Štítek sociální pojištění

Sociální pojištění je jednou z povinných daní v ČR. Sociální pojištění je zaměstnanci strháváno ze mzdy a další část za zaměstnance odvádí i zaměstnavatel. Osoby samostatně výdělečně činné mají povinnost platit sociální pojištění alespoň v minimální výši jako povinný odvod. Účast na sociálním pojištění zakládá nárok na starobní důchod, ale až po dostatečném množství odpracovaných let.

Související obsah

Související štítky

Související slova ve slovníku

Související zprávy

  • Dostane mateřskou každá matka? Omyl, opačných příkladů je víc než dost
    Pro přiznání mateřské (oficiálně peněžité pomoci v mateřství) musí být splněny zákonné podmínky. V praxi tak některé maminky mateřskou nepobírají a ihned od narození dítěte čerpají rodičovský příspěvek. Kdy nelze mateřskou dostávat na účet?
  • Špatně vybraný termín odchodu do penze může snížit váš důchod o stovky korun
    Správné načasování odchodu do starobního důchodu je velmi důležité. Vždyť kvůli několika dnům mohou mít lidé s vyššími příjmy důchod zbytečně nižší i o 1000 Kč. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Podnikatelé ze zaplavených oblastí mohou žádat stát o prominutí penále. A nejen oni
    Podnikatelé, kteří byli zasaženi zářijovými záplavami, mohou požádat o prominutí penále u dluhů na důchodovém pojištění. A pokud by jim to nevyšlo, mohou to zkusit ještě se splátkovým kalendářem.
  • Jaké období pobírání sociálních dávek se počítá do důchodu
    Do nároku na starobní důchod se započítávají i některé doby pobírání sociálních dávek. Ale zdaleka ne všechny, pozor třeba na rozlišení podle stupně přiznaného invalidního důchodu.
  • Jak se počítá den daňové svobody a kde v EU pracují občané na stát nejdéle
    Z daňového hlediska lze kalendářní rok rozdělit na dvě části, přičemž v první části pracují občané na stát a zbytek roku „sami na sebe“. Ve kterých členských zemích Evropské unie pracují občané pro stát nejkratší dobu? Jak jsme na tom v Česku?
  • Důchod nejpozději v 67 a v zaručené minimální výši. Co prošlo v důchodové reformě?
    Vláda v Poslanecké sněmovně prosadila po úpravách i bez účasti "nohama hlasujících" ex-koaličních Pirátů svou verzi důchodové reformy. Pokud projde i Senátem a přes prezidenta, měla by přinést mimo jiné prodloužení důchodového věku na maximálně 67 let nebo zaručenou výši minimálních penzí. Co dalšího v zákoně zůstalo? Přinášíme přehled změn. 
  • Nejen nižší penze. Předčasní důchodci přijdou o víc, například dobrý přivýdělek
    Řádný důchodový věk v Česku se stále postupně zvyšuje, takže o předčasném důchodu, i po zhoršení výpočtové formule od října 2023, stále uvažuje hodně lidí v předdůchodovém věku. S čím je potřeba počítat při odchodu do předčasného důchodu?
  • Pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance v ČR patří k nejvyšším v EU
    Zaměstnavatelé vyplácejí zaměstnancům hrubou mzdu a ještě za ně platí povinné pojistné. V Česku činí souhrnná sazba povinného pojistného placeného zaměstnavatelem 33,8 % z hrubé mzdy zaměstnance. Skutečné mzdové náklady zaměstnavatelů jsou tedy značně vyšší než sjednaná hrubá mzda. Jak vysoké jsou mzdové náklady v zemích Evropské unie?
  • Pracující důchodci platí důchod sami sobě, žádné daňové úlevy nemají
    Řada občanů v řádném důchodovém věku nadále pracuje a pobírá důchod a mzdu současně. Pracující důchodci však odvádějí daně jako ostatní zaměstnanci. V součtu tak na přímých daních často zaplatí více, než dostanou od státu formou starobního důchodu. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Zálohy na pojištění pro OSVČ v roce 2025 razantně vzrostou, o kolik?
    V roce 2025 čeká lidi v produktivním věku, kteří nejsou zaměstnanci, řada změn. O kolik vzrostou zálohy pro OSVČ na zdravotní a sociální pojištění? Jaké budou zálohy na zdravotní pro OBZP? A jak to bude s paušální daní?
  • Podnikání na vedlejší činnosti je výhodnější než na hlavní. Přesto se pro rok 2025 zvyšují platby
    Budete v roce 2025 podnikat prostřednictvím činnosti vedlejší? Pojďme se podívat na základní čísla, která se vás týkají a pro příští rok se změní.
  • Tisícovka na váš účet stojí zaměstnavatele v Česku 1689 Kč. Jak je to jinde v EU?
    Základní mzdovou položkou pro zaměstnavatele jsou mzdové náklady, pro zaměstnance částka obdržená na účet, tedy čistá mzda. V Česku činí průměrné mzdové náklady necelých 59 tisíc korun a průměrná čistá mzda necelých 35 tisíc korun. Každá tisícikoruna poslaná na účet zaměstnance stojí zaměstnavatele v ČR skoro 1700 Kč. Jak vysoké je zdanění práce v ostatních zemích EU?
  • Podívejte se, jak se za 15 let znevýhodnil výpočet předčasného důchodu
    Podmínky pro odchod do předčasného důchodu se během let značně zpřísnily. Naposledy od října 2024, kdy je nutné získat dobu pojištění alespoň v rozsahu 40 let, aby mohl být předčasný důchod vůbec přiznán. Proč měli předčasní důchodci v roce 2009 výrazně vyšší náhradový poměr, než je tomu v současnosti? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Jak se dobře připravit na důchod, abyste zbytečně nepřišli o peníze
    Na odchod do starobního důchodu je vhodné se v předstihu připravit, aby nebyla měsíční částka penze zbytečně nižší. Starobní důchod může být nižší i kvůli relativním maličkostem. Na co si dát pozor?
  • V deseti zemích EU přesahují roční odvody z průměrné mzdy 500 tisíc korun. Jak si stojí ČR?
    V evropských zemích odvádějí zaměstnanci ze své hrubé mzdy daň z příjmů a povinné pojistné, navíc povinné pojistné odvádí za zaměstnance i zaměstnavatel. Souhrnná roční částka přímých daní dosahuje u průměrné mzdy v Belgii, v Rakousku, v Lucembursku a v Německu přes 800 tisíc korun ročně. Jak vysoké přímé daně platí zaměstnanci s průměrnou mzdou v Česku?
  • Při odchodu do předčasného důchodu počítejte hned s několika nepříjemnostmi
    Z důvodu neustálého prodlužování řádného důchodového věku se stává pro některé občany předčasný důchod nutností. Odchod do předčasného důchodu však s sebou nese několik nevýhod, podívejme se na vybrané z nich.
  • Srovnání předčasného důchodu v roce 2025 s rokem 2020 nevychází vůbec příznivě
    Rozdíl mezi řádným a předčasným starobním důchodem v roce 2025 bude opět vyšší, než tomu bylo v předcházejících letech. Krácení za předčasnost v roce 2025 je vyšší než v roce 2020 a s růstem mezd se rozevírají i finanční nůžky mezi řádným a předčasným důchodem. Podívejme se na praktické výpočty a porovnání.
  • Podívejte se, jak vysoké budou důchody přiznané v roce 2025
    Výpočtová formule starobního důchodu se každoročně mění. Jaký důchod mohou očekávat občané odcházející do řádného důchodu v roce 2025? Podívejme se na praktické příklady.
  • Jak vysoký vdovský důchod náleží po podnikateli?
    Živnostníci a podnikatelé by měli počítat se značně podprůměrným starobním důchodem. Jak je to však s případným vdovským důchodem pro jejich pozůstalé? Náleží vdovský důchod, když si OSVČ neplatí dobrovolné nemocenské pojištění? Co je dobré vědět o výpočtu vdovského důchodu?
  • Deset důvodů, proč budete brát podprůměrný důchod
    Měsíční částka starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění. Aktuálním žadatelům o starobní důchod výši důchodu ovlivňuje ještě v zákonném rozsahu studium. Jaké jsou hlavní důvody, proč není přiznán alespoň průměrný důchod?
  • Kdo má největší rozdíl mezi invalidním důchodem prvního a třetího stupně?
    Měsíční částku invalidního důchodu zásadním způsobem ovlivňuje přiznaný stupeň invalidity. Rozdíl mezi invalidním důchodem prvního a třetího stupně nemají přitom všichni občané stejný ani v procentním vyjádření. Porovnejme si finanční rozdíly mezi invalidním důchodem prvního a třetího stupně v jednotlivých případech.
  • Proč se i milionáři diví nízkému důchodu aneb Důchodové příjmy pod lupou
    Výši státního důchodu neovlivňují všechny příjmy a ani nerozhoduje celková částka zaplacené daně z příjmů během produktivního života. Jaké příjmy vstupují do výpočtu řádného a předčasného důchodu? Jak je to u předčasného důchodu bez výplaty?
  • Deset rozhodujících čísel kolem nároku na nemocenskou
    Nárok na nemocenskou není automatický, musí být splněny zákonné podmínky. Samotný výpočet nemocenské závisí na předchozích příjmech. Jak vysokou nemocenskou mají zaměstnanci s minimální mzdou a nadprůměrnou mzdou? Kdy lze nemocenskou dostávat po skončení pracovní smlouvy?
  • Paušální daň v roce 2025: v prvním pásmu odvedete téměř o 15 tisíc korun více
    V roce 2025 si OSVČ opět výrazně připlatí na minimálních odvodech na sociálním a zdravotním pojištění. O kolik se zvýší paušální daň? Kdy se vám vyplatí platit paušální daň?
  • Zaměstnání na zkrácený úvazek, nebo na dohodu? Těžká volba pro invalidní důchodce
    Finančně vyjít pouze s invalidním důchodem prvního stupně nebo druhého stupně je složité, většina „částečných“ invalidních důchodců má tedy k důchodu i vlastní příjem. Jaké výhody a nevýhody přináší práce na zkrácený úvazek nebo dohodu o provedení práce?
  • Nadprůměrné příjmy při výpočtu důchodu narazí na strop. Co je dobré vědět?
    Měsíční částku starobního důchodu ovlivňují pouze aktivní příjmy, ze kterých bylo zaplaceno sociální pojištění. Někteří lidé tak mají vysoké příjmy, a přitom podprůměrný důchod. Jak vysoké příjmy ovlivňují výši důchodu? Podívejme se na praktické příklady.
  • Jak se liší zdanění minimální a nadstandardní mzdy v roce 2024
    Rozdíly ve zdanění mezd v Česku jsou v procentuálním vyjádření poměrně malé. Proč tomu tak je? Jak vysoké daně platí ze mzdy zaměstnanec s minimální mzdou a se stotisícovou mzdou? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Starobní důchody v roce 2025 v deseti číslech
    Výpočtová formule starobního důchodu se každoročně mění. Podívejme se na deset nejdůležitějších údajů ovlivňujících výpočet řádného i předčasného důchodu v roce 2025.
  • Lednová valorizace zvýší důchod nejvíce lidem s nízkou penzí
    Od ledna 2025 se zvyšují státní důchody zejména z důvodu navýšení základní výměry, procentní výměra důchodu příliš nestoupne. V praxi to znamená, že v procentním vyjádření bude tato valorizace důchodu výhodnější pro penzisty s podprůměrným státním důchodem. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Jak se liší hrubá a čistá mzda v ČR a ve světě
    Zaměstnavatelé zpravidla v pracovní smlouvě sjednávají se zaměstnanci jejich hrubou mzdu. Na bankovní účet však zaměstnanci dostávají již čistou mzdu, tedy po zdanění. Jak moc se liší hrubá a čistá mzda ve vyspělých zemích světa? Jak si „daňově“ stojí Česko při mezinárodním srovnání?
  • Jak zvýší váš budoucí důchod brigády a přivýdělky?
    Hodně zaměstnanců si přivydělává formou různých brigád, dalším zkráceným úvazkem nebo samostatnou výdělečnou činností. Za jakých podmínek zvýší přivýdělek starobní důchod a o kolik? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Už víme, jaké budou maximální částky starobního důchodu v roce 2025
    Výpočtovou formulí starobního důchodu je nepřímo stanoven i maximální důchod, jehož částka závisí i na získané době pojištění. Kteří žadatelé o starobní důchod dosáhnou v příštím roce na maximální státní důchod a jak bude vysoký?
  • Nejvyšší mzdové náklady mají zaměstnavatelé ve Švýcarsku, Belgii a Německu
    Mzdové náklady zaměstnavatelů jsou v členských zemích OECD vyšší, než činí sjednaná hrubá mzda se zaměstnancem. Zaměstnavatelé totiž odvádějí za zaměstnance i povinné pojistné. Jak vysoké jsou průměrné mzdové náklady v paritě kupní síly? Jak si stojí v mezinárodním srovnání Česko?
  • Jak vysoké příjmy z podnikání se důchodově vyrovnají minimální mzdě?
    OSVČ mají zpravidla značně nižší starobní důchod než zaměstnanci. Většina OSVČ je na tom s ohledem na výpočet starobního důchodu dokonce hůře než zaměstnanci pracující za minimální mzdu. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Proč na solidní předčasný důchod dosáhnete jen s vyššími výdělky
    Při odchodu do předčasného důchodu o necelé tři roky dříve je nutné mít rozhodné důchodové příjmy značně vyšší než při volbě řádného starobního důchodu, aby byla měsíční částka důchodu stejně vysoká. Podívejme se na praktické příklady.
  • Pět případů, kdy vám zaměstnání sníží důchod víc než nezaměstnanost
    Strávit nějaký čas v evidenci Úřadu práce může být v některých případech s ohledem na výpočet důchodu výhodnější než výdělečná činnost nebo předčasný odchod do důchodu. V předdůchodovém věku je tedy vhodné propočítat, zda zaměstnání nebo podnikání nebude mít negativní vliv na výši důchodu. Podívejme se na praktické příklady.
  • Nepříjemná důchodová překvapení, která můžete odhalit pozdě
    Odchod do starobního důchodu není rozhodně jednoduchou záležitostí, navíc důchodové nároky ovlivňuje celý průběh pojištění. Proto jsou někteří občané při vyřizování důchodu nemile překvapeni. Podívejme se na praktické příklady.
  • Na co si dát pozor při změně typu výdělečné činnosti během roku?
    Na výpočet sociálního i zdravotního pojištění má značný vliv, zda je vykonávána hlavní, či vedlejší samostatná výdělečná činnost. Na co si dát pozor při změně druhu činnosti během roku?
  • Nejvyšší životní úroveň mají zaměstnanci s průměrnou mzdou ve Švýcarsku, uvádí OECD
    Ve vyspělých členských zemích OECD se liší nejenom průměrná hrubá mzda, ale i zdanění mzdy a ceny zboží a služeb. Ve kterých zemích se za průměrnou čistou mzdou žije nejlépe? Jak si stojí Česko v mezinárodním srovnání?
  • Částku předčasného důchodu může zvednout i čerpání podpory v nezaměstnanosti
    Z důvodu prodlužování řádného důchodového věku se stává pro hodně lidí předčasný důchod nutností, ať už ze zdravotních, rodinných, či pracovních důvodů. Stále složitější ale pro některé lidi bude dosáhnout na potřebnou délku zaplaceného pojištění. Věděli jste, že vám v tom může pomoci i podpora v nezaměstnanosti od Úřadu práce?
  • Poloviční mzda a vyšší důchod. Jak je to možné?
    Někteří žadatelé o starobní důchod mají průměrnou mzdu za odpracované roky dvojnásobně vysokou oproti jiným občanům, a přesto mají starobní důchod nižší. Podívejme se na praktické příklady.
  • Jaké je zdanění u práce na dohody v roce 2024?
    Jaké je zdanění dohod o pracovní činnosti a o provedení práce (DPČ a DPP) při podepsaném prohlášení a při výdělku nad 3999 Kč (u DPČ), respektive 10 000 Kč (u DPP) v roce 2024? Co ovlivňuje výpočet odměn z dohod?
  • Jak se doba neplacení sociálního pojištění podepíše na vašem důchodu
    Kratší období, kdy neodvádíte ze svých příjmů sociální pojištění, má negativní vliv na výši státního důchodu. Při delším nepojištěném období nemusí být starobní důchod přiznán vůbec. Jak moc ovlivňuje neplacení sociálního pojištění výši státního důchodu?
  • Kolik za sociální pojištění utratí začínající OSVČ v roce 2025? Zálohy budou nově dobrovolné
    Začínající OSVČ, vykonávající činnost jako hlavní, platí první dva roky podnikání na sociálním pojištění méně než OSVČ, které svoji činnost vykonávají déle. Kolik za sociální pojištění zaplatí v roce 2025 a budou jej muset platit měsíčně?
  • Nejvyšší daně ze mzdy platí zaměstnanci v Belgii a Německu, české sazby patří k vyšším
    Celkové přímé daně placené ze mzdy, tedy včetně odvodů zaměstnavatele za zaměstnance, jsou z členských zemí OECD nejvyšší v Belgii a nejnižší v Chile. Jak vysoké je zdanění práce v Česku při mezinárodním srovnání?
  • Co vědět o práci v důchodu v 9 bodech?
    Mnozí penzisté chtějí i po dosažení řádného důchodového věku pracovat. Jaké podmínky pro ně platí? Jaký vliv má práce v důchodovém věku na starobní důchod? A co daně?
  • O kolik se v roce 2025 zvýší paušální daň v prvním pásmu?
    Kromě navýšení minimálních záloh na zdravotní a sociální pojištění čeká OSVČ rovněž navýšení paušální daně. Kolik si OSVČ v roce 2025 na paušální dani připlatí?
  • Důchod versus mzda: jak vychází jejich porovnání?
    Z průměrné mzdy se odvádí daň z příjmů, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Z průměrného důchodu se žádné daně neplatí. Výši důchodu je vhodné porovnávat s čistou mzdou. Jak je tedy aktuálně průměrný důchod vysoký v porovnání s průměrnou mzdou?
  • OSVČ a sedm způsobů výpočtu sociálního pojištění
    OSVČ mohou na sociálním pojištění odvádět velmi rozdílné částky. Záleží nejenom na druhu výkonu výdělečné činnosti a dosaženém zisku, ale i na způsobu plnění daňových povinností. Podívejme se na jednotlivé varianty.
  • Vdovský důchod často nepřesahuje pět tisíc. Proč?
    Nárok na vdovský důchod vzniká pouze po zemřelém manželovi za splnění zákonných podmínek. V některých případech je přitom vdovský důchod velmi nízký a nedosahuje ani pěti tisíc korun. Podívejme se na praktické příklady.
  • OSVČ zaplatí v roce 2025 na minimálních zálohách téměř 8 tisíc měsíčně
    Osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) se každoročně navyšují minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Kolik na minimálních zálohách pravděpodobně zaplatí v roce 2025?
  • Mohou OSVČ odejít do předčasného důchodu? Zdaleka ne všechny
    Odchod do předčasného důchodu je vhodné z důvodu krácení za předčasnost pečlivě promyslet. Zejména osoby samostatně výdělečně činné musí v takových případech počítat s velmi nízkým starobním důchodem, klidně pouze lehce přes 10 tisíc. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Sedm důvodů, proč vyjde nízký důchod i při nadprůměrných příjmech
    V praxi dochází k situacím, že jsou někteří žadatelé o starobní důchod nemile překvapeni, jak vysokou penzi dostali, neboť vzhledem ke svým příjmům očekávali alespoň průměrný důchod. Proč může k takovým situacím dojít? Podívejme se na vybraných sedm příkladů.
  • Kdo při výpočtu důchodu nejvíc vydělá na dalším roce pojištění
    Získaná doba pojištění ovlivňuje měsíční částku starobního důchodu více, než by se na první pohled zdálo. Zvýšení přitom není pro všechny žadatele stejné. Lidem s nadprůměrnými příjmy zvyšuje každý další rok pojištění důchod více než lidem s podprůměrnými příjmy. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Na které dani platí zaměstnanci nejvíce? Jak kdo
    Z hrubé mzdy odvádějí zaměstnanci daň z příjmu, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Ve výsledku jsou to všechno přímé daně, jejichž procentní sazby se liší, přesto lze v praxi platit nejvyšší částku na každé z těchto tří položek a každý zaměstnanec to má jinak. Jak je to možné?
  • Proč je skutečné krácení předčasného důchodu vyšší než 1,5 % za každých 90 dnů
    Při odchodu do předčasného důchodu je nutné počítat s krácením za předčasnost, které se od října 2023 zvýšilo. Přestože je legislativou stanovena sazba krácení 1,5 % za každý interval krácení, skutečné efektivní krácení u předčasného důchodu je vyšší a individuální. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Jak se liší předčasný důchod při vysokých a nízkých příjmech
    Při odchodu do předčasného důchodu hraje výraznou roli krácení za předčasnost, které více sankcionuje lidi s vyššími příjmy. Proč tomu tak je? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Kde dostanou zaměstnanci nejvíc? Jednoznačně ve Švýcarsku
    Ve Švýcarsku, na Islandu, v Lucembursku, v Dánsku, v Norsku, v Nizozemí, v USA, v Austrálii a v Německu byla průměrná roční hrubá mzda za rok 2023 vyšší než 1,5 milionu korun. Jak vysoké mzdy jsou v mezinárodním srovnání v Česku?
  • Příklady, proč za více odpracovaných let ne vždy náleží vyšší důchod
    I když někteří žadatelé o starobní důchod pracovali a z příjmu odváděli sociální pojištění více let, mohou mít nižší starobní důchod než lidé, kteří odpracovali méně roků. Jak je to možné? Podívejme se na vybrané praktické příklady.
  • Jak to mají starobní důchodci se zdravotním pojištěním a kdo ho musí platit
    Přiznání starobního důchodu samozřejmě nebrání dalšímu výkonu výdělečné činnosti. Jak to mají s platbou zdravotního pojištění pracující nebo podnikající starobní důchodci? Na co si mají dát pozor zejména předčasní důchodci? Podívejme se na praktické příklady.
  • Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd v zemích OECD?
    Sazby sociálního pojištění a zdravotního pojištění placeného zaměstnancem a zaměstnavatelem jsou v Česku stejně vysoké pro zaměstnance s podprůměrnou mzdou i nadprůměrnou mzdou. Celkové zdanění zaměstnanců s podprůměrnou mzdou je tak v Česku v rámci členských zemí OECD nadprůměrné.
  • Deset negativních důchodových změn z posledních let
    Podmínky pro přiznání starobního důchodu jsou aktuálně přísnější, než tomu bylo v minulosti. U předčasného důchodu je tento rozdíl ještě výraznější. Podívejme se na vybrané důchodové změny, které zpřísnily nárok na starobní důchod a negativně ovlivnily výpočet.
  • Kdo jsou „důchodoví výherci“ z pohledu plateb sociálního pojištění
    Někteří občané zaplatí na sociálním pojištění výrazně více, než ve stáří dostanou formou státního důchodu, jiní žadatelé o důchod však dostanou formou důchodu značně vyšší částku, než kolik zaplatili na sociálním pojištění. Podívejme se na porovnání odvodů na pojistném a výše důchodu v praktických příkladech.
  • Jak souvisí výše daně z příjmů s výší budoucího důchodu
    Platba vysoké daně z příjmů za celý rok nezaručuje do budoucna nadprůměrný důchod. Podívejme se na jednotlivé zdanitelné příjmy důchodovým pohledem. Kde v daňovém přiznání hledat důchodové příjmy?
  • Jak zvýší váš důchod půl roku práce navíc v důchodovém věku
    Do řádného starobního důchodu je možné odejít později než při dosažení řádného důchodového věku. Z důvodu výdělečné činnosti po dosažení řádného důchodového věku je následně přiznán vyšší starobní důchod. Podívejme se v praktických příkladech, jak se zvýší měsíční částka důchodu.
  • Jakou důchodovou hodnotu má odpracovaný rok navíc?
    Měsíční částka starobního důchodu závisí na příjmech i získané době pojištění. A právě doba pojištění je důležitější, než někteří žadatelé o důchod očekávají. Podívejme se v praktických příkladech, o kolik musí mít jednotliví žadatelé o starobní důchod vyšší rozhodné příjmy, když získají nižší dobu pojištění, aby měli stejně vysoký důchod.
  • Co se vám nebude počítat do důchodu?
    Přiznání starobního důchodu není automatické, je nutné získat potřebnou dobu pojištění. Současně získaná doba pojištění ovlivňuje i měsíční částku starobního důchodu. Které období se nehodnotí pro důchodové účely?
  • Proč úspěšní podnikatelé dostanou od státu nízký důchod
    Někteří živnostníci se mylně domnívají, že při vysoké měsíční fakturaci budou mít nadprůměrný důchod. Není tomu tak. I při měsíční fakturaci ve výši 100 000 Kč je přiznán podprůměrný důchod. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
  • Jak se během dvou let snížil maximální důchod a kdo si pohoršil
    Výpočet důchodu pro lidi s velmi vysokými příjmy je v letošním roce značně méně výhodný, než tomu bylo ještě v roce 2022. Jak je to možné? Proč si bohatí lidé tolik pohoršili?
  • Platby na dani z příjmů jsou v Česku jedny z nejnižších v zemích OECD
    Sazba daně z příjmů v ČR u průměrné mzdy činí 15 %, přičemž výslednou daňovou povinnost snižuje sleva na poplatníka a případně další slevy. Česko tak patří mezi pětici zemí OECD, kde je efektivní daňová sazba daně z příjmů u průměrné mzdy nižší než 10 %. Jak vysoká je skutečná daňová sazba v jednotlivých zemích?
  • Jaký důchod mohou čekat OSVČ s minimální zálohou vs. s paušální daní
    Při splnění zákonných podmínek mohou OSVČ dobrovolně plnit své daňové povinnosti na přímých daních platbou měsíční paušální daně. Jaký dopad má vstup do prvního paušálního režimu na důchodové nároky? Jaký důchod lze očekávat při platbě minimální zálohy?
  • Kdy OSVČ musí začít platit zdravotní a sociální pojištění?
    OSVČ musí platit zálohy na zdravotním a důchodovém pojištění. Kdy začít platit zálohy při zahájení podnikání? Do kolikátého musíte zálohy poslat? Kdo nemusí hradit zálohy na zdravotním a sociálním pojištění?
  • Do předčasného důchodu se bude chodit ještě později
    Důchodová reforma počítá s postupným prodlužováním řádného důchodového věku. To mimo jiné bude znamenat další zpřísnění podmínek pro odchod do předčasného důchodu, který se stane pro ještě více lidí řešením z nouze.
