-
Jaké (ne)výhody má dlouhodobý investiční produkt? A kdo už DIP nabízí?
Co je to dlouhodobý investiční produkt (DIP)? Jaké banky či spořitelny jej již nabízejí? Podívejte se spolu s námi, jaké jsou jeho výhody a nevýhody a kolik se vám může vrátit na daních.
-
Ženy průměrně proinvestují více než 1600 Kč měsíčně, vyplynulo z průzkumu investiční společnosti Amundi
Zájem žen o investování postupně stoupá. Kolik žen investuje? Jaký je rozdíl při investování mužů a žen? Jaká je jejich motivace? Co ženám při investování chybí?
-
ROZHOVOR: Jak na prověřování zahraničních investic?
Jakým způsobem funguje prověřování zahraničních investic a kdo má takovou pravomoc? Finance.cz pro vás připravily nový rozhovor s právním expertem.
-
Konference FIN (R)Evoluce: vyhrajte vstupenku zdarma
Jak ovlivňuje válka na Ukrajině finanční domy? Jak v současné době investovat? Otázky zodpoví konference Měšce.
-
Vyplatí se ještě kupovat investiční byt na dluh? Příklady odpoví
Češi se často pouští do nákupů nemovitosti, která jim přináší měsíční příjem v podobě pronájmu. Vyplatí se ale pořád tento typ investice? Pojďme se společně podívat na praktické příklady.
-
Investice do vzdělání jako prostředek ke zvýšení příjmů
S neklesající mírou inflace, která se pohybuje nad úrovní 6 %, přemýšlí mnohem více lidí o otázkách investování. Nikdo nechce, aby jeho peníze ležely na účtu ladem a ztrácely na své hodnotě. Možností, do čeho investovat, je celá řada a nabídka se stále rozšiřuje. Nejčastěji se setkáme s investicí do akcií, kryptoměn, nemovitostí, podílových fondů, cenných papírů a drahých kovů.
-
Občané ČR utratili za státní dluhopisy více než 41,1 miliard korun
Zájem občanů České republiky o státní dluhopisy zaznamenal rekordní nárůst. V rámci 13. upisovacího období, které probíhalo od 20. září 2021 do 23. prosince 2021, byly na účty občanů připsány dluhopisy přesahující 41 miliard korun.
-
Vyplatí se připlatit si za prodloužení záruky u spotřebiče?
Těsně po záruční době se vám pokazil velmi drahý produkt, na který jste si dlouho odkládali své peníze. Jak se to mohlo stát? Počítali jste s tím, že když už to stálo tolik peněz, musí to alespoň deset let sloužit. Možná by vám mohla přijít vhod prodloužená záruka.
-
Co je dobré vědět, když chcete investovat do dluhopisů?
Jste nováček, který by rád zkusil vložit své peníze do dluhopisů anebo jste už nějakou dobu rovnou drobný investor? Pojďme se společně podívat na několik věcí, které byste při výběru vhodné investice rozhodně neměli přehlédnout.
-
Co jsou to zelené dluhopisy?
První zelené dluhopisy vznikly v roce 2007. O co jde a proč vůbec došlo k jejich vzniku? Přečíst si u nás můžete také výhody, které investice do nich přináší.
-
Ušetřená tisícovka měsíčně: Do čeho ji investovat?
Češi se pokouší spořit stále. Daleko výhodnější než běžně dostupné možnosti spoření však můžou být i investice, pokud si troufáte. Pojďme se společně podívat, do čeho je výhodné "hodit" tisícovku měsíčně.
-
Jaké výhody má příjem z pronájmu nemovitosti?
Investice do nemovitosti za účelem jejího pronájmu je zajímavá, řada občanů chápe pořízení druhé nemovitosti i jako formu zajištění na penzi. Podívejme se na vybrané výhody, které příjem z nájmu přináší.
-
Rozhovor s finančním ředitelem Avant: Naše fondy nejsou určené jen pro horních 10 000 nejbohatších
Zajímáte se o investiční fondy? Pokud ano, přečtěte si náš rozhovor s finančním ředitelem společnosti Avant, jejíž růst nezastavila ani pandemie.
-
Rozhovor s Ondřejem Chládkem: Jak funguje investice do sudů s whisky
Lákají vás investice do alkoholu? Společnost Trebitsch Whisky na konci loňského roku zavedla novou investiční příležitost, a to nákup whisky v sudech. Jak vše funguje a jaké je zhodnocení?
-
Inflace je tu. Zlato skupují banky i drobní investoři
Po zlatých cihličkách nebo sběratelských mincích je vysoká poptávka, a to kvůli inflaci i nejistotě ekonomického vývoje. Cena drahého kovu je vyšší, i když netrhá rekordy jako loni. I to investory láká.
-
Chcete investovat? Osvojte si základní pravidla finančníků
Vytvořili jste si finanční polštář, máte zajištěné bydlení, a ještě vám zbylo? Z peněz uložených na běžném nebo spořicím účtu si ukrajuje stále větší podíl inflace. Zhodnocení financí pak slibují různé investice. Než jim ale peníze svěříte, osvojte si základní pravidla investování.
-
Investování do Lega: 1. krok neotevřít krabici?
Lego - kousek umělé hmoty, které pobláznilo svět vám může vynést balík a zároveň může uchovat hodnotu vaši peněz v této turbulentní době. Můžete si hrát s investičním legem? Jak začít investovat do Lega? A kde nakupovat zajímavé sety?
-
Investiční byty pořád vydělávají. Jaké nemovitosti nakoupit?
Zlevňující hypotéky a zrušení daně z nabytí nemovitosti jsou jedním z důvodů, proč je pořízení bytu na pronájem stále zajímavou investicí. A to přesto, že reality závratně nezlevňují. Podle jakých kritérií investiční byt v době koronaviru vybrat?
-
Transformace přinesla nový KAPITOL
Poradenská společnost KAPITOL v roce 2020 slaví nejen 25. výročí od založení, ale také dokončila rozsáhlou transformaci celé firmy. Pomyslnou tečkou za celou restrukturalizací je inovované logo, moderní web a spuštění nové divize KAPITOL Reality.
-
Zlato zažívá velký růst. I tak se vyplatí drahý kov nakupovat
Nevídaný růst. Tak popisují analytici a finančníci vývoj ceny zlata v posledním období. Kdo do něho investoval ještě před koronavirovou krizí, může nyní počítat zhodnocení na desítky procent. Zlato tak opět potvrdilo svoji pověstnou roli klidného přístavu v době bouře.
-
4 důvody, proč investovat do realitních dluhopisů
V dnešní turbulentní době se mohou v oblasti investování objevovat obavy z dalšího vývoje. Konzervativní státní dluhopisy dnes nenesou v podstatě žádný výnos. Na oblibě tak získávají realitní dluhopisy, které vyhovují i konzervativněji založeným investorům, a především v dlouhodobém horizontu přináší průměrný stabilní výnos mezi pěti až dvanácti procenty ročně.
-
Do jakých drahých kovů investovat? Zlato, stříbro, nebo platina?
Kovy podle mnohých investorů i poradců patří do investičního portfolia, protože představují pomyslný přístav v době nejistoty. Záleží ovšem na tom, kdy kov nakoupíte a kterému dáte přednost.
-
Rozhovor: Jaký měla pandemie vliv na investiční vína a stařené destiláty
Pandemie otřásla světem investic, a to včetně těch alternativních. Jak se dotkla cen investičních vín a stařených destilátů? Přečtěte si rozhovor.
-
Jak si udržet finanční plán: koronavirus a nákup levných akcií
Reakce na náhlé události, jako je koronavirus, musí reflektovat náš finanční plán. Každý finanční plán by proto měl rozlišovat krátký a dlouhý časový horizont. Jedna věc je totiž krátkodobé kolísání a něco jiného je plánování zdrojů na třicetiletý časový horizont.
-
Rozhovor s Pavlem Břízou: Podle náročnosti umíme obhospodařovaný fond připravit v řádech měsíců
Zajímáte se o investiční fondy? Na toto téma nám poskytl rozhovor Pavel Bříza, obchodní ředitel AVANT investiční společnost, a.s.
-
Nemáte čas rozumět financím? Obraťte se na poradce
Situace, která je i není příjemná: máme peníze, ale bez investic je čas znehodnocuje. Jenže my sami nemáme čas se finančním investicím věnovat. Existuje jednoduché řešení, své služby nabízí mnoho finančních poradců, stačí si nějakého najít na webu. Ale i tato mince má dvě strany, poradců je dost, ale těch dobrých zase tolik není.
-
Chcete investovat do zlata?
Říká se, že zlato je jedna z mála záruk pro hodně špatné časy. Když nastane krize a hodnota peněz bude klesat, za zlato vždy něco koupíte nebo vyměníte. Částečně je to pravda. Zlato ale má i své negativní stránky.
-
Rozhovor s Ondřejem Chládkem o whisky TREBITSCH a založení investičního fondu SICAV
Znáte Trebitsch whisky? Jedná se o českou značku, která se nemusí jen popíjet. Je možné do ní i investovat. Jakým způsobem a jak vysoký je roční výnos?
-
Zonky má za sebou nejúspěšnější rok. Letos se jako Benxy chystá na expanzi do Evropy
Rok 2019 byl pro Zonky nejúspěšnějším v jeho více než čtyřletém fungování - společnost loni uzavřela 46 % všech úvěrů ze své celkové produkce. Objem půjčených peněz na Zonky navíc dosáhl v roce 2019 více než 10 miliard a ve srovnání s rokem 2018 vzrostl o 40 procent.
-
Recenze: investování pomocí Rentiéra od Zonky
Společnost Zonky spustila novou investiční službu Rentiér, který za vás zhodnotí vaše peníze investicí do stovek nízkorizikových spotřebitelských úvěrů stejně, jako to dělají banky. Sami si jen vyberete počáteční investici, o vše ostatní se za vás postarají. Jak Rentiér funguje? Proč investovat tímto způsobem a můžete si být na Zonky jistí, že jsou vaše peníze v bezpečí?
