Štítek dovolená

Dovolená je pracovní volno s náhradou mzdy v plné výši, které poskytuje zaměstnavatel pro nabrání dalších sil. Každý zaměstnanec má pak nárok na minimálně 4 týdny dovolené za rok. Na kolik dnů volna máte nárok právě vy, si můžete vypočítat na kalkulačce dovolené.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

 • Kdy budou pololetní prázdniny v roce 2023?
  Za chvíli tu máme pololetní prázdniny. Na jaké datum a den spadají? A kdy bude ve druhém pololetí v roce 2023 další volno?
 • Na jaké dny připadají svátky v roce 2023?
  Podívejte se na přehled státních svátků, Vánoc, Velikonoc a dalších dnů volna v roce 2023. Na jaké dny připadají státní svátky v tomto roce? Budou vánoční svátky v roce 2023 krátké, či dlouhé? Na které svátky budou muset obchodní centra zavřít?
 • Zaměstnavatel chce koncem roku celozávodní dovolenou. Ale co když nějaký zaměstnanec už žádnou nemá?
  Jak správně řešit problémy s dovolenou koncem roku? Na co má zaměstnanec nárok? Jak je to při hromadném čerpání dovolené? A kdy je možno čerpat dovolenou předčasně?
 • Co s nevyčerpanou dovolenou na sklonku roku 2022? Kdy ji lze převést do budoucna a kdy ne?
  Zaměstnanci zůstává koncem roku nevyčerpaná dovolená. Co s tím, jak to řešit? Kdy je vhodná dohoda se zaměstnavatelem a kdy je lepší nic nedělat? A co když zaměstnanci končí i pracovní poměr?
 • Proč se nebát o nevyčerpanou dovolenou? Kdy dostane zaměstnanec dovolenou, kterou nestihl vyčerpat?
  Dovolená má být vyčerpána v tom roce, za který náleží. Ale co když zaměstnavatel zaměstnancovu práci naléhavě potřebuje, a tak mu toto placené volno nedá, nebo je zaměstnanec nemocný, zaměstnankyně na mateřské či rodičovské dovolené, a tak dovolenou nelze čerpat? Kdy a jak se dovolená převádí? A co když zaměstnanec dovolenou čerpat může, ale nechce?
 • Jak budou zavřeny obchody na letošní Vánoce?
  Vánoce jsou již pomalu za rohem a v obchodech na nás všude číhá vánoční výzdoba. Zrekapitulujme si, na které dny letošní Vánoce připadají, kolik dnů bude volno a kdy začíná nový rok 2023.
 • Chystáte se na hory či k moři? Jaké cestovní pojištění je pro vás to nejlepší?
  Podívejte se na srovnání cestovního pojištění, které pro vás bude vhodné? A kdy je vhodné sáhnout po ročním cestovním pojištění?
 • Kdy letos začíná advent?
  Advent je období klidu a rozjímání a trpělivého očekávání vánočních svátků. Děti si postupně rozbalují adventní kalendář, zapalujeme svíčky na adventním věnci, pečeme perníčky a cukroví a těšíme se na dárečky pod stromečkem. Víte, kdy bude letos první adventní neděle?
 • Svátek Všech svatých a Dušičky aneb Proč to není státní svátek?
  Na konci října slavíme výročí založení samostatného československého státu. Také nás ale čekají i další významné dny, Všichni svatí a také Dušičky. Ani jeden z těchto dnů není oficiálně českým státním svátkem.
 • Budou na Den vzniku samostatného Československa zavřené i obchody s potravinami?
  Příští týden nás čeká volno v pátek. Děti již mají od příští středy podzimní prázdniny a v pátek bude mít většina obchodů zavřeno. Budou ale otevřené obchody s potravinami?
 • Jak vychází školní prázdniny v roce 2022/2023?
  Jak vychází jarní a letní prázdniny ve školním roce 2022/2023? Jak vychází svátky v roce 2022 a 2023?
 • Jak funguje neomezené pracovní volno
  Poslední dobou se rozmáhá nový trend v oblasti zaměstnaneckých benefitů. Je jím neomezené volno. Jak vlastně funguje?
 • Kolik lidí ročně navštíví zoo? Jaký dopad na návštěvnost měl koronavirus?
  Česká republika je zemí zoologických zahrad. Kolik lidí ročně navštíví české zoo? Jak srazil koronavirus jejich návštěvnost v letech 2020 a 2021? Která zoo je nejnavštěvovanější?
 • Cenové srovnání ubytování v nejluxusnějších hotelech v ČR. Kde utratíte nejvíc?
  Za strávení jedné noci na hotelovém pokoji můžete zaplatit od tisícovky až po několik desítek tisíc korun. I v ČR máme hotely, kde můžete nechat několik měsíčních příjmů. Které nejluxusnější či atypické hotely to jsou?
 • Jak vychází prázdniny a svátky ve školním roce 2022/2023?
  Kdy se vrátí studenti do školy ve školním roce 2022/2023? Kdy budou podzimní, pololetní či jarní prázdniny? Jak v roce 2021 vychází Vánoce? Jak vychází svátky v letech 2022 a 2023?
 • Jak na výměnu hotovosti nebo výběr z bankomatu na dovolené
  Pokud se na dovolenou teprve chystáte, určitě řešíte, jak na ní budete platit. Kde bude nejlepší vyměnit peníze a na co si dát pozor při výběru z bankomatu?
 • Co dělat, když se vám ztratí zavazadla nebo zruší let?
  Ztratila se vám při cestování zavazadla, anebo jste je dostali, ale jsou poškozená? Co v takové situaci dělat a na co máte nárok? A jak postupovat, pokud se vám zpozdil, anebo dokonce zrušil let?
 • Jaké jsou ceny ubytování v českých kempech?
  Letní prázdniny jsou časem dovolených a nemálo českých občanů, kteří se nechystají do zahraničí, má v plánu vyrazit právě do některého z kempů v ČR. Jaké jsou aktuální ceny dobrodružného ubytování v chatkách a ve stanech?
 • 4 situace, které vám mohou narušit dovolenou, a jak se v nich zachovat
  Během dovolené, anebo dokonce ještě před ní může nastat celá řada nečekaných, a hlavně nešťastných situací. Co v takovém případě dělat? A lze tomu nějak předejít nebo se zaměřit na prevenci?
 • Jaké má zaměstnavatel povinnosti, když je vám v práci horko?
  Léto je v plném proudu, což je dobrá zpráva, pokud máte rádi teplo. Ale špatná zpráva, pokud nemáte v kanceláři klimatizaci.
 • Vše o cestovním pojištění: Jak správně nastavit kvalitní ochranu na cestách?
  Cestovní pojištění patří k produktům, které lze sjednat pohodlně, rychle a online, a to s okamžitou platností. Někdy jím člověk již disponuje, aniž by si to uvědomoval. I zdarma jej totiž někdy banky poskytují k platební kartě. Vždy se ale vyplatí být na pozoru. Ať už si budete pojištění sjednávat, nebo jej již máte jako doplňkový produkt, mějte přehled o tom, co pojištění zahrnuje, jaká jsou krytá rizika a výše pojistného plnění. Náklady za léčení v zahraniční se mohou vyšplhat na neuvěřitelné částky.
 • Nárok na dovolenou u polovičního úvazku, DPP a DPČ
  Nepracujete na klasickou pracovní smlouvu anebo odpracujete méně než 40 hodin týdně? Máte na polovičním úvazku, při práci na DPČ nebo DPP nárok na dovolenou?
 • Jaké doklady jsou třeba k vyřízení dětského pasu nebo občanky?
  Chcete se s dětmi v létě vydat k moři? Přemýšlíte, jestli jim bude stačit občanka, anebo budou rovnou potřebovat pas? Přečtěte si, co je k vyřízení cestovních dokladů pro děti potřeba.
 • Jak vychází prázdniny a svátky ve školním roce 2022/2023?
  Kdy budou ve školním roce 2022/2023 podzimní a zimní prázdniny? Kdy ve vašem okrese budou jarní prázdniny? A na které dny vychází státní svátky?
 • Jaká jsou pravidla pro stanování ve volné přírodě? Kdy vám bude hrozit pokuta?
  Teplé letní večery lákají k dobrodružnému přespávání v přírodě. Kde je ale vůbec možné si takový stan postavit, abyste neporušovali zákony a neplatili pokuty?
 • Cestovní pojištění: proč si ho zřídit, jaká rizika kryje a kde je nejvýhodnější?
  Na cestovní pojištění mnozí nedbají, přitom však může při náhlých situacích ušetřit spoustu peněz. Jaké druhy krytí cestovní pojištění obsahuje a kolik za něj zaplatíte?
 • Seznam dokladů pro děti, když cestují bez rodičů do zahraničí
  Než vypravíte dítě na prázdniny u moře nebo na zahraniční tábor, přesvědčte se, že mu přibalíte všechny potřebné cestovní dokumenty. Kromě cestovního pasu nebo občanského průkazu můžete dítěti dát s sebou i souhlas rodičů s vycestováním nezletilé osoby.
 • Chystáte se do zoo? Kolik stojí vstupné a kde můžete kouřit?
  Výlet do zoologické zahrady má v oblibě většina českých rodin, ročně je navštíví kolem 6 milionů lidí. Jak je to v jednotlivých zoologických zahradách se vstupným? Kde všude můžete jít se svým psem? Ve kterých zoologických zahradách si můžete zapálit cigaretu?
 • Jak letos vychází červencové svátky?
  Svátky Cyrila a Metoděje a výročí upálení Jana Husa slavíme na začátku letních prázdnin. Letos tyto svátky vychází na úterý a středu. Budou v tyto dny otevřené obchody?
 • Koho v zaměstnání uvolní, aby mohl pracovat s dětmi na táboře? A kdo si musí vzít dovolenou?
  Jaká práva mají zaměstnanci, kteří chtějí pracovat s dětmi na letním táboře nebo na sportovním soustředění? Jak dlouhé volno v práci mohou dostat? Komu bude práce s dětmi proplacena?
 • O termínu dovolené rozhoduje zaměstnavatel. Jaké jsou výjimky? Kdy si určuje dobu dovolené zaměstnanec sám?
  O nástupu dovolené rozhoduje zaměstnavatel, který žádosti zaměstnance může, ale nemusí vyhovět. Ženě na mateřské dovolené však vyhovět musí. Pokud ale nemá zaměstnanec určenu dobu dovolené z minulých let (např. 2021) ani do 30. 6. 2022, od 1. 7. 2022 o nástupu rozhoduje zaměstnanec sám.
 • Co vše zajistit domácím mazlíčkům, než s nimi vyjedete na dovolenou do zahraničí?
  Plánujete letos vyrazit na dovolenou do některého z členských států EU se svým čtyřnohým kamarádem? Jaké pro něj budou platit podmínky?
 • Jaké údaje obsahuje výplatní páska a musí vám ji zaměstnavatel dávat?
