-
Ušetřená tisícovka měsíčně: Do čeho ji investovat?
Češi se pokouší spořit stále. Daleko výhodnější než běžně dostupné možnosti spoření však můžou být i investice, pokud si troufáte. Pojďme se společně podívat, do čeho je výhodné "hodit" tisícovku měsíčně.
-
Kdo vlastní naše mobilní operátory?
Kdo vlastní naše mobilní operátory Vodafone, O2 či T-Mobile? Kolik měli klientů a jaké měli zisky a tržby? A kdy přijde další konkurence do tohoto odvětví?
-
Kdo vlastní v Česku noviny? Babiš, Křetinský, Bakala a další
Noviny a ranní káva, kombinace bez které si mnoho z nás nedokáže vybavit všední den. Kdo vlastní české noviny - Blesk, Sport, Hospodářské noviny, Mladou frontu dnes, Deník a další?
-
Rozhovor s finančním ředitelem Avant: Naše fondy nejsou určené jen pro horních 10 000 nejbohatších
Zajímáte se o investiční fondy? Pokud ano, přečtěte si náš rozhovor s finančním ředitelem společnosti Avant, jejíž růst nezastavila ani pandemie.
-
Kdo vlastní naše obchodní řetězce?
Obchodní řetězce jsou součástí téměř každého města a nové obchody se otevírají i v kdejakém zapadlém městečku. Víte, kdo je vlastní? A jaké měly minulý rok tržby a zisky?
-
Komentář: Jaký vliv má koronavirus na světovou ekonomiku?
Jaký má koronovirus vlil na aktuální situaci na světových trzích? Došlo ke zvýšení anebo naopak k propadům? Komentář k šíření koronaviru v Evropě připravil Martin Sklenář, analytik Saxo Bank.
-
Jak si udržet finanční plán: koronavirus a nákup levných akcií
Reakce na náhlé události, jako je koronavirus, musí reflektovat náš finanční plán. Každý finanční plán by proto měl rozlišovat krátký a dlouhý časový horizont. Jedna věc je totiž krátkodobé kolísání a něco jiného je plánování zdrojů na třicetiletý časový horizont.
-
Ceny akcií kvůli koronaviru klesají, zlato stoupá
Ve světě řádí od začátku prosince zcela nová infekce, virus COVID-19 ze skupiny koronavirů. Symptomy onemocnění se v mnohém podobají chřipce. Pokud je v případě chřipky řada otázek doposud nezodpovězena, pak koronavirus klade na vědce ještě větší nároky.
-
Česko v Německu investuje hodně, víc než Rusko nebo Čína
České přímé zahraniční investice stále více směřují do Německa. Češi tam investují víc než Poláci, Rusové nebo Číňané.
-
Kam putují dividendy z Česka?
Z České republiky 2018 odteklo na dividendách do zahraničních firem téměř 257 miliard korun. Kam putovalo nejvíce peněz ve formě dividend? A proč zrovna do Holandska putovalo 47 miliard korun?
-
Akcie Apple a Alphabet vymazaly letošní zisky
Akcie technologických společností, které si získaly za posledních pár let na popularitě, nyní částečně stály za výprodeji na akciových trzích kvůli jejich obrovské kapitalizaci.
-
Výprodeje na akciových trzích mohly způsobit algoritmy
Akciové trhy jsou opět pod tlakem a to navzdory pozitivním výstupům z víkendového summitu G20 v Argentině, kde se prezidenti dvou největších ekonomik Číny a USA dohodli na 90denním příměří v obchodním sporu, během kterého na sebe nebudou zavádět další cla. Akciové trhy vnímaly zprávy pozitivně a v pondělí otevřely silným nákupním gapem.
-
4 události, které vám napoví, kdy propad akcií najde své dno
Akciové trhy jsou za posledních měsíc pod další vlnou výprodejů a nic na tom nemění ani výsledková sezona, která ve většině případů pozitivně překonává očekávání. Akcie konkrétních společností, které překonávají očekávání, rostou, indexy však zůstávají zatím pozadu a převládá negativní sentiment.
-
Průvodce investičním světem
V době, kdy se roční inflace pohybuje okolo 2 %, je rozumné investovat a nenechat své úspory ležet ladem. Možností k investování a zhodnocení peněz existuje spousta. Vybrali jsme pro vás šest investičních variant. Která bude pro vás ta nejvýhodnější?
-
5 věcí, které ovlivní hodnotu vašich investic v roce 2017
Co ovlivní investice a jejich růst v roce 2017? Odborníci a investiční poradci se shodují, že kromě politické situace, Brexitu a trumpoekonomie, to budou nejspíš i měnové kurzy, posilování dolaru, růst úrokových sazeb a také růst v emerging economies. Ať už investujete přímo do akcií nebo třeba do fondů, které nabízí vaše banka, tak nejdůležitější současné trendy je dobré znát.
-
Trump není mrtev!
Divergence předvolebních průzkumů v posledních týdnech se mezi demokratickou kandidátkou na amerického prezidenta a jejím republikánským soupeřem v mainstreamových médiích setkala s universální úlevou: „tak přece mají Američané rozum!“. Radost a úleva jsou však, dle mého, předčasné a trhy by se měly připravit, že Brexit nemusí být letos jediné překvapení.
-
Čísla, která ovlivní Čínu v roce 2016
Po celá desetiletí je Čína, která konzumuje nezměrné množství surovin a komodit, považována za hlavní hnací motor globálního růstu. V současné době prochází tento asijský obr dramatickými změnami, protože jeho vláda prohlubuje reformy, otevírá svou ekonomiku a realizuje obrovské zahraniční investice. Velikost čínské střední třídy rychle roste, což má za následek velkou podporu pro domácí spotřebu. Vytvořením nové asijské banky pro investice a infrastrukturu (AIIB) a začlenění čínského jüanu do mezinárodní rezervní měny Mezinárodního měnového fondu, posílilo roli Činy na světových finančních trzích a zvýšilo její celosvětový význam. Zde je několik čísel, která v tomto roce Čínu ovlivňují a ovlivní.
-
Rok 2015. Co přinesl evropským akcionářům?
S blížícím se Silvestrem přichází obligátní bilancování událostí, které nás v uplynulém roce ovlivnily a nejinak tomu je i na akciových trzích. Pojďme se podívat, jaké faktory se letos nejvýrazněji podepsaly na obchodování s evropskými akciemi a kde se dalo nejvíce vydělat či naopak prodělat.
-
Manuál pro výběr akcií dle legendy „stock-pickingu“
V seriálu o investičním přístupu legendárních postav z Wall Street nelze vynechat Petera Lynche. Tento investor dokázal v letech 1977 až 1990 v čele fondu Fidelity Magellan téměř nevídané věci.
-
Zbrojní sektor opět v centru pozornosti
Zhoršující se globální bezpečnostní situace je voda na mlýn akciím firem, které dodávají zbraně a techniku jednotlivým armádám.
-
Investice podle Grahama: Jak najít podhodnocené akcie?
Benjamin Graham byl jedním z legendárních investorů, který je považován za zakladatele hodnotového investování. Dnes si ukážeme šest kritérií, podle kterých Graham identifikoval podhodnocené firmy.
-
Trh IPO letos sužuje období sucha
IPO, tedy primární úpis akcií, je jedním z nejdůležitějších momentů v životě každé společnosti, která se rozhodne ke vstupu na burzu.
