-
Nezaměstnanost po rodičovské dovolené? Nárok na podporu je, dostanete ovšem málo
Budete ukončovat rodičovskou dovolenou, ale nemáte zaměstnání ani podnikání, do kterého byste se vrátili? Hledáte si novou práci, ale zatím bez úspěchu? Registrujte se na Úřadu práce a zažádejte o podporu v nezaměstnanosti.
-
Je čas dokládat příjmy pro příspěvek na bydlení. Některé údaje už si stát zjistí sám
Lidé pobírající příspěvek na bydlení by měli co nejdříve doložit podklady pro nárok na pokračování výplaty dávky za 3. čtvrtletí, tedy za září, srpen a červenec.
-
Co se počítá do náhradní doby pojištění v rámci nároku na důchod?
Zajímá vás, co se počítá do náhradní doby pojištění? Hraje roli v nároku na důchod i studium? A z kolika procent je náhradní doba vlastně započítávána?
-
Nevyléčitelně nemocným budou lékaři vystavovat potvrzení pro automatický příspěvek na péči
Vláda v minulém týdnu podpořila návrh MPSV, jehož cílem je přesunout dávky související s hodnocením zdravotního stavu žadatelů pod agendu ČSSZ. Zjednoduší se rovněž proces žádosti u příspěvku na péči, jestliže se žadatel ocitá v nevyléčitelném stádiu nemoci.
-
NKÚ zkritizoval efektivitu digitalizace na MPSV. Dnes už je to lepší, tvrdí resort
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se během kontrol zaměřoval na to, jak efektivně MPSV využívá finanční podporu na digitalizaci procesů, které by měly snižovat byrokratickou zátěž pro žadatele o dávky a důchody a zrychlovat proces vyřízení žádosti. Jaké jsou závěry z kontroly NKÚ?
-
Úřad práce nebude sledovat transakce na kontech žadatelů o dávky. Co dalšího z návrhu vypadlo?
Od poloviny roku 2025 by měla začít platit reforma sociálních dávek. Původní návrh MPSV se po proběhlém připomínkovém řízení změnil v několika oblastech. O které změny jde?
-
Nemocné vedené v evidenci uchazečů o zaměstnání může doma navštívit kontrola z Úřadu práce
Nepodání informace o dočasné pracovní neschopnosti Úřadu práce může vést k vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání. Povinnost stačí splnit alespoň telefonicky nebo e-mailem. Pozor by si uchazeči o zaměstnání měli dávat také na kontrolu z Úřadu práce.
-
Osoby v evidenci Úřadu práce musí své přivýdělky nahlašovat včas. Jaké jsou sankce za jejich neohlášení?
Jste evidovaní na Úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání? Do kdy nejpozději musíte přivýdělky ohlásit Úřadu práce a jaké sankce vám mohou hrozit za pozdní ohlášení?
-
Sociální stipendium by mohlo získat více vysokoškoláků
Nárok na sociální stipendium by mohlo získat více vysokoškolských studentů. Změnu chtějí prosadit poslanci v rámci pozměňovacího návrhu k novele zákona o vysokých školách.
-
Příspěvek na péči už nebude vyplácet Úřad práce. Nevyléčitelně nemocní jej nově získají automaticky
V příštím roce by se měl zjednodušit proces přiznávání příspěvku na péči. Nově již nebude spadat pod Úřad práce, ale pouze pod Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nevyléčitelně nemocní získají příspěvek na péči automaticky po předložení potvrzení od specialisty.
-
Úřad práce nabízí rekvalifikační kurzy za hubičku. A nejenom pro nezaměstnané
Chcete si udělat rekvalifikační kurz? Chtěli byste změnit pracovní obor, ale nic moc jiného neumíte? Přihlaste se na vzdělávací kurz od Úřadu práce. Aktuálně nabízí rekvalifikační kurzy s nízkou finanční spoluúčastí i pro lidi, kteří práci mají.
-
Aplikace Jenda očima uživatelů. Na vyřízení příspěvku na bydlení se čeká i několik měsíců
Dokládání podkladů pro přiznání nebo prodloužení dávky je přes aplikaci Jenda snazší než jít na Úřad práce osobně. Avšak často vyřízení dávky trvá mnohem déle. Problémy hlásí uživatelé především u příspěvku na bydlení.
-
Některým OSVČ se od listopadu sníží příspěvek na bydlení
Od listopadu tohoto roku se některým OSVČ sníží příspěvek na bydlení. Může za to nová vyhláška MPSV, která stanovuje výši příjmu pro účely dávek státní sociální podpory.
-
Začíná platit zvýšení příspěvku na péči, pro někoho skoro o osm tisíc korun
Pokud jste vy nebo váš blízký poživatelem příspěvku na péči a ještě pořád to nevíte, od dnešního dne začíná platit jeho zvýšení. Pro koho a o kolik?
-
Startuje elektronický registr plných mocí a eDoklady se nově prokážete na více místech
Od 1. července 2024 začal fungovat Registr zastupování, lidé se do něj budou moci poprvé přihlásit pravděpodobně na začátku příštího roku. Dále se také bude možné prokázat elektronickým občanským průkazem na více místech.
-
Mohou o příspěvek na bydlení žádat také klienti domovů pro seniory a podobných zařízení?
Senioři nebo hendikepovaní lidé mohou mít mnohdy problémy s uhrazením nákladů na bydlení, a to především tehdy, pokud s nimi nebydlí další člověk, se kterým by se o náklady podělili. S úhradou proto pomáhá za určitých podmínek stát příspěvkem na bydlení. Mohou o něj ale zažádat také klienti ubytovacích sociálních služeb?
-
Deset změn v zákoníku práce: rychlejší výpovědi, kratší držení místa na rodičovské i „dětská práce“
Vláda se chystá schvalovat revoluční novelu zákoníku práce. Ta zvyšuje flexibilitu pracovněprávních vztahů, umožní rychlejší výpovědi i menší ochranu rodičů na rodičovské dovolené. Jaké další změny novela zákoníku přináší?
-
Již v lednu by mohly začít fungovat sousedské dětské skupiny. K poskytování služby stačí kurz chůvy
Sousedské dětské skupiny mají sloužit jako alternativa k současným dětským skupinám. V nejbližší době o nich bude jednat vláda.
-
OSVČ přijdou o vysoký příspěvek na bydlení, počítat se bude s celou průměrnou mzdou
V současné době dosáhnou některé i dobře vydělávající osoby samostatně výdělečně činné na celkem vysoký příspěvek na bydlení. To se však s novou sociální dávkou má změnit. Nově se totiž jako jejich příjem bude posuzovat nejméně 100 % průměrné mzdy.
-
Maximálně 200 tisíc. Tolik může mít jednotlivec naspořeno, pokud se rozhodne žádat o novou dávku
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) připravilo velkou reformu sociálních dávek. Jde o sloučení současných čtyř dávek do jedné. Velkou novinkou je také majetkový test, který se dosud dělal pouze u dávek hmotné nouze.
-
Vláda usnadnila trestání nelegální práce, změny mohou skončit u Ústavního soudu
Vládní koalice prosadila novou definici nelegální práce, kdy už nově není dle zákona důležitá délka trvání práce. Vláda tím chce usnadnit úřadům trestání podnikatelů.
-
Nová základní pravidla pro vyplácení peněžité pomoci zaměstnancům insolventních zaměstnavatelů
Pokud se firma jako zaměstnavatel dostane do pracovní neschopnosti, mohou jeho zaměstnanci za určitých okolností dosáhnout na náhradu mzdy od státu. Kdy je zaměstnavatel v platební neschopnosti? Kdo ze zaměstnanců má na peníze nárok a jaká je výše pomoci?
-
Příspěvek na péči bude u nově přidaného stupně závislosti navýšen o necelých 8000 korun měsíčně
Do zákona o sociálních službách se přidá další stupeň závislosti a na ten bude náležet žadatelům nejvyšší příspěvek na péči. Pro koho bude platit?
-
Můžete žádat o příspěvek na bydlení, když na adrese nemáte trvalé bydliště?
Můžete o příspěvek na bydlení zažádat i tehdy, když v místě skutečného pobytu nemáte zřízené trvalé bydliště? Přizná vám Úřad práce příspěvek na bydlení, pokud jde o nebytový prostor?
-
K zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání již nebude nutná osobní návštěva Úřadu práce. Postačí aplikace Jenda
Už na podzim by mohli mít občané možnost podat žádost do evidence uchazečů nebo zájemců o zaměstnání digitální formou. S digitální formou žádostí se rovněž počítá také u podpory v nezaměstnanosti.
-
Pět důvodů, proč se evidovat u Úřadu práce i kvůli jednomu měsíci
Skončili jste v zaměstnání a do nové práce máte nastupovat až za měsíc či dva? I v takových případech je vhodné se registrovat na Úřadu práce. V roce 2024 je to výrazně výhodnější zejména pro lidi, kteří obdrželi od zaměstnavatele odstupné.
-
Papírová plná moc k jednání na úřadě už nebude nutná, vznikne digitální registr zastupování
Plnou moc k jednání na úřadě bude možné nejspíš už od poloviny tohoto roku udělovat digitálně. Novela zákona má ulehčit zastupování každému, kdo využívá digitálních služeb veřejné správy.
-
Příspěvek na péči se někomu zvedne až o 7800 Kč
Pobíráte příspěvek na péči, nebo o něj budete v blízké době žádat? V takovém případě se s námi pojďte podívat, o kolik ho ministerstvo letos hodlá zvednout.
-
Nepřiznal vám úřad práce příspěvek na bydlení? Stáhněte si vzor odvolání proti rozhodnutí
Jak postupovat, pokud vám úřad práce nepřiznal nebo odňal příspěvek na bydlení? Jaké náležitosti by mělo obsahovat odvolání proti nepřiznání příspěvku na bydlení? Vzor odvolání si můžete stáhnout v našem článku.
-
Doba pojištění a důchod v 7 příkladech
Důchodové nároky významným způsobem ovlivňuje získaná doba pojištění. Bez minimální doby pojištění nemůže být starobní důchod přiznán a každý ukončený rok pojištění zvyšuje měsíční důchod. Podívejme se v praktických příkladech na dobu pojištění důchodovou optikou.
