Štítek hypoteční kalkulačka

Hypoteční kalkulačka je nástroj, který slouží pro výpočet měsíční splátky hypotéky. Výsledku docílíte, když do kolonek zadáte výši úvěru, nastavenou dobu splácení a délku fixace. Následně vám společně s výší měsíčních splátek vyjedou k porovnání i nabídky jednotlivých bank.

Související obsah

Související štítky

Související slova ve slovníku

Související zprávy

  • S předčasným splacením hypotéky si pospěšte. Od září už nebude tak výhodné
    Předčasné splacení hypotéky aktuálně není nijak sankcionováno. To se ale brzy změní. Jak a o kolik si připlatíte?
  • Co se změnilo a možná ještě změní u hypoték?
    Jak vypadal hypoteční trh v červnu 2024, jaké jsou úrokové sazby, co se změnilo a k jakým změnám ještě možná dojde?
  • Co si mohou banky účtovat do účelně vynaložených nákladů při předčasném splacení úvěru?
    Banka si do účelně vynaložených nákladů při předčasném splacení úvěru klientem nemůže účtovat vše. Jaké položky do nich tedy lze zařadit a kolik účelně vynaložené náklady u spotřebitelského úvěru činí?
  • Co udělal rok 2023 s kritérii pro přidělování hypoték
    Plánujete v roce 2024 podat žádost o hypotéku, nebo se zkrátka jen zajímáte o hypoteční trh? Pojďme se společně podívat, co se změnilo a co nás čeká.
  • Roční zúčtování daně nebo daňové přiznání: jak si odečíst hypotéku z daní
    Daňové přiznání se opět blíží. Neradostné období alespoň částečně ocení plátci hypoték, kteří si mohou část zaplacených úroků odečíst z daní. Jak vysoký odpočet je možný, jak správně postupovat a kdo si může odpočet uplatnit?
  • Od ledna budou hypotéky dostupnější, ale spíš jen na papíře
    Od začátku ledna se má upustit od sledování ukazatele DTI, který byl jedním z parametrů v rámci posuzování nároku na hypoteční úvěr. Co se tím změní?
  • Spočítejte si aktuální cenu svého domu. Pojišťovny začnou vycházet z nové kalkulačky
    Máte svůj dům pojištěný na skutečnou hodnotu? Přemýšlíte, jestli si máte pojistku navýšit, a tím pádem i platit více za pojištění? Právě kvůli takovým otazníkům vznikla nová kalkulačka, ze které budou pojišťovny vycházet a ve které si svůj dům prověříte za pár minut.
  • Dosáhli byste v současné době na hypotéku? Podívejte se na příklady
    Podívejte se na konkrétní příklady, které vám napoví, zda byste v současné době třeba i vy mohli dosáhnout na hypotéku. Vzorové příklady se liší na základě čistého příjmu, naspořené částky, věku a ceny nemovitosti.
  • Jak postupovat v období refixace hypotéky
    Čeká vás v blízké době refixace hypotéky? Pokud ano, kdy je nejlepší začít vyjednávat novou úrokovou sazbu? A co je třeba očekávat?
  • Co dělat, když vám končí fixace úroku u hypotéky?
    Konec fixace v blízké budoucnosti dokáže plno lidí vystrašit. Co v takové situaci dělat a jak získat co nejméně nepříjemný úrok?
  • Jaké výhody mají mladší žadatelé o hypotéku?
    Krize v oblasti vlastního bydlení trvá několik let a stále ještě nebylo vymyšleno žádné řešení, které by jej lidem pomohlo snáze získat. Snad jen mladí mají v oblasti žádostí o hypotéku menší výhody. Jaké?
  • Co vám může pomoci, když chcete hypotéku, ale nemáte dostatek peněz?
    Chtěli byste si pořídit vlastní bydlení, ale nemáte dostatek našetřených peněz anebo máte nízký příjem? Pojďme se podívat, co by vám mohlo pomoci hypotéku získat.
  • Od 1. dubna 2022 bude získání hypotéky těžší
    I když nemovitosti ale i úrokové sazby u hypoték pořád stoupají, zájem o hypotéky je pořád obrovský. Co vás v roce 2022 čeká a co musíte dodržet, abyste hypotéku získali?
  • Na jak dlouho fixovat úrokovou sazbu
    Máte v plánu si brát letos hypotéku? Jaká fixace úroku vás vyjde nejvýhodněji a co dělat, až skončí?
  • Požadavky energetických štítků se v roce 2022 změnily. Kde bude problém?
    Budete letos anebo následující roky stavět? Pak byste měli vědět, že se od roku 2022 mění požadavky na energetické štítky a energetickou náročnost budov. Jakým způsobem se štítky mění a jak se vás změna dotkne?
  • Opět se zavedou a zpřísní limity pro hypotéky. Jaké a od kdy?
    Limity, které ČNB před pár lety zavedla a pak od nich upustila, jsou opět zpátky. Dosáhnout na hypotéku je tak opět těžší. Jak limity vypadají, od kdy začnou platit a kolik peněz budete potřebovat, abyste dostali hypotéku?
  • Jaká je budoucnost bydlení v Česku v roce 2022?
    Jak to bude s hypotékami v blízké budoucnosti? A co mají čekat osoby, které nebydlí ve vlastním, ale využívají a pravděpodobně ještě dlouho budou využívat nájemní bydlení? Situace nevypadá vůbec dobře.
  • Jakou zvolit úschovu peněz při nákupu nemovitosti?
    Budete v blízké době kupovat nemovitost? V takovém případě určitě přemýšlíte nad vhodnou úschovou peněz. Pojďme se tedy společně podívat, jaká pro vás bude nejvhodnější, ale i na to, jaká nesou úschovy rizika.
  • Kdy je ohrožena bonita zaměstnance nebo OSVČ při žádosti o hypotéku
    I když ceny nemovitostí neustále rostou, žádostí o hypotéku pořád přibývá. Ne každému se však zadaří na úvěr dosáhnout a nejen kvůli ceně, ale i bonitě. Pojďme se společně podívat na sporné příklady u zaměstnanců, ale i živnostníků.
  • Jaké příjmy se počítají, když žádáte o hypotéku?
    Pokud si chcete zažádat o hypotéku, musíte splňovat hned několik podmínek bank, které stanovila ČNB. Dále také na základě výše částky, o kterou žádáte, musíte mít dostačující příjmy. Jaké příjmy vám banka bude zohledňovat a jaké vám také pomohou?
  • 5 rad při nákupu nemovitosti a ochraně budoucího majetku
    Ceny nemovitosti stále rostou, přičemž se společně s tím i zvyšuje poptávka. Mnoho lidí navíc hledá k nákupu chatu nebo chalupu. Co si ale při nákupu pořádně prověřit?
  • Výstavba domu ze dřeva, cihel, nebo tvárnic: Co má jaké (ne)výhody?
    Budete stavět dům a rozhodujete se nad tím, jakou technologii výstavby zvolit? V článku se společně podíváme na to, jaké jsou u nás nejčastější druhy výstaveb, ale i jaké s sebou nesou výhody a nevýhody.
  • Co má kromě technologie výstavby vliv na tržní cenu domu?
    Plánujete si postavit dům anebo naopak kupovat? Pojďme se společně podívat, co má u technologie výstavby vliv na tržní cenu nemovitosti.
  • Kolik si můžete maximálně odečíst za hypotéku v příkladech
    Budete si brát úvěr na nákup bytu anebo nic nového pořizovat nebudete, ale chcete rekonstruovat? A kolik si budete moct maximálně odečíst od základu daně na úrocích? 300 000 Kč, nebo 150 000 Kč? Podívejte se s námi na praktické příklady.
  • Lidé chtějí bydlet. Hypotéky lámou i přes krizi rekordy
    Navzdory koronavirové krizi je letošní rok co do objemu poskytnutých hypotečních úvěrů rekordní. Banky rostoucí zájem o hypotéky potvrzují a některé dokonce rozvolňují pravidla. Na druhou stranu přibývá lidí, kteří jsou v tísnivé situaci a žádají o odklad splátek.
  • Jak banky počítají poplatek za předčasné splacení hypotéky?
    Rozdíly mezi bankami a spořitelnami jsou veliké. Některé si za předčasné splacení hypotečního úvěru účtují několik stokorun, jinde jdou částky za předčasné splacení do desetitisíců. Co je příčinou takových rozdílů a mají poskytovatelé na účtování tak vysokých poplatků nárok?
  • Hypotéky za babku. Trh znovu testuje své dno
    V červenci letošního roku klesla průměrná cena úvěru na bydlení u stavebních spořitelen a hypotečních bank meziročně o 0,42 procentního bodu. Podle Indexu RPSN, který na základě dat České národní banky zpracovává Česká bankovní asociace, činila v červenci průměrná RPSN (roční procentní sazba nákladů) 2,37 procenta, přičemž ve stejném měsíci loni to bylo 2,79 procenta.
