Štítek pojišťovny

Pojišťovna je finanční instituce, která vás na základě pojistné smlouvy pojistí před přímo určenými riziky a v případě pojistné události poskytne náhradu škody nebo její část. Ze zákona jsou v ČR některá pojištění povinná (například zdravotní pojištění a pojištění odpovědnosti z provozu vozidla). V ČR máme celkem 7 zdravotních pojišťoven, jejichž prostřednictvím se hradí (buď vy přímo, nebo stát) bezplatná zdravotní péče. Dále na trhu působí nespočet komerčních pojišťoven, u kterých si můžete nechat pojistit téměř cokoliv vás napadne.

Související obsah

Související štítky

Související slova ve slovníku

Související zprávy

  • Které zákroky u zubaře jsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění?
    Návštěva zubaře nemusí stát veškeré úspory. Zákon o veřejném zdravotním pojištění definuje výkony, kdy za zákrok nemusíte platit nic. O jaké zákroky se jedná? Které výkony jsou hrazené ze zdravotního pojištění?
  • Startuje elektronický registr plných mocí a eDoklady se nově prokážete na více místech
    Od 1. července 2024 začal fungovat Registr zastupování, lidé se do něj budou moci poprvé přihlásit pravděpodobně na začátku příštího roku. Dále se také bude možné prokázat elektronickým občanským průkazem na více místech.
  • Zabouchli jste si dveře a nemáte klíč? Kdy volat pojišťovnu, kdy zámečníka a kdy hasiče
    Zabouchnuté dveře bez možnosti dostat se dovnitř dokážou vlastníka nebo nájemce bytu pořádně potrápit. Je lepší je vylomit, nebo zavolat zámečníka? A kdy je dobré zavolat hasiče?
  • Kolik přispívají české zdravotní pojišťovny na dentální hygienu v roce 2024?
    Návštěvy dentální hygieny jsou mnohdy podmínkou pro registraci u praktického zubního lékaře. Kolik vám na ně přispějí české zdravotní pojišťovny?
  • Proč by neměla pojišťovna zohledňovat při odškodňování autohavárií amortizaci poškozených vozů
    Při opravách zejména starších vozů je mnohdy potřeba použít nové náhradní díly, díky kterým může dojít ke „zhodnocení“ vozidla, a to pojišťovny nechtějí platit. Co uhradit musejí? Co jim soudy nařídily platit?
  • Úhrada bílých plomb plná i částečná a tlak na prevenci. Co ještě novela zákona o zdravotním pojištění změní u stomatologické péče?
    Ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo reagovat na nedostupnost stomatologické péče a vysoké ceny. Podívejme se, jak zákon určil, kolik klienti zaplatí za běžné úkony u zubaře.
  • Jak online získat přehled plateb vynaložených zdravotní pojišťovnou na vaši péči?
    Zajímá vás, jakou částkou přispěla zdravotní pojišťovna na vaši zdravotní péči? Lze najít jednotlivé úhrady také online?
  • Jaká nepovinná očkování máte hrazená ze zdravotního pojištění?
    Povinná očkování máme všichni hrazena ze zdravotního pojištění. Jak je tomu ale u těch nepovinných? Kdy máte nárok na nepovinné očkování hrazené ze zdravotního pojištění?
  • Spočítejte si aktuální cenu svého domu. Pojišťovny začnou vycházet z nové kalkulačky
    Máte svůj dům pojištěný na skutečnou hodnotu? Přemýšlíte, jestli si máte pojistku navýšit, a tím pádem i platit více za pojištění? Právě kvůli takovým otazníkům vznikla nová kalkulačka, ze které budou pojišťovny vycházet a ve které si svůj dům prověříte za pár minut.
  • U veterináře můžete nechat desítky tisíc. Na kolik vyjde pojištění domácích mazlíčků?
    Veterinární péče o čtyřnohé domácí mazlíčky se může nečekaně vyšplhat až do vysokých částek ročně. Z toho důvodu některé pojišťovny nabízejí majitelům možnost si své zvíře pojistit. Podívejte se, na kolik vás takové pojištění ročně vyjde.
  • O kolik by mohlo zdražit povinné ručení? Elektrokoloběžka vyjde podobně jako slabší motorka
    Změny v povinném ručení nyní projedná Poslanecká sněmovna. S účinností některých z nich se počítá už od 23. prosince letošního roku. Již teď se můžeme podívat na to, jaký vliv by měla novela zákona na majitele a provozovatele vozidel.
  • Konec „trestů“ za podpojištění nemovitosti. Pojišťovny možná budou pojistné plnění počítat jinak
    Vláda schválila změnu zákona, který pojišťovnám umožňoval krátit pojistné plnění v případě podpojištění nemovitosti pod pojistnou částku, a to zejména v případě totální škody. Pokud změna projde celým legislativním procesem, budou pojišťovny muset vyplatit to, co je ve smlouvě.
  • Jak na změnu trvalého bydliště?
    Změna trvalého bydliště vás potrápí návštěvou minimálně dvou úřadů a padesátikorunovým poplatkem. Pokud ale máte řidičák, pobíráte důchod nebo podnikáte, proces se protáhne. Na počátku je vyplnění formuláře „Přihlašovací lístek k trvalému pobytu“. Mnohé úřady čerpají ze základních registrů, i tak je ale třeba na některých změnu hlásit.
  • Nemáte v pojistné smlouvě skutečnou hodnotu nemovitosti? Můžete přijít o miliony
    Sjednali jste si k ochraně svého majetku pojištění nemovitosti a domácnosti? Proč je třeba takové pojištění pravidelně aktualizovat a jak se bránit proti podpojištění tzv. indexací?
  • Pojištění sjednané až po škodě i vybájené poškození. Co lidé zkoušejí na pojišťovny
    Každoročně odhalí detektivové pojišťoven různé pokusy o podvod, v součtu jde o miliardy korun. Podívejte se, co lidé na pojišťovnu zkoušejí. Například uzavírají smlouvu o pojištění až poté, co se jim stala škoda, nebo škody zveličují. 
  • Pojišťovny přijímají hlášení škod online, některé ne u všech produktů
    Kvůli nahlášení pojistné události už dávno nemusíte chodit na pobočku pojišťovny. Hodně záležitostí vyřídíte přes internet. U některých pojišťoven ale stále existují výjimky mezi produkty.
  • Chystáte se na hory či k moři? Jaké cestovní pojištění je pro vás to nejlepší?
    Podívejte se na srovnání cestovního pojištění, které pro vás bude vhodné? A kdy je vhodné sáhnout po ročním cestovním pojištění?
  • Kdo vlastní pojišťovny působící v Česku?
    Pojištění je velkým byznysem již od dob prvních mořeplavců. Lidé si nechávají pojistit všechno – od hýždí až po vzducholoď. U koho jste pojištění vy? Víte, kdo vlastní vaši pojišťovnu?
  • Povodeň a záplava jsou pro pojišťovny odlišné jevy. Jak zbytečně nepřijít o peníze?
    Pojištění nemovitosti či domácnosti zahrnuje také možnost nechat se pojistit proti rizikům, jako jsou povodně a záplavy. Ne vždy se jedná ale o kompletní balíček nabízený pojišťovnou. Jak vidí povodně a záplavy pojišťovny v Česku?
  • Co udělat, aby se vám neprodražily pojistky?
    Očekává se, že v souvislosti se zdražováním zdraží své služby také pojišťovny. Jak postupovat, abyste neplatili více, než je nutné?
  • Na jakou zdravotní péči máte nárok v zahraničí s kartičkou pojištěnce?
