Štítek EU

Evropská unie (EU) je ekonomická a politická unie, která vznikla v roce 1993. EU je nástupkyní Evropského společenství. V EU je volný trh, který je založen na svobodě pohybu zboží, služeb, osob a kapitálu. ČR do EU vstoupila 1. května 2004.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Nezapomeňte přetočit budíky, o víkendu nás čeká změna času!
    Dny se zkracují, mnohé stromy již opadaly a tažní ptáci se již vrátili do Afriky, obchody jsou plné dýní, svíček a někde i vánočních sladkostí a ozdob. Neklamné známky podzimu a také toho, že se bude brzy měnit čas. Je to letos naposledy, co se mění čas? 
  • Češi se mají odnaučit házet PET láhve a plechovky do kontejnerů. Vybírat je budou sběrná místa
    Od roku 2026 by mohl začít v Česku fungovat zálohový systém pro PET láhve a plechovky. Záloha v pravděpodobné výši 4 Kč se spotřebitelům vrátí po odevzdání nápojového obalu do odběrného místa. Návrh v minulém týdnu podpořila vláda.
  • Minimální mzda vzroste na 20 800 Kč od 1. ledna 2025. Jaká bude v sousedních zemích?
    Vláda oznámila novou výši minimální mzdy od 1. ledna 2025. Jaká je výše minimální mzdy v sousedních zemích, na Slovensku, v Polsku, Německu či Maďarsku? Jaká bude minimální mzda v těchto zemích v roce 2025?
  • Jak si vyřídit voličský průkaz pro krajské a senátní volby v roce 2024?
    Jak vyřídit žádost o vydání voličského průkazu pro krajské a senátní volby v roce 2024? Zjistěte vše o voličském průkazu a zvláštním seznamu voličů.
  • S pyrotechnikou hlučte dál od nemocnic či útulků. Co dalšího nařizuje novela zákona?
    Vláda 24. července schválila novelu zákona o pyrotechnice, kterou se zpřísňují některá pravidla pro její prodej a manipulaci. Nově také nebude možné provozovat ohňostroj v blízkosti nemocnic, útulků a dalších rizikových objektů. Obce budou moci ohňostroje na svém území úplně zakázat.
  • Nabízíte krátkodobá ubytování přes online portály? Bez registrace v aplikaci eTurista to podle vlády nepůjde
    Od poloviny příštího roku budou muset poskytovatelé ubytování registrovat svoje služby v online aplikaci eTurista. Povinnost se má vztahovat také na poskytovatele krátkodobého ubytování. Návrh 17. července schválila vláda, nyní putuje do Poslanecké sněmovny.
  • Převoz vyšší hotovosti z ČR do členských států EU má podléhat povinnému hlášení
    Od 30. prosince 2024 začnou mít lidé mířící do jiných států EU povinnost hlásit na výzvu Celní správy hotovost, která dosahuje hodnoty 15 000 eur (cca 370 000 Kč) nebo vyšší.
  • Kolik si můžete z dovolené dovézt cigaret a lahví alkoholu?
    Chcete si z dovolené přivézt tamější cigarety? Máte v plánu ze zahraničí dovézt přátelům doutníky a rodině nějakou tu láhev dobrého vína? Tak si přečtěte, jaké limity platí pro převoz alkoholu a tabákových výrobků ze zemí EU i mimo ně.
  • Jak dlouho trvá vyřídit cestovní pas? A kolik to stojí?
    Cestovní pas je třeba vyřizovat s předstihem, protože na jeho vyhotovení mají úřady 30denní lhůtu. Pokud zjistíte chvíli před dovolenou, že je váš pas již neplatný, pořádně si v případě zkrácené lhůty připlatíte. Vyřízení pasu do 5 pracovních dnů totiž stojí 3000 Kč, za 6000 Kč si můžete pořídit pas i do 24 hodin. Jak a kde lze vyřídit pas a jaké jsou náklady s jeho pořízením?
  • Jak volit ve volbách do Evropského parlamentu?
    Volit do Evropského parlamentu je v Česku možné od pátečních 14:00 do 22:00 a sobotních 8:00 do 14:00. Jakým způsobem volit? Kdy budete potřebovat voličský průkaz?
  • Osoby závislé na elektřině získají záruku její dodávky i v případě, že nebudou platit zálohy
    Ministerstvo průmyslu a obchodu nařízením upravilo ochranu zranitelných zákazníků, kteří jsou závislí na nepřetržité dodávce elektřiny kvůli svému zdravotnímu stavu a její výpadek by jim mohl způsobit vážné zdravotní komplikace. Oproti běžným spotřebitelům tak získají výhody.
  • Za deset let euro v Česku? Rozhodne se jinde, říká ekonom Lubor Lacina
    Kdy nejdříve Česko přijme euro jako svou měnu? A plní vůbec ČR podmínky pro vstup do eurozóny? Je to pro nás výhodné? Na tyto a další otázky odpovídal profesor Lubor Lacina z Mendelovy univerzity. A mimo jiné si myslí, že o nahrazení koruny eurem se rozhodne jinde. 
  • Kde v EU se nejlépe žije za minimální mzdu
    Minimální mzda v členských zemích Evropské unie se poměrně výrazně liší, současně jsou však v jednotlivých zemích rozdílné ceny zboží a služeb. Při zohlednění cenových rozdílů je minimální mzda nejvyšší v Německu, v Nizozemí, v Lucembursku, ve Francii a v Belgii. Jak si v evropském srovnání stojí minimální mzda v Česku?
  • Na procentuální zastoupení žen ve vedoucích orgánech společností začne dohlížet stát
    Velké obchodní společnosti v ČR budou muset začít dodržovat rovnoměrné zastoupení mužů a žen ve svých vedoucích orgánech. Cílem zákona je posílit postavení žen na trhu práce.
  • Světová ekonomika letos poroste jen mírně, míní investiční manažeři z Amundi
    Jaké jsou prognózy ekonomického růstu podle odborníků a státních institucí? Co může ohrozit hospodářský vývoj v Česku a jak porostou světoví hegemoni jako USA, Čína, eurozóna, Indie či Rusko?
  • Budou občané ČR rozhodovat o přijetí eura a možnosti hlasovat korespondenčně?
    Hnutí ANO vyžaduje, aby o přijetí eura a uskutečnění korespondenčních voleb rozhodli sami občané v referendu. Zatím jediné referendum se konalo v roce 2003, kdy lidé hlasovali o vstupu České republiky do EU.
  • O kolik se zvýší minimální hodinová mzda v Německu?
    Od 1. října 2022 platí v Německu nová minimální hodinová mzda, což bylo již třetí zvýšení v loňském roce, letos se minimální mzda v Německu nezvyšovala. Německo tak patří mezi země s nejrychleji rostoucí minimální mzdou z členských zemí Evropské unie. Kdy a jaké plánuje Německo zvýšení minimální mzdy?
  • Budou na Den vzniku samostatného Československa zavřené i obchody s potravinami?
    Den vzniku samostatného československého státu nás čeká za pár dní. Svátku předcházejí podzimní prázdniny, které mají děti od čtvrtka 26. října. Budou 28. října otevřené obchody s potravinami?
  • Sv. Václav vychází letos na čtvrtek. Obchody zůstanou zavřené
    Během Dne české státnosti 28. září budou zavřené obchody a supermarkety. Tak to nařizuje pár let starý zákon. Obchody a provozovny s prostorem větším než 200 metrů čtverečních musí být během vybraných svátků zavřené. Někde ale přece jen na svatého Václava otevřou. Kde všude můžete na zářijový státní svátek nakoupit?
  • Ve kterých zemích EU nejvíce roste minimální mzda?
    Minimální mzda je legislativou zavedena ve většině členských zemích Evropské unie a pravidelně se zvyšuje. Ve většině zemí od roku 2020 stoupla o více než 20 %. Ve kterých členských zemích EU je minimální měsíční mzda vyšší než 40 000 Kč?
  • Jak postupovat při nahlášení protiprávního jednání ze strany zaměstnavatele?
    Dne 1. srpna 2023 vstoupil v platnost zákon o ochraně oznamovatelů (ZOO). Díky němu mohou zaměstnanci nahlásit protiprávní jednání ve firmě bez obav, že by byli potrestáni odvetným chováním.
  • Jaké doklady jsou třeba k vyřízení dětského pasu nebo občanky?
    Chcete se s dětmi v létě vydat k moři? Přemýšlíte, jestli jim bude stačit občanka, anebo budou rovnou potřebovat pas? Přečtěte si, co je k vyřízení cestovních dokladů pro děti potřeba.
  • Chorvatsko přešlo na euro. Co udělat s kunami?
    Chorvatsko je oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů. Od letošního roku však zavedlo euro. Co dělat se zbývajícími kunami?
  • Výpověď za nahlášení hříchů zaměstnavatele? Novela má ochránit zaměstnance před odvetou
    Návrh zákona o ochraně oznamovatelů má ochránit zaměstnance před mstivým chováním zaměstnavatele. Rovněž přiděluje zaměstnavatelům povinnost zřídit vnitřní oznamovací systém pro nahlašování protiprávního jednání a přestupků. Nyní zákon čeká už jen na podpis prezidenta.
  • Pití ve vratném plastu a plechu má stát až pětikorunu navíc, za sešlápnutou petku se záloha nevrátí
    Již od poloviny roku 2025 by mohl v Česku začít platit tzv. zálohový systém na plastové lahve a plechovky. ČR by se tak připojila k dalším 13 členským státům EU, které tento systém již využívají.
  • Nevyhazovat! EU chce zavést právo spotřebitelů na opravu mobilů, tabletů i počítačů
    Představený návrh Evropské komise má přimět spotřebitele dát přednost opravě před výměnou zboží. Novinka se má týkat především mobilů, tabletů a počítačů. Jakými kroky chce EU právo na opravu zboží podpořit?
  • Inflace ukázala odpůrcům eura, že koruna nás neochrání, říká ekonom
    Inflace snižuje hodnotu našich úspor i příjmu. Jak jsou na tom ostatní země ve střední Evropě? Pomohlo by v boji s inflací euro? Dokáže nás Česká národní banka s korunou ochránit před inflačními šoky?
  • Kde najdete výsledky prezidentských voleb?
    Po 10 letech budou Češi mít nového prezidenta, kde najdete výsledky voleb? A kdy přibližně budou zveřejněny výsledky prezidentských voleb?
  • Kteří chovatelé musí do konce roku registrovat své mazlíčky?
    Už jen pár dní mají chovatelé čas na to, aby zaregistrovali invazní druhy zvířat pomocí registračního formuláře, který vytvořilo Ministerstvo životního prostředí. Do těchto invazních druhů patří také želva nádherná, která je často chovaným mazlíčkem v českých domácnostech.
  • V jakých případech musíte jako podnikatelé podat souhrnné hlášení?
    Souhrnné hlášení funguje podobně jako kontrolní hlášení. Podává se ale pouze u poskytnutí služby nebo zboží do zahraničí. Díky němu se finanční instituce v EU dozvědí, že přeshraniční obchod byl řádně zdaněn.
  • Nakupujete na Vánoce vstupenky? Pozor na předražené vstupenky Viagogo
    Chystáte se k Vánocům koupit vašim blízkým vstupenky do divadla či na koncert? Koupili jste si vstupenky online a najednou vám bylo strženo z účtu řádově více? Nebo jste zjistili, že vstupenky jsou neplatné? Jak se můžete bránit? Odstoupením ze smlouvy? A co je zač společnost Viagogo?
  • Výroba a prodej kosmetiky II. část: jaké informace musí být uvedené na obalech kosmetických přípravků?
    Obaly kosmetických výrobků musí splňovat řadu legislativních standardů podle evropských nařízení. Které informace nemohou na vašich přípravcích chybět?
  • Vyrábět a prodávat vlastní kosmetické výrobky nemůžete jen tak. Co je potřeba zařídit?
    Máte v plánu začít prodávat vlastní vyráběnou kosmetiku? Před začátkem výroby a prodeje se neobejdete bez získání nutné certifikace pro vaše výrobky.
  • Konec falešných slev a recenzí či zákaz prodeje zboží dvojí kvality. Co vše se chystá na provozovatele e-shopů?
    Vládní návrh zákona o ochraně spotřebitele prošel 30. září 2022 Poslaneckou sněmovnou a 3. listopadu 2022 jej schválil Senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Na co by se měli majitelé e-shopů připravit?
  • Aukro či Vinted budou mít nově povinnost vůči finančnímu úřadu, jak se to projeví?
    Prodáváte zboží na internetu? Anebo rovnou provozujete platformu, která uživatelům umožňuje nakupovat a prodávat? Nově to budete muset hlásit finančnímu úřadu.
  • Kdo vlastní české hokejové kluby II
    Kdo vlastní české extraligové kluby? Jedná se o bývalé hokejisty, papaláše, či kraje? Kdo vlastní Spartu, zlínské Berany, indiány či sekačky z Hradce?
  • Jak a proč budete muset měnit údaje o skutečných majitelích společnosti v evidenci
    Údaje o skutečných majitelích se musí opět změnit. Co s sebou přináší novela zákona a od kdy je platná?
  • Nová občanka rychle a bez problémů
    Kam jít požádat o vydání nového občanského průkazu a kolik to stojí? Co všechno si s sebou musíte vzít a na co se připravit? Jak dlouho bude trvat vydání průkazu? V článku vám poradíme, jak vyřídit občanku hladce a bez zbytečných problémů.
  • Volby do senátu 2022: kompletní info
    První kolo senátních voleb letos proběhne 23. a 24. září ve 27 obvodech společně s komunálními volbami. Víte ale, kdy proběhne druhé kolo? A budete moci volit na voličský průkaz?
  • Volby do zastupitelstva 2022: kompletní přehled
    Už zítra můžeme jít znovu k volebním urnám, tentokrát budeme volit do zastupitelstva obce, města či městské části. Víte vše, co o volbách potřebujete vědět? 
  • Kolik stojí evropské zaměstnavatele každé euro, které obdrží zaměstnanec na účet?
    Mzdové náklady a čistá mzda zaměstnance se citelně liší, vždyť ve třech členských zemích EU stojí každé euro zaměstnance obdržené na účet jeho zaměstnavatele více než dvě eura. Česko patří mezi deset členských zemí EU, kde je rozdíl mezi mzdovými náklady a čistou mzdou u průměrné mzdy nejnižší.
  • Jaké podmínky musíte splnit, abyste se stali provozovateli dronů?
    Létání s drony je v ČR populárním koníčkem, avšak i tato zábava je již od 31. 12. 2020 regulovaná novými pravidly platnými pro všechny členské státy EU. Jaké hlavní změny tato legislativa provozovatelům dronů přinesla?
  • Jak na výměnu hotovosti nebo výběr z bankomatu na dovolené
    Pokud se na dovolenou teprve chystáte, určitě řešíte, jak na ní budete platit. Kde bude nejlepší vyměnit peníze a na co si dát pozor při výběru z bankomatu?
  • Co dělat, když se vám ztratí zavazadla nebo zruší let?
    Ztratila se vám při cestování zavazadla, anebo jste je dostali, ale jsou poškozená? Co v takové situaci dělat a na co máte nárok? A jak postupovat, pokud se vám zpozdil, anebo dokonce zrušil let?
  • Kdo vlastní české fotbalové kluby III
    Přehled majoritních vlastníků českých fotbalových klubů z první ligy. Kdo vlastní Slavii Praha, Zbrojovku Brno či Sigmu Olomouc?
  • 4 situace, které vám mohou narušit dovolenou, a jak se v nich zachovat
    Během dovolené, anebo dokonce ještě před ní může nastat celá řada nečekaných, a hlavně nešťastných situací. Co v takovém případě dělat? A lze tomu nějak předejít nebo se zaměřit na prevenci?
  • Platové rozdíly mužů a žen v Česku i EU
    Dostávají ženy nižší odměnu za práci než muži na stejné pozici? Bohužel ano, a to nejen u nás, ale i ve zbytku EU. O kolik dostávají méně, proč a co by to mohlo změnit?
  • Manželství a adopce homosexuálů v ČR: Utopie nebo realita?
    Německo již před 4 lety schválilo změnu občanského zákoníku, díky které mohou uzavírat manželství i lidé stejného pohlaví. Naopak v Polsku práva homosexuálům v poslední době osekávají. Jak je na tom Česko? Zlegalizuje se manželství homosexuálů, nebo na to občané ČR ještě nejsou zralí?
  • Střídání letního a zimního času v dalších 5 letech se nemění
    Vláda schválila, že se termíny střídání času v následujících pěti letech měnit nebudou. Přetáčet hodiny v poslední březnovou a říjnovou neděli budeme i nadále. Kolikátého přetočíme hodiny letos?
  • EU: Jak se liší čistá mzda a mzdové náklady?
    V zemích Evropské unie je zaměstnancům z hrubé mzdy srážena daň z příjmu a povinné pojistné a rovněž zaměstnavatelé platí za zaměstnance povinné pojistné. V Rakousku tak v průměru zaměstnanec dostane na bankovní účet 1 euro a mzdové náklady zaměstnavatele jsou 2,14 eura. Kolik stojí zaměstnavatele každé euro zaměstnance v jednotlivých zemích? 
  • Kdo vlastní české pivovary?
    České pivovary prochází v časech koronaviru těžkým obdobím, ale již se snad začíná svítat na lepší časy, navíc zájem o české pivo v cizině neustále roste. Kdo vlastní české pivovary a kolik piva vyrobí?
