-
Jak neudělat chybu při investování? Nesledujte jen výnos, radí portfolio manažerka Amundi
Vysoká inflace znehodnocující úspory, nejistoty kolem budoucnosti starobních důchodů i široká nabídka investičních příležitostí, to vše Čechy nutí přemýšlet nad investováním. Jaké otázky si položit, než začnete odkládat peníze? Jakým chybám se vyhnout při investování do podílových fondů? Na tyto otázky odpovídá Markéta Jelínková, portfolio manažerka společnosti Amundi.
-
Prodej cenných papírů v roce 2023 a daň z příjmu
Obliba investování rok od roku stoupá a pasivní příjmy z investic již nejsou pouze záležitostí lidí s vysokými příjmy. Do cenných papírů investují běžně i zaměstnanci s průměrnou mzdou. Kdy se z prodeje cenných papírů neplatí daň z příjmu a kdy je nutné naopak zahrnout tento příjem do daňového přiznání za rok 2023?
-
Ženy průměrně proinvestují více než 1600 Kč měsíčně, vyplynulo z průzkumu investiční společnosti Amundi
Zájem žen o investování postupně stoupá. Kolik žen investuje? Jaký je rozdíl při investování mužů a žen? Jaká je jejich motivace? Co ženám při investování chybí?
-
Jak poznat bezpečné dluhopisy a k čemu je agent pro zajištění?
Jak mezi korporátními dluhopisy najít bezpečnou investici? A jakým způsobem vám s tímto problémem pomůže agent pro zajištění?
-
Občané ČR utratili za státní dluhopisy více než 41,1 miliard korun
Zájem občanů České republiky o státní dluhopisy zaznamenal rekordní nárůst. V rámci 13. upisovacího období, které probíhalo od 20. září 2021 do 23. prosince 2021, byly na účty občanů připsány dluhopisy přesahující 41 miliard korun.
-
Co je dobré vědět, když chcete investovat do dluhopisů?
Jste nováček, který by rád zkusil vložit své peníze do dluhopisů anebo jste už nějakou dobu rovnou drobný investor? Pojďme se společně podívat na několik věcí, které byste při výběru vhodné investice rozhodně neměli přehlédnout.
-
Co jsou to zelené dluhopisy?
První zelené dluhopisy vznikly v roce 2007. O co jde a proč vůbec došlo k jejich vzniku? Přečíst si u nás můžete také výhody, které investice do nich přináší.
-
Ušetřená tisícovka měsíčně: Do čeho ji investovat?
Češi se pokouší spořit stále. Daleko výhodnější než běžně dostupné možnosti spoření však můžou být i investice, pokud si troufáte. Pojďme se společně podívat, do čeho je výhodné "hodit" tisícovku měsíčně.
-
Rozhovor s finančním ředitelem Avant: Naše fondy nejsou určené jen pro horních 10 000 nejbohatších
Zajímáte se o investiční fondy? Pokud ano, přečtěte si náš rozhovor s finančním ředitelem společnosti Avant, jejíž růst nezastavila ani pandemie.
-
4 důvody, proč investovat do realitních dluhopisů
V dnešní turbulentní době se mohou v oblasti investování objevovat obavy z dalšího vývoje. Konzervativní státní dluhopisy dnes nenesou v podstatě žádný výnos. Na oblibě tak získávají realitní dluhopisy, které vyhovují i konzervativněji založeným investorům, a především v dlouhodobém horizontu přináší průměrný stabilní výnos mezi pěti až dvanácti procenty ročně.
-
Komentář: Jaký vliv má koronavirus na světovou ekonomiku?
Jaký má koronovirus vlil na aktuální situaci na světových trzích? Došlo ke zvýšení anebo naopak k propadům? Komentář k šíření koronaviru v Evropě připravil Martin Sklenář, analytik Saxo Bank.
-
Jak si udržet finanční plán: koronavirus a nákup levných akcií
Reakce na náhlé události, jako je koronavirus, musí reflektovat náš finanční plán. Každý finanční plán by proto měl rozlišovat krátký a dlouhý časový horizont. Jedna věc je totiž krátkodobé kolísání a něco jiného je plánování zdrojů na třicetiletý časový horizont.
-
Ceny akcií kvůli koronaviru klesají, zlato stoupá
Ve světě řádí od začátku prosince zcela nová infekce, virus COVID-19 ze skupiny koronavirů. Symptomy onemocnění se v mnohém podobají chřipce. Pokud je v případě chřipky řada otázek doposud nezodpovězena, pak koronavirus klade na vědce ještě větší nároky.
-
Rozhovor s Pavlem Břízou: Podle náročnosti umíme obhospodařovaný fond připravit v řádech měsíců
Zajímáte se o investiční fondy? Na toto téma nám poskytl rozhovor Pavel Bříza, obchodní ředitel AVANT investiční společnost, a.s.
-
Máte volné peníze? A chcete, aby jich bylo víc?
Máte pocit, že vám peníze trochu přebývají a měly by spíš vydělávat, než ležet doma, nebo v bance? Nejste sami. Finanční poradci se s podobným typem zákazníků setkávají poměrně často. Co se tedy dá dělat?
-
Komentář: Pokud v Itálii nastane varianta rozpočtového provizoria, automaticky se zvýší DPH
Zajímá vás, jak dopadne situace v Itálii? Co navrhuje Matteo Salvini? A jak jsou na tom italské vládní dluhopisy? A co by se stalo, pokud by nastala vláda rozpočtového provizoria?
-
Jak nezdědit dluhy?
Zemřel vám předek a měl nějaký majetek, budete dědit. Pro většinu z nás je to jedna smutná a jedna veselejší zpráva, pro několik jedinců jsou to ale dvě smutné informace, protože dědeček třeba prohrál v kartách či automatech, co mohl. A zbyly jen dluhy, které se taky dědí. Co teď?
-
Jak na pohledávky dlužníků před uplatněním u soudu?
Nejlepším způsobem, jak se vyhnout nezaplaceným pohledávkám, je opatrnost – pečlivý výběr smluvního partnera a použití zajišťovacích nástrojů. Pokud i přesto nastává situace, že dlužník neplatí a pohledávku bude nutno uplatnit soudní cestou, přinášíme několik tipů, na co si dát pozor.
-
Kterým zemím EU se nejvíce snížil dluh?
