Štítek ropa

Ropa je jednou z komodit a je obchodována na komoditní burze. Ropa je důležitou součástí světové ekonomiky a světového podnikání, je nutná pro výrobu elektrické energie, jako pohon automobilů a dalších vozidel, používá se i v chemickém průmyslu, například pro výrobu kosmetiky nebo léků. Hlavní vlastností ropy je fakt, že je stále vzácnější a v určitém čase dojde k jejímu vyčerpání.

Související štítky

Související zprávy

  • Ruské příjmy z vývozu ropy a plynu se výrazně propadají
    Ruská ekonomika i federální rozpočet pociťují stále více dopady cenového stropu na ropu a plyn uvaleného EU a zeměmi G7. O kolik procent se propadly příjmy z ropy a plynu? Jaký to má dopad na ruský federální rozpočet?
  • Velký přehled cen pohonných hmot. Dopravci volají po další finanční pomoci
    Řidiči mají ceny pohonných hmot stále na očích a jejich zvýšení si tak nelze nevšimnout. Co na to říkají dopravci?
  • Která země má největší zásoby ropy? Saudská Arábie? Rusko? Samá ropa, tedy voda...
    Ropa je stále surovinou, která hýbe nejen našimi auty, ale i světem. Která země má největší zásoby? A která nejvíce ropy exportuje? Kdo naopak musí ropu dovážet?
  • Padající cena ropy může být téma na víkendovém summitu G-20
    V Argentině se bude tento víkend konat summit G-20, kde se budou řešit nejdůležitější otázky světové ekonomiky. Jednou z hlavních otázek by měla být obchodní válka Číny a USA, což budou investoři bedlivě sledovat kvůli účasti prezidentů obou zemí. Nedávný propad ceny ropy si určitě získal pozornost vůdců G20 a mohl by je donutit přehodnotit svou produkční politiku. To vše pouhý týden před zasedáním kartelu OPEC a dalších ropných producentů ve Vídni.
  • Kdy skončí propad ceny ropy?
    Ropa od začátku října rekordně ztrácí poté, co se podívala na svá nová letošní minima a zároveň nejvyšší úrovně z roku 2016. Silný medvědí trh zasáhl již celý svět od obchodníků s dluhopisy po politické vůdce. Všichni aktivní, ale také pasivní účastníci na trhu nyní budou hledat záchytné body, které budou klíčové pro budoucnost ropného trhu. Faktorů, které působí na vývoj ceny ropy je hned několik, my se však podíváme na pár nejdůležitějších a to podle jejich aktuální relevance pro trhy.
  • Země za 30 let: teplejší, sušší a extrémnější
    Důsledek emise skleníkových plynů se dostavuje až po desetiletích. Můžeme tedy říct, jak bude Země vypadat za dvacet třicet let? 
  • Změny klimatu vs. české léto
    Země se do 30 let změní. Planeta bude teplejší, počasí extrémnější, vlny veder delší, nejvyšší teploty ještě stoupnou, lesní požáry budou rozsáhlejší a záplavy častější a intenzivnější. To není úryvek z románu sci – fi, tvrdí to klimatolog Alexander Ač z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, který sídlí v Brně.
  • Ropa se na 100 dolarů možná ani podívat nemusí
    Zprávy z posledních několika týdnů naznačují smíšený výhled na budoucí vývoj na ropném trhu. Ropa Brent hranice 100 dolarů za barel možná ani nemusí dosáhnout, ačkoliv produkce iránské ropy pokračuje v poklesu.
  • Nabídka ropy roste na rekordní úrovně
    Ropa se prozatím obchoduje za vyšší ceny, ale má zaděláno na výraznější korekci. Lze tak usuzovat z měsíčního reportu Mezinárodní energetické agentury (IEA), který poukázal na výrazný nárůst nabídky ropy na globálním trhu, která se dostala na rekordních 100 milionů barelů za den.
  • O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
    Řidiči v létě tankují levnější benzín i naftu. Pohonné hmoty od dubna zlevňují a podle analytiků nic nenasvědčuje tomu, že by se trend měl brzy obrátit. Barel ropy se už nějakou dobu prodává pod 50 dolarů. Černého zlata je dostatek a navíc se o slovo hlásí také alternativní paliva.
