-
Příplatky za práci podrobně: 12 takových, na které můžete mít nárok
Pracujete o víkendu, o svátcích, ve ztíženém pracovním prostředí anebo máte rozdělené směny? V takovém případě máte nárok na příplatek. Dostat jej můžete i za pedagogickou činnost nebo za vedení.
-
Ani pracovní úraz, ani nemoc z povolání. Kdy přesto odpovídá zaměstnavatel za újmu zdraví zaměstnance?
Zaměstnavatel odpovídá zaměstnanci za jemu vzniklou škodu v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Zaměstnavatel ovšem odpovídá zaměstnanci také za škodu způsobenou porušením technických, hygienických a jiných předpisů o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. Musí mu pak nahradit ušlý výdělek, pokud zaměstnanec onemocní, ačkoliv nejde o nemoc z povolání nebo pracovní úraz.
-
Jakou výši má rodičovský příspěvek v roce 2024 a kdo na něj dosáhne
Pro rodiče dětí narozených od 1. ledna 2024 vzrostla výše rodičovského příspěvku na 350 tisíc Kč. Co dalšího se změnilo? A jak o rodičovský příspěvek žádat?
-
Kdy zaměstnavatel nemusí poskytovat za práci přesčas příplatky ani náhradní volno?
Za jakých podmínek může zaměstnavatel vyplácet zaměstnancům mzdu, u níž je již předem přihlédnuto k případné práci přesčas? Je taková práce přesčas neodměněna, tedy zdarma, nebo ne?
-
Od října může být lidem s více dluhy sraženo ze mzdy při exekuci víc peněz než dosud
Jak se od října 2024 vypočítávají srážky ze mzdy, jestliže má dlužník více než tři nepřednostní exekuce? Takovému dlužníkovi se nově odvádějí srážky ze dvou třetin čisté mzdy, která zbývá po odečtení nezabavitelných částek, i když vymáhané dluhy nejsou přednostní. Dosud se sráželo jen z jedné třetiny.
-
Prodávat nasbírané houby z cizího lesa je zakázané, apeluje na houbaře ministerstvo
Houbařská sezona je v plném proudu a nemálo houbařů se dopouští nezákonného chování tím, že nasbírané houby prodává ostatním spotřebitelům. Přitom český právní řád dovoluje sbírat houby v lesích pouze pro vlastní potřebu. Na problematiku upozornilo Ministerstvo zemědělství.
-
Jaký je rozdíl mezi výpovědí pro zrušení části zaměstnavatele a výpovědí pro nadbytečnost zaměstnance?
Pokud zaměstnavatel špatně použije výpovědní důvod a zamění zrušení části zaměstnavatele a nadbytečnost zaměstnance, může toho zaměstnanec využít a získat peníze. Jaké jsou mezi těmito výpovědními důvody rozdíly?
-
Řadový zaměstnanec je povyšován na šéfovské místo – na co by měl myslet?
Zbavit se vedoucího zaměstnance je snazší než propustit řadového pracovníka, protože když byl na šéfovské místo jmenován, může z něj být také kdykoliv odvolán. Obyčejní zaměstnanci mohou dostat výpověď jen z omezeného okruhu zákoníkem práce upravených výpovědních důvodů.
-
Někteří mobilní operátoři nabízejí výkup starých mobilů. Podívejte se, kolik za ně dostanete
Povaluje se vám doma hromada mobilů, které již nepoužíváte? Jestliže jsou tato zařízení ještě ve funkčním stavu, můžete využít služeb výkupu mobilů od firem, které je nabízejí. Zároveň se tak můžete zbavit starostí, které se pojí s hledáním potenciálních kupujících vašeho mobilu.
-
V jakých případech může zaměstnavatel požadovat výpis z rejstříku trestů
Potvrzení o bezúhonnosti prostřednictvím dodání výpisu z rejstříku trestů vyžaduje stále více zaměstnavatelů. To však neznamená, že na to mají automaticky právo. V jakých případech je takový požadavek nepřijatelný?
-
Kdo a kdy nemá nárok na příplatek za přesčasovou práci ani na náhradní volno
Zákoník práce umožňuje, aby zaměstnanci nedostávali za přesčasovou práci žádné příplatky ani nečerpali náhradní volno. Zaměstnanci tak zůstávají bez výhod, ale přesto na tom netratí. Jak je to možné? Jaká to má pravidla?
-
Co se počítá do průměrného výdělku pro výpočet náhrad, dovolené nebo odstupného
Které odměny vyplácené vedle mzdy a mzdových příplatků se do průměrného výdělku počítají a které ne? Co o tom rozhoduje?
-
Může zaměstnavatel lustrovat uchazeče o práci na internetu? Jen omezeně, řekl ombudsman
Zaměstnavatelé se během výběrových řízení i v průběhu trvání pracovního úvazku mnohdy dopouštějí diskriminace, což je v rozporu se zákony. Na nejčastější případy diskriminace upozornil veřejný ochránce práv.
-
Kdo neprokáže, kolik opravdu bere, tomu soud vyměří výživné pro dítě z příjmu 121 500 Kč
Handrkování o nějakou tu stokorunu či tisícikorunu výživného pro dítě zná nebo zažil kdekdo, ale jak je tomu v případě bohatých rodičů, když dojde na soud? Pro někoho mohou být desetitisícové částky drobné… Jak to chodí v zámožných rodinách?
-
Aplikace Jenda očima uživatelů. Na vyřízení příspěvku na bydlení se čeká i několik měsíců
Dokládání podkladů pro přiznání nebo prodloužení dávky je přes aplikaci Jenda snazší než jít na Úřad práce osobně. Avšak často vyřízení dávky trvá mnohem déle. Problémy hlásí uživatelé především u příspěvku na bydlení.
-
Zakázal váš zaměstnavatel čerpání dovolené v létě? I tak existují situace, kdy ji můžete mít
V některých firmách se v létě může stát, že kvůli provozním důvodům zaměstnavatel nepovoluje zaměstnancům čerpat dovolenou. Existují však situace, kdy přesto pracovník může na dovolenou nastoupit, a dokonce se ani nemusí handrkovat o její konkrétní termín. Kdy to platí a jak na to?
-
Mohou nezletilí pracující ručit za peněžní hotovost, kterou jim zaměstnavatel svěří?
Blíží se období letních brigád, na které mohou nastoupit i studenti mladší 18 let. Jak je to v takovém případě s hmotnou odpovědností u zaměstnavatele? Musí případnou škodu způsobenou zaměstnavateli zaměstnanec nahradit?
-
Sedm čísel k rodičovskému příspěvku: jaké jsou změny u rodičovské pro rok 2024?
Pro rodiče dětí narozených v tomto roce platí nová pravidla pro čerpání rodičovského příspěvku, který se zvýšil, ale mohou ho čerpat pouze do 3 let věku dítěte. Jaká může být jeho maximální měsíční výše? Kdy jej můžete dočerpat? A kdo může rodičovský příspěvek čerpat do 4 let věku dítěte?
-
Mohou o příspěvek na bydlení žádat také klienti domovů pro seniory a podobných zařízení?
Senioři nebo hendikepovaní lidé mohou mít mnohdy problémy s uhrazením nákladů na bydlení, a to především tehdy, pokud s nimi nebydlí další člověk, se kterým by se o náklady podělili. S úhradou proto pomáhá za určitých podmínek stát příspěvkem na bydlení. Mohou o něj ale zažádat také klienti ubytovacích sociálních služeb?
-
Vyžaduje po vás zaměstnavatel pohotovost během pracovní přestávky? Máte nárok na její proplacení
Standardně pracovní přestávky proplacené nebývají. Co když ale zaměstnavatel vyžaduje, aby zaměstnanci během ní byli tzv. v pohotovosti?
-
Sousedské hlídání dětí by mohlo fungovat už příští rok. Pečující může získat přes 70 tisíc měsíčně
Návrh zákona o provozování sousedských dětských skupin schválila v minulém týdnu vláda. Sousedské dětské skupiny by mohly začít fungovat již od začátku příštího roku.
-
Může zaměstnanec dostat výpověď za nevhodné oblečení, v němž chodí do práce?
Když se zaměstnanec neobléká do práce, jak žádá firma, porušuje tím pracovní kázeň? A co firma může ohledně oblékání zaměstnancům nařídit? Zákoník práce nepředepisuje, jak má zaměstnanec chodit do práce oblečený z hlediska estetiky nebo firemní kultury. O oblečení a obutí zaměstnanců se zákoník práce zajímá jen z hlediska bezpečnosti a ochrany jejich zdraví při práci.
-
Zaměstnavatelé těžící z nelegální práce mají kromě pokuty viset na úřední desce
Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje změny v oblasti postihování nelegálního zaměstnávání. Nově by mohli inspektoři práce pořizovat audiovizuální záznamy u zaměstnavatelů bez jejich vědomí. Za umožnění nelegální práce by zaměstnavateli nově hrozilo také zveřejnění na úřední desce Státního úřadu inspekce práce.
-
Kolik by mělo vaše dítě dostat na výživném?
Za jakých okolností rozhoduje o výši výživného soud? Do kdy musí rodič platit výživné na své dítě? Podívejte se, jak se změnila v posledních letech doporučující tabulka od Ministerstva vnitra pro výpočet výživného.
-
Nová základní pravidla pro vyplácení peněžité pomoci zaměstnancům insolventních zaměstnavatelů
Pokud se firma jako zaměstnavatel dostane do pracovní neschopnosti, mohou jeho zaměstnanci za určitých okolností dosáhnout na náhradu mzdy od státu. Kdy je zaměstnavatel v platební neschopnosti? Kdo ze zaměstnanců má na peníze nárok a jaká je výše pomoci?