Snižování dluhu si vyžaduje často bolestné škrty a zvyšování daní. Většinou se nesetkává s porozuměním ze strany občanů a vláda, která zavádí úsporná opatření, často za svoji odvahu zaplatí svou hlavou. Nicméně i v Evropě najdeme země, který svůj veřejný dluh vztažený k HDP snížily velmi výrazně oproti období ekonomické krize. Některé státy mají dokonce menší veřejný dluh než před nástupem ekonomické krize. O které státy se jedná? A jak je na tom Česká republika?
-
Půjčujete příbuzným? Tak opatrně
Po přízni řízni, říkalo se dřív. Znamenalo to, že příbuzným se o žádost těžce odmítá, ale raději bychom rodině půjčovat neměli. To se lehce řekne, ale těžko dělá. Půjčit peníze příbuznému tak odmítne málokdo. A přitom ví, že není spolehlivý, je zadlužený a nikdo už mu nechce pomoci. Jak z této situace?
-
Úřady nebudou prověřovat korunové dluhopisy, píše Babiš Sobotkovi
Finanční úřady nebudou plošně provádět daňové kontroly kvůli nezdanění výnosů z korunových dluhopisů. V dopisu, na který dnes upozornil Deník a který má ČTK k dispozici, to napsal ministr financí Andrej Babiš (ANO) premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Reagoval tak na dřívější Sobotkův dopis, v němž premiér Babiše minulý týden vyzval, aby uvedl, zda dluhopisy prověřila Finanční správa. Sobotka dnes na serveru Blesk.cz uvedl, že ministrovu odpověď považuje za příliš obecnou. Babiš nakoupil v roce 2013 dluhopisy své tehdejší společnosti Agrofert za 1,482 miliardy korun.
-
Jaké výhody má investování a na co si dát pozor?
Když se řekne investování, každý většinou pomyslí na to, co je mu blízkého: nemovitosti, bankovní vklady, akcie, dluhopisy, podílové fondy nebo třeba akcie. Jaké jsou přínosy i rizika jednotlivých investic?
-
5 věcí, které ovlivní hodnotu vašich investic v roce 2017
Co ovlivní investice a jejich růst v roce 2017? Odborníci a investiční poradci se shodují, že kromě politické situace, Brexitu a trumpoekonomie, to budou nejspíš i měnové kurzy, posilování dolaru, růst úrokových sazeb a také růst v emerging economies. Ať už investujete přímo do akcií nebo třeba do fondů, které nabízí vaše banka, tak nejdůležitější současné trendy je dobré znát.
-
Jak dostat peníze ze zkrachovalé banky
Doba krachů kampeliček, družstevních záložen a bank je pryč. Přesto i v současné době se můžete dostat do situace, kdy instituce, u které máte uloženy peníze, může zkrachovat. Ke svým penězům se dostanete díky Garančnímu systému finančního trhu.
-
ECB má zelenou. Bez starostí může odkupovat vládní bondy
Německý ústavní soud tento týden definitivně vyřešil otázku ohledně OMT (Outhright Monetary Transaction) programu Evropské centrální banky, který umožňuje nákup vládních dluhopisů do jejího portfolia. Rozhodl tak několik let trvající spor ohledně právní nezávadnosti tohoto významného nástroje ECB. Evropská centrální banka tak má nadále v případě nutnosti možnost nakupovat státní dluhopisy zemí eurozóny na sekundárních trzích.
-
Trh korporátních dluhopisů ovládá jenom pár firem
Téměř nulové úroky působí na trzích jako magnet pro globální společnosti. Zavedené nadnárodní korporace se v prvním čtvrtletí vrhly na dluhopisové trhy s nevídanou vervou. Deset největších emisí dolarových dluhopisů za první tři měsíce roku dosáhlo velikosti 116,5 miliardy dolarů. To je téměř třetina ze všech dluhopisů firem s investičním ratingem.
-
ČNB čeká více práce s obranou slabé koruny, může i prodloužit intervence
Rozhodnutí Evropské centrální banky vytáhnout na oživení ekonomiky těžší kalibr nenechalo v klidu bankovní radu ČNB.
-
Proč roste cena zlata?
Cena zlata jako cena každého jiného aktiva je výsledkem interakce nabídky a poptávky. Zatímco nabídka žlutého kovu je dobře predikovatelná a stabilní, poptávka je vrtkavá. Zlato není typickou průmyslovou komoditou jako měď nebo hliník. I když má i ono své uplatnění v průmyslu, primární poptávku po zlatě určují investoři. Zájem investorů o žlutý kov ovlivňuje cena amerického dolaru a vývoj reálných úrokových sazeb.
-
Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2016
Mezinárodní investiční a obchodní banka Saxo Bank dnes vydala své každoroční „Šokující předpovědi“ pro příští rok. Zde je 10 nepravděpodobných, avšak možná nedoceněných událostí, které by v roce 2016 mohly významně zahýbat finančním prostředím.
-
Centrální banky způsobily největší spready dluhopisů od roku 2006
Nesoulad mezi centrálními bankami vystřelil dluhopisy na rozdílné trajektorie. Výnosy amerických státních dvouletých dluhopisů dosáhly 0,92 %, německé jsou na mínus 0,40 %.
-
Jaká je (ne)likvidita trhu s korporátními dluhopisy?
Na současném kapitálovém trhu na sebe většinu pozornosti strhávají akcie a nechávají ostatní instrumenty ve svém stínu. Velice důležitou roli mají také dluhopisy, u nichž je v poslední době tématem číslo jedna likvidita.
-
Podle Čechů jsou v současné době nejvýnosnější investicí nemovitosti a podílové fondy
Téměř polovina Čechů (43 %) si myslí, že největšího zisku lze v současné době dosáhnout investováním do nemovitostí. Pětina dotazovaných pak vidí jako nejefektivnější investici do podílových fondů (11 % prostřednictvím akciových a 9 % prostřednictvím dluhopisových titulů). Třetí příčku domněle nejvýnosnější investice obsadilo zlato, do kterého by podle nedávného průzkumu skupiny Pioneer Investments investovalo necelých 15 % respondentů.
-
Dluhopisové trhy: pozorujeme začátek růstu výnosů?
Stojaté dluhopisové vody se v posledních dnech nevídaně rozvlnily. Do teď v podstatě jednosměrný pohyb výnosů na nižší úrovně skončil náhle a velkým skokem.