  Zaměstnavatel vám nedává výplatní pásku? Anebo ji dostáváte, ale nejste si jisti tím, jaké náležitosti má obsahovat? Pojďme se podívat, jak to ve skutečnosti je.
 • Velikonoce se blíží, kdy budou další státní svátky v roce 2022?
  Pojďme si zrekapitulovat, kdy bude v roce 2022 volno a které svátky připadnou v tomto roce na pracovní dny. Víte, kdy budou Velikonoce a kdy Vánoce? A kdy budou mít obchody na svátky zavřeno?
 • Jak dlouho trvá vyřídit cestovní pas? A kolik to stojí?
  Cestovní pas je třeba vyřizovat s předstihem, protože na jeho vyhotovení mají úřady 30denní lhůtu. Pokud zjistíte chvíli před dovolenou, že je váš pas již neplatný, pěkně si v případě zkrácené lhůty připlatíte. Vyřízení pasu do 5 pracovních dnů totiž stojí 3 000 Kč, za 6 000 Kč si můžete pořídit pas i do 24 hodin. Jak a kde lze vyřídit pas a jaké jsou náklady s jeho pořízením?
 • Musí vám zaměstnavatel povolit neplacené volno?
  Už jste vyčerpali veškeré hodiny dovolené a čeká vás v blízké době svatba, narození dítěte nebo jiná významná událost? V jakých případech vám zaměstnavatel musí neplacené volno poskytnout a kdy je to na jeho dobré vůli?
 • Kdy bude letos MDŽ?
  Už jste vymysleli, čím na Mezinárodní den žen potěšíte svou partnerku, manželku, maminku, dceru anebo sestru? Pokud ne, měli byste popřemýšlet. Moc času vám nezbývá.
 • Jaký je výpočet dovolené v roce 2022?
  Od roku 2021 se počítá dovolená jinak, jaký je výpočet dovolené v roce 2022? Jaký je výpočet při zkráceném úvazku? Jak to bude ns převodem dovolené do dalšího roku? Vypočítejte si váš nárok na dovolenou v naší kalkulačce!
 • Můžete si převést dovolenou od jednoho zaměstnavatele ke druhému, když měníte zaměstnání?
  Jak je to s dohodami o převodu dovolené k novému zaměstnavateli? Co vše je potřeba k převedení dovolené nevyčerpané u jedné firmy k čerpání ve druhé firmě, do které zaměstnanec nově nastupuje?
 • Kdy budou jarní prázdniny v roce 2022? Přece v únoru a v březnu
  Jarní prázdniny jsou první velké volno pro děti školou povinné v tomto roce, v pololetí je volno totiž jen jeden den. Na kdy se tedy děti můžou těšit?
 • Převod dovolené z roku 2021 do nového roku
  Máte spoustu dovolené z roku 2021 a nevíte, jestli ji musíte vyčerpat? Hrozí její propadnutí, nebo si musíte zažádat o převod do dalšího roku? A může vám ji firma proplatit?
 • Co dělat, když po návratu z dovolené musíte do povinné samoizolace, ale hned odjíždíte na další dovolenou?
  Dovolená v zahraničí může v praxi znamenat 6 povinných testů na covid. A kromě toho vás po návratu čeká řada povinností. Ne vždy je jejich splnění kontrolováno, ale když se „něco stane“, máte průšvih.
 • Vady zájezdu (2): Na co máte právo a jak je řešit?
  Dovolenou v zahraničí může velmi snadno zničit nenadálá událost, ale třeba i problém s nedodržením smluvních podmínek ze strany pořadatele anebo s přepravou. Co v takové situaci dělat a na co máte právo?
 • Vady zájezdu (1): Na co máte právo a jak je řešit?
  I když už je poslední čtvrtina prázdninových měsíců, lidé ještě pořád odlétají anebo jezdí na zahraniční dovolené. Jinak tomu nebude ani na začátku září. Může vám ale pořadatel změnit závazky ve smlouvě, i když už ji máte dávno řádně podepsanou?
 • Co po vás může chtít zaměstnavatel v rámci opatření proti covidu po návratu z dovolené?
  Pravidla pro návraty z dovolených se v poslední době vlivem pandemie několikrát měnila, řada zaměstnanců se tak neorientuje v tom, co po nich vlastně může zaměstnavatel při návratu chtít. Jaké povinnosti jsou na zaměstnancích a jaké na jejich na nadřízených?
 • Co se stane, když zrušíte zaplacený zájezd?
  Může se to stát skutečně každému. Řada lidí se těší na dovolenou, ale následkem nemoci, úrazu anebo osobních problému bude muset zájezd zrušit. Na co v takové situaci máte právo? A čekají vás nějaké poplatky?
 • Může pořadatel zájezdu změnit cenu a další náležitosti po podepsání smlouvy?
  I když už je poslední čtvrtina prázdninových měsíců, lidé ještě pořád odlétají anebo jezdí na zahraniční dovolené. Jinak tomu nebude ani na začátku září. Může vám ale pořadatel změnit závazky ve smlouvě, i když už ji máte dávno řádně podepsanou?
 • Jak se pojistit na dovolenou podle typu cesty?
  Budete v blízké době cestovat do zahraničí? A pojedete autem anebo poletíte letadlem? Pojďte se podívat, co byste si pro všechny případy raději měli připojistit.
 • Jak je to s covidovými doložkami u cestovního pojištění?
  Letní dovolené jsou tu a letos (stejně jako loni) je víc než kdy jindy dobré uvažovat o správném nastavení cestovního pojištění, které má především krýt případné výdaje vynaložené na zdravotní problémy v zahraničí. Na co tedy nezapomenout?
 • 5 otázek ohledně čerpání dovolené
  Léto je tady a během něj si snad nejvíce z celého roku zaměstnanci plánují dovolenou. Pokud jste si ji ještě nenaplánovali anebo vás za pár dní čeká, pojďme se společně podívat, jaká jsou vaše prává a co se může stát.
 • Svobodná firemní kultura přináší vyšší produktivitu i radost z práce
  Tomáš Hajzler, první propagátor svobodného řízení firem v ČR řekl: „Dělejte, co milujete a milujte, co děláte.“ Ve chvíli, kdy se totiž budete tímto citátem řídit, práce, ve které trávíte velkou část svého života, vás bude bavit a naplňovat. A na tom také staví takzvané svobodné firmy, o kterých vám povíme více v následujících řádcích.
 • Kdy lze zaměstnanci zkrátit délku dovolené?
  Při krácení dovolené ztrácí zaměstnanec nárok na nějakou její část. Proč už zákoník práce nezná a neupravuje krácení dovolené za omluvené absence v práci? A jak se krátí dovolená za neomluvené absence? Co se změnilo?
 • Jaké suvenýry si můžete a nemůžete dovézt z dovolené
  Pokud letos pojedete na dovolenou za exotikou, dejte si pozor na suvenýry, které je zakázané vyvážet. Kromě slonoviny a třeba živých zvířat, což si pamatuje skoro každý, to můžou být i mušle nebo kaviár.
 • Jak vychází svátky v roce 2021?
  Podívejte se, jak vychází státní svátky 2021 a naplánujte si volno, dovolenou a výlety. Kolik nás čeká volných dnů? Kdy musí být obchodní centra zavřená? Na jaké dny vychází státní svátky? 
 • Vzít si v práci volno není jen tak. Kdy nemáte na dovolenou nárok?
  Přestože podle zákona máte coby zaměstnanec právo na čtyři týdny dovolené za rok, existují situace, kdy vám její čerpání může šéf jednoduše zatrhnout. O jaké konkrétní případy se jedná?
 • Pohřeb a práce: kdy máte nárok na volno?
  Na pracovní volno máte právo v případě úmrtí v rodině. Kdy budete mít nárok na 2 dny? Kdy na 1 den? A kdy nedostanete volno vůbec?
 • Jaký postih hrozí absentérům? Jaké jsou sankce za neomluvené absence v práci?
  Za áčka v práci se krátí nárok na dovolenou. Zaměstnanec může být i propuštěn. Kdy dostane jen výpověď a kdy mu zaměstnavatel může okamžitě zrušit pracovní poměr, tzv. na hodinu?
 • 6 nejčastějších otázek ke krizovému ošetřovnému
  Jste s dítětem na tzv. krizovém ošetřovném? Pokud ano, je možné, že v některých věcech nemáte jasno. Přečtěte si nejčastější otázky, na které se některé maminky, ale i tatínci ptají.
 • Cestujete se psem? Nezapomeňte ho v autě zajistit a registrovat čip
  Letošní rok tráví většina Čechů dovolenou v tuzemsku. Výlety do přírody, do hor a k rybníkům jsou ideální možností, jak si prázdniny užít i se svým čtyřnohým mazlíčkem. Cestování se psem má ale několik důležitých pravidel, která je potřeba dodržet, aby už samotná cesta nebyla důvodem ke stresu pro zvíře ani pro majitele.
 • Kdy budete muset zaměstnavateli zaplatit svou dovolenou?
  U zaměstnance může nastat situace, kdy bude muset zaměstnavateli zaplatit za to, že čerpal dovolenou. Jak je to vůbec možné a za jakých okolností takový případ může nastat?
 • Co musíte vědět o zkráceném úvazku, než na něj nastoupíte
  Vracíte se po rodičovské dovolené zpátky do práce a přemýšlíte o zkráceném úvazku? Potřebujete skloubit rodinu a zaměstnání? Co na to říká zákoník práce?
 • Jak se počítá náhrada mzdy za dovolenou
  Spousta lidí si často myslí, že během dovolené jim přece chodí normální mzda. Co je to vlastně náhrada mzdy za dovolenou a jak se počítá?
 • Novela zákoníku práce 2020 a 2021: Co nás čeká a co se zlepší
  Některé změny v zákoníku práce začaly fungovat již od 30. 7. 2020. Na účinnost těch další si počkáme až do roku 2021. Jak se na změny dívají experti? A co se vlastně pro zaměstnance mění?
 • Máte-li dražší kolo či elektrokoloběžku, zvažujte pojištění
  Elektrokolo, drahé horské kolo, nebo elektrokoloběžka. Mají hodnotu, a tak o ně mají zloději zájem. Systém mají propracovaný, takže policie se ani moc nenamáhá. Pokud se někdo rozhodne vám kolo ukrást, asi s tím moc neuděláte. Možnost, jak dostat alespoň část peněz za kolo zpět, je pojistka. Bohužel ani ta nefunguje ve všech případech.
 • Vybíráte peníze z bankomatu cizině?
  Nestihli jste si vyměnit peníze v cizí měně na dovolenou a teď se blížíte k bankomatu, protože směnárnám mimo banky třeba moc nedůvěřujete. Bude výběr zadarmo, nebo na svou zapomnětlivost doplatíte?
 • Jakou platební kartu si vzít na dovolenou
  Jaké peníze si s sebou berete na dovolenou? Vyměňujete už v české směnárně? Nebo si vybíráte na místě z bankomatu a po cestě platíte kartou?