-
Do čeho Češi nejčastěji spoří a investují
Češi jsou v oblasti spoření a investování opatrnější a spíše konzervativnější. Kam ukládají své peníze a jaké investiční nástroje nejčastěji volí?
-
Mince či bankovky jsou lákavější investicí než zlato, zhodnotí se rychleji
Láká vás investice do drahých kovů a zejména pak do zlata? Ještě víc než zlato vám mohou vydělat mince a bankovky.
-
Sportovci vydělané peníze investují, příkladem je basketbalista Balvín
Sportovci a investování často nejdou k sobě a tvrdě vykopané, vyházené či vybruslené peníze končí v propadlišti dějin. Jak mohou sportovci rozumně investovat? A můžete investovat podobně jako oni?
-
Zonky spouští investiční službu Rentiér
Zonky, největší tuzemská služba propojující individuální investory a žadatele o půjčku, přichází s novou investiční službou Rentiér. Jde o unikátní investici, která s minimálním rizikem úročí nad úrovní inflace a nabízí vysoký výnos 4,4 %. Rentiér poskytuje vysoce diverzifikované investice do nízkorizikových spotřebitelských úvěrů, je ideální na dlouhodobý investiční horizont. Minimální vklad je 50 000 korun.
-
Jsou investice do energetických fondů výhodné?
Pakliže disponujete volnými peněžními prostředky, které máte v úmyslu zhodnotit, máte na výběr hned z několika možností. Některé z nich jsou zajímavé, jiné už tolik ne. Vše se většinou odvíjí od toho, kolik času chcete svým investičním záměrům věnovat, jak moc velké riziko jste ochotni podstoupit a kolik toho o dané problematice víte. Pokud si v těchto ohledech věříte, můžete zvolit i poněkud méně tradiční cestu a investovat například do energetických fondů.
-
Zajištění na horší časy: Kdy a jak nakoupit zlato?
Podle některých ekonomů i politiků nás čeká recese. Kdo má peníze navíc, zvažuje, kam je uložit. Zlato je jednou z možností. Pořídit si ho můžete jako mince, slitky nebo cihličky. Rychlý výdělek ale nečekejte.
-
Máte volné peníze? A chcete, aby jich bylo víc?
Máte pocit, že vám peníze trochu přebývají a měly by spíš vydělávat, než ležet doma, nebo v bance? Nejste sami. Finanční poradci se s podobným typem zákazníků setkávají poměrně často. Co se tedy dá dělat?
-
Co je dobré vědět o nákupu bitcoinů?
Láká vás investování do kryptoměn? Tou nejznámější vůbec je bitcoin. Jak v posledních několika letech nabíral na síle? Vyplatí se do něj ještě investovat? A kde jej uchovávat?
-
Proč je výhodné investovat do zlata?
Chtěli byste začít investovat do zlata, ale bojíte se? Nejen, že investiční zlato dokáže dlouhodobě uchovávat hodnotu, ale jeho cena navíc stále roste. Co je o tomto drahém kovu dobré vědět?
-
Strach z neznámého – kryptoměnám důvěřuje pouze jeden z deseti
Podle nejnovější studie společnosti Kaspersky zabraňuje rozšíření kryptoměn neznalost a nedůvěra ze strany zákazníků. Report Kaspersky „Neprozkoumaná oblast: proč se uživatelé stále zdráhají používat kryptoměny“ odhalil, že 29 % lidí má na jednu stranu o digitálních měnách alespoň základní povědomí a chtěli by je používat. Na druhou stranu ale pouze jeden z deseti plně rozumí tomu, jak kryptoměny fungují.
-
Rozhovor: pro koho je vhodná investice do vína a stařených destilátů?
Chtěli byste zkusit investovat do vína, whisky anebo jiného destilátu? V našem rozhovoru vám odborník řekne výnos i to, kolik potřebujete na investici peněz.
-
Akcie Apple a Alphabet vymazaly letošní zisky
Akcie technologických společností, které si získaly za posledních pár let na popularitě, nyní částečně stály za výprodeji na akciových trzích kvůli jejich obrovské kapitalizaci.
-
Co můžeme čekat od kryptoměn v příštím roce?
Bitcoin letos nějak klesá, což moc investorů nepotěšilo. Čekají na další růst, dočkají se ho v dohledné době?
-
Jak investovat do zlata? Zeptali jsme se odborníka
Rádi byste zkusili investovat do zlata, ale máte strach anebo nevíte, jak na to? Bojíte se, že narazíte na špatného obchodníka? A jak ho vlastně poznat. Čtěte více a dozvíte se vše.
-
4 události, které vám napoví, kdy propad akcií najde své dno
Akciové trhy jsou za posledních měsíc pod další vlnou výprodejů a nic na tom nemění ani výsledková sezona, která ve většině případů pozitivně překonává očekávání. Akcie konkrétních společností, které překonávají očekávání, rostou, indexy však zůstávají zatím pozadu a převládá negativní sentiment.
-
Investiční kola startupu: jak se připravit na investora?
K tomu, aby měl startup úspěch, nepotřebujete jen nápad, ale zejména také dostatečné množství peněz. Mladým podnikatelům, kteří nemají dostatečnou finanční rezervu, potom nezbude nic jiného, než si najít investora. Jak se na to ale připravit?
-
3 teorie a investiční strategie, kdy nakoupit bitcoin
Investice do bitcoinu a dalších kryptoměn je silně riziková, volatilní a dost zisková investice. Potenciálně. A nebo taky ne, nebo taky na tom můžete prodělat poslední kalhoty. A proto si při investicích na kryptotrzích dejte pozor.
-
Hledáte atraktivní zhodnocení? Investujte do firem
Kdo hledá zajímavý výnos, může se podílet na financování firem. Podnikatelé nebo malé a střední podniky hledají díky příznivému ekonomickému vývoji různé cesty, jak financovat rozvoj svého byznysu. Vzniká tak mnoho nových příležitostí, jak v době nízkých úrokových sazeb kvalitně zhodnotit volné finanční prostředky. Díky FinTech platformám jsou investice do firem dostupné i drobným investorům.
-
Jsou Češi investiční "konzervy"?
Češi jsou při investování známí svoji konzervativností a vyhlédavají minimální riziko, které s sebou nese nízký úrok. Do čeho Češi nejvíce investují? Jaký očekávají úrok? Jaké jsou trendy v investování? Jak se liší investování dle pohlaví, věku a vzdělání?
-
Bojíte se investovat? S eToro můžete kopírovat styl úspěšných
Rádi byste začali investovat, ale máte strach, že akorát tak proděláte? Nová platforma podporuje finanční gramotnost a učí mladé investory, jak pochytit um od starších.
-
Banka může platit i vám. Která nabízí bonusy?
Plánujete přejít do jiné banky a rádi byste si přitom bez námahy přivydělali i nějakou tu kačku k dobru? Chcete změnit běžný účet, ale nevíte, jaký zvolit? Vyberte si ten, kde dostanete bonus!
-
Jaké alternativní investice existují a kolik vám vydělají?
Některá investiční rozhodnutí se nemusejí řídit čistě finanční úvahou. Když je někdo ochoten zaplatit desítky milionů dolarů za půl století starý sporťák, musí v tom být silná touha, nebo dokonce láska. Lidé investují i do krásy nebo vína a letos získala obrovskou pozornost digitální měna Bitcoin. Podívejte se, jaké alternativní investice jsou k mání a kolik se na nich dá vydělat.
-
Spořit, či investovat?
Místo spoření jste se rozhodli investovat. Máte tedy dvě možnosti: investovat rovnou do podílových fondů, nebo koupě aktiv na finančních trzích pomocí brokera. Za přístup na kapitálové trhy ale zaplatíte v obou případech. U fondu se platí poplatky za správu svěřených financí, brokerovi zaplatíte za uskutečněný obchod.
-
Investujeme do podílových fondů
Podle AKAT, tedy Asociace pro kapitálový trh, je zřejmé, že každý sedmý Čech investuje do podílových fondů. Začínáme se tedy o investice zajímat více než dřív a ukládáme finance i jinam než na bankovní účty.
-
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Finanční poradce vám nabízí přehnaně výhodné spoření, investice anebo rovnou nebankovní rychlou půjčku na ruku. Určitě jste se s tím minimálně jednou za život taky setkali. Pokud se vám s firmou něco nezdá být v pořádku, naslouchejte intuici a začněte žhavit internet.
-
Pražská burza cenných papírů spouští projekt START
Pražská burza cenný papírů BCCP opět spustila projekt START, který byl poprvé představen před 5 lety. Jeho nová verze velice usnadní středním firmám získat potřebný kapitál a na druhé straně investorům zhodnotit své prostředky.
-
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Občas se nestačíte divit: investujete do úsporných opatření mnoho peněz a výsledek je nepatrný, neušetříte skoro nic. Jindy zase uspoříte, ačkoli proto uděláte minimum. Čím to je?
-
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Ceny nemovitostí rostou, což mnoho lidí inspirovalo v předchozích letech k nákupu nemovitosti jako investice. V Praze například jsou ceny nemovitostí vyšší o 45 % oproti roku 2010. Je ale otázkou, jestli to náhodou není jen bublina. A nevyplatilo by se právě teď nemovitost drženou jako investici prodat?
-
Purple Trading: Přední světový Forexový Broker s empatií
Forexový broker Purple Trading přichází s vizí, inovací a do světa forexového tradingu přináší změnu, která je tak trochu fialová.
-
Máte doma staré šperky? Možná jste milionáři
Možná doma máte staré rodinné šperky, nenosíte a neznáte ani jejich přibližnou cenu, nevíte, jestli jsou starožitné. Poradíme, co s tím udělat. Možná totiž, že máte doma ve špercích miliony a ani o tom nevíte. Téměř v každém případě ale budete muset s klenotem navštívit znalce.
