-
Deset změn v zákoníku práce: rychlejší výpovědi, kratší držení místa na rodičovské i „dětská práce“
Vláda se chystá schvalovat revoluční novelu zákoníku práce. Ta zvyšuje flexibilitu pracovněprávních vztahů, umožní rychlejší výpovědi i menší ochranu rodičů na rodičovské dovolené. Jaké další změny novela zákoníku přináší?
-
Zaměstnavatelé těžící z nelegální práce mají kromě pokuty viset na úřední desce
Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje změny v oblasti postihování nelegálního zaměstnávání. Nově by mohli inspektoři práce pořizovat audiovizuální záznamy u zaměstnavatelů bez jejich vědomí. Za umožnění nelegální práce by zaměstnavateli nově hrozilo také zveřejnění na úřední desce Státního úřadu inspekce práce.
-
Pět důvodů, proč se evidovat u Úřadu práce i kvůli jednomu měsíci
Skončili jste v zaměstnání a do nové práce máte nastupovat až za měsíc či dva? I v takových případech je vhodné se registrovat na Úřadu práce. V roce 2024 je to výrazně výhodnější zejména pro lidi, kteří obdrželi od zaměstnavatele odstupné.
-
Zákaz konkurovat zaměstnavateli platí pro všechny zaměstnance. Kdo ho musí dodržovat i po konci smlouvy?
Zákaz konkurence za trvání zaměstnání vyplývá přímo ze zákoníku práce. Zaměstnavatel nemusí nic extra zakazovat. Může však zaměstnanci obdobnou činnost, jakou pro něj vykonává, sám povolit. Zákaz konkurence po skončení zaměstnání se sjednává v dohodě o konkurenční doložce.
-
Jak to bude s finančními náhradami při home office?
Pracujete na home office? Pak byste měli vědět, že vám díky novele zákoníku práce budou náležet náhrady spojené s výkonem práce z domu. Kolik to bude dělat?
-
Co s nevyčerpanou dovolenou, když končíte v zaměstnání?
Končíte v zaměstnání a máte na kontě stále několik hodin dovolené? Můžete si ji vyčerpat i ve výpovědní době? Jaké jsou další možnosti, co lze s nevyčerpanou dovolenou provést?
-
Cesta na úřad práce může začít v datové schránce, umí i zkrátit lhůty
Pokud jste se rozhodli hledat novou práci s pomocí státu, nemusejí vaše první kroky vést k přepážce úřadu práce. S datovou schránkou se zaregistrujete i z domova a třeba v sobotu večer.
-
Jaké jsou nejžádanější pracovní pozice, které lze vykonávat z domu?
Stále častěji jsou zaměstnanci vyhledávány pracovní pozice, které lze vykonávat z pohodlí domova. Společně s výší odměny jde o nejčastější požadavky, dle kterých se zaměstnanci rozhodují.
-
Volby do senátu 2022: kompletní info
První kolo senátních voleb letos proběhne 23. a 24. září ve 27 obvodech společně s komunálními volbami. Víte ale, kdy proběhne druhé kolo? A budete moci volit na voličský průkaz?
-
Co je dobré vědět před výjezdem za prací do zemí EU?
S výjezdem do zahraničí za pracovní cestou souvisí mnoho otázek. Na co všechno byste se měli předem připravit?
-
Kam po maturitě: Na jaké pracovní úvazky lze pracovat?
Ukončili jste úspěšně středoškolské studium a chcete se vrhnout do pracovního světa? Podívejte se na to, jaké možnosti se vám nabízí a jak se od sebe vzájemně liší.
-
Jak a kde si prověřit (nejen) budoucího zaměstnavatele?
Hledáte si nové zaměstnání a našli jste pracovní inzerát, na kterém se vám něco nezdá? Anebo jste už objednaní na pohovor a máte špatný pocit? Pokud ano, raději si prověřte zaměstnavatele.
-
Kdy raději neodepisovat na pracovní inzerát
Jste nezaměstnaní a aktuálně si hledáte práci? V takovém případě trávíte plno času na portálech s inzercemi pracovních nabídek. Jak by měl vypadat věrohodný inzerát? A na jaké nabídky raději neodepisovat?
-
Kde mohou lidé z Ukrajiny hledat zaměstnání?
S příchodem uprchlíků z Ukrajiny nastává otázka jejich finančního zabezpečení. Jaké mají možnosti při hledání nových pracovních příležitostí a na které smlouvy se mohou nechat zaměstnat?
-
Víte, jaká jsou rizika práce na černo? Inspekce práce udělila za nelegální práci pokutu přesahující 190 milion korun
Nemalá část populace stále vykonává práci na černo s vidinou pomyslných výhod. Pozitivním faktem je to, že tento trend u občanů České republiky postupně klesá. Pořád se ale ČR potýká s velkým počtem cizinců, kteří nemají pracovní vztah ujednán patřičnou smlouvou. Jaká všechna rizika se pojí s prací na černo?
-
Hradí za vás úřad práce sociální a zdravotní pojištění?
Kolem toho, co za vás hradí úřad práce, je stále mnoho nejasností. Pojďte se tedy podívat, co získáte (a na jak dlouho) při registraci na úřadě práce. Úhradu sociálního či zdravotního pojištění?
-
Výpis z rejstříku trestů bude v nové práci potřeba. Kde ho seženete?
Hledáte si nové zaměstnání? Většina firem požaduje výpis z rejstříku trestů. Kde ho sehnat? A jak dlouho budete na výpis z rejstříku trestů čekat?