-
Stát omezí příspěvky na zaměstnávání zdravotně znevýhodněných, firmy podporu zneužívaly
Zaměstnáváte osoby se zdravotním postižením? Příspěvky mají dle novely zákona projít výraznými změnami. Podívejte se s námi, co vás čeká.
-
Jak se zvýší příspěvek na péči v roce 2024?
Jak by se mohl navýšit příspěvek na péči v roce 2024? Podle jakých dat by se nově měl automaticky valorizovat?
-
Kolik si budete moci přivydělat v roce 2024, pokud jste v evidenci Úřadu práce?
Osoby v evidenci Úřadu práce si mohou během hledání zaměstnání také přivydělat do určitého limitu. Jak vysoký limit bude platit v roce 2024?
-
Podpora v nezaměstnanosti 2024: kdo si polepší?
Kterým skupinám lidí se v roce 2024 zvýší podpora v nezaměstnanosti? A kolik si mohou lidé na podpoře v nezaměstnanosti přivydělat? Kdo všechno má nárok na podporu v nezaměstnanosti?
-
Jak zažádat o rodičovský příspěvek?
V souvislosti s očekáváním nebo narozením přírůstku do rodiny vás čeká vyřizování spousty věcí. My vám ukážeme, jak doma elektronicky, nebo fyzicky na úřadu vyřídit rodičovský příspěvek.
-
Jak to bude s prolomením bankovního tajemství u žadatelů o sociální dávky?
V médiích se poslední dobou diskutuje o prolomení bankovního tajemství u žadatelů o sociální dávky. Co na to říkají úřady a jak to ve skutečnosti bude?
-
Budou muset lidé v evidenci Úřadu práce nahlašovat uzavřené dohody ještě před začátkem činnosti?
V Poslanecké sněmovně čeká na projednání návrh zákona připravený poslanci z hnutí ANO, který by stanovil povinnost nahlašování uzavřených dohod Úřadu práce ještě před započetím výkonu činnosti.
-
Tři málo známé fakty o rodičovské dovolené a rodičovském příspěvku
Budete nastupovat na mateřskou anebo rodičovskou dovolenou? Nebo už na ní jste? Přečtěte si několik málo známých faktů, které vás možná překvapí.
-
Nepozvete úředníka domů? Můžete přijít o příspěvek na bydlení
S pobíráním příspěvku na bydlení souvisí také řada povinností. Jednou z nich je například povolit vstup úředníkům do domu, pokud chcete, aby vám příspěvek byl vyplácen i v dalších měsících. Které další povinnosti by měli lidé pobírající příspěvek na bydlení dodržovat?
-
Tři málo známé fakty o mateřské dovolené a peněžité pomoci v mateřství
Budete nastupovat na mateřskou nebo rodičovskou dovolenou? Anebo už na ní právě jste? Přečtěte si několik málo známých faktů, které vás možná překvapí.
-
Stěhujete se do nového bytu a pobíráte příspěvek na bydlení? Nezapomeňte to ohlásit Úřadu práce
Pobíráte příspěvek na bydlení a máte v plánu se odstěhovat do nového bytu, na který byste chtěli čerpat příspěvek na bydlení rovněž? Jak v takovém případě postupovat?
-
Kdo chce dostat zpětně delší náhradní výživné, musí doložit dokumenty do konce listopadu
Prezident 26. října podepsal novelu zákona, která prodlužuje vyplácení náhradního výživného státem ze 2 let na 4 roky. Novela zákona nabyla účinnosti 1. listopadu.
-
Co doložit k žádosti o porodné?
Chcete zažádat o porodné? Pojďme se společně podívat, jaké přílohy k tomu potřebujete a co v nich budete vyplňovat.
-
Vyplácení náhradního výživného stát prodlouží. Komu bude náležet?
Poslanecká sněmovna schválila prodloužení náhradního výživného. Je to dobrá zpráva pro všechny samoživitele a samoživitelky, kteří aktivně řeší problémy s tím, že jim bývalý partner nehradí alimenty na dítě.
-
„Máte padáka!“ Jaká má propouštění pravidla? Kdy zaměstnanec nemůže být propuštěn?
Výpověď se může týkat kohokoli. Nemusí se jednat pouze o nevýkonné zaměstnance, při restrukturalizaci se ruší to pracovní místo, které je nadbytečné. Jaké musí mít náležitosti? A kdy je nárok na odstupné?
-
Některé úřady práce chybovaly při výpočtu doplatku na bydlení. Lidé tak mohli přijít o část peněz
Při určování výše doplatku na bydlení musí úředníci při výpočtu zahrnovat také výši obvyklého nájmu v daném místě. Ombudsman se zaměřil na to, jak úředníci v praxi výši obvyklého nájemného stanovují. Jak to dopadlo?
-
Některým OSVČ se od října 2023 sníží příspěvek na bydlení. Patříte mezi ně?
Kvůli zvýšení částky odpovídající 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství dojde u některých OSVČ ke snížení vypláceného příspěvku na bydlení. Které OSVČ uvidí tuto změnu na svých bankovních účtech již v říjnu tohoto roku?
-
Jaká jsou nová pravidla pomoci zaměstnancům insolventních firem?
Od května došlo ke zvýšení finanční pomoci státu pro nové případy insolvence podniků a od července došlo ke změně některých pravidel.
-
Jaké údaje obsahuje výplatní páska a musí vám ji zaměstnavatel dávat?
Zaměstnavatel vám nedává výplatní pásku? Anebo ji dostáváte, ale nejste si jisti tím, jaké náležitosti má obsahovat? Pojďme se podívat, jak to má vypadat.
-
V obcích vzniknou kontaktní centra, lidem pomohou s hledáním nájemního bydlení
Návrh zákona o podpoře bydlení, který poslalo do připomínkového řízení Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo práce a sociálních věcí, upravuje možnosti řešení současné bytové krize. Vzniknout mají poradenská centra, která nabídnou ohroženým rodinám informace o možném řešení situace a případně zprostředkují nájemní bydlení podporované státem. S účinností zákona se počítá nejdříve od druhé poloviny roku 2025.
-
Podpora v nezaměstnanosti u invalidních důchodců
Jste v invalidním důchodu, nemáte zaměstnání a nevíte, jestli vám vzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti? Pojďme se společně podívat, jak to funguje.
-
Jaká překvapení mohou očekávat OSVČ při žádosti o příspěvek na bydlení?
Kromě zaměstnanců mohou příspěvek na bydlení čerpat také osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ). V čem je podání žádosti u podnikajících lidí odlišné?
-
Co se mění v pomoci státu zaměstnancům krachujících podniků, které jim neplatí za jejich práci?
Úřady práce mohou zaměstnancům vyplatit dlužné mzdy místo insolventních firem. Co se mění od 1. července 2023? Jak se bude nově postupovat?
-
5 případů, kdy nedostanete podporu v nezaměstnanosti
Propustili vás? V případě výpovědi je vhodné uchýlit se na Úřad práce a žádat o podporu v nezaměstnanosti. Kdy ji ale nedostanete?
-
Žadatelé o příspěvek na bydlení by už nemuseli dokládat své příjmy a náklady na energie
Lidé pobírající příspěvek na bydlení musejí minimálně dvakrát do roka dokládat své příjmy a náklady na bydlení. Návrh zákona počítá s tím, že by nově příjmy za zaměstnance dokládali sami zaměstnavatelé a náklady na energie jejich dodavatelé.
-
O jednorázový příspěvek na dítě lze požádat už jenom do 1. července 2023
Stát od srpna roku 2022 vyplácí prostřednictvím Úřadu práce jednorázový příspěvek na dítě. Rodiče, kterým se dítě narodilo do konce roku 2022, mohou o příspěvek žádat do 1. července 2023.
-
Proti nepřiznání příspěvku na péči nebo jiné dávky se můžete odvolat
Žádali jste u Úřadu práce o příspěvek na péči nebo jinou dávku, ale přišel vám dopis se zamítavým stanoviskem? Poradíme vám, jak se můžete odvolat.
-
Jak na změnu trvalého bydliště?
Změna trvalého bydliště vás potrápí návštěvou minimálně dvou úřadů a padesátikorunovým poplatkem. Pokud ale máte řidičák, pobíráte důchod nebo podnikáte, proces se protáhne. Na počátku je vyplnění formuláře „Přihlašovací lístek k trvalému pobytu“. Mnohé úřady čerpají ze základních registrů, i tak je ale třeba na některých změnu hlásit.
-
Máte zprostředkovanou práci přes agenturu? Podívejte se, jak se změní podmínky v agenturním zaměstnávání
Nově budou mít možnost agenturní zaměstnanci požádat o náhradu mzdy Úřad práce. Pracovník zprostředkovaný agenturou práce bude moci u téže firmy vykonávat práci maximálně 3 roky. Co dalšího vládní novela přináší?
-
Dluží vám zaměstnavatel v platební neschopnosti peníze? Od května dostanete více
Zaměstnavatel vám dluží mzdu a neustále slibuje její vyplacení, ale skončí v platební neschopnosti. Kdo vám vyplatí dlužnou mzdu? A jaká je výše této pomoci? Od kdy bude zvýšena?
-
Máte to daleko do nového zaměstnání? Můžete si požádat o příspěvek na dojížďku
Nastupujete po evidenci na Úřadu práce do nového zaměstnání mimo své trvalé bydliště? Možná, že vám vzniká nárok na příspěvek na dojížďku. Co musíte splnit a v jaké výši se tento příspěvek pohybuje?
-
Kdy má nezaměstnaný znovu nárok na podporu při návratu na úřad práce?
Nové zaměstnání nebo podnikání nevyjde, a tak se nezaměstnaný znovu zaeviduje na úřadu práce. Kdy má uchazeč o zaměstnání v takovém případě nárok na podporu v nezaměstnanosti?
-
Kdo může kromě příspěvku na bydlení získat také doplatek?
Ne vždy stačí příspěvek na bydlení k tomu, aby domácnost mohla žít na přijatelné společenské úrovni. Z důvodu různých zdravotních či socioekonomických situací může vzniknout také nárok na doplatek na bydlení. Jaké podmínky je nutné splnit?
