Štítek mzda

Mzda je termín používaný částku, kterou dostává zaměstnanec od zaměstnavatele za vykonanou práci. Mzdu je možné rozlišovat hrubou a čistou, kterou dostává zaměstnanec vyplacenou. V pracovní smlouvě bývá uvedena mzda hrubá, buď jako hodinová nebo měsíční.

Související obsah

Související štítky

Související slova ve slovníku

Související zprávy

  • Zdanění přivýdělku z dohody o provedení práce v roce 2024
    Dohoda o provedení práce je pro případ příležitostných zaměstnání asi nejoblíbenějším pracovněprávním vztahem. Jaký je limit pro zdanění práce na dohodu o provedení práce? Jak by se měl změnit od ledna 2025?
  • Příplatky za práci podrobně: 12 takových, na které můžete mít nárok
    Pracujete o víkendu, o svátcích, ve ztíženém pracovním prostředí anebo máte rozdělené směny? V takovém případě máte nárok na příplatek. Dostat jej můžete i za pedagogickou činnost nebo za vedení.
  • Zaručený už bude jen plat, mzda pouze minimální. S jakými čísly se pro rok 2025 počítá?
    Minimální mzda pro příští rok skokově vzroste a zaručenou výši podle kvalifikace a náročnosti práce už budou mít jen zaměstnanci ve veřejném a státním sektoru. Jaká minima budou pro rok 2025 platit?
  • Kdy zaměstnavatel nemusí poskytovat za práci přesčas příplatky ani náhradní volno?
    Za jakých podmínek může zaměstnavatel vyplácet zaměstnancům mzdu, u níž je již předem přihlédnuto k případné práci přesčas? Je taková práce přesčas neodměněna, tedy zdarma, nebo ne?
  • Od října může být lidem s více dluhy sraženo ze mzdy při exekuci víc peněz než dosud
    Jak se od října 2024 vypočítávají srážky ze mzdy, jestliže má dlužník více než tři nepřednostní exekuce? Takovému dlužníkovi se nově odvádějí srážky ze dvou třetin čisté mzdy, která zbývá po odečtení nezabavitelných částek, i když vymáhané dluhy nejsou přednostní. Dosud se sráželo jen z jedné třetiny.
  • Kdy se při práci na zkrácený úvazek zdravotní pojištění (ne)dopočítává do minima
    V praxi pracují někteří zaměstnanci na zkrácený úvazek s hrubou měsíční mzdou nižší než 18 900 Kč. Kdy se v těchto případech provádí dopočet do minima a kdy nikoliv? Proč může být efektivní sazba zdravotního pojištění přes 6 %? Podívejme se na praktické příklady.
  • Kdo a kdy nemá nárok na příplatek za přesčasovou práci ani na náhradní volno
    Zákoník práce umožňuje, aby zaměstnanci nedostávali za přesčasovou práci žádné příplatky ani nečerpali náhradní volno. Zaměstnanci tak zůstávají bez výhod, ale přesto na tom netratí. Jak je to možné? Jaká to má pravidla?
  • Může zaměstnavatel lustrovat uchazeče o práci na internetu? Jen omezeně, řekl ombudsman
    Zaměstnavatelé se během výběrových řízení i v průběhu trvání pracovního úvazku mnohdy dopouštějí diskriminace, což je v rozporu se zákony. Na nejčastější případy diskriminace upozornil veřejný ochránce práv.
  • Minimální mzda bude v roce 2025 vyšší, než se původně počítalo
    Ministerstvo práce a sociálních věcí původně počítalo s tím, že se minimální mzda v roce 2025 zvýší na 20 600 Kč. Nakonec však bude ještě vyšší.
  • Nejvyšší životní úroveň mají zaměstnanci s průměrnou mzdou ve Švýcarsku, uvádí OECD
    Ve vyspělých členských zemích OECD se liší nejenom průměrná hrubá mzda, ale i zdanění mzdy a ceny zboží a služeb. Ve kterých zemích se za průměrnou čistou mzdou žije nejlépe? Jak si stojí Česko v mezinárodním srovnání?
  • Poloviční mzda a vyšší důchod. Jak je to možné?
    Někteří žadatelé o starobní důchod mají průměrnou mzdu za odpracované roky dvojnásobně vysokou oproti jiným občanům, a přesto mají starobní důchod nižší. Podívejme se na praktické příklady.
  • Důchod versus mzda: jak vychází jejich porovnání?
    Z průměrné mzdy se odvádí daň z příjmů, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Z průměrného důchodu se žádné daně neplatí. Výši důchodu je vhodné porovnávat s čistou mzdou. Jak je tedy aktuálně průměrný důchod vysoký v porovnání s průměrnou mzdou?
  • Na zvýšení platu od 1. září se mohou těšit někteří zaměstnanci veřejného sektoru
    Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) poslalo 23. července do připomínkového řízení návrh nařízení vlády, kterým by se měly zvýšit platy některým zaměstnancům veřejného sektoru.
  • Zaměstnanci státu ve služebním poměru se mohou dočkat navýšení osobních příplatků
    Státní zaměstnanci, kteří vykonávají práci ve služebním poměru, by se už v létě mohli dočkat šance na navýšení osobního příplatku k platu. Nařízení vlády č. 36/2019 Sb., o podrobnostech služebního hodnocení, které navazuje na zákon č. 234/2014 Sb., o služebním poměru, má být nahrazeno nařízením novým.
  • Kdy může zaměstnavatel nařídit hromadné čerpání dovolené a co to znamená
    Za jakých podmínek může zaměstnavatel nařídit hromadné čerpání dovolených? Musí pak mít volno všichni zaměstnanci? Co když někdo ještě nemá nárok a jiný zaměstnanec naopak už nemá nárok na dovolenou?
  • Kdy platili zaměstnanci nejvyšší a nejnižší daně? Porovnání za uplynulých 10 let
    Legislativa upravující výpočet čisté mzdy se během posledních deseti let několikrát změnila. Zdanění průměrné mzdy v letech 2015 až 2024 kolísá. Jak moc se liší hrubá a čistá mzda zaměstnance pracujícího za průměrnou mzdu? Kdy byl výpočet nejvýhodnější?
  • Sedm příkladů, kdy se liší základ pro výpočet zdravotního a sociálního pojištění
    Sazby sociálního a zdravotního pojištění se liší, rozdíly jsou však i ve stanovení základu pro výpočet, takže sociální a zdravotní pojištění se nevypočítává vždy ze stejných částek. Jaké jsou hlavní rozdíly ve výpočtu sociálního a zdravotního pojištění?
  • Porovnání důchodů podle výše mzdy v letech 2024, 2020 a 2016
    U lidí s vysokými příjmy činí starobní důchod i méně než 30 % předchozí mzdy, zatímco lidé s nízkými příjmy dostanou v důchodovém věku v „čistém“ i více než 60 % částky, která jim na účet chodila ze zaměstnání. Podívejme se v praktických příkladech, jak se liší náhradový poměr při výpočtu důchodu v letošním roce v porovnání s roky 2020 a 2016. Který rok vychází nejlépe? Kdo si odchodem do důchodu nejvíce pohorší?
  • Změna zaměstnání a platba zálohy na zdravotní pojištění z přivýdělku
    Řada zaměstnanců si přivydělává vedlejší samostatnou výdělečnou činností. Zdravotní pojištění z podnikání se v takovém případě platí jednorázově při odevzdání přehledu. Jak je to však v případě změny hlavního zaměstnání?
  • Do zákoníku práce přibude pojem zaručený plat. Zaručená mzda zmizí, minima se sníží
    Zaručený plat má podle novely zákoníku práce zrušit zaručenou mzdu. Platové třídy kvůli němu budou jen čtyři a ta nejvyšší bude mít nižší odměnu, než je tomu teď. Navíc se budou uplatňovat jen ve veřejném sektoru. 
  • Jak vycházejí státní svátky v roce 2024? Kdy musí velké obchody zůstat zavřeny?
    Na jaké dny připadají státní svátky v roce 2024? Víte, jak vycházejí Vánoce? Kdy budou mít obchody na svátky zavřeno?
  • Ve kterých zemích OECD rostou mzdy nejrychleji?
    Za rok 2014 činila průměrná mzda v Česku 34,1 % průměru všech členských zemí OECD, za rok 2022 potom již 49,1 % průměru všech členských zemí OECD. Česko tak patří mezi členské země OECD, kde průměrná nominální mzda rostla rychleji, než rostl průměr za všechny členské země. Premianty růstu průměrné mzdy v porovnání s ostatními zeměmi OECD jsou za dané období Island, Kanada, Izrael a Irsko. Na opačném konci pomyslné tabulky jsou Norsko, Švédsko a Turecko.
  • Ve kterých zemích OECD jsou nejvyšší mzdy a jak si stojí Česko
    Přestože jsou všechny členské země OECD při celosvětovém porovnání velmi vyspělé, jsou mezi nimi výrazné rozdíly ve výši mezd. Nejvyšší mzdy jsou ve Švýcarsku, na Islandu, v Lucembursku, v Norsku, v Dánsku, v Austrálii a v USA. Jak si stojí při mezinárodním srovnání Česko?
  • Do jakého příjmu je důchod vyšší než čistá mzda
    Občané s nižšími příjmy jsou při výpočtu starobního důchodu zvýhodněni, neboť ve výpočtové formuli starobního důchodu je výrazným způsobem zastoupen prvek solidarity. Při nízkých příjmech a vysoké době pojištění je výpočet důchodu velmi výhodný, a výsledný důchod je dokonce vyšší než čistá mzda ze zaměstnání. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Minimální mzda skokově vzroste a zaručená se zruší. Jak se ještě změní odměňování podle zákoníku práce?
    Institut minimální i zaručené mzdy projde v blízké době výraznými změnami. Pojďme se společně podívat, jakou novelu zákoníku práce připravilo MPSV.
  • Od kdy budou zaměstnavatelé ručit za mzdy zaměstnanců poddodavatelů?
    Zaměstnavatelé ručí za nevyplacené mzdové nároky zaměstnanců poddodavatelů. Povinnost nově upravuje zákoník práce. Je třeba znát podmínky i rozsah ručení.
  • Odvody za nezaměstnávání zdravotně znevýhodněných se změní podle přístupu firmy
    Odvod do státního rozpočtu, kterým se mohou větší firmy vyplatit z povinnosti zaměstnávat osoby se zdravotním znevýhodněním, už nebude jednotný. Podle novely zákona se chystá odstupňování. Jak to tedy nově bude?
  • Stát omezí příspěvky na zaměstnávání zdravotně znevýhodněných, firmy podporu zneužívaly
    Zaměstnáváte osoby se zdravotním postižením? Příspěvky mají dle novely zákona projít výraznými změnami. Podívejte se s námi, co vás čeká.
  • Špatná zpráva pro dobře placené. Daň 23 % na ně dopadne dříve, strop pojistného se zvýšil
    U vyšší sazby daně z příjmů fyzických osob letos dochází k výrazným změnám. Zaplatí ji totiž více lidí. Kdo to bude a co se změnilo?
  • Jak je to nově s náhradou mzdy nebo platu u akcí s dětmi a mládeží
    Osoby, které pracují s dětmi v rámci akcí, mají při splnění podmínek nárok na placené volno ze zaměstnání. Nově se ale mění způsob stanovení náhrady mzdy nebo platu v rámci ročního limitu. Jak to tedy od roku 2024 je?
  • Jak vysoká je minimální mzda v EU v porovnání s „běžnou“ mediánovou mzdou?
    Ve většině členských zemí Evropské unie dosahuje minimální mzda více než 50 % mediánu mzdy. Jak si při evropském porovnání stojí Česko?
  • Je v Česku nejnižší minimální mzda ve střední Evropě?
    Jaká je výše minimální mzdy v roce 2023 a jak vysoká bude v příštím roce? Jaká je minimální mzda v sousedních zemích, v Německu, na Slovensku, v Polsku či v Maďarsku, a o kolik vzroste v roce 2024? Je v Česku nejnižší mzda ve střední Evropě?
  • Kolik činí aktuální výše nezabavitelného minima?
    Od 1. ledna 2023 se zvýšila částka nezabavitelného minima, která nesmí být dlužníkovi stržena z jeho měsíční mzdy. Podle jakých parametrů se počítá její výše?
  • Agenturní zaměstnanci mají získat záruku mzdy od Úřadu práce, snad už v roce 2024
    Poslanci na začátku září schválili ve třetím čtení návrh zákona, který zavede změny v agenturním zaměstnávání. A to jak pro samotné pracovní agentury, tak pro jejich zaměstnance. Nyní návrh zákona projedná Senát.
  • Kolik stojí zaměstnavatele v EU hodina práce?
    Nejvyšší mzdové náklady na hodinu práce v zemích Evropské unie mají zaměstnavatelé ve výrobě a službách v Lucembursku (50,70 eura) a nejnižší v Bulharsku (8,20 eura). I když jsou všechny členské země EU ekonomicky vyspělé, stále mezi nimi přetrvávají výrazné hospodářské rozdíly, což dokládají právě i hodinové mzdové náklady.
  • Jak bude vypadat dohodnutí práce na dálku?
    Jak se bude sjednávat home office? A bude nutné dodržovat stanovenou pracovní dobu? Půjde dohodu o práci z domu nějak vypovědět? To se dozvíte v našem článku.
  • Kdy máte nárok na placené volno kvůli lékaři?
    Potřebujete v pracovní době na preventivní prohlídku anebo musíte doprovodit dítě k lékaři? Musí vám zaměstnavatel poskytnout volno a k tomu i náhradu mzdy nebo platu?
  • Kdy se platí ze stejného příjmu různě vysoké zdravotní pojištění
    I když je sazba zdravotního pojištění stejně vysoká, je v praxi vypočtená částka pojistného u stejně vysokého příjmu různá. Jak je to možné? Které příjmy jsou zvýhodněné? Podívejme se na praktické příklady.
  • Nárok na dovolenou u polovičního úvazku, DPP a DPČ
    Nepracujete na klasickou pracovní smlouvu anebo odpracujete méně než 40 hodin týdně? Máte na polovičním úvazku, při práci na DPČ nebo DPP nárok na dovolenou?
  • Kdy nebudete mít důchod ani 12 000 Kč?
    Mít státní důchod vyšší než 12 tisíc měsíčně není samozřejmostí. V Česku je řada penzistů, kteří mají měsíční důchod i citelně nižší. Podívejme se na praktické příklady, kdo nemá státní důchod ani právě 12 tisíc měsíčně. Jaké jsou nejčastější důvody?
  • Jaké údaje obsahuje výplatní páska a musí vám ji zaměstnavatel dávat?
    Zaměstnavatel vám nedává výplatní pásku? Anebo ji dostáváte, ale nejste si jisti tím, jaké náležitosti má obsahovat? Pojďme se podívat, jak to má vypadat.
  • Podpora v nezaměstnanosti u invalidních důchodců
    Jste v invalidním důchodu, nemáte zaměstnání a nevíte, jestli vám vzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti? Pojďme se společně podívat, jak to funguje.
  • Práce na zkrácený úvazek v praktických příkladech
    Práce na zkrácený úvazek začíná být i v Česku pro některé zaměstnance velmi atraktivní. Nejčastěji se tak nechají zaměstnávat studenti, rodiče s malými dětmi nebo penzisté. Co je dobré vědět o zkráceném úvazku, si ukážeme na několika praktických příkladech.
  • V šesti zemích EU je hodinová minimální mzda vyšší než 11 eur, v ČR mnohem níž
    Ve většině členských zemí Evropské unie hodinová minimální mzda pravidelně roste, neboť rostou i mzdy v národním hospodářství. Nejvyšší hodinová minimální mzda v letošním roce je z členských zemí EU v Lucembursku a nejnižší v Bulharsku.
  • Přepočet penze pracujícího důchodce v příkladech
    Řada penzistů vykonává výdělečnou činnost i v důchodu. Za jakých podmínek má nárok na zvýšení důchodu? O kolik se následně státní důchod zvýší? 
  • Co se mění v pomoci státu zaměstnancům krachujících podniků, které jim neplatí za jejich práci?
    Úřady práce mohou zaměstnancům vyplatit dlužné mzdy místo insolventních firem. Co se mění od 1. července 2023? Jak se bude nově postupovat?
  • 5 případů, kdy nedostanete podporu v nezaměstnanosti
    Propustili vás? V případě výpovědi je vhodné uchýlit se na Úřad práce a žádat o podporu v nezaměstnanosti. Kdy ji ale nedostanete?
  • Nejvyšší mzdy z vyspělých států mají Švýcaři, Česko je na úrovni Pobaltí
    Pouze ve Švýcarsku byla v loňském roce průměrná hrubá měsíční mzda vyšší než v přepočtu 200 tisíc českých korun. Dalšími členskými zeměmi OECD s nejvyššími mzdami jsou Island, Lucembursko, Dánsko a USA. Jak vysoká je průměrná mzda v Česku v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi světa?
  • O kolik se vám sníží čistá mzda v roce 2024? Podívejte se na příklady
    Vláda 11. května 2023 představila konsolidační balíček zahrnující několik úsporných opatření, kterými chce snižovat zadluženost země. Jednou z novinek je i zavedení nemocenských odvodů pro zaměstnance.
  • Jak prokázat ztrátu budoucího výdělku, ve kterém vám zabránil úraz
    Náhrada za ztrátu na výdělku může zohledňovat i potenciální příjem, kterého by poškozený dosáhl nebýt úrazu. Co musí být splněno, aby se vyšlo i z možného budoucího příjmu, a ne pouze skutečného již dosaženého?
  • Mzdový výměr a platový výměr: k čemu jsou a v čem jsou rozdíly
    Platový výměr je povinnou formou určení výše platu ve státní a veřejné sféře. Mzdový výměr je jednou z možností stanovení výše mzdy v soukromém sektoru.
  • Musí vám zaměstnavatel povolit neplacené volno?
    Už jste vyčerpali veškeré hodiny dovolené a čeká vás v blízké době svatba, narození dítěte nebo jiná významná událost? V jakých případech vám zaměstnavatel musí neplacené volno poskytnout a kdy je to na jeho dobré vůli?
  • Jak funguje náhrada výdělku při nemoci a úrazu u osob bez nemocenského pojištění?
    Kdy má nárok na náhradu výdělku po dobu pracovní neschopnosti zaměstnanec v práci podle zákoníku práce? A kdy jiní lidé podle občanského zákoníku? Jaká jsou pravidla a jaké jsou rozdíly?
  • Dluží vám zaměstnavatel v platební neschopnosti peníze? Od května dostanete více
    Zaměstnavatel vám dluží mzdu a neustále slibuje její vyplacení, ale skončí v platební neschopnosti. Kdo vám vyplatí dlužnou mzdu? A jaká je výše této pomoci? Od kdy bude zvýšena?
  • Srážky ze mzdy při exekuci: dlužník má splácet, ne upadnout do chudoby
    Účelem exekuce srážkami ze mzdy je samozřejmě zaplacení dluhů, které nejsou spláceny dobrovolně. Zároveň ovšem dlužník nemůže skončit v chudobě. Jsou nezabavitelné částky dobře nastaveny? Jak se projevuje v exekucích zvyšování životního minima a nákladů na bydlení?
  • Pracující členové aktivních záloh si musejí sami podat daňové přiznání
    Zaměstnanci, kteří jsou zároveň příslušníky aktivních záloh, mají nárok na odměnu a služné. Musejí tyto příjmy uvést také do daňového přiznání? Kdo za ně zaplatí zdravotní a sociální pojištění?
