-
Vstupní pracovnělékařské prohlídky u nerizikových prací by měly od 1. července 2025 skončit
Vláda 6. listopadu 2024 podpořila návrh na ukončení povinnosti provádět vstupní pracovnělékařské prohlídky u prací, které nespadají do rizikových kategorií. Prohlídky by mohly skončit od 1. července 2025.
-
V jakých případech může zaměstnavatel požadovat výpis z rejstříku trestů
Potvrzení o bezúhonnosti prostřednictvím dodání výpisu z rejstříku trestů vyžaduje stále více zaměstnavatelů. To však neznamená, že na to mají automaticky právo. V jakých případech je takový požadavek nepřijatelný?
-
Může zaměstnavatel lustrovat uchazeče o práci na internetu? Jen omezeně, řekl ombudsman
Zaměstnavatelé se během výběrových řízení i v průběhu trvání pracovního úvazku mnohdy dopouštějí diskriminace, což je v rozporu se zákony. Na nejčastější případy diskriminace upozornil veřejný ochránce práv.
-
Nemocné vedené v evidenci uchazečů o zaměstnání může doma navštívit kontrola z Úřadu práce
Nepodání informace o dočasné pracovní neschopnosti Úřadu práce může vést k vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání. Povinnost stačí splnit alespoň telefonicky nebo e-mailem. Pozor by si uchazeči o zaměstnání měli dávat také na kontrolu z Úřadu práce.
-
Odpovídá zaměstnavatel za úraz, který si zaměstnanec způsobil během činnosti konané pro zaměstnavatele z vlastní iniciativy?
O přehnaně iniciativních lidech se říkají různé vulgární průpovídky, ale proč by nemohl zaměstnanec vypomoci firmě i bez příkazu šéfa, z vlastního rozhodnutí? Ale co když se při tom zraní? Kdy pak má a kdy nemá nárok na odškodnění?
-
Šikana a sexuální obtěžování, ale i pochvaly. Zaměstnanci již rok podávají oznámení na své zaměstnavatele
Od 1. srpna 2023 se mohou zaměstnanci bránit před protiprávnímu jednání ze strany zaměstnavatelů bez toho, aby by jim od „chlebodárce“ hrozil nějaký postih. Data ukázala, které problémy zaměstnanci nejčastěji řeší.
-
Jak odvolat okamžité zrušení pracovního poměru? A je to vůbec možné?
Při okamžitém zrušení pracovního poměru končí zaměstnání ihned, bez nějaké výpovědní doby. A tak je, pokud horké hlavy vychladnou a zrušení si rozmyslí, jeho negace mnohem složitější než zrušení výpovědi. Jak v praxi na to?
-
Co musí neplatně propuštěný zaměstnanec udělat, aby dosáhl na peněžní náhradu?
Za jakých okolností má zaměstnanec nárok na peněžité odškodnění od zaměstnavatele v případě, že dostal neplatnou výpověď? Mimo jiné musí trvat na dalším zaměstnávání, podat žalobu a musí být připraven, schopen a ochoten se do práce vrátit. Může mezitím pracovat jinde nebo být registrován na Úřadu práce?
-
Deset změn v zákoníku práce: rychlejší výpovědi, kratší držení místa na rodičovské i „dětská práce“
Vláda se chystá schvalovat revoluční novelu zákoníku práce. Ta zvyšuje flexibilitu pracovněprávních vztahů, umožní rychlejší výpovědi i menší ochranu rodičů na rodičovské dovolené. Jaké další změny novela zákoníku přináší?
-
Jak správně zrušit výpověď z pracovního poměru
Zaměstnavatel i zaměstnanec si mohou rozmyslet výpověď z pracovního poměru, kterou už doručili druhé straně. Kdy je to možné? Jak na to, aby ani jedna strana nemohla zneužít situace?
-
Zaměstnanec bude déle (ne)chráněn zkušební dobou. Novela zákoníku práce ji prodlouží
Prodloužení zkušební doby je jedním z bodů na seznamu změn, které s sebou přinese novela zákoníku práce. Kterým zaměstnancům se prodlouží a jak moc?
-
Vyžaduje po vás zaměstnavatel pohotovost během pracovní přestávky? Máte nárok na její proplacení
Standardně pracovní přestávky proplacené nebývají. Co když ale zaměstnavatel vyžaduje, aby zaměstnanci během ní byli tzv. v pohotovosti?
-
Zaměstnankyně odmítla nosit roušku v pracovní době, zastal se jí až Nejvyšší soud
Zaměstnavatel požadoval po zaměstnankyni, aby v době epidemie koronaviru nosila roušku. Ta to odmítla ze zdravotních důvodů a nemohla chodit do práce. Následně se prostřednictvím žaloby domáhala ušlé mzdy za dobu, po kterou nevykonávala pracovní činnost, a omluvy za diskriminaci. Zastal se jí až letos v únoru Nejvyšší soud.
-
MPSV proplácí rekvalifikace a kurzy přes úřady práce, přihlásit se může kdokoli
Máte zájem se vzdělávat v digitálních dovednostech, ale nemáte dostatek financí k tomu, abyste si zaplatili vzdělávací kurz? Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vám může kurzy i rekvalifikace ze své nabídky uhradit kompletně, nebo alespoň zčásti.
-
Zaměstnavatelé těžící z nelegální práce mají kromě pokuty viset na úřední desce
Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje změny v oblasti postihování nelegálního zaměstnávání. Nově by mohli inspektoři práce pořizovat audiovizuální záznamy u zaměstnavatelů bez jejich vědomí. Za umožnění nelegální práce by zaměstnavateli nově hrozilo také zveřejnění na úřední desce Státního úřadu inspekce práce.
-
Kdy musí zaměstnanec platit podíl na škodě, která vznikla zaměstnavateli
Nejsou-li splněny předpoklady pro náhradu škody zaměstnancem podle zákoníku práce, lze majetkovou újmu zaměstnavatele posoudit ještě podle pravidel občanského zákoníku o bezdůvodném obohacení. Co to znamená?
-
Kdy může zaměstnavatel odebrat zaměstnanci část dovolené kvůli jeho neomluveným absencím?
Kolik pracovní doby musí zaměstnanec neomluveně zameškat, aby přišel o dovolenou? A co když zaměstnanec už dovolenou vyčerpal, lze mu i takovou dovolenou zkrátit? Jaká jsou pravidla a co vše rozhoduje o krácení dovolené?
-
Vláda usnadnila trestání nelegální práce, změny mohou skončit u Ústavního soudu
Vládní koalice prosadila novou definici nelegální práce, kdy už nově není dle zákona důležitá délka trvání práce. Vláda tím chce usnadnit úřadům trestání podnikatelů.
-
Nová základní pravidla pro vyplácení peněžité pomoci zaměstnancům insolventních zaměstnavatelů
Pokud se firma jako zaměstnavatel dostane do pracovní neschopnosti, mohou jeho zaměstnanci za určitých okolností dosáhnout na náhradu mzdy od státu. Kdy je zaměstnavatel v platební neschopnosti? Kdo ze zaměstnanců má na peníze nárok a jaká je výše pomoci?
-
Zamítnutou žádost o práci na dálku musí zaměstnavatel u některých skupin zaměstnanců zdůvodnit
Zamítnutí žádosti o práci na dálku musí zaměstnavatel u některých zaměstnanců písemně zdůvodnit. Kterých skupin zaměstnanců se to týká?
-
Zaměstnanci pečující o své blízké mají nárok požádat zaměstnavatele o úpravu pracovní doby
Někteří zaměstnanci se ocitnou v situaci, kdy se musí postarat o osobu, která je závislá na pomoci někoho jiného. Jak však skloubit práci na plný úvazek a péči dohromady? Lze požádat zaměstnavatele o úpravu pracovní doby?
