-
Kurzy platebních karet. Která karta má nejlepší kurzy v eurech?
S jakou kartou je nejlepší platit v eurech? Vyzkoušeli jsme téměř všechny během dovolené na Slovensku.
-
Chorvatsko přešlo na euro. Co udělat s kunami?
Chorvatsko je oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů. Od letošního roku však zavedlo euro. Co dělat se zbývajícími kunami?
-
Jak na výměnu hotovosti nebo výběr z bankomatu na dovolené
Pokud se na dovolenou teprve chystáte, určitě řešíte, jak na ní budete platit. Kde bude nejlepší vyměnit peníze a na co si dát pozor při výběru z bankomatu?
-
Ruská válka bude stát ČR více než Slovensko či Německo. Proč? Kvůli koruně...
Česká koruna devalvuje, doplácí na válku na Ukrajině vyvolanou ruským agresorem. To s rostoucími cenami ropy i energií bude mít za následek růst cen a inflaci. Sveze se koruna s pádem rublu? A jak bude reagovat Česká národní banka? Jak může zdražování ovlivnit stát? Co všechno podraží?
-
Rubl zažívá (skoro)volný pád: bude z rublu bezcenný cár papíru?
Západní spojenci se rozhodli dříve vysmívané ekonomické sankce přeřadit na vyšší úroveň, což vrhá ruskou ekonomiku do víru inflace, pádu rublu, znehodnocení úspor a hlavně do ekonomické izolace a recese. Jaký je nyní kurz rublu a jaký to bude mít dopad na ceny zboží v Rusku?
-
Chci vrátit peníze od směnárny: odstoupení a lhůty
Půjdete si v blízké době vyměnit peníze do směnárny? Ne všude budete spokojení. Kurz určitě nebude výhodný u všech. Jak postupovat a co vás čeká, pokud chcete vrátit směněné peníze?
-
Vybíráte peníze z bankomatu cizině?
Nestihli jste si vyměnit peníze v cizí měně na dovolenou a teď se blížíte k bankomatu, protože směnárnám mimo banky třeba moc nedůvěřujete. Bude výběr zadarmo, nebo na svou zapomnětlivost doplatíte?
-
8 věcí, které byste měli vědět o platbě kartou v zahraničí
Platit kartou na dovolené v zahraničí je už běžná věc. V restauraci nebo v hotelu stačí vytáhnout kartu a hotovost není třeba řešit. Při placení menších položek je ale hotovost ještě často nutná.
-
Kde na dovolené zaplatíte eurem?
V České republice zatím eurem neplatíme. A bůhví, jestli vůbec někdy budeme. V 19 zemích EU ale euro mají a usnadní vám placení na dovolené. To ale není všechno, eurem můžete zaplatit i v několika dalších zemích.
-
Kde natankovat cestou do Itálie?
Itálie je jedna z nejoblíbenějších dovolenkových destinací pro české turisty. Která cesta do Itálie je nejlepší? Kde natankovat? Kolik stojí dálniční známky při rakouské a německé cestě? A kolik vás čeká kilometrů?
-
Ceny na dovolené: v Turecku nakoupíte levněji než loni, v Egyptě dráž
I když se zahraniční dovolené prodávají za bezmála stejné ceny jako loni, v některých státech budeme mít s naší korunou větší kupní sílu, dostaneme za ni víc zboží.
-
Dovolená v Chorvatsku: kde tankovat po cestě k moři
Jsou pryč doby, kdy čeští řidiči tankovali před odjezdem plnou a jeli „na doraz“? Jaké jsou ceny pohonných hmot v zemích při „maďarské“ nebo „rakouské“ cestě? Kde je výhodné natankovat plnou a kde radši netankovat vůbec?
-
K čemu je dobré vědět devizový kurz ČNB?
Devizový kurz je základní směnný kurz pro českou korunu, který určuje cenu české koruny při bezhotovostní směně. Výše devizového kurzu se odvíjí od výše devizového kurzu ČNB.
-
Jak se vyznat v kurzovním lístku aneb když každý sloupec uvádí jinou hodnotu
Valuty, devizy, prodej, nákup, střed, změna, množství. Takový je výčet položek, které obsahuje zpravidla každý kurzovní lístek nabízený bankou, směnárnou či nějakou jinou finanční institucí. Proč je však na první pohled tolik komplikovaný? Proč každý údaj ukazuje zcela jinou cifru a proč se tyto kurzy natolik odlišují od kurzů vyhlašovaných Českou národní bankou? Pakliže nevíte, odpovědi na tyto otázky naleznete na následujících řádcích.
