazku, při práci na DPČ nebo DPP nárok na dovolenou?
-
Máte nárok na mateřskou, když jste v práci jen pár měsíců nebo pracujete jen brigádně?
O tom, jestli máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rozhoduje délka nemocenského pojištění a to, zda se ho stále účastníte. A nezáleží na tom, zda se podílíte jako zaměstnanec, OSVČ, nebo brigádník.
-
Nájemník si neodhlásil trvalé bydliště z vašeho bytu. Co teď?
To, že si bývalý nájemník neodhlásí trvalý pobyt z vašeho bytu, pro vás znamená trochu více zařizování navíc. Pokud jej chcete z bytu odhlásit, nepotřebujete k tomu jeho souhlas. Musíte ale úřadu doložit, že už tam opravdu nebydlí.
-
Další vládní balíček zruší některé vstupní pracovnělékařské prohlídky i potravinářské průkazy
Vláda ve středu 14. června vyjádřila souhlasné stanovisko s Antibyrokratickým balíčkem II připraveným Michalem Šalomounem. Balíček obsahuje 23 opatření, která mají za úkol zrušit zbytečné právní předpisy a tím zjednodušit život zaměstnancům i podnikatelům.
-
Právně neukotvené náhradní mateřství v ČR. Ztíží stát byznys s náhradními matkami a jejich dětmi?
Náhradní mateřství v Česku není prozatím nijak legislativně ukotveno. Běžně je tato forma však páry využívaná v tzv. altruistické podobě. Plánuje vláda v blízké době náhradní mateřství regulovat?
-
Máte doma ještě kolkové známky? Rychle je využijte, nebo je vyměňte za peníze
Kolkové známky jako platidlo ve veřejné správě používá již jen minimum občanů. Z toho důvodu plánuje Ministerstvo financí tento platící prostředek úplně opustit.
-
Výpověď za nahlášení hříchů zaměstnavatele? Novela má ochránit zaměstnance před odvetou
Návrh zákona o ochraně oznamovatelů má ochránit zaměstnance před mstivým chováním zaměstnavatele. Rovněž přiděluje zaměstnavatelům povinnost zřídit vnitřní oznamovací systém pro nahlašování protiprávního jednání a přestupků. Nyní zákon čeká už jen na podpis prezidenta.
-
Doba oddlužení se pravděpodobně zkrátí z pěti let na tři
Ministerstvo spravedlnosti připravilo již v roce 2022 návrh zákona, kterým by se měl proces oddlužení zkrátit na 3 roky. Návrh zákona má v blízké době projednávat vláda. Následně o něm bude hlasovat parlament. Účinnost novely je plánovaná od 1. ledna 2024.
-
Místo „matka“ a „otec“ pouze označení „rodič“. Děti homosexuálních rodičů dostanou nové rodné listy
Ministerstvo vnitra připravilo návrh vyhlášky, která mění podobu rodných listů pro děti, které se narodily stejnopohlavním rodičům. Nově by se tak v rodných listech neobjevovaly výrazy „matka“ a „otec“, nýbrž pouze „rodič“ a „rodič“.
-
Jak se změní občanské průkazy od 1. července 2023? Chystá se konec rodných čísel?
Občanské průkazy se připravují na velké změny. Již od 1. července 2023 dostanou novou podobu. Rodná čísla mají od roku 2025 nahradit alternativní identifikátory, uvažuje se ale o oddálení účinnosti zákona.
-
Kdy studenti nemusejí nic odvádět z peněz za brigádu?
Plánujete letní studentskou brigádu? Vyznejte se ve smlouvách, které vám zaměstnavatel může nabídnout. Sami pak lépe zhodnotíte, která se vám vyplatí více.
-
Náhradní výživné chce stát poskytovat až čtyři roky
Stát plánuje prodloužit lhůtu, po jakou mohou samoživitelé pobírat náhradní výživné od státu, na 48 měsíců místo současných 24. Návrh zákona by měla Poslanecká sněmovna odsouhlasit již v prvním čtení.
-
Žadatelé o příspěvek na bydlení by už nemuseli dokládat své příjmy a náklady na energie
Lidé pobírající příspěvek na bydlení musejí minimálně dvakrát do roka dokládat své příjmy a náklady na bydlení. Návrh zákona počítá s tím, že by nově příjmy za zaměstnance dokládali sami zaměstnavatelé a náklady na energie jejich dodavatelé.
-
Plánujete dovolenou v Evropě se psem? Pohlídejte si pas a očkování
Na dovolenou se psem do zahraničí vyrazit můžete, ale musíte mu zařídit mezinárodní průkaz. Kromě toho musí mít i čip a všechna očkování, která daná země vyžaduje.
-
Pití ve vratném plastu a plechu má stát až pětikorunu navíc, za sešlápnutou petku se záloha nevrátí
Již od poloviny roku 2025 by mohl v Česku začít platit tzv. zálohový systém na plastové lahve a plechovky. ČR by se tak připojila k dalším 13 členským státům EU, které tento systém již využívají.
-
Zpožděný přílet a nestihnutý navazující let: co dělat a na co máte právo
Vaše letadlo se zpozdilo a na další čekáte na letišti několik hodin? Máte nárok na jídlo, pití a možná i nocleh. Nestihli jste navazující odlet? Možná máte nárok i na zaplacení náhradního letu.
-
Jak postupovat, když zkrachuje cestovní kancelář s vaším zájezdem
Když cestovní kancelář zkrachuje, máte nárok na vrácení peněz za to, co jste nemohli využít. Výplata ale může trvat.
-
Poplatky za psa jsou pro důchodce mnohem nižší. Za co dalšího vás může obec zkasírovat?
Poplatky za psa i poplatky za svoz komunálního odpadu jsou nejčastějšími poplatky, které obce vybírají. Poplatků, které mohou vybírat, je ale mnohem více.
-
Máte zprostředkovanou práci přes agenturu? Podívejte se, jak se změní podmínky v agenturním zaměstnávání
Nově budou mít možnost agenturní zaměstnanci požádat o náhradu mzdy Úřad práce. Pracovník zprostředkovaný agenturou práce bude moci u téže firmy vykonávat práci maximálně 3 roky. Co dalšího vládní novela přináší?
-
Kdy může cestovní kancelář zdražit už zaplacený zájezd a požadovat doplatek
Zakoupili jste si zájezd u cestovní kanceláře, ale ještě před odjezdem po vás chce doplatit další peníze. Co když se zdražením zájezdu nesouhlasíte?
-
O kolik příští rok podraží svoz komunálního odpadu? Novela putuje Sněmovnou
O kolik korun by se mohly zvýšit poplatky za komunální odpad v roce 2024? Jaké systémy mohou od 1. ledna 2022 využívat obce pro výběr poplatků za služby spojené s komunálním odpadem?
-
Pět situací, kdy vám soud nepovolí oddlužení
Zvažujete podání žádosti o oddlužení? V některých situacích ji soud zamítne už jen z formalistických důvodů, jindy může hrát roli i nepoctivý záměr nebo nejasná situace.
-
Manželé živnostníci se nesmějí vzájemně zaměstnávat. Jaké jsou další zákazy pro rodinu?
Manžel živnostník nemůže zaměstnávat manželku a naopak, i když mohou být spolupracujícími osobami. Za jakých okolností mohou být zaměstnáni na stejném pracovišti? A jak je to s ostatními příbuznými a rodinnými příslušníky? Jaká platí omezení pro zaměstnávání rodinných příslušníků v privátním sektoru a jaká u státu?
-
Vaše dítě se ve škole zranilo. Kdy škola nese zodpovědnost a kdy ne?
Vaše dítě se ve škole zranilo. Nárok na odškodnění se ale posuzuje i podle toho, jakou míru zavinění vaše dítě na dané události má.
-
Nevyhazovat! EU chce zavést právo spotřebitelů na opravu mobilů, tabletů i počítačů
Představený návrh Evropské komise má přimět spotřebitele dát přednost opravě před výměnou zboží. Novinka se má týkat především mobilů, tabletů a počítačů. Jakými kroky chce EU právo na opravu zboží podpořit?
-
Můžete už v březnu přezout auto na letní pneumatiky?
Chcete už přezout auto na letní obutí? Pokud je před koncem března, sledujte pozorně předpověď počasí. Jinak vám hrozí zase přezouvání na zimní, případně pokuta, v krajním případě ztráta řidičského průkazu.
-
Kontrolujete si účtenky? Obchod vám musí prodat zboží za cenu, kterou uvádí
Dostali jste účtenku, kde cena zboží neodpovídá té, kterou obchod uváděl v regálu? Máte nárok po obchodu požadovat vrácení peněz z rozdílu cen?
-
Jak se bránit, když vám zahradu devastují sousedovy slepice a další zvířata
Zjištění, že se sousedovy slepice přemístily k vám na zahradu, kde se pustily do zasázené zeleniny, není nic příjemného. Stáváte se svědky této situace opakovaně? Lze se vůbec bránit, nebo je to jen na dobré domluvě?
-
Můžete jezdit s autem na zimních pneumatikách celoročně?
Plánujete nepřezout auto a jezdit i v létě na zimních pneumatikách? Zákon to nezakazuje a pokutu za to nedostanete. Utratíte ale víc za benzin a auto bude hůře ovladatelné.
-
Pracující členové aktivních záloh si musejí sami podat daňové přiznání
Zaměstnanci, kteří jsou zároveň příslušníky aktivních záloh, mají nárok na odměnu a služné. Musejí tyto příjmy uvést také do daňového přiznání? Kdo za ně zaplatí zdravotní a sociální pojištění?
-
Jak probíhá přezkoumání invalidity?
Máte invalidní důchod? V takovém případě vás určitě dříve nebo později čeká přezkoumání zdravotního stavu. Co očekávat a co po vás budou chtít?
-
Na cvičení vás zaměstnavatel musí pustit, odměna se vyplácí za rok, líčí člen aktivních záloh
Jak se můžete připojit k příslušníkům aktivních záloh české armády? Kolik činí aktuální odměna záložníka a při jakých okolnostech lze povolat vojáky z aktivních záloh? Na otázky odpovídá desátník z aktivní zálohy Petr I.