    Chystáte se během letních prázdnin na dovolenou a nevíte, kdy vám při lékařském ošetření bude stačit pouze kartička pojištěnce? Jak žádat pojišťovnu o proplacení výdajů na lékařský zákrok v zahraničí?
  • Cestovní pojištění: proč si ho zřídit, jaká rizika kryje a kde je nejvýhodnější?
    Na cestovní pojištění mnozí nedbají, přitom však může při náhlých situacích ušetřit spoustu peněz. Jaké druhy krytí cestovní pojištění obsahuje a kolik za něj zaplatíte?
  • Z nevyplacených životních pojistek mají pojišťovny žně. Co dělat, aby si nenechaly vaše peníze
    Kdo si sjednává životní pojištění, většinou také stanoví obmyšlenou osobu. Tedy člověka, kterému pojišťovna vyplatí peníze v případě, že pojištěný zemře. Jenže pojišťovna nemá povinnost a často ani možnost se obmyšlené osobě ohlásit. Lidé tak přicházejí až o miliony.
  • Co se stane, když zrušíte zaplacený zájezd?
    Může se to stát skutečně každému. Řada lidí se těší na dovolenou, ale následkem nemoci, úrazu anebo osobních problému bude muset zájezd zrušit. Na co v takové situaci máte právo? A čekají vás nějaké poplatky?
  • Jak je to s covidovými doložkami u cestovního pojištění?
    Letní dovolené jsou tu a letos (stejně jako loni) je víc než kdy jindy dobré uvažovat o správném nastavení cestovního pojištění, které má především krýt případné výdaje vynaložené na zdravotní problémy v zahraničí. Na co tedy nezapomenout?
  • Musely banky a pojišťovny kvůli koronaviru zavřít pobočky?
    Rok 2020 byl rokem koronavirovým, banky i pojišťovny plně přešly do online prostředí a řada z nich musela zavřít pobočky. Musely banky a pojišťovny propouštět?
  • Nejčastější chyby OSVČ při placení zdravotního pojištění v příkladech
    Osoby samostatně výdělečně činné musí vždy platit zdravotní pojištění. Platbě se nelze vyhnout ani při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti nebo při nízkém zisku. Podívejme se na vybrané praktické chyby při placení zdravotního pojištění.
  • Koronavirus a výplata plnění u životního a cestovního pojištění
    Koronavirus pronikl do našich životů a pojištění není výjimkou. Kdy budete mít nárok na plnění při úmrtí blízké osoby? A jaké cestovní pojištění vám pomůže přečkat nákazu na dovolené v cizině?
  • Nový TREND přináší pojištění více rizik, asistenční služby a zjednodušené sjednání
    Pojištění malých a středních podnikatelů TREND je srozumitelný a flexibilní produkt, který podnikatelům přináší komplexní pojistné řešení. Do nové varianty Kooperativa zapracovala řadu produktových vylepšení a připravila jednoduché sjednání v Konsolidovaném nástroji získatele.
  • Jak postupovat při dopravní nehodě v zahraničí?
    Plno Čechů vyráží v létě na dovolenou, a to vlastním autem. Rodinou a dovolenkovou idylu však může narušit dopravní nehoda v cizině. Jak se v takové situaci zachovat? A na co nezapomenout?
  • Koronavirus a životní pojištění: Na co se vztahuje krytí?
    Máte nárok na plnění ze smlouvy o životním pojištění, pokud jste v karanténě anebo doma pečujete o dítě, protože se uzavřely školy? A jak je to s krytím v případě nákazy anebo pokud jste museli uzavřít na základě mimořádných opatření provozovnu? Přečtěte si nejčastější otázky životně pojištěných.
  • Jaké žádosti a náležitosti s úřady vyřešíte online z domu?
    Potřebujete si zajít na úřad, ale bojíte se? Anebo se tam zkrátka nemůžete dostavit, když mají zrovna otevřeno? Úřady stejně vyzývají občany, aby s nimi komunikovali na dálku. Plno žádostí lze navíc podat elektronicky, a to i bez epodpisu.
  • Lze požadovat odškodné při havárii vozidel MHD?
    Jezdíte do práce autobusem nebo tramvají? Mnohdy je to pohodlnější než stát v kolonách ve vlastním autě. Ale i ve vozech městské hromadné dopravy hrozí, že dojde k nehodě. A pokud budeme míst smůlu, můžeme se i zranit. Můžeme požadovat nějaké odškodné?
  • Co radí expert ohledně pojištění dětí?
    Uvažujete o tom, že své děti necháte pojistit? Na co byste se při výběru pojištění měli dívat? A nebude lepší nejdříve začít u sebe? Přečtěte si, co o pojištění pro děti říká expert.
  • Jak financovat péči o blízkou osobu? Třetina Čechů to neví
    Téměř třetina Čechů prozatím neuvažovala, z čeho by financovala případné ošetřování blízké osoby. Většinou by se spolehli na vlastní finanční rezervu nebo pomoc rodiny 
  • Kvíz: Otestujte si vaši finanční gramotnost!
    Češi na tom nejsou s finanční gramotností valně. Vyzkoušejte si, zda-li se vyznáte v základních ekonomických pojmech a na čem musíte ještě zapracovat.
  • Víte, od koho máte úvěr, pivo či pojištění? Kvíz vlastníků společnosti
    Víte, kdo vlastní známé české značky? A odkud tyto firmy pochází? Otestujte své znalosti o vlastnících našich bank, pivovarů, obchodních řetězců, novin a pojišťoven
  • Jak vyplnit euroformulář záznamu o dopravní nehodě
    Ne u každé nehody je potřeba policie. Často stačí vše pouze řádně zdokumentovat, přičemž dopravní incident lze zaznamenat v podstatě na cokoliv. Pakliže jej oba účastníci bouračky podepíší, bude platný, i když byl - s trochou nadsázky - popsán na pivním tácku. Daleko lepší by ovšem pochopitelně bylo vyplnit euroformulář záznamu o dopravní nehodě. Vozit jej u sebe sice povinné není, možná ho ale v autě máte, aniž byste o tom věděli.
  • 5 tipů pro zabezpečení bytu během dovolené
    Letní prázdniny jsou pro většinu Čechů obdobím cestování a řady sportovních aktivit dospělých i dětí. Vedle snížení rizika dopadu případných zranění, nemocí a dalších komplikací prostřednictvím cestovního pojištění se vyplatí věnovat pozornost i ochraně bytů a domů, které jsou během dovolených často vystaveny vyššímu riziku vloupání.
  • Nemějte o kvalitní kolo zbytečný strach…
    Tohle kolo jste si chtěli už dlouho koupit. Bylo drahé, ale jezdí skvěle. Jenže vždycky se naskytne situace, kdy se jdete třeba občerstvit a necháte kolo před restaurací. Stačí pár minut, vrátíte se a kolo je pryč.
  • Když pojistit, tak proti zlomené noze. Nebo?
    Vážná onemocnění Češi stále podceňují vyplynulo z průzkumu, který si nechala zpracovat pojišťovna Kooperativa. Životní pojištění totiž mnoho lidí stále chápe jako úrazové pojištění se spořením. Daleko důležitější ale je mít pojištěny události, které nás mohou existenčně ohrozit. „Když nás totiž postihne vážná nemoc, případně invalidita, rázem se dlouhodobě ocitneme bez svého obvyklého příjmu. Na tuto situaci není připravena téměř polovina Čechů,“ odhaluje závažné zjištění Filip Král, člen představenstva v Kooperativě.
  • Je lepší se pojistit proti vodě, nebo proti ohni?
