-
Živnost můžete kompletně založit online. Náš průvodce vám s tím pomůže
Chcete se stát OSVČ a začít podnikat na IČO? Pokud ano, nejprve si potřebujete založit živnost. Dnes už ale nemusíte na úřad. Vše můžete vyřešit online, a to často bez další byrokracie.
-
Podnikatelé ze zaplavených oblastí mohou žádat stát o prominutí penále. A nejen oni
Podnikatelé, kteří byli zasaženi zářijovými záplavami, mohou požádat o prominutí penále u dluhů na důchodovém pojištění. A pokud by jim to nevyšlo, mohou to zkusit ještě se splátkovým kalendářem.
-
Milostivé léto brzy skončí a s ním i možnost zbavit se exekuce kvůli zdravotnímu pojištění
Jste dlužníkem u Všeobecné zdravotní pojišťovny, protože jste řádně neplatili zdravotní pojištění? Právě běží poslední Milostivé léto. Využijte ho a požádejte o odpuštění penále a exekučních nákladů.
-
Zálohy na pojištění pro OSVČ v roce 2025 razantně vzrostou, o kolik?
V roce 2025 čeká lidi v produktivním věku, kteří nejsou zaměstnanci, řada změn. O kolik vzrostou zálohy pro OSVČ na zdravotní a sociální pojištění? Jaké budou zálohy na zdravotní pro OBZP? A jak to bude s paušální daní?
-
Podnikání na vedlejší činnosti je výhodnější než na hlavní. Přesto se pro rok 2025 zvyšují platby
Budete v roce 2025 podnikat prostřednictvím činnosti vedlejší? Pojďme se podívat na základní čísla, která se vás týkají a pro příští rok se změní.
-
Minimální mzda příští rok přesáhne 20 000 korun. Mnohým proto podraží zdravotní pojištění
Minimální mzda v příštím roce skokově vzroste a to se dotkne i odvodů na zdravotní pojištění, protože se zvýší minimální vyměřovací základ. Koho se to bude týkat?
-
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Dnes je poslední možnost, jinak až za půl roku
Pokud chcete od 1. ledna 2025 změnit zdravotní pojišťovnu, máte na žádost čas do konce září, tedy tři měsíce před platností změny. Jaké jsou další povinnosti, které máte při změně zdravotní pojišťovny?
-
Kdo má v roce 2024 nárok na dvě proplacené zubní prohlídky?
V roce 2022 se změnila pravidla prohlídek u zubaře. Jak ovlivnila tato novinka pacienty? Můžete pořád přijít na kontrolu k zubaři dvakrát ročně?
-
Využíváte finanční benefity od VZP? Jak o ně požádat?
Zdravotní pojišťovny částečně proplácejí svým klientům náklady na různorodou zdravotní péči či zdravotní pomůcky. Jak mohou klienti o tyto finanční kompenzace zažádat u VZP?
-
S VZP si můžete domluvit splátky dluhu na pojistném, nedovolí to však automaticky
Zjistit jakýkoliv dluh není nic příjemného. Dluh na zdravotním pojištění je však o to nepříjemnější, že pojistné je v podstatě povinná daň, jejíž nehrazení je ze zákona trestné. Jak je možné takový prohřešek zjistit, a hlavně jak se domluvit se zdravotní pojišťovnou na splácení?
-
Běží poslední milostivé léto, tentokrát maže dluhy na zdravotním pojištění
Čtvrté milostivé léto začalo v pondělí 1. července. Osoby mající u zdravotní pojišťovny dluhy v exekuci tak mohou využít akce a za splnění podmínek nechat smazat penále.
-
Na zásobu léků myslete před dovolenými, zastupující lékař vám je napsat nemusí
V letních měsících je běžné, že při návštěvě svého praktického lékaře zjistíte, že má zrovna dovolenou. S žádostí například o předepsání léků se můžete obrátit na zastupujícího lékaře, ale vyhovět vám nemusí. Nelze mu totiž nic přikazovat, a pokud se rozhodne lék nepředepsat, nedá se nic dělat. Můžete pouze myslet dopředu a situaci předejít.
-
Absolvent základní školy nezůstává vždy státním pojištěncem. Kdy se za děti musí platit zdravotní pojištění?
Nedostalo se vaše dítě hned po základní na střední školu? Nebo se rozhodlo, že dál prostě studovat nepůjde? Jak je to v takovém případě s platbou povinného zdravotního pojištění?
-
Kdy vám končí status studenta po vysoké škole?
Kdy po bakalářském a magisterském typu studia ztrácíte status studenta? Kdy musíte začít platit sociální a zdravotní pojištění? A kdy ztratíte status studenta po vyloučení ze školy?
-
Přeplatek na sociálním pojištění může vzniknout OSVČ i zaměstnanci. Kdy dorazí na účet a do kdy je třeba uhradit nedoplatek?
Podali jste už přehled o výši daňového základu zdravotní pojišťovně a přehled o příjmech a výdajích okresní správě sociálního zabezpečení? Pokud ano, do kdy musíte uhradit nedoplatek a kdy vám vrátí přeplatek?
-
Změna zaměstnání a platba zálohy na zdravotní pojištění z přivýdělku
Řada zaměstnanců si přivydělává vedlejší samostatnou výdělečnou činností. Zdravotní pojištění z podnikání se v takovém případě platí jednorázově při odevzdání přehledu. Jak je to však v případě změny hlavního zaměstnání?
-
Kdo patří mezi osoby bez zdanitelných příjmů a jak vyřešit zdravotní pojištění
Za výpočet a odvod zdravotního pojištění za zaměstnance je zodpovědný zaměstnavatel. Za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát. Osoby bez zdanitelných příjmů si musí samy platit zdravotní pojištění. Jak vysoké zdravotní pojištění platí OBZP? Jaké důsledky má zařazení do této kategorie s ohledem na čerpání zdravotní péče?
-
Hrazené bílé plomby a vyšší tlak na prevenci. Co se ještě změní u stomatologické péče?
Ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo reagovat na nedostupnost stomatologické péče a vysoké ceny. Podívejme se, jak zákon určil, kolik klienti zaplatí za běžné úkony u zubaře.
-
Stát plete bič na rodiče v domácnosti. Vyhnat do práce je má změna zdravotního pojištění
Pečujete o dítě po skončení mateřské a rodičovské dovolené a jste v domácnosti? Možná pro vás začne platit povinnost hradit si zdravotní pojištění. Anebo stát vaše podmínky naopak zlepší. Záleží na stáří dětí.
-
Kdy je OSVČ předepsáno zdravotní pojištění v pravděpodobné výši?
OSVČ by si měly dát pozor na splnění povinností a v zákonném termínu doručit své zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích. Nedoručení přehledu řádně a včas je sankcionováno pokutou, a ještě je předepsáno pojistné v pravděpodobné výši. Platba zdravotního pojištění v pravděpodobné výši je nevýhodná. Jak vysoké je takové pojistné? Jak vysoká může být pokuta? A jak je to s penále?
-
Obyčejnou zubní protézu pojišťovna lidem zaplatí jednou za čtyři roky, na lepší přispěje
Když člověk přijde o zuby a nadejde čas nosit protézu, nemusí si ji celou zaplatit ze svého. Základní provedení plně zaplatí pojišťovna, na lepší materiál přispívá. Ne však každoročně.
-
Kolik přispívají české zdravotní pojišťovny na dentální hygienu v roce 2024?
Návštěvy dentální hygieny jsou mnohdy podmínkou pro registraci u praktického zubního lékaře. Kolik vám na ně přispějí české zdravotní pojišťovny?
-
Koho čeká výměna kartičky pojištěnce? Kdy ji čekat v poštovní schránce?
Téměř 3 miliony klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny čeká letos výměna kartičky pojištěnce. Nové průkazy přijdou automaticky poštou. Má VZP vaši aktuální adresu? Kdy musíte její změnu hlásit? Co se starou kartičkou?
-
Minimální zdravotní pojištění pro zaměstnance v roce 2024
Zaměstnancům s nízkými mzdami se platba zdravotního pojištění v roce 2024 prodraží, neboť se zvyšuje minimální vyměřovací základ. Podívejme se v praktických příkladech, na koho se minimální vyměřovací základ vztahuje a jak se v takovém případě vypočítává zdravotní pojištění.
-
Úhrada bílých plomb plná i částečná a tlak na prevenci. Co ještě novela zákona o zdravotním pojištění změní u stomatologické péče?
Ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo reagovat na nedostupnost stomatologické péče a vysoké ceny. Podívejme se, jak zákon určil, kolik klienti zaplatí za běžné úkony u zubaře.
-
Pacienti si budou moci zvolit, zda chtějí sdílet data o svém zdravotním stavu s jinými lékaři
Pro efektivnější a jednodušší komunikaci mezi lékaři, pacienty a zdravotními pojišťovnami představilo Ministerstvo zdravotnictví návrh zákona o elektronizaci zdravotnictví. Součástí novely je zavedení nových služeb – EZKarty, eŽádanky a sdíleného zdravotního záznamu.
-
Jak online získat přehled plateb vynaložených zdravotní pojišťovnou na vaši péči?
Zajímá vás, jakou částkou přispěla zdravotní pojišťovna na vaši zdravotní péči? Lze najít jednotlivé úhrady také online?
-
Dlužníci na zdravotním pojištění budou moci požádat o odpuštění některých dluhů
Stát umožní prominutí některých dluhů na zdravotním pojištění, konkrétně půjde o prominutí penále a exekučních nákladů. Akce má navazovat na již proběhlá milostivá léta. Návrh poslanců 17. ledna podpořila vláda.
-
Jaké zálohy platí podnikatelé při vedlejší činnosti v roce 2024
Pokud i letos podnikáte prostřednictvím činnosti vedlejší nebo takto podnikat začínáte, přečtěte si užitečné informace o daních, ale především o sociálním a zdravotním pojištění.
-
Přímé roční daňové odvody za zaměstnance s průměrnou mzdou činí 280 tisíc korun
Souhrnná roční částka na dani z příjmů, zdravotním pojištění a sociálním pojištění činí v Česku u průměrné mzdy 280 tisíc korun. V šesti členských zemích EU (Rakousku, Belgii, Lucembursku, Německu, Francii a Nizozemí) je to dokonce více než 700 tisíc korun. Podívejme se detailněji na evropské daňové srovnání.
-
Sedmkrát jiný výpočet zdravotního pojištění pro OSVČ za rok 2023
Výpočet ročního zdravotního pojištění u OSVČ se v praxi liší. Podívejme se na sedm vybraných příkladů, jak se může zdravotní pojištění za celý kalendářní rok vypočítávat.
-
Kdo vás ošetří nebo napíše recept, když má váš lékař dovolenou?
Nutně potřebujete ošetřit, ale váš obvodní nebo odborný lékař zrovna nepracuje? Potřebujete předepsat recept, ale nemůžete se dovolat do ordinace z důvodu dovolené? Co v takové situaci dělat a na co máte nárok?
-
Práce na dohodu o pracovní činnosti v roce 2024
Přivyděláváte si prostřednictvím dohody o pracovní činnosti? A zvýší se příští rok limit, nebo vše zůstane při starém?
-
Komu nemůže vzniknout přeplatek na zdravotním pojištění a proč
Osoby samostatně výdělečně činné mohou na zdravotní pojištění během roku formou měsíčních záloh zaplatit více, než činí jejich roční povinnost, a vznikne jim nárok na přeplatek. Proč však většina občanů nemůže vytvořit a obdržet přeplatek na zdravotním pojištění?
-
Kdy už za studenta neplatí stát zdravotní pojištění?
Že za studenta platí zdravotní stát po celou dobu, co studuje, není tak úplně pravda. Kdy už si pojistné musí platit sám?
-
Jaká nepovinná očkování máte hrazená ze zdravotního pojištění?
Povinná očkování máme všichni hrazena ze zdravotního pojištění. Jak je tomu ale u těch nepovinných? Kdy máte nárok na nepovinné očkování hrazené ze zdravotního pojištění?
-
Kteří pacienti mají nárok na cestovné?
Musíte vy anebo vaši blízcí dojíždět pravidelně k lékaři kvůli léčbě? Možná budete mít nárok na tzv. cestovné. Komu může být přiznáno?
-
Kdy vám může lékař napsat přepravu sanitkou k lékaři?
Dopravit se sanitkou do nemocnice není možné jen v akutních případech, které pacienta ohrožují na životě. Sám ošetřující lékař může plánovanou přepravu předepsat. Kdy a kdo to bude platit?
-
Jaké plastické operace proplácejí zdravotní pojišťovny?
I když je většina plastických operací hrazena z kapes klientů, najdou se i takové, které proplatí zdravotní pojišťovna. Jaké podmínky musí zájemce splnit?
-
Co všechno musíte vyřídit hned po narození dítěte
Narodilo se vám dítě a už jste se vrátili z porodnice? I když by mělo být následujících několik dní ideálně obdobím odpočinku a sžívání se s novou životní situací, bohužel novopečené rodiče čeká řada povinností a vyřizování s úřady a institucemi. Jakých?
-
Bankovní identita jako klíč do zdravotní pojišťovny. Zavádí ji i VZP
Už všechny zdravotní pojišťovny v ČR od léta nabídnou svým klientům možnost alespoň při některých úkonech ověřovat svou totožnost přes Bank ID. Jako poslední zavádí do svých kanálů bankovní identitu Všeobecná zdravotní pojišťovna, největší hráč na trhu povinného pojištění.
-
Jak na změnu trvalého bydliště?
Změna trvalého bydliště vás potrápí návštěvou minimálně dvou úřadů a padesátikorunovým poplatkem. Pokud ale máte řidičák, pobíráte důchod nebo podnikáte, proces se protáhne. Na počátku je vyplnění formuláře „Přihlašovací lístek k trvalému pobytu“. Mnohé úřady čerpají ze základních registrů, i tak je ale třeba na některých změnu hlásit.
-
Jak vyplnit přehledy, když jste během roku 2022 měnili zdravotní pojišťovnu
Osoby samostatně výdělečně činné mohly, stejně jako ostatní pojištěnci, změnit od 1. července loňského roku zdravotní pojišťovnu. V takovém případě musejí za rok 2022 vyplnit dva přehledy. Jak postupovat? Na co si dát pozor?
-
Darujete krev? Podívejte se, kolik si můžete odečíst z daní
Jaký je průběh darování krve? Kdo a kde může darovat a jaké vám plynou výhody z darování krve? Ať již patříte mezi pravidelné dárce krve, nebo při pohledu na injekci se ve vás krve nedořeže, není se čeho bát – jedno píchnutí a pomůžete člověku. Třeba jednou taky budete potřebovat kapku píchnout.
-
Odevzdali jste přehledy pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ? Kdy si změnit zálohy na pojištění?