-
Stát začne dotovat zaměstnávání lidí bez domova, po výkonu trestu, negramotných a dalších zranitelných skupin
Stát začne finančně podporovat zaměstnavatele, kteří zaměstnávají zranitelné skupiny osob. Tuto novinku zavádí návrh zákona o integračním sociálním podniku. Novelu schválili 20. listopadu poslanci ve třetím čtení. S její účinností se počítá od 1. ledna 2025.
-
K zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání již nebude nutná osobní návštěva Úřadu práce. Postačí aplikace Jenda
Už na podzim by mohli mít občané možnost podat žádost do evidence uchazečů nebo zájemců o zaměstnání digitální formou. S digitální formou žádostí se rovněž počítá také u podpory v nezaměstnanosti.
-
MPSV chystá modernizaci zákoníku práce. Bude zahrnovat výpověď zaměstnance bez udání důvodu?
Národní ekonomická rada vlády (NERV) zveřejnila koncem ledna letošního roku soubor opatření, která by měla přispět k růstu české ekonomiky. Mezi jednotlivými opatřeními se také objevil návrh na propuštění zaměstnanců bez udání důvodu.
-
Musí vám zaměstnavatel umožnit kuřáckou přestávku?
Patříte mezi kuřáky, kteří nevydrží během pracovní doby bez cigarety? Musí vám zaměstnavatel kouření povolit?
-
Může zaměstnanec během přestávky na jídlo opustit pracoviště?
Brání vám zaměstnavatel odejít během přestávky z pracoviště? Může si takové jednání dovolit, nebo jedná protiprávně?
-
Na procentuální zastoupení žen ve vedoucích orgánech společností začne dohlížet stát
Velké obchodní společnosti v ČR budou muset začít dodržovat rovnoměrné zastoupení mužů a žen ve svých vedoucích orgánech. Cílem zákona je posílit postavení žen na trhu práce.
-
Co je to bezdůvodné obohacení a kdy musí zaměstnanec peníze vrátit?
Kdy a kdo ze zaměstnanců musí vrátit peněžní částky, které neměl od zaměstnavatele dostat? V praxi je rozdíl, když peníze navíc dostal neprávem třeba pomocný dělník, nebo účetní či právník. Rozhodovat také bude množství omylem vyplacených peněz. Jaká jsou pravidla?
-
Starobní důchod a práce na dohodu o provedení práce v příkladech
Mnozí starobní důchodci mají možnost a chuť si ke svému důchodu přivydělávat. Velmi oblíbená je zejména práce na dohodu o provedení práce. Jaké daně se v takových případech platí? Kdy vzniká povinnost podávat daňové přiznání? Jaká pravidla platí pro předčasného důchodce? Podívejme se na praktické příklady.
-
Agenturní zaměstnanci mají získat záruku mzdy od Úřadu práce, snad už v roce 2024
Poslanci na začátku září schválili ve třetím čtení návrh zákona, který zavede změny v agenturním zaměstnávání. A to jak pro samotné pracovní agentury, tak pro jejich zaměstnance. Nyní návrh zákona projedná Senát.
-
Více peněz na stravu získají od ledna 2024 zaměstnanci vyslaní na zahraniční cesty
Zaměstnancům vyslaným na pracovní cesty do zahraniční se v příštím roce zvýší náhrady za stravování. Počítá s tím návrh vyhlášky předložený Ministerstvem financí.
-
Kolik může mít zaměstnanec u jednoho zaměstnavatele pracovních smluv nebo dohod o práci mimo pracovní poměr?
Pro dohodu o pracovní činnosti a dohodu o provedení práce jsou stanoveny maximální přípustné objemy práce. Další omezení, a to i pro pracovní poměry, vyplývá ze zákazu stejného druhu práce.
-
Zákaz konkurovat zaměstnavateli platí pro všechny zaměstnance. Kdo ho musí dodržovat i po konci smlouvy?
Zákaz konkurence za trvání zaměstnání vyplývá přímo ze zákoníku práce. Zaměstnavatel nemusí nic extra zakazovat. Může však zaměstnanci obdobnou činnost, jakou pro něj vykonává, sám povolit. Zákaz konkurence po skončení zaměstnání se sjednává v dohodě o konkurenční doložce.
-
Jak to bude s finančními náhradami při home office?
Pracujete na home office? Pak byste měli vědět, že vám díky novele zákoníku práce budou náležet náhrady spojené s výkonem práce z domu. Kolik to bude dělat?
-
Kdo bude mít nárok na práci na dálku, anebo kratší pracovní dobu?
V některých případech bude muset zaměstnavatel vyhovět žádosti o úpravu pracovní doby, anebo rovnou o home office. Kdy tomu tak bude?
-
Šest novinek, které změní zákoník práce
Schválení žádosti o zaměstnání nebo home office a dále také specifikace nákladů spojených s prací na dálku a ještě víc. To jsou změny zákoníku práce.
-
Jaké údaje obsahuje výplatní páska a musí vám ji zaměstnavatel dávat?
Zaměstnavatel vám nedává výplatní pásku? Anebo ji dostáváte, ale nejste si jisti tím, jaké náležitosti má obsahovat? Pojďme se podívat, jak to má vypadat.
-
10 příjmů, ze kterých nemusíte odvádět sociální pojištění
Někteří zaměstnanci nebo podnikatelé odvádějí nejvyšší daňové částky na sociální pojištění. Podívejme se však na deset příjmů, ze kterých se sociální pojištění neplatí.
-
Kdy a jaké výdělečné činnosti jsou povoleny lidem registrovaným na Úřadu práce
Kde kdo už ví, že i ten, kdo je v evidenci Úřadu práce, ale nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti, si může legálně vydělat na brigádě až polovinu minimální mzdy měsíčně. Ale to není všechno.
-
Kdy musí zaměstnanci ze svého příjmu uhradit doplatek do minima zdravotního pojištění?
Někteří zaměstnanci, kteří si v daném měsíci nevydělají alespoň výši minimální mzdy, musejí doplatit povinné zdravotní pojištění do minima. Kdy může taková situace nastat?
-
Jak se zvýšily náhrady za zdraví poškozené pracovním úrazem a nemocí z povolání v roce 2023?
Od 1. ledna 2023 byly valorizovány renty (náhrady) za zdraví poškozené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání. Také byla zvýšena hodnota bodu pro odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění. Jaký je mezi nimi rozdíl?
-
Stát podpořil zkrácené úvazky. Kdy zaměstnavatelé uplatní slevu 5 % na sociálním pojištění?
Od 1. 2. 2023 si mohou zaměstnavatelé uplatnit slevu na sociálním pojištění za vybrané skupiny zaměstnanců podle schválené novely zákona. O které skupiny zaměstnanců se jedná?
-
Musí zaměstnavatel poskytnout pracovní volno s náhradou mzdy, když studujete při zaměstnání?
Studujete vysokou školu při zaměstnání? Máte od zaměstnavatele nárok na proplacené volno pro účast ve výuce či na zkouškách?
-
Kolik si můžete přivydělat v roce 2023, pokud jste v evidenci Úřadu práce?
Jste v evidenci Úřadu práce a poohlížíte se po nějakém přivýdělku? Za jakých podmínek si můžete v roce 2023 přivydělat a na co si dát pozor?
-
Jaké jsou nejžádanější pracovní pozice, které lze vykonávat z domu?