  • Jak se pro důchod redukuje mzda za odpracované roky a jak se měnily hranice
    Základním příjmovým údajem pro výpočet starobního důchodu (řádného i předčasného) je průměrná hrubá měsíční mzda za odpracované roky v současné hodnotě. Při výpočtu starobního důchodu následně dochází k redukci této průměrné mzdy. To znamená, že výpočet důchodu je výhodnější pro lidi s nižšími příjmy. Jak se měnila redukce při výpočtu důchodu během let?
  • Pracovní smlouva na brigádu: jaké jsou rozdíly mezi DPP a DPČ
    Studenti k přivýdělku často využívají dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce. Jaké jsou podmínky různých forem krátkodobého zaměstnání, jaké výhody mohou studenti čerpat a jak získat zpět odvedenou daň? Spočítejte si čistý příjem z DPP a DPČ, abyste na daních za brigádu zaplatili co nejméně.
  • Ve kterých zemích OECD nejvíce kleslo zdanění práce?
    Česko patří mezi desítku členských zemí OECD, ve kterých zdanění práce mezi roky 2007 a 2022 nejvíce pokleslo. Jak se během let lišilo zdanění práce u průměrné mzdy v jednotlivých zemích OECD?
  • Co vědět o důchodových příjmech v 10 bodech
    Rozhodné příjmy v produktivním věku mají výrazný vliv na částku přiznaného starobního důchodu. Které příjmy vstupují do výpočtu starobního důchodu? Jak velkou roli hraje v Česku při výpočtu důchodu princip solidarity?
  • Kdy platili zaměstnanci nejvyšší a nejnižší daně? Porovnání za uplynulých 10 let
    Legislativa upravující výpočet čisté mzdy se během posledních deseti let několikrát změnila. Zdanění průměrné mzdy v letech 2015 až 2024 kolísá. Jak moc se liší hrubá a čistá mzda zaměstnance pracujícího za průměrnou mzdu? Kdy byl výpočet nejvýhodnější?
  • Komu by se vyplatilo průměrování důchodu pro manžele?
    Vládou plánované důchodové změny mimo jiné počítají s dobrovolným zavedením společných vyměřovacích základů manželů. Zjednodušeně řečeno by si mohli manželé dobrovolně zprůměrovat své důchodové příjmy. To by znamenalo, že by měli následně přibližně stejný důchod. Které manželské páry by na tom mohly vydělat?
  • OSVČ mohou na průměrný důchod zapomenout, pokud výrazně nepřiplatí na pojistném
    Živnostníci a podnikatelé mají zpravidla nižší starobní důchod než zaměstnanci. Na průměrný starobní důchod, který ke konci roku 2023 činil 20 264 Kč, dosáhnou osoby samostatně výdělečně činné pouze výjimečně. Jak vysoké zálohy na sociálním pojištění by bylo nutné platit?
  • Jak sníží podnikání v předdůchodovém věku vyměřený důchod
    Zaměstnanci mají v průměru značně vyšší starobní důchody než OSVČ. Jaký vliv na částku důchodu má podnikání několik let před odchodem do důchodu? Jak takový krok sníží dlouholetému zaměstnanci státní důchod?
  • Jak se změna stupně invalidity promítne do výše invalidního důchodu
    Některým příjemcům invalidního důchodu se jejich zdravotní stav během let zlepší, jiným zhorší. Při změně invalidity se přitom automaticky přepočítá i částka invalidního důchodu. Jak vysoký je invalidní důchod po změně? Kdy se částka invalidního důchodu nemění?
  • Kdo může dostat invalidní důchod, i když ještě nepracoval, a jak bude vysoký
    Nárok na invalidní důchod mohou mít i mladiství, kteří nikdy nepracovali. Jedná se o tzv. invalidní důchod z mládí. Jak vysoký je invalidní důchod z mládí? Ve kterých případech se ještě použije ochranný výpočet?
  • Kdy lze mít průměrný důchod i při podprůměrných příjmech během aktivního života
    Ke konci roku 2023 činil průměrný starobní důchod 20 264 Kč. Od ledna 2024 se všechny starobní důchody zvýšily z důvodu valorizace o 360 Kč. Při výpočtu starobního důchodu hraje velkou roli získaná doba pojištění, proto mohou mít průměrný důchod i lidé s podprůměrnými příjmy během aktivního života. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Sedm příkladů, kdy se liší základ pro výpočet zdravotního a sociálního pojištění
    Sazby sociálního a zdravotního pojištění se liší, rozdíly jsou však i ve stanovení základu pro výpočet, takže sociální a zdravotní pojištění se nevypočítává vždy ze stejných částek. Jaké jsou hlavní rozdíly ve výpočtu sociálního a zdravotního pojištění?
  • Kdy vám končí status studenta po vysoké škole?
    Kdy po bakalářském a magisterském typu studia ztrácíte status studenta? Kdy musíte začít platit sociální a zdravotní pojištění? A kdy ztratíte status studenta po vyloučení ze školy?
  • Porovnání důchodů podle výše mzdy v letech 2024, 2020 a 2016
    U lidí s vysokými příjmy činí starobní důchod i méně než 30 % předchozí mzdy, zatímco lidé s nízkými příjmy dostanou v důchodovém věku v „čistém“ i více než 60 % částky, která jim na účet chodila ze zaměstnání. Podívejme se v praktických příkladech, jak se liší náhradový poměr při výpočtu důchodu v letošním roce v porovnání s roky 2020 a 2016. Který rok vychází nejlépe? Kdo si odchodem do důchodu nejvíce pohorší?
  • Dohoda o provedení práce a její vliv na důchod v průběhu let
    Během let se měnily podmínky ohledně práce na dohodu o provedení práce, což má vliv i na důchodové nároky. Kdy se práce na dohodu o provedení práce počítá do důchodu a kdy nikoliv? Jak je to při práci pro více zaměstnavatelů současně? Podívejme se na praktické příklady.
  • Osm nepravd o příspěvku na péči
    Občané, kteří se o sebe nejsou schopni postarat v základních úkonech, si mohou požádat o příspěvek na péči. Co je dobré vědět o něm vědět a jak je možné ho využít? 
  • Výpočet důchodu při práci na zkrácený úvazek
    Obliba práce na zkrácený úvazek stoupá. Pro některé zaměstnance je to možnost, jak skloubit zaměstnání s péčí o děti, se svým zdravotním stavem nebo jak získat přivýdělek k podnikání. Jaké dopady má práce na zkrácený úvazek pro výpočet starobního důchodu? S čím je dobré počítat?
  • Kde v EU se nejlépe žije za minimální mzdu
    Minimální mzda v členských zemích Evropské unie se poměrně výrazně liší, současně jsou však v jednotlivých zemích rozdílné ceny zboží a služeb. Při zohlednění cenových rozdílů je minimální mzda nejvyšší v Německu, v Nizozemí, v Lucembursku, ve Francii a v Belgii. Jak si v evropském srovnání stojí minimální mzda v Česku?
  • Přeplatek na sociálním pojištění může vzniknout OSVČ i zaměstnanci. Kdy dorazí na účet a do kdy je třeba uhradit nedoplatek?
    Podali jste už přehled o výši daňového základu zdravotní pojišťovně a přehled o příjmech a výdajích okresní správě sociálního zabezpečení? Pokud ano, do kdy musíte uhradit nedoplatek a kdy vám vrátí přeplatek?
  • Jak vysoký je maximální předčasný důchod a proč částku nelze překonat
    Do výpočtu starobního důchodu, řádného nebo předčasného, vstupují pouze příjmy do limitu, ze kterých bylo zaplaceno sociální pojištění. Výpočtovou formulí je tak nepřímo stanovena i maximální částka předčasného důchodu. Co vše ovlivňuje maximální částku předčasného důchodu?
  • V Lucembursku je hodinová minimální mzda více než pětkrát vyšší oproti Bulharsku
    Všechny členské země Evropské unie jsou v mezinárodním srovnání velmi vyspělé, přesto jsou mezi nimi značné ekonomické rozdíly, což dokládá i úroveň mezd v národní ekonomice. I rozdíly v minimální mzdě jsou značné. Ve kterých zemích EU je v roce 2024 nejvyšší hodinová minimální mzda? Ve kterých zemích EU je nižší než v Česku?
  • Kdy vám bude přiznán důchod ve výši 25 000 Kč?
    Vyšší důchod než 25 tisíc korun pobíralo ke konci loňského roku 12,6 % starobních důchodců. Za jakých podmínek je v letošním roce přiznán měsíční starobní důchod ve výši 25 000 Kč? Kdy může být takto vysoký i předčasný důchod? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Jak vysoké příjmy musejí mít předčasní důchodci, aby dosáhli na průměrný důchod
    Od října 2023 je výpočet předčasného důchodu méně výhodný, než tomu bylo v minulosti. Jak vysoké příjmy musí mít předčasní důchodci, aby dosáhli na průměrný důchod, který ke konci prosince loňského roku činil 20 264 Kč?
  • Invalidní důchod I. stupně při nízkých a vysokých příjmech
    V praxi se často nacházejí ve složité finanční situaci lidé pobírající invalidní důchod prvního stupně, jehož částka je nízká a možnosti dalšího vlastního příjmu pro některé invalidní důchodce omezené. Invalidní důchod prvního stupně je přitom nízký i při nadprůměrných příjmech. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Co vědět o zaměstnání v invalidním důchodu
    Invalidní důchod prvního stupně většinou nedosahuje ani 12 tisíc korun a invalidní důchod druhého stupně zpravidla ani 15 tisíc korun. Pro invalidní důchodce prvního a druhého stupně je vlastní příjem velmi důležitý, neboť vyjít pouze s invalidním důchodem je velmi složité. Jaká pravidla platí pro zaměstnání v invalidním důchodu?
  • Ve kterých zemích OECD jsou nejvyšší mzdy a jak si stojí Česko
    Přestože jsou všechny členské země OECD při celosvětovém porovnání velmi vyspělé, jsou mezi nimi výrazné rozdíly ve výši mezd. Nejvyšší mzdy jsou ve Švýcarsku, na Islandu, v Lucembursku, v Norsku, v Dánsku, v Austrálii a v USA. Jak si stojí při mezinárodním srovnání Česko?
  • Jaké důchodové problémy mohou potkat osoby bez zdanitelných příjmů?
    Všechny osoby bez zdanitelných příjmů si musí měsíčně platit zdravotní pojištění, ale sociální pojištění nikoliv, což má samozřejmě negativní důchodové důsledky. Kteří občané jsou OBZP? Jak v takových případech postupovat?
  • Co vědět o invalidním důchodu v příkladech
    V Česku jsou vypláceny invalidní důchody prvního, druhého a třetího stupně. Jaké v praxi panují ohledně pobírání invalidních důchodů omyly? Podívejme se na praktické příklady.
  • Platí napořád a další nepravdy o invalidním důchodu
    Pouze zdravotní problémy pro přiznání invalidního důchodu nestačí. Každý úspěšný žadatel o invalidní důchod musel být uznán nejenom invalidním, ale současně musel získat minimální dobu pojištění. Podívejme se v sedmi bodech, co je dobré vědět o invalidních důchodech.
  • Devět důvodů nečekaně nízkého starobního důchodu
    Výpočet starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, proto mají někteří žadatelé o starobní důchod měsíční částku důchodu nižší, než by očekávali. Odhadovat důchod pouze podle několika předdůchodových let může být značně nepřesné. Podívejme se na praktické příklady.
  • Jak má vypadat systém „oznámené“ dohody o provedení práce s vyšším limitem pojistného
    Od roku 2025 by se měl zavést systém tzv. oznámených dohod o provedení práce. Zatímco u běžné dohody bude limit pro odvod pojistného 4000 Kč, u oznámené dohody bude vyšší.
  • Proč mají někteří lidé se slušnou výplatou nižší důchod, než očekávali
    Někteří lidé mají relativně vysoké příjmy během produktivního života, ale nižší starobní důchod, než očekávají. Podívejme se na praktické příklady, kdy a proč se tak stane.
  • Proč nemůže být invalidní důchod prvního stupně 20 tisíc korun?
    Zejména invalidní důchodci prvního stupně si musí ke svému invalidnímu důchodu přivydělávat, neboť jeho výše se nejčastěji pohybuje okolo deseti tisíc korun. Proč nemohou mít ani padesátníci s nadprůměrnou mzdou invalidní důchod prvního stupně vyšší než 13 000 Kč? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Když chcete do penze dřív: porovnání využití předdůchodu a předčasného důchodu
    Od října 2023 se zvýšilo krácení u předčasného důchodu, čímž jeho atraktivita poklesla. Jak moc se aktuálně liší měsíční částka důchodu při využití předdůchodu a předčasného důchodu? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Jaké hrozí sankce za neodevzdání přehledu pro zdravotní pojišťovnu?
    Vyplněním a odevzdáním daňového přiznání daňové povinnosti pro OSVČ nekončí, musí ještě odevzdat přehledy o daňovém základu pro zdravotní pojišťovnu a místně příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení. Jaké sankce hrozí od zdravotní pojišťovny ze nesplnění zákonné povinnosti?
  • Výpočet zdravotního pojištění při přechodu OSVČ z hlavní na vedlejší činnost v roce 2023
    Na výpočet zdravotního pojištění má výrazný vliv, zda osoba samostatně výdělečně činná vykonává samostatnou činnost jako hlavní zdroj svých příjmů, nebo jen vedlejší. V průběhu roku je samozřejmě možné přejít z hlavní činnosti na vedlejší a naopak. Jak se v takových případech vypočítává zdravotní pojištění? Podívejme se na praktické příklady.
  • I z milionového příjmu může plynout nižší důchod než z minimální mzdy
    Pro výpočet starobního důchodu není rozhodující, jaká částka byla zaplacena na dani z příjmů, ale odvody na sociální pojištění. V praxi dochází k situaci, že lidé pracující za minimální mzdu zaplatí na sociální pojištění více než lidé s milionovým zdanitelným příjmem.
  • Porovnání předčasného důchodu v posledních pěti letech
    Krácení u předčasného důchodu je od října 2023 vyšší než v minulosti. Vypočítejme si, jak finančně vychází porovnání předčasného důchodu u průměrné mzdy v letech 2024, 2023, 2022, 2021 a 2020. Ve kterých letech byl náhradový poměr nejvyšší? Kdy je předčasný důchod nejvyšší?
  • Spolupráce může manželům ušetřit na daních až 36 tisíc korun
    V případě, že jeden z manželů pomáhá druhému ve výkonu samostatné výdělečné činností, stane se pro daňové účely spolupracující osobou. Institut spolupracující osoby může přinést zajímavou daňovou úsporu. Podívejme se v praktických příkladech, kolik lze ušetřit na sociálním pojištění a dani z příjmů fyzických osob.
  • Na které dani zaplatí OSVČ za rok 2023 nejvíce?
    Sazby daně z příjmů, sociálního a zdravotního pojištění se liší a záleží také na dalších okolnostech, takže v praxi odvede každý živnostník a podnikatel nejvyšší sumu na jiné z těchto tří daní. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
  • OSVČ a výpočet sociálního pojištění za rok 2023
    Na výpočet sociálního pojištění ze samostatné výdělečné činnosti má vliv částka dosaženého hrubého zisku a jestli je vykonávána hlavní, nebo vedlejší samostatná výdělečná činnost. Podívejme se v praktických příkladech, jak se může sociální pojištění za rok 2023 lišit.
  • Proč se může vdovský důchod lišit i o 15 tisíc? Záleží na životní situaci
    Měsíční částka vdovského důchodu závisí výhradně na průběhu pojištění zemřelého manžela. Kdy však náleží vdovský důchod pouze v poloviční výši? Proč se v praxi vdovské důchody výrazně liší? Podívejme se na praktické příklady.
  • Příklady, proč dobře placení víc tratí při odchodu do předčasného důchodu
    Při odchodu do předčasného důchodu je nutné počítat s trvalým krácením. Přestože se procento krácení neliší, někteří lidé si pohorší odchodem do předčasného důchodu více a jiní méně. Podívejme se na praktické příklady.
  • Devět nepravd o invalidních důchodech
    V Česku se vyplácejí invalidní důchody prvního, druhého a třetího stupně. Ohledně nároku na tyto dávky panují nejasnosti, podívejme se na vybraných devět z nich.
  • Už rok funguje sleva na pojistném u některých zkrácených úvazků. Změnilo to něco?
    Už přes rok mají někteří zaměstnanci u svých zaměstnavatelů nárok na slevu na pojistném na sociální zabezpečení. Co to způsobilo a kdo mezi ně patří?
  • OSVČ by mohly být osvobozeny od platby záloh na sociální pojištění po dobu dvou let od zahájení činnosti
    Skupina poslanců poslala do připomínkového řízení návrh zákona, který by osvobodil začínající OSVČ od platby záloh sociálního pojištění na celé dva roky od zahájení činnosti.
  • Jak vypadá zdanění práce v roce 2024 podle výše mzdy
    Celkové zdanění práce odvedené v ČR je vyšší, než si většina zaměstnanců myslí, neboť do celkové daňové kvóty je nutné zahrnout i povinné pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance. Jak se v roce 2024 liší mzdové náklady a čistá mzda u jednotlivých mezd?
  • Českou minimální mzdu předběhla slovenská. Proč se to stalo?
    Slovenská minimální mzda překonala tu českou, jak je to možné? Jaká je jejich výše? A předežene česká minimální mzda opět tu slovenskou? Jaké je srovnání čisté minimální mzdy?
  • Pět mýtů o výpočtu starobního důchodu
    O výpočtu důchodu koluje celá řada mýtů, nepravd, ale i polopravd. Podívejme se na ty nejčastější a vysvětleme si, jak to ve skutečnosti je.
  • Posudkový lékař stanovuje invaliditu většinou bez přítomnosti žadatele o důchod
    Nemoc nebo úraz mohou zapříčinit neschopnost výdělečné činnosti. Stát v takových případech nahrazuje ušlou mzdu invalidním důchodem. Jak celý proces žádosti o invalidní důchod probíhá?
  • Je výdělek na důchod bez omezení? Osm nepravd o důchodových příjmech
    Měsíční částka starobního důchodu závisí z velké části na dosahovaných příjmech před odchodem do důchodu. Ohledně důchodových příjmů však panují v praxi nejasnosti. Podívejme se na vybraných osm omylů ohledně příjmů ovlivňujících výši starobního důchodu.
  • Kdo musí letos odvádět vyšší 23% daň z příjmů?
    Solidární daň byla zrušena, ale někteří lidé musejí platit 23% daň z příjmů. Kdo ji musí odvést za rok 2023 a v roce 2024?
  • Kdo dostane vdovský či vdovecký důchod? Záleží, jak a kdy manžel/ka zemřel/a
    Pozůstalostní důchody se standardně vyplácejí jen rok. Pro delší výplatu už musíte splnit některou z podmínek. A některé podmínky musel splnit i zemřelý, abyste na pozůstalostní důchod měli nárok.
  • O kolik zvýší váš starobní důchod mimořádný milionový příjem v jednom roce?
    Výše starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, tedy za velmi dlouhou dobu. Co se však stane s částkou starobního důchodu, pokud měl žadatel o důchod po celý život přibližně průměrnou mzdu a v posledním roce před odchodem do důchodu obdrží mimořádný milionový příjem? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Kdy si musí zaměstnanci sami vyplnit daňové přiznání za rok 2023?
    Vyplnění daňového přiznání není pouze povinností osob samostatně výdělečně činných, v praxi často podávají daňové přiznání i zaměstnanci. Podívejme se ve vybraných příkladech, kteří zaměstnanci budou muset vyplnit daňové přiznání za rok 2023.
  • Dluhy, penále nebo přeplatky na sociálním pojištění nově zjistíte online
    Nejste si jisti, zda nemáte dluh na sociálním pojištění? Nebo o něm víte, ale zajímá vás jeho přesná výše? Jak moc se rozrostl o penále? Nově to můžete zjistit online.
  • Dělali jste v práci hodně přesčas? Podívejte se, jak se to projeví v důchodu
    Někteří lidé pracují v letech před odchodem do důchodu často přesčas. Mnohdy desítky hodin měsíčně. Jaký vliv má přesčasová práce na výši přiznaného důchodu?
  • Kdy je vdovský důchod vyšší než 20 tisíc korun?
    Měsíční částku vdovského důchodu neovlivňuje majetková ani příjmová situace vdovy, roli nehraje ani počet vychovávaných dětí, záleží pouze na průběhu pojištění zemřelého manžela. Podívejme se v praktických příkladech, kdy může být vdovský důchod 20 tisíc korun.
  • Stát zvažuje prodloužení lhůty pro obnovu vdovských důchodů. Co to znamená?
    Podmínky pro výplatu vdovských a vdoveckých důchodů se během let zpřísňovaly. Ministerstvo práce a sociálních věcí však počítá v budoucnu s legislativní úpravou, která by prodloužila lhůtu pro obnovu vdovského důchodu. Co by to znamenalo?
  • O kolik musíte zvýšit příjmy, když chcete dostat předčasný důchod ve výši řádného
    Předčasný důchod je po zhoršení výpočtu od října 2023 značně nižší než řádný starobní důchod. V praktických příkladech si vypočítáme, o kolik musí být vyšší rozhodné příjmy, aby se předčasný důchod vyrovnal řádnému důchodu.
  • Jaké je zdanění práce na dohodu v roce 2024?
    Jaké změny přináší rok 2024 pro pracovníky na dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti? Jak se bude danit práce na dohodu v roce 2024 v případě studenta, důchodce, OBZP či brigádníka bez dalšího zaměstnání?
  • Jaké zálohy platí podnikatelé při vedlejší činnosti v roce 2024
    Pokud i letos podnikáte prostřednictvím činnosti vedlejší nebo takto podnikat začínáte, přečtěte si užitečné informace o daních, ale především o sociálním a zdravotním pojištění.
  • Příklady, o kolik zaplatí OSVČ více na daních za rok 2024
    Všechny OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost zaplatí příští rok na přímých daní více než v letošním roce. Nárůst bude individuální v závislosti na konkrétní situaci. Podívejme se na praktické příklady.
  • Deset nepříznivých daňových změn pro OSVČ v roce 2024
    Za rok 2024 zaplatí všichni živnostníci a podnikatelé vykonávající hlavní činnost na přímých daních více než za minulý rok. Daňové podmínky se budou samozřejmě lišit podle konkrétní příjmové a životní situace. Podívejme se na vybraných deset nepříznivých daňových změn.
  • Úloha dobrovolného důchodového pojištění stoupá
    Získaná doba pojištění hraje v důchodové oblasti velmi důležitou roli. Bez získání minimální doby pojištění nemůže být starobní důchod vůbec přiznán a každý ukončený rok pojištění zvyšuje měsíční částku starobního důchodu. Nedostatky v pojištění je možné řešit formou dobrovolného důchodového pojištění.
  • O kolik si už v lednu připlatíte na povinném pojištění?
    Sociální a zdravotní pojištění u OSVČ, ale i nemocenské u zaměstnanců prochází výraznými změnami. Obě skupiny si tak připlatí. O kolik?
  • Jak se rozevřely nůžky mezi starobním a invalidním důchodem
    Mimořádné valorizace zvýšily více starobní než invalidní důchody. Průměrný starobní důchod se od prosince 2019 zvýšil o 6786 Kč, zatímco průměrný invalidní důchod prvního stupně o 2874 Kč. Invalidní důchody jsou oproti starobním důchodům stále nižší.
  • Jak se změní váš čistý příjem v roce 2024?
    Rok 2024 ovlivní příjmy všech skupin obyvatel ČR. Jak vám rok 2024 změní výši vašich čistých příjmů? Jak konsolidační balíček ovlivní vaše příjmy? Kdo si polepší a kdo naopak bude odvádět více?
  • Budoucí důchodci půjdou do penze později a s nižší nasbíranou dobou pojištění
    V současné době se řádný důchodový věk v Česku postupně prodlužuje na 65 let, přičemž se velmi pravděpodobně v budoucnu důchodový věk ještě zvýší. Navíc na budoucí důchodce dopadnou změny ohledně započítávání studia. Zejména odchod do předčasného důchodu nebude pro všechny.
  • Jak se změní daň z nadstandardně vysokých příjmů v roce 2024
    I v roce 2024 budou v Česku dvě sazby daně z příjmů, snižuje se však limit pro odvod vyšší 23% sazby daně, což znamená, že lidé s vysokými příjmy zaplatí na dani z příjmů meziročně více. Podívejme se na praktické výpočty.
  • OSVČ v roce 2024 zaplatí o 13 848 Kč více na minimálních zálohách na zdravotní a sociální pojištění
    O kolik v roce 2024 vzrostou měsíční zálohy na zdravotní a sociální pojištění? Jaké budou zálohy na zdravotní pro OBZP? Vzroste i paušální daň? A co dalšího se pro OSVČ mění?
  • K paušální dani se můžete přihlásit do 10. ledna 2024. Jaká je její výše v pásmech?
    Jaké změny nastaly v režimu paušální daně v roce 2024? Jaká je výše paušální daně v jednotlivých pásmech? Do kdy se můžete k paušální dani pro rok 2024 přihlásit?
  • Jaké v roce 2024 zaplatíte maximální sociální pojištění při vysokých příjmech
    Pro výpočet sociálního pojištění je stanoven limit. Lidé s velmi vysokými příjmy mají tedy nižší efektivní sazbu sociálního pojištění než lidé s průměrnými příjmy. Jak vysoký je limit pro rok 2024? Jaký vliv hraje maximální vyměřovací základ při výpočtu starobního důchodu?
  • Práce na dohodu o pracovní činnosti v roce 2024
    Přivyděláváte si prostřednictvím dohody o pracovní činnosti? A zvýší se příští rok limit, nebo vše zůstane při starém?
  • Zvýšení řádného a předčasného důchodu prací v příkladech
    Při splnění zákonných podmínek mají pracující starobní důchodci nárok na zvýšení svého měsíčního důchodu. Jak se liší situace u řádného starobního a předčasného důchodu?
  • Jak se vám v roce 2024 změní vaše čistá mzda?
    Vypočítejte si, jaká bude vaše čistá mzda v roce 2024. Jaké změny z konsolidačního balíčku se dotknou vaší čisté mzdy? Jaké slevy na dani se zruší a jaké omezí? A jaké změny čekají pracovníky na dohodu?
  • Podívejte se, jak se za 10 let zpřísnily podmínky pro přiznání důchodu
    Během posledních let se citelně zpřísnily podmínky pro přiznání starobního důchodu. Do důchodu se odchází později a musí být získána vyšší doba pojištění. Rozdíly jsou značné. Podívejme se na praktické příklady.