-
Rok rekordů pro fúze a akvizice
Jen od začátku letošního roku byly dojednány fúze a akvizice v objemu přesahujícím jen stěží představitelných 3,8 bilionu amerických dolarů.
-
Investoři by měli věnovat zvýšenou pozornost potenciálnímu Brexitu
Na tuto skutečnost upozorňují velké světové banky jako Citi Bank, Morgan Stanley, Nomura, UBS nebo Societe Generale. Banky radí svým klientům, aby v případě dlouhodobějších investičních rozhodnutí neopomíjeli možnost Brexit, která podle posledních průzkumů veřejného mínění roste.
-
Hloupé peníze obchodují ráno, chytré večer
Wall Street Journal před několika dny zveřejnil článek s titulkem: „Nejhorší akciové obchody jsou ty, které provedeme hned ráno.“ Tento článek mi připomněl počátek devadesátých let a člověka, který měl velký vliv na mou investiční filozofii.
-
Volkswagen se potápí. Kde hledat příležitosti?
Tak smolné období manažeři z Volkswagenu snad ještě nezažili. Firma se musela nejdříve vyrovnat s mocenským soubojem mezi Winterkornem a Piëchem, následovaly problémy na čínském trhu a nyní kauza s údajnými podvody při kontrolách emisí v USA.
-
Prestižní akciový index DAX přivítá nového člena
K 21. září proběhne tradiční úprava složení nejvýznamnějšího evropského akciového indexu, německého DAX 30.
-
Už i Číňané si pohrávají s myšlenkou na QE
Poměrně dlouho panovala na globálních akciových trzích historicky velmi nízká volatilita. Toto období relativně klidného obchodování však utnuly první náznaky možného zpomalení čínské ekonomiky.
-
Podle Čechů jsou v současné době nejvýnosnější investicí nemovitosti a podílové fondy
Téměř polovina Čechů (43 %) si myslí, že největšího zisku lze v současné době dosáhnout investováním do nemovitostí. Pětina dotazovaných pak vidí jako nejefektivnější investici do podílových fondů (11 % prostřednictvím akciových a 9 % prostřednictvím dluhopisových titulů). Třetí příčku domněle nejvýnosnější investice obsadilo zlato, do kterého by podle nedávného průzkumu skupiny Pioneer Investments investovalo necelých 15 % respondentů.
-
Závod o Írán je v plném proudu
Spekuluje se, že za rok 2011 bylo v Íránu vyrobeno téměř 1,5 mil. automobilů, ale poté kvůli západním sankcím produkce automobilů klesla až na 624 tisíce v roce 2013. S postupným uvolňováním restrikcí začala výroba opět narůstat a v roce 2014 činila 1,1 milionu vozů.
-
Low-cost letecká doprava a investiční příležitosti
Dnes, kdy levná ropa přeje aerolinkám po celém světě, řada investorů zapomněla, že odvětví letecké dopravy nebývalo vždy tak atraktivní. Ještě před globální finanční krizí v roce 2008 se nacházelo okolo 70% amerických leteckých přepravců v insolvenci.
-
Výsledková sezóna v USA: Zklamání za zklamáním
Výsledkové sezóně v USA se start příliš nepodařil. Po sérii více méně solidních dat firem z bankovního sektoru se ke slovu dostaly tituly z průmyslu a technologií, kde se objevilo hned několik výrazněji negativních překvapení.
-
Brokerjet končí. Kam můžete převést portfolio?
Brokerjet České spořitelny oficiálně oznámil ukončení služby Brokerjet. Drobní investoři využívající služby tohoto on-line brokera si musí vybrat nového obchodníka. Jaké jsou aktuální nabídky jednotlivých obchodníků s cennými papíry?
-
Pozitivní zprávy z Japonska
Alex Treves, manažer pro japonské akcie ve Fidelity Worldwide Investment, komentuje makroekonomický výhled Japonska pro druhé pololetí 2015.
-
1,1 biliónu dolarů hotovosti
Tolik peněz má na účtu 50 největších amerických firem. Pokud bychom to číslo rozšířili na všechny nefinanční americké firmy, z 1,1 biliónu by se stalo 1,7 biliónu.
-
Kaňka na výsledcích Tesla Motors
Své výsledky hospodaření za uplynulý kvartál už zveřejnila i automobilka Tesla Motors, která je zejména díky svému excentrickému řediteli a největšímu akcionáři v jedné osobě Elonem Muskem velmi dobře známá i českým investorům.
-
Výsledky bank překvapily nejednoho investora
Výsledková sezóna za první kvartál roku 2015 se pomalu chýlí ke svému konci. Většina tržní kapitalizace amerického indexu S&P 500 už do svých účetních knih nechala nahlédnout.
-
Řecko dál hraje svou velmi nebezpečnou hru
Pokud se mluví o problémech Řecka, tak to nejsou nějaké nepodstatné, interní neduhy, se kterými se tento středomořský stát potýká. Vzhledem ke společné měně euro, kterou Řecko sdílí s mnoha vyspělými evropskými státy, má tento problém daleký přesah. To je důvod neustálých a stále se dokola opakujících vyjednávání a schůzek zabývajících se problematikou řeckého zadlužení.
-
Co investorům přinese výsledková sezóna?
Ve středu oficiálně začala další výsledková sezóna v USA. Několik firem sice již čísla zveřejnilo, ale právě Alcoa je považována za ostrý start. 1. kvartál byl dalším v řadě s velmi silným dolarem, což je negativní pro americké firmy.
-
Obavy z přehřátí amerického akciového trhu nejsou opodstatněné
V minulých letech překonával výkon amerických akcií ostatní důležité trhy. Od poklesu v roce 2009 se hodnota indexu S&P 500 více než ztrojnásobila. Dobré výsledky odrážejí nejen oživení americké ekonomiky, kterou pohánějí zisky společností, ale rovněž lepší nálada investorů způsobená bezprecedentním uvolněním měnové politiky Federálního rezervního systému.
-
Které evropské akcie jsou vhodné na doplnění portfolia?
Diverzifikace je důležitým nástrojem každého akciového portfolia. Nabízíme proto výběr z evropských akcií, které by mohly obohatit investiční portfolio. Jsou mezi nimi například akcie British Telecom, Henkel anebo Unilever.
-
Nový obr v potravinářství může spustit konsolidaci celého sektoru
Ve Spojených státech dojde ke spojení dvou dominantních hráčů na tamním trhu s potravinami. Řeč je o fúzi Kraft Foods a Heinz, za níž stojí známý investor Warren Buffett spolu s brazilským fondem 3G Capital.
-
Největší letošní zklamání? Ekonomický vývoj v USA
Není ani zdaleka přehnané říci, že globální ekonomický růst v loňském roce byl tažen velmi robustním oživením v USA. Tamní ekonomika za razantní podpory extrémně uvolněné měnové politiky přidala 2,4 % (meziroční navýšení HDP očištěné o inflaci), což byl zdejší nejvyšší zaznamenaný růst od roku 2010. V letošním roce by mělo tempo růstu ekonomiky zrychlit až na 3 %.
-
Alibaba investuje, ale pomalu
Velmi dlouho očekávanou událostí byl v minulém roce primární úpis akcií společnosti Alibaba, která operuje na poli internetového obchodování. Čínský gigant se díky tomuto kroku zapsal do historie akciového trhu jako doposud největší IPO v dějinách.