  • Nezbývají vám peníze na účtu? Požádejte zaměstnavatele o zálohu na mzdu
    Zůstatek na účtu se blíží nule a vy víte, že vás čekají do výplatního termínu ještě nemalé výdaje? Neřešte situaci půjčkou, ale požádejte zaměstnavatele o zálohu na mzdu. Jak na to?
  • Jak OSVČ v režimu paušální daně dosáhnou na příspěvek na bydlení
    Osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) registrovaným v minulém roce v režimu paušální daně může vzniknout nárok na příspěvek na bydlení. A to v poměrně vysokých částkách zejména tehdy, pokud bydlí v nájmu.
  • Zapomněli vám ve státní sféře zvýšit plat? Máte nárok na víc než dorovnání rozdílu
    Platy ve státní sféře se zvyšují automaticky s postupem do vyšší tabulkové třídy. Pokud na vás nedopatřením zapomenou, máte nárok nejen na dorovnání rozdílu v platu, ale také na dorovnání rozdílu v nemocenském či náhradě mzdy během dovolené, pokud jste ji čerpali.
  • Komu se zvýší a komu sníží podpora v nezaměstnanosti?
    Jak se mění maximální částky podpory v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci pro rok 2023? Kolik činí maximální podpora? Kolik a kdy lze nejvíce od Úřadu práce dostat?
  • Zaměstnavatel chce koncem roku celozávodní dovolenou. Ale co když nějaký zaměstnanec už žádnou nemá?
    Jak správně řešit problémy s dovolenou koncem roku? Na co má zaměstnanec nárok? Jak je to při hromadném čerpání dovolené? A kdy je možno čerpat dovolenou předčasně?
  • Co s nevyčerpanou dovolenou na sklonku roku 2022? Kdy ji lze převést do budoucna a kdy ne?
    Zaměstnanci zůstává koncem roku nevyčerpaná dovolená. Co s tím, jak to řešit? Kdy je vhodná dohoda se zaměstnavatelem a kdy je lepší nic nedělat? A co když zaměstnanci končí i pracovní poměr?
  • Proč se nebát o nevyčerpanou dovolenou? Kdy dostane zaměstnanec dovolenou, kterou nestihl vyčerpat?
    Dovolená má být vyčerpána v tom roce, za který náleží. Ale co když zaměstnavatel zaměstnancovu práci naléhavě potřebuje, a tak mu toto placené volno nedá, nebo je zaměstnanec nemocný, zaměstnankyně na mateřské či rodičovské dovolené, a tak dovolenou nelze čerpat? Kdy a jak se dovolená převádí? A co když zaměstnanec dovolenou čerpat může, ale nechce?
  • Jak je to s výplatou, když nastanou překážky v práci na straně zaměstnavatele?
    Na jaké peníze mají nárok zaměstnanci, když nepracují, protože zaměstnavatel musel přerušit provoz? Ukážeme, jak je to při povodni, vichřici, poruše výroby, nezájmu o výrobky a služby apod.
  • Šéf nebo majitel firmy dává hloupé příkazy – musí je zaměstnanec plnit?
    Kdy může zaměstnanec odmítnout pokyn nadřízeného, a kdy naopak nesmí a hrozí mu za to postih?
  • Jak je to s odstupným při výpovědi, dohodě nebo ukončení pracovního poměru z vaší strany
    Pokud vám zaměstnavatel uloží výpověď, může se stát, že budete mít nárok na odstupné. Není tomu však vždy. Kdy ale ano?
  • Jak je to s nárokem na odstupné, když se nacházíte v ochranné době
    Existují situace, kdy s vámi zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr, i pokud jste v ochranné době. Plyne vám v takových případech nárok na odstupné?
  • 5 případů, kdy dostanete výpověď, i když jste v ochranné době
    Jste v ochranné době? Pak by vás určitě mohlo zajímat, zda vás zaměstnavatel může vyhodit i přesto, že to v naprosté většině případů zákoník práce zakazuje. Jak to tedy je?
  • Proč není veškerá činnost zaměstnance na pracovní cestě placená?
    Jaký čas na pracovní cestě zaměstnavatel zaměstnancům proplácí a jaký ne a proč?
  • Zvýší vám zaměstnavatelé na začátku nového roku mzdu? Jakými daty argumentovat?
    S blížícím se koncem roku nastává otázka, zda se zaměstnancům v novém roce zvýší měsíční hrubá mzda. Nepatříte mezi ty šťastné, kterým se mzda navyšuje vždy automaticky? Podívejte se na několik dat, kterými můžete u zaměstnavatele argumentovat.
  • Jak se budou kompenzovat náklady na práci z domu?
    Od příštího roku bude muset zaměstnavatel vyhovět některým osobám s žádostí o home office. Dále mu také nově vznikne povinnost hradit náklady vzniklé prací z domu. Jak to bude probíhat?
  • Pracovní smlouva na dobu určitou a nemocenská během ní i na konci
    Nastupujete do nové práce a zaměstnavatel vám dal smlouvu na dobu určitou? Liší se nějak od smlouvy na dobu neurčitou v rámci zákoníku práce? Jak je to s nárokem na nemocenskou a co když jste na neschopence a smlouva vám končí?
  • Kdy nejpozději musí zaměstnanec dostat mzdu? Může ji chtít v hotovosti?
    Kdy a jak se vyplácí mzda? Jaký je rozdíl mezi termínem výplaty a splatností mzdy? Jak dlouho musí zaměstnanec čekat na dlužnou mzdu, než může zrušit pracovní poměr, když zaměstnavatel včas nebo vůbec neplatí? Co má přednost – hotové peníze, nebo poukázání mzdy na bankovní účet?
  • Výpočet zdravotního pojištění 7krát jinak
    Při výpočtu zdravotního pojištění se neuplatňují žádné slevy, nezohledňuje se rodinná situace a sazba pojistného je jednotná ve výši 13,5 %. Přesto se výpočet zdravotního pojištění značně liší, podívejme se na praktické příklady.
  • Co jste možná nevěděli o předdůchodu
    Uvažujete o tom, že byste už chtěli čerpat předdůchod? Jaké podmínky je k tomu nutné splnit a co o něm možná doposud nevíte?
  • Jak funguje neomezené pracovní volno
    Poslední dobou se rozmáhá nový trend v oblasti zaměstnaneckých benefitů. Je jím neomezené volno. Jak vlastně funguje?
  • Vzroste minimální mzda ještě letos na 18 200 Kč?
    Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) požaduje zvýšení minimální mzdy o 2 tisíce korun, což by zvedlo aktuální minimální mzdu z 16 200 Kč na 18 200 Kč. Jaký je aktuální propad platů a mezd v Česku?
  • 6 případů, kdy je výpovědní doba kratší nebo žádná
    Ne vždy výpovědní doba musí činit 2 měsíce. Může být podstatně kratší, a v některých případech dokonce i delší. Kdy vám tedy zaměstnání skončí dříve?
  • Kolik stojí evropské zaměstnavatele každé euro, které obdrží zaměstnanec na účet?
    Mzdové náklady a čistá mzda zaměstnance se citelně liší, vždyť ve třech členských zemích EU stojí každé euro zaměstnance obdržené na účet jeho zaměstnavatele více než dvě eura. Česko patří mezi deset členských zemí EU, kde je rozdíl mezi mzdovými náklady a čistou mzdou u průměrné mzdy nejnižší.
  • Kdy může být zaměstnanec propuštěn pro nadbytečnost?
    Nadbytečnost není žádný univerzální výpovědní důvod, který by mohl zaměstnavatel použít kdykoliv se mu zlíbí, a ušít tak fiktivní reorganizaci a nadbytečnost na každého, koho se chce zbavit. Co vše musí nastat, aby mohl být zaměstnanec propuštěn pro nadbytečnost? A jak se předstírané nadbytečnosti bránit?
  • Jaký dopad má nízká mzda před důchodem na výši důchodu?
    Někteří občané mají v předdůchodovém věku nižší příjmy, než měli v minulosti. Jak ovlivní snížení mzdy v posledních letech výši důchodu? Nevyplatí se raději odchod do předčasného důchodu? Výpočet si provedeme na praktickém příkladu. 
  • Jak dlouho vám v práci musí šéf držet místo, když jste na mateřské nebo rodičovské?
    Jste těhotná, brzy odcházíte na mateřskou dovolenou a po ní chcete mít v návaznosti tu rodičovskou. Je povinnost zaměstnavatele držet vám celou dobu pracovní místo? Anebo vám po návratu z práce může přiřadit nižší pracovní pozici i s nižším finančním ohodnocením?
  • OECD: Nejvyšší čistou mzdu mají zaměstnanci ve Švýcarsku
    Pro zaměstnance je při odměňování za práci nejdůležitější, jakou částku obdrží za vykonanou práci na svůj bankovní účet. Průměrnou výši čisté mzdy v zemích OECD tedy ovlivňuje i zdanění ze mzdy na straně zaměstnance. Nejvyšší čisté mzdy jsou ve Švýcarsku, na Islandu a v Austrálii. Jak vysoká je průměrná čistá mzda v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?
  • Nezabavitelné minimum pro dlužníka v exekuci bylo, je a bude vyšší, než si někteří soudci a exekutoři mysleli
    Než zasáhl Nejvyšší soud, nebylo jasné, kolik z dlužníkovy mzdy musí letos zůstat jeho rodině a kolik se mu strhne ve prospěch věřitelů. Jaký poměr platil pro lednovou, únorovou a březnovou mzdu a jaký platí od dubnové mzdy až do zúčtování té červnové?
  • Práce na částečný úvazek bude pro zaměstnavatele výhodnější, co se mění?
    Hledáte si práci a chcete pracovat na částečný úvazek? Pojďme se společně podívat na jeho specifika, ale i na to, jak bude nově podpořen.
  • V jakých 14 zemích je průměrná mzda vyšší než 100 tisíc korun?
    Průměrná mzda v Česku stoupá, je vyšší než v deseti členských zemích OECD a přibližuje se hodnotě průměrné mzdy v Řecku nebo v Portugalsku. Ve kterých členských zemích OECD byla v loňském roce průměrná hrubá mzda vyšší než 100 tisíc korun?
  • Zaměstnavatel dluží? Kdy a kolik místo něj zaplatí zaměstnancům stát?
    Zaměstnanci mají právo na to, aby mzdové nároky, které jim nevyplatil a zůstal dlužen zaměstnavatel, uspokojil stát prostřednictvím úřadů práce. Jenže peněžitá pomoc je limitována. Kolik může maximálně činit po valorizaci od 1. května 2022?
  • Platové rozdíly mužů a žen v Česku i EU
    Dostávají ženy nižší odměnu za práci než muži na stejné pozici? Bohužel ano, a to nejen u nás, ale i ve zbytku EU. O kolik dostávají méně, proč a co by to mohlo změnit?
  • Základní informace pro Ukrajince (3): Práce na DPP a DPČ
    Dostali jste vy anebo vaši blízcí brigádu a budete vydělávat prostřednictvím DPČ anebo DPČ? Přečtěte si, jaké s sebou nesou tyto typy pracovních smluv výhody a nevýhody.
  • Základní informace pro Ukrajince (2): Na co mají nárok v zaměstnání?
    Utekli vaši blízcí z Ukrajiny před válkou? Pomáháte Ukrajincům s nalezením zaměstnání v České republice? Pojďme se společně podívat, na co mají v zaměstnání nárok a co jim vysvětlit.
  • Kdo bude letos platit daň z příjmů vyšší než 15 %?
    Máte nadprůměrně vysoké příjmy a uvažujete, zda se vás netýká solidární zdanění? Anebo vás naopak vůbec nenapadlo, že by někdo mohl platit vyšší sazbu daně z příjmů? Přečtěte si, koho se letos dotkne.
  • Jaký je výpočet dovolené v roce 2022?
    Od roku 2021 se počítá dovolená jinak, jaký je výpočet dovolené v roce 2022? Jaký je výpočet při zkráceném úvazku? Jak to bude ns převodem dovolené do dalšího roku? Vypočítejte si váš nárok na dovolenou v naší kalkulačce!
  • Zaměstnavatel nevyplatil mzdu vůbec, nebo ji nezaplatil celou či včas. Jak se může zaměstnanec bránit?
    Jestliže zaměstnavatel dluží zaměstnanci mzdu, tak ten může okamžitě zrušit pracovní poměr. Říká se: na hodinu zrušit. Jenže tak to v praxi není. Čekání na skončení pracovního poměru ve skutečnosti trvá týdny. Na druhou stranu však zaměstnanec získává nárok na 2 měsíční mzdy navíc.
  • Můžete si převést dovolenou od jednoho zaměstnavatele ke druhému, když měníte zaměstnání?
    Jak je to s dohodami o převodu dovolené k novému zaměstnavateli? Co vše je potřeba k převedení dovolené nevyčerpané u jedné firmy k čerpání ve druhé firmě, do které zaměstnanec nově nastupuje?
  • Jak se zrušení superhrubé mzdy projevilo ve vaší čisté mzdě? A co se změnilo od 1. ledna 2022?
    Od 1. ledna 2021 došlo ke zrušení superhrubé mzdy, co to znamená? Jak se mění od 1. ledna 2022 daňové slevy na poplatníka či daňové zvýhodnění na děti? Jak se to projeví ve vaší mzdě?
  • Jak je to s vyplácením stravného a dalších peněz na pracovní cesty?
    Zaměstnanci, kteří vyjíždějí na pracovní cesty, ať po ČR nebo do zahraničí, mají nárok na cestovní náhrady, zejména na tzv. diety. Má zaměstnanec dopředu nárok na zálohu? Jak je to s vyúčtováním?
  • Jaký je rozdíl mezi kratší a zkrácenou pracovní dobou?
    Zkrácená pracovní doba je vždy výhodou pro více lidí, v nějakém odvětví či firmě. Komu ji zákon zajišťuje? Kratší pracovní dobu si však musí každý jednotlivý zaměstnanec dohodnout sám.
  • Kdy máte nárok na náhradní volno?
    Občas se stane, že potřebujeme během pracovní doby z práce odejít k lékaři nebo vyřídit jiné důležité soukromé záležitosti. Víte, kdy si můžete vzít placené náhradní volno?
  • Kdo by ušetřil na společném zdanění manželů?
    Za roky 2005, 2006 a 2007 bylo možné v Česku podat společné zdanění manželů. Jak se v takovém případě vypočítávala daň z příjmu fyzických osob? Podívejme se v praktických příkladech, komu by společné zdanění přineslo daňovou úsporu za rok 2021?
  • Zaměstnání v důchodu v příkladech
    Ohledně zaměstnání v penzi panují v praxi nejasnosti. Podívejme se na vybrané příklady, za jakých legislativních a daňových podmínek je možné v důchodu pracovat.
  • Rozhovor s Terezou Mizerovou: Ženy si méně věří a z obavy z neúspěchu si automaticky řeknou o menší plat
    Jak žena na vysoké pozici dokáže skloubit práci a rodinu, ale i co podle ní brání ženám v kariérním růstu a proč mají nižší plat - to i mnoho dalšího se dozvíte v našem rozhovoru.
  • Kdo zaplatí v roce 2022 více na sociálním pojištění?
    V příštím roce zaplatí někteří občané na sociálním pojištění více než v letošním roce. Komu se platba sociálního pojištění prodraží? Podívejme se na praktické příklady. 
  • 5 případů, kdy nedostanete odstupné
    Zaměstnavatel vám bude dávat výpověď kvůli reorganizaci podniku? Přečtěte si, kdy při výpovědi anebo ukončení pracovního poměru nedostanete odstupné.
  • Jaké přestávky se započítávají do pracovní doby?
    Pracovní přestávka je pro mnoho zaměstnanců nejoblíbenější chvílí z celé práce. Proplácí vám ji ale zaměstnavatel, nebo při ní trávíte čas zadarmo?
  • Chci vrátit peníze od směnárny: odstoupení a lhůty
    Půjdete si v blízké době vyměnit peníze do směnárny? Ne všude budete spokojení. Kurz určitě nebude výhodný u všech. Jak postupovat a co vás čeká, pokud chcete vrátit směněné peníze?
  • Jaký je rozdíl mezi mzdou sjednanou a určenou? Kdy může zaměstnavatel snížit zaměstnanci mzdu?
    Mezi platem a mzdou je velký rozdíl, a to už minimálně při samotném sjednávání. Kdy může navíc zaměstnavatel mzdu snížit? Co lze dohodnout, co určuje zaměstnavatel?
  • Kdo dostane při výpovědi pro nadbytečnost vyšší odstupné? Vy či váš šéf?
    Odvolanému šéfovi musí firma nabídnout novou práci, což obyčejnému zaměstnanci nemusí, ale odvolaný vedoucí pracovník málokdy získá odstupné. Jaká jsou specifika zaměstnanců jmenovaných na vedoucí místo nebo těch, co mají sjednánu možnost odvolání z šéfovského místa?
  • Jaké příjmy se počítají, když žádáte o hypotéku?
    Pokud si chcete zažádat o hypotéku, musíte splňovat hned několik podmínek bank, které stanovila ČNB. Dále také na základě výše částky, o kterou žádáte, musíte mít dostačující příjmy. Jaké příjmy vám banka bude zohledňovat a jaké vám také pomohou?
  • Jaká bude výše minimální mzdy v roce 2023?
    Doposud byla hodnota minimální mzdy ve výši 16 200 Kč. Odbory tlačí na zvýšení minimální mzdy, nicméně zaměstnavatelé jsou proti výraznému zvýšení. Jaké jsou návrhy na růst minimální mzdy v roce 2023? Jakou mzdu navrhuje Evropská unie?
  • Kdy musí zaměstnanec vrátit odstupné?
    Na co si musejí dát pozor zaměstnanci vracející se k zaměstnavateli, u něhož už dříve pracovali? Jak se počítá část odstupného, která musí být vrácena? A jak se tomu vyhnout?
  • Kolik berou poslanci?
    Jak vysoký je plat poslanců? Berou poslanci hodně nebo málo? Jaké dostávají další peníze k platu? A kolik dostanou ti, kteří už nebudou zvoleni, na rozloučenou s Poslaneckou sněmovnou?
  • Osm výhod podnikání při zaměstnání
    Zaměstnanci vykonávající samostatnou výdělečnou činnost nemusí při výpočtu sociálního a zdravotního pojištění dodržet minimální vyměřovací základ. Jaké další výhody přináší vedlejší činnost?
  • Průměrná čistá mzda stoupla téměř o 5 tisíc
    Od letošního roku odvádí zaměstnanci méně na dani z příjmu fyzických osob a současně meziročně stoupla průměrná hrubá mzda. O kolik obdrží na účet více zaměstnanec s průměrnou mzdou?
  • Může zaměstnanec od zaměstnavatele dostávat peníze v cizí měně?
    Ano, ale něco jiného je výplata mzdy a něco jiného cestovní náhrady. Jaká pravidla platí pro mzdu a jaká pro cestovní náhrady? Co může být vypláceno jen v českých korunách a co i ve valutách? A co zahraniční pracovníci u nás? A co Češi pracující v zahraničí?
  • Chcete si přivydělat? Bude pro vás lepší DPP, DPČ, anebo zkrácený úvazek?
    Nemůžete pracovat na plný úvazek anebo si zkrátka potřebujete přivydělat? Společně si rozebereme, jaký typ smlouvy v rámci přivýdělku pro vás bude nejvýhodnější.
  • Když vás zaměstnavatel propustí neplatně, kdy můžete získat odškodnění?
    Co všechno musí zaměstnanec udělat, aby získal náhradu výdělku za neplatné rozvázání pracovního poměru a jak vysoká tako náhrada bude?