Stále častěji jsou zaměstnanci vyhledávány pracovní pozice, které lze vykonávat z pohodlí domova. Společně s výší odměny jde o nejčastější požadavky, dle kterých se zaměstnanci rozhodují.
-
Na zaměstnavatele se chystá povinnost zveřejňovat výši mzdy v pracovních inzerátech. Na Slovensku již běžná realita
Odpovídáte na pracovní inzeráty, ve kterých není zmíněná výše hrubé mzdy? Tento údaj často firmy nezveřejňují. Přitom je to hlavní informace, tak jako náplň práce na dané pozici.
-
Co vědět o práci na DPP v důchodu v 10 bodech
Pro řadu penzistů je ideálním přivýdělkem ke starobnímu důchodu práce na dohodu o provedení práce. Za jakých podmínek je možné v důchodu pracovat na DPP? Jaké je zdanění?
-
Jak můžete pracovat na mateřské nebo rodičovské?
Jste na mateřské nebo rodičovské a chtěli byste si přivydělat něco k dobru? Pokud ano, pojďme se společně podívat, zda je to vůbec možné.
-
Může zaměstnavatel sledovat vaše aktivity na internetu?
Téměř každý využil někdy pracovní notebook pro svoji osobní potřebu. Může si ale zaměstnavatel dovolit kontrolovat vaše aktivity na internetu, které nesouvisí s výkonem zaměstnání?
-
Co je dobré vědět před výjezdem za prací do zemí EU?
S výjezdem do zahraničí za pracovní cestou souvisí mnoho otázek. Na co všechno byste se měli předem připravit?
-
Musí vám zaměstnavatel proplácet výdaje související s prací z domu?
Práce z domova je jedním z nejvýznamnějších benefitů od zaměstnavatele, který může zaměstnanec čerpat. Jak je to ale s výdaji na energie, které vždy v režimu „on-site“ platí zaměstnavatel? Má pracovník, který pracuje na „home office“, nárok na proplacení výdajů?
-
Jaké dokumenty dostanete při ukončení pracovního poměru?
Končíte ve stávajícím zaměstnání a nevíte si rady, které dokumenty byste měli od zaměstnavatele automaticky dostat a o které si budete muset zažádat? Poradíme vám, na co se připravit.
-
Může zaměstnavatel odstoupit od konkurenční doložky?
Podepsali jste se zaměstnavatelem pracovní smlouvu, jejíž součástí byla také konkurenční doložka? Může vůbec zaměstnavatel z konkurenční doložky vybruslit? Jak rozhodl Ústavní soud ve stížnosti zaměstnance na odstoupení zaměstnavatele od konkurenční doložky?
-
Zaměstnávání přes agentury práce: Na co pozor?
S přívalem ukrajinských uprchlíků se obsadí plno pracovních míst. Některé si navíc vezmou pod svá křídla agentury práce. Jak poznat, zda se jedná o solidní agenturu?
-
Kolik musí ve firmě padnout výpovědí, aby šlo o hromadné propuštění?
Při hromadném propouštění může dojít k prodloužení pracovního poměru, i když už měla skončit výpovědní doba. Co hromadné propouštění znamená pro zaměstnavatele a co pro zaměstnance?
-
Jak a kde si prověřit (nejen) budoucího zaměstnavatele?
Hledáte si nové zaměstnání a našli jste pracovní inzerát, na kterém se vám něco nezdá? Anebo jste už objednaní na pohovor a máte špatný pocit? Pokud ano, raději si prověřte zaměstnavatele.
-
Co dělat, když chcete dát výpověď ve zkušební době?
Ukončit pracovní poměr už ve zkušební době není nic neobvyklého. Nemusí to být navíc pouze ze strany zaměstnance, ale i zaměstnavatele. Na jaké náležitosti by ale ani jedna ze stran neměla zapomenout?
-
Kdy raději neodepisovat na pracovní inzerát
Jste nezaměstnaní a aktuálně si hledáte práci? V takovém případě trávíte plno času na portálech s inzercemi pracovních nabídek. Jak by měl vypadat věrohodný inzerát? A na jaké nabídky raději neodepisovat?
-
Základní informace pro Ukrajince (5): Jak cizinec zakládá živnost v ČR
Řada uprchlíků z Ukrajiny bude chtít místo zaměstnání v České republice podnikat. Jak na založení živnosti, co k tomu budete potřebovat a kolik vás to bude stát?
-
Kde mohou lidé z Ukrajiny hledat zaměstnání?
S příchodem uprchlíků z Ukrajiny nastává otázka jejich finančního zabezpečení. Jaké mají možnosti při hledání nových pracovních příležitostí a na které smlouvy se mohou nechat zaměstnat?
-
Základní informace pro Ukrajince (3): Práce na DPP a DPČ
Dostali jste vy anebo vaši blízcí brigádu a budete vydělávat prostřednictvím DPČ anebo DPČ? Přečtěte si, jaké s sebou nesou tyto typy pracovních smluv výhody a nevýhody.
-
Základní informace pro Ukrajince (2): Na co mají nárok v zaměstnání?
Utekli vaši blízcí z Ukrajiny před válkou? Pomáháte Ukrajincům s nalezením zaměstnání v České republice? Pojďme se společně podívat, na co mají v zaměstnání nárok a co jim vysvětlit.
-
Víte, jaká jsou rizika práce na černo? Inspekce práce udělila za nelegální práci pokutu přesahující 190 milion korun
Nemalá část populace stále vykonává práci na černo s vidinou pomyslných výhod. Pozitivním faktem je to, že tento trend u občanů České republiky postupně klesá. Pořád se ale ČR potýká s velkým počtem cizinců, kteří nemají pracovní vztah ujednán patřičnou smlouvou. Jaká všechna rizika se pojí s prací na černo?
-
Jak se připravit na online pohovor?
Pandemická situace zasáhla výrazně také do personální sféry. Kvůli nejrůznějším nařízením vlády musela řada firem začít uskutečňovat výběrová řízení online. Pro mnohé uchazeče o zaměstnání byla tato forma pohovorů velkou neznámou a zároveň podnětem ke stresu.
-
Hradí za vás úřad práce sociální a zdravotní pojištění?
Kolem toho, co za vás hradí úřad práce, je stále mnoho nejasností. Pojďte se tedy podívat, co získáte (a na jak dlouho) při registraci na úřadě práce. Úhradu sociálního či zdravotního pojištění?
-
Výpis z rejstříku trestů bude v nové práci potřeba. Kde ho seženete?
Hledáte si nové zaměstnání? Většina firem požaduje výpis z rejstříku trestů. Kde ho sehnat? A jak dlouho budete na výpis z rejstříku trestů čekat?
-
Na co myslet při výdělku u práce na dohodu?
Léto je v plném proudu a řada studentů si přivydělává formou brigád. Víte ale, jak je to u nich s výplatou, pojištěním a růžovým prohlášením poplatníka?
-
Na co by si měl dát zaměstnanec pozor, když dostane výpověď?
Dostali jste v práci výpověď, protože se ruší firma anebo její část, ve které pracujete? A nemáte náhodou nárok na odstupné? A kdy můžete dát okamžitou výpověď vy?
-
Omyly při práci na zkrácený úvazek
Práce na zkrácený úvazek je atraktivní nejenom pro studenty, penzisty, ale i pro zaměstnance, kteří nemohou nebo nechtějí z různých důvodů pracovat na plný úvazek. S čím však při práci na zkrácený úvazek počítat?
-
Jaký postih hrozí absentérům? Jaké jsou sankce za neomluvené absence v práci?
