-
Inflace je tu. Zlato skupují banky i drobní investoři
Po zlatých cihličkách nebo sběratelských mincích je vysoká poptávka, a to kvůli inflaci i nejistotě ekonomického vývoje. Cena drahého kovu je vyšší, i když netrhá rekordy jako loni. I to investory láká.
-
Zazářilo a padá. Jak se vyvíjí cena zlata a co bude dál?
Loni byla cena zlata vyhnána vysoko a mnozí předpokládali, že drahý kov přinese závratné výkony i letos. Jenže trend se otočil a ceny zlata mají za sebou citelný propad. Znamená to, že v této nejisté době už ani investice do zlata nejsou jisté?
-
Zlato zažívá velký růst. I tak se vyplatí drahý kov nakupovat
Nevídaný růst. Tak popisují analytici a finančníci vývoj ceny zlata v posledním období. Kdo do něho investoval ještě před koronavirovou krizí, může nyní počítat zhodnocení na desítky procent. Zlato tak opět potvrdilo svoji pověstnou roli klidného přístavu v době bouře.
-
Do jakých drahých kovů investovat? Zlato, stříbro, nebo platina?
Kovy podle mnohých investorů i poradců patří do investičního portfolia, protože představují pomyslný přístav v době nejistoty. Záleží ovšem na tom, kdy kov nakoupíte a kterému dáte přednost.
-
Jak se světová ekonomika s pandemií mění?
Jak moc se pandemie podepisuje na ekonomice? A jak moc ji změní? Na otázky odpovídá odborník Bc. Robert Vlášek, MBA, ředitel divize KAPITOL Gold.
-
Ceny akcií kvůli koronaviru klesají, zlato stoupá
Ve světě řádí od začátku prosince zcela nová infekce, virus COVID-19 ze skupiny koronavirů. Symptomy onemocnění se v mnohém podobají chřipce. Pokud je v případě chřipky řada otázek doposud nezodpovězena, pak koronavirus klade na vědce ještě větší nároky.
-
Chcete investovat do zlata?
Říká se, že zlato je jedna z mála záruk pro hodně špatné časy. Když nastane krize a hodnota peněz bude klesat, za zlato vždy něco koupíte nebo vyměníte. Částečně je to pravda. Zlato ale má i své negativní stránky.
-
Jaké inovace a FinTech vám mohou nabídnout banky?
Hledáte účet, který by vám umožňoval nejen správu vašich financí, ale i možnost spoření či investic? Chtěli jste zkusit nakoupit kryptoměny, ale na vlastní pěst jste se toho báli? Dnes to lze i prostřednictvím běžného účtu. Kde a jak?
-
Do čeho Češi nejčastěji spoří a investují
Češi jsou v oblasti spoření a investování opatrnější a spíše konzervativnější. Kam ukládají své peníze a jaké investiční nástroje nejčastěji volí?
-
Zajištění na horší časy: Kdy a jak nakoupit zlato?
Podle některých ekonomů i politiků nás čeká recese. Kdo má peníze navíc, zvažuje, kam je uložit. Zlato je jednou z možností. Pořídit si ho můžete jako mince, slitky nebo cihličky. Rychlý výdělek ale nečekejte.
-
Jak investovat do zlata? Zeptali jsme se odborníka
Rádi byste zkusili investovat do zlata, ale máte strach anebo nevíte, jak na to? Bojíte se, že narazíte na špatného obchodníka? A jak ho vlastně poznat. Čtěte více a dozvíte se vše.
-
Jaké alternativní investice existují a kolik vám vydělají?
Některá investiční rozhodnutí se nemusejí řídit čistě finanční úvahou. Když je někdo ochoten zaplatit desítky milionů dolarů za půl století starý sporťák, musí v tom být silná touha, nebo dokonce láska. Lidé investují i do krásy nebo vína a letos získala obrovskou pozornost digitální měna Bitcoin. Podívejte se, jaké alternativní investice jsou k mání a kolik se na nich dá vydělat.
-
Rok kohouta: čínský horoskop pro vaše finance v roce 2017
Koncem ledna se slaví čínský nový rok. A podle čínského horoskopu jsme vstoupili do roka kohouta. Jaký rok předvídá kohoutí horoskop, jak se nám bude pracovat a jak na tom budou letos naše peníze?
-
Výhody a nevýhody nejoblíbenějších investic
Také vám připadají úroky na účtech legrační? Přemýšlíte o nejvhodnějším způsobu, jak investovat své úspory? Rozhodování není lehké. Abyste zjistili, který z nejpopulárnějších investičních nástrojů nejvíce vyhovuje vašim požadavkům, přinášíme vám stručný přehled.
-
Zlatá Hillary, zlatější Trump
Prezidentské volby v USA se konají již za tři týdny a předvolební atmosféra čím dál víc houstne. Všichni s velkým napětím čekají, kdo vystřídá Baracka Obamu v Bílém domě a stane se 45. prezidentem USA. A to nejen američtí občané nebo světoví politici, ale také investoři.
-
Zlaté doly potřebují k rentabilitě 3 000 $ za unci
S rokem 2016 se ceny zlata a stříbra opět odrazily od svých minim a nastoupily nový, býčí směr. Ještě na konci loňského roku přitom panovaly obavy, že se cena zlata propadne pod kritickou úroveň 1 000 $ za unci. Na vývoji cen jsou logicky závislé především těžební společnosti, není proto překvapením, že situaci bedlivě sledovaly právě ony – jejich produkce již byla ztrátová, musely propouštět, redukovat náklady a nezřídka zavírat doly. Dnes, zdá se, mají těžaři to nejhorší za sebou, ačkoli nastartovaný růst stále nemusí být důvodem k jásotu. Situace se zlepšila, rentabilita také, stále to ale není dostačující – nejpřijatelnější dolarová cena za unci by měla být úplně někde jinde.