-
Bill Gross měl pravdu
V polovině dubna přišel Bill Gross, jeden z nejuznávanějších investičních guru současnosti, s poměrně šokující předpovědí. Predikoval strmý sestup hodnoty německých dluhopisů, přičemž sázku na jejich pokles označil doslova za životní příležitost.
-
Trh dluhopisů mění charakter
V poslední třetině dubna se zásadně změnil charakter trhu se státními dluhopisy. Pro tento tržní segment byly dlouhodobě charakteristické vysoké ceny a nízké výnosy hlavně díky programům kvantitativního uvolňování centrálních bank, které vytvářely a v případě eurozóny nebo Japonska i stále tvoří velkou část poptávky po těchto aktivech.
-
ECB mění nastavení rizik kvantitativního uvolňování
V Evropské centrální bance probíhají v současné době přípravy na nákup cenných papírů v hodnotě 500 miliard euro a na stole leží několik variant, jak toto další kvantitativní uvolňování bude probíhat.
-
V Řecku se chystají prezidentské volby, tamní akcie prudce oslabují
Řecko se opět po dvou letech stává středobodem zájmu investorů. Důvodem je šokující oznámení tamního premiéra Antonise Samarase, který přesunul termín prezidentských voleb z února 2015 na tento měsíc.
-
Řecko opět středobodem pozornosti
Řecko se opět stává středobodem pozornosti investorů a zaujímá první místo v jejich hledáčku, když chtějí něco prodat ze svého portfolia.
-
Velká zlatá hra: dočkají se investoři dalšího propadu?
Žlutý kov dopadl v pátek 12. září na své osmiměsíční minimum jako důsledek nedostatečné investiční poptávky po zlatých Futures, a z důvodu jejich odprodeje. Za celý minulý týden ztratil žlutý kov 3,1%, což je jeho největší týdenní pokles od května. Ovlivňují ho především obavy z dřívějšího, avšak očekávaného, zvýšení sazeb ze strany Federálního rezervního systému.
-
Smart money míří do rizikových dluhopisů
Velcí investoři nakupují podřadné dluhopisy a snaží se využívat současné nižší ceny, které způsobily odliv drobných investorů. Mnoho portfolio manažerů tvrdí, že zatím zůstávají při chuti s nákupem těchto rizikových bondů.
-
Vítejte v realitě. Výnos investice 1 % ročně na 10 let
Výnosy dluhopisů rozvinutých zemí letí dolů. Většina z nich je dokonce na historických minimech a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se měl trend v dohledné době zvrátit. Pokud výnosy dluhopisů klesají tak výrazným způsobem, obvykle se jedná o úprk investorů k bezpečným aktivům. V aktuálním případě jsou ale důvody odlišné.
-
Je Argentina v problémech nevinně?
Defaultem Argentiny bizarním způsobem vyvrcholila situace, do které se země dostala po předchozím defaultu v roce 2001 a především po nedávném rozsudku Nejvyššího soudu.
-
Dluhy rozvíjejících se trhů dosáhly nových rekordů
Rozvíjející se země si na kapitálových trzích půjčily během první poloviny letošního roku rekordní množství finančních prostředků. Nicméně bankéři varují, že euforie na dluhových trzích může přinést problémy do budoucna.
-
Zlato se ohřívá na čtyřměsíčním maximu. Přijde ochlazení?
Cena zlata je aktuálně výrazně vyšší, než za jakou bylo obchodováno 10. června 2014. Měsíc červen se zdá být pro investory v posledních dvou letech příznivým měsícem pro nákup žlutého kovu.
-
Nový občanský zákoník: Uznání dluhu
V dnešním článku se zaměříme na uznání dluhu a jeho vymezení v novém občanském zákoníku. Ať jste již věřitelem nebo dlužníkem, je vhodné znát tento právní institut pro znalost vašich práv a povinností.
-
Investiční deficit se stává pro ekonomiku hrozbou
"Globální ekonomika nabírá rychlost, i když tempo se může zdát být o něco pomalejší než jsme původně předpovídali, neboť růstový potenciál je nižší a investiční výdaje zůstávají nevýrazné", uvedla Lagarde na konferenci v Aix-en-Provence ve Francii.
-
Primární úpisy akcií jsou na vzestupu
Aktivita na trhu primárních úpisů akcií nadále sílí a tak i druhé čtvrtletí letošního roku lze dle výsledků pravidelné studie EY Global IPO Trends označit za velmi úspěšné.
-
Investorská veřejnost má z akcií stále obavu
Květnová studie společnosti State Street Corporation zjišťovala, co dělají drobní investoři se svými úsporami.
-
Jak Češi investují? Většinou moc neriskují
Pokud by Češi měli k dispozici částku 30 tisíc korun, více než třetina z nich by ji vložila do spořicího produktu, další třetina by ji investovala do sebe, svých koníčků a zájmů a zhruba jeden z deseti dotazovaných by volné finanční prostředky vložil do akcií a dluhopisů.
-
Spořicí státní dluhopisy letos příliš netáhnou
Zájem Čechů o spořicí státní dluhopisy je v letošní. „jarní emisi“ výrazně nižší než v uplynulých letech. Zatímco předchozí emise byly rozebrány během několika dnů a ministerstvo financí bylo nuceno upisovací období pro velký zájem předčasně zkrátit, ta letošní příliš netáhne.
-
Výnosy českých státních dluhopisů ovlivní inflace
Výnosy českých státních dluhopisů se na silném cenovém růstu, jež neustal ani počátkem května, již ve většině případů dostaly viditelně pod minima z loňského druhého čtvrtletí, kde došlo k obratu sestupného trendu vlivem globálních obav z ukončení měnové expanze ze strany Fedu.
-
Dluhopisy – hit posledních dní
Požadované výnosnosti vládních dluhopisů klesly ve čtvrtek 15. 5. 2014 na nejnižší úrovně za poslední rok. Investoři se přesouvají především do amerických, německých a britských dluhopisů.
-
Sedm tipů, jak na investování
Termín investování vyvolává v mnoha českých domácnostech stále obavy a připojují k němu slova, jako jsou pokles, riziko, složitost, hodně peněz a podobné nepříliš povzbuzující výrazy.
-
Čína svůj růst letos ještě zpomalí
Ve středu zveřejnil čínský statistický úřad výši růstu hospodářství druhé největší světové ekonomiky. Ten dosáhl meziročně 7,4 procenta v prvním čtvrtletí a o desetinu procenta tak překonal odhady analytiků.