Za áčka v práci se krátí nárok na dovolenou. Zaměstnanec může být i propuštěn. Kdy dostane jen výpověď a kdy mu zaměstnavatel může okamžitě zrušit pracovní poměr, tzv. na hodinu?
-
Co zmůžou odbory při ochraně zaměstnanců před výpovědí?
Zaměstnavatel musí některé případy ukončení pracovního poměru projednat a jiné oznámit odborům. Koho v praxi odbory uchrání před výpovědí a koho ne?
-
Sdílené pracovní místo má pomoci osobám na rodičovské, penzistům i absolventům. Jak bude fungovat?
Sdílené pracovní místo nebylo až do začátku roku 2021 nijak definováno v zákoně. Přesto jej maličké procento českých zaměstnavatelů využívalo. V zahraničí se pak jednalo o poměrně běžnou úpravu pracovního vztahu. Jak sdílené pracovní místo funguje? A bude pro vás vhodné?
-
Kdy se smaže záznam z rejstříku trestů?
Máte záznam v rejstříku trestů a chcete si začít hledat práci? Bojíte se, že se záznamem žádnou nenajdete? Podívejte se s námi, jak a kdy zažádat o výmaz, ale i do jakého zaměstnání je čistý trestní rejstřík nutný.
-
Kde a jak hledat práci i mimo pracovní inzeráty
Koronakrize vás připravila o práci? Anebo jste dali výpověď sami? Hledáte si nové zaměstnání, ale nedaří se vám? Přečtěte si, kde se ještě ohlížet po práci.
-
Třetina firem bude propouštět, ukázala analýza
Národní centrum Průmyslu 4.0 připravilo při příležitosti zářijového Národního průmyslového summitu analýzu českého průmyslu 2020. Analýza vychází z dat získaných během stovek rozhovorů s klíčovými představiteli vybraných průmyslových podniků, které probíhaly od června do srpna 2020.
-
Bude práce z domova nový standard? Firmy musí vyřešit IT bezpečnost a produktivitu práce
Kvůli bezpečnostním opatřením zavedeným kvůli koronavirové pandemii byly nuceny miliony zaměstnanců na celém světě vykonávat svoji práci z domova. Tato změna v pracovních zvyklostech měla velký dopad na rozvoj trendu práce mimo kanceláře. Od začátku zavádění opatření zůstává nejasná nejedna důležitá otázka. Jaká jsou rizika práce z domova?
-
Jak dlouhý nepřetržitý odpočinek vám musí dopřát zaměstnavatel?
Jak dlouhá musí být pauza mezi dvěma směnami? A může vám ji zaměstnavatel zkrátit? A pokud ano, kolik hodin odpočinku vám musí ze zákona nechat?
-
Když zákoník práce porušuje zaměstnavatel
Proběhlo kdysi médii, že jeden z potravních obchodních řetězců zastoupených snad v každém větším městě, zakázal zaměstnancům jíst a pít na prodejní ploše. Pak se ukázalo, že jde o „nedorozumění“. Co když ale zaměstnavatel skutečně přestane dodržovat zákoník práce?
-
Kdy vás můžou vyhodit z pracáku?
Kvůli pandemii se mnoho lidí ocitlo bez zaměstnání. V takovém případě je nejlepším řešením registrace na úřadu práce, pokud tedy nemáte v záloze jiné místo. Kdy vás ale z pracáku mohou vyřadit? A za jaké prohřešky?
-
Jak si zařídit home office, aby ani po týdnech nebyla práce z domu nuda
Když vláda vyzvala podniky, aby co největšímu počtu zaměstnanců umožnily v souvislosti s pandemií práci z domova, ocitly se v home office doslova přes noc desítky tisíc lidí. Prvních pár dnů může být práce z obýváku zábavná, ale po týdnech se mění v rutinu. Jak si home office nastavit, aby vás nezačal nudit?
-
Kdy vás zaměstnavatel (ne)může vyhodit?
Náhlá výpověď ze strany zaměstnavatele bývá často čárou přes rozpočet. Existují ale i situace, kdy vás šéf vyhodit nemůže, ani kdyby chtěl. Kdy nesmíte dostat vyhazov?
-
Porušení pracovních povinností: za které prohřešky vás zaměstnavatel může na hodinu vyhodit?
Pracovní povinnosti můžete jako zaměstnanec porušit zvlášť hrubě, závažně nebo méně závažně. Někdy to pro vás bude znamenat okamžitý vyhazov a jindy standardní výpověď nebo pouze napomenutí. Zákon tyto skutečnosti sice řeší, nijak blíže je ale nedefinuje, a proto míra potrestání závisí na každém konkrétním případu. Podívejte se, kdy vás může zaměstnavatel okamžitě vyhodit.
-
Neznáš někoho na náš nový flek?
Známí, kamarádi, přátelé. Známe se ze školy, ze zaměstnání nebo třeba z fitka. Jeden je spokojený, další ale shání nějakou novou práci. Tak mu doporučím naši firmu. Když se to povede, ještě dostanu odměnu navíc. I tak se čím dál častěji nabírají noví zaměstnanci. Těch dobrých je totiž velmi málo a čtení pracovních inzerátů nepatří mezi jejich hobby.
-
Zkrácený úvazek je „in“
Práce na zkrácený úvazek je v západoevropských zemích oblíbená, vždyť v Nizozemí pracuje na zkrácený úvazek dokonce téměř 60 % zaměstnankyň. Jaké dopady má práce na zkrácený úvazek v Česku?
-
Chceme, aby studenti neplýtvali časem a firmy penězi, propojujeme je smysluplně, říkají zakladatelé Xflow
Měli jste někdy problém najít stáž? A pokud se náhodou zadařilo, vzpomínáte na ni jen v negativním slova smyslu a s tím, že vám vlastně nic nedala? To se snaží změnit Lukáš Apolenář a Dominik Růžička, zakladatelé projektu Xflow.
-
Stres je všudypřítomný. Jak se jej zbavit?
Všichni to známé – blížící se termíny, vršící se uzávěrky, vrácené zakázky k doplnění, nespokojení zákazníci, naštvaný šéf. A to jsme v práci. Doma zlobí děti a jejich prospěch – škoda mluvit, k tomu vyhořelí učitelé. Partnera skoro nevidíte, protože má ještě víc práce než vy. Tedy doufejme, že je to práce. Stres jak vyšitý. Co s tím?
-
Pro mileniály jsou důležitější stravenky, než plat
Máme čerstvě třicet let od 17. listopadu 1989 a také novou generaci zaměstnaných mladých lidí – mileniálů. Jejích požadavky na práci jsou zákonitě jiné než u generací předchozích. Například preferují své požadavky, a to třeba i na úkor výdělku.
-
Vánoční přehled: zimní prázdniny, zavřené obchody, práce ve svátek a kvíz
Za několik týdnů jsou tu Vánoce. Jak budou mít děti školní prázdniny? A nakoupíte o svátcích v obchodech, nebo budou zavřené? A na co máte nárok, pokud budete pracovat ve svátek?
-
Vzdělání, nebo praxe? Cení se obojí, ale…
Jestliže jste v nedávné době hledali pracovní uplatnění, možná jste si v inzerátech všimli, že práce, u které bylo dříve nutné vysokoškolské vzdělání, je dnes nabízena i lidem s maturitou. Proč tomu tak je a je to zcela v pořádku?
-
Jistota práce? Hledejte ji sami v sobě
Kdo chvíli stál, stojí opodál, říká lidové rčení. Dnes spíš platí, že kdo se zastaví, nemusí už peloton vedoucích jezdců 4. průmyslové revoluce vůbec dohnat. Platí to samozřejmě i pro zaměstnání. Výkon, energie a přehled v oboru – to je samozřejmé a zaměstnavatel to bere automaticky. Stačí to však na to, abychom si práce na delší dobu udrželi?
