-
Spořicí účty v listopadu 2024: kdo nabízí nejvyšší úrokovou sazbu?
Česká národní banka (ČNB) během posledního roku již osmkrát změnila úrokové sazby. Jaké jsou nyní úrokové sazby a podmínky na spořicích účtech? Najde se ještě nějaký spořicí účet s úrokovou sazbou nad 4 %?
-
Jaký je rozdíl mezi úroky smluvenými a úroky z prodlení?
Úroky z prodlení jsou sankcí za prodlení dlužníka se splněním závazku, sankcí za opožděné zaplacení peněžitého dluhu. Jejich výši stanoví zákon, ale lze ji změnit smlouvou. Smluvní úroky jsou cenou za poskytnutí úvěru. Co mají společného a jaké jsou mezi nimi rozdíly?
-
Nejlepší spořicí účet v září: kdo drží úrokovou sazbu nad 5 %?
Míra inflace se aktuálně pohybuje kolem dvou procent. ČNB pomalu snižuje své úrokové sazby, což se projevuje i u spořicích účtů. Která banka a za jakých podmínek nabízí nejvýhodnější sazby?
-
Srovnání spořicích účtů v červenci 2024: kde najdete úrokovou sazbu nad 5 %?
Spořicí účty jsou výhodným produktem pro zhodnocení financí, které potřebujete mít hned po ruce. Jaká je aktuální nabídka spořicích účtů? Které jsou nejvýhodnější? A jaké mají podmínky?
-
Oddlužení se brzy zkrátí na 3 roky. Jaké novinky čekají oblast osobního bankrotu?
Osobní bankrot čekají změny. Proces oddlužení se zkrátí. Celková splacená částka, po které bude dlužník od zbytku závazků osvobozen, bude víc záviset na celkové majetkové situaci.
-
Co se změnilo a možná ještě změní u hypoték?
Jak vypadal hypoteční trh v červnu 2024, jaké jsou úrokové sazby, co se změnilo a k jakým změnám ještě možná dojde?
-
Spořicí účty v dubnu 2024: jak banky reagovaly na další snížení úrokových sazeb?
V březnu opět Česká národní banka (ČNB) snížila úrokové sazby, na což již reagovaly některé banky a spořitelny snížením sazeb u hypoték i u spořicích účtů. Která banka v současnosti nabízí nejvyšší úrokové sazby na spořicím účtu? Jaké jsou podmínky pro získání těch nejvýhodnějších úrokových sazeb u spořicích účtů?
-
Srovnání spořicích účtů v březnu 2024: které banky udržely úrokovou sazbu nad 6 %?
Česká národní banka v únoru podle očekávání snížila úrokové sazby. Jak na to reagovaly banky a spořitelny s úrokovými sazbami na spořicích účtech? Kdo nabízí nejvyšší úrokovou sazbu na spořicím účtu? Jaké mají banky podmínky pro získání těch nejvyšších sazeb?
-
Srovnání spořicích účtů v lednu 2024: které banky ještě drží úrokovou sazbu nad 6 %?
Česká národní banka snížila úrokové sazby. Jaká byla reakce bank? Snížily banky úrokové sazby na spořicích účtech? Kde najdete pro vás nejvýhodnější úrokovou sazbu?
-
Srovnání spořicích účtů v prosinci 2023: úrokovou sazbu přes 6 % nabízí řada bank
Banky a spořitelny se před Vánocemi snaží nalákat nové klienty na speciální nabídky. To se lehce dotklo i spořicích účtů a hned několik bank je nabízí s úrokovou sazbu přesahující 6 %. Který spořicí účet bude pro vás vhodný? Jaké jsou podmínky pro získání bonusových úrokových sazeb?
-
Předčasné splacení hypotéky zdraží. Možná ale méně, než se čekalo
Poplatek za předčasné splacení hypotéky se pravděpodobně zvýší. Nakonec ale asi neporoste tolik, jak se předpokládalo původně. Přesto si refinancování během fixace do budoucna už dvakrát rozmyslíte.
-
Srovnání spořicích účtů v říjnu 2023: nejvyšší úroková sazba je stále přes 6 %
Česká národní banka drží úrokové sazby stále poměrně vysoko, nicméně ústup inflace je pozvolný. Jak zhodnotit své finance a mít je stále rychle k dispozici? Spořicí účty jsou jednou z možností, jak peníze částečně ochránit před inflací. Která banka či spořitelna nabízí spořicí účet s nejvyšší úrokovou sazbou? Jaké jsou podmínky jednotlivých spořicích účtů?
-
Spočítejte si aktuální cenu svého domu. Pojišťovny začnou vycházet z nové kalkulačky
Máte svůj dům pojištěný na skutečnou hodnotu? Přemýšlíte, jestli si máte pojistku navýšit, a tím pádem i platit více za pojištění? Právě kvůli takovým otazníkům vznikla nová kalkulačka, ze které budou pojišťovny vycházet a ve které si svůj dům prověříte za pár minut.
-
Srovnání spořicích účtů v srpnu: které nabízí nejvyšší úrokovou sazbu?
Inflace ukrajuje hodnotu našich úspor. Alespoň částečně mohou naše peníze zhodnotit lehce sjednatelné spořicí účty. Které jsou ty nejlepší v srpnu 2023?
-
Srovnání spořicích účtů v srpnu 2023: kde je nejvyšší úroková sazba?
Spořicí účty mají výhody běžného účtu a k tomu částečně ochrání finanční prostředky před inflací. Která banka nabízí nejvyšší úrokovou sazbu a za jakých podmínek?
-
Srovnání spořicích účtů v červnu 2023: kde nejlépe zhodnotit peníze přes léto?
Jaké jsou podmínky u spořicích účtů v červnu 2023? Kdo nabízí nejvyšší úrokovou sazbu, ale s menším háčkem? Které české banky nabízejí spoření s 6% úrokem?
-
Jak to bude letos s platbou daně z nemovitostí?
Podali jste v lednu daňové přiznání a letos budete prvně platit daň z nemovitostí? Do kdy zaslat peníze a budete na platbu nějak upozorněni?
-
Nepodali jste daňové přiznání včas? Od kolikátého dne budete platit pokutu a úrok z prodlení?
Posledním možným termínem pro podání daňového přiznání k příjmům za rok 2022 elektronickou formou byl 2. květen 2023. Co vám hrozí, když jste do tohoto termínu daňové přiznání neposlali a neuhradili daň?
-
Srovnání spořicích účtů na jaře 2023: kdo nabízí nejvyšší úrokovou sazbu?
Inflace je nadále vysoká a znehodnocuje vklady v českých bankách. Spořicí účty alespoň trochu znehodnocení brzdí. Kde najdete nejvyšší úrokovou sazbu? Jaké jsou další podmínky na spořicích účtech?
-
Kdy si můžete a kdy nemůžete odečíst hypotéku z daní?
Úroky zaplacené za úvěry na bydlení, pokud nemovitost používáte pro bytovou potřebu svou nebo svých blízkých, si můžete uplatnit jako odečitatelnou položku na daních z příjmů až do částky 300 000 Kč. Taková je teorie, jak barevná je ale praxe života? A kdo všechno si odečet uplatnit může a kdo už nemůže?
-
Srovnání spořicích účtů v lednu 2023
Podívejte se na srovnání spořicích účtů. Kde najdete tu nejvýhodnější sazbu? Jaké jsou podmínky pro získání výhodnějších sazeb? Kde jsou výhodnější úrokové sazby ohraničeny pouze pro „nižší vklady“?
-
Nezapomeňte do konce roku získat na stavebním spoření plnou státní podporu
Máte stavební spoření? Jestliže ano, už jste si odeslali dostatek financí na účet, abyste získali plnou roční státní podporu? Přečtěte si, do kdy máte čas.
-
Srovnání stavebního spoření: které uzavřít ještě do konce roku?
Jaká je nabídka stavebního spoření od stavebních spořitelen na konci roku 2022? Jaké jsou aktuální úrokové sazby u vkladů na stavebním spoření? Jaká je výše státní podpory?
-
Srovnání spořicích účtů v listopadu: kde úroková sazba přesáhne 6 %?
Inflace je i nadále vysoká a jednou z možností, jak se alespoň částečně proti znehodnocení peněz bránit a zároveň mít peníze k dispozici, jsou spořicí účty. Jaká je aktuální nabídka úrokových sazeb na spořicích účtech bank? Kde je nejvyšší úroková sazba bez stropu na úročení vkladu?
-
Milostivé léto II poběží do konce listopadu. Už jste o něj požádali?
Milostivé léto by mohlo pomoci velkému množství dlužníků. Možnost je však časově omezená. Jaké jsou lhůty a nemůže pomoci náhodou i vám?
-
Bude zrušena podpora u stavebního spoření? Vyplatí se nadále spořit?
Vládní strany hledají, kde ušetřit. Jednou z cest je zrušení státní podpory u stavebního spoření, která činí až 2000 Kč ročně. Kdo je pro zrušení státní podpory? Jaká jsou pro a proti zrušení státní podpory stavebního spoření?
-
Jak postupovat v období refixace hypotéky
Čeká vás v blízké době refixace hypotéky? Pokud ano, kdy je nejlepší začít vyjednávat novou úrokovou sazbu? A co je třeba očekávat?
-
Co dělat, když vám končí fixace úroku u hypotéky?
Konec fixace v blízké budoucnosti dokáže plno lidí vystrašit. Co v takové situaci dělat a jak získat co nejméně nepříjemný úrok?
-
Spoření v červenci: Kam vložit peníze?
Banky potřebují naše peníze, moc peněz. Plošné zvyšování úrokových sazeb proto nastalo u většiny bank a téměř u všech spořicích finančních produktů. Je už z čeho vybírat.
-
Česká národní banka opět zvyšuje úrokové sazby, které jsou nejvyšší od roku 1999
Česká národní banka opět zvýšila úrokové sazby, které jsou nyní nejvyšší od roku 1999. Jakou mají jednotlivé úrokové sazby výši? Budou se úrokové sazby nadále zvyšovat?
-
Inflace opět láme rekordy a je na 16 %, co zdražovalo nejvíce?
Jaký je růst cenové hladiny v roce 2022? Jaká byla meziroční a meziměsíční inflace v květnu 2022? Jaké ceny rostly nejvíce? Potravin, energií?
-
Srovnání spořicích účtů v červnu: kde najdete nejvyšší úrokovou sazbu?
Inflace užírá úspory, a pokud chcete mít peníze disponibilní a zároveň je zhodnocovat, spořicí účet vám může pomoci. Na kterém spořicím účtu najdete nejvyšší úroky?
-
5 případů, kdy nebudete platit penále u dluhu na sociálním pojištění
Máte dluh na sociálním důchodovém pojištění? Jak je to v takovém případě s penále? Kdy ho nemusíte platit?
-
ČNB krotí inflaci, padající korunu a možná i ekonomický růst…
Česká národní banka (ČNB) zvýšila úrokové sazby o 0,75 procentního bodu, tedy nejvíce od roku 1999. A to byl teprve začátek rušného května. Jaký bude mít další růst úrokových sazeb dopad na českou ekonomiku? Bude další zvyšování sazeb pokračovat?
-
Jak se počítají srážky ze mzdy, na kterou je uvalena exekuce?
Co rozhoduje o tom, kolik ze mzdy připadne v exekuci věřitelům a kolik zůstane dlužníkovi? Jak je to od dubnové mzdy po zvýšení životního minima?
-
Promítlo se zvýšení úrokových sazeb ČNB do sazeb spořicích účtů?
Česká národní banka opět zvýšila úrokové sazby. Jak se to projevilo v úrokových sazbách u spořicích účtů? Kde přesahuje úroková sazba 3,5 %?
-
ČNB znovu zvýšila úrokové sazby
Česká národní banka (ČNB) znovu zvýšila úrokové sazby, protože jsou mimořádně silné inflační tlaky, jak v domácí, tak zahraniční ekonomice. Jak se zvýšily úrokové sazby? A jaké to bude mít dopady na kurz koruny a inflaci? Porostou úrokové sazby i nadále?
-
Základní informace pro Ukrajince (4): Na co se dívat při výběru půjčky
Řada Ukrajinců, ať už těch, co utekla anebo byla ještě před započetím válečného konfliktu na území České republiky, uvažuje o půjčce. Přečtěte si, na co se při výběru dívat.
-
Na jak dlouho fixovat úrokovou sazbu
Máte v plánu si brát letos hypotéku? Jaká fixace úroku vás vyjde nejvýhodněji a co dělat, až skončí?
-
Exekuce: Jak se změnila jejich pravidla v roce 2022?
Od 1.1. 2022 došlo k úpravám v exekuční legislativě. Změny mají ochránit především dlužníky od spadnutí do nekonečné dluhové pasti. Jaké úpravy nastaly a koho se budou týkat?
-
Co nejdříve splácíte u dluhu? Úroky?
Pořadí, v jakém je splácen samotný dluh čili jeho jistina a pak její příslušenství jako jsou úroky, úroky z prodlení, náklady na vymožení dluhu, ovlivňuje celkovou délku splácení, tedy to, kdy se dlužník plně zbaví zátěže.
-
ČNB oznámila růst sazeb: úrokové sazby jsou nejvyšší za posledních 20 let!
Česká národní banka opět výrazně zvýšila sazby, a to od pátku 4. února 2022. ČNB se tím snaží zkrotit inflaci, aby se dál nevzdalovala od inflačních cílů ČNB. Růst sazeb podraží hypotéky i úvěry pro podnikatele. Povede se zkrotit inflaci? A kdy se projeví zvýšení sazeb i u spořících účtů?
-
Co přinesl rok 2021 pro naše peněženky?
Jaké změny přinesl rok 2021? Co bylo schváleno a jaké novoty pocítíme i letos ve svých peněženkách? Přečtěte si přehled toho nejzásadnějšího z oblasti inflace,bydlení a daní.
-
Když selže rozum přichází zadlužení, opravdu?
Jak se bránit zadlužení? Jaké jsou triky při poskytování půjček? Jaký je proces rozhodování? Jak se rozhodnout pro tu správnou půjčku?
-
Stavební spoření pro děti: kde najdete nejvyšší úrok?
S koncem roku nabízí stavební spořitelny marketingové akce, ty společně s rostoucími úrokovými sazbami, mohou vytvořit zajímavý spořicí produkt. Jaká je nabídka stavebního spoření pro děti?
-
Pravidla pro poskytování hypoték zpřísní. Někteří už na ně nedosáhnou
Úvěrové ukazatele, které ovlivňují, zda se svými příjmy dosáhnete na hypotéku, či nikoli, se změní. Jak se to projeví a od kdy začnou novinky platit?
-
Srovnání spořicích účtů: jak se projevilo zvýšení úrokových sazeb ČNB?