-
PepsiCo – dividendový aristokrat
Americká společnost PepsiCo, výrobce nápojů (včetně Pepsi) a potravin, ve čtvrtek 13. února oznámila výsledky hospodaření za poslední kvartál a za celý rok 2013.
-
ZertifikateJournal 2/2014: Opravdová korekce?
Uplynulé dny na burze bohužel nebyly tak pěkné. Na celém světě docházelo ke korekci doposud velmi pozitivního tržního vývoje. Co ale tuto korekci spustilo, lze určit jen stěží.
-
Začátek roku nebyl pro investiční fondy příliš zdařilý
V lednu až 60 % investičních fondů v důsledku nepříliš příznivé situace na akciových trzích dosáhlo záporné výkonnosti.
-
Rok 2014 očima analytiků
S přelomem roku je zvykem rekapitulovat, co se odehrálo během uplynulých 12 měsíců, a pokusit se odhadnout, které faktory budou určovat ekonomický a tržní vývoj v nadcházejícím roce a zda nastoupí nějaké významné trendy.
-
Nominál neznamená reál
Často vidíme v marketingových materiálech větu, že ten či onen fond měl za určité období vysoký výnos, a to i na dlouhém, tedy desetiletém či dvacetiletém, horizontu. Nicméně to se jedná pouze o nominální výnos. Reálná hodnota investice do takového vychvalovaného fondu může být úplně někde jinde.
-
Predpovede z počiatku roka pokojne ignorujte
Nie som práve fanúšikom príchodu nového roka a nových začiatkov, ale ide o prirodzený beh života a hlavne investičného cyklu. Keď príde 1. január, všetci sú oddýchnutí, počas Vianoc prečítali veľa kníh, zatiaľ čo prognostici pracujú na plné obrátky (vrátane mňa).
-
Co dělat, když chci investovat volné peníze?
Zbývají vám po zaplacení všech účtů volné peníze? Chcete, aby úspory přinesly další peníze navíc? Opatrným nezbývá než spořit, ti odvážnější mohou investovat. Kterou z možností zvolit?
-
Akcie jsou bezpečnější
Akcie bezpečnější než dluhopisy? Vždyť to je proti všem poučkám o akciích, které známe. Akcie mají sice vyšší potenciál výnosu, ale rovněž vyšší kolísavost, navíc jsou doporučovány na dlouhý investiční horizont. Jak by mohly být bezpečnější?
-
Zajištění fondů: Veřejný příslib a další formy garancí
V minulém článku jsme si představili základní formy garantovaných investic prostřednictvím zajištěných či strukturovaných fondů. Řekli jsme si rovněž, že důležitým prvkem určující možný výnos zajištěného fondu je jeho struktura. To neplatí jen u „klasických“ zajištěných fondů, ale i u dalších fondů, které jsou zajištěny (garantovány) jiným způsobem než dříve popsanou formou.
-
Zajištění fondů: Český investor zbožňuje garantované produkty
Konstatování, že Češi patří mezi velmi konzervativní investory, je již evergreenem. Chce-li investiční společnost či banka zaujmout novým produktem, takřka zaručeně se jí to podaří, pokud bude ten obsahovat nějakou formu zajištění či garance. Existují různé typy garancí, jejichž konstrukce pak má vliv na získání možného výnosu.
-
Optimistický pohled na rok 2014
Závěr roku na akciových trzích překvapuje podle mého názoru i ty největší optimisty. A to v porovnání s odhady nejen ze začátku roku, kdy optimisti viděli index S&P 500 ke konci roku 2013 někde kolem hodnoty 1650 bodů, ale i v porovnání s očekáváním před zhruba měsícem.
-
Fondy peněžního trhu: Zlepšení v nedohlednu
Fondy peněžního trhu jsou dnes z pohledu výnosu pod rozlišovacími schopnostmi drtivé většiny investorů. Aby toho nebylo málo, tak k takřka nulovým úrokovým sazbám, které posílají výnosy fondů peněžního trhu blízko k nule, se k likvidaci těchto fondů přidává i Evropská komise. A to snahou omezit jejich investiční strategie s „bohulibým“ cílem zvýšit jejich likviditu a bezpečnost.
-
Kam ukládat peníze aneb Je risk stále zisk? I.
Úroky nabízené na spořicích účtech dnes většinu střadatelů nepotěší. Peníze uložené na spořicích účtech si v lepším případě alespoň uchovají svoji hodnotu. Kdo by chtěl na dočasném vzdání se vlastních úspor vydělat, musí se poohlédnout po rizikovějších produktech.
-
Dluhopisy: Nejistá jistota
Dluhopisy jsou považovány za bezpečné cenné papíry s jistým výnosem. Ten je obvykle očekáván na úrovni 4 % ročně, případně jedno nebo dvě procenta nad inflací. Tyto čísla vychází z dlouhodobých průměrů. Avšak neznamená to, že takových výnosů dosáhne každý dluhopis a v každé době.
-
Podle čeho (ne)vybírat investice
Jak zjistit, která doba je vhodná pro investování a která nikoli? Jednou z možností je zeptat se jiných lidí. Minimálně se tak podaří zjistit náladu drobných investorů. A podle ní můžeme určit, zda se investic zbavovat či je naopak pořizovat. Ovšem reakce by měla být opačná, než je doporučení většiny amatérských investorů.
-
Portoriko: Karibský Detroit s plážemi
Co víme o Portoriku a proč by nás vůbec mělo zajímat? Většina z nás si zřejmě vybaví tropický ostrov v Karibském moři nalézající se mezi ostrovem Hispaniolou a Malými Antilami. Také zřejmě budeme vědět, že se jedná o přidružený stát USA, jehož obyvatelé hovoří španělsky. Puerto Rico ve španělštině znamená „bohatý přístav“ a vskutku, pokud zalistujeme katalogy cestovních kanceláří, u této destinace velmi pravděpodobně nalezneme zmínku o tom, že se jedná o jeden z nejbohatších ostrovů v karibské oblasti.
-
Co týden dal? Vánoční spořicí dluhopisy rychle mizely
Vláda připravila pro české investory novou dávku vánočních spořicích dluhopisů. Zájem byl opět vysoký a upisovací období bylo v souladu s emisními podmínkami předčasně ukončeno. Objednané dluhopisy je potřeba zaplatit do pěti pracovních dnů od ukončení upisovacího období, tj. peněžní prostředky musí být připsány na účet distributora nebo ministerstva nejpozději do 14. listopadu 2013. Více v pravidelném přehledu událostí.