-
13 tipů, v čem začít podnikat při i po studiu
Že studenti svá studentská léta jen proflákají, po nocích flámují a občas si přečtou skripta? Bývávalo. I během studentského života totiž můžete odstartovat úspěšný byznys a vydělat milióny. Takových studentů přibývá. Tak se inspirujte a vydělejte si ještě na škole.
-
Jak se proinvestovat ke svému prvnímu milionu za deset, dvacet nebo třicet let
Chcete být milionářem? Archimédes kdysi prohlásil: "Dejte mi pevný bod ve vesmíru a já pohnu celou Zemí." Pokud jde o investice, tak můžeme zase směle prohlásit: "Dejte mi dostatečně dlouhé období a našetřím miliony s minimálními vklady." Věděli jste, že můžete být jednou milionář, i když si šetříte jen dvě stovky měsíčně?
-
5 nejčastějších chyb, které děláte jako investor
Chyby při investování peněz udělá někdy každý. Místo zhodnocení investic se tak můžete dočkat malých výnosů, nebo dokonce ztráty. Jsou ale určité chyby, kterých se většinou dopouští začátečníci v investování a kterým je jednoduché se vyhnout. Tak co, umíte investovat své peníze bez chyb?
-
Jaký jste investor podle své krevní skupiny?
Věděli jste, že krevní skupiny jsou různě geograficky rozšířené a že s každou krevní skupinou jsou spojené jiné charakterové vlastnosti? Pokud znáte svou krevní skupinu, tak vám povíme, jaký jste investor.
-
Technologie budoucnosti už v roce 2017
Technologie v dnešní době umí věci, které jsme si před pár lety ani nedokázali představit. Stejně jako jsme před pár lety drželi v ruce svůj první notebook s údivem a čekali od něj velké věci. Přesně tak teď můžeme čekat nově ještě větší věci od předmětů běžné potřeby, od svého auta nebo u svého domu.
-
Rok kohouta: čínský horoskop pro vaše finance v roce 2017
Koncem ledna se slaví čínský nový rok. A podle čínského horoskopu jsme vstoupili do roka kohouta. Jaký rok předvídá kohoutí horoskop, jak se nám bude pracovat a jak na tom budou letos naše peníze?
-
Crowdfunding: jen přes HitHit se v roce 2016 investovalo 39 miliónů. Jak uspět se svým projektem?
Crowdfundingové financování projektů v České republice roste. V minulém roce se vybralo celkem 60 milionů, více než polovinu z toho vybral portál HitHit. Co všechno ovlivňuje úspěšnost vybírání peněz na projekty a jak nejlépe vytvořit svůj vlastní projekt?
-
5 věcí, které ovlivní hodnotu vašich investic v roce 2017
Co ovlivní investice a jejich růst v roce 2017? Odborníci a investiční poradci se shodují, že kromě politické situace, Brexitu a trumpoekonomie, to budou nejspíš i měnové kurzy, posilování dolaru, růst úrokových sazeb a také růst v emerging economies. Ať už investujete přímo do akcií nebo třeba do fondů, které nabízí vaše banka, tak nejdůležitější současné trendy je dobré znát.
-
Výhody a nevýhody nejoblíbenějších investic
Také vám připadají úroky na účtech legrační? Přemýšlíte o nejvhodnějším způsobu, jak investovat své úspory? Rozhodování není lehké. Abyste zjistili, který z nejpopulárnějších investičních nástrojů nejvíce vyhovuje vašim požadavkům, přinášíme vám stručný přehled.
-
Průzkum: Češi spoří jinak, než považují za výhodné
Češi spoří jinak, než považují za výhodné. Za jednoznačně nejvýhodnější způsob investice a zhodnocení peněz považují nemovitosti, uvedlo je 48 procent dotázaných. Přes 90 procent respondentů však sdělilo, že si koupi bytu nebo domu coby investici nemůže dovolit. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS mezi tisícovkou respondentů pro společnost Golden Gate CZ.
-
Zlato: co o žlutém kovu možná nevíte
Zlato, mezi investory stále nejoblíbenější komoditní kov, je používáno jako obchodní artikl již od starověkých civilizací. To, že bylo do roku 1971 základem monetárního systému Spojených států amerických, pravděpodobně víte. Už ale nemusíte o žlutém kovu vědět, že...
-
Jak na pronájem bytu
Pořízení bytu či obecně nemovitosti za účelem zisku z jeho pronájmu často je dobrou investiční příležitostí. Může se ale také stát noční můrou. Při dodržení správných postupů při pronájmu bytu lze však případným problémům předejít.
-
Andrea Lauren: Pracovní tempo investičních bankéřů je závratné
Zahraniční trendy pronikají čím dál více i do Česka. Tradičním bankám tak ukusují z koláče čím dál více nové finančně technologické společnosti, říká investiční bankéřka, která pracovala více než deset let v Londýně, Andrea Lauren v dalším dílu pořadu Euro TV.
-
Zvažujete koupi investiční nemovitosti? Mějte se na pozoru před možnými riziky
Investovat peníze lze několika způsoby – do akcií, cenných papírů, zlata, diamantů, pozemků… I když je v dnešní době mnoho komodit, do kterých je možné investovat, ne všechny jsou v konečném důsledku výdělečné. Koupě nemovitosti za účelem pronájmu zůstává přes všechny investiční trendy nejbezpečnějším způsobem uložení a zhodnocení financí. Podmínkou výnosnosti je však zvolení šikovné investiční strategie a především výběr správné nemovitosti.
-
Zlato, stříbro a americký dolar: 1792–1971
V dnešní době plném změn, nejistoty a nestability vyvstává mimochodem jedna zásadní otázka. Je možné, aby se svět opět vrátil ke zlatému standardu?
-
Donald Trump prezidentem? Nic horšího si akcioví investoři přát nemohou
Aktuální prezidentská kampaň krystalizuje dva hlavní favority: za demokraty Hillary Clintonovou a za republikány Donalda Trumpa. Zatímco spekulovat o šancích těchto kandidátů na prezidentskou funkci není účelem tohoto textu, dopad na obchodování s akciemi stojí za to rozebrat. A to zejména v hypotetickém případě zvolení Donalda Trumpa novým prezidentem USA.
-
Mění se postoj centrálních bank ke zlatu?
Za posledních třináct let došlo k výrazné proměně trendu na trhu se zlatem. Jedním z důvodů byly i nastupující obavy západních bank. Před zhroucením amerického bankovního systému v roce 2008 byly roční čisté zásoby fyzického zlata zanedbatelné. Současná situace je ale jiná a přístup centrálních bank ke zlatu se zcela obrátil.
-
2016 není 2008 aneb další krize se neblíží
Řadu investorů straší aktuální propady na akciových trzích. Mnozí z nich si ještě živě vybavují drastické propady z roku 2008, navíc srovnání touto krizi zvanou hypoteční či finanční přiživují mnohá média, která píší o začínající další krizi.
-
Čelí Čína stejné úvěrové krizi jako USA v roce 2007?
Není tomu tak dlouho, co problémy na americkém hypotečním trhu vyústily v pád investiční banky Lehrman Brothers a odstartovaly finanční krizi, která způsobila paseku na všech světových trzích. Položila na záda nejednu finanční instituci a eurozóna, která to jen-tak-tak ustála v nezměněném složení, se dosud pere s jejími důsledky. Sice uplynulo několik let, ale problém s rizikovými půjčkami úplně nezmizel. Tentokrát vyvstal v Zemi Draka.
-
Manuál pro výběr akcií dle legendy „stock-pickingu“
V seriálu o investičním přístupu legendárních postav z Wall Street nelze vynechat Petera Lynche. Tento investor dokázal v letech 1977 až 1990 v čele fondu Fidelity Magellan téměř nevídané věci.
-
Konec papírového zlata
Papírové zlato a stříbro zažívá krušné časy. Papírovou formu drahých kovů je možné přirovnat k určité formě fiat měny. Rozdíl ve vnímání papírové formy komodit, která je určována futures kontrakty, a cenou fyzických komodit, jenž je vytvářená nákupem a dodávkou, se neustále rozrůstá.
-
Investice podle Grahama: Jak najít podhodnocené akcie?
Benjamin Graham byl jedním z legendárních investorů, který je považován za zakladatele hodnotového investování. Dnes si ukážeme šest kritérií, podle kterých Graham identifikoval podhodnocené firmy.
-
Investice do fondů vzrostly od počátku roku o více než 13 %
Asociace pro kapitálový trh (AKAT) zveřejnila informace o vývoji asset managementu, kolektivního investování a custody za třetí čtvrtletí roku 2015. Celkový objem majetku, investovaný přes členy asociace do investičních nástrojů, dosahoval k 30. 9. 2015 výše 1,138 bilionu korun.
-
Diamantová katastrofa na obzoru
Lavina obav o čínskou ekonomiku zaplavila komoditní trhy od železné rudy po měď a vedla k propadu na největších světových trzích surovin. Nyní se tato vlna přelévá z průmyslových komodit i na diamanty.
-
Investoři by měli věnovat zvýšenou pozornost potenciálnímu Brexitu
Na tuto skutečnost upozorňují velké světové banky jako Citi Bank, Morgan Stanley, Nomura, UBS nebo Societe Generale. Banky radí svým klientům, aby v případě dlouhodobějších investičních rozhodnutí neopomíjeli možnost Brexit, která podle posledních průzkumů veřejného mínění roste.
-
Tvrdý direkt pro biofarmaceutické společnosti
Prezidentská kandidátka Hilary Clintonová zasáhla do dění na akciových trzích v rámci předvolební kampaně. Není neobvyklé, že před mnoha typy voleb „útočí“ kandidáti na nejcitlivější místa voličů tak, aby získali jejich přízeň.
-
Hloupé peníze obchodují ráno, chytré večer
Wall Street Journal před několika dny zveřejnil článek s titulkem: „Nejhorší akciové obchody jsou ty, které provedeme hned ráno.“ Tento článek mi připomněl počátek devadesátých let a člověka, který měl velký vliv na mou investiční filozofii.
