Štítek výdaje

Výdaje nebo také náklady jsou v podstatě úbytky peněz, které bývají nejčastěji využívané k zajištění věcí, které potřebujeme nebo chceme. Typickými příklady vynaložených nákladů je zaplacení faktury za provedenou službu, koupě nemovitosti nebo vyplacení mzdy zaměstnancům.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Kdo musí letos odvádět vyšší 23% daň z příjmů?
    Solidární daň byla zrušena, ale někteří lidé musejí platit 23% daň z příjmů. Kdo ji musí odvést za rok 2023 a v roce 2024?
  • Jak se daní příjmy z pronájmu za rok 2023
    Začali jste v loňském roce někomu pronajímat byt? Pokud ano, je dobré vědět, že příjem z pronájmu je nutné řádně zdanit. Jak?
  • Rodičovský příspěvek – kompletní přehled. Pro koho vzroste v roce 2024?
    Pro rodiče dětí narozených od 1. ledna 2024 vzroste výše rodičovského příspěvku na 350 tisíc Kč. Co dalšího se mění? A jak o rodičovský příspěvek žádat?
  • Jak to bude s prolomením bankovního tajemství u žadatelů o sociální dávky?
    V médiích se poslední dobou diskutuje o prolomení bankovního tajemství u žadatelů o sociální dávky. Co na to říkají úřady a jak to ve skutečnosti bude?
  • Jaké plastické operace proplácejí zdravotní pojišťovny?
    I když je většina plastických operací hrazena z kapes klientů, najdou se i takové, které proplatí zdravotní pojišťovna. Jaké podmínky musí zájemce splnit?
  • Které zákroky u zubaře jsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění?
    Návštěva zubaře nemusí stát veškeré úspory. Zákon o veřejném zdravotním pojištění definuje výkony, kdy za zákrok nemusíte platit nic. O jaké zákroky se jedná? Které výkony jsou hrazené ze zdravotního pojištění?
  • Volby do zastupitelstva 2022: kompletní přehled
    Už zítra můžeme jít znovu k volebním urnám, tentokrát budeme volit do zastupitelstva obce, města či městské části. Víte vše, co o volbách potřebujete vědět? 
  • Kolik lidí ročně navštíví zoo? Jaký dopad na návštěvnost měl koronavirus?
    Česká republika je zemí zoologických zahrad. Kolik lidí ročně navštíví české zoo? Jak srazil koronavirus jejich návštěvnost v letech 2020 a 2021? Která zoo je nejnavštěvovanější?
  • Cenové srovnání ubytování v nejluxusnějších hotelech v ČR. Kde utratíte nejvíc?
    Za strávení jedné noci na hotelovém pokoji můžete zaplatit od tisícovky až po několik desítek tisíc korun. I v ČR máme hotely, kde můžete nechat několik měsíčních příjmů. Které nejluxusnější či atypické hotely to jsou?
  • Paušální výdaje vs. skutečné výdaje: Jaká metoda se vám více vyplatí?
    Začínáte podnikat jako OSVČ a nevíte, zda se rozhodnout pro evidování podnikatelské činnosti pomocí výdajového paušálu, nebo skutečných výdajů (daňové evidence)? Která metoda je pro váš předmět podnikání více vhodná?
  • Kolik korun odvedete státu za každou krabičku cigaret?
    Každá vaše cigareta má dopad na vaše zdraví i peněženku a nejvíce z ceny cigaret jde do státní kasy. Od nového roku se opět zvýšila spotřební daň za cigarety a vypadá to, že si za krabičku připlatíte. Jaké je zdanění krabičky Marlboro, Lucky Strike, či Startek?
  • Jak vyplní daňové přiznání OSVČ, která uplatňuje výdajový paušál?
    Loni jste prvně začali podnikat a letos vás čeká oficiálně vaše první daňové přiznání? Pokud se na jeho vyplnění vrháte sami, pojďte se společně podívat, jak na to.
  • Kdy bude vaše výdělečná činnost vedlejší?
    Chcete si založit živnost a pracovat jako OSVČ? Kdy bude vaše výdělečná činnost vedlejší a jaké to s sebou nese výhody?
  • Novoroční předsevzetí pro osobní finance
    Připomíná vám váš šuflík se smlouvami nezdolnou hromadu? Nejste si jisti, kterým poradcům věřit? Zdá se vám, že vydáváte peníze za věci, které ani nevíte, k čemu slouží?
  • Nákup nebo pronájem garáže a daně
    Koupili jste si garáž anebo byt s parkovacím stáním? Jak to bude ve vašem případě s daní z nemovitých věcí? A co když se rozhodnete místo pronajímat? Budete muset platit daň z příjmů a podávat daňové přiznání?
  • Osm výhod podnikání při zaměstnání
    Zaměstnanci vykonávající samostatnou výdělečnou činnost nemusí při výpočtu sociálního a zdravotního pojištění dodržet minimální vyměřovací základ. Jaké další výhody přináší vedlejší činnost?
  • Dokonalý finanční plán je jen chiméra
    Každý někdy zatouží být bohatý, nemít žádné finanční starosti a plnit si svá finanční přání jediným mávnutím platební karty. Finanční realita většiny z nás je ale naprosto odlišná. Majetek je třeba dlouhodobě budovat. A na tomto faktu je postavena teorie finančního plánování.
  • Kdo vlastní české pivovary?
    České pivovary prochází v časech koronaviru těžkým obdobím, ale již se snad začíná svítat na lepší časy, navíc zájem o české pivo v cizině neustále roste. Kdo vlastní české pivovary a kolik piva vyrobí?
  • Kdo vlastní naše obchodní řetězce?