Pro rok 2023 se osobám samostatně výdělečně činným opět zvýšily povinné minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Kolik si připlatí a kdy je nutno nové zvýšené zálohy začít platit?
-
Do kdy se musí odevzdat přehledy za rok 2022?
Jaké jsou termíny pro odevzdání přehledu o příjmech a výdajích (nově přehled o výši daňového základu) na zdravotní pojišťovnu a na okresní správu sociálního zabezpečení?
-
Kdy musí zaměstnanci ze svého příjmu uhradit doplatek do minima zdravotního pojištění?
Někteří zaměstnanci, kteří si v daném měsíci nevydělají alespoň výši minimální mzdy, musejí doplatit povinné zdravotní pojištění do minima. Kdy může taková situace nastat?
-
Do konce března lze změnit zdravotní pojišťovnu. Jak na to a co nezapomenout
Nejste spokojeni se svou zdravotní pojišťovnou a chcete změnu? Teď je ideální čas. Do konce března se uzavírají žádosti o změnu zdravotní pojišťovny. Když podáte žádost včas, přejdete k jiné pojišťovně ještě letos.
-
Starobní důchodci a daně za rok 2022 v příkladech
V řádném důchodovém věku je možné mít libovolně vysoké příjmy. Jak se odlišují daňové povinnosti starobních důchodců, si ukážeme v několika příkladech.
-
Víte, jaké bonusy můžete v roce 2023 čerpat u své zdravotní pojišťovny?
Zajímá vás, na jaké benefity máte nárok u své zdravotní pojišťovny? Podívejte se na přehled čtyř nejpopulárnějších pojišťoven a jejich benefitů, které poskytují svým pojištěncům.
-
Většina zubařů jednou bude bez smluv s pojišťovnami, míní stomatolog
Je pravda, že je v Česku nedostatek zubních lékařů? Proč necháváme v zubních ordinacích tolik peněz? Na otázky nejen ohledně plateb odpovídá stomatolog Josef Beneš. Ten již více než dvanáct let dojíždí z Hradce Králové do své ordinace v Novém Bydžově. Jak vidí budoucnost stomatologie „na pojišťovnu“ v Česku?
-
Vyplňujeme přehled pro zdravotní pojišťovnu v deseti bodech
Všichni pojištěnci, kteří alespoň jeden měsíc v roce 2022 vykonávali samostatnou výdělečnou činnost, musí své zdravotní pojišťovně doručit „Přehled za rok 2022“. Podívejme se na vyplnění tohoto základního tiskopisu optikou deseti nejdůležitějších čísel.
-
Nejvyšší čas poslat novou minimální zálohu na zdravotní pojištění. Na jaké účty?
Podnikatelé mají poslední dny na to, aby mohli zaplatit novou minimální zálohu na zdravotní pojištění. Musí to stihnout do 8. února 2023. Na jaká čísla účtů u zdravotních pojišťoven zálohy zaslat?
-
Jak je to v roce 2023 s ochrannými limity u doplatků na léky?
Pokud často kupujete léky na předpis, na které v lékárně doplácíte, je možné, že přesáhnete ochranný limit. Jak je to s ním v roce 2023 a kdy vám vrátí přeplatek za léky?
-
Termín pro podání přehledů OSVČ za rok 2022: formuláře přehledů všech zdravotních pojišťoven k vyplnění
Společně s přiznáním k dani z příjmů fyzických osob musí podnikatelé podat také přehledy na správu sociálního zabezpečení a svoji zdravotní pojišťovnu. V našem článku vám poskytneme tiskopisy k jednotlivým zdravotním pojišťovnám, které můžete rovněž snadno vyplnit online.
-
Do kdy letos musíte odevzdat přehledy na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu?
Mnohé z těch, kteří mají povinnost podat daňové přiznání, nemine také nutnost podat přehledy zdravotní pojišťovně a okresní správě sociálního zabezpečení. Do kdy je musíte odevzdat?
-
OSVČ a zdravotní pojištění za rok 2022
Na výpočet ročního zdravotního pojištění má vliv nejenom dosažený hrubý zisk, ale i skutečnost, zdali byla vykonávána hlavní, či vedlejší samostatná výdělečná činnost. Podívejme se v několika praktických příkladech, jak vysoké může být zdravotní pojištění pro OSVČ za rok 2022.
-
Minimální zdravotní pojištění zaměstnanců v roce 2023 v příkladech
Z důvodu zvýšení minimální mzdy pro rok 2023 na 17 300 Kč (v roce 2022 byla 16 200 Kč) se zvyšuje minimální zdravotní pojištění pro zaměstnance. Jak je minimální pojistné vysoké? Na které zaměstnance se nevztahuje a jak je to při souběhu více příjmů?
-
Rok 2023 zvyšuje zdravotní pojištění pro OBZP
Osoby bez zdanitelných příjmů si musí každý měsíc samy platit zdravotní pojištění. V roce 2023 to bude vyšší částka než v roce 2022, konkrétně o 149 Kč. Kteří občané se považují za OBZP? Mohou osoby bez zdanitelných příjmů obdržet přeplatek? Jaký vliv má výše jejich příjmů na platbu zdravotního pojištění?
-
Samoplátci budou platit více na zdravotním pojištění
Řada lidí je v registru své zdravotní pojišťovny vedena jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP). Všechny osoby bez zdanitelných příjmů si musí zdravotní pojištění samy platit. V roce 2023 to je o 149 Kč měsíčně více než v roce 2022.
-
8 omylů o dluzích na zdravotním pojištění v příkladech
Neplacení zdravotního pojištění znamená nárůst dluhu o penále. Dlužníkem na zdravotním pojištění se mohou stát nejenom osoby samostatně výdělečně činné, ale i osoby bez zdanitelných příjmů. Co je dobré vědět o dluzích na zdravotním pojištění?
-
OSVČ a odvod zdravotního pojištění za rok 2022 v příkladech
Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti musí být zdravotní pojištění vždy placeno. Výpočet se však liší v závislosti na dosaženém zisku. Jak je to s platbou zdravotního pojištění při vedlejší činnosti? Jak vysoké je zdravotní pojištění za rok 2022? Podívejme se na praktické výpočty.
-
Co dělat, když si hledáte nového obvoďáka nebo zubaře, ale všichni mají plno?
Potřebujete si sehnat nového praktického lékaře? Váš zubař ruší svou ordinaci a sháníte nového, ale nikde vás nechtějí vzít, protože mají plno? Co v takové situaci můžete dělat?
-
Z jakých příjmů se neodvádí pojištění
Určité příjmy nepodléhají odvodům na sociální a ani zdravotní pojištění. Které to jsou?
-
OSVČ a zdravotní pojištění při dávkách v mateřství a rodičovství
Jak to mají ženy podnikatelky, které plánují pobírat peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek se zálohami na zdravotní pojištění? Musí je platit, nebo jsou od platby osvobozeny?
-
Vypadnutá plomba či zlomená zubní protéza. Co můžete u zubaře reklamovat?
Máte za sebou zkušenost s nekvalitním či špatně fungujícím stomatologickým výrobkem? Je možnost jej u zubaře reklamovat? Kam v případě neuznání reklamace můžete podat na zubního lékaře stížnost?
-
Za koho platí stát zdravotní pojištění?
Zdravotní pojištění nemusí být vždy odváděno z toho, co si daná osoba vydělala prací. Někdo si musí hradit zdravotní pojištění sám, za někoho jej platí stát. Kdo je tedy státní pojištěnec?
-
Kdy zaplatíte nejvíce na zdravotním pojištění?
Sazba zdravotního pojištění je nižší než sazba sociálního pojištění a daně z příjmů. Přesto v některých situacích platí zaměstnanci, živnostníci nebo penzisté nejvíce právě na zdravotní pojištění. Podívejme se na praktické příklady.
-
Konec úhrady zdravotního pojištění Ukrajincům s udělenou dočasnou ochranou. Jaké mají nyní možnosti?
Občané z Ukrajiny si již musí dávat pozor na termín, kdy za ně přestane stát hradit zdravotní pojištění. Týká se to těch, kteří si po příchodu do České republiky zažádali o udělení dočasné ochrany (dříve tzv. vízum za účelem strpění).
-
Jaké změny musíte ohlásit své zdravotní pojišťovně?
Každý pojištěnec má vůči své zdravotní pojišťovně oznamovací povinnosti. Ty se vás budou týkat, především pokud u vás dojde k nějaké změně. Co tedy musíte své zdravotní pojišťovně nahlásit a do kdy?
-
Omyly ohledně placení zdravotního pojištění
Zdravotní pojištění patří mezi přímé daně. Zaměstnancům je zdravotní pojištění sráženo z hrubé měsíční mzdy a OSVČ vykonávající hlavní činnost platí měsíční zálohy. Podívejme se na vybrané praktické příklady, kdy se musí platit zdravotní pojištění, přestože to někteří plátci neočekávají.
-
Platby za státní pojištěnce se sníží na 1 487 Kč
Poslanecká sněmovna přes dlouhé obstrukce schválila ve 3. čtením novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. O kolik se sníží měsíční platba za státní pojištěnce? Jaký to bude mít dopad na státní rozpočet?
-
Na jakou zdravotní péči máte nárok v zahraničí s kartičkou pojištěnce?
Chystáte se během letních prázdnin na dovolenou a nevíte, kdy vám při lékařském ošetření bude stačit pouze kartička pojištěnce? Jak žádat pojišťovnu o proplacení výdajů na lékařský zákrok v zahraničí?
-
Co si pohlídat jako OSVČ při přechodu z hlavní činnosti na vedlejší?
Důvodů, proč se rozhodnout k přechodu z hlavní činnosti na vedlejší, může být celá řada. Na co všechno se během tohoto procesu připravit a jak se změní daňové a pojistné povinnosti?
-
Letos maturujete či státnicujete? Kdy si musíte začít platit zdravotní pojištění?
S čerstvým maturitním vysvědčením nebo inženýrským titulem v kapse jste se naposledy ohlédli za budovou školy a vykročili směrem novému životu. A pak vám to teprve došlo. Už nejste studenti a budete se o sebe muset postarat sami.
-
Kdy se platí pouze zdravotní pojištění?
Sazby daně z příjmů i sociálního pojištění jsou vyšší než zdravotního pojištění, přesto někteří lidé platí z přímých daní pouze zdravotní pojištění. Podívejme se na praktické příklady. Jaká pravidla platí pro výpočet zdravotního pojištění?
-
Penále u dluhů na pojistném se zvýšilo
Kontaktovali vás s tím, že máte dluh na zdravotním nebo sociálním pojištění? Jak se na takovém dluhu vyměřují penále? A co se změnilo?
-
Na jakou smlouvu pracovat v invalidním důchodu?
Byl vám přiznán invalidní důchod, ale z jeho výplaty nevyžijete a budete si muset i tak něco přivydělat? Přemýšlíte, která pracovní smlouva nebo dohoda pro vás bude nejvýhodnější z hlediska odvodů na pojištění? Pojďme se na to společně podívat.
-
Jak se odvádí zdravotní pojištění při souběhu více příjmů?
Někteří občané mají současně více příjmů, ať už ze zaměstnání, podnikání, nájmu, nebo z kapitálu. Jak se v takových případech vypočítává a odvádí zdravotní pojištění? Podívejme se na vybrané příklady.
-
Jaké má OSVČ povinnosti při přijetí zaměstnance?
Jste živnostníci a potřebovali byste uzavřít pracovní smlouvu s vaším budoucím zaměstnancem? Máte vůbec nárok jako OSVČ mít zaměstnance?
-
Jak je to se sociálním pojištěním po podání přehledu u činnosti vedlejší
Podnikáte prostřednictvím činnosti vedlejší a letos prvně podáváte přehled pro OSSZ? V takovém případě vám bude vypočtena nová záloha. Kdy ji začít platit?
-
Jak je to s přeplatkem a nedoplatkem na pojistném u OSVČ?
Vyšel vám v přehledu pro pojišťovnu nebo OSSZ přeplatek na pojistném? Anebo naopak nedoplatek? Do kdy ho musíte uhradit? A co se stane, když tak neučiníte?
-
Zdravotní pojištění osob bez zdanitelných příjmů v příkladech
Každý občan s trvalým pobytem v ČR musí být pojištěn u jedné ze zdravotních pojišťoven působících na trhu. Kdo je pro účely placení zdravotního pojištění osobou bez zdanitelných příjmů? Co je v takových případech dobré vědět o výpočtu zdravotního pojištění?
-
Příspěvek na zvláštní pomůcku pro osoby se zdravotním postižením
Některé osoby se zdravotním postižením mohou zažádat o příspěvek na zvláštní pomůcku anebo dokonce na motorové vozidlo. Kolik peněz dostanou?
-
Jak je to se zdravotní péčí o těhotnou ženu z Ukrajiny?
I těhotné ženy z Ukrajiny mohou využít služeb zdravotnických center v České republice. Které formality by měly mít vyřízené před porodem a jak to bude s pojištěním jejich dítěte?
-
Základní informace pro Ukrajince (5): Jak cizinec zakládá živnost v ČR
Řada uprchlíků z Ukrajiny bude chtít místo zaměstnání v České republice podnikat. Jak na založení živnosti, co k tomu budete potřebovat a kolik vás to bude stát?
-
Důležitá čísla pro vyplnění přehledu za rok 2021
OSVČ musí odevzdat své zdravotní pojišťovně přehled za rok 2021, a to i když vykonávaly vedlejší samostatnou výdělečnou činnost nebo podnikaly pouze po část roku. Podívejme se na hlavní čísla ovlivňující vyplnění přehledu pro zdravotní pojišťovnu.
-
Výpočet zdravotního pojištění při podnikání po část roku
Některé OSVČ vykonávaly samostatnou výdělečnou činnost po část roku 2021. Jak se v takovém případě vypočítává zdravotní pojištění za loňský rok?
-
Platby za státní pojištěnce se sníží na 1 567 Kč
Za státní pojištěnce bude vláda od 1. července 2022 odvádět zdravotním pojišťovnám méně. Koho a jak se to dotkne? Jaký bude dopad na státní rozpočet? A jaká je reakce opozice a zdravotních pojišťoven?
-
Kdy podává OSVČ v paušálním režimu přehled pro zdravotní pojišťovnu?
Přihlásili jste se loni do paušálního režimu? I tak může nastat situace, kdy budete muset zdravotní pojišťovně doručit přehled o příjmech a výdajích. Kdy tedy?
-
Odevzdání přehledu a nová měsíční záloha na zdravotním pojištění
Osoby samostatně výdělečně činné musí za rok 2021 odevzdat své zdravotní pojišťovně přehled, ve kterém se vypočte i nová výše měsíční zálohy. Jak vysoká může být nová měsíční záloha si vypočteme v pěti příkladech.