-
Jak dát správně výpověď?
Jak správně doručit výpověď? Od kdy běží výpovědní doba? Jak se počítá? Kdy je delší a kdy kratší, než 2 měsíce?
-
Co vše vám zaměstnavatel uhradí v rámci kvalifikační dohody?
Kvalifikační dohoda vám umožní studovat a pracovat. Zaměstnavatel vám proplatí náklady a vy si zvýšíte kvalifikaci. Co všechno můžete dostat proplaceno a za jakých podmínek, abyste to nemuseli vracet?
-
V práci se vám nelíbí? Tak ji změňte
Ekonom dělá kuchaře, bývalá advokátka píše v novinách a veterinář hraje v divadle. Blázinec? Ale kdepak, takhle to na trhu práce už dnes funguje. Kdo není spokojen v práci a je schopen se naučit jinou, ten si užívá v novém zaměstnání, které je přesně podle jeho představ.
-
Stárneme a musíme počítat i se staršími zaměstnanci
Trend mládí a krásy je hezký. Na mladé lidi je pěkný pohled, a i když zpravidla nemají zkušenosti, esprit a energie může leccos zachránit. Ale ne vše. A hlavně mládí začíná být nedostatkovým zbožím. Náš průměrný věk šplhá k páté desítce a tito lidé by neměli být zaměstnavateli přehlíženi, protože za chvíli prostě nebude na trhu práce odkud brát.
-
Co potřebují vědět studenti, kteří si hledají letní brigádu?
Letní prázdniny jsou za dveřmi a v tomto období si plno studentů hledá letní brigádu. Ještě předtím, než začnou projíždět inzeráty na internetu, by však měli vědět hned několik věcí.
-
Jak dosáhnout v práci svého?
Ukončili jsme školu a nastoupili do zaměstnání. U většiny je to trochu rozčarování, téměř nikdy se nesplní vše, co očekáváme. Ale dáváme se do práce a máme před sebou nějaký cíl. Jak ho dosáhnout, jakou cestu si vybrat a jak při tom utrpět co nejméně úrazů?
-
Komu a v čem můžou pomoci sdílené kanceláře?
Lidí, kteří pracují na volné noze, stále přibývá. Do povědomí se navíc dostává pojem coworking neboli sdílené pracovní kanceláře. Pro koho je takové pracoviště vhodné a jaké má výhody?
-
Diskriminace v práci už neexistuje, ale stále na ni narazíte
Protože má jinou barvu pleti, protože vypadá staře a bude nám tu spát, protože je matkou malých dětí a ty jsou pořád nemocné… Takových „protože“ je hodně. Pokud si zaměstnavatel může na trhu práce vybírat, a ještě přihlížet ke jmenovaným „zásadám“, pak patrně není z této planety. Anebo se obklopuje lidmi, kteří prostě nemusí být z kategorie – pro firmu jen to nejlepší.
-
Také v Industry 4.0 mají lidé emoce
Ve 4. průmyslové revoluci se nejvíce hovoří o robotizaci a náhradě lidské práce za automatickou a člověk má občas pocit, jako by se z výrobního procesu úplně vytratil. Kdepak je rozčilování, námaha, ambice, stres, zdali úkol stihnu a zlost nad šéfem, který se chová jako hulvát?
-
Chcete změnit práci? Právě teď si můžete hodně polepšit
Uvažujete o tom, že odejdete ze zaměstnání, ale bojíte se, že si pohoršíte? Nemějte strach. Doba nahrává zaměstnancům, nikoliv zaměstnavatelům. Co firmy nabízejí, aby nalákaly nové pracovní síly?
-
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
32 °C. Horko, dusno, bouřky. Asi to nebude příjemné sedět celý den v kanceláři. Co ale můžete proti horku v kanceláři udělat?
-
Měníte práci? Víte, na co si dát pozor?
Firmy shánějí zaměstnance, dokonce se o ně přetahují a lákají je na nejrůznější benefity. Jak nenaběhnout a využít opravdu dobrou nabídku?
-
Chcete starostovat? Na kandidování do komunálek máte čas do úterý
Nadávat u piva umí každý, ale chce to hodně odvahy (nebo podnikatelský plán), abyste se vydali do špinavých vod politiky. Jak kandidovat v komunálkách? A jaká jsou pravidla pro zvolení?
-
Trpíte v práci stresem? Nejste sami
Pokud od práce očekáváte víc, než vám může poskytnout, jste chronicky nespokojení a podle průzkumů trpíte stresem. Dalším důvodem mohou být neshody s kolegy v zaměstnání, a když k tomu připočteme nedostatek času na osobní život navíc nedostatečnou odměnu za odvedenou práci, pak se s vámi stres skutečně pevně skamarádil.
-
Jak si může důchodce zvýšit příjmy?
Rádi byste si v důchodu přivydělali, ale nevíte, jaká pracovní smlouva je pro vás výhodná? Podívejte se s námi na malé srovnání.
-
Industry 4.0 – připraví nás roboti o práci?
Se zaváděním robotizace průmyslu se také začíná mluvit o tom, že kvůli 4. průmyslové revoluci přijdou lidé o práci. Automatická výroba totiž potřebuje jen malý interní tým, který bude řídit armádu robotických dělníků pracujících v továrně. Kterých profesí se to dotkne a není to nakonec jen sci-fi? Nebude lidí třeba naopak víc?
-
Odjezd za prací do zahraničí: co nezapomenout zařídit?
