-
Lidé mění kvůli zdražování dodavatele energií. Vyplatí se fixace cen?
České domácnosti v prvním čtvrtletí letošního roku ukázaly, že o změnu dodavatele elektřiny a plynu mají znovu zájem.Pokud bude podobný trend pokračovat, padne pětiletý rekord. Důvodem narůstajícího počtu změn dodavatelů je podle odborníků zdražování energií.
-
Zlato: co o žlutém kovu možná nevíte
Zlato, mezi investory stále nejoblíbenější komoditní kov, je používáno jako obchodní artikl již od starověkých civilizací. To, že bylo do roku 1971 základem monetárního systému Spojených států amerických, pravděpodobně víte. Už ale nemusíte o žlutém kovu vědět, že...
-
Cena elektřiny a plynu na burzách roste. Bude se zdražovat?
V posledních letech elektřina i zemní plyn zlevňovaly. Podle aktuálního vývoje na energetických burzách ale obě komodity zdražují. A právě v tomto období je dodavatelé nakupují pro rok 2017. Promítne se nárůst ceny i do ceníků, které dodavatelé energií chystají pro domácnosti na příští rok?
-
Pět hlavních příčin cenového růstu žlutého kovu
Rok 2016 se nese ve znamení cenového růstu komoditních kovů. Zlato, stříbro a těžařské společnosti jsou pro tuto chvíli nečekanými investičními vítězi. Nejvyšší procentuální nárůst zaznamenalo stříbro (44 %), které se na trhu více obchoduje a má tendenci být mnohem více volatilní. Zlato zaznamenalo meziroční nárůst až o 300 dolarů za unci (25 %). Cena zlata je, jako u každé jiné komodity, odvislá od zákonů nabídky a poptávky. Uvádíme zde hlavní faktory, které zapříčinily rostoucí poptávku po zlatě.
-
Ropný propad aneb návrat do "osmdesátek"
Ropa se z cenového propadu může vzpamatovávat celé roky. A nepomůže jí ani vágní dohoda mezi Saúdskou Arábií a Ruskem.
-
Proč roste cena zlata?
Cena zlata jako cena každého jiného aktiva je výsledkem interakce nabídky a poptávky. Zatímco nabídka žlutého kovu je dobře predikovatelná a stabilní, poptávka je vrtkavá. Zlato není typickou průmyslovou komoditou jako měď nebo hliník. I když má i ono své uplatnění v průmyslu, primární poptávku po zlatě určují investoři. Zájem investorů o žlutý kov ovlivňuje cena amerického dolaru a vývoj reálných úrokových sazeb.
-
Proč je pokles ceny ropy najednou pro globální ekonomiku negativní?
Zpráva od saúdského ministra pro ropu Ali bin Ibrahim Al-Naimi, který se nechal slyšet, že snižovat produkci ropy by měly země, které nedokážou generovat zisk z těžby při aktuálních cenách, zklamala všechny, kteří věřili, že převis nabídky ropy nad poptávkou se blíží ke konci.
-
Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016
Mezinárodní investiční a obchodní banka Saxo Bank dnes vydala své každoroční „Šokující předpovědi“ pro příští rok. Zde je 10 nepravděpodobných, avšak možná nedoceněných událostí, které by v roce 2016 mohly významně zahýbat finančním prostředím.
-
Ropné země na lopatkách
36 dolarů za barel ropy drtí všechny ropné země takovou silou, že řada z nich má existenční potíže. Na zeměkouli už není k nalezení stát, kterému současné ceny ropy postačují k udržení přebytku veřejných financí.
-
Komoditní vývoj v listopadu
Mezinárodní energetická agentura očekává, že přebytek ropy na světovém trhu přetrvá minimálně do poloviny příštího roku. Dále uvedla, že globální zásoby se vyšplhaly na téměř rekordní úroveň 3 miliardy barelů. Jakékoliv nabídkové šoky by se lehce dokázaly pokrýt.
-
Zemního plynu máme v zásobnících dost. I pro tuhou zimu
Podle dlouhodobé meteorologické předpovědi nás možná ani letos nebudou trápit třeskuté mrazy. Vánoce na blátě nejsou sice příliš příjemné pro oko, ale pro naše peněženky určitě ano. Dobrou zprávou je, že cena plynu by neměla jít nahoru a že zásobníky zemního plynu jsou plné až po okraj.
-
Komoditní vývoj v říjnu
Trh s ropou se postupně stabilizuje, jelikož američtí producenti pokračují v omezování těžby. Společnost Baker Hughes uvedla, že počet vrtních zařízení poklesl na 578, nejnižší úroveň od června 2010. Za poslední dva měsíce už byl zastaven provoz 97 zařízení.
-
Černé zlato ztratilo lesk. Na jak dlouho?
Globální hospodářství je obrovskou měrou závislé na ropě. Bylo tomu tak
před padesáti lety a je tomu tak i dnes. Bez ropy jsme si donedávna nedokázali
představit blahobyt v dnešním slova smyslu, a ani dnes - s mnoha pokrokovými
technologiemi v kapse - to není vůbec snadné.
-
Komoditní vývoj v září
Zpomalující se poptávka Číny měla v září neblahý vliv na vývoj cen komodit. Čínská ekonomika nyní roste nejpomalejším tempem za posledních několik desetiletí. Čína je největším světovým spotřebitelem komodit a druhým největším spotřebitelem ropy. Nervozita na trzích panovala i okolo otázky týkající se zvyšovaní úrokových sazeb v USA.