-
Kdy si vyberete starou dovolenou i bez schválení zaměstnavatelem?
Nevybrali jste si loňskou dovolenou? Letos si ve druhé polovině roku o jejím čerpání můžete rozhodnout sami, stačí to jen dát vědět zaměstnavateli dva týdny dopředu.
-
Kdy má nezaměstnaný znovu nárok na podporu při návratu na úřad práce?
Nové zaměstnání nebo podnikání nevyjde, a tak se nezaměstnaný znovu zaeviduje na úřadu práce. Kdy má uchazeč o zaměstnání v takovém případě nárok na podporu v nezaměstnanosti?
-
Notářské poplatky se zvýšily. U dražších dědictví si připlatíte
Notářský tarif se opět o něco zvýšil. Chcete někoho vydědit? Nově si za to připlatíte, stejně tak za soupis pozůstalosti.
-
Musíte odejít z práce, když dostanete invalidní důchod?
Mnoho lidí se mylně domnívá, že by lidé pobírající invalidní důchod neměli, nebo dokonce nesmějí pracovat. Jak je to tedy s výpovědí v zaměstnání? A je zde nárok na zkrácený úvazek?
-
Může vám zaměstnavatel nařídit přijít do práce dřív, než je vaše směna?
Co když máte pracovní dobu od 8, ale zaměstnavatel vyžaduje, abyste hned zkraje pracovní doby dělali činnost, která vyžaduje přípravu? Musíte pak přijít do práce dříve? Někdy ano.
-
Ruší vás sousedův pes štěkotem? Můžete se bránit několika způsoby
Permanentně štěkající pes dokáže znepříjemnit život sousedům v celém domě či v celé ulici, jde-li o rodinné domy. Bránit se můžete několika způsoby.
-
Musíte mít kvůli kontrole v pracovní neschopnosti označený zvonek? Co když vám to majitel bytu odmítne?
Zákon výslovně nestanoví, že musíte mít řádně označený zvonek, ale své místo pobytu. Nabízí se i alternativy, pokud zvonek není funkční. Pronajímatel vám ale označení zvonku nemůže zakázat.
-
Na co máte nárok, když s někým spoluvlastníte byt a chcete vyplatit?
Vlastníte s někým byt a po čase se rozhodnete ze společného vlastnictví odejít. Druhý spolumajitel vám nabídne vyplacení, ale vám se částka nezdá. Podle čeho se vypočítá, kolik máte správně dostat?
-
Jak to nakonec v roce 2023 bude se zřízením datových schránek?
Od letošního roku se mají některým osobám zřídit datové schránky. Pro koho to platí a co můžete v blízké době očekávat?
-
Změna bodového systému, vyšší sankce za přestupky a řidičák již od 17 let. Co se s rokem 2024 změní v dopravě?
Vláda 4. 1. 2023 schválila návrh zákona, kterým se mění zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Novela má zjednodušit bodový systém, zvýšit sankce za závažné přestupky či umožnit získat řidičák již od 17 let.
-
S rokem 2023 skončily periodické pracovnělékařské prohlídky u nerizikových profesí. Týká se to i vás?
S účinností novely vyhlášky č. 79/2013 Sb., o pracovnělékařských službách, se od 1. 1. 2023 změnila povinnost periodických pracovnělékařských prohlídek u nerizikových profesí. Ty budou u nerizikových profesí probíhat pouze na dobrovolné bázi.
-
Může dostat muž na otcovské dovolené výpověď? Jak jste na otcovské chráněni?
Už dříve se hovořilo o otcovské dovolené, ale to si ve skutečnosti bral zaměstnanec během pobírání nemocenské dávky otcovské poporodní péče rodičovskou dovolenou.
-
Kteří chovatelé musí do konce roku registrovat své mazlíčky?
Už jen pár dní mají chovatelé čas na to, aby zaregistrovali invazní druhy zvířat pomocí registračního formuláře, který vytvořilo Ministerstvo životního prostředí. Do těchto invazních druhů patří také želva nádherná, která je často chovaným mazlíčkem v českých domácnostech.
-
Zaměstnavatel chce koncem roku celozávodní dovolenou. Ale co když nějaký zaměstnanec už žádnou nemá?
Jak správně řešit problémy s dovolenou koncem roku? Na co má zaměstnanec nárok? Jak je to při hromadném čerpání dovolené? A kdy je možno čerpat dovolenou předčasně?
-
Co s nevyčerpanou dovolenou na sklonku roku 2022? Kdy ji lze převést do budoucna a kdy ne?
Zaměstnanci zůstává koncem roku nevyčerpaná dovolená. Co s tím, jak to řešit? Kdy je vhodná dohoda se zaměstnavatelem a kdy je lepší nic nedělat? A co když zaměstnanci končí i pracovní poměr?
-
Rodiče si v příštím roce připlatí za dítě umístěné v dětské skupině, rozhodla vláda
Vláda 14. prosince rozhodla o navýšení maximálního rodičovského příspěvku u dítěte navštěvujícího dětskou skupinu. Rodičovské příspěvky s omezeným limitem vybírají takové dětské skupiny, které zároveň čerpají příspěvky od státu.
-
Proč se nebát o nevyčerpanou dovolenou? Kdy dostane zaměstnanec dovolenou, kterou nestihl vyčerpat?
Dovolená má být vyčerpána v tom roce, za který náleží. Ale co když zaměstnavatel zaměstnancovu práci naléhavě potřebuje, a tak mu toto placené volno nedá, nebo je zaměstnanec nemocný, zaměstnankyně na mateřské či rodičovské dovolené, a tak dovolenou nelze čerpat? Kdy a jak se dovolená převádí? A co když zaměstnanec dovolenou čerpat může, ale nechce?
-
Pracovní problémy a odchod do předčasného důchodu
Odchod do důchodu je vždy vhodné dobře promyslet a naplánovat. Razantní řešení pracovních problémů v předdůchodovém věku urychleným odchodem do předčasného důchodu nebývá zpravidla nejlepším řešením. Nicméně v roce 2022 je všechno jinak…
-
Zastupitelům se od 1. 1. 2023 zvýší odměny o 10 %, rozhodla vláda
Vláda rozhodla o navýšení odměn pro obecní a krajské zastupitele. Jaké odměny začnou pobírat uvolnění zastupitelé? A jak se zvýšily maximální finanční hranice u zastupitelů, kteří jsou pro svoji funkci neuvolnění?
-
Zkoušíte se vyhnout placení za parkování? Stejně si vás dohledají a postihu se nevyhnete
Překrýt si registrační značku a vyhnout se tak pokutě? Riskujete odtah vozidla, botičku a navrch správní řízení pro spáchání přestupku.
-
Jak postupovat, když se vám stane úraz na zledovatělém chodníku? Zodpovídáte za bezpečnost chodníku před vaším domem?
Mrazivé teploty se již ozvaly a s nimi také nechtěné pády a zlomeniny. Máte jako vlastníci nemovitosti povinnost uklízet přilehlý chodník k vaší nemovitosti? Kdo bude nést za případný úraz odpovědnost? A jak postupovat, když se vám stane úraz?
-
Potřebujete si odskočit a poprosíte kamarádku, aby obsluhovala za vás? Riskujete pokutu
Potřebujete si odskočit a poprosíte kamarádku, aby za vás na chvíli obsluhovala? Dopouštíte se umožnění nelegální práce, za což vám hrozí výpověď a vašemu záskoku desetitisícové pokuty.
-
Jak se změní podmínky pro reklamaci a vrácení zboží zakoupeného v e-shopech a kamenných prodejnách?
Novely občanského zákoníku a zákona o ochraně spotřebitele přinesou změny při uplatňování reklamací a vrácení zboží. S jakými změnami musí prodejci a spotřebitelé počítat?
-
Kdy musíte požádat o udělení popisného čísla obecní úřad a kdy to za vás udělá stavební úřad?
Jako majitelé budovy ji musíte mít také označenou přidělenými čísly. Kdo tato čísla přiděluje a může vám hrozit za neoznačení budovy číslem pokuta?
-
Výroba a prodej kosmetiky II. část: jaké informace musí být uvedené na obalech kosmetických přípravků?
Obaly kosmetických výrobků musí splňovat řadu legislativních standardů podle evropských nařízení. Které informace nemohou na vašich přípravcích chybět?
-
Vyrábět a prodávat vlastní kosmetické výrobky nemůžete jen tak. Co je potřeba zařídit?
Máte v plánu začít prodávat vlastní vyráběnou kosmetiku? Před začátkem výroby a prodeje se neobejdete bez získání nutné certifikace pro vaše výrobky.
-
Vánoční trhy jsou v českých městech již v plném proudu. Na co by prodejci neměli zapomenout?
Vánoční trhy jsou pro prodejce skvělou příležitostí, jak se finančně zajistit na několik měsíců dopředu. Letos se již mohou konat bez státních omezení. Jaké podmínky by měli prodejci na vánočních trzích splňovat?
-
Na co si dát pozor při souběhu dohod
Hledáte si přivýdělek prostřednictvím nějaké brigády? Můžete jich mít několik? Ano, ale v takovém případě si budete muset ohlídat určité povinnosti.
-
Plat obecních a krajských zastupitelů by se mohl v příštím roce zvýšit. O kolik?
Platy obecních a krajských zastupitelů by se stejně jako platy poslanců měly v příštím roce navýšit. Může za to zvýšená průměrná mzda v národním hospodářství za předchozí rok a tlak ze Svazu měst a obcí. O kolik by se mohly platy navýšit?
-
Jak je to s odstupným při výpovědi, dohodě nebo ukončení pracovního poměru z vaší strany
Pokud vám zaměstnavatel uloží výpověď, může se stát, že budete mít nárok na odstupné. Není tomu však vždy. Kdy ale ano?
-
Jak je to s nárokem na odstupné, když se nacházíte v ochranné době
Existují situace, kdy s vámi zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr, i pokud jste v ochranné době. Plyne vám v takových případech nárok na odstupné?
-
Občanka i řidičák v mobilu. Češi by již v příštím roce mohli nechat plastové doklady doma
Již v příštím roce by se Češi mohli dočkat elektronických dokladů v mobilu. Novela tak může ušetřit místo v peněženkách všem občanům. Elektronickou dostupnost dokladů má zařídit aplikace eDokladovka, jejíž spuštění se plánuje na konec roku 2023.