  • Problémy se zdravotním pojištěním po návratu z ciziny
    Odjeli jste pracovat do zahraničí a zapomněli jste se odhlásit u své zdravotní pojišťovny? Anebo jste nezapomněli, do zahraničí jste se vrátili, ale nemáte doklad, kterým byste prokázali, že jste byli účastníky pojištění v jiné zemi? Přečtěte si, co vás v případě těchto prohřešků čeká.
  • Kdo vlastní naše obchodní řetězce?
    Obchodní řetězce jsou součástí téměř každého města a nové obchody se otevírají i v kdejakém zapadlém městečku. Víte, kdo je vlastní? A jaké měly minulý rok tržby a zisky?
  • Cestovní doklady na dovolenou ve 12 otázkách a odpovědích
    Než odjedete letos na dovolenou, zkontrolujte si doklady. Víte, jakou platnost musí mít cestovní pas do různých zemí, kde budete potřebovat vízum a kam dojedete jen na občanský průkaz a bez kontroly? Na 12 nejčastějších otázek máme aktuální odpovědi.
  • Ve které zemi EU se za minimální mzdu žije nejlépe?
    V členských zemích Evropské unie se liší nejenom hodinová minimální mzda, ale i ceny zboží a služeb. Ve kterých zemích se za minimální mzdu žije nejlépe?
  • EU: DPH je nejvyšší v Maďarsku
    Základní sazba DPH se v členských zemích Evropské unie pohybuje od 16 % v Německu po 27 % v Maďarsku. V Česku činí základní sazba DPH 21 % stejně jako v dalších pěti členských zemích EU. 
  • Kde na dovolené zaplatíte eurem?
    V České republice zatím eurem neplatíme. A bůhví, jestli vůbec někdy budeme. V 19 zemích EU ale euro mají a usnadní vám placení na dovolené. To ale není všechno, eurem můžete zaplatit i v několika dalších zemích.
  • Za kolik natankujete cestou na dovolenou?
    Hranice se opět začínají otevírat. Pojedete tedy letos na dovolenou do zahraničí? Pokud ano, pojďte se podívat, jak jsou na tom ceny benzínu a nafty v zahraničních zemích.
  • Kdy se v ČR zakáží zvířata v cirkusech?
    Je cirkus byznys s týranými zvířaty, nebo národní poklad? Ve kterých zemích je již vystupování zvířat zakázáno? A jak souvisí cirkus, zookoutek a potence asijských mužů?
  • Smete Česko evropský Green Deal ze stolu?
    Co je to Green Deal? Jak se k němu staví český stát a další evropské země? Co od jeho zavedení očekávat?
  • Co je Zelená dohoda "Green Deal", jaký dopad bude mít na ČR?
    Co obsahuje Zelená dohoda, neboli "Green Deal"? Jaké budou náklady na zavedení "zelených opatření"? Jaký dopad to bude mít na ČR?
  • Zdraží levné zboží z čínských e-shopů? Osvobození od DPH brzy skončí
    Zboží z čínských e-shopů do 22 eur bylo od DPH osvobozeno, to se ovšem má od 1. ledna 2021 změnit. Jaký dopad to bude mít na ceny zboží z čínských e-shopů?
  • Jaké je vstupné na naše hrady? A kdy mají zavřeno?
    Právě jste se vrátili z hradu? A již se chystáte na další? Tak se podívejte na velký přehled cen vstupného a otevíracích dob našich hradů - Pražského hradu, Karlštejnu, Špilberku a dalších.
  • V Česku je ekonomická svoboda vyšší než v Rakousku a Německu
    V každoročně sestavovaném indexu ekonomické svobody si stojí Česko dlouhodobě výborně, pro rok 2020 patří Česku 23. místo na světě a výsledný index je vyšší než např. v Německu, v Rakousku, v Norsku nebo v Japonsku. 
  • OECD: Příjmové rozdíly v Česku jsou nejnižší
    Nejvyšší příjmové rozdíly z členských zemí OECD jsou v Chile, v Mexiku, v USA a v Turecku. V Česku jsou příjmové rozdíly naopak nejnižší, rozdíl mezi průměrnou mzdou a mediánem je tedy nižší než v ostatních zemích OECD.
  • Minimální mzda je i v USA, v Japonsku nebo v Koreji
    Institut minimální mzdy není záležitostí pouze evropských zemí, kde hraje sociální politika v legislativě velmi důležitou roli, ale minimální mzda je stanovena např. i v USA nebo v Kanadě. Nejvyšší hodinová minimální mzda je v Austrálii.
  • Český HDP v roce 2019 vzrostl o 2,4 %! Jak vzrostl u sousedů?
    České HDP v roce 2019 rostlo tempem 2,4 %. Jak jsme uspěli ve srovnání se Slovenskem, Polskem, Německem a dalšími zeměmi? Jak si vedeme v rámci EU? A jaké jsou predikce na rok 2020? Co bylo tahounem ekonomického růstu?
  • I na České hory se vyplatí pojistit. Jak?
    Pojedete na hory? České nebo zahraniční? Na tom nezáleží. Pojistit se proti úrazu a odpovědnosti se vyplatí i na našem území. Jak je to ale s pojistným plněním při požití alkoholu a je nutné pojistit zvlášť také děti?
  • Zkrácený úvazek je „in“
    Práce na zkrácený úvazek je v západoevropských zemích oblíbená, vždyť v Nizozemí pracuje na zkrácený úvazek dokonce téměř 60 % zaměstnankyň. Jaké dopady má práce na zkrácený úvazek v Česku?
  • Kdy vám o Vánocích dorazí balíček?
    Nakupování vánočních dárků je v plném proudu. Čím dál více lidí nakupuje dárky přes internet. Kdy můžete čekat jejich doručení? A jak dlouho trvá celý proces a kdy k vám balík dorazí? Lze jej nějak pojistit?
  • HDP ČR rostl o 2,4 %: jak jsme na tom ve srovnání se sousedy?
    Růst HDP České republiky podle přeběžného odhadu Českého statistického odhadu byl 2,4 % ročně. O kolik HDP vzrostlo v aktuálním kvartálu? Co táhlo růst? A jaký byl jeho vývoj?
  • O kolik je zboží z DM drogerie v Česku dražší než v Německu?
    O kolik platí méně v DM drogerii Němci za nákup, nežli Češi? Jak jsou na tom zákazníci v Maďarsku či na Slovensku? 
  • Cirkulární ekonomika přišla do Česka
    Co je to cirkulární ekonomika? Jaké jsou příklady z praxe cirkulární ekonomiky? A jak Česko dokáže přeměňovat odpady ve zdroje? A kde jsou naše slabé stránky? 
  • Kdy bude další sčítání lidu? Na jaře 2021!
    V  roce 2011 proběhlo poslední sčítání lidu, domů a bytů. Logicky nás další sčítání lidu čeká v roce 2021. Jakou bude mít podobu? A na jaké otázky se máte připravit?
  • Která daňová sazba ve světě neklesá? DPH
    Daň z přidané hodnoty je velmi významným příjmem státního rozpočtu v členských zemích OECD. V případě nutnosti zvýšení státních daňových příjmů je přitom světovým trendem zvyšování nepřímých daní. Základní sazba DPH je tak v roce 2019 vyšší oproti stavu v roce 2009 hned ve 22 členských zemích OECD. 
  • Delší otcovská: 10 dní? Za pár let realita
    Otcovská dovolená se rychle stala oblíbenou mezi tatínky a určitě pomůže miminku i čerstvé mamince. Evropská unie navíc chce její prodloužení na 10 dní. Kdy se tak stane? A bude se zvyšovat i výše této dávky?
  • Nejdéle pracují na stát Francouzi a Rakušané
    Do dosažení dne daňové svobody pracují občané na stát, následně sami na sebe. Z členských zemí Evropské unie pracují nejkratší dobu na stát občané na Kypru, nejdéle Francouzi a Rakušané. V článku si prakticky vypočítáme den daňové svobody v Česku.
  • Co se stane v zahraničí, zůstane v zahraničí? V případě pokut to již několik let rozhodně neplatí
    Časy, kdy pokuta z Chorvatska či jakékoliv jiné evropské země umístěná za stěračem vozu byla jen lehce nestandardní a snad i poněkud úsměvnou vzpomínkou na vaši letní dovolenou, jsou dávno pryč. Díky evropskému systému sdílení dat o řidičích dnes piráti silnic spravedlnosti už neuniknou. Pokud totiž v cizině poruší dopravní předpisy a nechají se přitom nachytat, přijde jim po několika dnech, případně týdnech obsílka. A budou-li ji ignorovat, mohou na své jednání škaredě doplatit.
  • Francie nejzadluženějším státem EU? Ale kdeže...
    Který stát má nejvyšší veřejný dluh? A jak jsou na tom jejich dluhy ve vztahu k HDP? Jak si vede Česká republika a Slovensko?
  • Kolik stojí zaměstnavatele každé euro zaměstnance v zemích EU?
    Zaměstnance zajímá jeho čistá mzda, kterou dostává na účet, zaměstnavatele potom mzdové náklady. V Česku stojí zaměstnavatele každé euro zaměstnance obdržené na účet 1,78 eura. Vyšší zdanění je pouze v sedmi členských zemích EU. Kde je zdanění nejvyšší a kde nejvyšší? 
  • Mladí lidé mají vyšší příjmy a dočkají se rychlejšího povýšení poté, co se odstěhují do zahraničí
    Téměř polovina mladých lidí se stěhuje do zahraničí za kariérním růstem. To odhaluje nejnovější průzkum HSBC Expat Explorer. Mladí lidé, kteří se přestěhují za prací do jiné země, také zažívají v průměru více než třetinový nárůst mzdy. Kromě vyššího výdělku a kariérního posunu se většina z nich přiučila novým dovednostem a získala větší sebevědomí. V průzkumu o nejlepší místo pro život a práci si letos nejlépe vedlo Švýcarsko. 
  • Na jaké předpisy se připravit před cestou autem k moři? (1)
    Jiný kraj, jiný mrav a platit to může i v dopravních předpisech. Plno lidí na cestu k moři volí místo letadla auto. Na silnicích pro vás vždy platí pravidla dané země. Na co si tedy dát pozor?
  • Ve kterých zemích není minimální mzda ani 6 000 Kč?
    V letošním roce činí měsíční minimální mzda v Česku 13 350 Kč a v posledních letech hodnota minimální mzdy v Česku značně stoupla, a sice z 12 200 Kč v roce 2018 a z 11 000 Kč v roce 2017. V některých zemích EU je minimální mzda vyšší než 35 000 Kč. Kde však nedosahuje minimální mzda ani 6 000 Kč měsíčně?
  • Jak velký limit je pro bezkontaktní platby v zemích EU?
    Platíte v zahraničí platební kartou? Podívejte se, jaké čekat v které zemi limity, abyste mohli platit bezkontaktně bez zadání PIN.
  • Na co si dát pozor při pojištění auta před cestou do zahraničí
    Brzy nastane sezóna dovolených a výjezdů autem do zahraniční. Pojištění vozu před cestou do ciziny se může hodit každému motoristovi, protože za relativně nízkou částku vyjedete na dovolenou s klidem a dojedete zpět domů v bezpečí. Přečtěte si sedm základních věcí, na které byste si měli dát pozor před pojištěním auta do zahraniční.
  • Bude vám na dovolenou stačit česká kartička pojišťovny?
    Jaké jsou podmínky evropského zdravotního pojištění, kde všude nám platí modrá kartička zdravotního pojištění a jak drahá může být zdravotní péče na dovolené?
  • Průměrná mzda v Česku vzrostla na 34 105 Kč a medián na 29 127 Kč
    Mzdy v ČR rostou a to se odráží i na průměrné mzdě. Jaká je její aktuální hodnota? Proč roste? A kolik lidí dosáhne na průměrnou mzdu? Jak jsme na tom ve srovnání s EU a našimi sousedy?
  • Jak dopadly volby do Evropského parlamentu na Slovensku?
    Jak dopadly volby do Evropského parlamentu u našich východních bratrů a kdo obsadil 14 slovenských mandátů? Podívejte se na grafy a jména slovenských europoslanců.
  • Volby do Evropského parlamentu vyhrálo hnutí ANO
    Volby do Evropského parlamentu vyhrálo hnutí ANO, druhá skončila ODS a třetí byli Piráti. Naopak ČSSD propadla a nedostala se přes 5 % hranici. Kdo se z Česka podívá dále do Evropského parlamentu?
  • Volby do Evropského parlamentu: kdy budou výsledky
    Tento víkend jdeme k volbám a budeme volit zástupce do Evropského parlamentu. Volby se konají tento víkend na území celé Evropské unie, přičemž každý z členských států má konkrétní datum jiné.
  • Kdo a kolik vydělá na eurovolbách - odhad státních příspěvků na volební náklady
    Tento týden jdeme k volbám, tentokrát budeme volit zástupce do Evropského parlamentu. Předvolební kampaň je v plném proudu. A víte, že na tuto předvolební kampaň vybraným stranám stát přispívá i z vašich daní?
  • Udělejte si pořádek v eurovolbách a spojte si evropskou politickou stranu s tváří
    Než dojdete příští týden k volebním urnách a hodíte to vybraným kandidátům, přečtěte si, co je to tzv. spitzenkandidát a proč mají evropské politické strany své volební lídry.
  • Ve kterých zemích jsou zaměstnanci s průměrnou mzdou milionáři?
    Členské země OECD jsou ekonomicky velmi vyspělé, vždyť za rok 2018 činila průměrná roční hrubá mzda více než milión korun hned v 17 zemích, v Česku nedosahovala ani 400 tisíc korun. Ve kterých zemích jsou mzdy nejvyšší? Jak vysoká je průměrná mzda v Česku v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi?
  • Proč mít (a proč nemít) Evropskou unii
    Volby do Evropského parlamentu jsou tady už za chvíli. Při té příležitosti si pojďme zopakovat, k čemu nám ta Evropská unie je vlastně dobrá a k čemu ani tak moc dobrá není.
  • Kdo je nejlépe placeným hráčem na MS v hokeji?
    Kdo je nejlépe placeným Čechem na mistrovství světa v hokeji? Jakub Voráček či Michael Frolík? A kdo je nelépe placeným Rusem, Slovákem, Švédem či Američanem?
  • Co dělají evropští poslanci a který z českých poslanců byl nejpracovitější?
    Volební období europoslanců se nachýlilo ke konci a už příští týden půjdeme k letošním volbám do Evropského parlamentu. Podívejte se, co všechno stihli za pět let čeští europoslanci.
  • Volby do Evropského parlamentu se blíží: co o nich víte a nevíte
    Volby do Evropského parlamentu proběhnou čtvrtý týden v květnu. A české politické strany už všechny zahájily svou předvolební kampaň. Otestujte se, co víte a co nevíte o eurovolbách v našem kvízu.
  • Česko v Německu investuje hodně, víc než Rusko nebo Čína
    České přímé zahraniční investice stále více směřují do Německa. Češi tam investují víc než Poláci, Rusové nebo Číňané.
  • Eurovolby 2019: kde a jak volit, když jste se stěhovali
    Volby do Evropského parlamentu se blíží. Chcete jít k volbách, ale zrovna teď jste se stěhovali a měnili trvalé bydliště? Do jakého volebního obvodu tedy patříte? Co udělat, když opravdu chcete volit.
  • Kde a kdy hrají Češi na mistrovství světa v hokeji na Slovensku?
    Češi čekají na zlatou medaili z MS v hokeji již téměř 9 let a alespoň na nějakou medaili čekáme téměř 7 let. Kdy a kde Češi hrají? Jaký je rozpis? A jak se dostat do Bratislavy?
  • 8 důvodů, proč volit do Evropského parlamentu
    K volbám do Evropského parlamentu půjdeme už v druhé polovině května, tedy za pár týdnů. Chystáte se volit, nebo zůstanete doma? A jsou vůbec důvody, proč k těmto volbám jít? 
  • Euromýty aneb jak moc nám škodí Evropský parlament
    Evropská unie může pravděpodobně za všechno špatné, co se nám děje. Alespoň tak to vidí euromýty, zaručené pravdy a polopravdy o legislativě přijímavé v Evropském parlamentu.
  • Ve kterých zemích EU je hodinová minimální mzda vyšší než 10 euro?
    Ve většině členských zemích Evropské unie je legislativou stanovena hodinová minimální mzda, jejíž výše se pravidelně mění v závislosti na vývoji ekonomiky. V roce 2019 činí minimální hodinová mzda v Česku 79,80 Kč. Hned v šesti členských zemích EU je aktuálně vyšší než 9 euro za hodinu.
  • Kdy nebude na důchody?
    Již 20 let se hovoří o důchodové reformě jako o nezbytném kroku, ale zatím se toto nelehké rozhodnutí pouze odkládá. Ale dnešním pracujícím již tiká čas, protože se může stát, že již v dohledné době nemusí být na důchody. Kdy to můžeme očekávat?
  • Volby do Evropského parlamentu v květnu: jak můžete upravit volební lístek
    Volby do Evropského parlamentu se budou na území všech členů Evropské unie konat v druhé polovině května. V Česku bylo datum voleb stanoveno na 24. a 25. května. Jak se v evropských volbách hlasuje a jak si můžete upravit volební lístek?
  • Zuzana Čaputová: Co čekat od nové slovenské prezidentky?
    O víkendu si na Slovensku během druhého kola zvolili nového prezidenta, tedy prezidentku. Zuzana Čaputová je první slovenskou prezidentkou, z neznámé aktivistiky se stala mediální hvězdou a senzací prezidentských voleb. Její volební období začíná v polovině června, kdy nahradí Andreje Kisku. Zuzana Čaputová je vnímána jako pozitivní změna na slovenské politické scéně a čekají se od ní velké věci. Oprávněně?