-
Komoditní vývoj v srpnu
Slabý ekonomický růst v Číně způsobil doslova turbulenci na světových trzích. Investoři díky rostoucí nejistotě okolo Číny utíkají od rizikovějších aktiv, jako jsou akcie a komodity, přičemž také stahují peníze z rozvíjejících se tržních ekonomik.
-
Komoditní vývoj v červenci
Na vývoji cen hlavních komoditních skupin se v prvé řadě podílely rozličné globálně ekonomické faktory. Svoji stopu na vývoji komodit zanechal i americký dolar.
-
Zemní plyn: Nepostradatelná součást energetického mixu?
Zemní plyn využívá v České republice na 2,85 milionů odběratelů. Jsou mezi nimi domácnosti, podniky nebo bytová družstva. Jakou roli bude hrát zemní plyn v blízké budoucnosti? Čeká nás zdražování? Proč končí klasické kotle? A kde dostat dotace na nové?
-
Rusko nakoupilo dalších 25 tun zlata
V poslední době jsme svědky výrazného poklesu ceny zlata. Tento výrazný pokles má za následek stoupající zájem o tento drahý kov mezi investory.
-
Zaplaví íránská ropa trhy?
Cena ropy Brent se dostala pod tlak díky tomu, že Írán a šest světových mocností uzavřely konečnou dohodu o íránském jaderném programu.
-
Komoditní vývoj v červnu
Řecko se v závěru června neshodlo s ministry financí eurozóny na plánovaném balíku reforem. Vyhrocená situace okolo Řecka nenechala některé komodity chladnými. Svoji stopu na vývoji komodit zanechal i americký dolar.
-
Výhled pro trh s cukrem
Cukr je jednou z nejstarších obchodovaných komodit na světě. V současné době je tato surovina také jednou z nejvíce regulovaných komodit.
-
Dá se stále ještě vydělat na zlatě?
Cena zlata už téměř tři měsíce nevybočila z úzkého pásma 1160 – 1230 dolarů za unci. To při zpětném pohledu nenabízí přílišný potenciál k vysokému zhodnocení v podobných úrovních jako tomu bylo před rokem 2012, kdy cena zlata rostla o desítky procent ročně.
-
Jak podat výpověď u dodavatele elektřiny a plynu?
Rozhodli jste se odejít. Třeba proto, že vám nevyhovují ceny nebo způsob komunikace vašeho současného dodavatele. Jak správě vypovědět smlouvu na dodávky elektřiny a plynu? Kdy můžete bezplatně odejít? A za jakých okolností může obchodník výpověď zamítnout?
-
Komoditní vývoj v květnu
Na vývoji cen hlavních komoditních skupin se v prvé řadě podílely globálně ekonomické faktory. Svoji stopu na vývoji komodit zanechal i americký dolar.
-
Vliv pracovního trhu na cenu zlata
Americká míra nezaměstnanosti je pokládána za klíčový faktor, který ovlivňuje cenu zlata. Trhy používají data o pracovních místech jako signál ekonomického zdraví. Nezaměstnanost nepřímo ovlivňuje tuto cenu, záleží však na tom jak US Federální rezervní systém (FED) stanovuje úroveň úrokových sazeb.
-
Stříbro: Čínské investice směřují do Magadanu
Již v renesančních dobách zmiňovali tehdejší vědci a vynálezci v čele s Isaacem Newtonem, že je stříbro úzce spojeno s měsíčním svitem a jeho energií, která by se dala využít pro průmyslové účely. Dnes je solární energie stěžejním bodem zájmu nejen východních zemí v čele s Indií, Ruskem a Čínou.
-
Vývoj poptávky a nabídky zlata v prvním čtvrtletí 2015
Podle dat Světové rady pro zlato (WGC) klesla celosvětová poptávka po zlatě v prvním čtvrtletí letošního roku o 11 tun v porovnání se stejným obdobím v loňském roce. Pokles tedy činí 1 % na celkových 1 079,3 tuny. V sektoru šperkařství růst poptávky v Indii, Spojených státech a Asii dorovnával propad v Číně, Turecku, Rusku a střední Evropě. Výsledkem bylo meziroční celosvětové snížení poptávky v sektoru šperkařství o 3 % na celkových 600,8 tuny.
-
Cena železné rudy po 4 letech roste. Připsala si 27 procent
Neuvěřitelný cenový výkon železné rudy za poslední měsíc dal býkům naději, že by se mohli vrátit po 4 letech do hry. Cena železa v průběhu měsíce dubna posílila o 27 procent poté, co si sáhla na 10letá minima na úrovni 46,70 USD za tunu.
-
Funguje „Sell in may and go away“?
Uvolněná měnová politika nenechává akcie chladnými. Například velmi dobře se v prvním čtvrtletí tohoto roku dařilo evropským akciím, jelikož společnosti včetně SAP a Actelion vykázaly lepší výsledky, než se očekávalo.
-
Výsledky bank překvapily nejednoho investora
Výsledková sezóna za první kvartál roku 2015 se pomalu chýlí ke svému konci. Většina tržní kapitalizace amerického indexu S&P 500 už do svých účetních knih nechala nahlédnout.
-
Komoditní vývoj v březnu
Na vývoji cen hlavních komoditních skupin se podílely především globálně ekonomické faktory. Sekundární vliv na vývoj komodit měl na svědomí i americký dolar.