-
Německá burza drtí zbytek světa
Německý akciový index DAX v roce 2015 vede nad americkým S&P 500 16:1. To nejsou body ani góly, ale procentní výkonnost jednotlivých indexů. Takový rozdíl ve výkonnosti by se v minulosti hledal jen těžko a co víc, vedení se může ještě zvyšovat. Hlavním důvodem takového rozdílu a optimismu do budoucna jsou rizika.
-
NASDAQ po 15 letech opět u hranice 5 000 bodů. Co se od té doby změnilo?
Americký technologický akciový index Nasdaq se prvně od března roku 2000 přibližuje ke kulaté hodnotě 5 000 bodů a svým historickým maximům 5 132,52 bodu, kterých docílil na vrcholu internetové (dot-com) bubliny v březnu 2000.
-
Vedení Tesla Motors své akcionáře znovu zklamalo
Výsledky hospodaření za uplynulý kvartál akcionáře firmy příliš nepotěšily. Hned na úrovni celkových výnosů jde vidět zklamání, když bylo dosaženo pouze 1,1 mld. USD oproti odhadovaným 1,2 mld. USD. Nižší než očekávané výnosy se následně podepsaly i na jednotlivých úrovních zisku, přičemž celkově byla za 4Q reportována čistá ztráta 16 mil. USD. Trh přitom očekával dosažení poměrně solidního zisku.
-
Zámořská výsledková sezóna v poločase. Co zatím přinesla?
Výsledková sezóna v USA je zhruba ve své polovině, přičemž v rámci indexu S&P 500 reportovalo svá čísla již 225 firem tvořících více než 60 % tržní kapitalizace tohoto indexu. Mezi současné hlavní faktory ovlivňující výsledky hospodaření mnoha firem a zejména jejich výhledy do budoucích období patří nízké ceny ropy, silný dolar a také tradiční téma vývoje globální ekonomiky.
-
Nejlepší a nejhorší akcie indexu S&P 500
Od začátku roku se americký index S&P 500 drží v bočním trendu a konsoliduje mezi hodnotami 1980 - 2060.
-
Jak za den přijít o 850 miliard korun
850 miliard korun, neboli 35 miliard amerických dolarů je suma, o kterou se snížila hodnota společnosti Microsoft během jediného dne po zveřejnění výsledků hospodaření za 4. čtvrtletí roku 2014. 35 miliard dolarů odpovídá poklesu o 10 %, nejvíce za poslední rok a půl. A to všechno bez výraznějších negativních zpráv.
-
Proč jsou bohatí lidé stále bohatí i v dobách recese?
Jak už to většinou bývá zvykem, velmi bohatí lidé si pořizují velmi drahé rezidence. Avšak pravdou zůstává, že jejich veškeré bohatství není situované právě v jejich primárních nemovitostech určených pro život.
-
Jak se jednoduše stát vlastníkem Ferrari?
Ne, nejedná se o návod na rychlé zbohatnutí či tip na výhodnou koupi tohoto italského supersportu. Vlastníkem Ferrari, automobilky Ferrari, se ale nejspíše již brzy může stát prakticky kdokoliv. Stačí si jen koupit její akcie.
-
Biotechnologie neztratí svou dynamiku ani v roce 2015
Pro některé investory je tento sektor bublina, pro jiné hodnotná investice. Ano, řeč je o biotechnologických společnostech, které nevykazují jedinou známku zpomalení růstu cen akcií.
-
Akciový trh stojí na počátku úrodného období
Podle průzkumu společnosti Yardeni Research Inc je období průběžných voleb v USA, které se konají dva roky po prezidentských volbách, pro americké akcie jedním z nejvýživnějších částí roku.
-
Zapomeňte na kybernetické pondělí, je tu čínský den nezadaných
Dne 11. 11. proběhla v čínských internetových obchodech nakupovací mánie. Již minulý rok se stal dnem největších internetových nákupů na světě.
-
Příznivé vyhlídky pro japonské akcie
Japonské akcie na rozhraní října a listopadu výrazně posílily. Index TOPIX vzrostl za jediný den o 4,3 procenta a během celého týdne o 7,4 procenta. Hlavním důvodem razantního růstu bylo oznámení o realokačních plánech státního penzijního fondu, který tak chce výrazně posílit hodnotu japonských akcií.
-
Fenomén biotechnologie
Biotechnologie se zakládají na technologickém využití poznatků z biologie. Jedná se o využití chemických procesů, které nejsou cizí lidským buňkám. Tato věda má široké uplatnění a to zejména v medicíně, zemědělství, potravinářství. Vyvinuté technologie a produkty nám pomáhají zlepšovat každodenní život.
-
Bláznivé investice firmy Amazon děsí akcionáře
Jeff Bezos, generální ředitel firmy Amazon, se buď zbláznil, nebo je génius a vizionář. Jinak nelze nazvat masivní investice, které management provádí už 4. čtvrtletí v řadě.
-
Nad Tescem se stahují černá mračna
Supermarket Tesco, který je s tržní kapitalizací 14 miliard GBP největším maloobchodním řetězcem ve Velké Británii, důvěrně zná i český spotřebitel. Již v září tohoto roku jsme mohli v novinách narazit na zprávu o účetním skandálu, který, jak už to tak bohužel bývá, investory velmi nemile překvapil.
-
Řecko opět středobodem pozornosti
Řecko se opět stává středobodem pozornosti investorů a zaujímá první místo v jejich hledáčku, když chtějí něco prodat ze svého portfolia.
-
Společnosti v USA se vrací k investicím
Americké firmy začínají opět investovat do obnovy starého a pořízení nového fyzického majetku. Postupně se tak odklání od zpětného odkupu vlastních akcií a vyplácení dividend.
-
Dividendový výnos bude i nadále stoupat
Dividendově silné akcie nabízejí s výhledem na běžné výnosy dobrou alternativu k dluhopisům. V roce 2013 byly celosvětově vyplaceny investorům dividendy ve výši zhruba 1170 miliard dolarů, což představuje přibližně 30 % německého hrubého domácího produktu.
-
Dlouho očekávané IPO Alibaby je tady
Největší, nejhonosnější, nejočekávanější. To jsou přívlastky, kterými se veřejná nabídka internetové společnosti Alibaba může chlubit.
-
Herní průmysl se již připravuje na své žně
Největší zájem o své produkty registrují herní společnosti pravidelně během čtvrtého kvartálu, což samozřejmě souvisí s blížícími se vánočními svátky. Jde o nejvýznamnější období celého roku, kdy tržby herních producentů vzrostou v mezikvartálním srovnání i na dvojnásobek. Představíme si jedny z největších světových gigantů tohoto odvětví a ukážeme si vliv Vánoc na jejich výsledky.
-
Oživit pražskou burzu se snaží výsledková sezóna
Na české burze bylo v minulém týdnu po delší době trochu více živo. Ve středu reportovala výsledky mediální společnost CETV, jejíž výsledky byly mírně pozitivní.
-
Fiat jako lovec, možná i jako kořist
Letošní rok je jeden z nejbohatších v historii co do různých fúzí a akvizic. Firmy se tímto způsobem snaží zabezpečit si lepší konkurenční postavení na straně jedné a zbavit se efektivním způsobem přebytku hotovostních prostředků na straně druhé.
-
Čína se zadlužila dříve, než zbohatla
Britské bance Standard Charted a jejímu týmu analytiků se podařil zajímavý kousek, a to spočítat celkové zadlužení některých zemí včetně Číny.
-
Volkswagen a Fiat?
V titulcích německých médií se objevila naprosto překvapivá informace o možném kompletním či alespoň částečném propojení Volkswagenu s italským Fiatem.