-
Kde můžete vydělat? Zeptejte se analytika XTB
V současné době se akciové trhy šplhají stále výše. Očekáváte do konce roku korekci? Jste optimisté věřící v další růst? Pokud váháte mezi růstem a katastrofou, proberte aktuální situaci na trhu s Jaroslavem Brychtou, hlavním analytikem společnosti X-Trade Brokers.
-
Kdo přijde po BRIC?
Zkratka BRIC je již notoricky známá. Značí počáteční písmena zemí, které byly v době vzniku této zkratky považovány za jedny z nejžhavějších favoritů pro výrazný rozvoj jejich ekonomik a s tím související vysoký výnos na kapitálových trzích.
-
Co týden dal? Od pondělí lze objednávat státní dluhopisy
Ministerstvo financí začne přijímat objednávky na nákup spořicích dluhopisů v rámci vánoční emise pro občany a další investory v pondělí 4. listopadu. Dluhopisy vydá 12. prosince. Více v pravidelném týdenním přehledu.
-
V září mohli být investoři s výkonností fondů spokojeni
Září bylo pro investory, vlastnící podíly v investičních fondech, velmi vydařené. Více než 80 % produktů, v přepočtu na české koruny, uzavřelo tento měsíc v plusu. Výsledky podporovala velmi dobrá nálada na světových burzách.
-
Politici v USA pokračují ve snaze vstřelit ekonomice vlastní gól
Zatímco v Itálii se hrozba politické krize a pádu vlády rozplynula rychleji než pára nad hrncem, tak američtí politici se stále usilovně snaží vstřelit největší ekonomice vlastní gól.
-
Japonsko zvyšuje spotřební daň
Japonský premiér Abe oznámil zvýšení spotřební daně z 5 % na 8 %, které nabude účinnosti v dubnu roku 2014. Jedná se o první zvýšení této daně v zemi vycházejícího slunce od roku 1997. Premiér bojuje s obrovským zadlužením země, přičemž se snaží dostat ji z deflace.
-
„Jistota“, která nenese
Státní dluhopisy jsou považovány za bezriziková aktiva. Nicméně dluhová krize ukázala i těm nejzatvrzelejším obhájcům tohoto tvrzení, že to neplatí doslova. Přesto však dluhopisy by měly patřit k základním stavebním kamenům portfolia každého investora.
-
Politici šíří na globální trhy nákazu
Líbánky, které investorům držícím riziková aktiva dopřála před zhruba deseti dny americká centrální banka tím, že prodloužila nákupy dluhopisů v nezměněné podobě, zcela jistě končí. Na vině přitom nejsou makroekonomická data, ale politika.
-
Další souboj o zvýšení amerického dluhového stropu klepe na dveře
Jestliže jeden hřeb podzimní politické sezóny v podání voleb v Německu máme za sebou, tak další se nám pomalu ale jistě blíží. Nemáme teď na mysli české volby, které budou jistě také důležité, ale další politickou přetahovanou ve Washingtonu ohledně posunutí limitu pro veřejný dluh.
-
Den "D" pro globální finanční trhy je tady
Dnes večer se dozví, jak americká centrální banka zkoriguje svou měnovou expanzi, která fakticky znamená dodatečnou měsíční poptávku po finančních aktivech ve výši 85 mld. amerických dolarů. Alespoň takové jsou měsíční nákupy vládních dluhopisů (40 mld.) a hypotečních dluhopisů (45 mld.) ze strany Fedu - neboli expanzivní politika pro níž se vžilo pojmenování "kvantitativní uvolňování".
-
Klíčové zasedání Fed se blíží
Již v tomto týdnu zasedá Federální výbor pro operace na volném trhu (FOMC). Jde o subjekt spadající pod Fed, který rozhoduje o budoucí podobě měnové politiky centrální banky Spojených států. Toto zasedání na sebe strhává mimořádnou pozornost kvůli tomu, že zde může být poprvé oznámen začátek postupného utahování současného kvantitativního uvolňování.
-
Nové pořádky nesou riziko
Dříve byly nejčastěji používaným nástrojem monetární politiky intervence ve prospěch měny a úrokové sazby. O nástrojích jako je kvantitativní uvolňování se ani neuvažovalo. Každá změna úrokových sazeb měla vliv na finanční trhy. A dnes?
-
Municipální dluhopisy v USA po pádu Detroitu
Velmi oblíbeným druhem investičních aktiv ve Spojených státech jsou municipální dluhopisy, tedy cenné papíry emitované městy a samosprávnými celky. Tyto obligace jsou dlouhodobě považovány za bezpečnou konzervativní investici a jejich popularita je rovněž podpořena skutečností, že z nich plynoucí příjem bývá často osvobozen od daní. Uvedené vlastnosti jsou významným důvodem, proč municipální dluhopisy rády nakupují například penzijní fondy.
-
Málo i moc může škodit
Asi každý již slyšel slovo diverzifikace. Jde o rozložení portfolia takovým způsobem, aby mělo co nejvyšší možnou výnosnost při co nejnižší možné míře rizika. Jinými slovy řečeno, pokud jedna investice zkrachuje, aby bylo dostatek dalších, jež by její propad vynahradily.
-
Jednání FEDu: Investoři marně čekali na nové informace
Poslední (srpnový) zveřejněný záznam z jednání FOMC amerického Fedu nedal investorům jasný pohled na to, zda se tamní centrální bankéři rozhodnou pro zmírnění tempa kvantitativního uvolňování již na příštím zasedání v září.
-
Dluhový strop v USA: Republikání žádají omezení výdajů, Obama odmítá vyjednávat
V USA se po návratu z letní dovolené tamní Kongres opět začne zabývat otázkami státního rozpočtu a vypukne bitva o zvýšení dluhového stropu. Toho bylo dosaženo v květnu tohoto roku, když dluh dosáhl výše téměř 16,7 bilionu USD a ministr financí Jack Lew oznámil zavedení „standartního souboru mimořádných opatření,” což v praxi znamená, že provoz státu je nyní financován penězi, které by za normálních okolností měly být reinvestovány do federálních důchodových fondů.
-
Máme se bát rostoucích úroků?
