-
Svátek 28. října 2024: které obchody a obchodní centra zavřou a kde naopak nakoupíte?
Svátek Den vzniku samostatného československého státu je 28. října, v roce 2024 připadá na pondělí. Které obchody musejí zavřít a která obchodní centra zavřou částečně, anebo úplně? Budou otevřeny nějaké super- a hypermarkety? Ve kterých městech a oblastech budou moci mít otevřeny všechny obchody?
-
Nezapomeňte přetočit budíky, o víkendu nás čeká změna času!
Dny se zkracují, mnohé stromy již opadaly a tažní ptáci se již vrátili do Afriky, obchody jsou plné dýní, svíček a někde i vánočních sladkostí a ozdob. Neklamné známky podzimu a také toho, že se bude brzy měnit čas. Je to letos naposledy, co se mění čas?
-
Češi se mají odnaučit házet PET láhve a plechovky do kontejnerů. Vybírat je budou sběrná místa
Od roku 2026 by mohl začít v Česku fungovat zálohový systém pro PET láhve a plechovky. Záloha v pravděpodobné výši 4 Kč se spotřebitelům vrátí po odevzdání nápojového obalu do odběrného místa. Návrh v minulém týdnu podpořila vláda.
-
Do popelnic nepatří. Jak zacházet se starými železničními pražci, hnojivy či postřiky?
Vyklízíte sklep, zahradu či půdu a objevíte odpad, se kterým si nevíte rady? Jak naložit s nebezpečným odpadem v domácnosti či při bourání?
-
Kde najdete výsledky krajských a senátních voleb 2024
Již jsou zavřeny volební místnosti, komise sčítají hlasy a brzy budou známy výsledky voleb. Kde je najdete? A jak najít výsledky voleb z vaší obce či města?
-
Jak volit v krajských a senátních volbách 2024?
Letošní krajské a senátní volby budou probíhat ve stínu povodní. Kdy jsou otevřené volební místnosti? Jak volit v krajských a senátních volbách? Kdy a jak můžete použít voličský průkaz?
-
Minimální mzda vzroste na 20 800 Kč od 1. ledna 2025. Jaká bude v sousedních zemích?
Vláda oznámila novou výši minimální mzdy od 1. ledna 2025. Jaká je výše minimální mzdy v sousedních zemích, na Slovensku, v Polsku, Německu či Maďarsku? Jaká bude minimální mzda v těchto zemích v roce 2025?
-
Jak si vyřídit voličský průkaz pro krajské a senátní volby v roce 2024?
Jak vyřídit žádost o vydání voličského průkazu pro krajské a senátní volby v roce 2024? Zjistěte vše o voličském průkazu a zvláštním seznamu voličů.
-
Nabízíte krátkodobá ubytování přes online portály? Bez registrace v aplikaci eTurista to podle vlády nepůjde
Od poloviny příštího roku budou muset poskytovatelé ubytování registrovat svoje služby v online aplikaci eTurista. Povinnost se má vztahovat také na poskytovatele krátkodobého ubytování. Návrh 17. července schválila vláda, nyní putuje do Poslanecké sněmovny.
-
Kolik si můžete z dovolené dovézt cigaret a lahví alkoholu?
Chcete si z dovolené přivézt tamější cigarety? Máte v plánu ze zahraničí dovézt přátelům doutníky a rodině nějakou tu láhev dobrého vína? Tak si přečtěte, jaké limity platí pro převoz alkoholu a tabákových výrobků ze zemí EU i mimo ně.
-
Seznam dokladů pro děti, když cestují bez rodičů do zahraničí
Než vypravíte dítě na prázdniny u moře nebo na zahraniční tábor, přesvědčte se, že mu dáváte všechny potřebné cestovní dokumenty. Kromě cestovního pasu nebo občanského průkazu můžete dítěti dát s sebou i souhlas rodičů s vycestováním nezletilé osoby.
-
Jak dlouho trvá vyřídit cestovní pas? A kolik to stojí?
Cestovní pas je třeba vyřizovat s předstihem, protože na jeho vyhotovení mají úřady 30denní lhůtu. Pokud zjistíte chvíli před dovolenou, že je váš pas již neplatný, pořádně si v případě zkrácené lhůty připlatíte. Vyřízení pasu do 5 pracovních dnů totiž stojí 3000 Kč, za 6000 Kč si můžete pořídit pas i do 24 hodin. Jak a kde lze vyřídit pas a jaké jsou náklady s jeho pořízením?
-
Jak volit ve volbách do Evropského parlamentu?
Volit do Evropského parlamentu je v Česku možné od pátečních 14:00 do 22:00 a sobotních 8:00 do 14:00. Jakým způsobem volit? Kdy budete potřebovat voličský průkaz?
-
Za deset let euro v Česku? Rozhodne se jinde, říká ekonom Lubor Lacina
Kdy nejdříve Česko přijme euro jako svou měnu? A plní vůbec ČR podmínky pro vstup do eurozóny? Je to pro nás výhodné? Na tyto a další otázky odpovídal profesor Lubor Lacina z Mendelovy univerzity. A mimo jiné si myslí, že o nahrazení koruny eurem se rozhodne jinde.
-
Jak budou otevřené obchody 1. a 8. května? Kdy musí zavřít?
Už několik let platí zákon, že během vybraných státních svátků musejí být obchody zavřené. Májové svátky letos vycházejí na středy. Jak budou v tyto dny otevřené obchody?
-
Změny u dohod o provedení práce jsou hranatým kolem, nejdou realizovat, říká expert
Změny u dohod s pojistným a dvěma hranicemi, které byly schválené v konsolidačním balíčku, jsou hranatým kolem, které z podstaty věci nejde realizovat, říká daňový expert.
-
Kdo vlastní velké pivovary v Česku a které jsou stále v českých rukách?
Kdo vlastní největší pivovary v Česku? Kdo vlastní značky Pilsner Urquell, Gambrinus, Budvar, Staropramen či Svijany? Jaké měly příjmy a který český pivovar je největší?
-
Kdy je v roce 2024 MDŽ? Na jaké datum připadá den matek a den otců?
Už jste vymysleli, čím na Mezinárodní den žen potěšíte svou partnerku, manželku, maminku, dceru anebo sestru? Pokud ne, měli byste popřemýšlet. Moc času vám nezbývá.
-
Českou minimální mzdu předběhla slovenská. Proč se to stalo?
Slovenská minimální mzda překonala tu českou, jak je to možné? Jaká je jejich výše? A předežene česká minimální mzda opět tu slovenskou? Jaké je srovnání čisté minimální mzdy?
-
Na procentuální zastoupení žen ve vedoucích orgánech společností začne dohlížet stát
Velké obchodní společnosti v ČR budou muset začít dodržovat rovnoměrné zastoupení mužů a žen ve svých vedoucích orgánech. Cílem zákona je posílit postavení žen na trhu práce.
-
Světová ekonomika letos poroste jen mírně, míní investiční manažeři z Amundi
Jaké jsou prognózy ekonomického růstu podle odborníků a státních institucí? Co může ohrozit hospodářský vývoj v Česku a jak porostou světoví hegemoni jako USA, Čína, eurozóna, Indie či Rusko?
-
Budou občané ČR rozhodovat o přijetí eura a možnosti hlasovat korespondenčně?
Hnutí ANO vyžaduje, aby o přijetí eura a uskutečnění korespondenčních voleb rozhodli sami občané v referendu. Zatím jediné referendum se konalo v roce 2003, kdy lidé hlasovali o vstupu České republiky do EU.
-
V jakých českých městech zdraží svoz komunálního odpadu od 1. 1. 2024?
Jak a kde se od roku 2024 mění poplatky za svoz komunálního odpadu? Podívejte se na přehled „poplatků za popelnice“ ve 20 největších českých městech. Jaké jsou u jednotlivých měst způsoby, jakými platit poplatky, a splatnost? Kdo je od poplatků osvobozen a kdo má sníženou sazbu?
-
Je v Česku nejnižší minimální mzda ve střední Evropě?
Jaká je výše minimální mzdy v roce 2023 a jak vysoká bude v příštím roce? Jaká je minimální mzda v sousedních zemích, v Německu, na Slovensku, v Polsku či v Maďarsku, a o kolik vzroste v roce 2024? Je v Česku nejnižší mzda ve střední Evropě?
-
Budou na Den vzniku samostatného Československa zavřené i obchody s potravinami?
Den vzniku samostatného československého státu nás čeká za pár dní. Svátku předcházejí podzimní prázdniny, které mají děti od čtvrtka 26. října. Budou 28. října otevřené obchody s potravinami?
-
Sv. Václav vychází letos na čtvrtek. Obchody zůstanou zavřené
Během Dne české státnosti 28. září budou zavřené obchody a supermarkety. Tak to nařizuje pár let starý zákon. Obchody a provozovny s prostorem větším než 200 metrů čtverečních musí být během vybraných svátků zavřené. Někde ale přece jen na svatého Václava otevřou. Kde všude můžete na zářijový státní svátek nakoupit?
-
Kdy a za jakých okolností končí platnost občanského průkazu?
Nejste si jistí, kdy vám končí platnost občanského průkazu? Deset let není standard u všech občanů ČR. Podívejte se, kdy končí platnost dokladu právě vám.
-
Jaké doklady jsou třeba k vyřízení dětského pasu nebo občanky?
Chcete se s dětmi v létě vydat k moři? Přemýšlíte, jestli jim bude stačit občanka, anebo budou rovnou potřebovat pas? Přečtěte si, co je k vyřízení cestovních dokladů pro děti potřeba.
-
Chorvatsko přešlo na euro. Co udělat s kunami?
Chorvatsko je oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů. Od letošního roku však zavedlo euro. Co dělat se zbývajícími kunami?
-
Pití ve vratném plastu a plechu má stát až pětikorunu navíc, za sešlápnutou petku se záloha nevrátí
Již od poloviny roku 2025 by mohl v Česku začít platit tzv. zálohový systém na plastové lahve a plechovky. ČR by se tak připojila k dalším 13 členským státům EU, které tento systém již využívají.
-
Kolik ušetříte při tankování v sousedních zemích?
Vyplatí se tankovat za hranicemi? A co v levném Polsku? Zajeli jsme na zahraniční čerpací stanice a přepočítali ceny pohonných hmot na tamní výplaty.
-
Test cen v 6 zemích: Kolik ušetříte při nákupech v zahraničí?
Kde je pro občany Česka nejlevněji? Kde se vyplatí nakupovat a kde ušetříte při tankování? Během jediného dne jsme projeli 6 zemí a vyzkoušeli v praxi, jak se v nich budete cítit s českým příjmem.
-
Minimální mzda je pro všechny zaměstnance stejná. Jak se vyvíjela a kde si stojíme oproti jiným státům EU?
Aby byli zaměstnanci schopni ze svého příjmu pokrýt náklady na bydlení a základní životní potřeby a nebyli závislí na sociálních dávkách, bylo v roce 1991 zavedeno regulační opatření v podobě minimální mzdy. Tento nástroj má za cíl především chránit zaměstnance před chudobou a zajistit zaměstnavatelům rovné podmínky mzdové konkurence.
-
Jaký je plat poslanců a funkcionářů Poslanecké sněmovny v roce 2023?
V současné době se v Česku hovoří o zmrazení platů poslanců. Jaká je jejich aktuální výše? Kolik berou za své další funkce v čele Poslanecké sněmovny či jejích výborů a poslaneckých klubů?
-
Nevyhazovat! EU chce zavést právo spotřebitelů na opravu mobilů, tabletů i počítačů
Představený návrh Evropské komise má přimět spotřebitele dát přednost opravě před výměnou zboží. Novinka se má týkat především mobilů, tabletů a počítačů. Jakými kroky chce EU právo na opravu zboží podpořit?
-
Jak se za 10 let změnil počet chovaných prasat a skotu v ČR a v EU?
Jak se v EU a Česku změnil počet chovaných hospodářských zvířat v roce 2022? Jak za posledních 10 let? Kterých chovaných zvířat ubylo nejvíce?
-
Ruské příjmy z vývozu ropy a plynu se výrazně propadají
Ruská ekonomika i federální rozpočet pociťují stále více dopady cenového stropu na ropu a plyn uvaleného EU a zeměmi G7. O kolik procent se propadly příjmy z ropy a plynu? Jaký to má dopad na ruský federální rozpočet?
-
Ukrajina a Rusko po roce války: jak jsou na tom ekonomicky?
Již přes rok probíhá ruská válka na Ukrajině. Jak na tom země byly, jsou a budou ekonomicky? Jaký je jejich propad hrubého domácího produktu? A jak se Rusku daří nahrazovat evropský trh pro odbyt ropy a plynu?
-
Inflace ukázala odpůrcům eura, že koruna nás neochrání, říká ekonom
Inflace snižuje hodnotu našich úspor i příjmu. Jak jsou na tom ostatní země ve střední Evropě? Pomohlo by v boji s inflací euro? Dokáže nás Česká národní banka s korunou ochránit před inflačními šoky?
-
Kolik za svoz odpadu zaplatíte ve vašem městě?
Poplatky za svoz komunálního odpadu se liší město od města a často jsou navázány na úspěšnost třídění odpadu v dané oblasti. Kde mají poplatky nulové? A které skupiny jsou od poplatků osvobozeny?
-
Kde najdete výsledky prezidentských voleb?
Po 10 letech budou Češi mít nového prezidenta, kde najdete výsledky voleb? A kdy přibližně budou zveřejněny výsledky prezidentských voleb?
-
Kteří chovatelé musí do konce roku registrovat své mazlíčky?
Už jen pár dní mají chovatelé čas na to, aby zaregistrovali invazní druhy zvířat pomocí registračního formuláře, který vytvořilo Ministerstvo životního prostředí. Do těchto invazních druhů patří také želva nádherná, která je často chovaným mazlíčkem v českých domácnostech.
-
Kdo vlastní rádia působící v Česku? Impuls, Frekvenci 1 a další
Komu patří ty nejposlouchanější rádiové stanice v Česku? Které vlastní Andrej Babiš a které Daniel Křetínský? A jakou mají poslechovost?
-
Kdo vlastní pojišťovny působící v Česku?
Pojištění je velkým byznysem již od dob prvních mořeplavců. Lidé si nechávají pojistit všechno – od hýždí až po vzducholoď. U koho jste pojištění vy? Víte, kdo vlastní vaši pojišťovnu?
-
Aukro či Vinted budou mít nově povinnost vůči finančnímu úřadu, jak se to projeví?
Prodáváte zboží na internetu? Anebo rovnou provozujete platformu, která uživatelům umožňuje nakupovat a prodávat? Nově to budete muset hlásit finančnímu úřadu.
-
Kdo vlastní české hokejové kluby II
Kdo vlastní české extraligové kluby? Jedná se o bývalé hokejisty, papaláše, či kraje? Kdo vlastní Spartu, zlínské Berany, indiány či sekačky z Hradce?
-
Kdo vlastní české hokejové kluby?
Kdo vlastní české extraligové kluby? Jedná se o bývalé hokejisty, města, či miliardáře? Kdo vlastní brněnskou Kometu, liberecké Bílé Tygry či třinecké Oceláře?
-
Jak a proč budete muset měnit údaje o skutečných majitelích společnosti v evidenci
Údaje o skutečných majitelích se musí opět změnit. Co s sebou přináší novela zákona a od kdy je platná?
-
Nová občanka rychle a bez problémů
Kam jít požádat o vydání nového občanského průkazu a kolik to stojí? Co všechno si s sebou musíte vzít a na co se připravit? Jak dlouho bude trvat vydání průkazu? V článku vám poradíme, jak vyřídit občanku hladce a bez zbytečných problémů.
-
Volby do senátu 2022: kompletní info
První kolo senátních voleb letos proběhne 23. a 24. září ve 27 obvodech společně s komunálními volbami. Víte ale, kdy proběhne druhé kolo? A budete moci volit na voličský průkaz?
-
Volby do zastupitelstva 2022: kompletní přehled
Už zítra můžeme jít znovu k volebním urnám, tentokrát budeme volit do zastupitelstva obce, města či městské části. Víte vše, co o volbách potřebujete vědět?
-
Co když zemře prezident? Kdo přebírá jeho pravomoci?
Bohužel Smrťáček nejde zavřít do sudu napořád a může potkat i prezidenta ČR. Kdo přebírá funkce a pravomoci prezidenta po jeho smrti? A co se stane, když kandidát zemře mezi 1. a 2. volebním kolem?
-
KOMENTÁŘ: Kdy budou v Česku vložky a tampóny zdarma?
Skotsko vytáhlo do boje proti menstruační chudobě a jako první na světě začne od pondělí poskytovat menstruační potřeby zdarma všem, kdo je potřebují. Budou zavedeny menstruační pomůcky zdarma i v Česku?
-
Jaké podmínky musíte splnit, abyste se stali provozovateli dronů?
Létání s drony je v ČR populárním koníčkem, avšak i tato zábava je již od 31. 12. 2020 regulovaná novými pravidly platnými pro všechny členské státy EU. Jaké hlavní změny tato legislativa provozovatelům dronů přinesla?
-
Co dělat, když se vám ztratí zavazadla nebo zruší let?
Ztratila se vám při cestování zavazadla, anebo jste je dostali, ale jsou poškozená? Co v takové situaci dělat a na co máte nárok? A jak postupovat, pokud se vám zpozdil, anebo dokonce zrušil let?
-
Kdo vlastní české fotbalové kluby III
Přehled majoritních vlastníků českých fotbalových klubů z první ligy. Kdo vlastní Slavii Praha, Zbrojovku Brno či Sigmu Olomouc?
-
4 situace, které vám mohou narušit dovolenou, a jak se v nich zachovat
Během dovolené, anebo dokonce ještě před ní může nastat celá řada nečekaných, a hlavně nešťastných situací. Co v takovém případě dělat? A lze tomu nějak předejít nebo se zaměřit na prevenci?
-
Kdo vlastní české fotbalové kluby II
V čele českých klubů se potkávají vlastníci všech kategorií – bossové z devadesátých let, mocní miliardáři, bývalí fotbalisté i trestně stíhané osoby. Kdo vlastní Viktorii Plzeň, Slovan Liberec či Jablonec?
-
Kdo vlastní naše čerpací stanice?
V Česku stoupá počet veřejných čerpacích stanic, ale značek ubývá. Požírají se značky navzájem? Kdo je největší? A odkud pocházejí jejich vlastníci? Jak využívají válečnou situaci na Ukrajině k obohacení?
-
V jaké zemi platí zaměstnavatel nejvyšší pojistné za zaměstnance?
Zvýšení hrubé mzdy zaměstnanci o tisícikorunu znamená pro zaměstnavatele v Česku zvýšení mzdových nákladů o 1338 Kč, neboť se jim o 338 Kč zvýší odvody na sociální a zdravotní pojištění. Jak vysoké pojistné platí zaměstnavatelé za zaměstnance v zemích OECD?
-
Kolik stojí dálniční známka na Slovensku, Rakousku či v Maďarsku?
Jaké jsou ceny dálničních známek v okolních státech? Kde se platí mýto? Jaké jsou ceny dálničních známek v Rakousku, Polsku, Slovensku, Maďarsku či Chorvatsku?
-
Ve které zemi světa je nejvyšší minimální mzda?