-
Poslední vstupenky na MS světa v hokeji jsou od zítřka v prodeji!
Ve čtvrtek 28. února startuje poslední vlna prodeje vstupenek na MS v hokeji na Slovensku. Jak sehnat lístky a levné ubytování? A na kolik vás vyjde cesta autem, vlakem či autobusem?
-
Co můžeme čekat od kryptoměn v příštím roce?
Bitcoin letos nějak klesá, což moc investorů nepotěšilo. Čekají na další růst, dočkají se ho v dohledné době?
-
Otestujte se: Co všechno víte o měnovém kurzu?
Měnový kurz je jedna ze základních ekonomických veličin, se kterou se setkáváme často. Hlavně když jedeme na dovolenou a chceme vědět, kolik euro za kolik korun dostaneme. Víte ale o měnovém kurzu vše, co se vyplatí znát? Otestujte se.
-
Postoj k obchodní válce s Čínou se po volbách v USA nemění
V úterý proběhly ve Spojených státech volby a podle očekávání v Senátu většinu udrželi republikáni. Vesměs však zvítězili demokraté, když obsadili Sněmovnu reprezentantů a také v guvernérských volbách dokázali připravit republikány o čtyři státy.
-
Co vše právě teď ovlivňuje kurz koruny k euru
V tuzemsku nejsledovanější měnový pár nejen pro české spotřebitele, ale také pro české i zahraniční společnosti, řeč je o měnovém páru EURCZK. Jaké je aktuální dění na tomto měnovém páru a co všechno ovlivňuje poslední dobou jeho vývoj.
-
Nejobchodovatelnější měny světa
Se kterými měnami se nejvíce obchoduje? Která měna zažívá oživení a která naopak ustupuje ze svých pozic? Jak jsou na tom euro, dolar, rubl či koruna?
-
Vyjde letos dovolená v cizině dráž, či levněji?
Ti, kteří se z dovolené v zahraničí vrátili, už to vědí. Pro ty, co se na ni chystají, to je příjemná zpráva: V oblíbených zemích na dovolené ušetříme.
-
Mistrovství světa ve fotbale vyjde téměř na čtvrt bilionu korun!
Messi, Ronaldo i Salah se představí na Mistrovství světa v Rusku. Na kolik šampionát vyšel? Kolik stálo předchozí MS v Brazílii? Jaký bude rozpis zápasů a skupin? A ve kterých městech se bude hrát?
-
Mistrovství světa ve fotbale 2018: Jaké jsou ceny lístků, letenek a ubytování?
Český tým se na MS do Ruska nedostal, ale i tak se můžeme těšit na spoustu vypjatých zápasů. Na kolik vás vyjdou lístky a letenky? A budete potřebovat víza?
-
Jak nejlépe používat platební kartu na dovolené v zahraničí
Dnes si skutečně nemusíte brát do vyspělé ciziny velkou hotovost a riskovat, že vám někdo ukradne peněženku a přijdete o všechno. Platební karta, pár eur v peněžence a k tomu ATM lokátor v mobilu úplně postačí.
-
Měníme peníze na dovolenou II: 7 triků směnáren
Triků směnáren je nespočet - dvojí kurzovní lístek, skryté poplatky, neplatné bankovky a další. Jak se jim bránit?
-
Měníme peníze na dovolenou I: Jak ušetřit při výběru z bankomatu?
Také rádi vybíráte peníze na dovolené z bankomatu? Na co si dát pozor? A která banka má nejvyšší poplatek za výběr z bankomatu v zahraničí?
-
Na kolik vás vyjde cesta na Mistrovství světa v hokeji?
Mistrovství světa v hokeji je letos v krásné zemi - Dánsku a lístky jsou cenově dostupné, Na kolik vás vyjde cesta autem či autobusem? Jaké jsou ceny letenek do Kodaně?
-
Kolik stojí lístky na Mistrovství světa v hokeji?
Mistrovství světa v hokeji se kvapem blíží. Letos se hraje v Dánsku a český tým hraje v kodaňské skupině. Na kolik vás vyjdou lístky na český tým či na finále? Kolik vás přibližně bude stát cesta? Kolik stojí ubytování?
-
Je lepší na dovolené platit kartou, nebo peníze směnit?
Chystáte se v létě na dovolenou a přemýšlíte, jak na platbách co nejvíce ušetřit? Často je to právě špatná informovat a neznalost, která nás může připravit o nemalé částky. Na co si tedy dát pozor?