  • Novou slovenskou prezidentkou se stane Zuzana Čaputová
    Slovensko si v přímé volbě zvolilo za prezidentku Zuzanu Čaputovou. Jaká byla volební účast? A kdo vlastně je budoucí slovenská prezidentka?
  • Co dělat, když chcete v zahraničí volit do Evropského parlamentu
    Volby do Evropského parlamentu se blíží, volit evropské poslance budeme už v druhé polovině května. Jak si vybrat svého evropského poslance, když nebydlíte v ČR?
  • Jak šel čas se zvýšením rodičovské aneb zvraty, chyby a důchodci
    Kolem rodičovské bylo minulý týden "veselo" a všichni politici se tvářili jako zachránci české rodiny. Jak šel čas s rodičovskou? A kdo je padouch a kdo hrdina?
  • Co dělat, když chcete v ČR volit slovenského prezidenta
    Pokud jste Slovák a studujete, pracujete a bydlíte v Česku, ale chcete volit v druhém kole prezidentských voleb na Slovensku, tak máte smůlu. Ze zahraničí nového prezidenta volit nemůžete.  
  • Jak moc nám bude UK po brexitu chybět?
    Velká Británie pracuje na svém odchodu, i když připravená na to úplně není. Bude nám UK po brexitu chybět?
  • Mají vyšší sazby daní v Česku, či na Slovensku?
    Sazby českých daních jsou často kritizovány a navrhované změny v českém daňovém systému jsou mnohdy nepochopitelné. Jak jsou na tom sazby českých daní ve srovnání s těmi slovenskými?
  • Kdy se zruší letní čas? Podle Evropského parlamentu v roce 2021
    Už druhým rokem se mluví o zrušení střídání letního a zimního času. Opravdu střídání skončí letos, jak to navrhovala Komise?
  • Jak šel čas s brexitem aneb kdy Velká Británie opustí EU?
    Termín brexitu se blíží a nejen ve Velké Británii jsou napnutí, jak to nakonec dopadne. Tento týden čeká britský parlament až troje hlasování o podobě brexitu.
  • Kdy budou další volby aneb volby do Evropského parlamentu 2019
    Letos na jaře půjdeme opět k volbám, tentokrát volit české poslance do Evropského parlamentu. Tedy někteří z nás půjdou, ale někteří si možná ani nevšimnou, že už se zase volí, přece jenom evropské volby jsou volby s velmi nízkou volební účastí. Pokud se i tak chystáte volit, tak si přečtěte vše, co potřebujete o evropských volbách vědět.
  • Zvolí si Slováci svou první prezidentku?
    Už za týden půjdou naši východní sousedi k volebním urnám a 16. března budou v prvním kole volit svého nového prezidenta. Předvolební výzkumy ještě před pár měsíci favorizovaly dva muže, jak se ale ukázalo v posledních dvou týdnech, tak i žena může být černým koněm závodu.
  • Jde česká volební účast do kopru?
    Volby jsou základem demokracie, ale u někdy je volební účast tristní. Které volby přitáhnou nejvíce voličů a které nejméně? Jak se vyvíjela volební účast u senátních, prezidentských či komunálních voleb?
  • Nezaměstnanost: je ČR lídrem v rámci EU?
    Česká republika má nedostatek pracovníků a nezaměstnanost se blíží dnu. Česká nezaměstnanost patří mezi nejnižší v EU. Jaké jsou ovšem výhledy do budoucna? A ze kterých zemí putují zaměstnanci do ČR?
  • Kdo dostává v ČR průměrnou mzdu?
    Průměrná hrubá mzda v ČR se blíží k 34 tisícům za měsíc. Jak jsme na tom v porovnání s našimi sousedy? A jaký je průměr EU? Kolik lidí bere průměrnou mzdu a jaký je medián? Jak se průměrná mzda v posledních letech vyvíjela a jaký bude její další vývoj?
  • Růst minimální mzdy na 13 350 Kč, co vše ovlivní?
    Minimální mzda letos vzrostla o 1 150 Kč a to na 13 350 Kč. Jak a jaké dávky a odvody ovlivní? Co minimální mzda v okolních státech - Německo, Rakousko či Slovensko? Jak to ovlivní firmy a zaměstnanost?
  • Jak a kde sledovat zásilky ze zahraničí
    Vánoce se už pomalu blíží a s nimi je tu i jedna (ne)oblíbená činnost, kterou je nakupování dárků. Čím dál víc pak stoupá počet lidí, kteří věci pro své blízké objednávají přes eshopy a k tomu navíc ze zahraničí. Víte ale, jak sledovat zahraniční zásilku?
  • HDP ČR rostl o 2,4 %: jak jsme na tom ve srovnání se sousedy?
    HDP České republiky rostlo v třetím kvartálu 2018 meziročně o 2,4 %, čtvrtletně o 0,6 %. Jaký je růst HDP EU a sousedních zemích? A co omezuje český růst?
  • Padající cena ropy může být téma na víkendovém summitu G-20
    V Argentině se bude tento víkend konat summit G-20, kde se budou řešit nejdůležitější otázky světové ekonomiky. Jednou z hlavních otázek by měla být obchodní válka Číny a USA, což budou investoři bedlivě sledovat kvůli účasti prezidentů obou zemí. Nedávný propad ceny ropy si určitě získal pozornost vůdců G20 a mohl by je donutit přehodnotit svou produkční politiku. To vše pouhý týden před zasedáním kartelu OPEC a dalších ropných producentů ve Vídni.
  • 10 morových ran české krajiny IV: voda s hormony a plasty
    Z ČR voda mizí rychlým tempem a tento trend se nejspíše jen tak nezastaví a to ještě chce pan prezident stavět megalomanský projekt kanál Dunaj-Labe-Odra. Bohuže pan prezident podceňuje 1 problém, únik vody...
  • Otestujte se: Co všechno víte o měnovém kurzu?
    Měnový kurz je jedna ze základních ekonomických veličin, se kterou se setkáváme často. Hlavně když jedeme na dovolenou a chceme vědět, kolik euro za kolik korun dostaneme. Víte ale o měnovém kurzu vše, co se vyplatí znát? Otestujte se.
  • „Chudí“ Švýcaři by v Česku byli boháči
    Finanční hranice chudoby se v jednotlivých evropských zemích liší v závislosti na výši mediánu mezd. Ve vyspělých západoevropských zemích mají „chudí“ občané roční příjem vyšší než 400 000 Kč za rok. Jak vysoká je finanční hranice „chudoby“ v zemích EU?
  • Kdy budou dokončeny opravy na dálnicích?
    Dálnice se v Česku pravidelně mění v parkoviště a konec oprav je v nedohlednu. Kdy budou dokončeny opravy na D1 či D2? A kdy bude hotové dálniční spojení do Rakouska?
  • Nejobchodovatelnější měny světa
    Se kterými měnami se nejvíce obchoduje? Která měna zažívá oživení a která naopak ustupuje ze svých pozic? Jak jsou na tom euro, dolar, rubl či koruna?
  • Jak na "novou" hypotéku dosáhnou lidé s minimální či průměrnou mzdou?
    4 příklady vám ukáží, jak nové podmínky ČNB omezí vaše možnosti při získání hypotéky. Podmínky začnou platit již 1. října 2018. Jaké musíte mít mzdy a úspory, abyste dosáhli na průměrnou hypotéku? A jakou hypotéku si může dovolit člověk s minimální a průměrnou mzdou?
  • Proč nejezdit na jižní Moravu?
    Jižní Morava patří mezi nejmalebnější místa v ČR a najdeme v ní většinu vinařských oblastí Česka. Ovšem s nárůstem turistů narůstá i řada nešvarů. Jak tedy poznat kvalitní burčák? A jak se liší od vinného moštu? A z jakého důvodu se na Slovácku nemusíte vyspat?
  • 10 tipů, které vás provedou psaním motivačního dopisu
    Motivační dopis je pro mnohé těžkým oříškem a není lehké se odlišit a vyzdvihnout vaše silné stránky. Přinášíme 10 tipů, které vás provedou psaním motivačního dopisu krok za krokem.
  • „Swexit“ je novým strašákem Evropské unie
    Problém, který se na první pohled nezdá být takovým strašákem, jako byla Itálie, mohou být parlamentní volby ve Švédsku. Švédsko si prochází složitým obdobím a rostoucí popularita krajně pravicové, euroskeptické a populistické strany Švédští demokraté, může ohrozit budoucnost setrvání Švédska v bloku osmadvacítky. Mohou za to především množící se problémy s migranty, kterých přijalo Švédsko nejvíce v poměru na počet obyvatel v Evropě, ale i další problémy a to ve školství, zdravotnictví, sociálních služeb, atd.
  • Prázdniny skončily, kdy bude volno na podzim?
    Děti se již těší na to, kdy si po prádzninách užijí dalšího volna, a vy se také těšíte na volno, abyste měli klid na sběr hub a koštování burčáku. Na jaké dny vychází svátky v září, řijnu a listopadu? Kdy budou podzimní prádzniny? Kdy budou obchody zavřené? A jak vycházejí letos Vánoce?
  • Komentář: ČSSD - vládní omáčka od předsedy Hamáčka
    Předseda ČSSD Jan Hamáček dovedl svoji stranu do další vládní koalice s ANO a do ministerstev obsadil nechvalně proslulé staré známé (Toman), ale i nové tváře s bizarními ekonomickými názory. Kdo jsou ministři ČSSD? Kdo vlastnil firmu, která stála ČR půl miliardy KČ?
  • Jak si zažádat o státní hypotéku ve 3 krocích
    Od 15. srpna máte možnost zažádat si novou státní půjčku na bydlení, a to až do 2 milionů korun. Co musíte splnit, abyste na ni získali nárok?
  • Komentář: ČSSD - spící Růženka, či ďáblovo osidlo?
    Žádná rostlina neroste stále do nebe a rovněž ani ČSSD, obzvláště s tak prohnilými kořeny plnými dluhů, korupčních skandálů a lidí s pochybnou pověstí. Co ohrožuje ČSSD? A potopí se v příštích volbách pod 5% hranici? 
  • Kdy nemusíte platit pokutu za jízdu bez dálniční známky?
    Za jízdu bez dálniční známky vás čeká mastná pokuta. Tak to opravdu je. Zároveň ale lze najít hned několik případů, kdy se sankcím za jízdu bez dálniční známky můžete vyhnout. Patříte mezi ně anebo budete muset vytáhnout několik tisíc rovnou na místě? 
  • Chcete starostovat? Na kandidování do komunálek máte čas do úterý
    Nadávat u piva umí každý, ale chce to hodně odvahy (nebo podnikatelský plán), abyste se vydali do špinavých vod politiky. Jak kandidovat v komunálkách? A jaká jsou pravidla pro zvolení?
  • Jak se mění charakter světové populace? Afrika válcuje vyspělý svět
    Na světě s námi žije přes 7,6 miliard lidí a každý rok nás přibude přibližně 80 milionů. Jaký je podíl světových velmocí na světové populaci? Jak se populace velmocí vyvíjela? Jaká je porodnost? A jaké jsou vyhlídky do budoucnosti?
  • Komentář: Václav Klaus mladší - angry bird ODS
    Václav Klaus mladší - pro jedny udatný pravicový bijec, který do EU buší hlava nehlava, vedle kterého vypadá Petr Mach jako uštěkaný pes Jonatán. Pro jiné je zase důvodem, proč se stále držet "mrtvé" TOPky a nefrnknout pod křídla ODS. Jaké jeho výroky mohou tomuto "angry bird" ODS srazit hřebínek? Pojďte s námi šlápnout Václavovi Klausovi mladšímu na kuří oko.
  • Jak vysoká je hodinová minimální mzda v EU - je ta česká malá, nebo velká?
    V letošním roce činí v Česku hodinová minimální mzda 73,20 Kč, oproti roku 2017 se zvýšila o 7,20 Kč. V rámci členských zemí Evropské unie je minimální mzda v Česku 8. nejnižší. V sedmi členských zemích EU je hodinová minimální mzda vyšší než 8,50 euro.
  • Jak se žije v Česku za průměrnou mzdu v porovnání s ostatními zeměmi?
    Životní úroveň občanů v zemích OECD je vysoká, přesto jsou i mezi jednotlivými členskými zeměmi značné rozdíly. Jak se liší průměrná hrubá roční mzda při zohlednění cen zboží a služeb v zemích OECD?
  • 7 zajímavostí o minimální mzdě
    V roce 2018 je minimální mzda v Česku vyšší o 1 200 Kč než v roce 2017. Jaké daňové dopady má zvýšení minimální mzdy? Kde ve světě je minimální mzda nejvyšší? Je institut minimální mzdy pouze evropskou záležitostí? Podívejme se na sedm vybraných zajímavostí o minimální mzdě.
  • České neprůstřelné vesty chrání od Keni po Austrálii
    Vojáci a policie z celého světa spoléhají na vojenskou výzbroj z českých firem. V čem jsme světová špička? A které země používají naše helmy, neprůstřelné vesty, ale třeba i ponožky? A co české Ministerstvo obrany?
  • Zpozdil se vám let nebo zavazadla? Řekněte si o finanční kompenzaci
    Zpoždění anebo rovnou zrušení letu není nic, co byste o dovolené chtěli zažít. Horší snad může být už jenom ztráta zavazadel. Nezapomeňte proto, že se v takových situacích můžete nechat ,,vyplatit“.
  • 4 ekonomické fauly Miloše Zemana
    Miloš Zeman je často kritizován z mnoha stran a úhlů. Na druhou stranu je znám svojí prostořekostí a nevraživostí vůči novinářům, které napadal i při svém inauguračním projevu. Někdy je Miloš Zeman kritizován oprávněně, jindy jen z principu. My se podíváme na jeho 4 ekonomické fauly, které jako vystudovaný ekonom provedl.
  • Jak nejlépe používat platební kartu na dovolené v zahraničí
    Dnes si skutečně nemusíte brát do vyspělé ciziny velkou hotovost a riskovat, že vám někdo ukradne peněženku a přijdete o všechno. Platební karta, pár eur v peněžence a k tomu ATM lokátor v mobilu úplně postačí.
  • Které země EU splňují Maastrichtská kritéria?
    Splnění Maastrichtských kritérií je nutnou podmínkou pro vstup do Evropské měnové unie. I přes nepopularitu v ČR je euro v rámci EU nadále oblíbené a k jeho zavedení volají i čeští podnikatelé. Které země Evropy by splňovaly podmínky zavedení eura? A jaké vůbec tyto podmínky jsou?
  • Jak dlouho trvá mateřská dovolená ve zbytku světa?
    Plánujete se stěhovat do zahraničí a rádi byste získali přehled o tom, jak v cizině probíhá mateřská dovolená? Anebo jen nadáváte na český sociální systém a myslíte si, že kdekoliv jinde se mají novopečené maminky lépe? Nebuďte si tak jistí. V ČR na tom opravdu nejsme špatně.
  • Syndrom nemocných domů (16)
    Kvalita životního prostředí nás zajímá stále víc také proto, že už nejde jen o výfuky aut, pálení PET láhví v kamnech, nebo černě kouřící komíny spalovny. Sami se obklopujeme, nebo třeba stavíme z materiálů, které sice prošly bezpečnostními testy, ale pokud je jich víc, nedokážeme říct, zdali nejsou komplexně nebezpečné. I to se týká problematiky nemocných domů, a jak se zdá, zcela zásadně to ovlivňuje naše zdraví.
  • Odborníci z univerzitní sféry i průmyslu budou spolupracovat na zajištění kyberbezpečnosti
    Kyberbezpečnost je stále větší a větší téma. Naše životy se přesouvají do online prostředí a zároveň přibývá útoků, které se snaží získat naše údaje, naše peníze, vlastně naše celé životy. Jaká je kyberbezpečnost v Česku?
  • Měníme peníze na dovolenou II: 7 triků směnáren
    Triků směnáren je nespočet - dvojí kurzovní lístek, skryté poplatky, neplatné bankovky a další. Jak se jim bránit?
  • Měníme peníze na dovolenou I: Jak ušetřit při výběru z bankomatu?
    Také rádi vybíráte peníze na dovolené z bankomatu? Na co si dát pozor? A která banka má nejvyšší poplatek za výběr z bankomatu v zahraničí?
  • Vylidňují se země bývalého východního bloku?
    Železná opona držela obyvatele střední a východní Evropy na řetězu socialismu, což se rozpadem východního bloku změnilo. Která země zažívá největší odliv obyvatel? Jak jsou na tom ČR, SR, Polsko a další?
  • Do které země se dováží nejvíce zbraní?
    Kam Česko vyvezlo nejvíce zbraní? A která země je králem dovozců zbraní? Jsou to demokratické režimy, či diktátoři?
  • Co byste měli vědět o GDPR: 6 největších mýtů a omylů
    Jaké jsou nejčastější domněnky a v čem nejvíce tápou (nejen) provozovatelé e-shopů ohledně nové evropské směrnice zvané GDPR? Společnost Shoptet, na jejíž platformě běží v ČR již 13 tisíc online obchodů dala dohromady šest největších mýtů, o kterých byste měli vědět.
  • Která země je největším vývozcem zbraní?
    Na válečné záběry jsme si zvykli a u večerních zpráv sledujeme střílení na Ukrajině, Sýrii, Iráku, Sudánu, Jemenu a mohl bych pokračovat dál. Odkud tyto zbraně jsou? A která země je největším vývozcem zbraní? Kam vyváží ČR? A víte, že Islámský stát střílel českýma "vostrýma"?
  • Na kolik vás vyjde zájezd First Minute? Známe průměrné ceny!
    Zajímá vás, jak se aktuálně pohybují ceny za dovolené? Zjistili jsme to za vás. Podívejte se, kolik vyjde jednu osobu First Minute zájezd k moři letadlem a s plnou penzí!