-
Nesnažte se kopírovat hedge fondy
Hodně se dnes hovoří o analýze, kterou provedli ekonomové Mikhail Tupitsyn a Paul Lajbcygier z Monash University. Je zaměřená na hedge fondy a podle některých názorů v podstatě říká, že tyto fondy jsou jedním velkým podvodem.
-
Low-cost letecká doprava a investiční příležitosti
Dnes, kdy levná ropa přeje aerolinkám po celém světě, řada investorů zapomněla, že odvětví letecké dopravy nebývalo vždy tak atraktivní. Ještě před globální finanční krizí v roce 2008 se nacházelo okolo 70% amerických leteckých přepravců v insolvenci.
-
V4: utažení měnové politiky není na programu dne
V letošním prvním půlroce se regionu V4 vedlo za dlouhou dobu nejlépe – nejpomalejší mezikvartální růst HDP byl 0,8% (Maďarsko), nejpomalejší meziroční růst skoro 3% (Slovensko). Na rozdíl od minulosti, kdy byl růst tažen většinou exportem, je navíc faktorem růstu č. 1 po dlouhé době poptávka domácností.
-
Výsledková sezóna v USA: Zklamání za zklamáním
Výsledkové sezóně v USA se start příliš nepodařil. Po sérii více méně solidních dat firem z bankovního sektoru se ke slovu dostaly tituly z průmyslu a technologií, kde se objevilo hned několik výrazněji negativních překvapení.
-
Brokerjet končí. Kam můžete převést portfolio?
Brokerjet České spořitelny oficiálně oznámil ukončení služby Brokerjet. Drobní investoři využívající služby tohoto on-line brokera si musí vybrat nového obchodníka. Jaké jsou aktuální nabídky jednotlivých obchodníků s cennými papíry?
-
Důvěra ve fondy roste
K 31. 3. 2015 bylo v domácích a zahraničních fondech nabízených v České republice zainvestováno 361,49 miliard korun. Investice do fondů zaznamenaly historickou úroveň a přibližují české domácnosti standardu zemí západní Evropy s cílem uchování hodnoty majetku prostřednictvím investování.
-
Co investorům přinese výsledková sezóna?
Ve středu oficiálně začala další výsledková sezóna v USA. Několik firem sice již čísla zveřejnilo, ale právě Alcoa je považována za ostrý start. 1. kvartál byl dalším v řadě s velmi silným dolarem, což je negativní pro americké firmy.
-
Komoditní vývoj v březnu
Na vývoji cen hlavních komoditních skupin se podílely především globálně ekonomické faktory. Sekundární vliv na vývoj komodit měl na svědomí i americký dolar.
-
Které evropské akcie jsou vhodné na doplnění portfolia?
Diverzifikace je důležitým nástrojem každého akciového portfolia. Nabízíme proto výběr z evropských akcií, které by mohly obohatit investiční portfolio. Jsou mezi nimi například akcie British Telecom, Henkel anebo Unilever.
-
Alibaba investuje, ale pomalu
Velmi dlouho očekávanou událostí byl v minulém roce primární úpis akcií společnosti Alibaba, která operuje na poli internetového obchodování. Čínský gigant se díky tomuto kroku zapsal do historie akciového trhu jako doposud největší IPO v dějinách.
-
Spotřeba kávy v příštích letech poroste, zásoby se ztenčí
Mezinárodní organizace pro kávu (IOC) uvedla, že v následujících pěti letech by mohla vzrůst celosvětová spotřeba kávy o 25 procent. Podle výkonného ředitele organizace Roberia Silvy roste spotřeba kávy v Indii, Číně a Latinské Americe.
-
Proč jsou bohatí lidé stále bohatí i v dobách recese?
Jak už to většinou bývá zvykem, velmi bohatí lidé si pořizují velmi drahé rezidence. Avšak pravdou zůstává, že jejich veškeré bohatství není situované právě v jejich primárních nemovitostech určených pro život.
-
Konec neprůhledným praktikám zprostředkovatelů udělají samotné pojišťovny
Kvalita a hlavně objektivita finančního zprostředkování vždy byla velmi diskutovaným tématem a prodej produktů nevýhodných pro klienta, zároveň však s tučnou provizí pro poradce, palčivou otázkou.
-
Příznivé vyhlídky pro japonské akcie
Japonské akcie na rozhraní října a listopadu výrazně posílily. Index TOPIX vzrostl za jediný den o 4,3 procenta a během celého týdne o 7,4 procenta. Hlavním důvodem razantního růstu bylo oznámení o realokačních plánech státního penzijního fondu, který tak chce výrazně posílit hodnotu japonských akcií.
-
Fenomén biotechnologie
Biotechnologie se zakládají na technologickém využití poznatků z biologie. Jedná se o využití chemických procesů, které nejsou cizí lidským buňkám. Tato věda má široké uplatnění a to zejména v medicíně, zemědělství, potravinářství. Vyvinuté technologie a produkty nám pomáhají zlepšovat každodenní život.
-
Bláznivé investice firmy Amazon děsí akcionáře
Jeff Bezos, generální ředitel firmy Amazon, se buď zbláznil, nebo je génius a vizionář. Jinak nelze nazvat masivní investice, které management provádí už 4. čtvrtletí v řadě.
-
Ruská ekonomika má a bude mít problémy
Nejdříve si připomeňme pár základních faktů ohledně této páté největší ekonomiky světa. Ruská ekonomika je zcela závislá na vývozu energetických surovin. Ropa a zemní plyn tvoří okolo poloviny příjmů státního rozpočtu.
-
Dividendový výnos bude i nadále stoupat
Dividendově silné akcie nabízejí s výhledem na běžné výnosy dobrou alternativu k dluhopisům. V roce 2013 byly celosvětově vyplaceny investorům dividendy ve výši zhruba 1170 miliard dolarů, což představuje přibližně 30 % německého hrubého domácího produktu.
-
Velká zlatá hra: dočkají se investoři dalšího propadu?
Žlutý kov dopadl v pátek 12. září na své osmiměsíční minimum jako důsledek nedostatečné investiční poptávky po zlatých Futures, a z důvodu jejich odprodeje. Za celý minulý týden ztratil žlutý kov 3,1%, což je jeho největší týdenní pokles od května. Ovlivňují ho především obavy z dřívějšího, avšak očekávaného, zvýšení sazeb ze strany Federálního rezervního systému.
-
Herní průmysl se již připravuje na své žně
Největší zájem o své produkty registrují herní společnosti pravidelně během čtvrtého kvartálu, což samozřejmě souvisí s blížícími se vánočními svátky. Jde o nejvýznamnější období celého roku, kdy tržby herních producentů vzrostou v mezikvartálním srovnání i na dvojnásobek. Představíme si jedny z největších světových gigantů tohoto odvětví a ukážeme si vliv Vánoc na jejich výsledky.
-
Čína by do roku 2040 mohla ovládnout trh s plynem
Americká vládní agentura pro energii EIA (Energy Information Administration) přišla se zajímavou zprávou, v níž uvedla, že poptávka Číny po zemním plynu by se mohla v následujících 25 letech ztrojnásobit, což by mohlo zásadně ovlivnit trh s touto komoditou.
-
Konec hry papírových US a UK derivátů je blíž a blíž
Začátkem roku jsme konstatovali, že rok 2014 by neměl pro zlato představovat horskou jízdu podobnou jako v roce 2013. Od začátku roku jsme se dostali do rozdílu pouhých 15 % (1 382 dolarů/unci v půlce března, 1201 dolarů/unci začátkem roku).
-
Letecký sektor ztrácí na lesku
Zatímco indexy světových trhů se pohybují poblíž historických maxim, největším výrobcům letadel a aerolinkám se moc nedaří. Tedy až na pár světlých výjimek. Onou vymykající společností jsou Etihad Airways, vlastněné vládou Abu Dhabí, kterým se daří strmě překonávat zisky a tržby předchozích období.
-
ČEZ: Hvězda prvního pololetí na pražské burze
Akcie společnosti ČEZ se v prvním pololetí staly nejvíce ziskovou investicí na pražské burze, když si připsaly sedmnáctiprocentní zhodnocení. Za takto dobrou výkonností můžeme najít vícero důvodů.
-
Výsledková sezóna v USA úspěšně odstartovala
Minulý týden začala výsledková sezóna firem obchodovaných na amerických trzích. Teprve teď se ukáže, do jaké míry je optimismus akciových indexů podpořen i zlepšujícími se finančními výsledky nebo zda trh táhnou především levné zdroje peněz.
-
Investiční deficit se stává pro ekonomiku hrozbou
"Globální ekonomika nabírá rychlost, i když tempo se může zdát být o něco pomalejší než jsme původně předpovídali, neboť růstový potenciál je nižší a investiční výdaje zůstávají nevýrazné", uvedla Lagarde na konferenci v Aix-en-Provence ve Francii.
-
Nezaměstnaných v USA ubývá. Co na to Fed a sazby?
Akciové investory velmi příjemně potěšila čtvrteční data z pracovního trhu Spojených států. Nezaměstnanost zde v červnu klesla na 6,1 %, což znamená nejnižší úroveň za posledních šest let.
-
Komoditní vývoj v červnu
Komoditní index RICI posílil v červnu o více jak jedno procento, což potvrdilo trend růstu cen komodit v letošním roce. Největší růst zaznamenaly masa v USA společně se stříbrem. Nejhůře se dařilo pomerančovému koncentrátu společně s obilninami.
-
Primární úpisy akcií jsou na vzestupu
Aktivita na trhu primárních úpisů akcií nadále sílí a tak i druhé čtvrtletí letošního roku lze dle výsledků pravidelné studie EY Global IPO Trends označit za velmi úspěšné.
-
Další černá labuť na trhu
Zatímco někteří investoři si naplno užívají přicházející léto s rozkvetlými loukami a klidnými jezírky, jiní na hladinách vodních ploch spatřují kroužit černé labutě. Jednou z takovýchto černých labutí jsou nyní ve světě financí rozevírající se na trhu s opcemi.