    Obchodní řetězce jsou součástí téměř každého města a nové obchody se otevírají i v kdejakém zapadlém městečku. Víte, kdo je vlastní? A jaké měly minulý rok tržby a zisky?
  • Byli jste loni na kvalifikačním kurzu? Dejte si ho do daní
    Letos máme hned 3 termíny pro podání daňového přiznání závisle na tom, jakým způsobem jej odevzdáváte. Pokud jste dělali nějaké zkoušky, nezapomeňte si je odečíst od daňového základu.
  • Antivirus a výpověď: Jak se liší čerpání příspěvků na zaměstnance v různých situacích?
    Program Antivirus vznikl s cílem zachovat pracovní místa a zmírnit negativní dopady šíření nemoci covid-19 na zaměstnanost. Zaměstnavatelé jej aktuálně stále mohou využívat, a to až do konce dubna. Pokud plánují o finanční příspěvek na konkrétní zaměstnance požádat, a zároveň se rozhodli minimalizovat své náklady propouštěním, musejí dát pozor na několik základních podmínek.
  • Další vlna EET se odkládá na 1. leden 2023
    Řada malých podnikatelů zažívá těžké období, a proto se vláda rozhodla odložit další vlnu EET, která měla vejít v platnost již v květnu 2020. Kdy začne platit nová vlna EET? Na koho se bude poslední vlna EET vztahovat? A jaké budou mít tito podnikatelé úlevy?
  • Jaké je vstupné na naše zámky? A kdy mají zavřeno?
    Rádi se touláte po zámcích a podzámčí? Tak se podívejte na velký přehled cen vstupného a otevírací dobu našich zámků - Českého Krumlova, Lednice, Hluboké nad Vltavou a mnoha dalších. Do kolika let mají vaše děti vstup zdarma a kde je nutná rezervace?
  • Nemáte na složenky za elektřinu kvůli koronaviru? Volejte dodavateli
    Praktické dopady nouzového stavu pociťují domácnosti v mnoha rovinách. Někteří lidé se kvůli ztrátě zaměstnání nebo výpadků příjmů potýkají s tenčícím se rodinným rozpočtem. Co si počít ve chvíli, kdy nezbývá na složenky za elektřinu nebo plyn?
  • Odklad EET kvůli koronaviru?
    Bude odložena další vlna EET kvůli epidemii koronaviru? Jakých povolání se tato změna dotkne? Na kdy bude další vlna EET posunuta? A jaké další změny čekají podnikatele?
  • Jak je to s uplatněním paušálního výdaje na dopravu v daních?
    Využíváte vozidlo k podnikání? V rámci práce často jezdíte automobilem? Anebo pravidelně cestujete za nájemníky, kterým pronajímáte nemovitost? Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli, že ano, můžete v daních uplatnit paušální výdaj na dopravu, a snížit si tak daňovou povinnost.
  • Český HDP v roce 2019 vzrostl o 2,4 %! Jak vzrostl u sousedů?
    České HDP v roce 2019 rostlo tempem 2,4 %. Jak jsme uspěli ve srovnání se Slovenskem, Polskem, Německem a dalšími zeměmi? Jak si vedeme v rámci EU? A jaké jsou predikce na rok 2020? Co bylo tahounem ekonomického růstu?
  • Limity výdajových paušálů pro podnikatele v roce 2020 vzrostou
    Limity pro uplatňování paušálních výdajů byly v minulosti sníženy, ale vláda se je posléze rozhodla zvýšit na původní výši. O kolik vzrostou limity paušálních výdajů pro podnikatele? A budete je moci uplatnit již v letošní daňovém přiznání?
  • Kolik v roce 2020 zaplatíte na daních na balíčku cigaret?
    Vláda se rozhodla zvýšit spotřební daně za cigarety i alkohol. Kolik odvede z jedné krabičky vašich oblíbených cigaret - Marlboro, Camel a dalších?
  • Chystáte se na studium dvou vysokých škol najednou? Na co se připravit?
    Jaké jsou úskálí studia na dvou vysokých školách? Jak si naplánovat čas, abyste se z toho nezbláznili? Kdy budete platit poplatky za studium?
  • Největší výrobci hraček na světě
    Kdo si hraje, nezlobí a možná i zbohatne. Které společnosti vládnou hračkářskému průmyslu? Hrají si vaši děti s Legem, Barbie či Igráčkem? Kolik si vydělají společnosti prodávající hračky?
  • Kolik si vydělaly největší české e-shopy a kdo je vlastní?
    Ročně se skrze e-shopy nakoupí zboří v řádech desítek miliard korun. Kdo ovšem vlastní největší české e-shopy? A jaké měly tržby ty největší?
  • Každá 10. faktura v Česku je zaplacena až po splatnosti
    Nejspíše každý podnikatel se setkal s placením faktur po splatnosti a někteří podnikatelé ani jinak faktury neplatí. Kolik % faktur je placeno až po splatnosti? Zlepšuje se platební morálka?
  • Co obsahuje účetní závěrka a jak se liší požadovaný rozsah u jednotlivých firem?
    Povinnost sestavit a zveřejnit účetní závěrku je zákonem o účetnictví uložena účetním jednotkám, tj. subjektům, které vedou účetnictví. Jedná se především o právnické osoby a fyzické osoby vedoucí účetnictví, případně další subjekty, o nichž to stanoví zákon. Účetnictví je úplné pouze v případě, kdy účetní jednotka zveřejnila účetní závěrku. U jednotlivých účetních jednotek se liší požadavky na rozsah účetní závěrky. V jakém rozsahu musí podnikatel účetní závěrku sestavit a co je jejím obsahem? 
  • Dividendy ze zahraničí jsou 25x menší než ty, co putují z Česka
    Zahraniční firmy z Česka odvedou stovky miliard korun. Minulý rok šlo o téměř 257 miliard korun. Kolik přiteče do Česka na dividendách ze zahraničí? A ze které země nejvíce? Z Německa či Slovenska?