-
5 případů, kdy dostanete výpověď, i když jste v ochranné době
Jste v ochranné době? Pak by vás určitě mohlo zajímat, zda vás zaměstnavatel může vyhodit i přesto, že to v naprosté většině případů zákoník práce zakazuje. Jak to tedy je?
-
Maminky na rodičovské by si v budoucnu mohly přivydělat tzv. sousedským hlídáním dětí
Ministerstvo práce připravuje novou legislativní úpravu, která by pomohla řešit nedostatek míst ve školkách a dětských skupinách. Návrh představuje tzv. koncept sousedského hlídání, kdy by se do péče o předškolní děti mohly zapojit také fyzické osoby ve své domácnosti. Zároveň MPSV chystá zrušení maximálního 92hodinového školkového limitu pro děti do 2 let, kvůli lepšímu uplatnění rodičů na pracovním trhu.
-
Proč není veškerá činnost zaměstnance na pracovní cestě placená?
Jaký čas na pracovní cestě zaměstnavatel zaměstnancům proplácí a jaký ne a proč?
-
Svátek Všech svatých a Dušičky aneb Proč to není státní svátek?
Na konci října slavíme výročí založení samostatného československého státu. Také nás ale čekají i další významné dny, Všichni svatí a také Dušičky. Ani jeden z těchto dnů není oficiálně českým státním svátkem.
-
Jaké informace musí akciová společnost zveřejňovat na svých webových stránkách?
Založili jste si akciovou společnost? Víte, že se na vás vztahuje povinnost založit firmě také internetové stránky? Co všechno byste na nich měli uvádět?
-
Co vědět o práci na DPP v důchodu v 10 bodech
Pro řadu penzistů je ideálním přivýdělkem ke starobnímu důchodu práce na dohodu o provedení práce. Za jakých podmínek je možné v důchodu pracovat na DPP? Jaké je zdanění?
-
Jaké peněžní náhrady dostávají poslanci ke svému základnímu platu?
Poslanci ke svému základnímu platu dostávají také nejrůznější náhrady, které se odvíjí od toho, jak moc cestují, kde se ubytovávají nebo zda mají svého osobního asistenta.
-
Dědictví bez závěti a pozůstalý partner
Řešíte aktuálně otázku dědictví? V takovém případě byste měli předně myslet na sepsání závěti. Jak dokáže ochránit váš majetek a jak bude dědit pozůstalý, ale zato nesezdaný partner, pokud poslední vůli nesepíšete?
-
Jak a proč budete muset měnit údaje o skutečných majitelích společnosti v evidenci
Údaje o skutečných majitelích se musí opět změnit. Co s sebou přináší novela zákona a od kdy je platná?
-
Jak se budou kompenzovat náklady na práci z domu?
Od příštího roku bude muset zaměstnavatel vyhovět některým osobám s žádostí o home office. Dále mu také nově vznikne povinnost hradit náklady vzniklé prací z domu. Jak to bude probíhat?
-
Výsluhový příspěvek pro bezpečnostní sbory: Kdo má nárok a kolik činí?
Pracujete ve služebním poměru? A nemáte v takovém případě náhodou nárok na výsluhový příspěvek? Přečtěte si, komu náleží a kolik vlastně činí.
-
Více částečných úvazků a home office. Stát v zákoně podpoří oboje
Částečné úvazky se dočkají větší státní podpory a stejně tak tomu bude i u práce z domova. Zaměstnavatel bude některým zaměstnancům nově povinen vyhovět, pokud budou chtít home office. Kterým a co se změní?
-
Vrácení přeplatku na silniční daň
Zaplatili jste zálohu na silniční daň, přestože už se vás povinnost netýká? V takovém případě si můžete zažádat o vrácení přeplatku.
-
Je možná částečná výpověď, když zaměstnanec vykonává více druhů práce?
Zaměstnanec nemusí vykonávat ve firmě jen jednu profesi, ale dva nebo více rozdílných druhů práce. Jak je to pak s výpovědí, když se jedna profese stane nadbytečnou nebo pro ni zaměstnanec ztratí kvalifikaci či zdravotní způsobilost?
-
I nejjednodušší rozvázání pracovního poměru dohodou lze poplést: Jak se toho vyvarovat?
Sepsání dohody o rozvázání pracovního poměru je velmi snadné. Stačí několik málo jednoduchých slov. Ukážeme, jak na to. Přesto se ale v praxi hovoří o výpovědi dohodou, což je naprostý nesmysl.
-
Pracovní smlouva na dobu určitou a nemocenská během ní i na konci
Nastupujete do nové práce a zaměstnavatel vám dal smlouvu na dobu určitou? Liší se nějak od smlouvy na dobu neurčitou v rámci zákoníku práce? Jak je to s nárokem na nemocenskou a co když jste na neschopence a smlouva vám končí?
-
Výsluhový příspěvek pro vojáky Armády ČR: Kdy jej dostanete?
Jste vojáci a přemýšlíte o tom, že byste už rádi z armády odešli? Anebo jste museli služební poměr ukončit kvůli zdravotním problémům? Přečtěte si, zda vám nevzniká právo na výsluhový příspěvek.
-
V kanceláři 18 °C, na WC 15 °C. Jak vláda změnila minimální teplotu na pracovištích?
Na aktuální energetickou krizi zareagovala vláda také snížením minimálních teplot na pracovištích. Změna teplot by tak mohla pomoci firmám ušetřit na energiích. Dotknou se změny i vašeho zaměstnání?
-
Kolik letos dostanete za členství ve volební komisi?
Členství ve volební komisi je poměrně slušně odměňováno. Máte nárok na placené volno od zaměstnavatele? A jak jsou na tom OSVČ?
-
Jak zrušit unáhlenou výpověď?
Jak stáhnout uplatněnou výpověď? Jak vzít zpět čili odvolat výpověď, kterou už dostala druhá strana, aby to bylo neprůstřelné a vyhovělo zákoníku práce a případně obstálo před soudem?
-
Jak funguje neomezené pracovní volno
Poslední dobou se rozmáhá nový trend v oblasti zaměstnaneckých benefitů. Je jím neomezené volno. Jak vlastně funguje?
-
Stravné na služebních cestách se zvyšuje
Jezdíte často na služební cesty? Pak by vás mohlo zajímat, že se opět změnila sazba tuzemského stravného. O kolik?
-
Jsou nějaké výjimky ze všeobecného zákazu požívání alkoholu o pracovní době a na pracovišti?
Co o pauze mimo pracoviště: Proč si zaměstnanec nesmí dát pivo k obědu? Co podnikové večírky po pracovní době? A jak je to na pracovní cestě? A kdo přece smí a jaké pivo i o pracovní době?
-
Jak se liší vyhazov pro neschopnost od propuštění za porušování pracovní kázně?
Neschopnost, pomalost, nedodržování výkonnostních norem práce, nízká produktivita práce není porušováním pracovní kázně. Ani nedostatek kvalifikace. Ale i za to může padnout výpověď.
-
Konec nepoctivým podnikatelům. Jaká se chystá regulace pro Airbnb a jiné ubytovací platformy?
Ministerstvo pro místní rozvoj v čele s předsedou poslaneckého klubu Pirátů Jakubem Michálkem plánuje pomocí chystané novely zákona regulovat poskytování krátkodobých pronájmů přes Airbnb a jiné online platformy. Jaké změny se možná již od příštího roku dotknou provozovatelů nabízejících krátkodobé pronájmy?
-
Může zaměstnavatel sledovat vaše aktivity na internetu?
Téměř každý využil někdy pracovní notebook pro svoji osobní potřebu. Může si ale zaměstnavatel dovolit kontrolovat vaše aktivity na internetu, které nesouvisí s výkonem zaměstnání?
-
5 čísel ohledně otcovské poporodní péče
Máte v plánu požádat o otcovskou poporodní péči anebo vás zajímá, jaká pravidla a podmínky ji doprovází? Pojďme se společně podívat na několik čísel, která jsou pro ni typická.
-
Kdy má OSVČ nárok na mateřskou?
Jste OSVČ a zjistila jste, že jste těhotná? Určitě vás zajímá, na co v takové situaci máte nárok a jak je to s mateřskou u podnikatelek.
-
Kdy se prodlužuje výpovědní doba?
Výpovědní doba nemusí činit jen 2 měsíce. Lze ji i zákonně prodloužit, a v některých případech dokonce automaticky. Kdy tomu tak je?
-
6 případů, kdy je výpovědní doba kratší nebo žádná
Ne vždy výpovědní doba musí činit 2 měsíce. Může být podstatně kratší, a v některých případech dokonce i delší. Kdy vám tedy zaměstnání skončí dříve?
-
S životním a existenčním minimem vzrostla i mimořádná okamžitá pomoc
Pokud potřebujete jednorázovou finanční injekci při nenadálé události, může vám pomoci mimořádná okamžitá pomoc. Jak je vysoká a na co ji lze čerpat?
-
Jaký je rozdíl mezi promlčením a zánikem práva? A jak se to projevuje v zaměstnání?
Kdy včas neuplatněné nároky zanikají a kdy se oslabují a co to znamená? Jaká práva ze zaměstnání je třeba uplatnit rychle, aby zcela nezanikla?
-
Jaké podmínky musíte splnit, abyste se stali provozovateli dronů?
Létání s drony je v ČR populárním koníčkem, avšak i tato zábava je již od 31. 12. 2020 regulovaná novými pravidly platnými pro všechny členské státy EU. Jaké hlavní změny tato legislativa provozovatelům dronů přinesla?
-
Kdy je odhalená krádež stíhána jako trestný čin a kdy jen jako přestupek?
Jak vysoká je hranice škody, která určuje, zda krádež půjde před soud, nebo jen před přestupkovou komisi úřadu, kdy zloději vězení nehrozí? A jaké jsou výjimky? A jak výše škody ovlivňuje trestní sazbu?