  • Na kolik vás vyjde cesta na Mistrovství světa v hokeji?
    Mistrovství světa v hokeji je letos v krásné zemi - Dánsku a lístky jsou cenově dostupné, Na kolik vás vyjde cesta autem či autobusem? Jaké jsou ceny letenek do Kodaně?
  • Kolik stojí lístky na Mistrovství světa v hokeji?
    Mistrovství světa v hokeji se kvapem blíží. Letos se hraje v Dánsku a český tým hraje v kodaňské skupině. Na kolik vás vyjdou lístky na český tým či na finále? Kolik vás přibližně bude stát cesta? Kolik stojí ubytování?
  • GDPR bez strašení: Užitečné tipy pro majitele malých webů a e-shopů
    Možná nejfrekventovanější zkratkou posledních měsíců je GDPR, nové obecné nařízení o ochraně osobních údajů, které vejde v účinnost 25. května 2018. Jednou ze skupin, kterých se dotkne, jsou i majitelé a provozovatelé webových stránek, blogů a e-shopů. Ani v těch by však nemělo nové nařízení vyvolávat zbytečné a přehnané obavy. Společnost Webnode, která poskytuje nástroje pro tvorbu a správu internetových stránek, přináší majitelům malých i velkých webů a e-shopů několik základních rad.
  • Kolik stojí odstřel vlka, či ledního medvěda? Chrání se tím příroda?
    Trofejový lov je drahou kratochvílí. Kolik si připravit na trofej vlka, či ledního medvěda? Slouží trofejový lov k ochraně přírody? A kolik stojí lov na Slovensku?
  • Aplikovat GDPR může přijít klidně na tři čtvrtě miliónu korun
    Implementace evropské směrnice o ochranně osobních údajů, tedy zkráceně známé jako GDPR, přijde velké firmy řádově až na stovky tisíc korun. Například společnost Shoptet, která se specializuje na servis eshopových řešení, vyčíslila náklad na zhruba 750 tisíc korun.
  • Jsou mladí Češi ochotni migrovat za prací?
    Kolik mladých nezaměstnaných Čechů je ochotno se přestěhovat do jiné země? Jak jsme na tom ve srovnání s jinými státy EU? Závisí mobilita se vzděláním?
  • Kolik stojí odstřel trofejního nosorožce, slona či lva?
    Trofejový lov je dostupnější čím dál větší částí obyvatel ČR a my jsme se podívali, kolik stojí odstřel zvířat v Africe. Jaké jsou ceny za lva, slona či nosorožce? Jak velký je trh s trofejemi? Podívejme se, jakou úlohu hrají Češi v tomto byznysu.
  • Soběstačnost ČR v mase a vejcích pokulhává
    Soběstačnost ČR v živočišných produktech poměrně pokulhává. V kterém mase jsme nejvíce soběstační? Kolik vypijeme mléka a sníme vajec? A stačí náš apetit pokrýt čeští dodavatelé?
  • Kterým zemím EU se nejvíce snížil dluh?
    Snižování dluhu si vyžaduje často bolestné škrty a zvyšování daní. Většinou se nesetkává s porozuměním ze strany občanů a vláda, která zavádí úsporná opatření, často za svoji odvahu zaplatí svou hlavou. Nicméně i v Evropě najdeme země, který svůj veřejný dluh vztažený k HDP snížily velmi výrazně oproti období ekonomické krize. Některé státy mají dokonce menší veřejný dluh než před nástupem ekonomické krize. O které státy se jedná? A jak je na tom Česká republika?
  • Šokující předpovědi Saxo Bank pro rok 2018
    Mezinárodní investiční a obchodní banka Saxo Bank vydala jako každoročně svých 10 „šokujících předpovědí“ na rok 2018. Zaměřují se na nepravděpodobné avšak dost dobře možné a nedoceněné události, které by, pokud k nim skutečně dojde, mohly v příštím roce významně zahýbat finančním prostředím. I když tyto předpovědi nepředstavují oficiální předpovědi Saxo Bank pro trhy v roce 2018, jsou varováním proti možnému špatnému odhadu rizik ze strany investorů.
  • Růst HDP ve světě - jak je na tom český lev?
    Světová ekonomika mnohdy připomíná džungli, kde silnější sežere slabšího, jindy zase bachor, kde malé organismy pomáhají trávit velké krávě. Pojďme se podívat na růst ekonomiky v roce 2017 tak trochu pohledem z živočišné říše. Jak si vedl indický tygr, americký orel? A který stát byl jihoamerická kapybara, či průbojný vlček z Afriky?
  • Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
    Opět se blíží volby, tentokrát do poslanecké sněmovny. Ty bývají označovány jako nejdůležitější, protože z nich vzejde nová vláda. Jaký je termín voleb? Co si s sebou přinést do volební místnosti? Kdy bude třeba voličský průkaz?
  • Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
    Už tento víkend zavítají v sousedním Německu občané k volebním urnám. Jak dopadnou německé volby, je zvědavá pomalu celá Evropa. Záleží na tom nejen podoba Německa v dalších letech, ale také osud eura.
  • Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
    Cukrovary patři k České republice již nejméně 200 let. Ovšem za posledních 30 let se pole osázená cukrovou řepou zmenšila na polovinu. Od 1. října přestávají platit kvóty EU na výrobu cukru. Jedná se o hrozbu, či příležitost pro naše cukrovary? Může cukr potkat osud másla? A kolik se v ČR vyrobí cukru? Jsme soběstační?
  • Které společnosti dominují na trhu čokolád?
    Výběr čokoládových výrobků je na našem trhu opravdu široký. Ale neklame nás pouze zdání? Kolik firem "ovládá" trh čokolád?
  • Kolik jste letos utratili na dovolené? Bylo to víc, nebo míň než průměrný Čech?
    https://www.finance.sk/182201-voda-jedlo-cigareta-a-telefon-za-volantom/Asi víte, kolik jste letos utratili na dovolené. Jak jsou na tom ale Češi jako národ a byla zrovna vaše dovolená dražší nebo levnější než průměrná česká dovolená.
  • Bilance centrálních bank se začínají rozcházet opačnými směry
    Japonská, americká a evropská. Tři centrální banky světové ekonomiky, které dosud táhly za jeden provaz. Jejich měnová politika se ale začíná lišit tak, jak postupně opouští programy kvantitativního uvolňování.
  • Kam odchází naši lékaři? Německo, Rusko, nebo Rakousko?
    Mladí čeští lékaři mnohdy zvolí odchod do zahraničí. Důvodů může být více - výdělek, zkušenosti, lepší pracovní podmínky atd. Kolik absolventů medicíny každoročně opustí ČR? Kam odchází? Kdo je v českých nemocnicích nahrazuje?
  • Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
    Analytici se shodují, že letos nás čeká rekordní ekonomický růst a také rekordně nízká míra nezaměstnanosti. Ta se teď v srpnu pohybuje kolem přirozené míry nezaměstnanosti.
  • Čeští dinosauři dobývají Evropu. Kde české dinoparky expandují?
    Ano, čeští dinosauři budou skutečně strašit ruské děti a jejich rodiče. Plzeňská společnost West Media s.r.o., která buduje a vlastní v Česku, na Slovensku a ve Španělsku síť zábavních a vzdělávacích parků, otevřela svůj devátý dinopark v ruském městě Bělgorod. Celková hodnota dinoparku převyšuje 4 miliony eur, což je 105 milionů Kč. Do dinoparku firma West Media dodala přes 90 statických i robotických modelů dinosaurů.
  • Ceny čokolád u nás a našich sousedů. Kde je Milka nejlevnější?
    Ceny potravin se v jednotlivých zemích EU znatelně liší. Česká republika se řadí mezi ty "levnější" země. Ovšem kupní síla našich západních sousedů je někde úplně jinde. Jak jsou na tom čokoládové výrobky v zemích střední Evropy? Kde je nejlevnější Milka, kde Lentilky a kde Twix?
  • Měly by západní země tlačit na zvyšování mezd v ČR?
    Ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi se nelíbí politika západoevropských zemí, které vystupují proti tzv. sociálnímu a mzdovému dumpingu. Což je vlastně poskytování služeb "levnou" pracovní silou z východní Evropy. Měly by západní země tlačit na jejich firmy, ať zvyšují mzdy v Česku? Není to spíše partie pro české politiky, kteří by sami měli jednat se západoevropskými podniky? A není to chyba odborů, že si neumějí, či nechtějí dupnout?
  • Jaký příjem musí čtyřčlenná rodina mít, aby nebyla „chudá“?
    Příjmy domácností se v členských zemích EU značně liší, proto je rozdílná i hranice „chudoby“ v eurech. V Lucembursku jsou tak některé rodiny „chudé“, přestože v Česku by patřily mezi bohaté rodiny. Jak se liší hranice „chudoby“ v zemích EU?
  • Brexit dopadne hůř, než všichni čekají
    Referendum o brexitu, tedy o vystoupení Velké Británie z Evropské unie, proběhlo už minulý rok. A do dnešního dne vyjednavači zatím moc nepostoupili. Není se čemu divit, brexit je totiž velmi komplexní proces. Může to dopadnout happy endem?
  • Zbrojovka vyváží již do 100 zemí světa
    Loni Česká Zbrojovka vyrobila a prodala asi 250 tisíc kusů zbraní. A letos čekají výsledek ještě lepší. Co dalšího nám v rozhovoru prozradil generální ředitel Česko Zbrojovky Lubomír Kovařík?
  • Návod: 4 a více kroků, jak založit svůj vlastní stát
    Mít tak svůj vlastní stát. Není to sice úplně jednoduché, ale založit si vlastní stát je možné. Jaká je pravděpodobnost, že se vám to podaří?
  • Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
    Rostoucí ceny másla se dostaly na přední stránky tisku i webových stránek. Čím jsou způsobeny vysoké ceny másla? Kolik stálo máslo za socialismu? Kolik stojí máslo v okolních zemích? Jak se u nás vyvíjela jeho spotřeba?
  • Proč je v Česku drahé volání?
    V Česku na telekomunikačním trhu působí tři hlavní hráči. Jak se jim ekonomicky dařilo v minulých letech? Opravdu své zákazníky ždímají, jak tvrdí některá média? Jak zdůvodňují vyšší ceny za volání a mobilní data, než které mají lidé v sousedních zemích?
  • Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
    Mezinárodní měnový fond (MMF) uvedl ve Světovém ekonomickém výhledu, že světová ekonomika zrychlí tempo růstu na 3,5 % a příští rok poroste ještě rychleji. Jarní prognózy MMF se tedy vyplňují, ale oproti dubnu MMF zhoršil odhady pro USA a zlepšil výhledy růstu pro země eurozóny
  • Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
    Tři hlavní mobilní operátoři v České republice tvoří prakticky cenový oligopol. Tři velcí hráči působící na našem trhu rovněž působí i v dalších státech. Liší se ceníky jejich služeb u nás a v zahraničí? Kde jsou mobilní tarify nejdražší a kde nejlevnější? Kolik nám tarif ukousne z měsíční mzdy?
  • Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
    Zadlužení zemí světa roste. Celkem tvoří státní dluhy 94 % ročního HDP celého světa. Stejně roste také zadlužení domácností a firem. Jaké výše dosahuje zadlužení největších států světa? A jak jsou na tom jejich obyvatelé a firmy?
  • Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
    Potřebujete na dovolené rychle něco přeložit? Nevíte kam na výlet v Česku nebo zahraničí? Kde je zastávka či nemůžete najít eiffelovku, ačkoliv k ní stojíte zády? Dáme vám tip na ty správné aplikace! Ať je vaše cestování správnou hrou bez hranic!
  • Sousede, rosteš? Jak ČR obchoduje se svými sousedy? A jak jim roste HDP?
    Země střední Evropy zažívají ekonomicky příznivé období. Minulý rok vykazovaly slušná tempa růstu a výhledově ekonomové očekávají další pokračování růstu. Jak je na tom ČR v porovnání se svými sousedy? Jak je na tom s importem a exportem do sousedních zemí?
  • Nezaměstnanost nejnižší za 19 let, ČR premiantem EU.
    Nezaměstnanost v České republice opět poklesla, a to na rovná 4 %, oproti květnovým 4,1 %. Zaměstnavatelé čelí akutnímu nedostatku pracovníků, který se snaží řešit zaměstnáváním lidí z východní Evropy, nabízením vyšší mzdy a zaváděním různých benefitů. Tento nedostatek je brzdou poměrně solidnímu růstu, který se pro letošní rok odhaduje na 2,9 % HDP.
  • ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
    ČNB rozšířila svá doporučení ohledně poskytování hypoték. Kromě hodnoty nemovitosti bude nyní ještě více záležet na tom, jaké mají žadatelé příjmy a jak velké jsou jejich splátky ostatních půjček a úvěrů. Je ČNB na naše banky a žadatele o hypotéky přísná? Jak jsou na tom lidé a banky v zahraničí?
  • EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
    Mzdové náklady zaměstnavatele a čistá mzda zaměstnance obdržená na účet se liší o desítky procent. Na průměrnou mzdu většina zaměstnanců v zemích EU nedosáhne, podívejme se proto, jak vysoké je zdanění práce u podprůměrné mzdy.
  • 8 tipů, jak na dovolené ušetřit
    Občerstvení, taxi, suvenýry, cetky a zbytečnosti. To jsou věci, za které plno lidí nechá v zahraničí až desetitisíce. Takhle by to ale nešlo. Skvělou dovolenou si můžete užít i bez vyhazování peněz.
  • Konečně: letní dovolená v EU bude letos poprvé bez roamingu
    Díky regulacím Evropské unie bychom mohli letos za dovolenou ušetřit. V článku se dozvíte, na co je třeba si dát pozor, a co byste měli vědět, než s českou sim kartou vyjedete na dovolenou do zahraničí. Čeká nás opravdu evropská revoluce v cenách za volání z ciziny?
  • Kde se žije nejlépe za minimální mzdu?
    Životní úroveň zaměstnanců pracujících za minimální mzdu v jednotlivých evropských zemích je vhodné porovnávat dle kupní síly minimální mzdy. V jednotlivých členských zemích EU jsou totiž rozdílné ceny zboží a služeb. Minimální mzda v paritě kupní síly je v Česku 8. nejnižší z 22 členských zemí EU, kde je institut minimální mzdy zaveden.
  • Itálie, další Achillova pata eurozóny
    Po francouzských prezidentských volbách si investoři vezmou na mušku Itálii. Pokud si někdo myslí, nebo jenom tajně doufá, že evropská ekonomika je po vítězství Emanuela Macrona mimo politické nebezpečí, pak je bohužel na omylu. Zdá se, že italské problémy jsou momentálně nejslabším článkem eurozóny a finanční trhy postupně zaměří veškerou svojí pozornost na politickou scénu v Římě, kde by se měly konat parlamentní volby nejpozději v květnu příštího roku.
  • Velký dovolenkový speciál: kolik stojí dálniční známky v Evropě?
    Víte, kolik stojí dálniční známky v zemích Evropy? Kolik zaplatíte za dálniční známku v Rakousku nebo Slovinsku a kde jsou placené úseky na silnicích v Polsku? Kolik zaplatíte na dálničních poplatcích při cestě autem do Chorvatska? Je v Německu dálnice opravdu zdarma? Přečtěte si článek a připravte si poplatky pro vaše prázdninové cesty po Evropě.
  • 5 tisíc a méně. Kde mají nejnižší minimální mzdu?
    V letošním roce činí minimální mzda v Česku 11 000 Kč, což je v rámci zemí EU šestá nejnižší hodnota. V některých evropských zemích však nedosahuje minimální mzda ani 5 000 Kč, ve kterých?
  • Bezhotovostní společnost: je na čase se rozloučit s bankovkami a mincemi?
    Taky vás mince a bankovky obtěžují a myslíte si, že by bylo platit všechno elektronicky a peníze mít pouze virtuální? Možná se k tomuto historickému okamžiku blížíme a peněženky skutečně ztratí svůj původní smysl a budeme v nich mít ještě více karet než doposud. Tak brzo to ale nebude.
  • Velký dovolenkový přehled: jaké doklady budete potřebovat
    Díky Evropské unii a Schengenskému prostoru je cestování po Evropě mnohem jednodušší. A cestovní pas už není nezbytností, do okolních zemí cestujeme většinou jen na občanský průkaz. Do některých oblíbených dovolenkových destinací ovšem budete potřebovat nejen cestovní pas, ale často i vízum. Jinde vás zase můžou překvapit hraniční kontroly. Víte, s jakými doklady pojedete letos na dovolenou?
  • Myslí to Francie a Itálie s euro exitem vážně?
    Marine Le Penová a Beppe Grillo, představitelé francouzské a italské krajní pravice, stavějí svoji politickou kariéru na odporu proti Evropské unii a eurozóně. Oba dva předstupují v předvolebních kampaních před své voliče s velkými hesly, které mají v sobě slovo exit. Chtějí návrat k vlastní měně a opustit hospodářské společenství evropských zemí.
  • Hodinová minimální mzda: V Česku 66 Kč, v Evropě i 300
    Hodinová minimální mzda v Česku v roce 2017 činí 66 Kč za hodinu. Oproti roku 2016 se zvýšila o 7,30 Kč. V západoevropských zemích však dosahuje minimální mzda více než 200 Kč za hodinu a v Lucembursku více než 300 Kč za hodinu. Jak vysoká je hodinová minimální mzda v EU v roce 2017?
  • Zvyšování nepřímých daní je v EU trendem. Jak se vyvíjí sazby DPH v roce 2017?