-
Půjčka na Bitcoin? Šílenství
Současná moderní doba nám přináší mnoho způsobů, jak zbohatnout a zabezpečit se na důchod. Vložit peníze můžete prakticky do čehokoliv, ale taková investice do kryptoměn má svá specifika – je jednou z nejrizikovějších vůbec.
-
Bude pokračovat spekulativní mánie kolem kryptoměn?
Kryptoměny v roce 2017 rozdrtily veškeré předpovědi a ovládly novinové titulky. Rok 2018 bude však pro tento dospívající obor mnohem složitější, přestože doteď rostl milníkovými skoky. Buď bude rozvíjející se trh s krypto aktivy „zničen“ nebo nadále poroste. Optimisté čekají, že se trh dostane až k bilionu USD, zatímco pesimisté předpokládají rostoucí vliv regulace a možná i přímý zákaz kryptoměn. To v případě, že se monetární orgány rozhodnou, že se tato oblast vymkla kontrole a představuje přímé ohrožené monopolu na peníze.
-
Klidný start do roku 2018 – trh s kryptoměnami spíše stagnuje
Ti, kteří na začátku ledna očekávali růst celého kryptoměnového trhu, se spletli. Druhá polovina ledna se nesla spíše v duchu korekcí na všech frontách. V článku se dozvíte, jak vypadal konec minulého roku a jaké hlavní faktory stojí za utlumením růstu trhu v prvních týdnech roku letošního.
-
3 hlavní trendy kryptoměn v roce 2018
Letošní rok byl stěžejní pro celý trh s kryptoměnami. Zažili jsme něco, co média přirovnávají ke zlaté kryptoměnové horečce. V článku se dozvíte, co by nás mohlo v oblasti kryptoměn čekat v následujícím roce 2018.
-
Asijské kryptoměnové regulace
Asijské kryptoměnové trhy patří mezi nejvýznamnější hráče na světě a tak není divu, že jsme v tamním prostředí svědky prvních významnějších zákazů a úpravy zákonů týkající se obchodování s kryptoměnami.
-
Kryptoměnová jízda prvních prosincových dní
To, že jsou kryptoměny v kurzu, můžeme sledovat celý rok. Začátek prosince byl ale v kontextu roku 2017 výjimečný, protože jsme zažili zejména u bitcoinu extrémně silný růst a i následnou korekci, po které se situace, zdá se, stabilizovala.
-
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Očekávané listopadové rozdělení bitcoinu se nekoná a díky tomu posiluje bitcoinová odnož bitcoin cash, která vznikla už v srpnu. Kurz bitcoinu se po několika týdenním konstantním růstu zastavil a probíhá korekce pravděpodobně v návaznosti na neproběhlé rozštěpení.
-
Bitcoin má nové dvojče a je zlatý
Bitcoin koncem října 2017 prošel dalším rozštěpením, ale výrazné propady v kurzy neproběhly a hodnota kryptoměny roste i nadále.
-
Zajímavé kryptoměny v roce 2017
Rok 2017 je ve znamení tvorby stovek nových kryptoměn. Nejznámější z nich jsou popsané v článku včetně jejich stručné charakteristiky a možného využití či obchodování.
-
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Už tento víkend zavítají v sousedním Německu občané k volebním urnám. Jak dopadnou německé volby, je zvědavá pomalu celá Evropa. Záleží na tom nejen podoba Německa v dalších letech, ale také osud eura.
-
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
V září zatím došlo k největšímu propadu kurzu bitcoinu od počátku roku 2015. Po hvězdném jaru a bohatém létě bitcoin svůj růst zpomalil. Hlavním viníkem jsou čínské regulace. Jaké byly hlavní příčiny poklesu kurz bitcoinu se dozvíte v článku.
-
Jak a proč vznikl bitcoin cash
Bitcoin zažil v poslední době velké změny. Začátkem srpna došlo k jeho prvnímu rozdělení a s velkou pravděpodobností dojde k dalšímu začátkem listopadu letošního roku. I přes tyto události jeho cena během srpna vzrostla a nic nenasvědčuje opaku do budoucna.
-
Zapomeňte na Bitcoin, přichází Ethereum
Ethereum je relativně nová technologie, která dokáže zcela změnit způsob, jak internetové aplikace v současné době fungují. Můžeme v brzké době očekávat její masové rozšíření i do dalších jiných oblastí, než jsou kryptoměny?