Z členských zemí Evropské unie je nejvyšší hodinová mzda v Lucembursku, ještě vyšší je však v Austrálii. Minimální mzda je zavedena i ve vyspělých mimoevropských zemích. Jak vysoká je minimální mzda v USA, v Kanadě nebo v Japonsku?
-
Ekonomické srovnání Rusko vs Ukrajina: výše a růst HDP, průměrné mzdy a další
Rusko vstoupilo s vojsky na Ukrajinu. Jak jsou na tom tyto země ekonomicky - výše HDP, hospodářský růst či v úrovni průměrných mezd? Jaké je srovnání s ČR? Jaký mají vztah k ČR?
-
Platové rozdíly mužů a žen v Česku i EU
Dostávají ženy nižší odměnu za práci než muži na stejné pozici? Bohužel ano, a to nejen u nás, ale i ve zbytku EU. O kolik dostávají méně, proč a co by to mohlo změnit?
-
Ve které zemi EU je nejvyšší minimální mzda?
V roce 2022 je v Česku minimální měsíční mzda 16 200 Kč, což je o tisícikorunu vyšší než v loňském roce. Hned v šesti členských zemích Evropské unie je však minimální měsíční mzda vyšší než 39 tisíc Kč. Jak vysoká je minimální mzda v roce 2022 v zemích EU?
-
Ceny benzinu a nafty letí dolů, mohou se opět zvýšit?
Rusko vpadlo na Ukrajinu, což mělo za následek ekonomické sankce i úvahy o přerušení dodávek plynu a ropy do EU, což se ihned projevilo v cenách pohonných hmot. Stát proto začal kontrolovat marže na čerpacích stanicích, což mělo výsledek razantní snížení cen.
-
Ukrajinský zaměstnanec české firmy dostal povolávací rozkaz. Co to pro zaměstnavatele znamená?
Jaké jsou povinnosti zaměstnavatele a jaká jsou práva a povinnosti ukrajinského zaměstnance, který musí narukovat do armády? Je nutno ukončit jeho zaměstnání? Jak je to s návratem do práce?
-
Pomáháte uprchlíkům z Ukrajiny? Tyto informace jim pomohou
Řada Čechů se nyní snaží pomoci uprchlíkům z Ukrajiny. Přinášíme přehled důležitých informací pro lidi, kteří utekli před válkou, i pro ty, kteří chtějí pomoci.
-
Rubl zažívá (skoro)volný pád: bude z rublu bezcenný cár papíru?
Západní spojenci se rozhodli dříve vysmívané ekonomické sankce přeřadit na vyšší úroveň, což vrhá ruskou ekonomiku do víru inflace, pádu rublu, znehodnocení úspor a hlavně do ekonomické izolace a recese. Jaký je nyní kurz rublu a jaký to bude mít dopad na ceny zboží v Rusku?
-
Co je platební systém SWIFT? Bude z něj Rusko vyřazeno?
Ruská invaze na Ukrajinu zmrazila Evropu, evropští lídři diskutují o sankcích vůči Rusku. Hovoří se o vyloučení Ruska z platebního systému SWIFT. Co je vůbec SWIFT? A jaký dopad by mohlo mít vyloučení Ruska ze SWIFTu?
-
Poslanci po 23 hodinách udělili vládě důvěru: jaký plat mají poslanci?
Jak vysoký je plat poslanců? Berou poslanci hodně nebo málo? Jaké dostávají další peníze k platu? A kolik dostanou ti, kteří už nejsou zvoleni, na rozloučenou s Poslaneckou sněmovnou?
-
Na jak vysoké stravné má nárok zaměstnanec vyslaný za prací do zahraničí?
Zaměstnanci vyslanému na pracovní cestu do zahraničí musí zaměstnavatel vyplácet stravné v cizí měně ve výši předepsané ministerskou vyhláškou. Kdo může dostat více, kdo méně a která profese nejméně?
-
Jak se žije v zemích EU za minimální mzdu?
Minimální mzda je zavedena ve většině členských zemí EU. Jaká je životní úroveň zaměstnanců pracujících za minimální mzdu? Kde si za minimální mzdu koupí nejvíce zboží a služeb?
-
Kdo vlastní české cukrovary?
Rušení cukrovarů během devadesátých let pobouřilo veřejnost. Jak jsme na tom nyní? Kdo a kolik u nás vyrábí cukr? Kolik ho vlastně spotřebujeme?
-
Jaká bude výše minimální mzdy v roce 2023?
Doposud byla hodnota minimální mzdy ve výši 16 200 Kč. Odbory tlačí na zvýšení minimální mzdy, nicméně zaměstnavatelé jsou proti výraznému zvýšení. Jaké jsou návrhy na růst minimální mzdy v roce 2023? Jakou mzdu navrhuje Evropská unie?
-
Volby do poslanecké sněmovny budou již 8. a 9. října! Jak můžete volit?
Volby do poslanecké sněmovny proběhnou v pátek 8. října a v sobotu 9. října 2021. Jak budou otevřené volební místnosti? Jak se bude volit a kroužkovat?
-
Střídání letního a zimního času v dalších 5 letech se nemění
Vláda schválila, že se termíny střídání času v následujících pěti letech měnit nebudou. Přetáčet hodiny v poslední březnovou a říjnovou neděli budeme i nadále. Kolikátého přetočíme hodiny letos?
-
EU: Nejdéle na stát pracují Rakušané a Francouzi
Z daňového hlediska můžeme kalendářní rok rozdělit na dvě části, přičemž v první pracují daňoví poplatníci pro stát a ve druhé pro sebe. Jak vysoké je daňové zatížení v Česku v porovnání s ostatními zeměmi EU?
-
Jak se pojistit na dovolenou podle typu cesty?
Budete v blízké době cestovat do zahraničí? A pojedete autem anebo poletíte letadlem? Pojďte se podívat, co byste si pro všechny případy raději měli připojistit.
-
Co musíte mít za dokumenty, když cestujete s dítětem, které má jiné příjmení?
Pošlete dítě na dovolenou s prarodiči nebo jinými příbuznými. Co u sebe musí mít, aby se vyhnuli podezření z únosu dítěte? A co když cestujete s dítětem sami a druhý z rodičů zůstal doma, také musíte mít nějaké potvrzení?
-
Kdo vlastní naše mobilní operátory?
Kdo vlastní naše mobilní operátory Vodafone, O2 či T-Mobile? Kolik měli klientů a jaké měli zisky a tržby? A kdy přijde další konkurence do tohoto odvětví?
-
Kdo vlastní v Česku noviny? Babiš, Křetinský, Bakala a další
Noviny a ranní káva, kombinace bez které si mnoho z nás nedokáže vybavit všední den. Kdo vlastní české noviny - Blesk, Sport, Hospodářské noviny, Mladou frontu dnes, Deník a další?
-
Nejvíce na účet dostávají zaměstnanci ve Švýcarsku
Pro zaměstnance je nejdůležitějším mzdovým údajem, jakou částku dostanou za vykonanou práci na svůj bankovní účet. Jak vysoká je průměrná čistá mzda v členských zemích OECD?
-
Kdo vlastní české pivovary?
České pivovary prochází v časech koronaviru těžkým obdobím, ale již se snad začíná svítat na lepší časy, navíc zájem o české pivo v cizině neustále roste. Kdo vlastní české pivovary a kolik piva vyrobí?
-
Kdy si může jít dítě samo pro první občanku?
Vašemu dítku se blíží patnácté narozeniny a vy už si začínáte zjišťovat informace o tom, jak a kde zařídit občanku? Přemýšlíte také, zda si dítě může jít vyřídit anebo alespoň vyzvednout svůj první občanský průkaz samo? Pokud ano, přečtěte si užitečné informace.
-
Našli jste ztraceného psa? Deset minut počkejte, pak to ohlaste
Na procházce se k vám přidal neznámý pes, který postrádá majitele? Neignorujte ho, možná potřebuje vaši pomoc. Je-li přátelský, odveďte ho na nejbližší veterinární kliniku nebo policejní stanici. Pokud je vzteklý nebo vám nedovolí se přiblížit, raději kontaktujte úřady. Pokus o jakýkoli fyzický kontakt by pes v tomto případě mohl brát jako útok.
-
Problémy se zdravotním pojištěním po návratu z ciziny
Odjeli jste pracovat do zahraničí a zapomněli jste se odhlásit u své zdravotní pojišťovny? Anebo jste nezapomněli, do zahraničí jste se vrátili, ale nemáte doklad, kterým byste prokázali, že jste byli účastníky pojištění v jiné zemi? Přečtěte si, co vás v případě těchto prohřešků čeká.
-
COVID pas: Od kdy začne platit a jak ho získat?
Jak získat COVID pas, tedy digitální COVID certifikát EU? Je COVID pas pro cestování povinný? A jak můžete COVID pas získat? Jak bude cestování s COVID pasem fungovat?
-
Průměrná mzda v roce 2021: jak na mzdy dopadl koronavirus? Jaká je průměrná mzda u našich sousedů?
Jaká je výše průměrné mzdy v Česku a v sousedních zemích? Jaký dopad měl na průměrnou mzdu koronavirus? A jaký bude její další vývoj v roce 2021?
-
Víte, ve které zemi stojí hodina práce nejvíce?
Všechny členské země Evropské unie jsou vyspělé, přesto se průměrné mzdové náklady mezi jednotlivými zeměmi významně liší. Za stejné náklady zaměstná dánský zaměstnavatel jednoho zaměstnance, bulharský zaměstnavatel sedm zaměstnanců.
-
Kdo vlastní naše obchodní řetězce?
Obchodní řetězce jsou součástí téměř každého města a nové obchody se otevírají i v kdejakém zapadlém městečku. Víte, kdo je vlastní? A jaké měly minulý rok tržby a zisky?
-
Jaký dopad měl koronavirus na mzdy v zemích OECD v roce 2020?
Rokem 2020 se prohnal koronavirus, což mělo za následek značné ekonomické škody. O kolik se propadly průměrné mzdy v zemích OECD? Jak na tom byla Česká republika? A které země si udržely průměrnou mzdu nad hranicí 100 tisíc Kč?
-
Minimální mzda v mimoevropských zemích
Institut minimální mzdy není pouze evropskou záležitostí, minimální mzda je stanovena i v řadě vyspělých mimoevropských států světa. Nejvyšší je potom v Austrálii.
-
Jak poroste HDP Česka v tomto roce? Budeme premianti či propadlíci v regionu?
Podívejte, jak rostlo HDP minulý rok. Jaké jsou odhady růstu českého HDP na rok 2021? Jak jsou na tom sousední státy - Německo, Slovensko, Polsko a Rakousko? Jaký dopad má pandemie koronaviru na české HDP? A jaké jsou prognózy na rok 2022?
-
Ekonomická svoboda v Česku je vyšší než v Norsku nebo v Belgii
Pro růst životní úrovně obyvatel je velmi důležitá ekonomická svoboda. Index ekonomické svobody v Česku je přitom dlouhodobě vysoký a Česko patří mezi třicítku zemí s nejlepším hodnocením.
-
Jaká je minimální mzda v zemích EU? Kde je vyšší než 55 tisíc korun měsíčně?
V Česku se hodinová minimální mzda pro rok 2021 zvýšila z 87,30 Kč na 90,50 Kč. Ve čtyřech členských zemích Evropské unie je však hodinová minimální mzda v letošním roce vyšší než 250 Kč.
-
Podnikatelé dostali na záchranu provozní covid dotace, jenže teď je musí zdanit
Finanční správa zveřejnila, jaké podpory a dotace musí fyzická osoba zdanit a které z nich se započítávají do vlastního příjmu manželky. Tady je shrnutí.
-
Průvodce pro pendlery: Jak žádat o podporu v nezaměstnanosti?
Nařízení a restrikce spojené s pandemií mnohé pendlery donutili práci v zahraničí přerušit či ukončit. Jak postupovat při žádosti o podporu v nezaměstnanosti?
-
Krajské volby: Jak a kde volit v časech koronaviru?
Jak lze volit v krajských a senátních volbách v roce 2020? Jaká musíte dodržovat hygienická pravidla a kdy vás do volební místnosti nepustí? Jak kroužkovat do krajských voleb?
-
OECD: Kolik platí na dani z příjmu zaměstnanec s průměrnou mzdou?
V Česku zaplatí zaměstnanec s průměrnou mzdou na dani z příjmu 14 % z hrubé mzdy. V sedmi členských zemích OECD dokonce více než 20 %. Vypočítejme si, jak se v Česku liší částka daně z příjmu dle výše hrubé mzdy.
-
Jak postupovat při dopravní nehodě v zahraničí?
Plno Čechů vyráží v létě na dovolenou, a to vlastním autem. Rodinou a dovolenkovou idylu však může narušit dopravní nehoda v cizině. Jak se v takové situaci zachovat? A na co nezapomenout?
-
Co si vzít za léky na dovolenou?
Všichni chceme být na dovolené v pohodě, a tak se snažíme myslet na to, abychom vše zařídili, na nic nezapomněli, nic nás nepřekvapilo. Úrazům a nepříjemným zdravotním stavům se sice můžeme snažit předcházet, ale někdy se nám prostě nevyhnou. I zde je možné předjímat a přibalit si do kufru nějaké zdravotnické prostředky.
-
Cestovní doklady na dovolenou ve 12 otázkách a odpovědích
Než odjedete letos na dovolenou, zkontrolujte si doklady. Víte, jakou platnost musí mít cestovní pas do různých zemí, kde budete potřebovat vízum a kam dojedete jen na občanský průkaz a bez kontroly? Na 12 nejčastějších otázek máme aktuální odpovědi.
-
Ve které zemi EU se za minimální mzdu žije nejlépe?
V členských zemích Evropské unie se liší nejenom hodinová minimální mzda, ale i ceny zboží a služeb. Ve kterých zemích se za minimální mzdu žije nejlépe?
-
EU: DPH je nejvyšší v Maďarsku
Základní sazba DPH se v členských zemích Evropské unie pohybuje od 16 % v Německu po 27 % v Maďarsku. V Česku činí základní sazba DPH 21 % stejně jako v dalších pěti členských zemích EU.
-
Úchvatný Google Earth Timelapse ukáže, jak se Země měnila od roku 1984
Pětatřicet let působení přírody i člověka. Jak se za tu dobu změnila planeta? To prozradí unikátní mapa Google Earth Timelapse. Tu Google představil již předloni, ale teď ji doplnil. Běží rychleji, funguje i na mobilech a pokrývá další časový úsek. Jsou již na ni snímky Země od roku 1984 do 2018, všechny vyčištěné od mraků.
-
Kde na dovolené zaplatíte eurem?
V České republice zatím eurem neplatíme. A bůhví, jestli vůbec někdy budeme. V 19 zemích EU ale euro mají a usnadní vám placení na dovolené. To ale není všechno, eurem můžete zaplatit i v několika dalších zemích.
-
Komentář: Čas koronaviru - projídání či investování do budoucnosti?
Dokud si neujasníme, do čeho investovat, bude Babiš miliardy rozdávat. Půlbilionový schodek premiérovi téměř nikdo nevyčítá, ale schodkové rozpočty v dobách blahobytu a enormní růst platů státních zaměstnanců již však ano. Prožíráme si budoucnost nyní, nebo jsme si projedli již v dobách hodokvasu?
-
Co dělat, když země, do které jste vycestovali, vypadla ze seznamu bezpečných zemí kvůli koronaviru?
Seznam "bezpečných" zemí se neustále mění. Naposledy z něho vypadlo Bulharsko a Černá Hora. Co dělat, když se destinace vašeho pobytu nachází na seznamu rizikových a vy už máte dovolenou zaplacenou?
-
Mapa s leteckými snímky Česka z 50. let končí, kde je najdete nyní?
Konec Flashe od Adobe znamená také ukončení populárního webu s leteckými snímky Česka z roku 1956. Více než deset let byla na adrese kontaminace.cenia.cz k prohlédnutí vcelku detailní ortofotomapa celé republiky. Aplikace ale vyžadovala Flash, což je stále větší problém a jelikož Adobe jej na konci roku oficiálně ukončuje, před pár dny preventivně skončila i tato ortofotomapa.
-
5 tipů, co dělat při bouračce v zahraničí. Dejte pozor, co podepisujete
Věděli jste, že si můžete sjednat i připojištění, díky kterému za vás pojišťovna vyřeší škodu, i když vás nabourá třeba Bulhar v Maďarsku? Pokud vyrážíte za hranice vlastním autem nebo třeba na motorce, je dobré vědět, co dělat při nehodě. Direct pojišťovna připravila pět tipů, které vám při řešení škody pomohou.
-
Za kolik natankujete cestou na dovolenou?
Hranice se opět začínají otevírat. Pojedete tedy letos na dovolenou do zahraničí? Pokud ano, pojďte se podívat, jak jsou na tom ceny benzínu a nafty v zahraničních zemích.
-
Kdy se v ČR zakáží zvířata v cirkusech?
Je cirkus byznys s týranými zvířaty, nebo národní poklad? Ve kterých zemích je již vystupování zvířat zakázáno? A jak souvisí cirkus, zookoutek a potence asijských mužů?
-
Pandemie koronaviru - restart či pohroma pro českou přírodu?
Česká příroda se potýká se suchem, postřiky i s epidemií koronaviru a kůrovce. Jak se daří české přirodě v časech koronaviru?
-
Rodinná dovolená na Slovensku? Připravte si 27 000 Kč a více!
Slovensko je po Chorvatsku druhá nejoblíbenější turistická destinace Čechů. Na kolik vyjde rodinná dovolená na Slovensku?
-
Smete Česko evropský Green Deal ze stolu?
Co je to Green Deal? Jak se k němu staví český stát a další evropské země? Co od jeho zavedení očekávat?
-
Co je Zelená dohoda "Green Deal", jaký dopad bude mít na ČR?
Co obsahuje Zelená dohoda, neboli "Green Deal"? Jaké budou náklady na zavedení "zelených opatření"? Jaký dopad to bude mít na ČR?
-
Nejvíce na účet dostávají zaměstnanci ve Švýcarsku
Zaměstnavatelé sjednávají se zaměstnanci hrubou mzdu. Na účet však dostávají zaměstnanci čistou mzdu, tedy hrubou mzdu poníženou o daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění. Jak vysoká je průměrná čistá mzda v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?
-
Hranice se Slovenskem otevřeny, kolik stojí vstupné na slovenské hrady a zámky?
Podívejte se na přehled cen vstupného na slovenské hrady a zámky - Oravský hrad, Bojnice, Spišský hrad a mnoho dalších.
-
Zdraží levné zboží z čínských e-shopů? Osvobození od DPH brzy skončí
Zboží z čínských e-shopů do 22 eur bylo od DPH osvobozeno, to se ovšem má od 1. ledna 2021 změnit. Jaký dopad to bude mít na ceny zboží z čínských e-shopů?
-
Jaké je vstupné na naše hrady? A kdy mají zavřeno?
Právě jste se vrátili z hradu? A již se chystáte na další? Tak se podívejte na velký přehled cen vstupného a otevíracích dob našich hradů - Pražského hradu, Karlštejnu, Špilberku a dalších.
-
Otevřel koronavirus stavidla pro státní zakázky a neprůchodné novely zákonů?
Pandemie koronaviru je zkouška pro nejednoho státníka, ovšem krize skýtají i příležitosti. Jak reagovaly vlády EU, Číny, USA a dalších velmoci? Jaké novely zákona se budou schvalovat při koronavirové krizi?