  • EU: Jak se liší čistá mzda a mzdové náklady?
    V zemích Evropské unie je zaměstnancům z hrubé mzdy srážena daň z příjmu a povinné pojistné a rovněž zaměstnavatelé platí za zaměstnance povinné pojistné. V Rakousku tak v průměru zaměstnanec dostane na bankovní účet 1 euro a mzdové náklady zaměstnavatele jsou 2,14 eura. Kolik stojí zaměstnavatele každé euro zaměstnance v jednotlivých zemích? 
  • Kdy vám (ne)bude muset zaměstnavatel nahradit škodu a nemajetkovou ujmu?
    Pracovní úraz během výkonu povolání se bohužel může stát každému zaměstnanci. V jakých případech vám jej bude muset zaměstnavatel nahradit? A kdy nemusí?
  • 5 otázek ohledně čerpání dovolené
    Léto je tady a během něj si snad nejvíce z celého roku zaměstnanci plánují dovolenou. Pokud jste si ji ještě nenaplánovali anebo vás za pár dní čeká, pojďme se společně podívat, jaká jsou vaše prává a co se může stát.
  • Dohoda o pracovní činnosti založí pracovní vztah maximálně na poloviční pracovní úvazek
    Dohoda o pracovní činnosti se hodí pro dlouhodobější práci na částečný úvazek, pokud zaměstnavatel nenabízí pracovní poměr. Lze ji použít i pro příležitostnou brigádu.
  • Končí vám rodičovský příspěvek a přemýšlíte nad dalším dítětem, co dál?
    Končí vám čerpání rodičovského příspěvku a uvažujete o dalším dítěti? Jaké máte možnosti? Nástup na mateřskou či na nemocenskou? Můžete jít na úřad práce? Můžete jít pracovat na stejné místo, byť jen na pár měsíců?
  • Jak získat peníze, které dluží zaměstnavatel, od státu
    Úřady práce mohou zaměstnancům vyplatit mzdy, které jim dluží zaměstnavatel, který se dostal do platební neschopnosti. Jak na to?
  • Jak vysoká je peněžitá pomoc zaměstnancům insolventních zaměstnavatelů?
    Teoreticky může jednotlivý zaměstnanec získat od státu až plných 160 251 Kč, ale v praxi to bude méně. Proč? Co když nehrají finanční požadavky zaměstnance s výkazy zaměstnavatele? A kdo vydrží v práci celé tři měsíce za nulovou výplatu?
  • Na co by si měl dát zaměstnanec pozor, když dostane výpověď?
    Dostali jste v práci výpověď, protože se ruší firma anebo její část, ve které pracujete? A nemáte náhodou nárok na odstupné? A kdy můžete dát okamžitou výpověď vy?
  • Konkurenční doložka: co vše může zakázat a omezit?
    Konkurenční doložka chrání zaměstnavatele před možnou konkurencí ze strany bývalých zaměstnanců, ale ten jim musí za zákaz konkurence platit. Kolik? S kým a za jakých podmínek ji lze sjednat?
  • Přesčasová práce - kolik jí lze nařídit a kolik dohodnout? Jaké peníze nebo volno za ni náleží?
    Nejenom v současné době, kdy je více lidí v karanténě, v pracovní neschopnosti nebo na "ošetřovačce", potřebuje zaměstnavatel nahradit chybějící pracovní síly. Třeba během dovolených. Řeší se to přesčasovou prací.
  • Jak vychází svátky v roce 2021?
    Podívejte se, jak vychází státní svátky 2021 a naplánujte si volno, dovolenou a výlety. Kolik nás čeká volných dnů? Kdy musí být obchodní centra zavřená? Na jaké dny vychází státní svátky? 
  • Jak to mají invalidní důchodci s platbou sociálního pojištění?
    Byli jste posudkovým lékařem shledáni invalidními a vznikl vám tak nárok na výplatu invalidního důchodu? Jak to budete mít s hrazením sociálního pojištění? Platí jej za vás stát, musíte jej doplácet sami anebo půjde o vyloučenou dobu pojištění?
  • Sdílené pracovní místo má pomoci osobám na rodičovské, penzistům i absolventům. Jak bude fungovat?
    Sdílené pracovní místo nebylo až do začátku roku 2021 nijak definováno v zákoně. Přesto jej maličké procento českých zaměstnavatelů využívalo. V zahraničí se pak jednalo o poměrně běžnou úpravu pracovního vztahu. Jak sdílené pracovní místo funguje? A bude pro vás vhodné?
  • Srovnání výše daňového bonusu u mzdy v roce 2020 a 2021
    Díky daňovému balíčku Ministerstva financí dochází od roku 2021 ke zrušení stropu u daňového bonusu, díky čemuž si polepší především některé rodiny s více dětmi anebo ty se zdravotně postiženými dětmi. Rozdílnou výši bonusu však ovlivňuje i zrušení superhrubé mzdy nebo zvýšení slevy na poplatníka. Kdo si oproti roku 2020 přijde v roce 2021 na více peněz?
  • 8 praktických příkladů, kdy nedostanete daňový bonus
    Někteří rodiče nezaplatí za rok 2020 nic na dani z příjmu a ještě obdrží od státu daňový bonus. Podívejme se však na vybrané případy, kdy nelze daňový bonus obdržet.
  • Komu náleží zvláštní příplatek za práci v zátěži?
    Pracujete v prostředí, které je velmi namáhavé na psychiku? Ohrožujete v práci své zdraví? V tom případě budete mít nárok na zvláštní příplatek. Jaká je jeho výše a kdo na něj má právo?
  • (4) Zaměstnavatel v insolvenci: V čem může nastat problém při nesoučinnosti zaměstnavatele?
    Zaměstnavatel, u které jste pracovali, se ocitl v insolvenci a nevyplatil vám mzdu. Následně jste se vydali na úřad práce s tím, že si dlužnou výplatu můžete nechat proplatit právě tam. Opravdu tím ale pro vás zaměstnavatel skončil? Jak může ještě víc zhoršit vaši situaci?
  • (3) Zaměstnavatel v insolvenci: Co s nevyplacenou mzdou zaměstnance?
    Zaměstnavatel se ocitl v platební neschopnosti a nezaplatil vám mzdu, na kterou máte právo? Jakým způsobem můžete uplatnit své mzdové nároky a kam vaše cesta nejdříve povede?
  • (1) Zaměstnavatel v insolvenci: Co jako zaměstnanec musím vědět?
    Někteří tvrdí, že krize už je tu a jiní zas, že teprve přijde. Řada zaměstnavatelů se ale ocitá v insolvenci již teď. Jaká práva mají jejich zaměstnanci, kde seženou potřebné informace a na co mají nárok?
  • Kdy budete muset zaměstnavateli zaplatit svou dovolenou?
    U zaměstnance může nastat situace, kdy bude muset zaměstnavateli zaplatit za to, že čerpal dovolenou. Jak je to vůbec možné a za jakých okolností takový případ může nastat?
  • Jak se počítá náhrada mzdy za dovolenou
    Spousta lidí si často myslí, že během dovolené jim přece chodí normální mzda. Co je to vlastně náhrada mzdy za dovolenou a jak se počítá?
  • Jak je to s čerpáním zaměstnaneckých benefitů, když jste ve výpovědní době?
    Máte nárok čerpat zaměstnanecké benefity, pokud jste ve výpovědní době? Přečtěte si, zda po podání výpovědi máte nárok na stravenky anebo na poukázky pro volný čas.
  • Co možná nevíte o superhrubé mzdě?
    Daň z příjmu fyzických osob se nepočítá z hrubé mzdy sjednané mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, ale ze superhrubé mzdy. Jak se superhrubá mzda zjistí? Co všechno ovlivňuje? 
  • Přesčasy vám u kratšího úvazku nejspíš nikdo nezaplatí
    O částečné či kratší úvazky se hodně zajímají ženy na mateřské nebo po ní, a také lidé v důchodu. Rozhodně byste ale neměli pracovat nad stanovený úvazek. Práci přesčas vám totiž s velkou pravděpodobností zaměstnavatel nezaplatí.
  • Výpovědní lhůta v zaměstnání: jak ji zkrátit nebo prodloužit?
    Chcete dát v zaměstnání výpověď a spěcháte rovnou do nové práce? Jak dlouhá bude vaše výpovědní lhůta? A budete muset její délku dodržet?
  • Jak na hromadné propouštění zaměstnanců nahlíží zákoník práce
    U vás v práci hromadně propouští? Přečtěte si, co vlastně hromadné propouštění je, za jakých příčin je možné a co musí váš zaměstnavatel dodržet.
  • Kdy může zaměstnavatel odvolat zaměstnance z dovolené?
    Myslíte si, že na dovolenou máte nárok a nikdo vám ji nemůže vzít? To se tedy pletete. Zaměstnavatel vám může dovolenou nejen zamítnout, ale dokonce vás z ní i odvolat.
  • Co byste měli vědět, když si berete pracovní pohotovost
    Přišel za vámi zaměstnavatel s tím, abyste si vzali pracovní pohotovost? A může si to vůbec dovolit? Co byste měli vědět o pracovní pohotovosti ještě před tím, než na ni nastoupíte?
  • Jak může pomoci zavedení konta pracovní doby?
    Většina opatření je sice již nějakou dobu zrušená, ale pandemie pokračuje. Někteří navíc tvrdí, že můžeme očekávat i další vlnu. Jak může zaměstnavatelům i zaměstnancům pomoci konto pracovní doby?
  • Jak se počítá náhrada mzdy, když čerpáte dovolenou
    Živnostníci mohou čerpat dovolenou dle svého uvážení, vždy však bez finančního plnění. Zaměstnanci mají nárok minimálně na zákonnou dovolenou během roku, přičemž za dny volna mají nárok na náhradu mzdy za dovolenou. Jak se počítá náhrada mzdy za dny dovolené?
  • Co musí obsahovat výpověď?
    Obdrželi jste v práci výpověď anebo chcete se zaměstnavatelem ukončit pracovní poměr z vlastní vůle? Přečtěte si, co je dobré vědět o výpovědi a co by měla obsahovat.
  • Kdo dostane poloviční nemocenskou, krácenou, nebo rovnou žádnou?
    V dočasné pracovní neschopnosti se ocitají zaměstnanci s úrazem anebo nemocí. Může se ale stát, že nemocenské dávky nedostanou vůbec, anebo jen v poloviční výši. Kdy a kvůli čemu?
  • Jaký je rozdíl mezi platem a mzdou aneb víte, co vlastně pobíráte?
    Lidé je mezi sebou běžně zaměňují, přestože odlišit plat od mzdy je v zásadě relativně snadné. Obě tyto formy odměny za vykonanou práci vycházely ještě před několika lety z rozdílných právních základů. Nyní jsou sice již obě ukotveny v Zákonu č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, nicméně systém toho, jakým způsobem dochází k jejich navyšování, potažmo jak moc stát zasahuje při určování jejich konečné výše, se i nadále poměrně výrazně liší.
  • Co dělat, když chcete dostat náhradní výplatu od úřadu práce?
    Stát se to může komukoliv, a rozhodně to není nic příjemného – váš zaměstnavatel se z nějakého důvodu ocitl v platební neschopnosti a přestal vyplácet mzdy svým pracovníkům. Jak v takové situaci postupovat? Obraťte se na úřad práce. Šance na alespoň částečné uspokojení vašich pohledávek je relativně vysoká. Musí však být splněna jedna zcela základní a posléze i několik vedlejších podmínek.
  • Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
    Dostat výpověď není nic příjemného, a to zvláště tehdy, pokud jste v situaci nevině. Právě ale v takových případech může vzniknout nárok na odstupné. Kdy jej můžete uplatnit?
  • Přidat by chtěl v práci každý. Můžou vám ale i sebrat?
    Představte si, že za vámi dojde zaměstnavatel s návrhem na snížení mzdy. Nápad se vám samozřejmě nelíbí a nechápete, proč brát najednou méně. Může si to ale vůbec dovolit? V těchto situacích ano.
  • Firmy chtějí své lidi motivovat. Každá pátá proto letos nabídne víc zaměstnaneckých benefitů
    Minimálně jeden zaměstnanecký benefit, jako jsou stravovací nebo volnočasové poukázky, dostávají zaměstnanci v 77 % českých firmách. Tam, kde pracuje víc než pět zaměstnanců, je téměř jisté, že mají některý z benefitů k dispozici. Velké společnosti plánují jejich hodnotu v tomto roce ještě navýšit. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu mezi zaměstnavateli, ve kterém společnost Sodexo v rámci reprezentativního vzorku oslovila bezmála 850 českých firem.
  • EU: Ve kterých zemích je hodinová minimální mzda vyšší než 10 euro?
    V Česku se minimální hodinová mzda meziročně zvýšila o 9,4 %, ze 79,80 Kč na 87,30 Kč. Nejvyšší hodinová minimální mzda v roce 2020 je v Lucembursku, ve Francii a v Nizozemí.
  • Vyšší rodičovský příspěvek pro všechny děti do 4 let?
    Rodiče, kteří měli k 1. lednu 2020 dítě mladší 4 let a nedosáhli na vyšší rodičovský příspěvek, nemusí zoufat. Ústavní soud řeší, jestli takové pravidlo nebylo diskriminační a je možné, že na vyšší rodičovský příspěvek dosáhnou všichni rodiče s dítětem mladším 4 let k 1. lednu 2020. Kdy bude jasno?
  • Jak se budou počítat srážky ze mzdy při osobním bankrotu v roce 2020?
    Občané v osobním bankrotu budou mít letos opět výhodnější podmínky. V lednu se totiž zvýšila částka normativních nákladů na bydlení. Dlužníkům tedy zůstane více peněz.
  • Kalendář státních svátků 2020, kdy budou mít obchody zavřeno?
    Státní svátek je pro většinu lidí spojen s volnem a výlety. Kdy se v roce 2020 můžeme těšit na volný den? Kolik nás volných dnů vůbec čeká? A na jaké dny vychází státní svátky? 
  • Zvýšení minimální mzdy daňovým pohledem
    Minimální mzda v roce 2020 činí 14 600 Kč, tedy o 1 250 Kč více než loni. Od roku 2012, kdy byla minimální mzda 8 000 Kč, stoupla o 83 %. Zvýšení minimální mzdy má však dopady nejenom pro zaměstnance pracující za minimální mzdu. Co vše ovlivňuje zvýšení minimální mzdy?
  • Jaké jsou výhody a nevýhody "práce na černo"?
    Práce na černo je rozšířený nešvar, který je zdánlivě výhodný pro firmy i pracovníky. Výhoda se nakonec může změnit v nevýhodu pro obě strany. Jednotlivci hrozí za práci vykonávanou na černo pokuta až 100 tisíc korun, zaměstnavateli, který toto porušení pracovního práva umožnil, hrozí sankce až 10 milionů korun.
  • Co se bude lišit při výpočtu čisté mzdy v roce 2020?
    I v roce 2020 nastávají při výpočtu čisté mzdy změny. Lišit se budou např. minimální zálohy na zdravotní pojištění, ale i strop pro sociální pojištění a rozhodná částka při platbě solidární daně.
  • Jak se připravit na pracovní pohovor?
    Jak se správně připravit na pohovor? Tuto otázku si alespoň jednou za život položí snad každý. Pro řadu lidí se jedná o velmi stresující okamžik, který je mnohdy dokáže dosti vyvést z míry. Přitom právě to je něčím, čemu by se uchazeč o práci měl snažit vyvarovat. Jak tedy udělat maximum pro to, abyste u pohovoru uspěli? Které věci je potřeba vzít si s sebou a jak byste se měli obléct? To vše se dozvíte na následujících řádcích. 
  • Státní svátky 2019 - jak vycházejí podzimní svátky a Vánoce?
    Státní svátek je pro většinu lidí spojen s volnem a výlety. Kdy se v roce 2019 můžeme těšit na volný den? Kolik nás volných dnů vůbec čeká? A na jaké dny vychází státní svátky? 
  • Kdy vyšší hrubý příjem snižuje čistý příjem?
    V praxi není vždy žádoucí mít vyšší hrubý příjem, neboť čistý příjem překvapivě klesá. Důvodem jsou různé daňové limity, při jejich překročení podléhá příjem vyššímu zdanění. Podívejme se na některé vybrané příklady.
  • Kvíz: Vyznáte se v rodičovské, mateřské a otcovské?
    Otestujte si vaše znalosti ohledně dávek, které jsou spojeny s narozením a výchovou dětí - mateřská, rodičovská či otcovská. Dostávají čeští rodiče slušné dávky? Nebo se jedná o pár drobných?
  • Co ovlivní u OSVČ výši záloh na zdravotním pojištění?
    Některé osoby samostatně výdělečně činné neplatí žádné měsíční zálohy na zdravotním pojištění, jiné však dokonce desetitisícové platby. Jak je to možné? Na čem závisí výše měsíční zálohy? 
  • (Ne)zrušit stravenky: pro a proti
    Zrušení stravenek je ožehavé téma, protože jejich obliba u Čechů je vysoká. Kdy budou zrušeny? Jaké jsou výhody stravenek? A proč je raději zrušit?
  • Jsou dovolené a musíme pracovat přesčas. Opravdu musíme?
    Vzpomněli jsme si pozdě, a tak jsme nemohli odjet na dovolenou, kdy jsme chtěli. Zato teď v práci není ani noha. Kromě šéfa, který nás ale nutí dělat práci za ostatní. A přesčas. Musíme se podřídit?
  • Nejvyšší průměrnou čistou mzdu mají Švýcaři
    Za rok 2018 byla průměrná roční čistá mzda ze zemí OECD nejvyšší ve Švýcarsku, na Islandu, v Norsku, v Lucembursku a v Austrálii. Hrubá mzda a čistá mzda se liší o desítky procent, proto je pro zaměstnance rozhodující, jak vysokou částku obdrží na účet. Jak vysoká je průměrná roční čistá mzda v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?
  • 3 případy, kdy z příjmu nemusíte platit sociální pojištění
    Sazby daně z příjmu fyzických osob a sociálního pojištění jsou vyšší než sazba zdravotního pojištění. Přesto se v některých případech odvádí z příjmu pouze zdravotní pojištění nebo se platí na zdravotním pojištění nejvíce. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
  • Co potřebují vědět studenti, kteří si hledají letní brigádu?
    Letní prázdniny jsou za dveřmi a v tomto období si plno studentů hledá letní brigádu. Ještě předtím, než začnou projíždět inzeráty na internetu, by však měli vědět hned několik věcí.
  • Jak dosáhnout v práci svého?
    Ukončili jsme školu a nastoupili do zaměstnání. U většiny je to trochu rozčarování, téměř nikdy se nesplní vše, co očekáváme. Ale dáváme se do práce a máme před sebou nějaký cíl. Jak ho dosáhnout, jakou cestu si vybrat a jak při tom utrpět co nejméně úrazů?
  • V Austrálii je hodinová minimální mzda více než 300 Kč
    Minimální mzda je zavedena nejenom ve většině členských zemí Evropské unie, ale i např. v USA, v Kanadě či v Japonsku. Minimální mzda v Austrálii činí dokonce více než 300 Kč za hodinu. V USA se minimální mzda v jednotlivých státech liší.
  • Průměrná mzda v Česku vzrostla na 34 105 Kč a medián na 29 127 Kč
    Mzdy v ČR rostou a to se odráží i na průměrné mzdě. Jaká je její aktuální hodnota? Proč roste? A kolik lidí dosáhne na průměrnou mzdu? Jak jsme na tom ve srovnání s EU a našimi sousedy?