-
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
Češi mají asi třináct oblíbených destinací a ve většině z nich díky silnější koruně ušetříme. Podle analýzy UniCredit Bank nám nejméně pohubne peněženka v Egyptě, Tunisku a Turecku, nejdražší jsou Rakousko a Francie.
-
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
V Česku přibývá míst, kde můžete platit bitcoiny. Tam, kde tuto formu platby nepodporují, využijte bitcoin platební kartu s multiměnovou kartou Revolut. Jak na to se dozvíte v článku.
-
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Pas, letenky a peněženku. Sbalilas to, mámo? Eura máš? Vezmi toho co nejvíc, aby bylo na zmrzlinu a na pivo k obědu.
-
Nové trendy ve vývoji alternativních měn – čeká nás nová „finanční revoluce“?
Od počátku roku 2017 sledujeme dramatický vývoj na poli všech alternativních měn. Dozvíte se, kam celý trh s kryptoměnami pravděpodobně směřuje a jaké jsou hlavní příčiny jeho dramatického vývoje. Je vše celé další jen „finanční bublina“ či počátek nadcházející „revoluce“?
-
Intervence podpořily exportéry na úkor ostatních. Jejich konec přinese levnější zboží i dovolenou
Česká národní banka (ČNB) na počátku dubna ukončila režim devizových intervencí, kterými oslabovala korunu kvůli riziku deflace. Jak se ukončení kurzového závazku projeví v našich peněženkách? Komu toto opatření pomohlo a komu nikoliv? Podle některých odborníků se na zisky exportérů složili všichni ostatní.
-
Byl kurzový závazek brzdou investic do produktivity?
Ukončení kurzovního závazku proběhlo tak klidně, že o horské dráze při pohybech kurzu o pár desetníků hovořili jen opravdoví zoufalci. Použít hyperbolu, která by se hodila na to, co předvedl v roce 2015 po nečekaném uvolnění kurzu výkyvu švýcarský frank (zhodnocení přes 40 %), na českou korunu, která se hnula včera maximálně o 1,7 %, je skoro legrační.
-
Pomohly intervence předejít deflaci a za jakou cenu?
Česká národní banka (ČNB) se rozhodla 7. listopadu 2013 začít používat kurz koruny jako další nástroj měnové politiky. V tento den koruna nečekaně oslabila proti euru o 4,85 procenta, když se v průběhu jedné hodiny skokově hnula z hodnoty 25,75 na 27,00 za euro. Kurzu české koruny proti euru trvalo přibližně rok a půl, než se pevně usadil na intervenční hladině 27,00.
-
Polovina exportérů očekává měsíc po konci intervencí kurz 26 Kč
Téměř polovina vývozních firem (46 pct) předpokládá, že kurz koruny se měsíc po ukončení intervencí České národní banky bude pohybovat v rozmezí od 26 do 26,50 Kč za euro. Nejvíc exportérů očekává konec kurzového závazku ve čtvrtek 13. dubna, poté co statistici zveřejní v pondělí údaj o inflaci za březen. Ukázal to průzkum Asociace exportérů. Zájem vývozců o zajištění proti neočekávanému pohybu kurzu koruny se letos prudce zvýšil.
-
ČNB může intervence ukončit dříve než v polovině roku, uvedl Zeman
Česká národní banka (ČNB) by mohla ukončit intervence proti posilování koruny dříve než v půlce letošního roku, o které zatím hovoří členové bankovní rady. Při návštěvě Olomouckého kraje to dnes řekl prezident Miloš Zeman, který patří k odpůrcům devizových intervencí a v závěru minulého týdne o nich jednal s guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem.
-
Euro oslavilo 15. narozeniny: jaké vysvědčení si odnáší ze základní školy?
Euro oslavilo patnácté narozeniny a dostalo svou první občanku. Jak si vedlo celých patnáct let a kolik let má ještě před sebou?
-
Co je to Carry Trade a oživí inflace zájem o tyto obchody?
Finanční krize, kterou spustil pád investiční banky Lehman Brothers se rozšířila jako smrtelná nákaza do celého světa. Primárně postihla kapitálové trhy a jejich hlavní účastníky - banky, následně se přetavila do komplexních ekonomických systémů. Není divu, že finanční trhy po takovéto události změnily svůj charakter a už skoro nic není tak, jak bývalo. Bohatí soukromí investoři si v prostředí nulových až záporných úrokových sazeb zvykli držet hotovost a sedět na penězích. Po špatných zkušenostech z krize, kdy mnozí ztratili i kalhoty, se straní rizikových aktiv. Finanční nákaza způsobila ztrátu důvěry v bankovní systém. Hotovost držena jen tak na běžných účtech se stala pro mnohé komfortní, hlavně bezrizikovou investicí, na níž v čase deflace neprodělávali.