-
Zlato: co o žlutém kovu možná nevíte
Zlato, mezi investory stále nejoblíbenější komoditní kov, je používáno jako obchodní artikl již od starověkých civilizací. To, že bylo do roku 1971 základem monetárního systému Spojených států amerických, pravděpodobně víte. Už ale nemusíte o žlutém kovu vědět, že...
-
Pět hlavních příčin cenového růstu žlutého kovu
Rok 2016 se nese ve znamení cenového růstu komoditních kovů. Zlato, stříbro a těžařské společnosti jsou pro tuto chvíli nečekanými investičními vítězi. Nejvyšší procentuální nárůst zaznamenalo stříbro (44 %), které se na trhu více obchoduje a má tendenci být mnohem více volatilní. Zlato zaznamenalo meziroční nárůst až o 300 dolarů za unci (25 %). Cena zlata je, jako u každé jiné komodity, odvislá od zákonů nabídky a poptávky. Uvádíme zde hlavní faktory, které zapříčinily rostoucí poptávku po zlatě.
-
Odchod Británie z EU: špatná zpráva pro akcie a libru, dobrá zpráva pro zlato a stříbro
Odchod Velké Británie z EU by mohl vyvolat zhoršení celé ostrovní ekonomiky: snížit její aktivitu a zapříčinit pád do krátkodobé recese, rozkolísat finanční trhy a v neposlední řadě oslabit národní měnu. Na druhé straně by tyto negativní události měly pravděpodobně pozitivní vliv na vývoj cen drahých kovů jako je zlato a stříbro a mohli bychom se dočkat dalšího růstu jejich cen.
-
Deset zemí s největšími zlatými rezervami
Postoj centrálních bank ke zlatu nebyl pozitivní. Ještě do roku 2010 tento drahý kov prodávaly, poté ale nastal zásadní obrat v jejich strategii a takřka po celém světě začali guvernéři zlato hromadit. Udržovat si rezervy totiž představuje určitou jistotu, banky se proto postupně staly čistými kupci – jen v loňském roce nakoupily druhou nejvyšší sumu od konce zlatého standardu.
-
Zlato, stříbro a americký dolar: 1792–1971
V dnešní době plném změn, nejistoty a nestability vyvstává mimochodem jedna zásadní otázka. Je možné, aby se svět opět vrátil ke zlatému standardu?
-
Zlato opět dokazuje, že je nejlepší obrannou strategií
Nedávno zveřejnil Mezinárodní měnový fond zprávu o předpokládaném vývoji světové ekonomiky na letošní a příští rok. A vývoj se nejeví nijak dobře. Zatímco začátkem ledna byly odhady globálního růstu pro rok 2016 na 3,4 %, nová prognóza se pohybuje kolem 3,2 %, což je nárůst oproti loňsku jen o 0,1 %. Fond zároveň upozornil, že období velmi pomalého růstu je již příliš dlouhé a světová ekonomika je vystavena mnoha defektům.
-
Spoření do zlata se nevyplatí. Prověřeno 100 lety historie
100 let historie ukazuje, že spoření do zlata může vyjít draho. Hodnota zlata často nepřekoná inflaci a dokonce ani nominální hodnotu peněz.
-
Proč roste cena zlata?
Cena zlata jako cena každého jiného aktiva je výsledkem interakce nabídky a poptávky. Zatímco nabídka žlutého kovu je dobře predikovatelná a stabilní, poptávka je vrtkavá. Zlato není typickou průmyslovou komoditou jako měď nebo hliník. I když má i ono své uplatnění v průmyslu, primární poptávku po zlatě určují investoři. Zájem investorů o žlutý kov ovlivňuje cena amerického dolaru a vývoj reálných úrokových sazeb.
-
Mění se postoj centrálních bank ke zlatu?
Za posledních třináct let došlo k výrazné proměně trendu na trhu se zlatem. Jedním z důvodů byly i nastupující obavy západních bank. Před zhroucením amerického bankovního systému v roce 2008 byly roční čisté zásoby fyzického zlata zanedbatelné. Současná situace je ale jiná a přístup centrálních bank ke zlatu se zcela obrátil.
-
Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016
Mezinárodní investiční a obchodní banka Saxo Bank dnes vydala své každoroční „Šokující předpovědi“ pro příští rok. Zde je 10 nepravděpodobných, avšak možná nedoceněných událostí, které by v roce 2016 mohly významně zahýbat finančním prostředím.
-
Komoditní vývoj v listopadu
Mezinárodní energetická agentura očekává, že přebytek ropy na světovém trhu přetrvá minimálně do poloviny příštího roku. Dále uvedla, že globální zásoby se vyšplhaly na téměř rekordní úroveň 3 miliardy barelů. Jakékoliv nabídkové šoky by se lehce dokázaly pokrýt.
-
Konec papírového zlata
Papírové zlato a stříbro zažívá krušné časy. Papírovou formu drahých kovů je možné přirovnat k určité formě fiat měny. Rozdíl ve vnímání papírové formy komodit, která je určována futures kontrakty, a cenou fyzických komodit, jenž je vytvářená nákupem a dodávkou, se neustále rozrůstá.
-
Teroristické útoky v Paříži oživily poptávku po zlatu
Teroristické útoky v Paříži vedly v úvodu týdne k oživení poptávky po zlatu, které je považováno za bezpečnou investici v období nejistoty. Cena zlata zamířila vzhůru poté, co se minulý týden propadla na nejnižší úroveň za téměř šest let. Více v pravidelném týdenním přehledu.
-
Komoditní vývoj v říjnu
Trh s ropou se postupně stabilizuje, jelikož američtí producenti pokračují v omezování těžby. Společnost Baker Hughes uvedla, že počet vrtních zařízení poklesl na 578, nejnižší úroveň od června 2010. Za poslední dva měsíce už byl zastaven provoz 97 zařízení.
-
Komoditní vývoj v září
Zpomalující se poptávka Číny měla v září neblahý vliv na vývoj cen komodit. Čínská ekonomika nyní roste nejpomalejším tempem za posledních několik desetiletí. Čína je největším světovým spotřebitelem komodit a druhým největším spotřebitelem ropy. Nervozita na trzích panovala i okolo otázky týkající se zvyšovaní úrokových sazeb v USA.