  • Krize se začíná podepisovat i na hypotékách: Co očekávat v dalších měsících?
    Ač se zpočátku zdálo, že krize zatím hypoteční trh výrazně nepoznamenala, květnová data začínají ukazovat, že dostupnost vlastního bydlení se Čechům komplikuje. Kterým a v čem?
  • Kolik vám nyní banky půjčí na nákup nemovitosti?
    Až donedávna ČNB bankám nařizovala, kolik mohou klientům v závislosti na jejich příjmech a hodnotě zastavované nemovitosti půjčit. 1. dubna v reakci na šíření koronaviru ČNB svá doporučení revidovala a bankám výrazně uvolnila ruce. Ty však reagovaly po svém a v některých případech svá interní pravidla pro posuzování příjmů ještě více zpřísnily.
  • Jaká úskalí přináší změny v oblasti financí a bankovnictví z důvodu pandemie?
    Svět financí, bankovnictví a finančního poradenství se změnil. Vyzpovídali jsme proto odborníka, který odpovídá na jedny z nejčastější otázek, které si veřejnost z hlediska pojištění, odkladu splátek, hypoték anebo investicí pokládá.
  • Jaký má pandemie koronaviru dopad na bydlení, nemovitosti a hypotéky
    Koronavirus již několik měsíců otřásá světem. Výrazně se také promítl ve finančním sektoru. Bitcoin začal klesat, cena zlata naopak stoupat. Je možné v blízké době očekávat pokles cen nemovitostí? A změnilo se kromě odkladů splátek něco u hypoték?
  • 7 otázek na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí a daňových odpočtů úroků z hypotéky
    Na úterní tiskové konferenci po jednání vlády ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že usiluje o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Osoby, které však o koupi nemovitosti uvažují, by neměly předčasně jásat. Společně s tím chce také zrušit další, finančně výhodnou daňovou záležitost.
  • Jak přistupují banky k žádostem o odklad splátky hypotéky?
    Máte v důsledku vládou vyhlášeného nouzového stavu a opatřením proti šíření koronaviru potíže se splácením hypotéky? Máte možnost si splátky odložit. Jak k tomu jednotlivé banky přistupují?
  • Mezibankovní sazby prudce klesají. Zlevní i hypotéky?
    Centrální banky chystají další kolo tisku peněz. Co to znamená pro hypotéky? A jak se budou vyvíjet sazby nyní v době „koronavirové“?
  • Koupě bytu, vypořádání dědictví i luxusní dovolená. Na co všechno si lze vzít hypotéku?
    Doby, kdy jste si mohli v bance o hypotéku zažádat výhradně v souvislosti s nákupem či výstavbou nemovitosti, jsou dávno pryč. Dnes můžete hypoteční úvěr využít téměř na cokoliv. Klidně i na svoji vysněnou dovolenou. Má to však pochopitelně svá pravidla.
  • Povolování staveb bude možné i v elektronické formě. Digitalizace procesu začne fungovat v roce 2023
    Povolování staveb zřejmě bude možné i v elektronické formě. Sněmovna dnes schválila novelu, podle níž vznikne informační systém pro vyřizování všech záležitostí stavebních řízení. Digitalizace by měla vést ke zkrácení a zjednodušení řízení pro investory, projektanty, správce inženýrských sítí i úředníky. Předlohu nyní dostane k projednání Senát.
  • Žádáme o hypotéku: uzná se příjem ze sociálních dávek či z prací na dohodu?
    Uzná vám banka při žádání o hypotéku příjmy z rodičovského příspěvku a z peněžité pomoci v mateřství? Jak je to s příjmy z práce na dohodu? Které příjmy ze sociálních dávek vám banka neuzná?
  • Dosáhli by mladí na hypotéku snáz po zmírnění pravidel ČNB?
    Dosáhnout na vlastní bydlení je pro mladé rodiny obtížnější než kdykoliv dříve. Usnadní jim koupi vlastního bydlení zmírnění podmínek u hypoték? Jaké ještě mají možnosti, pokud nemají, ale i mají nějaké úspory a touží po vlastním domu nebo bytě?
  • Hypotéka, stavební povolení anebo daň z nabytí u mobilních domů? Zeptali jsme se odborníka
    Máte vlastní pozemek a už delší dobu přemýšlíte nad tím, že si na něj pořídíte mobilheim? A dají vám na něj vůbec hypotéku? A co stavební povolení a daně?
  • Kdy klesnou ceny bytů v ČR ve městech a na venkově
    Ceny bytů u nás patří k nejdražším v Evropě. V čele pomyslné bytové hitparády je Praha, ale i v ostatních velkých městech jsou byty pěkně drahé. Podle odborníků jsou ale ceny až příliš vysoko a měly by klesat.
  • Hypoteční banka nově nabízí hypotéky i na mobilní domy
    Nemáte na to, abyste si koupili vlastní stavěný dům? Mnoho Čechů se díky vysokým cenám nemovitostí začalo zajímat o mobilní domy. Ještě donedávna však na ně nebylo možné získat hypotéku. To vše se ale mění, hypotéky na mobilní domy nově dává hypoteční banka.
  • Sazby hypoték se obloukem vracejí ke 2 procentům
    Hypoteční sazby již několik měsíců klesají, bez ohledu na to, že ČNB se snaží svou měnovou politikou držet sazby spíše výše. Jak je to možné? A kam se budou vyvíjet sazby v následujících měsících?
  • Jsou hypotéky v České republice drahé?
    Evropská hypoteční federace před pár dny vydala zprávu, ve které mapuje vývoj na hypotečním trhu v prvním čtvrtletí letošního roku. Kromě jiného je součástí zprávy také porovnání úrokových sazeb sjednaných hypoték. Jak si stojí česká republika v mezinárodním srovnání?
  • Možná budou opět 100% hypotéky. Pro koho ale?
    Na hypotékách posledních pár let visí řada omezení, díky kterým na ně plno lidí nedosáhne. To se ale může změnit pro mladé, kteří chtějí vlastní bydlení. Alespoň podle nového návrhu zákona.
  • Na co si dát pozor při koupi nemovitosti?
    Budete si pořizovat byt nebo dům? Ještě před samotnou koupí byste si měli ověřit a zhodnotit hned několik důležitých faktorů. Jaké to jsou?
  • Co s hypotékou po skončení fixace? Nebojte se refinancování
    V souvislosti se zvyšujícími se základními úrokovými sazbami je problematika hypotečních úvěrů v dnešní době velice ožehavým tématem. Mladí lidé s průměrnými příjmy na ni kolikrát ani nedosáhnou a řada těch, kterým byl úvěr v minulosti již přiznán, nyní řeší, jakou cestu zvolit, až pomine období její fixace. Pakliže se mezi ně řadíte i vy, v následujícím článku se dozvíte, jaké jsou vaše možnosti. Rada číslo jedna zní: refinancování se rozhodně nebojte.
  • Hypotéky nejspíše podraží, jaké máte alternativy?
    Česká národní banka poměrně často šlape žadatelům o hypoteční úvěr za krk. Omezuje možnosti poskytování hypoték a také zvyšuje úrokové míry. Jaké máte alternativy k hypotečnímu úvěru?
  • Zájem o úvěry na bydlení začíná pomalinku růst
    Po dvou hubených měsících došlo v březnu k mírnému oživení poptávky po úvěrech na bydlení. Banky a stavební spořitelny v uplynulém měsíci poskytly úvěry za téměř 20 miliard. Čtvrtletní výsledky hypotečních bank jsou však nejhorší za posledních 5 let. Co je příčinou?
  • Chata v záplavové nebo povodňové oblasti: pojistí vám ji vůbec?
    Chcete si koupit chatu na rekreaci? Anebo už ji rovnou máte vybranou? A prověřili jste si, že není v povodňové oblasti? Pokud bude a dojde k záplavě, hrozí, že vám pojišťovna neproplatí škodu, a to i když budete platit vysokou pojistku.
  • ČNB ponechala sazby beze změny. Sazby hypoték dál klesají
    Hypoteční sazby klesají a klesat nejspíše ještě budou. Cenový průměr měřený indexy GOFI v březnu klesl na 3procentní hranici. V praxi však není těžké nalézt banku nabízející své hypoteční úvěry se sazbou začínající 2kou.
  • Rozhovor: Je možné, že budou zrušeny zpřísněné podmínky pro hypotéky?
    Chtěli byste si v blízké době zkusit zažádat o hypotéku, ale nevíte, zdali se vyplatí čekat na pokles cen nemovitostí? Dá se vůbec v budoucnu nějaký očekávat? To si přečtěte v našem rozhovoru.