-
Příspěvek na péči má nově růst pokaždé, když se zvýší důchody
Příspěvek na péči pro osoby s lehkou závislostí by se měl zvýšit od 1. července 2023 na 2000 Kč. Současně by se podle návrhu zákona měly příspěvky na péči valorizovat v každém stupni závislosti vždy, když se zvýší důchody.
-
Cesta na úřad práce může začít v datové schránce, umí i zkrátit lhůty
Pokud jste se rozhodli hledat novou práci s pomocí státu, nemusejí vaše první kroky vést k přepážce úřadu práce. S datovou schránkou se zaregistrujete i z domova a třeba v sobotu večer.
-
Kolik si můžete přivydělat v roce 2023, pokud jste v evidenci Úřadu práce?
Jste v evidenci Úřadu práce a poohlížíte se po nějakém přivýdělku? Za jakých podmínek si můžete v roce 2023 přivydělat a na co si dát pozor?
-
Od 1. ledna se zvýšil příspěvek v pěstounské péči
Máte v pěstounské péči vnouče, synovce nebo neteř? V takovém případě se k vám už určitě dostalo, že se příspěvek v pěstounské péči od začátku roku zvýšil. O kolik?
-
Jak se v roce 2023 zvyšuje odměna pro profesionální pěstouny
Pokud jste „profesionálními“ pěstouny, určitě vám neuniklo, že se odměna za vaši péči o svěřené děti bude zvyšovat. Jakým způsobem a o kolik?
-
Komu se zvýší a komu sníží podpora v nezaměstnanosti?
Jak se mění maximální částky podpory v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci pro rok 2023? Kolik činí maximální podpora? Kolik a kdy lze nejvíce od Úřadu práce dostat?
-
Životní i existenční minimum se v roce 2023 opět zvýší
Hned od začátku nového roku se zase setkáme s růstem životního minima. O kolik se zvýší a jakých dávek se to dotkne?
-
Jak se v roce 2023 zvýší náklady na bydlení u příspěvku od Úřadu práce?
V příštím roce se pravděpodobně opět změní výše nákladů na bydlení, které jsou rozhodné pro oblast příspěvku na bydlení. O kolik vzrostou a co se mění?
-
Už zítra začíná Den bez dluhů a vy si můžete nechat zdarma poradit
Dlužníci mají jedinečnou možnost nechat si poradit se svými pohledávkami. Další pomoc v oblasti finanční gramotnosti je určena i pro Ukrajince. Kde a za kolik?
-
Jak můžete pracovat na mateřské nebo rodičovské?
Jste na mateřské nebo rodičovské a chtěli byste si přivydělat něco k dobru? Pokud ano, pojďme se společně podívat, zda je to vůbec možné.
-
Jak pomůže rodičovský příspěvek s malou, nebo žádnou mateřskou?
Byla vám vypočtena malá, anebo žádná mateřská? V takovém případě vám může pomoci navazující rodičovský příspěvek. Jak?
-
Za koho platí stát zdravotní pojištění?
Zdravotní pojištění nemusí být vždy odváděno z toho, co si daná osoba vydělala prací. Někdo si musí hradit zdravotní pojištění sám, za někoho jej platí stát. Kdo je tedy státní pojištěnec?
-
Jak žádat o příspěvek na školní pomůcky?
S blížícím se koncem prázdnin startují také nákupy školních potřeb. V případě malých dětí, které jdou do školy poprvé, se může částka vyšplhat až k několika desítkám tisíc korun. Nízkopříjmové rodiny mohou žádat o příspěvek na úhradu školních pomůcek Úřad práce.
-
Kdy může být zaměstnanec propuštěn pro nadbytečnost?
Nadbytečnost není žádný univerzální výpovědní důvod, který by mohl zaměstnavatel použít kdykoliv se mu zlíbí, a ušít tak fiktivní reorganizaci a nadbytečnost na každého, koho se chce zbavit. Co vše musí nastat, aby mohl být zaměstnanec propuštěn pro nadbytečnost? A jak se předstírané nadbytečnosti bránit?
-
S životním a existenčním minimem vzrostla i mimořádná okamžitá pomoc
Pokud potřebujete jednorázovou finanční injekci při nenadálé události, může vám pomoci mimořádná okamžitá pomoc. Jak je vysoká a na co ji lze čerpat?
-
Kdy můžete odmítnout zaměstnání, které vám vybral Úřad práce?
Pokud se registrujete do evidence uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce, musíte očekávat, že kromě podpory v nezaměstnanosti, máte-li na ni nárok, se vám instituce bude pokoušet zprostředkovat zaměstnání. Kdy ho ale můžete odmítnout?
-
Za jakou dobu se neposkytuje podpora v nezaměstnanosti?
Mnoho lidí se po skončení zaměstnání registruje na Úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání. Většina z nich také žádá o podporu v nezaměstnanosti, aby jim alespoň zčásti kompenzovala příjem, dokud si nenajdou novou práci. Za jaké období ale podporu nedostanete?
-
Co dělat, když vám nepřiznali invalidní důchod?
Aby bylo uznáno, že je daná osoba invalidní, musí být její pracovní schopnost snížena alespoň o 35 %. Co ale dělat, pokud vám invalidní důchod není přiznán? Můžete se odvolat? A pokud ano, jak?
-
Jak vymáhat dlužné výživné, aby vám bylo vyplaceno přes úřad práce?
Abyste mohli získat sociální dávku náhradního výživného od úřadu práce, musí u druhé strany probíhat vymožení pohledávek v rámci exekuce. U koho exekuci řešit?
-
Žádost o příspěvek na bydlení se od 1. července 2022 výrazně zjednoduší
Od 1. července 2022 mohou uchazeči o příspěvek na bydlení zažádat zjednodušeným online formulářem. Vyřízení příspěvku na bydlení se tak má stát administrativně mnohem méně náročné než doposud.
-
Zvýší se životní minimum? Na kolik a co to ovlivní?
Životní, ale i existenční minimum se možná opět zvýší. Dnes by o tom měla rozhodnout vláda. O kolik vzroste a jaké dávky bude tento růst ovlivňovat?
-
K čemu vám bude nápomocná bankovní identita?
Nemáte náhodou bankovní identitu? V takovém případě by se vám výrazně usnadnil život, neboť byste plno důležitých věcí mohli řešit online. Kdo ji má a co s ní můžete vyřídit?
-
7 špatných důchodových rozhodnutí
Odchod do důchodu je velkým životním milníkem, který se rozhodně nevyplatí podcenit. Na co je dobré dát si pozor a čeho se vyvarovat?
-
Letos maturujete či státnicujete? Kdy si musíte začít platit zdravotní pojištění?
S čerstvým maturitním vysvědčením nebo inženýrským titulem v kapse jste se naposledy ohlédli za budovou školy a vykročili směrem novému životu. A pak vám to teprve došlo. Už nejste studenti a budete se o sebe muset postarat sami.
-
Zaměstnavatel dluží? Kdy a kolik místo něj zaplatí zaměstnancům stát?
Zaměstnanci mají právo na to, aby mzdové nároky, které jim nevyplatil a zůstal dlužen zaměstnavatel, uspokojil stát prostřednictvím úřadů práce. Jenže peněžitá pomoc je limitována. Kolik může maximálně činit po valorizaci od 1. května 2022?
-
Co vás čeká v komunitě Job club, kterou zajišťuje úřad práce?
Už jste někdy slyšeli o komunitě Job club, kterou poskytuje úřad práce? Job club je komunitou pro všechny nezaměstnané, kteří mají zájem o návrat na pracovní trh.
-
Jak získat příspěvek pro začátek podnikání od úřadu práce?
Jste v evidenci úřadu práce a chystáte se založit své vlastní podnikání? Pracovní úřad vám může pomoci se startem finančně. Kdo na příspěvek dosáhne?
-
Zaměstnávání přes agentury práce: Na co pozor?
S přívalem ukrajinských uprchlíků se obsadí plno pracovních míst. Některé si navíc vezmou pod svá křídla agentury práce. Jak poznat, zda se jedná o solidní agenturu?
-
Kolik musí ve firmě padnout výpovědí, aby šlo o hromadné propuštění?
Při hromadném propouštění může dojít k prodloužení pracovního poměru, i když už měla skončit výpovědní doba. Co hromadné propouštění znamená pro zaměstnavatele a co pro zaměstnance?
-
Na příspěvek na bydlení dosáhne v roce 2022 mnohem více lidí
Příspěvek na bydlení se v roce 2022 se zvýšil, díky čemuž na něj dosáhne mnohem více lidí. Jaké podmínky musíte splnit, aby vám stát přispěl?
-
Jak a kde si prověřit (nejen) budoucího zaměstnavatele?
Hledáte si nové zaměstnání a našli jste pracovní inzerát, na kterém se vám něco nezdá? Anebo jste už objednaní na pohovor a máte špatný pocit? Pokud ano, raději si prověřte zaměstnavatele.
-
Co dělat, když chcete dát výpověď ve zkušební době?
Ukončit pracovní poměr už ve zkušební době není nic neobvyklého. Nemusí to být navíc pouze ze strany zaměstnance, ale i zaměstnavatele. Na jaké náležitosti by ale ani jedna ze stran neměla zapomenout?
-
Kdy raději neodepisovat na pracovní inzerát
Jste nezaměstnaní a aktuálně si hledáte práci? V takovém případě trávíte plno času na portálech s inzercemi pracovních nabídek. Jak by měl vypadat věrohodný inzerát? A na jaké nabídky raději neodepisovat?
-
Kde mohou lidé z Ukrajiny hledat zaměstnání?
S příchodem uprchlíků z Ukrajiny nastává otázka jejich finančního zabezpečení. Jaké mají možnosti při hledání nových pracovních příležitostí a na které smlouvy se mohou nechat zaměstnat?
-
Jakým způsobem může zaměstnanec vymáhat nevyplacenou mzdu po zaměstnavateli?
Čekání na vyplacení mzdy od zaměstnavatele se někdy může stát nekonečným. Jak se bránit vůči nezodpovědným zaměstnavatelům a přes jaké orgány vymáhat nevyplacenou mzdu?
-
Základní informace pro Ukrajince (3): Práce na DPP a DPČ
Dostali jste vy anebo vaši blízcí brigádu a budete vydělávat prostřednictvím DPČ anebo DPČ? Přečtěte si, jaké s sebou nesou tyto typy pracovních smluv výhody a nevýhody.