    Pokud se někoho zeptáte, zdali s bojí víc zničení svého obydlí ohněm, nebo vodou, většina našinců odpoví, že mají strach spíše z ohně. Jenže voda bývá příčinou pojistných událostí daleko častěji.
  • Vienna Insurance Group zveřejnila předběžné výsledky za rok 2018
    Na tiskové konferenci byly zveřejněny předběžné výsledky Vienna Insurance Group za rok 2018. 
  • Poradna plná daňového přiznání
    S blížícím se termínem daňového přiznání, který je letos v pondělí prvního dubna, se množí v naší poradně dotazy na daně z příjmu. Kdo musí přiznání podat, jaké příjmy je třeba uvést a jak je zdanit. Pojďme se společně podívat na některé dotazy.
  • 5 věcí, které se podceňují při pojištění nemovitosti a domácnosti
    Máte pojištěný byt či dům a navíc i domácnost? Děláte moc dobře. Otázkou už jen zůstává, zdali jsou vaše pojistné smlouvy nastaveny tak, abyste z nich v případě pojistné události těžili. Ukážeme vám hned několik věcí, které se velice často podceňují a berou na lehkou váhu.
  • Jak předčasně vypovědět pojistnou smlouvu?
    Nejste spokojeni s pojištěním? Říkáte si, že byste rádi vypověděli pojistnou smlouvu, ale bojíte se vysokých sankcí za předčasné zrušení? Jaké jsou vaše možnosti? A co si ohlídat?
  • Kdy se vyplatí "pojistka na blbost"?
    Kdo nic nedělá, nic nezkazí, říká se. A naopak, kdo nějakou činnost vyvíjí, ten škodu na majetku, penězích či zdraví prostě udělat může. I když u některých povolání je riziko větší než u jiných. Vyplatí se i vám?
  • Pozor na chyby při pojištění majetku
    Kdo vlastní nějakou nemovitost, jistě má sjednáno pojištění. A stejné je to i s pojištěním domácnosti. Jenže málokdo má podle odborníků pojištění sjednáno správně.
  • "Matka" Kooperativy v zisku 11,65 miliard Kč
    Vienna Insurance Group patří ve střední a východní Evropě k hlavním hráčům na trhu pojištění. Jak si vedla na našem trhu? A které pojišťovny spadají do jejího portfolia?
  • Profesní svět se mění a má nové nároky na pojištění
    Svět se mění. Technologický pokrok přináší změny nejen do našich běžných životů, ale i do náplně práce. Jak si poradí pojišťovnictví s novými povoláními? Jaká přinášejí rizika? U nich nejsou zatím k dispozici zkušenosti v podobě statistických dat. Navíc jsou komplexnější a jejich vzájemné provázání a vliv na klienty nebo okolí je značný. Jaké změny to jsou a co znamenají tyto výzvy pro pojišťovny? A proti čemu vás vlastně v budoucnu pojišťovny v práci pojistí?
  • Kdo má povinnost odevzdat přehled za rok 2017?
    Jestliže není v zákonném termínu odevzdán přehled o příjmech a výdajích příslušné zdravotní pojišťovně, potom hrozí předepsání pokuty. Podívejme se v praktických příkladech, kdo v praxi zapomíná přehled odevzdat.
  • Pět nejčastějších úrazů o jarních prázdninách
    Než začnou za týden a kousek jarní prázdniny, pojďme se podívat na to, co všechno se může dětem stát na horách. A nejen dětem.
  • Co dělat při ztrátě kartičky zdravotní pojišťovny?
    Nedaří se vám najít kartičku zdravotní pojišťovny? Nikde v peněžence ani v dokladech není a vy se bojíte, že jste ji ztratili? A máte vůbec nárok na novou?
  • Když na havarijním pojištění platíte víc, než musíte
    Experti na havarijní pojistky říkají, že většina z nás platí za havarijní pojištění víc peněz, než by musela. Pokud by se podívali na stáří auta a zjistili, že platí od doby jeho koupě stále stejné částky, jistě by si uvědomili, že něco není v pořádku.
  • Dítě raději pojistěte. Jak na to?
    Pokud máte potomka, jistě jste už mysleli na jeho pojištění. Dělá to totiž většina rodičů. Málokdo z nich ale ví, jakou pojistku pro své dítě vybrat. Přinášíme několik rad.
  • Kolik nás ročně stojí zdravotní péče?
    České zdravotnictví na jedné straně v mnoha ohledech obstojí srovnání se západní Evropou, zatímco na druhé je zmítáno korupčními kauzami. Jak je zdravotnictví financováno? Jakou část tvoří zdravotní pojištění? Kolik a kde Češi průměrně ročně doplácí?
  • Teroristický útok: Můžeme se proti němu pojistit?
    Je vůbec možné se pojistit proti terorismu? Jaké jsou podmínky a maximální výše krytí u jednotlivých pojišťoven?
  • Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
    Každý majitel pejska nebo kočky nám dá jistě za pravdu, když řekneme, že veterinární poplatky jsou až nekřesťansky drahé. Pojištění pro zvířata je novějším finančním produktem, díky kterému má majitel ušetřit. Funguje ale stejně pro každého?
  • Kdy se vyplatí havarijko?
    Máte auto a končí vám právě platnost havarijního pojištění? Myslíte si, že je drahé a zbytečné, takže ho neprodloužíte? Máte-li na silnici dost štěstí, zbytečné je. Ale pokud vaše auto ještě stojí za pohled, přiblížíme situace, kdy se „havarijko“ vyplatí.
  • Volat policii k dopravní nehodě ano či ne?
    Někdy se to stane a příjemné to není. Zastavíte na křižovatce na červenou a ucítíte zezadu náraz. Řidič za vámi nedobrzdil. Škoda není velká, jen nárazník, na autě, které nehodu způsobilo, také skoro nic. Mám volat policii?
  • Kdy využijete pojištění odpovědnosti?
    Způsobíme-li někomu škodu, musíme ji nahradit. Odpovídáme přitom nejen za sebe, ale i za jednání našich dětí nebo zvířat. Pro tyto případy existuje pojištění odpovědnosti. Sjednat ho lze samostatně nebo v rámci pojištění domácnosti. Lidé ho ocení např. u rekreačních sportů nebo při vytopení souseda.
  • Nezapomeňte na zimní pneu. Nehodu na letních pojišťovna nemusí proplatit
    Výrazné ochlazení připomnělo, že zima se blíží a tradiční hlášení o silničářích, kteří zaspali, může zaznít už brzy. Řidiči, kteří nestihnou pneumatiky vyměnit včas, mohou v lepším případě očekávat dlouhé čekací lhůty v pneuservisech, v horším těžkosti na nesjízdných silnicích, pokuty od všímavých policistů nebo snížené plnění od pojišťoven, pokud dojde k nehodě.
  • Jak ukončit smlouvu o povinném ručení
    Důvodů proč zrušit stávající povinné ručení může být celá řada. Z těch nejčastějších lze vyjmenovat změnu pojišťovny, prodej vozidla či jeho vyřazení nebo likvidace. Přečtěte si, jak v jednotlivých případech postupovat.
  • Pojišťovny odhalily podvody za víc než miliardu, meziročně více
    Pojišťovny odhalily za tři čtvrtletí pojistné podvody za více než miliardu korun, meziročně opět více. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Největší škody páchají organizované zločinecké skupiny. Nejčastěji je to v pojištění vozidel, například při fingování krádeží, ale stále častěji také v životním či dokonce cestovním pojištění.
  • Co dělat, když zkrachuje cestovní kancelář?