  • Deset nepravd o práci v důchodu
    Dosažení řádného důchodového věku není v žádném případě překážkou k výkonu zaměstnání. Pro některé starobní důchodce je zaměstnání finanční nutností, pro jiné přivýdělkem. Na co si dát při práci v důchodu pozor a s čím počítat?
  • Jaké změny čekají pracovníky na dohody v roce 2024
    Rok 2024 přinese řadu změn pro pracovníky na dohody (DPČ, DPP). Co vše se změní od ledna 2024? A co až od července 2024? Jaké změny se udály již v roce 2023?
  • Kdo si v roce 2024 připlatí na sociálním pojištění?
    V roce 2024 zaplatí řada lidí více na sociální pojištění než v roce 2023. Pohorší si zejména OSVČ. Vyšším odvodům se nevyhnou ani plátci dobrovolného důchodového pojištění. Podívejme se na praktické příklady.
  • Jak by dnes vypadala daň z příjmu, kdyby se počítala ze superhrubé mzdy
    Do konce roku 2020 se daň z příjmů fyzických osob v Česku vypočítávala z takzvané superhrubé mzdy. Zrušení této konstrukce přineslo značnou daňovou úsporu všem zaměstnancům. Porovnejme si daňové výpočty u jednotlivých mezd.
  • Porovnání důchodu z minimální mzdy a minimálních záloh OSVČ v roce 2024
    Při minimálních platbách na sociální pojištění během produktivního věku je nutné počítat s nízkým státním důchodem. Podívejme se v praktických příkladech, jak se liší měsíční částka řádného starobního důchodu u minimální mzdy a minimálních záloh podle výpočtové formule roku 2024.
  • Každý rok pojištění navíc zvyšuje důchod víc než v minulosti, zejména lépe placeným
    Z důvodu zvyšování průměrných příjmů hraje každý rok pojištění vyšší roli při výpočtu starobního důchodu než v minulých letech. Pro lidi s nadprůměrnými příjmy je každý ukončený rok pojištění důležitější než pro lidi s podprůměrnými příjmy. Podívejme se na praktické výpočty v roce 2024.
  • Podnikání při zaměstnání v roce 2024: kdo ušetří na sociálním pojištění?
    Zaměstnanci přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností s nižším ziskem neplatí z vedlejší činnosti sociální pojištění. Limit pro neplacení sociálního pojištění při zaměstnání se pro rok 2024 zvyšuje.
  • Proč při minimální době pojištění spláče nad penzí i nadprůměrně placený zaměstnanec
    Pro přiznání státního starobního důchodu je nutné získat dobu pojištění alespoň v rozsahu 35 let. Získaná doba pojištění následně významně ovlivňuje měsíční částku starobního důchodu. Na jaký důchod dosáhnou lidé s minimální dobou pojištění?
  • Nejvyšší daně jsou v Belgii a Itálii, součet sazeb přesahuje 110 procent
    Daňové rozdíly mezi ekonomicky vyspělými členskými zeměmi OECD jsou značné. Až na výjimky je souhrnná daňová sazba v mimoevropských zemích citelně vyšší než v evropských zemích. Jak si stojí při mezinárodním srovnání Česko?
  • Platby zaměstnavatele na povinném pojistném v příkladech
    Do mzdových nákladů zaměstnavatele je nutné zahrnout nejenom hrubou mzdu zaměstnance, ale i povinné pojistné. Z brigád na dohodu zaměstnavatelé často povinné pojistné neplatí, proto jsou v praxi tak oblíbené. Jak vysoké je povinné pojistné placené zaměstnavatelem? Kdy se přestává sociální pojištění platit? Co je to dopočet u zdravotního pojištění?
  • Jak se nižší výdělky za práci při mateřské a rodičovské promítnou do důchodu
    Pracujete při mateřské nebo rodičovské dovolené? V takovém případě hrozí, že vám takový přivýdělek v budoucnu zhorší výpočet starobního důchodu. Jak je to možné?
  • Živnostník jako zaměstnavatel a platby na pojistném
    Osoby samostatně výdělečně činné mohou být samozřejmě i zaměstnavatelem. To mimo jiné znamená, že musí za své zaměstnance platit sociální a zdravotní pojištění. Neplnění zákonných povinností je sankcionováno. Co je dobré vědět?
  • Jak to bude s nárokem na dovolenou u DPP a DPČ?
    Lidé pracující prostřednictvím dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti budou mít nárok na dovolenou. Jak to bude vypadat?
  • Kdy přijdete o důchod kvůli nezaplacenému sociálnímu pojištění?
    Z některých příjmů se sociální pojištění neplatí, a to i ze závislé nebo samostatné výdělečné činnosti. Podívejme se v několika vybraných příkladech na důchodové dopady neplacení sociálního pojištění.
  • Kdy nebudete mít důchod ani 12 000 Kč?
    Mít státní důchod vyšší než 12 tisíc měsíčně není samozřejmostí. V Česku je řada penzistů, kteří mají měsíční důchod i citelně nižší. Podívejme se na praktické příklady, kdo nemá státní důchod ani právě 12 tisíc měsíčně. Jaké jsou nejčastější důvody?
  • Výpočet důchodu při plánovaném snížení zápočtu za odpracované roky
    Připravované legislativní návrhy mimo jiné počítají v příštích letech s postupným snižováním zápočtu za každý získaný rok pojištění při výpočtu starobního důchodu. O kolik by se tím snížily státní důchody? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Které dluhy stát lidem odpustí během třetího Milostivého léta?
    Stát od 1. července do 30. listopadu 2023 umožní lidem zbavit se některých daňových dluhů a dluhů na sociálním pojištění. O jaké dluhy půjde?
  • Třetí Milostivé léto začne již 1. července. Jak se zbavit dluhů na daních a sociálním pojištění?
    V rámci třetího Milostivého léta se budou moci lidé zbavit dluhů na daních a sociálním pojištění. Milostivé léto začíná již 1. července a končí 30. listopadu 2023. O odpuštění dluhů mohou požádat jak fyzické, tak právnické osoby.
  • Kdy obdrží předčasní důchodci daňovou vratku?
    Z důvodu prodlužujícího se důchodového věku stoupá obliba předčasného důchodu. Přestože je výdělečná činnost předčasných důchodců legislativou omezena, může jim vzniknout nárok na daňový přeplatek. Podívejme se v praktických příkladech, kdy předčasným důchodcům vzniká nárok na daňovou vratku za rok 2023.
  • Podnikatelům s paušální daní se navýší odvody. Nejvíce těm v prvním pásmu
    Podnikatelům se mají navýšit odvody na důchodové pojištění. Změna se promítne i do paušální daně. Podle propočtů se platby navýší nejvíce podnikatelům v prvním pásmu.
  • Přepočet penze pracujícího důchodce v příkladech
    Řada penzistů vykonává výdělečnou činnost i v důchodu. Za jakých podmínek má nárok na zvýšení důchodu? O kolik se následně státní důchod zvýší? 
  • Zvýšení příjmu zaměstnance o 1000 Kč a různé zdanění v příkladech
    V případě zvýšení hrubé mzdy nebo hrubé odměny o 1000 Kč se zvýší čistá mzda zaměstnance o rozdílnou částku. Podívejme se v praktických příkladech, kdy je zdanění nulové a kdy dosahuje 34 %.
  • 5 případů, kdy nedostanete podporu v nezaměstnanosti
    Propustili vás? V případě výpovědi je vhodné uchýlit se na Úřad práce a žádat o podporu v nezaměstnanosti. Kdy ji ale nedostanete?
  • 10 příjmů, ze kterých nemusíte odvádět sociální pojištění
    Někteří zaměstnanci nebo podnikatelé odvádějí nejvyšší daňové částky na sociální pojištění. Podívejme se však na deset příjmů, ze kterých se sociální pojištění neplatí.
  • Kdy studenti nemusejí nic odvádět z peněz za brigádu?
    Plánujete letní studentskou brigádu? Vyznejte se ve smlouvách, které vám zaměstnavatel může nabídnout. Sami pak lépe zhodnotíte, která se vám vyplatí více.
  • Skutečné zdanění práce v Česku se u nízkých a vysokých mezd příliš neliší
    Zaměstnancům je z hrubé mzdy srážena daň z příjmů, sociální a zdravotní pojištění, navíc za ně povinné pojistné platí zaměstnavatel. Efektivní daňová sazba se v Česku příliš neliší. Zdanění práce dokonce u nadstandardních mezd klesá. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
  • Souběh více dohod o provedení práce již nebude tak výhodný, navrhuje vláda
    Vládní úsporný balíček představil řadu opatření, která mají snížit zadluženost státu a zvýšit příjem na důchodový systém. Jedním z nich je i změna pravidel pro lidi, kteří se nechávají zaměstnat na dohody o provedení práce.
  • Zdanění práce za průměrnou mzdu je nejvyšší v Belgii, i Slováci platí víc než Češi
    Celkové daně ze mzdy tvoří rozdíl mezi mzdovými náklady zaměstnavatele a čistou mzdou zaměstnance. Podívejme se, jak se liší zdanění práce u průměrné mzdy v členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
  • Proč musí rentiéři platit zdravotní pojištění a důchodové by si platit měli
    Někteří lidé mají pravidelné příjmy ze zaměstnání nebo z kapitálového majetku, ale přitom jsou pro účely placení pojistného považováni za osoby bez zdanitelných příjmů. Jak vysoké pojistné si musí sami platit? Jak se liší povinnosti na zdravotním a sociálním pojištění?
  • Kteří zaměstnanci neplatí daň z příjmů a kdy je efektivní daňová sazba vyšší než 15 %
    Daňové zatížení zaměstnanců se může významně lišit, když někteří zaměstnanci neplatí nic na dani z příjmů a jiní naopak státu pošlou více peněz, než činí základní daňová sazba. Kteří zaměstnanci čerpají daňový bonus? Podívejme se na praktické příklady.
  • Jak se platí sociální pojištění, když máte více příjmů
    V praxi mají někteří lidé současně více různých příjmů, ať už ze zaměstnání, podnikání, nebo formou pasivních příjmů. Jak to v takovém případě mají s platbou sociálního pojištění?
  • Jak se počítá čistá mzda živnostníkům, kteří jsou také zaměstnaní
    Pracovat na klasickou pracovní smlouvu, nebo některou z pracovních dohod, mohou samozřejmě i osoby samostatně výdělečně činné. Jaké daně se v takovém případě platí? Podívejme se na praktické příklady.
  • Dlužníkům bude odpuštěno penále na daních a sociálním pojištění. Návrh zákona prošel prvním čtením
    Poslanci 5. dubna 2023 v prvním čtení podpořili dva vládní návrhy zákona o pokračování tzv. Milostivého léta. Dlužníci by se tak mohli zbavit penále na daních, sociálním pojištění i komunálních poplatcích.
  • Deset důvodů, proč nedostanete nemocenskou
    Nárok na nemocenskou dávku v případě pracovní neschopnosti nemají všichni pracující. Nemocenskou nemohou dostávat např. důchodci poté, co jim skončí pracovní poměr, nebo pracující na dohodu s nízkými výdělky do limitu. Podívejme se na deset vybraných případů, kdy vám nemocenská nepřijde.
  • Jaký je plat poslanců a funkcionářů Poslanecké sněmovny v roce 2023?
    V současné době se v Česku hovoří o zmrazení platů poslanců. Jaká je jejich aktuální výše? Kolik berou za své další funkce v čele Poslanecké sněmovny či jejích výborů a poslaneckých klubů?
  • Odevzdali jste přehledy pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ? Kdy si změnit zálohy na pojištění?
    Pro rok 2023 se osobám samostatně výdělečně činným opět zvýšily povinné minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Kolik si připlatí a kdy je nutno nové zvýšené zálohy začít platit?
  • Proč vám některé přivýdělky budoucí důchod zvýší a jiné ne
    Někteří lidé mají kromě příjmů z hlavního zaměstnání ještě další peníze z přivýdělku. Některé takové příjmy budoucí starobní důchod zvyšují, jiné nikoliv. Podívejme se na praktické příklady.
  • Kdy příjmy v důchodu měsíční penzi nezvyšují?
    Starobní důchodci mohou mít k důchodu neomezené příjmy. Při splnění zákonných podmínek jim následně i tento příjem zvýší důchod. Podívejme se v pěti příkladech, kdy se však státní důchod nepřepočítá.
  • Jak požádat o snížení záloh na pojistné, když vyděláváte méně než loni
    Nedaří se vašemu podnikání tak jako loni? Můžete si požádat o snížení záloh až na minimum. A ve specifických případech i pod minimální hranici záloh.
  • Podnikání a práce v důchodu v praktických příkladech
    Jaká pravidla platí pro podnikání v řádném důchodu a předčasném důchodu? Jaké daně platí podnikající starobní důchodci? Podívejme se v praktických příkladech, co je dobré vědět o podnikání v penzi.
  • Osm omylů pracujících důchodců
    Obliba práce v důchodovém věku stoupá. Penzisté mohou pobírat starobní důchod a mzdu současně. Jaká pravidla platí pro práci v důchodu? Podívejme se na vybrané praktické nejasnosti.
  • Porovnání důchodů a zaplaceného pojistného u nízkých a vysokých mezd
    Výpočet důchodu v Česku je výhodnější pro lidi s nižšími příjmy než pro lidi s vyššími příjmy. Podívejme se v praktických příkladech, kdo zaplatí méně na pojistném, než čerpá souhrnnou částku důchodu v penzi.
  • OSVČ platí na penze méně než zaměstnanci. Jenže podnikatelů je také méně
    Za rok 2019 odvedli zaměstnanci na sociálním pojištění celkem 468 miliard korun, zatímco OSVČ pouze necelých 32 miliard. Ve skutečnosti rozdíl není tak dramatický, OSVČ je totiž výrazně méně.
  • Starobní důchodci a daně za rok 2022 v příkladech
    V řádném důchodovém věku je možné mít libovolně vysoké příjmy. Jak se odlišují daňové povinnosti starobních důchodců, si ukážeme v několika příkladech.
  • Kdy má nezaměstnaný znovu nárok na podporu při návratu na úřad práce?
    Nové zaměstnání nebo podnikání nevyjde, a tak se nezaměstnaný znovu zaeviduje na úřadu práce. Kdy má uchazeč o zaměstnání v takovém případě nárok na podporu v nezaměstnanosti?
  • Zdanění příjmu z nájmu je nízké, ovšem nezvýší vám důchod
    Pravidelný pasivní příjem z nájmu podléhá nízkému souhrnnému zdanění, na druhou stranu však nezakládá nárok na nemocenské nebo důchodové dávky. Někteří občané pouze s příjmy z nájmu mohou mít dokonce problém s přiznáním starobního důchodu.
  • Příklady, kolik zaplatí OSVČ na sociálním pojištění za rok 2022
    Jak se liší výpočet sociálního pojištění za rok 2022 pro osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) při vedlejším přivýdělku, ztrátě, nízkém zisku nebo velmi vysokém zisku? Praktické příklady napoví.
  • Vyplňujeme přehled o sociálním pojištění za OSVČ v 10 bodech
    Kdo vykonával alespoň po část roku 2022 samostatnou výdělečnou činnost, ten musí vyplnit pro místně příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ) Přehled o příjmech a výdajích. Podívejme se na deset nejdůležitějších čísel ovlivňujících vyplnění tohoto tiskopisu. 
  • Slevy na pojistném pro zaměstnavatele v praktických otázkách a odpovědích
    Poprvé za měsíc únor 2023 lze uplatnit slevy na pojistném u dotčených skupin zaměstnanců s kratším pracovním úvazkem. Mají zaměstnavatelé ve všem jasno?
  • Stát podpořil zkrácené úvazky. Kdy zaměstnavatelé uplatní slevu 5 % na sociálním pojištění?
    Od 1. 2. 2023 si mohou zaměstnavatelé uplatnit slevu na sociálním pojištění za vybrané skupiny zaměstnanců podle schválené novely zákona. O které skupiny zaměstnanců se jedná?
  • Do kdy letos musíte odevzdat přehledy na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu?
    Mnohé z těch, kteří mají povinnost podat daňové přiznání, nemine také nutnost podat přehledy zdravotní pojišťovně a okresní správě sociálního zabezpečení. Do kdy je musíte odevzdat?
  • Poslední Milostivé léto 2023: stát umožní dlužníkům zbavit se dluhů na daních a sociálním pojištění
    I v roce 2023 počítá stát s pokračováním Milostivého léta. Tentokrát bude zaměřeno na daňové dluhy a dluhy na sociálním pojištění. Návrh Ministerstva financí bude v příštích dnech projednávat vláda.
  • Jak se v roce 2023 zvyšuje odměna pro profesionální pěstouny
    Pokud jste „profesionálními“ pěstouny, určitě vám neuniklo, že se odměna za vaši péči o svěřené děti bude zvyšovat. Jakým způsobem a o kolik?
  • Není pojistné jako pojistné, rozdíly mezi zdravotním a sociálním pojištěním
    Z aktivních příjmů se odvádí sociální a zdravotní pojištění. Obě povinná pojištění je však potřeba rozlišovat. Podívejme se na hlavní rozdíly mezi sociálním a zdravotním pojištěním.
  • Jak klesá zdanění lidí s vysokými příjmy v letech 2020 až 2023?
    Lidé s velmi vysokými příjmy platí na dani z příjmů fyzických osob rok od roku méně. Důvodem je změna výpočtu, zvyšování slevy na poplatníka a zvýšení limitu pro horní sazbu daně. Podívejme se na praktické příklady v letech 2020, 2021, 2022 a 2023.
  • Jak se vám v roce 2023 změní vaše čistá mzda?
    Vypočítejte si, jaká bude vaše čistá mzda v roce 2023. Jaké změny čekají zaměstnance? Mění se některé slevy na dani?
  • Jak to bude v roce 2023 s nemocenským pojištěním pro OSVČ, a to i v paušálním režimu?
    Jste OSVČ, která kromě odvodů na sociální a zdravotní, případně paušální daně odvádí i dobrovolné nemocenské pojištění? Pokud ano, pojďme se podívat, jak to s ním bude v roce 2023.
  • Vedlejší výdělečná činnost v roce 2023
    Přivyděláváte si prostřednictvím vedlejší výdělečné činnosti? Pokud ano, přečtěte si, jak to bude další rok s minimální zálohou, ale i se stropem pro platbu sociálního pojištění.
  • Paušální daň a vedlejší výdělečná činnost 2023
    Podnikáte prostřednictvím činnosti vedlejší a jste plátcem paušální daně? Nebo naopak o vstupu do paušálního režimu uvažujete? Pojďme se podívat, jaké novinky pro podnikatele nás v této oblasti příští rok čekají.
  • Od kdy začít platit nové zálohy na pojistné a paušální daň 2023
    Pokud jste OSVČ, určitě vás kromě růstu minimálních záloh bude zajímat i to, kdy začít platit jejich novou výši, jaká je splatnost paušální daně anebo odvodu na dobrovolné nemocenské pojištění. Pojďme se na to tedy společně podívat.
  • Kdo zaplatí příští rok více na sociálním pojištění?
    Pro rok 2023 se nemění sazby sociálního pojištění, přesto někteří živnostníci i zaměstnanci zaplatí více na sociálním pojištění. Kdo sáhne při platbě sociálního pojištění hlouběji do kapsy?
  • Velký manuál k paušální dani: Kolik činí, jaké jsou podmínky a dokdy se přihlásit?
    U paušální daně OSVČ dojde v roce 2023 k řadě změn. Nově ji budou moct využít OSVČ s příjmy do 2 milionů korun. Zároveň vzniknou další dvě pásma daně, ve kterých se bude platit více.
  • Minimální odvod nemocenského pro OSVČ se v roce 2023 zvýší
    V roce 2023 dojde ke zvýšení minimálních záloh na důchodovém a zdravotním pojištění, vedle nich se zvýší i minimální měsíční platba na nemocenské pojištění pro OSVČ. Jaká bude tato částka? A jak se změní minimální zálohy pro OSVČ?
  • Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale…
    Plno lidí žije v domnění, že invalidní důchod a práce nejdou k sobě. Není tomu ale úplně tak. Někteří si vydělávají i prostřednictvím hlavního pracovního poměru, a to bez úhony. Jak je to možné?
  • Kolik na sociální pojištění odvedou OSVČ v roce 2022?
    Výpočet sociálního pojištění u OSVČ za rok 2022 se liší v závislosti na dosaženém zisku a zdali je vykonávána hlavní, či vedlejší činnost. Bez starostí jsou pouze OSVČ, které vstoupily do daňového paušálu. Podívejme se na praktické příklady.
  • Máte dluhy u sociálky? Možná je budete moci splatit bez sankcí
    Stát chce motivovat dlužníky s neuhrazeným pojistným, aby své závazky doplatili. Odpustí jim za to penále a exekuční náklady, takže si budou moci výrazně snížit celkovou výši dluhu.
  • Z jakého přivýdělku za rok 2022 platí zaměstnanci nejnižší daně?
    Někteří zaměstnanci mají mimo příjmy ze svého zaměstnání i další pravidelné příjmy. Zdanění není v takovém případě vždy stejně vysoké, záleží na druhu příjmu. Ze kterého přivýdělku se platí nejnižší daně? Podívejme se na praktické příklady za rok 2022.
  • Na co si dát pozor při souběhu dohod
    Hledáte si přivýdělek prostřednictvím nějaké brigády? Můžete jich mít několik? Ano, ale v takovém případě si budete muset ohlídat určité povinnosti.
  • Jak žádat o mateřskou?
    Žádost o mateřskou je triviální, jestliže jste zaměstnaná. Co ovšem dělat, abyste ji měla co nejvyšší? Kdy máte nárok na mateřskou na základě dohod? A jak si žádost vyřizuje OSVČ?
  • S čím počítat při odchodu do důchodu v prosinci 2022?
    Dle jakých pravidel se bude počítat starobní důchod při odchodu do penze v prosinci letošního roku? Je opravdu výhodnější odejít do důchodu již v roce 2022? Podívejme se na osm hlavních bodů takového rozhodnutí.
  • Je výpočet důchodu rovnostářský? Příklady napoví
    Při výpočtu starobního důchodu v Česku dochází k situacím, že dva občané mají odlišnou část pojištění, a přitom jsou na tom pro důchodové účely za dané období stejně. Podívejme se na pět vybraných příkladů.
  • Co vědět o práci na DPP v důchodu v 10 bodech
    Pro řadu penzistů je ideálním přivýdělkem ke starobnímu důchodu práce na dohodu o provedení práce. Za jakých podmínek je možné v důchodu pracovat na DPP? Jaké je zdanění?
  • O kolik vzrostou minimální zálohy pro OSVČ v roce 2023?
    V roce 2023 tradičně vzrostou minimální zálohy pro OSVČ, jakou budou mít nově výši? Co dalšího ovlivní? Jak vzroste paušální daň pro OSVČ? S jakými dalšími změnami mohou OSVČ počítat?
  • Co vědět o příjmu z nájmu v 9 bodech
    Pasivní příjem z nájmu podléhá nižšímu zdanění než příjem ze závislé činnosti nebo samostatné výdělečné činnosti. Jaký vliv má příjem z nájmu na nemocenské nebo důchodové dávky? Jaká daňová pravidla platí pro zdaňování příjmů z nájmu?
  • Více částečných úvazků a home office. Stát v zákoně podpoří oboje
    Částečné úvazky se dočkají větší státní podpory a stejně tak tomu bude i u práce z domova. Zaměstnavatel bude některým zaměstnancům nově povinen vyhovět, pokud budou chtít home office. Kterým a co se změní?
  • Odvody na sociální pojištění a důchod v příkladech
    Mnohem vyšší odvody na sociální pojištění v produktivním životě mohou znamenat jenom nepatrně vyšší důchod než při značně nižších odvodech. V praktickém výpočtu si ukážeme jeden z příkladu důchodové „rovnosti“.
  • Z jakých příjmů se neodvádí pojištění
    Určité příjmy nepodléhají odvodům na sociální a ani zdravotní pojištění. Které to jsou?
  • Jak je to se sociálním pojištěním u OSVČ, která pobírá mateřskou nebo rodičovskou?
    Pokud jste OSVČ, která v blízké době plánuje pobírat peněžitou pomoc v mateřství anebo rodičovský příspěvek, určitě vás bude zajímat, jak je to s platbou záloh na sociální pojištění.
  • Kolik skutečně platí podnikatelé na sociálním pojištění?
    Při výpočtu sociálního pojištění se neuplatňují žádné slevy ani odpočty, sazba sociálního pojištění je 29,2 %, a přitom v porovnání se ziskem odvádí OSVČ různé částky na pojistném. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Bohatí platí na dani z příjmů rok od roku méně
    Lidé s vyššími příjmy platí na dani z příjmů fyzických osob méně než v minulých letech. Podívejme se, jak se od roku 2007 měnila částka zaplacené daně u ročního milionového příjmu ze zaměstnání.
  • Od září vzrostou důchody, platy a lze lépe žádat o sociální dávky
    Vláda musí reagovat na inflaci i růst cen energií. Od září vzroste příjem mnoha českým domácnostem. O kolik v září vzrostou platy a důchody? Kterým státním zaměstnancům vzrostou platy? A jaké dávky vzrostly v létě?
  • Proč nepracovat na „procenta“?
    Někteří penzisté stojí při dosažení řádného důchodového věku před rozhodnutím, zdali pracovat při pobírání důchodu, nebo odejít do penze později a mít vyšší důchod z důvodu práce na procenta. Která varianta je výhodnější?
  • Komu se vyplatí předčasný důchod a komu ne?
    Odchod do starobního důchodu je individuálním životním rozhodnutím. Pro někoho je předčasný důchod správnou volbou, pro jiného by se jednalo o špatné rozhodnutí. Podívejme se na různé praktické situace.
  • V které zemi EU pracují občané na stát nejkratší dobu?
    Den daňové svobody je datum, které pomyslně určuje, kdy občané přestávají „pracovat na stát“ a kdy začínají „pracovat na sebe“. Kdy nastává v Česku a kdy v dalších zemích EU? Jak dlouho pracujeme na stát? Kde nastává den daňové svobody nejpozději?
  • Jak se liší odvody sociálního pojištění v příkladech?
    Hodně zaměstnanců odvádí z přímých daní nejvíce na sociálním pojištění. Zatímco daň z příjmů může být nulová, sociální pojištění při práci na pracovní smlouvu nikoliv. Jak vysoké je sociální pojištění? Jak je to v případě práce na dohody? Platí se sociální pojištění ze zkráceného úvazku?
  • Za jakou dobu se neposkytuje podpora v nezaměstnanosti?