-
Jak poznat, z jakého chovu pochází vejce? Srovnání cen vajec dle typu chovu
Každé vejce zakoupené v obchodním domě je orazítkované unikátním kódem, který prezentuje jeho původ a druh chovu. Jak se v označení orientovat a o kolik se od sebe liší ceny vejcí z různých typů chovů? Jaká je budoucnost klecových chovů v České republice?
-
Změny ve výši silniční daně u vozidel a náprav v roce 2022
Institut silniční daně prošel výraznými změnami. Řada vozidel, za které bylo nutné daň odvést, je nově osvobozená. Jak je to ale se sazbami daně? Co se změnilo?
-
Špatně doručená výpověď ji může zneplatnit, jak ji správně doručit?
Jakými způsoby může zaměstnavatel doručit zaměstnanci výpověď? A co když ji zaměstnanec odmítne přijmout? Nebo si pro ni nepřijde na poštu?
-
Co se může stát, když v nájemní smlouvě nemáte ošetřen způsob doručování písemností
Pronajímáte někomu byt? V takovém případě byste si měli v nájemní smlouvě ošetřit způsob doručování písemností. V případě potíží s nájemníky se vám může hodit.
-
Jaká je valorizace náhrad při úrazu či nemoci z povolání?
Náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při uznání invalidity pro zaměstnance zraněné při práci nebo trpící nemocí z povolání a náhrady nákladů na výživu pozůstalých se obvykle valorizují k počátku nového roku. Tentokrát byly zvýšeny i od června. Jak a o kolik?
-
Co všechno musí zaměstnavatel splnit, když chce dát zaměstnanci výpověď?
Dostát všem povinnostem, které ukládá zákoník práce zaměstnavateli, který chce propustit zaměstnance na základě výpovědi, není snadné. Přinášíme základní přehled jeho povinností.
-
Je lepší zkrácený úvazek, nebo DPČ?
Hledáte si práci, kde si chcete vydělat nějakou korunu k dobru, a uvažujete, jestli bude lepší zkrácený úvazek, anebo DPČ? Přečtěte si srovnání.
-
Podle jakých pravidel se zvyšuje nájemné za byt?
Pronajímatel a nájemce si mohou dohodnout svá pravidla valorizace nájemného. O zvýšení nájmu však může rozhodovat také soud. Jak razantní může být valorizace?
-
Pravidla silniční daně se změnila. Co se zrušilo?
Platili jste doposud silniční daň? Pokud ano, je vysoká pravděpodobnost, že nově budete od této povinnosti osvobozeni. Zákon se totiž změnil a pro mnoho osob spíše k lepšímu.
-
Nezabavitelné minimum pro dlužníka v exekuci bylo, je a bude vyšší, než si někteří soudci a exekutoři mysleli
Než zasáhl Nejvyšší soud, nebylo jasné, kolik z dlužníkovy mzdy musí letos zůstat jeho rodině a kolik se mu strhne ve prospěch věřitelů. Jaký poměr platil pro lednovou, únorovou a březnovou mzdu a jaký platí od dubnové mzdy až do zúčtování té červnové?
-
Práce na částečný úvazek bude pro zaměstnavatele výhodnější, co se mění?
Hledáte si práci a chcete pracovat na částečný úvazek? Pojďme se společně podívat na jeho specifika, ale i na to, jak bude nově podpořen.
-
Jak je to s DPH a clem u zásilek z AliExpressu
Jak je to se zásilkami z AliExpressu? Platí se nakonec DPH i u nákupu za pár kaček, anebo ne? A jak je to se clem a celním prohlášením?
-
Co dělat, když jste si neochránili smlouvu před inflací doložkou?
Potýkáte se jakožto firma nebo podnikatel se zdražováním? Ceny můžete zvýšit v situaci, kdy jste si takovou věc ošetřili ve smlouvě. Jak to ale udělat, pokud nic takového ve smlouvě zaneseno nemáte?
-
Koho v zaměstnání uvolní, aby mohl pracovat s dětmi na táboře? A kdo si musí vzít dovolenou?
Jaká práva mají zaměstnanci, kteří chtějí pracovat s dětmi na letním táboře nebo na sportovním soustředění? Jak dlouhé volno v práci mohou dostat? Komu bude práce s dětmi proplacena?
-
Barevné parkovací zóny v Brně: kdy na nich můžete parkovat zdarma?
Chystáte se jako návštěvníci do Brna a nevíte, zda k parkování můžete využít barevné parkovací zóny? Ve které dny je možné na nich zaparkovat zdarma a jaká pravidla platí pro rezidenty?
-
Jaký je rozdíl mezi nájmem a ubytováním?
Rozdíl mezi nájmem a ubytováním je značný především ve zdanění a povinných odvodech na zdravotní a sociální pojištění. Řada poskytovatelů ubytování provozuje svoji činnost z právního hlediska pod nájmem, jelikož je to pro ně finančně a administrativně výhodnější.
-
Jak jsou na tom s nemocenským pracující důchodci? Jak se liší jejich nároky od ostatních zaměstnanců?
Nároky pracujících starobních důchodců a lidí v plném invalidním důchodu z nemocenského pojištění jsou omezeny. Jak?
-
Jaké jsou nejčastější sousedské spory a jak je řešit?
Máte nějaký problém se sousedy a přemýšlíte, jak ho řešit? Pojďme se společně podívat, jak na něco takového nahlíží občanský zákoník.
-
Kdy může zaměstnanec dostat výpověď i během své pracovní neschopnosti?
Je zaměstnanec chráněn v pracovní neschopnosti vždy? I když se třeba jen účelově „hodil marod“? U jakých výpovědních důvodů tato ochrana platí a u jakých ne? Kdy a jak prodlužuje pracovní neschopnost výpovědní dobu a celý pracovní poměr?
-
Kolik musí ve firmě padnout výpovědí, aby šlo o hromadné propuštění?
Při hromadném propouštění může dojít k prodloužení pracovního poměru, i když už měla skončit výpovědní doba. Co hromadné propouštění znamená pro zaměstnavatele a co pro zaměstnance?
-
Platové rozdíly mužů a žen v Česku i EU
Dostávají ženy nižší odměnu za práci než muži na stejné pozici? Bohužel ano, a to nejen u nás, ale i ve zbytku EU. O kolik dostávají méně, proč a co by to mohlo změnit?
-
Prodej podniku a vliv na zaměstnance: kdy máte právo na odstupné?
Mění-li se zaměstnavatel v souvislosti s tzv. přechodem práv a povinností, třeba při prodeji firmy, když provoz převezme někdo jiný, mění se i pravidla skončení pracovního poměru. Zaměstnanec může rychle odejít. Jeho výpovědní doba může být mnohem kratší než 2 měsíce. O nároku na odstupné může rozhodnout i on sám a ne zaměstnavatel.
-
Kolik zaplatíte za škodu způsobenou zaměstnavateli?
Podařilo se vám v práci poničit firemní vybavení? Může vám zaměstnavatel náhradu za škodu strhnout z platu? A jak vysoká částka to může být?
-
Jak a kde si prověřit (nejen) budoucího zaměstnavatele?
Hledáte si nové zaměstnání a našli jste pracovní inzerát, na kterém se vám něco nezdá? Anebo jste už objednaní na pohovor a máte špatný pocit? Pokud ano, raději si prověřte zaměstnavatele.
-
Je už čas přezout auto na letní pneumatiky?
Přes mnohdy aprílové počasí se začíná pomalu oteplovat a přichází jaro. Skoro to vypadá, že se již tuhá zima nevrátí. Je na čase přezout auto na letní?
-
Novinky v legislativě upravující pomoc ukrajinským uprchlíkům na území ČR
V souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny, který vyvolala invaze vojsk Ruské federace, Rada Evropské unie dne 4. března 2022 přijala prováděcí rozhodnutí 2022/382, kterým se stanoví, že nastal případ hromadného přílivu vysídlených osob z Ukrajiny ve smyslu článku 5 směrnice 2001/55/ES, a kterým se zavádí jejich dočasná ochrana (dále jen „rozhodnutí Rady“).
-
Jak je to s odškodněním žáků a studentů, když se zraní při vyučování? Co je povinností školy?
A co děti v mateřských školkách? Mají též nárok na peníze, když se ve školce zraní? A jak je to s úrazy, k nimž dojde ve škole až po vyučování nebo o pauze mezi školními hodinami?
-
Základní informace pro Ukrajince (3): Práce na DPP a DPČ
Dostali jste vy anebo vaši blízcí brigádu a budete vydělávat prostřednictvím DPČ anebo DPČ? Přečtěte si, jaké s sebou nesou tyto typy pracovních smluv výhody a nevýhody.
-
Základní informace pro Ukrajince (2): Na co mají nárok v zaměstnání?
Utekli vaši blízcí z Ukrajiny před válkou? Pomáháte Ukrajincům s nalezením zaměstnání v České republice? Pojďme se společně podívat, na co mají v zaměstnání nárok a co jim vysvětlit.
-
Víte, jaká jsou rizika práce na černo? Inspekce práce udělila za nelegální práci pokutu přesahující 190 milion korun
Nemalá část populace stále vykonává práci na černo s vidinou pomyslných výhod. Pozitivním faktem je to, že tento trend u občanů České republiky postupně klesá. Pořád se ale ČR potýká s velkým počtem cizinců, kteří nemají pracovní vztah ujednán patřičnou smlouvou. Jaká všechna rizika se pojí s prací na černo?
-
Na jaké sociální dávky mají nárok Ukrajinci?
O jaké sociální dávky mohou žádat Ukrajinci prchající před válkou? A mají na to samé nárok i rodiny žijící v Česku, kterým otec odjel bojovat do války?
-
Jak se v roce 2022 zvýšila odměna pro profesionální pěstouny?
Jste pěstouni anebo o pěstounství minimálně uvažujete? Pak už jste určitě zaslechli a někteří i pocítili, že se odměna pěstouna změnila. Komu a o kolik?
-
Jak je to s reklamací ojetého automobilu
Koupili jste ojetý automobil a po nějaké době anebo dokonce hned po nákupu jste zjistili, že má nějaké skryté vady, o kterých jste nebyli předem informováni? Jak je to s reklamací?
-
Kdy musí obdarovaný vrátit dar, který dostal?