-
Jaké jsou pozitivní dopady pandemie koronaviru?
Proč jásat nad pandemií koronaviru? Ne, nebudeme filozofovat o tom, že strávíte více času s rodinou, uspořádáte si myšlenky i domov. My se na věc podíváme z hlediska fungování státu a ekonomiky.
-
OECD: Ve kterých zemích je průměrná mzda vyšší než 100 tisíc Kč
Hned v 15 členských zemích OECD je průměrná měsíční hrubá mzda vyšší než 100 tisíc Kč. Nejvyšší je ve Švýcarsku, kde dosahuje dokonce téměř 200 tisíc Kč. Ve kterých zemích je průměrná mzda nižší než v Česku?
-
Ve kterých zemích je minimální mzda nejnižší?
Z členských zemí Evropské unie je měsíční minimální mzda nejnižší v Bulharsku. Na Ukrajině nebo v Moldavsku je však minimální mzda ještě značně nižší. Ve kterých zemích nedosahuje minimální mzda ani 6 000 Kč?
-
Zrušení zájezdu: kdy máte nárok na poukaz a kdy na peníze
Poukaz na další nákup dovolené anebo vrácení peněz za zájezd, na který kvůli pandemii nepojedete? Možné jsou obě varianty, každá však platí pro někoho jiného. Jak to tedy je?
-
Přejeme krásné Velikonoce
Velikonoční svátky začínají květnou nedělí a končí velikonočním pondělím. Nicméně tento rok budou Velikonoce jiné a budeme je trávit doma či v přírodě pouze s nejbližšími.
-
OECD: Příjmové rozdíly v Česku jsou nejnižší
Nejvyšší příjmové rozdíly z členských zemí OECD jsou v Chile, v Mexiku, v USA a v Turecku. V Česku jsou příjmové rozdíly naopak nejnižší, rozdíl mezi průměrnou mzdou a mediánem je tedy nižší než v ostatních zemích OECD.
-
Minimální mzda je i v USA, v Japonsku nebo v Koreji
Institut minimální mzdy není záležitostí pouze evropských zemí, kde hraje sociální politika v legislativě velmi důležitou roli, ale minimální mzda je stanovena např. i v USA nebo v Kanadě. Nejvyšší hodinová minimální mzda je v Austrálii.
-
Pro koho neplatí uzavření hranic a zákaz vycestování?
Téma koronavirus je v posledních několika dnech a dokonce i týdnech skloňováno nejčastěji. Vláda za tu dobu vyhlásila celou řadu opatření. Jak je to ale s uzavřením hranic a zákazem vycestování?
-
4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí? Jaké jsou platy lékařů a sester?
České zdravotnictví i přes nedostatečný objem financí nadále patří do výkladní skříně českého státu a měli bychom být na něj pyšní. Mladí lékaři ovšem odchází do zahraničí. Kam a proč odchází? Jaký je průměrný plat doktora a sestry u nás? Odkud přichází do Česka zdravotníci?
-
Den sv. Patrika: kdy se letos slaví a proč?
Den svatého Patrika připadá na příští týden. Chystáte se svatého Patrika oslavit hudbou, tancem, zeleným pivem nebo jen zelenými ponožkami?
-
Český HDP v roce 2019 vzrostl o 2,4 %! Jak vzrostl u sousedů?
České HDP v roce 2019 rostlo tempem 2,4 %. Jak jsme uspěli ve srovnání se Slovenskem, Polskem, Německem a dalšími zeměmi? Jak si vedeme v rámci EU? A jaké jsou predikce na rok 2020? Co bylo tahounem ekonomického růstu?
-
Kolik naše tělo obsahuje pesticidů?
V Česku, Lotyšsku, Maďarsku, Nizozemí a Španělsku se rozjíždí projekt, který bude zkoumat, nakolik jsou lidé vystaveni pesticidům. U nás studii garantují odborníci z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Pokud se chcete studie zúčastnit a nechat si změřit hladiny pesticidů v těle, můžete se také přihlásit.
-
Budou hokejisté z NHL na olympiádě? Či bude Světový pohár bez Česka?
Čeští hokejisté zažívají období bez medaile, ale začíná se blýskat na lepší časy? Budou hokejisté z NHL na olympiádě? A jak bude vypadat Světový pohár a kdy by měl být?
-
Navýšení rodičovského příspěvků 2020 v 7 příkladech
Rodičovský příspěvek vzroste 1. ledna 2020. Kterých rodičů se bude zvýšení týkat? Podívejte se na 7 příkladů, které vám ukáží, kdo ostrouhá a kdo bude mít nárok na navýšení v hodnotě 80 tisíc korun. Bude se to týkat i vás?
-
V čem se liší čeští klienti bank oproti těm v západní Evropě?
Banky musí vykročit nad rámec tradičních služeb, aby se udržely na trhu, protože jim do řemesla začínají fušovat start-upy i velké internetové společnosti. Jak jsou na tom české banky? V čem se liší čeští klienti oproti těm v západní Evropě?
-
I na České hory se vyplatí pojistit. Jak?
Pojedete na hory? České nebo zahraniční? Na tom nezáleží. Pojistit se proti úrazu a odpovědnosti se vyplatí i na našem území. Jak je to ale s pojistným plněním při požití alkoholu a je nutné pojistit zvlášť také děti?
-
Jsou čeští hokejisté v NHL na ústupu?
Čeští hráči začínají v NHL o sobě opět dávat řádně vědět a začínají být klíčovými hráči svých týmů. Jak se měnil počet českých hráčů v NHL za posledních 10 let? Jak jsou na tom Slováci a další státy?
-
Zkrácený úvazek je „in“
Práce na zkrácený úvazek je v západoevropských zemích oblíbená, vždyť v Nizozemí pracuje na zkrácený úvazek dokonce téměř 60 % zaměstnankyň. Jaké dopady má práce na zkrácený úvazek v Česku?
-
Kdy vám o Vánocích dorazí balíček?
Nakupování vánočních dárků je v plném proudu. Čím dál více lidí nakupuje dárky přes internet. Kdy můžete čekat jejich doručení? A jak dlouho trvá celý proces a kdy k vám balík dorazí? Lze jej nějak pojistit?
-
Stihne se schválit zvýšený rodičák? Senát nechce schválit novelu
Senát 4. prosince nejspíše pošle novelu o zvýšení rodičovského příspěvku zpět do poslanecké sněmovny. Stihne se růst rodičovského příspěvku schválit do konce roku? Co senátorům na novele vadí? A kdo může za zmatky kolem rodičovského příspěvku?
-
Co dělat, když najdete zatoulaného psa či kočku?
Ztráta psa či kočky je bolestná. Co ale když vidíte pejska, který se potuluje zmateně po ulici a nevíte si rady? Co, když objevíte hledaného psa v nabídce na sociálních sítích či webových stránkách?
-
Kde se žije důchodcům nejlépe?
Z členských zemí Evropské unie klesá životní úroveň odchodem do penze nejméně v Lucembursku, v Itálii, ve Španělsku a ve Francii. Jak si stojíme v Česku? Ve kterých zemích jsou na tom penzisté hůře než v Česku?
-
HDP ČR rostl o 2,4 %: jak jsme na tom ve srovnání se sousedy?
Růst HDP České republiky podle přeběžného odhadu Českého statistického odhadu byl 2,4 % ročně. O kolik HDP vzrostlo v aktuálním kvartálu? Co táhlo růst? A jaký byl jeho vývoj?
-
Poslanci schválili zvýšení rodičovské. Co vše se změní?
Rodičovský příspěvek se od 1. ledna 2020 zvýší rodičům, kteří jej budou aktivně pobírat. Zvýší se i maximální měsíční dávka pro rodiče, kteří nepobírali mateřskou. Dále se zvýší i doba, na kterou mohou umístit dítě mladší dvou let do školky či jeslí.
-
Poslanci schválili vyšší rodičovskou. Jak se na ni připravit?
Od 1. ledna 2020 se mohou rodiče, kteří aktivně pobírají rodičovský příspěvek, těšit na rodičovský příspěvek zvýšený o 80 tisíc korun. Co udělat pro to, abyste z něj vytěžili maximum?
-
O kolik je zboží z DM drogerie v Česku dražší než v Německu?
O kolik platí méně v DM drogerii Němci za nákup, nežli Češi? Jak jsou na tom zákazníci v Maďarsku či na Slovensku?
-
Cirkulární ekonomika přišla do Česka
Co je to cirkulární ekonomika? Jaké jsou příklady z praxe cirkulární ekonomiky? A jak Česko dokáže přeměňovat odpady ve zdroje? A kde jsou naše slabé stránky?
-
Kdy bude další sčítání lidu? Na jaře 2021!
V roce 2011 proběhlo poslední sčítání lidu, domů a bytů. Logicky nás další sčítání lidu čeká v roce 2021. Jakou bude mít podobu? A na jaké otázky se máte připravit?
-
Která daňová sazba ve světě neklesá? DPH
Daň z přidané hodnoty je velmi významným příjmem státního rozpočtu v členských zemích OECD. V případě nutnosti zvýšení státních daňových příjmů je přitom světovým trendem zvyšování nepřímých daní. Základní sazba DPH je tak v roce 2019 vyšší oproti stavu v roce 2009 hned ve 22 členských zemích OECD.
-
Bude čipování koček povinné?
Od 1. ledna 2020 bude nutné mít svého psího miláčka označeného mikročipem. Bude tato povinnost i u koček? Na kolik vás vyjde očipování kočky? A musíte někde čip evidovat?
-
FIFA 20, NHL 20 - kolik stojí a kdy vyjdou sportovní hry?
Sportovní počítačové hry se v Česku těší oblibě již přes 20 let a FIFU na myši si pamatuje každý pařan, který má kolem 30. Kdy letos vycházejí FIFA 20, PES 2020 či NHL 20? A na kolik vás vyjdou?
-
Jedněmi milované, druhými proklínané. Odbory rozdělují zdejší společnost už bezmála 150 let
Historie odborových organizací na našem území sahá do dob, kdy Česku již dlouhá léta vládnul a několik dalších desítek let ještě vládnout měl habsburský monarcha František Josef I. Za téměř půl druhého století jejich existence toho odborové organizace dokázaly spoustu. K nemalé radosti svých členů na jedné straně, k nelibosti zaměstnavatelů, vlád, potažmo všech zbylých občanů, kterých se zájmy odborů zrovna netýkaly, na straně druhé.
-
Sport číslo 1 v Česku: Fotbal versus hokej
Který sport je v Česku nejoblíbenější? Fotbal či hokej? Jaká je jejich sledovanost a návštěvnost? Jaké pobírají dotace od státu? Hovoří čísla jasně?
-
Delší otcovská: 10 dní? Za pár let realita
Otcovská dovolená se rychle stala oblíbenou mezi tatínky a určitě pomůže miminku i čerstvé mamince. Evropská unie navíc chce její prodloužení na 10 dní. Kdy se tak stane? A bude se zvyšovat i výše této dávky?
-
Je Česko kryptoměnovou těžební velmocí? Jak začít těžit?
Jaké mají Češi postavení ve světě kryptoměn? Jaké budou trendy v této oblasti? Nahradí kryptoměny peníze? Kde zjistit informace o kryptoměnách?
-
Jak se zbavit hrabošů? Jaké jsou alternativy k jedům?
Hraboši dobývají naše pole, zahrady, televizní obrazovky i noviny. Jaké jsou alternativy k jejich plošnému trávení?
-
Hraboše do koše aneb proč bychom je měli otrávit?
Českém otřásá debata o hraboších, v které se vyrojilo mnoho odborníků na rodenticidy, ekologii i zemědělství Jaké jsou výhody toho, že se aplikuje jed na hladovce plošně?
-
Jdou české filmy ke dnu?
Český film zrovna neprochází úspěšným obdobím, světoznámé festivaly uvádí spíše maďarské či severské filmy. Jaké je hodnocení filmů na naší největší databázi v posledních třech dekádách? A je probíhající desetiletí nejhorší?
-
Hraboš je kámoš aneb proč je netrávit?
Hraboš polní rozdělil českou společnost na dva tábory a oba mají v některých argumentech pravdu. Proč hraboše plošně netrávit?
-
Víte, od koho máte úvěr, pivo či pojištění? Kvíz vlastníků společnosti
Víte, kdo vlastní známé české značky? A odkud tyto firmy pochází? Otestujte své znalosti o vlastnících našich bank, pivovarů, obchodních řetězců, novin a pojišťoven
-
Největší výrobci hraček na světě
Kdo si hraje, nezlobí a možná i zbohatne. Které společnosti vládnou hračkářskému průmyslu? Hrají si vaši děti s Legem, Barbie či Igráčkem? Kolik si vydělají společnosti prodávající hračky?
-
Nejdéle pracují na stát Francouzi a Rakušané
Do dosažení dne daňové svobody pracují občané na stát, následně sami na sebe. Z členských zemí Evropské unie pracují nejkratší dobu na stát občané na Kypru, nejdéle Francouzi a Rakušané. V článku si prakticky vypočítáme den daňové svobody v Česku.
-
Co se stane v zahraničí, zůstane v zahraničí? V případě pokut to již několik let rozhodně neplatí
Časy, kdy pokuta z Chorvatska či jakékoliv jiné evropské země umístěná za stěračem vozu byla jen lehce nestandardní a snad i poněkud úsměvnou vzpomínkou na vaši letní dovolenou, jsou dávno pryč. Díky evropskému systému sdílení dat o řidičích dnes piráti silnic spravedlnosti už neuniknou. Pokud totiž v cizině poruší dopravní předpisy a nechají se přitom nachytat, přijde jim po několika dnech, případně týdnech obsílka. A budou-li ji ignorovat, mohou na své jednání škaredě doplatit.
-
Francie nejzadluženějším státem EU? Ale kdeže...
Který stát má nejvyšší veřejný dluh? A jak jsou na tom jejich dluhy ve vztahu k HDP? Jak si vede Česká republika a Slovensko?
-
Jakou pokutu můžete dostat v národním parku či CHKO?
Národní parky i CHKO mnohdy trpí náporem turistů, kteří se chovají nevhodně. Za co můžete dostat desetitisícovou pokutu? A co je naopak v národních parcích povoleno?
-
Nejlépe se za minimální mzdu žije v Lucembursku
Při zohlednění cen zboží a služeb jsou rozdíly u hodinové minimální mzdy v členských zemích EU značně nižší než při porovnávání nominálních hodnot. Přesto je v paritě kupní síly hodinová minimální mzda v Lucembursku 2,7krát vyšší než v Lotyšsku.
-
Mladí lidé mají vyšší příjmy a dočkají se rychlejšího povýšení poté, co se odstěhují do zahraničí
Téměř polovina mladých lidí se stěhuje do zahraničí za kariérním růstem. To odhaluje nejnovější průzkum HSBC Expat Explorer. Mladí lidé, kteří se přestěhují za prací do jiné země, také zažívají v průměru více než třetinový nárůst mzdy. Kromě vyššího výdělku a kariérního posunu se většina z nich přiučila novým dovednostem a získala větší sebevědomí. V průzkumu o nejlepší místo pro život a práci si letos nejlépe vedlo Švýcarsko.
-
Kde sledovat filmy a seriály? Srovnání cen a služeb HBO, Netflix a dalších
Letní prázdninové večery můžete strávit ve společnosti kvalitních filmů a seriálů a zapomenout na šeď televizních repríz. Jaká je nabídka seriálů online? Na jak dlouho je můžete mít zdarma? A jaká je cena za měsíc? Je možná nižší, než si myslíte.
-
Na jaké předpisy se připravit před cestou autem k moři? (1)
Jiný kraj, jiný mrav a platit to může i v dopravních předpisech. Plno lidí na cestu k moři volí místo letadla auto. Na silnicích pro vás vždy platí pravidla dané země. Na co si tedy dát pozor?
-
Ve kterých zemích není minimální mzda ani 6 000 Kč?
V letošním roce činí měsíční minimální mzda v Česku 13 350 Kč a v posledních letech hodnota minimální mzdy v Česku značně stoupla, a sice z 12 200 Kč v roce 2018 a z 11 000 Kč v roce 2017. V některých zemích EU je minimální mzda vyšší než 35 000 Kč. Kde však nedosahuje minimální mzda ani 6 000 Kč měsíčně?
-
Jak velký limit je pro bezkontaktní platby v zemích EU?
Platíte v zahraničí platební kartou? Podívejte se, jaké čekat v které zemi limity, abyste mohli platit bezkontaktně bez zadání PIN.
-
Potřebujete na dovolenou u moře mezinárodní řidičák?
Chystáte se letos k moři autem? Co všechno budete potřebovat a kam až letos autem dojedete? Víte, do kterých zemí potřebujete mezinárodní řidičský průkaz a jak vám platí na cestách povinné ručení a havarijní pojištění?
-
Hvězdárny a planetária zažívají velký třesk. Kam za nimi?
Kde najdete v Česku ty nejlepší hvězdárny a planetária? Na kolik vás vyjde vstupné? Jaký mají nejbližší program? A kdy mají otevřeno?
-
Na co si dát pozor při pojištění auta před cestou do zahraničí
Brzy nastane sezóna dovolených a výjezdů autem do zahraniční. Pojištění vozu před cestou do ciziny se může hodit každému motoristovi, protože za relativně nízkou částku vyjedete na dovolenou s klidem a dojedete zpět domů v bezpečí. Přečtěte si sedm základních věcí, na které byste si měli dát pozor před pojištěním auta do zahraniční.
-
Bude vám na dovolenou stačit česká kartička pojišťovny?
Jaké jsou podmínky evropského zdravotního pojištění, kde všude nám platí modrá kartička zdravotního pojištění a jak drahá může být zdravotní péče na dovolené?
-
Průměrná mzda v Česku vzrostla na 34 105 Kč a medián na 29 127 Kč
Mzdy v ČR rostou a to se odráží i na průměrné mzdě. Jaká je její aktuální hodnota? Proč roste? A kolik lidí dosáhne na průměrnou mzdu? Jak jsme na tom ve srovnání s EU a našimi sousedy?
-
Kdo slízne smetanu za růst rodičovského příspěvku?
Zvýšený rodičovský příspěvek budou pobírat novorozenci i děti do čtyř let (rodič ovšem musí aktivně čerpat rodičovský příspěvek) od 1. ledna 2020. Kdo slízne smetanu a kdo si to slízne od voličů?
-
Jak dopadly volby do Evropského parlamentu na Slovensku?
Jak dopadly volby do Evropského parlamentu u našich východních bratrů a kdo obsadil 14 slovenských mandátů? Podívejte se na grafy a jména slovenských europoslanců.
-
Volby do Evropského parlamentu vyhrálo hnutí ANO
Volby do Evropského parlamentu vyhrálo hnutí ANO, druhá skončila ODS a třetí byli Piráti. Naopak ČSSD propadla a nedostala se přes 5 % hranici. Kdo se z Česka podívá dále do Evropského parlamentu?
-
Volby do Evropského parlamentu: kdy budou výsledky
Tento víkend jdeme k volbám a budeme volit zástupce do Evropského parlamentu. Volby se konají tento víkend na území celé Evropské unie, přičemž každý z členských států má konkrétní datum jiné.