-
O kolik vyšší příjem potřebují bezdětné ženy, aby měly stejný důchod jako ženy s dětmi?
I při výpočtu starobního důchodu v roce 2024 hraje výchovné na děti významnou roli a zvyšuje starobní důchod o 500 Kč na každé dítě, přičemž výchovné zpravidla uplatňují ženy. V praxi to znamená, že ženy s více dětmi mohou mít nižší příjmy, aby měly stejný důchod jako bezdětné ženy. Podívejme se na praktické propočty.
-
O kolik se snižuje odškodnění, když se na vzniku škody poškozený sám podílel?
Pokud se poškozený sám nějak podílel na vzniku škody, například svým nevhodným chováním, má nárok jen na úměrně snížené odškodnění. Jak se stanovuje míra spoluúčasti na škodě? O kolik se odškodnění snižuje?
-
Odčinit škodu lze uvedením do původního stavu, nebo peněžitou náhradou. Co a kdo o tom rozhoduje?
Volí způsob odškodnění za škodu její viník, nebo poškozený? Co když škůdce opraví věc i přes nesouhlas poškozeného? Kdy poškozenému zůstává opravená věc i peníze?
-
Kdo vlastní velké pivovary v Česku a které jsou stále v českých rukách?
Kdo vlastní největší pivovary v Česku? Kdo vlastní značky Pilsner Urquell, Gambrinus, Budvar, Staropramen či Svijany? Jaké měly příjmy a který český pivovar je největší?
-
MPSV chystá modernizaci zákoníku práce. Bude zahrnovat výpověď zaměstnance bez udání důvodu?
Národní ekonomická rada vlády (NERV) zveřejnila koncem ledna letošního roku soubor opatření, která by měla přispět k růstu české ekonomiky. Mezi jednotlivými opatřeními se také objevil návrh na propuštění zaměstnanců bez udání důvodu.
-
Dopady změny vlastníka bytu nebo domu na dosavadního nájemce a nového pronajímatele
Je změna osoby pronajímatele důvodem k vypovězení nájmu bytu? Ruší se dosavadní nájemní smlouva? Je potřeba uzavřít novou nájemní smlouvu? Co když bylo dohodnuto něco zvláštního, neobvyklého, platí to i nadále?
-
OSVČ musejí podat daňové přiznání za rok 2023 elektronicky. Čas mají do 2. května
V roce 2023 došlo k rozšíření okruhu osob, kterým se datová schránka zřizuje automaticky ze zákona. Tyto osoby měly již minulý rok povinnost podat daňové přiznání elektronicky. Jedná se hlavně o podnikající fyzické osoby. Před novelizací zákona se datová schránka zřizovala automaticky pouze právnickým osobám.
-
Odměny pěstounů se v letošním roce zvýšily. O kolik?
Osoby vykonávající péči o děti, které jim byly svěřené do pěstounské péče, mají za tuto činnost nárok na některé dávky od státu. V souvislosti se zvýšením minimální mzdy vzrostla v roce 2024 také odměna pěstounů, o kolik?
-
Kdo musí letos odvádět vyšší 23% daň z příjmů?
Solidární daň byla zrušena, ale někteří lidé musejí platit 23% daň z příjmů. Kdo ji musí odvést za rok 2023 a v roce 2024?
-
Kdy potřebujete získat od zaměstnavatele potvrzení o zdanitelných příjmech?
Důležitým daňovým tiskopisem je „Potvrzení o zdanitelných příjmech“, přičemž tento daňový doklad vystavují zaměstnavatelé svým zaměstnancům. K čemu tento doklad slouží? Jaké důležité údaje na tomto tiskopisu najdeme?
-
Může zaměstnanec během přestávky na jídlo opustit pracoviště?
Brání vám zaměstnavatel odejít během přestávky z pracoviště? Může si takové jednání dovolit, nebo jedná protiprávně?
-
Příklady a návody výpočtu exekučních srážek ze mzdy v komplikovanějších situacích
Jak se na zaměstnancově mzdě podrobené exekuci projeví, když se změní výše nezabavitelné částky? A co se srážkami udělá, když je nařízena exekuce kvůli výživnému?
-
Co je to bezdůvodné obohacení a kdy musí zaměstnanec peníze vrátit?
Kdy a kdo ze zaměstnanců musí vrátit peněžní částky, které neměl od zaměstnavatele dostat? V praxi je rozdíl, když peníze navíc dostal neprávem třeba pomocný dělník, nebo účetní či právník. Rozhodovat také bude množství omylem vyplacených peněz. Jaká jsou pravidla?
-
Vláda nepodpořila zvýšení normativních nákladů na bydlení
Vláda ve středu 7. února nepodpořila zvýšení normativních nákladů na bydlení, které ovlivňují výši příspěvku na bydlení a výši srážek ze mzdy.
-
Kdy vzniká penzistům nárok na daňový přeplatek v praktických příkladech
Mnoho starobních důchodců má mimo státní důchod i další příjmy, ať už ze závislé činnosti, samostatné výdělečné činnosti, nebo z pasivních příjmů. Podívejme se v praktických příkladech, kdy jim vzniká nárok na daňový přeplatek za rok 2023.
-
Na koho překvapivě čeká nízký důchod?
Výše státního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, přičemž někteří občané se mylně domnívají, že budou mít alespoň průměrný důchod, ale pak je překvapí opak. Podívejme se na některé důvody.
-
O kolik se dlužníkům zvýšily srážky ze mzdy? Porovnání s rokem 2023 v příkladech
Kvůli snížení nezabavitelného minima zůstane dlužníkům v roce 2024 ze mzdy méně. Jak si pohoršili oproti roku 2023?
-
Jak vysoké jsou odměny zastupitelů v roce 2024?
Od 1. ledna 2024 nabyla účinnosti novela zákona, která stanovuje nový mechanismus pro pravidelnou valorizaci odměn zastupitelů. Současně se změnily také podmínky pro distanční účast na jednání zastupitelstev. Na kolik si přijdou zastupitelé v roce 2024?
-
Jak se změní váš čistý příjem v roce 2024?
Rok 2024 ovlivní příjmy všech skupin obyvatel ČR. Jak vám rok 2024 změní výši vašich čistých příjmů? Jak konsolidační balíček ovlivní vaše příjmy? Kdo si polepší a kdo naopak bude odvádět více?
-
Kolik si budete moci přivydělat v roce 2024, pokud jste v evidenci Úřadu práce?
Osoby v evidenci Úřadu práce si mohou během hledání zaměstnání také přivydělat do určitého limitu. Jak vysoký limit bude platit v roce 2024?
-
Máte během roku i jiné příjmy než ze zaměstnání či důchodu? Kolik si můžete v roce 2023 přivydělat tzv. příležitostným příjmem?
Jste zaměstnanci či v důchodu, ale občas si v průběhu roku přivyděláte náhodnou prací? Jak vysokou částku si tímto příležitostným přivýdělkem můžete v roce 2023 vydělat?
-
Jak se liší důchod při vysokých a nízkých příjmech v roce 2024?
I v roce 2024 bude platit, že výpočtová formule starobního důchodu je výhodnější pro lidi s nízkými příjmy. Při podprůměrných příjmech životní úroveň při odchodu do starobního důchodu příliš neklesá. Jak se liší náhradový poměr při odchodu do starobního důchodu?
-
Poplatky za pobytové sociální služby se v příštím roce pravděpodobně zvýší. O kolik?
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) poslalo do připomínkového řízení návrh vyhlášky, kterým se zvyšují poplatky za pobytové sociální služby. O kolik poplatky pravděpodobně vzrostou?
-
Agenturní zaměstnanci mají získat záruku mzdy od Úřadu práce, snad už v roce 2024
Poslanci na začátku září schválili ve třetím čtení návrh zákona, který zavede změny v agenturním zaměstnávání. A to jak pro samotné pracovní agentury, tak pro jejich zaměstnance. Nyní návrh zákona projedná Senát.
-
Nespravedlnosti u vdovského důchodu
V případě úmrtí manžela či manželky náleží vdově nebo vdovci při splnění zákonných podmínek vdovský/vdovecký důchod. Při splnění nároku na něj nebo při výpočtu jeho měsíční částky však dochází k situacím, že důchod je vyšší, nebo nižší, než se na první pohled zdá. Podívejme se na praktické příklady.
-
Odvádění televizních a rozhlasových poplatků za mobil či notebook je nesmysl, kritizují návrh instituce
Ministerstvo kultury v září poslalo do připomínkového řízení návrh zákona, kterým se mají zvýšit tzv. koncesionářské poplatky pro Českou televizi a Český rozhlas. Zároveň se má rozšířit okruh osob, které jsou povinny tyto poplatky uhradit. Jak se k návrhu staví státní organizace ve svých připomínkách?
-
Jak si přivydělat darováním krve, plazmy, vajíček, spermií, vlasů nebo třeba mateřského mléka?
Způsobů, jak si přivydělat, existuje mnoho, například darováním svého biologického materiálu. V jakých cenových rozmezích se pohybuje finanční odměna za tyto netradiční „brigády“?
-
Jak to bude s nárokem na dovolenou u DPP a DPČ?
Lidé pracující prostřednictvím dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti budou mít nárok na dovolenou. Jak to bude vypadat?
-
Obecní a krajské zastupitele čeká již v příštím roce automatická valorizace odměn
Odměny uvolněných zastupitelů a maximální odměny neuvolněných zastupitelů se začnou od příštího roku automaticky valorizovat. Nově se výše odměn začne stanovovat na základě průměrné mzdy a zákonem daného koeficientu.
-
Jakými způsoby si lze vybudovat pasivní příjmy?