Našli jste si skvělé místo v zahraničí, anebo se o to teprve snažíte? Pokud ano, určitě se vám bude hodit stručný souhrn informací, které hovoří o tom, co všechno bude třeba před vycestováním zařídit. A že toho vůbec není málo…
-
8 nejčastějších otázek a odpovědí na vstupní prohlídku do nového zaměstnání
Byli jste novým zaměstnavatelem vyzváni k absolvování vstupní prohlídky? Co všechno bude doktor kontrolovat? Kolik to bude stát? A proplatí vám to v práci?
-
Z právní poradny: 3 způsoby, jak se bránit proti zaměstnavateli
Poradna finance.cz je určena pro všechny vaše dotazy. Například ty z právní oblasti. Dneska blíže odpovíme na dotaz týkající se nepřístojného chování zaměstnavatele k zaměstnanci a shrneme, jaké jsou podmínky pro platnost výpovědi s dvouměsíční výpovědní lhůtou.
-
Tři typy akademiků, které potkáte na vysoké škole
Být tak učitelem to musí být skvělý. Ale do školky ne, na základku taky ne, na střední jsou ta děcka pořád nevychovaná. Už to mám, budu elita národa a budu učit na vysoké škole.
-
Na co nezapomenout při nástupu do nového zaměstnání?
Čeká vás první den v nové práci? Nevíte, co všechno si s sebou vzít a co vlastně očekávat? Poradíme vám, na co byste rozhodně neměli zapomenout.
-
Najděte si novou práci do září
Je polovina srpna a za chvíli začíná opět školní rok. Pro absolventy i poslední prázdniny končí a je na čase si hledat první práci. Když budete dobře připraveni a budete mít jen trošičku štěstí, tak možná tu novou práci najdete i dřív, než začne prvního září škola.
-
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Ucházíme se o zaměstnání a standardně do něj při prvním kontaktu přikládáme životopis. Zdá se to jednoduché, ale jeho sepsání může být „oříšek“. Jak bychom ho měli sestavit, abychom postoupili nejméně do druhého kola konkurzu?
-
Chcete pracovat v zahraničí? Tak na tohle si dejte pozor
Několik desítek tisíc Čechů během posledních let vycestovalo za prací do zahraničí. Zlákaly je lepší pracovní podmínky a především vyšší mzda. Někteří jsou spokojení, jiní ale naletěli podvodníkům. Jak je poznat?
-
4 otázky, které vám pomůžou zlepšit vaše finance po dovolené
Hroutí se vám po dovolené vaše osobní finanční bilance a trošku jste se utopili v dovolenkových výdajích? Zkuste si odpovědět 4 jednoduché otázky a zlepšete si rodinný rozpočet.
-
Na co si dát pozor při sjednání brigády
Příležitostná sezónní práce je určitě příležitostí něco si přivydělat a pokud studujete, můžete se nechat zaměstnat ve stejném oboru a získat praxi. To vše za předpokladu, že všechno klapne a nejednáte s podvodníky. Pokud jste ve sjednávání brigády nezkušení, může se stát, že naletíte. Přinášíme několik rad na téma co dodržet při sjednávání krátkodobé sezónní brigády.
-
Joint v zaměstnání? Raději ne!
Na kouření marihuany můžeme mít každý jiný názor. Faktem ale je, že v zaměstnání byste se měli raději se „špekem“ držet zpět, lépe řečeno - prostě si jointa nezapalovat. Jinak o tu práci taky můžete na hodinu přijít.
-
13 tipů, v čem začít podnikat při i po studiu
Že studenti svá studentská léta jen proflákají, po nocích flámují a občas si přečtou skripta? Bývávalo. I během studentského života totiž můžete odstartovat úspěšný byznys a vydělat milióny. Takových studentů přibývá. Tak se inspirujte a vydělejte si ještě na škole.
-
Populace stárne, pracovat budou muset i starší lidé
Populace stárne, slyšíme to ze všech stran. To znamená, že průměrný věk obyvatelstva se stále zvyšuje. Netýká se to jen našich luhů a hájů, je to problém celé Evropy. A v jednotlivých státech to už přináší, nebo velmi brzy přinese velké změny. Už dnes cítíme zátěž na zdravotnický a ekonomický systém. Medicína prodlužuje zdraví a život lidí, prodlužuje se tedy produktivní věk lidí. Ti jsou schopni déle pracovat. To nevyhnutelně vede k proměně věkové struktury lidí na trhu práce.
-
Úspěšní stážisti mají v Prazdroji šanci na trvalou pozici
I letos přichází Plzeňský Prazdroj s nabídkou placených letních stáží a do svých týmů hledá posily z řad vysokoškoláků. Studenti čtvrtých a pátých ročníků se v létě zapojí do práce na reklamních kampaních, tvorby komunikačních strategií nebo poznají technologie vaření piva. Na komerčně zaměřené stáže se zájemci mohou hlásit do 9. dubna, na technické do konce dubna.
-
Jste nemocní a máte padáka? (3)
Ve třetím pokračování o nelehké situaci, kdy jste nemocní a dostali jste vyhazov, se zaměříme na několik dobrých rad a taky vás budeme odrazovat od toho, abyste na marodce svévolně opouštěli domov. Nemusí se to totiž vyplatit.
-
Jak a proč se stát digitálním nomádem?
Přemýšleli jste někdy nad tím, jak skloubit práci a cestování, pokud zrovna nejste pilotem či letuškou? Právě takovou možnost se nabízí, když se stanete digitálním nomádem.