  • Kam putují dividendy z Česka?
    Z České republiky 2018 odteklo na dividendách do zahraničních firem téměř 257 miliard korun. Kam putovalo nejvíce peněz ve formě dividend? A proč zrovna do Holandska putovalo 47 miliard korun? 
  • Jak na příjmy z pronájmu v daňovém přiznání
    Termín podání daňového přiznání se nám pomalu blíží. Své příjmy nebudou danit jen OSVČ, ale i někteří zaměstnanci a samozřejmě všichni, co mají zisky plynoucí z pronájmu. Jakým způsobem?
  • Kolik vás bude stát novoroční předsevzetí?
    Do nového roku si dává novoroční předsevzetí kde kdo. Chci přestat kouřit, začít žít zdravěji, chci začít cvičit a taky budu víc číst a chodit častěji do divadla. Pro zdravější a lepší život. Víte ale, kolik vás postupné plnění takového předsevzetí bude stát? Vemte si do ruky tužku a papír a spočítejme si to!
  • Jak banka rozhodne, jestli vám dá, nebo nedá půjčku?
    Jestliže jste již někdy žádali v bance o úvěr, možná jste se setkali s pojmem „bonita klienta“ nebo „bonita žadatele“. Víte však, co tento pojem znamená a k čemu si banka bonitu klienta zjišťuje?
  • Co je dobré vědět o příspěvku na bydlení?
    Nacházíte se ve finančně náročné životní situaci a máte problém utáhnout bydlení? Bojíte se, že skončíte pod mostem? A už jste slyšeli o příspěvku na bydlení? Mohl by vám pomoct.
  • MPSV: Nová rodičovská stát vyjde na 11,2 miliardy Kč
    Nejnovější pohled ministerstva práce a sociálních věcí na růst rodičovského příspěvku: Kdy poroste? Na kolik to vyjde státní kasu? A bude mít hodnotu 260 či 300 tisíc korun? A na kolik si přijdou rodiče vícerčat?
  • Podnikatelský účet pro OSVČ: musí se zřídit?
    Začínáte s podnikáním? V takovém případě vás tedy bude rozhodně zajímat, zdali si v oblasti financí vystačíte s běžným soukromým účtem anebo zdali bude nutné zřídit speciální podnikatelský. Jak to tedy ve skutečnosti je?
  • Kdy budou dokončeny opravy na dálnicích III
    Rozpočet ministerstva dopravy činí přibližně 54 miliard korun. Jak je na tom výstavba nových dálnic? Kolik kilometrů zbývá ještě dokončit? 
  • Kdy budou dokončeny opravy na dálnicích II
    Dálniční síť se opravuje a někdy nepříjemně zasahuje do našich životů. Kdy budou jednotlivé úseky dálnic opraveny? A jak vypadá dostavba úseků dalnic? Kdy bude hotov Pražský okruh?
  • Kdy budou dokončeny opravy na dálnicích?
    Dálnice se v Česku pravidelně mění v parkoviště a konec oprav je v nedohlednu. Kdy budou dokončeny opravy na D1 či D2? A kdy bude hotové dálniční spojení do Rakouska?
  • 5 faktů, které byste měli vědět o home office
    Pracujete z domu? A víte jistě, na co máte od zaměstnavatele v takovém případě nárok? Jak na home office nahlíží zákoník práce a na co byste rozhodně neměli zapomenout?
  • Jak pořídit nemovitost v exekuci?
    Koupit nemovitost od vlastníka společně s exekucemi je velký risk, protože nikdy nemáte jistotu, který dluh na vás vyskočí. Ale tento risk může přinést zisk v podobě levně získané nemovitosti. Jak na tento nákup? A na co si dát pozor?
  • Vyjde letos dovolená v cizině dráž, či levněji?
    Ti, kteří se z dovolené v zahraničí vrátili, už to vědí. Pro ty, co se na ni chystají, to je příjemná zpráva: V oblíbených zemích na dovolené ušetříme.
  • Chcete starostovat? Na kandidování do komunálek máte čas do úterý
    Nadávat u piva umí každý, ale chce to hodně odvahy (nebo podnikatelský plán), abyste se vydali do špinavých vod politiky. Jak kandidovat v komunálkách? A jaká jsou pravidla pro zvolení?
  • Mistrovství světa ve fotbale vyjde téměř na čtvrt bilionu korun!
    Messi, Ronaldo i Salah se představí na Mistrovství světa v Rusku. Na kolik šampionát vyšel? Kolik stálo předchozí MS v Brazílii? Jaký bude rozpis zápasů a skupin? A ve kterých městech se bude hrát?
  • České neprůstřelné vesty chrání od Keni po Austrálii
    Vojáci a policie z celého světa spoléhají na vojenskou výzbroj z českých firem. V čem jsme světová špička? A které země používají naše helmy, neprůstřelné vesty, ale třeba i ponožky? A co české Ministerstvo obrany?
  • 5 příkladů, kdy musíte platit sociální pojištění, aniž byste to tušili
    Sociální pojištění není povinné, pokud nepracujete a pokud nemáte zdanitelné příjmy, tak sociální pojištění platit nemusíte. Proto si spousta lidí myslí, že když si něco málo přivydělá, tak sociální platit nebude. To ale nemusí být vždy pravda. 
  • Ty nej programy a appky pro domácí kancelář
    Malí podnikatelé se cítí pod haldou papírů zakleknutí a ještě si musí kupovat řadu programů. Přitom si mohou stáhnout alternativy Microsoft Office, které jsou zdarma. A s plánováním času a schůzek jim pomohou jiné appky a programy.