 • 8 věcí, které byste měli vědět o platbě kartou v zahraničí
  Platit kartou na dovolené v zahraničí je už běžná věc. V restauraci nebo v hotelu stačí vytáhnout kartu a hotovost není třeba řešit. Při placení menších položek je ale hotovost ještě často nutná.
 • 8 otázek, jak čerpat dovolenou
  Plánujete si na léto dovolenou? A víte, kdy si ji už vyberete, jen si nejste zatím jistí, kolik budete mít v práci práce a jestli vás zaměstnavatel pustí? Přečtěte si, jaká je základní zákonná úprava čerpání dovolené.
 • Jak je to s cestovním pojištěním do zahraničí v době koronaviru?
  Hranice jsou již nějakou dobu otevřené a skoro to vypadá, že Čechům nic nebrání v zahraniční dovolené. Koronavirus však nepůsobí, že by se dal úplně na ústup a do řady zemí lze cestovat jen s omezením. Jak je to toto léto s cestovním pojištěním?
 • Mladí Češi si na dovolenou nepůjčují – raději počkají, až mají našetřeno
  Půjčují si mladí Češi na dovolenou? Přečtěte si výsledky průzkumu, který v tiskové zprávě uvádí společnost KRUK.
 • Co si vzít za léky na dovolenou?
  Všichni chceme být na dovolené v pohodě, a tak se snažíme myslet na to, abychom vše zařídili, na nic nezapomněli, nic nás nepřekvapilo. Úrazům a nepříjemným zdravotním stavům se sice můžeme snažit předcházet, ale někdy se nám prostě nevyhnou. I zde je možné předjímat a přibalit si do kufru nějaké zdravotnické prostředky.
 • Cestovní doklady na dovolenou ve 12 otázkách a odpovědích
  Než odjedete letos na dovolenou, zkontrolujte si doklady. Víte, jakou platnost musí mít cestovní pas do různých zemí, kde budete potřebovat vízum a kam dojedete jen na občanský průkaz a bez kontroly? Na 12 nejčastějších otázek máme aktuální odpovědi.
 • Dovolená u moře 2020: Kam lze bezpečně cestovat a jaké jsou podmínky?
  Dovolenou v roce 2020 poznamenal koronavirus. Kam můžete bezpečně vyrazit bez nutnosti testu a karantény?
 • Co dělat, když v zahraničí ztratíte cestovní pas, občanku nebo řidičský průkaz?
  Ztráta dokladů je vždycky nepříjemná záležitost. Musíte na úřad a všechny ztracené doklady znovu vyřídit. Jak ale postupovat, když ztratíte občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičák v zahraničí na dovolené?
 • Kde na dovolené zaplatíte eurem?
  V České republice zatím eurem neplatíme. A bůhví, jestli vůbec někdy budeme. V 19 zemích EU ale euro mají a usnadní vám placení na dovolené. To ale není všechno, eurem můžete zaplatit i v několika dalších zemích.
 • Co dělat, když země, do které jste vycestovali, vypadla ze seznamu bezpečných zemí kvůli koronaviru?
  Seznam "bezpečných" zemí se neustále mění. Naposledy z něho vypadlo Bulharsko a Černá Hora. Co dělat, když se destinace vašeho pobytu nachází na seznamu rizikových a vy už máte dovolenou zaplacenou?
 • Můžete odjet na dovolenou ve zkušební době?
  Pokud jste zaměstnaní na plný úvazek a do té samé práce chodíte už nějaký ten rok, tak víte, že dovolené máte 20 dní za rok a nejspíš si v kalendáři odšrtáváte vybrané dny. Jak to ale je, pokud jste si letos našli novou práci a pracovní smlouvu máte třeba až od června? Můžete si v takovém případě vybrat v červenci dovolenou a odjet k moři?
 • Pravidla po přepravu dítěte v evropských zemích
  Chystáte-li se autem do zahraničí i se svými malými ratolestmi, budete pro ně nejspíš potřebovat autosedačku. I když vlastně jak kdy. Ačkoliv je většina okolních zemí součástí Evropské Unie, pravidla pro jejich používání se liší stát od státu.
 • Za kolik natankujete cestou na dovolenou?
  Hranice se opět začínají otevírat. Pojedete tedy letos na dovolenou do zahraničí? Pokud ano, pojďte se podívat, jak jsou na tom ceny benzínu a nafty v zahraničních zemích.
 • Kdy může zaměstnavatel odvolat zaměstnance z dovolené?
  Myslíte si, že na dovolenou máte nárok a nikdo vám ji nemůže vzít? To se tedy pletete. Zaměstnavatel vám může dovolenou nejen zamítnout, ale dokonce vás z ní i odvolat.
 • Jak se počítá náhrada mzdy, když čerpáte dovolenou
  Živnostníci mohou čerpat dovolenou dle svého uvážení, vždy však bez finančního plnění. Zaměstnanci mají nárok minimálně na zákonnou dovolenou během roku, přičemž za dny volna mají nárok na náhradu mzdy za dovolenou. Jak se počítá náhrada mzdy za dny dovolené?
 • Jaké je vstupné na naše zámky? A kdy mají zavřeno?
  Rádi se touláte po zámcích a podzámčí? Tak se podívejte na velký přehled cen vstupného a otevírací dobu našich zámků - Českého Krumlova, Lednice, Hluboké nad Vltavou a mnoha dalších. Do kolika let mají vaše děti vstup zdarma a kde je nutná rezervace?
 • Jaké je vstupné na naše hrady? A kdy mají zavřeno?
  Právě jste se vrátili z hradu? A již se chystáte na další? Tak se podívejte na velký přehled cen vstupného a otevíracích dob našich hradů - Pražského hradu, Karlštejnu, Špilberku a dalších.
 • Zrušení zájezdu: kdy máte nárok na poukaz a kdy na peníze
  Poukaz na další nákup dovolené anebo vrácení peněz za zájezd, na který kvůli pandemii nepojedete? Možné jsou obě varianty, každá však platí pro někoho jiného. Jak to tedy je?
 • Jak fungují brigády, přesčasy a nařízené dovolené v době koronaviru
  Nouzový stav s sebou přinesl řadu změn. Lidé, kteří můžou, pracují zásadně z domu. Někteří však i přes propuknutí epidemii musí do práce docházet. Jak je to s nařízením přesčasů anebo nařízením dovolené? A jak si vlastně v nouzovém stavu přivydělat, když jsou vaše příjmy nedostačující?
 • Kdo má nárok na dodatkovou dovolenou?
  Dodatková dovolená je zvláštní typ dovolené, na kterou mají nárok jen někteří zaměstnanci. Kdo a za jakých podmínek může mít volno navíc?
 • Nouzový stav a omezení volného pohybu osob: Co potřebujete vědět?
  Vláda v neděli zavedla celostátní karanténu, která spočívá v omezení volného pohybu osob. Co bychom měli dodržovat a brát na vědomí?
 • Den sv. Patrika: kdy se letos slaví a proč?
  Den svatého Patrika připadá na příští týden. Chystáte se svatého Patrika oslavit hudbou, tancem, zeleným pivem nebo jen zelenými ponožkami?
 • Zájezdy First minute jsou tady. Na co dát pozor?
  Začalo to už před vánočními svátky – s nabídkami zájezdů First minute se roztrhl pytel. A protože asi každý má své oblíbené místo, kam rád jezdí na dovolenou, nepochybně i vám zahrála nabídka na chuťový turistický nerv a zájezd jste si málem koupili. Nakonec jste ale dobře udělali a zaváhali, protože ne všechny nabídky First minute, jsou zcela v pořádku.
 • Jak vychází letos úplňky? A jak vás ovlivní v práci?
  Jak výchází úplňky v roce 2020? Budete v práci nevyspání? A jaký vliv mají na organismus?
 • Kalendář státních svátků 2020, kdy budou mít obchody zavřeno?
  Státní svátek je pro většinu lidí spojen s volnem a výlety. Kdy se v roce 2020 můžeme těšit na volný den? Kolik nás volných dnů vůbec čeká? A na jaké dny vychází státní svátky? 
 • Nemám dovolenou, ale firma ji nařídila. Co teď?
  Blíží se Vánoce, Silvestr, Nový rok. V některých firmách to funguje tak, že zaměstnanci nemusí v této době chodit do práce a vrací se do zaměstnání v lednu. V kancelářích není nikdo, všichni mají nařízenou dovolenou. No jo, ale co když jste nastoupili letos v říjnu a na žádnou dovolenou ještě nemáte nárok?
 • Jak jet do lázní zadarmo za peníze zdravotní pojišťovny
  Chodit na procedury, odpočívat, užívat si večer společnosti – prostě lázně. Pobyt v nich může stát dost peněz, i desetitisíce, ale také můžete jet zadarmo. To klapne tehdy, pokud vám pobyt uhradí zdravotní pojišťovna.
 • Státní svátky 2019 - jak vycházejí podzimní svátky a Vánoce?
  Státní svátek je pro většinu lidí spojen s volnem a výlety. Kdy se v roce 2019 můžeme těšit na volný den? Kolik nás volných dnů vůbec čeká? A na jaké dny vychází státní svátky? 
 • Co si pečlivě ohlídat u cestovního pojištění?
  Prázdniny už sice končí, ale mnoho Čechů se na dovolenou ještě chystá. Plno z nich také uvažuje o zřízení cestovního pojištění. V článku přinášíme rady a tipy, co si při zřízení ohlídat.
 • Chystáte se do Turecka? Na co si dát pozor?
  Pokud se chystáte navštívit Tureckou riviéru, určitě jste se už dozvěděli, že Turecko je letos poměrně levnou zemí. I přesto je ale dobré počítat, a pokud neumíte anglicky, naučte se alespoň anglické číslovky a základní slovní zásobu. Velmi důležitou součástí jakéhokoli obchodu s tureckým obchodníkem je totiž smlouvání.
 • Na kolik vás vyjde parkování na letišti?
  Nechat se i s rodinou vysadit přímo před terminálem a bez zdržování se dostavit k odletu – to je sen každého prázdninového dovolenkáře, který zamíří do více či méně exotické destinace. Ale ne vždy je možné zajistit takto hladký průběh.
 • Jak si dobře naplánovat dovolenou
  I když se nacházíme zhruba v polovině prázdnin, mnoho z nás má dovolenou ještě před sebou. Ať už pojedete po vlastní ose, nebo dáte přednost organizovanému zájezdu, určitě byste si měli leccos předem promyslet. Na co nezapomenout?
 • Kupujeme letenky levně
  Na celé dovolené bývá doprava mnohdy dražší než samotný pobyt, hlavně pokud cestujeme letadlem. A tak sháníme co nejlevnější, zpravidla nízkonákladové společnosti, které nám prodají letenky levně. Ale i zde se skrývají nebezpečí.
 • Zrušili nebo zpozdili vám let? Požádejte o odškodné
  Není to zas tak výjimečná situace, jak by se mohlo zdát, i když se vám možná ještě nestala. Pak patříte mezi ty šťastnější, kteří na letišti nečekali na zpožděné letadlo nebo na jiné letadlo, protože byl jejich let prostě bez náhrady zrušen.