-
Výsledková sezóna v USA úspěšně odstartovala
Minulý týden začala výsledková sezóna firem obchodovaných na amerických trzích. Teprve teď se ukáže, do jaké míry je optimismus akciových indexů podpořen i zlepšujícími se finančními výsledky nebo zda trh táhnou především levné zdroje peněz.
-
Jak investovat do světových akcií?
Chtěli byste investovat do akcií, ale nevíte, které vybrat? Základním stavebním kamenem portfolia mohou být nejvýznamnější světové akcie. Které tituly to jsou a jak je získat do portfolia?
-
Primární úpisy akcií jsou na vzestupu
Aktivita na trhu primárních úpisů akcií nadále sílí a tak i druhé čtvrtletí letošního roku lze dle výsledků pravidelné studie EY Global IPO Trends označit za velmi úspěšné.
-
Co je to Lock-Up a dá se na něm vydělat?
Lock-Up je výraz spojený s primárním úpisem akcií na burze, tedy s IPO. Do češtiny se nepřekládá, a kdyby, tak by znamenal něco jako uzamčení. Jde o období, po které nesmí původní vlastníci společnosti prodávat své akcie na burze.
-
Poškození investoři: Kde jsou ty soudní spory?
Soudní spory jsou vděčným tématem sdělovacích prostředků. Vytvářejí iluzi, že se lidé soudí kvůli každé maličkosti. Skutečnost je taková, že je velké množství poškozených investorů v pozici neprofesionálních zákazníků, avšak soudní spory v dané problematice jsou spíše výjimkou.
-
Dluhopisy – hit posledních dní
Požadované výnosnosti vládních dluhopisů klesly ve čtvrtek 15. 5. 2014 na nejnižší úrovně za poslední rok. Investoři se přesouvají především do amerických, německých a britských dluhopisů.
-
Jak vysokorychlostní obchodování změnilo trh
V posledních měsících na trhu vyvolal poprask spisovatel Michael Lewis se svou knihou Flash Boys věnovanou vysokorychlostnímu obchodování HFT (high frequency trading).
-
Sedm tipů, jak na investování
Termín investování vyvolává v mnoha českých domácnostech stále obavy a připojují k němu slova, jako jsou pokles, riziko, složitost, hodně peněz a podobné nepříliš povzbuzující výrazy.
-
Konec uvolněné měnové politiky v USA přinese posílení dolaru a zpomalení růstu akciových trhů
Minulý týden bylo zveřejněno množství statistických dat z největší světové ekonomiky. Nejprve zklamal analytiky celkový růst výstupu hospodářství.
-
Jsou akcie na současných úrovních atraktivní?
Americký akciový index S&P 500 naráží v posledních třech měsících na hranici 1890 bodu a zatím jí nebyl schopny přesvědčivě překonat. Fed přistoupil na konci dubna již ke čtvrtému snížení objemu kvantitativního z původních 85 miliard dolarů na 45 miliard dolarů měsíčně.
-
Další úspěšné čtvrtletí pro Continental
Německý výrobce pneumatik, brzdících systémů a různých dalších komponentů používaných v automobilovém průmyslu dosáhl během 1Q 2014 nárůstu tržeb o 4,4 % y/y na celkových 8,4 mld. EUR. Výsledek by přitom byl ještě lepší, pokud bychom čísla očistili o měnové a další jednorázové negativní vlivy.
-
Investoři si oblíbili malé těžební společnosti v USA
Investoři v energetickém sektoru se začínají zaměřovat na malé společnosti, které dlouhou dobu stály na okraji jejich zájmu.
-
Obří akvizice na obzoru?
Po nedávném zveřejnění akvizic významných firem v rámci farmaceutického sektoru, si pozornost přebírá další potenciálně několikamiliardový obchod. Převážně průmyslový konglomerát General Electric by dle prozatím nepotvrzených informací měl převzít francouzskou společnost Alstom. Ta se kromě výroby turbín zabývá i vývojem rychlovlaků, známých TGV.
-
Technologická akciová bublina 2.0?
Současný býčí trh na akciových trzích pokračuje již pátým rokem a s každým novým pokořením historických maxim se ve spojení s technologickými akciemi množí varování o spekulativní bublině.
-
ZertifikateJournal 6/2014: Zpětné odkupy jsou IN
Společnost Solactive AG odstartovala v polovině března Solactive European Buyback Index (index BUYEU), který má sloužit jako podkladové aktivum finančních produktů Société Générale Corporate & Investment Banking (SG CIB), mimo jiné swapů, opcí a certifikátů.
-
Jak nejlépe zhodnotit malé peníze?
Investování už dávno není doménou bohatých lidí. Dnes můžete investovat od několika stokorun. Nečekejte však, že se z malých částek stanou za pár let miliony. Kde můžete zhodnotit své úspory?
-
Jsou US akcie předražené? Napoví výsledková sezóna
S obchodováním na burzách se pojí i několik zajímavých tradic. Jednou z nich je, že se za začátek každé výsledkové sezóny pokládá den, kdy své hospodaření rozkryje Alcoa.
-
Vysoká cena léků se neodpouští
V článku o investicích do biofarmaceutických společností jsme uvedli, že atraktivita tohoto sektoru je dána účinkem budoucích tržeb ze schváleného léku na společnost s nízkou tržní kapitalizací. Dále v článku upozorňujeme na to, že sektor podléhá tvrdé regulaci úřadů. Dnešní článek se věnuje tomu, jaký dopad na cenu akcií může mít regulace.
-
Alibaba: Chystá se největší IPO od Facebooku
Dlouho očekávaný vstup na akciový trh největšího čínského internetového obchodu začíná mít jasnější obrysy. Alibaba v březnu ukončila měsíce dohadů a oznámila zahájení IPO.
-
Obchodování pomocí mobilní platformy
Někdy se jednoduše potřebujeme odpojit. Odpoutat se od počítače a vyrazit někam ven. Nenarodili jsme se proto, abychom trávili svůj drahocenný čas před monitorem. Narodili jsme se proto, abychom se pohybovali. Samotné trhy se pohybují neustále. V neděli pozdě večer začnou kurzy tikat a v pátek pozdě večer se zastaví. Ale i přes víkend se děje mnoho věcí na světě, trh tiše naslouchá a ihned s otevřením na to poklidně nebo zběsile reaguje.
-
Nůžky mezi Evropou a Spojenými státy se opět rozevírají
Akciové indexy hlavních burz Evropy a USA se po celé čtvrté čtvrtletí roku 2013 vyvíjely prakticky unisono, přičemž se tento stav přehoupl i do prvních dvou měsíců letošního roku.
-
Kdy mají smysl dividendy
O dividendách snad již slyšel v dnešní době každý. Většina lidí vnímá, že dividendy jsou neodmyslitelně spojeny s akciemi a ne třeba s dluhopisy. Při investování do akcií obvykle rozlišujeme dva přístupy. Podle prvního přístupu je jedno, zda akciová společnost vyplácí dividendy či nikoli. V tomto případě jde o tzv. růstové investory. Ty zajímá především možnost růstu hodnoty akcií. Podle druhého přístupu investoři naopak vyhledávají akcie společností, jež vyplácí dividendy. Nazýváme je hodnotovými investory.
-
Rusko hýbe akciovými trhy
Akciové trhy v posledních dnech prožívají neobvykle rušné časy. Denní volatilita 3 % tady už dlouho nebyla a mnoho akciových investorů má velký strach. Naopak někteří jiní v tom vidí výtečnou příležitost, jak relativně levně nakoupit. Kdo má tedy pravdu?