  • Nej programy a apky pro malé podnikatele a živnostníky
    Malý podnikatel se potýká s množstvím papírování, které mu může ulehčit pár programů. Jejich používání je lehké a intuitivní. Které jsou ty nejlepší? A v čem všem vám ulehčí život?
  • Daňové přiznání a přehledy pojištění u vedlejší činnosti za rok 2017
    Přivyděláváte si vedlejší činností a přemýšlíte, zdali se na vás vztahuje povinnost podat daňového přiznání? V některých případech opravdu nemusíte.
  • Která zdravotní pojišťovna vám nejvíce přispěje na zubní péči?
    Češi utrácí za zdravotní péči čím dál více a velkou část z této sumy tvoří výdaje na zubní péči. Která ze zdravotních pojišťoven vám přispěje nejvíce? Kdy můžete přejít k nové zdravotní pojišťovně?
  • Kdo má povinnost odevzdat přehled za rok 2017?
    Jestliže není v zákonném termínu odevzdán přehled o příjmech a výdajích příslušné zdravotní pojišťovně, potom hrozí předepsání pokuty. Podívejme se v praktických příkladech, kdo v praxi zapomíná přehled odevzdat.
  • Osobní finance pod kontrolou II: Je v jednoduchosti appky síla?
    Papír a tužka je základ každého hospodáře, ale aplikace vám urychlí zadávání i zpracování těchto údajů. My se podíváme na appky, které jsou jednoduché jako facka a právě v tom je jejich krása. Které to jsou? A proč právě je využivat?
  • Pravomoci prezidenta: co všechno může a jaký má plat?
    První kolo prezidentských voleb se uskuteční již v polovině ledna 2018. Půjdete volit? Už jste si pečlivě vybrali nějakého z kandidátů? A víte vlastně vůbec, jaké má prezident pravomoci?
  • Až 50 % můžete ušetřit při odesílání balíků do zahraničí. Kde a u koho?
    Odeslat balík do zahraničí není jen tak. Většinou to navíc stojí i dost peněz. Dá se někde ušetřit? Ano, a dokonce v řádech stovek.
  • Kolik vás bude stát, když dětem pořídíte k Vánocům domácího mazlíčka?
    Vánoce už jsou pomalu za dveřmi a většina rodičů se snaží vybrat vhodný dárek pro své ratolesti. Většina dětí by si pak přála domácího mazlíčka. Na kolik by vás ale vyšel?
  • Koupili jste vadné zboží? Reklamujte je
    Za daných podmínek můžete reklamovat každé zboží, které po nějaké době přestane fungovat. Když dodržíte naše rady, bude váš postup úspěšný.
  • Kolik stojí prezidentská kampaň? Jaký je její strop?
    Kolik mají kandidáti aktuálně na účtech? Kolik mohou maximálně utratit za kampaň? A jak je to u jiných voleb? A kdo utratil nejvíc při minulých prezidentských volbách?
  • Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
    K podzimnímu koloritu už tradičně patří nové ceníky zemního plynu. Tím v České republice vytápí asi 1,5 milionů domácností. Mají se během topné sezóny připravit na zdražení?
  • 6 nápadů, jak ušetřit za teplo, aniž byste změnili dodavatele
    Ve chvíli, kdy se poprvé rozehřejí radiátory v nové topné sezóně, vyvstává vedle otázky komfortu také otázka úspory energií. Ukážeme vám, jaká opatření před nástupem zimy mají skutečně smysl a jak si doma vytvořit příjemné prostředí bez zbytečného plýtvání.
  • Které společnosti dominují na trhu čokolád?
    Výběr čokoládových výrobků je na našem trhu opravdu široký. Ale neklame nás pouze zdání? Kolik firem "ovládá" trh čokolád?
  • 5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
    Obtěžují vás často nevyžádané hovory a SMS? Bojíte se, že z vás někdo bude chtít vytáhnout peníze skrz telefon? Tak si nainstalujte některou z aplikací, je to jednoduché a mnohdy i zadarmo! 
  • Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
    Každý jistě zažil, že mu v nejnevhodnější dobu zazvonil telefon s neznámým číslem. Energický hlas začal chrlit přehršel informací a nabízet šperky, pojištění, uhlí, elektřinu a další, a další produkty. Jak se bránit proti těmto hovorům? A kde vůbec získali vaše číslo?
  • Nezapomeňte odevzdat „přehledy“. Máte čas do úterý 2. 5.
    Jestli jste vykonávali v roce 2016 samostatnou výdělečnou činnost, potom musíte nejpozději do 2. května odevzdat přehledy o příjmech a výdajích na OSSZ a zdravotní pojišťovnu. Na co si dát pozor?
  • 9 tipů, které vám doma ušetří stovky litrů vody
    Voda rok od roku zdražuje. Experti varují, že ubývá podzemních i povrchových vod. Stát připravuje nové dotace, které podpoří budování retenčních nádrží nebo splachování WC dešťovou vodou. S nastupujícím létem může spotřeba vody v domácnostech vzrůstat, například kvůli zalévání zahrady, napouštění bazénů nebo častějšímu sprchování. Tady jsou proto užitečné tipy, jak doma vodu šetřit.
  • Bojíte se vysokého účtu za teplo? Jak si zvýšit zálohy?
    Předchozí zimy nás hýčkaly, spotřeba tepla v domácnostech klesala a vyúčtování se nesla ve znamení přeplatků. Letos jedou kotle na plné obrátky, čísla na plynoměru naskakují, uhlí ze sklepa mizí, panelákové radiátory žhaví. Jak si pohlídat spotřebu, abyste za vytápění neplatili velký nedoplatek? A je nutné zvýšit si zálohy?