 • Zkuste mít dovolenou bez problémů
  Asi jen málokdo z nás je takový dobrodruh, aby si na dovolené přál mít problémy ať už s cestou, penězi, ubytováním nebo třeba mezilidskými vztahy. Už tak mnohdy nevíme, co nepříjemného se přihodí. Některým potížím se ale dá předcházet.
 • A co když mi v práci nedají dovolenou?
  Přemýšlet a snít o letní dovolené, to je asi v pořádku. Pokud ale nepracujeme na volné noze, pak si v zaměstnání nemůžeme vzít volno, kdy chceme. Zpravidla nám je někdo povoluje. A tam bychom asi měli začít.
 • 5 tipů pro zabezpečení bytu během dovolené
  Letní prázdniny jsou pro většinu Čechů obdobím cestování a řady sportovních aktivit dospělých i dětí. Vedle snížení rizika dopadu případných zranění, nemocí a dalších komplikací prostřednictvím cestovního pojištění se vyplatí věnovat pozornost i ochraně bytů a domů, které jsou během dovolených často vystaveny vyššímu riziku vloupání.
 • Na jaké předpisy se připravit před cestou autem k moři? (2)
  Jedete autem do zahraničí anebo rovnou k moři? V našem článku se dozvíte, na co byste si na silnici měli dát pozor v Řecku, Slovinsku a Španělsku.
 • Cestovatelský apetit roste, o cizinu je velký zájem
  Že peněz není mezi lidmi málo, se také pozná podle toho, že zahraniční dovolenou si vzít nenechají a vyjíždějí na ni i víckrát ročně. Přesto jsou ale nejfrekventovanější dobou volna letní prázdniny.
 • Na jaké předpisy se připravit před cestou autem k moři? (1)
  Jiný kraj, jiný mrav a platit to může i v dopravních předpisech. Plno lidí na cestu k moři volí místo letadla auto. Na silnicích pro vás vždy platí pravidla dané země. Na co si tedy dát pozor?
 • Prodraží se letní výlety kvůli benzínu a naftě?
  Začátek letošního roku vypadal slibně. Po pádu cen na světových trzích zlevnily nafta a benzín i u českých pump. V létě ale může být vše jinak. Rostoucí poptávka bude už tradičně znamenat tlak na ceny. A v napjaté globální atmosféře stačí málo, aby se spustila panika.
 • Led se v létě příliš nedoporučuje
  Jedete na dovolenou do zahraničí? Určitě se těšíte na místní gastronomické speciality a třeba také na místní víno nebo kořalku. Může nám být z neznámých nápojů špatně a co vlastně na dovolené pít a čemu se vyhnout?
 • Kde natankovat cestou do Itálie?
  Itálie je jedna z nejoblíbenějších dovolenkových destinací pro české turisty. Která cesta do Itálie je nejlepší? Kde natankovat? Kolik stojí dálniční známky při rakouské a německé cestě? A kolik vás čeká kilometrů?
 • Ceny na dovolené: v Turecku nakoupíte levněji než loni, v Egyptě dráž
  I když se zahraniční dovolené prodávají za bezmála stejné ceny jako loni, v některých státech budeme mít s naší korunou větší kupní sílu, dostaneme za ni víc zboží.
 • Jak velký limit je pro bezkontaktní platby v zemích EU?
  Platíte v zahraničí platební kartou? Podívejte se, jaké čekat v které zemi limity, abyste mohli platit bezkontaktně bez zadání PIN.
 • Dovolená v Chorvatsku: kde tankovat po cestě k moři
  Jsou pryč doby, kdy čeští řidiči tankovali před odjezdem plnou a jeli „na doraz“? Jaké jsou ceny pohonných hmot v zemích při „maďarské“ nebo „rakouské“ cestě? Kde je výhodné natankovat plnou a kde radši netankovat vůbec?
 • Co dělat, když potřebujete asistenční službu na dovolené
  I když je to nepříjemné, stát se to může. Na dovolenou jsme vyrazili autem a potkala nás dopravní nehoda, nebo se auto jednoduše „jen“ porouchalo a nejede. U nás bychom volali asistenční službu a můžeme to udělat i v cizině. To už ale nemusí být zadarmo.
 • Autem k moři: jak koupit rakouskou dálniční známku?
  V Rakousku můžete na dálnicích jezdit i jen s elektronickou dálniční známkou. Jak si ji pořídit, až pojedete na letošní dovolenou do Chorvatska?
 • Kolik můžete vypít na dovolené alkoholu před tím, než budete řídit?
  V České republice je nulová tolerance alkoholu za volantem. Ale v jiných zemích EU můžete nadýchat bez postihu i půl promile. Jaké jsou tedy v Evropě limity pro alkohol za volantem?
 • Hvězdárny a planetária zažívají velký třesk. Kam za nimi?
  Kde najdete v Česku ty nejlepší hvězdárny a planetária? Na kolik vás vyjde vstupné? Jaký mají nejbližší program? A kdy mají otevřeno?
 • Kdo má dle zákona nejvíc dovolené?
  Dle zákona mají někteří z nás nárok na více dovolené za rok než jiní. Která zaměstnání si můžou dopřát až 8 týdnů dovolené a jak můžou tuto dovolenou čerpat.
 • Chystáte se v létě na festival? Kolik vás to bude stát
  Zvonek zvoní, škola končí, dovolená, prázdniny a léto začínají. Pro letní měsíce jsou pak typické nejrůznější akce a festivaly. Kam vyrazit nejen za hudbou a na jak dlouho a za kolik?
 • České Mapy.cz se spojily s webem Booking.com a nabízí rezervaci ubytování po celém světě
  Nejoblíbenější česká aplikace Mapy.cz se propojila s globálním webem poskytujícím ubytování Booking.com. Nově tak lidé přímo v aplikaci najdou až 1,6 milionu objektů jako jsou hotely, apartmány či penziony, včetně jejich fotografií a recenzí.
 • Na co si dát pozor při pojištění auta před cestou do zahraničí
  Brzy nastane sezóna dovolených a výjezdů autem do zahraniční. Pojištění vozu před cestou do ciziny se může hodit každému motoristovi, protože za relativně nízkou částku vyjedete na dovolenou s klidem a dojedete zpět domů v bezpečí. Přečtěte si sedm základních věcí, na které byste si měli dát pozor před pojištěním auta do zahraniční.
 • Přehled: co dělat, když ztratíte doklady?
  Možná se to stalo už i vám. Ztratili jste peněženku i všechny doklady. Co teď ale s tím?
 • Chystáte se autem na dovolenou? V oblíbených destinacích si za plnou nádrž připlatíte až 420 korun
  Vlastní dopravu automobilem využívá během letní dovolené mnoho Čechů. Ceny pohonných hmot se přitom v rámci EU často výrazně liší. Za palivo tak lze při správném načasování ušetřit nezanedbatelné peníze.
 • Bude vám na dovolenou stačit česká kartička pojišťovny?
  Jaké jsou podmínky evropského zdravotního pojištění, kde všude nám platí modrá kartička zdravotního pojištění a jak drahá může být zdravotní péče na dovolené?
 • Jak velké dávat spropitné na dovolené?
  Spropitné v českých restauracích není úplně obvyklé a většinou záleží na platícím, jestli personálu něco málo přidá. Jsou ale země, kde je nechání dýška nedílnou součástí oběda.
 • Jak bychom měli v létě pít?
  Teplé dny jsou tady a ze všech stran je slyšet, že bychom měli dodržovat pitný režim. Co to ale vlastně je? Vypít několik litrů kapalin denně? Může to být i pivo nebo vinný střik? A jsou skutečně třeba?
 • Evropský parlament odhlasoval 10 dní otcovské
  Skloubit pracovní a rodinný život není vždy jednoduché, hlavně pokud máte děti ještě malé, nebo se staráte o nemocnou blízkou osobu. Aby nám to usnadnil, tak Evropský parlament schválil směrnici, která řeší právě skloubení rodinného života s prací.
 • Kam a za kolik za dinosaury v Česku?
  Kde je nejbližší dinopark u vašeho domova? Kam za dinosaury? Jaké je vstupné a kde nemůžete se psem? Kde můžete najít stopy po dinosaurech?
 • Je levné cestování, cestovní blogy a sociální sítě jen novou formu kolonialismu?
  Zatímco travel blogy na cestování vydělávají a prodávají své fotky na produkt placement, tak na země třetího světa jako takové se znovu zapomíná. A slouží jen jako zdroj zážitků, fotek a cestovatelských videí.
 • Jak vyřídíte cestovní pas pro miminko narozené v ČR nebo v zahraničí
  Chystáte se na dovolenou, ale taky čekáte miminko? Možná se to narodí dřív a na dovolenou k moři pojedete už ve třech. A nebo naopak už doma tři jste a k tomu moři už máte dovolenou koupenou. Jen doklady vám chybí. Přečtěte si, jak vyřídit cestovní pas pro nejmenší děti.
 • Jak se počítá náhrada mzdy za dovolenou po nemoci?
  Měsíční náhrada mzdy za dovolenou se vypočítává z průměrného výdělku v předchozím čtvrtletí. Nižší příjem v předcházejícím čtvrtletí z důvodu nemoci však nemá negativní vliv na výpočet náhrady mzdy za dovolenou. Zjednodušeně řečeno se toto období při výpočtu vyloučí.
 • Náhrada mzdy za dovolenou v 10 bodech
  Od května do srpna si vybírá většina zaměstnanců podstatnou část roční dovolené, za kterou jim náleží od zaměstnavatele náhrada mzdy. Jak se počítá? Jakým způsobem je možné optimalizovat náhradu mzdy za dovolenou?
 • Kolik zaplatíte za dálniční známky v Evropě? Přehled 2019
  Než vyjedete na letní dobrodružství autem po Evropě, podívejte se na velký přehled, kolik a kde zaplatíte za použití dálnice.
 • Zmeškali jste letadlo? Nepanikařte, na letišti jsou na to připravení
  Přestali jste si hlídat čas, zatímco jste nakupovali dárky v bezcelní zóně, nebo jste po cestě na letiště zůstali stát v nekonečné koloně a zmeškali let? Ačkoli se to zpočátku může zdát jako bezvýchodná situace, buďte v klidu. Letištní personál je na tyto situace připravený. Stačí, když se budete držet následujících bodů.
 • Jak je to s délkou dovolené u nás a ve světě?
  Máme oproti zbytku Evropy dlouhou nebo krátkou dovolenou? Kde je nejdelší a kde není vůbec žádná? A podaří se prosadit zákon, který by prodloužil dovolenou v soukromém sektoru?
 • Jaké jsou výdaje za zimní dovolenou v Česku a kolik stojí týden na horách v zahraničí?