-
Základní informace pro Ukrajince (1): Zdravotní pojištění, daně a mzda v Česku
Máte nějaké známé, kteří utekli do České republiky před válkou na Ukrajině? Poskytli jste jim azyl přímo vy anebo nějaká organizace a teď řešíte, jak jim pomoci, když si budou hledat práci? Řekněte jim, co by měli vědět o ČR z hlediska daňových povinností.
-
Klíčová čísla pro uchazeče o zaměstnání, nejen k nároku na podporu v nezaměstnanosti
Kolik činí podpora v nezaměstnanosti? Jak dlouho ji lze pobírat? A co potom, až nárok na ni skončí? Kolik si může legálně vydělat člověk, který je i potom evidovaný úřadem práce?
-
Na jaké sociální dávky mají nárok Ukrajinci?
O jaké sociální dávky mohou žádat Ukrajinci prchající před válkou? A mají na to samé nárok i rodiny žijící v Česku, kterým otec odjel bojovat do války?
-
Za jakých okolností poskytne úřad práce příspěvek na rekvalifikaci
Jste na úřadu práce a nedaří se vám najít žádné vhodné zaměstnání ve vašem oboru? Přemýšleli jste o tom, že byste změnili svoji kvalifikaci? Úřady práce prostřednictvím aktivní politiky zaměstnanosti mohou poskytnout vybraným uchazečům/zájemcům příspěvek na rekvalifikaci. Jaké podmínky musíte splnit, abyste získali nárok na úhradu rekvalifikace?
-
Zaměstnavatel nevyplatil mzdu vůbec, nebo ji nezaplatil celou či včas. Jak se může zaměstnanec bránit?
Jestliže zaměstnavatel dluží zaměstnanci mzdu, tak ten může okamžitě zrušit pracovní poměr. Říká se: na hodinu zrušit. Jenže tak to v praxi není. Čekání na skončení pracovního poměru ve skutečnosti trvá týdny. Na druhou stranu však zaměstnanec získává nárok na 2 měsíční mzdy navíc.
-
Jak vysoká je podpora v nezaměstnanosti pro lidi, kteří neprokáží úřadu práce svůj poslední výdělek
Na jak vysokou podporu v nezaměstnanosti mají nárok nezaměstnaní, kteří nemohou doložit výši svého posledního výdělku, z něhož by se jinak standardně vypočítávala?
-
Nezaměstnanost a důchod
Výpadky v pojištění mají negativní vliv na výpočet starobního důchodu, v případě skončení pracovního poměru nebo ukončení samostatné výdělečné činnosti je proto vhodné se registrovat na úřadu práce.
-
Hradí za vás úřad práce sociální a zdravotní pojištění?
Kolem toho, co za vás hradí úřad práce, je stále mnoho nejasností. Pojďte se tedy podívat, co získáte (a na jak dlouho) při registraci na úřadě práce. Úhradu sociálního či zdravotního pojištění?
-
Jaké sociální dávky lze využít při drahých energiích?
Cena elektřiny a plynu prudce stoupla. Lze na pokrytí výdajů využít některé sociální dávky?
-
Výpověď na nemocenské: Kdy se registrovat na úřadu práce a čerpat podporu?
Pobíráte zrovna nemocenské dávky, ale skončila vám pracovní smlouva na dobu určitou, která vám už nebude prodloužena? Anebo jste výpověď dostali, jste na neschopence a nevíte, kdy se registrovat na ÚP? Povíme vám to.
-
Jak vysoký je v roce 2021 příspěvek na živobytí?
Máte velmi nízké příjmy a nacházíte se v hmotné nouzi? Možná budete mít nárok na příspěvek na živobytí, který vám může alespoň trošku pomoct.
-
Kolik si lze přivydělat na úřadu práce?
I lidé v evidenci na úřadu práce si mohou při splnění zákonných podmínek přivydělat. V letošním roce maximálně 7 600 Kč měsíčně, přičemž po dobu výdělku jim nenáleží podpora v nezaměstnanosti. Jak je to s daňovými platbami?
-
Výpis z rejstříku trestů bude v nové práci potřeba. Kde ho seženete?
Hledáte si nové zaměstnání? Většina firem požaduje výpis z rejstříku trestů. Kde ho sehnat? A jak dlouho budete na výpis z rejstříku trestů čekat?
-
Kdo se může registrovat na úřadu práce a mít přivýdělek?
Přivyděláváte si, ale rádi byste si našli něco lepšího, a proto přemýšlíte o registraci na úřadu práce? Anebo potřebujete mít vyřešené zdravotní pojištění a víte, že osoby v evidenci na ÚP jsou státními pojištěnci? Přečtěte si, kdy můžete mít příjem a zároveň být v evidenci uchazečů o zaměstnání.
-
Kdy dostanete od zaměstnavatele náhrady, když jste v pracovní neschopnosti?
Za určitých podmínek lze od zaměstnavatele dostat finanční náhrady, které souvisí např. se ztrátou výdělku po dobu pracovní neschopnosti anebo dokonce s bolestným a mnoha dalšími. Kdy na něco takového máte nárok?
-
5 barev ve schránce aneb co dělat, když vám přijde obálka s pruhem
Když člověk ve schránce objeví obálku a barevným pruhem, může ho to zaskočit nebo dokonce vyděsit. Takové psaní ale nemusí nutně znamenat, že se jedná o soudní obsílku nebo nepříjemnou zprávu od exekutora. Používají je také státní instituce nebo třeba firmy. Chcete se dozvědět, co která obálka s barevným pruhem znamená? Náš ucelený přehled vám napoví, kdo vám asi píše a co v obálce pravděpodobně najdete.
-
Na jakém úřadu práce se registrovat jako uchazeč o zaměstnání anebo kvůli žádosti o podporu?
I když je všechno otevřené, trh práce je stále nejistý a situace, která světem a Českem otřásá už skoro rok a půl, se opět může ze dne na den změnit. Jak je to s registrací na úřadu práce? A na kterou pobočku musíte?
-
Náhradní výživné 2. díl: Jak si zažádat o alimenty od státu pro dítě?
Pokud vám bývalý přítel nebo manžel neplatí dlouhodobě anebo jen částečně alimenty na vaše společné dítě, ušlé peníze vám může prostřednictvím nové sociální dávky kompenzovat stát. Jak o výplatu zažádat?
-
Náhradní výživné 3. díl: Co doložit k žádosti o dávku?
Žádosti o náhradní výživné můžete podávat už od 1. července 2021. Pro kladné rozhodnutí o nároku je potřeba splnit podmínky, které budete muset vyplnit v žádosti, ale navíc i prokázat příslušnými doklady. Co budete potřebovat?
-
Náhradní výživné 1. díl: Kdy začíná platit a 5 základních otázek
Máte problém s tím, že vám bývalý partner anebo exmanžel neplatí dlouhodobě výživné na děti? Možná právě vám pomůže nová sociální dávka s názvem náhradní výživné. Pojďme se proto společně podívat, kdo na ni bude mít nárok a za jakých podmínek.
-
Jak a proč si zařídit elektronický podpis
Chtěli byste si zřídit elektronický podpis, ale nevíte, jak na to? Kdy se vám vlastně může hodit a jak vás může ochránit?
-
Lze být na rodičovské dovolené i po vyčerpání rodičovského příspěvku?
Rodičovský příspěvek můžete v celé výši vybrat i dříve, než do 4. narozenin dítěte. Můžete být ale na rodičovské dovolené jen tak bez dávky? Jak je to se zdravotním pojištěním? A co zaměstnavatel?
-
Jakou pomoc mohou získat obyvatelé jižní Moravy zasažení tornádem?
Obcemi na Hodonínsku a Břeclavsku se prohnalo tornádo, které za sebou zanechalo škody na lidských životech i majetku. Na co mají nyní lidé nárok? Kdy dostanou peníze od pojišťovny? A co splátky jejich úvěrů a hypoték? A jak mohou zasaženým lidem pomoci ostatní?
-
Končí vám rodičovský příspěvek a přemýšlíte nad dalším dítětem, co dál?
Končí vám čerpání rodičovského příspěvku a uvažujete o dalším dítěti? Jaké máte možnosti? Nástup na mateřskou či na nemocenskou? Můžete jít na úřad práce? Můžete jít pracovat na stejné místo, byť jen na pár měsíců?
-
Jak získat peníze, které dluží zaměstnavatel, od státu
Úřady práce mohou zaměstnancům vyplatit mzdy, které jim dluží zaměstnavatel, který se dostal do platební neschopnosti. Jak na to?
-
Jak vysoká je peněžitá pomoc zaměstnancům insolventních zaměstnavatelů?
Teoreticky může jednotlivý zaměstnanec získat od státu až plných 160 251 Kč, ale v praxi to bude méně. Proč? Co když nehrají finanční požadavky zaměstnance s výkazy zaměstnavatele? A kdo vydrží v práci celé tři měsíce za nulovou výplatu?
-
Průkaz ZTP/P není jen o nároku na parkovací místo. Dokáže ušetřit i spoustu peněz
Ve snaze co možná nejvíce ulehčit život osobám, jejichž zvlášť těžké postižení vyžaduje neustálou péči a pozornost průvodce, byl v minulosti zaveden systém kartiček, díky němuž se tito lidé mohou těšit několika výhodám. Patří mezi ně například slevy na daních, jízdné MHD zcela zdarma či výrazně zlevněné vstupenky do kina a na další kulturní akce. Kdo všechno má na průkaz ZTP/P ale vlastně nárok a kde o takovou kartičku žádat?
-
Na co by si měl dát zaměstnanec pozor, když dostane výpověď?
Dostali jste v práci výpověď, protože se ruší firma anebo její část, ve které pracujete? A nemáte náhodou nárok na odstupné? A kdy můžete dát okamžitou výpověď vy?
-
Kdy můžete pracovat na mateřské a rodičovské?
Můžete si vydělávat, když čerpáte mateřskou nebo rodičovskou dovolenou? Nejde to vůbec, anebo jen za dodržení určitých pravidel? Bude nějak omezen váš výdělek?