-
COT: Úprk komodit se před zasedáním FOMC stal naléhavějším
I v týdnu ukončeném 17. březnem omezily investiční fondy své rostoucí tendence, jak se děje už po čtyři týdny po sobě v očekávání jednání FOMC. Čistá dlouhá pozice spadla o 60 % na několikaleté minimum 132 000 položek. V roce 2008, v nejhlubší ekonomické krizi po kolapsu firmy Lehman, klesly komodity na 250 000.
-
Americká data a silný dolar přivedly zlato na 1160 dolarů
Zlato se na začátku tohoto týdne ustálilo na úrovni 1160 dolarů po poklesu ceny evropských akcií a zároveň po ukončení dolarové rallye, která nastartovala svůj strmý vzestup po pátečních amerických datech o pracovních místech, a posílily se tak debaty a očekávání, zda Fed bude zvyšovat úrokové sazby již v létě tohoto roku.
-
Komoditní vývoj v únoru
Komodity si v únoru prošly prostopášným vývojem. Patrně nejvíce se tento jev odrážel na ceně ropy, která se stala nástrojem hry mezi produkcí a poptávkou.
-
Spotřeba kávy v příštích letech poroste, zásoby se ztenčí
Mezinárodní organizace pro kávu (IOC) uvedla, že v následujících pěti letech by mohla vzrůst celosvětová spotřeba kávy o 25 procent. Podle výkonného ředitele organizace Roberia Silvy roste spotřeba kávy v Indii, Číně a Latinské Americe.
-
Greenspan: Řecko bude muset eurozónu opustit
Pátečnímu rally, vyvolanému silnými daty pracovních míst USA, z kraje nového týdne odzvonilo. Zlato v pondělí vzrostlo v průměru o 8 dolarů za unci, odrazilo se od třítýdenního nízkého hitu v předchozí páteční relaci, a to z důvodu poklesu dolaru. Zároveň evropské akcie utrpěly slabšími údaji z čínské ekonomiky, a v neposlední řadě se v ceně projevují jisté obavy spojené se situací v Řecku, kdy Atény stále zastávají svůj odmítavý postoj k mezinárodnímu záchrannému programu.
-
Komoditní vývoj v lednu
Se zpomalující ekonomikou Evropy a Číny se investoři odklonily od komodit nejvíce za posledních šest let a ceny základních surovin prudce propadly. Mezi výjimky patřilo zlato.
-
Komodity v roce 2015
Rok 2014 většině komodit nepřál. V grafu níže vidíme přehled výkonů komodit v loňském roce. Na prvním místě se bezesporu umístila káva se ziskem více než 50 procent. Na druhém místě je dobytek neboli maso, pak nikl, kakao, hliník a pomerančový džus. Všechny ostatní komody byly loni v mínusu v čele s ropou, plynem a bavlnou.
-
Poplatky za elektřinu v roce 2015
Poplatky za distribuci a přenos elektrické energie se sice od nového roku mírně snížily a příspěvek na obnovitelné zdroje zůstává zachován v loňské výši, přesto představují významnou část celkové ceny elektřiny. Zjistěte, kolik vás budou letos stát, pokud elektřinou svítíte, ohříváte vodu nebo vytápíte.
-
Zlato a stříbro je pro zájemce o nákup stále přitažlivé
Hedgeové fondy a správci aktiv snížili kombinované expozice vůči 24 US obchodovaným komoditám o 1,3 % na 891 000 lotů futures a opcí během týdne končícího 6. lednem. Byl to čtvrtý týdenní pokles v řadě a pro změnu se netýkal energií ale obilovin, které ho spustily.
-
Kdy se zastaví pokles ceny ropy?
Cena ropy WTI propadla za poslední rok o přibližně 50 procent na 47 USD za barel a momentálně se nachází na nejnižší úrovni od dubna 2009. Nicméně pokles stále nezaznamenal intenzitu dosaženou po finanční krizi v roce 2008. Tehdy ropa oslabila v průběhu pěti měsíců z historického maxima 147 USD na 36 USD za barel.
-
Komoditní vývoj v prosinci
V prosinci pokračoval propad komoditních indexů. Pod silným prodejním tlakem byla zejména ropa, jejíž současná nabídka na trhu je obrovská. Nedařilo se ani kovům v důsledku informací o ochabování hospodářského růstu v Číně. Spekulace o vysoké produkci srážejí cenu kávy. Naopak mírně podražily obilniny a olejniny.
-
Komu vyhlásil kartel OPEC cenovou válku?
Od poloviny toho roku jsme svědky výprodejů na ropě, které jsme mohli spatřit naposledy během globální finanční krize v roce 2009. Za poslední půl rok se cena ropy WTI propadla o 49,4 % na 54,51 dolarů za barel.
-
Ropa versus zlato: Komodity pod tlakem týdenních dat
Byla to velmi zajímavá podívaná. Řeč je o týdenním vývoji ceny zlata jak na mezinárodních tak na domácích trzích. Cena zlata vystoupala do výše 1 238 dolarů za unci a na konci týdne uzavírala na 1 222,6 dolarech, což je 2,5% rozdíl.
-
Elektřina opět zlevňuje. Kolik v roce 2015 ušetříte?
Dobrých zpráv není nikdy dost. Už několik týdnů se proslýchalo, že ceny elektřiny půjdou dolů. To je nyní potvrzeno. Zlevňuje obchodní i regulovaná složka. Kolik domácnosti ušetří, se odvíjí od výše spotřeby, dodavatele, distribučního území i tarifu.