  • 80 dolarů za barel ropy. Co by to znamenalo pro inflaci a ekonomiku eurozóny?
    Raketový nárůst ceny ropy dostal v listopadu inflaci měřenou indexem spotřebitelských cen (CPI) v eurozóně ze záporných čísel na meziročních 0,6 procenta. Následně v prosinci inflace meziročně posílila o 1,1 procenta, nejdynamičtěji od roku 2013. Ve stejném období se cena americké ropy WTI vyšplhala na nejvyšší hodnotu od léta 2015, 55 amerických dolarů za barel. Ropu nakopla dohoda zemí OPEC o snížení denního objemu těžby o 1,2 miliónu barelů denně. Poté se přidalo k dohodě i Rusko, které se zavázalo zredukovat těžbu o 300 000 barelů denně. Toto opatření svůj účel zatím plní, nabídka černého zlata se snižuje a cena roste. Vyšší cena ropy však zanechá stopy ať už na vývoji inflace nebo ekonomického růstu.
  • Ropa padá, pohonné hmoty se na to teprve chystají
    Ale se zpožděním, jako vždy. To jen jako doplnění názvu tohoto článku. Pojďme ale popořadě nahlédnout do aktuálního dění na trhu s ropou, která má přímý dopad na ceny pohonných hmot u českých čerpacích stanic.
  • Ropný propad aneb návrat do "osmdesátek"
    Ropa se z cenového propadu může vzpamatovávat celé roky. A nepomůže jí ani vágní dohoda mezi Saúdskou Arábií a Ruskem.
  • Co týden dal: Mzdy rostly na konci roku 2015 nejrychleji od roku 2009
    Vláda schválila poskytování půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do šesti let. Mzdy rostly nejrychleji od roku 2009. Založení společnosti s ručením omezením bude levnější. Zástupci OPEC se sejdou kvůli zmrazení produkce ropy. To a mnohem více naleznete v pravidelném týdenním přehledu.
  • 2016 není 2008 aneb další krize se neblíží
    Řadu investorů straší aktuální propady na akciových trzích. Mnozí z nich si ještě živě vybavují drastické propady z roku 2008, navíc srovnání touto krizi zvanou hypoteční či finanční přiživují mnohá média, která píší o začínající další krizi.
  • Proč je pokles ceny ropy najednou pro globální ekonomiku negativní?
    Zpráva od saúdského ministra pro ropu Ali bin Ibrahim Al-Naimi, který se nechal slyšet, že snižovat produkci ropy by měly země, které nedokážou generovat zisk z těžby při aktuálních cenách, zklamala všechny, kteří věřili, že převis nabídky ropy nad poptávkou se blíží ke konci.
  • Co týden dal: Dle analýzy by rozpadem Schengenu utrpělo nejvíc Česko a Slovensko
    Analýza UniCredit Bank uvádí, že rozpadem tzv. schengenského prostoru by byly nejvíc postiženo Česko a Slovensko. Důvodem je vysoká otevřenost obou ekonomik a vysoký podíl obchodu s ostatními zeměmi. Česká ekonomika loni vzrostla o 4,3 procenta, zatímco ve Venezuele kleslo HDP o 5,7 procenta a míra inflace dosáhla 180,9 procenta. Počet minipivovarů v Česku překročil hranici 300! Více novinek v pravidelném týdenním souhrnu.
  • Co týden dal? Zvýší migranti hospodářský růst EU?
    Mezinárodní měnový fond si myslí, že ano. Příliv uprchlíků do Evropy nemusí podle něj poškodit ekonomiku regionu, pokud bude existovat dohoda o rovnoměrnějším přerozdělení přistěhovalců po celém kontinentu a podaří se je rychle začlenit na místní pracovní trhy. Čtěte více...
  • Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016
    Mezinárodní investiční a obchodní banka Saxo Bank dnes vydala své každoroční „Šokující předpovědi“ pro příští rok. Zde je 10 nepravděpodobných, avšak možná nedoceněných událostí, které by v roce 2016 mohly významně zahýbat finančním prostředím.