Máte stálé zaměstnání, ale chtěli byste si zajistit i další příjmy, které se nebudou odvíjet od toho, kolik času dané činnosti věnujete? Takovému výdělku říkáme pasivní příjmy, jakými možnostmi se dají vybudovat?
-
Kdy nebudete mít důchod ani 12 000 Kč?
Mít státní důchod vyšší než 12 tisíc měsíčně není samozřejmostí. V Česku je řada penzistů, kteří mají měsíční důchod i citelně nižší. Podívejme se na praktické příklady, kdo nemá státní důchod ani právě 12 tisíc měsíčně. Jaké jsou nejčastější důvody?
-
Kvůli jakým příjmům si nemusíte zakládat živnostenský list?
Ne u všech výdělečných činností mimo zaměstnanecký poměr je vždy nutné mít živnostenský list. Za jakých podmínek je lze vykonávat?
-
Žadatelé o příspěvek na bydlení by už nemuseli dokládat své příjmy a náklady na energie
Lidé pobírající příspěvek na bydlení musejí minimálně dvakrát do roka dokládat své příjmy a náklady na bydlení. Návrh zákona počítá s tím, že by nově příjmy za zaměstnance dokládali sami zaměstnavatelé a náklady na energie jejich dodavatelé.
-
Můžete jako nepodnikatelé vystavit fakturu?
Dostali jste se do situace, kdy po vás chce někdo vystavit fakturu, ale vy nedisponujete živnostenským oprávněním? Lze v takovém případě vůbec fakturu vystavit?
-
Jak je to s trvalým pobytem v nájmu a podnájmu při nesouhlasu pronajímatele
Pronajímatelé bytů se někdy brání tomu, aby si jejich nájemci v dané nemovitosti zřídili trvalý pobyt. Obvyklým důvodem jsou obavy z exekuce vybavení bytu. Potřebují nájemci k přepisu trvalého pobytu svolení majitele? A jak může pronajímatel ochránit svůj majetek?
-
Kdy a jaké výdělečné činnosti jsou povoleny lidem registrovaným na Úřadu práce
Kde kdo už ví, že i ten, kdo je v evidenci Úřadu práce, ale nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti, si může legálně vydělat na brigádě až polovinu minimální mzdy měsíčně. Ale to není všechno.
-
Jak se platí sociální pojištění, když máte více příjmů
V praxi mají někteří lidé současně více různých příjmů, ať už ze zaměstnání, podnikání, nebo formou pasivních příjmů. Jak to v takovém případě mají s platbou sociálního pojištění?
-
Co více zvýší důchod? Odpracované roky, nebo příjmy?
Měsíční částka starobního důchodu závisí na získané době pojištění a výši průměrné mzdy za odpracované roky. Komu zvyšuje státní důchod více doba pojištění a komu průměrná mzda? Podívejme se na praktické příklady.
-
Smutné prvenství Čechů: Nejhorší v možnosti koupit nemovitost. Kýžený propad cen se nekoná
Pomohla inflace a hypoteční krize snížit ceny nemovitostí? Kolik musíte vydělávat, abyste si pořídili 3+kk v novostavbě a ve starší zástavbě?
-
Které příjmy byste měli uvést do daňového přiznání, abyste se vyhnuli nepříjemnostem ze strany finančáku?
Termíny pro podání daňového přiznání jsou už za dveřmi. Proto je dobré si připomenout, které příjmy jste povinni prokázat v podaném daňovém přiznání.
-
Termín pro podání přehledů OSVČ za rok 2022: formuláře přehledů všech zdravotních pojišťoven k vyplnění
Společně s přiznáním k dani z příjmů fyzických osob musí podnikatelé podat také přehledy na správu sociálního zabezpečení a svoji zdravotní pojišťovnu. V našem článku vám poskytneme tiskopisy k jednotlivým zdravotním pojišťovnám, které můžete rovněž snadno vyplnit online.
-
OSVČ a zdravotní pojištění za rok 2022
Na výpočet ročního zdravotního pojištění má vliv nejenom dosažený hrubý zisk, ale i skutečnost, zdali byla vykonávána hlavní, či vedlejší samostatná výdělečná činnost. Podívejme se v několika praktických příkladech, jak vysoké může být zdravotní pojištění pro OSVČ za rok 2022.
-
Výpočet zdravotního pojištění při více příjmech
Někteří občané mají současně více příjmů. Výpočet zdravotního pojištění může být v takových případech odlišný. Podívejme se na praktické příklady.
-
Z jakého přivýdělku za rok 2022 platí zaměstnanci nejnižší daně?
Někteří zaměstnanci mají mimo příjmy ze svého zaměstnání i další pravidelné příjmy. Zdanění není v takovém případě vždy stejně vysoké, záleží na druhu příjmu. Ze kterého přivýdělku se platí nejnižší daně? Podívejme se na praktické příklady za rok 2022.
-
Zdanění nadprůměrných mezd je v Česku nízké
Zaměstnanci pracující za nadprůměrnou mzdu zaplatí na přímých daních v Česku méně než ve většině vyspělých zemí světa. Vždyť základní 15% daňová sazba platí až pro hrubou měsíční mzdu do výše čtyřnásobku průměrné mzdy.
-
Je výpočet důchodu rovnostářský? Příklady napoví
Při výpočtu starobního důchodu v Česku dochází k situacím, že dva občané mají odlišnou část pojištění, a přitom jsou na tom pro důchodové účely za dané období stejně. Podívejme se na pět vybraných příkladů.
-
V jakých situacích jsou vyšší příjmy spíše na škodu? Dávejte si pozor na překročení limitů
Vzhledem k různým daňovým limitům, daňovým slevám a možnosti čerpání státních dávek dochází v praxi k situacím, kdy je vyšší příjem ze zaměstnání nebo podnikání pro rodinný rozpočet špatnou zprávou, neboť klesá čistý měsíční příjem. Podívejme se na vybrané praktické příklady.
-
OSVČ s paušální daní dosáhnou na příspěvek na bydlení, i když mají vysoké příjmy
O příspěvek na bydlení mohou žádat i OSVČ s paušální daní. Díky způsobu výpočtu na něj totiž v řadě případů snadno dosáhnou, a to i tehdy, pokud mají vysoké příjmy.
-
Jaké příjmy se započítávají, když žádáte o přídavek na dítě?
Díky zvýšení životního minima se zvýšila i hranice příjmů rozhodných pro přídavek na dítě. O jaké částky se jedná a co se do těchto příjmů započítává?
-
Na zaměstnavatele se chystá povinnost zveřejňovat výši mzdy v pracovních inzerátech. Na Slovensku již běžná realita
Odpovídáte na pracovní inzeráty, ve kterých není zmíněná výše hrubé mzdy? Tento údaj často firmy nezveřejňují. Přitom je to hlavní informace, tak jako náplň práce na dané pozici.
-
Daň z mimořádných zisků má být účinná až od roku 2023. Kdo ji zaplatí?
Daň z mimořádných zisků má platit až od roku 2023. Její zavedení podpořila současná situace na trhu, díky níž si některé podnikatelské sektory přišly na mnohem vyšší zisky. Příjem z nové daně by tak mohl navýšit státní rozpočet o několik miliard korun.
-
Jak se budou kompenzovat náklady na práci z domu?
Od příštího roku bude muset zaměstnavatel vyhovět některým osobám s žádostí o home office. Dále mu také nově vznikne povinnost hradit náklady vzniklé prací z domu. Jak to bude probíhat?
-
Více částečných úvazků a home office. Stát v zákoně podpoří oboje
Částečné úvazky se dočkají větší státní podpory a stejně tak tomu bude i u práce z domova. Zaměstnavatel bude některým zaměstnancům nově povinen vyhovět, pokud budou chtít home office. Kterým a co se změní?
-
Odchod do důchodu v roce 2023 při nízkých příjmech, kdo si polepší?
Výpočtová formule důchodu je pro lidi s podprůměrnými příjmy výhodná. Někteří žadatelé o důchod mají státní penzi vyšší než předchozí mzdu. Podívejme se na praktické výpočty v roce 2023.
-
Důchodové rovnostářství v příkladech
V českém důchodovém systému hraje princip solidarity významnou úlohu, což je pro některé žadatele o důchod pozitivní, ale pro jiné nikoliv.
-
Jak dokládá OSVČ příjem pro nárok na příspěvek na bydlení?
Dávky státní sociální podpory nejsou určené jen pro zaměstnance. Čerpat je mohou i podnikatelé. Jak pro účely dávky prokazují OSVČ svoje příjmy?
-
Jak probíhá sociální šetření pro přiznání příspěvku na péči?
Nedílnou součástí pro vyřízení příspěvku na péči je sociální šetření. Jak takové šetření probíhá, kdo jej vykonává a které úkony se během něho posuzují?
-
Jak je to se sociálním pojištěním u OSVČ, která pobírá mateřskou nebo rodičovskou?
Pokud jste OSVČ, která v blízké době plánuje pobírat peněžitou pomoc v mateřství anebo rodičovský příspěvek, určitě vás bude zajímat, jak je to s platbou záloh na sociální pojištění.
-
Volby do zastupitelstva 2022: kompletní přehled
Už zítra můžeme jít znovu k volebním urnám, tentokrát budeme volit do zastupitelstva obce, města či městské části. Víte vše, co o volbách potřebujete vědět?
-
OSVČ a zdravotní pojištění při dávkách v mateřství a rodičovství
Jak to mají ženy podnikatelky, které plánují pobírat peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek se zálohami na zdravotní pojištění? Musí je platit, nebo jsou od platby osvobozeny?
-
Jak můžete pracovat na mateřské nebo rodičovské?