    Mnoho lidí se po skončení zaměstnání registruje na Úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání. Většina z nich také žádá o podporu v nezaměstnanosti, aby jim alespoň zčásti kompenzovala příjem, dokud si nenajdou novou práci. Za jaké období ale podporu nedostanete?
  • Jak je to s pojištěním a daněmi během brigády v zahraničí?
    Brigáda v zahraničí je skvělou příležitostí, jak si přivydělat, zdokonalit se v cizím jazyce a navázat nová přátelství. Jak je to ovšem s daněmi a pojištěním během této doby?
  • Je lepší zkrácený úvazek, nebo DPČ?
    Hledáte si práci, kde si chcete vydělat nějakou korunu k dobru, a uvažujete, jestli bude lepší zkrácený úvazek, anebo DPČ? Přečtěte si srovnání.
  • Jaký je nový postup odhlášení zaměstnance na OSSZ při skončení pracovního poměru?
    V rámci zjednodušení komunikace mezi jednotlivými státními institucemi nastala změna při odhlašování zaměstnanců zaměstnavatelem na OSSZ při ukončení pracovního poměru. Jaká data se nově stala součástí odhlašovacího elektronického formuláře?
  • Jak mohou podnikatelé získat 5% slevu na pojistném na některé zaměstnance?
    Zaměstnavatelé získají 5% slevu na pojistném na sociální zabezpečení, a to na určité skupiny zaměstnanců, především pak na částečný úvazek.
  • Práce na částečný úvazek bude pro zaměstnavatele výhodnější, co se mění?
    Hledáte si práci a chcete pracovat na částečný úvazek? Pojďme se společně podívat na jeho specifika, ale i na to, jak bude nově podpořen.
  • Kdy se neplatí penále u dluhu na sociálním pojištění?
    Pokud máte povinnost hradit si sociální pojištění anebo dobrovolné důchodové, ke kterému jste se sami přihlásili, ale nečiníte tak, u OSSZ se vám vytváří dluh, který se může navýšit o penále. Kolik penále činí a kdy ho nemusíte platit?
  • Co si pohlídat jako OSVČ při přechodu z hlavní činnosti na vedlejší?
    Důvodů, proč se rozhodnout k přechodu z hlavní činnosti na vedlejší, může být celá řada. Na co všechno se během tohoto procesu připravit a jak se změní daňové a pojistné povinnosti?
  • Na co si dát jako OSVČ pozor u přivýdělků na DPP a DPČ
    Nemáte momentálně tak vysoké zisky v podnikání, nebo si prostě jen chcete vyzkoušet práci, která nelze dělat na živnost? Jaké se vám nabízejí možnosti? Kdy musíte zisky z dohod uvádět v daňovém přiznání?
  • Letos maturujete či státnicujete? Kdy si musíte začít platit zdravotní pojištění?
    S čerstvým maturitním vysvědčením nebo inženýrským titulem v kapse jste se naposledy ohlédli za budovou školy a vykročili směrem novému životu. A pak vám to teprve došlo. Už nejste studenti a budete se o sebe muset postarat sami.
  • Pracující starobní důchodci a zákoník práce: Na co mají nárok?
    Jste starobní důchodce a pracujete? Anebo do důchodu teprve půjdete a už teď víte, že si při něm chcete přivydělávat? Kolik si můžete vydělat, máte nárok na dovolenou a po skončení zaměstnání na podporu v nezaměstnanosti?
  • Kdy se platí pouze zdravotní pojištění?
    Sazby daně z příjmů i sociálního pojištění jsou vyšší než zdravotního pojištění, přesto někteří lidé platí z přímých daní pouze zdravotní pojištění. Podívejme se na praktické příklady. Jaká pravidla platí pro výpočet zdravotního pojištění?
  • 5 případů, kdy nebudete platit penále u dluhu na sociálním pojištění
    Máte dluh na sociálním důchodovém pojištění? Jak je to v takovém případě s penále? Kdy ho nemusíte platit?
  • Penále u dluhů na pojistném se zvýšilo
    Kontaktovali vás s tím, že máte dluh na zdravotním nebo sociálním pojištění? Jak se na takovém dluhu vyměřují penále? A co se změnilo?
  • Jak moc se liší odvody OSVČ na sociálním pojištění?
    Osoby samostatně výdělečně činné platí na sociálním pojištění různě vysokou částku vzhledem k dosaženému zisku. Jak je to možné, když je zavedena pouze jedna sazba sociálního pojištění? Podívejme se na praktické příklady.
  • Kolik musíte odvést na sociálním pojištění a co se stane, když ho neplatíte
    Platit si zdravotní pojištění je povinnost daná zákonem, ale jak je to se sociálním pojištěním? Kdo ho musí hradit a co se stane, pokud ho neplatíte, anebo platíte, ale zato v nižší výši?
  • Jak je to s nemocenskými dávkami při práci ve starobním, invalidním, předčasném důchodu a předdůchodu?
    Jste v invalidním anebo starobním důchodu a přivyděláváte si, nebo dokonce pracujete na plný úvazek? Jak je to s neschopenkou, pokud onemocníte? Máte nárok na placenou nemocenskou, či nikoliv?
  • Jak se daní odstupné?
    Náleží vám od zaměstnavatele zákonné odstupné a nevíte, jestli podléhá pojistným odvodům a jakým způsobem se daní? A jak je to s odstupným, které dostanete jako kompenzaci od úřadu práce?
  • Firmy získají na některé zaměstnance 5% slevu na sociálním pojištění
    Zaměstnavatelé získají 5% slevu na pojistném na sociální zabezpečení, a to na některé skupiny zaměstnanců, například na ty v předdůchodovém věku.
  • Jak to mají OSVČ v paušálním režimu s nemocenským pojištěním?
    Jste OSVČ a chcete nastoupit na nemocenskou anebo na peněžitou pomoc v mateřství? Jak je to při pobírání dávek se zálohami na sociální a zdravotní pojištění?
  • Změny u paušální daně v roce 2023: pro OSVČ s příjmem do 2 milionů Kč, kdo bude platit více?
    Jaké změny čekají paušální daň v roce 2023? Bude nově pro OSVČ s příjmem do 2 mil. korun? Paušální daň bude nově rozdělena do 3 pásem, jak vysoké v nich budou zálohy v jednotlivých pásmech? Kdy bude možné se k nové paušální dani přihlásit?
  • Na jakou smlouvu pracovat v invalidním důchodu?
    Byl vám přiznán invalidní důchod, ale z jeho výplaty nevyžijete a budete si muset i tak něco přivydělat? Přemýšlíte, která pracovní smlouva nebo dohoda pro vás bude nejvýhodnější z hlediska odvodů na pojištění? Pojďme se na to společně podívat.
  • Jak to mají OSVČ v paušálním režimu s nemocenským pojištěním?
    Odvádíte pojistné a daně v rámci paušálního režimu? Přemýšlíte, zda jste nemocensky pojištěni? Nejste. Pokud chcete být, přečtěte si, jak to funguje.
  • Co doložit s přehledem OSSZ při výdělečné činnosti vedlejší?
    Podnikáte prostřednictvím činnosti vedlejší a budete letos prvně podávat přehledy? A víte, že budete muset doložit OSSZ, z jakého titulu se o činnost vedlejší jedná?
  • Jak je to se sociálním pojištěním po podání přehledu u činnosti vedlejší
    Podnikáte prostřednictvím činnosti vedlejší a letos prvně podáváte přehled pro OSSZ? V takovém případě vám bude vypočtena nová záloha. Kdy ji začít platit?
  • Jak je to s přeplatkem a nedoplatkem na pojistném u OSVČ?
    Vyšel vám v přehledu pro pojišťovnu nebo OSSZ přeplatek na pojistném? Anebo naopak nedoplatek? Do kdy ho musíte uhradit? A co se stane, když tak neučiníte?
  • Nepravdy o zdravotním pojištění pro OSVČ
    Všechny osoby samostatně výdělečně činné musí věnovat pozornost placení zdravotního pojištění, neplnění zákonné povinnosti je sankciováno a zdravotní pojišťovny následně vymáhají nejenom dlužné pojistné, ale i penále.
  • Jaké údaje budete uvádět v přehledu o příjmech a výdajích pro OSSZ za rok 2021
    Budete letos podávat poprvé přehledy? Anebo to není poprvé, ale nevíte si tak úplně rady? Pojďme se společně podívat, jak na to.
  • Rozdíly při výpočtu sociálního a zdravotního pojištění za rok 2021
    Při výkonu samostatné výdělečné činnosti v roce 2021 je nutné odevzdat přehledy zdravotní pojišťovně a OSSZ, základní termín je do 2. 5. 2022. Podívejme se v praktických příkladech, jak se může lišit výpočet sociálního a zdravotního pojištění.
  • Jak průměrná a minimální mzda ovlivňuje důchody
    Průměrná mzda se každý rok zvyšuje. I když by to jeden netipoval, výrazně ovlivňuje i důchody. Pojďme se společně podívat na to jakým způsobem.
  • Získáte vyšší, nebo nižší důchod, než který očekáváte?
    Výpočet starobního důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění, proto v praxi dochází k situacím, že někteří občané mají vyšší důchod, než čekali a jiní mají naopak nižší důchod, než doufali. Podívejme se na několik vybraných příkladů.
  • Dobrovolné důchodové pojištění v roce 2022
    Uvažujete, že se přihlásíte k dobrovolnému důchodovému pojištění, abyste získali roky do důchodu, které by vám jinak chyběly? A můžete se vůbec přihlásit? A na kolik vás vyjde?
  • Jak moc ovlivňuje doba pojištění důchod?
    Získaná doba pojištění ovlivňuje důchodové nároky více než si většina žadatelů o starobní důchod myslí. Podívejme se v několika praktických příkladech, jak moc je získaná doba pojištění důležitá.
  • Spolupráce a úspora na sociálním pojištění za rok 2021
    OSVČ často při výkonu své samostatné činnosti využívají pomoc manželky (manžela), s ohledem na daňové povinnosti se jedná o spolupráci. Kdy přináší spolupráce zajímavou úsporu na sociálním pojištění?
  • Základní informace pro Ukrajince (5): Jak cizinec zakládá živnost v ČR
    Řada uprchlíků z Ukrajiny bude chtít místo zaměstnání v České republice podnikat. Jak na založení živnosti, co k tomu budete potřebovat a kolik vás to bude stát?
  • Novinky v legislativě upravující pomoc ukrajinským uprchlíkům na území ČR
    V souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny, který vyvolala invaze vojsk Ruské federace, Rada Evropské unie dne 4. března 2022 přijala prováděcí rozhodnutí 2022/382, kterým se stanoví, že nastal případ hromadného přílivu vysídlených osob z Ukrajiny ve smyslu článku 5 směrnice 2001/55/ES, a kterým se zavádí jejich dočasná ochrana (dále jen „rozhodnutí Rady“).
  • Důležitá čísla pro vyplnění přehledu za rok 2021
    OSVČ musí odevzdat své zdravotní pojišťovně přehled za rok 2021, a to i když vykonávaly vedlejší samostatnou výdělečnou činnost nebo podnikaly pouze po část roku. Podívejme se na hlavní čísla ovlivňující vyplnění přehledu pro zdravotní pojišťovnu.
  • Kdy musí OSVČ v paušálním režimu podat přehled OSSZ?
    Odvádíte daň z příjmů a pojistné v jednotné platbě v rámci paušální daně? A víte, že v některých případech se vás týká povinnost podat přehled? Kdy?
  • Základní informace pro Ukrajince (3): Práce na DPP a DPČ
    Dostali jste vy anebo vaši blízcí brigádu a budete vydělávat prostřednictvím DPČ anebo DPČ? Přečtěte si, jaké s sebou nesou tyto typy pracovních smluv výhody a nevýhody.
  • Základní informace pro Ukrajince (2): Na co mají nárok v zaměstnání?
    Utekli vaši blízcí z Ukrajiny před válkou? Pomáháte Ukrajincům s nalezením zaměstnání v České republice? Pojďme se společně podívat, na co mají v zaměstnání nárok a co jim vysvětlit.
  • Jak mohou klienti Sberbank požádat o změnu způsobu vyplácení důchodových a nemocenských dávek?
    Činnost Sberbank v České republice definitivně končí. Jak to bude s vyplácením dávek důchodového a nemocenského pojištění? Prostřednictvím jakých formulářů změníte výplatu těchto dávek?
  • Na co má v daních vliv průměrná mzda?
    Od průměrné mzdy se stanovuje řada důležitých čísel pro dané zdaňovací období. Co všechno tedy ovlivňuje a co se kvůli ní každoročně mění?
  • OSVČ a výpočet sociálního pojištění za rok 2021 v příkladech
    Přehled za rok 2021 musí odevzdat na místně příslušné OSSZ všechny OSVČ, které vykonávaly alespoň po část loňského roku samostatnou výdělečnou činnost. Podívejme se v pěti příkladech, jak se může lišit výpočet pojistného.
  • Porovnání výpočtu důchodu v roce 2022 a v předchozích letech
    V praktickém příkladu si porovnejme výpočet důchodu v letech 2022, 2021, 2020, 2019, 2018 a 2017 u průměrné mzdy. Jak vysoký je hrubý náhradový poměr v jednotlivých letech?
  • Podrobně a postupně: jak podat své první daňové přiznání v 6 krocích
    Podáváte daňové přiznání poprvé a trošku se toho bojíte? Je tam spousta kolonek, spousta čísel, nevíte, kam s vyplněnými formuláři jít, a opravdu musíte jít ještě na zdravotní pojišťovnu? Nebojte se, máme pro vás všechny rady na jednom místě a postup jak na to.
  • Jak se mění zálohy na zdravotním a sociálním u OSVČ a OBZP v roce 2022?
    Jste OSVČ a platíte si minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění? Tak si nezapomeňte změnit plánované platby. O kolik si připlatíte na sociálním a zdravotním pojištění? Jak se změní zálohy na zdravotní pojištění OBZP v roce 2022? 
  • Prodloužení otcovské dovolené v roce 2022: délka, nárok, výpočet
    Od 1. 1. 2022 nastávají změny v délce otcovské dovolené. Tou nejvýraznější je prodloužení otcovské z původních 7 kalendářních dnů na 14 kalendářních dnů. Novela zákona má především zmírnit nedostatky otcovské dovolené, které byly zjištěny účastníky v praxi.
  • Vypočítejte si vaši čistou mzdu v nové mzdové kalkulačce pro rok 2022
    Rok 2022 s sebou přináší řadu změn. Podívejte se, jaké změny se dotknou vaší čisté mzdy, vzrostla totiž sleva na dani na poplatníka i daňové zvýhodnění na děti. Vypočítejte si, jaká je vaše čistá mzda a kolik odvedete na sociálním a zdravotním pojištění. Kolik odvedete na dani z příjmu?
  • Nejdůležitější daňové a mzdové změny v roce 2022
    Nástup roku 2022 s sebou nese řadu změn, které se projeví v daních, ale i čisté mzdě zaměstnanců. O jaké změny se nejvíce jedná a které se vám v podstatě nevyhnou?
  • Kdy bude vaše výdělečná činnost vedlejší?
    Chcete si založit živnost a pracovat jako OSVČ? Kdy bude vaše výdělečná činnost vedlejší a jaké to s sebou nese výhody?
  • Kdy se nezvýší penze při práci v důchodu?
    Starobní důchodci mohou pobírat státní důchod a pracovat, při splnění zákonných podmínek se jim díky tomu zvýší státní důchod. Ve kterých případech však výdělečná činnost nemá vliv na výši starobního, invalidního nebo vdovského důchodu?
  • Rozdílný výpočet pojistného v příkladech
    Sociální pojištění a zdravotní pojištění se v některých případech počítá odlišně. Podívejme se na vybrané příklady.
  • Může být přiznán invalidní důchod bez nároku na výplatu?
    Máte v plánu si v blízké době zažádat o invalidní důchod? K čemu se přihlíží kromě zdravotních potíží? A je vůbec možné, aby vám invalidní důchod přiznali, ale bez nároku na výplatu?
  • Jak se odhlásit z režimu paušální daně anebo se do něj přihlásit
    Přihlásili jste se letos v lednu k platbě paušální daně a zjistili jste, že se vám nevyplatí? Anebo uvažujete o tom, že chcete vstoupit do režimu paušálního zdanění? V článku se společně podíváme, jak na registraci, ale i odhlášení se z režimu.
  • Paušální daň v roce 2022
    Uvažujete o tom, že se přihlásíte k paušální dani? A bude pro vás výhodná? Pojďte se podívat, kolik činí, zda pro vás bude to pravé ořechové, ale i na to, do kdy se k ní přihlásit.
  • Nevíte si rady s paušálním režimem? Zeptejte se v poradně!
    Paušální odvod pro OSVČ se skládá z minimální částky zdravotního pojistného, 1,15násobku minima sociálního pojistného a daně ve výši 100 korun. Paušální daň lze využít již od ledna 2021. Jaké jsou podmínky pro rok 2022? Změnily se? A zůstává částka pro paušální daň stejná jako letos? Odpovídají odborníci z Ministerstva financí ČR.
  • O kolik se v roce 2022 zvýší zdravotní pojištění pro OBZP?
    Patříte mezi OBZP a zdravotní pojištění si hradíte sami? O kolik se vám příští rok zvýší měsíční platba? A jak to bude s doplacením do minima?
  • Hradí za vás úřad práce sociální a zdravotní pojištění?
    Kolem toho, co za vás hradí úřad práce, je stále mnoho nejasností. Pojďte se tedy podívat, co získáte (a na jak dlouho) při registraci na úřadě práce. Úhradu sociálního či zdravotního pojištění?
  • Paušální daň od 1. ledna 2022: výše, výhody a slabiny
    Loni byla byla zavedena paušální daň - tedy jednotný odvod pro OSVČ, které dále nemusí podávat daňové přiznání. Od 1. ledna 2022 její výše vzroste na 5 994 Kč. Které OSVČ mohou paušální daň uplatňovat? Jak se k ní přihlásit?
  • Růst průměrné mzdy - co všechno ovlivní v roce 2022?
    Jak se kvůli růstu průměrné mzdy změní důchody, zálohy na sociálním a zdravotním pojištění? A na jaké další věci má vliv nárůst průměrné mzdy?
  • 7 daňových čísel pro výdělečné penzisty
    Mnozí penzisté mají ke svému důchodu další příjmy. V řádném důchodovém věku je možné mít libovolně vysoké příjmy ze zaměstnání či podnikání. Podívejme se na vybraných 7 důležitých daňově čísel.
  • Výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti v příkladech
    Zaměstnanci, penzisté nebo studenti přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností vykonávají vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. Jaký to má vliv na výpočet daně z příjmu, sociálního a zdravotního pojištění?
  • Daně: Kdo platí nejvíce na zdravotním pojištění v příkladech
    Sazba zdravotního pojištění je nižší než sazba daně z příjmu fyzických osob a sociálního pojištění, přesto někteří občané zaplatí nejvíce během roku právě na zdravotním pojištění. Podívejme se na několik vybraných příkladů.
  • Jak práce v důchodu může zvýšit penzi
    Důchodce, který pracuje, si může po určité době zažádat o zvýšení důchodu. Jak na to a o kolik se vám zvýší penze?
  • Kdo zaplatí v roce 2022 více na sociálním pojištění?
    V příštím roce zaplatí někteří občané na sociálním pojištění více než v letošním roce. Komu se platba sociálního pojištění prodraží? Podívejme se na praktické příklady. 
  • Jak se žije v zemích EU za minimální mzdu?
    Minimální mzda je zavedena ve většině členských zemí EU. Jaká je životní úroveň zaměstnanců pracujících za minimální mzdu? Kde si za minimální mzdu koupí nejvíce zboží a služeb?
  • Osm výhod podnikání při zaměstnání
    Zaměstnanci vykonávající samostatnou výdělečnou činnost nemusí při výpočtu sociálního a zdravotního pojištění dodržet minimální vyměřovací základ. Jaké další výhody přináší vedlejší činnost?
  • Maximální příjmy pro důchod
    Výši státního důchodu neovlivňují všechny příjmy, i zaměstnancům s příjmy pouze ze závislé činnosti se nemusí počítat veškerá dosažená roční hrubá mzda. Které příjmy ovlivňují důchod? Jaké jsou důchodové limity?
  • Dohoda o pracovní činnosti je výhodná pro studenty i seniory
    Dohoda o pracovní činnosti se vyplatí především firmám, které potřebují zaměstnat pracovníky pouze na omezenou pracovní dobu. Zkrácený úvazek však musí být sjednán maximálně na 20 pracovních hodin týdně (v průměru za celý rok, všech 52 týdnů). Jedná se tedy o výhodnou brigádu a v současné době na tuto smlouvu rádi pracují především studenti a senioři.
  • Kolik si lze přivydělat na úřadu práce?
    I lidé v evidenci na úřadu práce si mohou při splnění zákonných podmínek přivydělat. V letošním roce maximálně 7 600 Kč měsíčně, přičemž po dobu výdělku jim nenáleží podpora v nezaměstnanosti. Jak je to s daňovými platbami?
  • Chcete si přivydělat? Bude pro vás lepší DPP, DPČ, anebo zkrácený úvazek?
    Nemůžete pracovat na plný úvazek anebo si zkrátka potřebujete přivydělat? Společně si rozebereme, jaký typ smlouvy v rámci přivýdělku pro vás bude nejvýhodnější.
  • Zajímavosti o výpočtu zdravotního pojištění
    Někteří občané platí více na zdravotním pojištění než na dani z příjmu fyzických osob, přičemž se nelze platbě zdravotního pojištění vyhnout. S čím je vhodné při výpočtu zdravotního pojištění počítat jako zaměstnanec, OSVČ nebo osoba bez zdanitelných příjmů?
  • Základní výměra důchodu pod lupou
    Každý státní důchod se skládá ze základní výměry a procentní výměry. Na výši základní výměry důchodu přitom nemá žádný vliv konkrétní průběh pojištění. Kdy se základní výměra důchodu zvyšuje?
  • Jaké výhody má příjem z pronájmu nemovitosti?
    Investice do nemovitosti za účelem jejího pronájmu je zajímavá, řada občanů chápe pořízení druhé nemovitosti i jako formu zajištění na penzi. Podívejme se na vybrané výhody, které příjem z nájmu přináší.
  • Na co myslet při výdělku u práce na dohodu?
    Léto je v plném proudu a řada studentů si přivydělává formou brigád. Víte ale, jak je to u nich s výplatou, pojištěním a růžovým prohlášením poplatníka?
  • Máte brigádu na dohodu o provedení práce? Jaké jsou její záludnosti?
    Dohodu o provedení práce využívají zpravidla brigádníci, ale může být sjednána i na delší dobu, když jde o malý objem práce. Jaké minimum by o ní měl vědět každý, kdo ji využívá?
  • Lze pobírat najednou starobní a vdovský důchod? Příklady
    Souběh starobního a invalidního důchodu není možný, ale pobírat současně např. starobní důchod a vdovský důchod nebo invalidní důchod a vdovský důchod lze. Jak se v takových případech počítá celková částka důchodu? Naše příklady vám to ukážou.
  • Chyby při práci na dohodu o provedení práce
    Na dohodu o provedení práce si v letních měsících přivydělávají nejenom studenti nebo penzisté, ale i někteří zaměstnanci. Na jaké chyby si dát pozor, ať není zdanění zbytečně vyšší a příjem nižší?
  • Dohoda o pracovní činnosti založí pracovní vztah maximálně na poloviční pracovní úvazek
    Dohoda o pracovní činnosti se hodí pro dlouhodobější práci na částečný úvazek, pokud zaměstnavatel nenabízí pracovní poměr. Lze ji použít i pro příležitostnou brigádu.
  • Zajímavosti při výpočtu důchodu v příkladech
    Výpočet starobního důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění. V praxi tak dochází k situacím, že někteří žadatelé mají nižší důchod, než by čekali a jiní naopak vyšší. Podívejme se na vybrané příklady, proč tomu tak je. 
  • Lze být na rodičovské dovolené i po vyčerpání rodičovského příspěvku?
    Rodičovský příspěvek můžete v celé výši vybrat i dříve, než do 4. narozenin dítěte. Můžete být ale na rodičovské dovolené jen tak bez dávky? Jak je to se zdravotním pojištěním? A co zaměstnavatel?
  • Nejvíce na účet dostávají zaměstnanci ve Švýcarsku
    Pro zaměstnance je nejdůležitějším mzdovým údajem, jakou částku dostanou za vykonanou práci na svůj bankovní účet. Jak vysoká je průměrná čistá mzda v členských zemích OECD? 
  • 10 nepravd o studentské brigádě
    V letních měsících si mnozí studenti přivydělávají formou brigád. Ohledně zdanění a dalších podmínek přivýdělku panují v praxi určité nesrovnalosti. Podívejme se na vybraných deset z nich. 
  • Kdy z vedlejšáku nebudete odvádět sociální pojištění?
    Jste zaměstnaní anebo podnikáte a ještě k tomu si přivyděláváte? Ne vždy budete z vedlejšího výdělku odvádět sociální pojištění a někdy tomu tak bude i v případě, kdy je vedlejší výdělek právě z podnikání. Pojďme se společně podívat, kdy sociální z dalšího příjmu nebudete platit.
  • Průměrná mzda v roce 2021: jak na mzdy dopadl koronavirus? Jaká je průměrná mzda u našich sousedů?
    Jaká je výše průměrné mzdy v Česku a v sousedních zemích? Jaký dopad měl na průměrnou mzdu koronavirus? A jaký bude její další vývoj v roce 2021?
  • Pracovní možnosti u invalidních důchodců
    Byl vám přiznán invalidní důchod a došlo vám, že z něj v dnešní době bohužel nevyžijete, a tak přemýšlíte, zdali si můžete nějakým způsobem přivydělávat? Můžete, ale má to svá pravidla.
  • OECD: ČR patří mezi pětici zemí s nejnižší daní z příjmu
    Od letošního roku se vypočítává v Česku daň z příjmu z hrubé mzdy, a nikoliv ze superhrubé mzdy a současně je sleva na poplatníka vyšší o 250 Kč než v loňském roce. Odvody na dani z příjmu fyzických osob se tedy citelně snížily. Jak vysoká je skutečná daň z příjmu v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD? 
  • Víte, ve které zemi stojí hodina práce nejvíce?
    Všechny členské země Evropské unie jsou vyspělé, přesto se průměrné mzdové náklady mezi jednotlivými zeměmi významně liší. Za stejné náklady zaměstná dánský zaměstnavatel jednoho zaměstnance, bulharský zaměstnavatel sedm zaměstnanců.