-
Přehled o příjmech a výdajích se v roce 2022 mění
Vztahuje se na vás povinnost letos podat přehled o příjmech a výdajích? Pokud ano, měli byste vědět, že dochází k mírným změnám. Jakým a co to pro vás znamená?
-
Zdravotní pojištění za rok 2021 v příkladech
Někteří občané mají splněny své závazky na zdravotním pojištění za uplynulý rok měsíčními platbami, jiní však nikoliv. Jak se odlišují povinnosti na zdravotním pojištění za uplynulý rok si ukážeme v několika příkladech.
-
Kolik můžete v roce 2022 získat od své zdravotní pojišťovny? Přehled bonusů
Všechny zdravotní pojišťovny nabízejí příspěvky na prevenci. A všechny jejich výčet pro rok 2022 obměňují. Kolik můžete dostat od vaší zdravotní pojišťovny v roce 2022? Jaké výhody mají očkovaní?
-
Paušální daň v roce 2022
Uvažujete o tom, že se přihlásíte k paušální dani? A bude pro vás výhodná? Pojďte se podívat, kolik činí, zda pro vás bude to pravé ořechové, ale i na to, do kdy se k ní přihlásit.
-
O kolik se v roce 2022 zvýší zdravotní pojištění pro OBZP?
Patříte mezi OBZP a zdravotní pojištění si hradíte sami? O kolik se vám příští rok zvýší měsíční platba? A jak to bude s doplacením do minima?
-
Hradí za vás úřad práce sociální a zdravotní pojištění?
Kolem toho, co za vás hradí úřad práce, je stále mnoho nejasností. Pojďte se tedy podívat, co získáte (a na jak dlouho) při registraci na úřadě práce. Úhradu sociálního či zdravotního pojištění?
-
OBZP a zdravotní pojištění v 7 bodech
Někteří občané jsou v registru své zdravotní pojišťovny vedeni jako OBZP. Co by měly OBZP vědět o platbě zdravotního pojištění? Kdo je nejčastěji osobou bez zdanitelných příjmů? Jak vysoké zdravotní pojištění budou platit v roce 2022?
-
Choroba jako každá jiná. Prokázat nemoc z povolání je ovšem o poznání složitější
Postihnout může kdekoho stejně tak jako kterékoliv jiné onemocnění. Podceňovat ji se rozhodně nevyplácí, protože její důsledky mohou v ojedinělých případech být velice vážné. Řeč je o nemoci z povolání. Pokud si myslíte, že se týká i vás, měli byste rovněž vědět, jak v takové situaci postupovat a na co vše máte právo. Její prokázání totiž není tak jednoduché jako v případě běžné choroby.
-
Zdravotní pojištění u zaměstnance, OSVČ a při práci na dohodu v roce 2022
Kolik musí minimálně odvádět na měsíční záloze na zdravotním pojištění zaměstnanci, lidé pracující na dohody, zkrácený úvazek či osoby samostatně výdělečně činné v roce 2022?
-
Kdo zaplatí v roce 2022 více na zdravotním pojištění v příkladech
Sazby zdravotního pojištění se pro příští rok nemění, přesto někteří občané zaplatí na zdravotním pojištění každý měsíc více. Podívejme se na praktické příklady.
-
Milostivé léto platí i pro dlužníky u VZP. Úlevy nachystala i Moneta
Máte dluhy u zdravotní pojišťovny? Pomoci vám může milostivé léto. Jakým způsobem ho můžete využít u všeobecné zdravotní pojišťovny? A co byste měli vědět?
-
Samoplátci a zdravotní pojištění v roce 2021 a 2022
Za zaměstnance odvádí zdravotní pojištění zaměstnavatel, za státní pojištěnce ho platí stát. Osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů si však musí zdravotní pojištění platit měsíčně samy. Kdo bude platit příští rok více na zdravotním pojištění?
-
Miliónové příjmy a minimální zdravotní pojištění
Pouze za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát, ostatní pojištěnci odvádí každý měsíc zdravotní pojištění. Kdo platí vzhledem ke svým příjmům nejméně na zdravotním pojištění?
-
Nezapomínejte si plnit oznamovací povinnost u zdravotní pojišťovny
Každý pojištěnec má právo na výběr zdravotní pojišťovny, ale současně si musí plnit i své oznamovací povinnosti. Jaké skutečnosti je nutné zdravotní pojišťovně řádně a včas oznamovat?
-
Co se změnilo u poukazů na zdravotnické prostředky?
U poukazů na zdravotnické prostředky se řada věcí v roce 2021 změnila. Jak dlouho je nově poukaz platný a může vám být vydán elektronicky?
-
10 nepravd o zdravotním pojištění
Kromě státních pojištěnců se platbě zdravotního pojištění nelze vyhnout, přitom panují ohledně zdravotního pojištění v praxi různé nesrovnalosti. Podívejme se na deset vybraných.
-
Samoplátci zdravotního pojištění v příkladech
Zaměstnanci pracující pouze na pracovní smlouvu nemají s platbou zdravotního pojištění žádné starosti. Samoplátci si však musí zdravotní pojištění hradit sami. Podívejme se ve vybraných příkladech, kdo je v praxi nejčastěji samoplátcem.
-
Jak řešit dluhy u zdravotní pojišťovny?
Samoplátci zdravotního pojištění mohou mít v praxi problémy s placením zdravotního pojištění. Jak v takových případech postupovat? Na co si dát pozor?
-
Kdy platíte zdravotní pojištění, i když nepracujete?
Pouze za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát, ostatní občané si platí zdravotní pojištění sami nebo prostřednictvím zaměstnavatele. Jak platí zdravotní pojištění OBZP?
-
Kdy vám zaměstnavatel musí schválit zkrácený úvazek?
Chtěli byste přejít z plného úvazku na zkrácený? Zkuste o to požádat svého šéfa. V některých situacích je vám až na výjimky povinen vyhovět. Kdy?
-
Zajímavosti o výpočtu zdravotního pojištění
Někteří občané platí více na zdravotním pojištění než na dani z příjmu fyzických osob, přičemž se nelze platbě zdravotního pojištění vyhnout. S čím je vhodné při výpočtu zdravotního pojištění počítat jako zaměstnanec, OSVČ nebo osoba bez zdanitelných příjmů?
-
Z jakého vedlejšího příjmu se neodvádí zdravotní pojištění?
Máte-li vedlejší příjem, ne vždy i z něj musíte odvést zdravotní pojištění. Kdy jej tedy budete odvádět pouze z jednoho výdělku?
-
Co dělat, když vám má vypršet platnost průkazu pojištěnce anebo ho ztratíte?
Ztratili jste někdy kartičku zdravotní pojišťovny? Anebo víte, že ji má brzy vypršet platnost a nevíte, co udělat proto, abyste si mohli zažádat o novou?
-
Jak a proč si zařídit elektronický podpis
Chtěli byste si zřídit elektronický podpis, ale nevíte, jak na to? Kdy se vám vlastně může hodit a jak vás může ochránit?
-
Péče o lidi po padesátce stojí víc a není to zdaleka jen stářím
Lidé po padesátce věku se moc nehýbou a stát to něco stojí. Ordinace specializující se na léčbu bolestí svalů a kostí, kde hradí plnou péči zdravotní pojišťovny, navštěvují z 80 % právě starší lidé.
-
Problémy se zdravotním pojištěním po návratu z ciziny
Odjeli jste pracovat do zahraničí a zapomněli jste se odhlásit u své zdravotní pojišťovny? Anebo jste nezapomněli, do zahraničí jste se vrátili, ale nemáte doklad, kterým byste prokázali, že jste byli účastníky pojištění v jiné zemi? Přečtěte si, co vás v případě těchto prohřešků čeká.
-
Práce v zahraničí a zdravotní pojištění: Jak se odhlásit a co se stane, když jste se neodhlásili
Vyrážíte dlouhodobě pracovat za hranice našeho státu a přemýšlíte, jaké máte povinnosti? Jednou z nich je odhlášení se z našeho povinného zdravotního pojištění. Co proto musíte udělat a co se stane, když tuto povinnost nesplníte?
-
Kdy jako OSVČ musíte a kdy nemusíte platit zálohy na pojištění v příkladech
Chcete začít podnikat anebo už jste s podnikáním začali, ale přemýšlíte, jak je to se zálohami na sociální a zdravotní pojištění? Jak je to, pokud se z činnosti hlavní stává činnost vedlejší? A kdy je nemusíte platit?
-
Kdy si začít platit zdravotní pojištění jako OBZP nebo OSVČ a v jaké výši?
Ocitli jste se bez práce a přemýšlíte, jak to teď budete mít se zdravotním pojištěním? Anebo jste začali podnikat a máte tak povinnost si zdravotní pojištění hradit sami? Od kterého měsíce jej musíte začít platit a do kdy musí být zaplacené?
-
Začínáte s podnikáním? Kde a jak se registrovat k dani z příjmů
Začali jste prvně podnikat? Byli jste si založit živnost a teď přemýšlíte, jaké jsou vaše další povinnosti? Jak je to s daní z příjmů? Je nutné se k ní někde registrovat a pokud ano, jak na to?
-
Jak je to s úhradou nedoplatku a vrácením přeplatku zdravotního pojištění po podání přehledu?
Po podání přehledu o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně (ale i ČSSZ) se můžete setkat s přeplatkem i nedoplatkem pojistného. Do kdy je třeba uhradit nedoplatek? A kdy obdržíte vratku?
-
9 chyb při vyplňování přehledu pro OSSZ za rok 2020
Vyplněním daňového přiznání pro osoby samostatně výdělečně činné jejich daňové povinnosti nekončí, musí odevzdat i přehledy. Na co si dát pozor při vyplňování přehledu o příjmech a výdajích pro OSSZ?
-
Do kdy musíte podat přehled na vaší zdravotní pojišťovně?
Do jakého data musíte odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2020 vaší zdravotní pojišťovně? Kdy musíte podat daňové přiznání a přehled pro ČSSZ?
-
Jak na vyplnění přehledu za rok 2020 při změně zdravotní pojišťovny?
Osoby samostatně výdělečně činné, které změnily od 1. července loňského roku zdravotní pojišťovnu, musí odevzdat za rok 2020 dva přehledy o příjmech a výdajích. Jak postupovat?
-
Prodloužení lhůty daňového přiznání: Kdy odevzdat přehledy na ZP a ČSSZ?
Finanční správa bude měsíc promíjet poplatky a penále za pozdní odevzdání daňového přiznání, prakticky se tím prodlouží lhůty odevzdání daňového přiznání. Kdy odevzdat přehledy na OSSZ a jednotlivé zdravotní pojišťovny? Prodlouží se termín odevzdání přehledů o 1 měsíc?
-
Jak je to se zdravotním pojištěním v invalidním důchodu?
Patříte mezi práceneschopné kvůli špatnému zdravotnímu stavu? Byl vám přiznán invalidní důchod? Jak to teď budete mít s platbou zdravotního pojištění? Musíte si jej hradit sami, anebo jej za vás někdo uhradí?
-
9 chyb při vyplňování přehledu za rok 2020
Při výkonu samostatné výdělečné činnosti alespoň po část loňského roku musí OSVČ odevzdat své zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích za rok 2020. Na jaké chyby si dát pozor při jeho vyplňování a následné placení pojistného?
-
Jaká je splatnost záloh na sociální a zdravotní pojištění?
Do kdy musí uhradit zálohy na sociálním a zdravotním pojištění zaměstnanec nebo zaměstnavatel? Do kdy OSVČ a do kdy osoba bez zdanitelných příjmů?
-
Jak a kde se může OBZP přihlásit k platbám sociálního a zdravotního pojištění
Kdo je OBZP a jak to má s platbou sociálního a zdravotního pojištění? Jakým způsobem se musí přihlásit a do kdy nejpozději?
-
Souběh příjmů a zdravotní pojištění v příkladech
Všichni zaměstnanci a OSVČ musí platit zdravotní pojištění. Jak se však počítá zdravotní pojištění při více současných příjmech? Podívejme se na praktické příklady.
-
10 příkladů, kdy vám může vzniknout dluh na zdravotním pojištění
Zdravotní pojištění je povinnou daní a za každý den prodlení s platbou zdravotního pojištění je zdravotními pojišťovnami předepsáno penále. Podívejme se na vybraných deset praktických situací.
-
Jak a kde zjistím, že mám dluhy na zdravotním pojištění?
Nejste si jistí, zdali něco nedlužíte své zdravotní pojišťovně? Jak můžete zjistit, zda nemáte dluhy na zdravotním pojištění? A co vás čeká, pokud je máte?
-
Jak na změnu zdravotní pojišťovny na poslední chvíli a navíc online
Pokud chcete změnit zdravotní pojišťovnu, tak můžete jednou ročně ve dvou přesně stanovených termínech. Co dělat, když se termín už blíží a vy jste si ještě nestihli vyřídit formuláře?
-
Zaměstnanec a zdravotko v 9 příkladech
Podívejme se v praktických příkladech, jak se počítá zdravotní pojištění u zkráceného úvazku, pracovních dohod, minimální mzdy, nadprůměrné mzdy či práci pro dva zaměstnavatele současně.
-
Kdy může pojišťovna požadovat přirážku ke zdravotnímu pojištění?
Co je přirážka ke zdravotnímu pojištění a kdy ji zdravotní pojišťovna může požadovat? Jak je vysoká a kdy a jakým způsobem se proti ní můžete odvolat?
-
Kolik stálo vyšetření u lékaře? Zjistěte si, kolik za vás odvedla zdravotní pojišťovna!
Ve zdravotnictví se točí obrovské peníze (kolem 350 miliard), z toho cca 80 % proteče přes zdravotní pojištění. Můžete se podívat, kolik naše zdravotní pojišťovna za nás vydala? A za jaké úkony? Ano, můžete. A možná to je snazší, než jste si mysleli...
-
Kdo a jak si platí zdravotní pojištění
Zdravotní pojištění je povinné a díky němu máme bezplatný přístup ke zdravotní péči. Víte, kdy si musíte zdravotní pojištění platit sami a jak se takové zdravotní pojištění platí?
-
Jak je to s odpočty na pojistném na zdravotním pojištění?
Zajímá vás, co to jsou odpočty na pojistném u veřejného zdravotního pojištění? Nemůže se to nějakým způsobem týkat vás? Přečtěte si, o co se jedná.
-
Kdy je hrazeno zdravotní pojištění vícekrát?
Jeden člověk a jeden odvod na zdravotní pojištění za měsíc? To nemusí být ani zdaleka pravda. Pojďme se podívat na situace, kdy zdravotní pojištění odvádíte dvakrát.