-
Jste nemocní a máte padáka? (2)
Stát se to může. Onemocníte a ještě jste dostali padáka. Co udělat? Záleží přesně na tom, kdy vaše pracovní neschopnost začala. Dnes nabízíme poslední varianty čtyř situací.
-
Jste nemocní a máte padáka? (1)
Nikomu to nepřejeme, ale stát se to může. Jste nemocní a ještě jste dostali padáka. Co udělat? Záleží přesně na tom, kdy vaše pracovní neschopnost začala. Dnes nabízíme první dvě varianty čtyř situací.
-
Pracovní portál v novém: na Fleku se teď flek hledá jedna radost
Pracovní portál Flek.cz oblékl nový kabátek a pomůže vám v novém nejen lépe najít nový flek, ale hledání i urychlí a usnadní vám rozhodování díky hodnocení zaměstnavatelů. Vyzkoušejte nový Flek, pro každého najde flek.
-
4 tipy na letní prázdniny v zahraničí
Až se léto zeptá, kam pojedete? Studentské prázdniny jsou dlouhé a je tolik možností jak je prožít. Na cestách, pracovně nebo na druhém konci světa? O prázdninách si můžete vydělat, naučíte se cizí jazyk a získáte zkušenosti, které budou dobře vypadat v životopise. A zrovna teď je ideální příležitost letošní prázdniny naplánovat.
-
Zaměstnanecké výhody nové generace: 5 hodin denně a neomezená dovolená
Zní to trošku jako pohádka (pro zaměstnance) a trošku jako noční můra (pro zaměstnavatele). Ale nejspíš to funguje. Říkají ti, co to už vyzkoušeli. Mezi zaměstnanecké benefity možná bude brzy naprosto běžně patřit například kratší pracovní doba během dne nebo neomezený počet dovolené během roku. Zaměstnanci jsou tak spokojenější. A menší množství práce nemusí mít ani zásadní dopady na zisk.
-
Jak hledat práci na inzerát?
Hledáte si zaměstnání nebo vedlejší džob v inzerátech, které nabízejí práci, nebo sami své schopnosti nabízíte? Dejte pozor, jak je inzerát sestaven, dá se z toho mnohé poznat. Neméně důležitá je vaše odpověď.
-
5 tipů, jak najít studentskou brigádu
Přivýdělek ke studiu je pro mnoho studentů důležitý. Přinášíme užitečné tipy jak si poradit při hledání práce a studentské brigády.
-
Běžte na pracák i kvůli jednomu měsíci bez práce
Nastupujete do nového zaměstnání a práce vám nenavazuje zde dne na den? Máte třeba měsíc nebo dva neplánované volno? Běžte na úřad práce. I kvůli relativně krátké době registrace se to vyplatí.
-
Občané EU mají v Británii zůstat i po brexitu, žádají odbory
Britská obchodní komora (BCC) spolu s odborovou organizací TUC vyzvaly premiérku Theresu Mayovou, aby občanům Evropské unie (EU) okamžitě garantovala právo moci v Británii zůstat i po takzvaném brexitu. V dopise ji vyzvaly, aby ukončila stav nejistoty, která by mohla poškodit britskou ekonomiku.
-
Chovají se u pohovoru nevhodně? Ozvěte se
Od roku 2009 u nás platí antidiskriminační zákon, tedy nařízení o rovném zacházení a návod, jak se bránit před diskriminací. Například když management podniku nevezme pracovnici, která je ve svých 30 letech bezdětná. Vedení firmy má strach, že žena brzy otěhotní a odejde na mateřskou dovolenou. Podobně se to ale týká i absolventů škol, kterým prostě chybí praxe, nebo starších pracovníků, kde se zaměstnavatelé obávají blízké penze a větší nemocnosti.
-
5 výhod LinkedInu, které CV nemá a ani mít nebude!
Ať už jste ve fázi intenzivního hledání nové práce nebo se teprve rozhlížíte po možných nabídkách na pracovním trhu, určitě se vám bude hodit LinkedIn. Proč? Oproti klasickému životopisu má hned několik výhod. A pokud jej prozatím nemáte nebo jste se doposud nedostali k tomu si váš profil upravit, možná že právě následující odstavce budou tím pravým impulzem k tomu, abyste s tím něco udělali.
-
Absolventi míří do práce: Jak získat vysněné zaměstnání a o jaký si říct plat?
Na začátku léta ukončili střední nebo vysokou školu, užili si poslední prázdniny a nyní si hledají zaměstnání. Do své první práce právě míří nebo ji hledají absolventi škol.
-
Hledáte práci? A už jste zkusili Facebook nebo LinkedIn?
Hledat si práci přes sociální sítě? Vždyť na to jsou pracovní portály! Ano, i taková může být prvotní reakce, když někomu sdělíte, že si hledáte nové místo, ale nikoliv klasickou cestou přes webové stránky k tomu určené. Sociální sítě ale mohou být daleko efektivnější.
-
Motivační dopis se vyplatí poslat i tam, kde ho nevyžadují
Součástí životopisu může být motivační dopis. V jakých případech se ho vyplatí do firem poslat a jak ho vytvořit?
-
Hledáme práci: Jaký plat zaměstnance odpovídá zisku OSVČ?