    Z členských zemí Evropské unie je základní sazba DPH nejvyšší v Maďarsku (27 %) a nejnižší v Lucembursku (17 %). V posledních letech bylo evropským trendem zvyšování sazeb DPH, ke snížení došlo výjimečně, např. v Rumunsku pro rok 2017 (z 20 % na 19 %).
  • Populace stárne, pracovat budou muset i starší lidé
    Populace stárne, slyšíme to ze všech stran. To znamená, že průměrný věk obyvatelstva se stále zvyšuje. Netýká se to jen našich luhů a hájů, je to problém celé Evropy. A v jednotlivých státech to už přináší, nebo velmi brzy přinese velké změny. Už dnes cítíme zátěž na zdravotnický a ekonomický systém. Medicína prodlužuje zdraví a život lidí, prodlužuje se tedy produktivní věk lidí. Ti jsou schopni déle pracovat. To nevyhnutelně vede k proměně věkové struktury lidí na trhu práce.
  • Ekonomický růst v ČR: 2,8 % letos a jak to bude dál?
    Česká republika v minulém roce rostla zhruba o 2,3 %. Jak dlouho nám ještě takový ekonomický růst vydrží? Předpovědi jsou optimistické, tento rok by měl být ekonomický růst ještě o kousek vyšší. Pokud ovšem česká ekonomika nenarazí na některý ze svých limitů.
  • 13 let v Evropské unii: Česko vs. Slovensko
    Česká republika i Slovensko jsou už spolu v Evropské unii skoro 13 let. Nešťastnou třináctku šťastně v EU oslavíme společně už v květnu. Tak si to pojďme trošku zrekapitulovat, jak jsme si vedli, jak jsme vyrostli a jak se máme navzájem rádi.
  • Euro oslavilo 15. narozeniny: jaké vysvědčení si odnáší ze základní školy?
    Euro oslavilo patnácté narozeniny a dostalo svou první občanku. Jak si vedlo celých patnáct let a kolik let má ještě před sebou?
  • 8 mýtů, které si možná myslíte o startupech
    V dnešní době se startup spojuje většinou s podnikáním v technologicky náročném odvětví, jako je například IT. Ze své podstaty je startup označení pro jakékoli začínající podnikání, které má výrazný potenciál růstu. A startup je hlavně in. Co všechno si o startupech myslíme a co nám na to říkají statistiky?
  • Německé mýtné je podle odborníků parlamentu proti pravidlům EU
    V rozporu s pravidly Evropské unie je i nová podoba mýtného, které prosazuje německá vláda. Vyplývá to z právního posudku vědecké služby německého Spolkového sněmu, z kterého dnes citovala agentura DPA. Proti dálničním poplatkům v navrhované formě, které by podle kritiků diskriminovaly zahraniční řidiče, se ohradily především země sousedící s Německem, včetně České republiky.
  • 40hodinový pracovní týden: blíží se jeho konec?
    Blíží se konec 40hodinového pracovního týdne, jak jsme na něj zvyklí? Budeme pracovat méně za více? 6hodinový pracovní den nebo jen 4 pracovní dny do týdne? Přeci jenom technologický pokrok a postupná automatizace výroby v průmyslu přinesly vyšší produktivitu, takže možné to je. A možná si už jednou budeme zvykat na to, že budeme do práce chodit méně.
  • 3x o protekcionismu Donalda Trumpa
    S nástupem Donalda Trumpa přišla nová éra americké obchodní politiky. Konec vyjednávání o TPP, nejasná budoucnost TTIP, negativní postoj k čínsko-americkému obchodu a snaha revidovat nastavení NAFTA. Protože volný obchod je prý k americkému trhu nefér. Čeká nás nástup protekcionismu, obchodní války a zvyšování cel? A komu v EU to bude vadit nejvíc?
  • Zaručený minimální příjem v Česku? V aktuálních podmínkách méně než 7000 Kč
    Finsko od letoška experimentuje se všeobecným základním příjmem, který by mohl v budoucnu nahradit stávající státní sociální systémy. Koncept stejně vysoké dávky pro každého bez ohledu na zaměstnání nebo příjem a majetek se dostává do popředí v souvislosti s obavami, že velkou část lidské práce nahradí stroje. Švýcarsko ale nedávno v referendu 61 000 Kč měsíčně pro každého občana odmítlo. Jak by systém vypadal v Česku?
  • 8 věcí, co můžeme čekat od nového amerického prezidenta
    Donald Trump se dnes v pátek 20.1. 2017 stane 45. americkým prezidentem. „Make America great again“ bylo jeho hlavní předvolební heslo. Jak moc velká Amerika bude a co vlastně můžeme čekat od jeho programu?
  • 5 odstínů Brexitu: na který je EU připravená?
    Po více než půl roce tápání a očekávání konkrétnějších rysů Brexitu, začíná vystoupení Velké Británie z EU nabývat jasnější obrysy. Velká Británie nezůstane na vnitřním trhu EU, ale ráda by zachovala spolupráci v určitých oblastech a také alespoň částečně stávající podobu obchodních vztahů s EU. Řekla to ve svém projevu Theresa May, ministerská předsedkyně Velké Británie.
  • Čeho všeho se dočkáme v roce 2017?
    Evropská unie a Česká republika je v současné době ve fázi ekonomického růstu. Nezaměstnanost klesá, HDP roste a všeobecně se máme poslední tři roky pořád lépe. V roce 2017 nás ale čeká určitě spousta změn, které tohle všechno můžou změnit. Co všechno se může pokazit v roce 2017?
  • Jaký jazyk kromě angličtiny se vyplatí naučit?
    Angličtina je nejčastějším a nejpoužívanějším jazykem světa, to by asi řekl každý a měl by pravdu. Anglicky umí téměř každý, alespoň základy, a navíc je snadné se anglicky i naučit. Ale co další jazyk, jaký světový jazyk se vyplatí naučit jako další?
  • Prodej aut v EU v roce 2016: elektromobilů se prodalo celkem o 18,9 % více
    Automobilový trh je jedním z nejdůležitějších sektorů ekonomiky EU, vytváří zhruba 4 % HDP, zaměstnává až 12 miliónů obyvatel a je na něj navázáno velké množství dalších odvětví. Víte, jak se trh s osobními automobily vyvíjel v roce 2016? Která značka se prodávala nejvíce, kolik se celkem prodalo elektricky nabíjených automobilů a v které zemi prodej osobních automobilů v minulém roce nejvíc rostl?
  • Nákupy v zahraničí: víte, kdy zaplatíte clo a jaké bude poštovné?
    Můžeme tomu říkat české ceny. Což vlastně znamená, že u nás běžně zaplatíme za spoustu věcí víc peněz než jinde. Elektronika, kosmetika, oblečení, jídlo a další spotřební zboží. To vše se vyplatí nakoupit třeba v německých, anglických nebo amerických obchodech. Stačí jen připojení na internet, platební karta aktivovaná pro online nákupy a můžete začít nakupovat.
  • V letošním roce česká ekonomika rostla, na co se připravit v roce příštím?
    Rok 2017 začne za pár dní, co od něj můžeme ekonomicky čekat? Česká republika dále poroste, bude se muset vypořádat s chybějící kvalifikovanou pracovní sílou, nejspíš se dočkáme pár politických změn v Evropě i ve světě a možná se změní i kurz české koruny.
  • Občané EU mají v Británii zůstat i po brexitu, žádají odbory
    Britská obchodní komora (BCC) spolu s odborovou organizací TUC vyzvaly premiérku Theresu Mayovou, aby občanům Evropské unie (EU) okamžitě garantovala právo moci v Británii zůstat i po takzvaném brexitu. V dopise ji vyzvaly, aby ukončila stav nejistoty, která by mohla poškodit britskou ekonomiku.
  • Kde se žije nejlépe? Na Novém Zélandu, Česko je v první třicítce
    Kvalitu života občanů ovlivňují nejenom ekonomické ukazatele, ale i míra osobní svobody a bezpečí, úroveň školství a zdravotnictví nebo kvalita životního prostředí. Tyto a další ukazatele v sobě zahrnuje index prosperity. Česko přitom patří mezi třicítku zemí s nejlepšími podmínkami k životu.
  • 50 tisíc minimální mzda? Na Islandu realita
    Minimální mzda je zakotvena v legislativě nejen ve většině členských zemích Evropské unie, ale i v řadě ostatních evropských zemích. Na Islandu je téměř pětkrát vyšší než v Česku a na Ukrajině zase téměř 7krát nižší. Jak vysoká je minimální mzda v Evropě mimo země EU?
  • HDP roste, co to pro nás znamená?
    HDP roste a ekonomický růst se hned tak nezastaví. Říkali to v televizi, psali to v novinách. Co to ale vlastně pro každého z nás znamená? Vyšší mzdy, lepší práce, ale taky vyšší ceny.
  • Každý druhý Nizozemec pracuje na zkrácený úvazek
    Životní úroveň v západoevropských zemích je stále znatelně vyšší než ve východní Evropě, mnohem více lidí si tak může dovolit pracovat na zkrácený úvazek. V Nizozemí pracuje na zkrácený úvazek každý druhý.
  • Které země nejčastěji zvyšují minimální mzdu?
    Od ledna příštího roku se v Česku zvyšuje minimální měsíční mzda z 9 900 Kč na 11 000 Kč, v předchozích letech se však minimální mzda v Česku zvýšila spolu s Irskem ze zemí EU nejméněkrát. Jak často zvyšují minimální mzdu jednotlivé členské země EU?
  • EU: Jak vysoká je penze v porovnání s předchozími příjmy?
    Naprosté většině Evropanů klesá odchodem do důchodu životní úroveň. Rozdíly mezi jednotlivými členskými zeměmi EU jsou však výrazné. Nejméně si v průměru finanční pohorší Lucemburčané, nejvíce naopak Irové.
  • EU: Občané bohatých zemí žijí déle
    Přestože jsou všechny členské země Evropské unie ekonomicky vyspělé, tak jsou mezi nimi značné rozdíly v úrovni výkonnosti národní ekonomiky, což se odráží i v rozdílné střední délce života.
  • Jak na zdravotní pojištění při studiu?
    Studentský život může být i náročný, protože představuje přípravu na budoucí povolání a určitou investici do života. Proto stát studium podporuje nejrůznějšími úlevami včetně toho, že za studenta hradí zákonné pojistné. Jak je to se zdravotním pojištěním v různých situacích kdy si musí student platit pojištění sám?
  • Komerční vs. veřejné pojištění cizinců. O koho se postará stát a kdo se musí starat sám?
    V Česku dlouhodobě pobývá na půl milionu cizinců. Všichni, kdo do země přicházejí a chtějí zde zůstat delší dobu, musejí mít pojištění. O koho se postará stát a kdo si je musí zařídit sám? Jaké jsou výhody a nevýhody komerčního pojištění a jak se liší od toho veřejného?
  • Mladí Evropané by mohli mít zdarma lístek na cestu vlakem po EU
    Mladí Evropané by mohli v budoucnu zdarma získat jeden lístek na cestování vlakem po Evropě. Jak dnes napsal německý deník Die Welt, několik europoslanců připravuje návrh, který by to umožnil. Nápad má podle listu podporu několika poslaneckých frakcí.
  • Představujeme Evropské spotřebitelské centrum
    Evropské spotřebitelské centrum působí pří ČOI a jeho hlavním úkolem je ochrana práv spotřebitele na mezinárodní úrovni v rámci EU.
  • Hodnocení výkonnosti české ekonomiky se zlepšuje
    Světové ekonomické fórum každoročně sestavuje žebříček zemí dle výkonnosti národní ekonomiky. V aktuální studii patří Česku 31. místo na světě, horší hodnocení má např. Španělsko, Portugalsko nebo Itálie. Oproti předchozímu roku si Česku polepšilo o 6 míst.
  • HDP potvrzuje dobrou kondici ekonomiky, kterou táhne export automobilů
    I přes zpomalení ekonomického růstu ve druhém čtvrtletí ukazují podle ekonomů dnešní data na velmi dobrou kondici české ekonomiky. Zpomalení je podle nich způsobeno především meziročním srovnáním, kdy vývoj loni byl významně ovlivněn jednorázovými vlivy, a nižší investiční aktivitou. Celkově by ekonomika měla za celý rok vykázat růst o 2,3 až 2,5 procenta, odhadují analytici.
  • Nechte si vrátit zaplacenou DPH z jiných států EU
    Nakupujete v rámci svého podnikání zboží nebo služby v zahraničí a faktury obsahují zahraniční DPH? Daň z přidané hodnoty zaplacenou v jiném členském státě EU si můžete nechat vrátit. Následující článek informuje, jak o vrácení DPH žádat.
  • V Česku jsou stovky tisíc cizinců. Kdo si musí platit zdravotní pojištění a za koho jej platí stát?
    Českou republiku navštívilo v loňském roce více než osm a půl milionu zahraničních turistů, dalších přibližně 480 tisíc cizinců v tuzemsku pobývá dlouhodobě či trvale. Jednou z povinností, které mají obyvatelé ČR i cizinci společné, je zdravotní pojištění. Krátkodobí turisté to nejčastěji řeší cestovním pojištěním, ovšem při dlouhodobějším pobytu přichází na řadu zdravotní pojištění cizinců.
  • EU: Zvýšení minimální mzdy v posledních pěti letech
    Institut minimální mzdy plní v evropské legislativě důležitou motivační a ochrannou funkci. Jak vysoká je minimální mzda v roce 2016 a jak vysoká byla v předchozích letech? Které evropské země nejvíce minimální mzdu v posledních pěti letech zvýšily?
  • EU: Kolik stojí zaměstnavatele každé euro obdržené zaměstnancem na účet?
    Zdanění práce v členských zemích Evropské unie je poměrně vysoké. Nejvyšší je ve Francii, kde každé obdržené euro zaměstnancem pracujícího za průměrnou mzdu stojí jeho zaměstnavatele 2,20 euro. Jak vysoké je zdanění práce v Česku v porovnání s ostatními členskými zeměmi EU?
  • Analýza: Česko stále v mnoha oborech zůstává "montovnou"
    Česko stále v mnoha oborech nepřekonalo stín "montovny" a ve velké míře vyváží nedokončené produkty. Ty poté velmi často směřují přes Německo již jako dokončená produkce na náročné trhy včetně USA. Naopak například Polsku se lépe daří posouvat v hodnotovém řetězci nahoru směrem k vyšší přidané hodnotě a náročnější výrobě. Vyplývá to z analýzy Raiffeisenbank.
  • Britská volba: nižší tempo růstu a vyšší inflace
    Je tomu už víc než měsíc, co se Velká Británie rozhodla opustit klub zemí Evropské unie. I když si všichni tak nějak mysleli, že k tomu nemůže dojít, stalo se. Britové svým rozhodnutím vytvořili jasný precedens dalším zemím a evropské společenství tak už nikdy nebude stejné jako před 23. červnem. Nicméně největší daň zaplatí z krátkodobého hlediska právě obyvatelé ostrovního království.
  • Sdílená ekonomika pobláznila Evropu, lidé se dělí o věci a služby ve velkém
    Sociální sítě, výměna kohoutku od souseda i pronájem pokoje. Všechny tyto činnosti patří do takzvané sdílené ekonomiky, která zažívá raketový vzestup. V České republice ji využívá zhruba milion lidí, ve Velké Británii živí pět milionů lidí.
  • Ženy tvoří nadpoloviční většinu absolventů vysokých škol. Stále více se uplatňují i v technických oborech
    Více než polovinu absolventů vysokých škol v EU tvoří ženy. Vyplývá to z nejaktuálnějších dat statistického úřadu EU- Eurostatu. Z téměř pěti milionů absolventů v roce 2014 bylo 58 % žen a 42 % mužů. Mužští absolventi stále dominují v oborech, jako je inženýrství, zpracovatelský průmysl nebo stavebnictví, kde jejich podíl činí více než 70 %. Naopak ženy silně převažují mezi absolventy pedagogických oborů (80 %) nebo ve zdravotnictví (75 %).
  • Hrozí Velké Británii ústavní krize? Otázky a odpovědi
    Šokující výsledek britského referenda ohledně dalšího setrvání země ve Velké Británii zaskočil nejen investory ale i samotné politiky, kteří nyní musí řešit nejeden problém. Velmi zajímavá debata se nyní vede kolem toho, kdo by vlastně měl inicializovat proces vystoupení Velké Británie z EU. Má to být premiér či parlament? Odpověď na tuto otázku je přitom stěžejní pro odhad toho, jak bude brexit vypadat a hlavně jak dlouho se celý tento složitý proces povleče. Rozkol mezi politiky přitom může vést i k ústavní krizi, což by byla další nevítaná komplikace. Díky informacím zveřejněných agenturou Bloomberg sestavujeme níže uvedený seznam klíčových otázek a odpovědí.
  • Zájem o dovolenou ve Francii klesne kvůli terorismu o 30 %
    Teroristický útok ve francouzském Nice povede k dalšímu poklesu zájmu Čechů o dovolenou ve Francii. Podle Asociace cestovních kanceláří (ACK) do země letos v létě vyjede minimálně o 30 procent Čechů méně než loni, zejména však kvůli loňským útokům v Paříži. "Na Riviéře je nyní odhadem 6000 až 8000 českých turistů," řekl místopředseda ACK Jan Papež. Francie byla loni osmou nejoblíbenější destinací českých turistů, celkem tam vyjelo 139.000 Čechů.