-
Komoditní vývoj v listopadu
Zlato si za měsíc listopad prošlo dramatickým vývojem. Cena zlata dokázala propadnout na minima z roku 2010 k úrovni 1132 USD za unci. Podle údajů agentury Bloomberg se množství zlata drženého burzovně obchodovanými produkty (ETF, ETC) snížilo na 1643,4 tuny, což je nejnižší stav od konce srpna 2009.
-
Švýcarské NE vyvolalo propad cen komodit
Švýcaři se v referendu rozhodli pro NE! Ať už tomu bylo v důsledku nebývale rozsáhlé zastrašovací kampaně ze strany Švýcarské národní banky, nebo z domnění většiny obyvatel že švýcarské zlato je bezpečněji uloženo v zahraničí, rozhodli se Švýcaři pro jednoznačné odmítnutí, které by donutilo SNB držet 20 % svých rezerv ve zlatě na domácím území.
-
Druhé pololetí letošního roku komoditám nepřeje
Jeden z nejznámějších komoditních indexů, jenž sestavuje společnost Thomson Reuters, označován zkratkou CRB má za sebou 5 ztrátových měsíců. Jde tak o druhý nejdelší časový interval propadu cen komodit od vypuknutí finanční krize.
-
Jak vybrat výši jističe a kolik za něj platíte?
Regulované platby, kam spadá právě i poplatek za jistič, tvoří podstatnou část celkové ceny elektrické energie. Kolik za jistič platíte? A jak vybrat jeho velikost?
-
Zvedne OPEC cenu ropy?
Do Vídně se sjedou nejvyšší představitelé ropných zemí OPEC k pravidelnému zasedání. To by nebylo nic tak zajímavého, kdyby nebyla cena ropy Brent pod 80 USD za barel, tedy 30 % pod letošními maximy. Dobré pro peněženky spotřebitelů, špatné pro samotné těžaře. Budou konat?
-
Nižší úrokové sazby v Číně versus silný dolar
Výsledkem tohoto vztahu je zakotvení ceny zlata těsně pod úrovní 1200 dolarů. Koncem minulého týdne došlo k nečekané události, kdy Čína snížila úrokové sazby a zintenzivnila tak úsilí o podporu této druhé největší světové ekonomiky. Trhy zareagovaly vyšší poptávkou po komoditních kovech, jejichž cenový nárůst částečně narušily až pondělní výsledky silnějšího dolaru.
-
Zima se blíží, cena plynu roste
Ačkoliv cena ropy stále nenašla své dno a pokračuje ve výprodeji, během něhož od července oslabila o 25 procent, zemní plyn odstartoval zimní sezónu v plném proudu a na rozdíl od ropy jeho cena od konce října signifikantně roste.
-
Komoditní vývoj v říjnu
Zlato počátkem měsíce posílilo ze svých letošních minim. Šlo o největší růst od června. Za pohybem stály spekulace, že zpomalení globálního růstu oddálí rozhodnutí amerického FEDu zvýšit úrokové sazby.
-
Stane se Asie konkurencí pro londýnský trh zlata?
Londýn ovládal trh s fyzickým zlatem více než 300 let. Město se tak pyšní mnoha trezory, z nichž jeden leží i pod národní Bank of England s aktuální zásobou zlata 7 500 tun.
-
Ruská ekonomika má a bude mít problémy
Nejdříve si připomeňme pár základních faktů ohledně této páté největší ekonomiky světa. Ruská ekonomika je zcela závislá na vývozu energetických surovin. Ropa a zemní plyn tvoří okolo poloviny příjmů státního rozpočtu.
-
Komoditní vývoj v září
Komoditní index RICI oslabil v září o sedm procent. Důvodem je zejména vysoká produkce a růst zásob klíčových surovin, jako jsou ropa a obilniny. Poptávka po komoditách ze strany spekulantů a investorů je nízká. Inflace ve světě je minimální, takže se v současnosti nevyplácí držet reálná aktiva.
-
Září drahým kovům nepřálo
Cena zlata se poslední zářijový den přiblížila o krůček blíže k číslu 1 200 USD za trojskou unci, když se na konci měsíce a třetího čtvrtletí nacházela na úrovni 1 204 USD.
-
Čtvrteční zasedání ECB: QE se rozjede a zlato poroste
Horská jízda ceny zlata pokračovala i v minulém týdnu a dosáhla až na hranici 1207 dolarů/unci. Obavy z omezování těžby však cenu zlata drží na vyšších úrovních a žlutý kov v pátek uzavíral na hladině 1218 dolarů. Což je stále hluboko pod odhadovanými výrobními náklady hlavních těžařských společností.
-
Stříbro sklouzlo pod 18 dolarů. Minimum dráždí investory
Zlato sklouzlo od minulého týdne na nejnižší hodnotu od začátku ledna a stříbro se propadlo dokonce na svoje čtyřleté minimum, a to jako důsledek tržních spekulací, že USA rozjede proces "utahování opasků", dříve než se očekávalo, za přispění prodeje drahých kovů, zejména v papírové podobě (největší ETF fond SPDR Gold Trust se propadl o 7,78 tun na aktuálních 776,44 tun).
-
Od Virginie po Fort Knox: Zlatá historie USA od roku 1782
Kolik má dnes USA skutečné množství zlata ve svých zásobách? Otázka poměrně často frekventovaná a aktuální, na kterou zná odpověď pouze pár úředníků.