Najít vhodnou práci není v současné době jednoduché. Při splnění zákonných podmínek lze stejnou práci vykonávat jako zaměstnanec nebo osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ). Kdy si lze volit mezi zaměstnaneckým poměrem a OSVČ? Která z variant a kdy se vyplatí? Podívejme se na tuto volbu z pohledu daní a sociální ochrany.
-
Práce v letních měsících a daňový bonus
Vždy jeden z rodičů může uplatňovat daňové zvýhodnění na děti. V případě, že je daňové zvýhodnění vyšší než vypočtená daň z příjmu, tak vzniká nárok na daňový bonus. Jak je to s čerpáním daňového bonusu při práci pouze v letních měsících? Jaký je nutné mít minimální příjem?
-
Ženy tvoří nadpoloviční většinu absolventů vysokých škol. Stále více se uplatňují i v technických oborech
Více než polovinu absolventů vysokých škol v EU tvoří ženy. Vyplývá to z nejaktuálnějších dat statistického úřadu EU- Eurostatu. Z téměř pěti milionů absolventů v roce 2014 bylo 58 % žen a 42 % mužů. Mužští absolventi stále dominují v oborech, jako je inženýrství, zpracovatelský průmysl nebo stavebnictví, kde jejich podíl činí více než 70 %. Naopak ženy silně převažují mezi absolventy pedagogických oborů (80 %) nebo ve zdravotnictví (75 %).
-
Jaké existují pracovní smlouvy?
Pracovněprávní vztah v sobě zahrnuje kromě klasického pracovního poměru i tzv. dohody o práci konané mimo pracovní poměr. Ve vztahu zaměstnavatel a zaměstnanec se tedy nejčastěji hovoří o pracovní smlouvě, dohodě o pracovní činnosti nebo dohodě o provedení práce. Každá smlouva či dohoda má své využití v různých situacích.
-
Jak na pracovní pohovor
Sepsali jste výborný životopis? Motivační dopis se vám také povedl? Potenciální zaměstnavatel si vás pozval na první osobní pohovor? Blahopřejeme! Teď zbývá zaujmout zaměstnavatele tak, aby si vás vybral.
-
Jak na životopis aneb CV krok za krokem
Hledáte svoje první zaměstnání nebo jste se rozhodli změnit stávající? V obou případech se neobejdete bez správně napsaného strukturovaného životopisu, který vám otevře cestu k pracovnímu pohovoru. V následujícím textu vám poradíme, jak napsat životopis.
-
Jak na motivační dopis
Kromě životopisu se dnes už motivační dopis pomalu ale jistě stává nedílnou součástí každé žádosti o práci. Poradíme vám, jak motivační dopis správně napsat a na co byste při jeho tvorbě neměli zapomenout.
-
Jak dát výpověď a změnit zaměstnání?
Jak na změnu zaměstnání? V prvé řadě je nutné ukončit stávající pracovní poměr. Díky rekordně nízké nezaměstnanosti začíná mít mnoho firem problém najít kvalifikované zaměstnance. Možná tak nastává čas říci si o lepší mzdu nebo se poohlédnout po novém pracovním místě. Standardně ale ze zaměstnání nelze odejít, kdy se vám zlíbí.
-
Maturita a daňové zvýhodnění
Daňové zvýhodnění na děti uplatňuje vždy jeden z rodičů. Zaměstnanec tak činí měsíčně při výpočtu čisté mzdy, živnostník vedoucí daňovou evidenci pak jednou za rok v daňovém přiznání. Za jaké měsíce se uplatňuje daňové zvýhodnění na maturanta?
-
Spolupráce s firmami přináší ČVUT peníze navíc do rozpočtu
Spolupráce s firmami umožňuje Českému vysokému učení technickému v Praze (ČVUT) získat peníze navíc do rozpočtu. V rozhovoru s ČTK to řekl rektor této technické univerzity Petr Konvalinka. Firmy mají primárně zájem o absolventy, ale ti už bývají brzy rozebraní, doplnil.
-
Má home office budoucnost?
Mnoho lidí o tom sní. Ráno vstanou, zapnou počítač a pracují. Z pohodlí domova, bez starostí a nákladů s dojížděním. Bez ruchu v kanceláři či neustálého dohledu nadřízeného. Uvědomujeme si ale také rizika, která práce z domova ukrývá?
-
Agentury: Poptávka po zaměstnancích stoupla letos asi o deset pct
Poptávka firem po zaměstnancích stoupla letos meziročně o více než deset procent, vyplývá z ankety ČTK mezi personálními agenturami. Firmy již hledají lidi i do výroby a logistiky. Zvyšovat mzdy se jim ale příliš nechce, často tedy řeší nedostatek lidí dovozem pracovníků z ciziny, hlavně Bulharska a Rumunska.
-
Kolik jazyků umíš, tolik pracovních nabídek dostaneš
Díky globalizaci dnes firmy kladou stále větší důraz na své zaměstnance v oblasti jazyků. Mnoho lidí je minimálně biliguální a ke své práci už třeba svůj mateřský jazyk ani nepoužívají. Každopádně, umět druhý jazyk perfektně rapidně zvyšuje šanci na získání vysněné práce.
-
Pět vět, které vás u pracovního pohovoru vyřadí
Pohovor patří k hledání nového zaměstnání. Není nutné z něho mít přehnaný respekt, ale dobrá příprava se vyplatí. Existují otázky, které na pohovorech pravidelně padají a jsou také odpovědi, které uchazeče okamžitě diskvalifikují. Co byste při pracovním pohovoru neměli říkat?