-
Sedláček: Trh s diamanty se vyznačuje vysokou cenovou stabilitou
Dlouhodobé průměrné zhodnocení u tzv. investičních diamantů se pohybuje mezi 6 až 18 %. Jsou samozřejmě diamanty, které mají zhodnocení i jiné, ale toto je právě závislé od parametrů každého kamene a tím více záleží na jeho výběru, uvedl Milan Sedláček, manažer obchodu Diamonds International Corporation (DIC).
-
Co je to Lock-Up a dá se na něm vydělat?
Lock-Up je výraz spojený s primárním úpisem akcií na burze, tedy s IPO. Do češtiny se nepřekládá, a kdyby, tak by znamenal něco jako uzamčení. Jde o období, po které nesmí původní vlastníci společnosti prodávat své akcie na burze.
-
Jak Češi investují? Většinou moc neriskují
Pokud by Češi měli k dispozici částku 30 tisíc korun, více než třetina z nich by ji vložila do spořicího produktu, další třetina by ji investovala do sebe, svých koníčků a zájmů a zhruba jeden z deseti dotazovaných by volné finanční prostředky vložil do akcií a dluhopisů.
-
Poškození investoři: Kde jsou ty soudní spory?
Soudní spory jsou vděčným tématem sdělovacích prostředků. Vytvářejí iluzi, že se lidé soudí kvůli každé maličkosti. Skutečnost je taková, že je velké množství poškozených investorů v pozici neprofesionálních zákazníků, avšak soudní spory v dané problematice jsou spíše výjimkou.
-
Spořicí státní dluhopisy letos příliš netáhnou
Zájem Čechů o spořicí státní dluhopisy je v letošní. „jarní emisi“ výrazně nižší než v uplynulých letech. Zatímco předchozí emise byly rozebrány během několika dnů a ministerstvo financí bylo nuceno upisovací období pro velký zájem předčasně zkrátit, ta letošní příliš netáhne.
-
200denní průměr všude, kam se na měnovém trhu podíváš
Prostý 200denní klouzavý průměr vyjadřuje průměrnou zavírací cenu finančního aktiva za posledních 200 dní, přičemž aplikuje stejnou váhu na všechny ceny ve sledované časové řadě.
-
Výnosy českých státních dluhopisů ovlivní inflace
Výnosy českých státních dluhopisů se na silném cenovém růstu, jež neustal ani počátkem května, již ve většině případů dostaly viditelně pod minima z loňského druhého čtvrtletí, kde došlo k obratu sestupného trendu vlivem globálních obav z ukončení měnové expanze ze strany Fedu.
-
Komentář: Banky nám lžou o výhodnosti úvěrů. Investujte!
Dnešní uspěchaná doba vede mnohé z nás k rychlému utrácení vydělaných peněz. Vliv okolí a tlak finančních institucí má často za následek pocit, že je mnohem jednodušší platit bankám za úvěry než investovat a užívat si výhody s tím spojené. Správný postup pro zachování kvalitní životní úrovně by přitom měl být přesně opačný.
-
Jak vysokorychlostní obchodování změnilo trh
V posledních měsících na trhu vyvolal poprask spisovatel Michael Lewis se svou knihou Flash Boys věnovanou vysokorychlostnímu obchodování HFT (high frequency trading).
-
Sedm tipů, jak na investování
Termín investování vyvolává v mnoha českých domácnostech stále obavy a připojují k němu slova, jako jsou pokles, riziko, složitost, hodně peněz a podobné nepříliš povzbuzující výrazy.
-
Konec uvolněné měnové politiky v USA přinese posílení dolaru a zpomalení růstu akciových trhů
Minulý týden bylo zveřejněno množství statistických dat z největší světové ekonomiky. Nejprve zklamal analytiky celkový růst výstupu hospodářství.
-
Další úspěšné čtvrtletí pro Continental
Německý výrobce pneumatik, brzdících systémů a různých dalších komponentů používaných v automobilovém průmyslu dosáhl během 1Q 2014 nárůstu tržeb o 4,4 % y/y na celkových 8,4 mld. EUR. Výsledek by přitom byl ještě lepší, pokud bychom čísla očistili o měnové a další jednorázové negativní vlivy.
-
Investoři si oblíbili malé těžební společnosti v USA
Investoři v energetickém sektoru se začínají zaměřovat na malé společnosti, které dlouhou dobu stály na okraji jejich zájmu.
-
Fenomén El Niňo a jeho vliv na ceny komodit
Komoditní investoři a farmáři se mají letos na pozoru. Stále více meteorologických ústavů totiž zvyšuje šanci výskytu netradičního úkazu počasí s názvem El Niňo.
-
Obří akvizice na obzoru?
Po nedávném zveřejnění akvizic významných firem v rámci farmaceutického sektoru, si pozornost přebírá další potenciálně několikamiliardový obchod. Převážně průmyslový konglomerát General Electric by dle prozatím nepotvrzených informací měl převzít francouzskou společnost Alstom. Ta se kromě výroby turbín zabývá i vývojem rychlovlaků, známých TGV.
-
Palladium: Kov s vysokým investičním potenciálem
Palladium je drahý kov šedivě bílé barvy, který má chemickou značku Pd. Informace pravděpodobně veřejně známé, avšak pro investory nejsou příliš zajímavé a potřebné. Mnohem přínosnější jsou pro potenciální investory informace, že se tento kov těží v omezené míře a navíc dochází k poklesu produkce z politických, infrastrukturních a vysokonákladových důvodů.
-
Technologická akciová bublina 2.0?
Současný býčí trh na akciových trzích pokračuje již pátým rokem a s každým novým pokořením historických maxim se ve spojení s technologickými akciemi množí varování o spekulativní bublině.
-
Češi nejsou ochotní v oblasti investic příliš riskovat
Rčením „Co je doma, to se počítá“ se řídí více než 60 % Čechů, kteří by upřednostnili nižší zisk a větší jistotu před rizikovou investicí s příslibem vyššího výnosu. Rizikové investice s vyšším výnosem pak podle průzkumu investiční skupiny Pioneer Investments v současné době využívá jen jeden ze sta našich spoluobčanů. Celkově se do tzv. „riskantního obchodu“ někdy v životě pustila jen asi pětina Čechů. Ti, kterým se takový krok vyplatil, uváděli nejčastěji jako správnou investiční volbu akcie a dluhopisy, nemovitosti a také zlato.
-
ZertifikateJournal 6/2014: Zpětné odkupy jsou IN
Společnost Solactive AG odstartovala v polovině března Solactive European Buyback Index (index BUYEU), který má sloužit jako podkladové aktivum finančních produktů Société Générale Corporate & Investment Banking (SG CIB), mimo jiné swapů, opcí a certifikátů.
-
Jsou US akcie předražené? Napoví výsledková sezóna
S obchodováním na burzách se pojí i několik zajímavých tradic. Jednou z nich je, že se za začátek každé výsledkové sezóny pokládá den, kdy své hospodaření rozkryje Alcoa.
-
Vysoká cena léků se neodpouští
V článku o investicích do biofarmaceutických společností jsme uvedli, že atraktivita tohoto sektoru je dána účinkem budoucích tržeb ze schváleného léku na společnost s nízkou tržní kapitalizací. Dále v článku upozorňujeme na to, že sektor podléhá tvrdé regulaci úřadů. Dnešní článek se věnuje tomu, jaký dopad na cenu akcií může mít regulace.
-
Alibaba: Chystá se největší IPO od Facebooku
Dlouho očekávaný vstup na akciový trh největšího čínského internetového obchodu začíná mít jasnější obrysy. Alibaba v březnu ukončila měsíce dohadů a oznámila zahájení IPO.
-
Inflace potravin stojí za dveřmi
Rostoucí ceny základních potravin od kávy přes maso až po zeleninu mají negativní dopad v potravinářském průmyslu. Tento fakt ovšem pociťují hlavně spotřebitelé USA, jejichž ekonomika se stále potýká s pomalejším hospodářským oživením.
-
Rozvíjející se ekonomiky bez exportu a investic. Jaká bude jejich nová role?
Vyspělé ekonomiky vyjma Japonska s postupním ekonomickým oživením přivírají kohoutky monetární politice, což díky globalizaci pociťují i vzdálené rozvíjející se země, z nichž odchází levný zahraniční kapitál zpátky na domácí půdu.
-
Kde zhodnocují své peníze bohatí
Chytří a zkušení lidé vědí, že pokud peníze leží ladem, ztrácejí svoji hodnotu. Je tedy dobré je zhodnocovat. Zejména při záměru investovat větší sumu peněz, v řádu milionů, však není výběr správného nástroje jednoduchý. Zeptali jsme se proto profesionálů, co bychom neměli podcenit při výběru důvěryhodného investičního fondu. Přinášíme tipy, podle nichž se při svém rozhodování řídí takzvaní kvalifikovaní investoři.
-
Obchodování pomocí mobilní platformy
Někdy se jednoduše potřebujeme odpojit. Odpoutat se od počítače a vyrazit někam ven. Nenarodili jsme se proto, abychom trávili svůj drahocenný čas před monitorem. Narodili jsme se proto, abychom se pohybovali. Samotné trhy se pohybují neustále. V neděli pozdě večer začnou kurzy tikat a v pátek pozdě večer se zastaví. Ale i přes víkend se děje mnoho věcí na světě, trh tiše naslouchá a ihned s otevřením na to poklidně nebo zběsile reaguje.
-
Nůžky mezi Evropou a Spojenými státy se opět rozevírají
Akciové indexy hlavních burz Evropy a USA se po celé čtvrté čtvrtletí roku 2013 vyvíjely prakticky unisono, přičemž se tento stav přehoupl i do prvních dvou měsíců letošního roku.
-
Přístup investorů k diverzifikaci portfolia
Asi každý minimálně jednou v životě slyšel větu: „Nedávej všechna vajíčka do jednoho košíku“. V investiční branži je tato věta spojována s diverzifikací. Jednoduše řečeno jde o rozdělení investic takovým způsobem, aby byla co nejvíce eliminována možnost, že investor o svou investici kompletně přijde.