  • Trh s úvěry na bydlení zamrznul. Oživení je však na obzoru
    Banky a stavební spořitelny v průběhu února poskytly úvěry za 14,5 mld. Kč. Oproti loňskému roku klesla produkce úvěrů na bydlení o 32 procent. Znatelný pokles je viditelný jak v oblasti stavebního spoření, tak hypoték. Jaké jsou důvody a jak dlouho bude trvat toto ochlazení?
  • Kvíz: otestujte si, jaké jsou vaše šance na získání hypotéky
    Chcete si letos zkusit zažádat o hypotéku na vlastní dům nebo byt? Zkuste si náš kvíz, díky kterému alespoň orientačně zjistíte, jaké jsou vaše šance na získání nejžádanějšího úvěru na bydlení.
  • Vyplatí se vám pojištění proti neschopnosti splácet?
    Sjednáváte si s bankou hypotéku a ta vám nabízí i pojištění proti platební neschopnosti? Jedná se o zbytečnost, anebo se skutečně vyplatí? A co všechno vlastně bude krýt?
  • Hypoteční sazby se vracejí pod 3 procenta
    Nabídkové sazby hypoték dál klesají. V průběhu února zlevnilo své hypotéky 6 bank, mezi kterými nechyběly ani 3 největší poskytovatelé. Jak se budou vyvíjet sazby dál?
  • Jak koupit na hypotéku nemovitost v dražbě nebo aukci
    Chcete letos kupovat nemovitost? Plno lidí zkouší internetové aukce a dražby, které se začínají těšit čím dál větší oblibě. Lze v nich ale koupit dům či byt na hypotéku?
  • Na splátku hypotéky již Češi vynakládají téměř 50 % příjmu
    Z aktuálních statistik realitního portálu RealityČechy.cz vyplývá, že nabídkové ceny bytů v lednu meziročně rostly o 450 000 Kč. Kromě nemovitostí v posledních měsících rostly i úrokové sazby hypoték. Průměrná česká rodina by nyní při pořízení bytu o průměrné ceně 3,13 mil. Kč vynaložila na splátku hypotéky téměř 50 % svých čistých měsíčních příjmů.
  • Klesnou s přísnějšími hypotékami ceny nemovitosti? Kde to platí a kde nikdy nebude?
    Počet lidí, kteří žádají o hypoteční úvěr, poklesl zhruba o pětinu. Stojí za tím přísnější podmínky České národní banky pro schvalování hypoték. Postupně se zvyšují i úrokové sazby a přibližují se třem procentům. Povede to i k menšímu zájmu o nemovitosti? Kde ceny bytů a domů klesnou? A kde k tomu možná nikdy nedojde?
  • Hypoteční sazby letí nahoru. Ceny bytů poprvé vystoupaly nad 3 miliony
    Hypoteční sazby i ceny bytů rychle rostou, což má fatální dopad na dostupnost vlastnického bydlení. Spolu s tím od října začaly platit i nová pravidla ČNB pro posuzování žádostí o úvěr. Množina lidí, kteří dosáhnou na vlastní bydlení, se tím vším rychle zmenšuje.
  • ČNB ve čtvrtek nejspíše opět zvýší sazby
    Ve čtvrtek bude bankovní rada ČNB rozhodovat o sazbách. Očekává se další navýšení sazeb. Jak jsou na tom sazby v Česku v porovnání s dalšími evropskými zeměmi a jak se případné další zvýšení základních sazeb promítne do cen hypoték?
  • Zájem o úvěry na bydlení v září lámal rekordy
    Od října začínají platit nová doporučení ČNB ohledně posuzování příjmů žadatelů o úvěr. Mnoho lidí si chtělo sjednat úvěr ještě za starých podmínek. Banky a stavební spořitelny v září poskytly úvěry za 27,1 mld. Kč a přepsaly dosavadní rekordy. Co se bude dít dál?
  • Zpřísnění podmínek pro hypotéky se může dotknout i refinancování
    Chcete si brát v blízké době hypotéku anebo refinancovat stávající úvěr? Pak buďte na pozoru. Hypotéky se zase zpřísnily a nové podmínky se do jisté míry můžou vztahovat i na refinancování. Co se pro vás tedy může změnit?
  • Zpřísnění pravidel pro poskytování úvěrů se blíží. Lidé se předzásobují
    Srpnové výsledky bank a stavebních spořitelen jsou venku. O úvěry na bydlení je zájem, který překračuje i loňská maxima. Jedním z důvodů je rychle se blížící zpřísnění pravidel pro posuzování příjmů žadatelů o úvěr. Jak se tato změna promítá na trhu s úvěry na bydlení?
  • Jak na "novou" hypotéku dosáhnou lidé s minimální či průměrnou mzdou?
    4 příklady vám ukáží, jak nové podmínky ČNB omezí vaše možnosti při získání hypotéky. Podmínky začnou platit již 1. října 2018. Jaké musíte mít mzdy a úspory, abyste dosáhli na průměrnou hypotéku? A jakou hypotéku si může dovolit člověk s minimální a průměrnou mzdou?
  • Od 1. října se zpřísňují podmínky k získání hypotéky!
    Od 1. října se opět zpřísňují podmínky a my vám ukážeme, co vše musíte nově splnit, abyste získali hypotéku. Kolik mít ušetřeno a jakou mít mzdu? Jaké jsou sazby hypoték? A co státní půjčka?
  • 5 tipů, jak mít výhodnější hypotéku i v době zdražování
    Hypotéky pozvolna zdražují. Praxe ale ukazuje, že i přes rostoucí nabídkové úrokové sazby je s dobrou znalostí trhu možné mít lepší úrok, než banky nabízejí v sazebnících. Při porovnávání výhodnosti různých nabídek je ovšem dobré srovnávat nejen úrokovou sazbu, ale i celkové náklady, a to v rámci jednoho fixačního období. Kromě úroku je totiž s úvěrem spojena řada dalších poplatků.
  • 5 věcí, které byste rozhodně měli vědět o stavbě domu na klíč
    Plánujete si postavit dům a přemýšlíte, že zvolíte nějaký na klíč? Takové projekty se těší čím dál větší oblibě. Na co byste ale rozhodně neměli zapomenout při výběru?
  • Co ovlivňuje výši úroků u půjček?
    Úrokové sazby začínají zase pomalu stoupat. Co ovlivňuje jejich výši a kdy můžeme očekávat další pokles?
  • Equa bank opět nabízí 100% hypotéku. Co je nutné k získání?
    Equa bank v letošním roce čeká u hypoték stagnaci kvůli rostoucím úrokovým sazbám. Právě proto přichází na trh s novým finančním produktem. Za jakých podmínek budou moci klienti opět získat 100% hypotéku?
  • Jak (ne)uspět při prodeji nemovitosti
    Budete prodávat nemovitost? Pak byste se měli podívat na nejčastější chyby, které plno prodejců dělá a škodí si tím. Co rozhodně nepodcenit?
  • Domy na klíč: co byste měli vědět o odstoupení od smlouvy
    Uvažujete o koupi rodinného domu na klíč? Pokud ano, rozhodně si nezapomeňte důkladně přečíst smluvní podmínky. S odstoupením od smlouvy totiž mohou nastat problémy...
  • Dají vám s přítelem hypotéku, když nejste manželé?
    Máte přítele nebo přítelkyni, rádi byste si vzali hypotéku, ale obáváte se, že ji nedostanete, protože nejste manželé? Jste na omylu. Úvěr si vzít rozhodně můžete.
  • Dají vám s přítelem hypotéku, když nejste manželé?
    Máte přítele nebo přítelkyni, rádi byste si vzali hypotéku, ale obáváte se, že ji nedostanete, protože nejste manželé? Jste na omylu. Úvěr si vzít rozhodně můžete.
  • Lidé si na bydlení půjčují čím dál víc
    Únorové výsledky bank a stavebních spořitelen jsou tu. Lidé si půjčují čím dál víc. Stavební spořitelny průměrnou výší úvěru poprvé v historii překonaly hranici 1 milionu. Celkově na účely bydlení banky a spořitelny letos rozpůjčovaly 43 miliard. Je to více nebo méně než loni?
  • Co je dobré vědět o americké hypotéce?
    Uvažujete o úvěru na bydlení a nevíte, zda se vám vyplatí klasický hypoteční úvěr anebo americká hypotéka? Přečtěte si stručné porovnání.
  • Je správný čas na nákup nemovitostí? Ceny bytů a domů rostou pomaleji, pozemky přestaly růst
    Také poslední čtvrtletí loňského roku bylo ve znamení růstu cen rezidenčních nemovitostí. Výjimkou se staly pozemky, které si poprvé za dobu existence HB INDEXu připsaly mezičtvrtletně nulu. Byty i rodinné domy dál rostly. Oproti roku 2016 byl znatelný zejména nárůst cen rodinných domů, u bytů se tempo růstu tolik nelišilo.
  • ČNB nejspíš už dnes zvýší sazby. Jak budou reagovat hypotéky?