-
Ovládat cizí jazyk je v technické profesi nutností. Převládá stále angličtina
Schopnost ovládat minimálně jeden cizí jazyk je dnes naprostou nutností pro pracovníky zejména v technických profesích. Větší nároky na jazykovou vybavenost potvrzují nejen personalisté a technicky zaměřené firmy, ale i statistiky Asociace jazykových škol. Podle nich se zájem o jazykové kurzy v tuzemsku v porovnání s rokem 2014 zvýšil zhruba o 5 %. Nejvíce poptávaná je stále angličtina, která tvoří až 70 % z celého jazykového businessu. Na druhém místě jsou pak němčina a ruština.
-
Jak vybrat vysokou školu: Nezapomeňte na uplatnění na trhu práce
Letošní maturanti právě finišují s výběrem vysoké školy. Ideální je vybírat vysokou školu s dobrým uplatněním a už během studia nabírat praxi. Berte ohled na aktuální uplatnění na trhu práce.
-
Každý druhý student je připraven se kvůli nové práci přestěhovat kamkoli na světě
Nejžádanějším zaměstnavatelem je u VŠ studentů již po čtvrté za sebou společnost Google. Mezi firemními benefity studenti preferují celoživotní vzdělávání, flexibilní pracovní dobu a stravenky. Pokud by se měli stěhovat za prací, polovina studentů by byla ochotna vycestovat kamkoli na světě. Letos již po jednadvacáté provedla organizace AIESEC Česká republika ve spolupráci se společností ManpowerGroup průzkum The Most Desired Company vyhlašovaný v rámci Výročních cen Klubu zaměstnavatelů.
-
Napadení zaměstnance spolupracující společnosti a okamžité zrušení pracovního poměru
Zaměstnanec je povinen chránit oprávněné zájmy zaměstnavatele a dodržovat obecné morální pravidla společnosti. Jak může dopadnout soudní spor o platnost či neplatnost okamžitého zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem při napadení zaměstnance spolupracující společnosti, si představíme v rozhodnutí Nejvyššího soudu.
-
Homeoffice: Pracujte z domu a udělejte o desetinu více práce
Práce v open space rovná se častější nemoci. Prokázala to nedávná studie vědců ze stockholmské univerzity. Naopak práce z domu zaměstnance podle dalšího z výzkumů amerického Stanfordu dělá spokojenějšími a je tu i bonus pro zaměstnavatele – vyšší produktivita firmy. Podle čísel firmy KMPG by doma rády pracovaly tři čtvrtiny Čechů. Háček? Nejen případný nesouhlas šéfa. Vhodnou pracovnu nebo pracovní kout zdaleka nemá každá česká domácnost. Plánu je tedy dobré přizpůsobit už nákup nemovitosti.
-
Jak ukončit pracovní poměr v roce 2015?
Na způsobu ukončení pracovního poměru závisí, do kterého dne musí zaměstnanec svoji práci pro zaměstnavatele vykonávat, zdali obdrží odstupné nebo na jak vysokou podporu v nezaměstnanosti vznikne nárok.
-
Mobbing a bossing – už jste o něm slyšeli?
Až 40% dětí ve škole zažívá šikanu. Ovšem jak je tomu v pracovním prostředí? Kolik lidí denně zažívá stres na pracovišti? Můžeme zvýšením informovanosti o projevech a následcích pracovních šikany snížit její výskyt? Posuďte sami.
-
Pomůže českým firmám v příštím roce kurzarbeit?
V Německu a Rakousku se kurzarbeit osvědčuje, a tak může být již od roku 2015 řešením i pro české firmy postižené ruským embargem na dovoz výrobků z EU. Návrh expertní skupiny MPSV počítá se dvěma variantami kurzarbeitu, který má finančně pomoci postiženým firmám a zamezit růstu nezaměstnanosti.
-
Nejvýhodnější jsou brigády do 10 tisíc korun aneb jak dostat zpět daně?
Prázdninové brigády jsou významným zdrojem příjmů mnoha studentů. Už dvě zaměstnání souběžně však znamenají povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů. To se nakonec studentům ve velké míře vyplatí díky přeplatkům na dani.
-
Brigády na poslední chvíli: roste zájem o hlídání dětí i manuální práce
Podle aktuálních statistik inzertních novin ANNONCE a portálu ANNONCE.cz zájem o brigády zhruba pětinásobně převyšuje nabídku. Nejméně brigádních příležitostí mají studenti a senioři. V porovnání s květnovými údaji však nabídka vzrostla, především díky sezonním pracím ve stavebnictví a najímání pomocné síly na letní zahrádky hospod a restaurací.
-
Doučování aneb kdy jak začít?
Už máte letní brigádu? Čas běží rychle a konec školy pomalu, ale jistě klepe na dveře. Těšíte se nebo patříte spíše mezi ty, kteří to neřeší? A co se práce týče – to máte jak? Jste ve stejné společnosti jak loňský rok nebo si říkáte „Však ono se to nějak vyvrbí…“. Co když ale ne? Minulý měsíc jsme si představili krapet jinou formu brigády – doučování. Chcete vědět, jestli právě pro vás by to byla přímá trefa do černého, co se práce týče?
-
Vysokoškoláci si zpravidla hledají práci sami. A najdou ji snadněji
Dvaapůlkrát nižší než je národní průměr, byla v roce 2013 nezaměstnanost absolventů vysokých škol. V evidenci Úřadu práce ČR bylo zhruba 3 400 vysokoškoláků s bakalářským, magisterským i doktorským titulem. Méně pak absolventů technických oborů. Z praxe tak vyplývá, že lidé s vyšším vzděláním dnes najdou práci snadněji, i když to někdy trvá déle.