  • Kdy jako OSVČ musíte a kdy nemusíte platit zálohy na pojištění v příkladech
    Chcete začít podnikat anebo už jste s podnikáním začali, ale přemýšlíte, jak je to se zálohami na sociální a zdravotní pojištění? Jak je to, pokud se z činnosti hlavní stává činnost vedlejší? A kdy je nemusíte platit?
  • Výkon vedlejší činnosti a sociální pojištění v roce 2021
    Osoby samostatně výdělečně činné vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost nemusí při hrubém zisku do limitu sociální pojištění vůbec platit. Kdy se však o vedlejší činnost nejedná? A jaký je limit pro neplacení sociálního pojištění za rok 2021? 
  • Jak vysoké je zdanění práce v Česku při mezinárodním srovnání?
    Daně ze mzdy činí ve vyspělých zemích světa desítky procent. Jak vysoké je zdanění práce v Česku oproti ostatním zemím OECD? Jak se meziročně snížilo zdanění práce v Česku z důvodu zrušení superhrubé mzdy a zvýšení slevy na poplatníka? 
  • Konec podnikání: jak pozastavit nebo zrušit živnost?
    Nedaří se vám v podnikání tak, jak jste si původně představovali? Uvažujete o tom, že ho pověsíte na hřebík? Podívejte se s námi, jak živnost zrušit nebo pozastavit. Pouze přestat totiž v tomto případě určitě nestačí. Proč?
  • Na které dani platí zaměstnanci nejvíce?
    Někteří zaměstnanci platí nejvíce ze své hrubé mzdy na dani z příjmu, jiní na sociálním pojištění nebo zdravotním pojištění. Jak je to možné, když jsou „daňové“ sazby odlišné? Podívejme se na praktické příklady.
  • 9 chyb při vyplňování přehledu pro OSSZ za rok 2020
    Vyplněním daňového přiznání pro osoby samostatně výdělečně činné jejich daňové povinnosti nekončí, musí odevzdat i přehledy. Na co si dát pozor při vyplňování přehledu o příjmech a výdajích pro OSSZ? 
  • Jak to mají invalidní důchodci s platbou sociálního pojištění?
    Byli jste posudkovým lékařem shledáni invalidními a vznikl vám tak nárok na výplatu invalidního důchodu? Jak to budete mít s hrazením sociálního pojištění? Platí jej za vás stát, musíte jej doplácet sami anebo půjde o vyloučenou dobu pojištění?
  • Penzisté a platba sociálního pojištění
    Výše odvodů na sociálním pojištění výrazně ovlivňuje měsíční částku starobního důchodu. Jak to však mají s placením sociálního pojištění starobní penzisté?
  • Kdy musí student odevzdat daňové přiznání?
    Jste student, ke škole si přivyděláváte a nevíte, jestli je vaší povinností podat daňové přiznání? Pojďte se s námi podívat na výčet, kdy zkrátka musíte.
  • Vedlejší výdělečná činnost za rok 2020 a v roce 2021
    Podnikali jste minulý rok na vedlejšáku? A vztahuje se na vás povinnost podat daňové přiznání? Anebo si vedlejšák budete letos zařizovat a nevíte, co pro vás bude platit v rámci zdravotního a sociálního pojištění?
  • Jaký vliv má zkrácený úvazek na důchod?
    Někteří zaměstnanci z různých důvodů preferují práci na zkrácený úvazek. S čím však počítat při práci na zkrácený úvazek s ohledem na důchodové nároky?
  • Jaká je splatnost záloh na sociální a zdravotní pojištění?
    Do kdy musí uhradit zálohy na sociálním a zdravotním pojištění zaměstnanec nebo zaměstnavatel? Do kdy OSVČ a do kdy osoba bez zdanitelných příjmů?
  • Jak se změní výpočet čisté mzdy po zrušení superhrubé mzdy? Příklady napoví
    Čtyří příklady ukážou, jak se změnila čistá mzda v roce 2021. O kolik se průměrně zvýšil příjem u osoby s minimální, průměrnou či vysokou mzdou? Vyzkoušejte v naší kalkulačce, jak se změnila (či měla změnit) čistá mzda vám.
  • Sociální pojištění u zaměstnance, OSVČ a při práci na dohodu v roce 2021
    Jak se změnila výše minimálních odvodů sociálního pojištění v roce 2021 u zaměstnanců, podnikatelů a osob pracujících na dohody?
  • Limit pro odvody pojištění se u DPČ v roce 2021 zvýšil
    Pracujete letos anebo budete pracovat prostřednictvím uzavřené dohody o pracovní činnosti? Pak byste měli vědět, že se pro rok 2021 zvyšuje limit pro pojistné odvody.
  • Kdy musíte platit zdravotní pojištění i při nulových příjmech?
    Zdravotní pojišťovny musí obdržet platbu zdravotního pojištění každý měsíc za všechny své pojištěnce. V praxi proto musí platit zdravotní pojištění někteří občané jako OBZP, i když nemají žádné své příjmy.
  • Máte nárok na příplatky, když pracujete na dohodu o provedení práce?
    Našli jste si brigádu, kde budete pracovat i v nočních hodinách nebo o víkendu? Zaměstnancům v takových případech náleží příplatky. Budete mít na ně nárok i vy jakožto brigádníci?
  • Jak a kde se může OBZP přihlásit k platbám sociálního a zdravotního pojištění
    Kdo je OBZP a jak to má s platbou sociálního a zdravotního pojištění? Jakým způsobem se musí přihlásit a do kdy nejpozději?
  • Pro registraci na úřadu práce hovoří 3 praktické argumenty. Co vše je potřeba vzít s sebou?
    Ztráta zaměstnání patří bezpochyby k jedněm z nejtěžších okamžiků, s jakými se může člověk během svého života setkat. Naštěstí tu jsou způsoby, jak toto tíživé období překonat. Jedním z nich je registrace na úřadu práce, jehož úkolem je pomoci vám nalézt nové místo a za určitých okolností i vyplatit podporu v nezaměstnanosti. Co vše pro to budete muset udělat?
  • OECD: Nejnižší daně jsou v Chile a Švýcarsku
    Švýcaři mají z členských zemí OECD nejvyšší mzdy a současně druhé nejnižší daně. Zdanění v Česku je naproti tomu jedno z nejvyšších, především díky odvodům zaměstnavatele za zaměstnance na povinném pojistném.
  • Platby na sociálním pojištění ze zaměstnání v příkladech
    Sazba sociálního pojištění je pro zaměstnance jednotná a na výpočet sociálního pojištění nemá vliv počet vychovávaných dětí, přesto se postup výpočtu liší, podívejme se na praktické příklady.
  • Co musíte vědět o zkráceném úvazku, než na něj nastoupíte
    Vracíte se po rodičovské dovolené zpátky do práce a přemýšlíte o zkráceném úvazku? Potřebujete skloubit rodinu a zaměstnání? Co na to říká zákoník práce?
  • Kdo a jak si platí zdravotní pojištění
    Zdravotní pojištění je povinné a díky němu máme bezplatný přístup ke zdravotní péči. Víte, kdy si musíte zdravotní pojištění platit sami a jak se takové zdravotní pojištění platí?
  • Co možná nevíte o superhrubé mzdě?
    Daň z příjmu fyzických osob se nepočítá z hrubé mzdy sjednané mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, ale ze superhrubé mzdy. Jak se superhrubá mzda zjistí? Co všechno ovlivňuje? 
  • Kolik stojí zaměstnavatele každá tisícovka zaměstnance?
    Každá tisícikoruna, kterou obdrží zaměstnanec pracující za průměrnou mzdu na svůj bankovní účet, stojí zaměstnavatele téměř 1 800 Kč. Důvodem jsou vysoké odvody zaměstnavatele za zaměstnance na povinném pojistném.
  • Kdy platíte nejvíce na zdravotním pojištění?
    Sazba zdravotního pojištění je nižší než sazba sociálního pojištění a daně z příjmu, přesto někteří občané platí nejvíce právě na zdravotním pojištění. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
  • Kdo platí nejvyšší daně ze mzdy?
    Přestože zaměstnanci s nadstandardními mzdami odvádí 7% solidární daň, tak v procentním vyjádření se z jejich mezd neodvádí nejvyšší souhrnné daně ze mzdy. Jak je to možné? Kdo má tedy nejvyšší zdanění ze své mzdy?
  • Zdanění práce je nejvyšší v Belgii
    Zdanění práce u průměrné mzdy se v členských zemích OECD pohybuje od 7 % v Chile po 52,2 % v Belgii. Jak vysoké je zdanění práce v Česku v porovnání s ostatními zeměmi?
  • 11 příjmů, ze kterých neplatíte sociální pojištění
    Někteří zaměstnanci i OSVČ odvádí právě na sociálním pojištění nejvíce peněz z dosaženého hrubého příjmu. Z některých příjmů se však v praxi sociální pojištění vůbec neplatí, přestože mohou podléhat dani z příjmu fyzických osob. Podívejme se na deset takových vybraných příjmů. 
  • Jak se liší zdanění u dohody o provedení práce?
    Zdanění při práci na dohodu o provedení práce se v praxi liší o desítky procent. Jak je to možné? Podívejme se na vybrané praktické příklady. 
  • Studujete a blíží se vám 26 let? Musíte si platit sociální a zdravotní?
    Protáhli jste si studium a již vám táhne na 26 let? Na co si dát pozor při překročení 26 let. Které slevy vám končí? A musíte začít platit sociální a zdravotní pojištění? A co sleva na studenta, kdy ji je možné uplatnit? Budete muset platit školné?
  • 5 typů podpory, na kterou mají OSVČ nárok při pandemii koronaviru
    Na co mají nárok OSVČ v rámci zmírnění negativních dopadů pandemie koronaviru? A co mohou žádat? A co ještě není schváleno? 
  • 6 chyb při práci na dohodu
    Práce na dohodu o provedení práce je oblíbenou formou přivýdělku. Zejména u odměny do limitu je zdanění nízké, neboť se neplatí sociální a zdravotní pojištění. Na co při práci na dohodu o provedení práce pamatovat? Podívejme se na praktické příklady.
  • Proč v podnikání pokračovat i v důchodovém věku?
    Některé OSVČ při dosažení řádného důchodového věku automaticky ukončují svoji samostatnou výdělečnou činnost. Přitom v důchodu lze stále podnikat. Pro někoho může být právě přiznání starobního důchodu impulsem pro zahájení podnikání. Jaké výhody přináší samostatná výdělečná činnost v penzi?
  • Na jakou podporu má nárok OSVČ při pandemii koronaviru?
    Podívejte se, na jakou finanční podporu a za jakých podmínek mají nárok OSVČ. Kdy mohou žádat a co musí splnit, jestliže chtějí čerpat ošetřovné, jednorázovou finanční pomoc ve výši 25 000 Kč? Vztahuje se na OSVČ také kurzarbeit? A kdy nemusí odvádět pojistné na důchodové a zdravotní pojištění? 
  • Prominutí záloh na důchodovém pojištění pro OSVČ ve 4 příkladech
    Podívejte se na 4 příklady, které vám objasní, jaký dopad bude mít prominutí záloh na pojištění. Kdy budou OSVČ muset doplácet? A kdy budou dostávat přeplatek na pojistném?
  • Jakým způsobem budou OSVČ prominuty zálohy na důchodovém a zdravotním pojištění?
    Poslanecká sněmovna schválila prominutí minimálních záloh důchodového a zdravotního pojištění pro OSVČ na půl roku. Jak bude prominutí probíhat? Kdy nebudete muset zálohy platit vůbec?  Kdy budete muset odvést zálohy na zdravotním a důchodovém pojištění?
  • Nemocenská a OSVČ: Je lepší komerční, či státní pojištění?
    Nemoci se nevyhýbají ani OSVČ a ty je často přechází, protože je nikdo v nemoci platit nebude. Jaké jsou možnosti OSVČ? Je výhodnější platit si nemocenskou v rámci sociálního pojištění, či raději využít komerčního pojištění?
  • Na které přímé dani zaplatí OSVČ za rok 2019 nejvíc?
    Většina OSVČ odvádí ze svého hrubého zisku daň z příjmu fyzických osob, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Výpočet povinných odvodů je individuální, proto v praxi někteří živnostníci platí nejvíce na dani z příjmu, jiní na sociálním pojištění a někteří na zdravotním pojištění. Podívejme se na praktické příklady. 
  • Kdo musí za rok 2019 odevzdat dva přehledy zdravotním pojišťovnám?
    Zdravotní pojišťovnu je možné změnit od 1. ledna nebo od 1. července. Osoby samostatně výdělečné činné, které změnily zdravotní pojišťovnu od poloviny loňského roku, musí za rok 2019 odevzdat přehled o příjmech a výdajích u staré i nové zdravotní pojišťovny. 
  • Kdo bude letos muset zaplatit solidární daň?
    Máte v zaměstnání nebo podnikání nadstandardně vysoké příjmy? V takovém případě je dost vysoká šance, že budete muset v roce 2020 zaplatit solidární daň. Co je o ní dobré vědět?
  • Jaké jsou výhody a nevýhody "práce na černo"?
    Práce na černo je rozšířený nešvar, který je zdánlivě výhodný pro firmy i pracovníky. Výhoda se nakonec může změnit v nevýhodu pro obě strany. Jednotlivci hrozí za práci vykonávanou na černo pokuta až 100 tisíc korun, zaměstnavateli, který toto porušení pracovního práva umožnil, hrozí sankce až 10 milionů korun.
  • Jak daní takzvaní předdůchodci své příjmy?
    Spoření v doplňkovém penzijním spoření umožňuje čerpat předdůchod, a vyhnout se tak finančně nevýhodnému předčasnému důchodu. Předdůchody rostou na oblibě kvůli postupnému prodlužování důchodového věku, ale zároveň i díky stále velmi nízké míře nezaměstnanosti. Lidé, kteří odešli do předdůchodu s primárním úmyslem již nepracovat, tak nachází na trhu práce zajímavé uplatnění zejména na zkrácený úvazek. Za jakých podmínek mohou pracovat? Jak to mají s daněmi?
  • Jak se vám změní čistá mzda v roce 2020?
    Porovnejte si, jak se vám změní mzda v roce 2019? Které vládní kroky mohou mít na vaši mzdu dopad? A jak se příští rok změní nemocenská?
  • Přivýdělek na vedlejší činnost v roce 2020
    Limit pro platbu sociálního pojištění při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti se pro rok 2020 zvyšuje, lze mít tedy vyšší příjem a neplatit sociální pojištění. Stále však platí, že pokud si lidé přivydělávají jen po část roku, limit se poměrně snižuje.
  • Jak žádat o mateřskou, když studujete? A jak o ní žádá otec či jiná osoba?
    Jak o peněžitou pomoc v mateřství žádá nezaměstnaná či studující osoba? Jak a kdy o PPM může žádat otec či babička? A co dělat, když na mateřskou nedosáhnete?
  • Jaké příjmy může mít předčasný důchodce?
    Do dosažení řádného důchodu jsou vlastní příjmy předčasného důchodce omezeny. Jaké příjmy může mít předčasný důchodce ke svému měsíčnímu důchodu, aby o výplatu důchodu nepřišel?
  • Kdo bude mít v roce 2020 vyšší důchod než mzdu?
    Výpočet důchodu v Česku je výhodný zejména pro lidi s podprůměrnými příjmy. V praxi tak mají někteří žadatelé o důchod následný starobní důchod vyšší než dosahovanou mzdu před odchodem do penze. Podívejme se na praktické výpočty v roce 2020.
  • Do kdy platí sleva na studenta?
    Dostudováno, knihy zavřeny, diplomy zaneseny do CV a doma dobře uschovány. Studentem už tedy nejsem. Anebo pro mě ještě některé povinnosti typu placení odvodů na zdravotní a sociální pojištění neplatí? A odkdy je platit musím?
  • Paušální daň pro OSVČ: metla na podnikatele či jejich berlička?
    O paušální dani pro drobné podnikatele se hovoří již několik let. Kdy se plánuje její zavedení? Koho se bude týkat? A jakou bude mít výši?
  • Jak se bude počítat důchod v roce 2020?
    Měsíční částka starobního důchodu závisí na získané době pojištění, výši osobního vyměřovacího základu a výpočtové formuli v roce odchodu do penze. Podívejme se na praktické výpočty starobního důchodu v roce 2020. 
  • 9 mýtů ohledně dluhu na zdravotním pojištění
    Zdravotní pojištění musí být každý měsíc placeno, zdravotní pojišťovny si své pohledávky velmi pečlivě hlídají. Proč nelze spoléhat na promlčení dluhu? Proč se neřešení situace ještě více finančně prodraží? 
  • Co je dobré vědět o zkráceném úvazku v 10 bodech?
    Obliba práce na zkrácený úvazek stoupá. Pro rodiče s malými dětmi je to možnost, jak zvládnout kariéru a péči o děti. Atraktivní je i pro zkušené zaměstnance v důchodovém věku nebo studenty. S čím počítat při práci na zkrácený úvazek?
  • Jaké mají odvody lidé, jenž mají průměrnou a minimální mzdu?
    Podívejte se, jaká bude čistá mzda lidí, jenž pobírají průměrnou a minimální mzdu. Kolik budou činit jejich odvody na zdravotním a sociálním pojištění a dani?
  • OECD: Kde je souhrnná daňová sazba nejvyšší?
    Z členských zemí OECD je souhrnná daňová sazba nejvyšší ve Francii a nejnižší v Chile. Jak vysoké jsou daně v Česku?
  • Jedněmi milované, druhými proklínané. Odbory rozdělují zdejší společnost už bezmála 150 let
    Historie odborových organizací na našem území sahá do dob, kdy Česku již dlouhá léta vládnul a několik dalších desítek let ještě vládnout měl habsburský monarcha František Josef I. Za téměř půl druhého století jejich existence toho odborové organizace dokázaly spoustu. K nemalé radosti svých členů na jedné straně, k nelibosti zaměstnavatelů, vlád, potažmo všech zbylých občanů, kterých se zájmy odborů zrovna netýkaly, na straně druhé.
  • Kolik se odvádí na zdravotní pojištění a co je z něj hrazeno?
    Zajímá vás, co všechno je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, které je vám odváděno ze mzdy nebo platu? Přečtěte si, jaké služby máte při účasti zdarma.
  • Kdy platíte zdravotní pojištění a sociální pojištění nikoliv?
    Pravidla pro výpočet zdravotního pojištění a sociálního pojištění se liší, podívejme se na vybrané praktické situace, kdy se musí zdravotní pojištění platit, ale sociální pojištění nikoliv.
  • Do kdy jsou osoby pečující o děti státními pojištěnci?
    Ne vždy musí osoby po skončení mateřské a rodičovské dovolené začít odvádět zdravotní pojištění. V některých případech zůstávají státními pojištěnci i nadále. Kdy tomu tak je?
  • 3 případy, kdy z příjmu nemusíte platit sociální pojištění
    Sazby daně z příjmu fyzických osob a sociálního pojištění jsou vyšší než sazba zdravotního pojištění. Přesto se v některých případech odvádí z příjmu pouze zdravotní pojištění nebo se platí na zdravotním pojištění nejvíce. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
  • Jakou pracovní smlouvu si vyjednat na brigádě
    Léto je ideální čas pro letní přivýdělek. Ale jak se v tom orientovat, o jakou si říct pracovní smlouvu a jak se rozhodnout, až se vám potencionální zaměstnavatel zeptá, jestli DPP, nebo DPČ?
  • Co potřebují vědět studenti, kteří si hledají letní brigádu?
    Letní prázdniny jsou za dveřmi a v tomto období si plno studentů hledá letní brigádu. Ještě předtím, než začnou projíždět inzeráty na internetu, by však měli vědět hned několik věcí.
  • Kdy vám končí status studenta po střední škole?
    Kdy ztratíte status studenta po maturitě? 30. června či 31. srpna? A co, když maturujete až v září? A co když vás ze střední školy vyloučí? 
  • Průměrná mzda v Česku vzrostla na 34 105 Kč a medián na 29 127 Kč
    Mzdy v ČR rostou a to se odráží i na průměrné mzdě. Jaká je její aktuální hodnota? Proč roste? A kolik lidí dosáhne na průměrnou mzdu? Jak jsme na tom ve srovnání s EU a našimi sousedy?
  • Co je dobré vědět o odpracovaných letech pro důchod?
    Měsíční částku starobního důchodu ovlivňují nejenom rozhodné příjmy, ale i získaná doba pojištění. V praxi mohou mít občané s nižšími příjmy díky vysoké době pojištění vyšší státní důchod než občané s vyššími příjmy a nižší dobou pojištění.
  • Co dělat, když mi zaměstnavatel neplatí sociální pojištění?
    Neplacení pojistného vás může přijít draho. Důležité je situaci aktivně řešit. Co tedy dělat, když neplatíte sociální pojištění? A co když za vás sociální pojištění nehradil váš zaměstnavatel?
  • 5 chyb, které dělají předčasní důchodci
    Předčasný důchod je z důvodu neustále se prodlužujícího se důchodového věku velmi oblíbený. Na co si však dát při odchodu do předčasného důchodu pozor? Jakých chyb se vyvarovat?
  • 6 případů, kdy budete muset doplatit pojistné po odevzdání přehledu
    Po doplacení daní z příjmu za minulý rok je třeba odevzdat ještě přehledy o příjmech a výdajích na Okresní správu sociálního zabezpeční a na zdravotní pojišťovnu. Spousta OSVČ nebude muset nic doplácet, ale v několika případech se připravte na to, že budete muset doplatit jak sociální tak i zdravotní pojištění za rok 2018.
  • Měla by se dále zvyšovat minimální mzda a co vše ovlivní její zvýšení?
    Minimální mzda se pro rok 2019 zvýšila na 13 350 Kč. A Ministerstvo práce a sociálních věcí by růst minimální mzdy rádo vidělo každý rok. Tak, aby minimální mzda odpovídala polovině průměrné mzdy.
  • Na co si dát pozor při vyplňování přehledu pro OSSZ?
    Všichni občané, kteří alespoň po část roku vykonávali samostatnou výdělečnou činnost, musí odevzdat na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení přehled o příjmech a výdajích za rok 2018. Na co pamatovat?
  • Jakou odměnu může dostat jednatel s.r.o.
    Zajímá vás, co musí obsahovat smlouva o výkonu funkce jednatele v s.r.o.? Jakým způsobem musí být upraveny odměny a jak se bude danit jeho příjem?
  • 6 věcí, které by měli vědět pracující důchodci, než podají přehled na zdravotní pojišťovnu
    Přestože za všechny penzisty platí zdravotní pojištění stát, tak i výdělečně činní penzisté platí z příjmů ze závislé činnosti a samostatné výdělečné činnosti zdravotní pojištění. Kdy je nutné vyplnit přehled o příjmech a výdajích za rok 2018? Na co si dát pozor?
  • Chystá se paušální daň: Vyplatí se opravdu každému?
    Návrh ministerstva financí na sjednocení odvodů a daní do jednotné platby pro drobné živnostníky může podle odborníků podnikatelům výrazně ulevit zejména v administrativě, ale i finančně. Na druhou stranu upozorňují, že chystané novinky by pravděpodobně nevyužili všichni živnostníci, na které cílí. Pro některé by totiž podání daňového přiznání zůstalo i nadále výhodnější variantou.
  • Potřebujete volnější pracovní dobu? Zkuste sdílené zaměstnání
    Potřebujete zaměstnání, které je časově flexibilní? Klasická osmihodinová pracovní doba nebo dokonce dvanáctky jsou pro vás nereálné? A už jste se dívali na sdílená pracovní místa?
  • Jak na příjmy z pronájmu v daňovém přiznání
    Termín podání daňového přiznání se nám pomalu blíží. Své příjmy nebudou danit jen OSVČ, ale i někteří zaměstnanci a samozřejmě všichni, co mají zisky plynoucí z pronájmu. Jakým způsobem?
  • Co je dobré vědět o sociálním a důchodovém pojištění?
    Zajímá vás, kolik se ze sociálního pojištění odvádí na to důchodové? Jak je to s minimálními zálohami a z čeho všeho se sociální pojištění vlastně skládá?
  • Vyplňujeme přehledy: rozdílný postup výpočtu u zdravotního a sociálního pojištění za rok 2018
    Při výkonu samostatné výdělečné činnosti alespoň po část roku 2018 je nutné vyplnit přehledy o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ. Podívejme se na praktické příklady, kdy je výpočet odlišný.
  • Daně a pojištění 2019: zaplaťte vše včas
    Jaro je tradičně časem daní. Odevzdávají se daňová přiznání a platí se daně. Hlavně pro podnikatele a OSVČ je to finančně náročné období, protože během několika měsíců je třeba zaplatit daň z příjmů, silniční daň, odvody na zdravotní a sociální pojištění, daň z nemovitosti. Spousta podnikatelů navíc platí i DPH nebo spotřební daň.
  • Kdo dostává v ČR průměrnou mzdu?
    Průměrná hrubá mzda v ČR se blíží k 34 tisícům za měsíc. Jak jsme na tom v porovnání s našimi sousedy? A jaký je průměr EU? Kolik lidí bere průměrnou mzdu a jaký je medián? Jak se průměrná mzda v posledních letech vyvíjela a jaký bude její další vývoj?
  • Máme sice rovnou 15% daň, ale s vyšší mzdou zaplatíme státu na procentech víc
    Ekonomice v Česku se daří a průměrná mzda roste. Při práci za vyšší hrubou mzdu je potřeba počítat i s vyšším zdaněním, přestože se sazby daní ze mzdy několik let neměnily. Jak je to možné?
  • Růst minimální mzdy na 13 350 Kč, co vše ovlivní?
    Minimální mzda letos vzrostla o 1 150 Kč a to na 13 350 Kč. Jak a jaké dávky a odvody ovlivní? Co minimální mzda v okolních státech - Německo, Rakousko či Slovensko? Jak to ovlivní firmy a zaměstnanost?
  • Jak si spočítat daně u spolupracující manželky
    Podnikatelé, živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné nemohou zaměstnat manželku (manžela). Pokud manželka (manžel) je v samostatné výdělečné činnosti aktivně zapojen, potom je nutná spolupráce. Jaké daňové povinnosti má spolupracující manželka? Jaká vysoká je daňová úspora?
  • Lucemburčané si odchodem do penze pohorší nejméně
    Od lednové splátky důchodu se všechny penze v Česku budou automaticky valorizovat, zvýšení důchodů je výrazně vyšší než v předchozích letech. Jak vysoké jsou důchody v porovnání s dosahovaným příjmem v evropských zemích?