-
Japonský jen jako hlavní indikátor světových trhů
Pokud chceme vědět, jakým směrem se tentokrát vydají americké akciové indexy, tak nám při správné identifikaci pohybu může pomoci i měnový pár USD/JPY.
-
Biotechnologie: Alternativa pro rizikověji laděné investory
Biofarmaceutické společnosti se na akciovém trhu tradičně řadí mezi rizikovější a více spekulativní tituly. Ovšem i v sektoru biotechnologií platí pravidlo, že vyšší riziko bývá odměněno vyšší výnosem.
-
PepsiCo – dividendový aristokrat
Americká společnost PepsiCo, výrobce nápojů (včetně Pepsi) a potravin, ve čtvrtek 13. února oznámila výsledky hospodaření za poslední kvartál a za celý rok 2013.
-
Konec podílu švýcarské čokolády ve francouzských šampónech?
V posledních týdnech sílily spekulace ohledně budoucnosti 29% podílu společnosti Nestlé ve francouzském kosmetickém gigantu L’Oréal. Ve hře přitom bylo mnoho možností redukce tohoto propojení. Nejvíce pravděpodobnou a pro investory obou stran také nejvýhodnější možností byl zpětný odkup akcií francouzskou firmou, ke kterému nakonec také došlo.
-
Downtrend? Spíše ozdravná korekce
Akciové trhy v uplynulých dvou týdnech zdivočely. Historická maxima ještě přelom roku překonala, ale toužebně očekávaná korekce našla rozbušku v podobě horšího čínského indexu nákupních manažerů.
-
ECB by se dnes mohla dostat “před křivku”, tak jako ECB v listopadu
Jestliže včerejšek a vlastně i zítřek byl, respektive bude převážně o amerických datech z trhu práce, tak dnes musí globální trhy a to včetně toho českého věnovat pozornost centrálním bankám. Kromě Bank of England, bude rovněž zasedat vedení ECB a také bankovní rada ČNB.
-
Rok 2014 očima analytiků
S přelomem roku je zvykem rekapitulovat, co se odehrálo během uplynulých 12 měsíců, a pokusit se odhadnout, které faktory budou určovat ekonomický a tržní vývoj v nadcházejícím roce a zda nastoupí nějaké významné trendy.
-
Výprodeje rizikových aktiv pokračují
Nákaza na rozvíjejících se trzích se šíří dál. Americké akciové indexy spadly o více jak 2 % a index strachu VIX vyskočil o 16,5 %.
-
Finanční trhy v zajetí Fedu
V úterý skončilo první letošní zasedání měnového výboru Fed. Investoři přitom sledovali blížící se výstup z tohoto mítinku bankéřů s určitými obavami, což se projevovalo výprodeji na akciových trzích takřka po celém světě. Proč taková pozornost?
-
Predpovede z počiatku roka pokojne ignorujte
Nie som práve fanúšikom príchodu nového roka a nových začiatkov, ale ide o prirodzený beh života a hlavne investičného cyklu. Keď príde 1. január, všetci sú oddýchnutí, počas Vianoc prečítali veľa kníh, zatiaľ čo prognostici pracujú na plné obrátky (vrátane mňa).
-
Nintendo se topí v problémech. Wii U je propadák
Herní gigant Nintendo zaznamenal po profit warningu z minulého týdne pokles akcií o 19 %, což je největší propad od roku 2011.
-
Akcie jsou bezpečnější
Akcie bezpečnější než dluhopisy? Vždyť to je proti všem poučkám o akciích, které známe. Akcie mají sice vyšší potenciál výnosu, ale rovněž vyšší kolísavost, navíc jsou doporučovány na dlouhý investiční horizont. Jak by mohly být bezpečnější?
-
Objem aktiv investičních fondů v listopadu opět rostl
V listopadu vzrostla aktiva českých investičních fondů o 1,8 mld. Kč a dosáhla hodnoty 129,3 mld. Kč, což představuje v procentuálním vyjádření růst o 1,4 %. Je to již pátý po sobě jdoucí měsíc, kdy se zvýšila hodnota prostředků shromážděných v investičních fondech.
-
Optimistický pohled na rok 2014
Závěr roku na akciových trzích překvapuje podle mého názoru i ty největší optimisty. A to v porovnání s odhady nejen ze začátku roku, kdy optimisti viděli index S&P 500 ke konci roku 2013 někde kolem hodnoty 1650 bodů, ale i v porovnání s očekáváním před zhruba měsícem.
-
Jak dlouho drží investoři akcie?
Snad každý finanční poradce doporučuje dlouhodobě spořit. Této tezi nahrávají i dlouhodobé statistiky, které dokazují, že kupříkladu akcie na dlouhém horizontu dosahují zajímavého zhodnocení a eliminují výkyvy dané jejich vyšší volatilitou.
-
Čína chystá bonbónek pro investory – znovu začne IPO horečka
Primární veřejná emise akcií neboli též IPO se v současnosti těší velké pozornosti médií i odborné veřejnosti. Každý zasvěcený do této problematiky má jistě ještě v živé paměti šílenství kolem vstupu Twitteru na burzu v USA, kdy během prvního obchodního dne akcie této společnosti provozující sociální síť posílily o více než 90 %. Další zajímavá IPO nás navíc na trhu Spojených států ještě čekají.
-
Britský lev vytahuje drápy
Vývoj britské ekonomiky v tomto roce předčí očekávaní a ekonomické ukazatele naznačují, že tempo hospodářského růstu zrychluje. Oživení je možné vidět napříč všemi sektory – roste průmyslová výroba, odvětví služeb i stavebnictví. Spotřeba domácností se zvyšuje (přestože reálné mzdy klesají). A dochází k poklesu nezaměstnanosti, když se tříměsíční průměr dostal na podzim nejníže od roku 2009 a je na úrovni 7,6 %.
-
Hewlett-Packard na cestě vzhůru
Může se zdát, že počítačová společnost Hewlett-Packard po úterních hospodářských výsledcích vstává z popela. Výsledky předčily očekávání v mnoha směrech.
-
Podle čeho (ne)vybírat investice
Jak zjistit, která doba je vhodná pro investování a která nikoli? Jednou z možností je zeptat se jiných lidí. Minimálně se tak podaří zjistit náladu drobných investorů. A podle ní můžeme určit, zda se investic zbavovat či je naopak pořizovat. Ovšem reakce by měla být opačná, než je doporučení většiny amatérských investorů.
-
Spustí Twitter vlnu dalších IPO?
Twitter zažil veleúspěšné IPO. Dává ale aktuální valuace smysl a jaké jsou další technologické firmy, které v dohledné době zvažují IPO?
-
Dočká se čínská ekonomika nových reforem?
O víkendu začne sjezd čínské komunistické strany, jež bude trvat až do úterý a zúčastní se ho 376 stranických špiček. K tomuto sjezdu se upínají velké naděje proto, že v minulosti byly na takovýchto setkáních ujednány významné reformy, jež změnily vývoj čínského hospodářství.
-
Čínu čeká největší politická událost letošního roku
Druhá největší ekonomika světa prochází postupnou transformací. Čínský hospodářský růst byl v minulých letech výrazně závislý na exportu a zahraničních investicích. Avšak nyní tento ekonomický model už v zemi nefunguje jako kdysi. Poptávka po čínských produktech klesá, a to nejen ze strany eurozóny, USA, ale i od asijských odběratelů. Zahraniční investice z vyspělých zemí se po finanční krizi v USA a té dluhové v eurozóně rovněž smršťují.