-
Jak je to s rodičovským příspěvkem a čerpáním nemocenských dávek
Máte na rodičovské dovolené nárok na nemocenské dávky kvůli nemoci nebo úrazu? A jak je to v situaci, kdy ještě rodičovský příspěvek stále čerpáte, ale nejste s dítětem doma a pracujete? Budete mít v případě dočasné pracovní neschopnosti nárok na nemocenské dávky?
-
Rodičovský příspěvek se bude moci dočerpat, i když si pořídíte další dítě. Nebude to ale platit pro všechny
Aktuálně se v legislativním procesu nachází zákon, který pojednává o tom, že by rodičovský příspěvek bylo možné dočerpat v celé výši i při narození dalšího dítěte. Jaké by to však mělo podmínky a od kdy by to bylo možné?
-
Opět se usiluje o zvýšení přídavku na dítě. Kdo by mohl dostat víc?
Pobíráte přídavky na děti? Anebo jste na ně doposud nedosáhly? To se může změnit, pokud projde nový návrh zákona. Přídavky by pak mohly být nově vyšší a navíc na ně dosáhne mnohem více rodin s nezaopatřenými dětmi.
-
Kdo bude mít letos vyšší podporu v nezaměstnanosti?
Komu v roce 2021 vzroste podpora v nezaměstnanosti? Kdo má na podporu nárok? Jak se změnily množnosti přivýdělku při podpoře? Co podpora pro OSVČ?
-
Bývalý partner vám neplatí alimenty? Za pár měsíců budete moci žádat o náhradní výživné
Po dlouhých letech dohadů a diskuzí se konečně podařilo protáhnout celým legislativním procesem zákon, který pomůže samoživitelkám a samoživitelům, kterým jejich bývalý partner nijak nepřispívá na děti. Ušlé peníze jim bude moci kompenzovat nová dávka s názvem náhradní výživné.
-
Jak dát správně výpověď?
Jak správně doručit výpověď? Od kdy běží výpovědní doba? Jak se počítá? Kdy je delší a kdy kratší, než 2 měsíce?
-
Jaký postih hrozí absentérům? Jaké jsou sankce za neomluvené absence v práci?
Za áčka v práci se krátí nárok na dovolenou. Zaměstnanec může být i propuštěn. Kdy dostane jen výpověď a kdy mu zaměstnavatel může okamžitě zrušit pracovní poměr, tzv. na hodinu?
-
Co zmůžou odbory při ochraně zaměstnanců před výpovědí?
Zaměstnavatel musí některé případy ukončení pracovního poměru projednat a jiné oznámit odborům. Koho v praxi odbory uchrání před výpovědí a koho ne?
-
Sdílené pracovní místo má pomoci osobám na rodičovské, penzistům i absolventům. Jak bude fungovat?
Sdílené pracovní místo nebylo až do začátku roku 2021 nijak definováno v zákoně. Přesto jej maličké procento českých zaměstnavatelů využívalo. V zahraničí se pak jednalo o poměrně běžnou úpravu pracovního vztahu. Jak sdílené pracovní místo funguje? A bude pro vás vhodné?
-
Kdy musíte platit zdravotní pojištění i při nulových příjmech?
Zdravotní pojišťovny musí obdržet platbu zdravotního pojištění každý měsíc za všechny své pojištěnce. V praxi proto musí platit zdravotní pojištění někteří občané jako OBZP, i když nemají žádné své příjmy.
-
(4) Zaměstnavatel v insolvenci: V čem může nastat problém při nesoučinnosti zaměstnavatele?
Zaměstnavatel, u které jste pracovali, se ocitl v insolvenci a nevyplatil vám mzdu. Následně jste se vydali na úřad práce s tím, že si dlužnou výplatu můžete nechat proplatit právě tam. Opravdu tím ale pro vás zaměstnavatel skončil? Jak může ještě víc zhoršit vaši situaci?
-
(3) Zaměstnavatel v insolvenci: Co s nevyplacenou mzdou zaměstnance?
Zaměstnavatel se ocitl v platební neschopnosti a nezaplatil vám mzdu, na kterou máte právo? Jakým způsobem můžete uplatnit své mzdové nároky a kam vaše cesta nejdříve povede?
-
Kdy se smaže záznam z rejstříku trestů?
Máte záznam v rejstříku trestů a chcete si začít hledat práci? Bojíte se, že se záznamem žádnou nenajdete? Podívejte se s námi, jak a kdy zažádat o výmaz, ale i do jakého zaměstnání je čistý trestní rejstřík nutný.
-
(2) Zaměstnavatel v insolvenci: Jak a kdy může zaměstnanec odejít z práce?
Zjistili jste, že firma, u které pracujete, se ocitla v insolvenci? Pravděpodobně se vám hlavou honí celá řada myšlenek. Mezi ty určitě bude patřit, zdali by nebylo lepší zkusit štěstí jinde. Jak je to ale s výpovědí u firmy, která je v insolvenci?
-
Pro registraci na úřadu práce hovoří 3 praktické argumenty. Co vše je potřeba vzít s sebou?
Ztráta zaměstnání patří bezpochyby k jedněm z nejtěžších okamžiků, s jakými se může člověk během svého života setkat. Naštěstí tu jsou způsoby, jak toto tíživé období překonat. Jedním z nich je registrace na úřadu práce, jehož úkolem je pomoci vám nalézt nové místo a za určitých okolností i vyplatit podporu v nezaměstnanosti. Co vše pro to budete muset udělat?
-
(1) Zaměstnavatel v insolvenci: Co jako zaměstnanec musím vědět?
Někteří tvrdí, že krize už je tu a jiní zas, že teprve přijde. Řada zaměstnavatelů se ale ocitá v insolvenci již teď. Jaká práva mají jejich zaměstnanci, kde seženou potřebné informace a na co mají nárok?
-
Kde a jak hledat práci i mimo pracovní inzeráty
Koronakrize vás připravila o práci? Anebo jste dali výpověď sami? Hledáte si nové zaměstnání, ale nedaří se vám? Přečtěte si, kde se ještě ohlížet po práci.
-
Třetina firem bude propouštět, ukázala analýza
Národní centrum Průmyslu 4.0 připravilo při příležitosti zářijového Národního průmyslového summitu analýzu českého průmyslu 2020. Analýza vychází z dat získaných během stovek rozhovorů s klíčovými představiteli vybraných průmyslových podniků, které probíhaly od června do srpna 2020.
-
Bude práce z domova nový standard? Firmy musí vyřešit IT bezpečnost a produktivitu práce
Kvůli bezpečnostním opatřením zavedeným kvůli koronavirové pandemii byly nuceny miliony zaměstnanců na celém světě vykonávat svoji práci z domova. Tato změna v pracovních zvyklostech měla velký dopad na rozvoj trendu práce mimo kanceláře. Od začátku zavádění opatření zůstává nejasná nejedna důležitá otázka. Jaká jsou rizika práce z domova?
-
Mateřskou nedostane každý. Komu nevzniká nárok?
Plánujete anebo už rovnou čekáte dítě? V tom případě byste měli vědět, že na mateřskou dovolenou nemá nárok každý. Kdy od OSSZ nic nedostanete?
-
Jak založit datovou schránku a mít ji pod kontrolou
Chcete podávat daňové přiznání z tepla domova? Nechce se vám jezdit vyřizovat doklady či žádosti o sociální dávky na úřadech? Vše vám může pomoci vyřídit datová schránka, její založení je jednoduché a zabere vám 5 minut, naopak vám může datová schránka ušetřit spoustu času. Jak na to?
-
Jaké samoživitelky budou mít nárok na náhradní výživné od státu?
Vláda v polovině června schválila tzv. náhradní výživné. To má pomoci samoživitelům a hlavně samoživitelkám, kterým druhá strana neplatí alimenty na vyživované děti.
-
Kdy vás můžou vyhodit z pracáku?
Kvůli pandemii se mnoho lidí ocitlo bez zaměstnání. V takovém případě je nejlepším řešením registrace na úřadu práce, pokud tedy nemáte v záloze jiné místo. Kdy vás ale z pracáku mohou vyřadit? A za jaké prohřešky?
-
Co musí obsahovat plná moc?
Chcete někoho zmocnit k právním úkonům? Potřebujete, aby za vás někdo něco zařídil? Pravděpodobně budete muset sehnat plnou moc. Přečtěte si, jak ji sepsat a co musí obsahovat.
-
Při jakém odchodu z práce dostanete nízkou podporu v nezaměstnanosti?
Budete si žádat anebo jste si již zažádali o podporu v nezaměstnanosti? A víte, že ne vždy ji dostanete v plné výši? Jak to? A kolik vám tedy bude náležet?
-
Co je dobré vědět o nároku na odstupné při výpovědi pro nadbytečnost?
I když je vývoj pandemie v České republice příznivý, nelze jí upřít, jak moc se podepsala na zaměstnanosti obyvatel. Také jste dostali výpověď? Kdy vám náleží odstupné?
-
Studujete a blíží se vám 26 let? Musíte si platit sociální a zdravotní?
Protáhli jste si studium a již vám táhne na 26 let? Na co si dát pozor při překročení 26 let. Které slevy vám končí? A musíte začít platit sociální a zdravotní pojištění? A co sleva na studenta, kdy ji je možné uplatnit? Budete muset platit školné?
-
Jak si zařídit home office, aby ani po týdnech nebyla práce z domu nuda
Když vláda vyzvala podniky, aby co největšímu počtu zaměstnanců umožnily v souvislosti s pandemií práci z domova, ocitly se v home office doslova přes noc desítky tisíc lidí. Prvních pár dnů může být práce z obýváku zábavná, ale po týdnech se mění v rutinu. Jak si home office nastavit, aby vás nezačal nudit?
-
Kdy vás zaměstnavatel (ne)může vyhodit?
Náhlá výpověď ze strany zaměstnavatele bývá často čárou přes rozpočet. Existují ale i situace, kdy vás šéf vyhodit nemůže, ani kdyby chtěl. Kdy nesmíte dostat vyhazov?
-
Co dělat, když chcete dostat náhradní výplatu od úřadu práce?
Stát se to může komukoliv, a rozhodně to není nic příjemného – váš zaměstnavatel se z nějakého důvodu ocitl v platební neschopnosti a přestal vyplácet mzdy svým pracovníkům. Jak v takové situaci postupovat? Obraťte se na úřad práce. Šance na alespoň částečné uspokojení vašich pohledávek je relativně vysoká. Musí však být splněna jedna zcela základní a posléze i několik vedlejších podmínek.