-
Oves: Nenápadná a zisková komodita
Z hlediska investic se jedná o vcelku nenápadný trh. V poslední době však ukazuje, že umí velké pohyby podobně jako zlato nebo ropa.
-
Biotechnologie: Alternativa pro rizikověji laděné investory
Biofarmaceutické společnosti se na akciovém trhu tradičně řadí mezi rizikovější a více spekulativní tituly. Ovšem i v sektoru biotechnologií platí pravidlo, že vyšší riziko bývá odměněno vyšší výnosem.
-
Největší internetový obchod za posledních 12 let
Sociální síť Facebook koupila svého konkurenta - aplikaci na posílání zpráv WhatsUp - za 19 miliard USD. Právě částka dělá z této transakce největší internetový deal od roku 2001, kdy Time Warner koupil poskytovatele internetu AOL za 124 miliard USD.
-
Atraktivita sóji u pěstitelů roste, čeká se její přebytek
Zemědělci na středozápadě USA plánují pro letošní rok vyšší výsev sóji. Tento faktor může zatlačit její cenu směrem dolů.
-
Jíst se musí
Když se investor rozhoduje, do kterého odvětví má vložit své prostředky tak, aby se zhodnocovaly, v řadě případů nemůže opomenout potravinářský sektor. Neboť jíst se prostě musí. Ovšem dokáže tento sektor generovat solidní výnos? A je lepší přímo investovat do půdy a tu pak pronajímat anebo zvolit některý z cenných papírů (akcie, podílové listy) potravinářských společností?
-
PepsiCo – dividendový aristokrat
Americká společnost PepsiCo, výrobce nápojů (včetně Pepsi) a potravin, ve čtvrtek 13. února oznámila výsledky hospodaření za poslední kvartál a za celý rok 2013.
-
Konec podílu švýcarské čokolády ve francouzských šampónech?
V posledních týdnech sílily spekulace ohledně budoucnosti 29% podílu společnosti Nestlé ve francouzském kosmetickém gigantu L’Oréal. Ve hře přitom bylo mnoho možností redukce tohoto propojení. Nejvíce pravděpodobnou a pro investory obou stran také nejvýhodnější možností byl zpětný odkup akcií francouzskou firmou, ke kterému nakonec také došlo.
-
ZertifikateJournal 2/2014: Opravdová korekce?
Uplynulé dny na burze bohužel nebyly tak pěkné. Na celém světě docházelo ke korekci doposud velmi pozitivního tržního vývoje. Co ale tuto korekci spustilo, lze určit jen stěží.
-
Vyplatí se investice do umění, aneb za kolik se v krizi vydraží umělecké dílo?
Investovat lze v dnešní době již takřka do všeho. Drtivou většinu z nás jako první bezpochyby napadne zlato nebo stříbro. Investovat se však dá také do jiných kovů, jako je například platina a výjimkou nejsou ani investice do drahých kamenů. Investovat své uspořené peníze můžete také do nemovitostí nebo akcií podniků a nadnárodních korporací. Jen málokoho však napadnou umělecká díla, která by plnila funkci uchovatele hodnoty.
-
Rok 2014 očima analytiků
S přelomem roku je zvykem rekapitulovat, co se odehrálo během uplynulých 12 měsíců, a pokusit se odhadnout, které faktory budou určovat ekonomický a tržní vývoj v nadcházejícím roce a zda nastoupí nějaké významné trendy.
-
Cena mědi by mohla vzrůst na úroveň 360 centů za libru
Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že cena mědi obchodované v New Yorku by mohla vzrůst v nejbližších třech až šesti měsících až na úroveň 360 centů za libru. Zde jsou hlavní důvody pro růst cen mědi.
-
Nominál neznamená reál
Často vidíme v marketingových materiálech větu, že ten či onen fond měl za určité období vysoký výnos, a to i na dlouhém, tedy desetiletém či dvacetiletém, horizontu. Nicméně to se jedná pouze o nominální výnos. Reálná hodnota investice do takového vychvalovaného fondu může být úplně někde jinde.
-
Produkce ropy v USA stále rychle roste
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) varuje před rostoucí těžbou ropy ve Spojených státech. Produkce USA vzrostla v posledních letech díky boomu těžby z břidlic.
-
Co dělat, když chci investovat volné peníze?
Zbývají vám po zaplacení všech účtů volné peníze? Chcete, aby úspory přinesly další peníze navíc? Opatrným nezbývá než spořit, ti odvážnější mohou investovat. Kterou z možností zvolit?
-
Forex: jedna velká žena a myšlenka
Hned po bouchnutém šampaňském a příchodu nového roku mi přišel nový email. Psala mi dívka nebo žena, která vyložila svoji situaci a prosila mě o rady, jak využít FX trhu co nejlépe.
-
Jak dlouho drží investoři akcie?
Snad každý finanční poradce doporučuje dlouhodobě spořit. Této tezi nahrávají i dlouhodobé statistiky, které dokazují, že kupříkladu akcie na dlouhém horizontu dosahují zajímavého zhodnocení a eliminují výkyvy dané jejich vyšší volatilitou.
-
Jak se připravit na zpomalování tempa QE?
Americká centrální banka bude na svém zasedání od 17. do 18. 12. rozhodovat mimo jiné o tom, jestli přistoupí ke zpomalení tempa odkupu cenných papírů. Aktuálně Fed nakupuje za 85 mld. USD měsíčně a v posledních týdnech sílí hlasy, že dojde ke snížení tohoto objemu.
-
Cena zlata i přes uzavírání dolů nemůže klesat donekonečna
Cena zlata v tomto roce poprvé po dvanácti letech zaznamená minusové zhodnocení. Pro ty, kteří se chystají investovat do drahých kovů, je to dobrá zpráva, protože mohou nakupovat za nízké ceny. Pro producenty je však současná situace poměrně složitá a kvůli snižování nákladů jsou nuceni uzavírat své doly.
-
Čína chystá bonbónek pro investory – znovu začne IPO horečka
Primární veřejná emise akcií neboli též IPO se v současnosti těší velké pozornosti médií i odborné veřejnosti. Každý zasvěcený do této problematiky má jistě ještě v živé paměti šílenství kolem vstupu Twitteru na burzu v USA, kdy během prvního obchodního dne akcie této společnosti provozující sociální síť posílily o více než 90 %. Další zajímavá IPO nás navíc na trhu Spojených států ještě čekají.
-
Produkce ropy z břidlic v následujících letech poroste
Produkce ropy v USA předběhla v říjnu tohoto roku celkový objem importované ropy poprvé od ledna 1995. Těžba ropy dosahuje 7,74 miliónů barelů denně, což je nejvíce od roku 1989.
-
Britský lev vytahuje drápy
Vývoj britské ekonomiky v tomto roce předčí očekávaní a ekonomické ukazatele naznačují, že tempo hospodářského růstu zrychluje. Oživení je možné vidět napříč všemi sektory – roste průmyslová výroba, odvětví služeb i stavebnictví. Spotřeba domácností se zvyšuje (přestože reálné mzdy klesají). A dochází k poklesu nezaměstnanosti, když se tříměsíční průměr dostal na podzim nejníže od roku 2009 a je na úrovni 7,6 %.
-
Hewlett-Packard na cestě vzhůru
Může se zdát, že počítačová společnost Hewlett-Packard po úterních hospodářských výsledcích vstává z popela. Výsledky předčily očekávání v mnoha směrech.
-
Online Trading není výplata na konci měsíce
Online trading není zaměstnání a finanční trh není zaměstnavatel. Online trading je podnikání a na finančním trhu působí široký okruh konkurence, která chce uspět stejně dychtivě, jako my. Jakkoli jasně toto zní, naprostá většina z nás se na trhu chová, jako by tomu tak nebylo, jako by o konkurenci vůbec nešlo a zajímavý příjem tu čekal na každého. Nejlépe příjem každý měsíc. Takové chování a očekávání vede obvykle k nezdaru, protože nebere vůbec v potaz základní realitu trhů.
-
Dluhopisy: Nejistá jistota
Dluhopisy jsou považovány za bezpečné cenné papíry s jistým výnosem. Ten je obvykle očekáván na úrovni 4 % ročně, případně jedno nebo dvě procenta nad inflací. Tyto čísla vychází z dlouhodobých průměrů. Avšak neznamená to, že takových výnosů dosáhne každý dluhopis a v každé době.
-
ZertifikateJournal 20/2013: DAX - Již brzy 10.000
Na 9 253,68 bodech se od tohoto pondělí nachází nové rekordní maximum indexu DAX. Došlo tedy k tomu, co jsme v ZertifikateJournalu předpovídali na začátku tohoto roku, a to totiž to, že DAX v průběhu roku pokoří hranici 9 000 bodů.
-
Trading: Jaký počítač vybrat?
Trading se nedá dělat na papíře s obyčejnou tužkou v ruce. Souhlasím s tím, že se v podstatě vracíme do starověku a dnešní tablety jsou takové sumerské destičky, do kterých ryjeme prstem, ale na trading je potřeba něco lepšího než sumerská destička.
-
Akciové fundamenty na území Eurozóny
S pozitivními daty z Evropy přicházejí znovu atraktivní příležitosti na trhu akcií Eurozóny. Od krize v roce 2008 se ukázaly jako nejziskovější převážně růstové tituly. Nyní s velkou pravděpodobností přichází období pro výběr tržně podhodnocených akcií a selekce dle fundamentálních faktorů a tržních valuací. Aktuálně preferujeme sektory energetiky, bankovnictví a telekomunikace.
-
Realitní trh v Německu se začíná přehřívat
Německá Bundesbanka vyslala varovný signál - realitní trh v největší evropské ekonomice se začíná přehřívat…, tedy alespoň na některých místech. Podle Financial Times se jedná především o sedm velkých německých měst (Berlín, Mnichov, Hamburg, Kolín, Frankfurt, Stuttgart a Düsseldorf), kde ceny od roku 2010 vzrostly o více než 25 %. Mají se Němci bát realitní bubliny, která se jim jako jedné z mála evropských zemí v předkrizovém období zcela vyhnula?