    Podle většiny analytiků dojde již tento čtvrtek k navýšení základních sazeb ČNB. Pokud by se tak stalo, trh hypoték nezůstane imunní. Po velké vlně zdražování by to byl nejspíše další impulz pro navýšení hypotečních sazeb.  
  • Jak prodat nemovitost s hypotékou
    Splácíte hypotéku, ale o dům už nemáte zájem? Rádi byste prodali nemovitost zatíženou úvěrem, ale nevíte, jaké jsou vaše možnosti? Existují hned tři způsoby, jak v takovém případě postupovat...
  • Mám hypotéku, ale už ji nechci. Co můžu udělat?
    Vzali jste si hypoteční úvěr, ale naskytly se náhlé problémy, kvůli kterým nebudete moci splácet? Stěhujete se za prací jinam anebo se vám naskytla příležitost koupit lepší nemovitost? Pak pořádně zvažte všechny možnosti. Je jich hned několik.
  • Hypotéky zdražují. Ve výsledcích to vidět zatím není
    Poslední týden před Vánoci byl nabitý důležitými daty a událostmi. Známe výsledky hypotečních bank i stavebních spořitelen. Ve čtvrtek navíc zasedala ČNB a rozhodla o nastavení úrokových sazeb. Půjdou sazby nahoru?
  • Rostou ceny bytů i úrokové sazby. Koupit si vlastní byt je tak stále těžší!
    Průměrná nabídková cena bytů u nás v listopadu vzrostla na 2,64 milionu Kč. Oproti loňsku tento ukazatel vzrostl o 370 000 Kč. Jak dlouho musí české domácnosti vydělávat na pořízení bytu a jak velkou část rodinného rozpočtu domácnostem slupne splátka hypotéky?
  • Banky mění hypoteční sazby jak na běžícím pásu
    Růst sazeb pokračuje. Nejvíce rostou úrokové sazby hypoték poskytovaných na maximálně 80 % hodnoty nemovitosti. Ze 14 bank pouze 5 ponechalo své sazby během listopadu beze změny. A další 3 banky mění sazby nyní na začátku prosince.
  • Co s vysokým úrokem u hypotéky? Pomůže refinancování
    Blíží se vám u hypotéky konec fixace a bojíte se, že vám dají příliš vysoký úrok? Přijde vám, že v jiných bankách mají lepší podmínky i nižší úrokovou sazbu? Pak u nich zkuste refinancovat.
  • Hypoték se sjednává méně. Proč?
    Bankám se ve financování bydlení daří. Od začátku roku na hypotékách rozpůjčovaly 168 miliard korun*, což je o 8 miliard více než loni. Došlo však ke změně trendu a v posledním čtvrtletí produkce hypoték zaostává za loňskými výsledky. Co je příčinou?
  • Banky a spořitelny letos rozpůjčují na bydlení okolo 280 miliard korun
    Bankám i stavebním spořitelnám se v letošním roce nebývale daří. Na účely související s bydlením již rozpůjčovaly 212 miliard korun a v letošním roce míří k novému rekordu.
  • Je libo hypotéka se slevou?
    Hypoteční sezóna míří k vrcholu a akční nabídky rostou jako houby po dešti. Jak vypadá aktuální nabídka zvýhodněných hypoték, kde lze ušetřit a jak se v cenách hypoték zorientovat?
  • Vše o rozvodu 3. díl: Jak na hypotéku při rozpadu manželství
    Zamilovali se, vzali se a zařídili si domek na hypotéku. Netrvalo však dlouho a manželství se najednou ocitlo v troskách. Co ale teď se společným domkem a půjčkou?
  • 2 měsíce po sobě bankám klesají objemy hypoték. Proč?
    Od roku 2015 průměrná výše úvěru rostla mezi jednotlivými roky řádově o desítky tisíc korun a byla jedním z hlavních motorů růstu celkové produkce hypotečních úvěrů. V červenci se tento růst zastavil a objemy hypoték již podruhé za sebou meziročně klesly. V uplynulých 2,5 letech neobvyklá situace. Jaký je důvod a co se bude dít dál?
  • Úrokové sazby hypoték rostou a jen tak se nezastaví
    Zvažujete stavbu či rekonstrukci bytu, domu či jiného stavení? Chcete dosáhnout na úrokovou sazbu pod 2 %? Proč se Česká národní banka rozhodla omezit pravidla u poskytování hypoték a co tím sleduje?
  • Po roce o 450 tisíc víc, ale v červnu se růst cen bytů zastavil
    Ceny nemovitostí s menšími přestávkami rostou od roku 2012. Ovšem tempo růstu v posledních měsících vyráželo dech. Od začátku roku průměrná cena bytu vzrostla o více než 300 000 Kč. V červnu však došlo k drobné cenové korekci. Může tato změna znamenat obrat trendu vývoje cen nemovitostí?
  • Banky a spořitelny letos rozpůjčovaly na bydlení o třetinu více než loni
    Banky a stavební spořitelny rozpůjčovaly v prvním čtvrtletí téměř 72 miliard korun, což je skoro o třetinu více než loni. Co je příčinou takto rychlého růstu a míří letos banky a spořitelny k novým rekordům?
  • 5 věcí, které vám možná maminka o hypotéce neřekla
    Uvažujete o hypotéce, ale pořád nevíte, kterou si vybrat? Je toho na zvážení tolik: fixace, úroková sazba, doba splácení, nákup té správné nemovitosti. Pojďme se podívat na pět rozdílných aspektů každé hypotéky a vyzkoušejte našeho nového pomocníka, který vám rozhodování usnadní.
  • Úroková sazba hypoték se odrazila ode dna
    Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v červenci nepatrně stoupla na 1,88 procenta. Přerušila tak sérii pěti poklesů v řadě. V červnu, kdy byla na historickém minimu, činila 1,87 procenta, vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték v ČR bez ohledu na dobu fixace.
  • Slováci mohou splatit hypotéku mimo fixaci s 1% poplatkem. Využívají této možnosti?
    Slovensko je z našeho pohledu zajímavé z několika důvodů. Jednak proto, že bankovnictví v obou zemích má stejné kořeny, přičemž Slovensko se stalo před 7 lety členem eurozony, takže je zajímavé paralelně sledovat jak se oba trhy vyvíjejí. Ovšem tentokrát jsme však zaměřili na naše nejbližší sousedy z důvodu implementace evropské hypoteční směrnice. Zatímco u nás nabyde zákon z ní vyplývající účinnosti k 1. prosinci, na Slovensku platí už od 21. března 2016. Co udělalo snížení poplatku za předčasné splacení se slovenským hypotečním trhem?
  • Extrémně nízké sazby hypoték nahrávají také rekonstrukcím
    Zájem o hypoteční úvěry v Česku opět trhá rekordy. Díky extrémně nízkým úrokovým sazbám, které v červnu klesly až na hodnotu 1,87 procenta, jsou totiž peníze na bydlení pro žadatele dostupnější než kdy dříve. Za prvních šest měsíců letošního roku tak tuzemské banky poskytly klientům více než 55 tisíc hypoték v celkovém objemu přes 106 miliard korun. Hned čtvrtina úvěrů přitom směřovala na rekonstrukce a výstavbu.
  • Hypotéky se prodávají za méně, než za kolik je banky nabízejí
    Obrovský zájem o hypotéky vytěžuje banky na hranici procesních kapacit. Sazby hypoték přešlapují na místě a pravděpodobnější je nyní s ohledem na vývoj na mezibankovním trhu spíše scénář otočení trendu a pozvolného růstu.
  • Banky a stavební spořitelny letos na bydlení rozpůjčují čtvrt bilionu Kč
    Hypotéky jsou nyní extrémně levné, příjmy domácností rostou, ekonomice se daří, lidé přemýšlejí co s volnými penězi a vidí, že ceny nemovitostí rostou. Výsledkem je měsíční objem hypoték dosahující bezmála 24 miliard korun. V součtu za první pololetí suma sjednaných úvěrů již překročila 100 miliard Kč.
  • Průměrná sazba hypoték opět klesla. Nový rekord je 1,87 %
    Průměrná úroková sazba hypoték se v Česku v červnu dále propadla na dosavadní minimum 1,87 procenta. V květnu činila 1,89 procenta, vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték v ČR bez ohledu na dobu fixace. Počet sjednaných hypotečních úvěrů v červnu znovu stoupl, a to na 12.324. Také objem hypoték byl rekordní, když v červnu dosáhl 23,78 miliardy korun. V květnu bylo uzavřeno 10.831 nových hypoték v objemu 20,7 miliardy Kč.
  • Bude mít novela zákona o dani z nabytí vliv na ceny nemovitostí?