-
Produkce bavlny opět překoná její poptávku
V letošním roce se očekává, že produkce bavlny popáté v řadě překročí její spotřebu. Podle mezinárodního poradního výboru pro bavlnu (ICAC) celosvětová produkce klesne o 400 000 tun na celkových 26,05 miliónu tun, zatímco spotřeba by mohla vzrůst o 4 procenta na 24,4 miliónu tun.
-
Proč měnit dodavatele elektřiny a plynu právě nyní
Léto se pomalu chýlí ke svému závěru. Nebude to dlouho trvat a opět otočíme kohoutky radiátorů, abychom si přitopili. Možná si už nyní povzdychnete, když si vzpomenete, jak vysoký zase bude účet za energie. Dobrou zprávou je, že u svého současného dodavatele zůstávat nemusíte. Zkuste se poohlédnout po levnější společnosti.
-
Vývoj poptávky a nabídky na trhu zlata
Trh se zlatem se v letošním roce ustálil v porovnání s minulým rokem, kdy investorská veřejnost byla svědkem rychlého poklesu jeho ceny o 25 procent. To vyvolalo skokový nárůst poptávky po žlutém kovu. Důkazem toho je vývoj ceny zlata v období Q1 2013 až Q1 2014 v místních cenách v jednotlivých zemích, zejména pak Číny a Indie, který nasvědčuje, že nákupní horečka proběhla především v polovině loňského roku.
-
Komoditní vývoj v červenci
Komoditní index RICI oslabil v červenci o více jak pět procent. Hlavním viníkem strmě klesající ceny komodit byl rostoucí americký dolar. Dolarový index posílil v červenci o dvě procenta. Nejhůře se dařilo bavlně a kukuřici. Největší růst zaznamenala káva Arabika.
-
USA, ČÍNA, RUSKO: týden velkých očekávání a trestů
Centrální banky Ruska, Kazachstánu a Mexika navyšují podle údajů MMF dál svoje zlaté rezervy. Jedním z důvodu může být reakce na očekávané zpřísnění sankcí vůči Rusku. Přiřadily se k nim i další země jako například Kyrgystán, Tádžikistán, Srbsko, Řecko, Ekvádor. Z celkového pohledu však centrální banky snížily zlaté devizové rezervy již druhý měsíc po sobě, a to na hodnotu 1,022 miliardy uncí.
-
Analýza: Platina může v růstu následovat palladium
Cena palladia během posledního roku významně rostla. Doporučili jsme jej na nákup společně s vypuknutím ukrajinské krize 12. března. Od té doby palladium absolvovalo již 12procentní růst, zatímco platina od té samé doby posílila pouze o půl procenta.
-
Ceny energií jsou pod tlakem
Současné ceny energií působí vrásky na čele všem, kteří sázeli na to, že nedostatek zásob způsobí růst jejich cen.
-
Zlato se ohřívá na čtyřměsíčním maximu. Přijde ochlazení?
Cena zlata je aktuálně výrazně vyšší, než za jakou bylo obchodováno 10. června 2014. Měsíc červen se zdá být pro investory v posledních dvou letech příznivým měsícem pro nákup žlutého kovu.
-
Komoditní vývoj v červnu
Komoditní index RICI posílil v červnu o více jak jedno procento, což potvrdilo trend růstu cen komodit v letošním roce. Největší růst zaznamenaly masa v USA společně se stříbrem. Nejhůře se dařilo pomerančovému koncentrátu společně s obilninami.
-
Věděli jste o zlatě, že…
…cena zlata poklesla o 28 %? Jedním z hlavních důvodů tohoto bezprecedentního poklesu na zlatě byla monetární politika Fedu.
-
Rusko a Čína skupují zlato a zbavují se dluhopisů USA
Západní centrální banky dodaly již hodně zlata, které směřovalo na východ. Čína a Rusko skupují obrovské množství fyzického zlata a zamykají ho do svých trezorů, aby tak podložily měnové rezervy.
-
OPEC bude nucen zvýšit produkci ropy
Poslední setkání kartelu OPEC před šesti měsíci řešilo otázku, jak zabránit přebytku ropy na světových trzích, který byl způsobený obnovením dodávek a nerespektováním kvót kartelu v Íránu, Iráku a Libyi.
-
Palladium vystoupilo ze stínu zlata
Čínští motoristé při nákupu auta na ekologii moc nehledí a hlavní roli v jejich rozhodování hraje pohodlí. Rostoucí poptávka po nových automobilech ale čínskou vládu donutila zpřísnit emisní pravidla a zavést čistší paliva. To pomohlo zvýšit cenu palladia, které se používá v automobilových katalyzátorech k čištění výfukových plynů.
-
Komoditní vývoj v květnu
Mezi komoditami v květnu nejvíce posílila měď, americká ropa WTI a palladium. Největší ztráty zaznamenala pšenice, kukuřice a káva Arabika.
-
Co způsobilo 3,5 měsíční minimum zlata?
Poměrně nečekaný vývoj nastal v minulém týdnu v pohybu ceny žlutého kovu, který se dostal až na svoje 3,5 měsíční minimum.
-
Platina: Kov ovládaný jižní Afrikou
Platina, investiční kov, kterému je přisuzován přívlastek "zlato bohatých", se v posledních letech stal extrémně nedostatkovým zbožím. Roční dodávka platiny odpovídá přibližné hodnotě 130 tun, což představuje 6% hmotnosti celkové roční těžby zlata a méně než 1 % roční těžby stříbra.