-
První kolo investiční soutěže skončilo. Kdo zvítězil?
Jindřich Šídlo porazil na demo účtu Leoše Mareše. Kdo z nich bude lepší v investování s reálnými penězi?
-
Vyplatí se minimální odvody?
Spor zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných ohledně výše odvodů na sociání a zdravotní pojištění se táhne od novodobé historie České republiky. Řada zaměstnanců vyčítá OSVČ, že mají nízké odvody. Ti se brání poukazováním na nutnost odvádět sociální pojištění, i když nejsou žádné příjmy (uvažujeme OSVČ jako hlavní činnost) a kontrují výhodami, které mají zaměstnanci a OSVČ nikoli.
-
V září mohli být investoři s výkonností fondů spokojeni
Září bylo pro investory, vlastnící podíly v investičních fondech, velmi vydařené. Více než 80 % produktů, v přepočtu na české koruny, uzavřelo tento měsíc v plusu. Výsledky podporovala velmi dobrá nálada na světových burzách.
-
Hongkong: Budoucí finanční centrum Asie
Hong Kong v posledních dekádách předvedl obrovský pokrok v oblastech, které jsou stěžejní pro dobře fungující finanční systém. Tamní finanční trh již nyní nabízí širokou škálu produktů, od klasických dluhopisů a akcií až po opce, warranty a další deriváty. Hongkong je místem, kde má své zastoupení více jak 300 mezinárodně působících bank ze zemí z celého světa a vytrvale se posouvá v žebříčku největších mezinárodních bankovních center.
-
Kolik by si měli lidé spořit na důchod?
Jedním z argumentů proti vstupu do druhého pilíře bylo, že množství lidí si spoří na důchod prostřednictvím doplňkového penzijního spoření. Dříve známého pod pojmem penzijní připojištění.
-
Nejvýznamnější firmy vyhlašují hospodářské výsledky
Minulý týden začalo odhalování výsledků nejvýznamnějších firem za třetí kvartál. Ovšem až v tomto týdnu se dozvíme více než 80 procent těch nejpodstatnějších informací o světových gigantech.
-
Investičním fondům se v srpnu dařilo
Aktiva domácích investičních fondů v srpnu vzrostla o 0,5 mld. Kč, tedy o 0,4 %, a dosáhla hodnoty 123,0 mld. Kč. Od počátku roku se hodnota spravovaných aktiv zvýšila už o více než 8 mld. Kč.
-
Politici šíří na globální trhy nákazu
Líbánky, které investorům držícím riziková aktiva dopřála před zhruba deseti dny americká centrální banka tím, že prodloužila nákupy dluhopisů v nezměněné podobě, zcela jistě končí. Na vině přitom nejsou makroekonomická data, ale politika.
-
Peru: Investiční příležitosti v rozvojových zemích Latinské Ameriky
Při analýze investičních příležitostí v rámci rozvojových zemí (Emerging Markets), které se nacházejí v oblasti Jižní Ameriky, bude Peruánská republika s jistotou první na seznamu volených kandidátů. Peru prochází vývojem ekonomických reforem, nastavuje stabilní rozpočtovou politiku a v relaci k rozvojovým zemím se prezentuje nízkým zadlužením.
-
Jak investují Leoš Mareš a Jindřich Šídlo?
Hvězdný souboj v rámci investiční soutěže společnosti BOSSA právě začal. Jak se na něj připravuje duo Leoš Mareš z Evropy2 a Jindřich Šídlo z iHNedu? Jaké jsou jejich dosavadní zkušenosti s investováním a jakou strategii volí proti svému rivalovi?
-
Takřka neznámý
Když si investor vybírá fond, nejčastěji se rozhoduje podle několika ukazatelů. Jedním z nich je i takzvaná obrátkovost portfolia – PTR
-
Kam jde cena uhlí, tam akcie NWR
Ceny akcií NWR během dvou uplynulých měsíců vzrostly o téměř sto procent. Hlavním důvodem ohromujícího zhodnocení byl růst cen koksovatelného uhlí na světových trzích, jež se ze 130 USD vyšplhalo až k úrovni 150 USD za jednu tunu.
-
Den "D" pro globální finanční trhy je tady
Dnes večer se dozví, jak americká centrální banka zkoriguje svou měnovou expanzi, která fakticky znamená dodatečnou měsíční poptávku po finančních aktivech ve výši 85 mld. amerických dolarů. Alespoň takové jsou měsíční nákupy vládních dluhopisů (40 mld.) a hypotečních dluhopisů (45 mld.) ze strany Fedu - neboli expanzivní politika pro níž se vžilo pojmenování "kvantitativní uvolňování".
-
Klíčové zasedání Fed se blíží
Již v tomto týdnu zasedá Federální výbor pro operace na volném trhu (FOMC). Jde o subjekt spadající pod Fed, který rozhoduje o budoucí podobě měnové politiky centrální banky Spojených států. Toto zasedání na sebe strhává mimořádnou pozornost kvůli tomu, že zde může být poprvé oznámen začátek postupného utahování současného kvantitativního uvolňování.
-
INVESTUJ NA OSTRO! Dvě kola, dvě celebrity, nespočet emocí a mnoho cen
Podzim je tu a s ním i pokračování úspěšné investiční soutěže, v níž se obchoduje na reálných účtech s reálnými penězi. Soutěž je ideální nejen pro již zkušené obchodníky, ale i pro ty, kteří již delší dobu obchodují na demo účtu a vyčkávají na ten správný okamžik k otevření účtu reálného.
-
Trh s ropou zůstává v zajetí krátkodobých potíží
O dopadu nedávných tragických událostí v Sýrii na finanční trhy toho již bylo napsáno mnoho. Většina textů se vzhledem k poloze země v dlouhodobě nestabilním regionu, který se asi ze třetiny podílí na světové produkci ropy, soustředí hlavně na vliv případného vojenského konfliktu na její cenu.
-
Komoditní vývoj: Stříbro si připsalo téměř 20 procent
V srpnu se komoditám dařilo. Komoditní index RICI posílil téměř o sedm procent. Nevýraznější růst proběhl na trhu se stříbrem, které posílilo téměř o 20 procent. Dobře se také vedlo platině a zlatu. V souvislosti s nepokoji v Egyptě a Sýrii rostla výrazně i ropa Brent. Výrazně propadla cena pomerančového koncentrátu, cukru a kávy.
-
Municipální dluhopisy v USA po pádu Detroitu
Velmi oblíbeným druhem investičních aktiv ve Spojených státech jsou municipální dluhopisy, tedy cenné papíry emitované městy a samosprávnými celky. Tyto obligace jsou dlouhodobě považovány za bezpečnou konzervativní investici a jejich popularita je rovněž podpořena skutečností, že z nich plynoucí příjem bývá často osvobozen od daní. Uvedené vlastnosti jsou významným důvodem, proč municipální dluhopisy rády nakupují například penzijní fondy.
-
Sofiina volba: Přijmout ztrátu a investovat jinam?
Zná to každý investor, stanoví si strategii, pečlivě vybere podílové fondy, zlato či jiné nástroje, do kterých chce investovat a začne se těšit na výnosy. Když jdou jeho výnosy nahoru, začíná si malovat, kam bude dále investovat či co si za svůj výnos pořídí. Ale ouha, trh začne klesat.
-
ZertifikateJournal 14/2013: Defenzivní certifikáty
V Německu investují bezpečně. Více než 2 z celkem 4,9 bilionů eur volných peněžních prostředků je uloženo na termínových a spořicích účtech. 260 miliard eur investovaných do cenných papírů tak tvoří pouze pět procent.
-
Nepokoje v Egyptě tvrdě dopadají na akcie Pegas Nonwovens
Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens pozastavil výrobu ve svém nedávno zprovozněném závodě v Egyptě. Příčinou jsou současné násilnosti mezi stoupenci bývalého prezidenta Mursího a armádou. O dočasném uzavření se přitom spekulovalo již při prvním kole egyptských násilností ze začátku července, nicméně provoz pozastaven nebyl. I to vypovídá o tom, že situace je v zemi nyní mnohem vážnější.
-
Americký trh zklamal, Fed může přemítat déle
Číslo, na které v pátek všichni čekali a jež mělo odstartovat seriózní debatu uvnitř americké centrální banky o tom, kdy a jak zpomalí měnovou expanzi, nakonec nepřišlo.
-
Otázka vhodnosti investice a náhrady škody
Obchodník s cennými papíry je povinen jednat ve vztahu k zákazníkovi kvalifikovaně, čestně a v jeho nejlepším zájmu. Obecné generální ustanovení v zákoně o podnikání na kapitálovém trhu je však nutné důsledně zkoumat. Může investor požadovat náhradu škody v případě, že obchodník s cennými papíry porušil dané ustanovení nevhodnou investicí, která je ve zřejmém rozporu s jeho investičním profilem?
-
Churning: Nekalá praktika nadměrného obchodování
Tzv. churning, neboli nadměrné obchodování na účtu zákazníka, je nekalou praktikou na kapitálových trzích, kdy se značná část investice klienta rozplyne v poplatcích za nepřiměřené množství zbytečných transakcí na jeho účtu.Víte, jak se mu bránit?
-
Nenechte se mýlit grafem
Při výběru investičního produktu se většina lidí dívá na minulou výkonnost. I když výsledky v minulosti nedávají žádnou záruku zopakování, může nám tento parametr napovědět více o produktu. Můžeme například srovnat výkonnost podílového fondu s reprezentativním indexem a vyhodnotit, zda dokáže portfolio manažer fondu překonat trh.
-
Jsou diamanty investicí?
Diamanty patří mezi přírodní nerosty, které dokáží lidi doslova očarovat. Jsou pro ně, stejně jako pro zlato, ochotni udělat cokoli. Po staletí patří mezi symboly krásy a rovněž uchovavatele hodnot.