    I letos jsme mohli zaznamenat údadek několika cestovek. Klienti mají na uplatnění svého nároku půl roku a pojišťovna jim musí vyplatit celou částku bez ohledu na výši pojistného limitu. Jak má postupovat poškozený klient v případě, že cestovní kancelář zkrachuje? 
  • Začátkem školního roku pojišťovny evidují více úrazů dětí
    Pojišťovny pravidelně zaznamenávají zvýšení počtu dětských úrazů začátkem školního roku. Ve srovnání s prázdninami jich loni bylo téměř o pětinu více. Nejvíce stoupl počet úrazů u dětí ve věku od 11 do 14 let, o více než polovinu. Začátek školního roku tak pro děti bývá nejrizikovějším obdobím.
  • Varování: Pojišťováci se snaží vnutit lidem pojistky tím, že se vydávají za pracovníky asociace
    Intenzita nekalých praktik některých zprostředkovatelů finančních produktů opět vzrostla. „Jsem z asociace pojišťoven a zkontroluji vám vaše pojištění,“ právě tuto větu nejčastěji slyší lidé, kteří jsou v posledních dnech vystavováni tlaku podvodných praktik. Ve snaze zaujmout potenciálního klienta a vnutit mu nějaký finanční produkt se někteří zprostředkovatelé zaštiťují Českou asociací pojišťoven (ČAP) jako důvěryhodnou organizací, která zastřešuje 97 % pojistného trhu.
  • Povinné ručení letos zdraží jen rizikovým řidičům
    Ceny povinného ručení se ve druhé polovině roku pro řidiče jezdící bez nehod nezmění. Naopak špatní řidiči si opět připlatí, pojišťovny budou mezi nimi ještě více rozlišovat. Vyplývá to z vyjádření zástupců pojišťoven, které pojištění odpovědnosti z provozu vozidla poskytují.
  • Průzkum: Komunikace pojišťoven s klienty je na dobré úrovni, oproti bankám ale zaostává
    Pojišťovny si dávají záležet na rychlé a kvalitní komunikaci s klientem, oproti bankám však v některých bodech stále zaostávají. I přes určité nedostatky dávají výsledky telefonického a e-mailového mystery testování, které zrealizovala analytická agentura Datank v rámci výzkumu Nejlepší pojišťovna 2016, pojišťovnám v České republice poměrně dobrou vizitku. Partnery výzkumu jsou společnosti KPMG Česká republika a IBM Česká republika.
  • Živelní škody se dle pojišťoven letos zdvojnásobily
    Živelní pohromy způsobily klientům pojišťoven v prvním pololetí desítky tisíc škod v řádu několika miliard korun. Jde zhruba o dvojnásobek proti stejnému období loni. Za nárůstem stály hlavně květnové a červnové bouřky, vyplývá z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Nejčastěji škody páchaly bouřky spojené s krupobitím, zatímco před rokem škodily spíše vichřice.
  • 10 tipů jak na cestovní pojištění během dovolené
    K dovolené v zahraničí nezbytně patří vhodné cestovní pojištění. Aby klienta dostatečně chránilo, je třeba věnovat pozornost jeho výběru i správnému využití v případě nečekané události. UNIQA pojišťovna shromáždila hlavní zkušenosti z minulých let a v článku naleznete několik doporučení.
  • Pojišťovny Wüstenrot zanikají, smlouvy přecházejí na Allianz
    Pojišťovací část finanční skupiny Wüstenrot v ČR zaniká. K dnešnímu dni fúzuje s Allianz pojišťovnou, která byla od ledna majitelem jejích akcií. Všechny smlouvy klientů Wüstenrot pojišťovny a Wüstenrot životní pojišťovny zůstávají platné a v nezměněné podobě přecházejí na Allianz. Nového pojistitele tak bude mít 209.000 klientů.
  • Bouřky způsobily o víkendu klientům pojišťoven další stovky škod
    O uplynulém víkendu přibyly další stovky škod v řádu desítek milionů korun, které způsobily klientům pojišťoven bouřky doprovázené krupobitím. Bouře se objevují ve větší míře od konce května, pojišťovny odhadují celkové škody téměř na miliardu korun. Většinu menších případů již vyřešily. Jde hlavně o zatopené sklepy a přízemí domů, poškozené střechy a karosérie aut, vyplývá z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami.
  • Úpadek cestovky: Klienti mají nárok na vrácení všech peněz
    Ústavní soud potvrdil, že klienti cestovní kanceláře v úpadku mají nárok na plnou náhradu ceny zájezdu bez ohledu na výši pojistného limitu cestovní kanceláře. Vyhověl stížnosti dvojice z Prahy, která od Generali Pojišťovny dostala přibližně o 7000 korun méně, než kolik za neuskutečněnou dovolenou v Turecku vynaložila.
  • Pojišťovny asi budou nabízet i nadále jiné finanční produkty
    Pojišťovny by měly mít i nadále možnost nabízet také jiné finanční produkty než jen pojištění. Podpořil to sněmovní rozpočtový výbor, když projednával vládní novelu zákona o pojišťovnictví, která naopak tuto možnost může pojišťovnám odebrat. Návrh na rozložení výplaty provizí pojišťovacím zprostředkovatelům do 5 let zůřejmě zůstane zachován.
  • Pojišťovny se soustředí na přesun produktů a služeb do online sféry
    Jednoznačným trendem se staly kalkulátory cen pojištění, produkty a služby se stále více přesouvají do online sféry a přibyly novinky v oblasti pojištění domácích mazlíčků. Taková jsou zjištění, která vyplynula z analýzy nabídky produktů a služeb pojišťovacích domů, kterou realizovala analytická agentura Datank v rámci výzkumu Nejlepší banka 2016 a Nejlepší pojišťovna 2016. Partnery výzkumu jsou společnosti KPMG Česká republika a IBM Česká republika.
  • Kdy pojišťovna hradí náklady na právníka při odškodnění za dopravní nehodu?
    Nárokování odškodnění dopravní nehody může být složitý proces, během kterého bude poškozený nucen vyhledat odbornou právní pomoc. Jakou odměnu může sjednat advokát s poškozeným a kdy je pojišťovna povinna proplácet náklady právního zastoupení?
  • Ukončujete pojistku? Počítejte s „nováčkem“ mezi poplatky
    Zatímco s běžnými účty malých bank již většinou nejsou spojeny žádné poplatky, u životního pojištění je situace jiná. Pojišťovny si z účtů klientů nadále účtují celou řadu více či méně absurdních poplatků. O složitosti a neúměrné výši poplatků za zprostředkování investičního životního pojištění již bylo napsáno mnohé. Jedním z poplatků, kterému nebyla zatím věnována příliš pozornost, je poplatek za předčasné ukončení smlouvy. Klienti kvůli němu přitom mohou přijít i o tisíce. V sazebnících některých pojišťoven se začal objevovat relativně nedávno. Důvod?
  • Rušíte objednaný zájezd? Toto pojištění vás ochrání před storno poplatky
    Za rodinnou dovolenou u moře zaplatí česká domácnost běžně desítky tisíc korun. Pokud musíte z vážných důvodů dovolenou zrušit, cestovní kancelář se určitě přihlásí o storno poplatek. Finanční kompenzaci v případě zrušení objednaného zájezdu zajistí pojištění storna.
  • Pojišťovny odmítly pojistit desítky cestovek. Proti krachu je jich pojištěných 900
    Pojišťovny pro tento rok pojistily proti riziku úpadku téměř 900 cestovních kanceláří, o zhruba 40 méně než před rokem. S dalšími ještě jednají, ale každá pojišťovna již odmítla pojistit desítky kanceláří. Důvodem byly jejich špatné ekonomické výsledky či nedůvěryhodný obchodní plán.