-
Komoditní vývoj v červenci
Na vývoji cen hlavních komoditních skupin se v prvé řadě podílely rozličné globálně ekonomické faktory. Svoji stopu na vývoji komodit zanechal i americký dolar.
-
Rusko nakoupilo dalších 25 tun zlata
V poslední době jsme svědky výrazného poklesu ceny zlata. Tento výrazný pokles má za následek stoupající zájem o tento drahý kov mezi investory.
-
Co týden dal? Složená daňová kvóta by měla v budoucnu mírně stoupnout
Složená daňová kvóta vyjadřující daňovou zátěž by měla v příštích třech letech mírně stoupnout, růst by měly i daňové příjmy rozpočtu. Daňová kvóta by měla stoupnout na 33,1 procenta příští rok a na 33,2 procenta v letech 2017 a 2018.
-
Dá se stále ještě vydělat na zlatě?
Cena zlata už téměř tři měsíce nevybočila z úzkého pásma 1160 – 1230 dolarů za unci. To při zpětném pohledu nenabízí přílišný potenciál k vysokému zhodnocení v podobných úrovních jako tomu bylo před rokem 2012, kdy cena zlata rostla o desítky procent ročně.
-
Vliv pracovního trhu na cenu zlata
Americká míra nezaměstnanosti je pokládána za klíčový faktor, který ovlivňuje cenu zlata. Trhy používají data o pracovních místech jako signál ekonomického zdraví. Nezaměstnanost nepřímo ovlivňuje tuto cenu, záleží však na tom jak US Federální rezervní systém (FED) stanovuje úroveň úrokových sazeb.
-
Stříbro: Čínské investice směřují do Magadanu
Již v renesančních dobách zmiňovali tehdejší vědci a vynálezci v čele s Isaacem Newtonem, že je stříbro úzce spojeno s měsíčním svitem a jeho energií, která by se dala využít pro průmyslové účely. Dnes je solární energie stěžejním bodem zájmu nejen východních zemí v čele s Indií, Ruskem a Čínou.
-
Vývoj poptávky a nabídky zlata v prvním čtvrtletí 2015
Podle dat Světové rady pro zlato (WGC) klesla celosvětová poptávka po zlatě v prvním čtvrtletí letošního roku o 11 tun v porovnání se stejným obdobím v loňském roce. Pokles tedy činí 1 % na celkových 1 079,3 tuny. V sektoru šperkařství růst poptávky v Indii, Spojených státech a Asii dorovnával propad v Číně, Turecku, Rusku a střední Evropě. Výsledkem bylo meziroční celosvětové snížení poptávky v sektoru šperkařství o 3 % na celkových 600,8 tuny.
-
Portfolio dluhu USA: Kam s ním?
Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů, a stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří vydali doporučení směrem k vedení, aby došlo ke zvýšení úrokových sazeb v červnu tohoto roku.
-
Kdy bude yuan rezervní měnou a čínské banky součástí LBMA?
Čína je zase o krok blíže k získání zvláštního postavení na měnovém trhu a nejen na něm. Čína se snaží o začlenění yuanu do systému rezervních měn Mezinárodního měnového fondu, a tím by se yuan zařadil po bok amerického dolaru, eura, jenu a britské libry. Na nedělním fóru prezentoval guvernér čínské centrální banky Čou Siao-čchuan připravenost yuanu na začlenění měny do mezinárodních rezerv. A jaká je reakce ze strany MMF?
-
Americká data a silný dolar přivedly zlato na 1160 dolarů
Zlato se na začátku tohoto týdne ustálilo na úrovni 1160 dolarů po poklesu ceny evropských akcií a zároveň po ukončení dolarové rallye, která nastartovala svůj strmý vzestup po pátečních amerických datech o pracovních místech, a posílily se tak debaty a očekávání, zda Fed bude zvyšovat úrokové sazby již v létě tohoto roku.
-
Komoditní vývoj v únoru
Komodity si v únoru prošly prostopášným vývojem. Patrně nejvíce se tento jev odrážel na ceně ropy, která se stala nástrojem hry mezi produkcí a poptávkou.
-
240 miliard EUR: Co za tuto finanční pomoc nabídne Řecko?
Zlato testuje hranici 1200 dolarů za unci a investoři i nadále budou sledovat vývoj finanční krize v Řecku, která nebere konce.
-
Greenspan: Řecko bude muset eurozónu opustit
Pátečnímu rally, vyvolanému silnými daty pracovních míst USA, z kraje nového týdne odzvonilo. Zlato v pondělí vzrostlo v průměru o 8 dolarů za unci, odrazilo se od třítýdenního nízkého hitu v předchozí páteční relaci, a to z důvodu poklesu dolaru. Zároveň evropské akcie utrpěly slabšími údaji z čínské ekonomiky, a v neposlední řadě se v ceně projevují jisté obavy spojené se situací v Řecku, kdy Atény stále zastávají svůj odmítavý postoj k mezinárodnímu záchrannému programu.
-
Zlato a stříbro je pro zájemce o nákup stále přitažlivé
Hedgeové fondy a správci aktiv snížili kombinované expozice vůči 24 US obchodovaným komoditám o 1,3 % na 891 000 lotů futures a opcí během týdne končícího 6. lednem. Byl to čtvrtý týdenní pokles v řadě a pro změnu se netýkal energií ale obilovin, které ho spustily.
-
Ropa versus zlato: Komodity pod tlakem týdenních dat
Byla to velmi zajímavá podívaná. Řeč je o týdenním vývoji ceny zlata jak na mezinárodních tak na domácích trzích. Cena zlata vystoupala do výše 1 238 dolarů za unci a na konci týdne uzavírala na 1 222,6 dolarech, což je 2,5% rozdíl.