  Přemýšlíte nad rodinnou dovolenou, ale lámete si hlavu tím, jestli zůstat v Česku nebo vycestovat za hranice? Obě varianty nabízejí určité výhody i nevýhody. Zatímco zahraničí disponuje kvalitnějšími sjezdovkami, v tuzemsku odpadá starost s cestovním pojištěním a vysokými výdaji za pohonné hmoty.
 • Potřebujete volnější pracovní dobu? Zkuste sdílené zaměstnání
  Potřebujete zaměstnání, které je časově flexibilní? Klasická osmihodinová pracovní doba nebo dokonce dvanáctky jsou pro vás nereálné? A už jste se dívali na sdílená pracovní místa?
 • Ve čtvrtek dostanou děti vysvědčení, v pátek jsou pololetní prázdniny
  Pololetní prázdniny a vysvědčení jsou ideálním časem pro motivování svých ratolestí. Kdy budou mít děti pololetní prázdniny? A kdy budou jarní prázdniny?
 • Kdy jsou jarní prázdniny v Brně
  Jarní prázdniny je po Vánocích první volno pro školáky. Sice se jim říká jarní, ale často připadnou ještě na zimu, první okresy totiž mají termín už na začátku února. Jarní prázdniny jsou posuvné a každý rok vychází pro školu jinak. Podívejte se, jaké jsou termíny jarních prázdnin v letošním roce.
 • Kdy jsou jarní prázdniny v Praze?
  Jarní prázdniny mají každý rok odlišný termín - kdy budou v roce 2019+v Praze? Pozor na rozdělení Prahy na dvě poloviny, do které patříte? A při určení termínu prázdnin záleží na adrese bydliště, či školy?
 • Kdy jsou školní prázdniny v Německu?
  Chystáte se o jarních prázdninách nebo na prodloužený víkend na lyže do Alp? Podívejte se, jak mají v Německu jarní prázdniny, a vyhněte se frontám na vlek.
 • Zimní dovolená na horách: na co všechno se připravit
  Blíží se jarní prázdniny a čas dovolených na horách s pořádnou lyžovačkou. Víte, na co všechno se při zimní dovolené připravit a kolik to bude stát?
 • Chystáte se ještě letos do zahraničí? Pozor na cizokrajnou faunu
  Chystáte se ještě na podzim vyrazit do teplejších krajin? Určitě to není špatný nápad, ale měli byste si dát pozor na některá zvířata, která u nás ve volné přírodě nepotkáte. Na uprchlou mambu můžete sice občas narazit i v Praze, ale exotická divočina skrývá i jiná nebezpečí.
 • Jakou povinnou výbavu musíte vozit v autě od 1. října?
  1. října 2018 se změnily požadavky na povinnou výbavu v autě? Například autolékarnička už nemá expiraci a nemusí se měnit. Jaké další změny nastaly a jste na ně připravení?
 • Chcete změnit práci? Právě teď si můžete hodně polepšit
  Uvažujete o tom, že odejdete ze zaměstnání, ale bojíte se, že si pohoršíte? Nemějte strach. Doba nahrává zaměstnancům, nikoliv zaměstnavatelům. Co firmy nabízejí, aby nalákaly nové pracovní síly?
 • Jak si naplánovat termín dovolené podle svých představ
  Je lepší si koupit letní dovolenou jako first minute už v zimních měsících, nebo čekat na poslední chvíli, až spadnou ceny? A pokud se rozhodnu pro druhou možnost, musí mí nadřízený dát dovolenou?
 • Při placení kartou v cizině můžete zaplatit poplatek navíc
  Víte, co je „Cash Advance“? Je to vlastně poplatek za vybírání peněz za pomocí platební karty v cizině na přepážce v bankách. Není zrovna malý a někdy si ho při platbě kartou naúčtují obchodníci nebo restauratéři, aniž byste to vy chtěli.
 • Co dělat, když vám na dovolené někdo ukradl peněženku
  „Jsme v pohodě, máme se dobře, je dost vedro, ale moře fajn. Těšíme se na knedlíky s borůvkama,“ píšete mailovou pohlednici z prázdnin. Dopíšete, odešlete a chcete jít na zmrzlinu. Ale peněženka není k nalezení. Za chvilku hledá i váš partner, pak i děti, nakonec voláte delegáta, ale ten říká, že s tím vám bohužel nepomůže. Peníze nejsou k nalezení, co teď?
 • Může vám zaměstnavatel proplatit nevyčerpanou dovolenou?
  Léto se postupně schyluje ke konci a s ním i sezóna dovolených. Udělali jste si také volno anebo jste měli pracovní léto? A co se vlastně stane, pokud si dovolenou nestihnete vybrat do konce roku?
 • Podmínky zájezdu cestovka nesplnila. Dostanete peníze zpět?
  Už žádná improvizace, řekli jste si při výběru z dovolené. Cestovní kancelář slibuje hotel kousíček od moře, tak její nabídky využijeme. Jenže všechno bylo jinak.
 • Nechte si dovolenou proplatit od zaměstnavatele
  Dovolená rozhodně není levná záležitost a plno Čechů na ni šetří v podstatě celý rok. Jsou ale případy, kdy vám na ni může výrazně přispět zaměstnavatel. Nemáte na to náhodou nárok?
 • Co když se vám cestou z dovolené ztratí či poškodí zavazadla?
  Je to trochu neštěstí, ale bohužel stát se to může. Letíte z bezvadné dovolené a ztratí se vám kufry. Nebo se vám kufry v příletové hale objeví na transportéru velmi poškozené. Na co pak máte právo a co byste měli nejrychleji udělat?
 • Jak si vyřídit termín svatby na úřadě i v kostele
  Máte v plánu se příští rok anebo dokonce ještě ten letošní ženit nebo vdávat? A už jste si rezervovali termín svatby kvůli obřadu? Poradíme vám, kde začít s vyřizováním.
 • Hledáte levnou dovolenou?
  Mnozí z nás už mají chvíle za sebou, ale někteří se na dovolenou ještě chystají. Pokud nemáte peněz nazbyt, asi se rozhlížíte po nějaké levnější variantě volných dní. Existuje, stačí hledat. Na internetu najdete skutečně velmi levné letenky, ubytování i celé zájezdy.
 • Jaká je pravděpodobnost, že se zrovna vám ztratí zavazadlo?
  Bojíte se, že nasednete do letadla, a až přistanete, tak se svého kufru na jezdícím pásu nedočkáte? Podívejte se na to, jaká je přesně pravděpodobnost, že se zrovna vám při létání ztratí kufr.
 • Vyjde letos dovolená v cizině dráž, či levněji?
  Ti, kteří se z dovolené v zahraničí vrátili, už to vědí. Pro ty, co se na ni chystají, to je příjemná zpráva: V oblíbených zemích na dovolené ušetříme.
 • Sháníte ještě dovolenou? Pojďte na to od lesa
  Vyrážíte na dovolenou na poslední chvíli? Máme pro vás rady a tipy, jak co nejvíce ušetřit. Někteří můžou dokonce cestovat zadarmo.
 • Kdy nemusíte platit pokutu za jízdu bez dálniční známky?
  Za jízdu bez dálniční známky vás čeká mastná pokuta. Tak to opravdu je. Zároveň ale lze najít hned několik případů, kdy se sankcím za jízdu bez dálniční známky můžete vyhnout. Patříte mezi ně anebo budete muset vytáhnout několik tisíc rovnou na místě? 
 • Cesta se psem do zahraničí? Není to tak snadné, jak si myslíte
  Chcete vzít svého čtyřnohého miláčka na společnou dovolenou k moři? Ano? A jste si jistí, že máte zařízeno opravdu vše? Podívejte se, na co nesmíte zapomenout.
 • Na co si při koupi letenek dávat pozor?
  Chodíme, jezdíme, plujeme, létáme. A poslední jmenovaná možnost je stále populárnější. Je to rychlejší a bezpečnější než ostatní varianty. A ceny letenek mohou být velmi nízké. I přesto bychom měli být při kupování letenek pozorní.
 • 6 tipů, na co si dát pozor při tankování v tuzemsku i v zahraničí
  Tankování paliva je běžná rutinní záležitost. Přesto je třeba se mít v některých situacích na pozoru. Dlouhodobé tankování paliva pochybné kvality by se mohlo podepsat na kondici vašeho vozu.
 • Půjčka na dovolenou? Raději si našetřete
  Půjčkami na dovolenou se to na internetu jen hemží. Proč bychom se jim ale měli vyhýbat obloukem? A jak se k takovým úvěrům staví Češi?
 • Určitě víte správně, co si můžete a nemůžete zabalit do příručního zavazadla do letadla?
  Léto je tady a s ním i zájezdy na dovolenou. Pokud navíc cestujeme letadlem, po dobu letu nám bude k dispozici jen příruční zavazadlo. Co bychom tedy rozhodně neměli zapomenout přibalit? A co raději nechat doma, nebo zabalit do odbaveného zavazadla?
 • Expres doklady - občanka a pas do 24 hodin: kde a kdy si vyzvednout
  Nově si můžete cestovní pas nebo občanku vyzvednout rovnou čerstvé na Ministerstvu vnitra v Praze. Víte, kde ministerstvo je, a kdy a za jakých podmínek si nový doklad vyzvednout?
 • Láká vás na dovolené zorbing, rafting, canoyning? Pozor na výluky v pojištění
  Léto je tady a mnozí se již těší na exotickou dovolenou. Jelikož se české ekonomice daří, je pravděpodobně, že si Češi budou na zahraničních dovolených dopřávat a vyzkouší zážitky a atrakce, na něž by v domovině ani nepomysleli. Jenže pozor na to, co všechno kryje základní cestovní pojištění a co je už za příplatek.
 • Kam do aquaparku? 2. díl: srovnání cen vstupného
  Rádi byste o dovolené zajeli s dětmi do aquaparku? Pojďte se s námi podívat, kolik zaplatíte za vstupné.
 • Máte rádi adrenalin? Pak platí: připojištění nutné
  Zážitkem z dovolené může být i adrenalinový sport, nebo další aktivity, které hraničí se zdravotním rizikem. Jestliže jste si vědomi faktu, že do rizika půjdete, měli byste na to myslet i při svém pojištění. Základní verze totiž nekryje vše a některé sporty jsou pojištěny za vyšší cenu.
 • Jak doma ušetřit za energie, když jste na dovolené
  Jedete na dovolenou a vaše spotřebiče necháváte zapnuté ve stejném modu, jako byste byli doma? Je to zbytečné. Pokud ve vašem bytě nikdo nebude, určitě můžete mít mnoho přístrojů úplně vypnutých. Celkem jednoduše tak ušetříte a má to ještě další výhody.
 • Kolik stojí šéfa vaše nicnedělání v práci?
  Jste v práci často na mobilu? Anebo si rovnou na pracovním počítači dopisujete s přáteli na facebooku, čtete si zpravodajství, bulvár anebo dokonce nakupujete on-line? Podívejte, kolik vaše prokrastinace stojí vašeho zaměstnavatele.