-
Jaký bude rok 2017 pro měny rozvíjejících se zemí?
Lednový cenový vzestup měn rozvíjejících se trhů by se mohl v průběhu letošního roku rychle zastavit. Nástup Donalda Trumpa do úřadu amerického prezidenta přinesl na finanční trhy hodně optimismu, který podpořil apetit po rizikových aktivech, mezi něž se řadí i měny rozvíjejících se zemí. Dokonce i mexickému pesu (MXN), které je vystavené výhrůžkám výstavby zdi na hranicích a zrušení obchodní dohody (NAFTA) s USA, se podařilo vymazat část předvolebních ztrát. Mexické peso oslabilo po prezidentských volbách proti americkému dolaru o 16 procent.
-
Nákupy v zahraničí: víte, kdy zaplatíte clo a jaké bude poštovné?
Můžeme tomu říkat české ceny. Což vlastně znamená, že u nás běžně zaplatíme za spoustu věcí víc peněz než jinde. Elektronika, kosmetika, oblečení, jídlo a další spotřební zboží. To vše se vyplatí nakoupit třeba v německých, anglických nebo amerických obchodech. Stačí jen připojení na internet, platební karta aktivovaná pro online nákupy a můžete začít nakupovat.
-
V letošním roce česká ekonomika rostla, na co se připravit v roce příštím?
Rok 2017 začne za pár dní, co od něj můžeme ekonomicky čekat? Česká republika dále poroste, bude se muset vypořádat s chybějící kvalifikovanou pracovní sílou, nejspíš se dočkáme pár politických změn v Evropě i ve světě a možná se změní i kurz české koruny.
-
Jak strávit dovolenou v pohodě (2)
Uděláte si o vánočních svátcích volno a vyjedete na dovolenou? Kde nejdete levné letenky, informace o destinaci, aktuální kurz měn, stav počasí, fotogalerie a mapy nebo možnosti pojištění? Přinášíme druhou část rad, které by mohly před odjezdem hodit.
-
Jak na zajištění měnového rizika pomocí měnových forwardů
Externím nástrojem zajištění měnových rizik jsou měnové deriváty, mezi nimiž nejobvykleji požívaným derivátem jsou měnové forwardy. Jedná se o dohodu o nákupu či prodeji předem daného objemu cizí měny k přesně v budoucnu stanovenému datu, a to za cenu, která je dohodnuta již dnes. Forwardový kurz vychází z aktuálního spotového kurzu, k němuž jsou připočteny forwardové body (vycházejí z úrokového diferenciálu mezi dvěma měnami).
-
Euro poprvé od července kleslo pod hranici 1,1 USD
Kurz eura vůči dolaru dnes poprvé od července sestoupil pod hranici 1,1 USD. Americká měna v poslední době těží z vyhlídek na růst úrokových sazeb ve Spojených státech. Kolem 11:00 SELČ vykazovala jednotná evropská měna pokles o zhruba 0,1 procenta na 1,094 USD.
-
Jak se vypořádat s měnovým rizikem při obchodování se zahraničím
Zahraniční obchod se zbožím a službami s sebou přináší pro tuzemského podnikatele řadu rizik. Jedním z nich je měnové riziko. Měnové riziko vzniká v okamžiku, kdy podnikatel má svá aktiva, pasiva a peněžní toky denominované v různých měnách a v důsledku změny měnových kurzů pak může docházet ke změně jejich hodnoty.
-
Brexit a prezidentské volby v USA: Řada nezodpovězených otázek pro obchodníky s měnami
Do britského referenda o EU, které nás čeká 23. června, zbývá jen několik málo dní. Poslední průzkumy naznačují příklon k odmítnutí EU. Nejdramatičtější výsledek předpovídá v pátečním průzkumu ORB. S desetibodovým náskokem se obyvatelé Velké Británie rozhodnou pro odchod z EU. Trh obchodující s kurzem libry je za současné situace nefunkční, na trhu opcí s datem splatnosti po referendu v podstatě neexistuje likvidita. Nestabilita malého objemu opcí, které se ještě obchodují, vyskočila na úroveň, jakou jsme nezažili ani v nejčernějších chvílích globální finanční krize.