-
Komoditní vývoj v dubnu
V roce 2013 podle výzkumu společnosti Citigroup stáhli investoři z fondů na komodity a komoditní indexy přes 50 miliard dolarů, zatímco tento rok do konce dubna dosáhl čistý příliv kapitálu již 6 miliard dolarů.
-
Vytasí se Ukrajina a Rusko s ropnými zbraněmi?
Pokud by mělo dojít k eskalaci konfliktu na Ukrajině ve větší konflikt či dokonce občanskou válku mezi proruským východem a proevropským západem, bude se mezinárodní komunita potýkat s vážnou výzvou už jen proto, že hloubí propast mezi starými nepřáteli z období studené války.
-
Ropovod Keystone XL: Klíč ke kanadskému hospodářskému růstu
Americké ministerstvo zahraničí v dubnu odložilo svoje rozhodnutí ohledně výstavby ropovodu Keystone XL, který měl spojovat kanadskou provincii Alberta se středozápadem USA.
-
Fenomén El Niňo a jeho vliv na ceny komodit
Komoditní investoři a farmáři se mají letos na pozoru. Stále více meteorologických ústavů totiž zvyšuje šanci výskytu netradičního úkazu počasí s názvem El Niňo.
-
Palladium: Kov s vysokým investičním potenciálem
Palladium je drahý kov šedivě bílé barvy, který má chemickou značku Pd. Informace pravděpodobně veřejně známé, avšak pro investory nejsou příliš zajímavé a potřebné. Mnohem přínosnější jsou pro potenciální investory informace, že se tento kov těží v omezené míře a navíc dochází k poklesu produkce z politických, infrastrukturních a vysokonákladových důvodů.
-
Obliba kvalitní kávy se zvyšuje
Průzkum Národní asociace kávy v USA ukázal, že podíl konzumentů gurmánské kávy ve Spojených státech dosáhl 34 procent. V minulém roce dosahoval tento podíl 31 procent. Konzumace kávy nižší kvality klesl z loňské úrovně o 4 procentní body na 35 procent. Rostoucí požadavky na kvalitu kávových zrny způsobují spory mezi producenty, pražírnami a obchodníky.
-
Rusko a Čína - silné spojenectví
Rusko a Čína se chystají podepsat obchod století. V reakci na probíhající odcizení Ruska a západu se prezident Putin rozhodl pro ráznou expanzi Ruska na východ a jeho záměrem číslo jedna je podepsání smlouvy o dodávkách plynu s Čínou.
-
Duben: Měsíc komoditních měn
V případě, že zvažujete koupi komoditních měn, mezi něž se řadí australský, kanadský a novozélandský dolar, tak byste váš jarní nákup neměli zbytečně odkládat. Měsíc duben je totiž za posledních 10 let obdobím, kdy mají tyto měny nejlepší výkonnost.
-
Analýza trhu s plynem v USA
I přes boom těžby plynu z břidlic jsou USA stále čistými dovozci plynu. Situace by se podle odhadů EIA měla změnit až v roce 2017, kdy by produkce plynu v USA měla kompletně pokrýt domácí spotřebu.
-
Nejvíce zlata na trh dodává a spotřebovává Čína
Zlato se na světových trzích obchoduje v různých podobách a pro různá využití. Mezi základní formy patří šperky, investiční zlato a zlato, které se využívá jako materiál pro výrobu v průmyslových aplikacích.
-
Komoditní vývoj v březnu
Měsíc březen byl pro obchodníky zajímavý svými pohyby především v sektoru mas a obilnin. Pšenice zaznamenala 16 procentní růst. Vepřové půlky zdražily o dalších 19 procent. Komoditní index RICI pokračoval v mírném růstu po únorovém skoku o 5,5 procenta. Nejhůře se dařilo stříbru a mědi, které oslabily o více jak 5 procent.
-
Zlato prolomilo psychologickou hranici 1 300 dolarů
Žlutý kov se v pátek 28. března dostal na své 6-ti týdenní minimum 1 288 dolarů/unci a to ve chvíli kdy se zlepšil výhled vývoje americké ekonomiky, posílil dolar a zvýšila se chuť více na trzích riskovat.
-
Jak mohou USA ekonomicky poškodit Rusko prodejem státních zásob ropy?
Vláda USA v polovině března ohlásila, že nabídne na trzích 5 miliónů barelů ropy z nouzových rezerv státu. Podle komentáře Reuters se jedná o politické gesto vůči Rusku, že USA mají prostředky, kterými mohou srazit cenu pro Rusko klíčové komodity.
-
Aktuální vývoj ceny zlata
Ruské akcie prudce klesají, kvůli sankcím, které již byly uplatněny a zároveň kvůli obavám z dopadu přísnějších hospodářských sankcí ze strany EU či USA. Na tuto situaci samozřejmě ihned zareagovaly mezinárodní ratingové agentury.
-
Pád poměru ceny zlata a stříbra bývá doprovázen růstem cen obou kovů
Koeficient ceny zlata a stříbra (cena zlata/cena stříbra = GSR) se od roku 1987 pohyboval v rozmezí od 14,14 do 99,76. Průměrná hodnota GSR v tomto období byla 27,28. Stříbro je podle geologických odhadů společnosti Jefferson Lab zhruba 19 krát vzácnější v zemské kůře než zlato.