  • Pojišťovnou roku je ČPP. Uspěla i Kooperativa a ERV Evropská pojišťovna
    Vítězem letošního 16. ročníku ankety Pojišťovna roku se stala stejně jako loni Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP), která získala v pěti hodnocených kategoriích tři první a jedno druhé místo. Výsledky soutěže oznámily ČTK Asociace českých pojistných makléřů (AČPM) a Česká asociace pojišťoven (ČAP), které soutěž organizují.
  • Pojišťovny: Mrazy způsobily zemědělcům škody za stovky milionů Kč
    Silné mrazy, které zasáhly Česko, způsobily tuzemským zemědělcům škody za stovky milionů korun. Nejvíce poškozeny byly meruňky a vinná réva. Révu přitom lze pojistit, zatímco meruňky nikoliv.
  • Trh životního pojištění prodělal šok: Počet nově sjednaných smluv spadl o 35 %
    Český pojistný trh i v letošním 1. čtvrtletí stoupl jen nepatrně. Počet nově uzavíraných smluv životního pojištění ale klesá výrazným tempem 35 % a trh životního pojištění tak prodělal šok. Pojišťovny vybraly na pojistném 31,1 miliardy Kč, což je o 1,3 procenta meziročně více. Životní pojištění kleslo o 3,4 procenta, naopak neživotní pojištění rostlo o čtyři procenta. Loni trh vzrostl o procento na 116 miliard Kč.
  • Omezení provizí pojišťovákům by mělo zabránit přepojišťování smluv
    Sněmovna v prvním čtení podpořila vládní návrh, který omezuje výplaty provizí pojišťovacím zprostředkovatelům při předčasném ukončení pojistných smluv. Při výpočtu odkupného by provize měly být rozloženy do pěti let. Návrh tedy neomezuje samotnou výši provize.
  • ČSOB Pojišťovna chce za 300 milionů korun prodat pardubickou centrálu městu
    Město Pardubice se dostalo do složité situace. V červnu mají zastupitelé hlasovat, zda od ČSOB Pojišťovny koupí za zhruba 300 milionů korun budovu její centrály a sestěhují do ní své úředníky. Pokud odmítnou, hrozí, že prosperující firma se 650 zaměstnanci přesídlí do sousedního Hradce Králové, Pardubice přijdou o miliony z rozpočtového určení daní a ztratí důležitého sponzora nákladných kulturních a sportovních akcí.
  • Odškodnění dopravní nehody: Odpovědnost zaměstnavatele za pochybení zaměstnance
    Zaměstnanec způsobí vozidlem zaměstnavatele dopravní nehodu při plnění pracovních povinností, a to pod vlivem alkoholu. Bude zaměstnavatel povinen hradit následný regres pojišťovny, která vyplatila poškozeným odškodnění za dopravní nehodu? Představíme si rozhodnutí Nejvyššího soudu k nastínění této problematiky.
  • Nejvyšší soud k poškození vozidla vjetím do výtluku
    Výtlukyna českých silnicích jsou poměrně časté a způsobují škody na vozidlech. Jaké šance na odškodnění bude mít poškozený, který vjede do výtluku v místně špatného stavu vozovky, nastíní rozhodnutí Nejvyššího soudu, jež si dnes představíme.
  • Zdravotní pojištění a vybraných 10 častých chyb
    Všichni občané s trvalým pobytem v Česku jsou zdravotně pojištěni u své zdravotní pojišťovny. Všichni pojištěnci mají nejenom práva týkající se čerpání zdravotní péče, ale mají i povinnosti vůči své zdravotní pojišťovně. Jejich neplnění je zdravotními pojišťovnami sankciováno. Podívejte se na vybraných deset chyb.
  • Pojišťovny začaly vyplácet klientům více peněz za škody na zdraví
    Pojišťovny musí klientům vyplácet více peněz za škody na zdraví než v minulosti. Změna souvisí s aplikací nového občanského zákoníku. V některých případech jde i o trojnásobek původní částky. Zároveň se výrazně rozšířil okruh osob, které mají na tento druh odškodnění nárok. Škody na zdraví přitom tvoří nemalou část plnění pojišťoven u pojištění vozidel.
  • Kdy můžete žádat náhradu škody za ztracený kabát v restauraci?
    Poškození, ztráta nebo zničení svršku v restauraci? Kdy můžete žádat od provozovatele náhradu škody? Škoda na odložené věci dle nového občanského zákoníku bude tématem dnešního článku.
  • Co týden dal? Pojišťováci asi budou muset skládat odborné zkoušky
    Prodejci pojistek asi budou muset skládat odborné zkoušky a zlepšit informovanost klientů o nabízených produktech. Počítá s tím vládní novela o pojišťovacích zprostředkovatelích. Nezaměstnanost v březnu klesla, inflace vzrostla. Více v pravidelném týdenním souhrnu.
  • Pojišťovny loni na povinném ručení vybraly více peněz, přesto musely zdražovat
    Podle prvních odhadů vybraly pojišťovny loni na povinném ručení více než v roce 2013. Důvodem je zvýšení počtu pojištěných vozidel a též mírný růst cen povinného ručení. Nárůst vybraného pojistného ale nepokrývá náklady pojišťoven. Podle České kanceláře pojistitelů (ČKP) se tak zřejmě potvrdí původní predikce, že trh povinného ručení loni skončil ve ztrátě 12 procent. Legislativní změny podle některých odborníků navíc v budoucnu zřejmě povedou k dalšímu zdražení služeb.
  • Pojišťovny stále uplatňují amortizaci a neoprávněně tak krátí pojistné plnění poškozeným řidičům
    I přes nález Ústavního soudu pojišťovny mnohdy odmítají poskytnout poškozenému plné odškodnění za škody způsobené při dopravní nehodě s poukazem na amortizaci náhradních dílů. Takový postup ovšem není správný a poškození motoristé mají šanci se úspěšně bránit. Právní pomoc nabízí neziskové organizace a poškození ji také mohou získat zdarma při sjednání povinného ručení. Klíčovou roli má právní pomoc v souvislosti s novým občanským zákoníkem také u škod na zdraví.
  • Pracovní úraz úředníka na sportovní akci zaměstnavatele
    Úraz úředníka magistrátu na sportovním tréninku volejbalového družstva zaměstnavatele konaného mimo pracovní dobu bude předmětem dnešního článku.
  • Nedodržení pravidel při sportovním zápase může přijít draho
    Bojové sporty vždy představovaly riziko úrazu. Jak může soud rozhodnout v případě, kdy během sportovního souboje nejsou dodrženy pravidla? Může poškozený požadovat odškodnění újmy na zdraví na odpovědném zápasníkovi? Jakou má šanci na úspěch?
  • Ze soudních síní: Řízení pod vlivem alkoholu a nárok pojišťovny na regresivní plnění
    V tomto článku si představíme zajímavé rozhodnutí Nejvyššího soudu pojednávající o nutnosti prokázání příčinné souvislosti mezi řízením pod vlivem alkoholu a vznikem škody při následném požadavku pojišťovny na regresivní plnění.
  • Střet s krávou, kopanec od pštrosa a další kuriózní pojistné události
    V poslední den roku vám přinášíme výběr kuriózních pojistných událostí od Pojišťovny České spořitelny, která každoročně řeší více než 160 000 škod na zdraví. Většinou jde o úrazy. Mezi smutnými příběhy se najdou i takové, kterým se po čase můžeme od srdce zasmát. Nechybí poetické lékařské zprávy, ani kuriózní zranění intimních partií.