-
Jak se měnily sliby o růstu rodičovské
Podívejte se, jak šel čas se sliby o růstu rodičovského příspěvku, které se měnily rychleji než ministři ve vládě Andreje Babiš. Kdy tedy bude zvýšen rodičovský příspěvek a pro koho?
-
Kdo a kolik vydělá na eurovolbách - odhad státních příspěvků na volební náklady
Tento týden jdeme k volbám, tentokrát budeme volit zástupce do Evropského parlamentu. Předvolební kampaň je v plném proudu. A víte, že na tuto předvolební kampaň vybraným stranám stát přispívá i z vašich daní?
-
České čekání na medaili je nejdelší v historii
Máme nejdelší medailové sucho v historii. Kdy jsme naposled vyhráli zlato? A kdo a proč uvěznil naše zlaté hokejisty? Podívejte se na celkový přehled všech českých úmístění na mistrovství světa v hokeji.
-
Udělejte si pořádek v eurovolbách a spojte si evropskou politickou stranu s tváří
Než dojdete příští týden k volebním urnách a hodíte to vybraným kandidátům, přečtěte si, co je to tzv. spitzenkandidát a proč mají evropské politické strany své volební lídry.
-
Ve kterých zemích jsou zaměstnanci s průměrnou mzdou milionáři?
Členské země OECD jsou ekonomicky velmi vyspělé, vždyť za rok 2018 činila průměrná roční hrubá mzda více než milión korun hned v 17 zemích, v Česku nedosahovala ani 400 tisíc korun. Ve kterých zemích jsou mzdy nejvyšší? Jak vysoká je průměrná mzda v Česku v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi?
-
Proč mít (a proč nemít) Evropskou unii
Volby do Evropského parlamentu jsou tady už za chvíli. Při té příležitosti si pojďme zopakovat, k čemu nám ta Evropská unie je vlastně dobrá a k čemu ani tak moc dobrá není.
-
Kdo je nejlépe placeným hráčem na MS v hokeji?
Kdo je nejlépe placeným Čechem na mistrovství světa v hokeji? Jakub Voráček či Michael Frolík? A kdo je nelépe placeným Rusem, Slovákem, Švédem či Američanem?
-
Co dělají evropští poslanci a který z českých poslanců byl nejpracovitější?
Volební období europoslanců se nachýlilo ke konci a už příští týden půjdeme k letošním volbám do Evropského parlamentu. Podívejte se, co všechno stihli za pět let čeští europoslanci.
-
Volby do Evropského parlamentu se blíží: co o nich víte a nevíte
Volby do Evropského parlamentu proběhnou čtvrtý týden v květnu. A české politické strany už všechny zahájily svou předvolební kampaň. Otestujte se, co víte a co nevíte o eurovolbách v našem kvízu.
-
Kolik cizinců studuje v ČR vysokou školu zdarma?
Studium na české vysoké škole je pro studenty z ciziny lákavé. Odkud přichází? Jaké platí poplatky? Jaké mají problémy? A kam chodí naopak studovat Češi?
-
Česko v Německu investuje hodně, víc než Rusko nebo Čína
České přímé zahraniční investice stále více směřují do Německa. Češi tam investují víc než Poláci, Rusové nebo Číňané.
-
Eurovolby 2019: kde a jak volit, když jste se stěhovali
Volby do Evropského parlamentu se blíží. Chcete jít k volbách, ale zrovna teď jste se stěhovali a měnili trvalé bydliště? Do jakého volebního obvodu tedy patříte? Co udělat, když opravdu chcete volit.
-
Kde a kdy hrají Češi na mistrovství světa v hokeji na Slovensku?
Češi čekají na zlatou medaili z MS v hokeji již téměř 9 let a alespoň na nějakou medaili čekáme téměř 7 let. Kdy a kde Češi hrají? Jaký je rozpis? A jak se dostat do Bratislavy?
-
8 důvodů, proč volit do Evropského parlamentu
K volbám do Evropského parlamentu půjdeme už v druhé polovině května, tedy za pár týdnů. Chystáte se volit, nebo zůstanete doma? A jsou vůbec důvody, proč k těmto volbám jít?
-
Kam putují dividendy z Česka?
Z České republiky 2018 odteklo na dividendách do zahraničních firem téměř 257 miliard korun. Kam putovalo nejvíce peněz ve formě dividend? A proč zrovna do Holandska putovalo 47 miliard korun?
-
Euromýty aneb jak moc nám škodí Evropský parlament
Evropská unie může pravděpodobně za všechno špatné, co se nám děje. Alespoň tak to vidí euromýty, zaručené pravdy a polopravdy o legislativě přijímavé v Evropském parlamentu.
-
Ve kterých zemích EU je hodinová minimální mzda vyšší než 10 euro?
Ve většině členských zemích Evropské unie je legislativou stanovena hodinová minimální mzda, jejíž výše se pravidelně mění v závislosti na vývoji ekonomiky. V roce 2019 činí minimální hodinová mzda v Česku 79,80 Kč. Hned v šesti členských zemích EU je aktuálně vyšší než 9 euro za hodinu.
-
Co dělat, když najdete něčí zbrojní průkaz anebo rovnou zbraň?
Našli jste venku něčí zbrojní průkaz a chystáte se jej na vlastní pěst vrátit majiteli? Nedělejte to! Poradíme vám, jak v případě nálezu postupovat.
-
Kdy nebude na důchody?
Již 20 let se hovoří o důchodové reformě jako o nezbytném kroku, ale zatím se toto nelehké rozhodnutí pouze odkládá. Ale dnešním pracujícím již tiká čas, protože se může stát, že již v dohledné době nemusí být na důchody. Kdy to můžeme očekávat?
-
Jaké jsou rozdíly v daňových odpočtech a slevách v Česku a na Slovensku?
Přijdou vám daňové slevy a odečitatelné položky dostatečně vysoké? A napadlo vás někdy, jaké daňové slevy a odečitatelné položky mají naši bratři Slováci? Jsou na tom lépe než my?
-
Volby do Evropského parlamentu v květnu: jak můžete upravit volební lístek
Volby do Evropského parlamentu se budou na území všech členů Evropské unie konat v druhé polovině května. V Česku bylo datum voleb stanoveno na 24. a 25. května. Jak se v evropských volbách hlasuje a jak si můžete upravit volební lístek?
-
Zuzana Čaputová: Co čekat od nové slovenské prezidentky?
O víkendu si na Slovensku během druhého kola zvolili nového prezidenta, tedy prezidentku. Zuzana Čaputová je první slovenskou prezidentkou, z neznámé aktivistiky se stala mediální hvězdou a senzací prezidentských voleb. Její volební období začíná v polovině června, kdy nahradí Andreje Kisku. Zuzana Čaputová je vnímána jako pozitivní změna na slovenské politické scéně a čekají se od ní velké věci. Oprávněně?
-
Svírají český trh čerpacích stanic špinavé ruce?
V Česku stoupá počet veřejných čerpacích stanic, ale značek ubývá. Požírají se značky navzájem? Kdo je největší? A odkud pocházejí jejich vlastníci?
-
Rodičovská dovolená u nás a ve světě: jsme na tom špatně?
Rodičovský příspěvek je u nás dávkou státní sociální podpory a přímo navazuje na mateřskou dovolenou. Jak to ale mají ostatní státy? A kde tento pojem v podstatě ani neexistuje?
-
Novou slovenskou prezidentkou se stane Zuzana Čaputová
Slovensko si v přímé volbě zvolilo za prezidentku Zuzanu Čaputovou. Jaká byla volební účast? A kdo vlastně je budoucí slovenská prezidentka?
-
Co dělat, když chcete v zahraničí volit do Evropského parlamentu
Volby do Evropského parlamentu se blíží, volit evropské poslance budeme už v druhé polovině května. Jak si vybrat svého evropského poslance, když nebydlíte v ČR?
-
Komentář: Zvýšená rodičovská pro děti mladší 4 let a nebo taky ne?
Zvýšení rodičovského příspěvku místo oslavných reakcí vyvolalo spíše nenávistné komentáře na vládu, jednotlivé stran, ministryně i premiéra. Mohou za to závistiví rodiče? Nebo se jedná o jednu z vládních chyb?
-
Jak šel čas se zvýšením rodičovské aneb zvraty, chyby a důchodci
Kolem rodičovské bylo minulý týden "veselo" a všichni politici se tvářili jako zachránci české rodiny. Jak šel čas s rodičovskou? A kdo je padouch a kdo hrdina?
-
Co dělat, když chcete v ČR volit slovenského prezidenta
Pokud jste Slovák a studujete, pracujete a bydlíte v Česku, ale chcete volit v druhém kole prezidentských voleb na Slovensku, tak máte smůlu. Ze zahraničí nového prezidenta volit nemůžete.
-
Jak moc nám bude UK po brexitu chybět?
Velká Británie pracuje na svém odchodu, i když připravená na to úplně není. Bude nám UK po brexitu chybět?
-
Kdo by měl mít nárok na zvýšenou rodičovskou?
Mezi ministryněmi financí a práce a sociálních věcí se rozhořel boj o rodičovský příspěvek. Dostanou zvýšenou rodičovskou jen ti, kteří budou v lednu 2020 rodičovskou čerpat, nebo všichni, jenž mají děti mladší 4 let?
-
Je alkohol lék, nebo jed?
Pití alkoholu je u nás hodně oblíbené. Až natolik, že jsme v jeho spotřebě s Francouzi druzí v Evropě, více se pije jen v Litvě. Pětině z nás navíc hrozí závislost.
-
Alkohol – dřív lék, dnes hrozba na ústupu
Pivo, kořalka a víno, symboly Čech, Moravy a Slezska. Když se hovořilo o nějaké společenské nebo pracovní příležitosti, nevzpomínalo se, proč se vlastně konala, ale co se pilo a kdo tam udělal v opilosti největší průšvih. Dnes jsou Češi stále v první alkoholové lize, i když nejmladší generaci už to moc nebaví.
-
Mají vyšší sazby daní v Česku, či na Slovensku?
Sazby českých daních jsou často kritizovány a navrhované změny v českém daňovém systému jsou mnohdy nepochopitelné. Jak jsou na tom sazby českých daní ve srovnání s těmi slovenskými?
-
Kdy se zruší letní čas? Podle Evropského parlamentu v roce 2021
Už druhým rokem se mluví o zrušení střídání letního a zimního času. Opravdu střídání skončí letos, jak to navrhovala Komise?
-
Jak šel čas s brexitem aneb kdy Velká Británie opustí EU?
Termín brexitu se blíží a nejen ve Velké Británii jsou napnutí, jak to nakonec dopadne. Tento týden čeká britský parlament až troje hlasování o podobě brexitu.
-
Kdy budou další volby aneb volby do Evropského parlamentu 2019
Letos na jaře půjdeme opět k volbám, tentokrát volit české poslance do Evropského parlamentu. Tedy někteří z nás půjdou, ale někteří si možná ani nevšimnou, že už se zase volí, přece jenom evropské volby jsou volby s velmi nízkou volební účastí. Pokud se i tak chystáte volit, tak si přečtěte vše, co potřebujete o evropských volbách vědět.
-
Zvolí si Slováci svou první prezidentku?
Už za týden půjdou naši východní sousedi k volebním urnám a 16. března budou v prvním kole volit svého nového prezidenta. Předvolební výzkumy ještě před pár měsíci favorizovaly dva muže, jak se ale ukázalo v posledních dvou týdnech, tak i žena může být černým koněm závodu.
-
Jak je to s délkou dovolené u nás a ve světě?
Máme oproti zbytku Evropy dlouhou nebo krátkou dovolenou? Kde je nejdelší a kde není vůbec žádná? A podaří se prosadit zákon, který by prodloužil dovolenou v soukromém sektoru?
-
Jde česká volební účast do kopru?
Volby jsou základem demokracie, ale u někdy je volební účast tristní. Které volby přitáhnou nejvíce voličů a které nejméně? Jak se vyvíjela volební účast u senátních, prezidentských či komunálních voleb?
-
Nezaměstnanost: je ČR lídrem v rámci EU?
Česká republika má nedostatek pracovníků a nezaměstnanost se blíží dnu. Česká nezaměstnanost patří mezi nejnižší v EU. Jaké jsou ovšem výhledy do budoucna? A ze kterých zemí putují zaměstnanci do ČR?
-
Kdo dostává v ČR průměrnou mzdu?
Průměrná hrubá mzda v ČR se blíží k 34 tisícům za měsíc. Jak jsme na tom v porovnání s našimi sousedy? A jaký je průměr EU? Kolik lidí bere průměrnou mzdu a jaký je medián? Jak se průměrná mzda v posledních letech vyvíjela a jaký bude její další vývoj?
-
Růst minimální mzdy na 13 350 Kč, co vše ovlivní?
Minimální mzda letos vzrostla o 1 150 Kč a to na 13 350 Kč. Jak a jaké dávky a odvody ovlivní? Co minimální mzda v okolních státech - Německo, Rakousko či Slovensko? Jak to ovlivní firmy a zaměstnanost?
-
HDP ČR rostl o 2,4 %: jak jsme na tom ve srovnání se sousedy?
HDP České republiky rostlo v třetím kvartálu 2018 meziročně o 2,4 %, čtvrtletně o 0,6 %. Jaký je růst HDP EU a sousedních zemích? A co omezuje český růst?
-
Padající cena ropy může být téma na víkendovém summitu G-20
V Argentině se bude tento víkend konat summit G-20, kde se budou řešit nejdůležitější otázky světové ekonomiky. Jednou z hlavních otázek by měla být obchodní válka Číny a USA, což budou investoři bedlivě sledovat kvůli účasti prezidentů obou zemí. Nedávný propad ceny ropy si určitě získal pozornost vůdců G20 a mohl by je donutit přehodnotit svou produkční politiku. To vše pouhý týden před zasedáním kartelu OPEC a dalších ropných producentů ve Vídni.
-
10 morových ran české krajiny IV: voda s hormony a plasty
Z ČR voda mizí rychlým tempem a tento trend se nejspíše jen tak nezastaví a to ještě chce pan prezident stavět megalomanský projekt kanál Dunaj-Labe-Odra. Bohuže pan prezident podceňuje 1 problém, únik vody...
-
Kdy skončí propad ceny ropy?
Ropa od začátku října rekordně ztrácí poté, co se podívala na svá nová letošní minima a zároveň nejvyšší úrovně z roku 2016. Silný medvědí trh zasáhl již celý svět od obchodníků s dluhopisy po politické vůdce. Všichni aktivní, ale také pasivní účastníci na trhu nyní budou hledat záchytné body, které budou klíčové pro budoucnost ropného trhu. Faktorů, které působí na vývoj ceny ropy je hned několik, my se však podíváme na pár nejdůležitějších a to podle jejich aktuální relevance pro trhy.
-
10 morových ran české krajiny III: kdo může za kůrovce?
Česko má nejvíce lesů za posledních 250 let. Jejich skladba ovšem nahrává kůrovcovým kalamitám a s nastupujícím oteplováním je nutné změnit skladbu našich lesů a odklonit se od zažitých smrkových monokultur. Jak na tuto situaci reagují Lesy ČR? A jak hospodaří tento státní podnik?
-
10 morových ran české krajiny II: lány řepky a dotace
V Česku se za odborníka na ekologii považuje prakticky každý a knihy o ekologii píší i sebestřední ekonomové, který se snaží do ekologie vtisknout své fundamentální názory na svět.
-
10 morových ran české krajiny I: sucho a chemie
Česká krajina je jako nemocný stařec, jenž sotva udrží trochu vody a je věčně vyprahlý. Kvetou na něm žluté fleky řepky a každoročně je "léčen" velkým množstvím chemikálií. Jaké další problémy má naše krajina?
-
Jsou kryptoměny budoucností peněz?
Bitcoin se v plné síle představil světu zhruba před rokem, i když existuje mnohem déle. Od té doby se o tom stále spekuluje, uvažuje se o vývoji jeho ceny a základní otázkou je: Je bitcoin budoucností peněz a změní peníze tak, jak je vnímáme dnes?
-
„Chudí“ Švýcaři by v Česku byli boháči
Finanční hranice chudoby se v jednotlivých evropských zemích liší v závislosti na výši mediánu mezd. Ve vyspělých západoevropských zemích mají „chudí“ občané roční příjem vyšší než 400 000 Kč za rok. Jak vysoká je finanční hranice „chudoby“ v zemích EU?
-
Kdy budou dokončeny opravy na dálnicích III
Rozpočet ministerstva dopravy činí přibližně 54 miliard korun. Jak je na tom výstavba nových dálnic? Kolik kilometrů zbývá ještě dokončit?
-
4 druhy pojištění, které se vám budou hodit na horách
Máte v plánu vyjet v zimě na lyže? Anebo na snowboard? A už jste přemýšleli o pojištění? Rozhodně ho nepodceňujte, a to zvláště, pokud jedete na hory do zahraničí.
-
Kdy budou dokončeny opravy na dálnicích II
Dálniční síť se opravuje a někdy nepříjemně zasahuje do našich životů. Kdy budou jednotlivé úseky dálnic opraveny? A jak vypadá dostavba úseků dalnic? Kdy bude hotov Pražský okruh?
-
Kdy budou dokončeny opravy na dálnicích?
Dálnice se v Česku pravidelně mění v parkoviště a konec oprav je v nedohlednu. Kdy budou dokončeny opravy na D1 či D2? A kdy bude hotové dálniční spojení do Rakouska?
-
Podoba BrExitu zůstává po měsících vyjednávání stále neznámá
Velká Británie spolu s britským sterlingem čelí neustálé nejistotě ohledně podoby brexitu a jakým způsobem se chystá opustit EU. Podle posledních zpráv se britská premiérka Theresa Mayová bude snažit protlačit dohodu parlamentem do dvou týdnů, aby zamezila množícím se obavám o jejím sesazení z postu premiérky. Právě za dva týdny, konkrétně 17. řijna se sejdou lídři 27 zemí EU a budou diskutovat o vývoji jednání kolem brexitu. Druhý den, tedy 18. října, následuje řádný summit, který bude klíčový pro následné finální rozhodnutí na mimořádném summitu v listopadu.
-
Nejobchodovatelnější měny světa
Se kterými měnami se nejvíce obchoduje? Která měna zažívá oživení a která naopak ustupuje ze svých pozic? Jak jsou na tom euro, dolar, rubl či koruna?
-
Jak na "novou" hypotéku dosáhnou lidé s minimální či průměrnou mzdou?
4 příklady vám ukáží, jak nové podmínky ČNB omezí vaše možnosti při získání hypotéky. Podmínky začnou platit již 1. října 2018. Jaké musíte mít mzdy a úspory, abyste dosáhli na průměrnou hypotéku? A jakou hypotéku si může dovolit člověk s minimální a průměrnou mzdou?
-
Proč nejezdit na jižní Moravu?
Jižní Morava patří mezi nejmalebnější místa v ČR a najdeme v ní většinu vinařských oblastí Česka. Ovšem s nárůstem turistů narůstá i řada nešvarů. Jak tedy poznat kvalitní burčák? A jak se liší od vinného moštu? A z jakého důvodu se na Slovácku nemusíte vyspat?