-
Jak je to s vrácením doplatků na léky od zdravotních pojišťoven
Často kupujete léky na předpis, na které musíte doplácet? A víte, že existují ochranné limity na doplatky? Pokud tento limit u některých léků přesáhnete, máte nárok na vrácení přeplatku.
-
Kdy platíte nejvíce na zdravotním pojištění?
Sazba zdravotního pojištění je nižší než sazba sociálního pojištění a daně z příjmu, přesto někteří občané platí nejvíce právě na zdravotním pojištění. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
-
Palivo pro lidské reflektory
Oko je jedním z nejmenších a zároveň nejsložitějších orgánů v lidském těle. Člověk zrakem získává kolem 80 procent všech informací. Podle některých zdrojů jich oko dokáže za hodinu zpracovat až 36 tisíc. To je ale jen zlomek poznatků, které o lidském oku víme. Jisté však je, že bychom o jeden z našich nejdůležitějších orgánů měli dobře pečovat.
-
Na kolik vzrostou odvody státu na zdravotním za děti, studenty, důchodce a další?
Jak se zvýší odvody na zdravotním pojištění za státní pojištěnce? Kdo jsou státní pojištěnci? Na kolik tyto změny vyjdou státní rozpočet?
-
Co je dobré vědět o dluhu na zdravotním pojištění?
Osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů jsou pro účely placení zdravotního pojištění samoplátci s povinností měsíční platby zdravotního pojištění. Neplacení pojistného je sankciováno a zdravotními pojišťovnami vymáháno. Kdy lze dluh snížit? Proč se nedá před dluhy utéct?
-
Chcete pomoct nemocnici u svaté Anny?
Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně je jednou ze dvou nemocnic v České republice, které byly určeny pro pacienty s těžkým průběhem nemoci COVID-19. V minulých dnech se nemocnici ozvaly desítky firem, organizací a jednotlivců s nabídkou pomoci – ať už s šitím roušek, materiální anebo finanční podporou.
-
Příklady vzniku dluhu na zdravotním pojištění
Platba zdravotního pojištění je povinná, přičemž osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů si musí jako samoplátci plnit své zákonné povinnosti, jinak je jim předepsáno penále. Jaké jsou nejčastější příčiny dluhu?
-
Jakým způsobem budou OSVČ prominuty zálohy na důchodovém a zdravotním pojištění?
Poslanecká sněmovna schválila prominutí minimálních záloh důchodového a zdravotního pojištění pro OSVČ na půl roku. Jak bude prominutí probíhat? Kdy nebudete muset zálohy platit vůbec? Kdy budete muset odvést zálohy na zdravotním a důchodovém pojištění?
-
Co dělat, když si potřebujete vyzvednout eRecept
Od začátku roku 2018 mají lékaři povinnost vydávat tzv. eRecept, neboli recept na léky v elektronické formě. Co to je eRecept je a jak si ho vyzvednete?
-
Jaké zdravotnické prostředky vám nově uhradí zdravotní pojišťovna?
Pojišťovny začaly hradit mnoho zdravotnických prostředků. Nově nejvíce ušetří diabetici, lidé s poruchami dýchání ve spánku, ale i osoby trpící inkontinencí.
-
4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí? Jaké jsou platy lékařů a sester?
České zdravotnictví i přes nedostatečný objem financí nadále patří do výkladní skříně českého státu a měli bychom být na něj pyšní. Mladí lékaři ovšem odchází do zahraničí. Kam a proč odchází? Jaký je průměrný plat doktora a sestry u nás? Odkud přichází do Česka zdravotníci?
-
Chcete pomoci životnímu prostředí?
Centrum RECETOX stále shání Brňany a Znojemany narozené v letech 1991 a 1992 do studie CELSPAC. Pokud se přihlásí, zdarma zjistí něco víc o svém těle a udělají něco pro životní prostředí svého města.
-
Zdravotní pojištění OSVČ za rok 2019
Při výkonu samostatné výdělečné činnosti alespoň po část roku 2019 je nutné odevzdat příslušné zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích za rok 2019. Jak se liší výpočet zdravotního pojištění, si ukážeme v praktických příkladech.
-
Na co vám může v roce 2020 přispět Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra?
Před koncem roku si řada lidí dala předsevzetí a mnoho z nich se pak určitě týkalo zdravého životního stylu. Začít musíte u sebe, na něco vám však může přispět Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky. Na co přesně?
-
Kdo musí za rok 2019 odevzdat dva přehledy zdravotním pojišťovnám?
Zdravotní pojišťovnu je možné změnit od 1. ledna nebo od 1. července. Osoby samostatně výdělečné činné, které změnily zdravotní pojišťovnu od poloviny loňského roku, musí za rok 2019 odevzdat přehled o příjmech a výdajích u staré i nové zdravotní pojišťovny.
-
Brněnská „Živá laboratoř“ se bude věnovat Alzheimerovi i poruchám dětí
Brněnské Centrum pro výzkum toxinů pro životní prostředí (RECETOX) získalo téměř miliardu korun převážně z evropských zdrojů. Peníze půjdou do výzkumu faktorů, které mohou za rostoucí počet chronických nemocí, ale i alergií nebo poruch chování dětí.
-
Kdy si budete muset v roce 2020 doplatit zdravotní pojištění z vlastní kapsy?
Zdravotní pojištění za zaměstnance odvádí zaměstnavatel. Jak je to ale s pojištěním, pokud zaměstnaní nejste anebo máte příjmy, které nepodléhají odvodům?
-
Zvýšení minimální mzdy daňovým pohledem
Minimální mzda v roce 2020 činí 14 600 Kč, tedy o 1 250 Kč více než loni. Od roku 2012, kdy byla minimální mzda 8 000 Kč, stoupla o 83 %. Zvýšení minimální mzdy má však dopady nejenom pro zaměstnance pracující za minimální mzdu. Co vše ovlivňuje zvýšení minimální mzdy?
-
5 případů, kdy musíte odevzdat přehled a nečekáte to
Při výkonu samostatné výdělečné činnosti v roce 2019 je nutné podat v roce 2020 zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích. Podívejme se na vybraných pět příkladů, kdy se v praxi na tuto povinnost zapomíná.
-
10 nepravd o zdravotním pojištění
Někteří občané zaplatí na zdravotním pojištění více než na dani z příjmu fyzických osob. Podívejme se proto na vybraných 10 omylů spojených s placením této významné přímé daně.
-
Jak žádat o doplatky za léky? Jaké jsou roční limity?
Ochranné limity doplatků za léky mají pro různé skupiny obyvatel odlišnou výši. Jaká je v současné době výše limitů? A kdy vám zdravotní pojišťovna vrátí přeplatky za léky?
-
Pro koho se příští rok sníží limit doplatků za léky?
Příští rok se mohou invalidé těšit na snížení limitu doplatků za léky. O jakou částku se sníží limit? A jak jsou na tom další skupiny s limity doplatků na léky?
-
Prevence před rakovinou existuje
Přes všechny optimistické zprávy není situace v léčbě rakoviny právě růžová. Některé typy nádorů lékaři vyléčit umí, jiné bývají osudné. Odborníci však říkají, že prevence je vůbec nejlepší obranou před nádorovým onemocněním.
-
Úzkost a stres pomůže léčit virtuální realita
Deprese, úzkost, stres. Mnoho práce, přetíženost, nedostatek času na relaxaci a poblíž nikdo, kdo by si poslechl, jak vám právě je. Není to specifikum věku, je to charakter dnešní doby. A vědci už jsou na stopě technologii, která by nám mohla ze začarovaného kruhu neurologických potíží pomoci. Jmenuje se virtuální realita.
-
10 věcí, které byste měli vědět o penále na zdravotním pojištění
Placení zdravotního pojištění je potřeba věnovat dostatečnou pozornost. Neplacení zdravotního pojištění, platby v nižší částce či opožděné platby, to vše je důvod pro předepsání penále na veřejném zdravotním pojištění. Podívejme se, co je dobré vědět o penále na zdravotním pojištění v 10 bodech.
-
Dospělí si budou hradit rovnátka i s prací, ostatní zaplatí méně
Zdraví dospělí si nově budou hradit fixní rovnátka celá sami, dosud jim zdravotní pojišťovna hradila práci zubaře. Více peněz pojišťovny zaplatí za nejzákladnější zubní protézy a další stomatologické výrobky, navíc bude možné si doplatit na lepší výrobek jen rozdíl cen. Počítá s tím novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou připravilo ministerstvo zdravotnictví. Platit by měla od roku 2021 a do systému přinese asi 250 milionů korun navíc. Letos bylo na zubní péči vyhrazeno přes 13 miliard korun, příští rok půjde o 730 milionů korun víc. Úhradová vyhláška počítá s novými výkony a vyšší úhradou pro ordinace, které přijímají nové pacienty.
-
Jak jet do lázní zadarmo za peníze zdravotní pojišťovny
Chodit na procedury, odpočívat, užívat si večer společnosti – prostě lázně. Pobyt v nich může stát dost peněz, i desetitisíce, ale také můžete jet zadarmo. To klapne tehdy, pokud vám pobyt uhradí zdravotní pojišťovna.
-
9 mýtů ohledně dluhu na zdravotním pojištění
Zdravotní pojištění musí být každý měsíc placeno, zdravotní pojišťovny si své pohledávky velmi pečlivě hlídají. Proč nelze spoléhat na promlčení dluhu? Proč se neřešení situace ještě více finančně prodraží?
-
Komu ještě pojišťovna může přispět na brýle?
Potřebujete si koupit brýle? Do 31. července na ně zdravotní pojišťovna všem bez rozdílu přispívala. Dnes už je tomu ale jinak. Kdo příspěvek dostane a na co?
-
Jaké mají odvody lidé, jenž mají průměrnou a minimální mzdu?
Podívejte se, jaká bude čistá mzda lidí, jenž pobírají průměrnou a minimální mzdu. Kolik budou činit jejich odvody na zdravotním a sociálním pojištění a dani?
-
Jak dlouho je platný recept na léky?
Zapomněli jste si léky vyzvednout hned po návštěvě lékaře a teď bádáte, jak dlouho recept asi může platit? A kdo a za jakých okolností může platnost prodloužit?
-
Co ovlivní u OSVČ výši záloh na zdravotním pojištění?
Některé osoby samostatně výdělečně činné neplatí žádné měsíční zálohy na zdravotním pojištění, jiné však dokonce desetitisícové platby. Jak je to možné? Na čem závisí výše měsíční zálohy?
-
Kolik se odvádí na zdravotní pojištění a co je z něj hrazeno?
Zajímá vás, co všechno je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, které je vám odváděno ze mzdy nebo platu? Přečtěte si, jaké služby máte při účasti zdarma.
-
Stát platí zdravotní pojištění i za některé studenty starší 26 let
Myslíte si, že stát za vás bude platit zdravotní pojištění jen do 26 let? Tak to jste na omylu. V některých případech za vás bude hrazeno pojištění, i když přesáhnete zmíněný věk. Kdy ale?
-
Energetické nápoje preferují dospělí, ale i děti
Energetické nápoje jsou trendem. A to bohužel nejen u dospělých, pijí je stále více i školní děti.
-
Kde vám za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Ve školách se rozdává vysvědčení a začínají prázdniny. A stejně jako každý rok i letos řada obchodů nebo zábavních atrakcí nabídne školákům za ukázání vysvědčení slevu na nákup nebo dokonce dárek. Děti dostanou třeba kopeček zmrzliny a můžou si koupit knížky se slevou. Máme pro vás přehled vybraných akcí.
-
Kdy vám končí status studenta po střední škole?
Kdy ztratíte status studenta po maturitě? 30. června či 31. srpna? A co, když maturujete až v září? A co když vás ze střední školy vyloučí?
-
Jak se odhlásit z platby zdravotního pojištění
Potřebujete se odhlásit z platby zdravotního pojištění? Měníte pojišťovnu anebo se stěhujete do zahraničí? Přečtěte si, jak nic neopomenout.
-
Nehrozí vám syndrom vyhoření?
Jste stále on-line, pracujete i doma, řešíte pracovní problémy před spaním? Skoro neodpočíváte? Pak vás dřív či později dostane syndrom vyhoření. Ten přichází většinou bez klepání a nikým nezván.
-
Virtuální lékař skutečného nenahradí
Na webu najdete vše: návody, jak zhubnout, jak ztloustnout, jak to udělat zdravě, jak zaručeně a jak nejrychleji. A nejlépe jak to udělat vše najednou. Některé návody jsou věrohodné, jiné příliš ne. A taky něco stojí.
-
Lupénka přestává být strašákem
Lidé s lupénkou vědí své – nemocniční čekárny, zkoušení různých medikamentů, intimní nehody, pocity méněcennosti. A s tím spojené problémy ve škole i v práci. Desítky let to může trvat. Lupénkáři ale začali vidět světélko na konci tunelu – říká se mu biologická léčba.
-
Kupujete léky na internetu?
Možná se vám to zdá výhodné, a tak nakupujete léky z internetu. Dokonce se tam dají sehnat i ty na recept. Má to ale jednu chybu. Můžete si tam taky pořídit nelegální padělky léků, které mohou ohrozit vaše zdraví.
-
Co dělat, když se zvenku vrátíte s klíštětem?
Setkání s nimi nemusíme ani zpozorovat. Spřátelí se s námi, přisají se k tělu a pijí nám krev. Může to mít nepříjemné zdravotní následky. Klíšťata a jaro jsou tady.
-
Kde se najíst rychle, dobře a zdravě?
Občas je to oříšek. Všude se mluví o zdravé a racionální výživě, ale kde se máme vlastně najíst, když k dispozici je jen jídelna s fastfoodem? Odpověď je možná jednodušší, než čekáte. Prostě půjdete do restaurace, nebo si jídlo připravíte doma sami.
-
Ve fastfoodu si raději dejte snad jen salát
Chodíte do jídelen, které se označují jako fastfood? Už samotný název napovídá, že slouží k rychlému občerstvení. Jídlo se zde rychle připravuje, prodává a taky jí. A do fastfoodu si chodí posedět a pohledět do svých telefonů hlavně pubertální děti.
-
6 případů, kdy budete muset doplatit pojistné po odevzdání přehledu
Po doplacení daní z příjmu za minulý rok je třeba odevzdat ještě přehledy o příjmech a výdajích na Okresní správu sociálního zabezpeční a na zdravotní pojišťovnu. Spousta OSVČ nebude muset nic doplácet, ale v několika případech se připravte na to, že budete muset doplatit jak sociální tak i zdravotní pojištění za rok 2018.
-
Kolik stojí hubnutí
Ve třetím díle povídání o zdravém a nezdravém hubnutí s i přiblížíme, jak zhubnout bez pomoci hladovění. A ještě si srovnáme, na kolik nás to přijde.