-
Kdo přijde po BRIC?
Zkratka BRIC je již notoricky známá. Značí počáteční písmena zemí, které byly v době vzniku této zkratky považovány za jedny z nejžhavějších favoritů pro výrazný rozvoj jejich ekonomik a s tím související vysoký výnos na kapitálových trzích.
-
Akciové fundamenty na území Eurozóny
S pozitivními daty z Evropy přicházejí znovu atraktivní příležitosti na trhu akcií Eurozóny. Od krize v roce 2008 se ukázaly jako nejziskovější převážně růstové tituly. Nyní s velkou pravděpodobností přichází období pro výběr tržně podhodnocených akcií a selekce dle fundamentálních faktorů a tržních valuací. Aktuálně preferujeme sektory energetiky, bankovnictví a telekomunikace.
-
Realitní trh v Německu se začíná přehřívat
Německá Bundesbanka vyslala varovný signál - realitní trh v největší evropské ekonomice se začíná přehřívat…, tedy alespoň na některých místech. Podle Financial Times se jedná především o sedm velkých německých měst (Berlín, Mnichov, Hamburg, Kolín, Frankfurt, Stuttgart a Düsseldorf), kde ceny od roku 2010 vzrostly o více než 25 %. Mají se Němci bát realitní bubliny, která se jim jako jedné z mála evropských zemí v předkrizovém období zcela vyhnula?
-
Hongkong: Budoucí finanční centrum Asie
Hong Kong v posledních dekádách předvedl obrovský pokrok v oblastech, které jsou stěžejní pro dobře fungující finanční systém. Tamní finanční trh již nyní nabízí širokou škálu produktů, od klasických dluhopisů a akcií až po opce, warranty a další deriváty. Hongkong je místem, kde má své zastoupení více jak 300 mezinárodně působících bank ze zemí z celého světa a vytrvale se posouvá v žebříčku největších mezinárodních bankovních center.
-
Nejvýznamnější firmy vyhlašují hospodářské výsledky
Minulý týden začalo odhalování výsledků nejvýznamnějších firem za třetí kvartál. Ovšem až v tomto týdnu se dozvíme více než 80 procent těch nejpodstatnějších informací o světových gigantech.
-
Evropský parlament zakázal příchutě do cigaret
Evropští zákonodárci v úterý 8. října hlasovali o zpřísnění pravidel pro tabákové výrobky, jehož cílem bylo odradit kuřáky výraznějšími varováními a zákazem aromatizovaných nebo tenkých cigaret, které by mohly být hlavně pro mladé lidi přitažlivější.
-
Zpomalení světového růstu nás nemine
Globální růst zpomalí, ať už budou velké centrální banky pumpovat peníze prostřednictvím dalšího kvantitativního uvolňování, nebo ne. To říkají analytici Saxo Bank ve finančním výhledu na 4. čtvrtletí.
-
Politici v USA pokračují ve snaze vstřelit ekonomice vlastní gól
Zatímco v Itálii se hrozba politické krize a pádu vlády rozplynula rychleji než pára nad hrncem, tak američtí politici se stále usilovně snaží vstřelit největší ekonomice vlastní gól.
-
Japonsko zvyšuje spotřební daň
Japonský premiér Abe oznámil zvýšení spotřební daně z 5 % na 8 %, které nabude účinnosti v dubnu roku 2014. Jedná se o první zvýšení této daně v zemi vycházejícího slunce od roku 1997. Premiér bojuje s obrovským zadlužením země, přičemž se snaží dostat ji z deflace.
-
Výsledková sezóna klepe na dveře
V posledních dnech se opět pomaličku rozbíhá kolotoč zveřejňování výsledků hospodaření veřejně obchodovaných firem v USA. Čísla za uplynulé čtvrtletí již reportovali obři jako je FedEx či Oracle. Obě tyto firmy přitom překonaly tržní očekávání, což investoři ocenili nákupy jejích akcií. FedEx tak v průběhu dne vyskočil až o 5 % výše. Které další firmy budou v nejbližší době zveřejňovat své hospodaření a jak je nastaveno očekávání investorů?
-
Další souboj o zvýšení amerického dluhového stropu klepe na dveře
Jestliže jeden hřeb podzimní politické sezóny v podání voleb v Německu máme za sebou, tak další se nám pomalu ale jistě blíží. Nemáme teď na mysli české volby, které budou jistě také důležité, ale další politickou přetahovanou ve Washingtonu ohledně posunutí limitu pro veřejný dluh.
-
Klíčové zasedání Fed se blíží
Již v tomto týdnu zasedá Federální výbor pro operace na volném trhu (FOMC). Jde o subjekt spadající pod Fed, který rozhoduje o budoucí podobě měnové politiky centrální banky Spojených států. Toto zasedání na sebe strhává mimořádnou pozornost kvůli tomu, že zde může být poprvé oznámen začátek postupného utahování současného kvantitativního uvolňování.
-
Riziková aktiva oslavují, že Obama tasí proti Sýrii jen diplomacií
Američané a v podstatě celý Západ se do vojenské konfrontace se Sýrií nechystají. Nejenom americká veřejnost, ale i globální finanční trhy čekaly na to, jakou taktiku zaujme prezident Obama v přesvědčování o tom, že je třeba potrestat útok chemickými zbraněmi v daleké Sýrii.
-
Sofiina volba: Přijmout ztrátu a investovat jinam?
Zná to každý investor, stanoví si strategii, pečlivě vybere podílové fondy, zlato či jiné nástroje, do kterých chce investovat a začne se těšit na výnosy. Když jdou jeho výnosy nahoru, začíná si malovat, kam bude dále investovat či co si za svůj výnos pořídí. Ale ouha, trh začne klesat.
-
Vyplatí se kupovat levné akcie?
Asi znáte pořekadlo, nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci. Znamená to, že i když se nějaká věc jeví jako levná, ve výsledku tomu tak být nemusí a může se znatelně prodražit. Toto rčení může platit i při investování.
-
Jednání FEDu: Investoři marně čekali na nové informace
Poslední (srpnový) zveřejněný záznam z jednání FOMC amerického Fedu nedal investorům jasný pohled na to, zda se tamní centrální bankéři rozhodnou pro zmírnění tempa kvantitativního uvolňování již na příštím zasedání v září.
-
Investování podle sektorů
V jednom z předchozích článků jsme si ukázali, že sektor zdravotnictví patří mezi anticyklické sektory. Tedy nereaguje příliš na to, jak se ekonomika vyvíjí a je tedy vhodný pro období recese, v níž se nyní česká ekonomika nachází. Ale jak jsou na tom ostatní sektory a kolik jich vlastně je?
-
Australská centrální banka snížila úrokové sazby
Australská centrální banka (RBA) snížila v úterý úrokové sazby o 25 bodů na historicky nízkou úroveň 2,50 procenta. Poté, co klesla poptávka po komoditách ze strany Číny a následně ochabl těžařský „boom“, se tamní centrální banka snaží najít nový způsob, jak přimět ekonomiku k životu.
-
Jak se firmám dařilo v uplynulém kvartále?