-
Komoditní vývoj v listopadu
Zlato si za měsíc listopad prošlo dramatickým vývojem. Cena zlata dokázala propadnout na minima z roku 2010 k úrovni 1132 USD za unci. Podle údajů agentury Bloomberg se množství zlata drženého burzovně obchodovanými produkty (ETF, ETC) snížilo na 1643,4 tuny, což je nejnižší stav od konce srpna 2009.
-
Švýcarské NE vyvolalo propad cen komodit
Švýcaři se v referendu rozhodli pro NE! Ať už tomu bylo v důsledku nebývale rozsáhlé zastrašovací kampaně ze strany Švýcarské národní banky, nebo z domnění většiny obyvatel že švýcarské zlato je bezpečněji uloženo v zahraničí, rozhodli se Švýcaři pro jednoznačné odmítnutí, které by donutilo SNB držet 20 % svých rezerv ve zlatě na domácím území.
-
Druhé pololetí letošního roku komoditám nepřeje
Jeden z nejznámějších komoditních indexů, jenž sestavuje společnost Thomson Reuters, označován zkratkou CRB má za sebou 5 ztrátových měsíců. Jde tak o druhý nejdelší časový interval propadu cen komodit od vypuknutí finanční krize.
-
Nižší úrokové sazby v Číně versus silný dolar
Výsledkem tohoto vztahu je zakotvení ceny zlata těsně pod úrovní 1200 dolarů. Koncem minulého týdne došlo k nečekané události, kdy Čína snížila úrokové sazby a zintenzivnila tak úsilí o podporu této druhé největší světové ekonomiky. Trhy zareagovaly vyšší poptávkou po komoditních kovech, jejichž cenový nárůst částečně narušily až pondělní výsledky silnějšího dolaru.
-
Stane se Asie konkurencí pro londýnský trh zlata?
Londýn ovládal trh s fyzickým zlatem více než 300 let. Město se tak pyšní mnoha trezory, z nichž jeden leží i pod národní Bank of England s aktuální zásobou zlata 7 500 tun.
-
Komoditní vývoj v září
Komoditní index RICI oslabil v září o sedm procent. Důvodem je zejména vysoká produkce a růst zásob klíčových surovin, jako jsou ropa a obilniny. Poptávka po komoditách ze strany spekulantů a investorů je nízká. Inflace ve světě je minimální, takže se v současnosti nevyplácí držet reálná aktiva.
-
Září drahým kovům nepřálo
Cena zlata se poslední zářijový den přiblížila o krůček blíže k číslu 1 200 USD za trojskou unci, když se na konci měsíce a třetího čtvrtletí nacházela na úrovni 1 204 USD.
-
Čtvrteční zasedání ECB: QE se rozjede a zlato poroste
Horská jízda ceny zlata pokračovala i v minulém týdnu a dosáhla až na hranici 1207 dolarů/unci. Obavy z omezování těžby však cenu zlata drží na vyšších úrovních a žlutý kov v pátek uzavíral na hladině 1218 dolarů. Což je stále hluboko pod odhadovanými výrobními náklady hlavních těžařských společností.
-
Stříbro sklouzlo pod 18 dolarů. Minimum dráždí investory
Zlato sklouzlo od minulého týdne na nejnižší hodnotu od začátku ledna a stříbro se propadlo dokonce na svoje čtyřleté minimum, a to jako důsledek tržních spekulací, že USA rozjede proces "utahování opasků", dříve než se očekávalo, za přispění prodeje drahých kovů, zejména v papírové podobě (největší ETF fond SPDR Gold Trust se propadl o 7,78 tun na aktuálních 776,44 tun).
-
Velká zlatá hra: dočkají se investoři dalšího propadu?
Žlutý kov dopadl v pátek 12. září na své osmiměsíční minimum jako důsledek nedostatečné investiční poptávky po zlatých Futures, a z důvodu jejich odprodeje. Za celý minulý týden ztratil žlutý kov 3,1%, což je jeho největší týdenní pokles od května. Ovlivňují ho především obavy z dřívějšího, avšak očekávaného, zvýšení sazeb ze strany Federálního rezervního systému.
-
Od Virginie po Fort Knox: Zlatá historie USA od roku 1782
Kolik má dnes USA skutečné množství zlata ve svých zásobách? Otázka poměrně často frekventovaná a aktuální, na kterou zná odpověď pouze pár úředníků.
-
Rusko versus Ukrajina: Cesta z krize nebo do ještě větší krize?
Na začátku tohoto týdne se prozatím zlato obchoduje pod hranicí 1300 dolarů/unci, což vzhledem k čím dál více vyhrocenějším projevům čelních představitelů Ruska, s Putinem v čele, nemusí dlouho platit. V tomto týdnu by se 28 zemí Evropské unie mělo dohodnout na daleko výraznějších sankcích vůči Rusku, které by měly odradit Rusko od jejich "mise" na Ukrajině.
-
Vývoj poptávky a nabídky na trhu zlata
Trh se zlatem se v letošním roce ustálil v porovnání s minulým rokem, kdy investorská veřejnost byla svědkem rychlého poklesu jeho ceny o 25 procent. To vyvolalo skokový nárůst poptávky po žlutém kovu. Důkazem toho je vývoj ceny zlata v období Q1 2013 až Q1 2014 v místních cenách v jednotlivých zemích, zejména pak Číny a Indie, který nasvědčuje, že nákupní horečka proběhla především v polovině loňského roku.
-
USA: Manipulace s daty nebo reálné oživení trhu práce?
Zlato se závěrem minulého týdne obchodovalo na nižší cenové úrovni. Jeho nárůst byl limitován americkými daty z oblasti podpory v nezaměstnanosti, které "oficiálně" potvrdily pokračující oživení na trhu práce.
-
Vývoj ceny zlata od roku 1971 až 2014
V dnešním článku se zaměříme na historický vývoj cen žlutého kovu od roku 1971 až po současnost, a to konkrétně ve třech fázích. Dále se pokusíme nastínit možné scénáře vývoje, které se opírají jak o reálná data, tak i o názory předních osobností ze světa komoditních kovů.