  • Dálkové odečty spotřeby vody a energií zrychlují rozúčtování, elektrosmogu se obyvatele přitom bát nemusí
    Indikátory topných nákladů i měřiče spotřeby tepla, plynu a vody (vodoměry) s funkcí rádiové komunikace umožňují komfortnější a rychlejší odečet naměřených hodnot. Tím výrazně usnadňují celý proces sběru dat i následného rozúčtování spotřeby. Odpadá také nutnost osobních návštěv bytů. Odečet též může probíhat na měsíční bázi a obyvatelé bytů mohou získat lepší přehled o své spotřebě energií.
  • Jak na management restrukturalizací v malé a střední firmě
    Restrukturalizace je v odborné literatuře definována různě. Už z názvu institutu lze dovodit, že se jedná o změnu struktury, a to struktury finanční (aktiv a pasiv), organizační, anebo kapitálové (vlastnické). K restrukturalizaci dochází zejména při stagnaci podniku tak, že jsou prováděny radikální strategické změny, aby bylo možno podnik ozdravit. Děje se tak v reakci na probíhající krizi, anebo za účelem takové krizi předejít.
  • Změna dodavatele elektřiny: Nepřehledný trh a obava z podvodníků
    V posledních třech letech dodavatele elektřiny a zemního plynu změnilo jen 23 procent českých spotřebitelů. Hlavními důvody nízkého zájmu jsou nepřehledné nabídky dodavatelů a obava z podvodníků. Výdaje domácností na energie přitom tvoří 6 až 10 procent celkových nákladů a výběrem vhodné energetické společnosti mohou lidé ušetřit až několik tisíc korun ročně.
  • Jak na vrácení a výměnu nevhodných vánočních dárků? Rozhoduje prodejce
    Nákupy vánočních dárků momentálně zaměstnávají většinu Čechů. Ne vždy ale najdeme pod stromečkem přesně to, co jsme očekávali. Zatímco reklamace vadných dárků by neměla být ani po Vánocích problém, při výměně nebo vrácení nechtěných dárků můžete narazit. Prodejci totiž nemají povinnost vrácení zboží umožnit. Jak při výměně, vracení nebo reklamaci zboží postupovat?
  • Investice do krásy: Kolik stojí zuby?
    Poslední část seriálu o tom, jak se udělat krásnou / krásným, je věnována zubům. Protože, marná sláva, můžete mít osobního šarmu několik metráků, ale když se usmějete a ústa odhalí zkažený chrup, pohádka končí. A týká se to osobních i obchodních vztahů.
  • Investice do krásy: Kolik stojí plastika?
    V minulém díle miniseriálu o investicích do našeho zevnějšku jsme se věnovali očím, jejich vadám a nápravám. Dnes to bude jiný hit – plastická chirurgie: zvětšování a zmenšování prsou, úpravy uší, nosu, liposukce, ale třeba i důlků ve tváři.
  • Investice do krásy: Kolik stojí dobrý zrak?
    Dnešní medicína dokáže opravdu leccos, a proto si lidé nechávají leccos spravit, napravit odoperovat, nebo naopak přišít. Ale krása něco stojí. V tomto článku se budeme věnovat očím.
  • Jak mohou firmy ušetřit na energiích?
    Zajistit nízkou energetickou náročnost provozu je nejjednodušší při samotné stavbě, u stávajících provozů pak nastupuje vhodně zvolené zateplení či výměna oken. Kde všude lze hledat úspory?
  • Chystají se ceníky elektřiny na rok 2017. Budou dodavatelé zdražovat?
    Dodavatelé elektřiny pomalu chystají ceníky pro rok 2017. O tom, jestli energetické firmy svým odběratelům elektřinu zdraží, záleží mimo jiné na tom, jak výhodně se jim podařilo komoditu nakoupit. Tón energetickému trhu v příštím období budou už tradičně udávat především velké společnosti.
  • Fotovoltaika na domě krok za krokem: Pomůžou i dodavatelé energií
    Ještě před několika lety by málokdo věřil, že velké energetické společnosti budou podporovat nezávislost českých domácností. Dnes jdou ale s dobou a lidem pomáhají s instalací fotovoltaiky i s vyřízením dotací na solární elektrárny. Vyplatí se využít jejich balíčků? Na co se při instalaci fotovoltaiky na střechu rodinného domu zaměřit?
  • Naskenuj si sám: Globus jako jediný nabídne Scan&Go všude
    Nakupování Scan&Go, při kterém sami zákazníci snímají čárkové kódy zboží pomocí skeneru a u pokladny už jen zaplatí výslednou částku, rozšiřuje jako jediný Globus do všech svých hypermarketů od 24. října.
  • Topná sezóna se blíží: Je dřevo opravdu levnější než elektřina?
    Dřevěná polena zaplňují kůlny, ve sklepech se hromadí uhlí nebo pelety, kominíkům a revizním technikům se netrhnou telefony. Příprava na topnou sezónu je v plném proudu. Jaký zdroj je nejlevnější? Vyplatí se pořád topit dřevem? A kdy jsou výhodné pelety nebo tepelné čerpadlo?
  • Zájem domácností o změnu dodavatele energií roste. Je to výhodné?
    Domácnosti můžou aktuálně vybírat z více než osmdesáti dodavatelů elektřiny a zemního plynu. Jejich nabídky se liší cenou, smluvními podmínkami i bonusy. Lidé se stále více zajímají také o zákaznický přístup. Co do počtu změn dodavatelů, letošní rok pravděpodobně trumfe loňský. Ve srovnání s ostatními roky to ale není žádný trhák.
  • Začátek školního roku provětrá peněženku
    Prázdniny pomalu končí a pro rodiče školáků nastává období nákupů. Začátek školy je spojen s výdaji za školní výbavu, ale nemálo peněz vydají rodiče také za oblečení, kroužky, stravování a v některých případech i za jízdné, pokud děti musí do školy dojíždět.