-
Euro za patnáct. Drsné praktiky pražských směnáren pokračují
Takhle mě ještě nikdo neokradl, rozčiluje se turistka před směnárnou Chequepoint v pražské Kaprově ulici. V ruce drží účet s datem 15. února 2016, na kterém stojí, že za jedno euro jí obchodník vyplatil jen patnáct českých korun. Ten den vycházel kurz České národní banky (ČNB) na sedmadvacet korun a například ve vedlejší směnárně mohla dotyčná vyměnit svých 15 euro za 24,90 koruny za kus.
-
Rok poté, co SNB zrušila fixaci kurzu EUR/CHF
Americká finanční krize a následná dluhová krize eurozóny, kdy se 2krát zachraňovalo Řecko před krachem a eurozóna bojovala o přežití jednoty, byly pro švýcarský frank, bezpečný přístav, náročným obdobím. Výsledkem globálních turbulencí je 34procentní posílení franku proti euru za 8 let. Švýcarská centrální banka (SNB) se snažila zvrátit trend EUR/CHF několikrát. Avšak neúspěšně.
-
Rok 2015. Co přinesl evropským akcionářům?
S blížícím se Silvestrem přichází obligátní bilancování událostí, které nás v uplynulém roce ovlivnily a nejinak tomu je i na akciových trzích. Pojďme se podívat, jaké faktory se letos nejvýrazněji podepsaly na obchodování s evropskými akciemi a kde se dalo nejvíce vydělat či naopak prodělat.
-
Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016
Mezinárodní investiční a obchodní banka Saxo Bank dnes vydala své každoroční „Šokující předpovědi“ pro příští rok. Zde je 10 nepravděpodobných, avšak možná nedoceněných událostí, které by v roce 2016 mohly významně zahýbat finančním prostředím.
-
Co týden dal? Na předváděcích akcích se stále porušují předpisy
Nejčastějším prohřeškem je porušení oznamovací povinnosti související s konáním akce. Česká obchodní inspekce (ČOI) v letošním druhém čtvrtletí zjistila nedostatky u 81 procent kontrolovaných akcí a uložila za to pokuty ve výši 4,5 milionu korun.
-
Čína sahá po dalších nástrojích pro záchranu své ekonomiky
Čínský jüan v úterý zažil nejhlubší pád za více než dvě dekády a oslabil na tříleté dno (nejslabší od září 2012) poté, co čínská centrální banka (PBOC) překvapila trh devalvací měny o téměř 2 procenta.
-
V4: utažení měnové politiky není na programu dne
V letošním prvním půlroce se regionu V4 vedlo za dlouhou dobu nejlépe – nejpomalejší mezikvartální růst HDP byl 0,8% (Maďarsko), nejpomalejší meziroční růst skoro 3% (Slovensko). Na rozdíl od minulosti, kdy byl růst tažen většinou exportem, je navíc faktorem růstu č. 1 po dlouhé době poptávka domácností.
-
Kudy z řecké mizérie?
Politická jednání ohledně situace okolo Řecka vrcholí a akronym „grexit“ bývá čím dál častěji skloňován napříč všemi médii. Ve skutečnosti si však málokdo umí představit, co by v důsledku pro řeckou ekonomiku bankrot Řecka znamenal.
-
Ruskému rublu se letos daří
Ruský rubl se po špatném loňském roku, kdy utržil rozsáhlé ztráty, staví opět na nohy. Loni oslabil vůči americkému dolaru (USD/RUB) o více než 120 procent.
-
Peníze míří z eurozóny ven
Investoři otočili kormidlem o 180° a kapitál namířili z Evropy ven. Hlavní trend je v současnosti z eura do dolaru a dalších zemí „bezpečných“ měn, jako jsou Dánsko nebo Švýcarsko. Společná evropská měna klesla za uplynulých dvanáct měsíců proti americkému dolaru o 20 %. Euro se díky tomuto poklesu dotklo 12letého minima proti USD a zároveň se přiblížilo na dostřel parity.
-
ČNB ponechává úrokové sazby beze změny, potvrdila kurzový závazek
Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %.
-
Co týden dal? Státní dluh letos klesne poprvé od roku 1995
Státní dluh Česka se podle ministra financí Andreje Babiše letos sníží meziročně o zhruba 20 miliard korun. Klesne tak poprvé od roku 1995. Na konci roku má státní dluh činit 1,663 bilionu korun.
-
Nejtvrdší měnou je norská koruna
V ideálním případě by měl stát Big Mac hamburger od McDonald´s ve všech zemích stejně. Cenové odlišnosti nám pomáhají částečně indikovat podhodnocené a nadhodnocené měny světa. Ze sledovaných měn je nejtvrdší norská koruna a nejslabší ukrajinská hřivna.