-
„Swexit“ je novým strašákem Evropské unie
Problém, který se na první pohled nezdá být takovým strašákem, jako byla Itálie, mohou být parlamentní volby ve Švédsku. Švédsko si prochází složitým obdobím a rostoucí popularita krajně pravicové, euroskeptické a populistické strany Švédští demokraté, může ohrozit budoucnost setrvání Švédska v bloku osmadvacítky. Mohou za to především množící se problémy s migranty, kterých přijalo Švédsko nejvíce v poměru na počet obyvatel v Evropě, ale i další problémy a to ve školství, zdravotnictví, sociálních služeb, atd.
-
Prázdniny skončily, kdy bude volno na podzim?
Děti se již těší na to, kdy si po prádzninách užijí dalšího volna, a vy se také těšíte na volno, abyste měli klid na sběr hub a koštování burčáku. Na jaké dny vychází svátky v září, řijnu a listopadu? Kdy budou podzimní prádzniny? Kdy budou obchody zavřené? A jak vycházejí letos Vánoce?
-
Komentář: ČSSD - vládní omáčka od předsedy Hamáčka
Předseda ČSSD Jan Hamáček dovedl svoji stranu do další vládní koalice s ANO a do ministerstev obsadil nechvalně proslulé staré známé (Toman), ale i nové tváře s bizarními ekonomickými názory. Kdo jsou ministři ČSSD? Kdo vlastnil firmu, která stála ČR půl miliardy KČ?
-
Už jste někdy za oběd zaplatili Facebookem?
V posledním dílu seriálu, který se věnuje elektronickým převodům peněz, se podíváme do blízké budoucnosti. Finance se totiž dají převádět i jinak – třeba pomocí sociálních sítí. V České republice se tato změna teprve chystá.
-
Komentář: ČSSD - spící Růženka, či ďáblovo osidlo?
Žádná rostlina neroste stále do nebe a rovněž ani ČSSD, obzvláště s tak prohnilými kořeny plnými dluhů, korupčních skandálů a lidí s pochybnou pověstí. Co ohrožuje ČSSD? A potopí se v příštích volbách pod 5% hranici?
-
Bankovní převod do zahraničí: co se vyplatí znát?
Elektronické převody peněz mezi bankami dnes provádí už asi každý. Je samozřejmě možné posílat finance nejen do tuzemských bank, ale také za hranice.
-
Vyjde letos dovolená v cizině dráž, či levněji?
Ti, kteří se z dovolené v zahraničí vrátili, už to vědí. Pro ty, co se na ni chystají, to je příjemná zpráva: V oblíbených zemích na dovolené ušetříme.
-
Cesta se psem do zahraničí? Není to tak snadné, jak si myslíte
Chcete vzít svého čtyřnohého miláčka na společnou dovolenou k moři? Ano? A jste si jistí, že máte zařízeno opravdu vše? Podívejte se, na co nesmíte zapomenout.
-
Jak se mění charakter světové populace? Afrika válcuje vyspělý svět
Na světě s námi žije přes 7,6 miliard lidí a každý rok nás přibude přibližně 80 milionů. Jaký je podíl světových velmocí na světové populaci? Jak se populace velmocí vyvíjela? Jaká je porodnost? A jaké jsou vyhlídky do budoucnosti?
-
Komentář: Václav Klaus mladší - angry bird ODS
Václav Klaus mladší - pro jedny udatný pravicový bijec, který do EU buší hlava nehlava, vedle kterého vypadá Petr Mach jako uštěkaný pes Jonatán. Pro jiné je zase důvodem, proč se stále držet "mrtvé" TOPky a nefrnknout pod křídla ODS. Jaké jeho výroky mohou tomuto "angry bird" ODS srazit hřebínek? Pojďte s námi šlápnout Václavovi Klausovi mladšímu na kuří oko.
-
Jak vysoká je minimální mzda ve světě?
Minimální mzda není legislativou stanovena pouze v členských zemích Evropské unie. Je zavedena i v USA, v Austrálii, v Japonsku, v Argentině nebo v Brazílii. Jak vysoká je minimální mzda v mimoevropských zemích?
-
Jak vysoká je hodinová minimální mzda v EU - je ta česká malá, nebo velká?
V letošním roce činí v Česku hodinová minimální mzda 73,20 Kč, oproti roku 2017 se zvýšila o 7,20 Kč. V rámci členských zemí Evropské unie je minimální mzda v Česku 8. nejnižší. V sedmi členských zemích EU je hodinová minimální mzda vyšší než 8,50 euro.
-
Jak se žije v Česku za průměrnou mzdu v porovnání s ostatními zeměmi?
Životní úroveň občanů v zemích OECD je vysoká, přesto jsou i mezi jednotlivými členskými zeměmi značné rozdíly. Jak se liší průměrná hrubá roční mzda při zohlednění cen zboží a služeb v zemích OECD?
-
7 zajímavostí o minimální mzdě
V roce 2018 je minimální mzda v Česku vyšší o 1 200 Kč než v roce 2017. Jaké daňové dopady má zvýšení minimální mzdy? Kde ve světě je minimální mzda nejvyšší? Je institut minimální mzdy pouze evropskou záležitostí? Podívejme se na sedm vybraných zajímavostí o minimální mzdě.
-
České neprůstřelné vesty chrání od Keni po Austrálii
Vojáci a policie z celého světa spoléhají na vojenskou výzbroj z českých firem. V čem jsme světová špička? A které země používají naše helmy, neprůstřelné vesty, ale třeba i ponožky? A co české Ministerstvo obrany?
-
Zpozdil se vám let nebo zavazadla? Řekněte si o finanční kompenzaci
Zpoždění anebo rovnou zrušení letu není nic, co byste o dovolené chtěli zažít. Horší snad může být už jenom ztráta zavazadel. Nezapomeňte proto, že se v takových situacích můžete nechat ,,vyplatit“.
-
5 věcí, které nás štvou na úřadech
Státní správa je lehce přebujelá a místo jejího zeštíhlování se najímají další úředníci a vymýšlí další pravidla místo toho, aby se zeefektivnila a elektronizovala. Kterých 5 věcí vás na úřadě mohou naštvat?
-
Budete na dovolené řídit? Nezapomeňte na mezinárodní řidičák
Plánujete v zahraničí jezdit autem? Pak byste měli zbystřit. Ne ve všech zemích vám totiž uznají běžný řidičský průkaz se znakem EU. V mnoha státech budou chtít ten mezinárodní.
-
4 ekonomické fauly Miloše Zemana
Miloš Zeman je často kritizován z mnoha stran a úhlů. Na druhou stranu je znám svojí prostořekostí a nevraživostí vůči novinářům, které napadal i při svém inauguračním projevu. Někdy je Miloš Zeman kritizován oprávněně, jindy jen z principu. My se podíváme na jeho 4 ekonomické fauly, které jako vystudovaný ekonom provedl.
-
Jak nejlépe používat platební kartu na dovolené v zahraničí
Dnes si skutečně nemusíte brát do vyspělé ciziny velkou hotovost a riskovat, že vám někdo ukradne peněženku a přijdete o všechno. Platební karta, pár eur v peněžence a k tomu ATM lokátor v mobilu úplně postačí.
-
Které země EU splňují Maastrichtská kritéria?
Splnění Maastrichtských kritérií je nutnou podmínkou pro vstup do Evropské měnové unie. I přes nepopularitu v ČR je euro v rámci EU nadále oblíbené a k jeho zavedení volají i čeští podnikatelé. Které země Evropy by splňovaly podmínky zavedení eura? A jaké vůbec tyto podmínky jsou?
-
7 tipů, jak ušetřit na vysněné svatbě
Svatba je jedním z vrcholů života každého člověka a rovněž se jedná o velkou zátěž na vaši peněženku. Jak na ní ušetřit a stále byla dle vašich snů?
-
Syndrom nemocných domů (16)
Kvalita životního prostředí nás zajímá stále víc také proto, že už nejde jen o výfuky aut, pálení PET láhví v kamnech, nebo černě kouřící komíny spalovny. Sami se obklopujeme, nebo třeba stavíme z materiálů, které sice prošly bezpečnostními testy, ale pokud je jich víc, nedokážeme říct, zdali nejsou komplexně nebezpečné. I to se týká problematiky nemocných domů, a jak se zdá, zcela zásadně to ovlivňuje naše zdraví.
-
5 tipů, na co nezapomenout před cestou autem na dovolenou
Sezóna letních dovolených se blíží a cesta vlastním autem patří mezi oblíbené varianty dopravy. Minimálně čtvrtina Čechů se aktuálně chystá na dovolenou automobilem. Než se vydáte na cestu, je nutné nejen připravit vozidlo po technické stránce, neméně důležitá je také kontrola dokladů a obeznámení se s formalitami i dopravními předpisy.
-
Odborníci z univerzitní sféry i průmyslu budou spolupracovat na zajištění kyberbezpečnosti
Kyberbezpečnost je stále větší a větší téma. Naše životy se přesouvají do online prostředí a zároveň přibývá útoků, které se snaží získat naše údaje, naše peníze, vlastně naše celé životy. Jaká je kyberbezpečnost v Česku?
-
Mallorca - perla Středomoří
Mallorca je velmi oblíbené a především zajímavé místo pro letošní dovolenou. Projděte si s námi fotky její úchvatné přírody a pláží!
-
Měníme peníze na dovolenou II: 7 triků směnáren
Triků směnáren je nespočet - dvojí kurzovní lístek, skryté poplatky, neplatné bankovky a další. Jak se jim bránit?
-
Vybíráme cestovní pojištění. Na co si dát pozor?
Jedete v létě k moři a přemýšlíte, jestli se vám vyplatí zřídit cestovní pojištění? Nebude stačit jenom průkaz pojištěnce? Ne, nebude, to vám můžeme říct rovnou. Ve smlouvě ale musí být jasně stanoveno, co pojišťovna uhradí, když dojde k pojistné události.
-
Měníme peníze na dovolenou I: Jak ušetřit při výběru z bankomatu?
Také rádi vybíráte peníze na dovolené z bankomatu? Na co si dát pozor? A která banka má nejvyšší poplatek za výběr z bankomatu v zahraničí?
-
Vylidňují se země bývalého východního bloku?
Železná opona držela obyvatele střední a východní Evropy na řetězu socialismu, což se rozpadem východního bloku změnilo. Která země zažívá největší odliv obyvatel? Jak jsou na tom ČR, SR, Polsko a další?
-
Nabídky nových prací. Kdo je může vykonávat?
Čtvrtí průmyslová revoluce mění lidi za roboty a vznikají také zcela nové profese, o kterých jsme dříve neměli ani tušení. Do pěti až deseti let se předpokládá, že zanikne řada administrativních profesí, ale nahrazeni budou také třeba prodavači.
-
Do které země se dováží nejvíce zbraní?
Kam Česko vyvezlo nejvíce zbraní? A která země je králem dovozců zbraní? Jsou to demokratické režimy, či diktátoři?
-
Jak a kde se reguluje bitcoin
Bitcoin vznikl jako neregulovaná v podstatě spontánní měna, která postupně získává své místo nejen v našich počítačích, ale také na předních stránkách novin. Takže možná by bylo nejlepší to prostě zakázat. Aneb jak státy regulují bitcoin a další kryptoměny?
-
Industry 4.0 – připraví nás roboti o práci?
Se zaváděním robotizace průmyslu se také začíná mluvit o tom, že kvůli 4. průmyslové revoluci přijdou lidé o práci. Automatická výroba totiž potřebuje jen malý interní tým, který bude řídit armádu robotických dělníků pracujících v továrně. Kterých profesí se to dotkne a není to nakonec jen sci-fi? Nebude lidí třeba naopak víc?
-
Co byste měli vědět o GDPR: 6 největších mýtů a omylů
Jaké jsou nejčastější domněnky a v čem nejvíce tápou (nejen) provozovatelé e-shopů ohledně nové evropské směrnice zvané GDPR? Společnost Shoptet, na jejíž platformě běží v ČR již 13 tisíc online obchodů dala dohromady šest největších mýtů, o kterých byste měli vědět.
-
Která země je největším vývozcem zbraní?
Na válečné záběry jsme si zvykli a u večerních zpráv sledujeme střílení na Ukrajině, Sýrii, Iráku, Sudánu, Jemenu a mohl bych pokračovat dál. Odkud tyto zbraně jsou? A která země je největším vývozcem zbraní? Kam vyváží ČR? A víte, že Islámský stát střílel českýma "vostrýma"?
-
Na kolik vás vyjde zájezd First Minute? Známe průměrné ceny!
Zajímá vás, jak se aktuálně pohybují ceny za dovolené? Zjistili jsme to za vás. Podívejte se, kolik vyjde jednu osobu First Minute zájezd k moři letadlem a s plnou penzí!
-
Na kolik vás vyjde cesta na Mistrovství světa v hokeji?
Mistrovství světa v hokeji je letos v krásné zemi - Dánsku a lístky jsou cenově dostupné, Na kolik vás vyjde cesta autem či autobusem? Jaké jsou ceny letenek do Kodaně?
-
Kolik stojí lístky na Mistrovství světa v hokeji?
Mistrovství světa v hokeji se kvapem blíží. Letos se hraje v Dánsku a český tým hraje v kodaňské skupině. Na kolik vás vyjdou lístky na český tým či na finále? Kolik vás přibližně bude stát cesta? Kolik stojí ubytování?
-
Je lepší na dovolené platit kartou, nebo peníze směnit?
Chystáte se v létě na dovolenou a přemýšlíte, jak na platbách co nejvíce ušetřit? Často je to právě špatná informovat a neznalost, která nás může připravit o nemalé částky. Na co si tedy dát pozor?
-
GDPR bez strašení: Užitečné tipy pro majitele malých webů a e-shopů
Možná nejfrekventovanější zkratkou posledních měsíců je GDPR, nové obecné nařízení o ochraně osobních údajů, které vejde v účinnost 25. května 2018. Jednou ze skupin, kterých se dotkne, jsou i majitelé a provozovatelé webových stránek, blogů a e-shopů. Ani v těch by však nemělo nové nařízení vyvolávat zbytečné a přehnané obavy. Společnost Webnode, která poskytuje nástroje pro tvorbu a správu internetových stránek, přináší majitelům malých i velkých webů a e-shopů několik základních rad.
-
Jsou Češi mistři v korupci?
Je ČR nejzkorumpovanější stát EU? Jak Češi vnímají korupci? Jak jsou na tom Slováci? Které kauzy hýbaly Českem?
-
Co dělat, když jsem ztratil rodný list?
Nemůžete najít svůj rodný list, ale víte, že jej v blízké době budete potřebovat? Prohledali jste opravdu všechno, ale kde nic – tu nic? V tom případě vás čeká vyřizování.
-
Vyvlastnění majetku v 21. století? Ano, pokud jste bílý farmář v JAR...
Vláda JAR schválila změnu ústavy, která bílým farmářům ukrojí velkou část pozemků. Jedná se o nápravu křivd z minulosti, nebo sprostou krádež za bílého dne?
-
Kolik stojí odstřel vlka, či ledního medvěda? Chrání se tím příroda?
Trofejový lov je drahou kratochvílí. Kolik si připravit na trofej vlka, či ledního medvěda? Slouží trofejový lov k ochraně přírody? A kolik stojí lov na Slovensku?
-
Jsou mladí Češi ochotni migrovat za prací?
Kolik mladých nezaměstnaných Čechů je ochotno se přestěhovat do jiné země? Jak jsme na tom ve srovnání s jinými státy EU? Závisí mobilita se vzděláním?
-
Kolik stojí odstřel trofejního nosorožce, slona či lva?
Trofejový lov je dostupnější čím dál větší částí obyvatel ČR a my jsme se podívali, kolik stojí odstřel zvířat v Africe. Jaké jsou ceny za lva, slona či nosorožce? Jak velký je trh s trofejemi? Podívejme se, jakou úlohu hrají Češi v tomto byznysu.
-
Syndrom nemocných domů (4)
Syndrom nemocných budov (SBS – sick building syndrome) je kontroverzní. Odborníci se často nemohou shodnout, co je příčinou, co následkem, jestli jde o příznaky již známých nemocí, nebo chorobu jako takovou.
-
Soběstačnost ČR v mase a vejcích pokulhává
Soběstačnost ČR v živočišných produktech poměrně pokulhává. V kterém mase jsme nejvíce soběstační? Kolik vypijeme mléka a sníme vajec? A stačí náš apetit pokrýt čeští dodavatelé?
-
Sever proti Jihu Koreje II: Co vyvážíme do KLDR? Škodu, či pivo?
Zimní olympiáda je již historií a my se podíváme na rozdíly mezi Jižní a Severní Koreou, které jsou patrné doslova i z vesmíru. A víte, co vyváží ČR do KLDR? Alkohol, nebo Škodovky?
-
Sever proti Jihu I: ekonomické srovnání Korejí
Díky zimní olympiádě se oči světa upírají na jih korejského poloostrova. Tedy ne všechny oči se dívají, protože se u nich olympiáda zkrátka nevysílá - například v Severní Koreji. My se podíváme na hlavní ekonomické ukazatele obou korejských zemí a ukážeme si cestu, která vedla k rozdílným výsledkům.
-
Jak založit vlastní e-shop?
Chtěli byste si založit vlastní obchod a začít podnikat? Přemýšlíte, zdali vás vyjde výhodněji internetový oproti klasickému kamennému? Zjistěte, jak je to se zařizováním.
-
Kterým zemím EU se nejvíce snížil dluh?
Snižování dluhu si vyžaduje často bolestné škrty a zvyšování daní. Většinou se nesetkává s porozuměním ze strany občanů a vláda, která zavádí úsporná opatření, často za svoji odvahu zaplatí svou hlavou. Nicméně i v Evropě najdeme země, který svůj veřejný dluh vztažený k HDP snížily velmi výrazně oproti období ekonomické krize. Některé státy mají dokonce menší veřejný dluh než před nástupem ekonomické krize. O které státy se jedná? A jak je na tom Česká republika?
-
Nejméně zadlužené země EU: jak je na tom ČR?
Evropským zemím je často vytýkána vysoká míra zadluženosti. Které země v EU patří mezi premianty a jejich míra zadlužení je nízká? Patří mezi ně i ČR?
-
Které země EU jsou nejvíce zadluženy?
Řecko je stále nejvíce zadluženou zemí a nezdá se, že se tato situace brzy změní. Jak se změnil jeho dluh za posledních 10 let? Jak jsou na tom ostatní státy? Jak je na tom ČR?
-
7 důvodu, proč nevolit Miloše Zemana
Miloš Zeman rozděluje republiku na dva nesmiřitelné tábory a zákopy se nadále prohlubují. Kdo financuje jeho kampaň? A proč nevhodit do urny lístek se jménem Miloše Zemana?
-
7 důvodu, proč nevolit Jiřího Drahoše
Volby prezidenta 2018: střet politika a akademika, západu a východu, slušňáka a člověka, co nejde pro sprosté slovo daleko, souboj dobra a zla (podle úhlu pohledu). Proč nevolit Jiřího Drahoše?
-
Které odvody a dávky ovlivní růst minimální mzdy v roce 2018?
Zvýšení minimální mzdy ovlivní nejen ty, kteří ji pobírají. Na které dávky a odvody bude mít zvýšení minimální mzdy dopad? Bude se to týkat i vás?