-
Porušení pracovních povinností: za které prohřešky vás zaměstnavatel může na hodinu vyhodit?
Pracovní povinnosti můžete jako zaměstnanec porušit zvlášť hrubě, závažně nebo méně závažně. Někdy to pro vás bude znamenat okamžitý vyhazov a jindy standardní výpověď nebo pouze napomenutí. Zákon tyto skutečnosti sice řeší, nijak blíže je ale nedefinuje, a proto míra potrestání závisí na každém konkrétním případu. Podívejte se, kdy vás může zaměstnavatel okamžitě vyhodit.
-
Jaké žádosti a náležitosti s úřady vyřešíte online z domu?
Potřebujete si zajít na úřad, ale bojíte se? Anebo se tam zkrátka nemůžete dostavit, když mají zrovna otevřeno? Úřady stejně vyzývají občany, aby s nimi komunikovali na dálku. Plno žádostí lze navíc podat elektronicky, a to i bez epodpisu.
-
Neznáš někoho na náš nový flek?
Známí, kamarádi, přátelé. Známe se ze školy, ze zaměstnání nebo třeba z fitka. Jeden je spokojený, další ale shání nějakou novou práci. Tak mu doporučím naši firmu. Když se to povede, ještě dostanu odměnu navíc. I tak se čím dál častěji nabírají noví zaměstnanci. Těch dobrých je totiž velmi málo a čtení pracovních inzerátů nepatří mezi jejich hobby.
-
Pro mileniály jsou důležitější stravenky, než plat
Máme čerstvě třicet let od 17. listopadu 1989 a také novou generaci zaměstnaných mladých lidí – mileniálů. Jejích požadavky na práci jsou zákonitě jiné než u generací předchozích. Například preferují své požadavky, a to třeba i na úkor výdělku.
-
Jaké sociální dávky jsou jednorázové?
Některé sociální dávky nečerpáte několik měsíců po dobu, kdy na ně splňujete nárok, ale po přiznání je můžete obdržet pouze jednorázově. Které to jsou?
-
Co dělat po neúspěšném ukončení studia?
Ukončení studia v sobě skrývá řadu otázek, co dělat. A je poměrně jedno, jestli na konci či v půli semestru. Jaké máte možnosti po ukončení studia?
-
Vzdělání, nebo praxe? Cení se obojí, ale…
Jestliže jste v nedávné době hledali pracovní uplatnění, možná jste si v inzerátech všimli, že práce, u které bylo dříve nutné vysokoškolské vzdělání, je dnes nabízena i lidem s maturitou. Proč tomu tak je a je to zcela v pořádku?
-
Jistota práce? Hledejte ji sami v sobě
Kdo chvíli stál, stojí opodál, říká lidové rčení. Dnes spíš platí, že kdo se zastaví, nemusí už peloton vedoucích jezdců 4. průmyslové revoluce vůbec dohnat. Platí to samozřejmě i pro zaměstnání. Výkon, energie a přehled v oboru – to je samozřejmé a zaměstnavatel to bere automaticky. Stačí to však na to, abychom si práce na delší dobu udrželi?
-
Jaké jsou výhody a nevýhody práce z domu?
Pracovat doma, tedy mít home office, je zatím pro mnoho lidí jen nesplněný sen. Je pravda, že u některých profesí, například u učitelů nebo lékařů homeoffice není možný, pokud tedy doma neučí vlastní děti nebo nemají ordinaci ve svém domě. Proč tomu tak je a jaké má práce doma výhody a nevýhody?
-
Jak vylepšit životopis, abyste zaujali
Pracovní trh se v důsledku nových technologií rychle mění. Životopis pracovníka je jen střípkem celého balíku osobní prezentace v digitálním světě. Jak se umět prodat nejenom při hledání nové práce?
-
Abyste nebyli u pracovního pohovoru překvapeni…
Už jste možná u pracovních pohovorů byli. Všechny vám připadaly v podstatě stejné: vzdělání, praxe, motivace, plat, čeho chcete dosáhnout…, pořád dokola. Ale tak to být nemusí. U některých firem se dává důraz na schopnosti, které nelze tak lehce a teoreticky změřit. A proto si je ověřují jinými způsoby.
-
Můžete pracovat na rodičovské dovolené?
Mnoho lidí si myslí, že při rodičovské nemohou pracovat, ale to je mýtus. Stejně jako to, že dítě nemůže navštěvovat školku či jesle? Ovšem můžete pracovat i na mateřské?
-
Nepřerušované CV je základ
Jste hrdi na svůj profesní životopis? To je dobře. A jste si jisti tím, že skutečně nemá chybu a tok zaměstnání, stáží, školení a studia na sebe plynuje navazuje. Pokud to tak není, jistě to budete umět vysvětlit, protože se vás na to při pohovoru zcela jistě zeptají. Víte, co odpovíte?
-
Jak může evidence na úřadu práce zvýšit důchod?
Evidence na úřadu práce se v zákonném rozsahu započítává do doby pojištění ovlivňující výši státního důchodu jako náhradní doba pojištění. V praktickém příkladu si vypočítáme, o kolik je výhodnější odejít do řádného důchodu i za cenu evidence na úřadu práce, než volit předčasný důchod.
-
V práci se vám nelíbí? Tak ji změňte
Ekonom dělá kuchaře, bývalá advokátka píše v novinách a veterinář hraje v divadle. Blázinec? Ale kdepak, takhle to na trhu práce už dnes funguje. Kdo není spokojen v práci a je schopen se naučit jinou, ten si užívá v novém zaměstnání, které je přesně podle jeho představ.
-
Kolik ze sociální dávky můžete dostat v poukázkách?
Sociální dávka může být vyplácena v poukázkách na nákup zboží. Typickým příkladem je příspěvek na živobytí. Komu ale nemůžou dát místo peněz poukázky?
-
Rozhovor: Jak vypadá vymáhání dlužných mezd přes úřad práce v praxi
Máte uzavřenou pracovní smlouvu se zaměstnavatelem a ten vám přestal vyplácet mzdu? Víte, že máte nárok na kompenzaci od úřadu práce? Jak v takovém případě postupovat?
-
Průměrná mzda v Česku vzrostla na 34 105 Kč a medián na 29 127 Kč
Mzdy v ČR rostou a to se odráží i na průměrné mzdě. Jaká je její aktuální hodnota? Proč roste? A kolik lidí dosáhne na průměrnou mzdu? Jak jsme na tom ve srovnání s EU a našimi sousedy?
-
Zaměstnávání cizince: jak si vyřídit povolení k zaměstnání?
Aby mohl být cizinec v ČR zaměstnán, potřebuje si vyřídit řadu náležitostí. Jaké úřady bude muset obejít, aby získal povolení k zaměstnání? A co může postihnout zaměstnavatele, pokud zaměstná cizince bez pracovního povolení?
-
Zaměstnávání cizince: jak si vyřídit zaměstnaneckou kartu?
Jste cizinec a chcete si v Česku najít práci? Anebo jste naopak zaměstnavatel, který chce cizince zaměstnat, a nevíte, jaké náležitosti musí mít vyřízené? Přečtěte si užitečné info.
-
Komu a v čem můžou pomoci sdílené kanceláře?
Lidí, kteří pracují na volné noze, stále přibývá. Do povědomí se navíc dostává pojem coworking neboli sdílené pracovní kanceláře. Pro koho je takové pracoviště vhodné a jaké má výhody?
-
Co musíte splňovat, abyste měli nárok na porodné?
Jestliže vás v letošním roce čeká narození vytouženého potomka, určitě vás bude zajímat, zdali nemáte nárok na porodné. Kdo o něj může letos zažádat a komu bude schváleno?
-
Rodičovská dovolená u nás a ve světě: jsme na tom špatně?
Rodičovský příspěvek je u nás dávkou státní sociální podpory a přímo navazuje na mateřskou dovolenou. Jak to ale mají ostatní státy? A kde tento pojem v podstatě ani neexistuje?
-
Růst minimální mzdy na 13 350 Kč, co vše ovlivní?
Minimální mzda letos vzrostla o 1 150 Kč a to na 13 350 Kč. Jak a jaké dávky a odvody ovlivní? Co minimální mzda v okolních státech - Německo, Rakousko či Slovensko? Jak to ovlivní firmy a zaměstnanost?
-
Jak na OBZP, aneb jak si sám platit zdravotní pojištění?
Pokud nemáte momentálně dost sil nebo chuti do další výdělečné aktivity, nabízí vám systém veřejného zdravotního pojištění jako řešení kategorii osob bez zdanitelných příjmů.
-
Co je dobré vědět o příspěvku na bydlení?
Nacházíte se ve finančně náročné životní situaci a máte problém utáhnout bydlení? Bojíte se, že skončíte pod mostem? A už jste slyšeli o příspěvku na bydlení? Mohl by vám pomoct.
-
Také v Industry 4.0 mají lidé emoce
Ve 4. průmyslové revoluci se nejvíce hovoří o robotizaci a náhradě lidské práce za automatickou a člověk má občas pocit, jako by se z výrobního procesu úplně vytratil. Kdepak je rozčilování, námaha, ambice, stres, zdali úkol stihnu a zlost nad šéfem, který se chová jako hulvát?
-
Podporu z pracáku nedostanete vždy a její součástí mohou být poukázky (2)
Jak se vyplácí podpora v nezaměstnanosti? Někdy i prostřednictvím poukázek. Přečtěte si pokračování rozhovoru s mluvčí ÚP Kateřinou Beránkovou.
-
Podporu z pracáku nedostanete vždy a její součástí mohou být poukázky (1)
Dnes je člověk bez zaměstnání celkem raritou, ale stále takoví jsou. Třeba i proto, že výpověď a nástup do další práce na sebe ihned nenavazuje. Nad registrací na úřadu práce (ÚP) ale nemávejte rukou, i měsíc je dobrý. A jak je to s podporou?
-
15 případů, kdy nedostanete nemocenskou
Podzim je tady, stejně tak i období chřipek, rýmiček a jiných nemocí. Jste si jistí, jestli máte nárok na nemocenskou?