 • Kam do aquaparku? 1. díl: srovnání cen vstupného
  Přemýšlíte o tom, že byste teď v létě vyrazili do některého z českých aquaparků, jenže nemáte pojem o cenách? V tom případě se s námi podívejte na srovnání těch nejnavštěvovanějších.
 • 6. sezóna a 6 důvodu, proč zajet do Aqualandu Moravia
  Aqualand Moravia je nejmodernějším aquaparkem v ČR, funguje letos už šestým rokem, je nejnavštěvovanějším turistickým cílem Jihomoravského kraje a loni ho navštívilo na 720 tisíc lidí z Česka, Slovenka i Rakouska. Proč si do něj taky zajet?
 • Mistrovství světa ve fotbale vyjde téměř na čtvrt bilionu korun!
  Messi, Ronaldo i Salah se představí na Mistrovství světa v Rusku. Na kolik šampionát vyšel? Kolik stálo předchozí MS v Brazílii? Jaký bude rozpis zápasů a skupin? A ve kterých městech se bude hrát?
 • Mistrovství světa ve fotbale 2018: Jaké jsou ceny lístků, letenek a ubytování?
  Český tým se na MS do Ruska nedostal, ale i tak se můžeme těšit na spoustu vypjatých zápasů. Na kolik vás vyjdou lístky a letenky? A budete potřebovat víza?
 • Svatba v zahraničí: co budete muset zařídit?
  Plánujete svatbu a uvažujete o tom, že byste si své „ano“ řekli někde na pláži u moře na dovolené? To samozřejmě můžete, ale náročné byrokracii se nevyhnete.
 • Jaké jsou poplatky za cestovní doklady a občanky od července 2018
  Nově od července můžete získat standardní cestovní pas už za 24 hodin. Je to samozřejmě dražší a navíc i logisticky náročnější, pro pas si totiž budete muset dojet osobně do Prahy na Ministerstvo vnitra.
 • SPZ se mi zničila a technický průkaz jsem ztratil! Co teď?
  Víte, jaké doklady potřebujete pro vyřízení všeho nutného na registru vozidel? Kromě průkazu totožnosti si samozřejmě připravte doklady k vozidlu a případně už předvyplněné formuláře. Co všechno je třeba při registraci nového vozidla nebo při ztrátě SPZ, najdete v článku.
 • Zpozdil se vám let nebo zavazadla? Řekněte si o finanční kompenzaci
  Zpoždění anebo rovnou zrušení letu není nic, co byste o dovolené chtěli zažít. Horší snad může být už jenom ztráta zavazadel. Nezapomeňte proto, že se v takových situacích můžete nechat ,,vyplatit“.
 • V oblíbených destinacích je litr benzínu dražší až o 9 korun. Kde natankovat na cestě k moři?
  Minimálně čtvrtina českých turistů vyráží na dovolenou vlastním vozem. Ceny pohonných hmot v posledních měsících vytrvale rostou, Česko však v rámci EU stále patří do první třetiny nejlevnějších zemí. V nejoblíbenějších destinacích, jako jsou Itálie a Chorvatsko, jsou ale ceny benzínu a nafty o dost vyšší. Za srovnatelné ceny lze tankovat v Rakousku nebo Maďarsku. Absolutně nejlevnější v celé EU je dlouhodobě Bulharsko.
 • Budete na dovolené řídit? Nezapomeňte na mezinárodní řidičák
  Plánujete v zahraničí jezdit autem? Pak byste měli zbystřit. Ne ve všech zemích vám totiž uznají běžný řidičský průkaz se znakem EU. V mnoha státech budou chtít ten mezinárodní.
 • Kdepak perský trh nebo Turecko. I my umíme smlouvat!
  Smlouváte? Snažíte se prodejce přesvědčit, že nabízí zboží příliš draze, nebo chcete za jím určenou cenu víc? Nejste jediní, takhle se snaží získat něco navíc většina lidí a podle výzkumu si dokáže domluvit v průměru 17 % slevu.
 • Jak nejlépe používat platební kartu na dovolené v zahraničí
  Dnes si skutečně nemusíte brát do vyspělé ciziny velkou hotovost a riskovat, že vám někdo ukradne peněženku a přijdete o všechno. Platební karta, pár eur v peněžence a k tomu ATM lokátor v mobilu úplně postačí.
 • 7 tipů, jak ušetřit na vysněné svatbě
  Svatba je jedním z vrcholů života každého člověka a rovněž se jedná o velkou zátěž na vaši peněženku. Jak na ní ušetřit a stále byla dle vašich snů?
 • 5 tipů, na co nezapomenout před cestou autem na dovolenou
  Sezóna letních dovolených se blíží a cesta vlastním autem patří mezi oblíbené varianty dopravy. Minimálně čtvrtina Čechů se aktuálně chystá na dovolenou automobilem. Než se vydáte na cestu, je nutné nejen připravit vozidlo po technické stránce, neméně důležitá je také kontrola dokladů a obeznámení se s formalitami i dopravními předpisy.
 • Vietnam - cesta za romantikou
  Pokud jste si doposud mysleli, že dovolená ve Vietnamu není pro každého, pak jste nešeredně spletli! Podívejte se, jak krásnou dovolenou zde můžete prožít.
 • Mallorca - perla Středomoří
  Mallorca je velmi oblíbené a především zajímavé místo pro letošní dovolenou. Projděte si s námi fotky její úchvatné přírody a pláží!  
 • Vybíráme cestovní pojištění. Na co si dát pozor?
  Jedete v létě k moři a přemýšlíte, jestli se vám vyplatí zřídit cestovní pojištění? Nebude stačit jenom průkaz pojištěnce? Ne, nebude, to vám můžeme říct rovnou. Ve smlouvě ale musí být jasně stanoveno, co pojišťovna uhradí, když dojde k pojistné události.
 • Jak je to s povinnou výbavou do auta na dovolené v zahraničí?
  Letní prázdniny se neúprosně blíží a s nimi i sezóna dovolených. Plno Čechů tak společně s rodinou vyráží autem k moři. Za co vám ale případná kontrola může dát pokutu?
 • Na kolik vás vyjde zájezd First Minute? Známe průměrné ceny!
  Zajímá vás, jak se aktuálně pohybují ceny za dovolené? Zjistili jsme to za vás. Podívejte se, kolik vyjde jednu osobu First Minute zájezd k moři letadlem a s plnou penzí!
 • Na kolik vás vyjde cesta na Mistrovství světa v hokeji?
  Mistrovství světa v hokeji je letos v krásné zemi - Dánsku a lístky jsou cenově dostupné, Na kolik vás vyjde cesta autem či autobusem? Jaké jsou ceny letenek do Kodaně?
 • Kolik stojí lístky na Mistrovství světa v hokeji?
  Mistrovství světa v hokeji se kvapem blíží. Letos se hraje v Dánsku a český tým hraje v kodaňské skupině. Na kolik vás vyjdou lístky na český tým či na finále? Kolik vás přibližně bude stát cesta? Kolik stojí ubytování?
 • Je lepší na dovolené platit kartou, nebo peníze směnit?
  Chystáte se v létě na dovolenou a přemýšlíte, jak na platbách co nejvíce ušetřit? Často je to právě špatná informovat a neznalost, která nás může připravit o nemalé částky. Na co si tedy dát pozor?
 • Kolik stojí odstřel vlka, či ledního medvěda? Chrání se tím příroda?
  Trofejový lov je drahou kratochvílí. Kolik si připravit na trofej vlka, či ledního medvěda? Slouží trofejový lov k ochraně přírody? A kolik stojí lov na Slovensku?
 • Kolik stojí odstřel trofejního nosorožce, slona či lva?
  Trofejový lov je dostupnější čím dál větší částí obyvatel ČR a my jsme se podívali, kolik stojí odstřel zvířat v Africe. Jaké jsou ceny za lva, slona či nosorožce? Jak velký je trh s trofejemi? Podívejme se, jakou úlohu hrají Češi v tomto byznysu.
 • Kdy jsou letos Velikonoce
  Velikonoce jsou svátkem, který nemá přesně stanovené datum, a každý rok tak připadá na jiné dny a jiný víkend. Kdy se můžete těšit na svátky jara v letošním roce? A jak budou mít obchody zavřeno?
 • Hurá na hory do ciziny
  Konečně se dostaneme na hory, tentokrát se vypravíme třeba do Alp, ať to stojí za to. A pojedeme autem. Báječná představa, ale na její uskutečnění je třeba se dobře připravit.
 • Olympijské hry: peníze až na prvním místě
  Zimní olympijské hry začínají právě dnes. Tentokrát se konají v jihokorejském Pchjongčchangu. Jak to všechno dopadne a kolik si odvezeme medailí, tak to ještě není jisté. Ale můžeme se podívat na to, kolik tak zhruba stojí pořádání olympijských her a jestli se to vůbec zaplatí a vyplatí.
 • Dejte dítě na sport: Kolik stojí vychovat malého Jágra nebo Koukalovou
  Každý sportovní fanoušek už netrpělivě vyhlíží start olympijských her v Pchjongčchangu. Děti si mezi reprezentanty hledají vzory, rodiče na druhou stranu doufají, že právě z jejich syna nebo dcery vyroste další hvězda českého sportu. Cesta k úspěchu je však náročná. I finančně.
 • Kdy budou jarní prázdniny ve vašem okrese?
  Jarní prázdniny začaly tento týden například v Brně a v některých pražských obvodech a během následujících 6 týdnů se vystřídají všechny školy v České republice. Víte, kdy přijde na řadu váš okres a kdy tedy budou "vaše" jarní prázdniny? A záleží na adrese bydliště, či školy?
 • Pět nejčastějších úrazů o jarních prázdninách
  Než začnou za týden a kousek jarní prázdniny, pojďme se podívat na to, co všechno se může dětem stát na horách. A nejen dětem.
 • Kalendář státních svátků 2018, kdy budou mít obchody zavřeno?
  Státní svátek je pro většinu lidí spojen s volnem a výlety. Kdy se v roce 2018 můžeme těšit na den pracovního volna? Kolik nás volných dnů vůbec čeká? A na jaké dny vychází letos státní svátky? 
 • Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
  Co byste řekli na to, kdyby si šlo individuálně vybrat letenku, ubytování, výlet anebo akci přes jednoho zprostředkovatele? O tom nám poví zakladatel nové online platformy Vít Rosberg.
 • Můžete sosat mobilní data i v cizině?
  Roaming byl v Evropské unii a v některých zemích Evropského hospodářského prostoru zrušen 16. června 2017, ale stále existují nejasnosti ohledně mobilních dat. Jak to tedy je? Můžete je v EU používat jako doma? A co v ostatních zemích?
 • Jak vyřešit výměnu řidičáku, když žijete v zahraničí
  Přestěhovali jste se do zahraničí a bude vám končit platnost řidičského průkazu? Anebo jste v cizině na dovolené a řidičák jste ztratili? Kde ho vyměnit anebo vyřešit ztrátu? A vydají vám vůbec v zahraničí nový?