  • Brexit: zdvižený prst elitám
    Novinám posledních dvou týdnů dominuje hlasování Británie o vystoupení z EU. Objevily se spekulace, kdy (a zda vůbec) Británie z Unie skutečně vystoupí, zda se odtrhne Skotsko či Severní Irsko, zda nemá být náhodou druhé referendum. V obou hlavních stranách propukla kompletní anarchie – advokáti odchodu, mezi nimiž je spousta Konzervativců, přiznávají, že nemají vůbec žádný plán a že kampaň za odchod stála na lžích, labouristi se zase vzbouřili proti svému předsedovi Corbynovi, který kdyby čtvrtinu energie, kterou vynakládá na bránění svého křesla, vynaložil na kampaň za setrvání, Brexit by nikdy nenastal.
  • Firmy mají problém sehnat lidi. Nezaměstnanost klesla na 5,2 %
    Nezaměstnanost v Česku v červnu klesla z květnových 5,4 na 5,2 %. Dříve měli zaměstnavatelé problém najít pracovníky na technické pozice. Dnes už je problém sehnat správného člověka napříč všemi obory. Pokles překonal i odhady analytiků. Nezaměstnanost vytrvale klesá od února, meziročně se snížila o jeden procentní bod. Pod 5% hranici se ale podíl lidí bez práce letos zřejmě nedostane.
  • Kdy Fed zvýší úrokové sazby? Letos to nebude
    Už je to více než půl roku, co se naposledy odhodlali zámořští centrální bankéři k navýšení úrokových sazeb. Od té doby se měnový výbor Fedu sešel už čtyřikrát a vždy se rozhodl pro zachování statutu quo a s dalšími monetárními restrikcemi vyčkat na vhodnější příležitost.
  • EU: Kde žije nejvíce "chudých" penzistů?
    Odchodem do důchodu klesá životní úroveň ve všech členských zemích Evropské unie. Vlivem výrazného zastoupení solidarity při výpočtu starobních důchodů v Česku a poměrně příznivých podmínek pro přiznání pozůstalostních důchodů, žije v Česku při mezinárodním srovnání málo penzistů v "chudobě".
  • Sledujte ONLINE: Británie opouští EU
    Podle konečných výsledků britského referenda zvítězili zastánci vystoupení z EU poměrem 51,9 ku 48,1 procenta. Po sečtení hlasů ve všech 382 volebních obvodech se pro brexit vyslovilo 17,4 milionu voličů, proti bylo 16,1 milionu. Premiér David Cameron vzápětí oznámil, že na podzim opustí svou funkci. O jeho nástupci rozhodne říjnová konference Konzervativní strany. Sledujte ONLINE: Británie odchází, Cameron rezignuje.
  • EU: v Česku je nejméně "chudých"
    V procentním vyjádření žije v Česku nejméně "chudých" lidí ze zemí Evropské unie. Přitom finanční hranice chudoby je v Česku vyšší než v Portugalsku nebo Řecku. Kdo se považuje v zemích EU za chudého a jak vysoká je hranice chudoby pro rodinu se dvěma dětmi?
  • Odchod Británie z EU: špatná zpráva pro akcie a libru, dobrá zpráva pro zlato a stříbro
    Odchod Velké Británie z EU by mohl vyvolat zhoršení celé ostrovní ekonomiky: snížit její aktivitu a zapříčinit pád do krátkodobé recese, rozkolísat finanční trhy a v neposlední řadě oslabit národní měnu. Na druhé straně by tyto negativní události měly pravděpodobně pozitivní vliv na vývoj cen drahých kovů jako je zlato a stříbro a mohli bychom se dočkat dalšího růstu jejich cen.
  • Brexit a prezidentské volby v USA: Řada nezodpovězených otázek pro obchodníky s měnami
    Do britského referenda o EU, které nás čeká 23. června, zbývá jen několik málo dní. Poslední průzkumy naznačují příklon k odmítnutí EU. Nejdramatičtější výsledek předpovídá v pátečním průzkumu ORB. S desetibodovým náskokem se obyvatelé Velké Británie rozhodnou pro odchod z EU. Trh obchodující s kurzem libry je za současné situace nefunkční, na trhu opcí s datem splatnosti po referendu v podstatě neexistuje likvidita. Nestabilita malého objemu opcí, které se ještě obchodují, vyskočila na úroveň, jakou jsme nezažili ani v nejčernějších chvílích globální finanční krize.
  • Pojišťovny asi budou nabízet i nadále jiné finanční produkty
    Pojišťovny by měly mít i nadále možnost nabízet také jiné finanční produkty než jen pojištění. Podpořil to sněmovní rozpočtový výbor, když projednával vládní novelu zákona o pojišťovnictví, která naopak tuto možnost může pojišťovnám odebrat. Návrh na rozložení výplaty provizí pojišťovacím zprostředkovatelům do 5 let zůřejmě zůstane zachován.
  • Chudí a staří Britové chtějí vystoupit z EU
    Potenciální vystoupení Velké Británie z Evropské unie straší nejen řadu samotných Britů, ale také mnoho investorů a obchodníků. Vzhledem k tomu, že poslední průzkumy ukazují na velmi těsný výsledek, nervozita se stupňuje. Kdo jak se chystá hlasovat a co by tzv. Brexit přinesl?
  • Firmy budou mít nedostatek lidí, nezaměstnanost stále klesá
    Nezaměstnanost v Česku v květnu klesla na 5,4 z dubnových 5,7 % a bude klesat i v dalších měsících. Podle odborníků by mohla v následujících měsících padnout i 5% úroveň. Máme aktuálně nejnižší nezaměstnanost ze všech zemí EU. Zároveň se ale začíná čím dál více komplikovat situace podnikům, které budou míst nadále problém sehnat kvalifikované zaměstnance. To bude limitovat i další růst ekonomiky.
  • 10 věcí, které byste měli vědět o brexitu
    V červnu se uskuteční referendum o odchodu Velké Británie z EU. Zřejmě nejvýraznější osobností podporující brexit je bývalý londýnský starosta Boris Johnson. Pro brexit se vyslovuje také Trump či Le Penová. Velkým zastáncem setrvání země v EU je rovněž americký prezident Barack Obama či představitelé Německa a Francie. V případě, že se lidé v referendu opravdu vyjádří pro odchod z EU, bude tento proces trvat nejméně dva roky, během nichž bude země nadále dodržovat smlouvy a právní rámec EU.
  • Brexit je jen zástěrkou maskující nevyhnutelnou recesi Velké Británie
    Blížící se volby o Brexitu jsou celkem ironické, protože Británie do Evropské unie vlastně nikdy pořádně nevstoupila. Jako dítě sedmdesátých a osmdesátých let si jasně vybavuji, jak paní Thatcherová bojovala s EU o každou píď. Přesvědčila ji, aby se smířila s její verzí unie, aspoň po finanční stránce.
  • Fitch varuje před snížením ratingu zemí EU a Británie při brexitu
    Odchod Británie z Evropské unie, tzv. brexit, by mohl případně způsobit snížení ratingu nejen Británie, ale také dalších členských zemí Evropské unie. Brexit by měl totiž dopad i na ekonomiky dalších zemí EU a zvýšil by politická rizika v Evropě, varovala ratingová agentura Fitch.
  • Minimální mzda v paritě kupní síly ve světě
    Ve většině vyspělých zemích světa je legislativou stanovena minimální mzda. V paritě kupní síly je minimální mzda nejvyšší v Lucembursku. Jak vysoká je hodinová minimální mzda v paritě kupní síly v Česku oproti jiným zemím světa?
  • Sazby DPH v zemích Evropské unie v roce 2016
    V členských zemích Evropské unie jsou sazby DPH vyšší než v ostatních vyspělých zemích světa. Výnos z DPH je pro státní pokladnu velmi důležitý, přičemž v posledních letech bylo trendem zvyšování sazeb DPH. Jak vysoké jsou sazby DPH v EU v roce 2016?
  • Počet anonymních platebních karet se ztrojnásobil. Brusel je chce zakázat
    Vypadá úplně stejně jako klasická platební karta, avšak majitel k ní nemusí mít bankovní účet a k jejímu získání nepotřebuje ani občanský průkaz. Obliba těchto anonymních platebních karet v Česku prudce roste, stejně jako v mnoha jiných zemích. A všímají si toho i úřady. Ministerstvo financí nyní v rámci novely zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu chystá přísnější pravidla při používání těchto platebních prostředků.
  • Založení společnosti s ručením omezením bude levnější
    Praha 9. března (ČTK) - Společnosti s ručením omezeným asi budou osvobozeny od soudního poplatku za první zápis do obchodního rejstříku. Náklady nutné k založení takovéto společnosti zřejmě budou sníženy z 11.300 korun na 100 eur (2700 korun). Počítá s tím novela o soudních poplatcích, kterou dnes jednomyslně schválila Sněmovna. Normu nyní dostane k projednání Senát.
  • OECD: Nejjednodušší daně jsou v Irsku
    Zjednodušování povinné daňové administrativy a daňové zátěže pomáhá zlepšovat podnikatelské prostředí. Daňové podmínky pro byznys jsou z členských zemí OECD nejlepší v Irsku, jak vyplývá ze studie Světové banky a PwC "Paying Taxes 2016".
  • Co týden dal: Dle analýzy by rozpadem Schengenu utrpělo nejvíc Česko a Slovensko
    Analýza UniCredit Bank uvádí, že rozpadem tzv. schengenského prostoru by byly nejvíc postiženo Česko a Slovensko. Důvodem je vysoká otevřenost obou ekonomik a vysoký podíl obchodu s ostatními zeměmi. Česká ekonomika loni vzrostla o 4,3 procenta, zatímco ve Venezuele kleslo HDP o 5,7 procenta a míra inflace dosáhla 180,9 procenta. Počet minipivovarů v Česku překročil hranici 300! Více novinek v pravidelném týdenním souhrnu.
  • Zdanění piva v zemích EU
    Česko patří mezi pivní velmoci. Spotřeba piva v litrech na osobu je v Česku spolu s Německem a Rakouskem nejvyšší ze zemí EU. Jak vysoké je zdanění piva v Česku v porovnání s ostatními zeměmi EU?
  • Ekonomická svoboda v Česku je vysoká
    Nejvyšší kvalita života je ve svobodných a demokratických zemích světa. Ekonomická svoboda v Česku je pro letošní rok 21. nejvyšší na světě, jak vyplývá z nejnovější studie "Index of Economic Freedom 2016".
  • Co týden dal: ČNB rozhodla o pokračování devizových intervencí
    Bankovní rada ČNB odsunula možný konec devizových intervencí do první poloviny roku 2017. Ceny pohonných hmot v dále klesaly. O registrační značku na přání požádalo během prvního měsíce přes 2500 lidí. Závislost české ekonomiky na exportu do zemí Evropské Unie loni dál rostla. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Každá tisícikoruna zaměstnance stojí zaměstnavatele 1 744 Kč
    Čistá mzda zaměstnance pracujícího za průměrnou mzdu, kterou obdrží na bankovní účet, a mzdové náklady zaměstnavatele se v zemích EU liší o desítky procent. Jak vysoké je zdanění práce v Česku v porovnání s ostatními zeměmi EU? Podívejme se na praktický výpočet.
  • Jak vysoká je hranice chudoby v EU?
    Chudá domácnost má veškeré příjmy nižší než 60 % mediánu mzdy v dané zemi. Hranice chudoby je v korunách v jednotlivých zemích EU rozdílná. Některé chudé západoevropské domácnosti by se svým příjmem měli v Česku nadprůměrnou životní úroveň.
  • OECD: Nejvyšší příjmové rozdíly jsou v Mexiku
    V mimoevropských zemích OECD jsou mnohem vyšší rozdíly v životní úrovni jednotlivých domácností než v Evropě. Nejvyšší příjmové rozdíly mezi domácnostmi jsou v Mexiku, Chile, Turecku, USA a Izraeli. Česko patří mezi pětici členských zemí OECD s nejnižšími příjmovými rozdíly.
  • Co týden dal? Česká ekonomika poroste v letošním roce o 2,5 %
    HDP Česka poroste v letošním roce o 2,5 procenta, příští rok její tempo zrychlí na 2,6 procenta, uvedla Evropská komise. EK dále mírně zlepšila odhad růstu ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie. Ve své jarní makroekonomické předpovědi uvádí pro unii jako celek růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,8 procenta, pro země platící eurem pak o 1,5 procenta.
  • Jak vysoká je kupní síla hodinové minimální mzdy v EU?
    Hodinová minimální mzda je v západní Evropě výrazně vyšší než v Česku a dalších východoevropských zemích. Zboží a služby v západní Evropě jsou však dražší. Kde je životní úroveň při práci za minimální mzdu v EU nejvyšší?
  • Co týden dal? Širší ekonomická spolupráce Česka a Jižní Koreje
    Ekonomická spolupráce Česka a Jižní Koreje by se v budoucnu mohla rozšířit i do dalších odvětví. Kromě převažujícího automobilového průmyslu zmínil během své návštěvy Soulu premiér Bohuslav Sobotka také obranný či jaderný průmysl. Více v pravidelném týdenním souhrnu.
  • Kolik činí daně z láhve alkoholu?
    Konečnou cenu oblíbené lihoviny ovlivňuje sazba spotřební daně a DPH mnohdy více než ze 40 %. Podívejme se na praktický výpočet zdanění v Česku a porovnejme spotřební daň u jedné láhve s ostatními členskými zeměmi EU v roce 2015.
  • Jak bohaté jsou evropské domácnosti?
    Životní úroveň evropských domácností lze dobře porovnat dle přepočteného mediánu příjmu. Jaký příjem musí mít jednotlivé domácnosti, aby měla rodina "nadprůměrnou životní úroveň"? Jak se liší hranice "bohatství" v Česku a ostatních evropských zemích?
  • Co týden dal? Prodej nových automobilů láme rekordy
    Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v říjnu meziročně zvýšil o 6,5 procenta na 1,07 milionu vozů a roste již 14 měsíců za sebou. Produkce osobních aut v ČR míří k novému rekordu. Za deset měsíců stoupla meziročně o téměř 12 procent na 1,047 milionu.
  • Co týden dal? Česko je 42. ekonomicky nejsvobodnější zemí
    Česká republika je 42. ekonomicky nejsvobodnější zemí ze sledovaných 152 států světa. Vyplývá to z aktuálně zveřejněného žebříčku Economic Freedom of the World Index kanadského institutu Fraser. V předchozím žebříčku se Česko umístilo na 52. pozici. Nejsvobodnější zemí světa je podle žebříčku tradičně Hongkong, naopak nejméně svobodná je Venezuela.
  • Co týden dal? Povinné ručení zdražilo o 10 %
    Pojišťovny zdražily letos povinné ručení průměrně o více než deset procent. Důvodem byla vyšší plnění v souvislosti s novým občanským zákoníkem a povinné poplatky hasičům. Dopady legislativy nyní pojišťovny vyhodnocují a nevylučují další zdražení. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Fondy EU: České republice se nepodaří vyčerpat všechny prostředky
    Během let 2007–2013 dokázala Česká republika alokovat na projekty necelých 92 procent prostředků ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti Evropské unie. Za sedm let, kdy mohla z fondů EU čerpat, se úspěšným žadatelům podařilo podepsat smlouvy za téměř 739 miliard korun. Z této částky bylo dosud proplaceno bezmála 515 miliard korun, tedy necelé dvě třetiny dostupných zdrojů.
  • Co týden dal? Rusko zavádí odvetná opatření
    Rusko zakázalo veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků a ovoce a zeleniny z Evropské unie i Spojených států. Kromě toho Rusko zakáže tranzitní lety ukrajinských aerolinek přes své území a zákaz zvažuje i pro tranzitní lety aerolinek z EU a USA do Asie. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Jak mohou dotace z EU pomoci mladým absolventům?
    Evropská unie poskytuje studentům řadu výhod a možností. Jedná se například o nejrůznější výukové programy, rozličné zájezdy či stipendia. Ovšem po opuštění školy tato pomoc rozhodně nekončí, i když ne všichni zaměstnavatelé o ní vědí a využívají ji.
  • Jak velký je v Česku prostor pro zvýšení minimální mzdy?
    Od roku 2007 se minimální mzda zvýšila k 1. srpnu loňského roku poprvé, z 8 000 Kč na 8 500 Kč. Původně vláda počítala od ledna 2015 se zvýšením na 9 000 Kč měsíčně, poslední dohoda však počítá se zvýšením na 9 200 Kč. Jak vysoká je minimální mzda v zemích EU a dalších vyspělých zemích světa?
  • Co týden dal? Firmy nesouhlasí s dalším růstem minimální mzdy
    Podle Svazu průmyslu a dopravy firmy a podnikatelé s dalším růstem minimální mzdy o 700 korun na 9200 korun nesouhlasí. Hospodářská komora upozornila, že zvyšování minimální mzdy uškodí pracovnímu trhu. Více v pravidelném týdenním přehledu
  • Co týden dal? Čína letos zřejmě předstihne USA
    Čína pravděpodobně již v letošním roce vystřídá Spojené státy na pozici největší ekonomiky světa. USA jsou největší ekonomikou světa od roku 1872, kdy předstihly Británii. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Udržitelného rozvoje lze dosáhnout spoluprací podnikatelské, veřejné a státní sféry
    Téma udržitelného rozvoje je jednou ze zásadních otázek současnosti. Právě proto se na toto téma uskutečnil 25. března v Senátu ČR Kulatý stůl. Ten uspořádala 1. místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková se spolupráci s Českou podnikatelskou radou pro udržitelný rozvoj (CBCSD) a kanceláří OSN v ČR. Na setkání byli přítomni zástupci Senátu, podnikatelské i státní sféry. Se svými projevy například vystoupili reprezentanti CBCSD Pavel Kafka, Peter J. Kalaš a Petr Štěpánek, za Senát pak Alena Gajdůšková, Eva Syková a Vladimír Špidla a samozřejmě další zajímavé osobnosti.