Americká výsledková sezóna je již v plném proudu. Prozatím reportovalo své výsledky za předchozí tři měsíce 278 firem z indexu S&P 500, přičemž 73 % z nich dokázalo překonat očekávání na úrovni zisků a 56 % na úrovni tržeb. Při minulé sezóně dokázalo překonat očekávání na úrovni čistých zisků taktéž 73 % firem, ale jen 48 % z nich se to podařilo i na tržbách. Z tohoto hlediska je dosavadní průběh současné výsledkové sezóny přívětivější.
-
Otázka vhodnosti investice a náhrady škody
Obchodník s cennými papíry je povinen jednat ve vztahu k zákazníkovi kvalifikovaně, čestně a v jeho nejlepším zájmu. Obecné generální ustanovení v zákoně o podnikání na kapitálovém trhu je však nutné důsledně zkoumat. Může investor požadovat náhradu škody v případě, že obchodník s cennými papíry porušil dané ustanovení nevhodnou investicí, která je ve zřejmém rozporu s jeho investičním profilem?
-
Hledá se „nadvýkonnost“
Pasivně řízené fondy začínají mít oproti aktivně řízeným převahu. Jedním z důvodů je nižší nákladovost a malá schopnost aktivně řízených fondů překonat trh (srovnávací index – benchmark).
-
Pokračování technologické revoluce na obzoru
Dalo by se říci, že v současnosti jsme svědky další technologické revoluce, která může značně změnit současný koloběh světa. Řeč je o odvětví 3D tiskáren, které se z science fiction knih pomalu přesunují do běžné reality. Není daleko doba, kdy nebude muset majitel 3D tiskárny chodit do obchodu, ale pár kliky na počítači si vytiskne co bude potřebovat, od židle až po potraviny. První pokusy o 3D tisk proběhly už v 90. letech, avšak díky vysokým nákladům se nerozšířily na běžný trh.
-
Zdraví je „kšeft“
Čas od času médii proběhne diskuze o financování zdravotnictví. Stejně tomu bylo i nedávno, když Ústavní soud velmi zjednodušeně řečeno „zrušil právní úpravu nadstandardů“. Jde o široce diskutované téma, kdy se lidé dají rozdělit na dva tábory. Jedni tvrdí, že zdravotnictví není business a mělo by být dostupné všem zdarma. Druzí naopak soudí, že něco takového není možné, neboť není dostatek prostředků.
-
Automobilky v Evropě stále trpí nízkými prodeji
Máme za sebou již šestiměsíční časovou řadu nových registrací osobních vozů v Evropské unii za letošní rok. Z vydaných čísel je jasné, že se evropský automobilový trh ještě nevymanil ze své vleklé krize a dokonce ani nevidí ono pověstné světýlko na konci tunelu.
-
Nenechte se mýlit grafem
Při výběru investičního produktu se většina lidí dívá na minulou výkonnost. I když výsledky v minulosti nedávají žádnou záruku zopakování, může nám tento parametr napovědět více o produktu. Můžeme například srovnat výkonnost podílového fondu s reprezentativním indexem a vyhodnotit, zda dokáže portfolio manažer fondu překonat trh.
-
Trhy: Vstupujeme do okurkové sezóny
Skončilo poměrně divoké čtvrtletí, které přineslo v případě Evropy jeden velký paradox: zatímco eurozóna a vedle ní i česká ekonomika setrvaly v recesi, tržní úrokové sazby rostly tempem, které nemá obdoby. Uvidíme, jak tomu bude ve čtvrtletí třetím, které již z titulu letních prázdnin bývá přece jenom odlišné.
-
Čínský boj s likviditou ovládl trhy
Světlo dění na finančních trzích na chvíli opustilo tradiční Wall Street nebo slova Maria Draghiho o stavu eurozóny a zasvítilo na druhou největší ekonomiku světa. Čína se ocitla v centru zájmů poté, co její peněžní trh vyschl a soupeřil s nedostačující likviditou.
-
Strýček Ben nás opouští
Výstup ze zasedání Měnového výboru Fed v minulém týdnu citelně zasáhl finanční trhy po celém světě. Byli jsme svědky silného odlivu kapitálu zejména z tzv. emerging markets a ušetřeny přitom nezůstaly ani vyspělé trhy Spojených států či západní Evropy. Co tak zásadního Ben Bernanke sdělil po dvoudenním zasedání guvernérů Fed?
-
Investiční strategie „prodej a uteč“
Investoři používají různé investiční strategie. Nejznámějšími jsou „kup a drž“, tedy jednou je nakoupen určitý nástroj a ten je držen po delší čas, anebo tzv. časování trhu. V případě časování trhu se snaží investor na základě určitého znaku na trhu „vytušit“, zda uvažovaný nástroj nakoupí či prodá.
-
Výprodej dluhopisů věští dobré časy
Tón všemu dění na globálních trzích udává v poslední době zcela neoddiskutovatelně americký trh vládních dluhopisů. Včera, ještě předtím než došlo ke korekci, výnos desetiletého dluhopisu americké vlády ustanovil nové roční maximum (2,27 %), což mimo jiné znamená, že tento instrument ztratil za poslední tři týdny na ceně téměř 4 %.
-
Pražská burza rozšiřuje nabídku o společnost Borealis Exploration
Společnost Borealis Exploration Limited („Borealis“) uvádí své akcie na Burzu cenných papírů Praha. Akcie Borealis (ISIN GI000A1J9JJ0) budou obchodovány od 10. června 2013 na trhu Prime Market. Emise bude obchodována pod symbolem BOREY. Manažerem emise je společnost First Advantage.
-
Japonský akciový trh na hraně
Poslední oficiální zpráva japonského ministerstva financí ukázala, že investoři z cizích zemí byli předminulý týden čistými kupci japonských akcií. Hodnota nákupu akciových titulů zahraničními investory dosáhla za týden 27,4 biliónů jenů (271 miliónů dolarů). Kdo stojí za aktuálním výprodejem na tamním akciovém trhu, který byl nejsilnějším za poslední dva roky?
-
Akcie v posledním květnovém týdnu
Poslední květnový týden byl relativně chudý na výraznější politické, monetární či makroekonomické impulzy, což však nebralo vítr z plachet zvýšené volatilitě, co se denních relativních změn týče.
-
Nová hvězda pražské burzy
Zvláště v posledních měsících slýcháme stále častěji o firmách, které zanikají či se jim z jakéhokoliv důvodu příliš nedaří. Člověk snadno zapomene na to, že jsou zde i velmi úspěšné podnikatelské příběhy. Jedním z nich je bezesporu příběh o znojemském výrobci netkaných textilií Pegas Nonwovens.
-
Lze vydělat na strachu a chamtivosti investorů?
Není žádným tajemstvím, že akciovými trhy hýbe strach a chamtivost. Na nestabilitě nálad investorů můžete vydělat. Ke sledování nálady na trhu lze využít indexy volatility. Mezi často používané indexy patří VIX a VDAX. Co tyto ukazatele vyjadřují? Jak s nimi pracovat?
-
Akcie prošly mírnou korekcí
Předposlední květnový týden se nesl ve znamení vystoupení šéfa FEDu a horších dat z průmyslu Číny. Ben Bernanke upozornil na nebezpečnost předčasného snižování současného monetárního uvolnění, ale současně poukázal na tuto možnost, pokud se ekonomika vylepší (měřeno nezaměstnaností).