    Senát schválil novelu zákona o dani z nabytí nemovitosti. Jaké jsou nejdůležitější změny? Od kdy bude zákon nejspíše platit? A jak se promítne v oblasti poskytování hypoték a budou jím ovlivněny také ceny nemovitostí?
  • Ceny bytů jsou na 7letých maximech. Levné hypotéky však zajišťují vysokou dostupnost bydlení
    Růst cen bytů se v červnu na okamžik zastavil na hodnotě 2,15 milionu korun. V meziročním srovnání však ceny rostou o 9 % a růstový trend bude podle našeho odhadu pokračovat i v následujících měsících. Ceny bytů jsou na 7letých maximech, ale dostupnost bydlení je stále výrazně lepší než v roce 2009 díky levným hypotékám. Dosažitelnost úvěrového financování je na nejlepších hodnotách v historii, což se promítá v rekordní poptávce po vlastním bydlení.
  • Banky hlásí obří zájem o hypotéky. Za měsíc půjčily tolik, co jindy za celé čtvrtletí
    Poprvé v historii banky překonaly objemem sjednaných hypoték 20 miliardovou hranici. Hlad po nemovitostech a spolu s tím i úvěrech na bydlení je obrovský. 19 měsíců v řadě se bankám daří posouvat dosavadní měsíční maxima o stupínek výš. V červnu je však laťka nastavena hodně vysoko. Podaří se to i nyní?
  • Hypotečních novinek loni přibylo. Na co se banky zaměří letos?
    Hypotéky loni oslavily 20 let na českém trhu. Trh dospěl a motivace k inovacím se bankám v období rekordní poptávky hledá hůř, než kdyby byla o klienty nouze. Přesto i rok 2016 určitě přinese v oblasti hypoték něco nového. Čím by mohly banky v letošním roce klienty překvapit?
  • Co týden dal? Zvýší migranti hospodářský růst EU?
    Mezinárodní měnový fond si myslí, že ano. Příliv uprchlíků do Evropy nemusí podle něj poškodit ekonomiku regionu, pokud bude existovat dohoda o rovnoměrnějším přerozdělení přistěhovalců po celém kontinentu a podaří se je rychle začlenit na místní pracovní trhy. Čtěte více...
  • Poptávka po levných hypotékách nepolevuje ani před Vánoci
    Hypoteční „grande finale“ je tu. Banky v listopadu poskytnuly hypotéky za dalších 16,5 miliardy korun. Loni v tom samém období to bylo o třetinu méně. Za 11 měsíců banky poskytly větší sumu hypoték než v dosud rekordním roce 2013. Celková rozpůjčovaná částka se letos vyšplhá k 200 miliardám Kč a ani pohled do roku 2016 nevypadá zle.
  • Sazby hypoték na novém minimu. Další pokles přibrzdila ECB
    Hypotéky v listopadu opět zlevnily. Navíc peníze, z kterých banky financují půjčky klientům byly na konci měsíce nejlevnější v historii. Bohužel jen na chvíli. Jak se budou vyvíjet sazby hypoték v roce 2016?
  • Poptávka po úvěrech na bydlení vyráží dech
    Banky v říjnu poskytnuly hypotéky za 16 miliard korun. Oproti loňsku průměrná půjčená částka vzrostla o více než 200 000 Kč. Trh hypoték směřuje k novému rekordu. Celkový objem letos sjednaných hypoték bude atakovat 200 miliardovou hranici. Daří se i stavebním spořitelnám, jejichž produkce roste meziročně o 19 procent.
  • Ceny bytů se blíží k rekordním maximům
    Navzdory poklesu úrokových sazeb hypoték došlo v říjnu k mírnému zhoršení dostupnosti bydlení. Hlavní příčinou je nárůst cen bytů. Podle aktuálních dat společnosti GOLEM FINANCE a realitního portálu realitycechy.cz rostou již i ceny malých bytů, ovšem díky nižším sazbám hypoték je pořízení bytu 1+1 stále ještě finančně zajímavější než loni.
  • Prohloubí hypotéky dosavadní úrokové dno?
    Hypoteční trh je v nevídané kondici. Poptávka po hypotékách neklesá a banky pokračují ve zdolávání dalších a dalších rekordů. Po objemových maximech to nyní vypadá na další pokles nabídkových sazeb, čímž by se úrokové indexy mohly posunout pod dosavadní minima.
  • Ceny bytů – situace 5 let od pádu na cenové dno
    Před 5 lety se odrazily ceny bytů ode dna. Od té doby realitní trh stoupá a růst cen se rozšiřuje do dalších krajů České republiky. Přesto je nyní dosažitelnost vlastního bydlení znatelně lepší než před pěti lety. Čím to?
  • Na co lidé nejčastěji berou hypotéky?
    Objem sjednaných hypotečních úvěrů ve všech 8 měsících překonal dosavadní měsíční rekordy. Dominantní část dlouhodobě tvoří hypotéky na koupi nemovitosti.
  • Co dělat, aby vás růst úrokových sazeb nezaskočil?
    Rostoucí ceny nemovitostí prodražují pořízení vlastního bydlení. A pokles úrokových sazeb, který částečně pomáhal náklady na pořízení bydlení snížit, je nejspíš také u konce. Ač neočekáváme v následujících měsících nijak zásadní růst úrokových sazeb, je dobré se včas připravit.
  • 20 let hypoték oslavíme rekordním rokem. A možná i úrokovým dnem!
    Plošný pokles úrokových sazeb je nejspíše u konce. Úrokové indexy již neklesají a naopak začaly pomalu růst. Pro řadu lidí to byl signál s hypotékou déle nevyčkávat, objemy sjednaných hypoték překonávají historická maxima a daří se i stavebním spořitelnám. Kam směřuje trh s úvěry na bydlení? Už dnes jsme si jisti, že k novému rekordu!
  • Pardubický: Byt na investici už láká i mladší ročníky
    Tomáš Pardubický řídí jednu z největších a nejvýznamnějších developerských společností v Praze. FINEP se přitom soustředí nejen na výstavbu moderních domů ve vysokém standardu - na český trh přinesl také v moderní formě oprášené družstevní bydlení. V poslední době navíc u svých projektů zaznamenal zvýšený zájem o investiční bydlení.
  • Je možné rezervovat si úrokovou sazbu hypotéky?
    Hypotéky jsou rekordně levné, nicméně pokles úrokových sazeb se zastavil. Hrozí nyní nárůst sazeb a je možné se proti rostoucím úrokovým sazbám zajistit?
  • Hypotéky zavadily o úrokové dno
    Úrokové sazby hypoték po 19 měsících vzrostly. K obratu trh nasměřovaly dvě největší banky, které pod tlakem rostoucích cen zdrojů oznámily v polovině června zdražení fixních sazeb. Klienti však zoufat nemusejí, stále je možné získat hypotéku s fixní sazbou pod 2 procenty.
  • Mimořádná splátka hypotéky: Pro a proti
    Mimořádná splátka hypotéky může pro klienta znamenat velkou úsporu nákladů na splácení úvěru. Současně je to ale krok často velmi nevýhodný, pokud se provede v nesprávný čas. I když jsou dnes banky k mimořádným splátkám v průběhu fixace vstřícnější, stále platí, že bez sankcí nelze provést mimořádnou splátku kdykoliv.
  • Na co si dát pozor při vyřizování hypotéky
    Jsme v době historicky nejnižších úrokových sazeb. V případě, že se této příznivé situace chystáte využít, dejte pozor, abyste při vyřizování hypotečního úvěru nenarazili na problém. Získání hypotéky totiž má svá úskalí. Výhodné nabídky nebývají zadarmo, ne všechny příjmy jsou z hlediska bonity akceptovány a vyřízení hypotéky nebývá otázkou jen několika málo dnů.
  • Jak ovlivní kreditní karta výši hypotéky?
    Kreditní karty, kontokorenty či spotřebitelské úvěry zásadně ovlivňují bonitu žadatele o hypotéku. Přestože každá banka má při schvalování hypotéky trochu odlišný přístup ke stávajícím úvěrovým rámcům klienta, do jisté míry se dá kvantifikovat, jaký vliv mají tyto závazky na potenciální výši hypotečního úvěru. V praxi může kreditní karta způsobit, že klient dosáhne na hypotéku o čtvrtinu nižší.
  • Který způsob splácení hypotéky je výhodnější?
    Při sjednávání hypotéky stojí každý před rozhodnutím, zda preferovat obvyklejší anuitní splácení, nebo zvolit méně obvyklé splácení lineární. To se často prezentuje jako způsob, který klientovi ušetří peníze na úrocích. Úvěr se totiž zpočátku umořuje rychleji, díky čemuž se platí nižší úroky. Při podrobnější analýze ale dospějeme k závěru, že obvyklejší anuitní splácení s neměnnou výší splátky není nutně méně výhodné.