-
Jaké jsou výhody a nevýhody práce z domu?
Pracovat doma, tedy mít home office, je zatím pro mnoho lidí jen nesplněný sen. Je pravda, že u některých profesí, například u učitelů nebo lékařů homeoffice není možný, pokud tedy doma neučí vlastní děti nebo nemají ordinaci ve svém domě. Proč tomu tak je a jaké má práce doma výhody a nevýhody?
-
Jak vylepšit životopis, abyste zaujali
Pracovní trh se v důsledku nových technologií rychle mění. Životopis pracovníka je jen střípkem celého balíku osobní prezentace v digitálním světě. Jak se umět prodat nejenom při hledání nové práce?
-
Abyste nebyli u pracovního pohovoru překvapeni…
Už jste možná u pracovních pohovorů byli. Všechny vám připadaly v podstatě stejné: vzdělání, praxe, motivace, plat, čeho chcete dosáhnout…, pořád dokola. Ale tak to být nemusí. U některých firem se dává důraz na schopnosti, které nelze tak lehce a teoreticky změřit. A proto si je ověřují jinými způsoby.
-
Co je dobré vědět o zkráceném úvazku v 10 bodech?
Obliba práce na zkrácený úvazek stoupá. Pro rodiče s malými dětmi je to možnost, jak zvládnout kariéru a péči o děti. Atraktivní je i pro zkušené zaměstnance v důchodovém věku nebo studenty. S čím počítat při práci na zkrácený úvazek?
-
Nepřerušované CV je základ
Jste hrdi na svůj profesní životopis? To je dobře. A jste si jisti tím, že skutečně nemá chybu a tok zaměstnání, stáží, školení a studia na sebe plynuje navazuje. Pokud to tak není, jistě to budete umět vysvětlit, protože se vás na to při pohovoru zcela jistě zeptají. Víte, co odpovíte?
-
V práci se vám nelíbí? Tak ji změňte
Ekonom dělá kuchaře, bývalá advokátka píše v novinách a veterinář hraje v divadle. Blázinec? Ale kdepak, takhle to na trhu práce už dnes funguje. Kdo není spokojen v práci a je schopen se naučit jinou, ten si užívá v novém zaměstnání, které je přesně podle jeho představ.
-
Stárneme a musíme počítat i se staršími zaměstnanci
Trend mládí a krásy je hezký. Na mladé lidi je pěkný pohled, a i když zpravidla nemají zkušenosti, esprit a energie může leccos zachránit. Ale ne vše. A hlavně mládí začíná být nedostatkovým zbožím. Náš průměrný věk šplhá k páté desítce a tito lidé by neměli být zaměstnavateli přehlíženi, protože za chvíli prostě nebude na trhu práce odkud brát.
-
Jsou dovolené a musíme pracovat přesčas. Opravdu musíme?
Vzpomněli jsme si pozdě, a tak jsme nemohli odjet na dovolenou, kdy jsme chtěli. Zato teď v práci není ani noha. Kromě šéfa, který nás ale nutí dělat práci za ostatní. A přesčas. Musíme se podřídit?
-
Jak budou letos placeni brigádníci?
Zájem zaměstnavatelů o brigádníky je jako každý rok vysoký. Pracovních příležitostí je mnoho a student i si nebudou muset vydělávat jen doplňováním zboží nebo točením zmrzliny? V jakých oborech je poptávka? A kolik brigádníci dostanou na hodinu?
-
Co potřebují vědět studenti, kteří si hledají letní brigádu?
Letní prázdniny jsou za dveřmi a v tomto období si plno studentů hledá letní brigádu. Ještě předtím, než začnou projíždět inzeráty na internetu, by však měli vědět hned několik věcí.
-
Jak vás musí v práci ochránit zaměstnavatel
Některá zaměstnání jsou z hlediska pracovního úrazu rizikovější než jiná. V takových oborech je nutné, aby vám zaměstnavatel poskytnul určitou ochranu v rámci bezpečnosti práce. Na co máte nárok a co když bezpečnost podceníte?
-
Průměrná mzda v Česku vzrostla na 34 105 Kč a medián na 29 127 Kč
Mzdy v ČR rostou a to se odráží i na průměrné mzdě. Jaká je její aktuální hodnota? Proč roste? A kolik lidí dosáhne na průměrnou mzdu? Jak jsme na tom ve srovnání s EU a našimi sousedy?
-
Zaměstnávání cizince: jak si vyřídit zaměstnaneckou kartu?
Jste cizinec a chcete si v Česku najít práci? Anebo jste naopak zaměstnavatel, který chce cizince zaměstnat, a nevíte, jaké náležitosti musí mít vyřízené? Přečtěte si užitečné info.
-
Komu a v čem můžou pomoci sdílené kanceláře?
Lidí, kteří pracují na volné noze, stále přibývá. Do povědomí se navíc dostává pojem coworking neboli sdílené pracovní kanceláře. Pro koho je takové pracoviště vhodné a jaké má výhody?
-
Agenty mají herci, sportovci i ajťáci
Ajťáků je stále málo, hlavně těch dobrých a zkušených. A tak se u nás ujal nový trend – ti nejlepší borci (a borkyně samozřejmě) si najímají agenty, kteří jejich um prodávají.
-
Diskriminace v práci už neexistuje, ale stále na ni narazíte
Protože má jinou barvu pleti, protože vypadá staře a bude nám tu spát, protože je matkou malých dětí a ty jsou pořád nemocné… Takových „protože“ je hodně. Pokud si zaměstnavatel může na trhu práce vybírat, a ještě přihlížet ke jmenovaným „zásadám“, pak patrně není z této planety. Anebo se obklopuje lidmi, kteří prostě nemusí být z kategorie – pro firmu jen to nejlepší.
-
Také v Industry 4.0 mají lidé emoce
Ve 4. průmyslové revoluci se nejvíce hovoří o robotizaci a náhradě lidské práce za automatickou a člověk má občas pocit, jako by se z výrobního procesu úplně vytratil. Kdepak je rozčilování, námaha, ambice, stres, zdali úkol stihnu a zlost nad šéfem, který se chová jako hulvát?
-
Chcete změnit práci? Právě teď si můžete hodně polepšit
Uvažujete o tom, že odejdete ze zaměstnání, ale bojíte se, že si pohoršíte? Nemějte strach. Doba nahrává zaměstnancům, nikoliv zaměstnavatelům. Co firmy nabízejí, aby nalákaly nové pracovní síly?
-
Jak dlouho musíte živit flákače?
Máte doma přerostlé a už dávno plnoleté dítě, které nechce studovat ani pracovat a vlastně spoléhá na to, že jej musíte živit? A opravdu musíte?
-
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
32 °C. Horko, dusno, bouřky. Asi to nebude příjemné sedět celý den v kanceláři. Co ale můžete proti horku v kanceláři udělat?
-
Měníte práci? Víte, na co si dát pozor?
Firmy shánějí zaměstnance, dokonce se o ně přetahují a lákají je na nejrůznější benefity. Jak nenaběhnout a využít opravdu dobrou nabídku?
-
Trpíte v práci stresem? Nejste sami
Pokud od práce očekáváte víc, než vám může poskytnout, jste chronicky nespokojení a podle průzkumů trpíte stresem. Dalším důvodem mohou být neshody s kolegy v zaměstnání, a když k tomu připočteme nedostatek času na osobní život navíc nedostatečnou odměnu za odvedenou práci, pak se s vámi stres skutečně pevně skamarádil.