-
Konec hry papírových US a UK derivátů je blíž a blíž
Začátkem roku jsme konstatovali, že rok 2014 by neměl pro zlato představovat horskou jízdu podobnou jako v roce 2013. Od začátku roku jsme se dostali do rozdílu pouhých 15 % (1 382 dolarů/unci v půlce března, 1201 dolarů/unci začátkem roku).
-
USA, ČÍNA, RUSKO: týden velkých očekávání a trestů
Centrální banky Ruska, Kazachstánu a Mexika navyšují podle údajů MMF dál svoje zlaté rezervy. Jedním z důvodu může být reakce na očekávané zpřísnění sankcí vůči Rusku. Přiřadily se k nim i další země jako například Kyrgystán, Tádžikistán, Srbsko, Řecko, Ekvádor. Z celkového pohledu však centrální banky snížily zlaté devizové rezervy již druhý měsíc po sobě, a to na hodnotu 1,022 miliardy uncí.
-
BRICS zakládá vlastní mini-MMF
V minulém týdnu proběhl v Brazílii summit zemí Bricsu, jehož hlavní náplní bylo vytvoření anti-dolarové aliance, kterou lze označit jako "mini-MMF".
-
Zlato se ohřívá na čtyřměsíčním maximu. Přijde ochlazení?
Cena zlata je aktuálně výrazně vyšší, než za jakou bylo obchodováno 10. června 2014. Měsíc červen se zdá být pro investory v posledních dvou letech příznivým měsícem pro nákup žlutého kovu.
-
Investiční deficit se stává pro ekonomiku hrozbou
"Globální ekonomika nabírá rychlost, i když tempo se může zdát být o něco pomalejší než jsme původně předpovídali, neboť růstový potenciál je nižší a investiční výdaje zůstávají nevýrazné", uvedla Lagarde na konferenci v Aix-en-Provence ve Francii.
-
Roztočí tiskárny na vyšší obrátky negativní vývoj HDP?
Charakteristika bezpečného přístavu pro zlato platila bezpečně. Zlato na konci minulého týdne připsalo pouze 0,33 % a zakončilo týdenní obchodování na 1319,03 dolarů/unci. V minulém týdnu vyšla zpráva, že ekonomika USA v červnu přidala 215 tisíc pracovních míst, což byl zhruba stejný počet míst jako v květnu a pro trhy to bylo mírné zklamání.
-
Investorská veřejnost má z akcií stále obavu
Květnová studie společnosti State Street Corporation zjišťovala, co dělají drobní investoři se svými úsporami.
-
Věděli jste o zlatě, že…
…cena zlata poklesla o 28 %? Jedním z hlavních důvodů tohoto bezprecedentního poklesu na zlatě byla monetární politika Fedu.
-
Jak Češi investují? Většinou moc neriskují
Pokud by Češi měli k dispozici částku 30 tisíc korun, více než třetina z nich by ji vložila do spořicího produktu, další třetina by ji investovala do sebe, svých koníčků a zájmů a zhruba jeden z deseti dotazovaných by volné finanční prostředky vložil do akcií a dluhopisů.
-
Rusko a Čína skupují zlato a zbavují se dluhopisů USA
Západní centrální banky dodaly již hodně zlata, které směřovalo na východ. Čína a Rusko skupují obrovské množství fyzického zlata a zamykají ho do svých trezorů, aby tak podložily měnové rezervy.
-
Komoditní vývoj v květnu
Mezi komoditami v květnu nejvíce posílila měď, americká ropa WTI a palladium. Největší ztráty zaznamenala pšenice, kukuřice a káva Arabika.
-
Co způsobilo 3,5 měsíční minimum zlata?
Poměrně nečekaný vývoj nastal v minulém týdnu v pohybu ceny žlutého kovu, který se dostal až na svoje 3,5 měsíční minimum.
-
Dvouhlavý ruský orel roztahuje křídla vstříc zlatému standardu
Rozpoutání krize na Ukrajině byl pravděpodobně pouze jeden z bodů velkolepého ruského plánu, jehož hlavním motivem se zdá být oslabení ekonomik USA a EU.
-
Platina: Kov ovládaný jižní Afrikou
Platina, investiční kov, kterému je přisuzován přívlastek "zlato bohatých", se v posledních letech stal extrémně nedostatkovým zbožím. Roční dodávka platiny odpovídá přibližné hodnotě 130 tun, což představuje 6% hmotnosti celkové roční těžby zlata a méně než 1 % roční těžby stříbra.
-
Češi nejsou ochotní v oblasti investic příliš riskovat
Rčením „Co je doma, to se počítá“ se řídí více než 60 % Čechů, kteří by upřednostnili nižší zisk a větší jistotu před rizikovou investicí s příslibem vyššího výnosu. Rizikové investice s vyšším výnosem pak podle průzkumu investiční skupiny Pioneer Investments v současné době využívá jen jeden ze sta našich spoluobčanů. Celkově se do tzv. „riskantního obchodu“ někdy v životě pustila jen asi pětina Čechů. Ti, kterým se takový krok vyplatil, uváděli nejčastěji jako správnou investiční volbu akcie a dluhopisy, nemovitosti a také zlato.
-
Rusko a Čína - silné spojenectví
Rusko a Čína se chystají podepsat obchod století. V reakci na probíhající odcizení Ruska a západu se prezident Putin rozhodl pro ráznou expanzi Ruska na východ a jeho záměrem číslo jedna je podepsání smlouvy o dodávkách plynu s Čínou.
-
Nejvíce zlata na trh dodává a spotřebovává Čína
Zlato se na světových trzích obchoduje v různých podobách a pro různá využití. Mezi základní formy patří šperky, investiční zlato a zlato, které se využívá jako materiál pro výrobu v průmyslových aplikacích.
-
Komoditní vývoj v březnu
Měsíc březen byl pro obchodníky zajímavý svými pohyby především v sektoru mas a obilnin. Pšenice zaznamenala 16 procentní růst. Vepřové půlky zdražily o dalších 19 procent. Komoditní index RICI pokračoval v mírném růstu po únorovém skoku o 5,5 procenta. Nejhůře se dařilo stříbru a mědi, které oslabily o více jak 5 procent.