-
Bernanke nepřekvapil, ale zabojoval o svůj program
Středeční podvečer naplnil finanční trhy vysokou volatilitou. Nebyla to však hra velkých investorů, ale proslov šéfa americké centrální banky (Fed) Bena Bernankeho, který předstoupil před americký Kongres, aby poreferoval o stavu domácí ekonomiky a budoucnosti třetího kola kvantitativního uvolňování. Před samotným proslovem zaplavily média stovky zpráv o tom, co se stane a jak to bude, jisté však bylo jediné, a to že dojde k osvětlení tolik diskutované situace, jakou je měnové uvolňování v USA.
-
Fed vyslal opatrný signál – peníze mohou být dražší
Včerejší vystoupení šéfa Fedu před Kongresem mělo na trzích tolik pozornosti, jako nová napínavá detektivka. Akcie nejprve v reakci na jeho slova vystřelily prudce vzhůru, pak ale začaly padat a nakonec skončily v záporu.
-
Co týden dal? Druhý pilíř příliš netáhne
Za první čtyři měsíce vstoupilo do druhého pilíře penzijního systému 31.985 lidí, v dubnu to bylo 9610 klientů. Penzijní společnosti očekávaly, že do druhého pilíře vstoupí do konce června asi půl milionu lidí. Více v pravidelném týdenním přehledu.
-
V prvním kvartálu 2013 se dařilo finančnímu sektoru a defenzivním titulům
Společnosti, jejichž akcie jsou zastoupeny v indexu S&P500, vydělaly v prvním čtvrtletí 2013 dohromady meziročně o 0,8 procenta více. Bez finančního sektoru ale naopak pozorujeme propad o 0,6 procenta.
-
Rok pravdy či krvavé lázně
Takto mluví o současném stavu evropského automobilového průmyslu dva nejmocnější muži evropských automobilek. Prvním je šéf koncernu Volkswagenu Martin Winterkorn a tím druhým zase šéf automobilky FIAT Sergio Marchionne. I když jde o úhlavní rivaly, kteří se jinak neshodnou takřka na ničem, tak ubohost evropského trhu s vozy potvrzují oba.
-
Akcie mohou letos růst až o 12 %
Rok 2013 bude podle Saxo Bank dobrým rokem pro světové akcie, především pak pro ty americké. A to i v případě, že by druhé čtvrtletí nebylo tak pozitivní jako to první.
-
Petr Zajíc: Akcie jsou po výnosové stránce velmi atraktivní
I když Evropa bojuje s dluhovou krizí, akciím se zatím daří. Více než 10 % si za první tři měsíce letošního roku připsaly americké akcie. Vývoj akciového trhu v prvním čtvrtletí letošního roku a výhled na rok 2013 přináší portfolio manažer Pioneer Investments Austria Petr Zajíc.
-
Předvýsledkové divadlo amerických firem
Neoficiální start dalšího kola výsledkové sezóny US firem je již za námi a investoři se logicky ptají, co mají do dalších týdnů očekávat. Hned na úvod si řekněme základní fakt, a sice že odhady výsledků šly v průběhu prvního kvartálu kontinuálně níže.
-
Co týden dal? Konec nekalým úvěrovým praktikám
Novela zákona o spotřebitelském úvěru má zlepšit postavení klientů a zamezit nekalým úvěrovým praktikám. Zavádí mimo jiné možnost odstoupit od smlouvy o zprostředkování úvěru do 14 dnů bez sankce. Poskytovatelé úvěrů, sdružení v České leasingové a finanční asociaci, schválení novely vítají. Více v pravidelném týdenním přehledu.
-
Vývoj společností z defenzivního sektoru
Cola nebo Pepsi? McDonald´s nebo KFC? Visa či Mastercard? Taková jsou dilemata defenzivního investora, zajímajícího se o akcie společností z necyklického sektoru. Záměrně jsme porovnávali společnosti s podobným zaměřením, abychom názorně ukázali, jaké jsou rozdíly v jejich ziskovosti.
-
Pět důvodů proč akcie nadále porostou
Světové akciové trhy vykročily do nového roku pravou nohou. Index MSCI World vzrostl o 6,8 procent a několik trhů je na nejvyšších úrovních od začátku finanční krize. Možná, že vás napadá, že trhy málokdy stabilně rostou o pět a více procent, a že korekce je za dveřmi.
-
Akciový výhled 2013
V roce 2012 ovlivňovala dění na akciových trzích pokračující dluhová krize v Evropě, kdy výnosy španělských desetiletých dluhopisů v létě dosahovaly přes 7,5 %, obavy ohledně zpomalování světové ekonomiky nebo politické události jako volby v Řecku, Francii či USA. Dění v roce 2013 bude nadále ovlivňovat politika a centrální banky.
-
Levné peníze lákají k nákupu akcií i komodit
Po každé vlně kvantitativního uvolňování zatím rostl zájem o rizikovější aktiva. Je pravděpodobné, že se i v letošním roce budou snažit centrální banky vlévat další peníze do ekonomik. Zopakuje se minulost a dojde opět k růstu akciových a komoditních trhů?
-
Akciové trhy mají prostor pro další růst
Začátkem listopadu byl prezidentem Spojených států amerických znovu zvolen Barack Obama a dvě hlavní politické strany uhájily každá jednu z komor Kongresu. Jaký budou mít výsledky voleb dopad na politiku a hospodářství, a jské jsou možné důsledky pro finanční trhy komentuje Ken Taubes ze společnosti Pioneer Investments.
-
Týdenní komentář: Výsledková sezóna přinesla slabší čísla
Uplynulý týden byl o výsledkové sezóně, makrodatech v čele s americkým HDP za 3Q12 a o vyčkávání na případný potenciál rétoriky amerického FEDu k současné i budoucí měnové politice resp. jejího expanzivního směru.
-
Vítězové a poražení americké výsledkové sezóny
Výsledková sezóna v USA je již v plném proudu. Z celkových 500 firem v rámci indexu S&P 500 již své kvartální výsledky reportovalo 117 společností. Ještě před zahájením sezóny reportem hliníkárny Alcoa však na trhu panovala skepse ohledně toho, jak se společnostem v uplynulých třech měsících dařilo, a očekávání analytiků procházela s blížícími se reporty urychlenou revizí.
-
ZertifikateJournal 17/2012: Vzácné zeminy - Hysterie je u konce
Podle současných odhadů se 90 až 95 procent všech vzácných zemin těží v Číně. Tato země dominuje trhu a může manipulovat s cenami. V jiných částech světa vzácné zeminy rovněž existují, ovšem v minulosti došlo k uzavření většiny těžebních a výrobních míst.
-
Co ukáže nadcházející výsledková sezóna?
V úterý po uzavření trhů začal hliníkářský gigant Alcoa sezónu výsledků amerických firem za třetí kvartál. Její vyznění se jako obvykle stane lakmusovým papírkem vývoje nejen americké, ale celé globální ekonomiky. Vzhledem k celosvětovému zpomalení hospodářství nelze čekat žádné terno.
-
Týdenní komentář: Překvapilo Orco, zklamal KIT Digital
První říjnový týden byl o výsledcích španělských stresových testů tamního bankovního sektoru a o komentáři ECB k připraveným krokům na podporu vybraných evropských zemí, které požádají o pomoc.
-
Rekordní sklizeň snižuje cenu kávy
Po zahájení sklizně kávy v Brazílii a oznámení o očekávané rekordní výši úrody se cena futures kávy včera propadla na měsíční minimum.
-
Komoditní trhy v kostce
Futures kontrakty na zlato ve čtvrtek v Londýně klesly o více než 1% níž. Důvodem byl pád eura ze 17timěsíčních maxim vůči dolaru, kvůli kterému se tak tento kov stal dražší pro evropské investory.