-
Investiční strategie „prodej a uteč“
Investoři používají různé investiční strategie. Nejznámějšími jsou „kup a drž“, tedy jednou je nakoupen určitý nástroj a ten je držen po delší čas, anebo tzv. časování trhu. V případě časování trhu se snaží investor na základě určitého znaku na trhu „vytušit“, zda uvažovaný nástroj nakoupí či prodá.
-
Nové tarify Telefóniky zisky údajně neovlivní
Generální ředitel Telefóniky CR Luis Antonio Malvido se pro týdeník Euro vyjadřoval k aktuálnímu dění jak ve firmě samotné, tak i k aukci kmitočtů.
-
Cena palladia roste
Cena palladia, na rozdíl od ostatních vzácných kovů, během posledního roku významně rostla. Pro další zdražení mluví podle našeho názoru pokračující fundamentální nedostatek tohoto kovu posílený o fakt, že ruské zásoby palladia, které v minulosti zaplňovaly deficit na trzích, jsou téměř vyčerpané.
-
Japonský akciový trh na hraně
Poslední oficiální zpráva japonského ministerstva financí ukázala, že investoři z cizích zemí byli předminulý týden čistými kupci japonských akcií. Hodnota nákupu akciových titulů zahraničními investory dosáhla za týden 27,4 biliónů jenů (271 miliónů dolarů). Kdo stojí za aktuálním výprodejem na tamním akciovém trhu, který byl nejsilnějším za poslední dva roky?
-
Akcie v posledním květnovém týdnu
Poslední květnový týden byl relativně chudý na výraznější politické, monetární či makroekonomické impulzy, což však nebralo vítr z plachet zvýšené volatilitě, co se denních relativních změn týče.
-
Proč cena zlata klesala?
V polovině dubna nastal na trhu se zlatem prudký výprodej. Za dva dny se cena snížila o extrémních 13 procent. Příčinou byly podle našeho názoru spekulace, že americká centrální banka omezí program nákupů státních dluhopisů. Cena opcí následně výrazně vzrostla, což nás přimělo opět uvažovat o strategii vypisování put opcí.
-
Bernanke nepřekvapil, ale zabojoval o svůj program
Středeční podvečer naplnil finanční trhy vysokou volatilitou. Nebyla to však hra velkých investorů, ale proslov šéfa americké centrální banky (Fed) Bena Bernankeho, který předstoupil před americký Kongres, aby poreferoval o stavu domácí ekonomiky a budoucnosti třetího kola kvantitativního uvolňování. Před samotným proslovem zaplavily média stovky zpráv o tom, co se stane a jak to bude, jisté však bylo jediné, a to že dojde k osvětlení tolik diskutované situace, jakou je měnové uvolňování v USA.
-
Trhy dluhopisů nervózně vyhlížejí vystoupení šéfa Fedu
Nejen rostoucí akciové trhy, ale i klesající indikátory tržního a kreditního rizika (volatilita a kreditní marže) signalizují, že sázky trhů na to, že bude lépe, rostou. S fenoménem klesajícího rizika je nicméně spojena politika hlavních centrálních bank, které skrze nákupy (především vládních) dluhopisů do své bilance pumpují na trhy aktiv dodatečnou likviditu.
-
Nepokoje v Jižní Africe by mohly vyhnat cenu platiny nahoru
Jižní Afrika je královstvím drahých kovů a jejich těžby, a proto jsou světové ceny těchto komodit ovlivňovány každou maličkostí, která se v tamní ekonomice odehraje. Jakákoliv příhoda, jež má vliv na život v těžebních dolech a zasáhne produkci drahých kovů, se okamžitě promítne do množství nabídky nerostů a tedy i jejich ceny.
-
Investiční SHOW: Jak investoval Leoš Mareš?
Kdo se chce stát úspěšným forexovým obchodníkem, neobejde se bez kvalitních informací. Společnost Bossa se rozhodla přiblížit obchodování na měnovém trhu zábavnou formou. Pražská část Investiční show je sice za námi, ale stále se ještě můžete přihlásit na akci pořádanou v Brně a Ostravě.
-
Zlatý výprodej aneb co dál?
Dvoudenní propad ceny zlata byl jedním z největších výprodejů, které historie pamatuje, ovšem ještě důležitějším faktem je, že nikdo pořádně netuší, co stojí za tímto poklesem. Zlato zažilo od minulého pátku největší jízdu z kopce od roku 1980, a i když se v úterý pokusilo mírně zkorigovat svoji ztrátu, zůstává o 26 procent levnější oproti maximům z roku 2011.
-
Jak začít zhodnocovat v investiční společnosti
I přes velký rozvoj spořicích účtů se stále najdou mnozí z nás, které neuspokojuje představa, že odkládáme peníze někam, kde výnosy někdy alespoň kryjí inflaci. Jedním ze způsobů, jak nepracovat pouze pro peníze, ale nechat naše peníze pracovat i pro nás, je svěřit část z našich příjmů investiční společnosti.
-
ZertifikateJournal 5/2013: Evonik IPO
Tiše, potají a nenápadně se index DAX po několika letech opět přehoupl přes hranici 8000 bodů. Bohužel většina investorů a velká část jejich investičních prostředků se stále nachází na vedlejší koleji a další možné alternativy se jeví v době nízkých úrokových sazeb jako velmi nerentabilní.
-
Po stopách garance
Češi jsou konzervativní investoři. Tento fakt si dobře uvědomují investiční společnosti, které vytvářejí nejrůznější garantované a zajištěné nástroje. Jaké výnosy lze od garantovaných produktů očekávat?
-
Pilíře vs. „chytrá“ investice
Porovnání aktuálních cen nemovitostí a hypoték s předpokládanou penzí z důchodových pilířů ukázalo jednoznačné doporučení. Měsíční spoření částky 2 000 Kč po dobu 20 let může zajistit důchod z II. pilíře 2 104 Kč a z III. pilíře 2 700 Kč, uvádějí odborníci. V případě měsíčního investování stejné částky do vlastní nemovitosti by však člověk v důchodu pobíral zhruba jednou tolik.
-
Peníze investorů proudí do rozvíjejících se zemí
Očekávat v současnosti zajímavé výnosy od dluhopisů rozvinutých zemí se řadí do kategorie sci-fi. Státní dluhopisy Německa, USA, Švýcarska nesou velmi nízké zhodnocení. Konzervativní investoři si dnes kladou otázku, které dluhopisy nabízejí zajímavý výnos za cenu přijatelného rizika.
-
Dluhopisy výjimečné výsledky nezopakují
Psát o tom, že jsou Češi konzervativní investoři, je nošením dříví do lesa. Faktem je, že tuzemští investoři a střadatelé preferují zajištěné produkty, pokud možno dotované státem, jako jsou stavební spoření či účastnické fondy. Přičemž tyto nástroje do značné míry investují do státních dluhopisů.
-
Komoditní vývoj v lednu
V lednu se na finanční a komoditní trhy vrátil optimismus. Globální ekonomická situace se zlepšuje a objem levných peněz v oběhu nadále prudce roste. Spekulativní aktivita na trzích už téměř dosahuje úrovně před finanční krizí.
-
Kdo je nemá, jako by nebyl
Kdybychom si položili otázku, co je nejsilnější investiční příběh poslední dekády, mnoho lidí by odpovědělo, že rozvíjející se trhy. Ty mají za sebou velmi úspěšné dvě desetiletí takřka nepřerušeného ekonomického růstu, který se samozřejmě projevil i na finančních trzích. Kdo nestihl včas naskočit do tohoto rozjíždějícího se vlaku, tak přišel o zajímavé zhodnocení.
-
Levné peníze lákají k nákupu akcií i komodit
Po každé vlně kvantitativního uvolňování zatím rostl zájem o rizikovější aktiva. Je pravděpodobné, že se i v letošním roce budou snažit centrální banky vlévat další peníze do ekonomik. Zopakuje se minulost a dojde opět k růstu akciových a komoditních trhů?
-
Ježíšek podílovým fondům přece jen „naložil“
Pokud jste pod vánočním stromečkem čekali solidní výkonnosti podílových fondů, zřejmě jste se dočkali. Kladných výkonností totiž dosáhlo 87 % akciových a více jak 75 % dluhopisových podílových fondů s průměrnými výkonnostmi 2,73 %, resp. 0,55 %. Nejvíce však nadělovaly fondy investující v zemích, ve kterých byste si vánoční idylku zřejmě neužili.
-
Rebalance komoditních indexů pro rok 2013
Při investování do komodit skrze indexy, jako jsou dva hlavní S&P GSCI a DJ-UBS, je třeba počítat s tím, že každý rok prochází obdobím převažování. Dochází tak k úpravě váhy jednotlivých složek indexu.
-
Vyhlídky vstupu nových firem na burzu
Padesát šest procent evropských obchodníků je toho názoru, že objem aktivit IPO bude kvůli přetrvávajícímu evropskému oslabení a negativnímu IPO sociální sítě Facebook v roce 2013 stagnovat nebo se sníží.
-
Akciové trhy mají prostor pro další růst
Začátkem listopadu byl prezidentem Spojených států amerických znovu zvolen Barack Obama a dvě hlavní politické strany uhájily každá jednu z komor Kongresu. Jaký budou mít výsledky voleb dopad na politiku a hospodářství, a jské jsou možné důsledky pro finanční trhy komentuje Ken Taubes ze společnosti Pioneer Investments.
-
Bude Čína i s novým politickým vedením atraktivní investiční destinací?
V Čínské lidové republice bylo po dlouhých deseti letech zvoleno nové sedmičlenné vedení komunistické strany.
Pro finanční trhy bude klíčové, jestli a jak budou noví lídři pokračovat v reformách čínského finančního systému.
-
CETV: majitel TV Nova má problém
Mediální společnost CETV, která je mimo jiné majitelem české televize Nova, zasadila investorům tvrdou ránu. Ti neváhali ani na okamžik a poslali akcie této firmy v posledních dnech asi o 20 % níže. Podle mého názoru je to reakce adekvátní, nicméně se tím otevírá slušná dlouhodobá příležitost k ziskům.