Česká národní banka nedávno zvýšila úrokové sazby, což se projevilo na růstu úrokových sazeb hypoték. Tradičně se zpožděním se růst úrokových sazeb ČNB začíná projevovat v úrokových sazbách spořicích účtů? Jaká je nabídka bank? A který spořicí účet je nejvýhodnější?
-
Spoření v listopadu: kam vložit peníze?
Úrokové sazby spořicích účtů a termínovaných vkladů se konečně odlepily ode dna. Ale jen u malých bank, s velkými to absolutně nehlo a klienty motivují spíše do investic.
-
Co je dobré vědět, když chcete investovat do dluhopisů?
Jste nováček, který by rád zkusil vložit své peníze do dluhopisů anebo jste už nějakou dobu rovnou drobný investor? Pojďme se společně podívat na několik věcí, které byste při výběru vhodné investice rozhodně neměli přehlédnout.
-
Od 1. října 2021 si za některé zásilky ze zahraničí připlatíte. Co musíte nově vyřizovat?
Ode dneška při nákupu z e-shopu mimo EU zaplatíte u většiny balíků navíc i DPH. Kromě toho musíte u všech takových zásilek podat i celní prohlášení. Pokud nechcete vyřizovat papíry sami, zaplatíte i za to.
-
Poplatek za předčasné splacení hypotéky bude možná podstatně vyšší
Aktuálně lze splatit hypotéku téměř kdykoliv, a to bez velkých poplatků. Vše se ale může změnit. Kolik vás tedy nakonec může stát předčasné splacení hypotečního úvěru?
-
Dvojí metr po tornádu? Pro podnikatele bezúročný úvěr, pro běžné lidi s úrokem
Zatímco si podnikatelé v postižených oblastech mohou sáhnout na bezúročný úvěr až do výše 45 milionů korun, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová nabízí běžným lidem úvěr s úrokem.
-
Vyplatí se penzijní spoření? Nejsou lepší alternativy ke spoření?
Penzijní spoření patří i nadále k nejoblíbenějším produktům u Čechů, přestože výnosy v rámci penzijního spoření nebývají příliš vysoké. Vyplatí se vůbec zakládat penzijní spoření? Jaké máte alternativy?
-
Státní půjčka Vlastní bydlení - jak a kdo ji může získat?
Od roku 2021 na státní půjčku na vlastní bydlení dosáhne více žadatelů. Co musíte splnit, abyste dosáhli na státní úvěr na výstavbu, koupi, či modernizaci bydlení?
-
Kdy se musí doplatit poplatek z prodlení?
Další sankcí vůči neplatičům byl vedle úroků z prodlení též poplatek z prodlení. A to mnohem vyšší než úroky. Stále navíc může dlužníky postihnout.
-
Jak jsou vysoké a jak se počítají úroky z prodlení?
Kdo neplatí včas, zaplatí nejen dluh, ale i úroky z prodlení. Věřitel je může, ale nemusí požadovat. Ovšem obvykle je chce a také vymáhá. Pozdě splacené peníze ztrácejí hodnotu. Nejde jen o inflaci. Úroky z prodlení kompenzují nepřímo i starosti věřitele. A také to, že mu dlužník blokoval prostředky.
-
Můžete si z daní za úroky odečíst maximálně 300 000 Kč, nebo jen 150 000 Kč?
Plno lidí, kteří uplatňují daňový odpočet hypotéky, anebo jej bude letos uplatňovat prvně, nemá v této problematice jasno. Kolik si tedy můžete maximálně odečíst? Platí pro vás jako maximum 300 000 Kč, nebo jen 150 000 Kč?
-
6 věcí, kterým se vyhnout při stavbě domu
Stavíte dům svépomocí, pomocí party zedníku či vám celý dům vyřeší jedna firma? Jak dům financovat, projektovat a ohlídat si vaši mnohdy životní investici?
-
Úrokové sazby hypoték ještě mohou mírně klesnout. Vyplatí se delší fixace, nejčastěji se sjednává sedmiletá
V době nízkých úrokových sazeb se nabízí otázka, zda má význam si výhodný úrok rezervovat na co nejdelší dobu. Nevýhodou delších fixací byla donedávna cena a omezené možnosti mimořádných splátek. V současnosti jsou ale nabídkové sazby u dlouhých fixací naprosto srovnatelné s krátkými a reálně sjednávané dokonce o něco nižší. V posledních letech tak výrazně ubylo tří a pětiletých fixací a více než polovinu hypoték tvoří dle údajů ČNB fixace na dobu delší než 5 let.
-
Daňový odpočet úroků z hypotéky - bude zrušen, či ne?
Vláda avizovala, že se zrušením daně z nabytí nemovitých věcí se zruší rovněž daňový odpočet úroků z hypotečních úvěrů. Jakých úvěrů se má tato změna týkat? A budou opravdu daňové odpočty zrušeny?
-
Srovnání spořicích účtů v létě 2020
Podívejte se na přehled spořicích účtů a zjistěte, který je pro vás ideální, jestliže si chcete vysokou částku na chvíli odložit, či spořit dlouhodobě pár drobných.
-
Poslanci schválili odklad splátek hypoték a úvěrů. Jak a kdy žádat?
Koho se týká možnost odložení splátek úvěru o 3 či 6 měsíců kvůli pandemii koronaviru? Jak žádat a co musíte dokládat? Hrozí vám nějaké penále či úroky?
-
Ode dneška lze žádat o státní záruku na úvěry: jak na to?
Jak si žádat o státní záruky COVID II při čerpání provozního úvěru na pokrytí dopadů pandemie koronaviru? Kdo na něj má nárok? A jak tato pomoc funguje? Jakou výši úroků vám uhradí stát?
-
Jak si z daní odečíst úvěr ze stavebního spoření
Brali jste si úvěr ze stavebního spoření, který aktuálně splácíte? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu. Úroky z půjčky si můžete odečíst z daní, a získat tak přeplatek. Podívejte se s námi, jak na to.
-
Mezibankovní sazby prudce klesají. Zlevní i hypotéky?
Centrální banky chystají další kolo tisku peněz. Co to znamená pro hypotéky? A jak se budou vyvíjet sazby nyní v době „koronavirové“?
-
Které banky a kdy vám umožní odklad splátek kvůli koronaviru?
Podívejte se na seznam bank, které vám umožní odklad splátek kvůli negativním dopadům epidemie koronaviru. Které banky vám odklad neumožní? A kdy kontaktovat vaši banku?
-
Když lidé investují do lidí. Internetové aukce půjček dokazují, že to jde i bez bank
Fenomén sdílené ekonomiky pronikl během několika uplynulých let do celé řady odvětví. Osvědčil se při hledání krátkodobého ubytování, v rámci takzvaných spolujízd či „co-worku“, tedy jakéhosi konceptu společných kanceláří. Ani finanční sektor ovšem v tomto ohledu nezůstal pozadu. Důkazem jsou čím dál oblíbenější aukce půjček, prostřednictvím kterých si mezi sebou půjčují peníze obyčejní lidé, aniž by k tomu potřebovali služby jakékoliv banky. Jak moc jsou ale ve skutečnosti výhodné?
-
Recenze: investování pomocí Rentiéra od Zonky
Společnost Zonky spustila novou investiční službu Rentiér, který za vás zhodnotí vaše peníze investicí do stovek nízkorizikových spotřebitelských úvěrů stejně, jako to dělají banky. Sami si jen vyberete počáteční investici, o vše ostatní se za vás postarají. Jak Rentiér funguje? Proč investovat tímto způsobem a můžete si být na Zonky jistí, že jsou vaše peníze v bezpečí?
-
4 tipy, jak se vypořádat s hypotékou při rozvodu i po něm
Hypotéku splácí lidé v průměru 20 let, což je často déle, než jim vydrží svazek manželský. Co s hypotékou v případě rozvodu? Pomohou vám banky, když vám partner během vlekoucího se rozvodu nechá splátky na krku? A je pravda, že když bývalý partner hypotéku v rámci rozvodové dohody převezme, jste z obliga?
-
Srovnání spořicích účtů, kam vložit peníze?
Který ze spořicích účtů je nejvýhodnější? Jaké sazby má Komerční banka, ČSOB, Air bank? Má opravdu Raiifeisenbank spořicí účet o 3 % p. a.?
-
Proč dětem založit stavební spoření?
Uvažujete o tom, že dětem založíte stavební spoření? Bude smlouva výhodnější než pro dospělého? Jaké má vlastně stavebko výhody a proč spořit peníze zrovna na něm?
-
Čeká banky digitální revoluce?
Bankovnctví čeká v následujících letech řada změn, které klientům ušetří čas i peníze. Jaké trendy budou hýbat bankovním světem? Co již klienti využívají?
-
Kvíz: Otestujte si vaši finanční gramotnost!
Češi na tom nejsou s finanční gramotností valně. Vyzkoušejte si, zda-li se vyznáte v základních ekonomických pojmech a na čem musíte ještě zapracovat.
-
Sazby hypoték se obloukem vracejí ke 2 procentům
Hypoteční sazby již několik měsíců klesají, bez ohledu na to, že ČNB se snaží svou měnovou politikou držet sazby spíše výše. Jak je to možné? A kam se budou vyvíjet sazby v následujících měsících?
-
Jsou hypotéky v České republice drahé?
Evropská hypoteční federace před pár dny vydala zprávu, ve které mapuje vývoj na hypotečním trhu v prvním čtvrtletí letošního roku. Kromě jiného je součástí zprávy také porovnání úrokových sazeb sjednaných hypoték. Jak si stojí česká republika v mezinárodním srovnání?
-
Experti radí: Tohle jsou 4 neprůstřelné důvody, proč zamítnou vaši žádost o půjčku
Vyřízení půjčky bývá náročné a i malá chyba vás může stát to, že ji nezískáte. Na co si dát tedy pozor? A jak se hodnotí vaše bonita?
-
Jak spořící účty reagují na zvýšení sazeb? Vyplatí se více?
Jak banky reagovaly na růst úrokových sazeb u spořících účtů? Staly se výhodnější, než byly v zimě? Kdo má spořící účet se zhodnocením 3 % p. a.?
-
Tipy, jak výhodně refinancovat hypotéku
Končí vám fixace hypotéky, tak teď přemýšlíte, co s tím. Podívejte se, co s hypotékou udělá prodloužení doby splácení nebo změna výše měsíčních splátek.
-
Bude v ČR zavedena daň pro banky a jejich dividendy?
Které parlamentní strany podporují zavedení sektorové daně pro banky? Jakou bude mít podobu? A kdy bude zavedena? Kolik to přinese do státního rozpočtu?
-
Hypotéky nejspíše podraží, jaké máte alternativy?
Česká národní banka poměrně často šlape žadatelům o hypoteční úvěr za krk. Omezuje možnosti poskytování hypoték a také zvyšuje úrokové míry. Jaké máte alternativy k hypotečnímu úvěru?
-
Zájem o úvěry na bydlení začíná pomalinku růst
Po dvou hubených měsících došlo v březnu k mírnému oživení poptávky po úvěrech na bydlení. Banky a stavební spořitelny v uplynulém měsíci poskytly úvěry za téměř 20 miliard. Čtvrtletní výsledky hypotečních bank jsou však nejhorší za posledních 5 let. Co je příčinou?
-
Trh s úvěry na bydlení zamrznul. Oživení je však na obzoru
Banky a stavební spořitelny v průběhu února poskytly úvěry za 14,5 mld. Kč. Oproti loňskému roku klesla produkce úvěrů na bydlení o 32 procent. Znatelný pokles je viditelný jak v oblasti stavebního spoření, tak hypoték. Jaké jsou důvody a jak dlouho bude trvat toto ochlazení?
-
Hypoteční sazby se vracejí pod 3 procenta
Nabídkové sazby hypoték dál klesají. V průběhu února zlevnilo své hypotéky 6 bank, mezi kterými nechyběly ani 3 největší poskytovatelé. Jak se budou vyvíjet sazby dál?
-
Není sazba jako sazba aneb co je p. a. či RPSN?
Obří úrok na spořicím účtu, hypotéka atakující 1% sazbu či rychlá půjčka z klidu domova a téměř zdarma. I tak často působí reklamy na finanční produkty. Jak ale poznat pravou úrokovou sazbu a jak se vyznat v podmínkách finančních produktů?
-
Srovnání termínovaných vkladů
Termínované vklady patří mezi konzervativní finanční produkty a mají řadu výhod. Která banka poskytuje nejvýhodnější termínovaný vklad?
-
Leden přinesl znatelný pokles počtu i objemu sjednaných hypoték
V lednu výrazně klesl počet i objem sjednaných hypoték, který byl nejnižší za poslední 4 roky. Průměrná úroková sazba poskytnutých hypoték sice vzrostla, ale dobrou zprávou je, že nabídkové sazby již klesají.
-
Průměrná nabídková sazba hypoték začala klesat
Klesající cena peněz na mezibankovním trhu otvírá cestu ke snižování hypotečních sazeb. Některé banky již tohoto využily a hypoteční úvěry opět začaly zlevňovat. Co se bude dít se sazbami hypoték v únoru?
-
Termínované vklady – jak fungují a kdy se vám vyplatí?
Termínované vklady představují jednu z možností, jak jednoduše zhodnotit své volné finanční prostředky. Stačí pouze jednorázově vložit peníze na účet a několik týdnů, měsíců či let na ně nesáhnout. Proč uložit své peníze právě na termínovaný vklad a jaké jsou jeho výhody oproti běžnému účtu? To se dočtete v našem článku.
-
Jakou zvolit délku fixace úroků u hypotéky?
Plánujete si vzít letos hypotéku? Sháníte si informace a přemýšlíte nad tím, jakou zvolit délku fixace? Jaké období bude nejvýhodnější z hlediska příznivého úroku?
-
Banky loni poskytly hypotéky za více než 220 miliard. Hypotéky již nezdražují
Objem sjednaných hypoték v prosinci meziročně klesl o 25,8 %. Necelých 15 miliard již nestačilo k tomu, aby banky překonaly objemový rekord z roku 2017. Úrokové sazby hypoték přestaly růst a některé banky dokonce oznámily snížení sazeb.
-
Hypotéky 2019: Co všechno nově musíte splnit? Jak zlepšit svoje šance?
Od října minulého roku se výrazně zpřísnila pravidla pro poskytnutí hypotéky. Abyste mohli o hypotéku vůbec požádat, musíte mít nově naspořeno více peněz z vlastního. Kromě výše čistého měsíčního příjmu je také zásadní, zda máte dluhy jinde.
-
Lidé si loni na bydlení půjčili přes 290 miliard
Známe listopadové obchodní výsledky bank a stavebních spořitelen. Na hypotékách banky rozpůjčovaly téměř 19,5 miliardy korun. Stavební spořitelny přidaly dalších bezmála 6 miliard. V obou případech produkce meziročně vzrostla. Jaký bude celoroční výsledek?