  • Kdo je nejlépe placeným hráčem na MS v hokeji?
    Kdo je nejlépe placeným Čechem na mistrovství světa v hokeji? Jakub Voráček či Michael Frolík? A kdo je nelépe placeným Rusem, Slovákem, Švédem či Američanem?
  • Jak se počítá náhrada mzdy za dovolenou po nemoci?
    Měsíční náhrada mzdy za dovolenou se vypočítává z průměrného výdělku v předchozím čtvrtletí. Nižší příjem v předcházejícím čtvrtletí z důvodu nemoci však nemá negativní vliv na výpočet náhrady mzdy za dovolenou. Zjednodušeně řečeno se toto období při výpočtu vyloučí.
  • Aby nám to v práci „odsejpalo“
    Jak pracovat, ať vše stíháme, a ještě máme ze své profese jakési zadostiučinění? Odpověď je jednoduchá, ale skrývá se v ní hodně těžkého. Musíme začít hlavně ovládat sami sebe.
  • Bude, či nebude zrušena karenční doba?
    Zrušení karenční doby bylo jednou z priorit ČSSD, nicméně senát zamítl tento návrh. ANO se ovšem začlo tvářit, že by zrušení karenční doby odložilo? Proč? A čí hlavu žádají za podporu karenční dobu?
  • Není práce jako práce. Mezi zaměstnáním a služebním poměrem je řada rozdílů
    Ačkoliv shodně spadají do kategorie příjmů ze závislé činnosti, v praxi existuje mezi zaměstnáním v rámci běžného pracovním poměru a poměru služebního několik poněkud zásadních rozdílů. Ty spočívají především v odlišných právních základech, způsobech vzniku a zániku, druhu vyplácené odměny za odvedenou práci a v mnohém dalším.
  • Test: Jak dobře znáte slevy na dani?
    Ať jste daňový zelenáč nebo jste již z velkého množství vyplněných daňových přiznání zezelenal, tak si otestujte vaše znalosti o slevách na daních a třeba zjistíte, že budete mít nárok na něco navíc.
  • Jak se počítají srážky ze mzdy při exekuci v roce 2019?
    Všechny závazky je potřeba hradit řádně a včas. Občané nezvládající splácení svých závazků musí počítat s exekucí. Věřitelé si své pohledávky pečlivě hlídají. Jak vysoké mohou být srážky ze mzdy? Jak vysoké je nezabavitelné minimum?
  • Kdo dostává v ČR průměrnou mzdu?
    Průměrná hrubá mzda v ČR se blíží k 34 tisícům za měsíc. Jak jsme na tom v porovnání s našimi sousedy? A jaký je průměr EU? Kolik lidí bere průměrnou mzdu a jaký je medián? Jak se průměrná mzda v posledních letech vyvíjela a jaký bude její další vývoj?
  • Kdy nemůžete obdržet vratku zdravotního pojištění?
    Osoby samostatně výdělečně činné platí během roku zdravotní pojištění formou měsíčních záloh. V případě, že jsou zaplacené zálohy během roku vyšší než vypočtené roční zdravotní pojištění, tak mají nárok na vratku. Ve kterých případech nemůže vzniknout nárok na vratku?
  • Nemocenská 2019: kdy bude náhrada mzdy od 1. dne?
    Od 1. července 2019 se nejspíše zruší karenční doba a náhrady mzdy zaměstnavatelem budou opět vypláceny od 1. dne. Jak se změní odvody pro podnikatele? Na kolik vyjde tento krok státní kasu?
  • Museli jste o Vánocích do práce nebo tam půjdete na Nový rok? Na co máte nárok?
    Někdo ve svátek pracovat nikdy nemusel, další má zákaz a jiný musí na směnu bez ohledu na to, jestli je Štědrý den nebo Velikonoční pondělí. Na co máte nárok, když jdete ve svátek do práce?
  • Na co všechno pamatovat při změně práce
    Už jste toho měli akorát tak plné zuby a rozhodli jste se odejít z práce? Nebo vás zlákala nabídka vyššího platu i podmínek? Nejspíš jste dobře udělali v obou případech. Teď už byste tedy měli zvládnout „jen“ proces opuštění pracovního místa. A pozor také na novu smlouvu.
  • Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
    V Česku se daň z příjmu fyzických osob počítá nikoliv z hrubé, ale ze superhrubé mzdy. Jak se superhrubá mzda vypočítá? Proč je skutečná sazba daně z příjmu vyšší než 15 %? Z jaké mzdy se počítají jednotlivé státní dávky?
  • Ten druhý v páru vždycky utrácí víc
    I kdyby se finančním hospodařením či poradenstvím živil, nebo živila, jakmile přijde domů, je to právě on, či ona, o kom protějšek říká, že se u něj peníze neudrží. Tato situace vede čím dál častěji k tomu, že páry před sňatkem uzavírají předmanželskou dohodu o případném rozdělení majetku při rozchodu.
  • Kdy a o kolik vzroste invalidní důchod?
    V současné době je v České republice přes 400 tisíc invalidních důchodců. Těm nynější vláda slíbila navýšení jejich invalidních důchodů. Kdy a o kolik vzroste invalidní důchod v jednotlivých stupních invalidity? Kolik to bude stát státní kasu?
  • Kde lze koupit kupón na MHD online?
    Nechce se vám stát fronta na pobočce dopravního podniku? V některých městech lze zakoupit nový kupón na jízdu MHD online. Jako nosič můžete využít platební kartu. Jak to funguje a kde je to možné?
  • Jak na "novou" hypotéku dosáhnou lidé s minimální či průměrnou mzdou?
    4 příklady vám ukáží, jak nové podmínky ČNB omezí vaše možnosti při získání hypotéky. Podmínky začnou platit již 1. října 2018. Jaké musíte mít mzdy a úspory, abyste dosáhli na průměrnou hypotéku? A jakou hypotéku si může dovolit člověk s minimální a průměrnou mzdou?
  • Od 1. října se zpřísňují podmínky k získání hypotéky!
    Od 1. října se opět zpřísňují podmínky a my vám ukážeme, co vše musíte nově splnit, abyste získali hypotéku. Kolik mít ušetřeno a jakou mít mzdu? Jaké jsou sazby hypoték? A co státní půjčka?
  • Jsou rodiče povinni splácet dluhy svých zletilých dětí?
    Dozvěděli jste se, že má vaše dítě problém s dluhy? Anebo u vás rovnou zazvonil exekutor s tím, že začne zabavovat majetek? A má na to vůbec právo? Jsou jisté věci, které byste rozhodně měli vědět.
  • Může vám zaměstnavatel proplatit nevyčerpanou dovolenou?
    Léto se postupně schyluje ke konci a s ním i sezóna dovolených. Udělali jste si také volno anebo jste měli pracovní léto? A co se vlastně stane, pokud si dovolenou nestihnete vybrat do konce roku?
  • 2 brigády v 1 létě: Jak ušetřit na daních a pojištění?
    Léto skýtá mnohé možnosti a vy si můžete vybírat z celé řady brigád, mezi kterými můžete přecházet kvůli dovolené, časovým možnostem atd. Jaká smlouva je vhodná právě pro vás? Jak ušetřit na daních, zdravotním a sociálním pojištění?
  • Kolik stojí šéfa vaše nicnedělání v práci?
    Jste v práci často na mobilu? Anebo si rovnou na pracovním počítači dopisujete s přáteli na facebooku, čtete si zpravodajství, bulvár anebo dokonce nakupujete on-line? Podívejte, kolik vaše prokrastinace stojí vašeho zaměstnavatele.
  • Jak vysoká je hodinová minimální mzda v EU - je ta česká malá, nebo velká?
    V letošním roce činí v Česku hodinová minimální mzda 73,20 Kč, oproti roku 2017 se zvýšila o 7,20 Kč. V rámci členských zemí Evropské unie je minimální mzda v Česku 8. nejnižší. V sedmi členských zemích EU je hodinová minimální mzda vyšší než 8,50 euro.
  • Rozdílný výpočet sociálního a zdravotního pojištění v příkladech
    Zaměstnanci je jeho zaměstnavatelem z hrubé mzdy odvedeno sociální pojištění a zdravotní pojištění. OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost platí povinné měsíční zálohy. Podívejme se na praktické příklady, kdy je výpočet sociálního a zdravotního pojištění odlišný.
  • Bereme hodně nebo málo? Jak vysoká je průměrná čistá mzda ve světě?
    Z hrubé mzdy je zaměstnanci jeho zaměstnavatelem sraženo sociální pojištění, zdravotní pojištění a daň z příjmu. Jak vysokou částku obdrží zaměstnanec pracující na průměrnou mzdu na svůj bankovní účet? Jak vysoká je čistá mzda v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?
  • Vylidňují se země bývalého východního bloku?
    Železná opona držela obyvatele střední a východní Evropy na řetězu socialismu, což se rozpadem východního bloku změnilo. Která země zažívá největší odliv obyvatel? Jak jsou na tom ČR, SR, Polsko a další?
  • Ve kterých zemích je průměrná mzda vyšší než 100 tisíc Kč?
    Reálné mzdy v Česku rostou. Příznivá ekonomická situace je i šancí, jak změnou zaměstnání mít vyšší příjem. Přesto je však stále průměrná mzda v Česku citelně nižší než ve většině členských zemí OECD. Ve kterých zemích jsou nejvyšší mzdy?
  • Zkrácený úvazek v 6 příkladech
    Obliba zkrácených úvazků stoupá. Při dosažení určité finanční úrovně někteří zaměstnanci upřednostňují např. šestihodinovou pracovní dobu oproti vyšší měsíční mzdě. Jaké daňové pravidla platí pro zkrácený úvazek? Jak se liší podmínky pro jednotlivé zaměstnance? 
  • Nej programy a apky pro malé podnikatele a živnostníky
    Malý podnikatel se potýká s množstvím papírování, které mu může ulehčit pár programů. Jejich používání je lehké a intuitivní. Které jsou ty nejlepší? A v čem všem vám ulehčí život?
  • Kdy vám zvýší mzdu?
    Zvýšila se průměrná mzda, minimální a dokonce i ta zaručená, ale váše pořád stagnuje? Chtěli byste víc a ani si netroufnete přemýšlet, kdy k tomu dojde? Zjistěte, co se dá dělat.
  • Jsou mladí Češi ochotni migrovat za prací?
    Kolik mladých nezaměstnaných Čechů je ochotno se přestěhovat do jiné země? Jak jsme na tom ve srovnání s jinými státy EU? Závisí mobilita se vzděláním?
  • Ve kterých oborech nejvíce rostly platy?
    Vyšší plat by si přál bez diskuze každý z nás. Některým se přání dokonce splnilo. Ve kterých odvětvích za poslední dobu nejvíce rostly mzdy a kde naopak došlo ke snižování?
  • Je dobré znát plat kolegů?
    Je v pořádku, aby se ve firmě vědělo, jak velkou má kdo výplatu, nebo ti, co vědí, si mají raději zamknout ústa? A znáte vy plat svých kolegů a snažíte se to dozvědět?
  • Dluží vám šéf výplatu? Víme, jak z něj peníze dostat
    Dobrou zprávou je, že pokud jste se zaměstnavatelem uzavřeli pracovněprávní vztah a podepsali smlouvu, pak jste v právu. Že ale výplata nedošla přesně v termínu, ještě neznamená, že vám ji zaměstnavatel neposlal. Je vysoká pravděpodobnost, že na váš účet dorazí druhý anebo až třetí den. V každém případě se tedy vyplatí počkat do doby, než skončí doba splatnosti.
  • Které odvody a dávky ovlivní růst minimální mzdy v roce 2018?
    Zvýšení minimální mzdy ovlivní nejen ty, kteří ji pobírají. Na které dávky a odvody bude mít zvýšení minimální mzdy dopad? Bude se to týkat i vás?
  • Kalendář státních svátků 2018, kdy budou mít obchody zavřeno?
    Státní svátek je pro většinu lidí spojen s volnem a výlety. Kdy se v roce 2018 můžeme těšit na den pracovního volna? Kolik nás volných dnů vůbec čeká? A na jaké dny vychází letos státní svátky? 
  • Co je dobré vědět o výpočtu zdravotního pojištění?
    Zatímco na dani z příjmu fyzických osob nemusí někteří zaměstnanci nic platit a v případě nároku na daňový bonus mohou dokonce peníze od státu obdržet, tak zdravotní pojištění musí být vždy zaplaceno. Jak vysoké je zdravotní pojištění, kdo je zodpovědný za platbu a na co si musí dát zaměstnanec pozor?
  • 35 tisíc za měsíc nebo 100 tisíc jednorázově! Kolik před volbami slibují?
    Už příští týden nás čekají volby do Poslanecké sněmovny a politické strany finišují se svými nabídkami a důvody, proč volit toho a toho. Některé programy jsou spíš nejasné a postavené na všeobecných prohlášeních. Ale jsou i strany, které přímo slibují, že váš rozpočet se zlepší o tolik a tolik. Kdo toho slibuje nejvíc?
  • Proč průměrná mzda neodpovídá reálným platům
    Zajímá vás, jak je možné, že je průměrná mzda o dost vyšší než reálné platy? Jak se vůbec počítá a co všechno je do ní zahrnuto? Průměrná mzda se počítá jako aritmetický průměr všech platů. Čím vyšší jsou nejvyšší platy, tím více se průměrná mzda zvyšuje. Což ale vůbec nemusí znamenat, že rostou i platy malé. A proto můžete mít ten zvláštní pocit, kde se vůbec velikost průměrné mzdy bere a jaktože na ni nedosáhnete. 
  • Kdy máte v práci nárok na placené volno?
    Placené volno je snem každého zaměstnance. Situace, kdy jej lze uplatnit, jsou spíše výjimečné, ale i tak mohou nastat. Kdy na něj tedy máte právo?
  • Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
    Z důvodu zvýšení minimální mzdy od ledna 2018 na 12 200 Kč se zvyšuje měsíční platba na zdravotním pojištění pro všechny osoby bez zdanitelných příjmů na 1 647 Kč. Podívejme se v praktických příkladech, koho se to týká.
  • 8 nejčastějších otázek a odpovědí na vstupní prohlídku do nového zaměstnání
    Byli jste novým zaměstnavatelem vyzváni k absolvování vstupní prohlídky? Co všechno bude doktor kontrolovat? Kolik to bude stát? A proplatí vám to v práci?
  • Vše o rozvodu 3. díl: Jak na hypotéku při rozpadu manželství
    Zamilovali se, vzali se a zařídili si domek na hypotéku. Netrvalo však dlouho a manželství se najednou ocitlo v troskách. Co ale teď se společným domkem a půjčkou?
  • Ve zkušební době je možná nemoc i dovolená. Ale není to jen tak
    Čeká vás zkušební doba v nové práci? Hlavou se vám určitě honí plno otázek. Můžou mě jen tak vyhodit? Co když onemocním? Mám nárok na dovolenou? Tak na ty vám odpovíme.
  • Na co nezapomenout při nástupu do nového zaměstnání?
    Čeká vás první den v nové práci? Nevíte, co všechno si s sebou vzít a co vlastně očekávat? Poradíme vám, na co byste rozhodně neměli zapomenout.
  • Vysokoškoláci si se sirotčím důchodem přivydělávat můžou. Za jakých podmínek ale?
    Nastupujete na vysokou, rádi byste si začali přivydělávat, ale bojíte se, že přijdete o sirotčí důchod? Kdy vám zůstane a kdy vám hrozí jeho odejmutí?
  • Neproplacená neschopenka: Kdy nemáte nárok na náhradní mzdu a nemocenskou?
    Chřipka nebo angína dokáže člověka pěkně potrápit. Představa, že by navíc s horečkami musel stoprocentně fungovat v práci, je ještě mučivější. Jak je to ale s neschopenkou?
  • Jak dlouho pracují Evropané na stát?
    Pouze v osmi členských zemích EU nastal den daňové svobody v letošním roce později než v Česku. V Česku je vysoké především povinné pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance.
  • Co je dobré vědět o exekucích? 5. díl: Jak na oddlužení a osobní bankrot
    Oddlužení a vyhlášení osobního bankrotu je jednou z možností, jak řešit exekuci. Řada lidí se k ní upíná a doufá, že jim žádost projde. Nic ale není tak snadné, jak se zdá…
  • Chcete pracovat v zahraničí? Tak na tohle si dejte pozor
    Několik desítek tisíc Čechů během posledních let vycestovalo za prací do zahraničí. Zlákaly je lepší pracovní podmínky a především vyšší mzda. Někteří jsou spokojení, jiní ale naletěli podvodníkům. Jak je poznat?
  • Ceny čokolád u nás a našich sousedů. Kde je Milka nejlevnější?
    Ceny potravin se v jednotlivých zemích EU znatelně liší. Česká republika se řadí mezi ty "levnější" země. Ovšem kupní síla našich západních sousedů je někde úplně jinde. Jak jsou na tom čokoládové výrobky v zemích střední Evropy? Kde je nejlevnější Milka, kde Lentilky a kde Twix?
  • Měly by západní země tlačit na zvyšování mezd v ČR?
    Ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi se nelíbí politika západoevropských zemí, které vystupují proti tzv. sociálnímu a mzdovému dumpingu. Což je vlastně poskytování služeb "levnou" pracovní silou z východní Evropy. Měly by západní země tlačit na jejich firmy, ať zvyšují mzdy v Česku? Není to spíše partie pro české politiky, kteří by sami měli jednat se západoevropskými podniky? A není to chyba odborů, že si neumějí, či nechtějí dupnout?
  • Jak si na brigádě přijdete s nižším výdělkem na více peněz
    Během léta je k dispozici hodně brigád, nejvíce v pohostinství, na stavbách a v zemědělství. Na co je dobré si dávat pozor, aby se nám letní brigáda vyplatila?
  • Jaký příjem musí čtyřčlenná rodina mít, aby nebyla „chudá“?
    Příjmy domácností se v členských zemích EU značně liší, proto je rozdílná i hranice „chudoby“ v eurech. V Lucembursku jsou tak některé rodiny „chudé“, přestože v Česku by patřily mezi bohaté rodiny. Jak se liší hranice „chudoby“ v zemích EU?
  • Každé euro zaměstnance stojí nejvíce zaměstnavatele ve Francii
    Zaměstnanci dostávají na účet čistou mzdou, tedy po všech daňových odvodech. Mzdové náklady zaměstnavatele v Česku na každé euro, které zaměstnanec obdrží na účet, jsou 1,76 € a ze zemí EU jsou vyšší pouze v sedmi zemích. Podívejme se na praktický výpočet.
  • Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
    Rostoucí ceny másla se dostaly na přední stránky tisku i webových stránek. Čím jsou způsobeny vysoké ceny másla? Kolik stálo máslo za socialismu? Kolik stojí máslo v okolních zemích? Jak se u nás vyvíjela jeho spotřeba?
  • Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
    Plno lidí se mylně domnívá, že chovatelem se může nazývat téměř každý, kdo prodává štěňata nebo koťata. To je ovšem omyl. Za chovnou stanicí s ,,kvalitními“ zvířaty stojí velký kus práce a hlavně také investovaných peněz. Co všechno se tedy musí zařídit pro její založení?
  • Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
    Tři hlavní mobilní operátoři v České republice tvoří prakticky cenový oligopol. Tři velcí hráči působící na našem trhu rovněž působí i v dalších státech. Liší se ceníky jejich služeb u nás a v zahraničí? Kde jsou mobilní tarify nejdražší a kde nejlevnější? Kolik nám tarif ukousne z měsíční mzdy?
  • OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
    Zdanění na straně zaměstnance je v zemích OECD progresivní, kdy s rostoucím příjmem se odvádí na celkových daňových odvodech více. Ve kterých zemích OECD činí maximální souhrnná daňová sazba více než 50 %?
  • Co je dobré vědět o exekucích? 1. díl: co exekutor ze zákona nesmí zabavit?
    Exekučně zabaveno. Nálepka, které se děsí i ti, kteří dluhy nemají. Když vám navíc do domu či bytu vtrhne cizí člověk se soudním příkazem a začne zabavovat věci, kolena se rozklepou i hrdinům. Co ale ve skutečnosti zabavit nesmí?
  • Nejisté zaměstnání v Game of Thrones: když možná vyděláte 34 milionů za dva roky
    Když vám v posledních letech závratně roste plat, ale stále čekáte, že dostanete výpověď na hodinu, tak jste nejspíš jedním z herců seriálu Hra o trůny (Games of Thrones). Už tuto neděli (16. července) bude HBO vysílat premiérové díly nové řady. Kolik si za tuto a příští sezónu můžou vydělat herci v seriálu?
  • Dohoda o provedení práce s měsíční odměnou 10 tisíc a méně v 9 bodech
    Zejména v letních měsících nabízí zaměstnavatelé brigády na dohodu o provedení práce. Přivydělat si mohou nejenom studenti, ale i zaměstnanci, živnostníci nebo penzisté. Výhodou práce na dohodu o provedení práce do limitu je nízké zdanění. Co dalšího je však o DPP dobré vědět?
  • Vysoký důchod s nízkým příjmem: kdo na něj dosáhne?
    Někteří žadatelé o starobní důchod mají obavy, jak budou finančně vycházet ve stáří, když měli po celý život podprůměrnou mzdu. Očekávají velmi nízký důchod. Přesto mohou mít i nadprůměrný důchod, na který nedosáhnou ani lidé s mnohem vyššími příjmy. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
    Prázdniny jsou časem brigád v mnoha odvětvích české ekonomiky. Studenti mohou být pro zaměstnavatele oživením, ale i noční můrou. Jak si vybrat toho nejlepšího brigádníka? Jaký smluvní vztah je pro vás nejvhodnější? Dohoda o pracovní činnosti či dohoda o provedení práce?
  • Pět důvodů, proč se při nízkém zisku z podnikání nechat raději zaměstnat
    Někteří lidé vykonávají samostatnou výdělečnou činnost, protože mají rádi svobodu a mohou dělat činnosti, které je baví. Každá samostatná výdělečná činnost však přináší rizika a narůstající legislativní povinnosti. Při nízkém zisku je lepší být zaměstnanec. Podívejme se na pět hlavních důvodů.
  • Ekonomika roste, platy a penze ne. Proč?
    Ekonomika roste a má růst dál. Jenže na platech to jaksi není vidět. Čím to je? Odborníci se shodují, že nejen v nízké produktivitě práce. Mnozí si například nedokážou říct o vyšší plat.
  • Jaké finanční dopady bude mít zvýšení minimální mzdy?
    Od příštího roku by mělo opět dojít ke zvýšení minimální mzdy. MPSV navrhuje zvýšení minimální mzdy o 1 200 Kč, tedy na 12 200 Kč měsíčně. Jaké finanční dopady by toto zvýšení mělo pro zaměstnance, zaměstnavatele nebo pro účely placení zdravotního pojištění?
  • Kde se žije nejlépe za minimální mzdu?
    Životní úroveň zaměstnanců pracujících za minimální mzdu v jednotlivých evropských zemích je vhodné porovnávat dle kupní síly minimální mzdy. V jednotlivých členských zemích EU jsou totiž rozdílné ceny zboží a služeb. Minimální mzda v paritě kupní síly je v Česku 8. nejnižší z 22 členských zemí EU, kde je institut minimální mzdy zaveden.
  • Kde se žije nejlépe za průměrnou mzdu?
    Průměrná hrubá mzda se v jednotlivých vyspělých zemích liší. Současně se však liší i ceny zboží a služeb. Při zohlednění parity kupní síly jsou mzdové rozdíly mezi jednotlivými členskými zeměmi OECD nižší než při porovnání absolutních částek. Ve kterých zemích mají zaměstnanci s průměrnou mzdou nejvyšší životní úroveň?
  • 5 tisíc a méně. Kde mají nejnižší minimální mzdu?
    V letošním roce činí minimální mzda v Česku 11 000 Kč, což je v rámci zemí EU šestá nejnižší hodnota. V některých evropských zemích však nedosahuje minimální mzda ani 5 000 Kč, ve kterých?
  • 146 tisíc čistého měsíčně dostávají Švýcaři. Jak jsou na tom Češi?
    Pro všechny zaměstnance je nejdůležitější čistá mzda, kterou obdrží od zaměstnavatele za měsíční práci na účet, za kterou mohou nakupovat zboží a služby. Z členských zemí OECD je průměrná čistá mzda s velkým náskokem nejvyšší ve Švýcarsku? Jak vysoká je průměrná čistá mzda v Česku při mezinárodním srovnání?
  • Minimální mzda ve světe je 200 i 300 Kč na hodinu. V Česku jen 66
    Institut minimální mzdy není záležitostí pouze evropské legislativy. Minimální mzda je stanovena i v USA, v Kanadě, v Japonsku nebo v Austrálii. Jak vysoká je minimální hodinová mzda v těchto zemích? Jak se minimální mzda liší v amerických státech nebo v kanadských provinciích?
  • Zrušení superhrubé mzdy: O kolik vám vzroste příjem?
    Program ODS počítá s daňovými změnami, které by měly zvýšit čistou mzdu všem zaměstnancům. Jedná se o zrušení institutu superhrubé mzdy. Porovnejme si výpočet čisté mzdy dle aktuální legislativy a dle programu ODS u jednotlivých mezd.
  • V Česku je 8. nejvyšší zdanění práce
    Rozdíl mezi čistou mzdou zaměstnance, kterou obdrží na svůj bankovní účet od zaměstnavatele, a mzdovými náklady zaměstnavatele jsou daně ze mzdy. U bezdětného a svobodného zaměstnance pracujícího za průměrnou mzdu jsou v Česku ze zemí OECD 8. nejvyšší. Podívejme se na konkrétní výpočet.
  • 178 tisíc korun: Nejvyšší průměrná mzda je ve Švýcarsku
    V deseti členských zemích OECD byla průměrná měsíční mzda v roce 2016 vyšší než 100 tisíc korun. S velkým náskokem je hrubá mzda nejvyšší ve Švýcarsku. Jak vysoká je průměrná mzda v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?
  • Hodinová minimální mzda: V Česku 66 Kč, v Evropě i 300
    Hodinová minimální mzda v Česku v roce 2017 činí 66 Kč za hodinu. Oproti roku 2016 se zvýšila o 7,30 Kč. V západoevropských zemích však dosahuje minimální mzda více než 200 Kč za hodinu a v Lucembursku více než 300 Kč za hodinu. Jak vysoká je hodinová minimální mzda v EU v roce 2017?
  • Ani vysoké příjmy nezaručují nárok na nemocenskou
    Nárok na nemocenskou není automatický, musí být splněny zákonné podmínky. Někteří občané mají nadprůměrné příjmy a přesto v případě pracovní neschopnosti neobdrží nemocenskou. Podívejme se na vybrané praktické příklady.
  • Jste nemocní a máte padáka? (2)
    Stát se to může. Onemocníte a ještě jste dostali padáka. Co udělat? Záleží přesně na tom, kdy vaše pracovní neschopnost začala. Dnes nabízíme poslední varianty čtyř situací.
  • Zdanění u dohody o provedení práce v praktických příkladech
    Pro přivýdělek během zaměstnání, podnikání, studia nebo v důchodu je velmi oblíbená práce na dohodu o provedení práce. Celkové zdanění se u dohody o provedení práce může lišit o desítky procent. Podívejme se na praktické příklady.
  • Jste nemocní a máte padáka? (1)
    Nikomu to nepřejeme, ale stát se to může. Jste nemocní a ještě jste dostali padáka. Co udělat? Záleží přesně na tom, kdy vaše pracovní neschopnost začala. Dnes nabízíme první dvě varianty čtyř situací.
  • Kdy je daň z příjmů za rok 2016 nulová?
    Nutnost podání daňového přiznání ještě neznamená, že se bude daň z příjmu fyzických osob za rok 2016 platit. Podívejme se na vybrané případy, kdy vypočtená daň z příjmu fyzických osob za rok 2016 činí 0 Kč.
  • Jak se změní vaše čistá mzda, když ČSSD zavede progresivní zdanění?
    Pokud nebudeme zohledňovat 7% solidární daň pro nadstandardní příjmy, tak je v Česku zavedena jednotná 15% sazba daně z příjmu fyzických osob. Díky daňovým slevám a daňovým odpočtům je i při jednotné daňové sazbě daňové zatížení progresivní, v porovnání s většinou zemí OECD je však daňová progrese nižší. ČSSD navrhuje čtyři daňové sazby pro daň z příjmu fyzických osob. Jak by se změnila čistá mzda?
  • Změna zdravotní pojišťovny? Jak na vyplnění dvou přehledů za rok 2016
    OSVČ musí doručit své zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích za rok 2016. Pokud došlo v průběhu roku 2016 ke změně zdravotní pojišťovny, tak je nutné odevzdat přehled o příjmech a výdajích staré i nové zdravotní pojišťovně. Přehled se odevzdává i při nízkém zisku.
  • Mzdy šoférů autobusů se liší, více pobírají řidiči MHD
    Ve mzdách šoférů autobusů v tuzemsku existují velké rozdíly. Vyšší platy než šoféři linkových autobusů, kteří jsou se svým finančním ohodnocením nespokojeni a připravují protesty, mají řidiči městské hromadné dopravy i řidiči autobusů na komerčních linkách. Velké rozdíly jsou ale také v jednotlivých krajích. Vyplývá to ze zjištění ČTK.
  • 40hodinový pracovní týden: blíží se jeho konec?
    Blíží se konec 40hodinového pracovního týdne, jak jsme na něj zvyklí? Budeme pracovat méně za více? 6hodinový pracovní den nebo jen 4 pracovní dny do týdne? Přeci jenom technologický pokrok a postupná automatizace výroby v průmyslu přinesly vyšší produktivitu, takže možné to je. A možná si už jednou budeme zvykat na to, že budeme do práce chodit méně.
  • Příjmové nůžky se ve světě rozevírají
    Finanční rozdíly mezi lidmi ve vyspělých zemích světa se rok od roku zvyšují. Nejvíce stoupají mzdy a zisky lidem s nejvyššími příjmy. Příjmová nerovnost se v posledních letech zvýšila ve většině členských zemí OECD. Kde jsou nejvyšší příjmové rozdíly? Jak si stojí Česko v porovnání s ostatními zeměmi OECD?
  • Zaměstnanecké výhody nové generace: 5 hodin denně a neomezená dovolená
    Zní to trošku jako pohádka (pro zaměstnance) a trošku jako noční můra (pro zaměstnavatele). Ale nejspíš to funguje. Říkají ti, co to už vyzkoušeli. Mezi zaměstnanecké benefity možná bude brzy naprosto běžně patřit například kratší pracovní doba během dne nebo neomezený počet dovolené během roku. Zaměstnanci jsou tak spokojenější. A menší množství práce nemusí mít ani zásadní dopady na zisk.
  • Jak získat daňový bonus za rok 2016?
    Někteří daňoví poplatníci nezaplatí na dani z příjmu fyzických osob za rok 2016 nic a ještě obdrží od státu daňový bonus. Kdo má na daňový bonus nárok? Jak se daňový bonus za rok 2016 počítá a jak se uplatňuje v daňovém přiznání? Podívejme se na praktické příklady.
  • Dlužníkům zůstane v roce 2017 z výplaty méně
    Věřitelé si velmi pečlivě hlídají své pohledávky a pokud dlužník neplní své závazky a pracuje, tak velmi rychle přistupují k vymáhání formou srážek ze mzdy. Jaké pravidla platí pro výpočet srážek ze mzdy v roce 2017?
  • Kdy můžete uplatnit slevu na manželku a kolik vám vrátí na daních?
    Zaměstnanci, kteří uplatní v ročním zúčtování daně za rok 2016 daňovou slevu na manželku, obdrží daňový přeplatek. Kdy lze slevu na manželku uplatnit? Jak se vypočítá daňový přeplatek?
  • Kalendář svátků v roce 2017: Na kolik volna se můžeme těšit v příštím roce?
    Na kolik volných dní se můžeme v roce 2017 těšit díky státním svátkům? Bude to lepší než v roce 2016. Dočkáme se několika prodloužených víkendů a celkově budeme mít víc volných dní než v minulém roce.
  • Zdanění českého zaměstnance je 8. nejvyšší v OECD
    Zdanění práce bezdětného zaměstnance pracujícího za průměrnou mzdu v Česku v loňském roce dosahovalo 42,8 % z hrubé mzdy, což je v rámci zemí OECD osmá nejvyšší hodnota. Trendem v zemích OECD je snižování zdanění práce, vždyť ve 20 členských zemích OECD zdanění práce od roku 2005 pokleslo. Jak si stojí Česko?
  • Každý druhý Nizozemec pracuje na zkrácený úvazek
    Životní úroveň v západoevropských zemích je stále znatelně vyšší než ve východní Evropě, mnohem více lidí si tak může dovolit pracovat na zkrácený úvazek. V Nizozemí pracuje na zkrácený úvazek každý druhý.
  • Jak na výpadek příjmu při nemoci nebo ztrátě zaměstnání?
    Dlouhodobé nemoci, úrazy nebo ztráta zaměstnání se negativně promítají do rodinného rozpočtu. Důsledkem je snížení životního standardu i neschopnost splácet hypotéku nebo půjčky. Do potíží se v této situaci mohou dostat především lidé zvyklí na vyšší příjmy nebo domácnosti s dluhy, které nemocenská a dávky v nezaměstnanosti nezvládnou pokrýt. Vyplatí se proto myslet na zadní vrátka, tedy šetřit, nebo se rozhlédnout po smysluplné pojistce.
  • Které země nejčastěji zvyšují minimální mzdu?
    Od ledna příštího roku se v Česku zvyšuje minimální měsíční mzda z 9 900 Kč na 11 000 Kč, v předchozích letech se však minimální mzda v Česku zvýšila spolu s Irskem ze zemí EU nejméněkrát. Jak často zvyšují minimální mzdu jednotlivé členské země EU?
  • EU: Jak vysoká je penze v porovnání s předchozími příjmy?
    Naprosté většině Evropanů klesá odchodem do důchodu životní úroveň. Rozdíly mezi jednotlivými členskými zeměmi EU jsou však výrazné. Nejméně si v průměru finanční pohorší Lucemburčané, nejvíce naopak Irové.
  • Chudý Lucemburčan by byl v Česku boháč
    Lucemburčan s ročním příjmem 20 500 euro je považován za "chudého", v Česku takto vysoký příjem mají jen lidé s nadstandardními příjmy. Jak vysoká je hranice chudoby v EU? Jak se liší hranice chudoby pro jednotlivce a rodinu?
  • Jakou daňovou vratku dostane pracující rodič za rok 2016
    Jeden z rodičů může měsíčně uplatňovat daňové zvýhodnění na děti. Zaměstnaný rodič se dvěma a více dětmi obdrží za rok 2016 daňovou vratku, protože zaplatil na zálohách na dani z příjmu více než je roční daňová povinnost, jak si ukážeme na praktickém příkladu.
  • EU: Občané bohatých zemí žijí déle
    Přestože jsou všechny členské země Evropské unie ekonomicky vyspělé, tak jsou mezi nimi značné rozdíly v úrovni výkonnosti národní ekonomiky, což se odráží i v rozdílné střední délce života.
  • Zdravotní pojištění zaměstnanců a živnostníků
    Zdravotní pojištění musí platit všichni. Zatímco u zaměstnance je plátcem zdravotního pojištění zaměstnavatel, který se o vše postará, u osob samostatně výdělečně činných je tomu jinak. OSVČ je nejen plátcem pojistného (platí si pojistné sama), ale také musí každoročně podávat Přehled o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně.
  • Minimální mzda stoupne na 11.000 Kč
    Minimální mzda stoupne od 1. ledna na 11.000 korun měsíčně, o navýšení o 1100 korun dnes rozhodla na základě dohody se sociálními partnery vláda. Pracující za minimální mzdu tak budou pobírat 66 korun na hodinu. Přijatý návrh zároveň ruší zvláštní sazbu minimální mzdy pro zaměstnance s invalidním důchodem. Bude tak platit jedna sazba minimální mzdy pro všechny zaměstnance.
  • OECD: Jak se liší odvody na dani z příjmu dle výše mzdy?
    V Česku, stejně jako ve většině ostatních členských zemích OECD, s rostoucí mzdou stoupají i odvody zaměstnance na dani z příjmu fyzických osob. Kolik zaplatí na dani z příjmu zaměstnanci s podprůměrnou mzdou, průměrnou mzdou a nadprůměrnou mzdou v Česku v porovnání s ostatními členskými zeměmi OECD?
  • O kolik stoupne čistý příjem při zvýšení hrubého příjmu o tisícovku?
    V praxi může peněženka pocítit zvýšení hrubého příjmu o 1 000 Kč různě, rozdíly jsou přitom značné. Vypočítejme si v praktických příkladech, kdy čistý příjem stoupne ve stejné výši jako hrubý a kdy je zdanění přes 30 %.
  • Klesající nezaměstnanost nutí firmy rozdávat benefity
    Nezaměstnanost v srpnu klesla na 5,3 %. Mzdy se zvyšují (ve druhém čtvrtletí o 3,7 %) a firmy mají problém najít vhodné zaměstnance, takže nabízí odměny za doporučení a více benefitů. Odborníci odhadují, že růst spotřeby domácností převezme roli hlavního tahouna domácího růstu. Na konci roku bude podle analytiků nezaměstnanost na úrovni 5,5 %.
  • Průměrná mzda rekordně roste, zvyšuje se i medián mezd
    Průměrná mzda v Česku stoupla dle ČSÚ ve druhém čtvrtletí meziročně o 1019 korun, tedy o 3,9 % na 27.297 Kč. Reálně, po odečtení inflace, vzrostla o 3,7 procenta. Ještě rychleji než průměrná mzda zvyšuje medián, takže růst mezd je více rozložený a dotýká se i lidí s nižšími příjmy. Jde tak o nevyšší reálný růst mezd za posledních devět let. Stále ale platí, že většina lidí na průměrnou mzdu nedosáhne. Podle analytiků mzdy porostou i v dalších měsících a za celý letošní rok by průměrná mzda mohla stoupnout o více než čtyři procenta.
  • Reálná mzda v ČR stoupla o 7,7 %
    Průměrná nominální hrubá mzda vzrostla v Česku v letech 2007 až 2015 o 26,3 procenta. Reálná mzda, tedy nominální mzda snížená o inflaci, se po přepočtu pomocí indexu spotřebitelských cen zvýšila o 7,7 procenta. Vyplývá to z výpočtu poradenské společnosti Trexima, která reagovala na výpočet britské odborové centrály Trades Union Congress, podle níž činil růst reálné mzdy v Česku jen 1,1 procenta.
  • 4 tipy jak kvalitně a efektivně vzdělávat zaměstnance
    Bez dobře nastavených vzdělávacích programů se neobejde žádná společnost. Je důležité, aby zaměstnanci byli rozvíjeni za využití nejnovějších trendů, které propojují současné technologie a klasické přístupy. Moderní metodou pro osvojení nových informací jsou online kurzy doplněné o následnou diskuzi či setkání. Díky přenosným zařízením i dostupným aplikacím jsou zaměstnanci maximálně flexibilní a vždy v obraze.