  • 5 příkladů, kdy zaplatíte v roce 2019 více na sociálním nebo zdravotním pojištění
    Sazby sociálního pojištění a zdravotního pojištění se pro rok 2019 nezvýšily, přesto někteří lidé zaplatí na některém z povinného pojištění více než v roce 2018. Kdo? Podívejme se na pět praktických příkladů.
  • Může být invalidní důchod přiznán studentovi?
    Zhoršený zdravotní stav, který může vést až k žádosti o invalidní důchod, není záležitostí jen pracujících osob. Nemoc nebo úraz může potkat i studenty. Jak ti to mají s případným invalidním důchodem?
  • Živnostníci si připlatí skoro 400 korun měsíčně. Co dalšího se změní v daních a odvodech v roce 2019?
    Daňové sazby přímých daní, mezi které počítáme i sociální a zdravotní pojištění, se v příštím roce sice nemění, přesto budou někteří živnostníci státu odvádět skoro o 400 korun měsíčně více. Minimální záloha na sociální pojištění totiž vzroste o 199 korun, na zdravotní pojištění o 184 korun. Naopak lidé s vysokými příjmy budou platit méně na solidární dani. Kdo si v roce 2019 daňově polepší, kdo pohorší a o kolik?
  • Jak se vám bude počítat důchod, když nepracujete na hlavní pracovní poměr
    Práce na zkrácený úvazek je stále oblíbenější. Jak je to však s výpočtem důchodu při práci na zkrácený úvazek? A kdy ovlivňuje výši důchodu práce na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti?
  • Jak se od příštího roku bude platit sociální pojištění?
    Co víte a nevíte o sociálním pojištění. Víte, kolik se vám strhává na sociální pojištění z platu? A kolik byste si museli platit na sociálních povinných zálohách jako OSVČ? Od roku 2019 se navíc pravidla pro platby sociálního pojištění mění.
  • Zvýšení limitu: jak se bude v roce 2019 danit DPČ?
    Na dohodu o pracovní činnosti si přivydělávají nejenom někteří penzisté, studenti, ale i zaměstnanci pracující pro jiného zaměstnavatele na standardní pracovní smlouvu nebo živnostníci. Jak se bude v roce 2019 zdaňovat hrubá odměna z dohody o pracovní činnosti?
  • Láska je láska, ale dluhy jsou dluhy
    Láska je mocná čarodějka, ale stačí málo a stane se z ní slepá čarodějnice. To ve chvíli, kdy zjistíme, že milovaný partner je zadlužený až po uši. I přesto je mnoho z nás hyperkorektní a o partnerovu finanční situaci se nezajímá.
  • 8 daňových nepravd
    Daň z příjmů fyzických osob se platí nejenom z příjmů ze závislé činnosti a samostatné výdělečné činnosti, ale i z pasivních příjmů. Podívejme se na vybraných osm nepřesností souvisejících s výpočtem a platbou daně z příjmu fyzických osob.
  • Podporu z pracáku nedostanete vždy a její součástí mohou být poukázky (2)
    Jak se vyplácí podpora v nezaměstnanosti? Někdy i prostřednictvím poukázek. Přečtěte si pokračování rozhovoru s mluvčí ÚP Kateřinou Beránkovou.
  • Podporu z pracáku nedostanete vždy a její součástí mohou být poukázky (1)
    Dnes je člověk bez zaměstnání celkem raritou, ale stále takoví jsou. Třeba i proto, že výpověď a nástup do další práce na sebe ihned nenavazuje. Nad registrací na úřadu práce (ÚP) ale nemávejte rukou, i měsíc je dobrý. A jak je to s podporou?
  • Je výhodnější jít do důchodu v prosinci 2018 či v lednu 2019?
    Správné načasování odchodu do důchodu je velmi důležité a brání zbytečně nižšímu státnímu důchodu. Někteří občané dosáhnou řádného důchodového věku koncem roku 2018. Mají odejít do důchodu ještě v roce 2018 nebo až v roce 2019? Podívejme se na praktické výpočty. 
  • Test: víte, jaká doba se vám bude počítat do důchodu?
    Pro odchod do důchodu byste měli mít odpracovaných 35 let, během kterých jste si řádně platili sociální pojištění. Víte, co všechno se bude počítat jako řádná nebo náhradní doba pojištění?
  • Od 1. října se zpřísňují podmínky k získání hypotéky!
    Od 1. října se opět zpřísňují podmínky a my vám ukážeme, co vše musíte nově splnit, abyste získali hypotéku. Kolik mít ušetřeno a jakou mít mzdu? Jaké jsou sazby hypoték? A co státní půjčka?
  • Studenti a podnikání: 6 věcí, na které si dát pozor
    Jak začít podnikat při studiu? Otázka, před kterou stojí nejeden student. Jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním? A jak se vaše povinnosti změní při dosažení 26 let?
  • Na jakou smlouvu pracovat, abyste neplatili sociální a zdravotní pojištění?
    Bylo by krásné, kdybychom nemuseli platit daně a odvody, myslíte si. A i když to má hodně háčků, možné to jistým způsobem je.
  • Zajímavosti o výpočtu čisté mzdy
    Dva zaměstnanci se stejně vysokou hrubou mzdou mohou mít odlišně vysokou čistou mzdu. V některých případech může dokonce být čistá mzda vyšší než hrubá mzda. Co je dobré vědět o výpočtu čisté mzdy?
  • Nechte si dovolenou proplatit od zaměstnavatele
    Dovolená rozhodně není levná záležitost a plno Čechů na ni šetří v podstatě celý rok. Jsou ale případy, kdy vám na ni může výrazně přispět zaměstnavatel. Nemáte na to náhodou nárok?
  • Co je dobré vědět o rozdílech mezi hrubou a superhrubou mzdou
    Daň z příjmu fyzických osob se vypočítá nikoliv z hrubé mzdy, ale ze superhrubé mzdy. Jak se superhrubá mzda vypočítává? Jaká je skutečná sazba daně z příjmu? To si ukážeme v praktických příkladech.
  • Kdy přestávají Evropané pracovat na stát?
    Z členských zemí Evropské unie přestávají nejdříve během roku pracovat na stát občané na Kypru, nejdéle pracují na stát Francouzi. Jak jsme na tom „daňově“ v Česku?
  • 2 brigády v 1 létě: Jak ušetřit na daních a pojištění?
    Léto skýtá mnohé možnosti a vy si můžete vybírat z celé řady brigád, mezi kterými můžete přecházet kvůli dovolené, časovým možnostem atd. Jaká smlouva je vhodná právě pro vás? Jak ušetřit na daních, zdravotním a sociálním pojištění?
  • Jaké příjmy jsou v penzi daňově výhodné?
    Mnozí penzisté v důchodovém věku ještě pracují, podnikají nebo mají jiné příjmy. Podívejme se na vybrané příjmy, kdy je zdanění nulové nebo velmi nízké. Kdy však nezapomenout na daňové povinnosti?
  • Jaktože má kolega nižší plat než já, ale na důchodu dostal víc?
    Měsíční částka starobního důchodu závisí nejenom na aktuálních příjmech, hodnotí se téměř celý produktivní život a výše důchodu závisí i na získané době pojištění. Proto může mít zaměstnanec s nižší mzdou vyšší důchod než kolega s mzdou vyšší o tisícikoruny. Podívejme se na praktické příklady.  
  • Kolik dostanete čistého na brigádě? Počítejte s námi.
    Nabídka příležitostných brigád je nejvyšší v letních měsících. Mnozí zaměstnavatelé preferují na krátkodobou výpomoc práci na dohodu o provedení práce. S čím počítat při práci na dohodu o provedení práce? Jaké je zdanění?
  • 7 zajímavostí o minimální mzdě
    V roce 2018 je minimální mzda v Česku vyšší o 1 200 Kč než v roce 2017. Jaké daňové dopady má zvýšení minimální mzdy? Kde ve světě je minimální mzda nejvyšší? Je institut minimální mzdy pouze evropskou záležitostí? Podívejme se na sedm vybraných zajímavostí o minimální mzdě.
  • Rozdílný výpočet sociálního a zdravotního pojištění v příkladech
    Zaměstnanci je jeho zaměstnavatelem z hrubé mzdy odvedeno sociální pojištění a zdravotní pojištění. OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost platí povinné měsíční zálohy. Podívejme se na praktické příklady, kdy je výpočet sociálního a zdravotního pojištění odlišný.
  • Jak se počítá náhrada mzdy během pracovní neschopnosti?
    Nemocní zaměstnanci nepobírají ihned nemocenskou, v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti se pobírá náhrada mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel. Náhrada mzdy však náleží až od 4. kalendářního dne. Jak je náhrada mzdy vysoká? A kdy nemá zaměstnanec nárok na náhradu mzdy? Podívejme se na praktické příklady.
  • Jak se liší důchodový věk a jaká omezení se na něj vztahují?
    Pouze dosažení řádného důchodového věku nestačí pro pobírání starobního důchod na účet a řádní starobní důchodci nejsou limitováni ohledně svého příjmu. Jak je důchodový věk vysoký? Jaký výdělek mohou penzisté mít?
  • 5 věcí, které nás štvou na úřadech
    Státní správa je lehce přebujelá a místo jejího zeštíhlování se najímají další úředníci a vymýšlí další pravidla místo toho, aby se zeefektivnila a elektronizovala. Kterých 5 věcí vás na úřadě mohou naštvat?
  • Přechod z invalidního důchodu do starobního: co byste měli vědět?
    Pobíráte invalidní důchod a bojíte se, že kvůli němu budete mít nízký ten starobní? Jak to vlastně funguje? Získáte na něj vůbec nárok? Podívejte se s námi na malý přehled, ať víte, na čem jste.
  • 5 příkladů, kdy musíte platit sociální pojištění, aniž byste to tušili
    Sociální pojištění není povinné, pokud nepracujete a pokud nemáte zdanitelné příjmy, tak sociální pojištění platit nemusíte. Proto si spousta lidí myslí, že když si něco málo přivydělá, tak sociální platit nebude. To ale nemusí být vždy pravda. 
  • Bereme hodně nebo málo? Jak vysoká je průměrná čistá mzda ve světě?
    Z hrubé mzdy je zaměstnanci jeho zaměstnavatelem sraženo sociální pojištění, zdravotní pojištění a daň z příjmu. Jak vysokou částku obdrží zaměstnanec pracující na průměrnou mzdu na svůj bankovní účet? Jak vysoká je čistá mzda v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?
  • Co vědět o brigádě na dohodu?
    V letních měsících nabízejí mnozí zaměstnavatelé různé brigády na dohodu o provedení práce. Přivydělávají si nejenom studenti, penzisté, ale i zaměstnanci pracující pro jiného zaměstnavatele na plný úvazek. S čím počítat při práci na dohodu o provedení práce?
  • Jak dlouho trvá mateřská dovolená ve zbytku světa?
    Plánujete se stěhovat do zahraničí a rádi byste získali přehled o tom, jak v cizině probíhá mateřská dovolená? Anebo jen nadáváte na český sociální systém a myslíte si, že kdekoliv jinde se mají novopečené maminky lépe? Nebuďte si tak jistí. V ČR na tom opravdu nejsme špatně.
  • Co možná nevíte o zdravotním pojištění?
    Přestože někteří občané odvádí nejvíce ze všech daňových plateb na zdravotním pojištění, tak věnuje většina lidí více pozornosti platbě daně z příjmu fyzických osob. Čím se liší legislativní úprava u zdravotního pojištění od komerčního pojištění nebo daně z příjmu fyzických osob?
  • Ty nej programy a appky pro domácí kancelář
    Malí podnikatelé se cítí pod haldou papírů zakleknutí a ještě si musí kupovat řadu programů. Přitom si mohou stáhnout alternativy Microsoft Office, které jsou zdarma. A s plánováním času a schůzek jim pomohou jiné appky a programy.
  • Zkrácený úvazek v 6 příkladech
    Obliba zkrácených úvazků stoupá. Při dosažení určité finanční úrovně někteří zaměstnanci upřednostňují např. šestihodinovou pracovní dobu oproti vyšší měsíční mzdě. Jaké daňové pravidla platí pro zkrácený úvazek? Jak se liší podmínky pro jednotlivé zaměstnance? 
  • Nej programy a apky pro malé podnikatele a živnostníky
    Malý podnikatel se potýká s množstvím papírování, které mu může ulehčit pár programů. Jejich používání je lehké a intuitivní. Které jsou ty nejlepší? A v čem všem vám ulehčí život?
  • Na co nemáte nárok při práci na dohodu?
    Práce na dohodu o provedení práce s měsíční odměnou do limitu je výhodná pro zaměstnavatele i  zaměstnance zejména z důvodu nízkého zdanění. Na rozdíl od zkráceného úvazku však  není nárok na většinu státních dávek.
  • I důchodci mohou pobírat nemocenskou
    Pracující penzisté mají při splnění zákonných podmínek nárok na nemocenskou. Jaké podmínky musí být splněny? Jak je nárok na nemocenskou omezen? Podívejme se na praktické příklady.
  • Na podání přehledů zbývá 14 dní
    Do 2. května 2018 musejí všechny OSVČ, které měly povinnost podat daňové přiznání za rok 2017 ve standardním termínu, doručit na svou zdravotní pojišťovnu a místně příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení přehledy o příjmech a výdajích za rok 2017. Přehledy odevzdávají jak OSVČ na hlavní činnost, tak například i zaměstnanci, kteří si během roku 2017 přivydělávali na činnost vedlejší.
  • 5 výhod a nevýhod předdůchodu
    Už od roku 2013 je možné v případě dostatečných finančních úspor na doplňkovém penzijním spoření odejít do předdůchodu, a to až 5 let před dosažením řádného důchodového věku. Jaké výhody a nevýhody přináší čerpání předdůchodu?
  • 10 rozdílů při vyplňování přehledů za rok 2017
    Všechny OSVČ musí za rok 2017 odevzdat přehledy o příjmech a výdajích pro výpočet zdravotního pojištění a sociálního pojištění za uplynulý rok. Vyplnění přehledů pro tyto 2 instituce není v žádném případě totožné, podívejme se na deset rozdílů.
  • Pravda, nebo mýtus: 10 faktů o vdovském důchodu
    Nárok na vdovský důchod není vždy, musí být splněny zákonné podmínky. Jaké? A kdy je možné pobírat vdovský důchod déle než jeden rok? A jaké lze mít příjmy?
  • Vliv různých výdělků na výši důchodu
    Někteří zaměstnanci pracují na standardní pracovní smlouvu na dobu neurčitou nebo dobu určitou, jiní pracují na zkrácený úvazek a někteří pouze na některou z pracovních dohod. Jak jednotlivé příjmy ovlivňují výši státního důchodu?
  • Dejte si pozor na 8 špatných důchodových rozhodnutí
    Zabezpečením na důchod, důchodovým nárokům a odchodem do důchodu je vhodné se pečlivě věnovat. V opačném případě může být život v penzi velmi složitý. Na co si dát pozor? Čemu se vyvarovat?
  • Výpočet sociálního pojištění za rok 2017 u OSVČ pětkrát jinak
    Všechny osoby samostatně výdělečně činné musí na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2017. Výpočet sociálního pojištění přitom může být odlišný. Podívejme se na pět praktických příkladů.
  • Daňové přiznání a přehledy pojištění u vedlejší činnosti za rok 2017
    Přivyděláváte si vedlejší činností a přemýšlíte, zdali se na vás vztahuje povinnost podat daňového přiznání? V některých případech opravdu nemusíte.
  • 10 daňových čísel pro důchodce
    Dosažení důchodového věku automaticky daňově neosvobozuje. Penzisté mající zdanitelné příjmy musí za rok 2017 podat daňové přiznání a případně i přehledy o příjmech a výdajích. Podívejme se na vybraných 10 daňových čísel.
  • Spolupráce manželů a daně za rok 2017
    Osoba samostatně výdělečně činná nemůže zaměstnat svoji manželku (manžela), řešením může být spolupráce. Rodinná daňová úspora může být díky spolupráci různě vysoká. Podívejme se na praktický příklad.
  • Daňové povinnosti předčasných důchodců za rok 2017
    Přestože je výdělečná činnost předčasných důchodců omezena, tak mají někteří předčasní důchodci daňové povinnosti. V některých případech se dokonce dobrovolné podání daňového přiznání za rok 2017 vyplatí. Podívejme se na praktické příklady.
  • Je Česko zemí invalidů? Mohou nám Rakušané říkat Simulanten bande?
    V České republice je přeš 400 tisíc invalidních důchodců. Kolik máme invalidních důchodců? Jsou Češi opravdu Simulanten banden? A jak jsou na tom sousední státy?
  • Kdo má povinnost odevzdat přehled za rok 2017?
    Jestliže není v zákonném termínu odevzdán přehled o příjmech a výdajích příslušné zdravotní pojišťovně, potom hrozí předepsání pokuty. Podívejme se v praktických příkladech, kdo v praxi zapomíná přehled odevzdat.
  • Musí penzisté platit zdravotní pojištění?
    Zdravotní pojištění je povinnou daní, jak to tedy mají s placením zdravotního pojištění řádní starobní penzisté, předčasní důchodci nebo invalidní důchodci? Kteří penzisté musí za rok 2017 odevzdat u své zdravotní pojišťovny přehled o příjmech a výdajích?
  • Jak vysoká bude podpora v nezaměstnanosti v roce 2018?
    Vyhodili vás z práce? Dali jste výpověď a jste aktuálně nezaměstnaní? Při registraci na úřadě práce si nezapomeňte zažádat i o podporu v nezaměstnanosti.
  • OSVČ a platby na pojistném v roce 2018
    Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti se nelze vyhnout placení sociálního a zdravotního pojištění. Každý měsíc musejí být placeny alespoň minimální zálohy, jejichž částky se pro rok 2018 opět zvyšují. Jak vysoké zálohy budou tedy OSVČ v letošním roce platit?
  • Jak vysoké může být sociální pojištění za rok 2017?
    Zaměstnanci mající pouze příjmy ze závislé činnosti nemají s placením sociálního pojištění žádné starosti. Sociální pojištění je jim sraženo zaměstnavatelem z jejich hrubé mzdy nebo hrubé odměny. Jak je to však s placením sociálního pojištění u ostatních příjmů za rok 2017?
  • Na které dani si z vašeho platu vezme stát nejvíc?
    V praxi rozhodně neplatí, že nejvyšší daňové částky odvádí všichni na dani z příjmu fyzických osob. Situace je totiž individuální a často se odvádí více zejména na sociálním pojištění, ale někteří lidé platí nejvíc na zdravotním pojištění. Podívejme se na praktické výpočty v roce 2018.
  • Kdo zaplatí v roce 2018 více na sociálním pojištění? 5 příkladů
    Přestože sazby sociálního pojištění jsou v roce 2018 stejné jako v roce 2017, tak někteří lidé zaplatí při stejném příjmu na sociálním pojištění více. Podívejme se na vybrané praktické příklady. 
  • Stručný přehled: nejvýraznější změny i ve vaší peněžence pro rok 2018
    Od 1. 1. 2018 se zvýšila minimální mzda. To ale není jediná zákonná úprava, která možná přinesla víc peněz do vaší letošní peněženky. Podívejte se s námi na nejvýraznější daňové a další změny nejen v sociálním systému. V článku najdete i odkazy na podrobnější informace.
  • Zálohy pro OSVČ v roce 2018: kolik a kdy si změnit platební příkazy?
    Od ledna 2018 se zvyšují minimální povinné zálohy podnikatelů na zdravotní a sociální pojištění. Na kolik si nastavit trvalé příkazy v novém roce?
  • Co je dobré vědět o výpočtu zdravotního pojištění?
    Zatímco na dani z příjmu fyzických osob nemusí někteří zaměstnanci nic platit a v případě nároku na daňový bonus mohou dokonce peníze od státu obdržet, tak zdravotní pojištění musí být vždy zaplaceno. Jak vysoké je zdravotní pojištění, kdo je zodpovědný za platbu a na co si musí dát zaměstnanec pozor?
  • 10 čísel pro výpočet čisté mzdy a odměny v roce 2018
    Výpočet čisté mzdy ze standardní pracovní smlouvy nebo čisté odměny z dohody o provedení práce či pracovní činnosti dozná příští rok drobných změn. Podívejme se na výpočet čistého příjmu optikou důležitých 10 daňových čísel.
  • Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
    Všechny OSVČ musí za příslušný kalendářní rok doručit na svoji zdravotní pojišťovnu a místně příslušnou OSSZ „přehled o příjmech a výdajích“. Pro každou instituci je tento formulář odlišný. Podívejme se na vybrané rozdíly pro placení sociálního a zdravotního pojištění u OSVČ.
  • Změny v daních a pojištění u vedlejší výdělečné činnosti 2018
    Přivyděláváte si prostřednictvím vedlejší výdělečné činnosti a zajímají vás nová pravidla pro blížící se rok 2018? Připravte se na změny.
  • 7 daňových změn pro rok 2018 k horšímu
    Přestože se pro rok 2018 nemění sazba daně z příjmu fyzických osob, sociálního pojištění ani zdravotního pojištění, tak zaplatí někteří občané na některé z povinných daní více než v roce 2017. Podívejme se na vybraných 7 nepříznivých daňových změn.
  • Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
    Nastoupili jste na VŠ a zjišťujete, že obor, který jste si vybrali, není to pravé ořechové? Uvažujete, jestli bude lepší akademický rok ukončit nebo jen přerušit? A projde vám to vůbec?
  • Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
    Z důvodu zvýšení minimální mzdy od ledna 2018 na 12 200 Kč se zvyšuje měsíční platba na zdravotním pojištění pro všechny osoby bez zdanitelných příjmů na 1 647 Kč. Podívejme se v praktických příkladech, koho se to týká.
  • 8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
    Drobní živnostníci platí nejvíce z daňových odvodů na sociálním pojištění. K jakým nesrovnalostem v praxi dochází při platbě sociálního pojištění?
  • Ve zkušební době je možná nemoc i dovolená. Ale není to jen tak
    Čeká vás zkušební doba v nové práci? Hlavou se vám určitě honí plno otázek. Můžou mě jen tak vyhodit? Co když onemocním? Mám nárok na dovolenou? Tak na ty vám odpovíme.
  • Vysokoškoláci si se sirotčím důchodem přivydělávat můžou. Za jakých podmínek ale?
    Nastupujete na vysokou, rádi byste si začali přivydělávat, ale bojíte se, že přijdete o sirotčí důchod? Kdy vám zůstane a kdy vám hrozí jeho odejmutí?
  • Jak dlouho pracují Evropané na stát?
    Pouze v osmi členských zemích EU nastal den daňové svobody v letošním roce později než v Česku. V Česku je vysoké především povinné pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance.
  • Jaký příjem musí čtyřčlenná rodina mít, aby nebyla „chudá“?
    Příjmy domácností se v členských zemích EU značně liší, proto je rozdílná i hranice „chudoby“ v eurech. V Lucembursku jsou tak některé rodiny „chudé“, přestože v Česku by patřily mezi bohaté rodiny. Jak se liší hranice „chudoby“ v zemích EU?
  • OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
    Zdanění na straně zaměstnance je v zemích OECD progresivní, kdy s rostoucím příjmem se odvádí na celkových daňových odvodech více. Ve kterých zemích OECD činí maximální souhrnná daňová sazba více než 50 %?
  • Dohoda o provedení práce s měsíční odměnou 10 tisíc a méně v 9 bodech
    Zejména v letních měsících nabízí zaměstnavatelé brigády na dohodu o provedení práce. Přivydělat si mohou nejenom studenti, ale i zaměstnanci, živnostníci nebo penzisté. Výhodou práce na dohodu o provedení práce do limitu je nízké zdanění. Co dalšího je však o DPP dobré vědět?
  • Vysoký důchod s nízkým příjmem: kdo na něj dosáhne?
    Někteří žadatelé o starobní důchod mají obavy, jak budou finančně vycházet ve stáří, když měli po celý život podprůměrnou mzdu. Očekávají velmi nízký důchod. Přesto mohou mít i nadprůměrný důchod, na který nedosáhnou ani lidé s mnohem vyššími příjmy. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Kdy musejí studenti a absolventi platit sociální pojištění?
    Budoucí absolventi středních a vysokých škol se často ptají, zda po ukončení studia musí začít pojistné na sociální zabezpečení platit. To však záleží na konkrétní situaci. Přinášíme přehled těch nejtypičtějších situací dle České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).
  • 10 tipů pro studenty, kteří si přivydělávají na brigádě
    V letních měsících si mnozí studenti přivydělávajíc různými brigádami. Jak je to s daňovými povinnostmi studentů? Kdy je možné obdržet zaplacenou daň z příjmu zpět?
  • Jak vysoké jsou daně v Česku? Součet daňových odvodů je 11. nejvyšší
    Daňové zatížení v Česku je v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi světa nadprůměrné. Souhrnná daňová sazba je v Česku 11. nejvyšší ze zemí OECD.
  • Nezapomeňte odevzdat „přehledy“. Máte čas do úterý 2. 5.
    Jestli jste vykonávali v roce 2016 samostatnou výdělečnou činnost, potom musíte nejpozději do 2. května odevzdat přehledy o příjmech a výdajích na OSSZ a zdravotní pojišťovnu. Na co si dát pozor?
  • Jak vyplnit přehledy za rok 2016 v příkladech
    Osoby samostatně výdělečně činné musí mimo daňové přiznání vyplnit přehledy o příjmech a výdajích. Jeden přehled je nutné odevzdat na místně příslušné OSSZ a druhý příslušné zdravotní pojišťovně. Vyplňování obou přehledů se liší. Podívejme se na praktické příklady.
  • Jak na zálohy na daň i sociální a zdravotní pojištění v roce 2017?
    Všechny osoby samostatně výdělečně činné, které vykonávaly v roce 2016 alespoň jeden měsíc samostatnou výdělečnou činnost, musí odevzdat přehledy na příslušnou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Pokud navíc jejich příjmy za rok 2016 přesáhly 15 000 Kč, musely podat i daňové přiznání. Kdy se musí platit během roku 2017 zálohy na daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění? Jak jsou vysoké minimální zálohy?
  • Zrušení superhrubé mzdy: O kolik vám vzroste příjem?
    Program ODS počítá s daňovými změnami, které by měly zvýšit čistou mzdu všem zaměstnancům. Jedná se o zrušení institutu superhrubé mzdy. Porovnejme si výpočet čisté mzdy dle aktuální legislativy a dle programu ODS u jednotlivých mezd.
  • 4 věci, na které pamatujte po podání daňového přiznání
    Daňové přiznání jste odevzdali a už to máte letos za sebou. Nezapomeňte ale na to, že s daňovým přiznáním jsou spojené i další povinnosti. Máte splněno opravdu všechno?
  • Jak na výpočet daní u spolupracující osoby?