 • Pokuta z ciziny se jen tak nevypaří
  Letos si řidiči, kteří vyjeli svým vozem do ciziny, daleko víc stěžují, že je zahraniční přestupky doma „doženou“. Na úředním papíře cizího státu je věcně, ale hlavně spisovnou a dobrou češtinou napsáno, co udělali a kolik to bude stát.
 • Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
  Sdílená ekonomika frčí. Pravděpodobně nejlépe se daří taxislužbám a hlavně ubytování. Kolik si průměrně vydělají hostitelé? Jaký to má vliv na českou ekonomiku? A proč některým podobné aplikace čím dál více vadí?
 • Chcete hlasovat v českých volbách ze zahraničí? Tak si pospěšte!
  Do voleb už zbývá jen několik dnů. Už víte, komu dáte svůj hlas? A jak vlastně volit, jestliže se nenacházíte na území ČR? Pokud jste se zařizováním ještě nezačali, máte nejvyšší čas. Kde si zřídit, co bude potřeba?
 • Jak získat dobrého zaměstnance? Firmy motivují, aneb vše o dovolené
  Nezaměstnanost je nízká, a tak firmy těžce shánějí kvalitní a kvalifikované zaměstnance. Sahají dokonce i po jakési formě výhod: nabízejí týden dovolené navíc či příspěvek až 20 tisíc Kč. Firmy tak lákají zájemce o zaměstnání, aby pracovali právě pro ně. A zhruba třetina podniků toho využívá. Popíšeme, kdy si dovolenou vybrat můžeme a kdy ne, a co s ní, když už práci nemáme.
 • Kdy máte v práci nárok na placené volno?
  Placené volno je snem každého zaměstnance. Situace, kdy jej lze uplatnit, jsou spíše výjimečné, ale i tak mohou nastat. Kdy na něj tedy máte právo?
 • Prázdniny a dovolené skončily, kdy bude další volno?
  V září, v říjnu i v listopadu nás čekají státní svátky. V září bude volno ve čtvrtek, v říjnu svátek bohužel připadá na sobotu, v listopadu budeme mít jeden volný pátek. Těšíte se na podzimní prodloužené víkendy? A kolik dní budeme mít volno na letošní Vánoce?
 • Školní prázdniny v roce 2017/2018, kdy budou mít děti volno?
  Dneska začíná opět škola a pro studenty základních a středních škol není důležitější otázka než: kdy bude zase volno. Rodiče to taky zajímá, protože musí naplánovat hlídání a kdy si zařídit dovolenou, aby s dětmi zajeli na hory. Jak tedy budou v tomto školním roce 2017/2018 školní prázdniny?
 • Kolik jste letos utratili na dovolené? Bylo to víc, nebo míň než průměrný Čech?
  https://www.finance.sk/182201-voda-jedlo-cigareta-a-telefon-za-volantom/Asi víte, kolik jste letos utratili na dovolené. Jak jsou na tom ale Češi jako národ a byla zrovna vaše dovolená dražší nebo levnější než průměrná česká dovolená.
 • Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
  Občas nastane situace, kterou si nikdo z nás nepřeje. Zůstaneme v cizině bez prostředků. Řešení samozřejmě existuje, ale pokud vám nepomohou příbuzní, bude to drahé.
 • Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
  Ještě jste nebyli na dovolené? Pak vám možná přijde vhod několik rad, které se vám na místě letní relaxace bude hodit.
 • Odlétli jste se zpožděním? Možná vás odškodní
  Přijeli jste na letiště včas a na odbavovací tabuli vidíte u svého letu nápis DELAYED, čili zpožděno. Trávit na letišti desítky minut či dokonce hodin, to člověka nepotěší. V některých případech ale máte právo na odškodnění.
 • Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
  Plno lidí už vyrazilo k moři a ještě hodně se jich tam letošní sezónu chystá. Věříme, že jste si o dané destinaci zjistili vše potřebné. Vyhledali jste si ale i ceny tamějších potravin a taxislužeb?
 • 3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
  Minulý týden jsme v naší poradně odpovídali na dotazy týkající se například vytýkacího dopisu zaměstnavatele, vybrání dovolené po zkušební době nebo daně z příjmů.
 • Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
  Potřebujete na dovolené rychle něco přeložit? Nevíte kam na výlet v Česku nebo zahraničí? Kde je zastávka či nemůžete najít eiffelovku, ačkoliv k ní stojíte zády? Dáme vám tip na ty správné aplikace! Ať je vaše cestování správnou hrou bez hranic!
 • Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
  Existuje řada doporučení, která sama o sobě nemusejí mít znatelný přínos, ale jejich kombinace vám může ušetřit náklady za pohonné hmoty. Plynulá jízda, správná údržba nebo, vzhledem k aktuální dovolenkové sezóně, i správné plánování a načasování cesty jsou jen některé z tipů pro úsporný provoz automobilu.
 • S cestovním pojištěním můžete v zahraničí ušetřit více než 2000 euro!
  Cestovní pojištění u nás není zřizováno často. Experti přitom tvrdí, že se bez něj na dovolené rozhodně neobejdeme. Co všechno pokrývá a kde nás vyjde nejvýhodněji?
 • Aplikace na dovolenou: navigace a ubytování
  Na dovolenou už dnes stačí vyrazit jen s chytrým telefonem, nepotřebujeme mapy, slovníky ani psané průvodce. Z mobilů se totiž už můžeme dozvědět téměř vše. Na „dovolenková“ hledání také existují bezplatné aplikace, které vám ušetří čas, najdou hotel nebo zabukují letenku.
 • O finanční náhradu za zpožděné lety mohou žádat i cestující letící na dovolenou s cestovní kanceláří
  Plno lidí při touze za zaslouženou dovolenou volí nejrychlejší možnou variantu cesty – letadlo. Náladu jim pak ale dokáže zkazit, když má zamluvený let zpoždění. Kdo se může odvolat a žádat odškodnění v podobě peněz?
 • Dovolená s domácími mazlíčky aneb kde vás ubytují s kočkou nebo psem
  Zvířecí miláčci jsou pro své páníčky nepostradatelní. Proto není divu, že řada Čechů vyráží každoročně na rekreaci právě po jejich boku. A i když množství ubytování, které dovoluje psa nebo kočku pod svou střechou, stále roste, najít to správné může být někdy oříšek.
 • Na co si dát pozor, než si koupíte dovolenou
  Nechali jste plánování letošní dovolené na poslední chvíli, nebo ještě čekáte na nejvýhodnější ceny zájezdů Last Minute do vámi vybrané destinace? Na co si dát pozor při vybírání a nákupu zájezdů.
 • Odjeďte na dovolenou jako profík
  Odškrtáváte si rádi v seznamech splněné věci? Máme pro vás seznam, co budete potřebovat na dovolené a co zkontrolovat ještě před odjezdem.
 • Půjčení auta v zahraničí: nejvíce proděláte s nejnižší cenou
  Málokdo si s sebou na dovolenou bere auto, když jím neabsolvuje cestu. Pokud si ovšem v zemi, kterou neznáte, toužíte udělat např. jednodenní poznávací výlet na vlastní pěst, bez půjčeného vozu se neobejdete. Jak ale s autopůjčovnami neprodělat?
 • Teroristický útok: Můžeme se proti němu pojistit?
  Je vůbec možné se pojistit proti terorismu? Jaké jsou podmínky a maximální výše krytí u jednotlivých pojišťoven?
 • 30 stupňů ve stínu je tady: kam vyrazit na koupaliště?
  Léto už je v plném proudu a pařáky na sebe nenechaly dlouho čekat. V pátek si navíc každý po dvou svátcích bere dovolenou. Pokud nevíte, jak se o prodlouženém víkendu zabavit, připravili jsme pro vás seznam koupališť z celé ČR.
 • Cestování se psem letadlem: co, kdy a kde zařídit?
  Ne všichni vyrážejí na dovolenou bez domácích mazlíčků. Někteří nenašli spolehlivé hlídání a jiní je zkrátka odmítají nechat jen tak doma. Co ale obnáší cestování s čtyřnohými kamarády a kolik stojí?
 • 10 rad, jak si užít návštěvu zoo a ještě trochu ušetřit
  Návštěva zoologické zahrady se snadno může proměnit v horor. Mnoho lidí, návaly u výběhů, fronty u pokladen a občerstvení, ztracené dítě, zdutá koza, ubitý plameňák vaším malým rošťákem… Jak si užít návštěvu zoo? A jak ušetřit?
 • Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
  Češi mají asi třináct oblíbených destinací a ve většině z nich díky silnější koruně ušetříme. Podle analýzy UniCredit Bank nám nejméně pohubne peněženka v Egyptě, Tunisku a Turecku, nejdražší jsou Rakousko a Francie.
 • 6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
  Pas, letenky a peněženku. Sbalilas to, mámo? Eura máš? Vezmi toho co nejvíc, aby bylo na zmrzlinu a na pivo k obědu. 
 • Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
  Prázdniny začínají a s nimi i dovolenková sezóna. Na prázdniny s dětmi ale nemusí jen rodiče. Často jsou to právě zaúkolovaní prarodiče, kteří berou milované vnoučky k moři. Jak je to ale u dětí s cestovními doklady?
 • Sezóna Last Minute je tady. Jak se nenechat podvést?
  Dovolené mají být obdobím klidu. S výběrem těch na poslední chvíli se ale jedná spíš o adrenalinový zážitek. Od koho jsou Last Minute věrohodné a co bychom si před podepsáním smlouvy měli ověřit?
 • 8 tipů, jak na dovolené ušetřit
  Občerstvení, taxi, suvenýry, cetky a zbytečnosti. To jsou věci, za které plno lidí nechá v zahraničí až desetitisíce. Takhle by to ale nešlo. Skvělou dovolenou si můžete užít i bez vyhazování peněz.
 • Konečně: letní dovolená v EU bude letos poprvé bez roamingu
  Díky regulacím Evropské unie bychom mohli letos za dovolenou ušetřit. V článku se dozvíte, na co je třeba si dát pozor, a co byste měli vědět, než s českou sim kartou vyjedete na dovolenou do zahraničí. Čeká nás opravdu evropská revoluce v cenách za volání z ciziny?
 • Velký dovolenkový přehled: jaké doklady budete potřebovat
  Díky Evropské unii a Schengenskému prostoru je cestování po Evropě mnohem jednodušší. A cestovní pas už není nezbytností, do okolních zemí cestujeme většinou jen na občanský průkaz. Do některých oblíbených dovolenkových destinací ovšem budete potřebovat nejen cestovní pas, ale často i vízum. Jinde vás zase můžou překvapit hraniční kontroly. Víte, s jakými doklady pojedete letos na dovolenou?
 • Asociace: Zájezdy kvůli novému zákonu skokově zdraží
  Vznik takzvaného garančního fondu, který má chránit spotřebitele v případě krachu cestovní kanceláře, povede ke skokovému nárůstu cen zájezdů. Tvrdí to Asociace cestovních kanceláří. Se vznikem fondu počítá návrh novely zákona o podnikání v cestovním ruchu, který by v dalších měsících měla projednat vláda.