  • Ropné země na lopatkách
    36 dolarů za barel ropy drtí všechny ropné země takovou silou, že řada z nich má existenční potíže. Na zeměkouli už není k nalezení stát, kterému současné ceny ropy postačují k udržení přebytku veřejných financí.
  • Komoditní vývoj v říjnu
    Trh s ropou se postupně stabilizuje, jelikož američtí producenti pokračují v omezování těžby. Společnost Baker Hughes uvedla, že počet vrtních zařízení poklesl na 578, nejnižší úroveň od června 2010. Za poslední dva měsíce už byl zastaven provoz 97 zařízení.
  • Černé zlato ztratilo lesk. Na jak dlouho?
    Globální hospodářství je obrovskou měrou závislé na ropě. Bylo tomu tak před padesáti lety a je tomu tak i dnes. Bez ropy jsme si donedávna nedokázali představit blahobyt v dnešním slova smyslu, a ani dnes - s mnoha pokrokovými technologiemi v kapse - to není vůbec snadné. 
  • Komoditní vývoj v srpnu
    Slabý ekonomický růst v Číně způsobil doslova turbulenci na světových trzích. Investoři díky rostoucí nejistotě okolo Číny utíkají od rizikovějších aktiv, jako jsou akcie a komodity, přičemž také stahují peníze z rozvíjejících se tržních ekonomik.
  • Zaplaví íránská ropa trhy?
    Cena ropy Brent se dostala pod tlak díky tomu, že Írán a šest světových mocností uzavřely konečnou dohodu o íránském jaderném programu.
  • Komoditní vývoj v červnu
    Řecko se v závěru června neshodlo s ministry financí eurozóny na plánovaném balíku reforem. Vyhrocená situace okolo Řecka nenechala některé komodity chladnými. Svoji stopu na vývoji komodit zanechal i americký dolar.
  • Jak nastavit zálohy na energie? Může je dodavatel měnit, jak chce?
    Vyúčtování elektřiny nebo plynu s sebou každý rok přináší ortel v podobě přeplatku nebo nedoplatku. Když je vaše spotřeba malá a zálohy vysoké, logicky se domníváte, že vám dodavatel zálohy sníží. Ne vždycky je ale rozpis záloh na další období podle vašich představ. Jak správně zálohy na energie nastavit? Jak si je snížit, když máte dojem, že platíte moc?
  • Komoditní vývoj v květnu
    Na vývoji cen hlavních komoditních skupin se v prvé řadě podílely globálně ekonomické faktory. Svoji stopu na vývoji komodit zanechal i americký dolar.
  • V USA netěží polovina ropných souprav
    Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především zavedení horizontálních vrtů skrz břidlicové skály.
  • Komoditní vývoj v březnu
    Na vývoji cen hlavních komoditních skupin se podílely především globálně ekonomické faktory. Sekundární vliv na vývoj komodit měl na svědomí i americký dolar.
  • COT: Úprk komodit se před zasedáním FOMC stal naléhavějším
    I v týdnu ukončeném 17. březnem omezily investiční fondy své rostoucí tendence, jak se děje už po čtyři týdny po sobě v očekávání jednání FOMC. Čistá dlouhá pozice spadla o 60 % na několikaleté minimum 132 000 položek. V roce 2008, v nejhlubší ekonomické krizi po kolapsu firmy Lehman, klesly komodity na 250 000.
  • Komoditní vývoj v únoru
    Komodity si v únoru prošly prostopášným vývojem. Patrně nejvíce se tento jev odrážel na ceně ropy, která se stala nástrojem hry mezi produkcí a poptávkou.
  • Komoditní vývoj v lednu
    Se zpomalující ekonomikou Evropy a Číny se investoři odklonily od komodit nejvíce za posledních šest let a ceny základních surovin prudce propadly. Mezi výjimky patřilo zlato.