-
Zlato prolomilo psychologickou hranici 1 300 dolarů
Žlutý kov se v pátek 28. března dostal na své 6-ti týdenní minimum 1 288 dolarů/unci a to ve chvíli kdy se zlepšil výhled vývoje americké ekonomiky, posílil dolar a zvýšila se chuť více na trzích riskovat.
-
Aktuální vývoj ceny zlata
Ruské akcie prudce klesají, kvůli sankcím, které již byly uplatněny a zároveň kvůli obavám z dopadu přísnějších hospodářských sankcí ze strany EU či USA. Na tuto situaci samozřejmě ihned zareagovaly mezinárodní ratingové agentury.
-
Pád poměru ceny zlata a stříbra bývá doprovázen růstem cen obou kovů
Koeficient ceny zlata a stříbra (cena zlata/cena stříbra = GSR) se od roku 1987 pohyboval v rozmezí od 14,14 do 99,76. Průměrná hodnota GSR v tomto období byla 27,28. Stříbro je podle geologických odhadů společnosti Jefferson Lab zhruba 19 krát vzácnější v zemské kůře než zlato.
-
Eskalace napětí na Krymu může vést k růstu cen řady komodit
Překvapivý vývoj ukrajinsko-ruských vztahů po svržení ukrajinského prezidenta Janukovyče znatelně zvyšuje geopolitické riziko. Ohrožena je nejen bezpečnostní stabilita v regionu, ale také v poslední době relativně dobré rusko-americké vztahy.
-
Zlatá jarní houpačka
Obchodníci s drahými kovy vyhlížejí očekávané páteční měsíční údaje pracovních míst v USA, především tedy průměrnou výši neagrárních mezd a ukazatel míry nezaměstnanosti.
-
Jan Žák: Prodej fyzického zlata výrazně roste
Zlato je po staletí považováno za bezpečný přístav. V České republice najdete hned několik obchodníků, kteří nabízejí zlato v nejrůznějších formách. S Janem Žákem z portálu zlataky.cz jsme mluvili o možnostech investování do zlata a dalších drahých kovů.
-
Zlato si za týden připsalo téměř pět procent
Cena zlata v minulém týdnu prorazila několik klíčových úrovní odporu, a co především, prolomila psychologicky důležitou hranice 1300 dolarů/unci.
-
ETF fondy mohou za propad ceny zlata v minulém roce, GOFO za růst
Cena zlata v minulém roce propadla o celých 21 % a to i přes rekordní o 21 % vyšší poptávku po fyzickém zlatě (bez ETF fondů). Hlavními viníky byly ETF fondy, které snížily svoje zásoby o 881 tun. Celkové nákupy byly díky ETF fondům meziročně o 15 % nižší a činily 3756 tun. Celková nabídka se meziročně snížila o 2 %, když dosáhla 4340 tun.
-
Co týden dal? Vláda se chystá přistoupit k fiskálnímu paktu EU
Vláda zahájila diskusi o přistoupení Česka k fiskálnímu paktu EU a rozhodnout by měla do léta. Pakt zavazuje země EU k tomu, aby do národní legislativy zavedly pravidla hlídající rozpočtovou kázeň.
-
Co dokáže sestřelit zlatou raketu?
Máme za sebou velmi povedený týden. Zlato se začíná vracet na cenovou úroveň, spěšně vyklizenou na přelomu října a listopadu a poměrně optimisticky vypadají i ceny kovu určeného k dodání v dubnu.
-
Čína se může stát největším spotřebitelem zlata na světě
Tento fakt by mohl podpořit ceny žlutého kovu stejně, jako urychlit posun globálního trhu s drahými kovy směrem na východ. Na počátku února uvedla Čínská asociace zlata, že nákupy čínských spotřebitelů vzrostly o 41 procent a dosáhly tak rekordních 1176,4 tuny kovu.
-
Vyplatí se investice do umění, aneb za kolik se v krizi vydraží umělecké dílo?
Investovat lze v dnešní době již takřka do všeho. Drtivou většinu z nás jako první bezpochyby napadne zlato nebo stříbro. Investovat se však dá také do jiných kovů, jako je například platina a výjimkou nejsou ani investice do drahých kamenů. Investovat své uspořené peníze můžete také do nemovitostí nebo akcií podniků a nadnárodních korporací. Jen málokoho však napadnou umělecká díla, která by plnila funkci uchovatele hodnoty.
-
Komoditní vývoj v lednu
Na konci ledna Fed podle očekávání přistoupil k dalšímu snížení kvantitativního uvolňování o 10 miliard na 65 miliard dolarů měsíčně. Fed snižuje objem nákupu cenných papírů po druhé v řadě.
-
Komoditní vývoj v prosinci
V prosinci se nejvíce mezi komoditami dařilo ropě WTI a zemnímu plynu zatímco největší poklesy zažily cukr a obilí.
-
Cena zlata i přes uzavírání dolů nemůže klesat donekonečna
Cena zlata v tomto roce poprvé po dvanácti letech zaznamená minusové zhodnocení. Pro ty, kteří se chystají investovat do drahých kovů, je to dobrá zpráva, protože mohou nakupovat za nízké ceny. Pro producenty je však současná situace poměrně složitá a kvůli snižování nákladů jsou nuceni uzavírat své doly.
-
Zlato – negativní výhled pro rok 2014
Cena zlata má letos nakročeno k prvnímu ročnímu poklesu za více než deset let. Zatímco rok 2012 zakončilo zlato na hodnotách okolo 1660 amerických dolarů za trojskou unci, momentálně se pohybuje o zhruba 400 dolarů níže. Loňské maximum bylo až na téměř 1800 amerických dolarech. Co vězí za letošním nepříznivým vývojem ceny zlata a jaký je výhled pro rok nadcházející?