  • Kde není minimální mzda ani 2 tisíce a kde 50 tisíc Kč?
    Minimální mzda není zavedena pouze ve většině členských zemích EU. Minimální mzda je legislativou stanovena i v USA, Rusku, Austrálii, Japonsku, Ukrajině nebo Argentině. Rozdíly jsou veliké, podívejme se na ně. Jak vysoká je minimální mzda v roce 2014 ve světě?
  • EU: Jak vysoké je zdanění tvrdého alkoholu?
    Zdanění tvrdého alkoholu v evropských zemích v posledních letech stoupá. Důvodem je zvyšování spotřební daně i základní sazby DPH. Celkové zdanění u tvrdého alkoholu je ve všech evropských zemích vysoké. Rozdíly ve zdanění jsou značné, v Česku patří spotřební daň u tvrdého alkoholu k nižším. Porovnejme si výši spotřební daně u jedné láhve v korunách v jednotlivých zemích.
  • Regulace online hazardu je v Česku nutností, zabrání třeba hraní mladistvých
    KOMENTÁŘ: Regulace trhu online hazardu je aktuálně velmi diskutované téma. V čem spočívají konkrétní výhody plánovaného usměrnění této zábavy, jaké jsou naopak jeho nevýhody či jaký postoj zaujímá Evropská unie.
  • Co týden dal? ČNB ponechá režim devizových intervencí po celý letošek
    Nejnovější data z tuzemské ekonomiky svědčí o tom, že Česká národní banka (ČNB) ponechá režim devizových intervencí minimálně po celý letošní rok. OECD ve svém nejnovějším hospodářském výhledu ČR naznačuje, že centrální banka by mohla upustit od devizových intervencí dříve, než je horizont měnové politiky, tedy šest čtvrtletí.
  • EU: DPH v roce 2014
    Celkové daňové zatížení v členských zemích EU je vyšší než ve vyspělých mimoevropských zemích, jedním z hlavních důvodů jsou vysoké sazby daně z přidané hodnoty.
  • Co týden dal? Vláda se chystá přistoupit k fiskálnímu paktu EU
    Vláda zahájila diskusi o přistoupení Česka k fiskálnímu paktu EU a rozhodnout by měla do léta. Pakt zavazuje země EU k tomu, aby do národní legislativy zavedly pravidla hlídající rozpočtovou kázeň.
  • Jak dál s veřejným dluhem?
    KOMENTÁŘ: Nová vláda si ve fiskální oblasti neklade příliš silné cíle. Formulace, že „udrží schodek pod 3 % HDP“, je cílem, který není ani příliš ambiciózní, ani mobilizační. Není k němu potřeba nic více, nežli udržet to, co již je.
  • Odmítání eura je luxus, na který nemáme
    KOMENTÁŘ: Představte si, že místo České republiky žijete v Jugoslávii. Je rok 1993 a vy si jdete pro výplatu, vyberete si ji v hotovosti a hned ji běžíte celou utratit do nejbližšího obchodu. Proč?
  • Co týden dal? Den daňové svobody bude letos stejný jako v loni
    Češi letos přestanou pracovat na stát stejný den jako loni. Takzvaný den daňové svobody připadá totiž letos podle výpočtů společnosti Patria Finance opět na 27. června. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Pracuji a jsem "chudý"
    Evropská "chudoba" je rozdílná od světové chudoby. Přesto i v Česku se desetitisíce občanů považuje za "chudé". Finanční hranice "chudoby" u jednotlivce v Česku činí 9 683 Kč měsíčně. Jak je to v ostatních členských zemích EU?
  • Miliony Evropanů finančně ztrácí
    Ve 12 členských zemích EU se za rok 2013 očekává pokles reálné mzdy oproti roku 2012, přestože inflace je na nízké úrovni. Mzdy v Evropě příliš nestoupají, v řadě zemí dokonce méně než dosahuje inflace. Nejvíce si meziročně v průměru pohoršili Řekové a Kyperčané.
  • EU: Kde stoupá minimální mzda nejvíce?
    V Česku se od 1. srpna 2013 poprvé od roku 2007 zvýšila minimální mzda, z 8 000 Kč na 8 500 Kč měsíčně. V období let 2007 až 2013 se tak minimální mzda v Česku zvýšila pouze o 6,3 %. Jak se zvýšila minimální mzda v ostatních zemích EU?
  • Big Mac Index: Asijské měny jsou podhodnoceny
    Podhodnocená národní měna usnadňuje přístup domácích výrobků a zboží na zahraničních trzích. Vůči americkému dolaru jsou dle "Bic Mac Indexu" podhodnoceny především asijské měny.
  • DPH: EU versus svět
    Celkové zdanění v členských zemích Evropské unie je vyšší než v ostatních vyspělých zemích světa. Hlavní důvody jsou dva: nižší povinné odvody na pojistném a nižší DPH. Základní sazba DPH nesmí být v EU nižší než 15 %, přitom v řadě vyspělých zemí světa nedosahuje ani 10 %.
  • EU: Jaké příjmy má průměrná domácnost?
    Rozdíl v životní úrovni v jednotlivých členských zemích EU lze dokládat na rozdílném mediánu příjmu u jednotlivých domácností. V Česku si žijeme dobře, vždyť rozdíl mezi Portugalskem, Maltou, Řeckem či Španělskem a Českem rok od roku klesá.
  • Nejméně "chudých" žije v Praze, nejvíce na Sicílii
    V Česku žije nejméně občanů v "evropské chudobě", rozdíly mezi regiony v Česku jsou rovněž poměrně malé. V deseti evropských regionech s nejnižší mírou chudoby jsou tři české regiony (Praha, Jihozápad a Střední Čechy).
  • Co týden dal? Česko snižuje zadlužení
    Zadlužení zemí v Evropské unii se ve druhém čtvrtletí zvýšilo na 86,8 procenta hrubého domácího produktu, zatímco v předchozích třech měsících činilo 85,9 procenta. Samotná Česká republika však zadlužení o 1,4 procentního bodu snížila. Více v pravidelném týdenním souhrnu.
  • Kučera: Pokud dojde k úbytku střední vrstvy, celý národ bude o něco chudší
    Zadluženost domácností představuje pro ekonomiku a sociální stabilitu společnosti zásadní problém, se kterým je třeba pracovat. S Davidem Kučerou, kterého můžete znát z pořadu Krotitelé dluhů, jsme se zaměřili na otázku řešení dluhové problematiky českých domácností.
  • Evropa a eurozóna v nejistotě
    I když se z voleb v Německu nakonec raduje Angela Merkelová, Evropa a eurozóna se ocitly v extrémní nejistotě. Drtivé vítězství Merkelové přitom podpořili i voliči, kteří se začali odvracet od jejího koaličního partnera FDP. Na Merkelovou tím pádem zbývá nepříjemná povinnost - vytvořit koalici buď s SPD, nebo se Zelenými.
  • Jak stoupne příští rok cena cigaret?
    Ministerstvo financí navrhuje vyšší zvýšení spotřební daně u cigaret od ledna příštího roku než se očekávalo. Povídejme se na praktických příkladech, jak stoupne cena cigaret?
  • Stane se ČR čistým plátcem do rozpočtu EU?
    Dlouhodobým problémem České republiky je nízká schopnost čerpat finanční prostředky z fondů EU. Hrozí nám, že se z pozice čistého příjemce z rozpočtu EU dostaneme do pozice čistého plátce? Jak jsme na tom s čerpáním prostředků v rámci končícího programového období 2007 -2013?
  • Evropa se probouzí z recese
    Evropský statistický úřad (Eurostat) zveřejnil první rychlý odhad týkající se druhého čtvrtletí roku 2013 a jeho hospodářské výsledky nejsou pro eurozónu a země Evropské unie vůbec špatné. Ekonomika zemí Evropské unie se vymanila ze skoro rok a půl trvající recese. Od posledního čtvrtletí roku 2011 totiž vykazovala nepřetržitý pokles. Zveřejněné údaje ze 14. 8. 2013 jsou světlejší, než odhady většiny analytiků, které očekávaly maximálně mezičtvrtletní růst 0,2 %. V meziročním vyjádření se však povedlo euro ekonomiku pozvednout o 0,3 %, s čímž analytici nepočítali.
  • Tauber: Jednotné pojištění musí jít ruku v ruce s jednotným dohledem
    Jednotnou regulaci prosazuje Evropská komise v řadě oblastí. Pro oblast bankovnictví je klíčová bankovní unie. Vedle toho má stát evropský stabilizační mechanismus, který má být nástrojem pro přímou rekapitalizaci bank, uvedl Josef Tauber, předseda správní rady Fondu pojištění vkladů.
  • Není minimální mzda v Česku příliš vysoká?
    Zvýšení minimální mzdy o 500 Kč může na první pohled znamenat, že minimální mzda v Česku je již příliš vysoká. Není tomu tak, vždyť v mnoha západoevropských zemích dosahuje minimální mzda přes 40 % průměrné mzdy.
  • Bude možné volání ze zemí Unie bez placení za roaming?
    Do ciziny se vypraví většina z nás a skoro nikdo nevyjíždí bez svého mobilního telefonu. Používání mobilního telefonu v cizině se však může nepěkně prodražit, ačkoliv je situace přece jenom lepší než vloni. Evropská Unie se totiž snaží telekomunikační trh ve svých zemích výrazně ovlivňovat a tlačit ceny dolů.
  • Nezaměstnanost dělá Evropanům největší starosti
    Nepříznivá ekonomická a sociální situace občanů zvyšuje jejich finanční obavy z budoucnosti. Největší obavy mají Evropané z případné nezaměstnanosti. Rozdíly mezi zeměmi jsou však značné. Nejlepší vyhlídky mají Švédové, nejvíce starostí Španělé.
  • Problém jménem nezaměstnanost
    Nezaměstnaní v EU jsou mnohem častěji postiženi "chudobou" než zaměstnaní občané. Delší doba bez zaměstnání jednoho z rodičů se následně finančně dotýká celé rodiny. S finančními problémy přichází strach o budoucnost. V současné době Evropě představuje rovněž nezaměstnanost mladistvých velký problém.
  • Dopad vstupu Chorvatska do EU na DPH
    Od 1. července 2013 je Chorvatsko členem Evropské unie. Vstup Chorvatska do EU přináší v oblasti daní zásadní změny, a to především u uplatnění daně z přidané hodnoty a celních režimů.
  • Bankovní unie: o krok blíže
    Členské země Evropské unie udělaly další krok kupředu směrem k bankovní unii. Na uplynulém summitu Evropské unie byla právě bankovní unie jedním z hlavních projednávaných témat.
  • EU: Kdo trpí majetkovou chudobou?
    Životní úroveň občanů v členských zemích EU je vysoká, přesto 43,5 miliónů Evropanů trpí "materiálovým nedostatkem". Auto a týdenní dovolená se v Evropě považuje za standard, v Česku si při evropském porovnání žijeme velmi dobře. 
  • Jak vysoká je minimální mzda ve světě?
    V členských zemích Evropské unie se minimální mzda pohybuje od 157 euro (Rumunsko) po 1 874 euro (Lucembursko). Minimální mzda je však zavedena i v mimoevropských zemích (USA, Kadaně, Japonsku či Austrálii). Jak vysoká je minimální mzda v těchto zemích? 
  • Chorvatsko – nový člen Evropské unie
    Od 1. 7. 2013 se Evropská unie rozrostla o dalšího člena. Osmadvacátým dítkem EU se stalo Chorvatsko. Je tak již druhou (po Slovinsku) bývalou jugoslávskou republikou, která splnila všechny podmínky pro udělení členství do EU. 
  • Quo vadis, transferové ceny?
    Transferové ceny, tedy ceny uzavírané mezi společnostmi navzájem propojenými (tzv. spřízněné subjekty), patří již několik let k ústředním tématům českého i mezinárodního daňového práva. Spřízněné subjekty totiž mohou ve vzájemných transakcích upravovat ceny tak, aby zdanitelné zisky plynuly do zemí s nižší mírou zdanění.
  • Investice EU do vzdělávání a zaměstnatelnosti mladých lidí se vyplácejí
    Evropská komise přivítala zveřejnění zprávy Education at a Glance 2013 (Přehled výsledků vzdělávání 2013), což je každoroční zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která analyzuje vzdělávací systémy 34 členských zemí OECD, včetně 21 členských států EU, a dále Argentiny, Brazílie, Číny, Indie, Indonésie, Jižní Afriky, Ruska a Saúdské Arábie. Zpráva definuje problémy, které musí evropské vzdělávací systémy překonat za spolupráce EU a jejích členských států. Dále potvrzuje význam opatření zaměřených na modernizaci vzdělávacích systémů a rozšíření příležitostí pro mladé lidi ke studiu nebo odborné přípravě v zahraničí.
  • Důchod? Čím dál později...
    Důchodová legislativa v členských zemích Evropské unie prochází v posledních letech citelnými změnami. Rozdíly v důchodové oblasti jsou sice značné, jedno však mají evropské země společné - prodlužování důchodového věku.
  • Co týden dal? Hypotéky jsou opět levnější
    Průměrná úroková sazba hypoték v květnu dále klesla na 2,96 procenta a dostala se tak nejnižší hodnotu za dobu sledování ukazatele. Předchozí minimum bylo v dubnu, kdy byla průměrná sazba 3,08 procenta. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Mohou nám být pobaltské země příkladem?
    Poslední zemí, která byla před více než dvěma lety přijata do eurozóny, bylo Estonsko. Nyní má stejným směrem nakročeno Lotyšsko. Jak jsou na tom z ekonomického hlediska všechny tři pobaltské země a mohou být pro naši ekonomiku inspirací?
  • Velká Británie: zůstat či odejít z EU?
    Velká Británie patří mezi klíčové země Evropské unie. Přesto však tato země nikdy nepatřila mezi „tahouny“ integrace a je známá především svými kritickými postoji k euro záležitostem. Byl by odchod Britů z Evropské unie přínosem pro evropskou integraci či nikoliv?
  • Vřešťál: Česko se může stát novým fondovým centrem Evropy
    Evropský fondový trh je dynamickou oblastí s vysokou přidanou hodnotou, na němž se doposud Česká republika podílí pouze minimálně. Podle Rudolfa Vřešťála, řídícího partnera ASB Group a předsedy představenstva nové investiční společnosti REDSIDE, máme šanci přiblížit se fondovým centrům jako je Lucembursko, Irsko nebo Malta.
  • Blíží se konec eura?
    Diskuze nad budoucností, respektive koncem eura nabírají v posledních dnech opět na intenzitě. Je euro opravdu na odstřel a proč se objevuje kritika na adresu společné měny? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět v následujících řádcích.
  • Kde jsou v EU nejvyšší a nejnižší daně?
    Nižší daňové zatížení prospívá ekonomice a byznysu. Ve vyspělých evropských zemích je přitom celkové zdanění (měřeno % k HDP) vyšší než ve vyspělých mimoevropských zemích. Nejnižší zdanění v EU je v Litvě, Bulharsku a Lotyšsku. Jak si stojí Česko?
  • EU: Jak se mění sazby daní z příjmů?
    V roce 2013 je nejvyšší sazba daně z příjmu fyzických osob ve Švédsku, firem ve Francii, DPH v Maďarsku. Nejnižší daňové zatížení je v Litvě, Bulharsku a Lotyšsku. Kde se za posledních 13 let nejvíce snížily sazby přímých daní?
  • Co týden dal? Hospodaření státu pod dohledem občanů
    Data o průběžném hospodaření státu bude moci veřejnost na internetu získat od 30. dubna. Zveřejňování informací o hospodaření státu vychází ze zavedeného systému Státní pokladny. Ten od ledna propojil státní organizace, nyní jsou v systému data od 17.500 účetních jednotek. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Hrozí nám makroekonomická nerovnováha?
    Z hlediska míry zadlužení je na tom Česká republika lépe než řada ostatních ekonomik Evropské unie. Nejen úroveň zadlužení jednotlivých členských zemí je však pod drobnohledem Evropské komise. Ta se zaměřuje i na zkoumání makroekonomické rovnováhy jednotlivých zemí, a to v rámci tzv. procedury pro makroekonomickou nerovnováhu. Podívejme se na to, jak v tomto hodnocení dopadla naše ekonomika a ostatní země EU.
  • HOMO pracant
    Ekonomická kondice většiny členských zemí Evropské unie není dlouhodobě, řečeno velmi eufemisticky, příliš dobrá. Naopak životní úroveň jejich obyvatel je (ještě pořád) do té míry solidní, že jsou dnes tyto země prakticky vyloučeny ze soutěže o zahraniční investice. PÁTEČNÍ GLOSA
  • Kypr: krátkozraká opatření, dlouhodobé následky
    Na zahraniční pomoci závislý Kypr čelí platební neschopnosti a kolapsu svého bankovního systému. Přestože je tato malá země nyní v centru pozornosti představitelů eurozóny, současný napjatý stav ohledně budoucnosti Kypru není žádným novým tématem, ale spíše vyhrocením dlouhodobého kyperského problému. V dnešním článku se podíváme na faktory, které, obrazně řečeno, sráží Kypr na kolena.
  • Poučení z krizového vývoje
    Kde uvidíme další Kypr? Optimisté vidí jen extrémně namíchaný smrtící koktejl, ale v realitě vidíme totální selhání státu, státu středomořské varianty socialismu. Mnoho let tam vládla strana AKEL (do loňska i s prezidentem), ale víte, že to byla pod převlekem „Pokrokové strany pracujícího lidu“ bývalá komunistická strana? Mimo jiné se s ní rádi chlubili čeští komunisté a další levičáci.
  • Čeká nás další rozšiřování eurozóny?