Jste na mateřské nebo rodičovské a chtěli byste si přivydělat něco k dobru? Pokud ano, pojďme se společně podívat, zda je to vůbec možné.
-
Konec nepoctivým podnikatelům. Jaká se chystá regulace pro Airbnb a jiné ubytovací platformy?
Ministerstvo pro místní rozvoj v čele s předsedou poslaneckého klubu Pirátů Jakubem Michálkem plánuje pomocí chystané novely zákona regulovat poskytování krátkodobých pronájmů přes Airbnb a jiné online platformy. Jaké změny se možná již od příštího roku dotknou provozovatelů nabízejících krátkodobé pronájmy?
-
Kdy se prodlužuje výpovědní doba?
Výpovědní doba nemusí činit jen 2 měsíce. Lze ji i zákonně prodloužit, a v některých případech dokonce automaticky. Kdy tomu tak je?
-
Kolik lidí ročně navštíví zoo? Jaký dopad na návštěvnost měl koronavirus?
Česká republika je zemí zoologických zahrad. Kolik lidí ročně navštíví české zoo? Jak srazil koronavirus jejich návštěvnost v letech 2020 a 2021? Která zoo je nejnavštěvovanější?
-
Brno nabízí startovací byty se zvýhodněným nájmem
Pokud žijete v Brně a rádi byste se postavili na vlastní nohy, město aktuálně nabízí startovací byty, a to nejen pro mladé rodiny. Jak se o byt přihlásit a jaké podmínky je třeba splnit?
-
Rodičovský příspěvek stát vyplácí bez ohledu na předchozí výdělky. Jak podat žádost o rodičovský příspěvek?
Rodičovský příspěvek je sociální dávka pro rodiče, jenž pečuje o dítě, které ještě nedovršilo věku čtyř let. Většinou plynule navazuje na peněžitou pomoc v mateřství, kterou stát vyplácí během mateřské dovolené. Výhodou je, že se stát při jeho vyplácení neohlíží na předchozí zaměstnání a výši výdělků pobírajícího rodiče. Pro přiznání dávky je ovšem potřeba splňovat určitá pravidla.
-
Podle jakých pravidel se daní příjem neziskových organizací?
V České republice nepůsobí pouze ziskový sektor. Funguje tu řada neziskových organizací, jejichž cílem není zisk, ale svoji činnost vykonávají pro blaho společnosti. I takové neziskové organizace mohou mít ze svých činností zisk, který pak přerozdělují na zlepšování svých aktivit. Jak tyto příjmy podléhají zdanění?
-
Kdy musí výpovědi předcházet varování od zaměstnavatele?
Kdy musí být zaměstnanec v předstihu varován před sankcí v podobě rozvázání pracovního poměru? Platí povinnost varovat problematického zaměstnance jen pro výpověď, nebo i pro okamžité zrušení pracovního poměru? Kdy je výpověď neplatná, jestliže zaměstnanec nebyl předem upozorněn na to, že ji může v budoucnu dostat?
-
Vláda schválila 5 000 Kč na dítě pro rodiny s příjmem do 1 milionu Kč, kdo na tuto dávku dosáhne?
Vláda schválila příspěvek 5 000 Kč za dítě pro rodiny s příjmem do 1 milionu Kč. Kdy se bude vyplácet? Kdo na něj má nárok? Jaké další změny čekají rodiny s dětmi?
-
Poslední možnost pro podání daňového přiznání elektronickou formou
Termín pro elektronické podání daňového přiznání se neúprosně blíží. Pro ty, které tato nepříliš oblíbená činnost ještě čeká, přinášíme podrobnější informace o tomto způsobu podání.
-
Zaměstnávání přes agentury práce: Na co pozor?
S přívalem ukrajinských uprchlíků se obsadí plno pracovních míst. Některé si navíc vezmou pod svá křídla agentury práce. Jak poznat, zda se jedná o solidní agenturu?
-
Provozovat podnikání lze i bez patřičné kvalifikace, kdy se stanoví garant k živnosti?
Chcete začít podnikat v oboru, ale nemůžete se prokázat dostatečnou kvalifikací? I na takové situace myslí živnostenský zákon, proto není hned nutné házet flintu do žita. Pouze si musíte pro provozování činnosti zvolit svého odpovědného zástupce (garanta).
-
Mohou mít osoby v paušálním režimu další příjem?
Přihlásili jste se k paušální dani anebo o tom uvažujete do budoucna? Je nutné, abyste nepodnikali prostřednictvím činnosti vedlejší? A jak je to s dalšími příjmy?
-
Na příspěvek na bydlení dosáhne v roce 2022 mnohem více lidí
Příspěvek na bydlení se v roce 2022 se zvýšil, díky čemuž na něj dosáhne mnohem více lidí. Jaké podmínky musíte splnit, aby vám stát přispěl?
-
Kdy raději neodepisovat na pracovní inzerát
Jste nezaměstnaní a aktuálně si hledáte práci? V takovém případě trávíte plno času na portálech s inzercemi pracovních nabídek. Jak by měl vypadat věrohodný inzerát? A na jaké nabídky raději neodepisovat?
-
Daňové povinnosti předčasných důchodců
Výdělek předčasných důchodců je legislativou omezen, přesto mají někteří předčasní důchodci vysoké příjmy a mají povinnost podávat daňové přiznání za rok 2021. Kdy obdrží předčasní důchodci daňovou vratku za rok 2021?
-
10 případů, kdy zaměstnanec musí podat daňové přiznání
Za většinu zaměstnanců vyřizuje roční daňové záležitosti jejich zaměstnavatel formou ročního zúčtování daně. Kdy si však musí zaměstnanci sami podat daňové přiznání? Podívejme se na deset vybraných případů.
-
Vytýkací dopis: co to je? Může vás stát místo?
Dostali jste v práci od zaměstnavatele vytýkací dopis a nejste si jistí, co to přesně znamená? Nebo se nacházíte v roli zaměstnavatele a přemýšlíte o udělení vytýkacího dopisu zaměstnanci?
-
Poslanci po 23 hodinách udělili vládě důvěru: jaký plat mají poslanci?
Jak vysoký je plat poslanců? Berou poslanci hodně nebo málo? Jaké dostávají další peníze k platu? A kolik dostanou ti, kteří už nejsou zvoleni, na rozloučenou s Poslaneckou sněmovnou?
-
Kdy bude vaše výdělečná činnost vedlejší?
Chcete si založit živnost a pracovat jako OSVČ? Kdy bude vaše výdělečná činnost vedlejší a jaké to s sebou nese výhody?
-
Darovali lidé během pandemie více financí neziskovým organizacím?
Fundraising je jednou z metod, kterou získávají nestátní neziskové organizace (NNO) finanční prostředky pro své činnosti, jejichž náplň se soustředí na veřejný zájem, který přispívá k obecnému blahu ve společnosti. Na fundraising měla značný vliv také pandemická situace v České republice, která změnila solidaritu lidí. Zaznamenaly neziskové organizace zvýšený zájem o dárcovství?
-
Novoroční předsevzetí pro osobní finance
Připomíná vám váš šuflík se smlouvami nezdolnou hromadu? Nejste si jisti, kterým poradcům věřit? Zdá se vám, že vydáváte peníze za věci, které ani nevíte, k čemu slouží?
-
Kdy máte nárok na náhradní volno?
Občas se stane, že potřebujeme během pracovní doby z práce odejít k lékaři nebo vyřídit jiné důležité soukromé záležitosti. Víte, kdy si můžete vzít placené náhradní volno?
-
Paušální daň od 1. ledna 2022: výše, výhody a slabiny
Loni byla byla zavedena paušální daň - tedy jednotný odvod pro OSVČ, které dále nemusí podávat daňové přiznání. Od 1. ledna 2022 její výše vzroste na 5 994 Kč. Které OSVČ mohou paušální daň uplatňovat? Jak se k ní přihlásit?
-
Jak často musíte na periodickou zdravotní prohlídku v zaměstnání?
Budete muset kvůli práci pravidelně podstupovat pracovnělékařské prohlídky? Jak často na ně budete muset chodit a proč na ně vůbec musíte?
-
Nákup nebo pronájem garáže a daně
Koupili jste si garáž anebo byt s parkovacím stáním? Jak to bude ve vašem případě s daní z nemovitých věcí? A co když se rozhodnete místo pronajímat? Budete muset platit daň z příjmů a podávat daňové přiznání?
-
Kdy je ohrožena bonita zaměstnance nebo OSVČ při žádosti o hypotéku
I když ceny nemovitostí neustále rostou, žádostí o hypotéku pořád přibývá. Ne každému se však zadaří na úvěr dosáhnout a nejen kvůli ceně, ale i bonitě. Pojďme se společně podívat na sporné příklady u zaměstnanců, ale i živnostníků.
-
Jaké příjmy se počítají, když žádáte o hypotéku?
Pokud si chcete zažádat o hypotéku, musíte splňovat hned několik podmínek bank, které stanovila ČNB. Dále také na základě výše částky, o kterou žádáte, musíte mít dostačující příjmy. Jaké příjmy vám banka bude zohledňovat a jaké vám také pomohou?
-
O kolik zvyšuje rok pojištění důchod?
Měsíční částka starobního důchodu nezávisí pouze na výši rozhodných příjmů, ale i na získané době pojištění. O kolik je možné mít nižší rozhodnou průměrnou mzdu při získání roku pojištění navíc?
-
Stejný příjem a různý výpočet zdravotního pojištění
Při výpočtu zdravotního pojištění se neuplatňují daňové slevy ani daňové odpočty, přesto v praxi odvádí pojištěnci při stejném příjmu odlišnou částku na zdravotním pojištění. Záleží zejména na struktuře příjmů a zařazení v registru pojištěnců, jak si ukážeme v praktických příkladech.