-
10 tipů, které vás provedou psaním motivačního dopisu
Motivační dopis je pro mnohé těžkým oříškem a není lehké se odlišit a vyzdvihnout vaše silné stránky. Přinášíme 10 tipů, které vás provedou psaním motivačního dopisu krok za krokem.
-
Jak dlouho musíte živit flákače?
Máte doma přerostlé a už dávno plnoleté dítě, které nechce studovat ani pracovat a vlastně spoléhá na to, že jej musíte živit? A opravdu musíte?
-
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
32 °C. Horko, dusno, bouřky. Asi to nebude příjemné sedět celý den v kanceláři. Co ale můžete proti horku v kanceláři udělat?
-
Měníte práci? Víte, na co si dát pozor?
Firmy shánějí zaměstnance, dokonce se o ně přetahují a lákají je na nejrůznější benefity. Jak nenaběhnout a využít opravdu dobrou nabídku?
-
5 příkladů, kdy musíte platit sociální pojištění, aniž byste to tušili
Sociální pojištění není povinné, pokud nepracujete a pokud nemáte zdanitelné příjmy, tak sociální pojištění platit nemusíte. Proto si spousta lidí myslí, že když si něco málo přivydělá, tak sociální platit nebude. To ale nemusí být vždy pravda.
-
Budete mít v roce 2018 nárok na porodné?
Očekáváte příchod potomka a hodila by se vám každá koruna? Nemáte moc peněz nazbyt a obáváte se, že po narození miminka přijde i pořádná finanční zátěž? V tom případě zjistěte, zdali máte nárok na porodné.
-
Jak se bude počítat náhrada za ztrátu výdělku v roce 2018?
Jestliže jste si způsobili úraz anebo nemoc z povolání, máte od zaměstnavatele nárok na náhradu vzniklé ujmy. Jak moc se v roce 2018 zvýšila? A kolik vám bude vypláceno?
-
Jak vysoká bude podpora v nezaměstnanosti v roce 2018?
Vyhodili vás z práce? Dali jste výpověď a jste aktuálně nezaměstnaní? Při registraci na úřadě práce si nezapomeňte zažádat i o podporu v nezaměstnanosti.
-
Životní vs. existenční minimum: jaký je v tom rozdíl?
Víte, jaké má vaše rodina životní minimum? A co potom to existenční? K čemu vlastně slouží a jak si jej můžeme sami vypočítat?
-
Co je nutné zařídit před a po narození dítěte?
Víte jistě, co musíte zařídit ihned po porodu? Zjistili jste si, na jaké úřady se obrátit? Máte nárok na příspěvek na dítě? Že ne? Tak tedy čtěte.
-
Odjezd za prací do zahraničí: co nezapomenout zařídit?
Našli jste si skvělé místo v zahraničí, anebo se o to teprve snažíte? Pokud ano, určitě se vám bude hodit stručný souhrn informací, které hovoří o tom, co všechno bude třeba před vycestováním zařídit. A že toho vůbec není málo…
-
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Líbí se vám pracovní nabídka v jiném městě, ale bojíte se, kolik byste utratili v případě úspěchu za dopravu? Máte strach, že by se vám MHD prodražilo a benzín ještě víc? Nemáte tedy náhodou nárok na příspěvek na dopravu?
-
Máte DPP a jste evidovaní na úřadu práce? Do konce října smlouvu musíte zrušit
Jste v evidenci na úřadu práce, anebo se na něj v blízké době chystáte nahlásit? Pak byste měli mít jasný přehled o změnách, které rok 2017 přinesl. Co mezi ně patří?
-
8 nejčastějších otázek a odpovědí na vstupní prohlídku do nového zaměstnání
Byli jste novým zaměstnavatelem vyzváni k absolvování vstupní prohlídky? Co všechno bude doktor kontrolovat? Kolik to bude stát? A proplatí vám to v práci?
-
Z právní poradny: 3 způsoby, jak se bránit proti zaměstnavateli
Poradna finance.cz je určena pro všechny vaše dotazy. Například ty z právní oblasti. Dneska blíže odpovíme na dotaz týkající se nepřístojného chování zaměstnavatele k zaměstnanci a shrneme, jaké jsou podmínky pro platnost výpovědi s dvouměsíční výpovědní lhůtou.
-
Najděte si novou práci do září
Je polovina srpna a za chvíli začíná opět školní rok. Pro absolventy i poslední prázdniny končí a je na čase si hledat první práci. Když budete dobře připraveni a budete mít jen trošičku štěstí, tak možná tu novou práci najdete i dřív, než začne prvního září škola.
-
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Ucházíme se o zaměstnání a standardně do něj při prvním kontaktu přikládáme životopis. Zdá se to jednoduché, ale jeho sepsání může být „oříšek“. Jak bychom ho měli sestavit, abychom postoupili nejméně do druhého kola konkurzu?
-
Chcete pracovat v zahraničí? Tak na tohle si dejte pozor
Několik desítek tisíc Čechů během posledních let vycestovalo za prací do zahraničí. Zlákaly je lepší pracovní podmínky a především vyšší mzda. Někteří jsou spokojení, jiní ale naletěli podvodníkům. Jak je poznat?
-
Jste nemocní a máte padáka? (3)
Ve třetím pokračování o nelehké situaci, kdy jste nemocní a dostali jste vyhazov, se zaměříme na několik dobrých rad a taky vás budeme odrazovat od toho, abyste na marodce svévolně opouštěli domov. Nemusí se to totiž vyplatit.
-
Jste nemocní a máte padáka? (2)
Stát se to může. Onemocníte a ještě jste dostali padáka. Co udělat? Záleží přesně na tom, kdy vaše pracovní neschopnost začala. Dnes nabízíme poslední varianty čtyř situací.
-
Jste nemocní a máte padáka? (1)
Nikomu to nepřejeme, ale stát se to může. Jste nemocní a ještě jste dostali padáka. Co udělat? Záleží přesně na tom, kdy vaše pracovní neschopnost začala. Dnes nabízíme první dvě varianty čtyř situací.
-
Pracovní portál v novém: na Fleku se teď flek hledá jedna radost
Pracovní portál Flek.cz oblékl nový kabátek a pomůže vám v novém nejen lépe najít nový flek, ale hledání i urychlí a usnadní vám rozhodování díky hodnocení zaměstnavatelů. Vyzkoušejte nový Flek, pro každého najde flek.
-
Běžte na pracák i kvůli jednomu měsíci bez práce
Nastupujete do nového zaměstnání a práce vám nenavazuje zde dne na den? Máte třeba měsíc nebo dva neplánované volno? Běžte na úřad práce. I kvůli relativně krátké době registrace se to vyplatí.
-
7 období, která se vám nepočítají do důchodu
Výši státního důchodu významně ovlivňuje získaná doba pojištění. Podívejme se na vybraných sedm období, která se do doby pojištění nepočítají a neovlivňují tedy konečnou měsíční částku důchodu.
-
5 výhod LinkedInu, které CV nemá a ani mít nebude!
Ať už jste ve fázi intenzivního hledání nové práce nebo se teprve rozhlížíte po možných nabídkách na pracovním trhu, určitě se vám bude hodit LinkedIn. Proč? Oproti klasickému životopisu má hned několik výhod. A pokud jej prozatím nemáte nebo jste se doposud nedostali k tomu si váš profil upravit, možná že právě následující odstavce budou tím pravým impulzem k tomu, abyste s tím něco udělali.
-
Povinnosti zaměstnavatelů na zdravotním pojištění
Všichni zaměstnavatelé, ať už právnické osoby nebo živnostníci, si musí plnit své zákonné povinnosti vůči zdravotním pojišťovnám. Neplnění zákonných povinností je sankciováno. S čím musí všichni zaměstnavatelé počítat?
-
Poslední prázdniny: Pohlídejte si při vstupu do světa dospělých zdravotní pojištění
Letní prázdniny už jsou za svou polovinou a řada mladých lidí – hlavně absolventů středních, vyšších odborných i vysokých škol – si užívá poslední delší volno v životě před důchodem. Se vstupem do světa dospělých na ně ale čeká řada otázek, na něž budou muset rychle nalézt odpověď. Jednou z těch nejdůležitějších po ukončení školy je, jak dlouho za ně ještě stát bude platit zdravotní pojištění.
-
Práce v letních měsících a daňový bonus
Vždy jeden z rodičů může uplatňovat daňové zvýhodnění na děti. V případě, že je daňové zvýhodnění vyšší než vypočtená daň z příjmu, tak vzniká nárok na daňový bonus. Jak je to s čerpáním daňového bonusu při práci pouze v letních měsících? Jaký je nutné mít minimální příjem?
-
6 důvodů, proč příspěvek na mobilitu postrádá v současné situaci smysl
Od 1. dubna 2016 mohou lidé v krajích s vysokou nezaměstnaností získat příspěvek na dojíždění do práce mimo své trvalé bydliště. Koncepce a načasování tohoto příspěvku však postrádá smysl.
-
Řádný důchod při nízké mzdě nebo předčasný důchod?
Někteří občané ztratí v předdůchodovém věku práci a mají novou pracovní nabídku, ale za výrazně nižší mzdu, než na jakou byli zvyklí. Je lepší pracovat až do řádného důchodového věku i za cenu nižší mzdy nebo je výhodnější odejít do předčasného důchodu?
-
Kdo platí zdravotní pojištění 1 337 Kč?
Zdravotní pojištění je v podstatně povinnou daní, kterou je nutné platit. Pouze za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát. V praxi mají často problémy s placením zdravotního pojištění OBZP (osoby bez zdanitelných příjmů). Kdo je považován za OBZP?
-
Tisíce absolventů aktuálně opouští vysoké školy. Problémy na trhu práce mají především ženy
Na český trh práce letos zavítají tisíce nových absolventů vysokých škol. Univerzita Karlova v Praze očekává až 9 tisíc absolventů, Masarykova univerzita v Brně jich pak hlásí 5406. Dle údajů Úřadu práce ČR jsou dlouhodobou nezaměstnaností ohroženi především absolventi humanitních studií a ekonomických oborů. Dvě třetiny nezaměstnaných vysokoškoláků pak tvoří ženy. Neúspěch při hledání práce po ukončení vysoké školy při tom může dle odborníků vést až k depresi.