Jedním z opatření, která měla pomoci rozhýbat světovou ekonomiku, bylo snížení úrokových sazeb centrálními bankami. Cílem tohoto jednání mělo být napumpování peněz do ekonomiky, a to prostřednictvím dostupných (nízkoúročených) úvěrů jak pro právnické, tak fyzické osoby. Tento cíl se nepodařilo úplně naplnit a tak centrální banky přistoupily k více neortodoxním řešením, jako je kvantitativní uvolňování apod.
-
Zlato chytilo druhý dech. Poroste jeho cena i do budoucna?
Ještě v červnu letošního roku analytici očekávali, že cena zlata se bude na komoditních trzích držet na nejnižších hodnotách za poslední tři roky. 20. 6. 2013 spadla jeho cena pod 1300 dolarů za troyskou unci a v reakci na to se spustil na komoditních a akciových trzích velký výprodej.
-
Taje měsíčních reportů
Když vybíráte fond, tak kromě toho, zda se hodí do vaší investiční strategie, obvykle posuzujete i jeho výkonnost a nákladovost. Abyste věděli, jak je konkrétní fond výkonný či nákladový, většinou otevřete měsíční zprávu o fondu (tzv. infolist či factsheet).
-
Penzijní spoření: Dojem vylepšuje státní podpora
Penzijní připojištění (dnes doplňkové penzijní spoření) bylo často kritizováno jako málo výnosný produkt. Přesto si od svého vzniku v roce 1994 našlo mnoho klientů. Bylo to zejména zásluhou státního příspěvku. Nevýhodou byla i nižší likvidita, protože všechny prostředky vložené do tohoto produktu, stejně jako výnosy bylo možné získat až po dosažení 60 let věku, případně po dosažení věku pro nárok na starobní důchod z prvního pilíře (u účastnických fondů). Výnosy jsou zdaněny 15 % a u fondů se hradí manažerský poplatek.
-
Komodity dále padají
Ve druhém čtvrtletí letošního roku pokračoval odliv kapitálu z komodit. Velké výprodeje zaznamenaly drahé kovy, kdy se cena stříbra propadla téměř o třetinu. Nedařilo se ani obilninám a olejninám. V sektoru potravin byla nejslabší káva.
-
„Dokonalá investice“
Češi patří mezi nejkonzervativnější investory. Značnou část prostředků drží na spořicích účtech, případně v produktech se státní podporou. Pokud již investují, tak opět značně konzervativně, tedy především do produktů, kde je minimalizována možnost ztráty. Ovšem tato opatrnost se může občas vymstít. A to tehdy, pokud místo rozumu zvítězí „zaručené“ jistoty. Tyto „jistoty“ poskytují především zajištěné produkty.
-
Korporátní zisky a šéf Fedu Bernanke opět nastaví tón
Vlídná slova centrálních bankéřů v kombinaci s velmi dobrým rozjezdem kvartální výsledkové sezóny firem v USA byla v minulém týdnu povzbuzením pro prakticky všechny třídy aktiv - od amerických akcií přes komodity až po třeba středoevropské vládní dluhopisy.
-
Investice do zlata? Raději palladium
Cena zlata nadále klesá. V červnu dosáhla nejnižšího minima za posledních 2,5 roku. Podle ekonomů to částečně zapříčinil projev předsedy Centrálního bankovního systému Spojených států amerických (FED) USA Bena Bernankeho, který upozornil na možný konec cpaní amerických dolarů do ekonomiky. Dramatický propad ceny zlata ale v nejbližší době odborníci neočekávají.
-
Jiný pohled na zlato
Zlato v posledních letech atakuje přední příčky oblíbenosti mezi drobnými investory. S trochou nadsázky by se dalo říci, že kdo neinvestuje do zlata, jako by nebyl. Cena zlata v minulém roce stoupala do nadoblačných výšin. Zdálo se, že cena bude jen nadále růst. To byl silný příběh pro běžné investory, kteří zlato mohutně nakupovali.
-
Výprodej dluhopisů věští dobré časy
Tón všemu dění na globálních trzích udává v poslední době zcela neoddiskutovatelně americký trh vládních dluhopisů. Včera, ještě předtím než došlo ke korekci, výnos desetiletého dluhopisu americké vlády ustanovil nové roční maximum (2,27 %), což mimo jiné znamená, že tento instrument ztratil za poslední tři týdny na ceně téměř 4 %.
-
Bernanke nepřekvapil, ale zabojoval o svůj program
Středeční podvečer naplnil finanční trhy vysokou volatilitou. Nebyla to však hra velkých investorů, ale proslov šéfa americké centrální banky (Fed) Bena Bernankeho, který předstoupil před americký Kongres, aby poreferoval o stavu domácí ekonomiky a budoucnosti třetího kola kvantitativního uvolňování. Před samotným proslovem zaplavily média stovky zpráv o tom, co se stane a jak to bude, jisté však bylo jediné, a to že dojde k osvětlení tolik diskutované situace, jakou je měnové uvolňování v USA.
-
Trhy dluhopisů nervózně vyhlížejí vystoupení šéfa Fedu
Nejen rostoucí akciové trhy, ale i klesající indikátory tržního a kreditního rizika (volatilita a kreditní marže) signalizují, že sázky trhů na to, že bude lépe, rostou. S fenoménem klesajícího rizika je nicméně spojena politika hlavních centrálních bank, které skrze nákupy (především vládních) dluhopisů do své bilance pumpují na trhy aktiv dodatečnou likviditu.
-
Dopady snížení úrokové sazby ECB a nové italské vlády
Aktuální vývoj na trzích popisuje Cosimo Marasciulo, vedoucí pro evropské vládní dluhopisy a forex společnosti Pioneer Investments.
-
Dobrá skrýš pro bázlivce
Stát nabízí střádalům další várku spořicích dluhopisů. Už sice bez daňové finty a s nižším výnosem než na podzim, ale přesto dost „pocukrované“, když značně porážejí výnosy na trhu. To ovšem prakticky znamená, že zájemcům doslova připlatí daňoví poplatníci. Je to vlastně fér?
-
Co týden dal? Druhý pilíř příliš netáhne
Za první čtyři měsíce vstoupilo do druhého pilíře penzijního systému 31.985 lidí, v dubnu to bylo 9610 klientů. Penzijní společnosti očekávaly, že do druhého pilíře vstoupí do konce června asi půl milionu lidí. Více v pravidelném týdenním přehledu.
-
Petr Zajíc: Akcie jsou po výnosové stránce velmi atraktivní
I když Evropa bojuje s dluhovou krizí, akciím se zatím daří. Více než 10 % si za první tři měsíce letošního roku připsaly americké akcie. Vývoj akciového trhu v prvním čtvrtletí letošního roku a výhled na rok 2013 přináší portfolio manažer Pioneer Investments Austria Petr Zajíc.