    Někteří živnostníci rozdělují příjmy a výdaje mezi spolupracující osoby. I spolupracující osoby však musí podat za rok 2016 daňové přiznání a přehledy o příjmech a výdajích. Vypočítejme si daňové zatížení spolupracující osoby v praktickém příkladu.
  • Jste nemocní a máte padáka? (2)
    Stát se to může. Onemocníte a ještě jste dostali padáka. Co udělat? Záleží přesně na tom, kdy vaše pracovní neschopnost začala. Dnes nabízíme poslední varianty čtyř situací.
  • Daňová zátěž OSVČ je za rok 2016 citelně nižší než před 10 lety
    V roce 2007 platilo v Česku progresivní zdanění a při výpočtu daně z příjmu fyzických osob musel být dodržen minimální daňový základ. OSVČ platí za rok 2016 nižší daňové odvody než v roce 2007. O kolik je daňové zatížení nižší, si vypočítáme v praktických příkladech.
  • Zdanění u dohody o provedení práce v praktických příkladech
    Pro přivýdělek během zaměstnání, podnikání, studia nebo v důchodu je velmi oblíbená práce na dohodu o provedení práce. Celkové zdanění se u dohody o provedení práce může lišit o desítky procent. Podívejme se na praktické příklady.
  • Jste nemocní a máte padáka? (1)
    Nikomu to nepřejeme, ale stát se to může. Jste nemocní a ještě jste dostali padáka. Co udělat? Záleží přesně na tom, kdy vaše pracovní neschopnost začala. Dnes nabízíme první dvě varianty čtyř situací.
  • Kde ve světě je zdanění rodin nejnižší?
    Souhrnné zdanění rodin s dětmi je v členských zemích OECD nižší než zdanění jednotlivce. V Česku může vždy jeden z rodičů uplatnit daňové zvýhodnění na děti. Vypočítejme se zdanění průměrné rodiny se dvěma dětmi v Česku a porovnejme vypočtenou hodnotu s ostatními zeměmi OECD.
  • Zaručený minimální příjem v Česku? V aktuálních podmínkách méně než 7000 Kč
    Finsko od letoška experimentuje se všeobecným základním příjmem, který by mohl v budoucnu nahradit stávající státní sociální systémy. Koncept stejně vysoké dávky pro každého bez ohledu na zaměstnání nebo příjem a majetek se dostává do popředí v souvislosti s obavami, že velkou část lidské práce nahradí stroje. Švýcarsko ale nedávno v referendu 61 000 Kč měsíčně pro každého občana odmítlo. Jak by systém vypadal v Česku?
  • 5 rozdílů sociálního a zdravotní pojištění v roce 2017
    Zaměstnanci a osoby samostatně výdělečně činné odvádí ze své mzdy nebo zisku nejenom daň z příjmu, ale i povinné pojistné. Výpočet sociálního a zdravotního pojištění je přitom rozdílný. Podívejme se na zásadní rozdíly při výpočtu v roce 2017?
  • Budou rodiče více dětí platit méně na sociálním pojištění?
    Návrh MPSV počítá s nižší sazbou sociálního pojištění pro rodiče se dvěma a více dětmi. O kolik by si finančně rodiny polepšily? Zvýšila by další finanční pomoc rodinám s dětmi porodnost?
  • Kolik odvedeme ze mzdy v roce 2017?
    Z hrubé mzdy je zaměstnanci odvedena zálohová daň z příjmu fyzických osob, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Jak se budou příští rok povinné daňové odvody počítat?
  • Sociální pojištění v roce 2017 v deseti číslech
    Mezi povinné daňové odvody patří i sociální pojištění. Pro rok 2017 dochází k několika změnám u placení sociálního pojištění. Jak se liší platby na sociálním pojištění v roce 2017?
  • Běžte na pracák i kvůli jednomu měsíci bez práce
    Nastupujete do nového zaměstnání a práce vám nenavazuje zde dne na den? Máte třeba měsíc nebo dva neplánované volno? Běžte na úřad práce. I kvůli relativně krátké době registrace se to vyplatí.
  • Zdanění českého zaměstnance je 8. nejvyšší v OECD
    Zdanění práce bezdětného zaměstnance pracujícího za průměrnou mzdu v Česku v loňském roce dosahovalo 42,8 % z hrubé mzdy, což je v rámci zemí OECD osmá nejvyšší hodnota. Trendem v zemích OECD je snižování zdanění práce, vždyť ve 20 členských zemích OECD zdanění práce od roku 2005 pokleslo. Jak si stojí Česko?
  • Sociální pojištění 2017: Kdo si sáhne hlouběji do kapsy?
    Sazba sociálního pojištění se pro příští rok nemění, přesto budou někteří lidé platit při stejném příjmu na sociálním pojištění více než v letošním roce. Podívejme se na praktické příklady, kdy se bude platit více na sociálním pojištění.
  • Jak na výpadek příjmu při nemoci nebo ztrátě zaměstnání?
    Dlouhodobé nemoci, úrazy nebo ztráta zaměstnání se negativně promítají do rodinného rozpočtu. Důsledkem je snížení životního standardu i neschopnost splácet hypotéku nebo půjčky. Do potíží se v této situaci mohou dostat především lidé zvyklí na vyšší příjmy nebo domácnosti s dluhy, které nemocenská a dávky v nezaměstnanosti nezvládnou pokrýt. Vyplatí se proto myslet na zadní vrátka, tedy šetřit, nebo se rozhlédnout po smysluplné pojistce.
  • Kdy neplatíte žádné daně u stotisícového příjmu?
    I z ročních příjmů nad 100 tisíc Kč se v některých případech nemusí platit daň z příjmu fyzických osob, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Podívejme se na vybrané příklady.
  • Daně z příjmů 2020: Samovyměření i jeden formulář pro daně a pojistné
    Ministerstvo financí zahájilo veřejnou diskusi, která by měla sloužit jako podklad pro nově připravovaný zákon o dani z příjmu. Zákon by měl začít platit od roku 2020 a měl by zjednodušit výběr daní a zavést řadu novinek.
  • 7 období, která se vám nepočítají do důchodu
    Výši státního důchodu významně ovlivňuje získaná doba pojištění. Podívejme se na vybraných sedm období, která se do doby pojištění nepočítají a neovlivňují tedy konečnou měsíční částku důchodu.
  • Proč nepracovat pouze na dohodu?
    Kdy je výhodné pracovat na dohodu o provedení práce a kdy nikoliv? Kdy se práce na dohodu o provedení práce příští rok z daňového hlediska "prodraží"? Podívejme se na praktické příklady a možná úskalí, které může práce na dohodu o provedení práce přinést.
  • Sociální pojištění z přivýdělku v roce 2017
    Mnozí zaměstnanci si ke svému hlavnímu příjmu ze zaměstnaneckého poměru přivydělávají, ať už prací na dohody, formou zkráceného úvazku nebo samostatnou výdělečnou činností. Jak to bude s placením sociálního pojištění z přivýdělku v příštím roce?
  • Kterou daň odvádí živnostníci vždy?
    Osoby samostatně výdělečně činné mají, na rozdíl od zaměstnanců, mnoho daňových povinností. Kterou daň však platí OSVČ vždy, bez ohledu na to, zdali vykonávají hlavní samostatnou výdělečnou činnost nebo vedlejší samostatnou výdělečnou činnost nebo jak vysokého hrubého zisku dosáhnou? Podívejme se na praktické příklady.
  • Jak danit přivýdělky z druhého zaměstnání?
    Nástup do druhého zaměstnání, příležitostné brigády, dohody o provedení práce nebo zahájení vlastního podnikání jsou pro řadu lidí řešením, jak si vylepšit rodinný rozpočet. Pro 58 procent Čechů a jejich domácností je totiž obtížné vyjít se současným příjmem. Druhé zaměstnání má kvůli své ekonomické situaci 24 procent lidí. I při krátkodobém přivýdělku je třeba dát pozor na daňové povinnosti.
  • Na které dani platí živnostníci nejvíc?
    Sazba daně z příjmu fyzických osob, sociálního pojištění i zdravotního pojištění je odlišná, přesto v praxi platí živnostníci nejvíce na jiné "přímé dani". Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
  • Hledáme práci: Jaký plat zaměstnance odpovídá zisku OSVČ?
    Najít vhodnou práci není v současné době jednoduché. Při splnění zákonných podmínek lze stejnou práci vykonávat jako zaměstnanec nebo osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ). Kdy si lze volit mezi zaměstnaneckým poměrem a OSVČ? Která z variant a kdy se vyplatí? Podívejme se na tuto volbu z pohledu daní a sociální ochrany.
  • S výpočtem čisté mzdy pomůže mzdová kalkulačka
    I když mzdu dostává většina z nás, málo kdo dokáže vypočítat, jak vysoká bude obdržená částka na účtu. S výpočtem vám může pomoci naše mzdová kalkulačka. Podívejte se, co ovlivňuje výpočet čisté mzdy, co vše je třeba při výpočtu zohlednit.
  • Hlídejte si limit při vedlejší samostatné výdělečné činnosti
    Výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti je pro účely placení sociálního pojištění zvýhodněn, neboť do limitu se sociální pojištění vůbec neplatí. Při nižším zisku je tedy vhodné si limit pohlídat, neboť vyšší hrubý zisk nemusí v takovém případě znamenat vyšší disponibilní zisk. Podívejme se na praktické příklady.
  • Jak na společnost bez právní subjektivity?
    Založení společnosti bez právní subjektivity v souladu s občanským zákoníkem je pro některé osoby samostatně výdělečně činné možností, jak zlepšit postavení na trhu nebo získat zajímavou zakázku. S čím při založení společnosti počítat?
  • Sociální pojištění v Česku patří k nejdražším na světě
    Podle průzkumu z roku 2014 patří pojistné na sociální zabezpečení v Česku k nejvyšším na světě. Zatímco u průměrné měsíční mzdy jsou náklady na sociální pojištění v porovnání s dalšími 36 státy průměrné, při příjmech okolo 50 tisíc korun patří Česko mezi nejdražší země. V roce 2017 se navíc minimální zálohy na sociální pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné poprvé dostanou přes hranici dvou tisíc korun. Slevy by se ale nově měly dočkat rodiny s dětmi.
  • EU: Nejdéle pracují na stát Francouzi
    Daňová politika se v jednotlivých členských zemích EU liší. Při zohlednění plateb na dani z příjmu fyzických osob, povinného pojistného a DPH pracují na stát nejméně občané na Kypru a nejdéle ve Francii.
  • Letní brigáda a vrácení srážkové daně
    Prázdninové měsíce nabízejí řadu možností, jak si přivydělat, zejména pak na dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti. Jaké daně se platí z přivýdělku? A kdy je možné obdržet sraženou daň z dohody o provedení práce zpět?
  • Finanční podpora otců pečujících o děti
    Projde-li úspěšně legislativním procesem vládní návrh, budou mít otcové příští rok nárok na týdenní otcovskou dovolenou. Finanční podpora rodin s dětmi je již nyní v Česku velmi vysoká a otcové mohou čerpat mateřskou a pobírat rodičovský příspěvek.
  • Jak na úřad práce
    I když je v současnosti nezaměstnanost rekordně nízká, mnoho lidí se i tak nevyhne návštěvě úřadu práce. Doporučuje se na úřad zajít do 3 dnů od ukončení zaměstnání. Přečtěte si, jak se registrovat na úřadu práce, jaké dokumenty budete potřebovat a co vše a v jakých lhůtách je potřeba vyřídit?
  • Různé zdanění o desítky procent při stejném zisku
    Dva živnostníci se stejným hrubým ziskem mohou platit na povinných daňových platbách (dani z příjmu, sociálním a zdravotním pojištění) o desetitisíce korun odlišné částky, přestože oba uplatňují pouze základní daňovou slevu na poplatníka. Jak je to možné? Podívejme se na praktický výpočet.
  • Jaké existují pracovní smlouvy?
    Pracovněprávní vztah v sobě zahrnuje kromě klasického pracovního poměru i tzv. dohody o práci konané mimo pracovní poměr. Ve vztahu zaměstnavatel a zaměstnanec se tedy nejčastěji hovoří o pracovní smlouvě, dohodě o pracovní činnosti nebo dohodě o provedení práce. Každá smlouva či dohoda má své využití v různých situacích.
  • Sociální pojištění živnostníků čtyřikrát jinak
    V Česku je zavedena pro živnostníky pouze jedna sazba sociálního (důchodového) pojištění. Od roku 2016 byl navíc zrušen II. důchodový pilíř. Přesto se mohou skutečné odvody živnostníků na sociálním pojištění pohybovat od 0 % po více než 30 % z hrubého zisku. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.
  • V mimoevropských zemích jsou daně nižší
    Souhrnná daňová sazba, neboli součet nejvýznamnějších daňových sazeb, je v Česku při porovnání s ostatními členskými zeměmi OECD mírně nadprůměrná. V mimoevropských zemích je souhrnná daňová sazba nižší především z důvodu nižší DPH a sociálního pojištění. Ve kterých zemích OECD jsou daně nejnižší a kde nejvyšší?
  • Platby na sociálním pojištění zaměstnance a OSVČ
    Zaměstnanci v souladu s odvody zaměstnavatele odvádí na sociálním pojištění více než zaměstnanci. Současně však mají zaměstnanci vyšší důchody, nemocenské dávky nebo podporu v nezaměstnanosti. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Kdy se platí nejvíce na zdravotním pojištění?
    Sazba zdravotního pojištění je nižší než sazba daně z příjmu fyzických osob a sazba sociálního pojištění. Přesto mnozí občané odvádí nejvyšší částky právě na zdravotním pojištění. Jak je to možné? Podívejme se na několik vybraných situací.
  • Deset zajímavostí při výpočtu čisté mzdy
    Výpočet čisté mzdy, kterou obdrží zaměstnanec na svůj bankovní účet, a za kterou může nakupovat zboží a služby ovlivňují nejenom sazby daně z příjmu, sociálního pojištění a zdravotního pojištění, ale i další legislativní parametry.
  • Přivýdělek a sociální pojištění
    Mnozí zaměstnanci si přivydělávají, ať už na dohodu o provedení práce, dohodu o pracovní činnosti, prácí u jiného zaměstnavatele na zkrácený úvazek nebo vlastní samostatnou výdělečnou činností. Jak se liší způsob přivýdělku s ohledem na placení sociálního pojištění?
  • Zdanění dohody o provedení práce v příkladech
    Práce na dohodu o provedení práce je atraktivní pro zaměstnavatele i zaměstnance. Výhodou je vysoká pružnost a často nižší zdanění. Podívejme se v praktických příkladech, jak se může lišit zdanění při práci na dohodu o provedení práce v roce 2016.
  • Sankce pro firmy za neplacení pojistného
    Za výpočet sociálního pojištění a zdravotního pojištění a jeho odvod na účty příslušných institucí jsou za zaměstnance zodpovědní zaměstnavatelé. Neplnění zákonných povinností je sankciováno penálem, ale hrozí i trestní stíhání.
  • Přehled pro OSSZ v deseti bodech
    Všichni občané, kteří alespoň po dobu jednoho měsíce roku 2015 vykonávali samostatnou výdělečnou činnost, musí doručit na místně příslušné OSSZ (Okresní správu sociálního zabezpečení) přehled o příjmech a výdajích za rok 2015. Co je dobré při vyplňování přehledu vědět?
  • Kdo zaplatí v roce 2016 více na sociálním pojištění?
    Přestože sazba sociálního pojištění pro zaměstnance ani OSVČ pro rok 2016 nestoupla, tak se některým lidem platba sociálního pojištění prodraží. Podívejme se na praktické příklady, kdy bude nutné šáhnout hlouběji do kapsy.
  • Od ledna budou odvádět na sociálním pojištění všichni stejně
    Zaměstnanci, kteří dobrovolně vstoupili do II. důchodového pilíře, odváděli o 3 % méně na povinném sociálním pojištění. Z důvodu zrušení II. pilíře však již za leden budou odvádět stejné pojistné jako zaměstnanci, kteří do II. pilíře nevstoupili. Jak bude probíhat výplata naspořených peněz v II. pilíři?
  • Sociální pojištění v roce 2016 v deseti číslech
    Někteří zaměstnanci a živnostníci platí nejvyšší daňové odvody na povinném sociálním pojištění. Jak vysoké sociální pojištění platí zaměstnanci, živnostníci nebo občané mající příjmy pouze z pronájmu v roce 2016?
  • Skutečné zdanění mzdy v roce 2016
    Zaměstnanci odvádí ze své hrubé mzdy sociální pojištění, zdravotní pojištění a daň z příjmu fyzických osob. Jak moc se budou lišit mzdové náklady zaměstnavatele a čistá mzda bezdětného zaměstnance v roce 2016?
  • Daňové zvýhodnění při studiu
    Při uplatnění daňového zvýhodnění na děti je měsíční čistá mzda zaměstnance vždy vyšší než u bezdětného kolegy. Daňové zvýhodnění může při splnění zákonných podmínek uplatnit vždy jeden z rodičů. Zaměstnanec měsíčně a OSVČ jednou za rok. Jak je to s daňovým zvýhodněním během prázdnin, při ukončení střední školy, při absolvování vysoké školy nebo při dálkovém studiu?
  • Kdy je spolupráce výhodná?
    Živnostník nemůže zaměstnat svoji manželku, přesto však mu může manželka ve výkonu samostatné výdělečné činnosti pomáhat využitím institutu spolupráce. Proč je spolupráce výhodná a kdy přináší daňovou úsporu?
  • Kolik zaplatí za rok 2015 OSVČ na povinných daních?
    Souhrnná daňová povinnost u OSVČ závisí na dosaženém hrubém zisku. Nejvíce na povinných daních (sociálním pojištění, zdravotním pojištění a dani z příjmu fyzických osob) odvedou efektivně OSVČ s nízkým hrubým ziskem. Naopak u nadstandardních zisků celková efektivní daňová sazba klesá. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
  • Deset daňových čísel pro rok 2016
    I pro příští rok dochází k několika daňovým změnám ovlivňující výši čistého rodinného příjmu. Podívejme se na změnu vybraných deseti důležitých limitů, které může v různé míře pocítit rodinná peněženka.
  • EU: Jak vysoké jsou mzdové náklady
    Mzdové náklady zaměstnavatele netvoří pouze hrubá mzda zaměstnance sjednaná zpravidla v pracovní smlouvě, ale i povinné pojistné placené zaměstnavatelem. V širším pohledu ještě navíc náklady za zaškolení, rozšíření kvalifikace nebo různá pojištění a benefity. Jak vysoké jsou průměrné mzdové náklady v zemích EU?
  • Ze kterých příjmů se neplatí sociální pojištění?
    Většina zaměstnanců odvádí nejvyšší odvody na sociálním pojištění. Z některých příjmů se však sociální pojištění neplatí. Ze kterých?
  • OSVČ vs. zaměstnanci s nízkým příjmem
    Neexistuje jednoznačná odpověď, zdali je lepší být zaměstnancem nebo osobou samostatně výdělečně činnou. Každodenní život je v obou případech odlišný a záleží na každém jednotlivci, co je pro něj lepší. Při nízkém příjmu je však daňově výhodnější zaměstnanecký poměr.
  • OSVČ: 20 nevýhod, se kterými je nutné počítat
    Každodenní život osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) je v mnoha ohledech odlišný od života zaměstnance. Obojí má své výhody a nevýhody. Být zaměstnanec nebo OSVČ? Záleží na osobních preferencích, životním postoji nebo možnosti sebeuplatnění.
  • Jak šel čas s průměrnou čistou mzdou v zemích OECD?
    Jak vysokou čistou mzdu obdrží zaměstnanec na svůj účet závisí na výši sjednané hrubé mzdě zpravidla v pracovní smlouvě a zdanění mzdy. Z členských zemí OECD je průměrná čistá mzda nejvyšší s velkým náskokem ve Švýcarsku, následuje Norsko, Austrálie, Lucembursko a Velká Británie. Ve kterých zemích nejvíce stoupá čistá mzda?
  • Která daň se platí vždy?
    Zdravotní pojištění je povinnou daní, která musí být vždy placena. Pouze za státní pojištěnce odvádí zdravotní pojištění stát. Naproti tomu daň z příjmu fyzických osob neplatí i zaměstnanci s nízkými mzdami nebo živnostníci s nízkým ziskem. Co když se neplatí sociální pojištění?
  • Na co si dát pozor při ukončení samostatné výdělečné činnosti během roku?
    Při ukončení samostatné výdělečné činnosti během roku je potřeba splnit potřebné oznamovací povinnosti a mít vyřešen pojistný vztah u zdravotní pojišťovny a místně příslušné OSSZ. Co je potřeba si ohlídat?
  • Devět případů, kdy ošetřovné nedostanete
    Zaměstnanci mají v případě nemoci dítěte nebo jiného člena domácnosti, vyžaduje-li to jeho zdravotní stav, nárok na ošetřovné, které je dávkou nemocenského pojištění. Kdy však nárok na ošetřovné nevzniká?
  • Jedenáct věcí, které byste měli vědět při podnikání při zaměstnání
    Mnozí zaměstnanci si přivydělávají vlastní samostatnou výdělečnou činností. Pro zaměstnance je samostatná výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmů. Co je dobré vědět o přivýdělku na "vedlejšák"?
  • OECD: Nejnižší daně jsou v Chile
    Při porovnání daňových sazeb hlavních daní je daňové zatížení v Česku v rámci zemí OECD mírně nadprůměrné. V mimoevropských zemích OECD jsou sazby nejdůležitějších daní nižší než v evropských zemích.
  • Zdanění práce v členských zemích OECD
    Odvody na dani z příjmu jsou v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD podprůměrné. Celkové zdanění práce však patří mezi nejvyšší. Jak je to možné? Do zdanění práce je nutné započítat i povinné pojistné placené zaměstnavateli za zaměstnance.
  • Jak na daně při zahájení podnikání v roce 2015?
    Samostatná výdělečná činnost přináší svobodu, možnost prosazovat vlastní nápady a při úspěchu i vysoké příjmy. OSVČ si však musejí samy vyřizovat všechny daňové záležitosti. Jak je to s placením daní při zahájení samostatné výdělečné činnosti během letošního roku?
  • Zajištění dlužného výživného v insolvenčním řízení
    Insolvence a dlužné výživné bude tématem dnešního rozhovoru. Jakým postupem zajistit dlužné výživné v rámci insolvenčního řízení poradí JUDr. Michal Žižlavský, předseda Rady expertů Asociace insolvenčních správců.
  • Jaký je hlavní rozdíl mezi zdravotním a sociálním pojištěním?
    Na sociálním a zdravotním pojištění platí mnozí zaměstnanci a živnostníci více než na dani z příjmu fyzických osob. Zdravotní pojišťovnu si lze vybrat, pro platbu sociálního pojištění žádná volba není možná. Zdravotní pojištění se platí z celého příjmu, sociální pojištění do limitu. Zásadní rozdíl je však jiný, který?
  • Deset odlišností u zdravotního pojištění
    Zaměstnancům je z hrubé mzdy sražena daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění. Všechny tři odvody se liší, zdravotní pojištění však nejvíce. Podívejme se na vybraných deset odlišností u zdravotního pojištění.
  • Zdravotní pojištění za rok 2014 v deseti číslech
    Při výkonu samostatné výdělečné činnosti alespoň po část roku 2014 je nutné doručit na příslušnou zdravotní pojišťovnu "přehled o příjmech a výdajích za rok 2014". Podívejme se na deset důležitých čísel.
  • Deset důležitých pojistných čísel za rok 2014
    Všichni občané, kteří měli alespoň po část roku 2014 příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, musí do 4. května doručit na místně příslušné OSSZ "přehled o příjmech a výdajích za rok 2014". Podívejme se na vybraných 10 čísel, které je při vyplňování tohoto tiskopisu znát.
  • Zdravotní pojištění v roce 2015 v deseti číslech
    Všichni občané s trvalým pobytem v Česku musí být vedeni v registru některé zdravotní pojišťovny a odvádět zdravotní pojištění. Za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát. Jak se liší platba na zdravotním pojištění? Podívejte se na deset důležitých čísel pro placení zdravotního pojištění v roce 2015.
  • S čím počítat při stanovení výdajů paušálem v osmi bodech
    Podmínky pro uplatnění výdajů paušálem se v posledních letech zpřísnily. Nadále je však stanovení výdajů paušálem pro mnoho OSVČ výhodné. Jednoduchost, administrativní nenáročnost a srozumitelnost jsou velkým plus. S čím při stanovení výdajů paušálem počítat?
  • Kdo platí nejméně na sociálním pojištění?
    Zaměstnanci odvádí na sociálním pojištění 6,5 % ze své hrubé mzdy. Přesto někteří zaměstnanci odvádí na sociálním pojištění méně. Proč? Obdobná situace je i u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Podívejme se na praktické výpočty v roce 2015.
  • Kdo platí nejvíce na povinném pojistném?
    Přestože je sazba sociálního a zdravotního pojištění pro všechny zaměstnance a všechny OSVČ stejná, tak někteří občané platí na povinném pojistném efektivně více než jiní. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty dle legislativy roku 2015.
  • Pět případů, kdy budete platit více na sociálním pojištění
    Pro rok 2015 se nemění sazby sociálního pojištění. Ani pro zaměstnance ani pro OSVČ. Přesto někteří občané budou platit více na sociálním pojištění. Podívejme se na praktické příklady. Kdo si pohorší a o kolik?
  • Sedm rozdílů při platbě sociálního a zdravotního pojištění
    U platby sociálního pojištění a zdravotního pojištění nalezneme několik společných znaků. V některých aspektech se však značně liší. Kdy je potřeba platit zdravotní pojištění a sociální nikoliv? Podívejte se na vybraných sedm rozdílů.
  • Živnostníci si v roce 2015 sáhnou hlouběji do kapsy
    V roce 2015 čeká na OSVČ nárůst minimální měsíční zálohy na sociálním zabezpečení a zdravotním pojištění. Navíc dochází i ke zvýšení stropu pro platbu sociálního zabezpečení. Řada živnostníků tak za rok 2015 zaplatí na povinných odvodech více než za rok předchozí.
  • Živnostník manželku zaměstnat nemůže, řešením je spolupráce
    Dle zákoníku práce nemohou podnikatelé - fyzické osoby zaměstnat svoji manželku. Jak postupovat, když manželka se samostatnou výdělečnou činností pomáhá? Manželka bude spolupracující osoba se stejnými povinnostmi jako ostatní OSVČ.
  • Důchod v roce 2015, co je dobré vědět?