  • Komodity v roce 2015
    Rok 2014 většině komodit nepřál. V grafu níže vidíme přehled výkonů komodit v loňském roce. Na prvním místě se bezesporu umístila káva se ziskem více než 50 procent. Na druhém místě je dobytek neboli maso, pak nikl, kakao, hliník a pomerančový džus. Všechny ostatní komody byly loni v mínusu v čele s ropou, plynem a bavlnou.
  • Zlato a stříbro je pro zájemce o nákup stále přitažlivé
    Hedgeové fondy a správci aktiv snížili kombinované expozice vůči 24 US obchodovaným komoditám o 1,3 % na 891 000 lotů futures a opcí během týdne končícího 6. lednem. Byl to čtvrtý týdenní pokles v řadě a pro změnu se netýkal energií ale obilovin, které ho spustily.
  • Kdy se zastaví pokles ceny ropy?
    Cena ropy WTI propadla za poslední rok o přibližně 50 procent na 47 USD za barel a momentálně se nachází na nejnižší úrovni od dubna 2009. Nicméně pokles stále nezaznamenal intenzitu dosaženou po finanční krizi v roce 2008. Tehdy ropa oslabila v průběhu pěti měsíců z historického maxima 147 USD na 36 USD za barel.
  • Komoditní vývoj v prosinci
    V prosinci pokračoval propad komoditních indexů. Pod silným prodejním tlakem byla zejména ropa, jejíž současná nabídka na trhu je obrovská. Nedařilo se ani kovům v důsledku informací o ochabování hospodářského růstu v Číně. Spekulace o vysoké produkci srážejí cenu kávy. Naopak mírně podražily obilniny a olejniny.
  • Komu vyhlásil kartel OPEC cenovou válku?
    Od poloviny toho roku jsme svědky výprodejů na ropě, které jsme mohli spatřit naposledy během globální finanční krize v roce 2009. Za poslední půl rok se cena ropy WTI propadla o 49,4 % na 54,51 dolarů za barel.
  • Ropa versus zlato: Komodity pod tlakem týdenních dat
    Byla to velmi zajímavá podívaná. Řeč je o týdenním vývoji ceny zlata jak na mezinárodních tak na domácích trzích. Cena zlata vystoupala do výše 1 238 dolarů za unci a na konci týdne uzavírala na 1 222,6 dolarech, což je 2,5% rozdíl.
  • Zvedne OPEC cenu ropy?
    Do Vídně se sjedou nejvyšší představitelé ropných zemí OPEC k pravidelnému zasedání. To by nebylo nic tak zajímavého, kdyby nebyla cena ropy Brent pod 80 USD za barel, tedy 30 % pod letošními maximy. Dobré pro peněženky spotřebitelů, špatné pro samotné těžaře. Budou konat?
  • Komoditní vývoj v říjnu
    Zlato počátkem měsíce posílilo ze svých letošních minim. Šlo o největší růst od června. Za pohybem stály spekulace, že zpomalení globálního růstu oddálí rozhodnutí amerického FEDu zvýšit úrokové sazby.
  • Vyplatí se firmám změna dodavatele energií?
    Malé i větší podniky, stejně jako drobní živnostníci neustále přemýšlejí kde a jak ušetřit na nákladech, aniž by to ohrozilo provoz nebo výrobu. Snížit platby za energie je možné díky změně dodavatele. Podívejte se na modelové výpočty a zjistěte, zda a kolik může vaše firma ušetřit.
  • Co týden dal? Státní dluh se zdesetinásobil
    Státní dluh České republiky se za dobu její existence zdesetinásobil na 1,68 bilionu korun ke konci roku 2013. Výrazný nárůst dluhu začal až s novým tisíciletím, přičemž až do roku 2000 držel pod 300 miliardovou hranicí.
  • Komoditní vývoj v září
    Komoditní index RICI oslabil v září o sedm procent. Důvodem je zejména vysoká produkce a růst zásob klíčových surovin, jako jsou ropa a obilniny. Poptávka po komoditách ze strany spekulantů a investorů je nízká. Inflace ve světě je minimální, takže se v současnosti nevyplácí držet reálná aktiva.
  • Kdy najde ropa své dno?