-
Diety na internetu: celebrity a (ne)výhody diet
Už o Vánocích to začíná a s oteplením se stupňuje touha zhubnout, dobře vypadat. Mnozí k úkolu přistoupí rozumně, zařadí si do života víc pohybu a jsou k sobě trochu přísnější v jídelníčku. Další si hledají ulehčení – existuje přece nějaká moderní, nebo stará, ale dobře fungující dieta, která nás kil zbaví, ne? Tak to ale zpravidla nefunguje.
-
Taky utrácíte za diety z internetu?
Jaro klepe na dveře. Zimní vrstvy oblečení odkládáme a zjišťujeme, že uplynulé období na nás zanechalo tukové stopy, jejichž velikost nám přesně pomůže určit váha. Ti odvážnější si na ni stoupnou, zděsí se a přikročí k předsevzetí - kila musí dolů.
-
Na co může zdravotní pojišťovna přispět vašim dětem? (2)
Zdravotní pojišťovny svým pojištěncům nabízí nejrůznější bonusové programy, slevy a příspěvky na pohybové aktivity, prevenci anebo očkování. Na co mohou přispět vašim dětem?
-
Na co může zdravotní pojišťovna přispět vašim dětem? (1)
Zdravotní pojišťovny svým pojištěncům nabízejí programy speciálních výhod, které mohou čerpat dospělí, děti i rodiny. Co pojišťovna nabídne vašim dětem?
-
Zásady volání na tísňovou linku? Nehádat se s operátorem a odpovídat věcně
Ať už jako svědek nebo oběť neštěstí, každý z nás se v životě může dostat do situace, kdy bude muset volat na tísňovou linku. A přestože je v podobných situacích důležité zachovat chladnou hlavu, spousta lidí zpanikaří, protože neví, jak správně postupovat. Tím ale práci záchranného systému výrazně ztěžuje.
-
Je alkohol lék, nebo jed?
Pití alkoholu je u nás hodně oblíbené. Až natolik, že jsme v jeho spotřebě s Francouzi druzí v Evropě, více se pije jen v Litvě. Pětině z nás navíc hrozí závislost.
-
Co dělat, když jim v lékárně došly moje prášky
Už jste se s tím setkali? Šli jste do lékárny s receptem a paní lekárnice řekla: „Bohužel, nemáme, zkuste za týden v úterý.“
-
10 chyb při vyplňování přehledu pro zdravotní pojišťovnu
Jednou ze základních povinností všech OSVČ je odevzdání přehledu o příjmech a výdajích za uplynulý rok. Na co si dát při vyplňování přehledu o příjmech a výdajích pozor?
-
Úsměv je základ a hezké zuby v něm nesmí chybět
Vypadat dobře znamená vypadat štíhle a mladě. Nic by nemělo tento dojem narušovat. Když se tedy usmějete, neměl by být váš protějšek „omráčen“ jedovatým dechem nebo chybějícími či zašedlými zuby.
-
Jak funguje placebo?
Dnes si ani nedovedeme představit, že bychom nenavštívili lékárnu a nekoupili si tabletky na bolení hlavy, horečku, nebo prosté nachlazení. Ještě o několik století dozadu ale žádné léky nebyly. Lidé se spoléhali na bylinky a sami na sebe. I člověk v sobě totiž má mechanizmy, kterými se dokáže vyléčit. Slovem nebo činem dokáže vybudit ozdravné mechanizmy, dokonce aniž o tom víme. Říká se tomu také placebo efekt.
-
6 věcí, které by měli vědět pracující důchodci, než podají přehled na zdravotní pojišťovnu
Přestože za všechny penzisty platí zdravotní pojištění stát, tak i výdělečně činní penzisté platí z příjmů ze závislé činnosti a samostatné výdělečné činnosti zdravotní pojištění. Kdy je nutné vyplnit přehled o příjmech a výdajích za rok 2018? Na co si dát pozor?
-
Je vám v zimě smutno až tesklivo?
Vzpomínáte si ještě na minulé léto? Na vedra, při kterých jsme s láskou pomýšleli na stín a ledem chlazené nápoje? Přišel podzim a zima. Mnohým lidem se po létě už stýská a naříkají na smutek a depresi. A ona přitom žádná „bílá“ deprese neexistuje…
-
Kolik zaplatíme za léky každý rok?
Onemocněli jste vy nebo vaše rodina a potřebujete sehnat léky na předpis, které nejsou právě levné. Je možné je sehnat někde levněji? Je. Léky na předpis může prodávat každá lékárna za jinou cenu, tedy i levněji.
-
Levnější léky aneb jak najít levnou lékárnu
Jestliže jsme mladí a zdraví, moc nás ceny léků netrápí. Maximálně si koupíme něco na bolení hlavy po „propařené noci“, nebo tabletového pomocníka, který nás vytáhne z rýmy a kašle. Ale co když potřebujeme léky častěji? Pak to něco stojí. Dokážeme medikamenty pořídit nějak levněji?
-
Vyplňujeme přehledy: rozdílný postup výpočtu u zdravotního a sociálního pojištění za rok 2018
Při výkonu samostatné výdělečné činnosti alespoň po část roku 2018 je nutné vyplnit přehledy o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ. Podívejme se na praktické příklady, kdy je výpočet odlišný.
-
Proč není čistá voda skutečně čistá?
Je to trochu absurdní tvrzení, ale je to tak. Čistá voda není čistá. I když se snažíme vodu přes různé filtry v čističkách odpadních vod zbavovat nečistot, stoprocentně se to nedaří.
-
Kdy nemůžete obdržet vratku zdravotního pojištění?
Osoby samostatně výdělečně činné platí během roku zdravotní pojištění formou měsíčních záloh. V případě, že jsou zaplacené zálohy během roku vyšší než vypočtené roční zdravotní pojištění, tak mají nárok na vratku. Ve kterých případech nemůže vzniknout nárok na vratku?
-
Kolik vás bude stát novoroční předsevzetí?
Do nového roku si dává novoroční předsevzetí kde kdo. Chci přestat kouřit, začít žít zdravěji, chci začít cvičit a taky budu víc číst a chodit častěji do divadla. Pro zdravější a lepší život. Víte ale, kolik vás postupné plnění takového předsevzetí bude stát? Vemte si do ruky tužku a papír a spočítejme si to!
-
Staronové novoroční předsevzetí: hlavně zhubnout
Většina z nás si mezi svá povánoční předsevzetí dává shození přebytečných kil. Není lepší tomu předejít než zatěžovat organismus kily navíc a týrat pak sám sebe při jejich zbavování? A když už k nadváze dojde, jak se jí zbavit efektivně a už skutečně nepřibrat?
-
O Vánocích jste přibrali? Jak moc za to můžou geny?
Vánoce by měly být zastavením a zamyšlením, spíše chvílí klidu a duchovní čistoty než stresem, za který se odměníme vánočním obžerstvím. Nezbytně je nám poté špatně, přibereme na váze a máme špatné svědomí. Je až podezřelé, kolik z nás bere vánoční svátky tímto způsobem. A pak se snaží odčinit to, co je nejvíc vidět – nadváhu.
-
Kupujete vánoční dárky v lékárně? A nejsou zbytečné?
Vánoce klepou na dveře a vy jste si ještě nenašli čas, abyste nakoupili vhodný vánoční dárek? Nejste jediní. Mnoho z nás nechává nákup dárků na poslední chvíli. Dopadá to tak, že se na pokraji zoufalství svěříme do rukou jednomu obchodnímu centru, kde se nakoupí zcela vše metodu „I tohle by se mu/jí mohlo hodit…“
-
Chemických škodlivých látek bývá víc doma než venku
Hladina chemických látek u nás doma bývá mnohem vyšší než ve venkovním prostředí. A je to tím, že jich na nás doma působí víc, říká kanadská vědkyně Lisa Melymuk, která se v Centru pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX) Masarykovy univerzity v Brně věnuje přenosu škodlivých látek do lidského organizmu.
-
Kde všude narazíte na škodlivé látky?
Nežijeme v právě zdravém prostředí a může za to koktejl chemických látek kolem nás, říká kanadská badatelka Lisa Melymuk, která se v Centru pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX) Masarykovy univerzity v Brně věnuje přenosu škodlivých látek do lidského organizmu.
-
Proč je pro naše zdraví důležitý sport a s čím nám pomůže?
Méně se hýbeme, více jsme nemocní. Zatěžujeme tak sebe, své děti a vlastně celou společnost, která se stará o naše zdraví a léčení našich nemocí.
-
Kolik sportu potřebujeme pro zdraví?
Pohyb je pro většinu populace cizí slovo. Pracujeme za počítačem a s ním jsou spojeny i naše záliby. Na euroamerické populaci je to znát a stejně tak to cítí ekonomiky dotčených států. Jaké jsou tedy vyhlídky zlenivělého lidstva?
-
Dřív jsme se více hýbali a byli zdravější. A dnes?
Méně se hýbeme a je to na nás znát. Jsme víc nemocní, neobratní, ale přesto se k pohybu rozhodne jen málokdo z nás. Kam tato tendence může vést?
-
5 příkladů, kdy zaplatíte v roce 2019 více na sociálním nebo zdravotním pojištění
Sazby sociálního pojištění a zdravotního pojištění se pro rok 2019 nezvýšily, přesto někteří lidé zaplatí na některém z povinného pojištění více než v roce 2018. Kdo? Podívejme se na pět praktických příkladů.
-
Jak na OBZP, aneb jak si sám platit zdravotní pojištění?
Pokud nemáte momentálně dost sil nebo chuti do další výdělečné aktivity, nabízí vám systém veřejného zdravotního pojištění jako řešení kategorii osob bez zdanitelných příjmů.
-
Alzheimer a Parkinson nezávisí na věku (2)
Včera jste si mohli přečíst první díl rozhovoru o Alzheimerově a Parkinsonově nemoci. Současná medicína je zatím nedokáže léčit, přitom to ale nejsou jen nemoci pro staré.
-
Jak se liší výpočet zdravotního pojištění u OSVČ?
Sazba zdravotního pojištění je pro všechny OSVČ stejná, přesto je v praxi výpočet ročního zdravotního pojištění odlišný. V praktických příkladech si vypočítáme zdravotní pojištění v různých životních situacích.
-
Alzheimer a Parkinson nezávisí na věku (1)
Alzheimerova a Parkinsonova nemoc – neurodegenerativní choroby, zámky, ke kterým současná medicína ještě hledá klíč. A netýkají se jen seniorů…
-
Bez imunity nepřežijeme, proto si ji hýčkejme
Jestliže jsme nemocní, máme nejspíš oslabenou imunitu, slyšíme často. Co se ale vlastně stalo? A můžeme jen za to my sami?
-
Nejste alergičtí na jídlo?
Alergičtí můžeme být na cokoli a létem kýchání, smrkání a zarudlé oči u některých jedinců nekončí. Alergie na podzim pokračují a dneska si řekneme něco o jídle.
-
S čím při změně zdravotní pojišťovny nepočítejte?
Jednou za rok lze změnit zdravotní pojišťovnu. Jednotlivé zdravotní pojišťovny nabízí svým klientům různé benefity či dostupnost. Čeho však nelze změnou zdravotní pojišťovny docílit?
-
Máte alergii na podzim?
Podzim je tady a s ním přichází vlhké deštivé počasí. Zdálo by se, že alergici mají vyhráno. Vše odkvetlo, nic by je nemělo dráždit. Jenže s podzimem éra alergií nekončí, spíš pokračuje.
-
Studenti a podnikání: 6 věcí, na které si dát pozor
Jak začít podnikat při studiu? Otázka, před kterou stojí nejeden student. Jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním? A jak se vaše povinnosti změní při dosažení 26 let?
-
Nechodíte na preventivní prohlídky? Pojišťovna vám může udělit pokutu
Víte, že byste se měli co nejdříve podrobit preventivní prohlídce, ale už teď máte jasno v tom, že se vlastně vůbec nedostavíte? I když je to otrava, děláte chybu. Za nedocházení vám hrozí pokuta. Kolik vás to tedy bude stát?
-
Na jakou smlouvu pracovat, abyste neplatili sociální a zdravotní pojištění?
Bylo by krásné, kdybychom nemuseli platit daně a odvody, myslíte si. A i když to má hodně háčků, možné to jistým způsobem je.
-
Máte rádi adrenalin? Pak platí: připojištění nutné
Zážitkem z dovolené může být i adrenalinový sport, nebo další aktivity, které hraničí se zdravotním rizikem. Jestliže jste si vědomi faktu, že do rizika půjdete, měli byste na to myslet i při svém pojištění. Základní verze totiž nekryje vše a některé sporty jsou pojištěny za vyšší cenu.
-
5 příkladů, kdy musíte platit sociální pojištění, aniž byste to tušili
Sociální pojištění není povinné, pokud nepracujete a pokud nemáte zdanitelné příjmy, tak sociální pojištění platit nemusíte. Proto si spousta lidí myslí, že když si něco málo přivydělá, tak sociální platit nebude. To ale nemusí být vždy pravda.
-
Co možná nevíte o zdravotním pojištění?
Přestože někteří občané odvádí nejvíce ze všech daňových plateb na zdravotním pojištění, tak věnuje většina lidí více pozornosti platbě daně z příjmu fyzických osob. Čím se liší legislativní úprava u zdravotního pojištění od komerčního pojištění nebo daně z příjmu fyzických osob?
-
Na podání přehledů zbývá 14 dní
Do 2. května 2018 musejí všechny OSVČ, které měly povinnost podat daňové přiznání za rok 2017 ve standardním termínu, doručit na svou zdravotní pojišťovnu a místně příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení přehledy o příjmech a výdajích za rok 2017. Přehledy odevzdávají jak OSVČ na hlavní činnost, tak například i zaměstnanci, kteří si během roku 2017 přivydělávali na činnost vedlejší.
-
Která zdravotní pojišťovna nejvíce přispěje nastávajícím maminkám a jejich dětem?
Zdravotní pojišťovny nabízí bonusy pro nastávající maminky, miminka i ženy po porodu. Která ze zdravotních pojišťoven bude pro vás ideální? Projděte si výhody pro vás i vaše děti! A případně změňte zdravotní pojišťovnu, můžete ještě do konce března.
-
Abyste nedostali pokutu od zdravotní pojišťovny
Kdo vykonával alespoň po část roku 2017 samostatnou výdělečnou činnost, ten musí odevzdat za rok 2017 přehled o příjmech a výdajích na příslušnou zdravotní pojišťovnu (pojišťovny). Neodevzdání přehledu je sankciováno a zdravotní pojišťovny předepisují pokuty.