-
Klesnou s přísnějšími hypotékami ceny nemovitosti? Kde to platí a kde nikdy nebude?
Počet lidí, kteří žádají o hypoteční úvěr, poklesl zhruba o pětinu. Stojí za tím přísnější podmínky České národní banky pro schvalování hypoték. Postupně se zvyšují i úrokové sazby a přibližují se třem procentům. Povede to i k menšímu zájmu o nemovitosti? Kde ceny bytů a domů klesnou? A kde k tomu možná nikdy nedojde?
-
Hypoteční sazby rostou nad 3 procenta
Hypotéky se sazbou začínající dvojkou se pomalu stávají minulostí. V listopadu zachvátila hypoteční trh velká vlna zdražování. Až na výjimky rostly sazby ve všech bankách. Průměr nabídkových sazeb vzrostl o 2 desetiny procentního bodu a u nejčastěji poskytovaných úvěrů jsme již nad třemi procenty. Sazby se nad 3 procenta vracejí po 4 letech.
-
Jak na přechod z penzijního připojištění na doplňkové penzijní spoření
Máte uzavřené penzijní připojištění, ale rádi byste si začali spořit na důchod v doplňkovém penzijním spoření? Oba produkty mít nemůžete. Přechod z jednoho na druhý ale už možný je. Jakým způsobem?
-
Srovnání stavebního spoření 2018: Které je nejvýhodnější uzavřít před Vánoci?
Která stavební spořitelna zřídí vašemu potomkovi účet zdarma? Která spořitelna nabízí nejvýhodnější smlouvu ještě před Vánoci?
-
Hypoteční sazby letí nahoru. Ceny bytů poprvé vystoupaly nad 3 miliony
Hypoteční sazby i ceny bytů rychle rostou, což má fatální dopad na dostupnost vlastnického bydlení. Spolu s tím od října začaly platit i nová pravidla ČNB pro posuzování žádostí o úvěr. Množina lidí, kteří dosáhnou na vlastní bydlení, se tím vším rychle zmenšuje.
-
6 tipů, jak vybrat stavební spoření pro děti a bez poplatků
Stavební spoření je díky státní podpoře stále pro mnoho lidí atraktivní. Jak si jej nastavit, aby bylo co nejvýhodnější pro vás a vaše děti? A na které poplatky si dát pozor?
-
Kdo vlastní české stavební spořitelny?
Stavební spoření je díky státní podpoře zajímavým produktem. Kdo ovšem vlastní české stavební spořitelny? Ital, Němec či snad Rus? Jaké měly tržby a zisky stavební spořitelny?
-
ČNB ve čtvrtek nejspíše opět zvýší sazby
Ve čtvrtek bude bankovní rada ČNB rozhodovat o sazbách. Očekává se další navýšení sazeb. Jak jsou na tom sazby v Česku v porovnání s dalšími evropskými zeměmi a jak se případné další zvýšení základních sazeb promítne do cen hypoték?
-
Stavební spoření má své výhody i nevýhody. Kterých je víc?
Rozhodujete se mezi stavebním spořením a například spořicím účtem? Oba produkty mají své výhody, ale i nevýhody. Zkusme si je přiblížit.
-
Vkladní knížka: vyplatí se, nebo už je za zenitem?
Přemýšlíte o tom, že byste dětem začali spořit a uvažujete o vkladní knížce? Jedná se skutečně o tradiční produkt, který fungoval řadu desetiletí. Některé banky jej ještě stále nabízejí. Vyplatí se ale, anebo už nestojí ani za řeč?
-
Zájem o úvěry na bydlení v září lámal rekordy
Od října začínají platit nová doporučení ČNB ohledně posuzování příjmů žadatelů o úvěr. Mnoho lidí si chtělo sjednat úvěr ještě za starých podmínek. Banky a stavební spořitelny v září poskytly úvěry za 27,1 mld. Kč a přepsaly dosavadní rekordy. Co se bude dít dál?
-
ČNB zvýšila základní sazby. Budou reagovat i banky a hypotéky?
Bankovní rada ČNB na svém zasedání v minulém týdnu podle všech předpokladů zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 25 bazických bodů na 1,50 %. Současně rozhodla o zvýšení lombardní sazby na 2,50 % a diskontní sazby na 0,50 %.
-
Jak na "novou" hypotéku dosáhnou lidé s minimální či průměrnou mzdou?
4 příklady vám ukáží, jak nové podmínky ČNB omezí vaše možnosti při získání hypotéky. Podmínky začnou platit již 1. října 2018. Jaké musíte mít mzdy a úspory, abyste dosáhli na průměrnou hypotéku? A jakou hypotéku si může dovolit člověk s minimální a průměrnou mzdou?
-
Od 1. října se zpřísňují podmínky k získání hypotéky!
Od 1. října se opět zpřísňují podmínky a my vám ukážeme, co vše musíte nově splnit, abyste získali hypotéku. Kolik mít ušetřeno a jakou mít mzdu? Jaké jsou sazby hypoték? A co státní půjčka?
-
Den finanční gramotnosti: otestujte tu svou
V dnešní době je důležité naučit se číst, psát a počítat. Ale nejen to, je stále důležitější orientovat se správně ve svých osobních financí. A proto slavíme den finanční gramotnosti. Víte, jak moc finančně gramotní jste, či nejste?
-
Sazby hypoték rostou. Ale ne ve všech bankách
Srpen přinesl zdražení hypoték. Pro navýšení sazeb se rozhodlo 5 bank a k nim se v tomto týdnu přidala i Komerční banka. Na druhou stranu Air Bank sazby snížila. Co se to na trhu děje a jak se budou sazby vyvíjet dál?
-
Jak si zažádat o státní hypotéku ve 3 krocích
Od 15. srpna máte možnost zažádat si novou státní půjčku na bydlení, a to až do 2 milionů korun. Co musíte splnit, abyste na ni získali nárok?
-
Nejste si jisti, kdo je vaším věřitelem? Plnit dluh lze i složením do soudní úschovy.
Váš věřitel zemřel a vy nevíte, komu máte splácet dluh? Pokud si nejste jistí, podívejte se s námi na možnost náhradního plnění.
-
Jaké stavební spoření vybrat pro děti a studenty?
Chcete svým dětem začít spořit nějaké peníze do dospělosti? Zkuste stavební spoření. Má zajímavý úrok a mnoho dalších výhod.
-
Od 15. srpna můžete čerpat nové státní půjčky pro mladé - máte nárok?
Sazby hypoték letí vzhůru a jejich získání dále znesnadňuje ČNB. Od srpna letošního roku si budete smět podat žádost na státní půjčku na bydlení lidem do 36 let. Jaká bude maximální výše státního úvěru při stavbě či koupi domu a bytu? Jaká bude sazba u těchto půjček? A kolik peněz na to vláda uvolní?
-
Co je to úrok z prodlení v obchodněprávních vztazích a jak jej lze sjednat?
Rozlišujeme právní instituty „úroků“ a „úroků z prodlení“. Úrok z prodlení, stejně jako úrok, je příslušenstvím pohledávky. Z toho také vyplývá skutečnost, že se úrok z prodlení promlčuje současně s jistinou pohledávky. Neexistence smluvního ujednání o úroku z prodlení ještě neznamená, že věřitel na úrok z prodlení nemá nárok. V takovém případě se uplatní zákonná výše úroku z prodlení stanovená nařízením vlády.
-
Nebankovní půjčka pro podnikatele: jak se vyhnout lichvářům?
Půjčka od nebankovní společnosti je pro neznalé velký risk. Jak rozeznat lichváře a nenechat se ožebračit?
-
Půjčka na dovolenou? Raději si našetřete
Půjčkami na dovolenou se to na internetu jen hemží. Proč bychom se jim ale měli vyhýbat obloukem? A jak se k takovým úvěrům staví Češi?
-
Zájem o hypotéky poklesl. Co může být příčinou?
Hypoteční trh zaznamenal v květnu výrazný meziroční i meziměsíční pokles. Daří se však stavebním spořitelnám, jejichž produkce meziročně vzrostla o 20 %. Co je důvodem těchto změn?
-
4 věci, co nás naučila tento týden poradna
S postupným redesignem stránek došla řada i na poradnu. V novém kabátku se tak můžete zeptat třeba na daně, bydlení nebo spoření a zdarma dostanete odpověď od jednoho z našich odborníků.
-
Které země EU splňují Maastrichtská kritéria?
Splnění Maastrichtských kritérií je nutnou podmínkou pro vstup do Evropské měnové unie. I přes nepopularitu v ČR je euro v rámci EU nadále oblíbené a k jeho zavedení volají i čeští podnikatelé. Které země Evropy by splňovaly podmínky zavedení eura? A jaké vůbec tyto podmínky jsou?
-
9 z 10 klientů si bere hypotéku s fixací na 5 a více let
Více než 90 % loni sjednaných hypoték mělo fixovanou sazbu na 5 a více let. Trend růstu popularity víceletých fixací je evidentní a to nejen v České republice. Co je důvodem a bude tento trend pokračovat i v dalších měsících a letech?
-
Co ovlivňuje výši úroků u půjček?
Úrokové sazby začínají zase pomalu stoupat. Co ovlivňuje jejich výši a kdy můžeme očekávat další pokles?
-
Jsou Češi investiční "konzervy"?
Češi jsou při investování známí svoji konzervativností a vyhlédavají minimální riziko, které s sebou nese nízký úrok. Do čeho Češi nejvíce investují? Jaký očekávají úrok? Jaké jsou trendy v investování? Jak se liší investování dle pohlaví, věku a vzdělání?
-
Jak si v ČR mohou spořit důchodci
Jste v důchodu a přemýšlíte o spoření? Kam se vyplatí odkládat peníze a do čeho by měl důchodce zkusit investovat? Přečtěte si srovnání jednotlivých finančních produktů.
-
Equa bank opět nabízí 100% hypotéku. Co je nutné k získání?
Equa bank v letošním roce čeká u hypoték stagnaci kvůli rostoucím úrokovým sazbám. Právě proto přichází na trh s novým finančním produktem. Za jakých podmínek budou moci klienti opět získat 100% hypotéku?
-
Dostupnost bydlení je nejhorší za posledních 9 let
Příjmy českých domácností loni vzrostly téměř o 4 procenta. Přesto dostáhnout na vlastní bydlení je čím dál těžší. Čím to?
-
Hypotéka vs. úvěr ze stavebního spoření
Výše úroků u hypoték roste a do obliby se stále více dostává úvěr ze stavebního spoření, který má ovšem rovněž svá úskalí. Jaké jsou aktuální úrokové sazby u uvěru ze stavebního spoření a jaké u hypoték? Provnejte výhody a nevýhody hypoték a stavebního spoření.
-
Jak funguje stavební spoření?
Stavební spoření se znovu dostává do obliby, jaké jsou jeho výhody? Jaký je státní příspěvek? A kolik si můžete odečíst z daní? Jak z něj získat úvěr?
-
5 výhod stavebního spoření, díky kterým zhodnotíte své peníze
Chcete své peníze zhodnotit, ale bojíte se investic a spořicí účty a terminované vklady podle vás moc nevynášejí? Není to jen váš názor. Co ale stojí za to, je stavební spoření.
-
Je na uložení peněz lepší spořicí účet nebo termínovaný vklad?
Přemýšlíte o tom, že byste začali spořit? Nemůžete se rozhodnout, jestli zkusit spořicí účet nebo termínovaný vklad? Tak si je tedy pojďme porovnat!
-
Ceny bytů rostly v 1. čtvrtletí o 15 %
Největší meziroční nárůst nabídkových cen bytů vykazuje Olomoucký a Plzeňský kraj. Vzhledem k růstu cen nemovitostí a zdražování hypoték dochází k rapidnímu zhoršování dosažitelnosti vlastního bydlení. Na pořízení průměrného bytu vynaloží průměrná česká domácnost již 6,6násobek čistého ročního příjmu.
-
Hypotéky 2018: Nároky na příjmy žadatelů porostou
Bude páru s jedním dítětem stačit na třímilionovou hypotéku čistý měsíční příjem ze zaměstnání 30 000 Kč, nebo ne? Podobnou situaci (a mnohé jiné) mohou české banky posoudit odlišně.
-
Růst hypotečních sazeb se nejspíše zpomalí
Březen přinesl další nárůst úrokových sazeb. Přitom na mezibankovním trhu sazby spíše klesají. Jaké jsou aktuální sazby hypotečních úvěrů a jaký bude jejich vývoj v nejbližších měsících?
-
Byty se v průměru nabízejí za 2,78 mil. Kč. Loni to bylo o 400 000 korun méně
Zatímco loni v únoru byla průměrná nabídková cena bytů v ČR 2,39 mil. Kč, letos to bylo o bezmála 400 000 Kč více. Spolu s růstem úrokových sazeb se jedná o smrtící koktejl, který se negativně podepisuje na dosažitelnosti vlastnického bydlení v České republice.
-
Jak těžké je dostat hypotéku?
V uplynulých dvanácti měsících došlo u hypoték ke zpřísnění pravidel pro jejich získání. Ceny nemovitostí totiž letí vzhůru, a tak se klienti snaží financovat nové bydlení z úvěru z největší možné části. Jak tedy překonat obtíže se získáním hypotéky?
-
Co je dobré vědět o americké hypotéce?
Uvažujete o úvěru na bydlení a nevíte, zda se vám vyplatí klasický hypoteční úvěr anebo americká hypotéka? Přečtěte si stručné porovnání.
-
Počet exekucí v Česku se v roce 2018 zvýšil. Kde se lidé zadlužují nejvíc?
Exekuce představují významný problém pro stále více českých domácností i podnikatelů. Oproti loňskému roku se počet lidí v exekuci zvýšil o 3,4 % na 863 tisíc. V jakých krajích je největší problém s předlužením občanů?
-
Na kolik opravdu vyjde hypotéka?
Chtěli byste vlastní bydlení, něco už máte naspořeno a zajímalo by vás, na kolik vlastně taková hypotéka vyjde? Nejde jen o pravidelné splácení, připravit se musíte i na poplatky.
-
Banka může platit i vám. Která nabízí bonusy?
Plánujete přejít do jiné banky a rádi byste si přitom bez námahy přivydělali i nějakou tu kačku k dobru? Chcete změnit běžný účet, ale nevíte, jaký zvolit? Vyberte si ten, kde dostanete bonus!
-
Jak prodat nemovitost s hypotékou
Splácíte hypotéku, ale o dům už nemáte zájem? Rádi byste prodali nemovitost zatíženou úvěrem, ale nevíte, jaké jsou vaše možnosti? Existují hned tři způsoby, jak v takovém případě postupovat...