    Důchodová legislativa prochází v Česku v posledních letech výraznými změnami. Rok 2015 není výjimkou. Oproti roku 2014 se opět mění výpočtová formule důchodu. S čím je potřeba při odchodu do důchodu v roce 2015 počítat?
  • Průměrný důchod vs. průměrná mzda
    Důchody se téměř nedaní, mzda ano. Porovnejme si proto průměrný důchod, který dostávají penzisté na svůj účet s průměrnou čistou mzdou, kterou dostávají na účet zaměstnanci od svého zaměstnavatele. Kdo má v Česku nárok na průměrný důchod?
  • Finanční dopady zvýšení minimální mzdy na 9 200 Kč
    Vláda zvýšila od ledna 2015 minimální mzdu na 9 200 Kč. Zvýšení minimální mzdy je tedy vyšší než se původně plánovalo. Jak se konkrétně promítne zvýšení minimální mzdy ve firemních nákladech, čisté mzdě zaměstnance a v dalších daňových souvislostech?
  • Devět chyb OSVČ při platbě zdravotního pojištění
    Na dani z příjmu fyzických osob nemusí OSVČ během roku zaplatit nic. Zdravotní pojištění musí být placeno vždy. Placení zdravotního pojištění je povinné. Podívejme se na vybraných 9 chyb OSVČ, které znamenají vznik penále.
  • Jak moc je v Česku progresivní zdanění?
    V Česku odvádíme na dani z příjmu fyzických osob 15 % z daňového základu. Občané s ročním příjmem nad 1 245 216 Kč odvádí z příjmu nad uvedenou hranici ještě 7% solidární daň. Jak moc je v Česku skutečná sazba daně z příjmu fyzických osob progresivní? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Měsíční zisk 11 tisíc nebo minimální mzdu?
    OSVČ musí vždy zaplatit povinné pojistné alespoň v minimální výši. Začátek samostatné výdělečné činnosti je vhodné dobře promyslet. Než nízký zisk, to je výhodnější pracovat za minimální mzdu. Měsíční disponibilní příjem je vyšší a zaměstnanci mají vyšší sociální jistoty.
  • Deset důležitých čísel v sociálním pojištění
    Mnozí zaměstnanci nebo OSVČ zaplatí na sociálním pojištění nejvíce ze všech "povinných daní". Sociální pojištění placené zaměstnavatelem firmám citelně prodražuje cenu práce. Podívejme se na deset důležitých čísel pro placení sociálního pojištění.
  • Deset důležitých čísel ve zdravotním pojištění
    Zdravotní pojištění je "povinnou daní". Všichni musíme platit měsíčně své zdravotní pojišťovně zdravotní pojištění. Pouze za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát. Podívejme se na deset důležitých čísel pro placení zdravotního pojištění.
  • Firmy a OSVČ s dluhy nesplňují podmínky pro veřejné zakázky
    Pro řadu firem a živnostníků jsou veřejné zakázky velmi významným zdrojem příjmů. Jednou z kvalifikačních podmínek pro účast na veřejné zakázce je i bezdlužnost na daních a povinném pojistném (zdravotním a sociálním pojištění).
  • Nejvýhodnější jsou brigády do 10 tisíc korun aneb jak dostat zpět daně?
    Prázdninové brigády jsou významným zdrojem příjmů mnoha studentů. Už dvě zaměstnání souběžně však znamenají povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů. To se nakonec studentům ve velké míře vyplatí díky přeplatkům na dani.
  • Když zaměstnavatel neplatí povinné odvody za zaměstnance
    Za výpočet a odvod sociálního a zdravotního pojištění za zaměstnance je zodpovědný jejich zaměstnavatel. Zaměstnanec nemůže být dlužníkem na povinném pojistném za dobu, kdy je zaměstnán. Někteří zaměstnavatelé však své zákonné povinnosti neplní, za což hrozí trestní stíhání.
  • Deset mýtů o ošetřovném
    Ošetřovné patří mezi dávky nemocenského pojištění, není však přiznáváno automaticky všem, je zapotřebí splnit zákonné podmínky. Podívejte se na deset vybraných omylů ohledně ošetřovného.
  • Jak stoupnou zaměstnavateli náklady při zvýšení hrubé mzdy o 1 000 Kč?
    Zaměstnanec s hrubou mzdou 25 000 Kč stojí zaměstnavatele 33 500 Kč. Důvodem je placení vysokého povinného pojistného zaměstnavateli za zaměstnance. Mzdové náklady jsou v Česku vyšší o 34 % než hrubá mzda, jak je to v jiných zemích OECD?
  • OSVČ mohou požádat o splátky pojistného
    Osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ) nebo zaměstnavatelé se mohou dočasně dostat do finančních problémů, kdy po dobu několika měsíců neplatí ani povinné zdravotní pojištění. Jednorázová úhrada zdravotního pojištění je následně nad jejich finanční síly, řešením může být splácení povinného pojistné ve splátkách.
  • Platíme vysoké nebo nízké daně?
    Rozdíly v daňových sazbách u základních daní (daní z příjmů, pojistného a DPH) se ve vyspělých členských zemích OECD citelně liší. Nejnižší daňové sazby jsou v Chile, nejvyšší v Belgii. Jak si stojí Česko? Podívejme se na "souhrnnou daňovou sazbu" za rok 2013.
  • Jste OSVČ a v letošním roce se Vám nedaří jako loni? Zažádejte si o nižší zálohy na povinném pojistném
    Měsíční záloha pro OSVČ na zdravotním a sociálním pojištění v roce 2014 po odevzdání „Přehledu“ závisí na výši zisku v roce 2013. Co když byl ale minulý rok ziskovější, než odpovídá současné finanční situaci v prvních měsících letošního roku? Řešením je žádost o snížení měsíčních záloh na povinném pojistném. Tímto krokem si OSVČ vylepší měsíční finanční tok.
  • Průměrná měsíční mzda nad 100 tisíc Kč? V osmi zemích OECD
    Za rok 2013 činila v Česku průměrná měsíční mzda 25 128 Kč, v rámci zemí OECD jsou mzdy v Česku podprůměrné. V loňském roce byla průměrná měsíční mzda v osmi členských zemích OECD vyšší než 100 tisíc Kč. Ve kterých vyspělých zemích se "bere" nejvíc?
  • Jste OSVČ? Nezapomeňte odevzdat „Přehledy“
    Vyplněním a odevzdáním přiznání k dani z příjmu všechny daňové povinnosti pro OSVČ neskončily. Do 2. května je nutné odevzdat „Přehledy“ za rok 2013 na místně příslušnou OSSZ a zdravotní pojišťovnu, u které byly OSVČ v loňském roce klientem.
  • Podprůměrné a nadprůměrné mzdy: Jak se liší zdanění?
    V Česku jsou rozdíly v míře zdanění mezi zaměstnanci pracujícími za podprůměrnou a nadprůměrnou mzdu jedny z nejnižších z členských zemí OECD. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Firmy mohou žádat o prominutí penále na zdravotním pojištění
    Zaměstnavatelé jsou odpovědni za správné vyčíslení a odvod zdravotního pojištění za své zaměstnance. Během roku mohou nastat situace, že zaměstnavatelé nemají prostředky, aby včas zaplatili zdravotní pojištění a vznikne penále. Jak si zažádat o prominutí penále?
  • OSVČ, které vstoupily do II. pilíře, musí podat i „pojistné přiznání“
    OSVČ, které v loňském roce vstoupily do II. důchodového pilíře, musí poprvé vyplnit nový tiskopis: pojistné přiznání. Pojistné přiznání se odevzdává na finanční úřad současně s přiznáním k dani z příjmu fyzických osob.
  • Kolik zaplatíme na důchod? A kolik na penzi dostaneme?
    I přes postupné legislativní změny je výpočet důchodu v Česku nadále poměrně "rovnostářský". Občané s vysokými příjmy tak dostanou v průměru státní důchod výrazně nižší, než v produktivním věku zaplatí na sociálním pojištění, u občanů s nízkými příjmy je to naopak. Povídejme se na praktické výpočty dle legislativy roku 2014.
  • I zaměstnanci neplatí daň z příjmu, kdy?
    Stejně jako daň z příjmu fyzických osob neplatí některé OSVČ, tak ji neplatí ani někteří zaměstnanci. Využití daňových slev, daňového zvýhodnění a nezdanitelných položek je důvodem, proč i při nadprůměrné mzdě neplatí zaměstnanec nic na dani z příjmu fyzických osob. Podívejme se na praktické příklady.
  • Cestovní náhrady v roce 2014
    Se začátkem roku se znovu změní sazby tuzemského stravného, nové průměry za pohonné hmoty, časová pásma a sazby pro zahraniční stravné. Přinášíme přehledně hlavní změny.
  • Pracuji a jsem "chudý"
    Evropská "chudoba" je rozdílná od světové chudoby. Přesto i v Česku se desetitisíce občanů považuje za "chudé". Finanční hranice "chudoby" u jednotlivce v Česku činí 9 683 Kč měsíčně. Jak je to v ostatních členských zemích EU?
  • Sociální zabezpečení v roce 2014
    Na základě informací České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) přinášíme přehled důležitých údajů platných pro sociální zabezpečení v tomto roce.
  • Změny při výpočtu čistého příjmu v roce 2014
    OSVČ musí pro rok 2014 počítat s vyššími minimálními platbami na sociálním a zdravotním pojištění, u dohody o provedení práce se do limitu 10 tisíc odvede 15% srážková daň nebo se zvyšuje limit pro příležitostné příjmy na 30 tisíc Kč. Podívejme se na vybrané změny při výpočtu čistého příjmu v roce 2014.
  • Vysoké a nízké příjmy v roce 2014 = vyšší zdanění
    Pro rok 2014 dochází ke zvýšení stropu pro platbu sociálního pojištění, občané s vysokými příjmy tedy odvedou za celý rok nepatrně více na sociálním pojištění. K 1. lednu 2014 činí minimální mzda 8 500 Kč, co to znamená?
  • Úřad práce není nepřítel
    Nezaměstnanost je bohužel dlouhodobý problém. Co dělat, když se budete muset obrátit na úřad práce? Přinášíme pár užitečných rad, např. je dobré se přijít zaregistrovat do tří pracovních dnů po skončení pracovního poměru.
  • Zdanění přivýdělku v roce 2014
    Každoročně stoupá počet zaměstnanců, kteří si přivydělávají samostatnou výdělečnou činností. Pro účely placení sociálního a zdravotního pojištění je jejich činnost hodnocena jako vedlejší, což přináší výhody.
  • Zlatá bublina zvaná investiční životní pojištění
    Věta, kterou dříve či později zaslechne každý finanční poradce: „Když už si platím pojištění, ať z toho taky něco mám.“ Marketingový poradce se může radovat, neboť původně reklamní slogan pojišťoven se dostal do podvědomí lidí natolik, že jej nyní již sami opakují. Otázkou ovšem je, jak to s tím „ať z toho taky něco mám“, vlastně je doopravdy.
  • "Vedlejší" samostatná výdělečná činnost je výhodná
    Každoročně stoupá počet zaměstnanců, kteří si přivydělávají samostatnou výdělečnou činností. Pro tyto OSVČ je jejich výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmů, což přináší značné výhody. Za rok 2013 např. při uplatnění výdajů paušálem.
  • Podnikání při studiu? Proč ne!
    Studujete školu, ale rádi byste se co nejdříve postavili na vlastní nohy? Kromě doplňování zboží v supermarketu a jiných brigád můžete přijít k penězům zcela jinou formou, a to sice podnikáním. Víte, že podnikající studenti do 26 let jsou dokonce státem podporováni?
  • Invalidní důchod bez příjmu
    Pro přiznání invalidního důchodu musí být splněny zákonné podmínky. Jak vysoký invalidní důchod má občan, kterému plná invalidita vznikla před dosažením 18 let?
  • Jak vysoký je průměrný důchod?
    V srpnu letošního roku činil průměrný starobní důchod 10 970 Kč. Průměrná mzda za první pololetí letošního roku činí 24 503 Kč. Proč není tvrzení, že průměrný důchod dosahuje 44,8 % průměrné mzdy, přesné?
  • Živnostenský list může mít i student
    Rádi byste si při studiu na vysoké škole vydělali více než pár stovek na brigádě a nevíte jak na to? Zařiďte si živnost a začněte podnikat! Místo živnostenského listu dnes dostanete tzv. výpis ze živnostenského rejstříku. U ohlašovacích živností stačí splnit jen všeobecné podmínky.
  • Kdy se platí z podprůměrného příjmu vysoké daně?
    Ve většině případů platí, že čím vyšší příjem, tím vyšší zdanění (v procentech z příjmu). Nemusí tomu tak však být vždy. V Česku najdeme několik případů, kdy je zdanění vysoké i při nízkém příjmu. A to jak pro zaměstnance, tak OSVČ. Podívejme se na některé praktické příklady.
  • OECD: Průměrná mzda v letech 2010 až 2012
    V posledních třech letech nejvíce stoupla nominální průměrná mzda v Turecku, Islandu a Chile. V Portugalsku a Řecku průměrná mzda dokonce poklesla. Podívejme se na vývoj průměrné mzdy v posledních třech letech v zemích OECD.
  • Zdravotní pojištění jako povinná daň
    Daň z příjmu fyzických osob neplatí občané s nízkými příjmy, sociální pojištění se neplatí z příjmů nad strop. U zdravotního pojištění tomu tak není, zdravotní pojištění je povinnou daní. Kteří občané platí na zdravotním pojištění více než na dani z příjmu fyzických osob?
  • Příjem na ruku vám znatelně sníží důchod
    Někteří občané pracují pro svého zaměstnavatele oficiálně za nízkou mzdu a další peníze jsou jím vypláceny na ruku. Tito zaměstnanci musí počítat s velmi nízkým důchodem. Příjem na ruku se jim totiž do důchodu počítat nebude.
  • Nový bič na živnostníky. Od roku 2014 datová schránka povinně!
    Od roku 2014 se všichni živnostníci a podnikatelé musí rozloučit s vyplňováním přehledu pro OSVČ u ČSSZ v listinné podobě. I přesto, že mnozí z nich jsou na tento způsob zvyklí, tak díky novým ustanovením je s ním definitivně konec.
  • Nejnižší index daňové mizérie má Chile, nejvyšší Belgie
    Při porovnání hlavních daňových sazeb (daně z příjmu fyzických a právnických osob, sociálního a zdravotního pojištění a DPH) zjistíme, že "souhrnná daňová sazba" je v Česku 12. nejvyšší z členských zemí OECD. Jak vysoký je "index daňové mizérie" v členských zemích OECD?
  • V Česku jsou nejnižší rozdíly mezi bohatými a chudými
    Ze všech členských zemí OECD je rozdíl v příjmu pětiny domácností s nejvyššími příjmy a pětiny domácností s nejnižšími příjmy v Česku nejnižší. Příjmové rozdíly v Česku jsou oproti jiným zemím nízké.
  • Porovnání zdanění OSVČ v čase
    V roce 2007 bylo v Česku progresivní zdanění, v roce 2013 stále platí rovná 15% daň z příjmu fyzických osob. Přesto zdanění OSVČ za rok 2013 bude vyšší než za rok 2007, v některých případech o desetitisíce korun. Podívejme se na praktické příklady. 
  • Přehled OSVČ za rok 2012 musejí podat i ti, kteří podnikali jen část roku
    Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) připomíná, že Přehled o příjmech a výdajích za rok 2012 mají povinnost podat i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které vykonávaly samostatnou výdělečnou činnost jen po část roku 2012. Povinnost se tedy týká i osob, které v průběhu roku 2012 samostatnou výdělečnou činnost přerušily či ukončily.
  • Jak se vyvíjelo zdanění průměrné mzdy v čase
    Výpočet daňové povinnosti v Česku se během posledních deseti let několikrát změnil. Jak se liší v Česku zdanění práce u průměrné mzdy od roku 2003 do roku 2013?
  • Nízký příjem = vysoké daně
    Přestože zaměstnanci s podprůměrnou mzdou odvedou v Česku na dani z příjmu fyzických osob velmi málo, tak je zdanění práce v Česku u podprůměrných příjmů z členských zemí OECD jedno z nejvyšších. Proč je tomu tak?
  • Má cenu podnikání s nízkým ziskem?
    Někteří občané mají rádi svobodu a vlastní zodpovědnost. Samostatná výdělečná činnost je pro ně jasnou volbou. Při nízkém zisku je však nutné si rozmyslet, zdali v samostatné výdělečné činnosti nadále pokračovat. Zdanění je vysoké, jistoty žádné.
  • Severa: Oběti trestných činů mají nárok na finanční pomoc od státu
    Následek trestného činu znamená intenzivní zásah do našeho života. Nastane-li však tato událost, měli bychom být znalí našich práv nejenom z hlediska trestního postihu pachatele, ale i možnosti požadovat od státu finanční pomoc. Hlavní je však vědět, kde o takovou pomoc zažádat.
  • OECD: Jak vysoké jsou průměrné mzdové náklady zaměstnavatele?
    Za rok 2012 činila průměrná mzda v Česku 25 101 Kč. Zaměstnavatelé však platí za zaměstnance ještě vysoké povinné pojistné, průměrné mzdové náklady zaměstnavatele tak činily 33 637 Kč. Jak je to v ostatních členských zemích OECD?
  • Jak vysoké daně platí OSVČ a zaměstnanec?
    OSVČ odvádí na povinných odvodech (daň z příjmu fyzických osob, sociální pojištění a zdravotní pojištění) méně než zaměstnanci. Současně mají minimální sociální ochranu a žádné jistoty. Porovnejme si daňovou zátěž OSVČ a zaměstnance.
  • Přehled o příjmech a výdajích: Termín odevzdání se blíží
    Povinnost podat Přehled o příjmech a výdajích osob samostatně výdělečně činných za rok 2012 se týká zhruba 1 200 000 podnikatelů, řemeslníků a živnostníků. OSSZ každoročně registrují několik opakujících se prohřešků ve vyplnění Přehledu. Termín pro podání Přehledu o příjmech a výdajích za rok 2012 je nejpozději do 2. 5. 2013.
  • Daňové perličky
    Efektivní zdanění občanů s nadstandardními příjmy za rok 2012 je nižší než občanů s průměrnou mzdou. V roce 2013 budou platit nejvyšší daně pracující penzisté. Kdo má za rok 2012 nulovou daňovou povinnost? Podívejme se na některé zajímavé daňové výpočty.
  • ČSSZ: Změny v sociálním pojištění pro OSVČ od 1. 1. 2013
    V roce 2013 se osobám samostatně výdělečně činným, jako každý rok, mění od měsíce podání Přehledu o příjmech a výdajích za rok 2012 zálohy na důchodové pojištění. Výše minimálních záloh OSVČ, které vykonávají hlavní samostatnou výdělečnou činnost, činí 1 890 Kč.
  • Nový rok přináší změny v oblasti práce a sociálních věcí
    Ty nejzásadnější se týkají důchodů a sociální karty. K 1. lednu se však mění také sociálně-právní ochrana dětí, minimální mzda, zákoník práce, podpora v nezaměstnanosti nebo zákon o sociálních službách.
  • Divadlo kolem penzijní reformy: komedie, anebo drama?
    Desetitisíce lidí na bankovních pobočkách se v pátek snažili „stihnout“ ještě penzijko „postaru“, tedy s garancí nominální černé nuly. Ovšem co je důležité dodat: každoroční čené nuly – což je klasická investiční past, dokonce přímo hovadina.
  • Jaký musím mít příjem na průměrný důchod?
    Po valorizaci penzí by měl být začátkem roku 2013 průměrný důchod 10 913 Kč. Jaké příjmy musí mít občan, který odejde do důchodu v roce 2013, aby měl průměrný důchod?
  • Do důchodu v prosinci 2012 nebo lednu 2013?
    V roce 2012 se důchod vypočítává jinak než v roce 2013. Proto někteří občané stojí před rozhodnutím, zda odejít do důchodu v prosinci nebo až v lednu. Na praktických příkladech si ukážeme, pro koho je která varianta výhodnější.
  • Jak se stát nezávislým profesionálem
    Ve dvou předchozích článcích jste se mohli dočíst o tom, jak zhruba život freelancera vypadá, nyní je čas na méně záživné, ale čistě praktické informace, kterak se prokousat skrze začarovaný les byrokracie a neuvíznout v pařátech finančního úřadu.
  • Kolik dostaneme během nemoci v roce 2013?
    Chodit nemocný do práce nebo do školy je nerozum. Rozhodně se nevyplácí podceňovat třeba chřipku. Zaměstnanci mají během své nemoci nárok na náhradu mzdy, při delší nemocnosti na nemocenskou. Když je nemocné dítě, tak na ošetřovné. Jak vysoké budou jednotlivé dávky v roce 2013?
  • Jak vysoká bude mateřská v roce 2013?
    Při výpočtu mateřské platí, že čím vyšší příjmy, tím vyšší mateřská. Jak se liší výpočet mateřské u zaměstnankyně a OSVČ? Jak vysoká bude mateřská dle příjmu v příštím roce?
  • Přivýdělek v předčasném důchodu v roce 2013
    Prodlužující se důchodový věk a složitá situace občanů v předdůchodovém věku na trhu práce, to jsou hlavní důvody, proč stoupá obliba předčasných důchodů. Výhodou předčasných důchodů je, že si lze přivydělat. Jaké podmínky je však nutné dodržet v roce 2013?
  • Jak se liší hrubá a čistá mzda ve světě?
    Nejdůležitější mzdový údaj pro zaměstnance je částka, kterou za svoji práci obdrží od svého zaměstnavatele na svém bankovním účtu. Jaký je ve vyspělých zemích světa rozdíl mezi hrubou mzdou sjednanou zpravidla v pracovní smlouvě a čistou mzdou?
  • Výpočet důchodu v roce 2013
    Výpočet důchodu v příštím roce dozná změn. Mění se nejenom redukční hranice stanovené vyhláškou MPSV, ale rovněž zápočet v jednotlivých pásmech. Podívejme se na praktické příklady, jak se bude příští rok důchod počítat.
  • Budou zaměstnavatelé přispívat více na penzijním připojištění?
    Pro zaměstnavatele je výhodnější zaměstnanci přispívat na penzijním připojištění 1 000 Kč než mu o tuto částku zvýšit hrubou mzdu. Od příštího roku dojde navíc ke zvýšení osvobození od daně na straně zaměstnance. Zvýší zaměstnavatelé své měsíční příspěvky?
  • O kolik se vám zvýší důchod?
    Důchody se budou pro příští rok zvyšovat méně než v minulých letech. Základní výměra důchodu se zvýší o 60 Kč a procentní výměra o 0,9 %. Podívejme se na praktické výpočty, jak se zvýší starobní, vdovské, sirotčí či invalidní důchody.
  • Jak vysoké je zdanění práce u rodiny?
    V Česku je zdanění práce u rodiny se dvěmi dětmi v rámci zemí EU mírně nadprůměrné, i když je v Česku nízká rovná 15% sazba daně z příjmu fyzických osob a vysoké daňové zvýhodnění na každé dítě (1 117 Kč měsíčně). Důvodem jsou vysoké odvody zaměstnavatelů na povinném pojistném.
  • Většina občanů platí více na pojistném, než na dani z příjmu
    Nejvíce většině zaměstnanců snižuje hrubou mzdu a OSVČ zisk sociální pojištění. Přestože se zpravidla věnuje větší pozornost dani z příjmu fyzických osob, tak pro větší daňovou položkou je povinné pojistné.
  • Ze zisku „z vedlejšáku“ se platí nižší daně
    Každoročně stoupá počet občanů vykonávajících samostatnou výdělečnou činnost při práci. „Vedlejšák“ je výhodný pro nižší zdanění. Vedlejší výdělečná činnost je tedy výhodná.
  • Zdanění práce v Česku je jedno z nejvyšších v OECD
    Přestože je v Česku zavedena nízká rovná 15% sazba daně z příjmu, tak je zdanění práce při porovnání členských zemí OECD nadprůměrné. Hlavním důvodem je vysoké sociální a zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem.
  • Zdanění jednatelů za rok 2012 bude vyšší
    V Česku je poměrně časté, že jednatelé společnosti s ručením omezeným jsou současně zaměstnanci této společnosti. V roce 2011 nepodléhaly příjmy jednatele sociálnímu pojištění, v roce 2012 již ano. Zdanění jednatelů a členů dozorčích rad bude za rok 2012 vyšší.
  • Penzisté a daňové přiznání za rok 2011
    Daňové podmínky pro penzisty jsou poměrně příznivé. Kdy se musí podat daňové přiznání za rok 2011? Jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním?
  • Investiční hra 2003 právě začíná
    1. října 2003 se spouští nová Investiční hra 2003, nabízející každému šanci investovat fiktivní jeden milión korun a zjistit, kolik by mohl získat
  • Zajímavé změny kurzů ze dne 30.09.2003
    Nejvyšší denní změny kurzů na trhu RM-S u obchodovaných cenných papírů ze dne 30.09.2003
  • Denní komentář (Böhm & partner)
    Kompletní přehled uplynulého obchodního dne na amerických a evropských burzách. Doporuční na zajímavé tituly, vývoj kurzů akcií, indexových certifikátů a další... Vše v přehledných grafech a tabulkách.
  • Do Polska za windsurfingem!
    Na co si dávat pozor v autě na cestách? Každý fanda oplachtěných prken určitě zná poloostrov Hell. Polsko totiž patří mezi vyhledávaná střediska windsurfingu. Moře je sice studené ale podmínky pro jízdu na prkně jsou ideální jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé. Stačí sednout do auta a vzhůru směr polské hranice.
  • Denní brífink (BBG Finance)
    Americké akcie posílily, cena zlata klesla, oslabování dolaru se změnilo ve stagnaci.
  • Stane se na burze?
    České akcie prožívají tento týden klidnější období. Dnešní obchodování by nemělo být výjimkou. Situace na zahraničních trzích se uklidnila, nicméně k výraznějšímu růstu většiny titulů na pražské burze nedojde.
  • Jak si stojí koruna, euro a dolar? (Ruesch)
    Koruna ve včerejším obchodování postoupila část svých zisků vůči euru, zejména po zveřejnění výsledku platební bilance za první čtvrtletí. Tento výsledek totiž nebyl v souladu s optimistickým očekáváním trhu.
  • Úroky klesly u hypoték pod 6,0 procent
    Česká spořitelna od 3.6.2002 snížila úrokovou sazbu hypotečních úvěrů a to u úvěrů poskytovaných mimo program Top Bydlení.
  • Raketový vzestup rýže
    Cena rýže v posledním měsíci letí prudce nahoru hnána masivní likvidací krátkých pozic. Fundamentální podporu nachází v rostoucím napění mezi Indií a Pákistánem, které patří mezi přední světové exportéry.