-
Chcete změnit od 1. července zdravotní pojišťovnu? Na nic nezapomeňte!
Každý pojištěnec může změnit zdravotní pojišťovnu vždy jednou za 12 kalendářních měsíců, a to vždy od 1. ledna nebo 1. července. Přihlášku je přitom nutné podat tři měsíce před termínem změny. Na co nezapomenout při změně zdravotní pojišťovny od 1. července?
-
Pečujte o zdraví, ušetříte až třetinu dobrovolného pojistného
Víte, že pokud se o své zdraví trochu staráte, můžete získat zajímavé slevy na dobrovolném pojištění v případě nemoci či smrti?
-
Nebezpečí v dostupných tabletkách z webu
Chodíte k lékaři, předepisuje vám léky, berete je a pořád se cítíte hůř a hůř. Hledáte tedy pomoc jinde. Na webu je plno rad a můžeme si tam dokonce objednat i různé léky. Dokonce i ty na recept. Můžeme jim ale důvěřovat?
-
Přehled pro zdravotní pojišťovnu za rok 2017 v 10 číslech
Pro OSVČ odevzdáním daňového přiznání k dani z příjmu daňové povinnosti nekončí. Ještě je potřeba odevzdat přehledy o příjmech a výdajích. Podívejme se na vyplnění přehledu pro zdravotní pojišťovnu optikou deseti významných čísel.
-
Která zdravotní pojišťovna vám nejvíce přispěje na zubní péči?
Češi utrácí za zdravotní péči čím dál více a velkou část z této sumy tvoří výdaje na zubní péči. Která ze zdravotních pojišťoven vám přispěje nejvíce? Kdy můžete přejít k nové zdravotní pojišťovně?
-
Jak ušetřit na lécích?
9 rad, díky kterým ušetříte za léky. Na co vše máte nárok? Kde nakupovat léky? Kdy vám zdravotní pojišťovna vrátí peníze? Kde najít přehled cen léků?
-
Musí penzisté platit zdravotní pojištění?
Zdravotní pojištění je povinnou daní, jak to tedy mají s placením zdravotního pojištění řádní starobní penzisté, předčasní důchodci nebo invalidní důchodci? Kteří penzisté musí za rok 2017 odevzdat u své zdravotní pojišťovny přehled o příjmech a výdajích?
-
Na co si dát pozor při vyplňování přehledu pro zdravotní pojišťovnu?
Při výkonu samostatné výdělečné činnosti během roku 2017 je potřeba doručit příslušné zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích za rok 2017. Na co si dát pozor?
-
Kdo může obdržet přeplatek zdravotního pojištění za rok 2017?
Z důvodu uplatnění daňových slev a daňových odpočtů nemusí někteří výdělečně činní občané platit nic na dani z příjmu fyzických osob, zdravotní pojištění se však platí vždy. Lze obdržet přeplatek na zdravotním pojištění za rok 2017?
-
Zálohy pro OSVČ v roce 2018: kolik a kdy si změnit platební příkazy?
Od ledna 2018 se zvyšují minimální povinné zálohy podnikatelů na zdravotní a sociální pojištění. Na kolik si nastavit trvalé příkazy v novém roce?
-
Kdy musí zaměstnanci podávat daňové přiznání?
Za většinu zaměstnanců plní veškeré daňové záležitosti zaměstnavatel. Někteří zaměstnanci si však musí sami podat daňové přiznání a případně i přehled o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ. Podívejme se na praktické příklady.
-
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Všechny OSVČ musí za příslušný kalendářní rok doručit na svoji zdravotní pojišťovnu a místně příslušnou OSSZ „přehled o příjmech a výdajích“. Pro každou instituci je tento formulář odlišný. Podívejme se na vybrané rozdíly pro placení sociálního a zdravotního pojištění u OSVČ.
-
10 čísel pro platbu zdravotního pojištění v roce 2018
Zdravotní pojištění je někdy opomíjeným povinným odvodem, přestože někteří lidé platí na zdravotním pojištění ročně více než na dani z příjmu fyzických osob nebo na sociálním pojištění. Podívejme se na vybraných 10 důležitých čísel pro platbu zdravotního pojištění v příštím roce.
-
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Dluh na zdravotním pojištění není nikdy nic příjemného a týká se mnoha obyvatel České republiky. Takže nebojte, nejste v tom sami. Jak postupovat, aby vaše peněženka utrpěla co nejméně? Budete muset platit penále?
-
V ČR je 100 tisíc osob, které dluží na zdravotním víc než 100 tisíc Kč! Nedluží i váš obchodní partner?
Zdravotní pojištění si ukrajuje značnou část našich příjmů. Pokud si ho neplatíme, tak si zaděláváme na velký průšvih. Ignorování placení zdravotní pojištění svědčí buď o špatné finanční situaci, nebo o lehkovážnosti (hlouposti) vašeho obchodního partnera. Pojďte se s námi podívat, jestli zrovna váš klíčový partner nedluží za zdravotní pojištění. A kolik osob vůbec dluží na zdravotním pojištění?
-
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Z důvodu zvýšení minimální mzdy od ledna 2018 na 12 200 Kč se zvyšuje měsíční platba na zdravotním pojištění pro všechny osoby bez zdanitelných příjmů na 1 647 Kč. Podívejme se v praktických příkladech, koho se to týká.
-
Co dělat, když dlužíte zdravotní pojišťovně?
Zdravotní pojištění musí být vždy řádně a včas placeno. Zdravotní pojišťovny si své pohledávky pečlivě hlídají a nedoplatky vymáhají. Řešením pro dlužníky může být sjednání splátkového kalendáře. Co je dobré o této možnosti vědět?
-
8 chyb, které dělají živnostníci při placení zdravotního pojištění
Všechny osoby samostatně výdělečně činné musí platit zdravotní pojištění, ať už vykonávají hlavní samostatnou výdělečnou činnost nebo vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. Zdravotní pojištění je povinnou daní. Podívejme se na vybraných 8 chyb živnostníků při placení zdravotního pojištění.
-
Jak dostat peníze do českého zdravotnictví?
Zdravotnictví je stěžejním tématem každé politické strany, před volbami se kde kdo ohání, jak zlepší jeho fungování, přidá zdravotním sestrám i doktorům a zkvalitní péči o pacienty. Nicméně českému zdravotnictví chybí vize a pouze se lepí díry v potápějící se lodi. Chybí hloubková reforma, ke které je třeba velké politické odvahy, protože i třicetikorunový poplatek může vaší straně prohrát volby. Jak tedy dostat do zdravotnictví peníze? Opravdu byly poplatky účinné?
-
Kolik nás ročně stojí zdravotní péče?
České zdravotnictví na jedné straně v mnoha ohledech obstojí srovnání se západní Evropou, zatímco na druhé je zmítáno korupčními kauzami. Jak je zdravotnictví financováno? Jakou část tvoří zdravotní pojištění? Kolik a kde Češi průměrně ročně doplácí?
-
Pracovat pouze na dohodu o provedení práce bude méně výhodné
Vládou schválené zvýšení minimální mzdy na 12 200 Kč zvýší osobám bez zdanitelných příjmů platby na zdravotním pojištění na 1 647 Kč měsíčně. Kdo je nejčastěji OBZP?
-
Kam odchází naši lékaři? Německo, Rusko, nebo Rakousko?
Mladí čeští lékaři mnohdy zvolí odchod do zahraničí. Důvodů může být více - výdělek, zkušenosti, lepší pracovní podmínky atd. Kolik absolventů medicíny každoročně opustí ČR? Kam odchází? Kdo je v českých nemocnicích nahrazuje?
-
8 mýtů o zdravotním pojištění
Z hrubé mzdy je zaměstnancům jejich zaměstnavatelem odváděno zdravotní pojištění. Zdravotní pojištění můžeme nazvat povinnou daní. Co u zdravotního pojištění neplatí?
-
Zdravotní pojištění: přechod z hlavní činnosti na vedlejší
Podnikání při zaměstnání je pro některé OSVČ nutností, neboť příjmy z hlavní samostatné výdělečné činnosti jsou nedostačující a současně je škoda přijít o pravidelný příjem od stálých zákazníků. Jak je to s platbou zdravotního pojištění?
-
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Osoby samostatně výdělečně činné jsou samy zodpovědné za placené zdravotního pojištění své zdravotní pojišťovně. Neplacení zdravotního pojištění přináší problémy. Co je dobré vědět o placení zdravotního pojištění? Podívejme se na vybraných deset důležitých bodů.
-
Nezapomínáte si platit zdravotní pojištění? 6x si to zkontrolujte!
Platbě zdravotního pojištění musí věnovat velkou pozornost osoby bez zdanitelných příjmů, přičemž někteří občané nevědí, že jsou v této kategorii u zdravotní pojišťovny vedeni a že musí v roce 2017 platit měsíčně 1 485 Kč na zdravotním pojištění. Podívejme se na praktické příklady.
-
7 případů, jak platit zdravotní pojištění, když máte více příjmů
Hodně lidí má více pravidelných měsíčních příjmů. Jak je to s placením měsíčních záloh na zdravotním pojištění, když jedním ze zdrojů příjmů je i samostatná výdělečná činnost? Podívejme se na 7 vybraných souběhů.
-
Kdy musejí studenti platit zdravotní pojištění a kdy nikoliv?
Při splnění zákonných podmínek platí zdravotní pojištění za studenty stát. Jak je to s platbou zdravotního pojištění během posledních prázdnin po maturitě? Nebo u absolventů vysokých škol? A jak se vypočítává zdravotní pojištění podnikajícím nebo zaměstnaným studentům?
-
Nezapomeňte odevzdat „přehledy“. Máte čas do úterý 2. 5.
Jestli jste vykonávali v roce 2016 samostatnou výdělečnou činnost, potom musíte nejpozději do 2. května odevzdat přehledy o příjmech a výdajích na OSSZ a zdravotní pojišťovnu. Na co si dát pozor?
-
Jak vyplnit přehledy za rok 2016 v příkladech
Osoby samostatně výdělečně činné musí mimo daňové přiznání vyplnit přehledy o příjmech a výdajích. Jeden přehled je nutné odevzdat na místně příslušné OSSZ a druhý příslušné zdravotní pojišťovně. Vyplňování obou přehledů se liší. Podívejme se na praktické příklady.
-
Co když živnostník neplatí zdravotní pojištění?
Některým živnostníkům se nedaří v jejich samostatné výdělečné činnosti a neplatí zdravotní pojištění. Neplacení zdravotního pojištění však znamená finanční problémy pro živnostníky i v budoucnu po případném ukončení samostatné výdělečné činnosti.
-
Kdy neplatíte zdravotní pojištění?
Zaměstnanci ani osoby samostatně výdělečně činné se měsíčnímu placení zdravotního pojištění nevyhnou. Jak je to s placením zdravotního pojištění v ostatních případech?
-
5 příkladů, jak na na změnu zdravotní pojišťovny
Do konce března musí podat přihlášku k nové zdravotní pojišťovně lidé, kteří chtějí změnit od 1. července 2017 zdravotní pojišťovnu. Se změnou zdravotní pojišťovny jsou spojeny určité povinnosti, které se vysvětlíme na praktických příkladech.
-
4 věci, na které pamatujte po podání daňového přiznání
Daňové přiznání jste odevzdali a už to máte letos za sebou. Nezapomeňte ale na to, že s daňovým přiznáním jsou spojené i další povinnosti. Máte splněno opravdu všechno?
-
Kdy vám hrozí pokuta od zdravotní pojišťovny?
Pokud byla alespoň po dobu jednoho měsíce v roce 2016 vykonávána samostatná výdělečná činnost, tak je nutné zdravotní pojišťovně do 2. května doručit přehled o příjmech a výdajích za rok 2016. Nesplnění této povinnosti je sankciováno.
-
Zdanění u dohody o provedení práce v praktických příkladech
Pro přivýdělek během zaměstnání, podnikání, studia nebo v důchodu je velmi oblíbená práce na dohodu o provedení práce. Celkové zdanění se u dohody o provedení práce může lišit o desítky procent. Podívejme se na praktické příklady.
-
Výpočet nové zálohy na zdravotním pojištění v 7 příkladech
Při výkonu samostatné výdělečné činnosti se měsíční záloha u zdravotního pojištění pohybuje od 0 Kč měsíčně až po desetitisícové částky. V sedmi vybraných praktických příkladech si ukážeme rozdílný výpočet měsíční zálohy u zdravotního pojištění.
-
Mnohé nemocnice asi účtují pojišťovnám více než zaplatí
Mnohé nemocnice v Česku zřejmě využívají praxi takzvaných zpětných bonusů, kdy při určitém objemu nákupu zboží dostanou od firem část ceny zpět. Pojišťovně ale nemocnice vykážou plnou částku a peníze navíc zůstanou v rozpočtu nemocnice. Vyplývá to ze smluv, které nemocnice uveřejnily v centrálním registru smluv. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) považuje za problematické, pokud se bonusy týkají konkrétních produktů. Pokud ale firma nemocnice odměňuje například za včasné platby, je to podle něj v pořádku.
-
10 tipů k přehledu pro zdravotní pojišťovnu za rok 2016
Všechny OSVČ vykonávající alespoň po část roku 2016 samostatnou výdělečnou činnost musí své zdravotní pojišťovně doručit přehled o příjmech a výdajích za rok 2016. Podívejme se na 10 důležitých bodů pro vyplnění tohoto formuláře.
-
5 rozdílů sociálního a zdravotní pojištění v roce 2017
Zaměstnanci a osoby samostatně výdělečně činné odvádí ze své mzdy nebo zisku nejenom daň z příjmu, ale i povinné pojistné. Výpočet sociálního a zdravotního pojištění je přitom rozdílný. Podívejme se na zásadní rozdíly při výpočtu v roce 2017?
-
Zdravotní pojištění 2017: Jak se zvyšuje pravděpodobné pojistné?
Když zaměstnavatelé a osoby samostatně výdělečně činné neodevzdají zdravotní pojišťovně "přehled", tak obdrží od zdravotní pojišťovny pokutu a zdravotní pojištění je jim předepsáno v pravděpodobné výši. Jak vysoké bude zdravotní pojištění v pravděpodobné výši příští rok?
-
Investice do krásy: Kolik stojí zuby?
Poslední část seriálu o tom, jak se udělat krásnou / krásným, je věnována zubům. Protože, marná sláva, můžete mít osobního šarmu několik metráků, ale když se usmějete a ústa odhalí zkažený chrup, pohádka končí. A týká se to osobních i obchodních vztahů.
-
Investice do krásy: Kolik stojí plastika?
V minulém díle miniseriálu o investicích do našeho zevnějšku jsme se věnovali očím, jejich vadám a nápravám. Dnes to bude jiný hit – plastická chirurgie: zvětšování a zmenšování prsou, úpravy uší, nosu, liposukce, ale třeba i důlků ve tváři.