    Ceny ropy nadále klesají, přičemž severomořský Brent zaznamenal již čtyři ztrátové seance v řadě a nyní se pohybuje na ceně 92 USD za barel.
  • USA dohnaly Saudskou Arábii v ropných ekvivalentech
    Produkce ropy v USA velmi silně a poměrně rychle proměnila globální odvětví energetiky. Spojené státy dohání Saudskou Arábii a brzy se stanou největším světovým producentem zkapalněných ropných ekvivalentů.
  • Co týden dal? Předražené potraviny v českých obchodech
    Obchodní řetězce prodávají v Česku potraviny se stále rostoucími přirážkami. "Pojďme hledat důvody, proč výrobek, který je dodáván za zhruba 100 korun, je prodáván za více jak 200," poznamenal ředitel Potravinářské komory Miroslav Koberna.
  • Komoditní vývoj v červenci
    Komoditní index RICI oslabil v červenci o více jak pět procent. Hlavním viníkem strmě klesající ceny komodit byl rostoucí americký dolar. Dolarový index posílil v červenci o dvě procenta. Nejhůře se dařilo bavlně a kukuřici. Největší růst zaznamenala káva Arabika.
  • Ceny energií jsou pod tlakem
    Současné ceny energií působí vrásky na čele všem, kteří sázeli na to, že nedostatek zásob způsobí růst jejich cen.
  • Cena ropy ohrožuje rozvojové země
    Vysoké ceny ropy začínají mít negativní vliv na rozvíjející se ekonomiky. To vyvolává obavy, že napětí na Blízkém východě může ohrozit jejich křehké oživení. Cena ropy za barel vzrostla od 12. června o 5 procent, kdy militantní skupiny napadly...
  • OPEC bude nucen zvýšit produkci ropy
    Poslední setkání kartelu OPEC před šesti měsíci řešilo otázku, jak zabránit přebytku ropy na světových trzích, který byl způsobený obnovením dodávek a nerespektováním kvót kartelu v Íránu, Iráku a Libyi.
  • Komoditní vývoj v květnu
    Mezi komoditami v květnu nejvíce posílila měď, americká ropa WTI a palladium. Největší ztráty zaznamenala pšenice, kukuřice a káva Arabika.
  • Vytasí se Ukrajina a Rusko s ropnými zbraněmi?
    Pokud by mělo dojít k eskalaci konfliktu na Ukrajině ve větší konflikt či dokonce občanskou válku mezi proruským východem a proevropským západem, bude se mezinárodní komunita potýkat s vážnou výzvou už jen proto, že hloubí propast mezi starými nepřáteli z období studené války.
  • Ropovod Keystone XL: Klíč ke kanadskému hospodářskému růstu
    Americké ministerstvo zahraničí v dubnu odložilo svoje rozhodnutí ohledně výstavby ropovodu Keystone XL, který měl spojovat kanadskou provincii Alberta se středozápadem USA.
  • Rusko a Čína - silné spojenectví
    Rusko a Čína se chystají podepsat obchod století. V reakci na probíhající odcizení Ruska a západu se prezident Putin rozhodl pro ráznou expanzi Ruska na východ a jeho záměrem číslo jedna je podepsání smlouvy o dodávkách plynu s Čínou.
  • Komoditní vývoj v březnu
    Měsíc březen byl pro obchodníky zajímavý svými pohyby především v sektoru mas a obilnin. Pšenice zaznamenala 16 procentní růst. Vepřové půlky zdražily o dalších 19 procent. Komoditní index RICI pokračoval v mírném růstu po únorovém skoku o 5,5 procenta. Nejhůře se dařilo stříbru a mědi, které oslabily o více jak 5 procent.
  • Jak mohou USA ekonomicky poškodit Rusko prodejem státních zásob ropy?
    Vláda USA v polovině března ohlásila, že nabídne na trzích 5 miliónů barelů ropy z nouzových rezerv státu. Podle komentáře Reuters se jedná o politické gesto vůči Rusku, že USA mají prostředky, kterými mohou srazit cenu pro Rusko klíčové komodity.