  • Počet rekonstrukcí v Česku během léta přibývá
    Počet českých domácností, které během léta rekonstruují své bydlení, stále přibývá. Podle aktuálních údajů Raiffeisen stavební spořitelny se poptávka po úvěrech na rekonstrukce během léta zvýšila o 60 až 80 % oproti zimním měsícům. Lidé modernizují především kuchyně, koupelny a bytová jádra. Při rekonstrukcích kladou důraz zejména na úsporu energií.
  • Historie se opakovat nebude. Sazby hypoték porostou
    Vývoj úrokových sazeb hypoték v posledních letech vykazoval jisté opakující se trendy. Jarní růst a letní stagnaci zpravidla na podzim vystřídal pokles. Rok 2013 a především 2014 pak přinesl razantní změnu. Sazby padaly již v první půli roku a dostaly se na historické dno. Další výrazný pokles se však neočekává. Nejlepší doba pro financování vlastního bydlení hypotékou pomalu končí.
  • Chcete bydlet ve vlastním? Odpovězte si na těchto deset otázek
    Vlastní nebo nájemní bydlení? Tato otázka je v době příznivých úrokových sazeb hypoték v řadě domácností žhavým tématem. Podívejte se na deset otázek, na které byste si měli při úvahách o vlastním bydlení odpovědět.
  • Vyplatí se při aktuálních nízkých sazbách desetiletá fixace hypotéky?
    Úrokové sazby hypoték jsou aktuálně na historických minimech. Že je ideální doba si hypotéku vzít právě nyní, je slyšet ze všech stran. Pak je tu ale otázka délky fixace. Na první pohled se může zdát, že jasnou volbou je fixovat si nízkou sazbu na co nejdelší období. Je tomu opravdu tak?
  • Názor: Soudy v kauzách bankovních poplatků rozhodly správně
    Byla to možná jedna z nejsledovanějších právních kauz loňského roku. Nebo přinejmenším taková, která se dílem dotkla většiny z nás.
  • Na co si dát pozor při koupi nemovitosti
    Navzdory předpokladům analytiků úrokové sazby hypoték stále padají. Mnohé banky aktuálně nabízejí sazby okolo 2,7 %. Zvýšený zájem o nemovitosti ovšem nahrává nekalým praktikám prodejců. Analytička společnosti DataLife Sylva Herichová popsala vybraná rizika, která se pojí s koupí nemovitosti.
  • Sazby hypoték klesají. Přišel čas výhodných nákupů
    Přes předpovědi ekonomických kapacit o konci nízkých úrokových sazeb u hypoték a nutnosti připravit se na méně výhodné podmínky při sjednávání tohoto produktu, nastává situace právě opačná.
  • Banky posuzují úvěrovou historii stále přísně
    Banky si u žadatelů o úvěr ověřují jejich současnou i minulou úvěrovou situaci v úvěrových registrech. Registrů existuje několik a člověk se do nich může dostat velmi jednoduše. Nečekaný vroubek v některém z registrů pak může zhatit získání hypotéky a připravit vás například o již zaplacenou zálohu realitní kanceláři.
  • Zaplacené úroky z hypotéky či úvěru nesnižují vždy základ daně
    Zaplacené úroky z hypotečního úvěru nebo úvěru ze stavebního spoření patří k nezdanitelným částkám základu daně z příjmů, o kterou si můžeme snížit daňovou povinnost o poměrně vysoké částky. Ne vždy je ale možné zaplacené úroky uplatnit.
  • Hypotéka pro mladé žadatele – pomoc rodičů se hodí
    Nestává se příliš často, že by po vlastním bydlení toužili už náctiletí, pokud k tomu však dojde a mladý člověk navíc potřebuje hypotéku, není nabytí nemovitosti samozřejmostí.
  • Nejčastější dotazy k hypotéce bez prokazování příjmů
    Co vás zajímá o hypotéce bez prokazování příjmů a co se v diskuzních fórech nedozvíte. Připravili jsme pro vás odpovědi na 5 nejčastějších otázek k tomuto produktu, nechybí ani malý „bonus“ na závěr.
  • Refinancováním hypotéky můžete měsíčně ušetřit tisíce
    V průběhu roku 2013 končí tříleté fixace hypoték z roku 2010 a pětileté fixace z roku 2008. Srovnáme-li průměrné úrokové sazby z těchto let s aktuálními úroky, zjistíme, že sazby jsou dnes až o 2,5 % níže. Úspora při refinancování se tak podle odborníků pohybuje v řádu tisíců korun měsíčně. Přinášíme několik rad, které vám refinancování dostatečně přiblíží.
  • Které produkty si musíte sjednat spolu s hypotékou a které ne?
    Stačí na bankovní přepážce narazit na obchodně trochu zdatnějšího pracovníka a rázem si domů můžeme odnášet, vedle kopie žádosti o hypoteční úvěr, i smlouvy k dalším finančním produktům, jejichž placení nám v budoucnosti rozhodně nebude dělat radost. Které produkty si k hypotéce sjednat musíte a které produkty jsou pouhým nástrojem cross-sellingu se dozvíte níže.
  • Úroky hypoték ke konci roku 2013 opět porostou
    S hypotékami je to v poslední době jako na houpačce – nahoru, dolů. Kdekdo touží bydlet ve vlastním – kdo si to ale může dovolit? Patříte k těm, kteří na splátky hypotéky dlouhodobě dosáhnou, nebo byste si ukousli příliš velké sousto?
  • Na kolik nás vyjde vlastní bydlení na úvěr?
    Hlavním problémem v hledání té “nejlevnější hypotéky“ je bohužel fakt, že hypoteční úvěry nelze objektivně srovnávat. Orientovat se totiž pouze podle zveřejňovaných úroků či výsledků kalkulaček, je značně zavádějící. Vždy je třeba vzít v úvahu širší souvislosti a hledat hypotéku podle našich potřeb.
  • Hypotéku? Nebo raději úvěr od stavební spořitelny...?
    Rozmýšlíte se mezi hypotečním úvěrem a úvěrem od stavební spořitelny? Při rozhodování byste měli vzít v potaz mimo jiné úrokovou sazbu a možnosti její fixace.
  • Jak se vypořádat se špatnou úvěrovou historií?
    Opozdili jste se v minulosti se splátkou nějakého úvěru či účtu a chtěli byste nyní žádat o hypotéku? Máte strach z toho, že vám banka žádost o úvěr zamítne, nebo jste již ve fázi, kdy vám banka žádost o hypotéku zamítla a vy nyní nevíte, jak dál? V tom případě věnujte pozornost následujícím řádkům, na kterých byte měli najít řešení vaší situace.
  • Jak získat hypotéku na nemovitost v povodňové zóně?
    Plánujete koupi nemovitosti za pomoci hypotečního úvěru? Nebo již máte podanou/zamítnutou žádost o hypotéku na nemovitost nacházející se v povodňové zóně? V tom případě věnujte pozornost následujícím řádkům, velmi pravděpodobně na nich najdete řešení vaší situace, nebo se vyhnete chybě, která vás může stát i několik desítek tisíc korun.
  • Jak vyřešit snížení zástavní hodnoty nemovitosti odhadcem?
    Smluvní znalec banky – osoba, která má v rukách vaši žádost o hypotéku. Na tomto člověku závisí, jestli vám banka poskytne hypotéku a v jaké výši. Pojďme se dnes spolu podívat na to, jak řešit situaci, kdy smluvní znalec ocení hodnotu vámi vybrané nemovitosti na částku, která je nižší než její pořizovací cena.
  • Jak správně vyhlásit osobní bankrot
    Rozvoj úvěrového trhu s sebou přinesl i těžko potlačitelný vedlejší negativní efekt – neschopnost některých dlužníků řádně splácet. Jak postupovat v okamžiku, kdy již nejste schopni splácet své dluhy?
  • Jak se vypořádat s nedostatečnými příjmy při žádosti o hypotéku?
    Nízké úrokové sazby sice činí hypotéky dostupnějšími, to však neznamená, že by tento úvěr na bydlení získal každý. Banky jsou ve skutečnosti velmi obezřetné a opravdu pečlivě zvažují, komu půjčí a komu naopak ne. Jedním z důvodů k zamítnutí žádosti o hypotéku mohou být i nedostatečné příjmy. Jak se s tímto „problémem“ vypořádat, vám řekneme na následujících řádcích.
  • Hypotéka: Pár tipů pro levnější úvěr
    S podepsáním hypotečního úvěru se vyplatí chvilku otálet. Alespoň tak dlouho, než si budete jistí, že neuzavíráte hypotéku zbytečně draho. Konkurence na hypotečním trhu totiž hraje pro klienty a je z čeho vybírat.
  • Co dělat, když chci od státu výhodnou půjčku na bydlení?
    Státní fond rozvoje bydlení již pomohl mnoha rodinám při financování vlastního bydlení. V současné době je k dispozici několik programů podpory, a to ve formě nízkoúročených úvěrů. Které programy lze ještě využít? Kdo může podat žádost do programu?