-
Skotské referendum a jeho vliv na britskou libru
Skotsko bylo 307 let součástí Velké Británie. Nyní se však připravuje na hlasování o nezávislosti. Referendum je naplánováno na 18. září 2014. Nicméně finanční trhy tuto událost zatím přehlížejí a nezapočítávají ji do ceny aktiv.
-
BRICS zakládá vlastní mini-MMF
V minulém týdnu proběhl v Brazílii summit zemí Bricsu, jehož hlavní náplní bylo vytvoření anti-dolarové aliance, kterou lze označit jako "mini-MMF".
-
Duben: Měsíc komoditních měn
V případě, že zvažujete koupi komoditních měn, mezi něž se řadí australský, kanadský a novozélandský dolar, tak byste váš jarní nákup neměli zbytečně odkládat. Měsíc duben je totiž za posledních 10 let obdobím, kdy mají tyto měny nejlepší výkonnost.
-
Rok po…
...zvolení Shinza Abeho za japonského premiéra a prosazení jeho netradiční hospodářské politiky
-
Big Mac Index: Asijské měny jsou podhodnoceny
Podhodnocená národní měna usnadňuje přístup domácích výrobků a zboží na zahraničních trzích. Vůči americkému dolaru jsou dle "Bic Mac Indexu" podhodnoceny především asijské měny.
-
Monetární politika – nástroj centrální banky
Koruna nedávno razantně oslabila díky intervenci ČNB. Tento krok vyvolal poměrně rozporuplné rekace. Jaké má centrální banka důvody k takovému zásahu a jaké jsou jeho důsledky? Přečtěte si v čem monetární politika spočívá, jakých využívá nástrojů a jaké jsou obecně důsledky jejího uplatňování.
-
Švédská koruna je na rekordních minimech
Ještě loni v létě předtím než Mario Draghi, šéf Evropské centrální banky (ECB), řekl zázračná slova, že ECB udělá všechno pro záchranu společné měny eurozóny, jsme obdivovali vysoké výkony severských měn. Měnový pár EUR/SEK se v srpnu 2012 obchodoval na 12 letých maximech, a to 8,20 švédské koruny (SEK) za jedno euro (EUR).
-
Politici v USA pokračují ve snaze vstřelit ekonomice vlastní gól
Zatímco v Itálii se hrozba politické krize a pádu vlády rozplynula rychleji než pára nad hrncem, tak američtí politici se stále usilovně snaží vstřelit největší ekonomice vlastní gól.
-
Evropa a eurozóna v nejistotě
I když se z voleb v Německu nakonec raduje Angela Merkelová, Evropa a eurozóna se ocitly v extrémní nejistotě. Drtivé vítězství Merkelové přitom podpořili i voliči, kteří se začali odvracet od jejího koaličního partnera FDP. Na Merkelovou tím pádem zbývá nepříjemná povinnost - vytvořit koalici buď s SPD, nebo se Zelenými.
-
Čeká nás další rozšiřování eurozóny?
Eurozóna se možná v příštím roce rozroste o další členskou zemi, a to Lotyšsko. Jak jsou na tom s přípravami a plněním podmínek pro přijetí eura ostatní nečlenské země eurozóny? Můžeme v budoucnosti očekávat výraznější rozšíření eurozóny nebo se bude jednat spíše o ojedinělé případy? Na tyto otázky se nyní pokusíme odpovědět.
-
Letos je favoritem zlato
Někteří analytici soudí, že z dlouhodobého pohledu zlato poklesne. Zde však bublina není.
-
Amerika zrychluje, Čína si sáhla na dno
Každý, kdo si minulý rok koupil ve Švýcarsku kávu, ví, že frank je “příšerně nadhodnocený”,…toť slova jednoho londýnského manažera hedgeového fondu. Není evidentně sám, kdo si to myslí.
-
Investiční soutěž: Nejlepší obchod přinesl přes třicet tisíc
Na začátku minulého týdne byla odstartována investiční soutěž společnosti Bossa. V prvním týdnu se nejvíce obchodovalo s měnovým párem EUR/USD, zlatem a ropou. Právě ropa vydělala jednomu z účastníků soutěže 33 tisíc korun. Jaké další události přinesl první soutěžní týden?
-
Stalo se na burze?
Na domácí burze pokračuje sestupný trend. I tentokrát nejvíce oslabily akcie Komerční banky. Při nejasném vývoji na zahraničních trzích redukuje svoji cenu. Dnešní propad na cenu 1570 Kč/ks láká již k nákupu.