  • Eskalace napětí na Krymu může vést k růstu cen řady komodit
    Překvapivý vývoj ukrajinsko-ruských vztahů po svržení ukrajinského prezidenta Janukovyče znatelně zvyšuje geopolitické riziko. Ohrožena je nejen bezpečnostní stabilita v regionu, ale také v poslední době relativně dobré rusko-americké vztahy.
  • Co týden dal? Vláda se chystá přistoupit k fiskálnímu paktu EU
    Vláda zahájila diskusi o přistoupení Česka k fiskálnímu paktu EU a rozhodnout by měla do léta. Pakt zavazuje země EU k tomu, aby do národní legislativy zavedly pravidla hlídající rozpočtovou kázeň.
  • Komoditní vývoj v lednu
    Na konci ledna Fed podle očekávání přistoupil k dalšímu snížení kvantitativního uvolňování o 10 miliard na 65 miliard dolarů měsíčně. Fed snižuje objem nákupu cenných papírů po druhé v řadě.
  • Produkce ropy v USA stále rychle roste
    Mezinárodní agentura pro energii (IEA) varuje před rostoucí těžbou ropy ve Spojených státech. Produkce USA vzrostla v posledních letech díky boomu těžby z břidlic.
  • Komoditní vývoj v prosinci
    V prosinci se nejvíce mezi komoditami dařilo ropě WTI a zemnímu plynu zatímco největší poklesy zažily cukr a obilí.
  • Komoditní vývoj v listopadu
    Ohlášené jmenování Janet Yellenové na pozici nové šéfky Fedu zvedlo optimizmus na finančních i komoditních trzích. Yellenová, jedna z architektů současného kvantitativního uvolňování uvedla, že je odhodlaná v něm pokračovat. Nejvíce tento měsíc rostly ceny pomerančového koncentrátu a sójových bobů. Naopak největší pokles zaznamenalo stříbro a cukr.
  • Produkce ropy z břidlic v následujících letech poroste
    Produkce ropy v USA předběhla v říjnu tohoto roku celkový objem importované ropy poprvé od ledna 1995. Těžba ropy dosahuje 7,74 miliónů barelů denně, což je nejvíce od roku 1989.
  • Komoditní vývoj v říjnu
    V říjnu byla největší událost na trzích pozastavení činnosti americké vlády. To způsobilo obavy z negativního dopadu na ekonomiku USA. Více jak 800 000 úředníků bylo 16 dní na nucené dovolené a to se podepsalo na negativním sentimentu u cyklických komodit, jako je kupříkladu ropa.
  • Co týden dal? Od pondělí lze objednávat státní dluhopisy
    Ministerstvo financí začne přijímat objednávky na nákup spořicích dluhopisů v rámci vánoční emise pro občany a další investory v pondělí 4. listopadu. Dluhopisy vydá 12. prosince. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Co týden dal? Česko snižuje zadlužení
    Zadlužení zemí v Evropské unii se ve druhém čtvrtletí zvýšilo na 86,8 procenta hrubého domácího produktu, zatímco v předchozích třech měsících činilo 85,9 procenta. Samotná Česká republika však zadlužení o 1,4 procentního bodu snížila. Více v pravidelném týdenním souhrnu.
  • Komoditní vývoj v září
    Září bylo na komoditních trzích poznamenáno především obavami z intervence USA do Sýrie. To krátkodobě zvedlo cenu ropy i zlata. Komoditní index RICI oslabil o 2,5 % na 3582,18 bodů. Ve značném propadu pokračovala tento měsíc kukuřice i káva rubusta.
  • Trh s ropou zůstává v zajetí krátkodobých potíží
    O dopadu nedávných tragických událostí v Sýrii na finanční trhy toho již bylo napsáno mnoho. Většina textů se vzhledem k poloze země v dlouhodobě nestabilním regionu, který se asi ze třetiny podílí na světové produkci ropy, soustředí hlavně na vliv případného vojenského konfliktu na její cenu.