  • Vysoká škola: Na jaké výdaje se připravit?
    Prázdniny se neúprosně blíží ke konci a mnohým z vás se brzy otevřou brány vysokoškolského života. Jak se na tuto změnu připravit? S jakým výdaji počítat, abychom obzvláště ty první měsíce finančně ustáli? Pokud se vás to tento rok prozatím ještě netýká, určitě nebude na škodu, když se již s předstihem podíváte, jak moc budete jako vysokoškolák zatěžovat vaši peněženku.
  • Jak na výdaje při příjmech z pronájmu?
    Řada lidí si během roku 2015 přivydělávala pronájmem nemovitosti. Při příjmech z pronájmu musí daňové přiznání za rok 2015 podat i zaměstnanci. Za zaměstnance nemůže v takovém případě vyřídit daňové záležitosti zaměstnavatel formou ročního zúčtování daně. Jak stanovit výdaje? Jak je to při příjmech z pronájmu více nemovitostí?
  • Kdy neuplatňovat paušál a vést raději daňovou evidenci?
    Výše daňových povinností osob samostatně výdělečně činných závisí na dosaženém hrubém zisku v daném roce. Hrubý zisk je možné zjistit z účetnictví, daňové evidence nebo z evidence příjmů při využití výdajového paušálu. Proč není vždy nejlepším řešením uplatnění výdajových paušálů?
  • Šetřete elektřinu: 10 skvělých tipů pro úspornou domácnost
    Nejlevnější energie je taková, kterou nespotřebujete. Bez elektřiny se ale žádná moderní domácnost neobejde. Snížit spotřebu ve svém bytě nebo domě můžete jednoduchými opatřeními, která vás nebudou stát ani korunu.
  • Výdajové paušály v osmi bodech
    Osoby samostatně výdělečně činné mohou vést daňovou evidenci nebo stanovit výdaje paušálem. Nelze jednoznačně určit, která varianta je výhodnější, vždy záleží na konkrétní situaci. Podívejme se, co je dobré vědět o výdajových paušálech.
  • Ohlédnutí za topnou sezónou: Jak velký přeplatek vás čeká?
    Počasí si s námi tak trochu hraje. Téměř tropická parna střídají prudká ochlazení. Není to tak dávno, co jsme doma definitivně otočili kohoutky radiátorů na nuly a vypnuli kotle. Domácnosti, které vytápí uhlím nebo dřevem, mohou snadno obhlédnout zásoby paliva. Domy a byty připojené na teplárny, zemní plyn nebo elektřinu možná ještě čekají na verdikt.
  • Ceny pohonných hmot stoupají. Jejich dopad na firemní náklady se ale dá výrazně omezit
    Po měsících, kdy ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích padaly dolů, přišlo opět zdražování. Ušetřit na benzínu či naftě firmy přesto mohou. Poslouží k tomu tankovací karty. Například u drahých dálničních pump řidičům v současnosti ušetří šest korun z každého litru. Při výběru karet je ale nezbytné dát si velký pozor, jinak si za jejich používání firmy naopak připlatí, zmiňuje mimo jiné v komentáři generální ředitel podnikatelské nákupní aliance Axigon, Damir Duraković.
  • Jak snížit náklady na vytápění? Změnou typu paliva, dodavatele energií či zateplením
    Vysoké náklady na energie jsou faktem, který vede mnoho stavebníků či majitelů domů k zásadnímu rozhodnutí. Investovat do bydlení tak, aby především účty za teplo tvořily co nejmenší součást rodinného rozpočtu. Způsobů, jak toho dosáhnout, jsou přitom desítky. Počínaje změnou typu paliva či přechodem k jinému dodavateli energií a konče instalací moderního kotle, zateplením fasády nebo rovnou stavbou úsporného domu.
  • Voda od ledna 2015 zdražuje: Kolik si připlatíme za kubík?
    Zatímco na elektřině domácnosti letos ušetří několik stovek ročně, v případě vody musí počítat s jejím zdražením. Ceny vody se liší regionálně a ovlivňují je i evropské dotace nebo způsob úpravy. Podívejte se, kde bude voda nejlevnější a kde naopak domácnosti zaplatí nejvíc.
  • Osvobození nepeněžních plnění vynakládaných na péči o zaměstnance se může významně zúžit
    Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny bude v září projednávat vládní návrh zákona obsahující opatření v daňové oblasti oznámené MF. Daňové osvobození nepeněžních plnění vynakládaných na péči o zaměstnance a jeho rodinné příslušníky se totiž dle aktuálně platné novely může pro rok 2015 významně zúžit.
  • Jen tři procenta inzerátů realitních kanceláří obsahuje informaci o energetické náročnosti nemovitosti
    Právě zveřejněný průzkum aliance Šance pro budovy zjistil, že pouze tři procenta inzerátů českých realitních kanceláří obsahuje také informaci o energetické náročnosti nemovitosti, tedy takzvaný energetický průkaz. Většina realitních kanceláří průkaz vůbec nezveřejňuje. Je přitom povinný ze zákona. Novela zákona podmínky zpřesní.
  • Výdajový paušál: Ano či ne?
    Řada osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) přemýšlí, zdali stanovit výdaje paušálem či nikoliv. Odpověď není jednoznačná, záleží na konkrétní situaci. Podívejme se s čím je potřeba u výdajových paušálů počítat.