-
Šokující předpovědi Saxo Bank pro rok 2018
Mezinárodní investiční a obchodní banka Saxo Bank vydala jako každoročně svých 10 „šokujících předpovědí“ na rok 2018. Zaměřují se na nepravděpodobné avšak dost dobře možné a nedoceněné události, které by, pokud k nim skutečně dojde, mohly v příštím roce významně zahýbat finančním prostředím. I když tyto předpovědi nepředstavují oficiální předpovědi Saxo Bank pro trhy v roce 2018, jsou varováním proti možnému špatnému odhadu rizik ze strany investorů.
-
Až 50 % můžete ušetřit při odesílání balíků do zahraničí. Kde a u koho?
Odeslat balík do zahraničí není jen tak. Většinou to navíc stojí i dost peněz. Dá se někde ušetřit? Ano, a dokonce v řádech stovek.
-
Průměrná mzda se blíží 32 000 Kč: Blížíme se kousek po kousku k Rakousku?
Mzdy v ČR rostou, ekonomice se až překvapivě dobře daří. Kdo chce pracovat, tak pracuje, a podnikatelé pošilhávají po pracovní síle z východu. Jak na tom jsme ve srovnání se sousedy? A doháníme naše západní sousedy?
-
Jak se stát prezidentem snadno a rychle
Nejste spokojení s kandidáty na prezidenta? Myslíte si, že byste dokázali stát vést lépe než ti, co jsou aktuálně u moci? Tak proč nezkusíte také kandidovat?
-
Můžete sosat mobilní data i v cizině?
Roaming byl v Evropské unii a v některých zemích Evropského hospodářského prostoru zrušen 16. června 2017, ale stále existují nejasnosti ohledně mobilních dat. Jak to tedy je? Můžete je v EU používat jako doma? A co v ostatních zemích?
-
Růst HDP ve světě - jak je na tom český lev?
Světová ekonomika mnohdy připomíná džungli, kde silnější sežere slabšího, jindy zase bachor, kde malé organismy pomáhají trávit velké krávě. Pojďme se podívat na růst ekonomiky v roce 2017 tak trochu pohledem z živočišné říše. Jak si vedl indický tygr, americký orel? A který stát byl jihoamerická kapybara, či průbojný vlček z Afriky?
-
Firmy, které vám zkazí úsměv, aneb 5 největších výrobců cukrovinek
Cukrárenský průmysl zažívá zlaté časy, přes všechny trendy ve zdravé výživě se mu celosvětově velmi daří a ekonomický rozvoj mu otevírá stále nové trhy. Který gigant měl minulý rok největší tržby? Kteří giganti působí i na našem trhu?
-
Jak vyřešit výměnu řidičáku, když žijete v zahraničí
Přestěhovali jste se do zahraničí a bude vám končit platnost řidičského průkazu? Anebo jste v cizině na dovolené a řidičák jste ztratili? Kde ho vyměnit anebo vyřešit ztrátu? A vydají vám vůbec v zahraničí nový?
-
Odjezd za prací do zahraničí: co nezapomenout zařídit?
Našli jste si skvělé místo v zahraničí, anebo se o to teprve snažíte? Pokud ano, určitě se vám bude hodit stručný souhrn informací, které hovoří o tom, co všechno bude třeba před vycestováním zařídit. A že toho vůbec není málo…
-
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známá tvář může vyhrát volby. Ale pozor - mnoho celebrit se již spálilo, když sami kandidovali a neuspěli. Navíc polovina Holywoodu otevřeně podporovalo Hillary Clinton a jak to dopadlo všichni víme. V druhé části se podíváme, které známe tváře podporují SPD, TOP 09 a další strany.
-
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Za pár dní se otevřou volební místnosti a politici budou netrpělivě vyhlížet obsah volebních uren. Náš web vám přináší dvoudílný přehled osobností, které se rozhodli jít s kůží na trh a podpořit nějakou stranu. Třeba vám to ulehčí rozhodování, komu dát hlas.
-
Chcete hlasovat v českých volbách ze zahraničí? Tak si pospěšte!
Do voleb už zbývá jen několik dnů. Už víte, komu dáte svůj hlas? A jak vlastně volit, jestliže se nenacházíte na území ČR? Pokud jste se zařizováním ještě nezačali, máte nejvyšší čas. Kde si zřídit, co bude potřeba?
-
Máme nejnižší nezaměstnanost za uplynulých 19 let a opět kralujeme EU
Nezaměstnanost v září klesla na nejnižší hodnotu od května 1998. Jaká je míra nezaměstnanosti v ČR a jednotlivých krajích? A co na to říkají společnosti a odbory?
-
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Opět se blíží volby, tentokrát do poslanecké sněmovny. Ty bývají označovány jako nejdůležitější, protože z nich vzejde nová vláda. Jaký je termín voleb? Co si s sebou přinést do volební místnosti? Kdy bude třeba voličský průkaz?
-
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Už tento víkend zavítají v sousedním Německu občané k volebním urnám. Jak dopadnou německé volby, je zvědavá pomalu celá Evropa. Záleží na tom nejen podoba Německa v dalších letech, ale také osud eura.
-
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Cukrovary patři k České republice již nejméně 200 let. Ovšem za posledních 30 let se pole osázená cukrovou řepou zmenšila na polovinu. Od 1. října přestávají platit kvóty EU na výrobu cukru. Jedná se o hrozbu, či příležitost pro naše cukrovary? Může cukr potkat osud másla? A kolik se v ČR vyrobí cukru? Jsme soběstační?
-
Která "neziskovka" bere od státu nejvíce?
Neziskové organizace se v posledních letech staly terčem kritiky. Jedni je odsuzují kvůli pomoci ve třetím světě, jiní v nich vidí pouze černé díry na peníze. Které neziskovky berou nejvíce státních dotací? A kolik jim stát rozdá? Který sektor toho nejvíce dostane?
-
Průměrný Čech zvládne 58,7 litru. Kolik vypijete za rok mléka?
Mléko a mléčné výrobky patří mezi tradiční lidské potraviny a "mléčné" země dotují výrobu mléka. Jsme vůbec soběstační? Která země vyprodukuje nejvíce mléka? Kde je jeho spotřeba nejvyšší? A který mléčný výrobek má nyní "cenu zlata"?
-
Kolik jste letos utratili na dovolené? Bylo to víc, nebo míň než průměrný Čech?
https://www.finance.sk/182201-voda-jedlo-cigareta-a-telefon-za-volantom/Asi víte, kolik jste letos utratili na dovolené. Jak jsou na tom ale Češi jako národ a byla zrovna vaše dovolená dražší nebo levnější než průměrná česká dovolená.
-
Bilance centrálních bank se začínají rozcházet opačnými směry
Japonská, americká a evropská. Tři centrální banky světové ekonomiky, které dosud táhly za jeden provaz. Jejich měnová politika se ale začíná lišit tak, jak postupně opouští programy kvantitativního uvolňování.
-
Kam odchází naši lékaři? Německo, Rusko, nebo Rakousko?
Mladí čeští lékaři mnohdy zvolí odchod do zahraničí. Důvodů může být více - výdělek, zkušenosti, lepší pracovní podmínky atd. Kolik absolventů medicíny každoročně opustí ČR? Kam odchází? Kdo je v českých nemocnicích nahrazuje?
-
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Analytici se shodují, že letos nás čeká rekordní ekonomický růst a také rekordně nízká míra nezaměstnanosti. Ta se teď v srpnu pohybuje kolem přirozené míry nezaměstnanosti.
-
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Elektromobily jsou vozy budoucnosti. Plno států dlouhodobě usiluje o snížení emisí a Čína dokonce hodlá zavést kvóty na výrobu nízkoemisních aut. Jak je to ale s cenou elektromobilů v Česku?
-
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Příbuzní anebo přátelé v zahraničí nejsou ničím neobvyklým. Najdou se i tací, kteří poslali daleko za hranice studovat i děti. Jak postupovat, pokud by se jim rozhodli zaslat balíček?
-
Jak dlouho pracují Evropané na stát?
Pouze v osmi členských zemích EU nastal den daňové svobody v letošním roce později než v Česku. V Česku je vysoké především povinné pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance.
-
Chcete pracovat v zahraničí? Tak na tohle si dejte pozor
Několik desítek tisíc Čechů během posledních let vycestovalo za prací do zahraničí. Zlákaly je lepší pracovní podmínky a především vyšší mzda. Někteří jsou spokojení, jiní ale naletěli podvodníkům. Jak je poznat?
-
Čeští dinosauři dobývají Evropu. Kde české dinoparky expandují?
Ano, čeští dinosauři budou skutečně strašit ruské děti a jejich rodiče. Plzeňská společnost West Media s.r.o., která buduje a vlastní v Česku, na Slovensku a ve Španělsku síť zábavních a vzdělávacích parků, otevřela svůj devátý dinopark v ruském městě Bělgorod. Celková hodnota dinoparku převyšuje 4 miliony eur, což je 105 milionů Kč. Do dinoparku firma West Media dodala přes 90 statických i robotických modelů dinosaurů.
-
Ceny čokolád u nás a našich sousedů. Kde je Milka nejlevnější?
Ceny potravin se v jednotlivých zemích EU znatelně liší. Česká republika se řadí mezi ty "levnější" země. Ovšem kupní síla našich západních sousedů je někde úplně jinde. Jak jsou na tom čokoládové výrobky v zemích střední Evropy? Kde je nejlevnější Milka, kde Lentilky a kde Twix?
-
Měly by západní země tlačit na zvyšování mezd v ČR?
Ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi se nelíbí politika západoevropských zemí, které vystupují proti tzv. sociálnímu a mzdovému dumpingu. Což je vlastně poskytování služeb "levnou" pracovní silou z východní Evropy. Měly by západní země tlačit na jejich firmy, ať zvyšují mzdy v Česku? Není to spíše partie pro české politiky, kteří by sami měli jednat se západoevropskými podniky? A není to chyba odborů, že si neumějí, či nechtějí dupnout?
-
Ceny pohonných hmot stagnují, benzín stojí v průměru 29,55 Kč/l
Neustálé zdražování cen pohonných hmot dokáže potrápit nejednoho rodiče. Dobrou zprávou je, že alespoň nafta zlevnila. Jak ale dopadl benzín?
-
Jaký příjem musí čtyřčlenná rodina mít, aby nebyla „chudá“?
Příjmy domácností se v členských zemích EU značně liší, proto je rozdílná i hranice „chudoby“ v eurech. V Lucembursku jsou tak některé rodiny „chudé“, přestože v Česku by patřily mezi bohaté rodiny. Jak se liší hranice „chudoby“ v zemích EU?
-
Brexit dopadne hůř, než všichni čekají
Referendum o brexitu, tedy o vystoupení Velké Británie z Evropské unie, proběhlo už minulý rok. A do dnešního dne vyjednavači zatím moc nepostoupili. Není se čemu divit, brexit je totiž velmi komplexní proces. Může to dopadnout happy endem?
-
Každé euro zaměstnance stojí nejvíce zaměstnavatele ve Francii
Zaměstnanci dostávají na účet čistou mzdou, tedy po všech daňových odvodech. Mzdové náklady zaměstnavatele v Česku na každé euro, které zaměstnanec obdrží na účet, jsou 1,76 € a ze zemí EU jsou vyšší pouze v sedmi zemích. Podívejme se na praktický výpočet.
-
Zbrojovka vyváží již do 100 zemí světa
Loni Česká Zbrojovka vyrobila a prodala asi 250 tisíc kusů zbraní. A letos čekají výsledek ještě lepší. Co dalšího nám v rozhovoru prozradil generální ředitel Česko Zbrojovky Lubomír Kovařík?
-
Návod: 4 a více kroků, jak založit svůj vlastní stát
Mít tak svůj vlastní stát. Není to sice úplně jednoduché, ale založit si vlastní stát je možné. Jaká je pravděpodobnost, že se vám to podaří?
-
Proč je v Česku drahé volání?
V Česku na telekomunikačním trhu působí tři hlavní hráči. Jak se jim ekonomicky dařilo v minulých letech? Opravdu své zákazníky ždímají, jak tvrdí některá média? Jak zdůvodňují vyšší ceny za volání a mobilní data, než které mají lidé v sousedních zemích?
-
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
Plno lidí už vyrazilo k moři a ještě hodně se jich tam letošní sezónu chystá. Věříme, že jste si o dané destinaci zjistili vše potřebné. Vyhledali jste si ale i ceny tamějších potravin a taxislužeb?
-
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Letadlo nesnášíte, v autobuse se vám nechce trávit fůra hodin, takže jste se rozhodli jet na dovolenou autem. I v cizí zemi ale můžete havarovat, nebo vám někdo z auta může ukrást věci. Co v takovém případě dělat?
-
Nejzadluženější státy světa
Zadlužení států světa roste. V roce 2016 se celkový světový dluh odhadoval na 220 trilionů dolarů, což je více 325 % celosvětového ročního HDP. Jedná se o udržitelné číslo? A kdo jsou vlastně věřitelé?
-
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Zadlužení zemí světa roste. Celkem tvoří státní dluhy 94 % ročního HDP celého světa. Stejně roste také zadlužení domácností a firem. Jaké výše dosahuje zadlužení největších států světa? A jak jsou na tom jejich obyvatelé a firmy?
-
Aplikace na dovolenou: navigace a ubytování
Na dovolenou už dnes stačí vyrazit jen s chytrým telefonem, nepotřebujeme mapy, slovníky ani psané průvodce. Z mobilů se totiž už můžeme dozvědět téměř vše. Na „dovolenková“ hledání také existují bezplatné aplikace, které vám ušetří čas, najdou hotel nebo zabukují letenku.
-
O finanční náhradu za zpožděné lety mohou žádat i cestující letící na dovolenou s cestovní kanceláří
Plno lidí při touze za zaslouženou dovolenou volí nejrychlejší možnou variantu cesty – letadlo. Náladu jim pak ale dokáže zkazit, když má zamluvený let zpoždění. Kdo se může odvolat a žádat odškodnění v podobě peněz?
-
Dovolená s domácími mazlíčky aneb kde vás ubytují s kočkou nebo psem
Zvířecí miláčci jsou pro své páníčky nepostradatelní. Proto není divu, že řada Čechů vyráží každoročně na rekreaci právě po jejich boku. A i když množství ubytování, které dovoluje psa nebo kočku pod svou střechou, stále roste, najít to správné může být někdy oříšek.
-
Sousede, rosteš? Jak ČR obchoduje se svými sousedy? A jak jim roste HDP?
Země střední Evropy zažívají ekonomicky příznivé období. Minulý rok vykazovaly slušná tempa růstu a výhledově ekonomové očekávají další pokračování růstu. Jak je na tom ČR v porovnání se svými sousedy? Jak je na tom s importem a exportem do sousedních zemí?
-
Nezaměstnanost nejnižší za 19 let, ČR premiantem EU.
Nezaměstnanost v České republice opět poklesla, a to na rovná 4 %, oproti květnovým 4,1 %. Zaměstnavatelé čelí akutnímu nedostatku pracovníků, který se snaží řešit zaměstnáváním lidí z východní Evropy, nabízením vyšší mzdy a zaváděním různých benefitů. Tento nedostatek je brzdou poměrně solidnímu růstu, který se pro letošní rok odhaduje na 2,9 % HDP.
-
Půjčení auta v zahraničí: nejvíce proděláte s nejnižší cenou
Málokdo si s sebou na dovolenou bere auto, když jím neabsolvuje cestu. Pokud si ovšem v zemi, kterou neznáte, toužíte udělat např. jednodenní poznávací výlet na vlastní pěst, bez půjčeného vozu se neobejdete. Jak ale s autopůjčovnami neprodělat?
-
Sociální systém ve Finsku: novorozenci spí v krabicích, a matkám to tak vyhovuje
Finsko má podobně jako ostatní skandinávské země jeden z nejvyspělejších sociálních systémů na světě. Přesto tamější miminka nemají klasickou postýlků, ale spí v krabicích. A ne, nejedná se o vtip.
-
Mohu dostat africký mor prasat? 10 faktů o AMP
Ve Zlínském kraji byla nalezena uhynulá divoká prasata, která byla infikována africkým morem prasat. Jaké je nebezpečí přenosu z prasete na člověka? Jak se do Česka dostal? Jaké může napáchat škody? Jak se přenáší? A jaká je úmrtnost infikovaných jedinců?
-
Cestování se psem letadlem: co, kdy a kde zařídit?
Ne všichni vyrážejí na dovolenou bez domácích mazlíčků. Někteří nenašli spolehlivé hlídání a jiní je zkrátka odmítají nechat jen tak doma. Co ale obnáší cestování s čtyřnohými kamarády a kolik stojí?
-
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
ČNB rozšířila svá doporučení ohledně poskytování hypoték. Kromě hodnoty nemovitosti bude nyní ještě více záležet na tom, jaké mají žadatelé příjmy a jak velké jsou jejich splátky ostatních půjček a úvěrů. Je ČNB na naše banky a žadatele o hypotéky přísná? Jak jsou na tom lidé a banky v zahraničí?
-
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Prázdniny začínají a s nimi i dovolenková sezóna. Na prázdniny s dětmi ale nemusí jen rodiče. Často jsou to právě zaúkolovaní prarodiče, kteří berou milované vnoučky k moři. Jak je to ale u dětí s cestovními doklady?
-
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Mzdové náklady zaměstnavatele a čistá mzda zaměstnance obdržená na účet se liší o desítky procent. Na průměrnou mzdu většina zaměstnanců v zemích EU nedosáhne, podívejme se proto, jak vysoké je zdanění práce u podprůměrné mzdy.
-
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
Německá kancléřka Angela Merklová dnes uvedla, že silná Evropa je pro Spojené státy americké přínosná. Tato slova padla na pozadí napjatých vztahů s Washingtonem. Před měsícem označil Donald Trump německou obchodní politiku za velmi špatnou a upozorňoval na přebytkovou obchodní bilanci Německa se Spojenými státy americkými.
-
Víte jistě, kde je kouření zakázáno? Za porušení zákona hrozí pokuta až 50 000 Kč.
Kuřáci mají už několik týdnů utrum. S novým protikuřáckým zákonem se pro ně okruh možností nepříjemně zúžil. Na místech, kde kouřili posledních několik let, si už pravděpodobně nezapálí. A pokud ano, čeká je pokuta.
-
Sezóna Last Minute je tady. Jak se nenechat podvést?
Dovolené mají být obdobím klidu. S výběrem těch na poslední chvíli se ale jedná spíš o adrenalinový zážitek. Od koho jsou Last Minute věrohodné a co bychom si před podepsáním smlouvy měli ověřit?
-
8 tipů, jak na dovolené ušetřit
Občerstvení, taxi, suvenýry, cetky a zbytečnosti. To jsou věci, za které plno lidí nechá v zahraničí až desetitisíce. Takhle by to ale nešlo. Skvělou dovolenou si můžete užít i bez vyhazování peněz.
-
Konečně: letní dovolená v EU bude letos poprvé bez roamingu
Díky regulacím Evropské unie bychom mohli letos za dovolenou ušetřit. V článku se dozvíte, na co je třeba si dát pozor, a co byste měli vědět, než s českou sim kartou vyjedete na dovolenou do zahraničí. Čeká nás opravdu evropská revoluce v cenách za volání z ciziny?
-
Kde se žije nejlépe za minimální mzdu?