Dárce může odvolat dar a požadovat jeho vrácení, když se k němu nebo jeho rodině chová obdarovaný nehezky. A také když zchudne. Jaká jsou pro to pravidla?
-
Vytýkací dopis: co to je? Může vás stát místo?
Dostali jste v práci od zaměstnavatele vytýkací dopis a nejste si jistí, co to přesně znamená? Nebo se nacházíte v roli zaměstnavatele a přemýšlíte o udělení vytýkacího dopisu zaměstnanci?
-
GDPR a ochrana osobních údajů zaměstnanců v rámci výběrového řízení
Práce s osobními daty uchazečů o zaměstnání je neodmyslitelnou součástí výběrových řízení. Od roku 2018 se však zpracování osobních údajů musí řídit nařízením GDPR. Jak může postupovat zaměstnavatel při práci s osobními údaji uchazečů o zaměstnání?
-
Zaměstnavatel nevyplatil mzdu vůbec, nebo ji nezaplatil celou či včas. Jak se může zaměstnanec bránit?
Jestliže zaměstnavatel dluží zaměstnanci mzdu, tak ten může okamžitě zrušit pracovní poměr. Říká se: na hodinu zrušit. Jenže tak to v praxi není. Čekání na skončení pracovního poměru ve skutečnosti trvá týdny. Na druhou stranu však zaměstnanec získává nárok na 2 měsíční mzdy navíc.
-
Můžete si převést dovolenou od jednoho zaměstnavatele ke druhému, když měníte zaměstnání?
Jak je to s dohodami o převodu dovolené k novému zaměstnavateli? Co vše je potřeba k převedení dovolené nevyčerpané u jedné firmy k čerpání ve druhé firmě, do které zaměstnanec nově nastupuje?
-
Jak dlouho může být dědictví bez závěti blokováno a proč?
Dědické řízení se bez závěti může táhnout řadu let. Proč je dobré mít sepsanou závěť a jak se bude dědit, pokud zůstavitel neprojevil poslední vůli?
-
Jaké změny nastaly v dopravě s nástupem roku 2022?
S novým rokem přichází i změna pravidel v dopravě. S jakými legislativními novinkami přišlo Ministerstvo dopravy? Co vše přinesla novela zákona č. 365/2021 Sb.?
-
Cestovní náhrady: tuzemské stravné a diety 2022
V roce 2022 dochází k růstu tuzemského stravného. Jak navýšení vypadá v podnikatelské a nepodnikatelské sféře a kdy vám jej zaměstnavatel může pokrátit?
-
Cestovní náhrady: sazby pohonných hmot 2022
Stejně jako každý rok, tak i letos se zaměstnavatelé a zaměstnanci podstupující služební cesty setkají s novými sazbami za pohonné hmoty v rámci cestovních náhrad. O kolik se zvýšila cena za benzín a naftu?
-
Co dělat, když nemůžete využít vstupenky nebo poukaz kvůli mimořádným opatřením?
Dostali jste k Vánocům prodloužený víkend anebo třeba voucher na večeři v restauraci? Valí se vám doma už nějakou dobu vstupenky na zrušený koncert? Jaké máte možnosti, když je nemůžete využít kvůli mimořádným opatřením?
-
Jak na vrácení nebo reklamaci vánočního dárku
Dostali jste vánoční dárek, který nemáte jak využít anebo se vám zkrátka nelíbí a chtěli byste ho vrátit? Pojďte si přečíst, jak na to.
-
Mají starobní důchodci nárok na odstupné?
Za určitých podmínek mají zaměstnanci při skončení pracovního poměru nárok na odstupné. Jak je to ale v tomto případě s osobami, které již pobírají starobní důchod?
-
Jaký je rozdíl mezi kratší a zkrácenou pracovní dobou?
Zkrácená pracovní doba je vždy výhodou pro více lidí, v nějakém odvětví či firmě. Komu ji zákon zajišťuje? Kratší pracovní dobu si však musí každý jednotlivý zaměstnanec dohodnout sám.
-
Jak často musíte na periodickou zdravotní prohlídku v zaměstnání?
Budete muset kvůli práci pravidelně podstupovat pracovnělékařské prohlídky? Jak často na ně budete muset chodit a proč na ně vůbec musíte?
-
Jaké máme rizikové kategorie práce?
Kategorie rizikovosti práce se určují hned podle 13 faktorů, které mohou výrazně a hlavně negativním způsobem narušit zdravotní stav zaměstnance. Jak se tedy dělí a co spadá mezi zmíněné faktory?
-
Jaké sociální dávky lze využít při drahých energiích?
Cena elektřiny a plynu prudce stoupla. Lze na pokrytí výdajů využít některé sociální dávky?
-
5 případů, kdy nedostanete odstupné
Zaměstnavatel vám bude dávat výpověď kvůli reorganizaci podniku? Přečtěte si, kdy při výpovědi anebo ukončení pracovního poměru nedostanete odstupné.
-
Jaký je rozdíl mezi mzdou sjednanou a určenou? Kdy může zaměstnavatel snížit zaměstnanci mzdu?
Mezi platem a mzdou je velký rozdíl, a to už minimálně při samotném sjednávání. Kdy může navíc zaměstnavatel mzdu snížit? Co lze dohodnout, co určuje zaměstnavatel?
-
Kdo dostane při výpovědi pro nadbytečnost vyšší odstupné? Vy či váš šéf?
Odvolanému šéfovi musí firma nabídnout novou práci, což obyčejnému zaměstnanci nemusí, ale odvolaný vedoucí pracovník málokdy získá odstupné. Jaká jsou specifika zaměstnanců jmenovaných na vedoucí místo nebo těch, co mají sjednánu možnost odvolání z šéfovského místa?
-
Nabourali či ukradli vám auto u vaší práce? Máte nárok na odškodnění od zaměstnavatele?
I když má auto skoro každý, zákoník práce ho nepovažuje za obvyklý dopravní prostředek do zaměstnání. A málokteré veřejné parkoviště je opravdu hlídané, platí se jen za místo k stání, ne ostrahu. Domoci se náhrady ukradeného nebo poškozeného vozidla na parkovišti před firmou nebo jinde je tak hodně těžké.
-
Přijdete po skončení směny do šatny a oblečení je fuč - Jak je to s odpovědností zaměstnavatele za odložené věci zaměstnanců?
Jaká jsou pravidla odpovědnosti za odložené věci podle zákoníku práce? Co musí zaměstnanec udělat, aby dostal náhradu za ukradené nebo poškozené věci?
-
Kdy vám zaměstnavatel musí schválit zkrácený úvazek?
Chtěli byste přejít z plného úvazku na zkrácený? Zkuste o to požádat svého šéfa. V některých situacích je vám až na výjimky povinen vyhovět. Kdy?
-
Chcete si přivydělat? Bude pro vás lepší DPP, DPČ, anebo zkrácený úvazek?
Nemůžete pracovat na plný úvazek anebo si zkrátka potřebujete přivydělat? Společně si rozebereme, jaký typ smlouvy v rámci přivýdělku pro vás bude nejvýhodnější.
-
Vady zájezdu (2): Na co máte právo a jak je řešit?
Dovolenou v zahraničí může velmi snadno zničit nenadálá událost, ale třeba i problém s nedodržením smluvních podmínek ze strany pořadatele anebo s přepravou. Co v takové situaci dělat a na co máte právo?
-
Vady zájezdu (1): Na co máte právo a jak je řešit?
I když už je poslední čtvrtina prázdninových měsíců, lidé ještě pořád odlétají anebo jezdí na zahraniční dovolené. Jinak tomu nebude ani na začátku září. Může vám ale pořadatel změnit závazky ve smlouvě, i když už ji máte dávno řádně podepsanou?
-
Může pořadatel zájezdu změnit cenu a další náležitosti po podepsání smlouvy?
I když už je poslední čtvrtina prázdninových měsíců, lidé ještě pořád odlétají anebo jezdí na zahraniční dovolené. Jinak tomu nebude ani na začátku září. Může vám ale pořadatel změnit závazky ve smlouvě, i když už ji máte dávno řádně podepsanou?
-
Se psem autem: Na zadní sedačce, v kufru, ale vždy bezpečně
Pro Čechy jsou jejich psi často členy rodiny, a tak není divu, že své páníčky doprovázejí na nejrůznější výlety a dovolené. A to nejen pěšky, ale samozřejmě i autem. Ve vozidle ovšem musí být čtyřnohý parťák dostatečně zajištěn, jinak mu hrozí vážná zranění nebo i smrt. Byť se hlavní sezóna dovolených chýlí ke konci, stále ještě můžete mít nějaký výlet před sebou. Anebo si minimálně udělat sebereflexi, zda jste letos dělali vše správně a kde se případně bude dát příště něco vylepšit. Víte tedy, jak správně psa převážet a jak ho vůbec na cestování autem navyknout?
-
Zemřela vám příbuzná osoba na pracovní úraz? Přečtěte si, na jakou náhradu máte nárok
Pracovní úraz nemusí vždy skončit bez následků s lehkými zraněními. Bohužel v mnoha případech může skončit i samotnou smrtí zaměstnance. Má rodina zesnulého zaměstnance v takovém případě nárok na nějakou formu náhrady?
-
Kdy vám (ne)bude muset zaměstnavatel nahradit škodu a nemajetkovou ujmu?
Pracovní úraz během výkonu povolání se bohužel může stát každému zaměstnanci. V jakých případech vám jej bude muset zaměstnavatel nahradit? A kdy nemusí?
-
Kdy musí zaměstnanec hradit škodu při poškození, zničení či ztrátě majetku?
Zaměstnanec musí zaměstnavateli nahradit škodu, kterou mu způsobil vlastním zaviněním. V některých případech však náhrady škody může být i zproštěn. Kdy a co se stane, pokud ztratí ochranné prostředky? A jak vysoká je náhrada?
-
Co je důležité vědět o dohodě o hmotné odpovědnosti?
Dohoda o hmotné odpovědnosti se uzavírá mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem pro případ, kdyby vznikl schodek na hodnotách zaměstnavatele. Kdy ji ale uzavřít nelze? Můžete od ní odstoupit? A jak je to s náhradami?