-
Daňová poradna: na co si dát pozor během letních brigád
Konec školního roku se pomalu blíží a tisíce studentů si i letos vyrazí přivydělat. Nabídka letních brigád je letos větší než minulý rok. Zájem studentů o dočasnou práci během letních měsíců ale klesá, meziročně zhruba o desetinu. O letní přivýdělek se naopak více zajímají nezaměstnaní nebo senioři.
-
Jak na úřad práce
I když je v současnosti nezaměstnanost rekordně nízká, mnoho lidí se i tak nevyhne návštěvě úřadu práce. Doporučuje se na úřad zajít do 3 dnů od ukončení zaměstnání. Přečtěte si, jak se registrovat na úřadu práce, jaké dokumenty budete potřebovat a co vše a v jakých lhůtách je potřeba vyřídit?
-
Pobírání státní dávky a příjem ze zaměstnání
Výše příjmu ze zaměstnání nebo forma pracovního úvazku během pobírání starobního důchodu nebo rodičovského příspěvku není omezena. Při pobírání některých dávek si však lze přivydělat pouze omezeně, jinak se ztrácí na dávku nárok. Podívejme se na v praxi nejčastější omezený souběh státní dávky a příjmu ze závislé činnosti.
-
Škoda zaměstnance při nedodržení dohody s dispečerem
Soudní spory o náhradu škody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem patří ke skutkově a právně složitým sporům. Jak může dopadnout soudní spor vymáhání náhrady škody na zaměstnanci, který jakožto řidič autobusu neuposlechnul pokyn dispečera k odstavení autobusu?
-
Napadení zaměstnance spolupracující společnosti a okamžité zrušení pracovního poměru
Zaměstnanec je povinen chránit oprávněné zájmy zaměstnavatele a dodržovat obecné morální pravidla společnosti. Jak může dopadnout soudní spor o platnost či neplatnost okamžitého zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem při napadení zaměstnance spolupracující společnosti, si představíme v rozhodnutí Nejvyššího soudu.
-
Dlouhodobá nezaměstnanost a nepřiznání důchodu
Podmínky pro přiznání starobního důchodu se rok od roku zpřísňují. Při dlouhodobé nezaměstnanosti bude v budoucnu složité splnit podmínky pro přiznání starobního důchodu. Nezaměstnanost je však problém i s ohledem na přiznání invalidního důchodu nebo pozůstalostních důchodů. Jak danou situaci řešit?
-
Osm případů, kdy si budete sami platit zdravotní pojištění
Zaměstnanci nemají s placením zdravotního pojištění žádné starosti. Za výpočet zdravotního pojištění a jeho zaplacení na účet příslušné zdravotní pojišťovny je zodpovědný jejich zaměstnavatel. Někteří občané si však musí platit zdravotní pojištěni sami, jinak jim hrozí sankce. Kdo si sám musí platit zdravotní pojištění?
-
Brigády na poslední chvíli: roste zájem o hlídání dětí i manuální práce
Podle aktuálních statistik inzertních novin ANNONCE a portálu ANNONCE.cz zájem o brigády zhruba pětinásobně převyšuje nabídku. Nejméně brigádních příležitostí mají studenti a senioři. V porovnání s květnovými údaji však nabídka vzrostla, především díky sezonním pracím ve stavebnictví a najímání pomocné síly na letní zahrádky hospod a restaurací.
-
Vysokoškoláci si zpravidla hledají práci sami. A najdou ji snadněji
Dvaapůlkrát nižší než je národní průměr, byla v roce 2013 nezaměstnanost absolventů vysokých škol. V evidenci Úřadu práce ČR bylo zhruba 3 400 vysokoškoláků s bakalářským, magisterským i doktorským titulem. Méně pak absolventů technických oborů. Z praxe tak vyplývá, že lidé s vyšším vzděláním dnes najdou práci snadněji, i když to někdy trvá déle.
-
Roste zájem o rekvalifikační kurzy
Během prvního čtvrtletí letošního roku se 14 173 uchazečů o zaměstnání zúčastnilo některého z široké nabídky rekvalifikačních kurzů, na kterých se plně nebo zčásti podílel finančně Úřad práce Úřad práce ČR (ÚP ČR). Celkem 7 553 lidí kurz v tomto období také ukončilo. Za tři měsíce poskytl ÚP ČR zájemcům o prohloubení vzdělání či změnu profese celkem 62 456 977 Kč. Částka zahrnuje i prostředky z Evropského sociálního fondu.
-
Nezaměstnaných padesátníků přibývá – proč?
Demografové bijí na poplach – český národ vymírá. Dlouhodobě se rodí méně dětí, než kolik činí úmrtnost – a nevyrovnají to ani přírůstky z řad přistěhovalců. Je nás prostě stále méně. Přesto se na trhu práce vyselektovala skupina 50+, která má již dlouhodobě značné problémy s nezaměstnaností.
-
Kdy se žádost o hypotéku téměř rovná sebevraždě?
Hypotéka není automaticky cesta k pohodlnějšímu životu. V některých případech se žádost o hypotéku spíše než slavnostnímu zahajovacímu výstřelu rovná průstřelu lebky. Tendenci k „sebevražedným“ sklonům pak mají ve spojitosti s hypotékou i ti psychicky stabilnější z nás.
-
Úřad práce není nepřítel
Nezaměstnanost je bohužel dlouhodobý problém. Co dělat, když se budete muset obrátit na úřad práce? Přinášíme pár užitečných rad, např. je dobré se přijít zaregistrovat do tří pracovních dnů po skončení pracovního poměru.
-
Nemáš práci – a divíš se?
ZKUŠENOST Je to již přes rok, co jsem dokončila svá vysokoškolská léta a o měsíc kratší doba, co jsem na „hápépéčku“. Za zmíněný časový horizont jsem měla možnost vyslechnout si nemalé množství životních příběhů týkajících se hledání práce, a to nejen od mých kamarádů, známých, ale i spolupracovníků či spolužáků. Ano, bylo jich spousty, ale jedno měly společné a to „Nemám práci.“
-
Podnikání při studiu? Proč ne!
Studujete školu, ale rádi byste se co nejdříve postavili na vlastní nohy? Kromě doplňování zboží v supermarketu a jiných brigád můžete přijít k penězům zcela jinou formou, a to sice podnikáním. Víte, že podnikající studenti do 26 let jsou dokonce státem podporováni?
-
Příspěvek na bydlení už není jen pro sociálně slabé
Obecně platí, že příspěvek na bydlení je dávka, která je poskytována rodinám či jednotlivcům s nízkými příjmy. To je definice, která se ovšem pomalu, ale jistě stává mýtem. Díky každoročnímu navyšování částek rozhodných pro jeho výpočet má na něj nárok stále širší ohruh lidí.
-
Filipová: Mladí můžou získat praxi, která jim usnadní budoucí pracovní uplatnění
Podstatou nového projektu na podporu absolventů bez praxe je, aby mladí lidé získali praxi, která jim pomůže najít dlouhodobé pracovní uplatnění. Dále je to samozřejmě zejména na jejich schopnostech a potřebách zaměstnavatelů, uvedla tisková mluvčí Ministerstva práce a sociálních věci Štěpánka Filipová v rozhovoru pro Finance.cz.
-
Nemám práci, mám odejít do předčasného důchodu?
Situace občanů v předdůchodovém věku na trhu práce není snadná. Evidence na úřadu práce se pro důchodové účely započítává pouze omezeně. Vyplatí se finančně předčasný důchod při vyčerpání náhradních dob pojištění?
-
Problém jménem nezaměstnanost
Nezaměstnaní v EU jsou mnohem častěji postiženi "chudobou" než zaměstnaní občané. Delší doba bez zaměstnání jednoho z rodičů se následně finančně dotýká celé rodiny. S finančními problémy přichází strach o budoucnost. V současné době Evropě představuje rovněž nezaměstnanost mladistvých velký problém.
-
Delší nezaměstnanost a důchod
Dlouhodobá nezaměstnanost je vždy nepříjemná. Z důchodového hlediska může dojít ke dvěma situacím: není splněna podmínka pro přiznání důchodu nebo je výsledný důchod nižší. Práce i za nízkou mzdu je pro výši důchodu rozhodně příznivá.
-
Předčasný důchod nebo evidence na úřadu práce?
Při obdržení výpovědi v předdůchodovém věku stojí někteří občané před rozhodnutím, zdali se evidovat na úřadu práce nebo odejít rovnou do předčasného důchodu? Proč je první varianta výhodnější?
-
Výpočet důchodu při evidenci na úřadu práce
Každému se může stát, že během produktivního života je nějakou dobu bez práce a je tedy v evidenci na úřadu práce. Jak nulový výdělek během evidence na úřadu práce ovlivňuje výši důchodu? Jak se započítává doba v evidenci na úřadu práce do doby pojištění?
-
Rodiny pečující o postižené děti si finančně polepší
Změny související se sociální reformou nepotěšily rodiny pečující o postižené děti. Od začátku letošního roku totiž nemohly získat současně rodičovský příspěvek a příspěvek na péči. V prosinci začala platit novela, která vrací do hry čerpání obou dávek. Poradíme vám, jak a kde můžete o peníze zažádat.
-
Denní brífink (BBG Finance)
Hrozba nových teroristických útoků poslala ceny akcií níže, Merrill Lynch očekává relativně slabší růst zisků technologických firem.
-
Jak si stoji koruna, euro a dolar? (Ruesch)
Včerejší obchodování koruny vůči společné evropské měně bylo bez výrazných impulsů, zejména díky státnímu svátku v mnoha evropských zemích.
-
Denní přehled trhů (Atlantik)
Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.
-
Co je to vlastně ta kreditní karta?
Kreditní karty aneb co o nich nevíte? Slyšeli jste, že vaši známí mají kreditní nebo úvěrovou kartu, kterou mohou platit v obchodech? A potom třeba pravidelně nebo nepravidelně splácí určitou částku? Zajímalo by Vás, jak to funguje?
-
Zprávy ze zahraničních burz
Pod vlivem rostoucí nezaměstnanosti se americké akcie znovu propadaly. Pokles technologického Nasdaqu se v některých chvílích ocitl až nad hranicí dvouprocentního poklesu. Během měsíce dubna bylo vytvořeno nejvíce nových pracovních míst v sektoru služeb.