-
Ceny bytů opět rostou. Na vlastní bydlení dosáhne čím dál míň lidí
Byty oproti loňsku podražily o 370 000 Kč. V průměru se nyní nabízejí za 2,66 mil. Kč. Sazby hypoték navíc meziročně stouply o půl procenta. Zatímco před rokem by česká domácnost dala na splátku hypotéky necelých 35 % svých čistých příjmů, nyní navzdory růstu mezd je to už skoro 42 procent.
-
Hypotéky za jediný měsíc podražily o stokorunu
V prosinci pokračovalo zvyšování hypotečních úrokových sazeb. 9 bank změnilo cenu hypotéky a v drtivé většině případů to bylo směrem vzhůru. Které to byly a kam se vydají sazby v novém roce?
-
Kde mohou studenti nejlépe naspořit peníze?
Jste studenty s nízkými příjmy a chtěli byste si nějaké peníze naspořit? Např. na první bydlení, vybavení bytu anebo třeba na svatbu? Srovnali jsme pro vás nejvýhodnější bankovní produkty.
-
Kde si na poslední chvíli půjčit peníze na vánoční dárky?
Ježíšek má přijít už za pár dní a vy ještě pořád nemáte vyřešené dárky? Opozdila se výplata anebo zkrátka není dostatek peněz? Víme, kde si můžete rychle půjčit.
-
Rostou ceny bytů i úrokové sazby. Koupit si vlastní byt je tak stále těžší!
Průměrná nabídková cena bytů u nás v listopadu vzrostla na 2,64 milionu Kč. Oproti loňsku tento ukazatel vzrostl o 370 000 Kč. Jak dlouho musí české domácnosti vydělávat na pořízení bytu a jak velkou část rodinného rozpočtu domácnostem slupne splátka hypotéky?
-
Banky mění hypoteční sazby jak na běžícím pásu
Růst sazeb pokračuje. Nejvíce rostou úrokové sazby hypoték poskytovaných na maximálně 80 % hodnoty nemovitosti. Ze 14 bank pouze 5 ponechalo své sazby během listopadu beze změny. A další 3 banky mění sazby nyní na začátku prosince.
-
Růst sazeb potvrzen. Banky a spořitelny míří k novému rekordu
Banky sice za loňskými výsledky mírně zaostávají, přesto hodnota v říjnu sjednaných hypoték dosáhla bezmála 18 miliard Kč. Vedle hypoték lidé využívají na investice do vlastního bydlení také úvěry ze stavebního spoření. Spořitelny v říjnu rozpůjčovaly více než 5 miliard. Jaké trendy nyní na trhu vidíme a co bude určující pro celkový výsledek letošního roku?
-
Půjčujete příbuzným? Tak opatrně
Po přízni řízni, říkalo se dřív. Znamenalo to, že příbuzným se o žádost těžce odmítá, ale raději bychom rodině půjčovat neměli. To se lehce řekne, ale těžko dělá. Půjčit peníze příbuznému tak odmítne málokdo. A přitom ví, že není spolehlivý, je zadlužený a nikdo už mu nechce pomoci. Jak z této situace?
-
Hypoteční sazby výrazně vzrostly. Jaký má na ně vliv ČNB?
Od dosažení úrokového dna uplynulo 12 měsíců. Mezitím sazby u 70% hypoték vzrostly o 4 desetiny procenta a téměř o celé procento u úvěrů do 85 % LTV. Co udělá takový nárůst sazeb s měsíční splátkou hypotéky a jak se v cenách hypoték projeví zvýšení sazeb ČNB?
-
Co musíte vědět předtím, než si vezmete půjčku
Potřebujete si vzít neprodleně půjčku, ale nevíte, co čekat od splácení? Na kolik vás měsíčně vyjde spotřebitelský úvěr? Jaké jsou možnosti a jak se vlastně počítá výše splátek?
-
Banka vám nechce dát spotřebitelskou půjčku? Zkuste online půjčku od lidí
Peer to peer půjčky, neboli P2P, u nás existují již několik let. Funguje to jednoduše: lidé půjčují ostatním a vše organizují a také na výsledek dohlížejí organizátoři na internetu.
-
Pro peníze na bydlení si chodí méně lidí, ale půjčují si víc
Do bank a stavebních spořitelen si pro peníze na bydlení chodí méně lidí než loni, ale sumy, které se z nich nosí, jsou znatelně vyšší. Na hypotékách a úvěrech ze stavebního spoření se zatím rozpůjčovalo přes 190 miliard korun. Zda se podaří bankám v hypotékách překonat loňský rekord, rozhodne listopad.
-
Je libo hypotéka se slevou?
Hypoteční sezóna míří k vrcholu a akční nabídky rostou jako houby po dešti. Jak vypadá aktuální nabídka zvýhodněných hypoték, kde lze ušetřit a jak se v cenách hypoték zorientovat?
-
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
Úrokové sazby v poslední době vzrostly nejvíce u hypoték, kde poměr výše úvěru k hodnotě zástavy (LTV) přesahuje 80 %. Může za to omezení ze strany České národní banky (ČNB). Končí-li vám v současnosti 3letá nebo 5letá fixace, budete však aktuálně stále refixovat nebo refinancovat s výhodnější sazbou. Postupně se ale situace otočí, protože fixace budou končit klientům, kteří mají sazbu fixovanou v době nejnižších úroků. O kolik se vám pak může zvýšit splátka? A jak se změnilo refinancování díky nové legislativě?
-
Ceny bytů jsou zpět na květnových maximech
Hypoteční sazby i ceny bytů po letní pauze opět mírně rostou. Zatímco loni česká domácnost vynaložila na splátku hypotéky 33 % svých příjmů, letos v srpnu už to bylo bezmála 40 %. Byty se nyní v průměru nabízejí za 2,6 mil. Kč.
-
Sazby hypoték v srpnu rostly
Průměrná nabídková sazba hypoték roste napříč celým spektrem. V březnu začaly růst sazby hypoték pokrývající více než 80 % hodnoty nemovitosti (LTV), nyní už se pozvolna přidaly i úvěry do 80 % LTV. Ceny hypoték jsou vlivem vzájemné konkurence bank stále ještě na velmi příznivých úrovních, ale tlak na jejich růst je enormní.
-
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Ceny nemovitostí rostou, což mnoho lidí inspirovalo v předchozích letech k nákupu nemovitosti jako investice. V Praze například jsou ceny nemovitostí vyšší o 45 % oproti roku 2010. Je ale otázkou, jestli to náhodou není jen bublina. A nevyplatilo by se právě teď nemovitost drženou jako investici prodat?
-
ČNB zvýšila úrokové sazby. Kolik vás bude stát hypotéka?
Bankovní rada ČNB zvedla minulý týden 2týdenní repo sazbu z 0,05 % na 0,25 %. Trh chápe nárůst sazeb jako bod zlomu oznamující konec levných peněz a očekává se, že budou růst i úrokové sazby hypoték. Je to reálné a jak se taková změna může promítnout v zájmu o hypotéky?
-
Zvýší ČNB své sazby? A co to udělá se sazbami hypoték?
Bankovní radu ČNB čeká hlasování o úrokových sazbách a podle některých analytiků by již dnes ve čtvrtek mohlo dojít k rozhodnutí o jejich navýšení. Jak by se tato změna promítla v sazbách hypoték a mají vůbec sazby ČNB sílu ovlivnit výši úrokových sazeb hypoték?
-
Nejzadluženější státy světa
Zadlužení států světa roste. V roce 2016 se celkový světový dluh odhadoval na 220 trilionů dolarů, což je více 325 % celosvětového ročního HDP. Jedná se o udržitelné číslo? A kdo jsou vlastně věřitelé?
-
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Před tím, než centrální banka začala skrze svá doporučení regulovat limity poskytovaných hypoték, zásadními milníky byly hranice 70, 85 a 100 % a banky mohly využívat „vstřícnější“ pásmování jako jednu z konkurenčních výhod. Nyní se nabídka láme na 80 % a rozdíly skoro neexistují.
-
Po roce o 450 tisíc víc, ale v červnu se růst cen bytů zastavil
Ceny nemovitostí s menšími přestávkami rostou od roku 2012. Ovšem tempo růstu v posledních měsících vyráželo dech. Od začátku roku průměrná cena bytu vzrostla o více než 300 000 Kč. V červnu však došlo k drobné cenové korekci. Může tato změna znamenat obrat trendu vývoje cen nemovitostí?
-
Které banky snížily úrokové sazby hypoték?
Hypotéky mají za sebou další bouřlivý měsíc. 11 z 15 bank v červnu měnilo sazby. Zatímco sazby hypoték pokrývající 80 % hodnoty nemovitosti zůstávají prakticky beze změny, u úvěrů nad 80 % prudce stoupají a atakují 3% hranici.
-
Banky kupují peníze levněji. Projeví se to v hypotékách?
Zatímco úrokové sazby hypoték do 80 % LTV prakticky stojí na místě, u hypoték nad 80 % LTV letí sazby nahoru. Jaké jsou příčiny a jak se budou vyvíjet sazby hypoték v následujících měsících?
-
Hypotéky v dubnu 2017: 8 555 hypoték s průměrnou úrokovou sazbou 2,01 %
Banky a spořitelny v dubnu na bydlení rozpůjčovaly přes 20 miliard korun. Na začátku měsíce však začaly platit pro zajištěné úvěry nová pravidla. Co udělají nové limity ČNB s produkcí hypoték a podaří se bankám letos překonat loňská maxima?
-
80% hypotéky se stávají nedostatkovým zbožím a zdražují
Limity LTV, které bankám nastavila ČNB, zdaleka neodpovídají poptávce. Zájem o úvěry, kterými klienti mohou uhradit více než 80 % ceny nemovitosti vysoce převyšuje stanovenou kvótu a tyto úvěry se začínají stávat nedostatkovým zbožím. A tomu bohužel odpovídá i jejich cena.
-
Intervence podpořily exportéry na úkor ostatních. Jejich konec přinese levnější zboží i dovolenou
Česká národní banka (ČNB) na počátku dubna ukončila režim devizových intervencí, kterými oslabovala korunu kvůli riziku deflace. Jak se ukončení kurzového závazku projeví v našich peněženkách? Komu toto opatření pomohlo a komu nikoliv? Podle některých odborníků se na zisky exportérů složili všichni ostatní.
-
Dražší nemovitosti i vyšší úroky hypoték zhoršují dostupnost bydlení
Vlastní bydlení je stále méně dostupnější, ukazují čerstvá data Golem Finance a portálu RealityČechy.cz. K růstu cen nemovitostí se totiž přidaly i zdražující hypotéky. Průměrná česká domácnost nyní na splátku úvěru vynakládá zhruba 37 % svých čistých příjmů.
-
Zájem o hypotéky je rekordní. Nízké sazby je možné rezervovat i 2 roky dopředu
Banky za první dva měsíce poskytly hypotéky za 36,5 miliardy korun, což je o 9 miliard více než loni. Regulace ČNB umožňující hypotéky s LTV maximálně 90 % možná ochladí poptávku, ale v opačném směru bude působit možnost dopředného refinancování. Banky totiž umějí sjednat hypotéku a počkat s čerpáním 12, ale i 24 měsíců dopředu.
-
Všechno má svou cenu - věci, služby i peníze
Vše má svou hodnotu, i když mnohdy zcela malou a zanedbatelnou. Co jí vlastně určuje, od čeho se odvíjí a na čem je závislá? Faktorů je víc.
-
Hypotéky zdražují, úroky vkladů jsou stále nízké. Hrozí nám záporné sazby?
Úrokové sazby v posledních letech stabilně klesaly. Klientům bank přinesl takový vývoj extrémně levné hypotéky i velmi příznivé sazby spotřebitelských úvěrů. Na druhé straně však i takřka mizivé výnosy z vkladů. Jaký vývoj můžeme očekávat letos? A může nastat situace, že úroky budou záporné? Negativní sazby může centrální banka zavést v souvislosti s ukončováním devizových intervencí. Jaký by to mělo dopad na klienty bank?
-
Úrokové sazby hypoték nezadržitelně rostou
Od loňského listopadu, kdy zdražování hypoték začalo, zvýšilo své sazby 13 bank z 15. Průměrná nabídková sazba hypoték během 2 měsíců vzrostla o 15 setin procentního bodu a v navyšování sazeb banky pokračují i v únoru. Tento týden zvyšuje sazby Hypoteční banka a Wüstenrot hypoteční banka. Co čekat od dalších měsíců?
-
100% hypotéky jsou minulostí. Kolik vám aktuálně banky půjčí?
Jedním z hlavních témat letošního roku v oblasti hypoték bude regulace trhu ze strany České národní banky. Doporučení ČNB zásadně ovlivňují nabídku hypoték na českém trhu. 100procentní hypotéky jsou minulostí. Kde je nyní hranice, za kterou banky už nepůjčují a jak velké jsou rozdíly mezi nabídkami jednotlivých bank?
-
Výhodné úvěry i státní dotace motivují zemědělce k větším investicím
Čeští zemědělci měli v uplynulém roce větší zájem o investice. Důvodem jsou extrémně výhodné podnikatelské úvěry i možnosti státních dotací. Odborníci podobný vývoj očekávají i letos. Zemědělci se přitom podle nich uchylují k nákupům a poptávání staveb nejvíce vždy ze začátku roku.
-
5 tipů, jak na hypotéku a financování bydlení v roce 2017
Závěr roku přinesl v oblasti hypoték a financování bydlení mnohé změny. Již nelze financovat celou hodnotu nemovitosti hypotékou. Banka vám půjčí maximálně na 95 % hodnoty. Daň z nabytí nemovitosti nyní platí kupující. Banky také přísněji posuzují bonitu žadatele. Na druhou stranu lze snáze splatit úvěr předčasně a každoročně lze provést mimořádnou splátku bez poplatků.
-
Rok 2016 byl v úvěrech na bydlení rekordní
Rok 2016 těžko nachází srovnání. Banky a stavební spořitelny během loňska půjčily lidem na bydlení více než 280 miliard korun, což je o 38 miliard (y/y +15 %) více než v roce předchozím. Drtivou většinu tvořily hypotéky, kterých bylo zhruba 233 miliard. Jaký byl rok 2016 a jak se bude dařit bankám a spořitelnám letos?
-
1,77 %: Průměrná sazba hypoték v prosinci zůstala na minimu
Průměrná úroková sazba hypoték v prosinci zůstala na listopadovém historickém minimu 1,77 procenta. Objem i počet hypoték v tomto měsíci klesl. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték v ČR bez ohledu na dobu fixace.
-
Právě teď je ideální čas pořídit si hypotéku
Úrokové sazby hypoték začaly růst už v prosinci 2016 a nejspíš ještě dál porostou. Po období neustálého zlevňování hypoték tak cena hypotečních úvěrů teď poroste. Takže nezaváhejte, a pokud uvažujete o novém bydlení, právě teď je ten nejlepší čas si o hypotéku zažádat a fixovat si úrokovou míru i na další období. Navíc díky ekonomickému růstu a rostoucím platům se vám bude hypotéka i lépe splácet.