  • Invaze v Sýrii může vážně poškodit energetický trh
    Potencionální útok Spojených států na Sýrii vytváří mnoho názorů o možném dopadu na trhy. Navzdory tomu, že Sýrie není důležitým ropným producentem, tak obavy z rozpoutání konfliktu na Blízkém východě vystřelily cenu ropy na dvouletá maxima (112 dolarů za barelu ropy WTI).
  • Co týden dal? Povinné ručení zdraží
    Ceny povinného ručení v příštím roce stoupnou v průměru o zhruba deset procent. Důvodem je vedle odvodu peněz na financování hasičů také nový občanský zákoník, který pojišťovnám zvýší náklady na odškodnění zdravotních následků z dopravních nehod. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Jak úsporně vytápět? Začněte výběrem vhodného kotle
    V horkých letních dnech by na topnou sezónu myslel málokdo. Jenže zima se jednou zeptá, co jste dělali v létě… Je ideální doba na výměnu kotle, který vám pomůže snížit účet za vytápění. Jak ho vybrat a správně provozovat? Připravte se na topnou sezónu již nyní!
  • „Dokonalá investice“
    Češi patří mezi nejkonzervativnější investory. Značnou část prostředků drží na spořicích účtech, případně v produktech se státní podporou. Pokud již investují, tak opět značně konzervativně, tedy především do produktů, kde je minimalizována možnost ztráty. Ovšem tato opatrnost se může občas vymstít. A to tehdy, pokud místo rozumu zvítězí „zaručené“ jistoty. Tyto „jistoty“ poskytují především zajištěné produkty.
  • Komoditní vývoj: Červen ve znamení poklesu
    Červen prožila většina komodit v červených číslech. Jediné komodity, jejichž cena rostla, byly masa, ropa a stavební dřevo. Značný růst zaznamenala také bavlna. Ze sektoru drahých kovů nejvíce oslabovalo stříbro, které propadlo o 12,5 procenta. Komodity byly společně s akciovými trhy a s dluhopisy zasaženy vlnou pesimismu, který zachvátil trhy po projevu Bena Bernankeho, když oznámil, že kvantitativní uvolňování ukončí Fed v polovině příštího roku.
  • Japonsko je kousek od návratu k jaderné energii
    Japonská rozvolněná monetární politika a silně oslabená domácí měna pravděpodobně za sebou táhnou nečekaný vedlejší efekt, který donutí zemi vycházejícího slunce znovu sáhnout po jaderné energii.
  • Komoditní vývoj v dubnu: Poptávka po zlatě díky jeho propadu rostla
    Komoditní index Rogers International Commodity Index oslabil během dubna o více jak 5 procent. Největší události na komoditních trzích byl strmý propad zlata. Zlato během dvou dnů znehodnotilo téměř o 15 procent. Cyklické komodity oslabovaly díky špatným informacím o vývoji globální ekonomiky.
  • Levná ropa se může stát vzpruhou pro Evropu
    Ropa se minulý týden svezla na negativní vlně komoditního výprodeje. Americká WTI otevřela v pondělí na úrovni 90,90 dolarů za barel a do čtvrtka ztratila přes šest procent. Podobně jako jiné průmyslové kovy i ropa minulý týden utrpěla porážku, když druhá největší ekonomika světa zveřejnila slabý hospodářský růst za první tři měsíce letošního roku.
  • Komoditní outlook II. Q 2013: Ceny základních surovin zamířily dolů
    V prvním čtvrtletí byly komodity pod prodejním tlakem. Ceny základních surovin zamířily dolů v důsledku krize na Kypru. Investoři se obávali o další osud eurozóny. Akciím se naopak v prvních třech měsících letošní roku dařilo.
  • Co týden dal? Hypoteční banka vrací klientovi poplatky
    Ve sporu o vrácení úvěrových poplatků rozhodl soud v konkrétním případě ve prospěch klienta banky. Ta mu musí inkasované peníze vrátit. Rozhodnutí soudu se podle banky vztahuje k velmi specifickému případu a rozhodně jej nelze považovat za precedentní. Jedná se o průlom? Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Komoditní vývoj v březnu: Kyperská krize ovlivnila i komodity
    Kyperská krize značně ovlivňovala nejen finanční, ale také komoditní trhy. Postup EU při záchraně Kypru značně znejistěl finanční sektor a přesunul zájem investorů do bezpečných aktiv, jako jsou dluhopisy nebo zlato. Americké a evropské akciové indexy atakují svoje historická maxima a ubírají tím na zajímavosti komoditním trhům.