Životní úroveň zaměstnanců pracujících za minimální mzdu v jednotlivých evropských zemích je vhodné porovnávat dle kupní síly minimální mzdy. V jednotlivých členských zemích EU jsou totiž rozdílné ceny zboží a služeb. Minimální mzda v paritě kupní síly je v Česku 8. nejnižší z 22 členských zemí EU, kde je institut minimální mzdy zaveden.
-
Itálie, další Achillova pata eurozóny
Po francouzských prezidentských volbách si investoři vezmou na mušku Itálii. Pokud si někdo myslí, nebo jenom tajně doufá, že evropská ekonomika je po vítězství Emanuela Macrona mimo politické nebezpečí, pak je bohužel na omylu. Zdá se, že italské problémy jsou momentálně nejslabším článkem eurozóny a finanční trhy postupně zaměří veškerou svojí pozornost na politickou scénu v Římě, kde by se měly konat parlamentní volby nejpozději v květnu příštího roku.
-
Srovnání Česko versus okolní země: Kde je nejdražší elektřina?
České domácnosti nemají v porovnání se svými sousedy výrazně vyšší nebo nižší ceny elektřiny. Levnější proud teče lidem ze zásuvek na Slovensku nebo v Polsku, ceny v České republice jsou srovnatelné s Rakouskem. Podívejte se na konkrétní cenové srovnání domácností v Praze, Bratislavě, Berlíně, Varšavě a ve Vídni.
-
Velký dovolenkový speciál: kolik stojí dálniční známky v Evropě?
Víte, kolik stojí dálniční známky v zemích Evropy? Kolik zaplatíte za dálniční známku v Rakousku nebo Slovinsku a kde jsou placené úseky na silnicích v Polsku? Kolik zaplatíte na dálničních poplatcích při cestě autem do Chorvatska? Je v Německu dálnice opravdu zdarma? Přečtěte si článek a připravte si poplatky pro vaše prázdninové cesty po Evropě.
-
5 tisíc a méně. Kde mají nejnižší minimální mzdu?
V letošním roce činí minimální mzda v Česku 11 000 Kč, což je v rámci zemí EU šestá nejnižší hodnota. V některých evropských zemích však nedosahuje minimální mzda ani 5 000 Kč, ve kterých?
-
Bezhotovostní společnost: je na čase se rozloučit s bankovkami a mincemi?
Taky vás mince a bankovky obtěžují a myslíte si, že by bylo platit všechno elektronicky a peníze mít pouze virtuální? Možná se k tomuto historickému okamžiku blížíme a peněženky skutečně ztratí svůj původní smysl a budeme v nich mít ještě více karet než doposud. Tak brzo to ale nebude.
-
146 tisíc čistého měsíčně dostávají Švýcaři. Jak jsou na tom Češi?
Pro všechny zaměstnance je nejdůležitější čistá mzda, kterou obdrží od zaměstnavatele za měsíční práci na účet, za kterou mohou nakupovat zboží a služby. Z členských zemí OECD je průměrná čistá mzda s velkým náskokem nejvyšší ve Švýcarsku? Jak vysoká je průměrná čistá mzda v Česku při mezinárodním srovnání?
-
Velký dovolenkový přehled: jaké doklady budete potřebovat
Díky Evropské unii a Schengenskému prostoru je cestování po Evropě mnohem jednodušší. A cestovní pas už není nezbytností, do okolních zemí cestujeme většinou jen na občanský průkaz. Do některých oblíbených dovolenkových destinací ovšem budete potřebovat nejen cestovní pas, ale často i vízum. Jinde vás zase můžou překvapit hraniční kontroly. Víte, s jakými doklady pojedete letos na dovolenou?
-
Myslí to Francie a Itálie s euro exitem vážně?
Marine Le Penová a Beppe Grillo, představitelé francouzské a italské krajní pravice, stavějí svoji politickou kariéru na odporu proti Evropské unii a eurozóně. Oba dva předstupují v předvolebních kampaních před své voliče s velkými hesly, které mají v sobě slovo exit. Chtějí návrat k vlastní měně a opustit hospodářské společenství evropských zemí.
-
Hodinová minimální mzda: V Česku 66 Kč, v Evropě i 300
Hodinová minimální mzda v Česku v roce 2017 činí 66 Kč za hodinu. Oproti roku 2016 se zvýšila o 7,30 Kč. V západoevropských zemích však dosahuje minimální mzda více než 200 Kč za hodinu a v Lucembursku více než 300 Kč za hodinu. Jak vysoká je hodinová minimální mzda v EU v roce 2017?
-
Zvyšování nepřímých daní je v EU trendem. Jak se vyvíjí sazby DPH v roce 2017?
Z členských zemí Evropské unie je základní sazba DPH nejvyšší v Maďarsku (27 %) a nejnižší v Lucembursku (17 %). V posledních letech bylo evropským trendem zvyšování sazeb DPH, ke snížení došlo výjimečně, např. v Rumunsku pro rok 2017 (z 20 % na 19 %).
-
Populace stárne, pracovat budou muset i starší lidé
Populace stárne, slyšíme to ze všech stran. To znamená, že průměrný věk obyvatelstva se stále zvyšuje. Netýká se to jen našich luhů a hájů, je to problém celé Evropy. A v jednotlivých státech to už přináší, nebo velmi brzy přinese velké změny. Už dnes cítíme zátěž na zdravotnický a ekonomický systém. Medicína prodlužuje zdraví a život lidí, prodlužuje se tedy produktivní věk lidí. Ti jsou schopni déle pracovat. To nevyhnutelně vede k proměně věkové struktury lidí na trhu práce.
-
Ekonomický růst v ČR: 2,8 % letos a jak to bude dál?
Česká republika v minulém roce rostla zhruba o 2,3 %. Jak dlouho nám ještě takový ekonomický růst vydrží? Předpovědi jsou optimistické, tento rok by měl být ekonomický růst ještě o kousek vyšší. Pokud ovšem česká ekonomika nenarazí na některý ze svých limitů.
-
13 let v Evropské unii: Česko vs. Slovensko
Česká republika i Slovensko jsou už spolu v Evropské unii skoro 13 let. Nešťastnou třináctku šťastně v EU oslavíme společně už v květnu. Tak si to pojďme trošku zrekapitulovat, jak jsme si vedli, jak jsme vyrostli a jak se máme navzájem rádi.
-
Euro oslavilo 15. narozeniny: jaké vysvědčení si odnáší ze základní školy?
Euro oslavilo patnácté narozeniny a dostalo svou první občanku. Jak si vedlo celých patnáct let a kolik let má ještě před sebou?
-
Německé mýtné je podle odborníků parlamentu proti pravidlům EU
V rozporu s pravidly Evropské unie je i nová podoba mýtného, které prosazuje německá vláda. Vyplývá to z právního posudku vědecké služby německého Spolkového sněmu, z kterého dnes citovala agentura DPA. Proti dálničním poplatkům v navrhované formě, které by podle kritiků diskriminovaly zahraniční řidiče, se ohradily především země sousedící s Německem, včetně České republiky.
-
40hodinový pracovní týden: blíží se jeho konec?
Blíží se konec 40hodinového pracovního týdne, jak jsme na něj zvyklí? Budeme pracovat méně za více? 6hodinový pracovní den nebo jen 4 pracovní dny do týdne? Přeci jenom technologický pokrok a postupná automatizace výroby v průmyslu přinesly vyšší produktivitu, takže možné to je. A možná si už jednou budeme zvykat na to, že budeme do práce chodit méně.
-
3x o protekcionismu Donalda Trumpa
S nástupem Donalda Trumpa přišla nová éra americké obchodní politiky. Konec vyjednávání o TPP, nejasná budoucnost TTIP, negativní postoj k čínsko-americkému obchodu a snaha revidovat nastavení NAFTA. Protože volný obchod je prý k americkému trhu nefér. Čeká nás nástup protekcionismu, obchodní války a zvyšování cel? A komu v EU to bude vadit nejvíc?
-
5 odstínů Brexitu: na který je EU připravená?
Po více než půl roce tápání a očekávání konkrétnějších rysů Brexitu, začíná vystoupení Velké Británie z EU nabývat jasnější obrysy. Velká Británie nezůstane na vnitřním trhu EU, ale ráda by zachovala spolupráci v určitých oblastech a také alespoň částečně stávající podobu obchodních vztahů s EU. Řekla to ve svém projevu Theresa May, ministerská předsedkyně Velké Británie.
-
Čeho všeho se dočkáme v roce 2017?
Evropská unie a Česká republika je v současné době ve fázi ekonomického růstu. Nezaměstnanost klesá, HDP roste a všeobecně se máme poslední tři roky pořád lépe. V roce 2017 nás ale čeká určitě spousta změn, které tohle všechno můžou změnit. Co všechno se může pokazit v roce 2017?
-
Jaký jazyk kromě angličtiny se vyplatí naučit?
Angličtina je nejčastějším a nejpoužívanějším jazykem světa, to by asi řekl každý a měl by pravdu. Anglicky umí téměř každý, alespoň základy, a navíc je snadné se anglicky i naučit. Ale co další jazyk, jaký světový jazyk se vyplatí naučit jako další?
-
Prodej aut v EU v roce 2016: elektromobilů se prodalo celkem o 18,9 % více
Automobilový trh je jedním z nejdůležitějších sektorů ekonomiky EU, vytváří zhruba 4 % HDP, zaměstnává až 12 miliónů obyvatel a je na něj navázáno velké množství dalších odvětví. Víte, jak se trh s osobními automobily vyvíjel v roce 2016? Která značka se prodávala nejvíce, kolik se celkem prodalo elektricky nabíjených automobilů a v které zemi prodej osobních automobilů v minulém roce nejvíc rostl?
-
Nákupy v zahraničí: víte, kdy zaplatíte clo a jaké bude poštovné?
Můžeme tomu říkat české ceny. Což vlastně znamená, že u nás běžně zaplatíme za spoustu věcí víc peněz než jinde. Elektronika, kosmetika, oblečení, jídlo a další spotřební zboží. To vše se vyplatí nakoupit třeba v německých, anglických nebo amerických obchodech. Stačí jen připojení na internet, platební karta aktivovaná pro online nákupy a můžete začít nakupovat.
-
V letošním roce česká ekonomika rostla, na co se připravit v roce příštím?
Rok 2017 začne za pár dní, co od něj můžeme ekonomicky čekat? Česká republika dále poroste, bude se muset vypořádat s chybějící kvalifikovanou pracovní sílou, nejspíš se dočkáme pár politických změn v Evropě i ve světě a možná se změní i kurz české koruny.
-
Občané EU mají v Británii zůstat i po brexitu, žádají odbory
Britská obchodní komora (BCC) spolu s odborovou organizací TUC vyzvaly premiérku Theresu Mayovou, aby občanům Evropské unie (EU) okamžitě garantovala právo moci v Británii zůstat i po takzvaném brexitu. V dopise ji vyzvaly, aby ukončila stav nejistoty, která by mohla poškodit britskou ekonomiku.
-
Kde se žije nejlépe? Na Novém Zélandu, Česko je v první třicítce
Kvalitu života občanů ovlivňují nejenom ekonomické ukazatele, ale i míra osobní svobody a bezpečí, úroveň školství a zdravotnictví nebo kvalita životního prostředí. Tyto a další ukazatele v sobě zahrnuje index prosperity. Česko přitom patří mezi třicítku zemí s nejlepšími podmínkami k životu.
-
50 tisíc minimální mzda? Na Islandu realita
Minimální mzda je zakotvena v legislativě nejen ve většině členských zemích Evropské unie, ale i v řadě ostatních evropských zemích. Na Islandu je téměř pětkrát vyšší než v Česku a na Ukrajině zase téměř 7krát nižší. Jak vysoká je minimální mzda v Evropě mimo země EU?
-
Každý druhý Nizozemec pracuje na zkrácený úvazek
Životní úroveň v západoevropských zemích je stále znatelně vyšší než ve východní Evropě, mnohem více lidí si tak může dovolit pracovat na zkrácený úvazek. V Nizozemí pracuje na zkrácený úvazek každý druhý.
-
Které země nejčastěji zvyšují minimální mzdu?
Od ledna příštího roku se v Česku zvyšuje minimální měsíční mzda z 9 900 Kč na 11 000 Kč, v předchozích letech se však minimální mzda v Česku zvýšila spolu s Irskem ze zemí EU nejméněkrát. Jak často zvyšují minimální mzdu jednotlivé členské země EU?
-
EU: Jak vysoká je penze v porovnání s předchozími příjmy?
Naprosté většině Evropanů klesá odchodem do důchodu životní úroveň. Rozdíly mezi jednotlivými členskými zeměmi EU jsou však výrazné. Nejméně si v průměru finanční pohorší Lucemburčané, nejvíce naopak Irové.
-
Chudý Lucemburčan by byl v Česku boháč
Lucemburčan s ročním příjmem 20 500 euro je považován za "chudého", v Česku takto vysoký příjem mají jen lidé s nadstandardními příjmy. Jak vysoká je hranice chudoby v EU? Jak se liší hranice chudoby pro jednotlivce a rodinu?
-
EU: Občané bohatých zemí žijí déle
Přestože jsou všechny členské země Evropské unie ekonomicky vyspělé, tak jsou mezi nimi značné rozdíly v úrovni výkonnosti národní ekonomiky, což se odráží i v rozdílné střední délce života.
-
Komerční vs. veřejné pojištění cizinců. O koho se postará stát a kdo se musí starat sám?
V Česku dlouhodobě pobývá na půl milionu cizinců. Všichni, kdo do země přicházejí a chtějí zde zůstat delší dobu, musejí mít pojištění. O koho se postará stát a kdo si je musí zařídit sám? Jaké jsou výhody a nevýhody komerčního pojištění a jak se liší od toho veřejného?
-
Mladí Evropané by mohli mít zdarma lístek na cestu vlakem po EU
Mladí Evropané by mohli v budoucnu zdarma získat jeden lístek na cestování vlakem po Evropě. Jak dnes napsal německý deník Die Welt, několik europoslanců připravuje návrh, který by to umožnil. Nápad má podle listu podporu několika poslaneckých frakcí.
-
Představujeme Evropské spotřebitelské centrum
Evropské spotřebitelské centrum působí pří ČOI a jeho hlavním úkolem je ochrana práv spotřebitele na mezinárodní úrovni v rámci EU.
-
Hodnocení výkonnosti české ekonomiky se zlepšuje
Světové ekonomické fórum každoročně sestavuje žebříček zemí dle výkonnosti národní ekonomiky. V aktuální studii patří Česku 31. místo na světě, horší hodnocení má např. Španělsko, Portugalsko nebo Itálie. Oproti předchozímu roku si Česku polepšilo o 6 míst.
-
HDP potvrzuje dobrou kondici ekonomiky, kterou táhne export automobilů
I přes zpomalení ekonomického růstu ve druhém čtvrtletí ukazují podle ekonomů dnešní data na velmi dobrou kondici české ekonomiky. Zpomalení je podle nich způsobeno především meziročním srovnáním, kdy vývoj loni byl významně ovlivněn jednorázovými vlivy, a nižší investiční aktivitou. Celkově by ekonomika měla za celý rok vykázat růst o 2,3 až 2,5 procenta, odhadují analytici.
-
Nechte si vrátit zaplacenou DPH z jiných států EU
Nakupujete v rámci svého podnikání zboží nebo služby v zahraničí a faktury obsahují zahraniční DPH? Daň z přidané hodnoty zaplacenou v jiném členském státě EU si můžete nechat vrátit. Následující článek informuje, jak o vrácení DPH žádat.
-
Zájem o zájezdy v Turecku nadále klesají, lidé raději zůstávají v České republice
Dění v Evropě se výrazně podepsalo na zájmu o pobyty v zahraničí. Pokles se nejvíce týká Turecka, které nedávno zažilo puč a několik teroristických útoků. Naopak lidé více vyráží na dovolenou na Slovensko, do Chorvatska, Španělska i Malty. Raketově roste zájem o tuzemské pobyty.
-
EU: Kolik stojí zaměstnavatele každé euro obdržené zaměstnancem na účet?
Zdanění práce v členských zemích Evropské unie je poměrně vysoké. Nejvyšší je ve Francii, kde každé obdržené euro zaměstnancem pracujícího za průměrnou mzdu stojí jeho zaměstnavatele 2,20 euro. Jak vysoké je zdanění práce v Česku v porovnání s ostatními členskými zeměmi EU?
-
Analýza: Česko stále v mnoha oborech zůstává "montovnou"
Česko stále v mnoha oborech nepřekonalo stín "montovny" a ve velké míře vyváží nedokončené produkty. Ty poté velmi často směřují přes Německo již jako dokončená produkce na náročné trhy včetně USA. Naopak například Polsku se lépe daří posouvat v hodnotovém řetězci nahoru směrem k vyšší přidané hodnotě a náročnější výrobě. Vyplývá to z analýzy Raiffeisenbank.
-
Sdílená ekonomika pobláznila Evropu, lidé se dělí o věci a služby ve velkém
Sociální sítě, výměna kohoutku od souseda i pronájem pokoje. Všechny tyto činnosti patří do takzvané sdílené ekonomiky, která zažívá raketový vzestup. V České republice ji využívá zhruba milion lidí, ve Velké Británii živí pět milionů lidí.
-
Hrozí Velké Británii ústavní krize? Otázky a odpovědi
Šokující výsledek britského referenda ohledně dalšího setrvání země ve Velké Británii zaskočil nejen investory ale i samotné politiky, kteří nyní musí řešit nejeden problém. Velmi zajímavá debata se nyní vede kolem toho, kdo by vlastně měl inicializovat proces vystoupení Velké Británie z EU. Má to být premiér či parlament? Odpověď na tuto otázku je přitom stěžejní pro odhad toho, jak bude brexit vypadat a hlavně jak dlouho se celý tento složitý proces povleče. Rozkol mezi politiky přitom může vést i k ústavní krizi, což by byla další nevítaná komplikace. Díky informacím zveřejněných agenturou Bloomberg sestavujeme níže uvedený seznam klíčových otázek a odpovědí.
-
Zájem o dovolenou ve Francii klesne kvůli terorismu o 30 %
Teroristický útok ve francouzském Nice povede k dalšímu poklesu zájmu Čechů o dovolenou ve Francii. Podle Asociace cestovních kanceláří (ACK) do země letos v létě vyjede minimálně o 30 procent Čechů méně než loni, zejména však kvůli loňským útokům v Paříži. "Na Riviéře je nyní odhadem 6000 až 8000 českých turistů," řekl místopředseda ACK Jan Papež. Francie byla loni osmou nejoblíbenější destinací českých turistů, celkem tam vyjelo 139.000 Čechů.
-
Brexit: zdvižený prst elitám
Novinám posledních dvou týdnů dominuje hlasování Británie o vystoupení z EU. Objevily se spekulace, kdy (a zda vůbec) Británie z Unie skutečně vystoupí, zda se odtrhne Skotsko či Severní Irsko, zda nemá být náhodou druhé referendum. V obou hlavních stranách propukla kompletní anarchie – advokáti odchodu, mezi nimiž je spousta Konzervativců, přiznávají, že nemají vůbec žádný plán a že kampaň za odchod stála na lžích, labouristi se zase vzbouřili proti svému předsedovi Corbynovi, který kdyby čtvrtinu energie, kterou vynakládá na bránění svého křesla, vynaložil na kampaň za setrvání, Brexit by nikdy nenastal.