-
Investice do krásy: Kolik stojí dobrý zrak?
Dnešní medicína dokáže opravdu leccos, a proto si lidé nechávají leccos spravit, napravit odoperovat, nebo naopak přišít. Ale krása něco stojí. V tomto článku se budeme věnovat očím.
-
Zdravotní pojištění zaměstnanců a živnostníků
Zdravotní pojištění musí platit všichni. Zatímco u zaměstnance je plátcem zdravotního pojištění zaměstnavatel, který se o vše postará, u osob samostatně výdělečně činných je tomu jinak. OSVČ je nejen plátcem pojistného (platí si pojistné sama), ale také musí každoročně podávat Přehled o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně.
-
Jak na zdravotní pojištění při studiu?
Studentský život může být i náročný, protože představuje přípravu na budoucí povolání a určitou investici do života. Proto stát studium podporuje nejrůznějšími úlevami včetně toho, že za studenta hradí zákonné pojistné. Jak je to se zdravotním pojištěním v různých situacích kdy si musí student platit pojištění sám?
-
Jak se vyhnout chybám při změně zdravotní pojišťovny
Každý občan s trvalým pobytem v Česku musí být pojištěn u jedné ze sedmi zdravotních pojišťoven. Zdravotní pojišťovnu je možné změnit. Kdo chce změnit zdravotní pojišťovnu od ledna 2017, ten musí podat přihlášku k nové zdravotní pojišťovně do konce září.
-
5 mýtů ohledně prominutí zdravotního pojištění
Dluhy na zdravotním pojištění nejsou pouze záležitostí zaměstnavatelů. Velké dluhy mají v praxi i živnostníci nebo občané neplatící zdravotní pojištění jako osoby bez zdanitelných příjmů. Za jakých okolností je možné zdravotní pojištění prominout?
-
Zdravotní pojišťovny si na vymáhání dluhu nemají najímat právníky
Zdravotní pojišťovny si podle veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové nemají najímat externí advokáty na vymáhání dluhu na zdravotním pojištění, podle ombudsmanky tímto zbytečně navyšují náklady. Jak v dnes v tiskové zprávě uvedla mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková, pojišťovna má tyto rutinní úkony vykonávat sama, má vlastní právníky.
-
Začátkem školního roku pojišťovny evidují více úrazů dětí
Pojišťovny pravidelně zaznamenávají zvýšení počtu dětských úrazů začátkem školního roku. Ve srovnání s prázdninami jich loni bylo téměř o pětinu více. Nejvíce stoupl počet úrazů u dětí ve věku od 11 do 14 let, o více než polovinu. Začátek školního roku tak pro děti bývá nejrizikovějším obdobím.
-
V Česku jsou stovky tisíc cizinců. Kdo si musí platit zdravotní pojištění a za koho jej platí stát?
Českou republiku navštívilo v loňském roce více než osm a půl milionu zahraničních turistů, dalších přibližně 480 tisíc cizinců v tuzemsku pobývá dlouhodobě či trvale. Jednou z povinností, které mají obyvatelé ČR i cizinci společné, je zdravotní pojištění. Krátkodobí turisté to nejčastěji řeší cestovním pojištěním, ovšem při dlouhodobějším pobytu přichází na řadu zdravotní pojištění cizinců.
-
Jaké máte povinnosti při změně zdravotní pojišťovny?
Všichni občané s trvalým pobytem na území České republiky musejí být pojištěni u jedné ze sedmi zdravotních pojišťoven působících na trhu zdravotního pojištění. Zdravotní pojišťovnu si přitom v průběhu života může každý změnit. Na co si tedy dát pozor při změně zdravotní pojišťovny od 1. července?
-
S čím počítat při změně zdravotní pojišťovny v 10 bodech?
V Česku je možné si vybrat jednu ze 7 zdravotních pojišťoven působících na trhu, změna zdravotní pojišťovny není nikterak složitá. Povídejme se v deseti bodech, s čím je potřeba počítat při změně zdravotní pojišťovny.
-
Dluh u zdravotní pojišťovny: Žádost o prominutí nebo podání odvolání?
Zdravotní pojištění můžeme nazvat povinnou daní. Při neplacení zdravotního pojištění je zdravotní pojišťovnou předepsáno penále, které je včetně dlužného pojistného vymáháno. Při řešení problémů včas je však naděje na prominutí nebo alespoň na snížení penále. Jak postupovat?
-
Sedm důvodů vzniku dluhu u zdravotní pojišťovny
Placení zdravotního pojištění je povinné pro všechny občany, pouze za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát. Podívejme se na 7 praktických vybraných situací, kdy vzniká dluh na zdravotním pojištění. Na co si dát jako OSVČ, OBZP nebo zaměstnanec pozor?
-
Finanční správa zjistila chybně uplatňované slevy na dani z příjmů
Z provedeného šetření Finanční správy vyplývá, že někteří poplatníci chybně uplatňují slevu na manželku (manžela) v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob.
-
Sankce pro firmy za neplacení pojistného
Za výpočet sociálního pojištění a zdravotního pojištění a jeho odvod na účty příslušných institucí jsou za zaměstnance zodpovědní zaměstnavatelé. Neplnění zákonných povinností je sankciováno penálem, ale hrozí i trestní stíhání.
-
Přehled pro zdravotní pojišťovnu v deseti bodech
Všichni občané, kteří měli alespoň po část roku 2015 příjem ze samostatné výdělečné činnosti, musí podat své zdravotní pojišťovně "přehled o příjmech a výdajích za rok 2015". Co je dobré vědět o vyplnění tohoto formuláře v deseti bodech?
-
Pravděpodobné pojistné v roce 2016
Všichni živnostníci a zaměstnavatelé musí plnit svou zákonnou povinnost a odevzdávat příslušné zdravotní pojišťovně "přehled". Neodevzdání tohoto základního tiskopisu může být sankciováno pokutou a zdravotní pojištění je vypočteno v pravděpodobné výši, čímž se prodraží.
-
Živnostníci a zdravotní pojištění
Výše platby na zdravotním pojištění u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) závisí na dosaženém hrubém zisku, ale rovněž i na tom, zdali se jedná o hlavní výdělečnou činnost nebo vedlejší výdělečnou činnost.
-
Deset daňových čísel pro rok 2016
I pro příští rok dochází k několika daňovým změnám ovlivňující výši čistého rodinného příjmu. Podívejme se na změnu vybraných deseti důležitých limitů, které může v různé míře pocítit rodinná peněženka.
-
Pět častých případů vzniku dluhu na pojistném pro zaměstnavatele
Za odvod zdravotního pojištění za své zaměstnance je zodpovědný zaměstnavatel, který musí zdravotní pojištění řádně vypočítat a zaslat na účet příslušné zdravotní pojišťovny. Někteří zaměstnavatelé se dostávají s placením zdravotního pojištění do problémů. Podívejme se na vybraných pět pochybení vedoucích k předepsání penále.
-
Tvrdý direkt pro biofarmaceutické společnosti
Prezidentská kandidátka Hilary Clintonová zasáhla do dění na akciových trzích v rámci předvolební kampaně. Není neobvyklé, že před mnoha typy voleb „útočí“ kandidáti na nejcitlivější místa voličů tak, aby získali jejich přízeň.
-
Zdravotní pojištění a vybraných 10 častých chyb
Všichni občané s trvalým pobytem v Česku jsou zdravotně pojištěni u své zdravotní pojišťovny. Všichni pojištěnci mají nejenom práva týkající se čerpání zdravotní péče, ale mají i povinnosti vůči své zdravotní pojišťovně. Jejich neplnění je zdravotními pojišťovnami sankciováno. Podívejte se na vybraných deset chyb.
-
Kdy lze mít příjmy a neplatit zdravotní pojištění?
Zdravotní pojištění je povinnou daní, přesto někteří občané mohou mít vysoké příjmy a neplatit si sami žádné zdravotní pojištění. V jakých případech?
-
Zdanění u nízkých příjmů bude příští rok vyšší
Zaměstnanci pracující příští rok na základě dohody o pracovní činnosti s měsíční odměnou nižší než 9 900 Kč nebo zaměstnanci pracující na zkrácený úvazek s hrubou mzdou nižší než 9 900 Kč budou mít v roce 2016 čistý příjem nižší. Proč?
-
Jak postupovat při dluhu na zdravotním pojištění?
Když není zdravotní pojištění placeno řádně a včas, tak je zdravotní pojišťovnou předepsáno penále. Dlužné pojistné i penále je následně vymáháno exekučně. Jak mají zaměstnavatelé, živnostníci nebo OBZP postupovat, když mají dluhy u zdravotní pojišťovny?
-
Přechod z hlavní činnosti na vedlejší a zdravotní pojištění
Samostatná výdělečná činnost je pro účely placení povinného pojistného považována za hlavní nebo vedlejší zdroj příjmů. OSVČ může přitom změnit hlavní činnost na vedlejší nebo vedlejší na hlavní i během roku. Podívejme se na praktické příklady změny během roku 2015 s ohledem na placení zdravotního pojištění.
-
Na co si dát pozor při práci na dohodu s odměnou do limitu?
Práce na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti je oblíbená pro zaměstnavatele i zaměstnance. Když je měsíční odměna do limitu, tak se z příjmu neplatí povinné pojistné. Neplacení povinného pojistného však není vždy výhodou, proč?
-
Nemoc v ochranné lhůtě a pojistné
Někteří zaměstnanci onemocní po skončení pracovního poměru. Kdy mají nárok na nemocenskou a kdy již nikoliv? Jak je tato doba hodnocena pro důchod a kdo platí zdravotní pojištění?
-
Devět případů, kdy ošetřovné nedostanete
Zaměstnanci mají v případě nemoci dítěte nebo jiného člena domácnosti, vyžaduje-li to jeho zdravotní stav, nárok na ošetřovné, které je dávkou nemocenského pojištění. Kdy však nárok na ošetřovné nevzniká?
-
Co je dobré vědět o dluzích u zdravotní pojišťovny v 10 bodech?
Všichni občané musí platit zdravotní pojištění své zdravotní pojišťovně. Neplacení zdravotního pojištění řádně a včas přináší finanční problémy. Zdravotní pojištění je povinnou daní a neplacení je sankciováno.
-
Na co si dát pozor při vyplňování „Přehledů“?
Všichni lidé, kteří si alespoň po část roku 2014 přivydělávali samostatnou výdělečnou činností, musejí doručit na místně příslušnou OSSZ a svoji zdravotní pojišťovnu „Přehled o příjmech a výdajích za rok 2014“. Jak se ale povinné pojistné vlastně počítá?
-
Kdy musí OSVČ měsíčně doručit 7 "přehledů"?
Všechny OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné) musí každoročně do jednoho měsíce po podání daňového přiznání doručit své zdravotní pojišťovně "přehled o příjmech a výdajích". Kdy však zasílají OSVČ "přehledy" každý měsíc?
-
Jaký je hlavní rozdíl mezi zdravotním a sociálním pojištěním?
Na sociálním a zdravotním pojištění platí mnozí zaměstnanci a živnostníci více než na dani z příjmu fyzických osob. Zdravotní pojišťovnu si lze vybrat, pro platbu sociálního pojištění žádná volba není možná. Zdravotní pojištění se platí z celého příjmu, sociální pojištění do limitu. Zásadní rozdíl je však jiný, který?
-
Deset různých příjmů a platba zdravotního pojištění
Zdravotní pojištění je povinnou daní, kterou musí platit všichni občané. Pouze za státní pojištěnce (např. důchodce, děti, příjemce rodičovského příspěvku nebo občany v evidenci ÚP) platí zdravotní pojištění stát. Jak se liší platba zdravotního pojištění dle příjmu.
-
Deset odlišností u zdravotního pojištění
Zaměstnancům je z hrubé mzdy sražena daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění. Všechny tři odvody se liší, zdravotní pojištění však nejvíce. Podívejme se na vybraných deset odlišností u zdravotního pojištění.
-
Zdravotní pojištění za rok 2014 v deseti číslech
Při výkonu samostatné výdělečné činnosti alespoň po část roku 2014 je nutné doručit na příslušnou zdravotní pojišťovnu "přehled o příjmech a výdajích za rok 2014". Podívejme se na deset důležitých čísel.
-
Pokuty od zdravotní pojišťovny pro OSVČ
Do 4. května 2015 musí všechny OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné) doručit své zdravotní pojišťovně "přehled o příjmech a výdajích za rok 2014". Nedoručení je sankciováno. Jaké pokuty mohou zdravotní pojišťovny OSVČ udělovat?
-
Zdravotní pojištění v roce 2015 v deseti číslech
Všichni občané s trvalým pobytem v Česku musí být vedeni v registru některé zdravotní pojišťovny a odvádět zdravotní pojištění. Za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát. Jak se liší platba na zdravotním pojištění? Podívejte se na deset důležitých čísel pro placení zdravotního pojištění v roce 2015.
-
Výše minimální zálohy na pojistné je od letoška 1 797 korun
Nejpozději v pondělí 9. února musí odvést zálohu na zdravotní pojištění více než 300 tisíc podnikatelů, kteří k 31. 12. 2014 platili minimální zálohy ve výši 1 752 Kč, ale i všichni ostatní, kdo mají odvádět zálohy z minimálního vyměřovacího základu. Nová výše minimální zálohy je od letoška 1 797 Kč.
-
Jak vysoké je pravděpodobné pojistné v roce 2015?
Někteří živnostníci a zaměstnavatelé neplní svoji zákonnou povinnost a neodevzdávají zdravotní pojišťovně "Přehled". Zdravotní pojišťovny v takových případech předepisují zdravotní pojištění v pravděpodobné výši, což je nevýhodné. Jak vysoké je pravděpodobné pojistné v roce 2015?
-
Pět případů, kdy OSVČ nemusí platit minimální zálohu na zdravotním pojištění
Všechny OSVČ na hlavní činnost musí platit alespoň minimální měsíční zálohu. Pro rok 2015 je to částka 1 797 Kč. OSVČ na vedlejší činnost však nikoliv. Například zaměstnanci přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností měsíční zálohy vůbec neplatí a zdravotní pojištění doplatí jednorázově.
-
Sedm rozdílů při platbě sociálního a zdravotního pojištění
U platby sociálního pojištění a zdravotního pojištění nalezneme několik společných znaků. V některých aspektech se však značně liší. Kdy je potřeba platit zdravotní pojištění a sociální nikoliv? Podívejte se na vybraných sedm rozdílů.