-
Nabídky nových prací. Kdo je může vykonávat?
Čtvrtí průmyslová revoluce mění lidi za roboty a vznikají také zcela nové profese, o kterých jsme dříve neměli ani tušení. Do pěti až deseti let se předpokládá, že zanikne řada administrativních profesí, ale nahrazeni budou také třeba prodavači.
-
Industry 4.0 – připraví nás roboti o práci?
Se zaváděním robotizace průmyslu se také začíná mluvit o tom, že kvůli 4. průmyslové revoluci přijdou lidé o práci. Automatická výroba totiž potřebuje jen malý interní tým, který bude řídit armádu robotických dělníků pracujících v továrně. Kterých profesí se to dotkne a není to nakonec jen sci-fi? Nebude lidí třeba naopak víc?
-
8 nejčastějších otázek a odpovědí na vstupní prohlídku do nového zaměstnání
Byli jste novým zaměstnavatelem vyzváni k absolvování vstupní prohlídky? Co všechno bude doktor kontrolovat? Kolik to bude stát? A proplatí vám to v práci?
-
Z právní poradny: 3 způsoby, jak se bránit proti zaměstnavateli
Poradna finance.cz je určena pro všechny vaše dotazy. Například ty z právní oblasti. Dneska blíže odpovíme na dotaz týkající se nepřístojného chování zaměstnavatele k zaměstnanci a shrneme, jaké jsou podmínky pro platnost výpovědi s dvouměsíční výpovědní lhůtou.
-
Tři typy akademiků, které potkáte na vysoké škole
Být tak učitelem to musí být skvělý. Ale do školky ne, na základku taky ne, na střední jsou ta děcka pořád nevychovaná. Už to mám, budu elita národa a budu učit na vysoké škole.
-
Na co nezapomenout při nástupu do nového zaměstnání?
Čeká vás první den v nové práci? Nevíte, co všechno si s sebou vzít a co vlastně očekávat? Poradíme vám, na co byste rozhodně neměli zapomenout.
-
Najděte si novou práci do září
Je polovina srpna a za chvíli začíná opět školní rok. Pro absolventy i poslední prázdniny končí a je na čase si hledat první práci. Když budete dobře připraveni a budete mít jen trošičku štěstí, tak možná tu novou práci najdete i dřív, než začne prvního září škola.
-
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Ucházíme se o zaměstnání a standardně do něj při prvním kontaktu přikládáme životopis. Zdá se to jednoduché, ale jeho sepsání může být „oříšek“. Jak bychom ho měli sestavit, abychom postoupili nejméně do druhého kola konkurzu?
-
Chcete pracovat v zahraničí? Tak na tohle si dejte pozor
Několik desítek tisíc Čechů během posledních let vycestovalo za prací do zahraničí. Zlákaly je lepší pracovní podmínky a především vyšší mzda. Někteří jsou spokojení, jiní ale naletěli podvodníkům. Jak je poznat?
-
4 otázky, které vám pomůžou zlepšit vaše finance po dovolené
Hroutí se vám po dovolené vaše osobní finanční bilance a trošku jste se utopili v dovolenkových výdajích? Zkuste si odpovědět 4 jednoduché otázky a zlepšete si rodinný rozpočet.
-
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Máte všetečného šéfa, který vám v práci kontroluje elektronickou poštu? V jistých případech na to má skutečně právo. Rozhodně to však není právo výhradní a zcela samozřejmé.
-
Na co si dát pozor při sjednání brigády
Příležitostná sezónní práce je určitě příležitostí něco si přivydělat a pokud studujete, můžete se nechat zaměstnat ve stejném oboru a získat praxi. To vše za předpokladu, že všechno klapne a nejednáte s podvodníky. Pokud jste ve sjednávání brigády nezkušení, může se stát, že naletíte. Přinášíme několik rad na téma co dodržet při sjednávání krátkodobé sezónní brigády.
-
13 tipů, v čem začít podnikat při i po studiu
Že studenti svá studentská léta jen proflákají, po nocích flámují a občas si přečtou skripta? Bývávalo. I během studentského života totiž můžete odstartovat úspěšný byznys a vydělat milióny. Takových studentů přibývá. Tak se inspirujte a vydělejte si ještě na škole.
-
Populace stárne, pracovat budou muset i starší lidé
Populace stárne, slyšíme to ze všech stran. To znamená, že průměrný věk obyvatelstva se stále zvyšuje. Netýká se to jen našich luhů a hájů, je to problém celé Evropy. A v jednotlivých státech to už přináší, nebo velmi brzy přinese velké změny. Už dnes cítíme zátěž na zdravotnický a ekonomický systém. Medicína prodlužuje zdraví a život lidí, prodlužuje se tedy produktivní věk lidí. Ti jsou schopni déle pracovat. To nevyhnutelně vede k proměně věkové struktury lidí na trhu práce.
-
Jste nemocní a máte padáka? (2)
Stát se to může. Onemocníte a ještě jste dostali padáka. Co udělat? Záleží přesně na tom, kdy vaše pracovní neschopnost začala. Dnes nabízíme poslední varianty čtyř situací.
-
40hodinový pracovní týden: blíží se jeho konec?
Blíží se konec 40hodinového pracovního týdne, jak jsme na něj zvyklí? Budeme pracovat méně za více? 6hodinový pracovní den nebo jen 4 pracovní dny do týdne? Přeci jenom technologický pokrok a postupná automatizace výroby v průmyslu přinesly vyšší produktivitu, takže možné to je. A možná si už jednou budeme zvykat na to, že budeme do práce chodit méně.
-
Jak hledat práci na inzerát?
Hledáte si zaměstnání nebo vedlejší džob v inzerátech, které nabízejí práci, nebo sami své schopnosti nabízíte? Dejte pozor, jak je inzerát sestaven, dá se z toho mnohé poznat. Neméně důležitá je vaše odpověď.
-
5 tipů, jak najít studentskou brigádu
Přivýdělek ke studiu je pro mnoho studentů důležitý. Přinášíme užitečné tipy jak si poradit při hledání práce a studentské brigády.
-
Jaký jazyk kromě angličtiny se vyplatí naučit?
Angličtina je nejčastějším a nejpoužívanějším jazykem světa, to by asi řekl každý a měl by pravdu. Anglicky umí téměř každý, alespoň základy, a navíc je snadné se anglicky i naučit. Ale co další jazyk, jaký světový jazyk se vyplatí naučit jako další?
-
Občané EU mají v Británii zůstat i po brexitu, žádají odbory
Britská obchodní komora (BCC) spolu s odborovou organizací TUC vyzvaly premiérku Theresu Mayovou, aby občanům Evropské unie (EU) okamžitě garantovala právo moci v Británii zůstat i po takzvaném brexitu. V dopise ji vyzvaly, aby ukončila stav nejistoty, která by mohla poškodit britskou ekonomiku.
-
HDP roste, co to pro nás znamená?
HDP roste a ekonomický růst se hned tak nezastaví. Říkali to v televizi, psali to v novinách. Co to ale vlastně pro každého z nás znamená? Vyšší mzdy, lepší práce, ale taky vyšší ceny.
-
Zdanění českého zaměstnance je 8. nejvyšší v OECD
Zdanění práce bezdětného zaměstnance pracujícího za průměrnou mzdu v Česku v loňském roce dosahovalo 42,8 % z hrubé mzdy, což je v rámci zemí OECD osmá nejvyšší hodnota. Trendem v zemích OECD je snižování zdanění práce, vždyť ve 20 členských zemích OECD zdanění práce od roku 2005 pokleslo. Jak si stojí Česko?