-
Hypotéky v prosinci dle očekávání zdražily
Průměrná úroková sazba, za kterou banky v prosinci nabízely své hypoteční úvěry, činila 1,97 %. Minimální dosažitelná fixní sazba, za kterou je nyní možné hypotéku získat, činí 1,54 %. Hypotéky i přes zmíněné zdražení zůstávají levné.
-
Jaký bude rok 2017 v úvěrech na bydlení? Sazby porostou
Stavební spořitelny v listopadu poskytly úvěry za rekordních 6 miliard korun. Objem v listopadu poskytnutých hypoték dosáhl závratných 29,7 miliardy korun. V celkovém ročním účtování suma sjednaných úvěrů vystoupá nad 220 miliard korun a celkově banky a spořitelny rozpůjčují za letošek na bydlení více než 270 miliard korun. Co nás čeká příští rok?
-
Průměrná sazba hypoték v listopadu klesla na minimum 1,77 %
Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v listopadu klesla na nové minimum 1,77 procenta. V říjnu činila 1,80 procenta. Zájem o hypotéky byl rekordní. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték v ČR bez ohledu na dobu fixace.
-
5 věcí, které vám možná maminka o hypotéce neřekla
Uvažujete o hypotéce, ale pořád nevíte, kterou si vybrat? Je toho na zvážení tolik: fixace, úroková sazba, doba splácení, nákup té správné nemovitosti. Pojďme se podívat na pět rozdílných aspektů každé hypotéky a vyzkoušejte našeho nového pomocníka, který vám rozhodování usnadní.
-
Potvrzeno: V listopadu už sazby hypoték neklesaly
To, o čem jsme v uplynulých týdnech psali, se naplnilo. Listopad znamená stop poklesu úrokových sazeb. Z pětice velkých bank rozhodly 3 banky o navýšení a další banky se přidaly hned na začátku prosince. Titulní index průměrných nabídkových sazeb vzrostl na 1,86 %.
-
Hypotéky zdražují. Proč?
Minulé pondělí rozhodla o navýšení hypotečních sazeb Komerční banka. U 3, 5 a 10letých fixací vzrostly sazby o 0,5 p.b. Tento týden zdražení hypoték oznámila Hypoteční banka a o zvýšení sazeb k 1. prosinci dle zjišťování ČTK uvažují i další banky. Jaké jsou příčiny aktuálního růstu sazeb hypoték?
-
Jak vybrat správnou kreditní kartu
V Česku můžete vybírat z desítek kreditních karet od různých bank i úvěrových společností. Jednotlivé kreditní karty se liší délkou bezúročného období, částkou, kterou získáte zpět ze svých plateb i výší slev při nákupu u vybraných partnerů. Existují i další parametry, které je třeba zohlednit při výběru kreditní karty.
-
Jak vybrat nejvýhodnější půjčku
Když už se rozhodnete vzít si půjčku, hledejte nejvýhodnější nabídku. Zajímejte se nejen o výši úrokové sazby, ale i další poplatky spojené s půjčkou. Smlouvu podepište až po jejím prostudování. Pokud ve smlouvě něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat.
-
Air Bank rozšíří služby, omezí ale výhody neaktivním klientům
Air Bank plánuje do konce roku 2018 rozšířit síť bankomatů ze současných 120 na 350. Dále pro klienty chystá v příštím roce zavést kontokorent, cestovní pojištění nebo placení pomocí mobilních telefonů vybavených čipem NFC. Neaktivním klientům ale zruší garanci výhodného úročení peněz.
-
Půjčka nemusí vyjít draho. Akční nabídky slibují úrok 0 %
Na vánoční dárky si nepůjčujte! I když s touto radou bude většina lidí souhlasit, stále se najdou tací, kteří se neváhají na Vánoce zadlužit. Když už jste se rozhodli, že si letos na vánoční dárky půjčíte, vše si v klidu ještě jednou promyslete, vyberte si správný typ půjčky a vyhledejte nejvýhodnější nabídku.
-
Sledujeme realitní bublinu? Ceny nemovitostí rostou rychleji než příjmy
Nemovitosti zdražují výrazně rychleji, než rostou příjmy českých domácností. Na pořízení bytu o průměrné ceně 2,3 milionu Kč musí nyní česká domácnosti vynaložit téměř 6násobek svých příjmů. Dochází na trhu k nafukování cenové bubliny?
-
1,80 %: Sazby hypoték na novém minimu
Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v říjnu klesla na nové minimum 1,80 procenta. V září činila 1,82 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték v ČR bez ohledu na dobu fixace.
-
7 let klesajících sazeb. Dosednou úroky hypoték v prosinci na dno?
Sazby hypoték klesají s menšími přestávkami 7 let v řadě. Nyní přichází okamžik, který může vývoj zvrátit. Jak to aktuálně vypadá s úrokovými sazbami hypoték? Blíží se cenové dno a co tomu nasvědčuje?
-
Zastaví rostoucí inflace britskou centrální banku ve snižování sazeb?
Jenom několik dní potom, co guvernér britské centrální banky Mark Carney veřejně pravil, že bude tolerovat rychlejší růst cenové hladiny, která by mohla v nejbližších měsících překročit inflační cíl 2 procent, ve prospěch ekonomického růstu, vyskočil index spotřebitelských cen (index CPI) na britských ostrovech na 2letá maxima. Načasování Carneyho výroků ohledně inflace nebude pouhá shoda náhod. Guvernér patrně tušil, jakým směrem se bude vyvíjet cenová hladina po 18procentním propadu britské libry.
-
Hypotéky jsou v ČR rekordně levné, v okolních zemích jsou sazby i nižší
Hypoteční sazby v Česku v září klesly na minimum 1,82 procenta, v řadě okolních zemí jsou ale na podobné či ještě nižší úrovni. České domácnosti však často za hypotéku zaplatí méně, protože jsou ušetřeni dalších nákladů. Vyplývá to z analýzy společnosti Chytrý Honza.
-
Hypotéku teď nebo potom: Vyplatí se počkat?
Od 1. 12. 2016 začnou platit nová pravidla pro poskytování hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Vyplatí se klientům počkat si na nové podmínky, nebo si úvěr raději sjednat teď?
-
Chcete si vzít úvěr? Nezapomeňte posoudit RPSN
Roční procentní sazba nákladů představuje základní ukazatel ceny úvěru. Zahrnuje v sobě úrokovou sazbu i bankovní poplatky. Díky RPSN se může spotřebitel lépe orientovat v široké nabídce úvěrů a půjček u různých finančních institucí.
-
Chybná RPSN v úvěrové smlouvě? Dostanete zpět většinu úroků
Roční procentní sazba nákladů (RPSN) na spotřebitelský úvěr musí být ve smlouvě uvedena ve správné výši. Omyl nebo početní chyba při jejím stanovení znamená, že se na úvěr uplatní diskontní sazba České národní banky z doby uzavření smlouvy. Vyplývá to z rozhodnutí Nejvyššího soudu, jehož očekávané odůvodnění je nově dostupné v internetové databázi.
-
Hypoteční sazby jako Hranická propast. Jejich dno v nedohlednu!
Sazby hypoték klesají 8 měsíců v řadě. Přirovnání hypotečních sazeb k Hranické propasti se hodí. I v případě sazeb hledání pomyslného dna probíhá s menšími přestávkami od loňského roku a zatím bez výsledku, přičemž trend poklesu sazeb odstartoval již v roce 2009. Banky se snaží nalákat co nejvíce klientů, aby si sjednali hypotéky za stávajících podmínek.
-
Jsou záporné úrokové sazby takové drama?
Za starých dobrých časů kvantitativního uvolňování se centrální bankéři jednotně shodli na tom, co je dobré pro ekonomický růst. Dneska už si do noty tolik nehrají. Některé centrální banky mají v úmyslu pomocí negativních úrokových sazeb odradit finanční ústavy od toho, aby si u nich ukládaly přebytečné rezervy. Věří, že prostřednictvím levných úvěrů podpoří půjčky domácnostem a podnikům a nakopnou tak hospodářský vzestup. Ten zase popostrčí inflaci zpět k cílové hodnotě 2 procenta, která je brána jako hranice cenové stability. Ale na tomto názoru se neshodnou všichni představitelé centrálních bank.
-
Postoje bankéřů Fedu. Převažují jestřábi či holubice?
Velkým tématem posledních týdnů a měsíců je to, zda americký Fed na svém zasedání k 20. a 21. září zvýší či nezvýší úrokové sazby. Šance na přitvrzení měnové politiky rostou a klesají spolu s tím, jak celou věc komentuje ten či onen zástupce měnového výboru Fedu. V posledních dnech přitom takovýchto proslovů proběhla celá řada, což pro mnohé pozorovatele může působit velmi nepřehledně. Není tak na škodu udělat si přehled v posledních vyjádřeních, které stihli bankéři před zahájením fáze mlčenlivosti poskytnout do médií. Z těchto slov si lze vytvořit poměrně dobrý obrázek o tom, kdo bude hlasovat pro navýšení úrokových sazeb a kdo bude dál prosazovat opatrnost.
-
Konkurence přitvrzuje. Sazby hypoték znovu míří dolů
Snižování sazeb se závěrem prázdnin nekončí. Ba naopak. V srpnu snížily své nabídkové sazby 4 banky a v prvních zářijových měsících se přidaly další 2. Konkurence přitvrzuje a blížící se regulace ještě s kartami může pěkně zamíchat.
-
Hypotéky i úvěry jsou letos levnější
Většina bank nabízí letos lepší úrokové sazby u úvěrových produktů. A to jak u hypoték, tak u neúčelových úvěrů. Pozor si však musíte dát třeba na platební historii. To jsou nejzajímavější závěry porovnávacího výzkumu úrokových sazeb, který uskutečnila analytická agentura Datank v rámci výzkumu Nejlepší banka 2016.
-
Červenec přerušil hypoteční šňůru rekordů
Během devatenácti po sobě jdoucích měsíců padaly rekordy poskytnutých hypoték, což se změnilo až v prvním prázdninovém měsíci. I přesto, že je pokles oproti červnovým 24 miliardám korun značný, byl červencový objem 15,2 mld. Kč druhý nejlepší v historii. Úvěry ze stavebního spoření však nijak nezazářily, poskytl se objem 3,4 mld. Kč, což je sotva průměrný výkon.
-
Fed je rozdělen, ale opatrnost dál vítězí
Američtí centrální bankéři stále nenašli odvahu k navýšení úrokových sazeb a nic ani prozatím nenasvědčuje tomu, že by se na tom mělo něco v nadcházejících měsících změnit. Vyplývá to alespoň z informací z nově zveřejněného zápisu sepsaného na nedávném zasedání měnového výboru Fed. Někteří zástupci se sice již postupně začínají přiklánět k názoru, že je americká ekonomika v takovém stavu, který by navýšení úrokových sazeb ospravedlnil, nicméně jich stále ještě není dostatek a dál tak platí status quo.
-
Úroková sazba hypoték se odrazila ode dna
Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v červenci nepatrně stoupla na 1,88 procenta. Přerušila tak sérii pěti poklesů v řadě. V červnu, kdy byla na historickém minimu, činila 1,87 procenta, vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték v ČR bez ohledu na dobu fixace.
-
Slováci mohou splatit hypotéku mimo fixaci s 1% poplatkem. Využívají této možnosti?
Slovensko je z našeho pohledu zajímavé z několika důvodů. Jednak proto, že bankovnictví v obou zemích má stejné kořeny, přičemž Slovensko se stalo před 7 lety členem eurozony, takže je zajímavé paralelně sledovat jak se oba trhy vyvíjejí. Ovšem tentokrát jsme však zaměřili na naše nejbližší sousedy z důvodu implementace evropské hypoteční směrnice. Zatímco u nás nabyde zákon z ní vyplývající účinnosti k 1. prosinci, na Slovensku platí už od 21. března 2016. Co udělalo snížení poplatku za předčasné splacení se slovenským hypotečním trhem?
-
Příznivá data z trhu práce nechají Fed v klidu
Americká ekonomika dokázala během července vygenerovat 255 tisíc nových pracovních míst, což překonalo nejen platný tržní konsensus ale i ty nejvíce optimistické odhady. Růst počtu pracovních míst byl navíc doprovozen i posílením průměrné hodinové mzdy, a to o 2,6 % y/y na 25,7 USD. Nová data tak potvrdila velmi solidní kondici amerického trhu práce, což je skvělou zprávou pro na domácí spotřebě založenou americkou ekonomiku. Téměř zapomenuty jsou již obavy, které způsobil velmi slabý report z května, dle kterého bylo v tomto měsíci vytvořeno pouze 24 tisíc nových pracovních míst, tedy nejméně od září roku 2010. Červencová data přinesla po solidních červnových číslech další důkaz o tom, že květnové ochlazení bylo pouze krátkodobého charakteru.
-
Extrémně nízké sazby hypoték nahrávají také rekonstrukcím
Zájem o hypoteční úvěry v Česku opět trhá rekordy. Díky extrémně nízkým úrokovým sazbám, které v červnu klesly až na hodnotu 1,87 procenta, jsou totiž peníze na bydlení pro žadatele dostupnější než kdy dříve. Za prvních šest měsíců letošního roku tak tuzemské banky poskytly klientům více než 55 tisíc hypoték v celkovém objemu přes 106 miliard korun. Hned čtvrtina úvěrů přitom směřovala na rekonstrukce a výstavbu.
-
Pět hlavních příčin cenového růstu žlutého kovu
Rok 2016 se nese ve znamení cenového růstu komoditních kovů. Zlato, stříbro a těžařské společnosti jsou pro tuto chvíli nečekanými investičními vítězi. Nejvyšší procentuální nárůst zaznamenalo stříbro (44 %), které se na trhu více obchoduje a má tendenci být mnohem více volatilní. Zlato zaznamenalo meziroční nárůst až o 300 dolarů za unci (25 %). Cena zlata je, jako u každé jiné komodity, odvislá od zákonů nabídky a poptávky. Uvádíme zde hlavní faktory, které zapříčinily rostoucí poptávku po zlatě.
-
Stavební spoření v roce 2016: půl milionu nových smluv, úvěry v objemu 50 miliard
Zájem o stavební spoření v letošním roce vzroste. Stavební spořitelny by měly uzavřít asi o 10 procent nových smluv více, podobným tempem porostou i úvěry. Zájmu o spoření nahrávají nízké úrokové sazby ostatních zajištěných produktů, v úvěrování je trendem především financování rekonstrukcí a modernizací.