-
Firmy se chystají nabírat, ale lidí s odpovídající kvalifikací je nedostatek
Firmy po celém světě očekávají růst a plánují letos nabírat nové zaměstnance. Téměř dvě třetiny (63 %) z nich se však obávají, že nebudou schopny najít na vypsané pozice kandidáty s odpovídající kvalifikací.
-
Rodina má veliký vliv na výběr studijního oboru a budoucího zaměstnání
Má rodina velký vliv na výběr studijního oboru a následného povolání? Dá se vymanit z jejího vlivu nebo jsme navždy svázáni jejími výchovnými metodami? Jak souvisí tatínkovo povolání a synův studijní obor? A co na to maminka?
-
Roste zájem o rekvalifikační kurzy
Během prvního čtvrtletí letošního roku se 14 173 uchazečů o zaměstnání zúčastnilo některého z široké nabídky rekvalifikačních kurzů, na kterých se plně nebo zčásti podílel finančně Úřad práce Úřad práce ČR (ÚP ČR). Celkem 7 553 lidí kurz v tomto období také ukončilo. Za tři měsíce poskytl ÚP ČR zájemcům o prohloubení vzdělání či změnu profese celkem 62 456 977 Kč. Částka zahrnuje i prostředky z Evropského sociálního fondu.
-
Průzkum: Studenti se za ideální prací odstěhují i do zahraničí
Z dubnového průzkumu mezi studenty vysokých škol z 23 zemí včetně České republiky, kteří se zúčastnili mezinárodního finále soutěže KPMG International Case Competition, vyplývá, že 84 procent z nich by se za ideální prací klidně odstěhovalo do zahraničí.
-
Nezaměstnaných padesátníků přibývá – proč?
Demografové bijí na poplach – český národ vymírá. Dlouhodobě se rodí méně dětí, než kolik činí úmrtnost – a nevyrovnají to ani přírůstky z řad přistěhovalců. Je nás prostě stále méně. Přesto se na trhu práce vyselektovala skupina 50+, která má již dlouhodobě značné problémy s nezaměstnaností.
-
Zájemců o homeoffice přibývá, tuzemské firmy ale práci z domu nepodporují
Podle odborníků v posledních letech výrazně přibývá Čechů, kteří hledají zaměstnání s možností práce z domova. Jedná se zejména o matky na rodičovské dovolené nebo osoby, které do zaměstnání musejí dojíždět více než hodinu. Ačkoliv celosvětově tento trend prudce narůstá, tuzemské společnosti přesto umožňují homeoffice spíše lidem na vyšších postech a preferují mít nad zaměstnanci a jejich výkony dohled.
-
Nezaměstnanost je nejvyšší v historii – pracovní místa prý budou
Pokud sledujete tabulky Českého statistického úřadu, mohli jste mylně nabýt dojmu, že situace zdaleka není tak hrozná, jak se zdá – vždyť před rokem byla nezaměstnanost ještě vyšší… Opusťte tuto mylnou představu, číslovka z ledna 2014 je nižší jen z toho důvodu, že se nezaměstnanost začala přepočítávat jiným způsobem, než tomu bylo před rokem.
-
Hučková: Základem úspěchu na trhu práce je zejména volba správného oboru
Pokud máte 1000 absolventů hudební teorie a tři místa pro hudebního teoretika, pak je nasnadě, že v tomto segmentu existuje jistá nevyváženost, upozorňuje Kateřina Hučková, projektová manažerka portálu Jobfairs.cz. Nejen o problematice uplatnění v humanitních oborech je následující rozhovor.
-
Při hledání brigády si dejte pozor na podvodné servery
Studujete vysokou školu a výše kapesného od vašich rodičů se vám zdá rozhodně nedostačující? Řešení je prosté, nechejte se najmout jako brigádníci. I tehdy, pokud je váš studijní program sebe nabitější, si jistě nějaký ten čas na práci, co šlechtí, najdete. Víte, kde se po brigádě poohlížet?
-
Těmto inzerátům se raději vyhněte!
Na pracovních portálech přibývají denně desítky inzerátů. Pokud tedy nechcete, aby vám ušla jedinečná možnost získat to pravé místo, je lepší kontrolovat nabídky firem raději každý den. Jak se ale v tom velkém a nepřeberném množství vyznat? Navíc ne každý inzerát představuje opravdu „košér“ nabídku. Pokud se chcete naučit oddělit, jak se říká lidově, „zrna od plevele“ čtěte směle dál.
-
Pelíšková: Fond dalšího vzdělávání podporuje stáže pro studenty i zaměstnance
Cílem projektu Fondu dalšího vzdělávání je poskytnout stáž v délce 1 – 6 měsíců nejen studentům, ale i absolventům či dlouhodobě nezaměstnaným. Fond dalšího vzdělávání také usiluje o zakotvení stáží ve firmách do české legislativy pro posílení vzdělanosti v naší společnosti a zlepšení pracovního uplatnění, uvedla v interview Veronika Pelíšková z Fondu dalšího vzdělávání.
-
Bez práce? Tak to se mě již netýká!
Znáte ten pocit, když vám konečně uplyne tříměsíční zkušební doba a vy si s klidným srdcem můžete říct „Fajn, tak to bychom měli.“ ? Že ještě ne? Jste stále v nekonečném procesu rozesílání životopisů a absolvování příjímacích pohovorů? Rádi byste z toho kolotoče již vystoupili? Pak čtěte směle dál!