  • Dopravní nehoda a spoluodpovědnost chodce při jeho pochybení
    Může chodec, který porušil své povinnosti při přecházení vozovky požadovat odškodnění způsobené újmy na zdraví? Jakou výši spoluodpovědnosti lze očekávat v těchto případech? Představíme si rozhodnutí Nejvyššího soudu, které řešilo obdobné otázky.
  • Spoluodpovědnost při úrazu: Nedovolte nepřiměřené krácení odškodnění
    Ačkoliv jste spoluodpovědní za způsobenou újmu na zdraví, nemusíte přijít v každém případě o plnou výši odškodnění. Vždy je nutné zkoumat okolnosti daného případu a nalézt spravedlivou hranici spoluodpovědnosti. Představíme si jedno z rozhodnutí Nejvyššího soudu pro znalost našich práv a povinností při stanovení spoluodpovědnosti za úraz.
  • Pojišťovny zavádějí nová samoregulační opatření
    Členské pojišťovny ČAP zavádějí do praxe čtyři nová samoregulační opatření s cílem zajistit pro klienta větší transparentnost a srozumitelnost produktových informací. Pojistný trh tak reaguje na potřebu vyšší kultivace odborné péče o klienty a posílení důvěry veřejnosti v pojistný trh. Přijaté standardy uvedou pojišťovny do praxe od 1. ledna 2015.
  • Amortizace a odškodnění dopravní nehody
    Nevyplatila vám pojišťovna plnou náhradu škody na vozidle po dopravní nehodě s poukazem na amortizaci náhradních dílů? Ústavní soud vydal již před několika lety nález, který stanovuje neoprávněnost pojistného krácení a nárok poškozeného požadovat plnou výši odškodnění.
  • Jak se vyznat v nabídkách životního pojištění?
    Životní pojištění patří v současné době do portfolia většiny významných pojišťoven. Jejich nabídky jsou velice komplexní a při dobré kombinaci mohou obsáhnout všechny životní situace. Zeptali jsme se proto odborníků, na co se soustředit během výběru a uzavírání životního pojištění.
  • Znalost produktů a pojmů v pojišťovnictví v ČR je stále na nedostatečné úrovni
    KOMENTÁŘ | V lednu letošního roku vstoupil v účinnost nový občanský zákoník, který s sebou nese řadu změn upravující vztah mezi pojišťovnou a klientem. Je si ale běžný občan jist, co to pro něj znamená? Ví, na co si dát pozor, jak postupovat, případně se bránit a správně si vyložit jednotlivé termíny, které jsou ve smlouvách? Přiznejme si, že spíše budeme odpovídat NE.
  • Kolik stojí rada finančního profesionála?
    V evropských zemích se můžete setkat se dvěma způsoby odměňování finančních poradců – provizním a placeným přímo klientem. V České republice jsou až na pár výjimek poradci závislí na provizích od finančních společností. V některých evropských zemích je tento způsob odměňování zakázán.
  • Navrhovaný zákon klienty cestovních kanceláří neochrání
    Cestovní kanceláře jsou ze zákona povinny se pojistit pro případ úpadku. Chrání tím své klienty před dopady vlastního neúspěšného podnikání. Pokud se cestovní kancelář pojistí nedostatečně, klienti o své peníze přicházejí.
  • Pojištění pohledávek: Boj proti neplatícím odběratelům
    Pojištění pohledávek se sjednává pro případ, kdy odběratel nezaplatí fakturu za dodané zboží nebo služby ve splatnosti, ale ani po splatnosti.
  • Růst cen nového povinného ručení
    Mnoho dlouhých let jsme se těšili téměř neměnným cenám povinného ručení. To se však v tomto roce má změnit. Všechny pojišťovny na českém trhu hlásí zdražování, a to v rozpětí od sedmi do dvaceti procent. Nejvíce se tato situace dotkne těch, kteří mají v plánu letos uzavřít nové povinné ručení.
  • Kapitálová hodnota nebo odkupné? Nyní na tom nezáleží
    Při předčasném ukončení smlouvy o životním pojištění je nutné dodanit dříve uplatněné daňové odpočty. Dodanění bylo do konce roku 2013 možné se vyhnout jen v případě, že byla převedena celá kapitálová hodnota pojištění na novou pojistnou smlouvu. Nově stačí převést peníze z ukončeného životního pojištění přímo na nové a vyhnout se sankcím.
  • OSVČ mohou požádat o splátky pojistného
    Osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ) nebo zaměstnavatelé se mohou dočasně dostat do finančních problémů, kdy po dobu několika měsíců neplatí ani povinné zdravotní pojištění. Jednorázová úhrada zdravotního pojištění je následně nad jejich finanční síly, řešením může být splácení povinného pojistné ve splátkách.
  • Odškodnění ceny zvláštní obliby
    Nový občanský zákoník přinesl řadu nových institutů, které se snaží chránit poškozené. Cena zvláštní obliby je jedním z nových institutů v rámci náhrady při poškození věci, který v našem právním řádu rozhodně chyběl. Zničil vám někdo ze škodolibosti obrázek milovaného člověka? Pak bude možné požadovat po škůdci cenu zvláštní obliby.
  • Vyznáte se v pojistných produktech?
    Dnes si můžete pojistit nejen dům, auto nebo psa, ale i dopravní pokuty či pracovní neschopnost. Nabídka pojistných produktů je velmi široká a pokrývá nejrůznější oblasti. Proč se vyplatí pojistit?
  • Firmy mohou žádat o prominutí penále na zdravotním pojištění
    Zaměstnavatelé jsou odpovědni za správné vyčíslení a odvod zdravotního pojištění za své zaměstnance. Během roku mohou nastat situace, že zaměstnavatelé nemají prostředky, aby včas zaplatili zdravotní pojištění a vznikne penále. Jak si zažádat o prominutí penále?
  • Vyřizování pojistné události po dopravní nehodě
    Ne všichni řidiči si ví rady, jak postupovat při vyřizování pojistné události, která nastává po dopravní nehodě. Ladislav Bělina ze Slavia pojišťovny, vedoucí divize autopojištění, upozorňuje na časté případy, během kterých řidiči tápou. Zároveň doporučuje postupy, které usnadní vyřízení pojistné události a vyplacení pojistného plnění.
  • Bez kvalitního pojištění na hory nejezděte
    Lyžování, jízda na snowboardu a další zimní sporty jsou mezi Čechy nadmíru oblíbené. Výběr správného pojištění, bez kterého se na sportovně zaměřené dovolené neobejdete, však vydá na víc než jen pět minut na internetu v den před odjezdem.
  • Falešná asociace pojišťoven – nová praktika pojišťovacích agentů
    Na poradenskou linku dTestu se obrátila spotřebitelka, kterou kontaktovala Asociace pojišťoven České republiky, prý za účelem kontroly smlouvy o životním pojištění. Až na osobní schůzce se zástupce této neexistující organizace představil také jako pracovník makléřské společnosti.
  • Havarijní pojištění: Nehodovost na podzim a v zimě stoupá
    Studené teploty, namrzlé silnice a déšť či sníh řízení příliš nesvědčí, a tak není divu, že na podzim a v zimě počet dopravních nehod pravidelně stoupá. Když k nehodě dojde, povinné ručení vás ochrání před odpovědností za škodu na majetku či zdraví někoho jiného, pro pojištění vlastního vozidla je však nutné uzavřít havarijní pojištění.
  • Co dělat, když si chcete pojistit domácnost?
    Denně slyšíte, jak někomu vyloupili byt nebo nějaká živelná událost poškodila vybavení domácnosti? Pokud hledáte pojištění, které kryje právě tato rizika - pojištění domácnosti je to pravé. Podle čeho vybírat a na co se zaměřit?