-
Průměrná sazba hypoték opět klesla. Nový rekord je 1,87 %
Průměrná úroková sazba hypoték se v Česku v červnu dále propadla na dosavadní minimum 1,87 procenta. V květnu činila 1,89 procenta, vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték v ČR bez ohledu na dobu fixace. Počet sjednaných hypotečních úvěrů v červnu znovu stoupl, a to na 12.324. Také objem hypoték byl rekordní, když v červnu dosáhl 23,78 miliardy korun. V květnu bylo uzavřeno 10.831 nových hypoték v objemu 20,7 miliardy Kč.
-
Jak na refinancování hypotéky
Refinancování úvěrů se stalo běžnou součástí nabídky bank. Běžný spotřebitelský úvěr lze refinancovat velmi snadno. Jak ale postupovat při refinancování hypotéky? Princip je stejný, ale má to svá specifika. Hypotéku lze např. bez sankcí splatit většinou jen na konci období fixace. Refinancování je dobré začít řešit již několik měsíců před koncem fixace.
-
Jak na refinancování úvěru
Dlouhodobě nízké úrokové sazby nám sice přináší malý zisk na spořicích účtech nebo termínovaných vkladech, ale zato nabízí mnoho příležitostí, jak si razantně snížit nejen úroky a splátky u našich úvěrů, ale zredukovat i bance skutečně zaplacenou výslednou sumu. Oblíbená výše splátky uváděná v reklamách je totiž ukazatel nepodstatný. Pokud chcete na splácení půjčky opravdu ušetřit, musí vás zajímat RPSN a skutečně zaplacená suma bance. Jak postupovat při refinancování úvěru?
-
Kdy Fed zvýší úrokové sazby? Letos to nebude
Už je to více než půl roku, co se naposledy odhodlali zámořští centrální bankéři k navýšení úrokových sazeb. Od té doby se měnový výbor Fedu sešel už čtyřikrát a vždy se rozhodl pro zachování statutu quo a s dalšími monetárními restrikcemi vyčkat na vhodnější příležitost.
-
Hypotéky lámou rekordy. Banky již nezlevňují
Úrokové sazby hypoték stagnují. Oproti předchozímu měsíci průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů klesla jen o setinu procenta na 1,96 %. Díky rekordnímu zájmu o hypotéky zmizela motivace bank s cenami hýbat.
-
1,89 %: Hypotéky na novém rekordu
Průměrná úroková sazba hypoték se v Česku v květnu dle Fincentrum Hypoindexu dále propadla na dosavadní minimum 1,89 procenta. V dubnu činila 1,94 procenta. Banky nyní lákají na delší fixace, aby si klienty lépe udržely, neboť hypotéky bude možné zanedlouho snáze splatit. Také nebude možné poskytovat 100% hypotéky, protože poptávka po bytech začíná převyšovat nabídku.
-
Nová makrodata odsunují možnost zvýšení sazeb v USA
Během každého roku jsme svědky pouze několika málo extrémně kurzotvorných událostí, které mívají tendenci ovlivnit dění na kapitálových trzích na dlouhé měsíce. Jeden z takových momentů se udál v uplynulém týdnu. Byl jím report nových dat z amerického trhu práce, konkrétně šlo o počet nově vzniklých pracovních míst v soukromém sektoru za měsíc květen.
-
5 častých otázek a odpovědí k novému zákonu o úvěru pro spotřebitele
Na začátku prázdnin bychom měli vědět, zda spotřebitelé budou moci splatit dluhy z úvěrů i hypoték takřka kdykoliv nebo zda se omezí sankce za pozdní splátky. Návrh zákona bude projednávat Senát. Zákon upravuje celou řadu oblastí týkajících se poskytování úvěrů, včetně úvěrů na bydlení – hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Zde je 5 otázek a odpovědí, které by vás mohly v souvislosti s novým zákonem zajímat.
-
Zvýší zákon o úvěru sazby hypoték?
Poslanecká sněmovna v pátek schválila návrh nového zákona o úvěru pro spotřebitele. Zdraží hypotéky? Podle dat společnosti GOLEM FINANCE, klesla průměrná nabídková sazba hypoték na 1,97 %. Rekordně levné hypotéky však již nedokážou přetlačit růst cen bytů, takže pořízení vlastního bydlení je čím dál nákladnější. V průměru Češi a Moravané vynakládají na splátku hypotéky 1/3 svého čistého příjmu.
-
Extrémně nízké sazby – co se může stát za 3 nebo 5 let?
Hypoteční sazby jsou nyní na absolutních minimech. Nízko mohou zůstat ještě relativně dlouho, ale rozhodně ne navždy. Již nyní při sjednávání hypotéky je proto nutné počítat s budoucím růstem úrokových sazeb.
-
Proč objemy hypoték neustále rostou?
Banky za 4 měsíce letošního roku půjčily lidem na bydlení 77,2 mld. Kč, tedy o 10 mld. více než loni. Celková suma sjednaných úvěrů letos nejspíš překoná 250 mld. Kč. Proč objem hypoték neustále roste? A kdy to skončí?
-
Průměrná sazba hypoték v dubnu klesla na rekordních 1,94 pct
Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v dubnu dále propadla na dosavadní minimum 1,94 procenta. V březnu činila 1,97 procenta, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu. Lídři trhu, tedy Hypoteční banka a Česka spořitelna, dále zlevnili své hypotéky. Menší, dravější banky zlevnily už dříve a ty velké musely reagovat.
-
Velká Británie se snaží zkrotit růst cen nemovitostí
Ceny nemovitostí v Británii už dávno překonaly předkrizová maxima a na vlně levných hypoték, rostoucí spekulativní poptávky a koupí za účelem dalšího pronájmu dál rostou. Ochlazení trhu by mělo přinést navýšení daně z nákupu nemovitosti a regulátor zvažuje i omezování buy-to-let hypoték.
-
Hypoteční sazby nyní nejspíš zamíří k ledu
Úrokové sazby dosáhly v dubnu nového historického minima. Index GOFI 70 dosáhl 2 procentní hranice a zlevňovaly i hypotéky s vyšším LTV. Mezibankovní úrokové sazby však již 2 měsíce v řadě rostou, což letošní prudký pokles sazeb hypoték s velkou pravděpodobností přibrzdí. Může se tak opakovat loňský rok, kdy v květnu dosáhly sazby dna roku 2015.
-
Zájem o hypotéky roste. Na co si dát pozor?
Ceny nemovitostí, především bytů, rostou. Nahoru je ženou stále ještě levné a dostupné hypotéky, jejichž sazby se pohybují na rekordně nízkých úrovních. To jsou faktory, které právě teď mnohé Čechy vybízejí ke koupi nového bydlení s využitím úvěru. Výběr vhodné hypotéky by ale rozhodně neměli pod vlivem momentální příznivé situace uspěchat, protože si tak mohou zadělat na pozdější komplikace.
-
Před 6 lety odstartovaly hypotéky s plovoucí sazbou. Bilance po šesti letech
Hypotéky s plovoucí sazbou slaví 6leté výročí na českém trhu. UniCredit Bank tehdy přišla s revolučním produktem Převratná hypotéka. Jak jsou na tom klienti, kteří dali přednost plovoucí sazbě před hypotékou s fixací?
-
Chystá se zlevňování hypoték s 10letou fixací?
V březnu snížilo sazby hypoték 6 bank. Úrokové indexy klesly na nová minima a kvapem se blíží k prolomení 2procentní hranice. Klienti, kterým nyní končí 5letá fixace, mohou na měsíční splátce ušetřit několik tisíc korun nebo si splatnost úvěru zkrátit o několik let. V rámci refixace roste rovněž zájem o navýšení úvěru.
-
Konec utajených miliard. Úřady zjistí majitele kont krytých bankovním tajemstvím
Češi mají na zahraničních kontech schované desítky miliard korun. Skrývání peněz však už brzy skončí. Může za to nová směrnice, kterou přijala Evropská rada ke konci loňského roku.
-
Proč roste cena zlata?
Cena zlata jako cena každého jiného aktiva je výsledkem interakce nabídky a poptávky. Zatímco nabídka žlutého kovu je dobře predikovatelná a stabilní, poptávka je vrtkavá. Zlato není typickou průmyslovou komoditou jako měď nebo hliník. I když má i ono své uplatnění v průmyslu, primární poptávku po zlatě určují investoři. Zájem investorů o žlutý kov ovlivňuje cena amerického dolaru a vývoj reálných úrokových sazeb.
-
První z „příliš drahých“ klientů stavebních spořitelen podal žalobu
Celý bankovní sektor je dlouhodobě vystaven negativnímu vlivu extrémně nízkých úrokových sazeb a ani my nemůžeme tento vývoj ignorovat.
-
Co týden dal: Sazby hypoték spadly na historické minimum
Průměrná úroková sazba hypoték v únoru klesla na historické minimum 2,02 procenta. Stát podpoří nákup elektromobilů v tuzemských firmách. Škoda Auto loni zvýšila zisk o 6,5 procenta na rekordních 708 milionů eur. Nezaměstnanost na Slovensku v únoru klesla na sedmileté minimum 10,09 procenta. Více v pravidelném týdenním souhrnu.
-
Případné zavedení záporných sazeb zvedne poptávku po nemovitostech
Spořící účty nevydělávají a na druhé straně ceny bytů vzrostly meziročně o 8 %. Češi hledající alternativní způsoby zhodnocení peněz vidí v nemovitostech zajímavou příležitost. V lednu banky sjednaly hypotéky za rekordních 12,5 miliardy korun a i v únoru očekáváme, že celková suma bude atakovat dosavadní únorový rekord – 11,5 mld. Kč.
-
A je to tu zase. Hypotéky dál zlevňují
10 z 15 bank zahýbalo v únoru s cenami hypoték a stranou nezůstaly ani 3 největší poskytovatelé - Hypoteční banka, Česká spořitelna a Komerční banka. Ve většině případů ceny zamířily dolů, takže úroková sazba nejčastěji poskytovaných hypoték s fixací na 5 let propadla na nové rekordní minimum. Co nás čeká v březnu?
-
Draghi znovu vyrazí do boje s deflací
Nejvýznamnějším tématem, které se nyní probírá na akciových ale i devizových trzích, je blížící se zasedání Rady guvernérů ECB. Zástupci nejvýznamnější centrální banky v Evropě se sejdou již tento čtvrtek, přičemž veřejnost se nové nastavení úrovně úrokových sazeb dozví klasicky v 13:45.
-
Lednový hypoteční rekord: průměrná hypotéka nad 2 mil. Kč! Co nám to říká?
Start do nového roku vyšel bankám a stavební spořitelnám na jedničku. Objem sjednaných hypoték dosáhl téměř 13 miliard korun. Stavební spořitelny přidaly 3,5 miliard, přičemž raketovým tempem vzrostla produkce Modré pyramidy. Jedna z varovných kontrolek signalizujících známky přehřívání trhu však začala v lednu povážlivě blikat.
-
Začátek roku suverénně rekordní. Může za to hlad po nemovitostech
Navzdory rostoucím průměrným příjmům českých domácností dosažitelnost vlastního bydlení už není, co bývala. Proč? Byty jsou každým měsícem dražší, zmenšuje se nabídka a ani sazby hypoték už neklesají, jako dřív. Přesto poptávka dál trhá rekordy a objem sjednaných hypoték v lednu překonal podle našich odhadů o více než 2 miliardy loňské lednové maximum.
-
Jiří Diepolt: Úroky u vkladů neporostou, spíše ještě klesnou
U bankovních depozitních produktů je v současnosti úročení ve výši od několika desetin procenta až po jedno či dvě procenta u termínovaných vkladů. V letošním roce budou úroky spíše stagnovat či dokonce mírně klesat, uvádí v rozhovoru pro Finance.cz Jiří Diepolt, místropředseda představenstva ANO spořitelního družstva.
-
2015: Rok hypotečních rekordů. 2016: Rok očekáváných změn
Banky v prosinci sjednaly hypotéky v částce přesahující 18 miliard korun. Dařilo se i stavebním spořitelnám, které přidaly další 4 miliardy Kč. Na účely bydlení tedy letos banky půjčily téměř čtvrt bilionu korun. Rok 2016 bude rovněž úspěšný, ale banky i zprostředkovatelé se budou muset vypořádat s novou regulativou.
-
Hypotečních novinek loni přibylo. Na co se banky zaměří letos?
Hypotéky loni oslavily 20 let na českém trhu. Trh dospěl a motivace k inovacím se bankám v období rekordní poptávky hledá hůř, než kdyby byla o klienty nouze. Přesto i rok 2016 určitě přinese v oblasti hypoték něco nového. Čím by mohly banky v letošním roce klienty překvapit?
-
Hypoteční boom nekončí. Dosáhnou sazby v roce 2016 rekordního minima?
Banky fenomenálně oslavily 20leté výročí na českém trhu. Úspěšný rok 2015 s rekordně nízkými sazbami a nebývale silnou poptávkou brzy vystřídá rok 2016. Zůstanou úrokové sazby dole a přetrvá zájem o vlastní bydlení? A jakým směrem se bude ubírat aktivita bank v roce 2016?
-
Nekonečný boj Švýcarska s ECB
Americká finanční krize a následná dluhová krize eurozóny, kdy se 2krát zachraňovalo Řecko před krachem a eurozóna bojovala o přežití, byly pro švýcarský frank tvrdým oříškem. Výsledkem je 34procentní posílení franku proti euru za 8 let. Švýcarská centrální banka (SNB) se snažila zvrátit tento osud několikrát. Avšak neúspěšně.
-
Teroristické útoky v Paříži oživily poptávku po zlatu
Teroristické útoky v Paříži vedly v úvodu týdne k oživení poptávky po zlatu, které je považováno za bezpečnou investici v období nejistoty. Cena zlata zamířila vzhůru poté, co se minulý týden propadla na nejnižší úroveň za téměř šest let. Více v pravidelném týdenním přehledu.
-
Největší zájem je o hypotéky s pětiletou fixací
Lidé si chtějí udržet nízké sazby co nejdéle. Drtivou většinu sjednaných hypoték nyní tvoří úvěry s pevnou úrokovou sazbou, přičemž nejoblíbenější jsou úvěry s pětiletou fixací. Stále menší je zájem o úvěry s jednoletou fixací nebo plovoucí sazbou.
-
Růst úrokových sazeb v USA se blíží
Americká centrální banka se bezesporu výrazně zasloužila o zmírnění negativních dopadů finanční krize z let 2007 až 2008. Fed rychle reagoval rozvolněním monetární politiky prostřednictvím snížení úrokových sazeb na naprosté minimum spolu se spuštěním bezprecedentního a velmi kontroverzního programu kvantitativního uvolňování.