-
Ekonomický růst pokračuje
Hrubý domácí produkt vzrostl v 1. čtvrtletí podle předběžného odhadu meziročně reálně o 2,5 %, po odstranění vlivu sezónnosti se proti předchozímu čtvrtletí zvýšil o 0,6 %.
-
Zprávy ze zahraničních burz
Americké trhy dnes otevíraly pozitivně, když jejich hodnota dosáhla až 1% zhodnocení indexu Nasdaq. Nicméně poté došlo k přerušení růstového trendu výprodejemi dlouhých pozic.
-
Autem na Slovensko? Dobrá rada nad zlato!
Na co si dávat pozor v autě na cestách? Cestujete na dovolenou do zahraničí vlastním autem? Mnozí z vás určitě ano. A co takhle náš východní soused Slovensko. Slovensko má krásnou přírodu, ceny tam jsou pro nás celkem příznivé, tak proč nevyrazit na dovolenou právě tam? Výhodou také je, že naše jazyky jsou podobné a tak se bez problémů všude domluvíme.
-
Odpovědnost zaměstnance – škody na motorovém vozidle
Jste zaměstnanec, který často k výkonu svého povolání používá vozidlo zaměstnavatele? Víte, že zaměstnavatel může po vás vyžadovat náhradu v případě, že způsobíte s vozidlem škodu.
-
Úvěry pro malé a střední podnikatele
-
Obecné účetní principy
Komentář se týká obecných účetních principů s důrazem na nové účetní principy uplatňované v české účetní legislativě od roku 2002.
-
Burza v poledne
Akcie Českého Telecomu si dnes udržely růst a znovu získávají 1,2% až na 339 korun. Objem obchodů však silně zaostává za průměrem.
-
Cena pšenice se propadla
Trh s pšenicí na Chicago Board of Trade včera vymazal veškeré zisky získané během technické středeční seance.
-
Kurz koncentrátu již týden roste
Kurz aktivního červencového futures kontraktu na mražený pomerančový koncentrát se včera dostal na šestitýdenní maximum.
-
Cukr je téměř na šesti centech
Futures kontrakty na světový surový cukr ve čtvrtek na Coffee, Sugar & Cocoa Exchange uzavřely na nejvyšších úrovních za téměř čtyři měsíce.
-
Stane se na burze?
V dnešním tisku se objevily zprávy o tom, že Agrofert by mohl odstoupit od nákupu majoritního podílu v Unipetrolu. Tyto zprávy považujeme ze spekulace (včera přinášely média do značné míry protikladné zprávy) a investorům, kteří mají v tomto titulu pozice doporučujeme využít případného růstu kurzu a redukovat pozice. Mírný zájem bude panovat o akcie Čezu, který by měla postupně opustit nervozita z předchozích dní způsobená vybíráním zisků. Růst Českého Telecomu doporučujeme rovněž využít k prodejům pozic.
-
Dolar stále nejistý
Osud dolaru zůstává nejistý a pokračuje v range obchodování. USD/JPY. Včerejší prudký nárůst kurzu o téměř 100 bodů vystřídal postupný sestup na původní level 127,50.
-
Mírný růst amerických trhů
Americké trhy dnes zaznamenávaly během první poloviny obchodování rozdílné trendy, Nasdaq se dnes „plácá" okolo počátečních hodnot, naproti tomu Dow Jones se dnes drží v mírném růstu. Pohyb indexu Dow Jones je stimulován mírným nadšením investorů pro akcie společnosti Wal-Mart a dalších maloobchodních společností, které čerpají z neutichající poptávky amerických spotřebitelů.
-
RWE dnes zaplatila 4,1 mld. EUR za české plynárenství
FNM oznámil, že RWE dnes převedla na účet fondu (u centrální banky) 4,1 mld. EUR (124,2 mld. Kč). Devizový trh na tuto informaci nereagoval a koruna stagnovala na úrovni 33,30 CZK/EUR.
-
Měny opět v očekávání Wall street
Dřívější výběr zisků poslal dolar dolů oproti euru, franku a yenu. Nyní dealeři očekávají směr, který udá kurzu USA.
-
Zájem o paladium upadá
V minulém roce se cena paladia propadla o 53 %, když se hlavní spotřebitelé, automobilový a elektronický průmysl, stejně jako dentisté začali přeorientovávat na platinu.
-
Denní přehled trhů (Atlantik)
Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.