-
Kypr: krátkozraká opatření, dlouhodobé následky
Na zahraniční pomoci závislý Kypr čelí platební neschopnosti a kolapsu svého bankovního systému. Přestože je tato malá země nyní v centru pozornosti představitelů eurozóny, současný napjatý stav ohledně budoucnosti Kypru není žádným novým tématem, ale spíše vyhrocením dlouhodobého kyperského problému. V dnešním článku se podíváme na faktory, které, obrazně řečeno, sráží Kypr na kolena.
-
Sázka na pokles cen maďarských dluhopisů
Zahraniční investoři spekulují na pokles cen maďarských státních dluhopisů v domnění, že výnosy z těchto cenných papírů správně nereflektují politický a ekonomický stav země.
-
Peníze investorů proudí do rozvíjejících se zemí
Očekávat v současnosti zajímavé výnosy od dluhopisů rozvinutých zemí se řadí do kategorie sci-fi. Státní dluhopisy Německa, USA, Švýcarska nesou velmi nízké zhodnocení. Konzervativní investoři si dnes kladou otázku, které dluhopisy nabízejí zajímavý výnos za cenu přijatelného rizika.
-
Dluhopisy výjimečné výsledky nezopakují
Psát o tom, že jsou Češi konzervativní investoři, je nošením dříví do lesa. Faktem je, že tuzemští investoři a střadatelé preferují zajištěné produkty, pokud možno dotované státem, jako jsou stavební spoření či účastnické fondy. Přičemž tyto nástroje do značné míry investují do státních dluhopisů.
-
Pět důvodů proč akcie nadále porostou
Světové akciové trhy vykročily do nového roku pravou nohou. Index MSCI World vzrostl o 6,8 procent a několik trhů je na nejvyšších úrovních od začátku finanční krize. Možná, že vás napadá, že trhy málokdy stabilně rostou o pět a více procent, a že korekce je za dveřmi.
-
Neskočte na lep loňských sněhů
Fondy v lednu soutěžily o peníze se ctí, kdy půldruhé miliardy nově investovaných peněz není vůbec špatný výsledek. Zřejmě již dochází k výraznějšímu „zklidnění“ klientů jak stávajících, tak i těch nově zvažujících, kam uložit něco ze svých úspor.
-
Inventura řeckého problému
Řecko se stále nevymanilo z dluhových problémů. Jak je nakládáno s prostředky, které mají pomoci Řecku? Na tuto otázku odpověděla Monica Defend z investiční skupiny Pioneer Investments
-
Co týden dal? Konec světa se nekoná!
Jelikož tzv. "galaktické nulové pásmo" neexistuje, vyhnulo se lidstvo opět dalšímu konci světa. Ten měl nastat právě dnes. Zaměřme se tedy na důležitější události. Takové povánoční výprodeje nás zcela jistě neminou a od 26. prosince nabídnou obchodníci slevy až 80 procent!
Internetový portál Finance.cz přeje příjemné svátky a vše nejlepší v novém roce.
-
Evropské akciové trhy jsou stále atraktivní
Podobně jako v případě výhledu na globální ekonomiku a finanční trhy je i náš výhled na region rozvíjející se Evropy vesměs pozitivní. Ano, i v tomto regionu najdeme země, jejichž ekonomika klesá, a jsou zde státy, jejichž úrokové sazby se blíží nule a výnosy státních dluhopisů se pohybují na historických minimech, ale celkově nabízí východní Evropa, a především její akciové trhy, atraktivní investiční příležitosti.
-
Přestupný rok penzijních fondů
Až se sečtou zástupy zpozdilých zájemců o penzijní připojištění, možná počet účastníků dosáhne i krásných kulaťoučkých 5 milionů. Přičinila s o to ještě zpozdilejší média a eskadry nejrůznějších poradců (ti nic neriskovali, jen inkasovali poslední legální pěkné provize).
-
Investoři jsou již léta v šoku
Situace u nás není od té „světové“ nijak výrazně odlišná. I naši drobní investoři se ještě nevzpamatovali z šoku, který je postihl v rámci finančí krize. Od září roku 2008 z fondů stáhli bezmála 100 miliard korun, z toho víc než polovinu hned do konce roku 2008.
-
Lesk ratingů francouzské vlády se postupně vytrácí
Včera to byla již druhá ratingová agentura, která snížila nejlepší možné hodnocení vládních závazků (AAA) o jeden ratingový bod dolů. Soudě z reakce eura či dluhopisových trhů v eurozóně, pro finanční trhy zjevně tato informace nebyla tak ohromující zprávou, jako když se schylovalo k obdobnému snížení ratingu Francie na počátku roku ze strany agentury S&P.
-
Kuboň: Přišel čas hájit zájmy drobných investorů
Řada obchodníků s cennými papíry či investičních zprostředkovatelů v ČR poskytují své služby kvalifikovaně a čestně. Je ovšem zjevné, že i tak dochází k protiprávnímu jednání a vzniku škody. Co je to best execution a jak se vyvarovat např. tzv. churningu? Buďte aktivní a sledujte pravidelně své portfolio, radí v dnešním rozhovoru JUDr. David Kuboň.
-
Co týden dal? Až dvě miliardy na opravy bytových domů
Až dvě miliardy korun ročně by mohl Státní fond rozvoje bydlení rozdat na opravy bytových domů. Ještě do konce letošního roku se možná dočkáme programu s názvem Panel 13+, který bude poskytovat nízkoúročené úvěry na modernizaci bytových domů. Na začátku bude mít program k dispozici 210 milionů korun, od roku 2014 by stát mohl na tento účel dávat ročně až dvě miliardy korun.
-
Týdenní komentář: Překvapilo Orco, zklamal KIT Digital
První říjnový týden byl o výsledcích španělských stresových testů tamního bankovního sektoru a o komentáři ECB k připraveným krokům na podporu vybraných evropských zemí, které požádají o pomoc.
-
Banky před pogromem
Jádro pudla v Evropě není jen v pákovém gamblingu a přihlouplé regulaci, navíc totiž v geneticky historickém spolčení bank a států. A jaký rozdíl je mezi spolčením prospěšným a zločinným?