  • Po stopách garance
    Češi jsou konzervativní investoři. Tento fakt si dobře uvědomují investiční společnosti, které vytvářejí nejrůznější garantované a zajištěné nástroje. Jaké výnosy lze od garantovaných produktů očekávat?
  • Únor na komoditních trzích: Nedůvěra investorů přinesla oslabení
    Obavy o budoucí osud vyspělých předlužených ekonomik značně poznamenaly důvěru investorů na komoditních trzích. To dostalo pod tlak cyklické komodity, jako jsou ropa nebo průmyslové kovy. Od poloviny měsíce také významně oslabovaly drahé kovy, jejichž ceny se přiblížily svým dlouhodobým podpůrným úrovním.
  • Komoditní vývoj v lednu
    V lednu se na finanční a komoditní trhy vrátil optimismus. Globální ekonomická situace se zlepšuje a objem levných peněz v oběhu nadále prudce roste. Spekulativní aktivita na trzích už téměř dosahuje úrovně před finanční krizí.
  • Komoditní vývoj v prosinci
    V prosinci se komoditní trhy dostaly pod prodejní tlak. Cyklické komodity byly relativně silnější kvůli rozhodnutí FEDu odstartovat již čtvrtý program kvantitativního uvolňování. Drahé kovy oslabily navzdory novému nalití levných peněz na trhy. Prudkým růstem překvapilo jenom paládium, což je důsledek značného nedostatku kovu na trhu.
  • Investiční soutěž: Hitem týdne byla ropa
    První týden investiční soutěže na reálných účtech byl pro většinu soutěžících úspěšný. Nejlepší obchod vynesl více než 11 tisíc korun. Nejvíce se obchodovalo s měnovým párem EUR/USD, ropou a zlatem. Tento týden nabídne řadu příležitostí k dosažení zisku. Které události pohnou s trhy?
  • V říjnu ceny klíčových komodit klesaly
    Zpomalování globálního ekonomického růstu pokračovalo i v říjnu. Průmyslová aktivita v Číně opět poklesla a v eurozóně se míra nezaměstnanosti vyšplhala na nový rekord. Evropská dluhová krize se postupně dostává do pozadí a investoři již opět chtějí umisťovat peníze v regionu.
  • Kuboň: Přišel čas hájit zájmy drobných investorů
    Řada obchodníků s cennými papíry či investičních zprostředkovatelů v ČR poskytují své služby kvalifikovaně a čestně. Je ovšem zjevné, že i tak dochází k protiprávnímu jednání a vzniku škody. Co je to best execution a jak se vyvarovat např. tzv. churningu? Buďte aktivní a sledujte pravidelně své portfolio, radí v dnešním rozhovoru JUDr. David Kuboň.
  • Nejlepší investoři si již připsali stovky procent
    Máme za sebou druhý týden prvního kola investiční soutěže společnosti Bossa. Na začátku měl každý soutěžící k dispozici demo účet s 30 tisíci korunami. První týden se nejlepšímu obchodníkovi podařilo zhodnotit počáteční vklad o více než 400 procent. Druhý týden to bylo ještě více. Nejúspěšnější soutěžící vydělal téměř 600 procent.
  • Investiční soutěž: Nejlepší obchod přinesl přes třicet tisíc
    Na začátku minulého týdne byla odstartována investiční soutěž společnosti Bossa. V prvním týdnu se nejvíce obchodovalo s měnovým párem EUR/USD, zlatem a ropou. Právě ropa vydělala jednomu z účastníků soutěže 33 tisíc korun. Jaké další události přinesl první soutěžní týden?
  • Rekordní sklizeň snižuje cenu kávy
    Po zahájení sklizně kávy v Brazílii a oznámení o očekávané rekordní výši úrody se cena futures kávy včera propadla na měsíční minimum.