  • Nesprávní lidé na nesprávných místech stojí světovou ekonomiku 150 miliard dolarů
    Globální studie poradenské společnosti PwC a LinkedIn, největší profesní sociální sítě na světě, odhalila, kolik firmy zbytečně zaplatí za přijímání nevhodných zaměstnanců. Nízká schopnost zaměstnanců se rekvalifikovat či malá ochota přejít do jiného odvětvími stojí globální ekonomiku miliardy dolarů. Plné využití potenciálu sociálních sítí, které v současnosti stále více propojují globální trh práce, by přitom firmám pomohlo náklady značně snížit.
  • Studentský notebook
    Co by měl splňovat? Kolik by měl stát? Na co dávat pozor při koupi použitého produktu? S jakými výhodami a nevýhodami se setkáváme? Na toto a další otázky si odpovíme v následujícím čtení.
  • Nefixujte ceny elektřiny, podle odborníků ještě klesnou
    Ceny silové elektřiny na burze jsou nejníže v historii. Od léta roku 2008 spadla cena už o více než 60 procent. Podle odborníků z projektu AUKCE JINAK se dá očekávat, že ceny půjdou ještě níže. Zákazníci se tak mohou těšit, že budou platit méně. To ale jen za podmínky, že neuzavírají dlouhodobé smlouvy s fixní cenou.
  • Ceny elektřiny pro podnikatele: Změna dodavatele versus e-aukce
    Ať už provozujete malou kancelář, větší obchod nebo výrobní halu, neobejdete se bez elektřiny. Od nového roku ceny elektřiny klesly, ale mezi dodavateli stále existují významné rozdíly. Vyplatí se vaší firmě změnit dodavatele, nebo se zúčastnit elektronické aukce?
  • Čím dál víc podnikatelů žádá své účetní o manipulaci účetnictví
    Pocit morální odpovědnosti mezi podnikateli slábne. Od loňského února se podíl účetních, které podnikatelé žádají o zkreslení finančních výsledků firem, zvýšil z 21 na 27 procent. Recese podle průzkumu Komory certifikovaných účetních stále motivuje podnikatele k manipulaci svých finančních výsledků. Morálka finančního vykazování je nejhorší za uplynulé 3 roky.
  • Slevové kupóny mohou představovat zajímavou daňovou výhodu
    Základní myšlenka slevového kupónu je v podstatě stejná jako nabídka akčního zboží nebo zboží na slevových portálech. Vždy se počítá s tím, že zákazník si kromě zlevněného produktu nakoupí i další produkty nebo služby, které obchod nabízí. Marže tohoto zboží pak ve výsledku vyrovná slevu, která je poskytnuta kupónem.
  • Jak eliminovat negativní dopad změn u výdajových paušálů?
    V rámci přípravy přiznání k dani z příjmů fyzických osob u podnikatelů za rok 2013 je nutné si připomenout negativní změny v oblasti výdajových paušálů, které musíme v daňovém přiznání poprvé zohlednit. Koho tyto změny nejvíce postihnou a jak eliminovat jejich negativní dopad, informuje následující článek.
  • Kovařík: Česká zbrojovka není jen výrobcem zbraní, ale i vysoce přesných strojírenských součástí
    Dívka má pod andělskými křídly zavěšené dvě pistole – to je nové logo společné českobrazilské firmy CZ–Brasil. „Brazílie je velmi perspektivní zemí pro vývoz,“ zdůrazňuje generální ředitel Zbrojovky Uherský Brod Lubomír Kovařík v rozhovoru pro Finance.cz. Česká zbrojovka loni dosáhla obratu 2,8 miliardy korun.
  • Nejčastější chyby v daňových přiznáních
    Neuplatněné slevy na děti, špatně vypočítané odpisy a zbytečně vysoký základ daně. Nejčastější chyby v samostatně vyplněných daňových přiznáních stojí podnikatele tisíce korun, firmy za své daňové omyly zaplatí ještě mnohonásobně víc. Zpracování a podání daňového přiznání se v některých případech vyplatí přenechat odborníkům.
  • Cestovní náhrady v roce 2014
    Se začátkem roku se znovu změní sazby tuzemského stravného, nové průměry za pohonné hmoty, časová pásma a sazby pro zahraniční stravné. Přinášíme přehledně hlavní změny.
  • Jaké výdaje si může uplatnit OSVČ
    Nesprávné použití výdajů může být záminkou kontroly finančního úřadu. A to je určitě dobrá motivace udělat vše správně. Jaké možnosti uplatnění výdajů zákon umožňuje? Pozor na nové omezení při uplatnění výdajů procentem z příjmů!
  • Portoriko: Karibský Detroit s plážemi
    Co víme o Portoriku a proč by nás vůbec mělo zajímat? Většina z nás si zřejmě vybaví tropický ostrov v Karibském moři nalézající se mezi ostrovem Hispaniolou a Malými Antilami. Také zřejmě budeme vědět, že se jedná o přidružený stát USA, jehož obyvatelé hovoří španělsky. Puerto Rico ve španělštině znamená „bohatý přístav“ a vskutku, pokud zalistujeme katalogy cestovních kanceláří, u této destinace velmi pravděpodobně nalezneme zmínku o tom, že se jedná o jeden z nejbohatších ostrovů v karibské oblasti.
  • Elektřinu „krade“ potichu i potmě. Ještě neznáte stand-by režim?
    Je neviditelný. Nesvítí, nehraje, nepromítá. Přesto spotřebovává elektřinu, a to za stovky až tisíce korun ročně. Některé průzkumy dokonce ukázaly, že může mít ročně asi tak vysokou spotřebu, jako vaše lednička. Za nic. Jmenuje se pohotovostní režim a řekneme vám o něm něco víc.
  • "Vedlejší" samostatná výdělečná činnost je výhodná
    Každoročně stoupá počet zaměstnanců, kteří si přivydělávají samostatnou výdělečnou činností. Pro tyto OSVČ je jejich výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmů, což přináší značné výhody. Za rok 2013 např. při uplatnění výdajů paušálem.