 • Na co dát pozor při výběru cestovky?
  Jarní prázdniny jsou v plném proudu a mnoho lidí vyráží na dovolenou. Také se blíží se hlavní sezóna dovolených a Češi již začali ve velkém s předstihem nakupovat zájezdy. Dřív než podepíšete smlouvu, měli byste si zjistit důležité informace o cestovních kancelářích i agenturách a jejich povinnostech.
 • Dovolená 2017: Myslete na léto už teď, vyplatí se to (2)
  Přinášíme druhý díl rad, jak se připravit již v zimě na letní dovolenou a proč na ní myslet už krátce po vstupu do nového roku. Odpověď je jednoduchá: Úspora financí.
 • Dovolená 2017: Myslete na léto už teď, vyplatí se to
  Proč přemýšlet nad letní dovolenou už teď? Protože ušetříte a nebudete si muset utáhnout opasek. Přinášíme několik rad, jak vybrat dovolenou.
 • Jak na reklamaci dovolené? I.
  Jakým způsobem upravuje reklamaci dovolené nový občanský zákoník? Jaká jsou práva zákazníka a jaké náhrady lze požadovat při nedostatcích dovolené? V prvním díle minisérie se zaměříme obecně na vady dovolené, služby nižší a vyšší jakosti a povinnost zajištění pomoci zákazníkovi v nesnázích.
 • Jak strávit dovolenou v pohodě (2)
  Uděláte si o vánočních svátcích volno a vyjedete na dovolenou? Kde nejdete levné letenky, informace o destinaci, aktuální kurz měn, stav počasí, fotogalerie a mapy nebo možnosti pojištění? Přinášíme druhou část rad, které by mohly před odjezdem hodit.
 • Jak strávit dovolenou v pohodě (1)
  Blíží se Vánoce a s nimi dny volna. Konečně opustíme každodenní rutinu. Pojedete na dovolenou s cestovkou, nebo na vlastní pěst? A domluvil jste se už se zaměstnavatelem, jsou-li tam i pracovní dny? Víte, na co si dát hlavně pozor?
 • Zájem o zájezdy v Turecku nadále klesají, lidé raději zůstávají v České republice
  Dění v Evropě se výrazně podepsalo na zájmu o pobyty v zahraničí. Pokles se nejvíce týká Turecka, které nedávno zažilo puč a několik teroristických útoků. Naopak lidé více vyráží na dovolenou na Slovensko, do Chorvatska, Španělska i Malty. Raketově roste zájem o tuzemské pobyty.
 • Situace v Turecku se zklidnila, Češi tam dál létají na dovolenou
  Situace v Turecku se po pátečním nevydařeném pokusu o vojenský převrat uklidnila a podle cestovních kanceláří je v tamních přímořských letoviscích úplný klid. Tisíce Čechů tam nadále tráví dovolenou a další k moři odletěli i dnes. Přesto nadále trvá upozornění ministerstva zahraničí, aby čeští občané v této napjaté atmosféře necestovali do Ankary a Istanbulu a na jihovýchod země. I u moře mají být maximálně opatrní a vyhnout se místům s větším počtem lidí. V Turecku nyní podle odhadů pobývá zhruba 7000 Čechů.
 • Zájem o dovolenou ve Francii klesne kvůli terorismu o 30 %
  Teroristický útok ve francouzském Nice povede k dalšímu poklesu zájmu Čechů o dovolenou ve Francii. Podle Asociace cestovních kanceláří (ACK) do země letos v létě vyjede minimálně o 30 procent Čechů méně než loni, zejména však kvůli loňským útokům v Paříži. "Na Riviéře je nyní odhadem 6000 až 8000 českých turistů," řekl místopředseda ACK Jan Papež. Francie byla loni osmou nejoblíbenější destinací českých turistů, celkem tam vyjelo 139.000 Čechů.
 • Odečíst dovolenou z daní? Upozorníte na sebe kontrolory
  Užít si dovolenou takzvaně na firmu láká každý rok tisíce podnikatelů. Ve většině případů se jim to ale nevyplatí. Naopak. Zejména letní období dovolených totiž sleduje finanční úřad velmi pozorně. V případě, že na sebe kvůli neuváženému zahrnutí dovolené do daní podnikatel „poštve“ kontrolory, může se touha ušetřit pořádně prodražit.
 • Dovolená ve světě: V Evropě i šest týdnů, v USA ani jeden, někde bez omezení
  Evropští zaměstnanci si mohou užívat mnohem delší placenou dovolenou než jejich kolegové z asijských zemí či Spojených států. I v Evropě se přitom délka zákonné dovolené hodně liší. Nejčastěji se pohybuje mezi 20 a 25 dny. Některé firmy jako Netflix nebo Virgin dokonce zavedly neomezené volno pro své pracovníky.
 • Za kolik natankujete v zahraničí?
  Ještě před odjezdem na dovolenou přijde vhod informace, za kolik se tankuje v oblíbených destinacích. Nejčerstvější údaje Evropské komise ukazují, že ve většině evropských zemích jsou pohonné hmoty v tomto týdnu dražší než v Česku. Natural 95 je v Česku dokonce o více než 6 korun levnější oproti průměru EU. Nejlevnější je Bulharsko, kde za benzín ušetříme ve srovnání s Českem skoro 3 koruny. Podobnou částku si však připlatíme v Chorvatsku či Slovinsku a ještě hlouběji si budeme muset sáhnout do kapsy na Slovensku a v Německu. Nejdražší je pak Itálie, kde je cena benzínu vyšší o více než 10 korun.
 • 10 tipů jak na cestovní pojištění během dovolené
  K dovolené v zahraničí nezbytně patří vhodné cestovní pojištění. Aby klienta dostatečně chránilo, je třeba věnovat pozornost jeho výběru i správnému využití v případě nečekané události. UNIQA pojišťovna shromáždila hlavní zkušenosti z minulých let a v článku naleznete několik doporučení.
 • Autem na dovolenou: Kolik stojí pohonné hmoty a dálniční poplatky?
  V loni vycestovalo nejvíc českých turistů na Slovensko, do Chorvatska, Itálie a Rakouska. Jedná se o destinace, kam Češi často cestují vlastním automobilem. Zdá se, že řidiči si za prázdninové cesty na dovolenou připlatí. Ceny benzínu a nafty rostou a v zahraničí jsou vyšší. V Rakousku se zvýšila cena dálničních známek a podražilo i jednorázové mýtné vybírané za průjezd horskými oblastmi. Bulharsko kvůli rozšíření dálniční sítě zvýšilo ceny dálničních známek o 40 procent. Pozor na týdenní platnost dálniční známky ve Slovinsku.
 • 10 tipů pro bezvadnou dovolenou
  Řada Čechů stráví letošní dovolenou v zahraničí. Kdo se chce vyhnout stresovým situacím při balení, na cestách i v místě pobytu, měl by se držet osvědčených doporučení. Řekneme vám, co byste si neměli zapomenout zabalit do kufru, jak naplánovat cestu autem nebo proč si zvážit kufr před cestou na letiště.
 • Příprava na dovolenou: Neberte si práci s sebou a zvládněte návrat
  Opustit svou práci kvůli dovolené jen tak bez přípravy a předání kompetencí si většina pracovníků nemůže dovolit. Mnozí však zůstávají v kontaktu s kolegy či klienty prostřednictvím mobilu a e-mailu, i když jsou tisíce kilometrů od svého domova. Je to správné? A jak se do práce vrátit tak, aby se člověk z návalu práce „nezbláznil“?
 • Jak platit na dovolené a nepřijít o peníze
  Chystáte se na dovolenou? Je lepší peníze dopředu vyměnit nebo vybrat na místě z bankomatu? Jak co nejefektivněji platit či vybírat hotovost v zahraničí? Jak vyřešit případnou ztrátu nebo krádež karty? Pozor na poplatky a limity, mějte další kartu v záloze, klidně i kreditku, pro zúčtování transakce volte místní měnu a místo bankomatu hledejte ATM.
 • Jak nejlépe čerpat letní dovolenou
  Pokud si někdo letos ještě nenaplánoval letní dovolenou, má nejvyšší čas. Dovolenou je třeba naplánovat včas a nechat si ji písemně schválit od nadřízeného. Doporučuje se nejméně čtrnáctidenní dovolená bez přerušení.
 • Rušíte objednaný zájezd? Toto pojištění vás ochrání před storno poplatky
  Za rodinnou dovolenou u moře zaplatí česká domácnost běžně desítky tisíc korun. Pokud musíte z vážných důvodů dovolenou zrušit, cestovní kancelář se určitě přihlásí o storno poplatek. Finanční kompenzaci v případě zrušení objednaného zájezdu zajistí pojištění storna.
 • Pojišťovny odmítly pojistit desítky cestovek. Proti krachu je jich pojištěných 900
  Pojišťovny pro tento rok pojistily proti riziku úpadku téměř 900 cestovních kanceláří, o zhruba 40 méně než před rokem. S dalšími ještě jednají, ale každá pojišťovna již odmítla pojistit desítky kanceláří. Důvodem byly jejich špatné ekonomické výsledky či nedůvěryhodný obchodní plán.
 • Jak se orientovat při výběru cestovního pojištění?
  Při cestě do zahraničí se vyplatí dbát na správné nastavení cestovního pojištění. Na co si dát pozor a jaké parametry sledovat? Důležitou roli hraje zaměření vaší dovolené, destinace i fakt, zda se jedná o jednorázový výjezd, nebo plánujete během roku i další zahraniční cesty. Při správném vyladění pojištění můžete ušetřit nejen finance, ale také své nervy.
 • 25 let od otevření hranic: Čeští turisté získali sebevědomí, místo autobusu si potrpí na komfort
  Uplynutí 25 let od pádu komunismu a otevření hranic změnilo tuzemský trh cestovního ruchu k nepoznání. Odborníci se shodují, že největší proměnou prošli samotní čeští turisté. Češi získali v oblasti cestování sebevědomí, vyhledávají kvalitní služby a kladou důraz na komfort. Upouštějí od přepravování autobusem, nechtějí cestovat přes noc, vyžadují zajištěnou stravu. Turisté si navíc potrpí na bohatý doplňkový program a nebojí se objednávat dovolenou přes internet.
 • Smysluplné cestovní pojištění
  Možná se vám už stalo, že jste se viděli, jak sjíždíte zasněžené Alpy či se za šumění moře vyhříváte na pláži, když vtom jste si uvědomili, že nemáte cestovní pojištění. Protože jste odpovědní, nechcete bez něho za hranice vyrazit, a tak začnete ve spěchu „něco“ shánět. Bohužel uvažování ve stylu „hlavně abych něco“ měl, může přijít velmi draho.
 • Denní brífink (BBG Finance)
  Wal-Mart a retail obecně pomohl indexu Dow Jones Industrial k nárůstu.