  • S výpočtem čisté mzdy pomůže mzdová kalkulačka
    I když mzdu dostává většina z nás, málo kdo dokáže vypočítat, jak vysoká bude obdržená částka na účtu. S výpočtem vám může pomoci naše mzdová kalkulačka. Podívejte se, co ovlivňuje výpočet čisté mzdy, co vše je třeba při výpočtu zohlednit.
  • EU: Zvýšení minimální mzdy v posledních pěti letech
    Institut minimální mzdy plní v evropské legislativě důležitou motivační a ochrannou funkci. Jak vysoká je minimální mzda v roce 2016 a jak vysoká byla v předchozích letech? Které evropské země nejvíce minimální mzdu v posledních pěti letech zvýšily?
  • Zvýšení minimální mzdy v pěti číslech
    Od roku 2017 by mělo opět dojít ke zvýšení minimální mzdy, jedním z návrhů MPSV je zvýšení minimální mzdy od 1. ledna příštího na 11 000 Kč. Co všechno by zvýšení minimální mzdy v takovém rozsahu ovlivnilo?
  • Na růstu minimální mzdy se tripartita nedohodla
    Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů se podle očekávání nedohodli na tom, o kolik by se příští rok měla zvýšit minimální mzda. Řada zaměstnavatelských organizací přišla na tripartitu s požadavkem nulové varianty. Objevil se i názor, že minimální mzda by měla být zrušena. Nakonec zástupci zaměstnavatelů předložili společný návrh zvýšit minimální mzdu maximálně o 700 korun.
  • Řádný důchod při nízké mzdě nebo předčasný důchod?
    Někteří občané ztratí v předdůchodovém věku práci a mají novou pracovní nabídku, ale za výrazně nižší mzdu, než na jakou byli zvyklí. Je lepší pracovat až do řádného důchodového věku i za cenu nižší mzdy nebo je výhodnější odejít do předčasného důchodu?
  • Firmy mají problém sehnat lidi. Nezaměstnanost klesla na 5,2 %
    Nezaměstnanost v Česku v červnu klesla z květnových 5,4 na 5,2 %. Dříve měli zaměstnavatelé problém najít pracovníky na technické pozice. Dnes už je problém sehnat správného člověka napříč všemi obory. Pokles překonal i odhady analytiků. Nezaměstnanost vytrvale klesá od února, meziročně se snížila o jeden procentní bod. Pod 5% hranici se ale podíl lidí bez práce letos zřejmě nedostane.
  • Daňové zatížení mezd je v ČR osmé nejvyšší ze zemí OECD
    Daňové zatížení mezd v České republice loni dosáhlo 42,8 procenta, v rámci 34 států Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) bylo osmé nejvyšší. Nejvyšší je v Belgii (55,3 pct), naopak v Chile, Mexiku a Novém Zélandu činí 20 procent. Vyplývá to z údajů OECD, které zpracovala poradenská společnost Grant Thornton.
  • Jak na úřad práce
    I když je v současnosti nezaměstnanost rekordně nízká, mnoho lidí se i tak nevyhne návštěvě úřadu práce. Doporučuje se na úřad zajít do 3 dnů od ukončení zaměstnání. Přečtěte si, jak se registrovat na úřadu práce, jaké dokumenty budete potřebovat a co vše a v jakých lhůtách je potřeba vyřídit?
  • Porovnání průměrné mzdy v zemích OECD dle parity kupní síly
    Při zohlednění cen zboží a služeb jsou příjmové rozdíly mezi jednotlivými členskými zeměmi OECD nižší než při porovnávání nominálních průměrných mezd. I v paritě kupní síly je však nejvyšší průměrná mzda ve Švýcarsku.
  • Mzdy porostou podle analytiků výrazně i v dalších měsících
    Růst průměrné mzdy by měl pokračovat i v dalších čtvrtletích díky pokračujícímu poklesu nezaměstnanosti. Uvedli to analytici oslovení ČTK. Za celý rok by tak mohly podle jejich odhadů mzdy stoupnout zhruba o čtyři procenta.
  • OECD: Rozdíl ve zdanění nízkých a vysokých mezd
    Zaměstnanci pracující za podprůměrnou mzdu mají nižší zdanění práce než zaměstnanci pracující za nadprůměrnou mzdu. V Česku je však rozdíl v míře zdanění jeden z nejnižších z členských zemí OECD.
  • Jak vybudovat výkonný obchodní tým?
    Obchodní oddělení je důležitou součástí každé firmy. Z velké části totiž úspěšnost společnosti stojí a padá s výkonností a produktivitou obchodního týmu. Kvalitním výběrem jednotlivých členů a správným nastavením procesů můžete zajistit, že tržby podniku stoupnou až o 60 %. Důležitá je především zdravá motivace a absence stresu. Jakými kroky toho můžete dosáhnout?
  • Souběžné příjmy a platba zdravotního pojištění
    Při více souběžných příjmech se může souhrnná částka zdravotního pojištění počítat rozdílně. Podívejme se na praktické výpočty zdravotního pojištění u jednotlivých kombinací příjmů ze závislé činnosti (např. při práci na standardní smlouvu, na zkrácený úvazek nebo dohodu o provedení práce).
  • OECD: Kde je průměrná čistá měsíční mzda nejvyšší?
    Hrubá mzda zaměstnance bývá zpravidla sjednána v pracovní smlouvě. Z hrubé mzdy však zaměstnanci odvádí daň z příjmu, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Jak vysoká je čistá mzda bezdětného zaměstnance pracujícího za průměrnou mzdu v zemích OECD?
  • Sezónní práce v dubnu snížily nezaměstnanost na 5,7 %
    Nezaměstnanost v České republice v dubnu klesla na 5,7 procenta z březnových 6,1 procenta. Bez práce bylo 414.960 lidí, tedy nejméně od ledna 2009. Příčinou je zejména solidní růst ekonomiky a tentokrát ve větší míře i sezónní práce v zemědělství, stavebnictví a v některých službách. Rostoucí ekonomika by měla dále tlačit na růst mezd.
  • OECD: Zdanění v mimoevropských zemích je nižší
    Každá tisícikoruna, kterou obdrží zaměstnanec pracující za průměrnou mzdu, stojí jeho zaměstnavatele v Česku 1 748 Kč. Jak je to v ostatních zemích OECD? Kde je zdanění práce nejnižší?
  • OECD: Kde je průměrná mzda vyšší než 100 000 Kč?
    Nejvyšší hrubá průměrná měsíční mzda na světě je ve Švýcarsku, kde činí 186 tisíc Kč, v dalších 11 členských zemích OECD je průměrná měsíční hrubá mzda vyšší než 100 tisíc Kč. Jak vysoká je průměrná měsíční mzda v Česku v porovnání s ostatními zeměmi?
  • Ve světě rostou minimální mzdy. Zaměstnanci si přijdou i na 60 tisíc korun
    Vlády napříč světem oživují institut minimální mzdy. Už na apríla odstartuje čtyřletý seriál jejího zvyšování Velká Británie, počínaje červencem pak zaměstnancům s nejnižšími příjmy přidá i Rusko, a to rovnou o pětinu.
  • Jak vysoká je minimální mzda v mimoevropských zemích?
    Institut minimální mzdy není zaveden pouze ve většině zemích EU, ale např. i v USA, Japonsku, Kanadě nebo Austrálii. Minimální mzda hraje důležitou legislativní roli ve většině vyspělých zemích světa. V Austrálii činí minimální mzda dokonce 316 Kč za hodinu.
  • Hodinová minimální mzda v EU v roce 2016
    V Česku se zvýšila pro rok 2016 hodinová minimální mzda z 55 Kč na 58,70 Kč. Hodinovou minimální mzdu pro rok 2016 zvýšilo 14 členských zemí EU. Nejvyšší hodinová minimální mzda v letošním roce je v Lucembursku, kde dosahuje 301 Kč, nejnižší je v Bulharsku (34 Kč).
  • Co týden dal: Mzdy rostly na konci roku 2015 nejrychleji od roku 2009
    Vláda schválila poskytování půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do šesti let. Mzdy rostly nejrychleji od roku 2009. Založení společnosti s ručením omezením bude levnější. Zástupci OPEC se sejdou kvůli zmrazení produkce ropy. To a mnohem více naleznete v pravidelném týdenním přehledu.
  • Povinnosti zaměstnavatele při pracovních úrazech (1. díl)
    Jaké zásadní povinnosti stanovuje zákoník práce ve vztahu k povinnostem zaměstnavatele při pracovních úrazech? Jaká je role zaměstnavatele při posouzení úrazu zaměstnance? V následujících dvou článcích se zaměříme na některé povinnosti zaměstnavatele při pracovním úraze zaměstnance.
  • Sankce pro firmy za neplacení pojistného
    Za výpočet sociálního pojištění a zdravotního pojištění a jeho odvod na účty příslušných institucí jsou za zaměstnance zodpovědní zaměstnavatelé. Neplnění zákonných povinností je sankciováno penálem, ale hrozí i trestní stíhání.
  • Ekonomická svoboda v Česku je vysoká
    Nejvyšší kvalita života je ve svobodných a demokratických zemích světa. Ekonomická svoboda v Česku je pro letošní rok 21. nejvyšší na světě, jak vyplývá z nejnovější studie "Index of Economic Freedom 2016".
  • OECD: Rodiče s dětmi platí v Česku nejméně na daních
    Hrubá mzda a čistá mzda zaměstnance se dvěma dětmi a manželkou na rodičovské dovolené se v Česku liší nejméně ze všech členských zemí OECD. Důvodem jsou vysoké slevy, které může zaměstnanec uplatnit. Podívejme se na praktický výpočet za rok 2015.
  • Co týden dal? Firmy letos zvednou mzdy
    Mzdy zaměstnanců v podnikové sféře v ČR, jejíž jádro tvoří průmyslové podniky, by se v letošním roce měly v průměru zvednout o 2,4 procenta. Čtěte více v našem týdenním přehledu.
  • Jak napravit neuplatnění daňové slevy?
    Někteří zaměstnanci platí během roku na dani z příjmu fyzických osob více, než je jejich povinnost, protože neuplatní všechny daňové slevy a daňová zvýhodnění, na které mají nárok. Opomenutí se však dá napravit a navíc zaplacenou daň lze získat zpět.
  • Daňové odpočty zaměstnanců za rok 2015
    Zaměstnanci, za které bude provádět zaměstnavatel roční zúčtování daně za rok 2015, mohou obdržet daňovou vratku, jestliže využijí některý z daňových odpočtů. Jaké daňové odpočty lze využít za rok 2015 a jaké doklady jsou potřeba?
  • Výpočet srážek ze mzdy v roce 2016
    Dlužníci mající pravidelný měsíční příjem musí počítat se srážkami ze mzdy, neboť věřitelé si své pohledávky velmi důkladně hlídají a ke srážkám ze mzdy dochází velmi rychle. Kolik je možné v roce 2016 exekučně srazit z výplaty?
  • Platy učitelů jsou až o třetinu nižší než průměrný plat vysokoškoláků
    Další z resortů, kde se prohlubuje nedostatek kvalifikovaných pracovníků, je školství. Učitelství je obor, který je zejména psychicky náročný, vyžaduje vysokoškolské vzdělání, ale finanční i společenské ohodnocení této profese je nízké. Platy ve školství jsou o čtvrtinu až třetinu nižší v porovnání s průměrem vysokoškolsky vzdělaných pracovníků, jsou menší i ve srovnání s dalšími profesemi placenými z veřejných zdrojů.
  • Každá tisícikoruna zaměstnance stojí zaměstnavatele 1 744 Kč
    Čistá mzda zaměstnance pracujícího za průměrnou mzdu, kterou obdrží na bankovní účet, a mzdové náklady zaměstnavatele se v zemích EU liší o desítky procent. Jak vysoké je zdanění práce v Česku v porovnání s ostatními zeměmi EU? Podívejme se na praktický výpočet.
  • V Česku se žije dobře
    Dle ekonomické a sociální vyspělosti, míry svobody nebo bezpečí jsou v Česku 26. nejlepší podmínky k životu na světě, jak vyplývá z renomované studie "Prosperity Index 2015". Kde se žije na světě nejlépe?
  • Sociální pojištění v roce 2016 v deseti číslech
    Někteří zaměstnanci a živnostníci platí nejvyšší daňové odvody na povinném sociálním pojištění. Jak vysoké sociální pojištění platí zaměstnanci, živnostníci nebo občané mající příjmy pouze z pronájmu v roce 2016?
  • Skutečné zdanění mzdy v roce 2016
    Zaměstnanci odvádí ze své hrubé mzdy sociální pojištění, zdravotní pojištění a daň z příjmu fyzických osob. Jak moc se budou lišit mzdové náklady zaměstnavatele a čistá mzda bezdětného zaměstnance v roce 2016?
  • Daňové zvýhodnění při studiu
    Při uplatnění daňového zvýhodnění na děti je měsíční čistá mzda zaměstnance vždy vyšší než u bezdětného kolegy. Daňové zvýhodnění může při splnění zákonných podmínek uplatnit vždy jeden z rodičů. Zaměstnanec měsíčně a OSVČ jednou za rok. Jak je to s daňovým zvýhodněním během prázdnin, při ukončení střední školy, při absolvování vysoké školy nebo při dálkovém studiu?
  • Trendem v západní Evropě jsou zkrácené úvazky
    Jedním ze znaků zvyšování životní úrovně v západoevropských zemích je stoupající obliba zkrácených úvazků. V Nizozemí pracuje přes 60 % žen méně než 30 hodin týdně. Ve východoevropských zemích je to podstatně méně, proč?
  • EU: Jak vysoké jsou mzdové náklady
    Mzdové náklady zaměstnavatele netvoří pouze hrubá mzda zaměstnance sjednaná zpravidla v pracovní smlouvě, ale i povinné pojistné placené zaměstnavatelem. V širším pohledu ještě navíc náklady za zaškolení, rozšíření kvalifikace nebo různá pojištění a benefity. Jak vysoké jsou průměrné mzdové náklady v zemích EU?
  • Nízké příjmy a důchod v roce 2016
    Zaměstnanci s nízkou mzdou mají často z finančních důvodů obavy z odchodu do důchodu, neboť se obávají poklesu životní úrovně. Mají problémy finančně vyjít se svojí čistou mzdou, jak potom hospodařit s důchodem?
  • Právo zaměstnance na odstupné
    Jakým způsobem upravuje zákoník práce právo zaměstnance na odstupné? Jakou výši odstupného může zaměstnanec očekávat a kdy na něj má nárok? Odpovědi naleznete v dnešním článku ke znalosti práv a povinností zaměstnanců a zaměstnavatelů.
  • Finanční dopady zvýšení minimální mzdy na 9 900 Kč
    MPSV navrhuje od roku 2016 zvýšení minimální měsíční mzdy o 700 Kč, tedy z 9 200 Kč na 9 900 Kč. Jak by stouply náklady zaměstnavatele? Které daňové limity se díky zvýšení minimální mzdy změní?
  • Jak šel čas s průměrnou čistou mzdou v zemích OECD?
    Jak vysokou čistou mzdu obdrží zaměstnanec na svůj účet závisí na výši sjednané hrubé mzdě zpravidla v pracovní smlouvě a zdanění mzdy. Z členských zemí OECD je průměrná čistá mzda nejvyšší s velkým náskokem ve Švýcarsku, následuje Norsko, Austrálie, Lucembursko a Velká Británie. Ve kterých zemích nejvíce stoupá čistá mzda?
  • EU: Jak moc se liší náklady zaměstnavatele a čistá mzda zaměstnance?
    Zdanění práce je v evropských zemích vysoké, což je důvodem, proč se liší mzdové náklady zaměstnavatele a čistá mzda zaměstnance mnohdy více než dvojnásobně. V průměru stojí evropské zaměstnavatele zaměstnanec, který obdržel na bankovní účet 1 000 euro, částku 1 730 euro. Jak se liší mzdové náklady zaměstnavatele a čistá mzda zaměstnance v zemích EU?
  • OECD: Jak se liší mzdové náklady?
    Povinné pojistné placené zaměstnavatelem značně prodražuje cenu práce v evropských zemích. Hlavním důvodem nižšího zdanění v mimoevropských zemích je právě nižší povinné pojistné. Jak vysoké jsou průměrné mzdové náklady zaměstnavatelů v členských zemích OECD?
  • Sazba daně z příjmu fyzických osob pod lupou
    Přestože je v Česku zavedena rovná 15% sazba daně z příjmu fyzických osob a pouze občané s nadstandardními příjmy platí ještě 7% solidární daň, tak v Česku existuje několik daňových sazeb. Jak je to možné? Podívejme se na vybrané daňové zajímavosti.
  • OECD: Minimální mzda pod lupou
    Z členských zemí OECD si nejvíce koupí zaměstnanec pracující za minimální mzdu v Austrálii, kde je hodinová minimální mzda obdržená na účet v paritě kupní síly vyšší 3,36krát než v Česku. Podívejme se na čísla o minimální mzdě ve vyspělých zemích světa.
  • OECD: Jak se liší zdanění práce u nízkých a vysokých mezd?
    V Česku je zdanění práce zaměstnanců s vysokými příjmy nepatrně vyšší oproti zaměstnancům s nízkými příjmy. Ve většině členských zemích OECD jsou rozdíly v míře zdanění práce vyšší. Podívejme se na praktické výpočty za rok 2014.
  • Základní daňová sleva v deseti bodech
    Základní daňová sleva na poplatníka výrazným způsobem snižuje daňovou povinnost. Někteří občané neplatí z důvodu uplatnění slevy na poplatníka daň z příjmu. Kterých důležitých deset bodů je dobré vědět o základní daňové slevě na poplatníka?
  • Co týden dal? Propast mezi bohatými a chudými se zvyšuje
    Propast mezi bohatými a chudými v rozvinutých zemích se zvyšuje a mnohde je nerovnost v příjmech dokonce na rekordní výši. Ve své zprávě to uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která zároveň upozornila, že prohlubování této propasti by mohlo výrazně zbrzdit ekonomický růst. Zpráva zahrnuje 34 rozvinutých zemí, které jsou členy OECD, včetně České republiky. Více v pravidelném přehledu událostí.
  • Jak vysoká je průměrná čistá mzda v zemích OECD?
    Pro zaměstnance je nejdůležitější, jakou částku od zaměstnavatele obdrží na svůj bankovní účet. Tedy čistá mzda po zdanění. Jak vysoká je průměrná čistá roční mzda zaměstnanců v jednotlivých zemích OECD za rok 2014?
  • V 15 zemích OECD činí průměrná roční mzda více než milión korun
    Všechny členské země OECD jsou ekonomicky vyspělé, přesto jsou rozdíly ve výši průměrné mzdy značné. Průměrná mzda ve Švýcarsku je 13krát vyšší než v Mexiku. Ve kterých zemích jsou zaměstnanci pracující za průměrnou mzdu "milionáři"?
  • Kolik stojí zaměstnavatele hodina práce v zemích EU?
    Zaměstnavatel sjednává se zaměstnancem hrubou mzdu. Skutečné mzdové náklady zaměstnavatele jsou však o desítky procent vyšší, neboť zaměstnavatel platí za zaměstnance povinné odvody, benefity (např. životní pojištění, penzijní připojištění) nebo firemní auto. Jak drahá je průměrná hodina práce zaměstnance v zemích EU?