-
Dobešová: Studenti by se měli poohlížet po skutečné praxi
Vysokoškoláci by se měli místo obyčejných brigád poohlížet po skutečné praxi. Ideální jsou různé i krátkodobé stáže. Pokud budou ve svém oboru dobří, uplatní se téměř vždy. Je to jen otázka aktivity a vlastní ambice, uvedla v interview Veronika Dobešová, projektová manažerka projektu UNIjobs.cz.
-
Nemáš práci – a divíš se?
ZKUŠENOST Je to již přes rok, co jsem dokončila svá vysokoškolská léta a o měsíc kratší doba, co jsem na „hápépéčku“. Za zmíněný časový horizont jsem měla možnost vyslechnout si nemalé množství životních příběhů týkajících se hledání práce, a to nejen od mých kamarádů, známých, ale i spolupracovníků či spolužáků. Ano, bylo jich spousty, ale jedno měly společné a to „Nemám práci.“
-
Proč a jak používat Linkedin.com?
Linkedin.com je sociální síť, která umožňuje propojení s pracovním trhem. Jedná se o zajímavý nástroj k aktivnímu hledání zaměstnání a oslovení potencionálního zaměstnavatele.
-
Chcete uspět u pracovního pohovoru?
Právě si začínáte shánět práci, životopis a motivační dopis již máte napsaný a rádi byste si ještě připravili vhodné odpovědi i na ty nejzáludnější otázky u pracovních pohovorů? Přečtěte si, na co se u přijímacího pohovoru zaměřit.
-
Zkušenost: Zahraniční stáž a práce v Berlíně
Rozhodování pro a proti o práci v zahraničí už máte za sebou, a teď už jen přemýšlíte kam se vydáte? Dovolte mi, abych vás pozvala do Berlína, který pro vás nabízí mnoho možností.
-
Kolik stojí diplom?
Získání vysokoškolského diplomu stojí studenty především čas, úsilí a vytrvalost v plnění celé řady povinností. Jejich rodiče se pak musí smířit zejména s dočasně zvýšenými rodinnými výdaji. Tyto náklady se ale vašim potomkům v budoucnu mnohonásobně vrátí například i v podobě vyššího platového ohodnocení. S jakými částkami budete muset předběžně počítat a jak zároveň ulevit peněžence?
-
Filipová: Mladí můžou získat praxi, která jim usnadní budoucí pracovní uplatnění
Podstatou nového projektu na podporu absolventů bez praxe je, aby mladí lidé získali praxi, která jim pomůže najít dlouhodobé pracovní uplatnění. Dále je to samozřejmě zejména na jejich schopnostech a potřebách zaměstnavatelů, uvedla tisková mluvčí Ministerstva práce a sociálních věci Štěpánka Filipová v rozhovoru pro Finance.cz.
-
Pohovor v létě: Zapomeňte na kraťasy, tílka a minisukně
Odborníci a personalisté doporučují chodit na pracovní pohovory ve vhodném formálním oblečení, i když je venku letní horko. Důležité je také nad outfitem přemýšlet a správně ho vybrat, aby se uchazeči na místě mohli plně věnovat otázkám a prezentaci. Navíc první dojem a zevnějšek dělají více jak polovinu z celkového hodnocení.
-
Problém jménem nezaměstnanost
Nezaměstnaní v EU jsou mnohem častěji postiženi "chudobou" než zaměstnaní občané. Delší doba bez zaměstnání jednoho z rodičů se následně finančně dotýká celé rodiny. S finančními problémy přichází strach o budoucnost. V současné době Evropě představuje rovněž nezaměstnanost mladistvých velký problém.
-
Omezení zaměstnance v podnikání a jiném výdělku
Zákoník práce vymezuje omezení výdělečné činnosti zaměstnanců jak v soukromém sektoru, tak v rámci státních zaměstnanců. Ve kterých případech může zaměstnanec podnikat? Jaké práva v dané problematice jsou určeny zaměstnavateli?
-
Být třikrát lepší než muž
Ve Spojených státech jsou čtyři procenta manažerských křesel obsazena ženami. Žena, která se rozhodne pro cestu k takové pracovní pozici, musí být minimálně třikrát lepší než muž, musí mít silný „tah na bránu“ a rozloučit se s rodinným životem. Tedy s dětmi určitě. PÁTEČNÍ GLOSA
-
S praxí to jde lépe
Podle odborníků se zisk vysokoškolského titulu v poslední době stává „samozřejmostí“ a firmy se při přijímacím pohovoru raději zaměřují na praktické zkušenosti uchazečů. „Absolventi, kteří mají zažité pracovní návyky, snáze najdou uplatnění na pozicích, které odpovídají jejich kvalifikaci,“ říká Jan Lajka, prorektor Vysoké školy obchodní v Praze.
-
Forbes: Místo pro podnikání v USA se vyplatí promyslet
Podmínky pro byznys a možnosti pracovního uplatnění se v USA výrazně liší. Volba sídla společnosti může firmě ušetřit významné částky na daních a nákladech pro podnikání. Některé americké státy jsou považovány téměř za „daňové ráje“.
-
Denní brífink (BBG Finance)
Hrozba nových teroristických útoků poslala ceny akcií níže, Merrill Lynch očekává relativně slabší růst zisků technologických firem.
-
Denní přehled trhů (Atlantik)
Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.