-
Inflace potravin stojí za dveřmi
Rostoucí ceny základních potravin od kávy přes maso až po zeleninu mají negativní dopad v potravinářském průmyslu. Tento fakt ovšem pociťují hlavně spotřebitelé USA, jejichž ekonomika se stále potýká s pomalejším hospodářským oživením.
-
Eskalace napětí na Krymu může vést k růstu cen řady komodit
Překvapivý vývoj ukrajinsko-ruských vztahů po svržení ukrajinského prezidenta Janukovyče znatelně zvyšuje geopolitické riziko. Ohrožena je nejen bezpečnostní stabilita v regionu, ale také v poslední době relativně dobré rusko-americké vztahy.
-
Zlatá jarní houpačka
Obchodníci s drahými kovy vyhlížejí očekávané páteční měsíční údaje pracovních míst v USA, především tedy průměrnou výši neagrárních mezd a ukazatel míry nezaměstnanosti.
-
V únoru se dařilo kávě. Cena vzrostla o 50 %
Měsíc únor byl pro obchodníky zajímavý svými velkými pohyby především v sektoru mas a kávy. Káva Arabika zaznamenala růst ceny téměř o 50 procent. Vepřové půlky zdražily ke konci měsíce o limitní pohyby. Komoditní index RICI vzrostl během února o 5,5 procenta. Mírný pokles mezi komoditami zaznamenaly pouze topný olej a plyn.
-
Oves: Nenápadná a zisková komodita
Z hlediska investic se jedná o vcelku nenápadný trh. V poslední době však ukazuje, že umí velké pohyby podobně jako zlato nebo ropa.
-
Rusko hýbe akciovými trhy
Akciové trhy v posledních dnech prožívají neobvykle rušné časy. Denní volatilita 3 % tady už dlouho nebyla a mnoho akciových investorů má velký strach. Naopak někteří jiní v tom vidí výtečnou příležitost, jak relativně levně nakoupit. Kdo má tedy pravdu?
-
Zlato si za týden připsalo téměř pět procent
Cena zlata v minulém týdnu prorazila několik klíčových úrovní odporu, a co především, prolomila psychologicky důležitou hranice 1300 dolarů/unci.
-
Investice do soft komodit: Káva
Káva Arabica se zjevně v posledních dvou týdnech již odrazila od cenového dna a lze očekávat další růst. Aktuální cena březnového futures kontraktu se pohybuje kolem úrovně 1.5 USD za libru a dostala se tak na nejvyšší hodnotu za posledních téměř 10 měsíců.
-
Atraktivita sóji u pěstitelů roste, čeká se její přebytek
Zemědělci na středozápadě USA plánují pro letošní rok vyšší výsev sóji. Tento faktor může zatlačit její cenu směrem dolů.
-
Čína se může stát největším spotřebitelem zlata na světě
Tento fakt by mohl podpořit ceny žlutého kovu stejně, jako urychlit posun globálního trhu s drahými kovy směrem na východ. Na počátku února uvedla Čínská asociace zlata, že nákupy čínských spotřebitelů vzrostly o 41 procent a dosáhly tak rekordních 1176,4 tuny kovu.
-
Komoditní vývoj v lednu
Na konci ledna Fed podle očekávání přistoupil k dalšímu snížení kvantitativního uvolňování o 10 miliard na 65 miliard dolarů měsíčně. Fed snižuje objem nákupu cenných papírů po druhé v řadě.
-
Rok 2014 očima analytiků
S přelomem roku je zvykem rekapitulovat, co se odehrálo během uplynulých 12 měsíců, a pokusit se odhadnout, které faktory budou určovat ekonomický a tržní vývoj v nadcházejícím roce a zda nastoupí nějaké významné trendy.
-
Cena mědi by mohla vzrůst na úroveň 360 centů za libru
Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že cena mědi obchodované v New Yorku by mohla vzrůst v nejbližších třech až šesti měsících až na úroveň 360 centů za libru. Zde jsou hlavní důvody pro růst cen mědi.
-
Produkce ropy v USA stále rychle roste
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) varuje před rostoucí těžbou ropy ve Spojených státech. Produkce USA vzrostla v posledních letech díky boomu těžby z břidlic.
-
Kakao v roce 2013 posílilo o 20 procent a může dále růst
Ačkoli byl rok 2013 ke komoditám obecně nepříznivý a většina z nich ho ukončila v červených číslech (zlato zažilo první ztrátový rok za 13 let a odepsalo 28 procent, stříbro 36 procent, kukuřice 40 procent, …), lze na finančním trhu nalézt i takové komodity, jejichž ceny letos rostly.
-
Zlato – negativní výhled pro rok 2014
Cena zlata má letos nakročeno k prvnímu ročnímu poklesu za více než deset let. Zatímco rok 2012 zakončilo zlato na hodnotách okolo 1660 amerických dolarů za trojskou unci, momentálně se pohybuje o zhruba 400 dolarů níže. Loňské maximum bylo až na téměř 1800 amerických dolarech. Co vězí za letošním nepříznivým vývojem ceny zlata a jaký je výhled pro rok nadcházející?
-
Komoditní vývoj v listopadu
Ohlášené jmenování Janet Yellenové na pozici nové šéfky Fedu zvedlo optimizmus na finančních i komoditních trzích. Yellenová, jedna z architektů současného kvantitativního uvolňování uvedla, že je odhodlaná v něm pokračovat. Nejvíce tento měsíc rostly ceny pomerančového koncentrátu a sójových bobů. Naopak největší pokles zaznamenalo stříbro a cukr.