-
Kdo se může registrovat na úřadu práce a mít přivýdělek?
Přivyděláváte si, ale rádi byste si našli něco lepšího, a proto přemýšlíte o registraci na úřadu práce? Anebo potřebujete mít vyřešené zdravotní pojištění a víte, že osoby v evidenci na ÚP jsou státními pojištěnci? Přečtěte si, kdy můžete mít příjem a zároveň být v evidenci uchazečů o zaměstnání.
-
Kdy dostanete od zaměstnavatele náhrady, když jste v pracovní neschopnosti?
Za určitých podmínek lze od zaměstnavatele dostat finanční náhrady, které souvisí např. se ztrátou výdělku po dobu pracovní neschopnosti anebo dokonce s bolestným a mnoha dalšími. Kdy na něco takového máte nárok?
-
Kdy vám (ne)bude muset zaměstnavatel nahradit škodu a nemajetkovou ujmu?
Pracovní úraz během výkonu povolání se bohužel může stát každému zaměstnanci. V jakých případech vám jej bude muset zaměstnavatel nahradit? A kdy nemusí?
-
Kdy musí zaměstnanec hradit škodu při poškození, zničení či ztrátě majetku?
Zaměstnanec musí zaměstnavateli nahradit škodu, kterou mu způsobil vlastním zaviněním. V některých případech však náhrady škody může být i zproštěn. Kdy a co se stane, pokud ztratí ochranné prostředky? A jak vysoká je náhrada?
-
Co je důležité vědět o dohodě o hmotné odpovědnosti?
Dohoda o hmotné odpovědnosti se uzavírá mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem pro případ, kdyby vznikl schodek na hodnotách zaměstnavatele. Kdy ji ale uzavřít nelze? Můžete od ní odstoupit? A jak je to s náhradami?
-
Dokonalý finanční plán je jen chiméra
Každý někdy zatouží být bohatý, nemít žádné finanční starosti a plnit si svá finanční přání jediným mávnutím platební karty. Finanční realita většiny z nás je ale naprosto odlišná. Majetek je třeba dlouhodobě budovat. A na tomto faktu je postavena teorie finančního plánování.
-
Kdo vlastní české pivovary?
České pivovary prochází v časech koronaviru těžkým obdobím, ale již se snad začíná svítat na lepší časy, navíc zájem o české pivo v cizině neustále roste. Kdo vlastní české pivovary a kolik piva vyrobí?
-
Penzisté a zdravotní pojištění v příkladech
I penzisté musí v některých případech platit zdravotní pojištění. V deseti příkladech si ukážeme, kdy penzisté zdravotní pojištění platí a kdy nikoliv a jak se zdravotní pojištění vypočítává v závislosti na druhu příjmu.
-
Omyly při práci na zkrácený úvazek
Práce na zkrácený úvazek je atraktivní nejenom pro studenty, penzisty, ale i pro zaměstnance, kteří nemohou nebo nechtějí z různých důvodů pracovat na plný úvazek. S čím však při práci na zkrácený úvazek počítat?
-
Kdo vlastní naše obchodní řetězce?
Obchodní řetězce jsou součástí téměř každého města a nové obchody se otevírají i v kdejakém zapadlém městečku. Víte, kdo je vlastní? A jaké měly minulý rok tržby a zisky?
-
Co si může dovolit zaměstnavatel uvádět o svém bývalém zaměstnanci v pracovním posudku? Jak se bránit?
Význam a používání pracovních posudků v poslední době v praxi klesl. Firmy si častěji vybírají a prověřují uchazeče o zaměstnání samy, podle vlastních kritérií a postupů. A když na to nemají kapacity, pověří personální agenturu. Na státních a komunálních úřadech zase probíhají různá výběrová řízení podle pravidel zákona. Na druhou stranu existují obory práce, kde vezmou každého, i s negativním pracovním posudkem, takže se posudky ani nevyžadují. Přesto ale někteří zaměstnavatelé setrvávají u tradice a pracovní posudky vyžadují. A pak si jej uchazeč o zaměstnání musí opatřit.
-
Jak to mají invalidní důchodci s platbou sociálního pojištění?
Byli jste posudkovým lékařem shledáni invalidními a vznikl vám tak nárok na výplatu invalidního důchodu? Jak to budete mít s hrazením sociálního pojištění? Platí jej za vás stát, musíte jej doplácet sami anebo půjde o vyloučenou dobu pojištění?
-
Penzisté a platba sociálního pojištění
Výše odvodů na sociálním pojištění výrazně ovlivňuje měsíční částku starobního důchodu. Jak to však mají s placením sociálního pojištění starobní penzisté?
-
Od kdy se vám začnou počítat sankce za pozdní odevzdání daňového přiznání?
Vztahuje se na vás povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitosti anebo k dani z příjmu fyzických osob? Jak jistě víte, lhůta, do kdy formulář odevzdat, se v obou případech prodloužila. Od kdy vám ale hrozí sankce, pokud přiznání nestihnete podat ani do této doby?
-
Sdílené pracovní místo má pomoci osobám na rodičovské, penzistům i absolventům. Jak bude fungovat?
Sdílené pracovní místo nebylo až do začátku roku 2021 nijak definováno v zákoně. Přesto jej maličké procento českých zaměstnavatelů využívalo. V zahraničí se pak jednalo o poměrně běžnou úpravu pracovního vztahu. Jak sdílené pracovní místo funguje? A bude pro vás vhodné?
-
3 příklady, jak se daní ostatní příjmy v daňovém přiznání
Budete letos podávat daňové přiznání? V tiskopisu můžete najít kolonku s názvem ostatní příjmy. Co do ní patří a kdy a jak to musíte zdanit? Vybrali jsme 3 příklady.
-
Jak vysokou náhradu mzdy dostanete s příspěvkem za karanténu?
Kontaktovala vás hygiena s tím, že jste byli ve styku s pozitivně testovaným? Pociťujete příznaky infekčního onemocnění? Projevila se u vás nákaza covid-19? Kolik dostanete, když strávíte 14 dní doma v karanténě nebo v izolaci?
-
Jak vyplní daňové přiznání zaměstnanec, který má i příjmy z pronájmu
Máte za rok 2020 příjmy, které plynuly z pronájmu nemovité věci? Pokud ano, zaměstnavatel za vás nemůže provést roční zúčtování daně a vy musíte podat daňové přiznání. Jak ho ale vyplnit a kde se příjmy z pronájmu uvádí?
-
Izolačka včera prošla poslaneckou sněmovnou. Příspěvek v karanténě až 370 Kč míří do senátu
Zvýšená nemocenská na 100 % z původních 60 % nakonec neprošla. Místo toho sněmovna opět schválila původní návrh Jany Maláčové. Pokud projde celým legislativním procesem, lidé v karanténě dostanou za každý den až 370 Kč navíc.
-
Kdy máte nárok na odměnu za přestávku v práci?
Je dvanáct hodin a vy se ptáte kolegy nebo kolegyně na pracovišti, zda s vámi půjde do oblíbené restaurace přes ulici na obědové menu. Při jídle proberete, jak se mají děti, kam pojedete s rodinou na dovolenou a při cestě zpět do práce se ještě stavíte v obchodě a koupíte mléko, které vám doma došlo. Uplynulo něco přes třicet minut, nevolal vám šéf a vůbec jste se nemuseli starat o to, co se děje v práci. Takto vypadá modelová a demonstrativní přestávka na jídlo a oddech.
-
Máte nárok na příplatky, když pracujete na dohodu o provedení práce?
Našli jste si brigádu, kde budete pracovat i v nočních hodinách nebo o víkendu? Zaměstnancům v takových případech náleží příplatky. Budete mít na ně nárok i vy jakožto brigádníci?
-
Může po vás zaměstnavatel požadovat, abyste se nechali otestovat na koronavirus?
Práce a negativní test na covid-19. Toto téma bylo před několika týdny velmi skloňované na Slovensku. Co když ale taková situace nastane i v Česku? Bude zaměstnavatel v právu, pokud po vás bude požadovat negativní test na koronavirus?
-
Další vlna EET se odkládá na 1. leden 2023
Řada malých podnikatelů zažívá těžké období, a proto se vláda rozhodla odložit další vlnu EET, která měla vejít v platnost již v květnu 2020. Kdy začne platit nová vlna EET? Na koho se bude poslední vlna EET vztahovat? A jaké budou mít tito podnikatelé úlevy?
-
(4) Zaměstnavatel v insolvenci: V čem může nastat problém při nesoučinnosti zaměstnavatele?
Zaměstnavatel, u které jste pracovali, se ocitl v insolvenci a nevyplatil vám mzdu. Následně jste se vydali na úřad práce s tím, že si dlužnou výplatu můžete nechat proplatit právě tam. Opravdu tím ale pro vás zaměstnavatel skončil? Jak může ještě víc zhoršit vaši situaci?
-
Bude práce z domova nový standard? Firmy musí vyřešit IT bezpečnost a produktivitu práce
Kvůli bezpečnostním opatřením zavedeným kvůli koronavirové pandemii byly nuceny miliony zaměstnanců na celém světě vykonávat svoji práci z domova. Tato změna v pracovních zvyklostech měla velký dopad na rozvoj trendu práce mimo kanceláře. Od začátku zavádění opatření zůstává nejasná nejedna důležitá otázka. Jaká jsou rizika práce z domova?
-
Kdy můžete odejít z nájmu bez výpovědní doby
Nájem nekončí jen uplynutím smlouvy na dobu určitou anebo výpovědí, po které musíte dodržet tříměsíční výpovědní lhůtu. Nájemce může vypovědět smlouvu i bez výpovědní doby. V jakých příkladech je to možné?