  • Co dělat, když chcete nahlásit pojistnou událost?
    Pojistná událost se stane jako úderem blesku, který nikdo nečeká. Pokud máte uzavřeno pojištění, může být pro vás tato neočekávaná a dost často nákladná situace trochu jednodušší. Pro rychlé vyřízení je třeba správně postupovat při hlášení pojistné události pojišťovně. Povodně, vichřice, krádeže či havárie tak zvládnete mnohem snáze.
  • Nezapomeňte na povinné zimní pneumatiky. Dopravní nehoda na letních vás může přijít draho
    Od 1. listopadu opět platí povinnost mít na vozidle obuté zimní pneumatiky. Kromě pokuty hrozí motoristům i krácení případného pojistného plnění, pokud se stanou viníky dopravní nehody. Pojišťovny totiž nemají velké pochopení pro řidiče, kteří v zimě havarují kvůli špatnému obutí. Kvalitní zimní pneumatika přitom podle odborníka nemusí být nutně drahá.
  • Jak ušetřit maximum díky bonusu z povinného ručení
    Bonus bývá většinou klíčovým faktorem při stanovení výsledné ceny povinného ručení. Díky slevě za bezeškodní průběh lze na pojistném standardně ušetřit až polovinu, u některých pojišťoven dokonce 60 % ze základního pojistného. Přinášíme vám několik tipů, jak díky bonusu ušetřit za pojištění co nejvíce.
  • Předčasné ukončení životního pojištění má nepříznivé daňové důsledky
    Výpověď pojistné smlouvy předčasně se zpravidla nevyplatí. Musíte totiž dodanit uplatněné odpočty, zdanit příspěvky zaměstnavatele i případné výnosy.
  • Rekreační objekty na podzim lákají zloděje. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění
    Na podzim roste počet vloupání do rekreačních objektů, protože je lidé často zazimují a vrací se do nich až na jaře. Jak předcházet řádění zlodějů nebo vandalů? Kvalitní zabezpečení jde v tomto ohledu ruku v ruce s vhodným pojištěním.
  • Při sjednávání cestovního pojištění berte v potaz fakultativní výlety
    Scénář, který zažilo mnoho z nás. Když si před odjezdem na dovolenou sjednáváte cestovní pojištění a online formulář pojišťovny na internetu vám dává na výběr mezi tarify „rekreační“ a „ rizikový“. Výrazně nižší cena jasně nahrává ve prospěch „rekreačního“ tarifu, jenže…
  • Povinné ručení bude zdražovat. Jak změnit pojišťovnu?
    U povinného ručení je letos očekáváno další zdražování kvůli legislativním změnám. Jak moc se to reálně projeví v jeho cenách, záleží podle odborníků na každé pojišťovně. Kdo nechce mít dražší pojistku, měl by vědět, jak případně ukončit tu stávající. Lze tak učinit do měsíce od oznámení změny výše pojistného.
  • Chráníte svůj majetek dostatečně?
    Počasí v poslední době stále více ohrožuje náš majetek. Vypadá to, že si musíme zvykat na klimatické extrémy, které mají za následek více živelních pohrom, a tedy i škod na majetku. S nadcházejícím podzimem se nebezpečí živelních událostí stává hodně aktuálním a statistiky potvrzují rostoucí trend. Účinnou prevencí vzniklých škod jsou především pojištění nemovitosti, domácnosti či havarijní pojištění. Dávejte si ale pozor na podpojištění.
  • Anuita: Učíme se ji znát
    S důchodovým spořením bylo do českého penzijního systému zavedeno několik nových pojmů. Jedním z nich je i anuita. V případě anuity nejde úplně o nový pojem. S anuitou jsme se mohli setkávat i dříve, např. v penzijním připojištění, či životním pojištění, ale zájem o ni byl naprosto minimální. Využilo ji maximálně 5 % lidí, kterým doběhlo investiční životní pojištění či penzijní připojištění. Zbývající většina si vybrala jednorázové vyrovnání.
  • Co týden dal? Hypotéky jsou opět levnější
    Průměrná úroková sazba hypoték v květnu dále klesla na 2,96 procenta a dostala se tak nejnižší hodnotu za dobu sledování ukazatele. Předchozí minimum bylo v dubnu, kdy byla průměrná sazba 3,08 procenta. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Jak pomůže stát lidem poškozeným povodněmi?
    Řada míst v České republice byla zasažena povodněmi. Kvůli živelní katastrofě se někteří lidé mohou dostat do nesnází. Stát je připraven jim pomoci – prací na místě při odstraňování následků, penězi nebo poradenstvím. Výplata dávek není nijak ohrožena, MPSV situaci průběžně sleduje.
  • Povodeň mi vyplavila auto. Na jakou náhradu mám nárok?
    S mizející vodou se pomalu začínají sčítat škody. Nemalou část z nich tvoří také vytopená auta. Co s autem, které poškodil vodní živel?
  • Co týden dal? Pojišťovny očekávají povodňové škody za 7,5 miliard
    Pojišťovny v Česku nyní v souvislosti s velkou vodou evidují téměř 10.000 nahlášených pojistných událostí. Podle předběžného odhadu ale naroste počet škod na 96.000 za celkem 7,5 miliardy korun. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Přepojišťování pojistných smluv: Nešvar českého pojišťovnictví
    Jen za posledních pět let změnilo v ČR svého poskytovatele životního pojištění 25 % klientů, zatímco v ostatních evropských státech jen 8 % klientů. Více než čtvrtina klientů, kteří mají sjednané životní pojištění, také stále netuší, jaké má pro ně důsledky předčasné zrušení životní pojistky. Ukázal to průzkum ČAP.
  • Kdy pojišťovna uhradí škody v domácnosti?
    Každý rok vznikají jen v důsledku povodní škody v řádech miliard korun. Domácnostem však podle odborníků hrozí nečekané náklady například i kvůli požárům nebo majetkové kriminalitě. Přinášíme vám vybrané situace, které pojištění domácnosti pokrývá.
  • Hradec: ČKP je garantem u škod způsobených nepojištěným vozidlem
    Jezdíte bez povinného ručení? Nebo jste měli dopravní nehodu s řidičem, který nemá uzavřené povinné ručení? Obě situace znamenají problémy navíc k již tak nepříjemné situaci dopravní nehody. S Jakubem Hradcem, výkonným ředitelem České kanceláře pojistitelů si však ukážeme správnou cestu řešení pro ochranu našich práv a především financí.
  • Severa: Oběti trestných činů mají nárok na finanční pomoc od státu
    Následek trestného činu znamená intenzivní zásah do našeho života. Nastane-li však tato událost, měli bychom být znalí našich práv nejenom z hlediska trestního postihu pachatele, ale i možnosti požadovat od státu finanční pomoc. Hlavní je však vědět, kde o takovou pomoc zažádat.
  • Smysluplné cestovní pojištění
    Možná se vám už stalo, že jste se viděli, jak sjíždíte zasněžené Alpy či se za šumění moře vyhříváte na pláži, když vtom jste si uvědomili, že nemáte cestovní pojištění. Protože jste odpovědní, nechcete bez něho za hranice vyrazit, a tak začnete ve spěchu „něco“ shánět. Bohužel uvažování ve stylu „hlavně abych něco“ měl, může přijít velmi draho.