-
Na co myslet při výdělku u práce na dohodu?
Léto je v plném proudu a řada studentů si přivydělává formou brigád. Víte ale, jak je to u nich s výplatou, pojištěním a růžovým prohlášením poplatníka?
-
Máte brigádu na dohodu o provedení práce? Jaké jsou její záludnosti?
Dohodu o provedení práce využívají zpravidla brigádníci, ale může být sjednána i na delší dobu, když jde o malý objem práce. Jaké minimum by o ní měl vědět každý, kdo ji využívá?
-
Kdy lze zaměstnanci zkrátit délku dovolené?
Při krácení dovolené ztrácí zaměstnanec nárok na nějakou její část. Proč už zákoník práce nezná a neupravuje krácení dovolené za omluvené absence v práci? A jak se krátí dovolená za neomluvené absence? Co se změnilo?
-
Jak je to s platbou, splatností a výší poplatků za svoz komunálního odpadu
Kdo všechno musí platit za svoz komunálního odpadu? Jaká je výše a jak je to s platbou, pokud nejste majitelem nemovitosti, ale jste jen v nájmu?
-
Dohoda o pracovní činnosti založí pracovní vztah maximálně na poloviční pracovní úvazek
Dohoda o pracovní činnosti se hodí pro dlouhodobější práci na částečný úvazek, pokud zaměstnavatel nenabízí pracovní poměr. Lze ji použít i pro příležitostnou brigádu.
-
Kdy budou automaticky zřizovány datové schránky pro ostatní právnické osoby a živnostníky?
Podnikáte a nevlastníte datovou schránku? Podle chystané změny zákona vás její využívání tak či tak nemine. Schránku vám však zřídí automaticky. Od kdy a koho se to týká?
-
Kdy vás můžou vyhodit z práce i v ochranné době
Pracujete a dostali jste výpověď? A může si něco takového zaměstnavatel vůči vám vůbec dovolit? Co když jste v ochranné době, která vás před vyhazovem chrání? Pojďte se podívat na situace, kdy vás může propustit, i když jste takto chránění.
-
Na co by si měl dát zaměstnanec pozor, když dostane výpověď?
Dostali jste v práci výpověď, protože se ruší firma anebo její část, ve které pracujete? A nemáte náhodou nárok na odstupné? A kdy můžete dát okamžitou výpověď vy?
-
Kdy můžete pracovat na mateřské a rodičovské?
Můžete si vydělávat, když čerpáte mateřskou nebo rodičovskou dovolenou? Nejde to vůbec, anebo jen za dodržení určitých pravidel? Bude nějak omezen váš výdělek?
-
Kdy potřebujete souhlas zaměstnavatele při další práci či podnikání?
Vykonávat, ať už samostatnou nebo závislou, výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, smějí zaměstnanci jen s jeho předchozím písemným souhlasem.
-
Přesčasová práce - kolik jí lze nařídit a kolik dohodnout? Jaké peníze nebo volno za ni náleží?
Nejenom v současné době, kdy je více lidí v karanténě, v pracovní neschopnosti nebo na "ošetřovačce", potřebuje zaměstnavatel nahradit chybějící pracovní síly. Třeba během dovolených. Řeší se to přesčasovou prací.
-
Sčítání lidu 2021: Co dělat, když se nechcete sečíst přes internet?
Nechcete se sečíst přes internet? Zúčastnit se povinného sčítání lidu nemusíte jen online. Pokud se nesečtete přes počítač, jaké máte možnosti? Sečte vás ještě někdo? A hrozí vám pokuta?
-
Antivirus a výpověď: Jak se liší čerpání příspěvků na zaměstnance v různých situacích?
Program Antivirus vznikl s cílem zachovat pracovní místa a zmírnit negativní dopady šíření nemoci covid-19 na zaměstnanost. Zaměstnavatelé jej aktuálně stále mohou využívat, a to až do konce dubna. Pokud plánují o finanční příspěvek na konkrétní zaměstnance požádat, a zároveň se rozhodli minimalizovat své náklady propouštěním, musejí dát pozor na několik základních podmínek.
-
Jaký postih hrozí absentérům? Jaké jsou sankce za neomluvené absence v práci?
Za áčka v práci se krátí nárok na dovolenou. Zaměstnanec může být i propuštěn. Kdy dostane jen výpověď a kdy mu zaměstnavatel může okamžitě zrušit pracovní poměr, tzv. na hodinu?
-
Sčítání lidu 2021: Koho se týká a jak na to?
Během tohoto víkendu započne sčítání lidu. Je vaše povinnost nechat se sečíst? Koho se to týká a můžete za nesplnění povinnosti dostat pokutu? Jaké lhůty musíte dodržet?
-
Když teď nemůžete pracovat, máte nárok na náhradu mzdy?
Z důvodu uzavření mnoha obchodů, ale i restaurací zůstalo mnoho zaměstnanců doma anebo pracují podstatně méně. Na co mají v takové situaci nárok?
-
Kolik zaplatí poražený vítězi soudního sporu?
Vítěz soudního sporu má nárok, aby mu poražený zaplatil to, co vynaložil na vedení sporu jako platby právníkům, znalcům, soudní poplatky aj. Jak se tato náhrada počítá? Kdy je plná a kdy jen částečná?
-
Jaké jsou rozdíly mezi kratší a zkrácenou pracovní dobou? A jak je to s výplatou?
Na zkrácenou pracovní dobu máte nárok, pokud to určuje zákoník práce nebo je stanovena jako benefit. Kratší pracovní dobu si musíte sjednat sami. Jaký je mezi těmito pojmy rozdíl, pokud jde o výdělek?
-
Jak se určuje, kolik peněz zaplatí klient advokátovi
Před návštěvou advokátní kanceláře se vyplatí znát, jak se počítá cena právních služeb - přinášíme přehled způsobů určení odměny advokátů. Pokusíme se i poradit, jak zaplatit co nejméně.
-
Jak se dědí bez závěti a co se může stát?
V rámci právní ochrany majetku je třeba pečlivě myslet i na způsob řešení dědictví. Pokud zůstavitel nezanechá závěť, bude totiž jeho pozůstalost rozdělena podle zákona. Jak upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, tak v takovém případě zůstavitel neprojeví svou pravou vůli, a zvyšuje se tak riziko sporů mezi dědici. K těm dle zkušeností společnosti Právní Ochrana Majetku – P.O.M. dochází stále častěji.
-
Může po vás zaměstnavatel požadovat, abyste se nechali otestovat na koronavirus?
Práce a negativní test na covid-19. Toto téma bylo před několika týdny velmi skloňované na Slovensku. Co když ale taková situace nastane i v Česku? Bude zaměstnavatel v právu, pokud po vás bude požadovat negativní test na koronavirus?
-
Jak a kdy vám může pronajimatel zvýšit nájem?
Bydlíte v pronajatém bytě a majitel vám každý rok zvyšuje nájemné? Může jej zvyšovat pravidelně? A pokud ano, kdy a o kolik? Jak na zvyšování nájemného nahlíží zákon? A jakou roli hraje nájemní smlouva?
-
Komu náleží zvláštní příplatek za práci v zátěži?
Pracujete v prostředí, které je velmi namáhavé na psychiku? Ohrožujete v práci své zdraví? V tom případě budete mít nárok na zvláštní příplatek. Jaká je jeho výše a kdo na něj má právo?
-
Kdy se smaže záznam z rejstříku trestů?
Máte záznam v rejstříku trestů a chcete si začít hledat práci? Bojíte se, že se záznamem žádnou nenajdete? Podívejte se s námi, jak a kdy zažádat o výmaz, ale i do jakého zaměstnání je čistý trestní rejstřík nutný.
-
3 případy, kdy nedostanete příspěvek na bydlení
Máte příliš vysoké výdaje za bydlení? Chcete si zkusit zažádat o příspěvek? Dosáhnou na něj jen někteří. Kdy na něj rozhodně nemáte nárok?
-
(2) Zaměstnavatel v insolvenci: Jak a kdy může zaměstnanec odejít z práce?
Zjistili jste, že firma, u které pracujete, se ocitla v insolvenci? Pravděpodobně se vám hlavou honí celá řada myšlenek. Mezi ty určitě bude patřit, zdali by nebylo lepší zkusit štěstí jinde. Jak je to ale s výpovědí u firmy, která je v insolvenci?
-
(1) Zaměstnavatel v insolvenci: Co jako zaměstnanec musím vědět?
Někteří tvrdí, že krize už je tu a jiní zas, že teprve přijde. Řada zaměstnavatelů se ale ocitá v insolvenci již teď. Jaká práva mají jejich zaměstnanci, kde seženou potřebné informace a na co mají nárok?
-
Novela zákoníku práce 2020 a 2021: Co nás čeká a co se zlepší
Některé změny v zákoníku práce začaly fungovat již od 30. 7. 2020. Na účinnost těch další si počkáme až do roku 2021. Jak se na změny dívají experti? A co se vlastně pro zaměstnance mění?
-
Může nájemce v bytě provádět stavební úpravy a změny?
Představte si situaci, že si pronajmete byt a po přestěhování se rozhodnete, že byste si ho rádi trošku předělali k obrazu svému. Máte jako nájemník na úpravy v bytě vůbec právo?
-
Kdy vás můžou vyhodit z nájmu bez výpovědní lhůty?
Myslíte si, že z nájmu vás jen tak ze dne na den nemůže pronajímatel vyhodit? To jste tedy na omylu. Za jaké prohřešky můžete dostat okamžitou výpověď z pronajatého bytu?
-
Kdy při horku v práci stačí pitná voda a kdy už musí být ochranné nápoje?
Letošní léto sice není tak teplé jako ta předešlá, ale to neznamená, že horka už vůbec nepřijdou. Pokud budete trávit tropické dny v práci, mohlo by vás zajímat, zdali vám zaměstnavatel musí zajistit pitný režim. V určitých situacích budete mít navíc nárok i na ochranné nápoje.
-
Když zákoník práce porušuje zaměstnavatel
Proběhlo kdysi médii, že jeden z potravních obchodních řetězců zastoupených snad v každém větším městě, zakázal zaměstnancům jíst a pít na prodejní ploše. Pak se ukázalo, že jde o „nedorozumění“. Co když ale zaměstnavatel skutečně přestane dodržovat zákoník práce?