-
5 případů, kdy máte nárok na slevu na nájemném
Nájemné vám může být během doby trvání nájmu zvýšeno. Může být však ale i sníženo, a to např. o slevu. Kdy má tedy nájemce nárok na slevu z nájemného?
-
4 věci, kterými vás matou u inzerátů s pronájmy bytů
Sháníte pronájem nemovitosti pro vlastní bydlení? Už jste se dívali na nějaké inzeráty? A víte, co pronajímatelé nejčastěji zkouší na potencionální nájemce? Přečtěte si, co není výhoda, ale samozřejmost, a s čím vám lžou.
-
Kdy se v ČR zakáží zvířata v cirkusech?
Je cirkus byznys s týranými zvířaty, nebo národní poklad? Ve kterých zemích je již vystupování zvířat zakázáno? A jak souvisí cirkus, zookoutek a potence asijských mužů?
-
Výpovědní lhůta v zaměstnání: jak ji zkrátit nebo prodloužit?
Chcete dát v zaměstnání výpověď a spěcháte rovnou do nové práce? Jak dlouhá bude vaše výpovědní lhůta? A budete muset její délku dodržet?
-
Kdy můžete uplatnit slevu na manželku za rok 2019?
Při splnění zákonných podmínek lze v ročním zúčtování daně nebo daňovém přiznání za rok 2019 uplatnit slevu na manžela (manželku) ve výši 24 840 Kč. Za jakých podmínek? Kdy lze uplatnit slevu při využití paušálu?
-
Nemáte na složenky za elektřinu kvůli koronaviru? Volejte dodavateli
Praktické dopady nouzového stavu pociťují domácnosti v mnoha rovinách. Někteří lidé se kvůli ztrátě zaměstnání nebo výpadků příjmů potýkají s tenčícím se rodinným rozpočtem. Co si počít ve chvíli, kdy nezbývá na složenky za elektřinu nebo plyn?
-
Změny ve srážkách ze mzdy 2020 v příkladech
Podívejte se na příklady, které vám ukážou změny ve srážkách mezd při exekuci v roce 2020. Jak se to projeví v příjmech dlužníků? Zůstane jim víc? Vy si srážky ze mzdy můžete vypočítat v naší kalkulačce.
-
Jaká jsou práva pracujících důchodců?
V řádném důchodovém věku nejsou žádná příjmová omezení, čehož mnozí penzisté využívají a přivydělávají si. Jaká pravidla platí pro práci v důchodu a pro případné ukončení zaměstnání?
-
OECD: Příjmové rozdíly v Česku jsou nejnižší
Nejvyšší příjmové rozdíly z členských zemí OECD jsou v Chile, v Mexiku, v USA a v Turecku. V Česku jsou příjmové rozdíly naopak nejnižší, rozdíl mezi průměrnou mzdou a mediánem je tedy nižší než v ostatních zemích OECD.
-
Odklad EET kvůli koronaviru?
Bude odložena další vlna EET kvůli epidemii koronaviru? Jakých povolání se tato změna dotkne? Na kdy bude další vlna EET posunuta? A jaké další změny čekají podnikatele?
-
Jaké jsou změny v porodném v roce 2020 - nárok bude mít více rodičů
Kdo bude mít v roce 2020 nárok na porodné? Změní se výše vyplácené dávky? Budete mít nárok i u druhého dítěte? A jak porodné ovlivní růst rodičovského příspěvku?
-
Jaké příjmy jsou osvobozeny od daně?
Přiznání k dani z příjmu fyzických osob se musí odevzdat do 1. července 2020. Příjmy některých lidí jsou přitom od daní osvobozeny. Nepatříte náhodou mezi ně i vy?
-
Je český hokej na cestě k výsluní? Jak si vedou čeští hráči v NHL?
Čeští hráči začínají v NHL o sobě opět dávat řádně vědět a začínají být klíčovými hráči svých týmů. Je český hokej opět na cestě na výsluní? Kteří hráči dominují? Jak jsme na tom na jednotlivých postech?
-
Nemám dovolenou, ale firma ji nařídila. Co teď?
Blíží se Vánoce, Silvestr, Nový rok. V některých firmách to funguje tak, že zaměstnanci nemusí v této době chodit do práce a vrací se do zaměstnání v lednu. V kancelářích není nikdo, všichni mají nařízenou dovolenou. No jo, ale co když jste nastoupili letos v říjnu a na žádnou dovolenou ještě nemáte nárok?
-
Žádáme o hypotéku: uzná se příjem ze sociálních dávek či z prací na dohodu?
Uzná vám banka při žádání o hypotéku příjmy z rodičovského příspěvku a z peněžité pomoci v mateřství? Jak je to s příjmy z práce na dohodu? Které příjmy ze sociálních dávek vám banka neuzná?
-
Které příjmy se posuzují při žádosti o hypotéku?
Chystáte se žádat o hypotéku? Víte, jaké příjmy banka zohledňuje při žádosti o úvěr? Které příjmy vám banka jednoduše neuzná? A jak je to s jejich dokazováním?
-
Rozhovor: Jak mohou malí a začínající podnikatelé získat dotace
Jste malý nebo začínající podnikatel? Pak můžete zkusit zažádat o dotace na podnikání. Přečtěte si rozhovor s Jakubem Černým z Místní akční skupiny Šipka o tom, jak je získat.
-
Chystáte se na studium dvou vysokých škol najednou? Na co se připravit?
Jaké jsou úskálí studia na dvou vysokých školách? Jak si naplánovat čas, abyste se z toho nezbláznili? Kdy budete platit poplatky za studium?
-
Největší výrobci hraček na světě
Kdo si hraje, nezlobí a možná i zbohatne. Které společnosti vládnou hračkářskému průmyslu? Hrají si vaši děti s Legem, Barbie či Igráčkem? Kolik si vydělají společnosti prodávající hračky?
-
Kolik si vydělaly největší české e-shopy a kdo je vlastní?
Ročně se skrze e-shopy nakoupí zboří v řádech desítek miliard korun. Kdo ovšem vlastní největší české e-shopy? A jaké měly tržby ty největší?
-
Každá 10. faktura v Česku je zaplacena až po splatnosti
Nejspíše každý podnikatel se setkal s placením faktur po splatnosti a někteří podnikatelé ani jinak faktury neplatí. Kolik % faktur je placeno až po splatnosti? Zlepšuje se platební morálka?
-
Co obsahuje účetní závěrka a jak se liší požadovaný rozsah u jednotlivých firem?
Povinnost sestavit a zveřejnit účetní závěrku je zákonem o účetnictví uložena účetním jednotkám, tj. subjektům, které vedou účetnictví. Jedná se především o právnické osoby a fyzické osoby vedoucí účetnictví, případně další subjekty, o nichž to stanoví zákon. Účetnictví je úplné pouze v případě, kdy účetní jednotka zveřejnila účetní závěrku. U jednotlivých účetních jednotek se liší požadavky na rozsah účetní závěrky. V jakém rozsahu musí podnikatel účetní závěrku sestavit a co je jejím obsahem?
-
Dividendy ze zahraničí jsou 25x menší než ty, co putují z Česka
Zahraniční firmy z Česka odvedou stovky miliard korun. Minulý rok šlo o téměř 257 miliard korun. Kolik přiteče do Česka na dividendách ze zahraničí? A ze které země nejvíce? Z Německa či Slovenska?
-
Kam putují dividendy z Česka?
Z České republiky 2018 odteklo na dividendách do zahraničních firem téměř 257 miliard korun. Kam putovalo nejvíce peněz ve formě dividend? A proč zrovna do Holandska putovalo 47 miliard korun?
-
Kolik vás bude stát novoroční předsevzetí?
Do nového roku si dává novoroční předsevzetí kde kdo. Chci přestat kouřit, začít žít zdravěji, chci začít cvičit a taky budu víc číst a chodit častěji do divadla. Pro zdravější a lepší život. Víte ale, kolik vás postupné plnění takového předsevzetí bude stát? Vemte si do ruky tužku a papír a spočítejme si to!
-
Jak banka rozhodne, jestli vám dá, nebo nedá půjčku?
Jestliže jste již někdy žádali v bance o úvěr, možná jste se setkali s pojmem „bonita klienta“ nebo „bonita žadatele“. Víte však, co tento pojem znamená a k čemu si banka bonitu klienta zjišťuje?
-
Komu putují zakázky od Lesů ČR? Agrofertu?
Bratr bývalého ředitele Lesů ČR a Andrej Babiš, to jsou dvě osobnosti, jejichž společnosti obdržely zakázky v řádech stamilionů korun. Jedná se o střet zájmů? A kdo ještě obdržel zakázky od Lesů ČR? A jak se vypisují zakázky Lesů ČR?
-
Co je dobré vědět o příspěvku na bydlení?
Nacházíte se ve finančně náročné životní situaci a máte problém utáhnout bydlení? Bojíte se, že skončíte pod mostem? A už jste slyšeli o příspěvku na bydlení? Mohl by vám pomoct.
-
Co je důležité vědět o exekuci v podnikání?
Podnikáte, nedaří se vám a byla na vás vypsána exekuce? Podívejte se s námi na malý přehled toho, zdali můžete podnikat v exekuci a co všechno vám může v takové situaci exekutor zabavit.
-
Podnikatelský účet pro OSVČ: musí se zřídit?
Začínáte s podnikáním? V takovém případě vás tedy bude rozhodně zajímat, zdali si v oblasti financí vystačíte s běžným soukromým účtem anebo zdali bude nutné zřídit speciální podnikatelský. Jak to tedy ve skutečnosti je?