-
5 výhod LinkedInu, které CV nemá a ani mít nebude!
Ať už jste ve fázi intenzivního hledání nové práce nebo se teprve rozhlížíte po možných nabídkách na pracovním trhu, určitě se vám bude hodit LinkedIn. Proč? Oproti klasickému životopisu má hned několik výhod. A pokud jej prozatím nemáte nebo jste se doposud nedostali k tomu si váš profil upravit, možná že právě následující odstavce budou tím pravým impulzem k tomu, abyste s tím něco udělali.
-
Absolventi míří do práce: Jak získat vysněné zaměstnání a o jaký si říct plat?
Na začátku léta ukončili střední nebo vysokou školu, užili si poslední prázdniny a nyní si hledají zaměstnání. Do své první práce právě míří nebo ji hledají absolventi škol.
-
Motivační dopis se vyplatí poslat i tam, kde ho nevyžadují
Součástí životopisu může být motivační dopis. V jakých případech se ho vyplatí do firem poslat a jak ho vytvořit?
-
Fed je rozdělen, ale opatrnost dál vítězí
Američtí centrální bankéři stále nenašli odvahu k navýšení úrokových sazeb a nic ani prozatím nenasvědčuje tomu, že by se na tom mělo něco v nadcházejících měsících změnit. Vyplývá to alespoň z informací z nově zveřejněného zápisu sepsaného na nedávném zasedání měnového výboru Fed. Někteří zástupci se sice již postupně začínají přiklánět k názoru, že je americká ekonomika v takovém stavu, který by navýšení úrokových sazeb ospravedlnil, nicméně jich stále ještě není dostatek a dál tak platí status quo.
-
Současný sociální systém vytváří podhoubí práci načerno!
České ekonomice zásadně chybí pracovní síly, což brzdí její růst. Firmy mají problémy s plněním nových zakázek, stát přichází o možnost zvýšení HDP i větší výběr daní. Zároveň zbytečně utrácí miliardy na sociálních dávkách.
-
Ženy tvoří nadpoloviční většinu absolventů vysokých škol. Stále více se uplatňují i v technických oborech
Více než polovinu absolventů vysokých škol v EU tvoří ženy. Vyplývá to z nejaktuálnějších dat statistického úřadu EU- Eurostatu. Z téměř pěti milionů absolventů v roce 2014 bylo 58 % žen a 42 % mužů. Mužští absolventi stále dominují v oborech, jako je inženýrství, zpracovatelský průmysl nebo stavebnictví, kde jejich podíl činí více než 70 %. Naopak ženy silně převažují mezi absolventy pedagogických oborů (80 %) nebo ve zdravotnictví (75 %).
-
Tisíce absolventů aktuálně opouští vysoké školy. Problémy na trhu práce mají především ženy
Na český trh práce letos zavítají tisíce nových absolventů vysokých škol. Univerzita Karlova v Praze očekává až 9 tisíc absolventů, Masarykova univerzita v Brně jich pak hlásí 5406. Dle údajů Úřadu práce ČR jsou dlouhodobou nezaměstnaností ohroženi především absolventi humanitních studií a ekonomických oborů. Dvě třetiny nezaměstnaných vysokoškoláků pak tvoří ženy. Neúspěch při hledání práce po ukončení vysoké školy při tom může dle odborníků vést až k depresi.
-
Jak na pracovní pohovor
Sepsali jste výborný životopis? Motivační dopis se vám také povedl? Potenciální zaměstnavatel si vás pozval na první osobní pohovor? Blahopřejeme! Teď zbývá zaujmout zaměstnavatele tak, aby si vás vybral.
-
Nová makrodata odsunují možnost zvýšení sazeb v USA
Během každého roku jsme svědky pouze několika málo extrémně kurzotvorných událostí, které mívají tendenci ovlivnit dění na kapitálových trzích na dlouhé měsíce. Jeden z takových momentů se udál v uplynulém týdnu. Byl jím report nových dat z amerického trhu práce, konkrétně šlo o počet nově vzniklých pracovních míst v soukromém sektoru za měsíc květen.
-
Jak dát výpověď a změnit zaměstnání?
Jak na změnu zaměstnání? V prvé řadě je nutné ukončit stávající pracovní poměr. Díky rekordně nízké nezaměstnanosti začíná mít mnoho firem problém najít kvalifikované zaměstnance. Možná tak nastává čas říci si o lepší mzdu nebo se poohlédnout po novém pracovním místě. Standardně ale ze zaměstnání nelze odejít, kdy se vám zlíbí.
-
Firmy budou mít nedostatek lidí, nezaměstnanost stále klesá
Nezaměstnanost v Česku v květnu klesla na 5,4 z dubnových 5,7 % a bude klesat i v dalších měsících. Podle odborníků by mohla v následujících měsících padnout i 5% úroveň. Máme aktuálně nejnižší nezaměstnanost ze všech zemí EU. Zároveň se ale začíná čím dál více komplikovat situace podnikům, které budou míst nadále problém sehnat kvalifikované zaměstnance. To bude limitovat i další růst ekonomiky.
-
Vymáhání výživného: Zanedbání povinné výživy je trestný čin, hrozí až 1 rok vězení
Nehrazení výživného nemusí znamenat pouze civilní odpovědnost dlužníka, ale rovněž trestněprávní odpovědnost. Jakým způsobem trestní zákoník vymezuje trestný čin pro neplacení výživného, se dozvíte v dnešním článku.
-
Spolupráce s firmami přináší ČVUT peníze navíc do rozpočtu
Spolupráce s firmami umožňuje Českému vysokému učení technickému v Praze (ČVUT) získat peníze navíc do rozpočtu. V rozhovoru s ČTK to řekl rektor této technické univerzity Petr Konvalinka. Firmy mají primárně zájem o absolventy, ale ti už bývají brzy rozebraní, doplnil.
-
Má home office budoucnost?
Mnoho lidí o tom sní. Ráno vstanou, zapnou počítač a pracují. Z pohodlí domova, bez starostí a nákladů s dojížděním. Bez ruchu v kanceláři či neustálého dohledu nadřízeného. Uvědomujeme si ale také rizika, která práce z domova ukrývá?
-
Na trh práce se vracejí fluktuanti
Dva nebo ještě více pracovních poměrů, které trvají méně než dva roky – takto obvykle vypadá historie předcházejících zaměstnání fluktuanta. Pro personalistu takový životopis znamená, že by si na daného uchazeče měl dávat velký pozor a zvážit, zda ho vůbec pozvat na pracovní pohovor. Může totiž počítat s tím, že se takový člověk bude okamžitě po nástupu na novou pozici opět poohlížet po něčem jiném.
-
Česko je v hodnocení rovnosti žen a mužů 81. ze 145 států
V mezinárodním hodnocení rovných podmínek pro ženy a muže skončilo Česko na 81. místě ze 145 států. Rovné šance jsou jen ve vzdělávání, slabé je zastoupení žen v politice i jejich pozice v ekonomice a na trhu práce. Lepší výsledky než ČR měla například Ghana, Ukrajina, Rusko či Uganda. V první desítce jsou severské státy, Irsko, Slovinsko či Filipíny.
-
Agentury: Poptávka po zaměstnancích stoupla letos asi o deset pct
Poptávka firem po zaměstnancích stoupla letos meziročně o více než deset procent, vyplývá z ankety ČTK mezi personálními agenturami. Firmy již hledají lidi i do výroby a logistiky. Zvyšovat mzdy se jim ale příliš nechce, často tedy řeší nedostatek lidí dovozem pracovníků z ciziny, hlavně Bulharska a Rumunska.