  • Co dělat, když nevíte jakou dobu fixace úrokové sazby hypotéky zvolit?
    Spolu s výší úvěru a délkou splatnosti je stanovení délky fixace zásadním rozhodnutím klienta, které nejvíce ovlivní cenu úvěru. Ukvapená rozhodnutí se v žádném případě nevyplatí.
  • Co dělat, když chci vyřídit hypotéku
    Chcete si vzít hypotéku, ale nevíte jaké doklady budete potřebovat? Říkají vám něco pojmy, jako je položkový rozpočet a harmonogram prací? Poradíme vám, jak se na vyřízení hypotéky co nejlépe připravit.
  • Hypoteční minislovník aneb jak nebýt ztracen v bance
    Kupujete byt či stavíte dům a budete jej financovat úvěrem? Pak vaše kroky zajisté povedou k hypotečnímu poradci či do banky. Často se snaží, abyste vše dobře pochopili, ale i tomu nejlepšímu občas „ujede“ odborný termín. Jak se zorientovat v těch nejběžnějších pojmech? Snad vám pomůže následující minislovník.
  • Jak získat zpět peníze, které jste investovali do nemovitosti?
    Vydali jste se kvůli rekonstrukci, výstavbě či koupi nemovitosti z úspor? Hodily by se vám dnes tyto peníze na provozování chodu domácnosti, nákup nového automobilu či třeba další investice do nemovitosti? Způsob, kterým se k již vynaloženým penězům dostat tu je – zpětné proplacení prostředků prostřednictvím hypotečního úvěru.
  • Stavební spoření - vysoké úroky na odstřel
    Na přelomu století platilo, kdo nemá stavební spoření jako by nebyl. Důvodem byla velká výhodnost tohoto produktu, spojená se státním příspěvkem a určitou „státní jistotou“. Postupem času, jak státu „dochází peníze“, se výhodnost tohoto produktu snižuje.
  • Jak dosáhnout nižší úrokové sazby u hypotéky?
    Chcete získat hypotéku s nižší úrokovou sazbou? Postupujte podle našeho návodu a nižší splátky hypotečního úvěru vás neminou! Ovšem pozor, některé banky nenabízí slevu zadarmo, vyplatí se tedy postupovat obezřetně a vše si raději dvakrát spočítat.
  • Co týden dal? Kupující nebudou platit daň z nabytí nemovitosti
    Senát tento čtvrtek zamítl zákon o dani z nabytí nemovitostí, kterou měl nově platit kupující místo prodávajícího. Změnu plátce daně odmítl v souladu s doporučením senátního ústavně-právního výboru kvůli tomu, že by to znamenalo neúměrnou zátěž pro ty, kdo si dům či byt chtějí pořídit s pomocí hypotéky. Více se dočtete v pravidelném přehledu událostí.
  • Jak získat hypotéku se splatností 30 let i v pokročilém věku
    Máte už nějaký ten „křížek“ a rozhodli jste se koupit si novou nemovitost? Pokud se vám nepodařilo naspořit si dostatek prostředků, můžete si k novému domu, bytu či chalupě pomoc prostřednictvím hypotečního úvěru, který můžete i v pokročilém věku získat se splatností až na několik desítek let.
  • Průlomové rozhodnutí ve sporu o poplatek?
    Právní souboj o poplatek za správu úvěru vrcholí. Krajský soud v Plzni vydal rozhodnutí, kterým stanovil protiprávnost poplatku za správu úvěru. První rozhodnutí soudu druhého stupně ve sporu o poplatek za správu úvěru. Jedná se však skutečně o průlomové rozhodnutí?
  • Hypotéky letos lámou rekordy
    Úrokové sazby hypoték v červenci opět klesly. Nepotvrdily se prognózy ekonomů, kteří tvrdili, že níže už se dostat nemohou. Jenže sazby prolomily magickou hranici tří procent. Vzrostl proto zájem o refinancované hypotéky.
  • Jaká bude cena plynu? Máme se bát zdražení?
    Vytápíte plynem rodinný dům a obáváte se, že by mohl na podzim zdražit? Jaké jsou prognózy ceny plynu? Bude zdražovat, nebo může naopak ještě zlevnit?
  • Hypotéka a důchod? V některých případech mohou jít dohromady
    Na zajištění svého vlastního bydlení bychom měli myslet ještě v mládí, avšak v některých případech se nezadaří a o vlastní nemovitost usilujeme až v pozdějším věku. Pokud ji ale budete chtít financovat hypotéčním úvěrem, můžete narazit.
  • Co neopomenout než koupíte byt na hypotéku
    Banky se předhánějí v tom, jak nízké úrokové sazby nabízí. Cena nemovitostí je extrémně nízko a v zajímavých lokalitách už pravděpodobně neklesne. Přesto by člověk neměl jednat bez rozmyslu. O čem přemýšlet, než se vůbec rozhodnete pro koupi nového bytu? Na co si dát pozor a čeho se vyvarovat?
  • Úrok hypotéky není při financování stavby rozhodující
    Při výběru hypotéky pro financování stavby by klient nikdy neměl volit úvěr pouze podle výše úrokové sazby. Na rozdíl od financování koupě nemovitosti, kdy je hypotéka čerpána jednorázově, je totiž u výstavby úvěr vyplácen postupně. Právě podmínky u konkrétní hypotéky pak výrazně ovlivňují administrativní náročnost stavby.
  • Co týden dal? Hypoteční banka vrací klientovi poplatky
    Ve sporu o vrácení úvěrových poplatků rozhodl soud v konkrétním případě ve prospěch klienta banky. Ta mu musí inkasované peníze vrátit. Rozhodnutí soudu se podle banky vztahuje k velmi specifickému případu a rozhodně jej nelze považovat za precedentní. Jedná se o průlom? Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Žádáte o hypotéku? Prověřte si platební morálku
    Každá banka si před poskytnutím úvěru prověřuje platební morálku žadatele. Banka nahlíží do bankovních i nebankovních registrů. Negativní zápis v registru může znamenat množství zbytečně vynaložených nákladů v průběhu vyřizování úvěru, které bychom si mohli ušetřit, pokud víme, jak s registrem zacházet.
  • Nejčastější překážky při vyřizování hypotéky
    Rok 2013 bude z pohledu hypotečních úvěrů rokem refinancování a hledání výhodnější variant. Mnohým lidem bude končit fixace úrokové sazby, a tedy nastává období, kdy mohou ve srovnání s lety 2007 a 2009 získat výrazně výhodnější úrok. Základním předpokladem skutečné úspory je ovšem vyvarování se častých chyb, které mohou získání nové či refinancovaní současné hypotéky zmařit.
  • Pojištění schopnosti splácet hypoteční úvěr
    Sjednání pojištění schopnosti splácet je velmi zodpovědným krokem, který banka navíc ocení snížením úrokové sazby. Získáme výhodu hned dvakrát. Nejenže můžeme klidně spát, ale dokonce jsme ukořistili slevu z úroku.
  • Hypotéky jsou letos dostupnější
    V roce 2012 klesly úrokové sazby hypoték na historické minimum. Poptávka po hypotékách začala znovu stoupat a to i díky tomu, že banky upravily podmínky poskytování a nyní jsou pro většinu lidí výrazně dostupnější. V roce 2012 nakonec ve všech sledovaných oblastech České republiky vycházelo výhodněji platit měsíční splátky oproti splácení měsíčních nájmů.
  • Pilíře vs. „chytrá“ investice
    Porovnání aktuálních cen nemovitostí a hypoték s předpokládanou penzí z důchodových pilířů ukázalo jednoznačné doporučení. Měsíční spoření částky 2 000 Kč po dobu 20 let může zajistit důchod z II. pilíře 2 104 Kč a z III. pilíře 2 700 Kč, uvádějí odborníci. V případě měsíčního investování stejné částky do vlastní nemovitosti by však člověk v důchodu pobíral zhruba jednou tolik.
  • Hypotéka „snadno a rychle“
    Každý člověk je více či méně od přírody vybaven touhou vlastnit. Vidina, že budeme celý život platit někomu, abychom obývali cizí prostor, nás zpravidla do extáze nepřivádí. Řada lidí se proto rozhodne pořídit si vlastní nemovitost za pomocí hypotéky.
  • Žádost o hypotéku: Jak banky posuzují vaše výdaje
    Povinné výdaje žadatelů o hypotéku jsou pro hypoteční banky stejně důležité jako příjmy, kterých tito žadatelé dosahují. Velmi snadno se tak může stát, že průměrnou hypotéku nedostanou ani lidé s nadprůměrnými příjmy, právě kvůli vysokým splátkám svých stávajících závazků. Jak hypoteční banky přistupují k výdajům klienta, to se dozvíte níže.