-
Jak a kde se bránit proti rušení nočního klidu?
S létem a prázdninami začíná i doba vysedávání na balkónech a terasách dlouho do noci, případně grilování na zahrádkách. S hlasitým vybavováním se tak snadno může dojít k rušení nočního klidu. Jak se bránit hlasitým sousedům?
-
Musíte v nájmu nového spolubydlícího nahlásit majiteli bytu?
Chcete si do nájmu nastěhovat drahou polovičku anebo jen spolubydlícího, který vám pomůže s nájmem a domácností? Ne vždy potřebujete souhlas majitele nemovitosti. Kdy ale ano?
-
Pravidla po přepravu dítěte v evropských zemích
Chystáte-li se autem do zahraničí i se svými malými ratolestmi, budete pro ně nejspíš potřebovat autosedačku. I když vlastně jak kdy. Ačkoliv je většina okolních zemí součástí Evropské Unie, pravidla pro jejich používání se liší stát od státu.
-
Dítě v autě: Existuje 5 tříd autosedaček. Víte, kterou a jak použít?
Jaká jsou pravidla bezpečnosti při převozu dětí automobilem? Sankce za jízdu bez dětské autosedačky mohou být vyšší než u nepřipoutaného řidiče. Navzdory mylnému přesvědčení mnohých motoristů není rozhodující věk, ale váha a výška. Dávno rovněž neplatí, že dítě do 12 let nemůže sedět vepředu. Jak vybrat správnou autosedačku a na co si dát pozor?
-
Co s sebou přinese zrušení odpuštění DPH u zahraničních zásilek?
Objednáváte si zboží ze zahraničních e-shopů? Balíčky z Číny se vám pěkně prodraží. Vinu na tom bude mít zavedení DPH na malé zásilky, které jsou teď ještě stále od daně osvobozeny. K čemu změna povede?
-
Výpovědní lhůta v zaměstnání: jak ji zkrátit nebo prodloužit?
Chcete dát v zaměstnání výpověď a spěcháte rovnou do nové práce? Jak dlouhá bude vaše výpovědní lhůta? A budete muset její délku dodržet?
-
Jak na hromadné propouštění zaměstnanců nahlíží zákoník práce
U vás v práci hromadně propouští? Přečtěte si, co vlastně hromadné propouštění je, za jakých příčin je možné a co musí váš zaměstnavatel dodržet.
-
Jak může pomoci zavedení konta pracovní doby?
Většina opatření je sice již nějakou dobu zrušená, ale pandemie pokračuje. Někteří navíc tvrdí, že můžeme očekávat i další vlnu. Jak může zaměstnavatelům i zaměstnancům pomoci konto pracovní doby?
-
Uzavření obchodů o nedělích se řešilo před i během nouzového stavu. Bude zavřeno, či ne?
Mnoho osob před nouzovým stavem podporovalo uzavření obchodů v neděli. Na začátku dubna podobný návrh řešili i politici. Jak to tedy s uzavřením obchodů s potravinami o nedělích vypadá v blízké budoucnosti?
-
Pendleři a dojíždění za prací za hranice: co pro ně nově platí?
Jezdíte za prací do zahraničí? Co musíte doložit, aby vás za hranice vůbec pustili? A kde budete muset zůstat anebo kdy jít rovnou do karantény?
-
Vánoční přehled: zimní prázdniny, zavřené obchody, práce ve svátek a kvíz
Za několik týdnů jsou tu Vánoce. Jak budou mít děti školní prázdniny? A nakoupíte o svátcích v obchodech, nebo budou zavřené? A na co máte nárok, pokud budete pracovat ve svátek?
-
Co je dobré vědět o vratné jistotě u pronájmu?
Když se stěhujete do nového pronájmu, jak vysokou vratnou kauci po vás může majitel bytu požadovat? Ve výši třech anebo rovnou šesti nájmu? A na co ji po skončení nájemního období může využít? Přečtěte si v našem rozhovoru.
-
Jak pomůže dětem v exekuci novela insolvenčního zákona?
Několik tisíc dětí je v Česku v exekuci. Odkud si dluhy přinesly? Dají se nějakým způsobem prominout? A jak na to nahlíží novela zákona?
-
Jakou pokutu můžete dostat v národním parku či CHKO?
Národní parky i CHKO mnohdy trpí náporem turistů, kteří se chovají nevhodně. Za co můžete dostat desetitisícovou pokutu? A co je naopak v národních parcích povoleno?
-
Kolik ze sociální dávky můžete dostat v poukázkách?
Sociální dávka může být vyplácena v poukázkách na nákup zboží. Typickým příkladem je příspěvek na živobytí. Komu ale nemůžou dát místo peněz poukázky?
-
Hygienické limity aneb kolik toho můžete uzvednout v práci
V mnoha zaměstnáních je pro výkon práce nutná manipulace s břemeny. Často jsou také porušovány normy, které platí pro zvedání těchto břemen. Kdo a kolik tedy může v práci uzvednout?
-
Nová pravidla oddlužení a osobního bankrotu pro rok 2019
Od začátku června začala platit nová pravidla pro oddlužení. Co se tedy pro dlužníky a osobní bankrot mění?
-
Jak vás musí v práci ochránit zaměstnavatel
Některá zaměstnání jsou z hlediska pracovního úrazu rizikovější než jiná. V takových oborech je nutné, aby vám zaměstnavatel poskytnul určitou ochranu v rámci bezpečnosti práce. Na co máte nárok a co když bezpečnost podceníte?
-
Jaké podmínky musí splňovat průkazová fotografie?
Průkazová fotografie musí splňovat určitá kritéria, aby mohla být použita na doklad. Jde hlavně o rozměry a o to, co musí zobrazovat. Jak by tedy měla být fotka velká? A jak na ní musíte vypadat?
-
Nechodíte na preventivní prohlídky? Pojišťovna vám může udělit pokutu
Víte, že byste se měli co nejdříve podrobit preventivní prohlídce, ale už teď máte jasno v tom, že se vlastně vůbec nedostavíte? I když je to otrava, děláte chybu. Za nedocházení vám hrozí pokuta. Kolik vás to tedy bude stát?
-
Kdy vám za překročení rychlosti seberou řidičák?
Pokuty za překročení rychlosti patří k těm nejčastějším. Na kolik vás ale můžou vyjít a kolik bodů vám můžou sebrat? Hrozí, že přijdete i o řidičák?
-
5 tipů, na co nezapomenout před cestou autem na dovolenou
Sezóna letních dovolených se blíží a cesta vlastním autem patří mezi oblíbené varianty dopravy. Minimálně čtvrtina Čechů se aktuálně chystá na dovolenou automobilem. Než se vydáte na cestu, je nutné nejen připravit vozidlo po technické stránce, neméně důležitá je také kontrola dokladů a obeznámení se s formalitami i dopravními předpisy.
-
Co byste měli vědět o GDPR: 6 největších mýtů a omylů
Jaké jsou nejčastější domněnky a v čem nejvíce tápou (nejen) provozovatelé e-shopů ohledně nové evropské směrnice zvané GDPR? Společnost Shoptet, na jejíž platformě běží v ČR již 13 tisíc online obchodů dala dohromady šest největších mýtů, o kterých byste měli vědět.
-
GDPR bez strašení: Užitečné tipy pro majitele malých webů a e-shopů
Možná nejfrekventovanější zkratkou posledních měsíců je GDPR, nové obecné nařízení o ochraně osobních údajů, které vejde v účinnost 25. května 2018. Jednou ze skupin, kterých se dotkne, jsou i majitelé a provozovatelé webových stránek, blogů a e-shopů. Ani v těch by však nemělo nové nařízení vyvolávat zbytečné a přehnané obavy. Společnost Webnode, která poskytuje nástroje pro tvorbu a správu internetových stránek, přináší majitelům malých i velkých webů a e-shopů několik základních rad.
-
Vše, co potřebujete vědět o GDPR
Nařízení GDPR se skloňuje především u podnikatelů a dalších subjektů, jako jsou státní úřady, prostě u všech, kteří skladují právě vaše osobní údaje pro různé účely. Co ale toto nařízení znamená pro nás běžné spotřebitele?
-
Chcete hlasovat v českých volbách ze zahraničí? Tak si pospěšte!
Do voleb už zbývá jen několik dnů. Už víte, komu dáte svůj hlas? A jak vlastně volit, jestliže se nenacházíte na území ČR? Pokud jste se zařizováním ještě nezačali, máte nejvyšší čas. Kde si zřídit, co bude potřeba?
-
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Zakládání soukromých klubů a spolků je kvůli protikuřáckému zákonu stále častější. Hospodští odmítají přijít o klientelu a prodělat. Plno z nich ale bohužel netuší, jaké problémy si způsobí…
-
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Adopce je jedno z řešení, jak ukojit touhu po dítěti. Podobnou formou kompenzace může být ale pro některé i pěstounská péče. Rozhodně se ale nejedná o totéž. Jaké jsou hlavní rozdíly?
-
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Zvířata si u nás za dva roky konečně budou moci oddychnout. V roce 2019 by v České republice už neměla existovat jediná farma na kožešinu. Povede tato novela k větší humanitě anebo naopak k podpoře černé ekonomiky?
-
Velké porovnání alternativ kouření: na kolik vás vyjde měsíčně e-cigareta?
Protikuřácký zákon otřásl valnou většinou kuřáků, kteří se budou prozatím muset smířit s řadou omezení. Cigareta a posezení u piva či vína v baru v ČR už prakticky neexistuje. Jak je to ale s povolenými elektronkami a vodní dýmkou?
-
Víte jistě, kde je kouření zakázáno? Za porušení zákona hrozí pokuta až 50 000 Kč.
Kuřáci mají už několik týdnů utrum. S novým protikuřáckým zákonem se pro ně okruh možností nepříjemně zúžil. Na místech, kde kouřili posledních několik let, si už pravděpodobně nezapálí. A pokud ano, čeká je pokuta.
-
Hypotéku teď nebo potom: Vyplatí se počkat?