-
Komoditní vývoj v listopadu
Ohlášené jmenování Janet Yellenové na pozici nové šéfky Fedu zvedlo optimizmus na finančních i komoditních trzích. Yellenová, jedna z architektů současného kvantitativního uvolňování uvedla, že je odhodlaná v něm pokračovat. Nejvíce tento měsíc rostly ceny pomerančového koncentrátu a sójových bobů. Naopak největší pokles zaznamenalo stříbro a cukr.
-
Podle čeho (ne)vybírat investice
Jak zjistit, která doba je vhodná pro investování a která nikoli? Jednou z možností je zeptat se jiných lidí. Minimálně se tak podaří zjistit náladu drobných investorů. A podle ní můžeme určit, zda se investic zbavovat či je naopak pořizovat. Ovšem reakce by měla být opačná, než je doporučení většiny amatérských investorů.
-
Komoditní vývoj v říjnu
V říjnu byla největší událost na trzích pozastavení činnosti americké vlády. To způsobilo obavy z negativního dopadu na ekonomiku USA. Více jak 800 000 úředníků bylo 16 dní na nucené dovolené a to se podepsalo na negativním sentimentu u cyklických komodit, jako je kupříkladu ropa.
-
Komoditní vývoj v září
Září bylo na komoditních trzích poznamenáno především obavami z intervence USA do Sýrie. To krátkodobě zvedlo cenu ropy i zlata. Komoditní index RICI oslabil o 2,5 % na 3582,18 bodů. Ve značném propadu pokračovala tento měsíc kukuřice i káva rubusta.
-
Zlato: Zpět ke starým hodnotám
Málokterá investice nabízí tolik jistoty jako fyzicky držené drahé kovy. Konkrétně cena zlata má za sebou velmi slušnou korekci podpořenou největšími dvoudenními propady za posledních 30 let.
-
Zlato chytilo druhý dech. Poroste jeho cena i do budoucna?
Ještě v červnu letošního roku analytici očekávali, že cena zlata se bude na komoditních trzích držet na nejnižších hodnotách za poslední tři roky. 20. 6. 2013 spadla jeho cena pod 1300 dolarů za troyskou unci a v reakci na to se spustil na komoditních a akciových trzích velký výprodej.
-
„Dokonalá investice“
Češi patří mezi nejkonzervativnější investory. Značnou část prostředků drží na spořicích účtech, případně v produktech se státní podporou. Pokud již investují, tak opět značně konzervativně, tedy především do produktů, kde je minimalizována možnost ztráty. Ovšem tato opatrnost se může občas vymstít. A to tehdy, pokud místo rozumu zvítězí „zaručené“ jistoty. Tyto „jistoty“ poskytují především zajištěné produkty.
-
Investice do zlata? Raději palladium
Cena zlata nadále klesá. V červnu dosáhla nejnižšího minima za posledních 2,5 roku. Podle ekonomů to částečně zapříčinil projev předsedy Centrálního bankovního systému Spojených států amerických (FED) USA Bena Bernankeho, který upozornil na možný konec cpaní amerických dolarů do ekonomiky. Dramatický propad ceny zlata ale v nejbližší době odborníci neočekávají.
-
Komoditní vývoj: Červen ve znamení poklesu
Červen prožila většina komodit v červených číslech. Jediné komodity, jejichž cena rostla, byly masa, ropa a stavební dřevo. Značný růst zaznamenala také bavlna. Ze sektoru drahých kovů nejvíce oslabovalo stříbro, které propadlo o 12,5 procenta. Komodity byly společně s akciovými trhy a s dluhopisy zasaženy vlnou pesimismu, který zachvátil trhy po projevu Bena Bernankeho, když oznámil, že kvantitativní uvolňování ukončí Fed v polovině příštího roku.
-
Jiný pohled na zlato
Zlato v posledních letech atakuje přední příčky oblíbenosti mezi drobnými investory. S trochou nadsázky by se dalo říci, že kdo neinvestuje do zlata, jako by nebyl. Cena zlata v minulém roce stoupala do nadoblačných výšin. Zdálo se, že cena bude jen nadále růst. To byl silný příběh pro běžné investory, kteří zlato mohutně nakupovali.
-
Komoditní vývoj v květnu: Navyšování zlatých rezerv
Komoditní Rogers International Commodity Index oslabil během května o více jak pět procent. Propad cen komodit vedly stavební dřevo, káva, cukr a stříbro. Nejvíce vzrostly ceny sójových bobů a palladia. Více v komoditním přehledu za květen.
-
Proč cena zlata klesala?
V polovině dubna nastal na trhu se zlatem prudký výprodej. Za dva dny se cena snížila o extrémních 13 procent. Příčinou byly podle našeho názoru spekulace, že americká centrální banka omezí program nákupů státních dluhopisů. Cena opcí následně výrazně vzrostla, což nás přimělo opět uvažovat o strategii vypisování put opcí.
-
Komoditní vývoj v dubnu: Poptávka po zlatě díky jeho propadu rostla
Komoditní index Rogers International Commodity Index oslabil během dubna o více jak 5 procent. Největší události na komoditních trzích byl strmý propad zlata. Zlato během dvou dnů znehodnotilo téměř o 15 procent. Cyklické komodity oslabovaly díky špatným informacím o vývoji globální ekonomiky.
-
Co týden dal? Hypoteční banka vrací klientovi poplatky
Ve sporu o vrácení úvěrových poplatků rozhodl soud v konkrétním případě ve prospěch klienta banky. Ta mu musí inkasované peníze vrátit. Rozhodnutí soudu se podle banky vztahuje k velmi specifickému případu a rozhodně jej nelze považovat za precedentní. Jedná se o průlom? Více v pravidelném týdenním přehledu.
-
Zlatý výprodej aneb co dál?
Dvoudenní propad ceny zlata byl jedním z největších výprodejů, které historie pamatuje, ovšem ještě důležitějším faktem je, že nikdo pořádně netuší, co stojí za tímto poklesem. Zlato zažilo od minulého pátku největší jízdu z kopce od roku 1980, a i když se v úterý pokusilo mírně zkorigovat svoji ztrátu, zůstává o 26 procent levnější oproti maximům z roku 2011.