-
Deformace nejen v produktech, ale v prostředí
Politici vymýšlejí penzijní reformu, státní spořicí dluhopisy, regulaci mnohých finančních odvětví. Na největší problém a přímo distorzi trhu však jakoby zapomněli...
-
Kodex etiky pojišťovacího makléře dle KOPM
-
Kodex jednání členů Asociace leasingových společností
Leasing (finanční a operační pronájem) je v ČR provozován v neoddělitelné souvislosti s rozvojem tržního hospodářství. Stal se plnohodnotnou alternativou naplnění značné části podnikatelských záměrů. Působí při postupné modernizaci a restrukturializaci výrobní základny v ČR a při růstu kapitalizace domácí ekonomiky. Má nezanedbatelné dopady do úvěrové a měnové sféry.
S růstem významu leasingu roste vedle nezbytného dodržování obecně závazných předpisů i nutnost prosazování obchodní etiky v praxi jednotlivých členů asociace, a to jak v obchodních stycích se zákazníky a dodavateli, tak ve vztazích se státními orgány. Na těchto základech musí být postaveny i vzájemné styky členů asociace. K zajišťování žádoucího chování svých členů přijala Asociace leasingových společností ČR tento kodex.
1. Ekonomické a společenské dopady obchodních aktivit členů asociace
Leasingové společnosti sdružené v Asociaci leasingových společností ČR patří mezi významné účastníky obchodních vztahů. Podporují a prosazují zásady parlamentní demokracie, právního státu a tržní ekonomiky. Hlásí se ke spoluodpovědnosti za zvyšování výkonnosti ekonomiky ČR založené na rozvoji hospodářské soutěže.
Ve své činnosti respektují členové Asociace leasingových společností ČR právní řád. Řídí se zásadami obchodní etiky. Vycházejí z podmíněnosti dlouhodobé prosperity dodržováním zásad obchodní etiky a řídí se důsledně jejími postuláty. Provozují leasing poctivě a odpovědně. Dbají na vysokou profesionalitu poskytovaných leasingových služeb
2. Vztahy leasingových společností se zákazníky a s dodavateli
Členové asociace uvádějí ve svých informačních, propagačních a reklamních materiálech výlučně ověřené a pravdivé údaje, které neuvedou zákazníka v omyl. O nabízených a poskytovaných službách podávají úplné, aktuální a srozumitelné informace. Zajistí stejný postup i v případech, kdy se zákazníkem jednají jejich jménem v souvislosti s uzavřením nebo plněním leasingové smlouvy dodavatelé či prodejci (dealeři). Dodržují požadavky věcnosti a serióznosti reklamy. Postupují v souladu s Kodexem zásad etické reklamní praxe v ČR vydaným Radou pro rekladu. V odbytových praktikách respektují pravidla hospodářské soutěže.
Postupují důsledně při zjišťování identity a důvěryhodnosti zájemců o leasingové služby i při ověřování jejich připravenosti a schopnosti plnit povinnosti podle leasingové smlouvy. Sdělují si poznatky ze styku s nepoctivými a jinak problematickými zákazníky. Chrání důsledně jiné informace zjištěné ve styku se zákazníky
Členové asociace předkládají zákazníkům návrhy leasingových smluv (včetně obecných obchodních podmínek) vyhovující požadavkům na úplnost, jasnost a srozumitelnost celkového textu i jednotlivých formulací. Objasňují zejména zákazníkům leasingové navýšení, leasingový koeficient a leasingový faktor aplikovaný v příslušné leasingové transakci. Oznamují včas změny podmínek leasingové smlouvy, pokud k nim je leasingová společnost zmocněna leasingovou smlouvou. Při mimořádném ukončení leasingové smlouvy postupují důsledně v souladu s právem a podmínkami leasingové smlouvy.
V souvislosti s leasingovou smlouvou poskytují zákazníkovi podle svých možností právní, daňové, účetní, pojišťovací a jiné informace a doprovodné služby.
Členové asociace působí na dodavatele resp. výrobce a prodejce předmětu leasingu, aby dodržovali dohodnutou kvalitu dodávaných výrobků a služeb, záruční dobu, servisní a reklamační podmínky i bezpečnost těchto předmětů.
Své zákazníky, dodavatele a další obchodní partnery členské společnosti asociace vhodnou formou informují o existenci tohoto kodexu a seznámí zájemce s jeho obsahem.
V zájmu ochrany klientů udržují členové asociace svoji kapitálovou vybavenost na žádoucí úrovni.
3. Vztahy členů asociace
Členové asociace dodržují ve vzájemných stycích pravidla hospodářské soutěže. Naplňují důsledně opatření dohodnutá v zájmu prevence a postihu neseriózních a jinak problematických nájemců a dodavatelů. Podporují vzájemnou výměnu zkušeností a poznatků z leasingové činnosti, pokud není dotčeno obchodní tajemství a obchodní politika jednotlivých členů.
Členové asociace vystupují ve vzájemných vztazích korektně. Vzájemné rozpory řeší, pokud možno, dohodou.
4. Úkoly Asociace leasingových společností ČR
Asociace podporuje dostupnými prostředky vysokou kvalitu služeb poskytovaných členskými společnostmi a napomáhá tomu informačními, analytickými, vzdělávacími a jinými akcemi. Zprostředkuje výměnu zkušeností členských společností, pokud tím nejsou dotčeny jejich obchodní zájmy.
Asociace zajišťuje distribuci tohoto kodexu partnerským subjektům a dalším zájemcům. Objasňuje poslání a obsah kodexu ve své informační a vzdělávací činnosti.
Na pravidelných členských schůzích posuzuje soulad činnosti členů s obsahem kodexu. Přijímá opatření k postupnému naplňování jeho zásad v činnosti asociace i všech jejích členů.
Asociace zajišťuje a koordinuje kontakty se státními orgány při sledování účinnosti právní úpravy ekonomických aktivit a při přípravě nových právních předpisů týkajících se leasingu a leasingových společností. Spolupůsobí při shromažďování a vyhodnocení statistických dat o leasingu v ČR.
Svým členům poskytuje smírčí služby, pokud o ně bude požádána.
Užívání loga asociace a údaje o členství v asociaci v obchodní, informační, propagační a reklamní činnosti členských společností je i vyjádřením ztotožnění se stanovami, podpory přijatých závěrů asociace a vázanosti obsahem tohoto kodexu. Členové asociace vyzývají k dodržování zásad tohoto kodexu i ostatní leasingové společnosti působící v České republice.