  • Co týden dal? Konec nekalým úvěrovým praktikám
    Novela zákona o spotřebitelském úvěru má zlepšit postavení klientů a zamezit nekalým úvěrovým praktikám. Zavádí mimo jiné možnost odstoupit od smlouvy o zprostředkování úvěru do 14 dnů bez sankce. Poskytovatelé úvěrů, sdružení v České leasingové a finanční asociaci, schválení novely vítají. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Pojištění odpovědnosti zaměstnance za škodu
    V definici podnikání se mimojiné uvádí, že soustavnou činnost provádí podnikatel na vlastní odpovědnost. Otázkou je, mohu skutečně jako zaměstnanec klidně spát s pocitem, že vykonávám závislou činnost a nepodstupuji žádné finanční riziko? Kdy a v jaké výši po mně můj zaměstnavatel může vymáhat zaplacení škody? Mohu se proti této situaci chránit? Jaká forma je pro mě nejlepší?
  • Rozčtvrcení, nebo úrok – historie pojišťovnictví ve světě i u nás
    Potřeba „nechat se pojistit“ proti riziku a škodám je stará jako samo lidstvo – a kdož ví, možná i starší. Kolektivní sdílení rizika a následný podíl na zisku doprovázelo lidské komunity už v dobách, kdy se sežrání tygrem (popřípadě medvědem) řadilo k takřka přirozeným příčinám smrti.
  • Zvláštní pojistné podmínky a jak je číst
    V předchozím článku jsme se zaměřili na všeobecné pojistné podmínky. Vaše pojistná smlouva se ale řídí také tzv. zláštními pojistnými podmínkami. Na co si dát pozor, co je to progrese a jak si ji jednoduše spočítat? Hodnotné informace z jinak několikastránkového dokumentu v kostce naleznete v tomto článku.
  • Trendem je snižování počtu klientů, kteří zdražují pojistky ostatním
    Neplacení pojistného je jedním z problémů, který eskalovala ekonomická situace posledních let. Neplatičství se jednoznačně přesunulo z roviny špatné informovanosti ke skutečným finančním problémům.
  • Pojištění automobilu: Kdy vám pojišťovna nezaplatí?
    Mnozí řidiči mylně domnívají, že jsou u povinného ručení a havarijního pojištění plně „krytí“ a v případě nehody se krom spoluúčasti nemusejí na náhradách nijak finančně podílet. O to větší překvapení je čeká, když jejich pojišťovna v podobné situaci odmítne škodu uhradit. Uvádíme pět situací, kdy pojišťovna odmítne pojistné plnění.
  • Co byste měli vědět před zrušením pojistné smlouvy
    Tento článek je určený pro všechny, kteří uvažují o sjednání životního pojištění, ale i těm, kteří již pojištění sjednáno mají. Obecně platí, že když zakládáme jakýkoliv finanční produkt, jde vše hned a bez problémů; při jeho rušení se však náhle setkáváme s novými informacemi. Přečtěte si o rizicích předčasného ukončení pojištění a možných alternativách.
  • Ztracené věci ze šatny a odpovědnost za škodu
    Odložili jste své svršky v šatně u paní šatnářky? Nemilé překvapení o něco později, kdy nejsou vaše svršky k nalezení. Kdo odpovídá za škodu? Jak efektivně zajistit důkazy a uplatnit náhradu škody? Šatna s obsluhou a náhrada škody.
  • Domácí trhy a události v týdnu od 24.6. do 30.6.2002
    Zprávy, ekonomický vývoj, trh peněžní, dluhopisový, akciový, devizový a základní makronomické údaje. Všechny důležité domácí informace uplynulého týdne Vám pravidelně každé pondělí přinášíme na našich stránkách ve spolupráci s firmou Conseq Finance.
  • US trhy si udržují zhodnocení z počátku seance
    Všechny tržní indexy začaly tento týden v plusových hodnotách a také se v nich doposud drží, přičemž neustále posilují. Navzdory tomu, že minulý týden byl čtvrtým v řadě, ve kterém Nasdaq Composite oslabil, schopnost indexu stabilizovat se při páteční seanci...
  • "Jablko nebo citron" aneb jak to dopadlo
    Před časem jsme vás informovali o celostátní dopravně preventivní akci, která měla upozornit na problémy nedodržování rychlosti v obcích. A jak tato akce dopadla?
  • Zajímavé tituly americké burzy
    Za růstem akcií Transmety (TMTA +13,9 %) stojí zpráva, že mikroprocesory tohoto výrobce bude Helwett-Packard Co. (HPQ) montovat do nové řady PC, která by měla být představena ještě letošní rok. Akcie Tyco International Ltd. (TYC -23,69%) prudce oslabily po oznámení předsedy Dennise Kozlowskeho rezignace na svou funkci.
  • Nálada na amerických trzích je silně negativní
    Nálada na amerických trzích je silně negativní, přičemž nejvíce postiženým indexem je opět technologický Nasdaq. Klíčový sektor polovodičů dnes vyvíjí největší tlak na Nasdaq Composite Index.
  • Spekulace a 8 % růst Českého Telecomu
    Vstup do nového týdne burza zahájila neskromným růstem indexu PX-D o téměř 4 %. Nejvíce se dařilo Českému Telecomu, který byl podle očekávání provázen spekulacemi na dividendu a pozitivní nálada zahladila negativní trend minulého týdne.
  • Obilniny pokračují v růstu
    Sojové boby zahájily týden růstem na devítiměsíční maximum v očekávání chladnějšího počasí na Středozápadě. Mírně za boby v posilování zaostávala i kukuřice.
  • Uzavírání krátkých pozic v cukru
    Futures kontrakty na cukr v pátek na Coffee, Sugar & Cocoa Exchange významně posilovaly, když fondy uzavíraly své krátké pozice a výrazně tak nakupovaly.
  • Růst celého sójového komplexu
    Ceny sójového komplexu na CBOT během pátečního relativně aktivního dne posilovaly, když nejsilnějším článkem se stal sójový olej.
  • Jak si stojí koruna, euro a dolar ? (Ruesch
    Páteční obchodování svým průběhem nevybočilo z celotýdenního trendu. Koruna z otevírací úrovně 30,22 CZK/EUR posílila pod hranici 31,10 CZK/EUR.
  • Konsolidovaná účetní závěrka
    Komentář se týká sestavování konsolidované účetní závěrky v roce 2002.  Tématy je účtování o menšinových podílech. Tento článek volně navazuje na předchozí článek Pavla Kulhavého nazvaný "Sestavování konsolidované účetní závěrky v roce 2002 - hlavní změny pravidel", ve kterém byl uveden přehled hlavních změn v postupech při sestavování konsolidované účetní závěrky v roce 2002 a také přehled přetrvávajících rozdílů mezi českými postupy pro konsolidaci a Mezinárodními účetními standardy ("IAS"). 
  • Zprávy ze zahraničních burz
    Dow Jonesův index dnes vzrostl hnán vzhůru akciemi společnosti Microsoft.  Tento technologický gigant, který dle mínění odborníků ohlásil negativní zprávy, zaznamenal zvýšený zájem investorů a posílil o více jak 2,5%.
  • Report z pražské burzy (Fio)
    Na burze bylo s výjimkou KB znát, že je poslední pracovní den týdne a páteční atmosféra provázela zbývající část titulů obchodovaných v systému SPAD.
  • Co ovlivní obchodování v příštím týdnu?
    Obchodování na evropských trzích v příštím týdnu ovlivní oznámení výsledků švédské společnosti Ericsson. Ta by v pondělí měla ještě před otevřením trhů oznámit, že ...
  • Spready vládly v lean hogs
    Jarní a letní kontraktní měsíce na lean hogs na Chicago Mercantile Exchange zakončily včerejší obchodní seanci výše, když k růstu cen přispívaly spekulace o možném sezónním zlepšení poptávky a cen vepřového.