-
Kdy alimenty na děti platí jejich prarodiče?
Jeden z rodičů odmítá platit výživné na děti? Už má u vás pořádný dluh a vy přestáváte doufat, že od něj někdy uvidíte byť jen jedinou korunu? A víte, že v některých situacích vám nemusí na děti platit on, ale jeho rodiče?
-
Studenti a podnikání: 6 věcí, na které si dát pozor
Jak začít podnikat při studiu? Otázka, před kterou stojí nejeden student. Jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním? A jak se vaše povinnosti změní při dosažení 26 let?
-
Jak pořídit nemovitost v exekuci?
Koupit nemovitost od vlastníka společně s exekucemi je velký risk, protože nikdy nemáte jistotu, který dluh na vás vyskočí. Ale tento risk může přinést zisk v podobě levně získané nemovitosti. Jak na tento nákup? A na co si dát pozor?
-
Komentář: ČSSD - vládní omáčka od předsedy Hamáčka
Předseda ČSSD Jan Hamáček dovedl svoji stranu do další vládní koalice s ANO a do ministerstev obsadil nechvalně proslulé staré známé (Toman), ale i nové tváře s bizarními ekonomickými názory. Kdo jsou ministři ČSSD? Kdo vlastnil firmu, která stála ČR půl miliardy KČ?
-
Komentář: ČSSD - spící Růženka, či ďáblovo osidlo?
Žádná rostlina neroste stále do nebe a rovněž ani ČSSD, obzvláště s tak prohnilými kořeny plnými dluhů, korupčních skandálů a lidí s pochybnou pověstí. Co ohrožuje ČSSD? A potopí se v příštích volbách pod 5% hranici?
-
Musíte ze svého příjmu platit zdravotní pojištění?
V praktických příkladech si uvedeme situace, kdy je nutné platit zdravotní pojištění, přestože to tak na první pohled nevypadá. Na co si dát při placení zdravotního pojištění pozor?
-
Vyjde letos dovolená v cizině dráž, či levněji?
Ti, kteří se z dovolené v zahraničí vrátili, už to vědí. Pro ty, co se na ni chystají, to je příjemná zpráva: V oblíbených zemích na dovolené ušetříme.
-
Chcete starostovat? Na kandidování do komunálek máte čas do úterý
Nadávat u piva umí každý, ale chce to hodně odvahy (nebo podnikatelský plán), abyste se vydali do špinavých vod politiky. Jak kandidovat v komunálkách? A jaká jsou pravidla pro zvolení?
-
České neprůstřelné vesty chrání od Keni po Austrálii
Vojáci a policie z celého světa spoléhají na vojenskou výzbroj z českých firem. V čem jsme světová špička? A které země používají naše helmy, neprůstřelné vesty, ale třeba i ponožky? A co české Ministerstvo obrany?
-
5 příkladů, kdy musíte platit sociální pojištění, aniž byste to tušili
Sociální pojištění není povinné, pokud nepracujete a pokud nemáte zdanitelné příjmy, tak sociální pojištění platit nemusíte. Proto si spousta lidí myslí, že když si něco málo přivydělá, tak sociální platit nebude. To ale nemusí být vždy pravda.
-
Náleží výsluhová renta i osobám ve starobním důchodu?
Výsluhový důchod by chtěl pravděpodobně každý. Nárok na něj mají ale pouze ti ,,vyvolení“. Lze jej ale pobírat společně s důchodem? Podívejte se, jak se počítá.
-
Ty nej programy a appky pro domácí kancelář
Malí podnikatelé se cítí pod haldou papírů zakleknutí a ještě si musí kupovat řadu programů. Přitom si mohou stáhnout alternativy Microsoft Office, které jsou zdarma. A s plánováním času a schůzek jim pomohou jiné appky a programy.
-
Nej programy a apky pro malé podnikatele a živnostníky
Malý podnikatel se potýká s množstvím papírování, které mu může ulehčit pár programů. Jejich používání je lehké a intuitivní. Které jsou ty nejlepší? A v čem všem vám ulehčí život?
-
Jak funguje stavební spoření?
Stavební spoření se znovu dostává do obliby, jaké jsou jeho výhody? Jaký je státní příspěvek? A kolik si můžete odečíst z daní? Jak z něj získat úvěr?
-
Jak získat peníze ze životního pojištění?
Životní pojištění je dobrý produkt, který vám ušetří na daních a vy budete klidně spát, že jste pojištěni. Ale co když ho budete chtít zrušit? Jaké máte možnosti? Která cesta bude pro vás nejlepší?
-
Daňové přiznání a přehledy pojištění u vedlejší činnosti za rok 2017
Přivyděláváte si vedlejší činností a přemýšlíte, zdali se na vás vztahuje povinnost podat daňového přiznání? V některých případech opravdu nemusíte.
-
Ve kterých oborech nejvíce rostly platy?
Vyšší plat by si přál bez diskuze každý z nás. Některým se přání dokonce splnilo. Ve kterých odvětvích za poslední dobu nejvíce rostly mzdy a kde naopak došlo ke snižování?
-
Kdo má povinnost odevzdat přehled za rok 2017?
Jestliže není v zákonném termínu odevzdán přehled o příjmech a výdajích příslušné zdravotní pojišťovně, potom hrozí předepsání pokuty. Podívejme se v praktických příkladech, kdo v praxi zapomíná přehled odevzdat.
-
Osobní finance pod kontrolou II: Je v jednoduchosti appky síla?
Papír a tužka je základ každého hospodáře, ale aplikace vám urychlí zadávání i zpracování těchto údajů. My se podíváme na appky, které jsou jednoduché jako facka a právě v tom je jejich krása. Které to jsou? A proč právě je využivat?
-
Kolik stojí prezidentská kampaň? Jaký je její strop?
Kolik mají kandidáti aktuálně na účtech? Kolik mohou maximálně utratit za kampaň? A jak je to u jiných voleb? A kdo utratil nejvíc při minulých prezidentských volbách?
-
Máte DPP a jste evidovaní na úřadu práce? Do konce října smlouvu musíte zrušit
Jste v evidenci na úřadu práce, anebo se na něj v blízké době chystáte nahlásit? Pak byste měli mít jasný přehled o změnách, které rok 2017 přinesl. Co mezi ně patří?
-
Které společnosti dominují na trhu čokolád?
Výběr čokoládových výrobků je na našem trhu opravdu široký. Ale neklame nás pouze zdání? Kolik firem "ovládá" trh čokolád?
-
Jaký příjem musí čtyřčlenná rodina mít, aby nebyla „chudá“?
Příjmy domácností se v členských zemích EU značně liší, proto je rozdílná i hranice „chudoby“ v eurech. V Lucembursku jsou tak některé rodiny „chudé“, přestože v Česku by patřily mezi bohaté rodiny. Jak se liší hranice „chudoby“ v zemích EU?
-
Nezapomeňte odevzdat „přehledy“. Máte čas do úterý 2. 5.
Jestli jste vykonávali v roce 2016 samostatnou výdělečnou činnost, potom musíte nejpozději do 2. května odevzdat přehledy o příjmech a výdajích na OSSZ a zdravotní pojišťovnu. Na co si dát pozor?
-
7 dní na odevzdání daňového přiznání. Na co si dát pozor?
Většina daňových poplatníků zvládne vyplnění daňového přiznání sama. Jakých chyb se při vyplňování růžového formuláře vyvarovat? Na co si dát pozor a na co nezapomenout? Podívejme se na praktické příklady.
-
Příjmové nůžky se ve světě rozevírají
Finanční rozdíly mezi lidmi ve vyspělých zemích světa se rok od roku zvyšují. Nejvíce stoupají mzdy a zisky lidem s nejvyššími příjmy. Příjmová nerovnost se v posledních letech zvýšila ve většině členských zemí OECD. Kde jsou nejvyšší příjmové rozdíly? Jak si stojí Česko v porovnání s ostatními zeměmi OECD?
-
Zaměstnanecké výhody nové generace: 5 hodin denně a neomezená dovolená
Zní to trošku jako pohádka (pro zaměstnance) a trošku jako noční můra (pro zaměstnavatele). Ale nejspíš to funguje. Říkají ti, co to už vyzkoušeli. Mezi zaměstnanecké benefity možná bude brzy naprosto běžně patřit například kratší pracovní doba během dne nebo neomezený počet dovolené během roku. Zaměstnanci jsou tak spokojenější. A menší množství práce nemusí mít ani zásadní dopady na zisk.
-
Zaručený minimální příjem v Česku? V aktuálních podmínkách méně než 7000 Kč
Finsko od letoška experimentuje se všeobecným základním příjmem, který by mohl v budoucnu nahradit stávající státní sociální systémy. Koncept stejně vysoké dávky pro každého bez ohledu na zaměstnání nebo příjem a majetek se dostává do popředí v souvislosti s obavami, že velkou část lidské práce nahradí stroje. Švýcarsko ale nedávno v referendu 61 000 Kč měsíčně pro každého občana odmítlo. Jak by systém vypadal v Česku?
-
Prokazování původu majetku začíná na 5 milionech
Už 1. prosince začne platit novela zákona o daních z příjmu. Týkat se ale nebude všech. Novela je totiž postavena na porovnání zdaněných příjmů a nabytého majetku. Vyzvat člověka, aby vysvětlil, jak k majetku přišel, může správce daně jen při zjištění rozdílu pěti milionů korun.
-
Vědci: Hraní on-line PC her nezpůsobuje závislost
Pokud váš potomek vysedává hodiny u počítače a „paří“ s kamarády hry on-line, už vás to nemusí zneklidňovat. Vědci z brněnské Masarykovy univerzity (MU) totiž zjistili, že závislost na online PC hrách je spíš zřídkavá a většina lidí se jí nemusí bát.