  • Deset odlišností u zdravotního pojištění
    Zaměstnancům je z hrubé mzdy sražena daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění. Všechny tři odvody se liší, zdravotní pojištění však nejvíce. Podívejme se na vybraných deset odlišností u zdravotního pojištění.
  • Kdy je pro důchod lepší minimální mzda než miliónový příjem?
    Do výpočtu důchodu v roce 2015 vstupují příjmy za posledních 29 let, kdy bylo z příjmu odvedeno důchodové pojištění. S ohledem na výši státního důchodu na tom může být lépe zaměstnanec pracující za minimální mzdu oproti občanovi s miliónovým příjmem. Vše si ukážeme na praktickém příkladu.
  • Jak vysoká je minimální mzda v USA, Japonsku nebo Austrálii?
    Minimální mzda je legislativou stanovena i v zemích s velmi liberální pracovně-právní úpravou jako jsou USA nebo Austrálie. Jak často se v mimoevropských zemích mění minimální mzda a jak je v roce 2015 vysoká?
  • Minimální mzda v EU v roce 2015
    Ve Francii, Irsku, Německu, Nizozemí, Belgii, Velké Británii a Lucembursku je minimální měsíční mzda vyšší než 40 tisíc korun. Z členských zemí EU je nižší minimální mzda po přepočtu na koruny nižší než v Česku pouze v Bulharsku, Rumunsku a Litvě.
  • Srážky ze mzdy v roce 2015
    Zaměstnanci mající problémy řádně hradit své závazky musí počítat s rychlou exekucí ze mzdy. Věřitelé si své pohledávky důsledně hlídají a k exekuci ze mzdy přistupují velmi rychle. Kolik musí dlužníkovi zůstat z výplaty v roce 2015?
  • Finanční situace rodin s dětmi se příští rok zlepší
    Pro rok 2015 dochází k řadě legislativních změn, které dolehnou na rodinné hospodaření. Podívejme se na vybrané změny, ze kterých bude mít rodinná peněženka radost.
  • Jak bohaté jsou evropské domácnosti?
    Životní úroveň evropských domácností lze dobře porovnat dle přepočteného mediánu příjmu. Jaký příjem musí mít jednotlivé domácnosti, aby měla rodina "nadprůměrnou životní úroveň"? Jak se liší hranice "bohatství" v Česku a ostatních evropských zemích?
  • Co týden dal? Průměrná mzda vzrostla
    Průměrná mzda v České republice ve 3. čtvrtletí meziročně stoupla o 441 korun na 25.219 Kč. Nominální růst činil 1,8 procenta, reálně, po odečtení inflace, se mzda zvýšila o 1,2 procenta. Zaměstnavatelé i ekonomičtí experti pak očekávají v roce 2015 několikaprocentní růst nominálních mezd, který by měl mírně překonat inflaci.
  • Norská rodina má měsíční příjem 100 tisíc Kč a je "chudá", kdo je v Evropě "chudý"?
    Hranice "chudoby" se v evropských zemích liší. "Chudé" domácnosti v Norsku, Švýcarsku nebo Finsku jsou v porovnání s českými poměry bohaté. Jak vysoká je příjmová hranice "chudoby" v evropských zemích?
  • Jak drahý je průměrný zaměstnanec?
    Mzdové náklady zaměstnavatele za zaměstnance jsou vyšší než hrubá mzda sjednaná v pracovní smlouvě nebo mzdovém výměru. Zaměstnavatelé v Česku odvádí za zaměstnance dalších 34 % na povinném pojistném. Kolik stojí zaměstnavatele zaměstnanec s průměrnou mzdu v Česku? A kolik v ostatních vyspělých zemích světa?
  • Deset důležitých čísel v sociálním pojištění
    Mnozí zaměstnanci nebo OSVČ zaplatí na sociálním pojištění nejvíce ze všech "povinných daní". Sociální pojištění placené zaměstnavatelem firmám citelně prodražuje cenu práce. Podívejme se na deset důležitých čísel pro placení sociálního pojištění.
  • Pět případů, kdy daňový bonus nedostanete
    Rodiny s dětmi jsou podporovány formou daňového zvýhodnění. Když je vypočtená daň z příjmu nižší než daňové zvýhodnění, vzniká nárok na daňový bonus vyplácený státem. Zaměstnanci s nižší hrubou mzdou mají díky daňovému bonusu vyšší čistou mzdu než hrubý příjem. Podívejme se na pět případů, kdy nárok na daňový bonus nevzniká.
  • Jak velký je v Česku prostor pro zvýšení minimální mzdy?
    Od roku 2007 se minimální mzda zvýšila k 1. srpnu loňského roku poprvé, z 8 000 Kč na 8 500 Kč. Původně vláda počítala od ledna 2015 se zvýšením na 9 000 Kč měsíčně, poslední dohoda však počítá se zvýšením na 9 200 Kč. Jak vysoká je minimální mzda v zemích EU a dalších vyspělých zemích světa?
  • Sazba daně z příjmu u nízkých a vysokých mezd v Česku a ve světě
    Zaměstnanci s nižší měsíční mzdou odvedou na dani z příjmu v porovnání se svojí hrubou mzdou méně než zaměstnanci s vyšší hrubou mzdu, i když v obou případech je daňová sazba 15 %. Jak je to možné? A jak se liší skutečná sazba daně z příjmu fyzických osob u nízkých a vysokých mezd ve světě?
  • Povinnost hradit pojistné na sociální zabezpečení po ukončení studia nevzniká
    Absolventi, kteří po skončení studia nezačnou pracovat nebo se zaregistrují na úřadu práce, nemají povinnost platit pojistné na důchodové pojištění. Pokud absolvent nebo student vycestuje do zahraničí za prací nebo brigádou, nemusí tuto skutečnost oznamovat České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ).
  • Deset důvodů vzniku dluhu na zdravotním pojištění
    Placení zdravotního pojištění je povinné pro všechny občany, za státní pojištěnce však platí zdravotní pojištění stát. Povídejme se na deset praktických příkladů, jak se lze stát dlužníkem na zdravotním pojištění.
  • Zvýšení minimální mzdy v číslech
    Tripartita se shodla na zvýšení minimální mzdy od příštího roku o 500 Kč, jestliže tento návrh schválí vláda, potom bude od ledna 2015 činit minimální měsíční mzda 9 000 Kč. Podívejme se na praktické dopady a propočty jak pro zaměstnavatele, tak zaměstnance či stát.
  • Jak bohaté jsou české domácnosti?
    Více peněz nám automaticky nezaručí vyšší osobní spokojenost, přesto si lze díky lepší finanční situaci plnit více přání (krásnou dovolenou, hezké bydlení, kvalitní studium pro děti). Z členských zemí OECD jsou nejbohatší americké, lucemburské a norské domácnosti. Jak bohatá je průměrná česká domácnost v porovnání s ostatními zeměmi?
  • Kupní síla průměrné mzdy ve světě
    V západoevropských zemích jsou vyšší průměrné mzdy než ve východní Evropě, současně jsou zde však vyšší životní náklady. Při porovnání průměrné mzdy v paritě kupní síly jsou tak rozdíly mezi zeměmi OECD nižší než při porovnání pouze hrubých mezd.
  • Kolik je možné srazit exekučně ze mzdy v roce 2014?
    V letošním roce musí zůstat dlužníkům při srážkách ze mzdy více než v roce 2013, neboť se zvýšily normativní náklady na bydlení. Jak se liší srážky ze mzdy v závislosti na rodinné situaci?
  • Příjmové rozdíly ve světě
    Přestože se i v Česku neustále rozevírají příjmové nůžky, stále patříme spolu se zeměmi Skandinávie mezi vyspělé země s nejnižšími příjmovými rozdíly mezi občany.
  • Zaměstnat jednoho Švéda nebo čtyři Čechy?
    Zaměstnavatelé v Evropě vyplácí zaměstnanci hrubou mzdu, platí za zaměstnance povinné sociální a zdravotní, případně ještě komerční pojištění (různá riziková pojištění). Nejhlouběji musí zaměstnavatelé šáhnout do kapsy ve Švédsku, kde průměrná hodinová cena práce je vyšší než 42 €.
  • Zeman ve středu jmenuje Rusnoka členem bankovní rady ČNB
    Praha 4. února (ČTK) - Prezident Miloš Zeman jmenuje ve středu expremiéra úřednické vlády Jiřího Rusnoka členem bankovní rady České národní banky (ČNB), oznámil dnes Hrad. Jmenování se očekávalo. Bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově politických opatřeních. Rusnok nahradí současnou členku bankovní rady Evu Zamrazilovou, které končí šestiletý mandát 28. února.
  • Co to je, když se řekne průměrná mzda
    Často se o ní píše, často se o ní mluví. V roce 2007 se přehoupla přes 20 tisíc korun, za rok 2012 přesáhla 25 tisíc korun. Pracujete za ní, nebo jste pod/nad průměrní? Jak se počítá? Kdo ji sleduje? Řeč je o průměrné mzdě.
  • Léčba chřipky vyjde téměř na 1 miliardu
    U výdělečně činné populace jsou celkové průměrné náklady 58 696 Kč za jedno onemocnění chřipkou. Pro 16 tisíc osob je to skoro 1 miliarda korun.
  • I zaměstnanci neplatí daň z příjmu, kdy?
    Stejně jako daň z příjmu fyzických osob neplatí některé OSVČ, tak ji neplatí ani někteří zaměstnanci. Využití daňových slev, daňového zvýhodnění a nezdanitelných položek je důvodem, proč i při nadprůměrné mzdě neplatí zaměstnanec nic na dani z příjmu fyzických osob. Podívejme se na praktické příklady.
  • Základem budoucnosti firmy je kvalitní společenská smlouva
    Od 1. ledna došlo k podstatným změnám, které se týkají jednatelů a statutárních zástupců společností. Jakým otázkám se v rámci firmy věnovat a na co si dát od letošního ledna pozor?
  • Německo zůstává v záporu
    DAX oslabuje o 0,23 % na 9720,67 b...
  • Mohu podat zaměstnavateli výpověď kvůli nevyplácení mzdy?
    Od začátku roku vám nebyla zaměstnavatelem vyplácena mzda, chtěli byste podat výpověď, ale nevíte, zda na to máte právo? Poradíme vám!
  • Jak stoupá minimální mzda v mimoevropských zemích?
    Institut minimální mzdy není pouze evropskou záležitostí, minimální mzda je zákonem stanovena i ve vyspělých mimoevropských zemích světa - v USA, Kanadě, Austrálii, Japonsku nebo Koreji. Jak vysoká je měsíční minimální mzda v mimoevropských zemích a jak často se mění její hodnota?
  • Po rozdělení Československa v obou zemích stoupla příjmová nerovnost
    Dvě dekády po rozdělení Československa přímová nerovnost v obou samostatných republikách stoupala, v České republice ale méně než na Slovensku. Poukazuje na to výzkum Středoevropského institutu pro výzkum práce (CELSI).
  • Vysoké a nízké příjmy v roce 2014 = vyšší zdanění
    Pro rok 2014 dochází ke zvýšení stropu pro platbu sociálního pojištění, občané s vysokými příjmy tedy odvedou za celý rok nepatrně více na sociálním pojištění. K 1. lednu 2014 činí minimální mzda 8 500 Kč, co to znamená?
  • Miliony Evropanů finančně ztrácí
    Ve 12 členských zemích EU se za rok 2013 očekává pokles reálné mzdy oproti roku 2012, přestože inflace je na nízké úrovni. Mzdy v Evropě příliš nestoupají, v řadě zemí dokonce méně než dosahuje inflace. Nejvíce si meziročně v průměru pohoršili Řekové a Kyperčané.
  • EU: Kde stoupá minimální mzda nejvíce?
    V Česku se od 1. srpna 2013 poprvé od roku 2007 zvýšila minimální mzda, z 8 000 Kč na 8 500 Kč měsíčně. V období let 2007 až 2013 se tak minimální mzda v Česku zvýšila pouze o 6,3 %. Jak se zvýšila minimální mzda v ostatních zemích EU?
  • Peníze během nemoci v roce 2014
    Při nemoci obdrží zaměstnanec nejdříve náhradu mzdy od svého zaměstnavatele a teprve následně při delší nemoci nemocenské dávky. Od roku 2014 se mění nejenom výpočet náhrady mzdy a nemocenské, ale náhrady náhrada mzdy bude náležet pouze dva týdny místo tří týdnů jako v roce 2013.
  • EU: Jaké příjmy má průměrná domácnost?
    Rozdíl v životní úrovni v jednotlivých členských zemích EU lze dokládat na rozdílném mediánu příjmu u jednotlivých domácností. V Česku si žijeme dobře, vždyť rozdíl mezi Portugalskem, Maltou, Řeckem či Španělskem a Českem rok od roku klesá.
  • Jak se liší mzda a důchod v Evropě?
    Odchod do důchodu znamená pokles životní úrovně ve všech evropských zemích. V členských zemích EU je propracovaná důchodová politika, státní důchody jsou vyšší než v mimoevropských zemích. Nejvyšší úroveň mají ze zemí EU státní důchody v Lucembursku, nejnižší v Chorvatsku.
  • Nejméně "chudých" žije v Praze, nejvíce na Sicílii
    V Česku žije nejméně občanů v "evropské chudobě", rozdíly mezi regiony v Česku jsou rovněž poměrně malé. V deseti evropských regionech s nejnižší mírou chudoby jsou tři české regiony (Praha, Jihozápad a Střední Čechy).
  • Exekuce ze mzdy v roce 2013 klesá
    Při srážkách ze mzdy musí dlužníkovi vždy zůstat nezabavitelné minimum, které se odvíjí od životního minima a normativních nákladů na bydlení. Zvýšení životního minima od ledna 2012 a každoroční zvyšování normativních nákladů na bydlení je pro dlužníky příznivou zprávou. Exekučně jim tak vždy od ledna může být sraženo méně než v předchozím roce.
  • Žebříček nejlépe a nejhůře placených profesí
    Připadáte si trapně, když vaši kolegové mluví o výši svých příjmů? Vadí vám, když si lidé okolo vás v obchodě kupují drahé likéry a vy jen Tuzemák? Poradíme vám, jak jim vypálíte rybník!
  • Zdravotní pojištění jako povinná daň
    Daň z příjmu fyzických osob neplatí občané s nízkými příjmy, sociální pojištění se neplatí z příjmů nad strop. U zdravotního pojištění tomu tak není, zdravotní pojištění je povinnou daní. Kteří občané platí na zdravotním pojištění více než na dani z příjmu fyzických osob?
  • Jak se zvyšují mzdové rozdíly ve světě?
    Ve vyspělých zemích světa se neustále rozevírají mzdové nůžky. Nejvíce stoupají mzdy a  platy  zaměstnancům s nejvyššími mzdami. Mzdové rozdíly dokládá i rozdíl mezi průměrnou mzdou a mediánem mzdy. Za první čtvrtletí 2013 dosahuje v Česku medián mzdy 83,3 % průměrné mzdy.
  • Mimoevropské země a minimální mzda
    Odpůrci minimální mzdy tvrdí, že minimální mzda zvyšuje zaměstnavatelům mzdové náklady za pomocné práce, přesto je minimální mzda zavedena ve většině vyspělých zemích světa, i v USA, Japonsku, Kanadě, Austrálii, Koreji nebo Argentině. Jak vysoká je minimální mzda v mimoevropských zemích?
  • Kolik zaplatí zaměstnanec s průměrnou mzdou na daních?
    Bezdětný zaměstnanec s průměrnou mzdou zaplatí v Česku na všech povinných přímých daních za rok přes 170 tisíc Kč. Podívejme se na praktické výpočty. Jak je to v ostatních vyspělých zemích světa?
  • EU: Jak vysoká je hodinová minimální mzda?
    Vláda zvýšila od srpna hodinovou minimální mzdu z 48,10 Kč na 50,60 Kč. Jak vysoká je hodinová minimální mzda v ostatních zemích EU. Jak se zvýšila v Evropě hodinová minimální mzda od roku 2008?
  • Do jakého příjmu se neplatí daň z příjmu?
    Ve většině vyspělých zemích světa neplatí občané do určitého příjmu daň z příjmu fyzických osob. V Česku neplatí daň z příjmu fyzických osob zaměstnanci s měsíční mzdou 10 290 Kč. Důvodem je uplatnění slevy na poplatníka, jak je to v ostatních zemích?
  • Není minimální mzda v Česku příliš vysoká?
    Zvýšení minimální mzdy o 500 Kč může na první pohled znamenat, že minimální mzda v Česku je již příliš vysoká. Není tomu tak, vždyť v mnoha západoevropských zemích dosahuje minimální mzda přes 40 % průměrné mzdy.
  • Pomáhá minimální mzda, nebo škodí?
    Rusnokova vláda hned na začátku ukázala, že přes absenci mandátu hodlá rozhodovat o poměrně závažných problémech. Jedním z jejích prvních kroků bylo zvýšení minimální mzdy, tedy rozhodnutí, které může mít podle ekonomů na hospodářskou situaci státu určitý vliv.
  • Co neopomenout než koupíte byt na hypotéku
    Banky se předhánějí v tom, jak nízké úrokové sazby nabízí. Cena nemovitostí je extrémně nízko a v zajímavých lokalitách už pravděpodobně neklesne. Přesto by člověk neměl jednat bez rozmyslu. O čem přemýšlet, než se vůbec rozhodnete pro koupi nového bytu? Na co si dát pozor a čeho se vyvarovat?
  • Jak vysoká je minimální mzda ve světě?
    V členských zemích Evropské unie se minimální mzda pohybuje od 157 euro (Rumunsko) po 1 874 euro (Lucembursko). Minimální mzda je však zavedena i v mimoevropských zemích (USA, Kadaně, Japonsku či Austrálii). Jak vysoká je minimální mzda v těchto zemích? 
  • EU: Kolik zaměstnanců pracuje za nízkou mzdu?
    Zaměstnanci pracující za mzdu nižší než činí dvě třetiny mediánu mzdy, mají nízkou mzdu – tento závěr vyplynul ze studie WSI institutu. Nejméně občanů pracuje za nízkou mzdu v zemích Skandinávie, nejvíce v pobaltských zemích.
  • Letní brigády: Vyžadujte písemnou dohodu
    Začíná léto a mnozí studenti nastoupí na letní brigádu. Nejčastější forma pracovněprávního vztahu mezi studentem a zaměstnavatelem je vymezena dohodou o provedení práce. Jaké jsou náležitosti této dohody? Jak postupovat v případě neproplacení odměny?
  • OECD: Kde platí občané nejvíce na dani z příjmu?
    Při výpočtu daňové povinnosti v jednotlivých zemích je potřeba zohlednit základní slevu na dani na dani na poplatníka nebo nezdanitelnou položku. Daňovou povinnost nelze tedy porovnávat pouze dle daňových sazeb. Ve většině zemí je zavedeno progresivní zdanění. Jak se liší skutečná sazba daně z příjmu pro občany s nízkými a vysokými příjmy?
  • Švýcaři jsou nejspokojenější
    Z vyspělých členských zemí OECD jsou nejspokojenější Švýcaři a Skandinávci, jak vyplývá ze studie OECD "„How´s life“. Které aspekty nejvíce ovlivňují spokojenost s životem?
  • Třicetitisícový příjem a minimální zdanění
    I při třicetitisícovém příjmu může být celkové zdanění (odvody na povinném pojistném a daň z příjmu fyzických osob) do 10 %. Jak je to možné? Důvodem je uplatnění základní slevy na poplatníka a využití výhod práce na základě dohody o provedení práce.