  • Žádost o hypotéku: Jak banky posuzují vaše příjmy
    Hypotéka je na jednu stranu nejsnazší cestou k získání nového bydlení, na druhou stranu se však jedná o významný závazek, jehož splátky jsou často největším výdajem rodinného rozpočtu. Hypotéka nás provází životem po dobu několika desítek let. Banky tedy bude před samotným schválením hypotéky zajímat naše schopnost jejího splácení. Co to znamená se dočtete na následujících řádcích.
  • 5 základních rad pro začínající finanční poradce
    Pozice finančního poradce je perspektivní a v současné době velmi vyhledávaná. Pokud se ale rozhodnete této práci věnovat, měli byste se na ni pečlivě připravit.
  • Finanční arbitr svěží alternativou ve světě financí
    Představíme si velice zajímavý institut finančního arbitra, který nám přináší svěží alternativu ve sporech nejen z platebních služeb. Popíšeme si obecně, které spory může finanční arbitr rozhodovat a následně si představíme i příklady sporů, které pro vás může finanční arbitr rozhodnout.
  • Děsí vás hypotéka? Zkuste to jako Saturnin
    Hypotéky udělaly už z mnoha lidí otroky – a ještě udělají. Trh s byty je přitom neúprosný. Domy totiž neslouží jako investice, ale depozitum. Výsledkem je nepružný pohyb cen a kupodivu nedostatečně klesající ceny i přes množství prázdných bytů. Jediná možnost je uniknout trhu úplně. Ale jde to? PÁTEČNÍ GLOSA
  • Hypotéky dál drží tempo
    Přestože po finiši loňského roku byl očekáván spíš značný pokles hypotečního trhu, lednové údaje naznačují, že k tomu (zatím) nedochází. V lednu si lidé vzali o dva tisíce méně hypoték než na konci loňského roku, ale i těch 5,5 tisíce hypotečních úvěrů je v tomto měsíci nebývalý počet. A objem 9,2 miliard korun je dokonce lednový rekord.
  • Domácnosti se do dluhů nehrnou
    Lidé se loni k půjčkám postavili velmi rozumně a zadlužili se nejméně za poslední roky. Jejich dluhy v bankách vzrostly o 54 miliard korun a nárůst šel kompletně na hypotéky.
  • Na únorovou výplatu s úroky z hypotéky zbývají dva týdny
    Chcete-li vidět peníze z odpočtu úroků hypotéky nebo úvěru od stavební spořitelny na své únorové výplatní pásce, máte na dodání všech potřebných dokumentů poslední dva týdny.
  • Letos stát vlastní bydlení nepodpoří: Nebude ani úroková dotace, ani úvěr 300
    Uvažujete o vlastním bydlení a zajímá vás, zda je letos nějak zvýhodněno? Státní podpory se bohužel skoro nedočkáte.
  • Dubnové akční nabídky aneb Hypoteční dny
    Je libo vyšší úrok na spořicím účtu či levnější hypotéku v rámci tzv. hypotečních dnů? Sledujte akční nabídky a vydělejte, dokud banky dávají. AKTUALIZOVÁNO
  • Březnové akční nabídky: Bydlení bez poplatků
    Březnové akční nabídky jsou vesměs pokračováním slev z února. I letošní jaro bude ve znamení financování bydlení. AKTUALIZOVÁNO
  • Únorové akční nabídky: Na Valentýna si můžete nadělit hypotéku
    Stejně tak jako Vánoce či Velikonoce, i Valentýn svádí. Svádí banky ke svedení nových klientů na slevy či dárky. A proč vlastně ne, příležitost jako každá jiná.
  • Lednové akční nabídky: Ústavy se zřejmě nadechují k dalšímu kolu
    Po prosincové smršti přišlo lednové sucho. U bank narazíte jen na osamělé vlaštovky, některé spořitelny pokračují v předešlých nabídkách. AKTUALIZOVÁNO
  • Prosincové akční nabídky: Boj o úvěry jde do finále
    Tady dostanete kameru Sony, tam zase kožené pouzdro na platební kartu. Finanční instituce nadělují na konci roku dárky, odpouští poplatky či snižují úroky.
  • Listopadové akční nabídky: Banky se zaměřují na úvěry, pojišťovny na povinné ručení
    Nejvíce akcí však naleznete u stavebních spořitelen, které dávají do konce roku všechnu zbývající energii.
  • Byt v paneláku bez vlastních úspor nekoupíte
    Zájemci o vlastní bydlení bez vyššího procenta vlastních úspor získají mnohem snadněji nový cihlový byt než starý v paneláku. Důvodem je rozpor mezi kupní a odhadní cenou.
  • Kolik by vás stálo zrušení daňového odpočtu u hypotéky?
    Při splnění zákonných podmínek si mohou občané snížit daňový základ o zaplacené úroky z úvěru na bydlení až do výše 300 tisíc Kč. Navrhované zrušení daňového odpočtu ministerstvem financí by znamenalo vyšší odvody na daních. O kolik?
  • Mraky nad stavebními spořitelnami: Úroky překlenovacích úvěrů rostou, státní podpora má namále
    Jak vysoko byly sazby překlenovacích úvěrů rok zpátky a jak jsou na tom nyní? Jak souvisí s jejich výhodností výše státní podpory?
  • Domácí trhy a události v týdnu od 24.6. do 30.6.2002
    Zprávy, ekonomický vývoj, trh peněžní, dluhopisový, akciový, devizový a základní makronomické údaje. Všechny důležité domácí informace uplynulého týdne Vám pravidelně každé pondělí přinášíme na našich stránkách ve spolupráci s firmou Conseq Finance.
  • Střešní okna: O souvislosti mezi trvanlivostí a cenou (1. díl)
    Zvykli jsme si, že i u nás zavládla situace, kdy stavebník nemusí nic složitě a zdlouhavě shánět. Přesto však je v případě některých stavebních prvků výběr ještě lepší než jinde. Zvláště pestrá škála možností volby je pak v oboru střešních oken.
  • Stabilní růst tržeb
    V maloobchodě včetně prodeje a oprav motorových vozidel a prodeje pohonných hmot se v dubnu tržby ve stálých cenách meziročně zvýšily o 4,7 % (po očištění o sezónní vlivy o 3,9 %).
  • Domácí trhy a události v týdnu od 10.6. do 16.6.2002
    Zprávy, ekonomický vývoj, trh peněžní, dluhopisový, akciový, devizový a základní makronomické údaje. Všechny důležité domácí informace uplynulého týdne Vám pravidelně každé pondělí přinášíme na našich stránkách ve spolupráci s firmou Conseq Finance.
  • Report z pražské burzy (Fio)
    V dnešním obchodování burza ukázala, že stačí ukázat vůli k prodejům a zastuzená korekce, která ne a ne propuknout je tady.  Rozdrobený pokles Českého Telecomu dnes pokračoval a cena se zastavila na 308,-Kč.
  • Zlato zdolává nová maxima
    Za posledních deset seancí v devíti z nich cena zlata vzrostla a ve středu dosáhla čtyř a půlletého maxima.
  • Má smysl v 30 letech uzavřít výsluhovou penzi?
    Jaká zvolit procenta při jednotlivých druzích penze? Kdy lze vybrat peníze z výsluhové penze? Má smysl ji ještě vůbec uzavírat?
  • V trhu živého skotu vládly spready
    Futures kontrakty na živý skot v letních kontraktních měsících včera posilovaly čtvrtý den v řadě, aby tak uzavřely nejvýše za jeden a půl týdne.
  • Bavlna pokračuje v posilování
    Futures kontrakty na bavlnu na New York Cotton Exchange v úterý pokračovaly v nedávno započatém růstu.
  • Stav úrody kukuřice je mizerný
    Americká úroda kukuřice je v nejhorším stavu za posledních mnoho let. Ministerstvo zemědělství Spojených států ve své zprávě uvádí, že k neděli bylo pouze 43 procent úrody v dobrém až excelentním stavu.
  • Díl I. : Kocourkovi chtějí bydlet ve svém
    Bydlet "ve svém" a osamostatnit se, to byla a je pro Kocourkovi priorita číslo jedna. Když jsme s Kocourkovými tvořili jejich finanční plán, rozhodli jsme se použít k realizaci bydlení kombinaci hypotečního úvěru se stavebním spořením. 
  • Zprávy ze zahraničních burz
    Obava z dalších teroristických útoků dnes způsobila opětovný propad amerických akcií.  Investoři se dnes nepouštěli do větších nákupních akcí, snad mimo úvodních dvou hodin se stěžejní indexy pohybovaly v negativních teritoriích.
  • Zprávy ze zahraničních burz
    Americké akcie se dnes propadly poprvé za poslední tři obchodní seance.  Zástupci společnosti Merrill Lynch dnes "poradili" investorům, aby se zbavovali technologických akcií, jelikož růst zisků těchto společností bude velice pomalý.