  • Skryté poplatky dodavatelů energie: Co vše se vejde do faktury?
    Vyznat se ve faktuře za elektřinu nebo plyn je pro celou řadu odběratelů nadlidský výkon. Vyúčtování, které nám aktuálně posílají dodavatelé, je skutečně složité. Neplatíme totiž jen za samotnou energii, ale také za dopravu, distribuci, přispíváme na obnovitelné zdroje a samozřejmě platíme daně. Jenže to nemusí být všechno.
  • Jak si snížit základ daně a uplatnit daňové zvýhodnění?
    Daňovou povinnost snižují nezdanitelné položky. Přestože vychází živiteli rodiny nulová daňová povinnost, protože uplatňuje daňové zvýhodnění na děti, tak se vyplatí nezapomenout na nezdanitelné položky, vznikne totiž nárok na daňový bonus. Podívejme se na praktické příklady.
  • Za co vybírají vysoké školy nezákonně peníze
    Poplatky za zápis nebo jiný úkon mimo stanovený termín jsou jedněmi z nejčastěji vybíraných nezákonných poplatků na veřejných vysokých školách. Pokud si nedáte pozor, můžete kvůli nim přijít v průběhu svého studia i o tisíce korun. Jejich rozšířenosti bohužel napomáhá, že mnoha studentům přijdou logické a nad jejich vybíráním se málokdy pozastavují.
  • Nákup energie na burze i pro české domácnosti: Vyplatí se?
    Český energetický trh se dočkal další novinky – během příštích dvou měsíců by měly první domácnosti nakoupit levnější energii přímo na burze. Kolik je možné pořízením elektřiny nebo plynu na burze ušetřit? A co to vlastně obnáší?
  • Srovnání ceny elektřiny v roce 2013 pro firmy
    Výdaje za elektřinu tvoří významnou část nákladů v každé firmě. Připravili jsme srovnání cen dodavatelů v roce 2013. Podívejte se, kolik platíte u vašeho stávajícího dodavatele a zda můžete ušetřit.
  • Exkurz do mikroekonomie: Jak se dělá sleva
    Už jste někdy přemýšleli, jak je možné, že si obchodník může dovolit dát slevu 70 %? Pokud byl váš závěr takový, že prodává zboží se ztrátou, vyvedeme vás z omylu. Společně nahlédneme obchodníkům pod pokličku a uděláme si malý exkurz do mikroekonomie. Po přečtení tohoto článku budete vědět, jak se dělají slevy a jak se při nákupech skutečně efektivně rozhodovat.
  • Co přináší rok 2013?
    Na úvod nového roku si pojďme shrnout, co nás čeká. Vyšší DPH, spuštění 2. pilíře důchodového systému, změny v penzijním připojištění nebo solidární daň jsou jen některé novinky, které s sebou přináší rok 2013. V přehledu nechybí rovněž výčet různých parametrických změn v dalších oblastech a analýza cen energií v novém roce.
  • Ceny energií v roce 2013 prodraží nejen DPH
    Od ledna si připlatíme za elektřinu, plyn i vodu. Do zdražení energií v roce 2013 se promítne řada faktorů, zvýšení DPH bude jedním z nich. Jaké jsou další důvody zdražování? Jak budou vypadat vaše účty za energie?
  • Cena plynu 2013: Kolik zaplatíte za vaření i vytápění?
    Dobrou zprávou je, že většina dodavatelů plynu své ceníky od ledna nezmění. Špatnou zprávou je, že podraží distribuce (dodávky plynu), a to v průměru o 4,32 %. Do ceny plynu v roce 2013 se také může negativně promítnout zvýšení DPH na 21 %. Kolik zaplatíte za vytápění, ohřev vody nebo vaření na plynu?
  • Cena elektřiny v roce 2013: Srovnání a příklady
    O kolik vám od ledna narostou účty za elektřinu? Záleží mj. na tom, jak velkou máte spotřebu, ve kterém regionu elektřinu odebíráte a od kterého dodavatele elektřinu kupujete. Podobně jako letos bude platit, že dominantní dodavatelé nepatří k nejlevnějším, a to i přesto, že zlevnili.
  • Manželka jako spolupracující osoba
    Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) nemohou dle zákoníku práce zaměstnávat svoji manželku, mohou však využít institutu „spolupracující osoby“. Manželka nebo děti jako spolupracující osoby totiž sníží daňovou povinnost. Komu se vyplatí spolupráce?
  • Méně hovězího v Austrálii
    Austrálie, největší světový exportér hovězího masa, oznámila, že porážky hovězího dobytka se v srpnu meziročně snížily o 11 procent a byl tak dosažen největší pokles za posledních 15 let. Podle australského statistického úřadu bylo v daném...
  • Kakao se během dne propadlo na měsíční minimum
    Společnost ED&F Man Cocoa Ltd. otočila trh kakaa. Podle jejího prohlášení by v následujícím produkčním roce začínajícím v říjnu mělo po dvou letech dojít k obratu a nabídka by měla překročit poptávku.
  • Proč si lidé uzavírají penzijní připojištění?
    V minulé anketě jsme se Vás ptali, proč jste si uzavřeli nebo uzavřete smlouvu o penzijním připojištění.
  • Máte jasno koho budete volit?
    Zdravím všechny čtenáře našeho serveru. Rozhodl jsem se pravidelně Vás seznamovat s těmi nejžhavějšími novinkami na našem serveru. Chci Vám také  psát o tom, co důležitého se stalo a jaký to bude mít vliv na Vaše finance. A v neposlední řadě si neodpustím nekompromisní komentáře o všech těch věcech, které si rozhodně zaslouží zveřejnit. Přeji Vám příjemné čtení.