-
Češi loni prosurfovali v práci rekordních 37 tisíc korun
Míra zneužívání pracovního času v českých firmách za minulý rok celkově vzrostla v meziročním srovnání o rekordních šest minut na 58 minut denně. Za dvanáctiprocentním nárůstem promrhaného času stojí postupující rozvolňování tradičního rytmu pracovního dne a zejména chytré mobilní telefony. Z účtu průměrné firmy v Česku tak loni za jednoho zaměstnance zmizela suma, která je o 44 procent vyšší, než byl průměrný měsíční plat.
-
Kolik jazyků umíš, tolik pracovních nabídek dostaneš
Díky globalizaci dnes firmy kladou stále větší důraz na své zaměstnance v oblasti jazyků. Mnoho lidí je minimálně biliguální a ke své práci už třeba svůj mateřský jazyk ani nepoužívají. Každopádně, umět druhý jazyk perfektně rapidně zvyšuje šanci na získání vysněné práce.
-
Ovládat cizí jazyk je v technické profesi nutností. Převládá stále angličtina
Schopnost ovládat minimálně jeden cizí jazyk je dnes naprostou nutností pro pracovníky zejména v technických profesích. Větší nároky na jazykovou vybavenost potvrzují nejen personalisté a technicky zaměřené firmy, ale i statistiky Asociace jazykových škol. Podle nich se zájem o jazykové kurzy v tuzemsku v porovnání s rokem 2014 zvýšil zhruba o 5 %. Nejvíce poptávaná je stále angličtina, která tvoří až 70 % z celého jazykového businessu. Na druhém místě jsou pak němčina a ruština.
-
Jak vybrat vysokou školu: Nezapomeňte na uplatnění na trhu práce
Letošní maturanti právě finišují s výběrem vysoké školy. Ideální je vybírat vysokou školu s dobrým uplatněním a už během studia nabírat praxi. Berte ohled na aktuální uplatnění na trhu práce.
-
Trendem v západní Evropě jsou zkrácené úvazky
Jedním ze znaků zvyšování životní úrovně v západoevropských zemích je stoupající obliba zkrácených úvazků. V Nizozemí pracuje přes 60 % žen méně než 30 hodin týdně. Ve východoevropských zemích je to podstatně méně, proč?
-
České vysoké technické školy propojují výuku studentů s praxí. Pomáhají jim v pozdějším uplatnění přímo ve firmách
České technické vysoké školy se snaží prohloubit znalosti svých studentů v praxi. Projekty spolupráce s firmami zvyšují šanci žáků na pozdější uplatnění v komerční sféře, kde je v poslední době kvalifikovaných odborníků nedostatek. Například na Vysokém učení technickém v Brně pořádají pravidelné pracovní veletrhy. Letos se jich zúčastnilo 34 firem.
-
Nejvýkonnější ekonomika je ve Švýcarsku
Švýcarsko opět kraluje žebříčku nejvýkonnějších ekonomik, který pravidelně sestavuje Světové ekonomické fórum. V první desítce najdeme pětici členských zemí EU (Finsko, Německo, Nizozemí, Velkou Británii a Švédsko). Česku patří 37. místo.
-
Co je dobré vědět o ukončení pracovního poměru?
Většina lidí změní během produktivního života zaměstnavatele, mnohdy i vícekrát. Ukončení jednoho pracovního poměru může být odrazem pro lepší práci a vyšší mzdu. Jak může být pracovní poměr ukončen? Co všechno ovlivňuje způsob ukončení pracovního poměru?
-
Napadení zaměstnance spolupracující společnosti a okamžité zrušení pracovního poměru
Zaměstnanec je povinen chránit oprávněné zájmy zaměstnavatele a dodržovat obecné morální pravidla společnosti. Jak může dopadnout soudní spor o platnost či neplatnost okamžitého zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem při napadení zaměstnance spolupracující společnosti, si představíme v rozhodnutí Nejvyššího soudu.
-
Loajalita k zaměstnavateli nebo přehlížení nedostatků?
Kde jsou hranice mezi loajalitou k zaměstnavateli a přehlížením nedostatků zaměstnavatele, který může ohrožovat svou činností životní prostředí? Představíme si nález Ústavního soudu, který se zabýval obdobnou otázkou.
-
Pomůže českým firmám v příštím roce kurzarbeit?
V Německu a Rakousku se kurzarbeit osvědčuje, a tak může být již od roku 2015 řešením i pro české firmy postižené ruským embargem na dovoz výrobků z EU. Návrh expertní skupiny MPSV počítá se dvěma variantami kurzarbeitu, který má finančně pomoci postiženým firmám a zamezit růstu nezaměstnanosti.
-
Co týden dal? Pošta bude u černých pasažérů vymáhat pokuty
Česká pošta bude vymáhat pokuty u více než 100.000 černých pasažérů pražského dopravního podniku. Celková částka je téměř 700 milionů korun. Finanční závazky z let 2012 a 2013 odkoupila od dopravního podniku inkasní společnost Fidentia. Ta se dohodla s poštou, která chce dlužníky oslovit v několika vlnách prostřednictvím své služby DINO. Více v pravidelném přehledu událostí.
-
Jak mohou dotace z EU pomoci mladým absolventům?
Evropská unie poskytuje studentům řadu výhod a možností. Jedná se například o nejrůznější výukové programy, rozličné zájezdy či stipendia. Ovšem po opuštění školy tato pomoc rozhodně nekončí, i když ne všichni zaměstnavatelé o ní vědí a využívají ji.
-
Vysokoškoláci si zpravidla hledají práci sami. A najdou ji snadněji
Dvaapůlkrát nižší než je národní průměr, byla v roce 2013 nezaměstnanost absolventů vysokých škol. V evidenci Úřadu práce ČR bylo zhruba 3 400 vysokoškoláků s bakalářským, magisterským i doktorským titulem. Méně pak absolventů technických oborů. Z praxe tak vyplývá, že lidé s vyšším vzděláním dnes najdou práci snadněji, i když to někdy trvá déle.
-
Roste zájem o rekvalifikační kurzy
Během prvního čtvrtletí letošního roku se 14 173 uchazečů o zaměstnání zúčastnilo některého z široké nabídky rekvalifikačních kurzů, na kterých se plně nebo zčásti podílel finančně Úřad práce Úřad práce ČR (ÚP ČR). Celkem 7 553 lidí kurz v tomto období také ukončilo. Za tři měsíce poskytl ÚP ČR zájemcům o prohloubení vzdělání či změnu profese celkem 62 456 977 Kč. Částka zahrnuje i prostředky z Evropského sociálního fondu.
-
Nesprávní lidé na nesprávných místech stojí světovou ekonomiku 150 miliard dolarů
Globální studie poradenské společnosti PwC a LinkedIn, největší profesní sociální sítě na světě, odhalila, kolik firmy zbytečně zaplatí za přijímání nevhodných zaměstnanců. Nízká schopnost zaměstnanců se rekvalifikovat či malá ochota přejít do jiného odvětvími stojí globální ekonomiku miliardy dolarů. Plné využití potenciálu sociálních sítí, které v současnosti stále více propojují globální trh práce, by přitom firmám pomohlo náklady značně snížit.
-
Jak vybrat peníze v ČR s mezinárodní kartou vedenou v USA?
Lze vybírat z karty vedené v dolarech? A jak na to? Můžu vybrat pouze dolary, nebo také koruny? Náš poradce Vám poradí.
-
Výborné podmínky pro sóju
Po zveřejnění zprávy amerického ministerstva zemědělství o zlepšení podmínek pro úrodu sójových bobů, klesala včera cena této komodity.