-
OECD: Jak bohaté jsou české domácnosti?
Z ekonomicky vyspělých členských zemí OECD mají nejvyšší čistý příjem domácnosti v USA, Lucembursku, Švýcarsku, Norsku a Austrálii. Situace v posledních letech v Česku se zlepšuje a snižuje se rozdíl oproti Irsku, Španělsku nebo Portugalsku.
-
Co týden dal? Složená daňová kvóta by měla v budoucnu mírně stoupnout
Složená daňová kvóta vyjadřující daňovou zátěž by měla v příštích třech letech mírně stoupnout, růst by měly i daňové příjmy rozpočtu. Daňová kvóta by měla stoupnout na 33,1 procenta příští rok a na 33,2 procenta v letech 2017 a 2018.
-
OECD: Nejvyšší příjmové rozdíly jsou v Mexiku
V mimoevropských zemích OECD jsou mnohem vyšší rozdíly v životní úrovni jednotlivých domácností než v Evropě. Nejvyšší příjmové rozdíly mezi domácnostmi jsou v Mexiku, Chile, Turecku, USA a Izraeli. Česko patří mezi pětici členských zemí OECD s nejnižšími příjmovými rozdíly.
-
Americké domácnosti jsou nejbohatší
Kvalita života v zemích OECD je vysoká, v některých členských zemích však ještě vyšší. Životní úroveň mají průměrné domácnosti nejvyšší v USA, Lucembursku, Norsku a Švýcarsku. Jak si stojí průměrná česká domácnost?
-
Norská rodina má měsíční příjem 100 tisíc Kč a je "chudá", kdo je v Evropě "chudý"?
Hranice "chudoby" se v evropských zemích liší. "Chudé" domácnosti v Norsku, Švýcarsku nebo Finsku jsou v porovnání s českými poměry bohaté. Jak vysoká je příjmová hranice "chudoby" v evropských zemích?
-
Výdajový paušál: Ano či ne?
Řada osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) přemýšlí, zdali stanovit výdaje paušálem či nikoliv. Odpověď není jednoznačná, záleží na konkrétní situaci. Podívejme se s čím je potřeba u výdajových paušálů počítat.
-
A co takhle doučovat?
Nebaví vás vaše současná brigáda? Platí vám málo nebo to zrovna není to pravé ořechové, co jste si představovali? V práci ale zůstáváte, protože finanční obnos každý měsíc potřebujete. Víte ale, že se to dá změnit?
-
Z jakého příjmu se platí maximální daň?
Z důvodu uplatnění měsíční slevy na poplatníka neplatí zaměstnanci do měsíční hrubé mzdy 10 290 Kč daň z příjmu fyzických osob. Ve většině vyspělých zemích světa je zavedeno progresivní zdanění, mnohdy však horní sazba daně platí až pro příjmy nad 10násobek průměrné mzdy.
-
Čím dál víc podnikatelů žádá své účetní o manipulaci účetnictví
Pocit morální odpovědnosti mezi podnikateli slábne. Od loňského února se podíl účetních, které podnikatelé žádají o zkreslení finančních výsledků firem, zvýšil z 21 na 27 procent. Recese podle průzkumu Komory certifikovaných účetních stále motivuje podnikatele k manipulaci svých finančních výsledků. Morálka finančního vykazování je nejhorší za uplynulé 3 roky.
-
Jak eliminovat negativní dopad změn u výdajových paušálů?
V rámci přípravy přiznání k dani z příjmů fyzických osob u podnikatelů za rok 2013 je nutné si připomenout negativní změny v oblasti výdajových paušálů, které musíme v daňovém přiznání poprvé zohlednit. Koho tyto změny nejvíce postihnou a jak eliminovat jejich negativní dopad, informuje následující článek.
-
Kovařík: Česká zbrojovka není jen výrobcem zbraní, ale i vysoce přesných strojírenských součástí
Dívka má pod andělskými křídly zavěšené dvě pistole – to je nové logo společné českobrazilské firmy CZ–Brasil. „Brazílie je velmi perspektivní zemí pro vývoz,“ zdůrazňuje generální ředitel Zbrojovky Uherský Brod Lubomír Kovařík v rozhovoru pro Finance.cz. Česká zbrojovka loni dosáhla obratu 2,8 miliardy korun.
-
Pracuji a jsem "chudý"
Evropská "chudoba" je rozdílná od světové chudoby. Přesto i v Česku se desetitisíce občanů považuje za "chudé". Finanční hranice "chudoby" u jednotlivce v Česku činí 9 683 Kč měsíčně. Jak je to v ostatních členských zemích EU?
-
Po rozdělení Československa v obou zemích stoupla příjmová nerovnost
Dvě dekády po rozdělení Československa přímová nerovnost v obou samostatných republikách stoupala, v České republice ale méně než na Slovensku. Poukazuje na to výzkum Středoevropského institutu pro výzkum práce (CELSI).
-
Daně 2014: Zrušení dědické a darovací daně, vyšší osvobození příležitostných příjmů...
Daňové novinky roku 2014 přinášejí omezení řady osvobození od daně, ale i výhodné převedení daně dědické pro třetí osoby nebo povinnost komunikovat s úřady v elektronické podobě. Přinášíme výběr nejvýznamnějších změn pro fyzické osoby v oblastech daně z příjmu, daně z přidané hodnoty a daně z nemovitostí, které vstoupí v platnost od 1. ledna 2014.
-
"Vedlejší" samostatná výdělečná činnost je výhodná
Každoročně stoupá počet zaměstnanců, kteří si přivydělávají samostatnou výdělečnou činností. Pro tyto OSVČ je jejich výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmů, což přináší značné výhody. Za rok 2013 např. při uplatnění výdajů paušálem.
-
Jak si snížit základ daně a uplatnit daňové zvýhodnění?
Daňovou povinnost snižují nezdanitelné položky. Přestože vychází živiteli rodiny nulová daňová povinnost, protože uplatňuje daňové zvýhodnění na děti, tak se vyplatí nezapomenout na nezdanitelné položky, vznikne totiž nárok na daňový bonus. Podívejme se na praktické příklady.
-
Nejlépe se ženám žije ve Skandinávii
V zemích Skandinávie mají ženy nejlepší podmínky pro vlastní seberealizaci, kariéru a skloubení mateřských povinností a práce. V severských zemích jsou nízké mzdové rozdíly a střídání rodičů během rodičovské dovolené je běžné. Jak si stojí Česko?
-
Žádost o hypotéku: Jak banky posuzují vaše příjmy
Hypotéka je na jednu stranu nejsnazší cestou k získání nového bydlení, na druhou stranu se však jedná o významný závazek, jehož splátky jsou často největším výdajem rodinného rozpočtu. Hypotéka nás provází životem po dobu několika desítek let. Banky tedy bude před samotným schválením hypotéky zajímat naše schopnost jejího splácení. Co to znamená se dočtete na následujících řádcích.
-
Manželka jako spolupracující osoba
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) nemohou dle zákoníku práce zaměstnávat svoji manželku, mohou však využít institutu „spolupracující osoby“. Manželka nebo děti jako spolupracující osoby totiž sníží daňovou povinnost. Komu se vyplatí spolupráce?
-
Porovnání příjmů domácností: řecká domácnost se má o kus lépe než ta česká
Průměrný čistý příjem domácnosti za uplynulý rok dosáhl 12 089 Kč na každého člena domácnosti. Jak vysoký je průměrný čistý příjem domácnosti v ostatních vyspělých zemích? Kde se žije nejlépe?
-
Méně hovězího v Austrálii
Austrálie, největší světový exportér hovězího masa, oznámila, že porážky hovězího dobytka se v srpnu meziročně snížily o 11 procent a byl tak dosažen největší pokles za posledních 15 let. Podle australského statistického úřadu bylo v daném...
-
Denní report - světové trhy (J&T)
Informace a komentáře k dnešnímu dění na světových trzích...
-
České radiokomunikace a.s. nabízí za připojení k internetu odesílání SMS zdarma
Společnost České Radiokomunikace a.s. nabídly svým klientům možnost za 15 minut připojení k internetu ve špičce a 30 minut mimo špičku odeslání jedné SMS zdarma.
-
Zprávy ze zahraničních burz
Po otevření akciových trhů v USA panovala spíše optimističtější nálada, která vdechovala investorům úsilí na dosažení 1,550b. hranice Nasdaqu. Avšak po oznámení J. Ashcrofta, americké vrcholného představitele, že minulý měsíc byl zadržen americký občan arabského původu, který připravoval útok pomocí tzv "špinavé" (radioaktivní) bomby na území v USA.
-
Máte jasno koho budete volit?
Zdravím všechny čtenáře našeho serveru. Rozhodl jsem se pravidelně Vás seznamovat s těmi nejžhavějšími novinkami na našem serveru. Chci Vám také psát o tom, co důležitého se stalo a jaký to bude mít vliv na Vaše finance. A v neposlední řadě si neodpustím nekompromisní komentáře o všech těch věcech, které si rozhodně zaslouží zveřejnit. Přeji Vám příjemné čtení.
-
PF KB připisuje svým klientům 4,4%
Komerční banka, a. s., jako jediný akcionář Penzijního fondu Komerční banky, a. s., rozhodla na valné hromadě připsat 91% zisku roku 2001 ve prospěch účastníků penzijního připojištění.
-
Šetřit na jídle? Nikdy!
Jak ušetřit na dovolené? Říkáte si, že na jídle nebudete nikdy šetřit? A na dovolené už vůbec ne? Až zjistíte, že se dá šetřit na způsobu pořízení za stejná jídla, tak změníte názor!