-
Komoditní vývoj v březnu: Kyperská krize ovlivnila i komodity
Kyperská krize značně ovlivňovala nejen finanční, ale také komoditní trhy. Postup EU při záchraně Kypru značně znejistěl finanční sektor a přesunul zájem investorů do bezpečných aktiv, jako jsou dluhopisy nebo zlato. Americké a evropské akciové indexy atakují svoje historická maxima a ubírají tím na zajímavosti komoditním trhům.
-
Po stopách garance
Češi jsou konzervativní investoři. Tento fakt si dobře uvědomují investiční společnosti, které vytvářejí nejrůznější garantované a zajištěné nástroje. Jaké výnosy lze od garantovaných produktů očekávat?
-
Únor na komoditních trzích: Nedůvěra investorů přinesla oslabení
Obavy o budoucí osud vyspělých předlužených ekonomik značně poznamenaly důvěru investorů na komoditních trzích. To dostalo pod tlak cyklické komodity, jako jsou ropa nebo průmyslové kovy. Od poloviny měsíce také významně oslabovaly drahé kovy, jejichž ceny se přiblížily svým dlouhodobým podpůrným úrovním.
-
Letos je favoritem zlato
Někteří analytici soudí, že z dlouhodobého pohledu zlato poklesne. Zde však bublina není.
-
Komoditní vývoj v prosinci
V prosinci se komoditní trhy dostaly pod prodejní tlak. Cyklické komodity byly relativně silnější kvůli rozhodnutí FEDu odstartovat již čtvrtý program kvantitativního uvolňování. Drahé kovy oslabily navzdory novému nalití levných peněz na trhy. Prudkým růstem překvapilo jenom paládium, což je důsledek značného nedostatku kovu na trhu.
-
Většina úspor prodělává
Loňské úspory domácností jsou nejnižší za posledních 10 let, tedy od „špatného“ roku 2002. A to přesto, že i viceguvernér se diví, proč se úsporné chování rozlilo i do dalších sektorů ekonomiky, které v zásadě žádný problém s předlužením nemají: „Když se podíváte na chování domácností a podniků, tak vidíte téměř neuvěřitelnou věc – i v časech, kdy části populace klesají reálné příjmy, vytvářejí nové úspory.“
-
Komodity v listopadu: Zájem o drahé kovy opět roste
V listopadu nastalo na komoditních trzích mírné oživení navzdory špatným globálním ekonomickým údajům. Záchranné akce v jižní Evropě nadále probíhají. Řecko si u představitelů EU dokázalo vyjednat mírnější podmínky pro splácení dluhů, což je jasný signál o neochotě politiků připustit rozpad eurozóny.
-
Proč neplatíme slepicí za vejce aneb kterak lidstvo k penězům přišlo
Používání peněz je pro nás něčím naprosto přirozeným. Představa, že pokud v dávné minulosti farmář chovající prasata zatoužil po nových botách, nezbylo mu než hledat obchodního partnera s nadbytkem obuvi a nedostatkem vepřových produktů, se dnes zdá spíše legrační a dobrá leda k ilustraci nelehkého života našich předků.
-
V říjnu ceny klíčových komodit klesaly
Zpomalování globálního ekonomického růstu pokračovalo i v říjnu. Průmyslová aktivita v Číně opět poklesla a v eurozóně se míra nezaměstnanosti vyšplhala na nový rekord. Evropská dluhová krize se postupně dostává do pozadí a investoři již opět chtějí umisťovat peníze v regionu.
-
Kuboň: Přišel čas hájit zájmy drobných investorů
Řada obchodníků s cennými papíry či investičních zprostředkovatelů v ČR poskytují své služby kvalifikovaně a čestně. Je ovšem zjevné, že i tak dochází k protiprávnímu jednání a vzniku škody. Co je to best execution a jak se vyvarovat např. tzv. churningu? Buďte aktivní a sledujte pravidelně své portfolio, radí v dnešním rozhovoru JUDr. David Kuboň.
-
Známe nejúspěšnější tradery prvního kola investiční soutěže
První kolo investiční soutěže společnosti Bossa, ve kterém se obchodovalo s fiktivními penězi, je úspěšně za námi. Ze třech týdnů investorského klání vzešlo 28 šťastlivců – šikovných obchodníků, kteří od Bossy dostanou 10 tisíc korun a postupují do druhého reálného kola, ve kterém se hraje o hlavní cenu – hybridní vůz Hondu CRZ.
-
Nová vlna stimulačních opatření - živá voda pro zlato
Uplynulé čtvrtletí bylo pro zlato velmi příznivým obdobím. Centrální banky v úvodu naznačovaly, že hodlají pokračovat v extrémně uvolněné měnové politice a podpořit slábnoucí ekonomický růst. V září se slovní intervence proměnily ve skutečnost.
-
Nejlepší investoři si již připsali stovky procent
Máme za sebou druhý týden prvního kola investiční soutěže společnosti Bossa. Na začátku měl každý soutěžící k dispozici demo účet s 30 tisíci korunami. První týden se nejlepšímu obchodníkovi podařilo zhodnotit počáteční vklad o více než 400 procent. Druhý týden to bylo ještě více. Nejúspěšnější soutěžící vydělal téměř 600 procent.
-
Investiční soutěž: Nejlepší obchod přinesl přes třicet tisíc
Na začátku minulého týdne byla odstartována investiční soutěž společnosti Bossa. V prvním týdnu se nejvíce obchodovalo s měnovým párem EUR/USD, zlatem a ropou. Právě ropa vydělala jednomu z účastníků soutěže 33 tisíc korun. Jaké další události přinesl první soutěžní týden?
-
Rekordní sklizeň snižuje cenu kávy
Po zahájení sklizně kávy v Brazílii a oznámení o očekávané rekordní výši úrody se cena futures kávy včera propadla na měsíční minimum.