    Eurozóna se možná v příštím roce rozroste o další členskou zemi, a to Lotyšsko. Jak jsou na tom s přípravami a plněním podmínek pro přijetí eura ostatní nečlenské země eurozóny? Můžeme v budoucnosti očekávat výraznější rozšíření eurozóny nebo se bude jednat spíše o ojedinělé případy? Na tyto otázky se nyní pokusíme odpovědět.
  • EU: spotřební daň u piva
    Průměrná roční spotřeba piva v Česku dosahuje 145 litrů na obyvatele. Kolik zaplatíme na daních při průměrné spotřebě piva za rok? Jak vysoká je spotřební daň u piva v ostatních zemích EU?
  • EU: Zdanění elektřiny v roce 2013
    Jak vysoká je spotřební daň u elektřiny v Česku v porovnání s ostatními členskými zeměmi EU v roce 2013? Rozdíly jsou značné.
  • Šetřit nebo utrácet? To je oč v Evropě běží
    Boj o úsporná opatření se v Evropě táhne už dlouhou dobu. Máme za sebou dlouhé roky hýření a čas splatit účty nadešel. Nikomu se do toho ale nechce. I minimální snaha šetřit vyvolává stávky a nesouhlas obyvatel. Takzvané proreformní vlády některých evropských zemí přispěly svými kroky k ekonomické recesi. Utrácet jako před krizí si však může dovolit jen málokdo.
  • Zdanění vína ve světě
    Zavedení spotřební daně u tichého vína se v Česku nakonec odložilo. Z vinařských zemí je na tichá vína uložena minimální daň pouze ve Francii. Jak je to u šumivých vín? Jak vysoké je zdanění vína v mimoevropských zemích? Nebo ve Skandinávii?
  • II. pilíř – co je dobré vědět, než se rozhodnete
    Televize se plní reklamou penzijních společností, billboardy nás vyzývají k odpovědnosti a myšlení na budoucnost a naši známí nám rovněž předkládají jasné pohledy na záležitosti týkající se II. pilíře. Ať už jsou názory kolem nás jakékoliv, existuje několik důležitých otázek, které bychom si měli zodpovědět, než učiníme finální rozhodnutí.
  • Jsou Češi opravdu tak velcí euroskeptici?
    Češi jsou známí svými pesimistickými postoji vůči Evropské unii. Jsme národem, který můžeme obecně označit za pesimistický nebo je takový pouze náš postoj vůči euro záležitostem? Porovnejme si postoje nás Čechů a ostatních Evropanů, na současnou hospodářskou situaci a vztah vůči Evropské unii a uvidíme, jak na tom jsme.
  • Proč je dobré být členem EU?
    Přestože v poslední době zaznívá z České republiky směrem k Evropské unii spíše kritika, respektive ne příliš pozitivní stanoviska k navrhovaným změnám, členství v EU poskytuje naši zemi řadu výhod. Připomeňme si nyní ty, které jsou pro nás nejvýznamnější.
  • Bylo by pro Česko členství v bankovní unii přínosné?
    Vytvoření fiskální unie v Evropské unii je momentálně odloženo. Evropští diplomaté zaměřili svoji pozornost na bankovní sektor a v Bruselu je teď žhavým tématem vznik bankovní unie. Z České republiky však zaznívají spíše pesimistické názory na integraci v oblasti bankovního dohledu. Jsou obavy na místě?
  • V EU je každý šestý chudý
    V posledních letech stoupá počet „chudých“ Evropanů. Čím dál více občanů a rodin má tedy nižší příjem než činí 60 % mediánu mzdy. V EU tak žije více než 81 miliónů občanů v „chudobě“.
  • Práce v zahraničí a výpočet důchodu
    V posledních letech každoročně stoupá počet občanů, kteří během svého produktivního života pracovali ve více členských zemí EU. Jak se v takových případech vypočítává důchod? Která země penzi vyplácí?
  • Co týden dal? Kolik stojí prezidentská kampaň?
    Suverénně nejvíc dosud za předvolební kampaň ze všech prezidentských kandidátů utratil Jan Fischer. Se znatelným odstupem za ním jsou na tom podobně Miloš Zeman, Přemysl Sobotka a Karel Schwarzenberg. Kolik je kampaň dosud stála se dozvíte v pravidelném týdenním souhrnu.
  • Reklama na českou bramboru
    Pěstování českých brambor se tento rok snížilo o 11 procent. Nechce se nám utrácet za české brambory a raději si koupíme španělské, levnější a shnilejší. Prý by českým bramborám pomohla lepší reklama. Pár návrhů bych měla. PÁTEČNÍ GLOSA
  • Nejlépe se ženám žije ve Skandinávii
    V zemích Skandinávie mají ženy nejlepší podmínky pro vlastní seberealizaci, kariéru a skloubení mateřských povinností a práce. V severských zemích jsou nízké mzdové rozdíly a střídání rodičů během rodičovské dovolené je běžné. Jak si stojí Česko?
  • Bankovní unie v eurozóně: posun vpřed nebo jen další nárůst regulace?
    Neustálé tendence k prohlubování integrace v Evropské unii se nyní přetavily v plán na vytvoření bankovní unie. Vydaly se evropské země konečně tím správným směrem a bankovní unie zabezpečí stabilitu finančního sektoru v EU, potažmo eurozóně?
  • EU vyhlásila boj daňovým únikům. Zamezí firmám využívat daňové ráje
    O více než bilion eur ročně přichází státy Evropské unie jen kvůli tomu, že se firmy v členských zemích vyhýbají placení daní a využívají kliček v daňových normách. V České republice kupříkladu využilo možnosti přesídlení do některého z daňových rájů více než 12 tisíc společností.
  • Jak to bude s DPH?
    Jestliže „daňový balíček“ projde úspěšně legislativním procesem, tak příští rok stoupne základní sazba DPH z 20 % na 21 % a snížená sazba z 14 % na 15 %. Které další země uvažují o zvýšení sazeb DPH? Jak vysoké jsou sazby DPH ve vyspělých zemích světa?
  • Kdo se nejvíce podílí na financování EU?
    V Evropské unii se blíží období licitování o víceletém finančním rámci na období let 2014 – 2020. V jeho mezích se pak budou pohybovat jednotlivé roční rozpočty. V době úsporných opatření se tak jedná o velmi ožehavé téma. V tomto článku se podíváme na to, jaká je pozice jednotlivých zemí z hlediska jejich příspěvků do společného rozpočtu EU, a to se zaměřením na Českou republiku.
  • Od ideologie k ekonomii, anebo naopak?
    Kudy kam? Východsko z recese/krize/zadlužení zoufale hledají nejen v ODS. Ve Spojených státech volí prezidenta účast hispánců, afroameričaanů a žen. Přijde-li jich dost, socialismus bude pokračovat až na fiskální útes. Daně půjdou vzhůru a ekonomika opět zbrzdí, možná až velmi silně.
  • Jaké výzvy stojí před EU?
    Přestože nynějším tématem číslo jedna v Evropě jsou dluhové problémy většiny evropských ekonomik, Evropská unie stojí před řadou dalších klíčových výzev, které určí její budoucí směřování a podobu. Pojďme se nyní podívat na oblasti, kterými se budou muset přední evropští státníci v brzké době zabývat.
  • Co týden dal? Pomazánkové máslo alias roztíratelný tuk
    Česko u Soudního dvora EU prohrálo v letitém sporu o tento výrobek. Pomazánkové máslo se podle soudu bude muset přejmenovat, protože neobsahuje dostatečné množství mléčného tuku, jak požadují unijní předpisy. Více v pravidelném týdenním přehledu. Open in Google Docs ViewerOpen link in new tabOpen link in new windowOpen link in new incognito windowDownload fileCopy link addressEdit PDF File on PDFescape.com
  • Co týden dal? Světová ekonomika se z krize vymaní až za deset let
    Světové ekonomice bude trvat nejméně deset let, než se vymaní z krize, která začala v roce 2008 a nyní pokračuje dluhovou krizí zemí eurozóny. Řekl to hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu Olivier Blanchard. Více v našem článku.
  • Co čeká českou ekonomiku?
    Česká národní banka opět uvolnila měnové podmínky v naší ekonomice. Vláda naopak pokračuje v tažení za nižším schodkem státního rozpočtu. Jak reaguje česká ekonomika na protichůdnost fiskální a monetární politiky? Čeká nás růst nebo prohloubení recese a strašák jménem deflace?
  • Spotřební daň u benzínu a nafty v EU
    Konečnou cenu pohonných hmot ovlivňuje nejenom cena ropy a distrubutorská marže, ale také zdanění pohonných hmot. Z každého litru benzínu nebo nafty se odvádí spotřební daň a DPH. Jak vysoké je zdanění pohonných hmot v zemích EU? Podívejme se na praktický výpočet v Česku a u našich sousedů.
  • Kolik by stál tvrdý alkohol bez daně?
    Celkové zdanění u tvrdého alkoholu je ve všech evropských zemích vysoké. To je hlavní důvod, proč se vyplácí nelegální výroba alkoholu. Přestože celkové zdanění dosahuje v Česku poloviny ceny, tak je v rámci zemí EU průměrné.
  • Řecko minimální mzdu snižuje, Bulharsko zvyšuje
    Ve většině evropských zemí se minimální mzda mění, alespoň jednou za dva roky. Česko je jedinou zemí, kde je minimální mzda od ledna 2007 pořád ve výši 8 000 Kč. Během letošního roku změnilo několik zemí minimální mzdu, v Řecku od března klesla o pětinu. Jak vysoká je minimální mzda v Evropě?
  • Přímé daně v EU: Nejchudší boháči jsou ve Švédsku, ti čeští se mají dobře
    Které země sazby daně z příjmu fyzických a právnických osob od roku 2000 nejvíce snížily? K jakým změnám došlo oproti minulému roku? Kde platí „boháči" nejvyšší daně?
  • Daně nás dusí a bude ještě hůř
    Stát bude vesele bujet dál, alespoň podle dalšího utažení daňových šroubů schváleného minulý týden vládou. Svůj nárok na uplatnění slevy na dani v roční výši 24 840 Kč budou muset oželet i pracující důchodci a dost značně se snižuje laťka „paušálníkům“.
  • Nová www prezentace Kooperativy
    Druhá největší pojišťovna na českém trhu připravila pro své klienty a  ostatní zájemce o vše, co se týká pojištění nové www stránky…
  • Zahraniční trhy v týdnu od 8.7. do 12.7.2002
    Každé pondělí v poledne najdete ve zpravodajství sekce Kapitálový trh kompletní analýzu zahraničních kapitálových trhů a událostí z minulého týdne, zpracovanou analytiky renomovaného obchodníka Atlantik FT, a.s.
  • Jak lze financovat koupi bytu hypotečním úvěrem?
    Máte možnost koupit byt do osobního vlastnictví v ceně několika milionů a hledáte způsob financování? Ale nemáte potřebné naspořené vlastní prostředky. Lze s tím něco dělat?
  • Kapitálové trhy 28. týden - souhrn
    Strašák účetních machinací stále žije. Přestože se už několikrát zdálo, že trhy už dosáhly svých minim a dočkáme se růstu. Stále nám dokazují, že dolů to stále jde....
  • Denní brífink (BBG Finance)
    Americké trhy otevřely poklesem, který pokračoval i v průběhu dne, až hodinu a půl před uzavření nastalo výrazné rally, které pomohlo eliminovat denní ztráty.
  • Jak lze financovat koupi bytu hypotečním úvěrem?
    Máte možnost koupit byt do osobního vlastnictví v ceně několika milionů a hledáte způsob financování? Ale nemáte potřebné naspořené vlastní prostředky. Lze s tím něco dělat?
  • Jak si stojí koruna, euro a dolar? (Ruesch)
    Koruna zahájila nový týden nejprve mírným oslabením z otevíracího kurzu 29,28 CZK/EUR až na úroveň 29,47 CZK/EUR, tuto ztrátu však během dne vymazala a obchodování uzavírala na úrovni 29,34 CZK/EUR.
  • Opět příznivé hodnoty směnných relací
    Ceny poklesly u dovozu o 0,6% a u vývozu o 0,2%. Nejvíce se snížily v dovozu ceny potravin o 2,1%, ceny strojů a dopravních prostředků poklesly o 0,5%.
  • Na trhu korekce před dalším růstem
    Dolar během noci dosáhl až na 1,0085. velké oslabení a prolomení parity s eurem. Důvodem byl opět špatný vývoj na akciovém trhu.
  • Denní přehled trhů (Atlantik)
    Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.
  • Stane se na burze?
    Dnes očekáváme obchodování při slabší obchodní aktivitě a bez výraznějších cenových posunů. Akcie Čezu bude nadále provázet nervozita, nicméně další oslabování nečekáme...
  • Zprávy ze zahraničních burz
    Americké trhy otevřely po pátečním uzavírání pozic a nepřesvědčivém makročísle oslabeny. Hodnota ukazatele obchodních zásob v květnu vzrostla o 0,2%, přičemž se očekával pokles o -0,1 a trh skrytě doufal, že by to mohlo být o -0,2%....
  • Havarujete v zahraničí? Jen žádnou paniku!
    Jak řešit krizové situace na dovolené? Postup řešení krizové situace záleží na tom, jestli jste byl při havárii viník nebo poškozený.
  • Report z pražské burzy (Fio)
    Nástup do nového týdne nebyl pro většinu akcií v systému SPAD nijak šťastný a sestupný trend způsobil více jak 2 % pokles hodnoty indexu PX-D. Největší ztrátu zaznamenal Český Telecom, který s posledním obchodem  pod hranicí 250,-Kč ztratil 4,7 %....
  • Stalo se na burze?
  • Dolar kolabuje, evropa roste
    Dolar dosáhl multiměsíčního minima oproti libře, yenu a franku. Oproti euru konečně prolomil dlouho očekávanou paritu.
  • Zprávy ze zahraničních burz
    Dnešní otevření bylo plusové. Bylo mírně negativně ovlivněno ve 14:30 zveřejněnými údaji o US maloobchodních tržbách. Očekával se růst 0,7%, bylo zveřejněno 1,1% což je výrazně lepší, nicméně má to jednu vadu. Údaj očištěný o prodeje automobilů byl horší....
  • Report z pražské burzy (Fio)
    Další poklidný den zažila pražská burza. Objemy obchodů zůstaly pod průměrem z předchozího týdne. Akcie se dostaly opět na růstovou dráhu v reakci na růst zahraničních indexů. Za malých objemů obchodů patřil mezi nejrůstovější papíry Č.Telecom, který se dostal těsně na úroveň 270,- Kč.
  • Vícevrstvé dřevěné podlahy: Hotové a ihned použitelné (2. díl)
    Někdy se jim také říká "hotové parkety", protože se po položení nebrousí a nelakují. Jednotlivé lamely jsou upraveny z výroby, pokládají se jako plovoucí (spojené systémem pero - drážka) a podlahu je možné hned po položení používat.
  • Opět downgrade, otevření bude záporné
    Merrill Lynch dnes opět poslal čipový sektor na kolena, když zveřejnil svůj výhled. Tržby sektoru budou prý nadále klesat. „Před tím, než investoři začnou opět kupovat čipové papíry, potřebují vidět konkrétní náznaky obratu," v tomto duchu se vyjádřil manažer fondu Aberdeen Asset.
  • Lepší kvalita bavlny
    V kategorii dobré až výborné podmínky se podle nejnovější statistiky ministerstva zemědělství v minulém týdnu nacházelo 52 % osetých ploch.
  • Čtyřměsíční minimum zemního plynu
    Cena zemního plynu se dostala včera na téměř čtyřměsíční minimum. Důvodem bylo oznámení o zvyšujících se amerických zásobách, které by mohly koncem roku dosáhnout rekordní úrovně.
  • Zítra je první den daňové svobody!
    Dnešek je v České republice posledním dnem, kdy ještě vyděláváme na stát. Od zítřka však už jen a jen na sebe!
  • Světový přebytek kávy vzroste
    Světový přebytek kávy neklesne podle odhadu analytické společnosti commodityexpert.com ani v novém produkčním roce.
  • Americké trhy v týdnu od 03. do 07. 06. 2002
    Hlavní indexy na amerických akciových trzích zaznamenaly v uplynulém týdnu nejhorší vývoj od konce dubna. Dow Jones Industrial Average poklesl o 3,4 procenta, Nasdaq Composite oslabil o 5 procent a index Standard & Poor´s 500 ztratil 3,7 procent.
  • Denní brífink (BBG Finance)
    Intel a Tyco stáhli Dow Jones na hodnoty z 12. září, trhu vládne negativní psychologie.
  • Komoditní trhy v kostce
    Indonésie, čtvrtá nejlidnatější země na světě, by mohla nakoupit až 1 milión metrických tun rýže z Thajska výměnou za umělá hnojiva a ultra-lehká letadla, oznámil Thajský více-premiér Pitak Intrawitayanunt.
  • Stane se na burze?
    Fakt, že americké trhy v pátek nakonec neskončily tak špatně, by měl přinést na akciové trhy v první obchodní den týdne lehce optimistickou náladu.
  • Jak si stojí koruna, euro a dolar? (Ruesch)
    Páteční obchodování bylo zejména do otevření amerického trhu ve znamení mírného oslabování koruny vůči euru.  Hlavní příčinou byl pohyb na eurodolarovém trhu, kde se euro dostalo na 17-ti měsíční maximum vůči americkému dolaru úrovní EUR/USD 0,9490.
  • Co ovlivní obchodování v příštím týdnu?
    Obchodování na evropských trzích v příštím týdnu ovlivní oznámení výsledků švédské společnosti Ericsson. Ta by v pondělí měla ještě před otevřením trhů oznámit, že ...