-
Produkce ropy z břidlic v následujících letech poroste
Produkce ropy v USA předběhla v říjnu tohoto roku celkový objem importované ropy poprvé od ledna 1995. Těžba ropy dosahuje 7,74 miliónů barelů denně, což je nejvíce od roku 1989.
-
Komoditní vývoj v říjnu
V říjnu byla největší událost na trzích pozastavení činnosti americké vlády. To způsobilo obavy z negativního dopadu na ekonomiku USA. Více jak 800 000 úředníků bylo 16 dní na nucené dovolené a to se podepsalo na negativním sentimentu u cyklických komodit, jako je kupříkladu ropa.
-
Komoditní vývoj v září
Září bylo na komoditních trzích poznamenáno především obavami z intervence USA do Sýrie. To krátkodobě zvedlo cenu ropy i zlata. Komoditní index RICI oslabil o 2,5 % na 3582,18 bodů. Ve značném propadu pokračovala tento měsíc kukuřice i káva rubusta.
-
Komoditní vývoj: Stříbro si připsalo téměř 20 procent
V srpnu se komoditám dařilo. Komoditní index RICI posílil téměř o sedm procent. Nevýraznější růst proběhl na trhu se stříbrem, které posílilo téměř o 20 procent. Dobře se také vedlo platině a zlatu. V souvislosti s nepokoji v Egyptě a Sýrii rostla výrazně i ropa Brent. Výrazně propadla cena pomerančového koncentrátu, cukru a kávy.
-
Komodity dále padají
Ve druhém čtvrtletí letošního roku pokračoval odliv kapitálu z komodit. Velké výprodeje zaznamenaly drahé kovy, kdy se cena stříbra propadla téměř o třetinu. Nedařilo se ani obilninám a olejninám. V sektoru potravin byla nejslabší káva.
-
Komoditní vývoj: Červen ve znamení poklesu
Červen prožila většina komodit v červených číslech. Jediné komodity, jejichž cena rostla, byly masa, ropa a stavební dřevo. Značný růst zaznamenala také bavlna. Ze sektoru drahých kovů nejvíce oslabovalo stříbro, které propadlo o 12,5 procenta. Komodity byly společně s akciovými trhy a s dluhopisy zasaženy vlnou pesimismu, který zachvátil trhy po projevu Bena Bernankeho, když oznámil, že kvantitativní uvolňování ukončí Fed v polovině příštího roku.
-
Komoditní vývoj v květnu: Navyšování zlatých rezerv
Komoditní Rogers International Commodity Index oslabil během května o více jak pět procent. Propad cen komodit vedly stavební dřevo, káva, cukr a stříbro. Nejvíce vzrostly ceny sójových bobů a palladia. Více v komoditním přehledu za květen.
-
Cena palladia roste
Cena palladia, na rozdíl od ostatních vzácných kovů, během posledního roku významně rostla. Pro další zdražení mluví podle našeho názoru pokračující fundamentální nedostatek tohoto kovu posílený o fakt, že ruské zásoby palladia, které v minulosti zaplňovaly deficit na trzích, jsou téměř vyčerpané.
-
Nepokoje v Jižní Africe by mohly vyhnat cenu platiny nahoru
Jižní Afrika je královstvím drahých kovů a jejich těžby, a proto jsou světové ceny těchto komodit ovlivňovány každou maličkostí, která se v tamní ekonomice odehraje. Jakákoliv příhoda, jež má vliv na život v těžebních dolech a zasáhne produkci drahých kovů, se okamžitě promítne do množství nabídky nerostů a tedy i jejich ceny.
-
Komoditní vývoj v dubnu: Poptávka po zlatě díky jeho propadu rostla
Komoditní index Rogers International Commodity Index oslabil během dubna o více jak 5 procent. Největší události na komoditních trzích byl strmý propad zlata. Zlato během dvou dnů znehodnotilo téměř o 15 procent. Cyklické komodity oslabovaly díky špatným informacím o vývoji globální ekonomiky.
-
Komoditní outlook II. Q 2013: Ceny základních surovin zamířily dolů
V prvním čtvrtletí byly komodity pod prodejním tlakem. Ceny základních surovin zamířily dolů v důsledku krize na Kypru. Investoři se obávali o další osud eurozóny. Akciím se naopak v prvních třech měsících letošní roku dařilo.
-
Zlatý výprodej aneb co dál?
Dvoudenní propad ceny zlata byl jedním z největších výprodejů, které historie pamatuje, ovšem ještě důležitějším faktem je, že nikdo pořádně netuší, co stojí za tímto poklesem. Zlato zažilo od minulého pátku největší jízdu z kopce od roku 1980, a i když se v úterý pokusilo mírně zkorigovat svoji ztrátu, zůstává o 26 procent levnější oproti maximům z roku 2011.
-
Komoditní vývoj v březnu: Kyperská krize ovlivnila i komodity
Kyperská krize značně ovlivňovala nejen finanční, ale také komoditní trhy. Postup EU při záchraně Kypru značně znejistěl finanční sektor a přesunul zájem investorů do bezpečných aktiv, jako jsou dluhopisy nebo zlato. Americké a evropské akciové indexy atakují svoje historická maxima a ubírají tím na zajímavosti komoditním trhům.