Od 1. 12. 2016 začnou platit nová pravidla pro poskytování hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Vyplatí se klientům počkat si na nové podmínky, nebo si úvěr raději sjednat teď?
-
Kdy pojišťovna hradí náklady na právníka při odškodnění za dopravní nehodu?
Nárokování odškodnění dopravní nehody může být složitý proces, během kterého bude poškozený nucen vyhledat odbornou právní pomoc. Jakou odměnu může sjednat advokát s poškozeným a kdy je pojišťovna povinna proplácet náklady právního zastoupení?
-
Vymáhání výživného: Zanedbání povinné výživy je trestný čin, hrozí až 1 rok vězení
Nehrazení výživného nemusí znamenat pouze civilní odpovědnost dlužníka, ale rovněž trestněprávní odpovědnost. Jakým způsobem trestní zákoník vymezuje trestný čin pro neplacení výživného, se dozvíte v dnešním článku.
-
Odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění u pracovního úrazu
Jakým způsobem se určuje bolest a ztížení společenského uplatnění při odškodnění pracovního úrazu? Kde lze nově nalézt tabulky jednotlivých položek pro odškodnění této nemajetkové újmy? Odpovědi naleznete v dnešním článku.
-
Odpovědnost zaměstnance za krádež služebního vozidla
Kdy může být zaměstnanec shledán povinným k náhradě škody za odcizení služebního vozidla? Jakého nedbalostního jednání se musí dopustit a do jaké výše odpovídá? Představíme si rozhodnutí Nejvyššího soudu, který projednával obdobnou otázku.
-
Zajištění dlužného výživného v insolvenčním řízení
Insolvence a dlužné výživné bude tématem dnešního rozhovoru. Jakým postupem zajistit dlužné výživné v rámci insolvenčního řízení poradí JUDr. Michal Žižlavský, předseda Rady expertů Asociace insolvenčních správců.
-
Naděje na spravedlivé odškodnění újmy na zdraví
Mezi nejvýraznější změny spojené s účinností nového občanského zákoníku je nové pojetí odškodnění újmy na zdraví, které umožňuje získat v případě poškození zdraví adekvátní odškodnění. Ale nic není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát.
-
Češi si dělají z e-shopů půjčovny, umožnil to občanský zákoník
Nový občanský zákoník se začátkem roku oslavil rok od své účinnosti. Podle Martina Holoubka ze společnosti Activa nebyl takovým zásahem do života podnikatelů, jak černé předpovědi některých odborníků odhadovaly. I tak ale přechod na novou legislativu v případě většiny tuzemských společností často spolkl měsíce práce a náklady v řádu desítek tisíc korun. Vyžádal si i přepracování veškerých vzorů smluv a přinesl některé nejasnosti.
-
Právnická osoba byla zrušena za neplacení DPH
V nedávné době bylo Krajským soudem v Praze vydáno rozhodnutí o zrušení společnosti za neplacení daně z přidané hodnoty, a to v rámci trestněprávní činnosti této společnosti dle zákona o trestní odpovědnosti právnických osob.
-
Braňte se pokutám od operátorů, i když podnikáte
Zákon o elektronických komunikacích umožňuje všem zákazníkům, tedy i podnikatelům, vypovídat smlouvy na dobu určitou. Operátoři ale zkouší různé triky, jak je od toho odradit, a zákon obcházejí nebo přímo ignorují. Poslanecká sněmovna navíc nyní projednává novelu, která podnikatele z této ochrany vyjme.
-
Odvolání daru v novém občanském zákoníku
Úprava darování v novém občanském je rozsáhlejší oproti původním ustanovením ve zrušeném občanském zákoníku. V návaznosti na předchozí článek o obecné úpravě darování se dnes zaměříme na otázku odvolání daru. Jaké možnosti nabízí nový občanský zákoník v případě, že si přejeme odvolat učiněné darování?
-
Odškodnění ceny zvláštní obliby
Nový občanský zákoník přinesl řadu nových institutů, které se snaží chránit poškozené. Cena zvláštní obliby je jedním z nových institutů v rámci náhrady při poškození věci, který v našem právním řádu rozhodně chyběl. Zničil vám někdo ze škodolibosti obrázek milovaného člověka? Pak bude možné požadovat po škůdci cenu zvláštní obliby.
-
Pod rouškou ochrany, past na spotřebitele
KOMENTÁŘ: Skupina poslanců ve snaze omezit náklady řízení u tzv. bagatelních pohledávek, tedy těch do 10 tisíc korun, připravila společný návrh zákona, kterým by došlo ke snížení těchto náhrad nákladů právního zastoupení na maximálně 900 korun. Návrh v současné době projednává Poslanecká sněmovna.
-
Zelený: Nabízíme smírné řešení sporu mezi obchodníkem a spotřebitelem
Spor mezi spotřebitelem a obchodníkem je nerovným sporem dvou subjektů, jejichž zájmy mohou být v přímém rozporu. Služba VašeStížnosti.cz se pokouší nabídnout smírné řešení bez povinnosti účastnit se soudního jednání. Spotřebitelským sporům a možnosti jejich alternativního řešení se věnuje dnešní rozhovor s Lukášem Zeleným z právní poradny dTestu.
-
Nejnižší korupce je ve Skandinávii. Jak si stojí Česko?
Pro národní ekonomiku a celou společnost je minimální korupce příznivá. Míra korupce je hodnocena v rámci několika významných ekonomických hodnocení analytických společností. Jak je na tom Česko dle posledních studií?
-
Nový občanský zákoník upravil možnosti dědictví
V Česku přibývá lidí, kteří se rozhodnou sepsat závěť. A to bez ohledu na věk. Podle advokátů se totiž poslední vůli vyplatí sepsat i v nízkém věku – předejde se tak případným tahanicím o majetek.
-
Naletěli jste nepoctivému prodejci? Pomoci může spotřebitelský ombudsman
Ministerstvo průmyslu a obchodu zřídilo institut spotřebitelského ombudsmana pro ochranu poškozených spotřebitelů, a to zejména na předváděcích akcích. Jakým způsobem lze využít služeb spotřebitelského ombudsmana a na jakých principech funguje, se dozvíte v rozhovoru s Tomášem Hajduškem, náměstkem ministra průmyslu a obchodu.
-
Za úpadek firmy nese od Nového roku přímou finanční odpovědnost její vedení
Od nového roku čekají na všechny členy vedení firem, kteří nenakládají s firemními financemi s péčí řádného hospodáře přísné finanční tresty. Postará se o to nový zákon o obchodních korporacích.
-
Odpovědnost za škodu: Nešťastné uklouznutí na zastávce
V zimních měsících jsou ulice často plné sněhu, ledu a úrazy jsou naprosto běžné. Kdo bude odpovídat za škodu při uklouznutí na neupraveném povrchu autobusové zastávky? Podívejme se společně na soudní spor, který vyřešil tuto otázku.
-
Jak vydědit nezbedného potomka
Jaké důvody stanovuje současná právní úprava pro možnost vydědění svých potomků? Jaké náležitosti musí splňovat listina o vydědění? V článku se zaměříme na zůstavitelova práva z pohledu vydědění potomků i s ohledem na novinky, které přináší nový občanský zákoník.
-
Dědictví a věřitelé
Dluhová problematika se mnohokrát nedotýká života pouze daného dlužníka, ale zasahuje po jeho úmrtí i do života dědiců. V rámci dědického řízení se nabízí dědicům několik možností, jak zjistit zůstavitelovy dluhy a následně si poradit s předluženým dědictvím. Avšak vše vyžaduje nejvyšší obezřetnost v našem jednání.
-
Může vás zaměstnavatel šmírovat?
Jak je to s využíváním pracovní prostředků zaměstnancem pro osobní potřebu? Jak probíhá kontrola zaměstnance na pracovišti a má právo na soukromí? V článku se zaměříme na možnosti a limity kontrolních mechanismů využitých zaměstnavatelem, práva a povinnosti i soukromí zaměstnance.
-
Zdědit dluhy nebo odmítnout dědictví?
Do jaké výše odpovídají dědici za zůstavitelovy dluhy? Lze dědictví odmítnout? Jak soud postupuje, nezanechal-li zůstavitel žádný majetek? Dědicové mají několik možností, jak se bránit zadluženému dědictví.
-
Chaloupková: Lidé podceňují preventivní právní poradenství
Jsem přesvědčena, že běžný občan s běžným právním problémem u nás vždy nalezne advokáta, jehož odměna bude úměrná a nikoliv nedostupná, a přesto poskytne kvalitní právní službu, uvedla v rozhovoru Iva Chaloupková z České advokátní komory.
-
Budzinski: Zaměstnanec má právo na odškodnění v plné výši
Smrt mladého člověka, který byl otcem a živitelem dvou dětí musí být odškodněna nikoliv dle tabulek, ale podle zdravého rozumu, uvedl v interview Petr Budzinski, advokát se specializací na náhrady škody na zdraví a práva zaměstnanců.
-
Omezení zaměstnance v podnikání a jiném výdělku
Zákoník práce vymezuje omezení výdělečné činnosti zaměstnanců jak v soukromém sektoru, tak v rámci státních zaměstnanců. Ve kterých případech může zaměstnanec podnikat? Jaké práva v dané problematice jsou určeny zaměstnavateli?
-
Kuboň: Přišel čas hájit zájmy drobných investorů
Řada obchodníků s cennými papíry či investičních zprostředkovatelů v ČR poskytují své služby kvalifikovaně a čestně. Je ovšem zjevné, že i tak dochází k protiprávnímu jednání a vzniku škody. Co je to best execution a jak se vyvarovat např. tzv. churningu? Buďte aktivní a sledujte pravidelně své portfolio, radí v dnešním rozhovoru JUDr. David Kuboň.
-
Právo a škoda na zdraví
Dlouholeté chápání vztahu pacienta a lékaře jakožto posvátného vztahu, kdy jedině lékař má pravdu se pomalu mění. Postupně si uvědomujeme, že systém poskytování zdravotnické péče stojí především na kvalitním financování, přičemž vztah lékaře a pacienta představuje spíše vztah lékaře a klienta. Jak se zachovat v případech, kdy jsou naše práva porušena?