-
Živnostníci si v roce 2015 sáhnou hlouběji do kapsy
V roce 2015 čeká na OSVČ nárůst minimální měsíční zálohy na sociálním zabezpečení a zdravotním pojištění. Navíc dochází i ke zvýšení stropu pro platbu sociálního zabezpečení. Řada živnostníků tak za rok 2015 zaplatí na povinných odvodech více než za rok předchozí.
-
Živnostník manželku zaměstnat nemůže, řešením je spolupráce
Dle zákoníku práce nemohou podnikatelé - fyzické osoby zaměstnat svoji manželku. Jak postupovat, když manželka se samostatnou výdělečnou činností pomáhá? Manželka bude spolupracující osoba se stejnými povinnostmi jako ostatní OSVČ.
-
Osm případů, kdy si budete sami platit zdravotní pojištění
Zaměstnanci nemají s placením zdravotního pojištění žádné starosti. Za výpočet zdravotního pojištění a jeho zaplacení na účet příslušné zdravotní pojišťovny je zodpovědný jejich zaměstnavatel. Někteří občané si však musí platit zdravotní pojištěni sami, jinak jim hrozí sankce. Kdo si sám musí platit zdravotní pojištění?
-
Deset důvodů, proč si mají OSVČ hlídat platbu zdravotního pojištění
Všechny osoby samostatně výdělečně činné mají povinnost platit zdravotní pojištění. Měsíční zálohu při hlavní činnosti je nutné zaplatit vždy do 8. dne následujícího měsíce. Podívejme se na deset důvodů, proč věnovat placení zdravotního pojištění velkou pozornost.
-
Kdy se zkrácený pracovní úvazek v příštím roce prodraží?
Zvýšení minimální měsíční mzdy od ledna 2015 z 8 500 Kč na 9 200 Kč v praxi rovněž znamená, že se zvýší minimální částka, kterou musí za zaměstnance obdržet na svůj účet zdravotní pojišťovna. Zaměstnanci pracující na zkrácený úvazek mohou platit více na zdravotním pojištění. Proč? Podívejme se na praktické výpočty.
-
Finanční dopady zvýšení minimální mzdy na 9 200 Kč
Vláda zvýšila od ledna 2015 minimální mzdu na 9 200 Kč. Zvýšení minimální mzdy je tedy vyšší než se původně plánovalo. Jak se konkrétně promítne zvýšení minimální mzdy ve firemních nákladech, čisté mzdě zaměstnance a v dalších daňových souvislostech?
-
Kolik platíme na zdravotním pojištění?
Pro zdravotní pojišťovny není klient jako klient. Nejméně inkasují zdravotní pojišťovny za státní pojištěnce, nejvíce od občanů s nadstandardními příjmy. Jaké jsou aktuální platby na zdravotním pojištění? Jak se promítne do plateb zvýšení minimální mzdy?
-
Devět chyb OSVČ při platbě zdravotního pojištění
Na dani z příjmu fyzických osob nemusí OSVČ během roku zaplatit nic. Zdravotní pojištění musí být placeno vždy. Placení zdravotního pojištění je povinné. Podívejme se na vybraných 9 chyb OSVČ, které znamenají vznik penále.
-
Zdravotní pojištění při zahájení podnikání během roku 2014
Většina OSVČ nezahájí svoji výdělečnou činnosti přesně od 1. ledna, ale během roku. Jak je to v takovém případě s platbou zdravotního pojištění? Jak se liší podmínky při hlavní nebo vedlejší samostatné výdělečné činnosti? Podívejme se na praktické příklady.
-
Rodičovský příspěvek v deseti číslech
Finanční zajištění rodin s malými dětmi je v Česku v mezinárodním srovnání vysoké. Rodičovská dovolená je dlouhá a rodičovský příspěvek vysoký. Co je dobré vědět o rodičovském příspěvku?
-
Deset důležitých čísel ve zdravotním pojištění
Zdravotní pojištění je "povinnou daní". Všichni musíme platit měsíčně své zdravotní pojišťovně zdravotní pojištění. Pouze za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát. Podívejme se na deset důležitých čísel pro placení zdravotního pojištění.
-
Počet případů snížení či odnětí nemocenského se meziročně zvýšil
Od začátku roku do konce června 2014 provedli pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení (OSSZ) 74 692 kontrol dodržování režimu dočasně práceneschopného pojištěnce. Jejich výsledkem bylo odnětí nebo snížení nemocenského 1 255 osobám.
-
Firmy a OSVČ s dluhy nesplňují podmínky pro veřejné zakázky
Pro řadu firem a živnostníků jsou veřejné zakázky velmi významným zdrojem příjmů. Jednou z kvalifikačních podmínek pro účast na veřejné zakázce je i bezdlužnost na daních a povinném pojistném (zdravotním a sociálním pojištění).
-
Když zaměstnavatel neplatí povinné odvody za zaměstnance
Za výpočet a odvod sociálního a zdravotního pojištění za zaměstnance je zodpovědný jejich zaměstnavatel. Zaměstnanec nemůže být dlužníkem na povinném pojistném za dobu, kdy je zaměstnán. Někteří zaměstnavatelé však své zákonné povinnosti neplní, za což hrozí trestní stíhání.
-
Deset důvodů vzniku dluhu na zdravotním pojištění
Placení zdravotního pojištění je povinné pro všechny občany, za státní pojištěnce však platí zdravotní pojištění stát. Povídejme se na deset praktických příkladů, jak se lze stát dlužníkem na zdravotním pojištění.
-
Jak řešit pojistnou událost v zahraničí?
Aby mělo sjednané cestovní pojištění pro klienta očekávaný efekt, měl by vědět, jak v případě pojistné události postupovat. Správný postup mu totiž usnadní řešení problému hned na místě a zároveň urychlí průběh likvidace pojistné události po návratu z dovolené.
-
Zvýšení minimální mzdy v číslech
Tripartita se shodla na zvýšení minimální mzdy od příštího roku o 500 Kč, jestliže tento návrh schválí vláda, potom bude od ledna 2015 činit minimální měsíční mzda 9 000 Kč. Podívejme se na praktické dopady a propočty jak pro zaměstnavatele, tak zaměstnance či stát.
-
Zdravotní pojištění: Kolik platíme, kolik čerpáme?
Zdravotní pojištění je v podstatě povinnou daní. Zatímco daň z příjmu fyzických osob někteří zaměstnanci a OSVČ neplatí a ještě obdrží daňový bonus, tak zdravotní pojištění se platí vždy. Sociální pojištění se platí pouze do ročního limitu, zdravotní pojištění se platí ze všech příjmů. Kolik na zdravotním pojištění platíme a kolik čerpáme?
-
OSVČ mohou požádat o splátky pojistného
Osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ) nebo zaměstnavatelé se mohou dočasně dostat do finančních problémů, kdy po dobu několika měsíců neplatí ani povinné zdravotní pojištění. Jednorázová úhrada zdravotního pojištění je následně nad jejich finanční síly, řešením může být splácení povinného pojistné ve splátkách.
-
OSVČ a deset chyb u zdravotního pojištění
Placení zdravotního pojištění je povinné. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) si musí řádně plnit své zákonné povinnosti, jinak hrozí předepsání penále nebo pokuty. Za zaměstnance vyřizuje zákonné povinnosti zaměstnavatel. Podívejme se na vybraných deset chyb, které přináší finanční sankce.
-
Jste OSVČ? Nezapomeňte odevzdat „Přehledy“
Vyplněním a odevzdáním přiznání k dani z příjmu všechny daňové povinnosti pro OSVČ neskončily. Do 2. května je nutné odevzdat „Přehledy“ za rok 2013 na místně příslušnou OSSZ a zdravotní pojišťovnu, u které byly OSVČ v loňském roce klientem.
-
Kdy můžete čerpat ošetřovné?
Zákon o nemocenském pojištění pamatuje na situace, kdy se rodiče musejí z vážných důvodů postarat například o svého potomka. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) připomíná, kdo a v jakých situacích může čerpat ošetřovné. Za uplynulý rok ČSSZ evidovala 362 132 případů ošetřovného a vyplatila na této dávce 0,84 miliardy korun. Ve 22 % případů čerpali ošetřovné muži.
-
Mám dva příjmy. Jak je to s placením zdravotního pojištění?
Řada občanů má pravidelně každý měsíc dva různé příjmy. Při souběhu dvou příjmů není výpočet zdravotního pojištění jednoznačný, v některých případech přináší dva příjmy výhody, jaké?
-
Neodevzdání "Přehledu" přináší problémy
Všechny OSVČ musí doručit své zdravotní pojišťovně "Přehled za rok 2013". Základní termín je do 2. května. Neodevzdání "Přehledu" neznamená, že nebude muset OSVČ zdravotní pojištění platit. Naopak se situace zhoršuje a přichází sankce.
-
Firmy mohou žádat o prominutí penále na zdravotním pojištění
Zaměstnavatelé jsou odpovědni za správné vyčíslení a odvod zdravotního pojištění za své zaměstnance. Během roku mohou nastat situace, že zaměstnavatelé nemají prostředky, aby včas zaplatili zdravotní pojištění a vznikne penále. Jak si zažádat o prominutí penále?
-
Zdanění přivýdělku v roce 2014
Každoročně stoupá počet zaměstnanců, kteří si přivydělávají samostatnou výdělečnou činností. Pro účely placení sociálního a zdravotního pojištění je jejich činnost hodnocena jako vedlejší, což přináší výhody.
-
Podnikání při studiu? Proč ne!
Studujete školu, ale rádi byste se co nejdříve postavili na vlastní nohy? Kromě doplňování zboží v supermarketu a jiných brigád můžete přijít k penězům zcela jinou formou, a to sice podnikáním. Víte, že podnikající studenti do 26 let jsou dokonce státem podporováni?
-
Živnostenský list může mít i student
Rádi byste si při studiu na vysoké škole vydělali více než pár stovek na brigádě a nevíte jak na to? Zařiďte si živnost a začněte podnikat! Místo živnostenského listu dnes dostanete tzv. výpis ze živnostenského rejstříku. U ohlašovacích živností stačí splnit jen všeobecné podmínky.
-
Jak se pojistit při zahraničním pobytu?
Život studentský může být životem veselým, dobou plnou poučení, ale také dobou, kdy si můžeme ledacos vyzkoušet. Jako například život v cizině. Možnost studovat a žít po určitou dobu v cizině je dnes otevřená prakticky komukoliv, programů pro studium v zahraničí je nabízeno celá řada. Víte, jak postupovat, pakliže se chcete rozjet do ciziny na zkušenou?
-
Zdravotní pojišťovny mohou udělovat až stotisícové pokuty
OSVČ i zaměstnavatelé mohou dostat při neplnění svých povinností od zdravotní pojišťovny velmi vysoké pokuty. Za jaká provinění může zdravotní pojišťovna udělit pokutu a v jaké výši?
-
Zdravotní pojištění jako povinná daň
Daň z příjmu fyzických osob neplatí občané s nízkými příjmy, sociální pojištění se neplatí z příjmů nad strop. U zdravotního pojištění tomu tak není, zdravotní pojištění je povinnou daní. Kteří občané platí na zdravotním pojištění více než na dani z příjmu fyzických osob?
-
Musí se platit penále u zdravotního pojištění?
Opomenutá platba zdravotního pojištění nebo placení povinného pojištění v nižší částce znamená vznik penále na veřejném zdravotním pojištění. Jak postupovat, když nám zdravotním pojišťovna předepíše penále?
-
Výdělečná činnost po část roku a zdravotní pojištění
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) musí plnit svoji oznamovací povinnost vůči své zdravotní pojišťovně, jinak hrozí vysoké pokuty. Proto je nutné do 8 dní oznámit zahájení nebo ukončení výdělečné činnosti. Jak se vypočítá zdravotní pojištění při výdělečné činnosti po část roku?
-
Deset mýtů u zdravotního pojištění
Zdravotní pojištění je nenápadnou povinnou daní. Vůči své zdravotní pojišťovně mají všichni pojištěnci řadu povinností. Co je dobré o zdravotním pojištění vědět a na co si dát pozor?
-
Jak se stát nezávislým profesionálem
Ve dvou předchozích článcích jste se mohli dočíst o tom, jak zhruba život freelancera vypadá, nyní je čas na méně záživné, ale čistě praktické informace, kterak se prokousat skrze začarovaný les byrokracie a neuvíznout v pařátech finančního úřadu.
-
Zdravotní pojištění: Deset častých omylů
Všichni občané s trvalým pobytem v Česku jsou zdravotně pojištěni u některé ze zdravotních pojišťoven a mají určité zákonné povinnosti. Podívejme se na deset omylů, které znamenají vznik penále nebo pokuty.
-
Co je dobré vědět o zdravotním pojištění?
Zdravotní pojištění je taky daní. Placení zdravotního pojištění je povinné, proto je dobré vědět, že máme právo na výběr zdravotní pojišťovny, lékaře a při nespokojenosti si můžeme stěžovat.
-
Jak se vyhnout penále z pozdě zaplaceného zdravotního pojištění?
Administrativa spojená s výpočtem a odvodem zdravotního pojištění není pro zaměstnavatele rozhodně malá. Jak neplatit zbytečně vyměřené penále?
-
Dluhy u zdravotní pojišťovny - jak postupovat, aby se dále neprodražily?
Během roku může mít i finančně zdravá firma nebo podnikatelé dočasné problémy s cash-flow. Přestože jsme tedy účetně v zisku, tak nemáme peníze. V těchto případech často firmy uhradí zdravotní pojištění později, nebo v nižší částce. U zdravotní pojišťovny vzniká dluh.
-
Na co si dát pozor při cestě po Německu?
Na co si dávat pozor v autě na cestách? Tato země je členem Evropské unie, proto tady od začátku letošního roku platí společná měna euro...
-
Report z pražské burzy (Fio)
Dnešní obchodování a pozornost investorů se soustředila na akcie společnosti P. Morris, které si v dnešním obchodování přidaly 2 % kladného zhodnocení. Jejich cena se pohybovala i lehce pod hranicí 10800,- Kč odkud se do závěru obchodování cena vrátila k úrovni 10500,- Kč.
-
Měď podpořena ekonomickými daty
Červencový futures kontrakt na měď v pátek posiloval a pokračoval tak v růstu započatém v předchozí seanci. V průběhu dne vystoupal až na šestidenní maximum 74,40 centů za libru.
-
Káva uzavřena v obchodním pásu
Termínové kontrakty na kávu arabica obchodované na Coffee, Sugar & Cocoa Exchange zakončily páteční seanci pozitivně.
-
Burza v poledne
Na burze se dnes obchoduje smíšeně. Zatímco ČEZ a Philip Morris posilují shodně o tři desetiny procenta a mírně tak korigují svoje včerejší ztráty, stále klesají akcie Komerční banky, která během dvou dnů oslabila o 170 korun.