-
Sledujte ONLINE: Británie opouští EU
Podle konečných výsledků britského referenda zvítězili zastánci vystoupení z EU poměrem 51,9 ku 48,1 procenta. Po sečtení hlasů ve všech 382 volebních obvodech se pro brexit vyslovilo 17,4 milionu voličů, proti bylo 16,1 milionu. Premiér David Cameron vzápětí oznámil, že na podzim opustí svou funkci. O jeho nástupci rozhodne říjnová konference Konzervativní strany. Sledujte ONLINE: Británie odchází, Cameron rezignuje.
-
EU: v Česku je nejméně "chudých"
V procentním vyjádření žije v Česku nejméně "chudých" lidí ze zemí Evropské unie. Přitom finanční hranice chudoby je v Česku vyšší než v Portugalsku nebo Řecku. Kdo se považuje v zemích EU za chudého a jak vysoká je hranice chudoby pro rodinu se dvěma dětmi?
-
Pojišťovny asi budou nabízet i nadále jiné finanční produkty
Pojišťovny by měly mít i nadále možnost nabízet také jiné finanční produkty než jen pojištění. Podpořil to sněmovní rozpočtový výbor, když projednával vládní novelu zákona o pojišťovnictví, která naopak tuto možnost může pojišťovnám odebrat. Návrh na rozložení výplaty provizí pojišťovacím zprostředkovatelům do 5 let zůřejmě zůstane zachován.
-
Chudí a staří Britové chtějí vystoupit z EU
Potenciální vystoupení Velké Británie z Evropské unie straší nejen řadu samotných Britů, ale také mnoho investorů a obchodníků. Vzhledem k tomu, že poslední průzkumy ukazují na velmi těsný výsledek, nervozita se stupňuje. Kdo jak se chystá hlasovat a co by tzv. Brexit přinesl?
-
Firmy budou mít nedostatek lidí, nezaměstnanost stále klesá
Nezaměstnanost v Česku v květnu klesla na 5,4 z dubnových 5,7 % a bude klesat i v dalších měsících. Podle odborníků by mohla v následujících měsících padnout i 5% úroveň. Máme aktuálně nejnižší nezaměstnanost ze všech zemí EU. Zároveň se ale začíná čím dál více komplikovat situace podnikům, které budou míst nadále problém sehnat kvalifikované zaměstnance. To bude limitovat i další růst ekonomiky.
-
10 věcí, které byste měli vědět o brexitu
V červnu se uskuteční referendum o odchodu Velké Británie z EU. Zřejmě nejvýraznější osobností podporující brexit je bývalý londýnský starosta Boris Johnson. Pro brexit se vyslovuje také Trump či Le Penová. Velkým zastáncem setrvání země v EU je rovněž americký prezident Barack Obama či představitelé Německa a Francie. V případě, že se lidé v referendu opravdu vyjádří pro odchod z EU, bude tento proces trvat nejméně dva roky, během nichž bude země nadále dodržovat smlouvy a právní rámec EU.
-
Brexit je jen zástěrkou maskující nevyhnutelnou recesi Velké Británie
Blížící se volby o Brexitu jsou celkem ironické, protože Británie do Evropské unie vlastně nikdy pořádně nevstoupila. Jako dítě sedmdesátých a osmdesátých let si jasně vybavuji, jak paní Thatcherová bojovala s EU o každou píď. Přesvědčila ji, aby se smířila s její verzí unie, aspoň po finanční stránce.
-
Fitch varuje před snížením ratingu zemí EU a Británie při brexitu
Odchod Británie z Evropské unie, tzv. brexit, by mohl případně způsobit snížení ratingu nejen Británie, ale také dalších členských zemí Evropské unie. Brexit by měl totiž dopad i na ekonomiky dalších zemí EU a zvýšil by politická rizika v Evropě, varovala ratingová agentura Fitch.
-
Minimální mzda v paritě kupní síly ve světě
Ve většině vyspělých zemích světa je legislativou stanovena minimální mzda. V paritě kupní síly je minimální mzda nejvyšší v Lucembursku. Jak vysoká je hodinová minimální mzda v paritě kupní síly v Česku oproti jiným zemím světa?
-
Sazby DPH v zemích Evropské unie v roce 2016
V členských zemích Evropské unie jsou sazby DPH vyšší než v ostatních vyspělých zemích světa. Výnos z DPH je pro státní pokladnu velmi důležitý, přičemž v posledních letech bylo trendem zvyšování sazeb DPH. Jak vysoké jsou sazby DPH v EU v roce 2016?
-
OECD: Nejjednodušší daně jsou v Irsku
Zjednodušování povinné daňové administrativy a daňové zátěže pomáhá zlepšovat podnikatelské prostředí. Daňové podmínky pro byznys jsou z členských zemí OECD nejlepší v Irsku, jak vyplývá ze studie Světové banky a PwC "Paying Taxes 2016".
-
Co týden dal: Dle analýzy by rozpadem Schengenu utrpělo nejvíc Česko a Slovensko
Analýza UniCredit Bank uvádí, že rozpadem tzv. schengenského prostoru by byly nejvíc postiženo Česko a Slovensko. Důvodem je vysoká otevřenost obou ekonomik a vysoký podíl obchodu s ostatními zeměmi. Česká ekonomika loni vzrostla o 4,3 procenta, zatímco ve Venezuele kleslo HDP o 5,7 procenta a míra inflace dosáhla 180,9 procenta. Počet minipivovarů v Česku překročil hranici 300! Více novinek v pravidelném týdenním souhrnu.
-
Zdanění piva v zemích EU
Česko patří mezi pivní velmoci. Spotřeba piva v litrech na osobu je v Česku spolu s Německem a Rakouskem nejvyšší ze zemí EU. Jak vysoké je zdanění piva v Česku v porovnání s ostatními zeměmi EU?
-
Ekonomická svoboda v Česku je vysoká
Nejvyšší kvalita života je ve svobodných a demokratických zemích světa. Ekonomická svoboda v Česku je pro letošní rok 21. nejvyšší na světě, jak vyplývá z nejnovější studie "Index of Economic Freedom 2016".
-
Co týden dal: ČNB rozhodla o pokračování devizových intervencí
Bankovní rada ČNB odsunula možný konec devizových intervencí do první poloviny roku 2017. Ceny pohonných hmot v dále klesaly. O registrační značku na přání požádalo během prvního měsíce přes 2500 lidí. Závislost české ekonomiky na exportu do zemí Evropské Unie loni dál rostla. Více v pravidelném týdenním přehledu.
-
Každá tisícikoruna zaměstnance stojí zaměstnavatele 1 744 Kč
Čistá mzda zaměstnance pracujícího za průměrnou mzdu, kterou obdrží na bankovní účet, a mzdové náklady zaměstnavatele se v zemích EU liší o desítky procent. Jak vysoké je zdanění práce v Česku v porovnání s ostatními zeměmi EU? Podívejme se na praktický výpočet.
-
Jak vysoká je hranice chudoby v EU?
Chudá domácnost má veškeré příjmy nižší než 60 % mediánu mzdy v dané zemi. Hranice chudoby je v korunách v jednotlivých zemích EU rozdílná. Některé chudé západoevropské domácnosti by se svým příjmem měli v Česku nadprůměrnou životní úroveň.
-
Kolik stojí zaměstnavatele hodina práce v zemích EU?
Zaměstnavatel sjednává se zaměstnancem hrubou mzdu. Skutečné mzdové náklady zaměstnavatele jsou však o desítky procent vyšší, neboť zaměstnavatel platí za zaměstnance povinné odvody, benefity (např. životní pojištění, penzijní připojištění) nebo firemní auto. Jak drahá je průměrná hodina práce zaměstnance v zemích EU?
-
Jak vysoká je kupní síla hodinové minimální mzdy v EU?
Hodinová minimální mzda je v západní Evropě výrazně vyšší než v Česku a dalších východoevropských zemích. Zboží a služby v západní Evropě jsou však dražší. Kde je životní úroveň při práci za minimální mzdu v EU nejvyšší?
-
Kolik činí daně z láhve alkoholu?
Konečnou cenu oblíbené lihoviny ovlivňuje sazba spotřební daně a DPH mnohdy více než ze 40 %. Podívejme se na praktický výpočet zdanění v Česku a porovnejme spotřební daň u jedné láhve s ostatními členskými zeměmi EU v roce 2015.
-
Jak bohaté jsou evropské domácnosti?
Životní úroveň evropských domácností lze dobře porovnat dle přepočteného mediánu příjmu. Jaký příjem musí mít jednotlivé domácnosti, aby měla rodina "nadprůměrnou životní úroveň"? Jak se liší hranice "bohatství" v Česku a ostatních evropských zemích?
-
Fondy EU: České republice se nepodaří vyčerpat všechny prostředky
Během let 2007–2013 dokázala Česká republika alokovat na projekty necelých 92 procent prostředků ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti Evropské unie. Za sedm let, kdy mohla z fondů EU čerpat, se úspěšným žadatelům podařilo podepsat smlouvy za téměř 739 miliard korun. Z této částky bylo dosud proplaceno bezmála 515 miliard korun, tedy necelé dvě třetiny dostupných zdrojů.
-
Jak velký je v Česku prostor pro zvýšení minimální mzdy?
Od roku 2007 se minimální mzda zvýšila k 1. srpnu loňského roku poprvé, z 8 000 Kč na 8 500 Kč. Původně vláda počítala od ledna 2015 se zvýšením na 9 000 Kč měsíčně, poslední dohoda však počítá se zvýšením na 9 200 Kč. Jak vysoká je minimální mzda v zemích EU a dalších vyspělých zemích světa?
-
Kde není minimální mzda ani 2 tisíce a kde 50 tisíc Kč?
Minimální mzda není zavedena pouze ve většině členských zemích EU. Minimální mzda je legislativou stanovena i v USA, Rusku, Austrálii, Japonsku, Ukrajině nebo Argentině. Rozdíly jsou veliké, podívejme se na ně. Jak vysoká je minimální mzda v roce 2014 ve světě?
-
EU: Jak vysoké je zdanění tvrdého alkoholu?
Zdanění tvrdého alkoholu v evropských zemích v posledních letech stoupá. Důvodem je zvyšování spotřební daně i základní sazby DPH. Celkové zdanění u tvrdého alkoholu je ve všech evropských zemích vysoké. Rozdíly ve zdanění jsou značné, v Česku patří spotřební daň u tvrdého alkoholu k nižším. Porovnejme si výši spotřební daně u jedné láhve v korunách v jednotlivých zemích.
-
Co týden dal? Vláda se chystá přistoupit k fiskálnímu paktu EU
Vláda zahájila diskusi o přistoupení Česka k fiskálnímu paktu EU a rozhodnout by měla do léta. Pakt zavazuje země EU k tomu, aby do národní legislativy zavedly pravidla hlídající rozpočtovou kázeň.
-
Jak dál s veřejným dluhem?
KOMENTÁŘ: Nová vláda si ve fiskální oblasti neklade příliš silné cíle. Formulace, že „udrží schodek pod 3 % HDP“, je cílem, který není ani příliš ambiciózní, ani mobilizační. Není k němu potřeba nic více, nežli udržet to, co již je.
-
Odmítání eura je luxus, na který nemáme
KOMENTÁŘ: Představte si, že místo České republiky žijete v Jugoslávii. Je rok 1993 a vy si jdete pro výplatu, vyberete si ji v hotovosti a hned ji běžíte celou utratit do nejbližšího obchodu. Proč?
-
Miliony Evropanů finančně ztrácí
Ve 12 členských zemích EU se za rok 2013 očekává pokles reálné mzdy oproti roku 2012, přestože inflace je na nízké úrovni. Mzdy v Evropě příliš nestoupají, v řadě zemí dokonce méně než dosahuje inflace. Nejvíce si meziročně v průměru pohoršili Řekové a Kyperčané.
-
DPH: EU versus svět
Celkové zdanění v členských zemích Evropské unie je vyšší než v ostatních vyspělých zemích světa. Hlavní důvody jsou dva: nižší povinné odvody na pojistném a nižší DPH. Základní sazba DPH nesmí být v EU nižší než 15 %, přitom v řadě vyspělých zemí světa nedosahuje ani 10 %.
-
Nejméně "chudých" žije v Praze, nejvíce na Sicílii
V Česku žije nejméně občanů v "evropské chudobě", rozdíly mezi regiony v Česku jsou rovněž poměrně malé. V deseti evropských regionech s nejnižší mírou chudoby jsou tři české regiony (Praha, Jihozápad a Střední Čechy).
-
Co týden dal? Česko snižuje zadlužení
Zadlužení zemí v Evropské unii se ve druhém čtvrtletí zvýšilo na 86,8 procenta hrubého domácího produktu, zatímco v předchozích třech měsících činilo 85,9 procenta. Samotná Česká republika však zadlužení o 1,4 procentního bodu snížila. Více v pravidelném týdenním souhrnu.
-
Bude možné volání ze zemí Unie bez placení za roaming?
Do ciziny se vypraví většina z nás a skoro nikdo nevyjíždí bez svého mobilního telefonu. Používání mobilního telefonu v cizině se však může nepěkně prodražit, ačkoliv je situace přece jenom lepší než vloni. Evropská Unie se totiž snaží telekomunikační trh ve svých zemích výrazně ovlivňovat a tlačit ceny dolů.
-
Dopad vstupu Chorvatska do EU na DPH
Od 1. července 2013 je Chorvatsko členem Evropské unie. Vstup Chorvatska do EU přináší v oblasti daní zásadní změny, a to především u uplatnění daně z přidané hodnoty a celních režimů.
-
EU: Kdo trpí majetkovou chudobou?
Životní úroveň občanů v členských zemích EU je vysoká, přesto 43,5 miliónů Evropanů trpí "materiálovým nedostatkem". Auto a týdenní dovolená se v Evropě považuje za standard, v Česku si při evropském porovnání žijeme velmi dobře.
-
Důchod? Čím dál později...
Důchodová legislativa v členských zemích Evropské unie prochází v posledních letech citelnými změnami. Rozdíly v důchodové oblasti jsou sice značné, jedno však mají evropské země společné - prodlužování důchodového věku.
-
Mohou nám být pobaltské země příkladem?
Poslední zemí, která byla před více než dvěma lety přijata do eurozóny, bylo Estonsko. Nyní má stejným směrem nakročeno Lotyšsko. Jak jsou na tom z ekonomického hlediska všechny tři pobaltské země a mohou být pro naši ekonomiku inspirací?
-
Velká Británie: zůstat či odejít z EU?
Velká Británie patří mezi klíčové země Evropské unie. Přesto však tato země nikdy nepatřila mezi „tahouny“ integrace a je známá především svými kritickými postoji k euro záležitostem. Byl by odchod Britů z Evropské unie přínosem pro evropskou integraci či nikoliv?
-
Blíží se konec eura?
Diskuze nad budoucností, respektive koncem eura nabírají v posledních dnech opět na intenzitě. Je euro opravdu na odstřel a proč se objevuje kritika na adresu společné měny? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět v následujících řádcích.
-
Kde jsou v EU nejvyšší a nejnižší daně?
Nižší daňové zatížení prospívá ekonomice a byznysu. Ve vyspělých evropských zemích je přitom celkové zdanění (měřeno % k HDP) vyšší než ve vyspělých mimoevropských zemích. Nejnižší zdanění v EU je v Litvě, Bulharsku a Lotyšsku. Jak si stojí Česko?
-
EU: Jak se mění sazby daní z příjmů?
V roce 2013 je nejvyšší sazba daně z příjmu fyzických osob ve Švédsku, firem ve Francii, DPH v Maďarsku. Nejnižší daňové zatížení je v Litvě, Bulharsku a Lotyšsku. Kde se za posledních 13 let nejvíce snížily sazby přímých daní?
-
Hrozí nám makroekonomická nerovnováha?
Z hlediska míry zadlužení je na tom Česká republika lépe než řada ostatních ekonomik Evropské unie. Nejen úroveň zadlužení jednotlivých členských zemí je však pod drobnohledem Evropské komise. Ta se zaměřuje i na zkoumání makroekonomické rovnováhy jednotlivých zemí, a to v rámci tzv. procedury pro makroekonomickou nerovnováhu. Podívejme se na to, jak v tomto hodnocení dopadla naše ekonomika a ostatní země EU.
-
Kypr: krátkozraká opatření, dlouhodobé následky
Na zahraniční pomoci závislý Kypr čelí platební neschopnosti a kolapsu svého bankovního systému. Přestože je tato malá země nyní v centru pozornosti představitelů eurozóny, současný napjatý stav ohledně budoucnosti Kypru není žádným novým tématem, ale spíše vyhrocením dlouhodobého kyperského problému. V dnešním článku se podíváme na faktory, které, obrazně řečeno, sráží Kypr na kolena.
-
EU: spotřební daň u piva
Průměrná roční spotřeba piva v Česku dosahuje 145 litrů na obyvatele. Kolik zaplatíme na daních při průměrné spotřebě piva za rok? Jak vysoká je spotřební daň u piva v ostatních zemích EU?
-
EU: Zdanění elektřiny v roce 2013
Jak vysoká je spotřební daň u elektřiny v Česku v porovnání s ostatními členskými zeměmi EU v roce 2013? Rozdíly jsou značné.
-
Šetřit nebo utrácet? To je oč v Evropě běží
Boj o úsporná opatření se v Evropě táhne už dlouhou dobu. Máme za sebou dlouhé roky hýření a čas splatit účty nadešel. Nikomu se do toho ale nechce. I minimální snaha šetřit vyvolává stávky a nesouhlas obyvatel. Takzvané proreformní vlády některých evropských zemí přispěly svými kroky k ekonomické recesi. Utrácet jako před krizí si však může dovolit jen málokdo.
-
Proč je dobré být členem EU?
Přestože v poslední době zaznívá z České republiky směrem k Evropské unii spíše kritika, respektive ne příliš pozitivní stanoviska k navrhovaným změnám, členství v EU poskytuje naši zemi řadu výhod. Připomeňme si nyní ty, které jsou pro nás nejvýznamnější.
-
V EU je každý šestý chudý
V posledních letech stoupá počet „chudých“ Evropanů. Čím dál více občanů a rodin má tedy nižší příjem než činí 60 % mediánu mzdy. V EU tak žije více než 81 miliónů občanů v „chudobě“.
-
Bankovní unie v eurozóně: posun vpřed nebo jen další nárůst regulace?
Neustálé tendence k prohlubování integrace v Evropské unii se nyní přetavily v plán na vytvoření bankovní unie. Vydaly se evropské země konečně tím správným směrem a bankovní unie zabezpečí stabilitu finančního sektoru v EU, potažmo eurozóně?
-
Kdo se nejvíce podílí na financování EU?
V Evropské unii se blíží období licitování o víceletém finančním rámci na období let 2014 – 2020. V jeho mezích se pak budou pohybovat jednotlivé roční rozpočty. V době úsporných opatření se tak jedná o velmi ožehavé téma. V tomto článku se podíváme na to, jaká je pozice jednotlivých zemí z hlediska jejich příspěvků do společného rozpočtu EU, a to se zaměřením na Českou republiku.
-
Kdy je vhodné začít spořit s penzijním připojištěním?
Je lepší začít spořit jakmile začnete pracovat nebo stačí až později? A jakou částku ukládat? Je třeba ji postupem věku zvyšovat?