-
Co týden dal? Nezaměstnanost klesla na 6 %
Nezaměstnanost v Česku v září klesla ze srpnových 6,2 procenta na rovných šest procent. Navázala tak na srpnový pokles po mírném nárůstu nezaměstnanosti v červenci. Meziročně byl pokles nezaměstnanosti ještě výraznější, loni v září totiž činila 7,3 procenta. Více v pravidelném týdenním přehledu.
-
Podzim zahájily banky nezvykle vlažně
Banky ukolíbané rekordními výsledky vstoupily do poslední fáze roku nezvykle vlažně. Úrokové sazby zůstaly v září prakticky nezměněny a ani v případě poplatků souvisejících s vyřízením hypotéky se žádné překvapení nekoná. Kam se sazby vrtnou v následujících měsících a jak to vypadá s dostupností bydlení v jednotlivých krajích.
-
Růst sazeb příliv hypoték nezastavil, ba naopak
Navzdory mírnému zvýšení úrokových sazeb 3 největších bank, zájem o hypotéky zůstává rekordní. Během srpna tuzemské banky sjednaly hypoteční úvěry za více než 15 miliard korun a v součtu od začátku roku již banky na hypotékách rozpůjčovaly téměř 124 mld. Kč. Daří se i stavebním spořitelnám, jejichž letošní produkce překonala 30 miliard.
-
Hypotéku s desetiletou fixací. Ano či ne?
Rekordně nízké sazby hypoték a na druhé straně snaha bank získat loajální klienty přinesly na trh hypotéky s možností fixace úrokové sazby na 5 a více let. Jaké jsou výhody a nevýhody hypoték s dlouhou fixací a které banky tyto sazby nabízejí?
-
Restrikce stále v nedohlednu
Fed zvýší úrokové sazby v březnu, ne v červnu, ne v září k tomu dojde. Tak se v kostce vyvíjelo očekávání, kdy v letošním roce dojde k dlouho očekávanému kroku v podobě zahájení monetárních restrikcí v USA.
-
V Praze je lepší dostupnost bydlení než v Bratislavě
Hypoteční sazby přestaly klesat, ceny bytů rostou. Průměrná česká domácnost nyní vynaloží na splátku hypotéky zhruba 1/3 svých čistých příjmů a pokud se chce obejít bez hypotéky, vyjde jí pořízení bytu na zhruba 5násobek celoročního výdělku. Tedy pokud nechce bydlet v Praze. Pražanům nestačí ani dvojnásobek. Přesto v porovnání s okolními středoevropskými městy nedopadá špatně.
-
Expanze hypoték pokračuje. Neotřesitelný rekord z roku 2007 padl
Obavy z nárůstu sazeb vzedmuly rekordní vlnu zájmu o úvěry na bydlení a suma sjednaných hypoték vystoupala na téměř 20 miliard Kč. Na co někdy banky potřebují 3 měsíce, zvládly letos během 30 červnových dní. Jak se budou sazby dál vyvíjet a zvládají banky odbavovat takto silnou poptávku?
-
V Británii téměř 20 % hypoték tvoří úvěry na koupi a další pronájem
Hypotéky jsou v Británii nejlevnější v historii. Podobně jako v České republice prochází tamní trh obdobím ekonomického oživení a suma sjednaných hypoték v červnu vyšplhala na 20,5 miliardy liber, což je nejvíce od skončení hypoteční krize. Trh krom jiného táhne silná poptávka po nemovitostech k dalšímu pronájmu.
-
Hypotéky zavadily o úrokové dno
Úrokové sazby hypoték po 19 měsících vzrostly. K obratu trh nasměřovaly dvě největší banky, které pod tlakem rostoucích cen zdrojů oznámily v polovině června zdražení fixních sazeb. Klienti však zoufat nemusejí, stále je možné získat hypotéku s fixní sazbou pod 2 procenty.
-
Co týden dal? Řetězce zneužívají velkou vyjednávací sílu
Obchodní řetězce mají na českém maloobchodním trhu tak významné postavení, že mohou diktovat svým dodavatelům téměř jakékoli podmínky. Dodavatelé se jim mnohdy podřídí i za cenu toho, že své zboží prodávají s minimálním nebo nulovým ziskem či ho dotují. Vyplývá to z anonymního průzkumu nevládní organizace Ekumenická akademie mezi 30 dodavateli potravin.
-
Co týden dal? Sazby hypoték na novém rekordu
Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v květnu dle Hypoindexu dále klesla na 2,05 procenta a dostala se opět na nejnižší hodnotu za dobu sledování. Předchozí minimum bylo v dubnu, kdy průměrná sazba činila 2,11 procenta.
-
V USA se začnou navyšovat úrokové sazby. Kdy?
Bankéři ze San Francisco Fed zpochybnili oficiální data ohledně vývoje amerického HDP za první kvartál letošního roku. Zatímco vládou reportovaný údaj signalizoval pouze 0,2% mezikvartální růst, San Francisco Fed odhaduje až 1,8% mezikvartální posílení ekonomiky.
-
Co týden dal? Povinné ručení zdražilo u všech motorizací
V prvním čtvrtletí zdražilo meziročně povinné ručení u všech kubatur vozidel. Nejvíce, v průměru skoro o 16 procent, ceny stouply u vozů o objemu motoru od 1001 do 1250 kubických centimetrů. Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v březnu dále klesla na 2,16 procenta a dostala se opět na nejnižší hodnotu za dobu sledování.
-
Co týden dal? Státní dluh letos klesne poprvé od roku 1995
Státní dluh Česka se podle ministra financí Andreje Babiše letos sníží meziročně o zhruba 20 miliard korun. Klesne tak poprvé od roku 1995. Na konci roku má státní dluh činit 1,663 bilionu korun.
-
Úrokové sazby míří na jih a Vánoce budou na blátě
Sazby hypotečních úvěrů aktuálně dávají přednost teplu před zimou a posouvají se opět dolů, tedy na jih. Jižním směrem mířily již na podzim, když se vydaly pod neuvěřitelnou 2% hranici, a jak se zdá, tento trend bude pokračovat i o Vánocích. Můžeme tak čekat, že Vánoce budou minimálně na hypotečním trhu na blátě.
-
Co týden dal? Prodej nových automobilů láme rekordy
Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v říjnu meziročně zvýšil o 6,5 procenta na 1,07 milionu vozů a roste již 14 měsíců za sebou. Produkce osobních aut v ČR míří k novému rekordu. Za deset měsíců stoupla meziročně o téměř 12 procent na 1,047 milionu.
-
Co týden dal? Státní dluh se zdesetinásobil
Státní dluh České republiky se za dobu její existence zdesetinásobil na 1,68 bilionu korun ke konci roku 2013. Výrazný nárůst dluhu začal až s novým tisíciletím, přičemž až do roku 2000 držel pod 300 miliardovou hranicí.
-
Hypoteční trh mírně klesá. Méně se refinancuje
První pololetí letošního roku bylo na hypotečním trhu ve srovnání se stejným obdobím roku loňského o něco slabší. Celková produkce klesla o necelých 5,5 %. Příčinou je dle odborníků pokles refinancování. Naopak primární trh hypoték stále roste.
-
Rusko versus Ukrajina: Cesta z krize nebo do ještě větší krize?
Na začátku tohoto týdne se prozatím zlato obchoduje pod hranicí 1300 dolarů/unci, což vzhledem k čím dál více vyhrocenějším projevům čelních představitelů Ruska, s Putinem v čele, nemusí dlouho platit. V tomto týdnu by se 28 zemí Evropské unie mělo dohodnout na daleko výraznějších sankcích vůči Rusku, které by měly odradit Rusko od jejich "mise" na Ukrajině.
-
USA: Manipulace s daty nebo reálné oživení trhu práce?
Zlato se závěrem minulého týdne obchodovalo na nižší cenové úrovni. Jeho nárůst byl limitován americkými daty z oblasti podpory v nezaměstnanosti, které "oficiálně" potvrdily pokračující oživení na trhu práce.
-
Roztočí tiskárny na vyšší obrátky negativní vývoj HDP?
Charakteristika bezpečného přístavu pro zlato platila bezpečně. Zlato na konci minulého týdne připsalo pouze 0,33 % a zakončilo týdenní obchodování na 1319,03 dolarů/unci. V minulém týdnu vyšla zpráva, že ekonomika USA v červnu přidala 215 tisíc pracovních míst, což byl zhruba stejný počet míst jako v květnu a pro trhy to bylo mírné zklamání.
-
Co týden dal? Odnětí licence WPB Capital nabylo právní moci
Družstevní záložna WPB Capital nesměla na základě předběžného opatření ČNB již od loňského května přijímat nové vklady a poskytovat nové úvěry. Česká národní banka zamítla rozklad Spořitelního družstva WPB Capital proti odejmutí povolení působit jako družstevní záložna. Odnětí licence kampeličce tím nabylo právní moci. Více v pravidelném týdenním přehledu.
-
Co přinese Draghiho intervence?
Evropská centrální banka svou nedávnou intervencí vyšla vstříc všem, kteří již delší dobu volali po razantním zákroku proti posilujícímu euru a hrozbě pádu do deflační pasti. Draghi a jeho kolegové z rady guvernérů jednohlasně odsouhlasili hned několik zajímavých nástrojů s potenciálním dopadem na finanční trhy a také na reálnou ekonomiku.
-
Zaplacené úroky z hypotéky či úvěru nesnižují vždy základ daně
Zaplacené úroky z hypotečního úvěru nebo úvěru ze stavebního spoření patří k nezdanitelným částkám základu daně z příjmů, o kterou si můžeme snížit daňovou povinnost o poměrně vysoké částky. Ne vždy je ale možné zaplacené úroky uplatnit.
-
Co týden dal? ČNB ponechá režim devizových intervencí po celý letošek
Nejnovější data z tuzemské ekonomiky svědčí o tom, že Česká národní banka (ČNB) ponechá režim devizových intervencí minimálně po celý letošní rok. OECD ve svém nejnovějším hospodářském výhledu ČR naznačuje, že centrální banka by mohla upustit od devizových intervencí dříve, než je horizont měnové politiky, tedy šest čtvrtletí.
-
Zastropování RPSN lichvu neomezí, nejvíce by uškodilo samotným spotřebitelům
Zavedení maximální výše roční procentní sazby nákladů (RPSN) by podle Platformy pro odpovědné finance nevedlo k eliminaci lichvy. Paradoxně by nejvíce uškodilo samotným spotřebitelům. Stanovení maximální RPSN by mnohým z nich znemožnilo dosáhnout na úvěr, protože jejich rizikový profil by neumožňoval, aby jim byl poskytnut úvěr s menší sazbou.
-
Makléři: Sazby hypoték mírně porostou, ale nad 5 % se nevrátí
Na začátku roku všechny banky vždy opticky zdraží, aby na jaře mohly říci: „Máme skvělou kampaň“ a vrátit se na úroveň sazeb konce předchozího roku, zaznělo mimo jiné v rozhovoru s Terezou Orlovou a Martinem Peškem, majiteli titulu Franšíza roku 2013 v rámci společnosti Gepard Finance. Jak se liší pražský hypoteční trh od ostatních regionů a jaké jsou vyhlídky hypotečního trhu pro tento rok?
-
Nejlepší spořicí účty na začátku roku 2014
Pokud chcete získat nejvyšší úrokovou sazbu spořicího účtu na trhu, připravte se na to, že to nebude „zdarma“. V prostředí ultra nízkých úrokových sazeb, které nyní na finančních trzích panuje, si banky nemohou dovolit u svých spořicích účtů bez výpovědní lhůty úrokové sazby 1,5 % - 2 %, aniž by je zčásti dotovaly.
-
Finanční trhy v zajetí Fedu
V úterý skončilo první letošní zasedání měnového výboru Fed. Investoři přitom sledovali blížící se výstup z tohoto mítinku bankéřů s určitými obavami, což se projevovalo výprodeji na akciových trzích takřka po celém světě. Proč taková pozornost?
-
Kdy se žádost o hypotéku téměř rovná sebevraždě?
Hypotéka není automaticky cesta k pohodlnějšímu životu. V některých případech se žádost o hypotéku spíše než slavnostnímu zahajovacímu výstřelu rovná průstřelu lebky. Tendenci k „sebevražedným“ sklonům pak mají ve spojitosti s hypotékou i ti psychicky stabilnější z nás.
-
Americká centrální banka našla recept na utlumování QE
Po dvoudenním zasedání měnového výboru americké centrální banky vyšla ve středu zpráva, že program kvantitativního uvolňování číslo 3 (QE) začíná brzdit. Samo o sobě to zní jako všední zpráva, pro akciové trhy to ovšem byla bez nadsázky nejočekávanější událost v roce 2013.
-
Úroky hypoték ke konci roku 2013 opět porostou
S hypotékami je to v poslední době jako na houpačce – nahoru, dolů. Kdekdo touží bydlet ve vlastním – kdo si to ale může dovolit? Patříte k těm, kteří na splátky hypotéky dlouhodobě dosáhnou, nebo byste si ukousli příliš velké sousto?
-
Hypotéku? Nebo raději úvěr od stavební spořitelny...?
Rozmýšlíte se mezi hypotečním úvěrem a úvěrem od stavební spořitelny? Při rozhodování byste měli vzít v potaz mimo jiné úrokovou sazbu a možnosti její fixace.
-
Podle čeho se při výběru kreditní karty rozhodnout?
Kreditní karty již dávno nejsou exotickým produktem. S rozrůstající se skupinou jejich příznivců, se rozšiřuje také nabídka. Jak a podle čeho si ale kreditní kartu vybrat, aby bylo její užívání pro držitele co nejvýhodnější?
-
Jak si na Vánoce nepůjčovat
Dárky na úvěr mohou udělat více škody než radosti. Obzvláště pak půjčky na několik měsíců, které nejdou předčasně splatit bez sankcí...
-
Získejte peníze i ze svých útrat, nejen ze svých úspor
Hoďte za hlavu starosti z nízkých úrokových sazeb spořicích účtů. Začněte do svého rodinného rozpočtu získat peníze navíc příjemnějším způsobem, než je šetření – utrácením. Jak na to, to si povíme v našem dnešním příspěvku.
-
Ohrozí rostoucí sazby růst čínské ekonomiky?
Rostoucí napětí na čínském peněžním trhu znervózňuje investory po celém světě. Sedmidenní reposazba vzrostla takřka na 5 %, což je zvýšení téměř o jeden procentní bod oproti předchozímu dni.
-
Hypotéka: Pár tipů pro levnější úvěr
S podepsáním hypotečního úvěru se vyplatí chvilku otálet. Alespoň tak dlouho, než si budete jistí, že neuzavíráte hypotéku zbytečně draho. Konkurence na hypotečním trhu totiž hraje pro klienty a je z čeho vybírat.
-
Co dělat, když mám problémy se splácením úvěrů?