  • Skutečná sazba daně z příjmu u průměrné mzdy
    Skutečná (efektivní) sazba daně z příjmu fyzických osob se mnohdy výrazně liší od zákonných daňových sazeb. Hlavním důvodem je existence slevy na poplatníka, nezdanitelné položky  nebo nulové sazby daně v prvním pásmu. Jak vysoká je skutečná sazba daně z příjmu u průměrné mzdy v zemích OECD?
  • Japonská cesta k inflaci
    Japonský premiér Shinzo Abe ve středu 5. června představil svůj třetí a poslední pilíř reforem, které mají zemi dovést k vytoužené prosperitě a růstu cenové hladiny. Strukturální reformy jsou posledním dílem Abeho akčního ekonomického plánu, jehož první pilíř demonstruje rozvolněná měnová politika a druhý pilíř představuje expanzivní fiskální politika.
  • Nejbohatší jsou americké domácnosti
    Za rok 2012 činil průměrný nominální čistý příjem na každého člena domácnosti 12 681 Kč, jak bohaté jsou české domácnosti v porovnání s ostatními členskými zeměmi OECD?
  • Jak se liší zdanění u nízkých a vysokých mezd?
    Zdanění práce v Česku u podprůměrných a nadprůměrných příjmů se příliš neliší. Rozdíly ve zdanění je v Česku jeden z nejnižších v členských zemích OECD. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Kdo má vyšší důchod než mzdu?
    Odchodem do důchodu některým občanům životní úroveň neklesá, naopak si dokonce polepší, neboť jejich důchod je vyšší než mzda dosahovaná před odchodem do důchodu. Jiní občané si však pohorší čtyřnásobně. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Je výhodnější sleva na manželku nebo společné zdanění manželů?
    V daňovém přiznání za rok 2013 půjde, stejně jako v roce 2012, uplatnit slevu na manželku bez vlastních příjmů. V letech 2005, 2006, 2007 bylo zavedeno společné zdanění manželů, které rovněž přinášelo rodině daňovou úsporu. Který institut je výhodnější?
  • Jak se vyvíjí důchod u průměrné mzdy
    Výpočet důchodu se každoročně mění, nenápadně však klesá, jak si ukážeme na praktických výpočtech.  Jak se liší výše důchodu u průměrné mzdy v letech 2011, 2012 a 2013?
  • Jak se vyvíjelo zdanění průměrné mzdy v čase
    Výpočet daňové povinnosti v Česku se během posledních deseti let několikrát změnil. Jak se liší v Česku zdanění práce u průměrné mzdy od roku 2003 do roku 2013?
  • Nízký příjem = vysoké daně
    Přestože zaměstnanci s podprůměrnou mzdou odvedou v Česku na dani z příjmu fyzických osob velmi málo, tak je zdanění práce v Česku u podprůměrných příjmů z členských zemí OECD jedno z nejvyšších. Proč je tomu tak?
  • Porovnání penze v závislosti na příjmu
    Občané s nižšími příjmy mají v Česku vyšší náhradový poměr u důchodu, než občané s vyššími příjmy. Rozdíl je v rámci zemí OECD jeden z nejvyšších. Porovnejme si čistou mzdu a důchod v Česku u jednotlivých příjmů.
  • Manželka nemá příjmy, kolik platím na dani?
    Zaměstnanci nebo OSVČ, jejichž manželka nemá vlastní příjmy, odvádí na povinných daňových odvodech méně než svobodní a bezdětní zaměstnanci. Jak se liší daňová povinnost, když je např. manželka na rodičovské dovolené a manželé mají dvě děti? Jak je to v ostatních zemích OECD? Porovnejme si zdanění na praktických příkladech v Česku se zeměmi OECD.
  • OECD: Jak vysoké jsou průměrné mzdové náklady zaměstnavatele?
    Za rok 2012 činila průměrná mzda v Česku 25 101 Kč. Zaměstnavatelé však platí za zaměstnance ještě vysoké povinné pojistné, průměrné mzdové náklady zaměstnavatele tak činily 33 637 Kč. Jak je to v ostatních členských zemích OECD?
  • OECD: Jak se liší čistá mzda od hrubé mzdy?
    Hrubá mzda sjednaná v pracovní smlouvě nebo mzdovém výměru a čistá mzda, kterou zaměstnanec obdrží na svůj bankovní účet, se výrazně liší. Důvodem jsou daně, které platí zaměstnanec. Podívejme se, jak se liší hrubá a čistá mzda v zemích OECD u podprůměrné, průměrné a nadprůměrné mzdy?
  • Exekuce ze mzdy v roce 2013
    Pro rok 2013 se zvýšily normativní náklady na bydlení, dlužníkům tedy zůstane při exekuci ze mzdy vyšší částka než v roce 2012. Podívejme se na praktické příklady. Pro konkrétní příklady můžete použít naší kalkulačku srážek ze mzdy 2013.
  • Jak se vybíraly daně v minulosti
    Máme tu nový rok a s ním i zvýšení DPH. Opět je na co nadávat a rozčilovat se nad tím, co všechno se z „našich“ daní platí. Nelíbí se ani to, že se zaměstnancům daně strhávají rovnou z platu. Živnostníkům pro změnu vstávají vlasy na hlavě hrůzou při představě každoročního vyplňování daňového přiznání. Při drobné exkurzi do minulosti ale možná nakonec uznáte, že dnešní systém se všemi svými mouchami zase tak zlý není.
  • Minimální mzda od ledna 2013
    Jediná minimální mzda pro všechny bez ohledu na zdravotní postižení. Taková změna platí od 1. ledna 2013, kdy vláda zrušila všechny nižší sazby minimální mzdy. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce o této novince informovat, proto nově také vydalo leták, který ji vysvětluje.
  • Jak se daní dohody?
    Práce na dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti je velmi oblíbená pro studenty, maminky na rodičovské dovolené, penzisty. Ale taky jako forma přivýdělku pro OSVČ a zaměstnance. Výhodou je nižší zdanění a jednodušší administrativa.
  • Kolik dostaneme během nemoci v roce 2013?
    Chodit nemocný do práce nebo do školy je nerozum. Rozhodně se nevyplácí podceňovat třeba chřipku. Zaměstnanci mají během své nemoci nárok na náhradu mzdy, při delší nemocnosti na nemocenskou. Když je nemocné dítě, tak na ošetřovné. Jak vysoké budou jednotlivé dávky v roce 2013?
  • Jak vysoká bude mateřská v roce 2013?
    Při výpočtu mateřské platí, že čím vyšší příjmy, tím vyšší mateřská. Jak se liší výpočet mateřské u zaměstnankyně a OSVČ? Jak vysoká bude mateřská dle příjmu v příštím roce?
  • Kde se žije za průměrnou mzdu nejlépe?
    Hrubá mzda zveřejňovaná statistickými úřady vyspělých zemí je zajímavý údaj. Ve které zemi se však žije za průměrnou mzdu nejlépe při zohlednění cenových rozdílů a zdanění mzdy?
  • Jak se liší hrubá a čistá mzda ve světě?
    Nejdůležitější mzdový údaj pro zaměstnance je částka, kterou za svoji práci obdrží od svého zaměstnavatele na svém bankovním účtu. Jaký je ve vyspělých zemích světa rozdíl mezi hrubou mzdou sjednanou zpravidla v pracovní smlouvě a čistou mzdou?
  • Budou zaměstnavatelé přispívat více na penzijním připojištění?
    Pro zaměstnavatele je výhodnější zaměstnanci přispívat na penzijním připojištění 1 000 Kč než mu o tuto částku zvýšit hrubou mzdu. Od příštího roku dojde navíc ke zvýšení osvobození od daně na straně zaměstnance. Zvýší zaměstnavatelé své měsíční příspěvky?
  • Česko a Rumunsko mají nejnižší minimální mzdu
    Minimální mzda v Česku dosahuje pouze třetiny průměrné mzdy, což je spolu s Rumunskem nejméně ze všech zemí EU. V Česku je šestým rokem minimální mzda 8 000 Kč, v ostatních zemích se za uvedené období minimální mzda zvýšila již několikrát.
  • Jak vysoké je zdanění práce u rodiny?
    V Česku je zdanění práce u rodiny se dvěmi dětmi v rámci zemí EU mírně nadprůměrné, i když je v Česku nízká rovná 15% sazba daně z příjmu fyzických osob a vysoké daňové zvýhodnění na každé dítě (1 117 Kč měsíčně). Důvodem jsou vysoké odvody zaměstnavatelů na povinném pojistném.
  • Jaké jsou v Česku průměrné mzdové náklady?
    Průměrná měsíční mzda v minulém roce činila 24 319 Kč, průměrné mzdové náklady zaměstnavatele tedy dokonce 32 588 Kč, což je důležitější údaj. Mzdové náklady výrazně zvyšují povinné odvody na pojistném, které jsou v Česku jedno z nejvyšších.
  • Jaké je efektivní zdanění práce dle příjmu?
    Občané s nadstandardními příjmy mají v Česku nejnižší efektivní zdanění mzdy. Přestože je v Česku rovná 15% sazba daně z příjmu fyzických osob a jednotné sazby sociálního a zdravotního pojištění, tak se celkové zdanění u jednotlivých mezd liší. Velmi vysoké efektivní zdanění budou mít příští rok pracující důchodci.
  • Nízká mzda = vysoký důchod
    Důchodová legislativa v Česku se zpřísňuje. Při mezinárodním srovnání je však pro občany s nízkými příjmy výhodná. Kdo má nízký příjem, ten se nemusí odchodu do důchodu bát. Finančně si příliš nepohorší. Podívejme se na praktické příklady. Jak vysoký je v Česku minimální důchod?
  • Spočítejte si, o kolik se vám sníží příjem odchodem do důchodu
    Životní úroveň odchodem do důchodu klesá. Občanům s vyššími příjmy více. O kolik skutečně si občan finančně každý měsíc pohorší, závisí na příjmu a získaném počtu let pojištění. Porovnejte si v naší jednoduché kalkulačce váš měsíční příjem s vaším důchodem dle výpočtu v roce 2012. Budete vědět, o kolik si pohoršíte.
  • Jak funguje důchodový systém?
    V Česku prozatím funguje plně průběžný důchodový systém. V tomto systému lidé v produktivním věku (pracující) financují penze spoluobčanů v důchodovém věku. Z hrubé mzdy totiž odvádějí důchodové pojištění. Za rok 2011 však skončil důchodový systém ve schodku 40 miliard korun.
  • Kdy dosáhnete na průměrný důchod?
    Průměrný měsíční důchod na konci prvního čtvrtletí letošního roku byl 10 740 Kč. Jaký příjem musíte mít, abyste dosáhli na průměrný důchod? Co všechno ovlivňuje výši vašeho důchodu?
  • Zdanění mzdy letos a v roce 2014
    V roce 2014 odvedou všichni zaměstnanci na daních více než v letošním roce. Hlavním důvodem je zvýšení zdravotního pojištění ze 4,5 % na 6,5 %. Připočteme-li chystané zvýšení regulačních poplatků, tak náklady na zdravotní péči výrazně vzrostou. O kolik zaplatíte na dani více? KALKULAČKA UVNITŘ
  • Mateřská jako plná mzda. Snaha EU se zatím nekoná
    Minimálně činí mateřská dovolená v zemích EU 14 týdnů. Výše mateřské se potom v jednotlivých zemích liší. Ve většině zemí EU je mateřská vysoká jako předchozí mzda nebo plat. Jak dlouhá je mateřská v EU? Jak vysoká je mateřská v Česku? 
  • Průměrný Čech vydělá za rok čtyřikrát méně než průměrný Němec, říká statistika OECD
    Mzdové rozdíly mezi vyspělými členskými zeměmi OECD jsou značné. Průměrná roční mzda ve Švýcarsku byla za rok 2011 více než 12krát vyšší než v Mexiku. Porovnávat výši mzdy nelze jenom dle nominální hodnoty. Ceny zboží a služeb se liší. Jak vysoké jsou průměrné mzdy ve světě? A jak jsme na tom v Česku?
  • V roce 2012 je práce v předčasném důchodu komplikovanější
    Při odchodu do předčasného důchodu je dobré pamatovat na to, že předčasný důchod je trvale krácený důchod. Při dosažení důchodového věku se důchod nepřepočítává.
  • Mám podprůměrnou mzdu, důchod budu mít nadprůměrný
    Začátkem roku 2012 by měl průměrný důchod činit 10 816 Kč. Jak vysoký příjem a dobu pojištění budou muset mít žadatelé o důchod v příštím roce, aby dosáhli na průměrný důchod?
  • Porovnání průměrného důchodu a mzdy ve světě
    Životní úroveň odchodem do důchodu klesá. Průměrná penze je nižší než průměrná mzda v zemích OECD o třetinu. Kde jsou nejmenší a největší rozdíly? Jak vysoký je průměrný důchod v Česku?
  • České radiokomunikace a.s. nabízí za připojení k internetu odesílání SMS zdarma
    Společnost České Radiokomunikace a.s. nabídly svým klientům možnost za 15 minut připojení k internetu ve špičce a 30 minut mimo špičku odeslání jedné SMS zdarma.
  • Pšenice proráží maxima
    Investorům do futures pšenice se dařilo, neboť tato komodita dosáhla při včerejším obchodování 4-letého maxima.
  • Vybrané ukazatel hospodářství - květen a červen 2002
    Meziroční růst průmyslové produkce v květnu mírně zpomalil na 5,1 % (při stejném počtu pracovních dní jako před rokem). Vzrostla zejména výroba výrobků investiční povahy o 15,5 %. Naopak klesla výroba výrobků dlouhodobé spotřeby o 10,5 %.
  • Růst průmyslové produkce mírně zpomalil
    Meziroční index průmyslové produkce dosáhl 105,1 %. Tržby z průmyslové činnosti ve stálých cenách (průměrné ceny roku 2000) se zvýšily o 2,6 %. V květnu vzrostla zejména výroba výrobků investiční povahy (index 115,5 %), naopak poklesla výroba výrobků dlouhodobé spotřeby (89,5%). 
  • Report z pražské burzy (Fio)
    Za dnešním téměř 2 % poklesem hodnoty indexu PX-D stál výprodej akcií společnosti P. Morris a Komerční banky. Realizace zisku u prvně zmiňovaného titulu stlačila cenu na hranici 10.000,-Kč což představuje více jak 3 % pokles.
  • Co dělat, když nemáte dostatečnou bonitu pro získání úvěru?
    U stavebního spoření lze využít výhodného úvěru ke zlepšení bytových potřeb. Co ale dělat v případě, že zjistíte, že pro stavební spořitelnu nemáte dostatečné příjmy? Máte nějakou možnost jak úvěr získat?
  • Do Polska za windsurfingem!
    Na co si dávat pozor v autě na cestách? Každý fanda oplachtěných prken určitě zná poloostrov Hell. Polsko totiž patří mezi vyhledávaná střediska windsurfingu. Moře je sice studené ale podmínky pro jízdu na prkně jsou ideální jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé. Stačí sednout do auta a vzhůru směr polské hranice.
  • Dealeři sledují fotbal
    Hlavní měny šli svou cestou během londýnského obchodování. Yen se dostal pod silný tlak a vymanil se tak z velice malého rozptylu. EUR/JPY posílil na 4-1/2 měsíční maximum  118,30 po intervencích BoJ.
  • Zprávy ze zahraničních burz
    Po otevření akciových trhů v USA panovala spíše optimističtější nálada, která vdechovala investorům úsilí na dosažení 1,550b. hranice Nasdaqu. Avšak po oznámení J. Ashcrofta, americké vrcholného představitele, že minulý měsíc byl zadržen americký občan arabského původu, který připravoval útok pomocí tzv "špinavé" (radioaktivní) bomby na území v USA.
  • Nepoužívejte v Chorvatsku mobil v autě a ušetříte 500 kun!
    Na co si dávat pozor v autě na cestách? Už je pryč doba, kdy jezdili na dovolenou do bývalé jugoslávie jen ti vyvolení. Dnes stačí sednout do auta a vzhůru směr Makarská riviéra. Ovšem pozor! Na cestách číhají různá nebezpečí ve formě dopravních značení a předpisů.
  • Stalo se na burze?
    Pondělní obchodování kurzy výrazně nepohnulo. Výjimkou byly akcie Českých radiokomunikací, které se postupně sesunuly až k hranici 300,-Kč.
  • Registr neplatičů leasingu? Proč ne!
    Pořídili jste si nějaký předmět na leasing a neplatíte? Do konce roku máte poslední možnost k zaplacení nebo si u leasingových společností už neškrknete. A proč? Protože budete zapsáni v registru klientských informací.
  • Úroky klesly u hypoték pod 6,0 procent
    Česká spořitelna od 3.6.2002 snížila úrokovou sazbu hypotečních úvěrů a to u úvěrů poskytovaných mimo program Top Bydlení.
  • Jak si stojí koruna, euro a dolar? (Ruesch)
    Koruna se ve včerejším obchodování ve vztahu k euru přiblížila až k hranici 30,30 CZK/EUR z otervírací úrovně 30,43 CZK/EUR. Obchodování uzavírala na úrovni 30,35 CZK/EUR.
  • Stane se na burze?
    Dnes očekáváme poklidné obchodování. Objevily se další zprávy v tisku ohledně možnosti odstoupení Agrofertu od nákupu podílu v Unipetrolu, které tak vysvětlují růsty z posledních dní.
  • Pioneer web v novém kabátu
    Nový design webových stránek dnes představila skupina Pioneer Investments v České republice. Na internetu jsou teď v přehledné formě vystaveny komplexní informace o všech více než třiceti fondech skupiny Pioneer Investments.
  • BoJ stále připravená k intervenci
    Euro se během noci obchodovalo nad 0,94 oproti dolaru a trh čeká na výsledky PMI z evropských zemí pro potvrzení růstu EU. Lepší než očekávané výsledky mohou pomoci euru. Rezistence 0,9420 a 0,9450 a 0,95, support na 0,9390 a 0,9350 a0,93.
  • OPEC zvýšil těžbu
    Produkce ropy Organizací zemí vyvážejících ropu se v květnu podle průzkumu agentury Bloomberg zvýšila o 3,2 %. Denní produkce jedenáctky vzrostla o 780 tisíc barelů denně na 24,88 milionů.
  • Nastává zlom trendu na hovězím?
    Rekordní výše zisku zpracovatelů masa, nižší ceny kukuřice a opouštění krátkých zajišťovacích pozic dopomohlo k tomu, že hovězí maso zahájilo týden limitním vzestupem.
  • Stane se na burze?
    Dnešní den se pravděpodobně na českou burzu dostaví korekce včerejších růstů. Hlavním důvodem bude výrazně negativní sentiment na zahraničních trzích.
  • Zprávy ze zahraničních burz
    Americké akcie se dnes propadly na svoji nejnižší úroveň za poslední měsíc. Důvěra investorů v americké korporace byla znovu nahlodána novým vyšetřováním kriminalistů ve společnosti Tyco International Ltd.
  • Zahraniční trhy v týdnu od 22.4. do 28.4.2002
    Každé pondělí v poledne najdete ve zpravodajství sekce Kapitálový trh kompletní analýzu zahraničních kapitálových trhů a událostí z minulého týdne, zpracovanou analytiky renomovaného obchodníka Atlantik FT, a.s.
  • Pondělní hospodářské výsledky dopadly pozitivně
    Včera oznamovala první várka společností v tomto týdnu své hospodářské výsledky. Konkrétně se jednalo o společnosti Bank of America, Citigroup, Continental Airlines, Eli Lilly, Fannie Mae, Handspring, Novellus Systems, Sprint a Texas Instruments.