Do problémů s dluhy se může dostat kdokoliv z nás. Důvody bývají různé, nejčastějšími jsou předlužení nebo ztráta zaměstnání. Jak takovou situaci úspěšně vyřešit?
-
Hypoteční minislovník aneb jak nebýt ztracen v bance
Kupujete byt či stavíte dům a budete jej financovat úvěrem? Pak vaše kroky zajisté povedou k hypotečnímu poradci či do banky. Často se snaží, abyste vše dobře pochopili, ale i tomu nejlepšímu občas „ujede“ odborný termín. Jak se zorientovat v těch nejběžnějších pojmech? Snad vám pomůže následující minislovník.
-
Stavební spoření - vysoké úroky na odstřel
Na přelomu století platilo, kdo nemá stavební spoření jako by nebyl. Důvodem byla velká výhodnost tohoto produktu, spojená se státním příspěvkem a určitou „státní jistotou“. Postupem času, jak státu „dochází peníze“, se výhodnost tohoto produktu snižuje.
-
Jak dosáhnout nižší úrokové sazby u hypotéky?
Chcete získat hypotéku s nižší úrokovou sazbou? Postupujte podle našeho návodu a nižší splátky hypotečního úvěru vás neminou! Ovšem pozor, některé banky nenabízí slevu zadarmo, vyplatí se tedy postupovat obezřetně a vše si raději dvakrát spočítat.
-
Klíčové zasedání Fed se blíží
Již v tomto týdnu zasedá Federální výbor pro operace na volném trhu (FOMC). Jde o subjekt spadající pod Fed, který rozhoduje o budoucí podobě měnové politiky centrální banky Spojených států. Toto zasedání na sebe strhává mimořádnou pozornost kvůli tomu, že zde může být poprvé oznámen začátek postupného utahování současného kvantitativního uvolňování.
-
Osobní bankrot: Nejlevnější řešení exekuce
V dnešní turbulentní době, kdy roste nezaměstnanost a stále více domácnosti v důsledku recese bojuje s každou korunou, narůstá počet těch, kteří nejsou schopni splácet své splatné závazky. Jsou to různé půjčky či úvěry na bydlení, které si lidé sjednávají s bankovními, ale také s nebankovními finančními institucemi.
-
Tři tipy na správné používání kreditní karty
Kousek plastu, který vám může pomoc s vylepšením cash flow rodinného rozpočtu, nebo vás naopak přivést do pěkné šlamastiky, to je kreditní karta. V našem dnešním příspěvku vám přinášíme 3 tipy, díky kterým pro vás tento produkt bude dobrým sluhou, ale už ne zlým pánem.
-
Co týden dal? Povinné ručení zdraží
Ceny povinného ručení v příštím roce stoupnou v průměru o zhruba deset procent. Důvodem je vedle odvodu peněz na financování hasičů také nový občanský zákoník, který pojišťovnám zvýší náklady na odškodnění zdravotních následků z dopravních nehod. Více v pravidelném týdenním přehledu.
-
Refinancování spotřebitelského úvěru u internetových bank v praxi
Pryč jsou doby, kdy jsme mohli (resp. měli) být vděčni za spotřebitelský úvěr s 30% úrokem. Zostřující se konkurence na bankovním trhu stlačila úrokové sazby úvěrů o pořádný kus níže. Využijte toho! Najděte si výhodnější spotřebitelský úvěr a získejte do svého rodinného rozpočtu peníze navíc.
-
Máme se bát rostoucích úroků?
Jedním z opatření, která měla pomoci rozhýbat světovou ekonomiku, bylo snížení úrokových sazeb centrálními bankami. Cílem tohoto jednání mělo být napumpování peněz do ekonomiky, a to prostřednictvím dostupných (nízkoúročených) úvěrů jak pro právnické, tak fyzické osoby. Tento cíl se nepodařilo úplně naplnit a tak centrální banky přistoupily k více neortodoxním řešením, jako je kvantitativní uvolňování apod.
-
Evropa se probouzí z recese
Evropský statistický úřad (Eurostat) zveřejnil první rychlý odhad týkající se druhého čtvrtletí roku 2013 a jeho hospodářské výsledky nejsou pro eurozónu a země Evropské unie vůbec špatné. Ekonomika zemí Evropské unie se vymanila ze skoro rok a půl trvající recese. Od posledního čtvrtletí roku 2011 totiž vykazovala nepřetržitý pokles. Zveřejněné údaje ze 14. 8. 2013 jsou světlejší, než odhady většiny analytiků, které očekávaly maximálně mezičtvrtletní růst 0,2 %. V meziročním vyjádření se však povedlo euro ekonomiku pozvednout o 0,3 %, s čímž analytici nepočítali.
-
Červnová inflace a spořicí účty v Česku
Statistici nedávno zveřejnili výsledky inflace za červen 2013. Oproti květnu ceny vzrostly o 0,4 procenta. Svou roli v růstu inflace hrály zejména potraviny a nealkoholické nápoje. Například brambory zdražily o 86 % oproti květnu, což se spotřebitelským košem výrazně „zacloumalo“. Kromě brambor ale zdražilo i další jídlo. Významně stouply ceny drůbeže, mléčných výrobků i čokolády.
-
Co týden dal? Hypotéky jsou opět levnější
Průměrná úroková sazba hypoték v květnu dále klesla na 2,96 procenta a dostala se tak nejnižší hodnotu za dobu sledování ukazatele. Předchozí minimum bylo v dubnu, kdy byla průměrná sazba 3,08 procenta. Více v pravidelném týdenním přehledu.
-
Dopady snížení úrokové sazby ECB a nové italské vlády
Aktuální vývoj na trzích popisuje Cosimo Marasciulo, vedoucí pro evropské vládní dluhopisy a forex společnosti Pioneer Investments.
-
„Zakleté“ nemovitosti
Jen obtížně bychom našli člověka, který by se nezajímal o nemovitosti. A třeba o tom ani neví. Bydlení je jednou ze základních potřeb člověka. Většina lidí touží někde bydlet. Ať již ve vlastním bytě či domě anebo musí vzít za vděk pronájmem cizí nemovitosti. Hodně lidí zase bere nemovitost jako investici, respektive jako doplněk portfolia. Rovněž jsou nemovitosti chápány jako základní zabezpečení na stáří.
-
Co týden dal? Hypoteční banka vrací klientovi poplatky
Ve sporu o vrácení úvěrových poplatků rozhodl soud v konkrétním případě ve prospěch klienta banky. Ta mu musí inkasované peníze vrátit. Rozhodnutí soudu se podle banky vztahuje k velmi specifickému případu a rozhodně jej nelze považovat za precedentní. Jedná se o průlom? Více v pravidelném týdenním přehledu.
-
Spořicí účty jsou vhodné pro odkládání peněz na platbu daně
Někteří podnikatelé mohou s blížícím se termínem pro podání daňového přiznání řešit problém nedostatku peněz na uhrazení daně z příjmu. Tyká se především těch, kteří neplatí zálohou daň v průběhu celého roku. Nepříjemnosti však mohou předejít, pokud si každý měsíc odloží 15 % rozdílu z příjmů a výdajů u podnikání.
-
Jak zhodnocovat peníze na spořicím účtu
Jednou ze zásadních služeb, které ovlivňují české bankovnictví, se staly online spořicí účty. Jak už to tak bývá, prvotní nadšení nad zajímavým úrokem, začínají střídat naštvané komentáře zakladatelů kont, kterým se zajímavá úroková sazba snížila stejně jako optimistická očekávání konečně zajímavého účtu.
-
Levné hypotéky i nemovitosti vybízejí k investicím
Hypotéky jsou v současné době nejlevnější od podzimu roku 2005. Průměrné úrokové sazby pro nové klienty klesly k hodnotám kolem 3,25 %. Odborníci radí lidem neodkládat jejich plány na vlastní bydlení či investování do nemovitostí. Přinášíme několik rad pro lepší orientaci ve světě hypoték.
-
Kampelička nebo banka? Proč dnes využít služeb družstevní záložny
Význam družstevních záložen jako alternativ k běžným bankám roste. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi klasickou bankou a kampeličkou? A proč již dnes není třeba se bát podobných skandálů, jako byla známá kauza krachu kampeliček na počátku 90. let?
-
Proč banky chtějí, abyste platili kartou?
Už jste někdy přemýšleli, proč mají banky takový zájem na tom, abyste platili kartou, a proč nabízejí bezúročné období u kreditních karet? V tomto článku se exkluzivně dočtete detaily ze zákulisí bankovního ziskového modelu.
-
Novodomcová: Češi si půjčují více s rozvahou
Češi se zadlužují rozumněji než dříve. Učí se půjčovat si spíš na věci trvalejší hodnoty. Co se týče finanční gramotnosti, nemyslím si, že by čeští klienti byli nevzdělaní, mají spíš v přehršli nabídek a terminologií trochu zmatek, uvedla v rozhovoru Milota Novodomcová, produktová manažerka ZUNO.
-
Na únorovou výplatu s úroky z hypotéky zbývají dva týdny
Chcete-li vidět peníze z odpočtu úroků hypotéky nebo úvěru od stavební spořitelny na své únorové výplatní pásce, máte na dodání všech potřebných dokumentů poslední dva týdny.
-
Iannone: Plovoucí sazby u hypoték budou výhodnější i nadále
Každému radím: vezměte si u hypotéky plovoucí sazbu. I kdyby se sazby zvedly, vždy můžete přejít na ty fixní, řekl Paolo Iannone v rozhovoru pro Finance.cz.
-
Kde získáte nejlevněji okamžitou finanční rezervu?
Stejná služba, ale markantně jiné ceny. Nakoukneme pod pokličku produku, kterému se dokonalá konkurence vyhla obloukem.
-
Domácí trhy a události v týdnu od 24.6. do 30.6.2002
Zprávy, ekonomický vývoj, trh peněžní, dluhopisový, akciový, devizový a základní makronomické údaje. Všechny důležité domácí informace uplynulého týdne Vám pravidelně každé pondělí přinášíme na našich stránkách ve spolupráci s firmou Conseq Finance.
-
Burza v poledne
Burzu dnes srážejí na kolena zahraniční trhy. Nervozita, způsobená napjatou situací na blízkém východě, nedovoluje růst žádnému indexu.
-
Stabilní růst tržeb
V maloobchodě včetně prodeje a oprav motorových vozidel a prodeje pohonných hmot se v dubnu tržby ve stálých cenách meziročně zvýšily o 4,7 % (po očištění o sezónní vlivy o 3,9 %).
-
Domácí trhy a události v týdnu od 10.6. do 16.6.2002
Zprávy, ekonomický vývoj, trh peněžní, dluhopisový, akciový, devizový a základní makronomické údaje. Všechny důležité domácí informace uplynulého týdne Vám pravidelně každé pondělí přinášíme na našich stránkách ve spolupráci s firmou Conseq Finance.
-
Burza v poledne
Po citelném propadu amerických trhů, koriguje dnes i pražská burza. Nejvíce propadají akcie Českého Telecomu, který se obchoduje za 327 korun.
-
Za kmenovou akcii nabídne AVS pouhých 372,40 Kč
Podle tiskového mluvčího rakouské Erste plánuje AVS nabídnout při povinném odkupu akcií České spořitelny 372,4 Kč za kmenové akcie a 177 Kč za prioritní akcie bez hlasovacích práv.
-
Jak si stojí koruna, euro a dolar? (Ruesch)
Včerejší obchodování koruny vůči euru bylo relativně klidné s nízkým objemem obchodů, kurz koruny se prakticky celý den pohyboval ve velice úzkém pásmu.
-
Komoditní trhy v kostce
-
Káva zahájila týden růstem
Světové ceny kávy, jak arabiky, tak i robusty včera posílily. Po celý obchodní den cena kávy robusty více méně stagnovala. Poslední půlhodina však přinesla vlnu nákupů, které zasáhly stop objednávky a trh se běhěm několika minut vyšplhal na třítýdenní maximum, když dosáhl maxima 534 dolarů za tunu.
-
Co je to platba třetí osobou?
Penzijní fondy umožňují platit příspěvky na penzijní připojištění i jiným osobám než účastníkům. Přispívat může zaměstnavatel nebo třetí osoba. Kdy se uvádí, že se jedná o třetí osobu?
-
Denní brífink (BBG Finance)
Středeční seance skončila pro burzovní indexy smíšeně, níže stahovaly farmaceutické tituly.
-
Denní přehled trhů (Atlantik)
Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.
-
Report z pražské burzy (Fio)
U elektrárenské společnosti ČEZ dnes zavládla další vlna výprodejů, ale tentokrát na prodejní straně stálo široké spektrum objednávek. Jako by se trh vzdal brzké naděje proražení hranice 100,- Kč a plošně přistoupil k realizaci zisků. Cena ztratila téměř 2 % a pro nejbližší dny nelze vyloučit přetrvávající ochotu k realizaci zisků, která v cenové úrovni pod 95 Kč bude zřejmě již prokládána postupným návratem do pozic.
-
Stát bude vracet desítky miliard korun!
Díky opomenutí úředníků MF bude muset stát vracet až desítky miliard korun. A proč? Úředníci ministerstva financí totiž nesladili číselné kódy, které definují ropné produkty v celním sazebníku, se zákonem o spotřební dani.
-
Úroda pomerančů na Floridě klesla
Během páteční seance zaznamenal červencový futures kontrakt na mražený pomerančový koncentrát solidní růst, když posílil o 170 bodů a uzavřel na 88,50 centech za libru.
-
Burza v poledne
Po pátečním enormním růstu přišla tolik očekávaná korekce. Dlužno ovšem dodat, že poklesy na trhu nejsou nijak výrazné.
-
Zpomalení růstu životního pojištění
Oproti minulému roku došlo k nižšímu nárůstu životního pojištění za první čtvrtletí 2002. Loňský nastartovaný růst tak letos zatím poněkud ochabl.
-
Dolar profituje z možné intervence
Dolar šel nahoru během asijské seance, důvodem byl mírný výběr zisků a týdenní absenci japonských obchodníků. . Evropské trhy jsou dnes otevřeny mino Velkou Británii.
-
Měď oslabila po zlých zprávách
Aktivní červencový futures kontrakt na měď v pátek oslabil o 1,15 centů a uzavřel na 72,40 centů za libru.
-
Irák obnoví vývoz ropy
Irák, který pumpuje okolo tří procent světové ropy, oznámil, že obnoví svůj export. Ten zastavil 8. dubna na protest proti izraelské okupaci palestinských území.
-
Výsledky hospodaření dalšího fondu
ING Penzijní fond, který je součástí holandské finanční skupiny ING, dosáhl v roce 2001 hrubý zisk 225 mil. Kč (v roce 2000 to bylo 137 mil. Kč).
-
APF ČR - vybrané ekonomické ukazatele - STRUKTURA INVESTIC V % K 1. 3. 2000